Hvížďala: Češi umějí improvizovat. Němci to nepotřebují, věci tam fungují

20. 09. 2012 | 12:40
Přečteno 5295 krát
Pozvánka na čtvrteční Interpelace (27. 9. 2012). Téma: Češi ve světě

Jak vnímají českou státnost v zahraničí? Jak ji vnímáme my sami a jak o ni pečujeme?

Po prázdninové přestávce pokračují naše odpolední divadelní Interpelace, veřejné debaty na aktuální témata s ekonomem Tomášem Sedláčkem v roli moderátora. K těm zářijovým se sejdeme výjimečně v historické budově Národního divadla, ve slavnostním foyer I. balkónu vpředvečer státního svátku - dne české státnosti. Spolu s třemi osobnostmi, které prožily nemalou část svého života v zahraničí, budeme mimo jiné hledat odpovědi na výše položené otázky.

Téma nadcházejících Interpelací souvisí s motivem celých letošních svatováclavských oslav - „Češi ve světě“. Do Prahy se chystá více než šest set krajanů, představí se zhruba dvacet folklórních souborů ze dvanácti zemí světa, mezi nimiž nechybí ani Brazílie a USA. Krajané se rovněž zúčastní svatováclavské pouti do Staré Boleslavi.

Pořadatelé tak chtějí připomenout, že českou státnost netvoří jen státní hranice, ale především konkrétní lidé, třeba i ti, kteří z různých důvodů a v různé době svou vlast opustili. Také osou zářijových Interpelací budou proto životní příběhy tří Čechů, kteří odešli do ciziny.

Přednost zpravidla dostávají dámy (ty přivítáme příští čtvrtek hned dvě), v dnešním blogu však jako prvního hosta představuji Karla Hvížďalu (to není nezdvořilost, ale důsledek faktu, že zatím jako jediný odpověděl na mé dotazy).Karel Hvížďala

novinář a komentátor na volné noze

vystudoval Strojní fakultu na ČVUT, politické vědy v Moskvě, němčinu a německou literaturu v SRN

v letech 1966 – 1970 pracoval jako redaktor v časopisu Mladý svět, v období po normalizaci jako redaktor v nakladatelství Albatros

v roce 1978 odešel do exilu, žil v Bonnu, pracoval v nakladatelství Index v Kolíně nad Rýnem a spolupracoval s rozhlasovými stanicemi RFE, Deutschlandfunk, Deutsche Welle, BBC, psal rozhlasové hry a přispíval do exilových časopisů

v letech 1990 až 1992 působil jako šéfreportér deníku MF Dnes a předseda představenstva společnosti MAFRA, která jej vydávala. V roce 199č spoluzakládal zpravodajský týdeník Týden, kde do roku 1999 působil jako šéfredaktor a spoluvydavatel

je autorem či spoluautorem bezmála tří desítek knih rozhovorů, románů, novel (Raroh, Nevěry, Výpověď), knížek pro děti (Fialoví ježci) a více než dvou desítek rozhlasových her (m.j. Rekonstrukce začínajícího básníka, Vzkaz, Veverky na tři řádky, Tři výpovědi).

za rozhlasové hry obdržel dvě ceny v Rakousku, za Dálkový výslech Václava Havla řadu cen v zahraničí a jednu doma, za povídku Eule beim Augenarzt cenu Goethe Institutu a za Rozhovory na přelomu tisíciletí (2002), obdržel Cenu Egona Erwina Kische. Za rok 2007 získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky

pravidelně komentuje dění doma i v zahraničí v celé řadě novin a časopisů, v Českém rozhlase 6 a ve svém blogu na Aktuálně.cz.
***

Co si v cizině představí, když se řekne český stát (ve smyslu česká státnost)?

Většinou nic, dvacet let je moc krátká doba a podle mé zkušenosti, se mezi lidmi hovoří stále spíše o Československu.

Jak jej – se zkušenostmi člověka, který žil či stále žije v zahraničí - vnímáte Vy?

Bohužel česká státnost je něco, čemu se málo věnujeme a vlastně pořádně nevíme, co to stát je. Stát je politická organizace, ve které vládne svrchovaná moc, ale také v něm existuje společenská smlouva mezi touto mocí a těmi, kdo ve státě žijí.

Která převládající vlastnost či tendence odlišuje nejvíce českou společnost třeba od jejích sousedů?

Podle mě je to hlavně schopnost improvizace, ale z pohledu třeba Němců je to symptom špatně fungující společnosti: Tam, kde mají věci dlouhodobě řád, není třeba improvizovat.

Co mohou obyvatelé jiných zemí té naší (a lidem, kteří v ní žijí), závidět?

Humor!
***

Chcete-li se zúčastnit našeho debatního setkání, jste srdečně vítáni. Vstup je volný, kapacita foyer ale omezena. Abyste předešli případnému zklamání, můžete si místa předem rezervovat. Pokud máte zájem, vyzvedněte si „rezervační“ vstupenku od pondělí 23. 9. v pokladně Nové scény ND.

Ostatní zveme ke sledování online přenosu čtvrtečních Interpelací zde na Aktuálně.cz (27. září od 17 hodin).

Interpelace budou souběžně přenášeny na Velvyslanectví ČR ve Stockholmu, v budově Českého centra. Ve Švédsku je početná krajanská komunita a její zástupci budou Interpelace Češi ve světě sledovat společně s navazující diskusí v rámci slavnostních oslav Dne české státnosti pořádaných velvyslanectvím.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

michal napsal(a):

Dodatek k medailonku, na co se zapomnělo:

v roce 1990 ukradl Mladou Frontu pro sebe a další redaktory, čímž stát připravil o nějaké stovky milionů.
20. 09. 2012 | 13:01

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane michale,

kdyby Vás skutečně zajímalo, jak to tehdy bylo, toto je snad vůbec nejvěcnější a nejpodrobnější pokus o analýzu http://blisty.cz/art/23779.html

Libor Stejskal
20. 09. 2012 | 13:11

blue jay napsal(a):

Mr. Stejskal,
I Vy jste se nakonec stal apostolem Blistu? Muzete tu vsem zdelit co je na te publisticke blitce britskeho? A kdo a kde to publikuje?
Why not rename this misleading cesspool of informations to "Czechpuke". It would be more descriptive.
20. 09. 2012 | 15:22

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane blue jay,

netuším, co má bakalářská práce paní Vildové z května 2005, na níž jsem zde odkázal, společného s Britskými listy (tedy kromě toho, že ji přetiskly a já ten odkaz na netu našel). Pokud ji zveřejnil i nějaký jiný web, klidně si ji přečtětě tam. Předpokládám, že znění bude zcela identické.

Libor Stejskal
20. 09. 2012 | 15:31

jiri napsal(a):

Čech, žijící nepřetržitě v Česku, by se měl k tomuto projektu hluboce vyhýbat!!! Tajtrdlící jsou nešťastní, že si jich nikdo nevšímá! A Hvížďala? Mystifikační žvanil!
20. 09. 2012 | 15:36

Iaara napsal(a):

Já nevím, oč se tu Stejskal "jaktotehdybylo" snaží.
Ta studie tvrzení o ukradení výnosné značky Mladé fronty Hvížďalou a spol. neodporuje. (Obsahuje i zajímavé detaily o zákulisní politické podpoře od např. A. Vondry či P. Pitharta a také zpravuje o nečistém převzetí předplatitelského kmene od PNS a nátlaku na tiskárny. Tohle je typické: "... netroufli si odmlouvat, i když tam bylo ještě staré vedení, protože měli strach, že by je sejmuli v těch novinách a že by byli označení za kontrarevolucionáře.") Byť autorka správně dodává, že v tehdejším společenském a právním chaosu to vlastně nebylo protizákonné - jako bohužel řada jiných, i špinavějších, akcí v 90. letech. To jsou ty nechvalně známé "díry".

Někdo může Hvížďalovi, Neffovi a dalším věřit, že jim šlo čistě jen a jen o záchranu deníku, který by kvůli zablokování majetku SSM zanikl. Může. Když vypustí zdravou skeptickou soudnost a zapojí výhradně své politické preference.
20. 09. 2012 | 15:43

blue jay napsal(a):

Mr. Stejskal,
asi jen to ze jste sem dal odkaz na nebritske blisty provozovane byvalym stbakem.
Verim ze kdyby jste se snazil tak by jste ten svuj zdroj nasel i jinde nez na te podivne webove strance.
A protoze si myslim ze jste clovek co premysli, tak se Vas zeptam, co je "britskych listech" britskeho?
Me spise pripadaji jako "malomestacke Ceske blitky".
Sincerely,
blue jay
20. 09. 2012 | 15:45

stejskal napsal(a):

Ani nevím, pane blue jay...

Hezký den Vám, paní laaře, pánům michalovi i jirimu.

Libor Stejskal
20. 09. 2012 | 15:49

blue jay napsal(a):

Mr. Stejskal,
pokud nevite co je na Britskych listech Britskeho, tak vam to prozradim.
Absolutne nic, or as a Brit would say: nothing, not a thing or this one that even you can understand diddly-squat.
20. 09. 2012 | 16:08

Inci napsal(a):

No pane Stejskale nevím , nevím ...

Pan Hvížďala je mimořádně dobrej komentátor (když už jinak nemůže) s křížkem po funuse , ale jako hlídací pes demokracie je naprosto tragickej a jeho články jsou často nechutně tendenční ...
Mrzí mne to , ale Hvížďalu poslední dobou přestávám číst . Novinář a komentátor se nechová jako lobysta a manipulátor ...

Nezazlívám mu to , koho chleba ... tomu ... až do p....e ... :-)

Novináři vzpamatujte se ... metylalkoholová aféra zabila zatím 25 občanů ... snížení důchodů bude kosit seniory neschopné platit zvýšené životní náklady nenápadně po tisících ...

... což je Kalouskovo konečné řešení Důchodové otázky a Mádl s Issovou konečně prožijí orgasmus ...
20. 09. 2012 | 16:39

pepik napsal(a):

nazdar
20. 09. 2012 | 18:04

pepik napsal(a):

Nazdar
20. 09. 2012 | 18:05

Holubář napsal(a):

L.Stejskal, michal:
Bakalářská práce je bakalářsk práce, napsaná pomalu generaci po privatizuační akci v Mladé frontě.
Jenže oni ještě žijí pamětníci....
Bohužel musímkonstatovat, že preavdě je podstatně, ale velmi podstatně blíže nick michal.
Kázání vody a pití vína vyvolává alergické reakce. Nikoliv u konzumenta, ale u jeho okolí.
Poněkud to připomíná Železného a jeho partu intelektuálů s TV NOVA.

pepik:
NAZDAR!
20. 09. 2012 | 18:56

PB napsal(a):

Pane Stejskale, já jsem se poprvé chystala!
Když tam ale bude Hvížďala, nepřijedu.
Mrzí mě, že si nýmanda Hvížďaly - o té MF DNES to je bohužel pravda, proč to shazujete??? - vážíte více než mě.
Považuji se za vzdělanější, publikovala bych lépe než nějaký Hvížďala, nikdy jsem neemigrovala, nikdy jsem "nedrozdovala".
Mám morální zábrany a tabuizovaná témata - o kterých nepíši.
Možné buranské hvížďalovské chování "psát o všem" bez zábran se mi příčí. On byl ale takový prý i v Německu - a moc ho tam prý nemuseli! Takových tam měli a mají sami dost.

Nemusel jste tady o Hvížďalovi psát jeho CV. všichni ho tu přetrpíváme již nazpaměť.
Volná noha často znamená NEZAMĚSTNANOST, či to, že se s ostatními pracovníky vůbec nesnese (a oni s ním).
20. 09. 2012 | 20:13

stejskal napsal(a):

Máte pravdu, pane Holubáři, ještě žijí pamětnící (nakonec já si tu dobu též poměrně dobře pamatuji).

Co například je v textu paní Vildové daleko od pravdy?

Hezký večer Vám i všem ostatním.

Libor Stejskal
20. 09. 2012 | 20:25

Gerd napsal(a):

Hm, myslel jsem, že blog je zejména o vnímání Čechů, Moravanů a Slezanů a českého státu jeho okolím. V sebestředné zahleděnosti české politické scény může být takový názor zvenčí osvěžujícím vánkem nebo i studenou sprchou. Ale protože se diskuze přesměrovala na úplně jiné téma, nemá moc smysl, abych se do ní zapojil.
Má zkušenost s vnímáním českého státu zahraničím je, že jen málokdo ví, kde vlastně leží, a není ani příliš známý. A českou politickou reprezentaci nejlépe charakterizuje ve vztahu k zahraničí "myš, která řvala".
ˇObčané ČR nejsou ani lepší, ani šikovnější, ani s větším smyslem pro humor, ani poctivější, ani méně poctiví než občané jiných států Evropy.
Odlišujeme se jen tím, že nám vládnou morálně pochybní lidé a zákony neplatí pro všechny, ale jen pro někoho. Moc zákonodárná, výkonná i soudní patří v ČR jedné a té samé skupině lidí, a to v jiných státech, se kterými bychom se měli srovnávat, opravdu nemají.
20. 09. 2012 | 20:32

stejskal napsal(a):

Díky, pane Gerde,

nechal jsem se strhnout prvním příspěvkem (a pak i dalšími), byla to chyba.

Já měl těmi otázkami na mysli ještě trochu něco jiného.

Většina lidí (neříkám, že zrovna Vy) si při mé první otázce vybaví jména a pojmy jako Václav Havel, Jaromír Jágr, Věra Čáslavská, škodovka, Pilsner Urquell, karlovarský porcelán, novoborské sklo. Mně šlo ale o něco jiného. Chtěl bych vědět, jak v zahraničí lidé vnímají český stát (tedy ti, kteří něco takového vůbec vnímají). Možností je celá řada. Třeba jako logické pokračování kdysi důležitého a vlivného českého království. Svébytný útvar, který osvědčil svoje právo na existenci. Či naopak spíše jen jakýsi okrajový přívažek Německa či region patřící někam mezi východní despocie. Nebo možná jako pokračovatele první republiky, která byla pro jedny poněkud uměle vytvořeným konstruktem versailleské smlouvy, pro druhé logickým naplněním oprávněné touhy Čechů a Slováků po společném státě.

Prostě jak vnímáme českou státnost my, občané této země a jak ji vnímají v zahraničí (bez ohledu na tzv. pěnu dní).

Hezký večer.

Libor Stejskal
20. 09. 2012 | 21:15

šašek z Jihlavy napsal(a):

Stejskal
Dobrý večer, pane Stejskale. Dovolte mi otázku: Myslíte, že by třeba Angličané nebo Norové pořádali diskusní večer na téma, co si o nich ostatní země myslí? Není to jen důkaz české nejistoty a zamindrákovatosti, protože si neumíme vládnout, resp. vybrat správné lidi, kteří by to uměli?
20. 09. 2012 | 21:41

PB napsal(a):

Pane Stejskale, jen pár Němcům, Švédům, Italům, Američanům i Rusům se vybaví jméno Havel (křestní si nepamatují), až když vyjmenují cca sto věcí, které více vystihují náš stát a naši historii věrněji. Opravdu i kofola je pro ně známější pojem, než jakýsi Havel. Mají ho buď za prvního kosmonauta, či za lépe placeného hokejistu či fotbalistu.
Jeden novinář amerického deníku to vystihl zcela přesně:"Proč si toho Havla dál a dál idealizujete, když je to uměle vytvářená osoba? Vaše komunistické zřízení by padlo tak jako tak, tak proč pád režimu spojujete s Havlem? Mohl u vás člověk pronásledovaný státní bezpečností jezdit do práce drahým vozidlem? Nezní to falešně?"
Zní!
Pane Stejskale, pokud tedy znáte Havla tak, že mu bezmezně důvěřujete, můžete mi zodpovědět jednu otázku?
Mohl být Havel kandidátem KSČ a kde na světě o tom může být nezpochybnitelný důkaz?
20. 09. 2012 | 21:48

stejskal napsal(a):

Dobrý večer, pane šašku z jihlavy.

To nevím, ale předpokláddám, že i mezi Angličany a Nory by se našli lidé, které něco podobného zajímá. Říká se tomu reflexe a pomáhá to korigovat (často zkreslený) názor, který si o sobě vytváříme. Neřekl bych, že to je známkou nejistoty a zamindrákovanosti. Naopak, k tomu, aby člověk vyslechl, co si o něm myslí jiní (jak ho vidí) je spíš potřeba jistého sebevědomí a ochoty přemýšlet.

Vy si neumíte vládnout? ;-) Nemyslím, že je na tom tato společnosat hůř než jakákoliv jiná. Vybírá z toho, co je v ní k mání. Větší problém vidím v tom, že není příliš schopna komunikovat.

Libor Stejskal
20. 09. 2012 | 21:54

stejskal napsal(a):

Nevím, paní PB.

Dobrou noc.

Libor Stejskal
20. 09. 2012 | 21:57

Čochtan napsal(a):

Je možné okrást zloděje ? Je možné okrást komunistickou organizaci ? Bylo možné ukrást MF komunistickému SSM ?
20. 09. 2012 | 22:17

Targus napsal(a):

To stejskal:

Nechci vám kazit náladu, ale ze svých cest po Evropě jsem si přinesl jednu zkušenost.

Po překročení německých hranic směrem na západ, končí téměř jakákoli znalost o ČR, snad ještě starší lidé něco málo vědí o Československu, většinou to, že tato země leží někde na východě. Jinak mne zcela běžně považovali za Turka, Čečence, občana SSSR, a podobně. Podotýkám, že mám světle modré oči.
A Němci samotní o nás vědí akorát kvůli odsunutým Sudeťákůům vykřikujícím na svých srazech revanšistická hesla přenášená do médií.

Směrem na východ je situace lepší, avšak jen o málo. Vždy mi při tomto tématu vytane na mysli návštěva jednoho poměrně luxusního nočního podniku v Sankt Peterburgu, zvaném familiárně Pitěr (bývalý Leningrad), kde mi po mém uvedení do společnosti potřásl vřele rukou jeden poměrně vzdělaný, leč již mírně společensky unavený muž a pronesl památné zvolání.
Ó Čjéchaslavákija - Plzéňskoje pívo, Jáva i Díp Párpl.
Z přítomných se pochopitelně nad tím nikdo nepozastavil a jediná odpověď na mé zmatené blekotání, že skupina Deep Purple rozhodně není skupinou českou, zazněla zhruba v tom duchu, že přeci hrajou pěkně.
20. 09. 2012 | 22:19

Čochtan napsal(a):

"..jak v zahraničí lidé vnímají český stát.." ?
Mnohem lépe než Češi sami.
20. 09. 2012 | 22:24

Targus napsal(a):

To Čochtan:

Divte se dál, ano bylo. Majetek SSM vznikal z daní odváděných pracujícími lidmi v ČSSR a nehonorovanou prací členů této organizace.
Naprosto stejně vznikal např. nemovitý majetek mého bývalého zaměstnavatele (státní podnik), když zaměstnanci chodili ve svém volnu budovat zdarma rekreační zařízení nebo sociální budovu(šatny, jídelnu, společenskou místnost).

Pak přišel šibal z Prahy a vytuneloval třicet let budovanou firmu během tří let .
20. 09. 2012 | 22:27

Čochtan napsal(a):

Targusi,
Ten tunelář, ten " šibal z Prahy", nebyl to bývalý komouš nebo jejich potomek ?
Kdo jiný než komunistický pohlavář měl potřebné informace a potřebný kredit od soudruha ředitele spořitelny na koupi podniku ? Všichni ti zloději tuneláři a gauneři jsou bývalí komouši a jejich potomci, kteří jen převlékli kabát. Že jim to "disidenti" umožnili tím, že nechtěli být stejní jako oni, a komouše nepověsili, to byla velká chyba.
20. 09. 2012 | 22:34

Targus napsal(a):

To Čochtan:

Přiznám se dobrovolně, že naprosto netuším. byl jsem už v té době dávno odejit, neměl jsem ty správné názory, vadily nejdřív u kancelářského stolu, pak už i u chlapa točícího volantem. Chtěl jsem totiž firmu budovat a rozvíjet, kdežto oni džusovat.
Nevešel jsem se do futer už s prvním popřevratovým ředitelem, tenhle byl až čtvrtý v pořadí.
Ten čtvrtý už měl něco za sebou, takže prodával postupně části majetku firmy, jíž řediteloval, firmě, kterou vlastnil. No uznejte, není to geniální?

Jiak získat tenkrát půjčku v bance nebyl problém. Pan ředitel pobočky chtěl pro schvalovací komisi pouhých dvacet procent předem a na prkno. Na takovou transakci vám za směšných pět deset procíntek půjčil rád každý vekslák.
No uznejte sám, nebyl to príma job, když jste byl předem pevně rozhodnut tu půjčku nesplácet a nemovitosti šly nahoru rok co rok o sto procent?

Btw. jen pro úplnost, odcházel jsem z pracoviště, jemuž se pro "skvělé" pracovní podmínky přezdívalo mezi ostatními chlapy trestanecká legie.
20. 09. 2012 | 22:49

Mungo napsal(a):

Česká státnost na Moravě je vnímána zcela jinak než v Praze. Nevnucujte v zahraničí stále názor, že Česká republika se rovná česko a to jsou jen Čechy.
P.S.
Zlé jazyky říkají, že typickou vlastností Čechů je závist.
21. 09. 2012 | 08:34

G.Ka. napsal(a):

To Targus!

Uz ten zpusob jak licite co si Nemci o Ceskym narodu mysli svedci o tom
ze nejste schopen se podivat do zrcadla,kde by jste praveho,zavistiveho
pomlouvacneho,zamindrakovaneho ceskeho cloveka spatril!
21. 09. 2012 | 11:07

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Tarqusi,

víte, v čem bude asi problém (a to nemyslím jako impertinenci). Každý z nás se v zahraničí setkáváme s jinými lidmi. Většina těch, se kterými v cizině hovořím, o Česku aspoň něco ví. Není to většinou mnoho, ale sem tam něco ano (samozřejmě i s mnoha chybami).

A jsou i výjimky. V malé vesničce v Provence jsem narazil na řídícího tamní školy na penzi a povídali si o katarech a dalších hereticích. Znal Husa, věděl o něm docela dost (akorát jsem mu ze začátku nerozuměl, protože to vyslovoval "Ys" ;-)

V USA zase na postaršího hlídače v jednom národním parku, který znal Masaryka, Štefánika a Beneše. Když jsem se ho ptal, jak je to možné, pokrčil rameny a lakonicky odvětil "Učili jsme se to ve škole".

V Londýně znám pár lidí, kteří toho vědí hodně o čs. pilotech v RAF za WW II. Mnohonásobně více než drtivá většina Čechů.

A anekdota ze života nakonec: V Miami na Floridě jsem si někdy v roce 1995 kupoval košili. Prodavač u pokladny se mě zeptal, odkud jsem (je to taková zdvořilostní fráze). Už jsem tehdy vzdal říkat, že jsem z České republiky, bylo to dva roky po rozdělení federace a prakticky nikdo nevěděl, o co jde. Tak jsem říkal, že jsem z Československa (tedy když se mi nechtělo či jsme neměl čas pouštět se do vysvětlování). Řekl jsem to i jemu a on povytáhl obočí a opáčil: "But it doesn't exist any longer". Jo jo, sázet na nevědomost druhých je dost ošidné :-)

Náladu jste mi nezkazil, nebojte ;-)

Libor Stejskal
21. 09. 2012 | 11:30

Bestia Triumphans napsal(a):

Targus:
V Tunisu jsem v r. 1993 potkal v hlavním městě jednoho místního, který hned věděl, že je náš prezident Havel. Pravda, bylo to relativně brzo po revoluci, ale stejně...
21. 09. 2012 | 12:10

Bestia Triumphans napsal(a):

PB napsal(a):
"Pane Stejskale, pokud tedy znáte Havla tak, že mu bezmezně důvěřujete, můžete mi zodpovědět jednu otázku?
Mohl být Havel kandidátem KSČ a kde na světě o tom může být nezpochybnitelný důkaz?"
!
Nejsem p. Stejskal, ale na rozdíl od něj znám ono strašlivé tajemství.
Havel byl nejen kandidátem, on byl členem!
A to ne ledajaký!
On byl tajemníkem UV - měl pod palcem ideologickou diverzi, dohled na výlohami zelinářů a kontakt s mimozemskými civilizacemi z vesmíru.
To koukáte, co!!!
Nezpochybnitelný důkaz najdete na této adrese:
Lampárna, Hlavní nádraží, Praha.
21. 09. 2012 | 12:22

Rudi Koutek napsal(a):

"Co mohou obyvatelé jiných zemí té naší (a lidem, kteří v ní žijí), závidět?

Humor!"

Pane Hvizdala, nevim jak jste na tom s nemcinou, predpokladam, ze nic moc. Kdyby ste umel poradne nemecky, tak by jste vedel, ze Nemci maji vynikajici humor, komedie, komiky, komedianty atd. Staci jenom umet poradne jazyk.
Nechapu kde se vzalo tvrzeni, ze Cesi maji vynikajici smysl pro humor(na rozdil od jinych narodu).
21. 09. 2012 | 13:49

Targus napsal(a):

To G.Ka.:

Co si myslí Němci o Češích, vůbec netuším. Otázka zněla, zda vědí o naší republice, a co nebo koho znají.

Pokud máte problémy se zrcadlem, radím sundat a otočit ke zdi, anebo používat černé brýle, já prozatím nic takového u sebe nepozoruji. podotýkám naštěstí.

Přeji vám hezký víkend.

To stejskal:

Ale ano, občas taky narazím na zlatou žílu, ale opravdu jen občas. Vyjmenoval bych toho za ta léta ve světě asi tolik, co vy. Ale berte to tak, že třeba v UK jsem za týden přišel do styku s nějakými 20 lidmi. Vynásobte si to číslem 50. A zcela pochopitelně učitelů zas tak moc mezi nimi není. Ti učí, anebo sedí v knihovnách.

Btw. machrovat s učitelem je podpásovka!!!
:-)))

To Bestia Triumphans:

Ano, Havel do jisté míry fungoval v první polovině 90. let. Pak se jeho renomé začalo postupně hroutit. Bystré Stejskalovo oko mi brání napsat, co jsem si na účet Havla a ČR musel vyslechnout. A nebylo to v Srbsku.
21. 09. 2012 | 17:43

im napsal(a):

Mmm, dobrý pozdní večer, českou státnost jsem si vždycky spojovala s 28. říjnem, výročím vzniku ČSR.

Připomněl už tu někdo, že 28. září je naším státním svátkem úplně nejčerstvějším?? Parlament nám jej nabídl až v roce 2000. Ani za první republiky prý státním svátkem sv. Václav nebyl, byl jen památným dnem (pracovním).

Jsem z toho svátku poněkud na rozpacích, z vraždy svátek? A zamordoval Boleslav Václava 929 nebo 935? A bylo to vůbec 28. září? Křísit svatováclavský kult v Čechách, dle OSN druhé nejateističtější zemi světa?? Nevím, nevím...
22. 09. 2012 | 00:21

george napsal(a):

Debatu jsem poctivě dočetl, ale nevím co si mám myslet...česko existuje? Už to neřešte...je to na "palici."
22. 09. 2012 | 00:21

Abe Normalni napsal(a):

Plati Axiom: V Nemecku veci funguji, dokud se neposerou...
Porovname-li vychozi podminky, moznosti a dosazene vysledky, pak je zazrak, co dokazali Cesi ve 20. stol. zimprovizovat a je skoro neuveritelne, kolik toho dokazali Nemci za tak kratkou dobu podelat (a to jeste meli velkou kliku, ze nedopadli mnohem hur, coz ovsem oni sami nijak neovlivnili, nybrz a pouze strach z Rusu - Bolseviku)
22. 09. 2012 | 11:06

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní im.

To je myslím dobrá úvaha, také mi na svatováclavské výročí ten Den české státnosti přijde jakoby uměle naroubován.

Libor Stejskal
22. 09. 2012 | 11:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy