Normální je zadlužit se?

09. 06. 2010 | 16:19
Přečteno 7574 krát
Naše nová vládní koalice proti zadlužení se shodla na první zásadní věci svého programu: zadlužíme celou mladou generaci. Až dosud jsem si myslel, že normální v životě je nežít na dluh, že lidé by se neměli zadlužovat snad s jedinou výjimkou půjček na bydlení. Nová vládní koalice přichází s novým pohledem na svět. Mladý člověk zítra půjde na školu, po 4-5 letech z ní vyjde a bude mít dáreček ke startu do života v podobě dluhu 100 000,- Kč (tj. 10 000,- Kč školné za semestr, 20 000,- Kč za rok.)

Jen si to představte, tisíce mladých dlužníků, kteří ještě dříve, než seženou práci, budou zadluženi. Tisíce mladých, kteří se rozhodnou jít studovat, tak učiní, aniž by dokázali odhadnout, jaké budou po škole jejich možnosti tento dluh splácet.

Připomínám, že světová hospodářská krize začala nezodpovědným půjčováním peněz lidem, kteří neměli na splácení. Tady někdo chce z mladých lidí vytvářet dlužníky ještě dříve, než vstoupí do života. Jak se může zadlužovat někdo, kdo nevydělává? Komu prospěje, že v této zemi bude armáda mladých dlužníků? Jde se vstříc zájmům bankovního sektoru? Líbí se mi, když vidím, novou poslankyni za Věci veřejné paní Kočí, která snad právě ještě zdarma dostudovává, jak pléduje za zavedení školného.

Nová vláda by neměla činit kroky, kterými se chystá zadlužovat budoucí generace. Neměla by posilovat konformitu mladých tím, že jejich život bude už při startu usměrňován splátkovými kalendáři bank.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pavel Skeptik napsal(a):

Tak a první lekce:
Chacha, chichi, chocho.....
09. 06. 2010 | 16:28

nimra napsal(a):

Jak se rikalo v kongresu USA ve 30-tych letech kdyz schvalovali nove hypotecni zakony, zadluzeni lide nemaji cas stavkovat....
09. 06. 2010 | 16:29

snowfox napsal(a):

Jestli za 100.000 dostanou kvalitní vzdělání (což ovšem není jisté), pak je to levné.
Je to motivující prvek a já jako rodič, který se na školném eventuelně budu podílet, jej schvaluji. Podfinancovaný systém postavený na "kapitační" platbě za studenta vede k čemusi jako velrybaření škol. Výsledkem je mnohdy žalostná úroveň škol i studentů.
09. 06. 2010 | 16:30

Čochtan napsal(a):

Alespoň si rozmyslí co studovat. Který obor jim umožní půjčku rychle splatit. Romistika a jiné 3,14čoviny to nebudou.

Těch 100 000,- to budou 2 až 3 platy. To se dá rychle splatit, pokud student si dobře vybral obor.
09. 06. 2010 | 16:32

jj napsal(a):

Pane Zaoralku, nejak se ve strane dohodnete. Pan Pecina pred mesicem psal toto:

"Ekonomiku státu můžeme přirovnat k hospodaření domácnosti. V roce 1990 jsme byli v situaci mladého manželství. Muž má stabilní příjem, příjem manželky může zakolísat například v důsledku mateřské dovolené. Manželé se rozhodují, zda si pořídí vlastní bydlení na hypotéku, nebo budou žít v pokojíku u rodičů jednoho z nich a šetřit si na vlastní bydlení. Celé rozhodování je v zásadě ryze ekonomické.

Varianta číslo jedna zní: zadlužit se. Koupíme si byt v Praze nebo domeček na venkově. Vezmeme si hypotéku na 30 let a žijeme normálním životem. Jsme spokojení, bydlíme ve vlastním, neplatíme nikomu nájem. Díky spokojenosti lze očekávat, že budeme i úspěšní v zaměstnání a příjmy časem porostou. V pětapadesáti doplatíme hypotéku. Měli jsem sice celý život dluhy a tím jsem riskovali, že při výpadku příjmů přijde exekutor, ale žili jseme si klidným a spokojeným životem. Na sklonku pracovní kariéry máme vlastní nemovitost a jsme bez dluhů."

Takze Martin Pecina za dluhy oroduje, zatimco vam se nelibi. Cim to?
09. 06. 2010 | 16:33

beowulf napsal(a):

Vážený pane Zaorálku, snad jedinou lepší investicí, která snese i případné zadlužení, než do bydlení je právě do vzdělání. To byste Vy, jako vzdělaný a životem ošlehaný člověk, měl vědět líp, než slečna Kočí. Jen málo věcí v životě lidském je zadarmo, pane poslanče. Lidé, kteří uvěřili bolševikům a socialistům všech barev, že zadarmo je skoro všechno, přivedli se svými obelhávači nejednu zemi do chudoby nebo na pokraj bankrotu. Je dobře, že se vydáváme opačným směrem, a lidé jako vy jen bezmocně štěkají u cesty.
09. 06. 2010 | 16:34

Josef K. napsal(a):

Samořejmě, protože školné je jen část nákladů a pokud vezmeme, že člověk je schopen být dobře situován ze své ráce na nějakých patnáct let, pak většina prostě padne v té další generaci. Ovem my žijeme v kapitalismu rentierském...Navíc platiti školné univerzitám, ve kterých sedí odchovanci Guastava Husáka a Klementa Gotwalda je absurdní. Vyhozené peníze. Z druhé strany, sám platím za své děti EU školné dohromady cca 4 tisíce euro + náklady na život a dělám to z jediného důvodu: budou či již jsou osvobozeny od této neuvěřitelné normalizační kultury a nemusí se zabývat pochopit nepochopitelné pod vedením Klausů, Nečasů, Topolánků, Tvrdíků a celé té smečky amorální havěti vychované na Poučení z krizového vývoje, která vlastně pouze dokazuje, že vysídlení sudetských Němců byl omyl.
09. 06. 2010 | 16:42

olga napsal(a):

10 000 za semestr není tolik, aby se o tom muselo mluvit.
09. 06. 2010 | 16:45

JF napsal(a):

pan Zaorálek:

to že neplatíte školné neznamená, že je "zdarma".

Co takhle v první fázi výpisy čerpání nákladů na vzdělání vysokoškolského studenta. Jsou to již dospělí lidé, tak by je to mohlo zajímat, kolik "to" co dostávají také stojí peněz. (také budou vědět kolik si u zaměstnavatele říci ;-)

Proč nechodí výpisy účtované zdravotní péče ročně do schránky? Stačí pro informaci a dole uvedeno že neslouží k úhradě. Nebo je nutné žádat vrchní světnicovou Královou ;-)))
09. 06. 2010 | 16:46

Mirek Novotny napsal(a):

Vazeny pane, jiste jste se mel moznost seznamit, jak funguje mechanismus skolneho pri studiu na vysokych skolach nejen v Evrope. Argument o zadluzovani budouci generace se Vam jiste hodi, jako mala odveta za predvoleni kampan v tomto duchu proti CSSD vedene.
Vite dobre, ze pujcky a jejich splatky jsou nastaveny tak, aby zadneho studenta neruinovaly. Je to take nenasilna stimulace k lepsim studijnim vysledkum. Vetsina studentu, hlavne technickych smeru si jiz davno behem sveho studia privydelava.
Opet jste lehce mimo misu.
09. 06. 2010 | 16:47

hoven napsal(a):

zaorálku,
studovat na vysoky škole není právo ani povinnost, ale výsada. proč by měla nějaká lopotící se solvína dotovat nějakému ingoustovi pět let studií na vš. z vlastní zkušenosti podotýkám pět let nepřetržitého mejdanu.
09. 06. 2010 | 16:51

reCAPTCHA napsal(a):

Koukám, že ČSSD začíná novou etapu své existence, pro ni konečně rozumně zaměřenou na mladé voliče. Přeji jepičí život ;)
09. 06. 2010 | 16:51

nimra napsal(a):

snowfox:

Kde prosim skolne zvysilo uroven skolstvi?

Stane se to u nas? Proc? Nejak mi unikla analyza soucasne situace a konkretni kroky smerujici k vetsi kvalite...
09. 06. 2010 | 16:55

Suchec napsal(a):

Novotný:
Zaorálek mimo mísu není.

Nelze aplikovat princip nezadluženého státu tak, že to zadlužení přeneseme na obyvatele. Zvláště, když v poměru k HDP dává tento stát % méně, než velká část vyspělých zemí. Ne nominálně, ale procentně. Stejně tak i v oblasti zdravotnictví, při zachování velmi slušné úrovně.

Zde nejde vůbec o nějaké uvědoměí studenta ohledně nákladů. Zde jde o vytvoření absolutně poslušné vrstvy, která bude držena na uzdě pomocí dluhu.

Opět se tu začíná od střechy, namísto vyřešení základů, a těmi je samotné hospodaření státu, jeho rezignace na výběr v oblasti přímých daní.

Já jsem přesvědčený, že stát žádné školné zavádět nemusí, že si tím jen kryje dosavadní nehospodárnost v jiných oblastech.
09. 06. 2010 | 16:59

zk napsal(a):

Je zhůvěřilost zavádět školné v zemi, kde průměrný zedník nebo policajt bere dvakrát tolik co průměrný učitel. A co se týče tzv. lukrativních oborů, potíž je v tom, že kdyby je začali studovat všichni, velice rychle přestanou být lukrativní.
Navíc zastánci školného ani příliš nepředstírají, že by jeho zavedení mělo vyřešit nějaký palčivý problém českého školství, jejich motivací jsou zjevně zájmy byznysu (bank, které budou půjčovat na "výhodný" úrok), popřípadě ideologie.
09. 06. 2010 | 17:15

Marek napsal(a):

Osobně si myslím, že největší problém současného vysokého školství je přímo úměrná závislost financování vysokých škol na počtu jejich studentů. Výsledkem je, že většina škol zrušila přijímačky a zbytek se k tomu pomalu chystá, zároveň s tím se školy snaží udržet si svoje studenty. To nevyhnutelně vede k drastickému snižování kvality škol. Bohužel z osobní zkušenosti jsem zažil případ, kdy byl profesor velmi tvrdé pokárán za to, že od zkoušky vyhodil (naprosto oprávněně) téměř 4/5 studentů. Při dalším pokusu jiř prošli všichni. Jsem přesvědčen o tom, že peníze které školy dostanou ve formě školného navíc jim budou vzápětí sebrány z příspěvku od státu (Vím, že tento názor není ničím konkrétním podložen, ale stačí se podívat do zdravotníctví). Takže výsledek bude ten, že škola bude mít stejně (málo) peněz jako teď, studenti dluh na krku a jediný kdo si bude mnout ruce budou banky a úvěrové společnosti. Cesta ke kvalitnímu školství spočívá ve zbavení závislosti škol na počtu studentů, ne prohlubování této závislosti.
09. 06. 2010 | 17:16

fedor napsal(a):

snowfox)
Kvalita vědění se dá těžko koupit. Na to musí být především vůle studenta, jeho vlastní dřina a špetka nadání.
Máte ale pravdu v tom, že asi těch 100 000 nebude v roce 2015 již tak velká částka. On ten doktorát v Plzni přišel nastejno, když se k tomu přidá těch 30 000 za bakaláře. Doufám, že jste neměl na mysli právě toto vzdělání, jímž se honosí především fandové Modrých ptákosaurů a též Benda s Grošíkem.

autorovi)
Máte naprostou pravdu, zadlužený člověk se mnohem lépe ovládá. To věděli i krutí komunisté, ale nějak to zapomněli využít.

panu jj)
pan Pecina jistě neměl na mysli, že si každý mladý člověk koupí byt, či začne stavět domek na zelené louce. V podstatě je v tomto státě, co se týče bydlení, již dostatek bytů a současné vlády by se tímto problémem vůbec nemusely zabývat. Kromě toho, to, s čím přišli současní polistopadoví architekti t.j. panelláky na ležato, hnusné, betonové zdi s haciendou uprostřed (můj dům - můj hrad) je něco tak hnusného, že když to vidím, mám chuť si odplivnout. A to si dovolil jeden státník prohlásit paneláky za králíkárny, při čemž po renovaci se jedná o nejekonomičtější způsob jak výstavby, tak bydlení.

beowulf)
Přestaňte číst memoáry kulisáků a podobných individuí a zamyslete se nad tím, za co ještě neplatíme. Za současné vš vzdělání, jež v porovnání s vš vzděláním získaným před 30 léty je na úrovni nejvýš bakalářské,
nejsem ochoten platit vůbec. Jako důvod uvedu, že je na úrovni vzdělání tehdejší excelentní průmyslové, či zdravotní a jiné školy. Je to tím, že učitelé na VŠ dostávají naprosto nepřipravené ke studiu žáky středních škol a po zavedení státních maturit to bude ještě horší.
Žijte si dál se svými vizemi. Fakta jsou ale neúprosná. Račte se přesvědčit rozmluvou s kýmkoliv pedagogem VŠ, kteý má snahu v této věci něco zlepšit. Není "politická" vůle.

V tomto státě totiž došlo ke zvrácenému pojetí hodnot. Vítězí neúcta ke všemu, co vytvořily předchozí generace, dějiny se přepisují, čím větší hulvát, tím vyšší pozice, když krást, tak miliardy, aby to stálo za to a nikdo není, kromě okradeného, postižen.
Co se týká toho štěkotu, zítra tam můžete štěkat třeba i Vy.
09. 06. 2010 | 17:20

Luba napsal(a):

Tak tak ...

Zadlužený občan je poslušným, a hubu a krok držícím občanem.

V případě neuspěchu má vzdělaný idealista úspěšně nakročeno ke kariéře bezdomovce. Pak bude svoboden.

Jak praví české přísloví:
"Blaze tomu, kdo nic nemá, nestará se, kam co schová".
09. 06. 2010 | 17:33

snowfox napsal(a):

fedor, nimra

Smyslem je přenést zodpovědnost za studium na studujícího. Součástí jeho přípravy jsou nemalé náklady na profesorský sbor, nejrůznější učební pomůcky, externisté apod. Studium zadarmo znamená, že řada lidí jej chápe jako nárok, což se negativně odrazí v kvalitě.
Školné ovšem podle mě nutně přinese i vyšší nároky studenstva na profesorský sbor, což je též žádoucí.
Osobně bych preferoval systém, kdy by každá škola mohla stanovit procento z platu a počet let, které jí bude student odvádět po absolvování, například 7% po dobu tří let. Motivovalo by to jak studenty, tak školy, aby je připravily co nejlépe. Je též jasné, že tohle nelze zavést ze dne na den. Nějak začít se ale musí.
09. 06. 2010 | 17:36

Luba napsal(a):

Argumentace vyučujících:

Naše výuka má podstatně vyšší cenu, než je částka, kterou nám studenti platí.
Proč bychom tedy měli vyučovat jinak a lépe?

Studenti jsou na nás závislí, a tak budou muset zaplatit jakoukoli částku, kterou jim stanovíme. Chtějí-li tedy dostudovat.
09. 06. 2010 | 17:43

Tencokida Hnuj napsal(a):

Lubomír Zaorálek - velký bojovník za práva nájemníků OKD.
Co vybojoval ?
A co asi tak nabízí systému školství ?
Negaci školného.

Co takhle testovat sociální situaci a podle toho určovat školné pozitivní i negativní ? A bonifikace za výtečně zvládané studium a malusy za "záškoláctví" ?

Kdo ale určí cenu každého jednotlivého zboží (statku) - tedy vzdělání ? Nečas ? Dvořáková ? Kindl ? TRH ? A JAK ?

Přemluv Pepíka a Manču ať jdou volit levici.

Bába a dědek.

Furt dokola. Líná, nevychovaná, nevzdělaná (nemám na mysli formální vzdělání) a úplatná byrkracie rozhoduje a asi i rozhodne o budoucnosti této země.

Jak asi ?
"Veselé oddlužování, penzijnífondování, kalouskování, nečasování a johnování přeje všem reformátorům Tencokida."
09. 06. 2010 | 17:43

Deny napsal(a):

Za komančů jsem během denního studia na VŠ pracoval také na vedlejšku jako vrátný v jednom podniku. A vydělal cca 50% tehdejšího průměrného platu, dnes by tomu odpovídalo cca 12.000Kč/měs. Pokud je předpokládané školné 1.000Kč/měs, tak to je sranda.
Když jsem mohl vydělávat v minulosti při studiích já, proč by dnešní studenti nemohli chodit na nějaké brigády. 1.000Kč musí bez problému vydělat během jednoho víkendu, a to i kdyby byli pracovně zařazení jako např. Ukrajinci.
09. 06. 2010 | 17:44

JC napsal(a):

Má to cenu komentovat ?
Nemá.
09. 06. 2010 | 17:49

Tencokida Hnuj napsal(a):

Deny

Já za realsocialismu měl :
1. příjem z brigád - 3000,- čistého (16 -ky na dole - neplést s teenagerkami !)
2. hraní s kapelou - 2000,- čistého (nejlepší kšeft byla ožíračka zvaná večírky BSP)
3. podnikové stipendium - 1000,- čistého
4. prospěchové stipebdium a odměnu za pomvěda - 800,- čistého

suma sumarum tak 7000,- (dnešních cca 40.000,-)

Po ukončení VŠ jsem nastoupil za 1900,- hrubého.

Jo, byla jiná doba. Dnes to mají mladí těžší. Když ona je ta krize.
"Veselé oddlužování, školnování, kalouskování, nečasování a johnování přeje všem reformátorům Tencokida."
09. 06. 2010 | 17:54

vilček napsal(a):

Tak mladí rozhodli, tak budou mít!
09. 06. 2010 | 17:59

Kamil napsal(a):

Celý problém utahování opasků je důsledek minulé politiky socialistů, kteří po nástupu Zemana stále odkládali reformy " protože zatím nejsou potřeba ".
Každý rok oddálení znamená razantnější a bolestivější zásahy, které lidi budou více bolet.
Tohle všechno navěky stínový ministr zahraničí dobře ví, ale taky ví, že se tím ztrácí politické body a proto je lepší říkat lidem co chtějí slyšet a ne co je potřeba.
Hezký den.
09. 06. 2010 | 18:00

stále rebel napsal(a):

Pane Zaorálku, učte se u Bakaly. Koupil média a vyhrál. Žádné z příštích voleb nemůže vyhrát ten, kdo nebude vlastnit alespoň některá média. Na ta takzvaně veřejnoprávní se nespoléhejte, ta již dávno slouží jiným dobrodincům.

Zavedení školného jen přispěje k tomu, že na univerzitách bude méně vašich příznivců a více těch s nízkým čelem a naditou peněženkou.
09. 06. 2010 | 18:01

Prndok napsal(a):

Pane Zaorálku, výborný příspěvek. Ale nechte tak, ať si to mladý vyžerou. Vždyť to chtěly. Tak ať makaj až zmodrají.
09. 06. 2010 | 18:02

stále rebel napsal(a):

Pane Zaorálku, učte se u Bakaly. Koupil média a vyhrál. Žádné z příštích voleb nemůže vyhrát ten, kdo nebude vlastnit alespoň některá média. Na ta takzvaně veřejnoprávní se nespoléhejte, ta již dávno slouží jiným dobrodincům.

Zavedení školného jen přispěje k tomu, že na univerzitách bude méně vašich příznivců a více těch s nízkým čelem a naditou peněženkou.
09. 06. 2010 | 18:07

jj, jiný napsal(a):

čllánek p. Zaorálka je jen takové plácnutí do luftu, anuž by napsal, jak se to vlastně má dělat. Zase nějaké volby na obzoru .. možná by se ty volby měly zakázat zákonem.
09. 06. 2010 | 18:08

stále rebel napsal(a):

Omlouvám se za dvoják.
09. 06. 2010 | 18:08

RA napsal(a):

Zaorálku,končíš a s tebou bolševická doba a podoba ČSSD, ještě několik článečků,než tě kopnou soudruzi do zadnice,jako tvého guru Paroubka. Vy,soudruzi jste nepochopili,že doba je absolutně jinde,už mimo vás a mimo dosah vašeho uvažování. Mladí se ti vykašlou na sociání dávky, chtějí volnost a svobodu v rozhodování a nezadlužený stát , aby nemuseli platit dluhy po soudruzích. 100 000Kč,se kterými strašíš, to budou jejich dvě měsíční výplaty .
09. 06. 2010 | 18:16

Mat napsal(a):

Pane zaorálku,
možná by bylo zajímavější, kdyby jste poreferoval o současných dluzích vaší rodné partaje. Školné svých dětí rád zaplatím a necítím to jako vyhozené peníze. Jak tedy budete řešit vaše dluhy? Opět na úkor nás všech?
09. 06. 2010 | 18:25

nimra napsal(a):

snowfox:

Me osobne motivovalo ke studiu vedecke nadseni a skolne jsem nepotreboval. Navrhoval bych pro ty, kteri potrebuji neco platit, aby lepe studovali, zavest specialni ucet na ktery by mohli posilat libovolnou castku v libovolnych intervalech. Prostredky by byly samozrejme pouziti na zlepseni zalostneho stavu vybaveni knihoven atd.

Osobne mam pocit ze jde pouze o zprivatizovani penezovodu do skolstvi, protoze po zavedeni skolneho ze vysoke skoly budou privatizovat a skolne zvysovat a zvysovat ....
09. 06. 2010 | 18:31

nimra napsal(a):

kamil:

to jsi cetl na idnesu nebo lidovkach? Nemas nahodou pocit (protoze myslenky tezko) ze socky museli doplatiti vsechny dluhy z konsolidacni banky atd. ktere se tatickovi na hrade platit nechtely? A co treba tenhle: kdo udelal vetsi dluhy: Kalousek za dva roky nebo Sobotka za ctyri roky?
09. 06. 2010 | 18:38

Medikolog napsal(a):

Pane Zaorálku, tak máme kapitalismus s jeho individualismem, egoismem, morální plytkostí, nebo máme socialismus ČSSD s altruismem, solidaritou mezi generacemi.. národním souručenstvím..? Ve druhém případě dostávali absolventi nižší platy než lopaty, protože zatímco dělníci vytvářeli hodnoty, student spotřebovával z jejich nadhodnoty a vytvářel svoje ego. Potom to vlastně splácel (srovnatelné s půjčkou) a umožnil tak studium další generaci - a o tom je socialismus. Dnes "LOPAŤÁK" zaplatí dítěti cizího vysokoškolsky vzdělaného humanisty studium, ale z výdělku své vlastní děti se všemi poplatky na "vejšce" neutáhne - takže tento socialistický relikt odbourejme. Budu-li chtít, aby MŮJ potomek studoval - nemohu chtít po panu Schwarzenbergovi aby to platil a už vůbec nemám tu drzost to chtít po manuálně pracujícímu za minimální mzdu, či cizím důchodci, aby se proto ještě vic uskromnil.. Potřebuje přeci peníze PRO SVÉ POTOMKY, na svoji činži, na léky a doktory na své vlastní nemoce - a zlatá pravicová mládež jim zaručeně ze svého nic nedá.. Kolik z nás vystudovalo při zaměstnání? Jak to říkal Tomáš BAŤA: "Den je na práci" a pro své zaměstnance organisoval závodní školu práce.. ..Večer po práci místo za zábavou do školy.. ..
09. 06. 2010 | 18:43

snowfox napsal(a):

nimra

To je ideální stav. Protipólem jsou lidé, kteří chtějí titul a studium je nezajímá. Vzdělávací soustava bohužel musí rozumně fungovat s kompletním spektrem studentstva. Dnešní systém - aspoň podle toho, co slyším od známých, co učí, i od studujících, té první skupině nepřeje, neboť funguje trochu jako kombajn.
Proto jsem pro osobní příspěvek, v kombinaci s prospěchovým stipendiem na straně jedné, a penále za průtahy na straně druhé. V důsledku by to mohlo pro spoustu lidí vyjít podobně nebo lépe, než dnes.
09. 06. 2010 | 18:45

mp napsal(a):

A to ještě není zdaleka konečná částka, těch 20 000,- za rok. Může se velmi rychle změnit směrem nahoru. Stejně tak poplatky ve zdravotnictví. Možná se to někomu hodí, aby se vysokoškolsky nestudovalo. Časem pak budou moci zavřít i školky.
09. 06. 2010 | 18:46

Betl napsal(a):

CO JE LEPŠÍ??
platit náklady na vzdělání z půjček, které si vezme stát budou splácet občané, nebo nechat platit některé tyto občany školné, i když si někteří na to budou muset půjčit??
Zaorálek má možná recept, jak by to šlo udělat "ZADARMO" - že by třeba profesoři nejedli, a tak.
09. 06. 2010 | 18:59

S.Š. napsal(a):

Mat : nejenom to. Pan Zaorálek je - spolu s dalšími členy vedení - přímo a osobně zodpovědný za zadlužení ČSSD (a samosebou i za volební výsledek, který se poněkud liší od proklamovaných 35 - 40 pct., vítězství, které mělo zazářit jako nejzářivější hvězda na nebi). Neřekl proti němu ani pumpička. Kdyby se předsednictvo postavilo proti obřímu zadlužování strany, Paroubek by musel ustoupit. Seděli tam ale všichni a ani nedutali. Odstoupit by tedy mělo celé vedení ČSSD a ne že si svolají sjezd za 3/4 roku, až se na volby do PS pozapomene a pojede se dál ve starém složení, dokonce i s Tvrdíkem a Dimunem, toliko bez Paroubka. Kuriózní je, že odstoupení členů vedení strany hlásá také Vladimír Dryml. No, nasartoval (jako vždycky) ve správnou dobu ... :-) Ve světle stranického hospodaření je páně Zaorálkův výstup třeba brát jako poněkud pokrytecký.

L. Zaorálek : Si tacuisses, philosophus mansisses, zůstává stále platné.
09. 06. 2010 | 19:00

JF napsal(a):

rovněž si nejsem jist zda pan Zaorálek rozumí tomu co je to opozice.

Už to výše naznačil Tencokida Hnuj :opozice není negace.

Ale když dva dělají totéž nemusí to být totéž.

Fungující/nefungující školství může být zásluha vlády i opozice.

ps: reCaptha: "meeting as" ;-) to se tady jeden snaží ... ;-)))
09. 06. 2010 | 19:04

Jakr napsal(a):

"Jen si to představte, tisíce mladých dlužníků, kteří ještě dříve, než seženou práci, budou zadluženi."
Těší mě prozření i tady toho zastydlého marxisty, že dluhy se platí. Na druhou stranu si myslím, že zadlužení patlalové, kteří jsou v dluzích až po uši, těžkou mohou radit ostatním jak hospodařit.
09. 06. 2010 | 19:14

leaving ashcans napsal(a):

Zaorálku, tys to vymňoukl (tykání záměrné, nadávat a vykat najednou mi nejde). Právě jste přirovnal studenty k nezodpovědným lidem, kteří si půjčovali a zavinili tamtu bankovní krizi ....

Bravo, toť výkon hodný duševního génia. Jiří Paroubek se svým výrokem "jen politicky stupidní člověk by ve druhém kole nevolil sociální demokracii" má zdatného následovníka. Ovšem pan Paroubek se za několik dnů omluvil, jak dlouho to bude trvat Vám?

No nic, raději si budu představovat, že jste se chtěl pomstít - srovnat skóre za volby. Alterantiva o hlouposti a slepotě je příliš děsivá u člověka, který byl třetím nejvyšším ústavním činitelem téhle země.
09. 06. 2010 | 19:22

nimra napsal(a):

snowfox:

To zni trochu jako pohadka, budou se mozna mit i lepe. Pokud byste chtel mit stejne financni podminky jako ted, bude muset stat dat vic penez do skolstvi coz se ted nestane. Na pohadky neverim, po zkusenosti z USA mam pocit ze zavedeni skolneho proste omezi moznost studia pro nejchudsi vrstvy. Zavedeni skolneho take tezko zlepsi kvalitu vyuky, podobne jako se (ne)stalo v Britanii. Ostatne, rad bych videl jake budou administrativni naklady spojene s vyberem a kolik zustane na opravdu potrebne veci.
09. 06. 2010 | 19:25

hanah napsal(a):

Nevím proč píšete o nějakém zadlužování zrovna vy, člen strany, která zadlužila i mimina.
09. 06. 2010 | 19:34

Anička z Kuřimi napsal(a):

Mno,
Nyní začnou studovat "dříve" narození.
V Plzni na právech testovali možnosti placení školného.
Zjistili, že nejlépe se studuje pokud je "CASH" a dopředu na "dřevo".
Prošli všichni a většina před termínem.
09. 06. 2010 | 19:45

Tencokida Hnuj napsal(a):

http://en.wikipedia.org/wik...

včetně přepočtu na hlavu

Dluh není modla. Je to fakt. Všechny státy jsou zadluženy.

Důležité je, aby se provedla skutečná reforma.

Ne aby daňového poplatníka líná, nevychovaná a úplatná byrokracie pouze vyždímala a za odměnu mu posmrtně vypočetla důchod.

"Veselé oddlužování, byrokratizování, kalouskování, nečasování a johnování přeje všem reformátorům Tencokida."
09. 06. 2010 | 19:53

Jejda napsal(a):

Pokud není 20 letý student schopen si vydělat 10tis za půl roku, tak by se měl dát na modlemi a vstoupit do řádu františkánů, tam nebude peníze potřebovat.
09. 06. 2010 | 20:03

teta Tamara Stejskalovovna napsal(a):

Jó, jó, je to tak. Su černá ovce početné rodiny Stejskalových - větev východní. Musím proto přiznat nepřijemnou pravdu ať si Iljič a Marusja tady píšou co chtějí:

nezřízeným pitím všelijakého chlastu během bouřlivých studentských let si Libor Stejskal pěkně pošramotil játra. No jen to Libore přiznej a nedělej jakoby nic!

Já vím nebudeš to chtít přiznat, aby soc.dem. jsi nepoškodil, rozumím TI, ale buď chlap. Bujným studentským životem jsi si zničil zdraví a nakonec jsi dopadl jako cenzor tady na aktuálně.

Zato studenti pěkně zaháčkovaní půjčkou budou si zdraví chránit neskončí tak trudně. No nic.
09. 06. 2010 | 20:13

Jmelí napsal(a):

Zaorálku, vy jste se z voleb nepoučili, co? Na demagogické žvanění už v tomhle státě nikdo nemá náladu, ale co vlastně čekat od čichače toluenu...
09. 06. 2010 | 20:25

vlk napsal(a):

S.Š.

zdravím. Nějaký čas jsem vás neviděl. A bral jsem to jako škodu.

Nicméně k vaší zdejší poznámce: není výsostnou otázkou soc dem hospodařit podle svého?
Není to jejich soukromý byznys?

No a nesjou na tom takhle sami.

Umím si představit , že jste kdysi volila ODA.
Dovedl bych si představit, že jste volila i lidovce. Zcela jistě jste volila ODS. A možná , že minule jste volila Bursíka.
Musíme si něco vykládat o finančních výkazech jmenovaných partají?

A nyní jste volial jak jste signalizovala. Jistě chápete , že bych si netroufl napadat vaší osobní volbu. Ale zeptám s e - co víte o financování téhle party? Vážně si myslíte, že t o pořídili za ty peníze co udávali? Vážně si myslíte, že to financovali z prodeje Karlovy placatky nebo ze sponzorských peněz toho chlápka z Brna, který prý úspěšně prodal nějakou firmu, aby prachy z tohonacpal Kalouskovi?

Zaorálek to nepochybně od pravověrných zchytá. TeĎko zrovna čtu hlubokomyslnou úvahu takového Jejdy.
No můj synovec studuje. A sakra dobře. Jeho sestra také. Oba hodně daleko od domova. Jsou z malého městečka. Kd e je prác emálo a mizerně placená. Oba rodiče vysokoškoláci. naštěstí práci mají. A naštěstí za děti školné neplatí a platit už nebudou.
Synovec s vynikajícím prospěchem pracuje. Už dneska. protože prostě musí. Jinak by už dneska rodina studium dvou dětí najednou neutáhla. je to celkem triviální.

Vajíčkoví demokrati vypráskali papaláše. vajíčkoví demokrati prý přišli k volbám a přeorali mapu republiky. Vajíčkoví demokrati nechť platí.

Nicméně , zaorálek má pravdu. Zatím kdo vystudoval, šel do života bez dluhu. TeĎ si ponese na start nejméně sto litrů.
09. 06. 2010 | 20:26

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, spousta lidí neměla činit jisté kroky...
Veselé krizování, už zase bude líp...
http://www.reflex.cz/clanek...
http://ateo.cz/f/images/z/z...
09. 06. 2010 | 20:39

Meňo napsal(a):

Luboš Zaorálek má pravdu.
Taky jsem si všiml, že nová pravicová vláda ještě neexistuje, a už zavádí školné. Připadá mi to, že pravice, jako vždy, nemá peníze (a potom, kdo utrácí - svádějí to na levici), a proto zatěžuje mládež, za chvíli důchodce (o tzv. reformě důchodů už taky ve zprávách cosi padlo...).
Výsledkem posledních voleb bude myslím brzy velká nespokojenost ! Ti, kterým to bude vyhovovat, jsou finanční oligarchie (horních 10 tisíc). Ti, kterým bude utažen obojek kolem krku, jsou v počtu 10 miliónů. Na to asi pánové "nahoře" zapomněli......
Zdraví M.
09. 06. 2010 | 20:41

Fialenka napsal(a):

Školné na VŠ ano, ale na sumu 20 000,- za rok to chce vyšší reálné mzdy.
09. 06. 2010 | 20:44

Rumcajs napsal(a):

Pane Zaorálku, vy jako socan asi nebudete chápat o čem mluvím, ale já během studia chodil běžně na brigády. Jak během studia tak o prázdninách. Pro dnešního mladého člověka pokud nemá lenoru ,není naprosto žádný problém si těch 100 tisíc během studia vydělat.

Takže žádné zadlužování není potřeba. Na rodíl od vašeho socanského přístupu, kde jste 100 tisíc pověsili během vašeho řádění ve vládě na krk nejenom študákům, kteří jednoho dne budou mít slušné příjmy, ale všem,dokonce včetně nemluvňat.

Jménem všech vám tímto děkuju pane Zaorálku.
Děkuju také Bohu a lidu této země,že ekonomické ignoranty z ČSSD nepustilopět ke kormidlu, což by bylo horší, než všech sedm ran egyptských.
09. 06. 2010 | 20:46

vlk napsal(a):

Rume
no nejlepší bude, když teď kalouskovi, až bud e zas e consiglieri pošleš za svoje studia dodatečně školné do státní kasy.
Tak nějak by se to na echt pravičáka slušelo. Aby šel příkladem. Takže očekávám, že na kalouskovu složenku zareaguješ praktickým činem.
09. 06. 2010 | 20:52

snowfox napsal(a):

nimra

Tvrdím, že systém bude spravedlivější v tom smyslu, že na studenty nebudou tolik přispívat lidé, kteří na tom nejsou nikterak zainteresovaní, například středoškoláci či řemeslníci. Nechápu drzost, s jakou je odpůrci jakékoli spoluúčasti studentů žádají o dotaci. Že se toto děje dlouhodobě není vysvětlení ani omluva.
Domnívám se, že se možná zvýší kvalita škol tím, že zvýší (v pozitivním smyslu) cenu, tedy míru vzácnosti studia.
Stavíte to skoro tak, jako by jediné správné ocenění bylo "zadarmo podle zásluh či potřeby". Tenhle systém prokazatelně selhává v nejrůznějších společenských oblastech, proto jsem pro jeho opuštění.
"Sociálními případy" nešermujte. V každém případě se hovoří o ODLOŽENÉM školném - půjčkách. Běžnou rodinu by tak studium nemělo zatížit o nic více, než nyní.
09. 06. 2010 | 20:56

kwich napsal(a):

Pane Zaorálku,
ujasněte si, že peněz není k dispozici nekonečně mnoho, a je nutno si nastavit nějaké priority co ano a co ne.

Kdybyste například nevyhodili peníze do chřtánu reklamních agentur za připitomělé bilboardy, mohli jste za ně v budoucnosti nechat vystudovat asi pět tisíc studentů.

Už se těším, až budete muset prodávat vaše Leninovo muzeum v Hybernské.
09. 06. 2010 | 21:21

vlk napsal(a):

kwich

zkusím s e zeptat- kolik studentů nechala dosud vystudovat ODS nebo TOPless?
Zaorálek se jistě rád přiučí. a pokud vím, je na prodej barák na Jánským vršku.. Takto centrála ODS.
Takže můžete začít slavit. To abyste si zkrátil čekání.
09. 06. 2010 | 21:24

Tomáš Klugar napsal(a):

Pane Zaorálku, už s prominutím držte hubu, to jste ještě nepochopil, že obyčejní lidé v České republice nechtějí ČSSD u vesla? Jste amatéři, a jste velmi daleko od normální reality života obyčejných lidí. Spytujte prosím své svědomí, jestli nějaké vůbec máte, a vzpomeňte na to, jak jste v dlouhé době hospodářského růstu zadlužovali obyčejné lidi. Zaplatíte za mě dluh 110.000,-Kč, který vznikl hlavně vinou ČSSD ??? Pán Bůh Vám žehnej.
09. 06. 2010 | 21:28

Vlada511 napsal(a):

Kolik zaplatím když budu na právech v Plzni studovat 2 týdny ? Zaokrouhluje se částka nahoru nebo dolů ?
09. 06. 2010 | 21:37

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý text (hanlivé komolení jména), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
09. 06. 2010 | 21:53

Pacík napsal(a):

Učím na státní škole i soukromé, kde na rozdíl od té státní se platí školné. Mezi nemotivací studentů a jejich nepřístupu ke studiu není žádný rozdíl. Jeden z té soukromé si to dokonce platí školné sám a je stejný lempl, jako ti ostatní. V naprosté většíně jim jde jen o jedno, mít to lejstro, nic víc.
09. 06. 2010 | 21:56

hanah napsal(a):

Pane Stejskale, spíte někdy :-) ?
09. 06. 2010 | 21:56

Rumcajs napsal(a):

vlk:

Stačí že to zaplatím dětem. Mě studia zaplatil bolševik. Na oplátku mi ale dal plat 1950 Kč hrubého. Takže jsme si fifti-fifty.
09. 06. 2010 | 21:56

Míval napsal(a):

Prof.Keller před časem zajímavě popsal cestu ke vzdělanostní společnosti. V 19. a začátku 20.století bylo nejvyšší vzdělání v kterémkoliv oboru zcela jistým výtahem do horních pater společnosti. Bylo to však mimořádně obtížné studium, jehož výsledkem byla tak asi 3-4% vysokoškolsky vzdělané populace.
Následuje poválečné úsilí o zvyšování počtu vzdělaných lidí - zároveň se ale snižují nároky, klesá kvalita výuky. Vysokoškolské vzdělání však zůstává celkem jistou cestou k dobře placenému zaměstnání.
Tento trend pokračuje v současné době - tedy snižování kvality vzdělání a zvyšování počtu vysokoškoláků. Jenže už přestává platit, že takto vzdělaný jedinec, navíc donucený platit stále více za své vzdělání, má jistotu dobře placené práce. Stále více se vytváří umělé požadavky na úroveň vzdělání pro tu kterou práci, takže tam, kde dřív stačil středoškolák, je nyní požadován vysokoškolák. Ovšem na úrovni o generaci či dvě staršího středoškoláka. Takže prý v současnosti dochází k úvahám o vytvoření několika špičkových vysokých škol v zemi, které by vychovávaly skutečné elity - objeme pokrytí to vychází tak asi na 3-4% populace.
Takže veškeré báchorky o vzdělanostní společnosti jsou pouhým krytím odčerpávání peněz od středních třídy ve prospěch majitelů škol, bez poskytnutí odpovídající protihodnoty.
09. 06. 2010 | 22:02

S.Š. napsal(a):

Dobrý den, vlku.
Ano, je jistě právem ČSSD a jakékoliv jiného subjektu se zadlužovat. Pak ale vymezování se vůči jiným chápu jako pokrytecké.
Za další : ano, správně si umíte představit, že bych kdysi mohla volit ODA. Leč, nikdy jsem jí hlas nehodila. Od r. 1992 jsem volila výhradně ODS. O financování Zelených toho příliš nevím, abych řekla pravdu, nezkoumala jsem to. Jejich volební kampaň ale byla minimální, úsporná. Prozradím Vám tajemství. Cvičně a spíše chápáno jako povyražení jsem si udělala "inventuru hlasování" na kohovolit.eu. Jaké bylo mé překvapení, když jsem se na prvním místě shodla s M. Bursíkem a na druhém s paní Kateřinou ! :-) Nicméně, tohle samozřejmě nebyl důvod mé volby. Důvodem mé volby je důraz strany na obhajobu sbovody, lidských práv a demokracie, postoj k ochraně soukromí, m.j. k náhubkovému zákonu nebo k údajům o pohybu osob, vztah strany k občanské společnosti a konečně principiální postoj strany při volbě prezidenta a při projednávání LS. Ocenila jsem i to, že se dokázali postavit silné uhelné lobby, zatímco jiné strany ochranu přírody a krajiny toliko deklarují. Ideální strana neexistuje. Ta strana, při vyslovení jejíhož jména se vytváří pěna v koutcích úst tolika lidí (všimněte si, ani nereformovaní čeští komunisté dnes nebudí takovou nevraživost), ale má mé sympatie. Berte to též jako protestní hlas - hlas proti propojení byznysu a politiky, které ohrožuje legitimitu systému, proti alianci, která zavazuje politiky napříč spektrem. A jehož zářným příkladem jsou VV, strana, která dokázala přesvědčit lidi, že je něčím zcela jiným než ve skutečnosti je. Abych Vám udělala také trochu radost, musím připomenout, že jako první před Fízlováním veřejným varovala (v únoru a znovu v polovině května) právě ČSSD. Marně, nikdo jí to nevěřil. Pěkný večer.
09. 06. 2010 | 22:09

Hlava XXII napsal(a):

Já bych jim dal 30 000 kč !
09. 06. 2010 | 22:12

kwich napsal(a):

Rumcajs:
To jste na tom byl dobře. Já jsem nastupoval na tarifní plat inženýra ve fabrice 1080,-Kčs. A předtím rok vojny s luxusním desátnickým žoldem 90 Kčs měsíčně. Tatranka tehdy ale stála 1,50 (a škodovka Spartak, na kterého se čekalo asi 10 let, stála 27 000).
09. 06. 2010 | 22:13

znalec napsal(a):

Lidi kteří programově lžou, se udrží u moci je silou. Naštěstí voliči řekli, že nechtějí lháře za své vůdce. Co kdyby jste se optal u pana Bakaly, zda by neměl teplé místečko? S vašimi znalostmi by jste mu mohl hodně prospět, pane Zaorálku. Vidím, že v ČSSD se dere k moci jiná generace. Odejděte se ctí.
09. 06. 2010 | 22:16

Štěpán napsal(a):

Pokud zavede pravice školné, pak tímto žádám levici aby vyžadoval zpětné zaplacení školeného všechny občany vlastnící titul.

Opakuji. Pokud generace vystudovaných zdarma zavede školné - prosím aby zaplatili toto studium zpětně.

Pokud nechápou co je solidarita a základní logika a výhoda nastavení studuji zadarmo, celý život pak o to lépe pracuji a platím vyšší daně.

Tedy znovu. Pokud zavedete školné - zaplaťte jej všichni zpětně!
09. 06. 2010 | 22:18

vlk napsal(a):

Paní S. Š
chci koukat na Bratrstvo neohrožených a vy mi pošlete text....
dobrá. Byla to ted y jen ODS. Jak vypadají její finance? Ve srovnání se socany? pokdu vím oni už barák, ten Jánským , prodávají.

Jinak - já si ten test dělal také. A v prvním pokusu mi vyšlo něco velmi podobného vám...

Pro jistotu jsme to ještě po čase zopakoval a uklidnil jsem se.

Ohledně zelených bych zas e nebyl až tak happy. Ale nechci vám vucovat s vůj postoj.
Liška s emi c elkem líbí, i když jej tad y mimořádně stírám, jakmile sem něco mázne. A to po něm nijak nejdu. prostě s e vždycky bezpečně trefí. Ale promiňte Bursík a Kačenka? Co je na těchto dvou obdivuhodného z toho , co píšete? Bursík je jen turista a po Kalouskovi asi nejzručnější Coperfield české politiky. A kačena? prominentní holčička z prominentní rodiny, co jí všechno projde.

říkáte , že oceńujete , že se ostavili silné uhelné lobby?
A které zelené myslíte, Ty v parlamentu nebo Piňose a jeho šplhače?

protože máme zelené a zelené..
Jako máme Sinn Fein a IRA.

Ty jedny pamatuji z jejich akcí ohledně budování obchvatu městyse.
Dost hustý, dost hustý.
Ty druhé z čunkiády.
Asi ještě hustější. Když už píšete o vztahu k svobodě ,právu a tak.

A uhelná lobby a prolomení limitů? víte v Čechách jd e jen a jen opolitikaření. Vznikající koala také je proti prolomení limitů . jednohlasně. také stateční bojovníci proti lobby? Nebo jen je před dalšími volbami?
A limity samotné? Prolomeny budou. O tom žádná.
Je to totiž jediná energetická báze tohohle státu. A lidé budou chtít topit a svítit.
Věc nestojí jestli dojd e k prolomení. Ale kdy.
A odklad je podle mne celkem užitečný. Začnem těžit , až budou energie ještě hůře ve světě dostupné. A to je dobře. Al e vytěžíme. Bohužel zatraceně rychle. Je toho totiž hrozně málo.

Nejsme ve sporu. máte můj respekt.
09. 06. 2010 | 22:23

prirodovedec napsal(a):

vlk, S.S. a ostatni: Mozna byste meli znat nektera dostupna fakta.

Podle statistik OECD CR dava z rozpoctu na VS cca 0,52 az 0,6 procenta HDP. Prumer 15OECD, kam pry mirime je cca 1,45%.

Za socanu to bylo v roce 2006 po navysovanich Buzkove (presneji jdou cimi mimo ni :) ) 0,65% HDP. Byl stanoven ambiciozni cil 1% HDP, se kterym souhlasily i nove vlady a pak ministryne a ministr: Kopicova-Kuchtova-Liska-Kopicova.

Kdyz koncila Topolankova vlada, podil cinil diky peclivemu cileni 0,57% HDP. :)

Po nutnych uspornych opatreni je odhad 0,52% HDP, ale je mozne ze HDP padl rychleji a pry jsme mozna zase na 0,6%. Proto ten interval.

Otazkou je, kde je to 0,8% procenta, co nam chybi do svetovosti. :) Nejde o absolutni cisla. Jde jen o pomer utrat prostredku odpovidajici zemim mezi ktere pry smerujeme a vzdaleni se tomu Nepalu :).

Jen priblizeni se temto cislum by napr. v pomeru studentu na ucitele spolehlive priblizilo Karlovu univerzitu v zebriccich univerzit hluboko do prvni stovky a na dohled Ivy League. :)

Nabizi se odpoved na otazku, kde to je, ze to prozrali duchodci. :)

Chyba lavky. Odpoved je skryta v otazce: Vite ktera zeme EU je na spici v pomeru statnich/verejnych zakazek pro soukrome firmy vuci HDP?

vlku a pani S.S. tipnete si. Ano, je to podle srovnani OECD: CR. Tam je tech 0,8%.

Nikoliv babu a dedu premluvte skolaci, ale Al Calouse, Bartaka, Rebicka, ... a vlastne vsechny politiky, kteri ty dalnice a predrazene investice toci a toci ...

Od kolegu vim, ze probihaji vecne rozbory, ktere budou zrejme unikat ke zverejneni vlada nevlada.

Jak to budu dostavat, budu to sem davat.

Protoze to je dlouholety nadstranicky problem, ktery se castecne zlepsil za nepozorne Buzkove :), zaslouzi si to pozornosti.

Proto je tedy potreba skolne.
Aby vlada nemusela zmenit strukturu vydaju statu do souladu s OECD15.

Skolne samozrejme pomuze. S ohledem na predpokladanou vysi a znalost prijmu VS odhaduji, ze pokud to bude povazovano za verejne penize, zlepsi to procento z 0,6% tak na 0,75% (optimisticke).

Samozrejme jak pise dnes P. Mateju, 20 tisic (coz je nekde kolem 30% prumerneho prispevku statu na studenta, ovsem VS dostavaji dalsi prostredky a penize z projektu) je pouze zacatek od cca 2013.

Protoze od te doby bude platna reforma VS a v jejich cele budou manazeri a pripadne byvali politici (rektori Topolanek, Paroubek, Langer aj.) a nikoliv jako dnes akademici, jedna se o casove vhodnou synchronizaci, kdy skolne na skoly muze prichazet az tam budou ti, kteri skolne potrebuji - rektori noveho typu.

Dale neni zarukou, ze skolne prinese prostredky navic. Ocekava se spise kraceni prostredku pro VS.

Tolik komentovana fakta.
09. 06. 2010 | 22:24

vlk napsal(a):

rume

nestačí. Jako odpovědný pravičák bys měl jít příkladem a zaplatit. Jenže když holt dojd e na placení tak pravicovost zpravidla taje. Nejen u tebe. Však s e přesvědčíš.

A plat , co ti dal bolševik já dostal až po dvou letech velmi tvrdého hákování.

No naštěstí mi to bylo jedno.
09. 06. 2010 | 22:27

Targus napsal(a):

To kwich:

Tak to vidíte, já na vojně bral jako frajtr běžně okolo tisícovky. nebyl jsem líný udělat si zkoušky na specialistu první třídy a pak na mistra. A k tomu relutky. Za celou vojnu jsem si našetřil 15.000,-Kč.
09. 06. 2010 | 22:32

prirodovedec napsal(a):

Omlouvam se vsem, kteri tak vazne zvazuji zda skolne ano nebo ne.

Pri znalosti 0,6% HDP na VS v CR a srovnani 1,45% HDP v 15OECD se musim jen horce smat.

Cteme, cteme, cteme, nebot neznale je tak snadne balamutit. A to i tak chytre a znale, jako jsou diskutujici na aktualne.
09. 06. 2010 | 22:42

stejskal napsal(a):

Někdy jo, paní hanah ;-) l.s.
09. 06. 2010 | 22:48

Rumcajs napsal(a):

prirodovedec.

A´t se kouknu, kam se kouknu, venku dávaj na cokoliv víc procent. Dlouho jsem tomu nemohl přijít na kloub, ale mám svou teorii, že západ těch procent má zkrátka víc. Hádam něco okolo 150%.
09. 06. 2010 | 22:49

Rumcajs napsal(a):

vlk:

Kdepak vypelichanče. Jenom bych vás v tom rozhazování podporoval. Ty jsi to prožral v práškách, odležel v nemocnici,prostál na sociálce, děti poslal na tři vysoký školy najednou, tak si to zaplať!
09. 06. 2010 | 22:52

prirodovedec napsal(a):

Rumcajs: Co tak poradne cist? :)

"Nabizi se odpoved na otazku, kde to je, ze to prozrali duchodci. :)
Chyba lavky. Odpoved je skryta v otazce: Vite ktera zeme EU je na spici v pomeru statnich/verejnych zakazek pro soukrome firmy vuci HDP?
vlku a pani S.S. tipnete si. Ano, je to podle srovnani OECD: CR. Tam je tech 0,8%.
Nikoliv babu a dedu premluvte skolaci, ale Al Calouse, Bartaka, Rebicka, ... a vlastne vsechny politiky, kteri ty dalnice a predrazene investice toci a toci ..."

Je to sest, cili mene nez deset radku - to zvladnes :).
09. 06. 2010 | 23:13

S.Š. napsal(a):

Ještě P.S. pro vlka : Nashledanou někdy příště. Budu teď pár dnů ve Vancouveru a pak už zamířím domů. Věnovat se budu rodině, chalupě, zahradě a lesu, čas budu tedy marnit příjemnějšími věcmi než je politika. Přeji pěkné léto Vám i všem "aktuálním diskutujícím", na podzim se určitě zase přihlásím.
09. 06. 2010 | 23:35

mp napsal(a):

Rumcajs
Brigády v Řáholci asi pořád nesou, pokud ale student dnes nechce nějakého pocestného nešlechetně zamordovat a o peníze obloupit, tak má dost smůlu. Práce nějak není.
09. 06. 2010 | 23:42

Josef K. napsal(a):

Smyslem vzdělání je, aby v každí zemi dostali příležitost ti nejtalentovanější. Normalizační systém, ne nepodobný brotskému, preferuje vzdělání jako sociální statut. No, Británie není příkladem té nejlepší ekonomiky, Rusko taky ne, Česko už vůbec, takže Česko bude pokračovat v díle soudruhů Bilaků a Husáků, Klausů. Bulváe pak napíše o ocenění vědců českého původu ze zahraničních univerzit...a česká duše bude uspokojena. Soudruzi, vede to stále stejným směrem. Zvádíte školné, ale není jasné proč. Účetnictví vítězí, země prohrává...
10. 06. 2010 | 00:15

Josef K. napsal(a):

Do třetice. Mám děti, které dnes studují světové univerzity jejichž názvy vzbuzují v českém žurnalistovi třes jako před osobním setkáním s Klausem či setláním okresního stranického šaška v roce 79 se sovětským soudruhem na dovolené v Jáchymově. Mám tedy skromnou znalost o jejich superviserech či profesorech a obávám se, že by v Čechách tito kandidáti na Nobelovu cenu neobstáli. Je to stejné jako se vdělanými idmi, kteříztratili práci, většinou jim český boss vysvětlí, že jsou příliš chytří a takové on nepořebuje. Běžná zkušenost nejen moje, ale i mých kolegů. Prostě česká společnost nepotřebuje kvalitu, což je vidět na každém detailu všedního života, účetnická představa kvality postačí. Weigel a Jakl, to jsou ta správná synonyma.
10. 06. 2010 | 00:31

Martina Šperlová napsal(a):

Vážený pane Zaorálku,
máte naprostou pravdu. Studenti začínají trojčit kvůli školnému, ale kdo to byl, kdo ještě před pár dny volil TOP 09, ODS a VV? Právě většina studentů SŠ a VŠ, prvovoliči a mladí voliči. Tak se jim teď ti, které vynesli do vládních pozic, po zásluze odvděčí. Dobře jim tak. Neumí asi domyslet důsledky své volby. Co jiného od pravice čekali? Tohle mě opravdu rozčiluje. Už slyším svého známého, nadšeného voliče TOP 09, jak bude prskat, až bude muset od roku 2013platit školné. Nemám nic proti tomu, že se lidé rozhodli jít do slepé uličky, to je jejich svobodné rozhodnutí a my, menšina, to prostě musíme přijmout. Vadí mi to, že voliči těch 3 stran rýsující se koalice (tedy aspoň ti, kteří nepatří mezi horních 10 tisíc) budou na nastávající vládu také nadávat, jakmile jim bude utažen opasek (zatímco těch horních 10 tisíc si ho bude moci naopak nyní povolit). Budou zklamáni, ale z čeho? Z toho, že pravice nedělá nic jiného než to, co mohli čekat podle faktů zřejmých již před volbami? Lidi, sakra, volte trochu zodpovědně!!
A Vy, pane Zaorálku, jen tak dál! Sice jsem v těchto volbách už Vaši stranu nevolila (před 4 roky ano), protože mě dost dráždí váš populismus, primitivní kampaň režírovaná panem Tvrdíkem a např. i taková nepodstatná, ale jaksi symbolická věc, že své voliče nazýváte "obyčenými lidmi" (to na mě působí, jako že nás považujete za póvl, jehož hlasy lze snadno ulovit příslibem 13. důchodů apod.) a také mi vadí, že nejste zásadně proti vojenským misím jako takovým, nýbrž jen teď bráníte navýšení počtu v Afganistanu, když je tomu nakloněno veřejné mínění (čssd se vůbec příliš přizpůsobuje veřejnému mínění, místo aby se ho snažila ovlivnit) a také si myslím, že byste se měli posunout víc nalevo a začít více spolupracovat s KSČM.
Takže částečně s Vámi nesouhlasím v oblasti zahraniční politky, kterou se zabýváte (myslím, že by se mělo zrušit NATO a neměli bycom se účastnit vojenských dobrodružství USA), ale jinak Vám fandím a měl byste být předseda ČSSD
10. 06. 2010 | 00:47

S.Š. napsal(a):

Martina Šperlová :

A jak byste si tu bližší spolupráci představovala ? Nějak jako Zdeněk Fierlinger ? Ony ty dvě partaje nespolupracovaly a nespolupracují dost ? ČSSD, jak píšete, je nedostatečně "vlevo" ? :-) Přece právě oblast zahraniční politiky ČSSD je v zásadě jedinou zbylou oblastí, v níž se česká soc. dem. od nereformované a nereformovatelné KSČM odlišuje (V. Filip hovoří o shodě programů v 95 procentech). Jiří Paroubek už dávno prohlásil, že by měl "chuť zatáhnout komunisty do systému naplno", jako pro ČSSD nejoptimálnější variantu označoval právě menšinovou vládu ČSSD s podporou komunistů. Jak víme, nabízel i Filipovi, aby mu dodal jména osob do vlády (myšlena vláda Fischerova) s tím, že je bude ČSSD prosazovat jako své vlastní kandidáty. Tato bezesporu velmi zajímavá informace zcela zapadla, jistě ale něco podobného plánoval i po volbách do PS. Nakonec, když znectil bez výjimky všechny strany, které se dostaly do PS, mu zbyli ke spolupráci právě toliko komunisté, jinými slovy, zůstal, jako kůl v plotě, s nulovým koaličním potenciálem. Jeho konpcet vládnutí, jak je zřejmé, lidé odmítli. Pokud doporučujete L. Zaorálkovi, aby šel podobnou cestou jako pan Paroubek (to on by jistě - při jeho známých názorech - rád, resp. není nic známo o tom, že by proti podobnému konceptu vyslovil jediného slova), pak ano, to je spolehlivá cesta do pekel. V ČSSD by se měli vzpamatovat. Zdá se ale, ke škodě nás všech, že se tam nic podobného nechystá. Z neúspěchu ČSSD se ale nejvíc budou radovat komunisté. Ti staří i jejich nové, nadějné výhonky. Naštěstí vás není moc. Semelová s Bobošíkovou to nezachrání.
10. 06. 2010 | 02:36

prirodovedec napsal(a):

S.S.: Myslel jsem, ze uz jste pryc. Skoda, ze jste na ma cisla neodpovedela. Asi jste to prehledla nebo nemate odpoved. Priklanim se radeji k druhe moznosti. :)
10. 06. 2010 | 04:54

Dandy napsal(a):

to Snowfox: Myslím, že nemáte pravdu. Za totality byli učitelé také podhodnoceni, měli více hodin a tudíž práce s dětmi a práci/ výuku měli kvalitní, my, co jsme vzzešli z jejich řad máme trvalé znalosti, kdežto dnešní mládež žalostně dočasné.Dnes se !jede" především na momentální výkon (a to nejen ve školství, ale hlavně v prac.procesech). Vždyť si to zhodnoťte z praxe: Vysoká cena výrobku ještě nezaručuje jeho kvalitu. Školné je blbost. Dětičky zbohatlíků, kteří jediní pak na VŠ-vzdělání dosáhnou nejsou tím MOZKEM vysokého učení, ale ti obyčejní, kteří mají vzdělání jako prtipól k tomu, že jsou ne příliš majetní (nebo jejich rodiče). ještě jsem neviděla excelentního studenta z řad bohatých lidí, vždy je tomu tak, že jsou to di dole, snaží se, aby se jednou ono a jejich děti měli lépe. Až to nebude, MOZEK VŠ vyteče do kanálu. hezký den.
10. 06. 2010 | 06:26

S.Š. napsal(a):

Ne, nejsem pryč, přírodovědče. Ještě ne. K otázce, na niž jste si sám odpověděl : Ne, existuje ještě možnost třetí a ta je správná. Já jsem psala o voze (poznámku vztahující se k titulku blogu), Vy o něčem zcela jiném. Autor se dotazuje, zda je normální se zadlužovat. Já s ním souhlasím a říkám, že není. A že na to měl - v souvislosti s volební kamapaní ČSSD - myslet (což zjevně nečinil). Where is the harm of it ? :-)
Ale dosti legrace. Lituji, nevím, proč bych měla odpovídat na věc s mým psaním nesouvisející. Za další, přenechte mi, prosím, volbu, nač odpovídat. Děkuji a přeji pěkný den.
10. 06. 2010 | 07:54

MaB napsal(a):

Přírodovědec
Prosím, je někde nějaký odkaz k tomu datu o nejvyšším podílu veřejných zakázek pro privátní sektor v ČR v porovnání s OECD? Na statistickém portále OECD to nemůžu najít.
10. 06. 2010 | 07:55

Rumcajs napsal(a):

prirodovedec:

Ale já nejsem proti. Když ušetříte na korupci, tak si ty prachy klidně nechte. Nic proti.

Tak do toho !
10. 06. 2010 | 07:57

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text, který byl v rozporu se zdejšími pravidly zvýrazněn na úkor druhých, v tomto případě napsán celý velkými písmeny (viz záhlaví každé debaty).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, ditor blogů
10. 06. 2010 | 08:13

jo napsal(a):

Vždyť to máte jedno. Jestli chtěj fejzbukaři platit, ať platí. Stejně se to rozkrade.
10. 06. 2010 | 08:27

neo napsal(a):

Pane Zaorálku, vy asi nejste normální že?

Nejvíce se vždy zadlužují politici a stát. Někteří dokonce tvrdí, že dluhy se neplatí, ale to je trochu jiné téma.

Pokud pokládáte 100 000 dluh za extrémní, podívejte se na bývalého poslance Petrušku.

Vy tvrdíte, že zadlužit se je přijatelné akorát na bydlení, já a mnoho dalších tvrdí, že je nutno posoudit onu investici.

Zadlužit se kvůli bydlení? dobrá investice

Půjčit si na dovolenou, televizi nebo dárky na Vánoce? Špatná, neřkuli mizerná investice.

Půjčit si na auto? dobrá investice, dle použití auta.
Půjčit si na vzdělání? dobrá investice.

Jistě víte, že čím vyšší vzdělání, tím má potenciální pracovník lepší startovní podmínky na trhu práce. Samozřejmě, že zbytek je na něm samotném, ale ta počáteční investice se vyplatí. Vzdělání člověka stojí několikanásobně víc. Všichni daňoví poplatníci do sudentů investují nemalé prostředky a ti to později splácí společnosti ať už formou vyšších daní, nebo přínosem ve vědě, technice, školství apod...

Není proot od věci, aby se alespoň malou částí podíleli na financování svých studií.

Já vím, je vám to proti strsti stejně jako 30 kaček u doktora. Ale i těch 30 kaček je v porovnání s cenami jednotlivých vyšetření pakatel, stejně jako školné.

Pokud by pak příjmy škol ze školného navyšovaly úrověň vzdělání a přispěly třeba k lepšímu ohodnocení kvalitních učitelů, nejsem a nebudu proti jeho zavedení.

Takové vyšší odborné školy již školné zavedeno mají, i když nižší, nicméně 10 000 ( ne vašich 30 z billboardů) není závratná částka, aby si ji student nemohl dovolit zaplatit, zvlášť pokud bude mít možnost školné hradit po ukončení studia či až nástupu do pracovního procesu.
10. 06. 2010 | 08:37

neo napsal(a):

Dandy:

můžete mi prosím vysvětlit, jak školné zamezí studentovi z chudších vrstev studovat, když ho bude platit až vystuduje?
A bude-li jak vy tvrdíte chytřejší, snaživější, tak se jistě dobře uplatní na trhu práce, že?
10. 06. 2010 | 08:42

Pocestny napsal(a):

Ježíšmarjá!!!
Sním stůl a zapiju ho židlí!!!

Zaorálek je šprýmař netušených rozměrů.

Přítel nám tu dvanáct let připomínal jediné - "na co nemáme, na to si půjčíme, dokud jsme menší než průměrní drbani, je to v pohodě"...

...a dnes tu s ostatními kyselými Schadenkameraden kňourá nad studenty.

Deset tisíc za semestr? To je Kč 1500 měsíčně, to je cca dva dny práce v part time job ve městě.

Nojo, to by ale socan slavně nesměl zrušit pojem brigáda, pro dobro mládeže, aby nebyla sváděna kapitálem od studia....-)

Od Zaorálka a jeho "většiny" (kdy už socané pochopí, že jich není více než kolik volilo??) nafasuje díky nastavení rozpočtu dle hesla "to se nám to paří, když nám lidi půjčujou" dloužek ve výši 120 tisíc hned jak se narodí.

Takže se opravdu bavím nad tím, jak tu generace, která prožrala za dvacet let budoucnost této země, zaobírá, jak na té jejich Fleet Street budou mladí studovat.

Je fakt, že se to musí hlídat, proč by se mladí měli zadlužovat sami, když to za ně lépe uděláme my starší a zkušenější.,

Soudě dle návštěvnosti heren a talonu, který čížek ročně utratí za koupátko na pláži, vánoce a tak, je nabíledni, o co tu jde.

Ne ty, cucák, ale my tě zadlužíme.

Ano škubente, nic nebudeš platit, ale na školu se nedostaneš, místo sociální podpory do tvé kapsy jí socan dále bude vyplácet pasákům", tedy menzám a kolejím, protože "dětem peníze do ruky nepatří", dále budeme pěstovat ten rudý Artěk komandíra Ljubomira..

A pak se socan diví, že ho mladí nejen nevolí, ale občas po něm i vejce hodí.

Hele, starci, je to jednoduché, děti si zatáhnou školu a důchod ....no a vy jste už složenku dostali, zatím tréninkově.

Je velmi možné, že jí jednou dostanete doopravdy, stačí opakovat mantru "zdroje jsou" a dále rozhazovat Zaorálkovo politické držhubné.
10. 06. 2010 | 08:49

Pocestny napsal(a):

Zaorálku,
když my, voliči TOP "zatáhneme" těch 200 mld. "Kalouskova dluhu", kterej je výsledkem toho, jak jste nastavili rozpočet a nenechali ho Kalouse změnit, jak jste místo podpory aspoň jedné reformy mydlili schody.....

...tak vy a vaši voliči se rádi jistě podělíte o ten "zbývající bilion"...-)))

Je vás "většina", tak to nebude problém..-)

Jojo, vlády se mění, dluhy zůstávají...

Součástí života graduovaného vzdělance je i zběhlost ve financích, tímhle úvěrem se študenti připraví na hypotéku, na to jak budou muset 20 let plánovat a sekat latinu, aby bydleli za své. Naučí se nedělat dluhy po socansku, tedy půjčit si a zastavit barák ne sobě, ale dětem a těm, kdo si nic nepůjčují.

Až tímhle studenti projdou, už vůbec nebudou brát tu vaší cigánskou čardášovou kapelu vážně.

Hrozí nebezpečí poznání, princ Socanus vyjíždí na draka....
Ba
Ja
Ja
10. 06. 2010 | 09:00

prirodovedec napsal(a):

S.S.: Vazena pani. Dosud jsem si vazil mnoha Vasich elegantnich britkych diskusnich vstupu inspirovan zprvu vlkem, ktery Vam projevoval za Vase presvedcene a presvedcive pravicove diskusni vstupy uctu.

I ted Vam dekuji za Vas vstup, protoze jej podle sveho nazoru mohu pouzit jako ukazkovou ilustraci ve vyuce, jak chytry a vzdelany diskuter utika a uhyba od tematu, nastoluje sve otazky a neodpovida na podobne nastolene otazky jemu.

Jeste jednou dekuji a i s ohledem na kompletaci sveho materialu jej zde pro Vas a dalsi kopiruji:

Pisete:

"S.Š. napsal(a): Ne, nejsem pryč, přírodovědče. Ještě ne. K otázce, na niž jste si sám odpověděl : Ne, existuje ještě možnost třetí a ta je správná. Já jsem psala o voze (poznámku vztahující se k titulku blogu), Vy o něčem zcela jiném. Autor se dotazuje, zda je normální se zadlužovat. Já s ním souhlasím a říkám, že není. A že na to měl - v souvislosti s volební kamapaní ČSSD - myslet (což zjevně nečinil). Where is the harm of it ? :-)
Ale dosti legrace. Lituji, nevím, proč bych měla odpovídat na věc s mým psaním nesouvisející."

Dovoluji si upresnit: Autor pise o tom, zda je normalni ZADLUZOVAT MLADOU GENERACI skolnym touto vladou. Nepise obecne o zadluzovani.

Na to POCHOPITELNE reaguje Mat, ktery SPRAVNE vyuziva chyby autora volbou nadpisu, ktery mohl znit DRAZDIVEJI: Normalni je zadluzit mlade? :)

Mat 09.06.2010 18:25.

Potom reagujete Vy, ktera k TEMATU BLOGU zrejme NECHCETE nic rici - chapu, ze Vam tato argumentace pripada jako pokrytecka, ci utok, na ktery se musi odpovedet protiutokem. Viz
09.06.2010 19:00:35

Nediskutujete K TEMATU blogu, ale diskutujete k
TITULKU. Cili presouvate diskusi a prohlubujete Matuv pohled jasnou ZADOSTI o urcity postup CSSD:

"Odstoupit by tedy mělo celé vedení ČSSD a ne že si svolají sjezd za 3/4 roku, až se na volby do PS pozapomene a pojede se dál ve starém složení, dokonce i s Tvrdíkem a Dimunem, toliko bez Paroubka. Kuriózní je, že odstoupení členů vedení strany hlásá také Vladimír Dryml. No, nasartoval (jako vždycky) ve správnou dobu ... :-) Ve světle stranického hospodaření je páně Zaorálkův výstup třeba brát jako poněkud pokrytecký."

Posledni vetou se odvadi pozornost od obsahu blogu, ktery se relativizuje. V poradku. To je od Vas politicky brilantni hra.

Podivejme se dale. Objevuje se vlk, ktery dedukuje o hospodareni stran, ktere jste podle neho volila :

"Umím si představit , že jste kdysi volila ODA.
Dovedl bych si představit, že jste volila i lidovce. Zcela jistě jste volila ODS. A možná , že minule jste volila Bursíka.
Musíme si něco vykládat o finančních výkazech jmenovaných partají?"

Rika vlastne podobne jako Vy vuci autorovi: Proc Vy jako volicka urcitych stran se znamym hospodarenim si vybirate jen tu Vami nevolenou a tvarite se u toho objektivne? Vzdyt pisete jako fanynka teto vlady. Zda se mi, ze naznacuje, ze je to argumentacne od vas lacine. Takove mirne zaoralkovske. :) Dodava:

"Nicméně , zaorálek má pravdu. Zatím kdo vystudoval, šel do života bez dluhu. TeĎ si ponese na start nejméně sto litrů.
09.06.2010 20:26:47"

Na to pak jiz prilis nereagujete v 09.06.2010 22:09:05
kdy prijemnym vysvetlovanim sve volby ODS a nyni SZ vlkovi uhybate od tematu a jeho konstatovani:
- proc mate problem se zadluzenim jen jedne strany
- a to co je v blogu je konstatovani faktu
parirujete slovy: "Ano, je jistě právem ČSSD a jakékoliv jiného subjektu se zadlužovat. Pak ale vymezování se vůči jiným chápu jako pokrytecké."

Pak uz jen cestujete do Vancouveru a reagujete na M.S.
10. 06. 2010 | 09:08

prirodovedec napsal(a):

S.S.: Mezitim jsem se ozval ja, protoze jsem povazoval za nutne uvest dalsi informace k OBSAHU BLOGU tj. ze zadluzovani MLADYCH je o to ostudnejsi ve svetle DLOUHOLETE NEOCHOTY vlad CR upravit podil vydaju na VS do souladu s jejich povestnymi plany na znalostni spolecnost. A dnes ponekud nechutne. Zkratka se da rici, ze vsechny vlady si pujcovaly penize od VS, rozhazely je a davaly jim spickove cile, ktere neplatily. Pri tech penezich je VS vice nez dosahly.

Muzete to brat tak, ze na Vas reaguji podobne jako Vy na Zaoralka, ze prenasim diskusi pro zmenu OD TITULKU K TEMATU BLOGU. Nebo, ze zesiluji informaci o ODPORNOSTI ZADLUZOVANI MLADYCH doplnenim KONTRASTU ZVANENI VLAD a REALITY (snad jedine za socanske Buzkove se podle mne OMYLEM napravovalo to co dokazal "Vami voleny" Pilip a jemu podobni) a ze se domnivam, ze ve svetle toho je Vas odkaz na zadluzovani stran ponekud nepodstatny. Ze tedy diky socance Buzkove :), ktera VS podporila ma vlastne Zaoralek moralni :) pravo takto kazat, protoze oni ti socani pro VS neco udelali, zatimco S.S. mohou jen pri vzpomince na Pilipa nebo pripravu reformy za z pohledu mnohych VS neschopneho Lisky jen mlcet :) a neozyvat se. :)

Naopak. Tesil jsem se na diskusi s elitni diskuterkou.

Vitam ale i to, ze zrejme nemate k OBSAHU co rici a dala jste prednost TITULKU a k ostatnimu mlceni.

Dekuji za skvely material.

Pocestny, neo: Omlouvam se predem, nebudu reagovat ani na pripadne reakce k memu textu.

Neo - gratuluji k nejdelsimu twxtu co jsem zde od Vas kdy cetl.

Pocestny - omlouvam se predem, ale k diskusi o VS jste mi asi takovym partnerem jako ja Vam k cestovkam. Priklad: Podotykam, ze kolejim jiz stat nic nevyplaci - prispevek na ubztovani je poskytovan jiy nejakou dobu primo studentum. Budte prosim informacne s dobou :) a nezesmesnujte se ohzbanim faktu.
Cituji Vase:

"socan dále bude vyplácet pasákům", tedy menzám a kolejím,"

VS (ne menzy) dostavaji prispevek na stravu.

Budu Vas parafrazovat a dokoncim:

"Součástí života graduovaného vzdělance je i zběhlost"
ve vyhledani a pouzivani faktickych informaci nez je zacne presvedcene uvadet.

Pohled Vas obou je naprosto presvedcivy a vymluvny a mate na nej samozrejme pravo. :)
10. 06. 2010 | 09:13

malma napsal(a):

Pocestny
čoveče, to bude asi z toho tepla co..:)
10. 06. 2010 | 09:14

neo napsal(a):

Prirodovedec:

grafomanie je nemoc:)

sorry, ale není to zdaleka můj nejdelší text a přiznám se, nerad píšu dlouhé příspěvky, špatně se to čte. Když jsou pak plné překlepů viz vlk, je to ještě horší.

Někomu na vyjádření stačí 5 řádků, někomu nestačí ani 2 příspěvky na stránku:)
10. 06. 2010 | 09:22

prirodovedec napsal(a):

neo: Souhlas. Jiz jsem to kdysi zde na dotaz rozebiral. Dlouhy prispevek se hure zkreslene interpretuje. Dlouhy prispevek zejmena pro mlade, kteri prokazane hure chapou psany text umoznuje podat jim informaci srozumitelneji krok za krokem.

Navic, pokud nekdo pise text predevsim pro sebe a uklada jej pro dalsi vyuziti (viz vyuka aj) nemusi je dale vice zpracovavat.

Dale delka odpuzuje zbytecne kratke a nezajimave reakce.
10. 06. 2010 | 09:32

KamilW napsal(a):

Potenciální vysokoškolští studenti, kterých je příliš velké procento populace, by si měli uvědomit, že vzdělání je skutečně investice do vlastní osoby.
Zaměstnavatel, který platí zaměstnance za titul, je pošetilý blb.
Zaměstnavatel, který využívá solidních znalostí a dovedností vysokoškoláka, bude si muset na jeho platu přidat.
Blbí absolventi škol a absolventi přebytečných oborů, nechť prodělají na letech strávených lehy studentského života.
10. 06. 2010 | 09:36

neo napsal(a):

prirodovedec:

doufám, že pan Zaorálek chápe psaný text, neni už nejmladší a zareaguje alespoň na některé příspěvky.
10. 06. 2010 | 09:37

Johan napsal(a):

Přírodovedče, lidi si půjčůji a zadlužují se za větší nepodstatné ptákoviny ( viz. dluh domácností a jeho skladba ), tak pro by neměli se nemohli smysluplně zadlužit za svoje vzdělání. Dále 1O.OOO Kč je strop půjčky za semestr, takže nikde není psáno, že všechny vysoké školy budou tuto částku vybírat. A když to bude na školách humanitního typu, tak žádná škoda, protože tyto chrlí absoulventy, které už hospodářství nepotřebuje. Nyní si rodiče platí i na soukromých středních školách a zatím neznám, že by to někoho zruinovalo. To vše je jenom pokračující strašení ČSSD, která si nedá pokoj ani nyní, kdy ji už nikdo neposlouchá a nebere, To jim strašně vadí. Oranžády se prostě nezmění a nikdy nebudou konstruktivní opozicí. Takže žádná škoda a pana Zaorálka, Ferdu Mravence české politické scény, už vůbec ne.
10. 06. 2010 | 09:49

Rumcajs napsal(a):

Ještě bych si praktikujícímu prírodovedci dovolil připomenout, že i pan docent Havel, toho času europoslanec tu horoval pro školné.

Tož jak se v tom má našinec vyznat.
10. 06. 2010 | 09:54

Jonas napsal(a):

Řekli si o to, tak dostanou co chtěli. Alespoň některým z nich spadne hřebínek a zkorigují své rentiérské názory.
Když nic jiného, jsou alespoň mladí a nějak se s tím poperou. Nanejvýš ještě více odloží zakládání rodin, ale to není problém. Romové a imigranti to zachrání :-)

Přijde i zadlužování vyvolané komerčním zdravotnictvím a za čas i sníženými důchody v kombinaci s negarantovanými fondy. To bude horší, protože starým a nemocným nezbyde než prodávat domy a byty. Ale volby dopadly jak dopadly, tak si to musíme pořádně vyžrat.

Čochtan:
Obávám se, že romistika bude prosperovat ještě víc. Až dojde ke skutečnému snižování dávek, vláda spíš posílí "lidskoprávní" aparát, aby zavřela ústa různým zahraničním organizacím bojujícím proti "diškriminácii". Následně si to už žádná vláda netroufne odbourat.
10. 06. 2010 | 10:09

prirodovedec napsal(a):

neo: Autor jako obvykle neodpovi.

Johan, Rumcajs: Me nazory na skolne a podfinancovani VS v CR nesouvisi se socany.

Normalne u politiku nereaguji, zde mne zaujala vymena S.S. a vlka a elementarni neznalost faktu u dalsich suverenne diskutujicich.

Podrobnosti v minulosti a ted u Municha.

Jak jsem psal jinde. Ac vyhraneny liberal, jsem zde od pocatku razen mezi socany. Je to proto, ze zadam profesionalitu. Kdyz jsem oponoval pravicovemu snazivemu diletantismu s cilem dosahnout profesionality alespon Bezdekovske, byl jsem temi, kteri vidi situaci: kdo nejde s nami jde proti nam zarazen ba levici.

Kdyz krtizuji levici, jeji priznivci mne vetsinou nenalepkovali. S ohledem na caste nekonani levice ovsem nebylo tolik prilezitosti a nekdy mi jednani levice konvenovalo. Napr. sejmuti Topolovy vlady oddalilo chybne reformy VS a pacifikaci AV o rok.

Konstruktivni opozice je neco jako konstrutivni kritika za komancu. Take to zadali :).

KamilW: Bezesporu spravne teze od toho, ktery vyuzije pri nevyhode veku i komparativni vyhodu, ze nesplacel dluh. Ja ovsem necekam tak skvele ideove provedeni. Spravna hesla nestaci. Nez jejich karikatura, radeji nic. Bude jen stvoren "dalsi kafemlejnek".
10. 06. 2010 | 10:14

Petr napsal(a):

Pane Zaorálek, ve Vašem blogu máte pravdu. To ano. Také nejsem pro zavedení školného, z vyjímkou propadlíků a věčných studentů. Ti by měli zaplatit vše do koruny včetně všech investičních i provozních nákladů školy rozpočítané na jednoho studenta.
Ale, jak vystudoval Váš předseda levou zadní, při prý při náročných funkcích předsedy vlády, předsedy strany, ministra, poslance, předsedy poslaneckého klubu a desítek funkcích dalších? Možná, že to je génius? Tak proč jste se ho potom zbavili?
Když řeknete o vzdělání "A", měl by jste říci i "B".
10. 06. 2010 | 10:35

Dandy napsal(a):

Neo: Chudý se už nebude mít šanci ani zadlužit. Zdravý rozum mu bude velet, že když je nedostatek prac.míst, tak asi nebude moci splácet školné. O tom tady ta celá diskuse je. NEDOSTATEK PRAC.MÍST.
10. 06. 2010 | 10:38

Pocestny napsal(a):

O koze o voze.....
konstatuji zde cosi o postavení studenta, oponent do toho zatáhne financování škol.
To nemá se článkem a sociální posicí studenta nic společného, to je o škváře pro docenty.

Vážený akadekomik by si měl objasnit rozdíl mezi kapitační platbou MŠ a "sociálním příspěvkem na studenta" od MPSV. Ten "sponzoruje" stravenky a kolejenky podobně jako ticketky odborářům pívo a cigára v putykách, kde je berou.

Nelze než nevzpomenout bájný plzeňský projev pana dnesprezidenta, paha tehdypremiéra, kdy nám všem vysvětlil, že dát to "kolejné a mensovné" studentům na ruku je hloupé, protože zloději z USKM je rozkradou s příbuznými lépe.

Levounství, etatismus, segregace.
Nic víc, výsledkem je to, že studenti s bydlištěm v místě školy "nemají nárok" na kolej, ale jejich příspěvek tam dojde, takže např. ta třetina Pražáků a středočechů je podstudenty, protože jsou školou vyloučeni z konzumace kapitovaných příspěvků na jejich "dobro".

Celé je to jen chlív na odírání státu a řízenou spotřebu dle intencí insiderů.
čtyři roky zastupování university na MŠ a válek s grázlem Pátým mne poučily, rozhovor se současnými senátory AS UK mi potvrzuje, že se nic nezměnilo.

Školné je jediná cesta, jak toto chucvpe úředníkům zakázat, protože jakkoliv může VŠ dnes manipulovat se svými povinnostmi ke studentu, jakmile se stane subjektem Obchodního zákoníku, budou muset přestat.

Když se z oblasti Erbenovy Kytice a Socanských Horrorů vrátíme do reality, tak normální rodiny školné utáhnou, chudí si půjčí.

Ono se nestane nic než to, že se legalizuje dnešní praxe, která nechává studenty napospas černé práci a fixlovaným pracovním poměrům.

Hlavně, když tu socan nadává na gastarbeitery, když je zákonně dělá z vlastních dětí.

Mezi akademickými potentáty se najde spousta této socialistické, arogantně paternalistické pakáže, která se domnívá, že když "prosperuje" škola, činí tak i student. Co má student co řešit prachy, když má studovat. Ale volit nás, jo to by mohl.
Trestně odpovědné jsou děti od 14, pohlavně dospělé od 15, od 18 mohou volit geronty, ale i když jsou v tom roce vyučení, či odmaturovaní, počkají si do 21, než budou dospělí natolik, až budou moci na své vzdělání získat koncesi.

Poblijonská gerontokracie normalizačních fracků v nejlepším světle.
Děkujeme za to, jak zdejší přispěvatelé vůbec nechápou, o čem je zde řeč.
10. 06. 2010 | 10:48

neo napsal(a):

Dandy:

proč chodí teda do školy, když bude vědět, že je nedostatek pracovních míst?
10. 06. 2010 | 10:57

hanah napsal(a):

10.000,- Kč za semestr je akorát.
Takhle to vypadá, když student platí víc :-))

http://zpravy.idnes.cz/vide...
10. 06. 2010 | 10:59

snowfox napsal(a):

Dandy

Není pravda, že navrhovaný systém znevýhodňuje sociálně slabé. Princip je takový, že školné zaplatí banka+stát a student jej začne splácet po skončení studia a nástupu do zaměstnání z vlastního příjmu. Rodinu, ze které student pochází, toto nikterak neovlivní.

Netvrdím, že se dramaticky zvýší úroveň. Domnívám se, že se o něco zvýší zodpovědnost studentů i škol.
10. 06. 2010 | 11:06

Sláma napsal(a):

Jsem pro zavedení školného, protože přinutí vysokoškoláky více si vážit své kvalifikace a vyžadovat od zaměstnavatelů vyšší platy. Konečně by mohla zmizet nivelizace platů, zavedená komunisty a uměle udržovaná komunistou z ODS Kočárníkem a normalizačním úředníkem Janotou skrze tarify státních zaměstnanců. Stát je v mnoha oborech u vysokoškoláků prakticky jediným či dominantním zaměstnavatelem a platy výrazně deformuje. Dnes mají vysokoškoláci ve státních službách menší plat, než průměrný středoškolák či mírně nadprůměrný dělník v soukromé sféře. Situaci dobře znají i na ministerstvech - na uvolněná místa seženou tak maximálně podprůměrnou absolventku před mateřskou, protože za ty peníze nikoho jiného neseženou. Ještě tristnější je situace ve státních odborných organizací. Aby zaplatili např. účetní (která má svoji cenu na trhu práce), musejí peníze sebrat vysokoškolsky vzdělanému specialistovi (takže v ročním úhrnu má účetní klidně o 30% vyšší plat než vysokoškolák specialista). Aby udrželi zaměstnance vyučené nebo středoškoláky, kteří by jinak byli podle tarifů na hranici bídy, musejí opět sebrat peníze vysokoškolákům. Když ušetří pracovní místo a chtějí ušetřené peníze rozdělit mezi pracovníky, sebere jim je, jak se to naučil za socialismu, Janota.
Váše uvedené schéma, aplikované zde již 20 let vede k tomu, že odborná úroveň státní správy se blíží nule. To vede k ohromným, stamilionovým ztrátám státních peněz. Chtěl bych připomenout staré židovské rčení - nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci. Ale stát se tak dlouhodobě chová - kupuje příliš levně pracovní sílu a proto je dnes stav zdravotnictví, školství, kultury, životního prostředí takový, jaký je, tedy zoufalý. Nejzoufalejší to je na finančních úřadech. Po mnohaletém styku s více finančními úřady odhaduji, že neschopnost jejich úředníků odhalit daňové podvody nás příjde ročně nejméně na 50 mld. Kč.
10. 06. 2010 | 11:16

Koleda napsal(a):

Bože můj, myslel jsem, že p.Zaorálek mne nemůže už ničím překvapit. Jak jsem se mýlil! Skutečně krasoduch!
10. 06. 2010 | 11:23

Rumcajs napsal(a):

prirodovedec:

Co to je , vyhraněný liberál ? To je ten, kdo chce sosialismus ?
10. 06. 2010 | 11:42

Sláma napsal(a):

To pocestný:
Kdybyste omezil svůj vulgární slovník a zlepšil své vyjadřování, možná by Vám ostatní diskutující lépe rozuměli. Z Vašich příspěvků mám pocit, že jste senior, u kterého se příznaky stáří projevují rozvratem osobnosti zejména v oblasti sociální inteligence.
Pokud si chcete jen zanadávat, zapojte se prosím do diskuze na nějakém jiném serveru.
10. 06. 2010 | 11:58

JPK napsal(a):

Jo, pane Zaorálku, naše zodpovědné strany si holt myslí, že je rozdíl, jestli je dlužen Jarda s Tondou, nebo stát. Bohužel je to poměrně jedno, což přesně ukázal hypotéční krize v USA, z níž se bleskurychle vyvinula krize hospodářská a nyvíc celosvětová. Jenže to Kalouskovi s Nečasen nevysvětlíte. ODS ani TOP nemají za cíl prosperitu společnosti...
10. 06. 2010 | 12:00

prirodovedec napsal(a):

Rumcajs: Napr. ten, kterz tak veri na roli talentu a schopnosti, ze vita snizovani roli svindlovacich loterii - viz N. Taleb. :) Dale samozrejme 100% dedicka dan, aby spolecnost nedegenerovala a talenti meli rovne podminky. Dale vecne vnimani reality pres teorii her, ktere vede prirozene k eliminaci mocichtivych deprivantu a diletantu, psychopatologickych osobnosti a vyvazeni mezi individualismem a tymem aj. Dale je podle duslednych liberalu podstatne, ze majetek a vyhody, ktere nejsou spravovany uspesne ve prospech vse pusobenim bud dnesniho trhu nebo brutalnejsi varianty (revoluce) meni majitele ke schopnejsim.

Priklad: Neschopni komuniste prisli o majetek v 89 a dvacet let ukazalo, ze novi majitele se pro CR neosvedcuji, cili logicky trh je opet o majetek pripravi. Nektere nespravedlive.
10. 06. 2010 | 12:04

Rumcajs napsal(a):

prirodovedec:

Máš hodně kamarádů ?Jestli jo, tak kde se scházíte a kdy ? Je potřeba tam poslat hasiče, by vás trochu zchladili.

100% dědická daň ? Co to ja za blbost ? Ty nemáš děti?

Výměna majitele ?

A ty že nejseš levičák ? Já bych tě nezval ultralevičákem!
10. 06. 2010 | 12:17

prirodovedec napsal(a):

Pocestny - doporucuji vyhledat si prohlaseni studentu z RVS, sjou tam prave bijci z nasi UK:

Co se tyka Vaseho konstatuji:

"Vážený akadekomik by si měl objasnit rozdíl mezi kapitační platbou MŠ a "sociálním příspěvkem na studenta" od MPSV. Ten "sponzoruje" stravenky a kolejenky podobně jako ticketky odborářům pívo a cigára v putykách, kde je berou.

Nelze než nevzpomenout bájný plzeňský projev pana dnesprezidenta, paha tehdypremiéra, kdy nám všem vysvětlil, že dát to "kolejné a mensovné" studentům na ruku je hloupé, protože zloději z USKM je rozkradou s příbuznými lépe.

Levounství, etatismus, segregace.
Nic víc, výsledkem je to, že studenti s bydlištěm v místě školy "nemají nárok" na kolej, ale jejich příspěvek tam dojde, takže např. ta třetina Pražáků a středočechů je podstudenty, protože jsou školou vyloučeni z konzumace kapitovaných příspěvků na jejich "dobro"."

Chapu ze znate:

http://www.msmt.cz/ekonomik...

http://aplikace.msmt.cz/vys...

Jenze co rikate na:

http://www.finance.cz/zprav...

http://www.msmt.cz/vzdelava...

Podle mne je zrejme, ze KaMy uz to nerozkradaji - primo, jak tvrdite Vy.

Nedelejte ze sebe neznaleho hlupaka. :)
10. 06. 2010 | 12:23

prirodovedec napsal(a):

Rumcajs: Z hlediska spravneho trhu i klasikove neoliberalismu pisi, ze v krizi ti neschopni zbankrotuji. DOmnivam se, ze nejsem v rozporu, pouze jsem dusledny. Ve sve podstate komunisticka revoluce byla projevem krize (kterou jiste neprekonala) a svym zpusobem dokonalym trznim resenim, ktere si mnozi jeste pamatuji, nebo ne? :)

Zkratka neschopni cariste prohrali s nemeckou tajnou sluzbou. :)

Rovnez vsichni prece hlasaji, ze talentovani nemaji byt upozadeni neschopnymi - degeneruje spolecnost - viz dnes. Takze je logicke, aby byly rovne startovni podminky, ne?

Ty se bojis 100% dane? Mas prece shopne deti jako ja a sam pises, ze se nemaji rozmazlovat. :)

Jsi nejak maloverny neoliberal. :)
Nedusledny. :)
10. 06. 2010 | 12:28

Luboslav Vydrndálek napsal(a):

Kdo z vás to má? Dluhy se platit nemusí, tak čeho se bojíš?
10. 06. 2010 | 12:32

Pocestny napsal(a):

Sláma,
nechci, ani od vás nic nechci, tak ráčej otravovat jiného.
K vašemu "crackin contribution"....
Je mimo mísu, zde se diskutuje o školném, o posici studenta, erár nyní vezmi čert.

Další úžasná minela je o tabulkách. Tabulkové platy neudržel žádný komouš se žvýkačkou z ODS, nýbrž lid a potažmo učitelské a doktorské odbory.

Ano, i někteří učitelé a lékaři by mohli mít více, kdyby se nebáli odstátnění jejich posice a výplaty, jiní by ovšem dostali asi méně, a o to tu jde.

Nivelizace, mediokracie v lidech, ne ti zatr. úředníci. To je žába na prameni.

Takže jako obvykle, Neználek, Šroubek, Vroubek...a toho posledního jsem už zapomněl.

Každý, koho jsem vposledku slyšel mluvit o veřejném jobu, mluvil takto:
"Je krise, je třeba se chovat za jistotu mizerné práce a odměny. Však se tam nepředřeme".

Erár je potřeba vyřezat na minimální počet usilovně pracujících zaměstnanců. Místo definitivy povinný rotační systém, pět let, kdo nepostoupí výše, vystupuje....

To ovšem nehrozí do té doby, dokud do politiky nepůjdou lidé, kteří životem nevisí na příjmech z veřejné činnosti tak, jakou současné politické socky.
Dokud bude co pást a ukrást, bude erár nastaven tak, jako dodnes, na zlodějinu. Výměna duší v podpalubí nestačí, když jsou důstojníci ožralové a gangsteři. Pak se ta státní galéra změní v korzárskou loď, která řádí v obchodních konvojích jako německá ponorka.

Akademici tu pindají o tom, kolik dává stát na vzdělání, že prý málo.
Problém je v tom, že jednak tenhle stát musí nejprve vybrat daně, aby na to měl, druhý problém je v tom, že těch věcí, do kterých je třeba investovat, je daleko více.

Ilustrativní budiž kausa "selka" u Hradce....
Stát se nenechá "vydírat" tržní cenou, tak nabídne zparchantělou cenu za pole, i když všichni vědí, že to pole obratem střelí Šimáněmu, který tam bude stavět OBI.
Takže stát okrade občanku, podobně jako okradl tu holičku kvůli Phillips, aby nakrmil spřízněné firmy sponzorů.

Bolševik jako z rudého plakátu. ....
Proč si to stát dovolí?
Inu, je tu dost lidských hyen, které mu to odkývají.

Až se erár odnaučí bát se mas a vytírat si řiť s právy jedince, bude lépe.
To si ale chcípácké lidodemo masy musí nejprve uvědomit, že jsou společenstvím jedinců s nepopiratelnými občanskými právy a povinnostmi.
Vše je o lidech, politici konají tak, jak volič káže....
Český stát je reálným obrazem "společenského konsenzu" u nás. Jsme smečka polodebilních triválů, kteří si nechají vzít zuby z huby a trpělivě čekají, než se pachatel vrátí pro dásně.
10. 06. 2010 | 12:37

Pocestny napsal(a):

P.S.
Z mého pohledu - pokud tvrdíte, že stát "okradl nás" tím, že nevybral 50 mld. na daních, máte to obráceně.
Stát neokradl o peníze ty, kdo je jistě utratí moudře a lépe než stát sám.

Máme tu dva státy ve státě. Podstát, pro nás, kdo platíme, nadstát pro ty, kdo kasírují.

Při pohledu na skuhrání o bídě je nejvíce směšné, jak si ti vaši tribuni hladu a bídy rádi zvyknou na naše žranice s kaviárem.
Nojo, ale my si kaviár kupujeme ze svého, oni z vašeho.
Každá ministerská socka má auto nad milion, ale ti, kdo si na něj vydělají, ti si ho do podniku napsat nemohli.
Když si tu každej stranickej sajrajt ve funkci vozí cojones v limuzíně, proč bychom měli platit daně? Na toto?
Na stoly za čtvrt milionu, na hodinky za půl?

Vážení zaměstnanci, neskuhrejte, že vás berňák oholí na kost, dohlédněte na to, kam ty peníze jdou, pak se teprve můžete vozit po těch, kdo radši přispějí a konkrétno, ale eráru dají jen to, co z nich vyžene.

Já osobně žádnému socanskému sajrajtu na nábytek do trucovny platit nebudu.
Když jsme národ chronicky chudejch, co "sami maj málo", bude českej erár jezdit bez houkačky sockou a rovnou může zapomenout na mahagon, Audiny a kaviár.
Zatím jen dluží ten bilion. Nic více.
Dal bych ten státní dluh k úhradě všem, kdo pro erár pracovali, protože když tahkhle zaměstnanci prožerou privátní podnik, dostanou to k úhradě.

Vážení veřejní zaměstnanci, jste tu na práci, ne na plemeno.
10. 06. 2010 | 12:51

Bábovka007 napsal(a):

Nevidíte si na špičku nosu, pane Z. Dokud neopustíte (vy, činovníci ČSSD) ten útočný a napadavý styl, nemáte šanci. Lhát, překrucovat fakta, oblbovat lidi, tenhle styl jste projeli, nevšiml jste si? Školné vše výši 10tis/semestr znamená 2000,- měsíčně. To se dá vydělat za víkend. A kdo to nezvládne, bude to holt splácet po ukončení studia. Tečka. Přestaňte sobě i vašim potencionálním voličům neustále nalhávat, že na všechno má občas nárok zadarmo. NIC není v životě ZADARMO pane Zaorálku, leda tak Vaše nezdaněné náhrady!
10. 06. 2010 | 12:52

Dale Cooper napsal(a):

Už vidím tu kvalitu studia, když budou studenti místo učení celé noci brigádničit, aby to utáhli. Už tak jsou ty náklady nemalé. Spoustu oborů nelze studovat kombinovaně, nehledě na kvalitu tohoto typu studia. Technické oboru zažijí jen další útlum...
10. 06. 2010 | 12:54

Rumcajs napsal(a):

Prirodovedec:

Kdysi jsem hrál volejbal. Ale měřím jenom lehce přes 1,8m.

Jako správný liberál bych teda zavedl jednotnou výšku (1,8m). Stejné šance , ne ?

Já chápu liberalismus poněkud okleštěněji jak ty. Rovný přístup k zákonu, vzdělání a zdravotnictví.

Toť vše brachu. Nikdy bych nebudoval garáž, kdybych neviděl šanci, že to převezme moje sémě. Ty žiješ zcela mimo realitu.

Ale jako docentovi, či co seš, ti to vůbec nemusí vadit.Na škole se to schová. V garáži bych tě zastřelil.
10. 06. 2010 | 12:56

buldatra napsal(a):

K dluhům lze přistoupit různě.
Zejména tehdy, když ten dluh spáchá někdo, koho jeden ani nezná a snaží se mi ho hodit na krk.

http://www.nejsmeovce.cz/?i...
10. 06. 2010 | 13:29

Sláma napsal(a):

To Johan:
Pro hodně lidí není problém si půjčit 100.000 Kč, to je pravda. Ale tady nepíšeme o běžné domácnosti, ale o tom, že mladí lidé po škole nic nemají a pokud chtějí založit rodinu, tak se musejí skutečně strašně zadlužit. Myslím, že je v zájmu státu, aby se rozmnožovali i vysokoškolsky vzdělaní lidé.
Většina mladých to dnes řeší tak, že natáhnou ruku a přemluví bábu. Ti, kteří bábu nemají nebo bába nemá, tak studovat nejdou, protože to prostě nejde. Můj známý, který je jen vyučený, pracuje v resortu kultury na docela odpovědném místě a díky Janotovým tabulkám dostává 120.000 ročně, tj. 10.000 měsíčně. Ten prostě podporovat děti na studiích nemůže. S brigádami to je také špatné, protože místa, kde dříve pracovali na brigádách školáci, dnes pracují na černo gastarbeitři. Nejvíce to platí mimo Prahu (ač se to zdá podivné, i mimo Prahu jsou vysoké školy!).
10. 06. 2010 | 13:31

neo napsal(a):

Sláma:

to je mlácení prázdné slámy...

20 000 korun českých za 1 rok studia se rovná 1667 Kč za měsíc. To vydělá student na brigádě přibližně za 1 -3 dny dle typu brigády. Také se to rovná spotřebě levných cigaret na osobu na měsíc nebo několik pařeb po diskotékách v páteční či sobotní večer.

Když člověk připočte období prázdnin kde student povětšinu pracuje zhruba 30 dní, lze na celé školné vydělat pouze o oněch prázdninách celkem snadno.

Pokud ani to by nestačilo a student nebyl scvhopen pár dní v měsíci pracovat a tedy se zadlužil sty tisíci za celou dobu studia, bude schopen splatit takovou částku za 1-2roky.
10. 06. 2010 | 13:37

Sláma napsal(a):

To Pocestný:
Vida, jak to funguje, už jste trochu zlepšil styl a nadáváte alespoň španělsky. Mimochodem, španělsky mluvím plynně, takže bych Vám mohl odpověď pěknými vulgarismy. Pokud mi chcete nadávat, vyhněte se prosím angličtině, němčině, francouzštině, španělštině, portugalštině, čínštině a všem slovanským jazykům. Doporučoval bych albánštinu, na tu bych Vás tak odhadoval.
Typické pro Vás je, že kdo s Vámi nesouhlasí, dostane automaticky nálepku levičáka.
Já ale s Vámi souhlasím. Privatizovat školství, zdravotnictví - proč ne. I policie a justice. Ale proč pak mám platit tak vysoké daně?
Jsem pro to, aby se daně výrazně snížily a pak se může privatizovat, co jde. Ale nechat všechny daně, resp. ještě přitvrdit, všechny je rozkrást a pak chtít na lidech, aby si vše zaplatili znovu, to prostě neberu. To je bohužel to, co chce Kalousek, to je jasné. To ale s pravicovostí nemá nic společného! Spíše to připomíná vyhnívající normalizační socialismus.
10. 06. 2010 | 13:42

Sláma napsal(a):

To Pocestný:
V západních civilizacích je krácení daně jedním z nejtěžších zločinů, který se nikomu neodpouští a trestá se tvrdě. Pro politika i nepatrné úmyslné krácení daně znamená definitivní červenou kartu v kariéře.
Krácení daně může obhajovat jenom anarchista nebo socan. Nevím, co z toho vlastně jste?
10. 06. 2010 | 13:47

blue jay napsal(a):

Lubos (the demagog) Zaoralek opet perli,
Asi pochopil ze se nestane predsedou poslanecke snemovny. Dokonce se nestane ani mistopredsedou PS. Stane se z nej jen radovej hysterickej impotentni poslanec CSSD .

Lubosi ja vystudoval VS v zemi kde je skolne uz samozrejmosti pomerne dlouho. A nijak me to nezatizilo. Ale to ty jako absolvent VUMLU nepochopis. Precti si znovu co rekla ekonomicka spicka CSSD Jiri Havel v 2004....


"Heslo vzdělání a zdraví zdarma zavedl v naší zemi reálný socialismus. Vedle do­bově nesporně pozitivních prvků ovšem odstranil ze systému jeden ze základních mechanismů kontroly nákladů. Bezplatné zdravotnictví se ve skutečnosti pohybovalo mezi dvěma extrémy, buď část zdravotní péče nebyla dostupná všem a přístup ke zdraví byl v řadě směrů korupční, nebo tento systém vedl k nekontrolovatelnému růstu nákladů. Ačkoli víme, že třetina zdravotnických kapacit je v podstatě přebytečná, po dvou volebních obdobích sociální demokracie se na systému financování zdravotnictví mnoho nezmění.

Obdobná situace je ve vysokém školství. Vysoké školy nejsou v principu bezplatné, to je jen spotřebitelská iluze, avšak většina nákladů na ně zůstává posluchačům a plátcům daní zcela skryta. Náklady nejsou poměřovány efekty. Veřejné vysoké školy nemají u nás autonomní zdroje svých příjmů, jsou tedy závislé na politice. S politikou proto uzavírají kompromis a vyvíjejí na ni pochopitelný tlak. Je to přirozené, protože jiný významný kanál získání příjmů neexistuje. Přestože žádná vláda u nás nevydala na vysoké školství tolik peněz jako vláda současná, žádná vláda nebyla nikdy terčem tak soustředěné kritiky v této oblasti. Ačkoli nijak nepolemizuji s faktem, že vysoké školství, věda a výzkum jsou u nás stále výrazně finančně poddimenzovány, musím jen potvrdit, že tlak na finance vůči politice přetrvá do té doby, než sama politika nesestaví ta­kový mechanismus, který by fungoval au­ tonomně. Že jsou školy v takové situaci minimálně ekonomicky zainteresovány na výsledcích své práce, je drsný fakt. Nikomu ani nevadí, že některé školy prokazatelně produkují nezaměstnané."
10. 06. 2010 | 13:48

Sláma napsal(a):

To neo:
Já s tím souhlasím, máte naprosto pravdu. S čím nesouhlasím, je zahnívající socialismus, kterým je prolezlé ministersto financií. Jsem pro to, aby se maximálně omezil vliv ministerstva financií na hospodaření resortů a odborných organizací. Ať se jim dá balík peněz na hospodaření a MF ať jim nerozepisuje, které peníze jsou na mzdy, které na provoz a které na investice. Vždyť je to od socialismu pořád stejné. MF přidělí státní organizaci počet tabulkových míst a k nim nějaké velice slabé peníze. Když chcete nahradit kvantitu kvalitou, vezmete méně lidí a dáte jim více peněz, tak Vám peníze Janota sebere.
Asi pořád Vám ani Pocestnému není jasné, že stát je monopolním či dominantním zaměstnavatelem v mnoha oborech a této své pozice patřičně zneužívá a deformuje odměňování v celém státě.
10. 06. 2010 | 13:54

neo napsal(a):

Sláma:

vidíte, já bych byl pro financování státu v minimální možné míře, aby byl zajištěn nejnutnější provoz. Více pravomocí bych dal do krajů a obcí. Během přerozdělování se ztrácí neskutečné množství peněz, to ví i malé dítě, které už ve školce hraje tichou poštu.
10. 06. 2010 | 13:58

prirodovedec napsal(a):

Rumcajs: "Já chápu liberalismus poněkud okleštěněji jak ty. Rovný přístup k zákonu, vzdělání a zdravotnictví." ... k volbám, k informacím, k právu osobní kontroly nejen státu, ale "všeho", co mi vstupuje do života, ke službám státu, k lidskym pravum, primo k moci - prima demokracie (obecné referendum aj) ...

Musis se zkratka snazit, abys mel co predat. Jinak te o to liberalni trh pripravi. Jednou prijde Cinan ci mohamedan, ukazi neviditelnym prstem trhu a bude to. :)

Liberal, byt vyklesteny, pardon oklesteny :) jako ty by strilel za myslenky? Neni to spise protofasismus? :)

U cloveka jako ty bych cekal smysl pro humor spocivajici v duslednem dotahovani jeho ideologie. Dekuji za slibne reakce :).
10. 06. 2010 | 13:59

blue jay napsal(a):

Lubos (parlamentarni hrabos) se ridi prislovim...

“The secret of the demagogue is to make himself as stupid as his audience so that they believe they are as clever as he”
10. 06. 2010 | 13:59

Sláma napsal(a):

To neo:
Vysokoškolák ve státních službách má po 30 letech praxe 17810 Kč hrubého (11. stupeň, 11. třída) a k tomu řekněme 200-300 Kč osobní hodnocení. To je hluboko pod státním průměrem. Jak chcete, aby z toho splácel půjčku?
Mladí vysokoškoláci, kteří pracují na odborných funkcích v odborných organizacích nejen že nekouří, ale ani nechodí na oběd. Aby ušetřili, tak jedí rohlíky. Jejich jedinou starostí je, aby si někde vydělali bokem, nejlépe v pracovní době. Je opravdu tohle to, co chceme?
10. 06. 2010 | 14:00

blue jay napsal(a):

vedce prirodnich ved,
Ty "trpis" humorem? To se teda jdu picnout!
10. 06. 2010 | 14:02

prirodovedec napsal(a):

blue jay: Vz nerad Kafku, Havla, ... Monthy Python, Stoparova pruvodce? :)
10. 06. 2010 | 14:03

chytryhorak napsal(a):

Zaorálku IQ tykve.
10. 06. 2010 | 14:05

Sláma napsal(a):

V předchozích reakcích jsem trochu odbočil od problému, takže shrnuji svůj názor: Jsem pro školné, ale pouze v rámci širší reformy. Samotné zavedení školného je nesystémový krok, který k ničemu nepovede. Je to jen zdražení pokračující v tradici socialistického hospodaření.
Nejprve je třeba snížit daně, narovnat, resp. liberalizovat odměňování ve státní správě a změnit celý systém financování vysokých škol, tak, aby podněcoval růst kvality, nikoliv pokles, jak je to doposud. Musí být i vytvořen systém, aby žádný talent nezůstal bez šance na kvalitní vzdělání, něco podobného, ale lepší než Bushův Now child left behind law.
10. 06. 2010 | 14:06

blue jay napsal(a):

Slamo?
A to ten vysokoskolak si musi najit praci ve verejnem sektoru? Slysel jste neco o sektoru privatnim? A vite vubec kam se muze nadanej absolvent VS treba se znalosti anglictiny propracovat v dnesnim otevrenem svete?

Vazenej pane kouka Vam slama z bot.
10. 06. 2010 | 14:08

neo napsal(a):

Sláma:

mě by se líbila daňová kompenzace vysokoškolákům. Jinak je nutno pustit uvolnit tabulkové platové systémy, které nekopírují trh. Je to hnusná umělina, která akorát škodí.
10. 06. 2010 | 14:09

Luboslav Vydrndálek napsal(a):

Mistr bývalý předseda sněmovny a vrtulníkový letec se nezadlužuje. Co je lepší? koupit si auto na lízačku nebo vzdělání na splátky?
10. 06. 2010 | 14:10

Sláma napsal(a):

To blue jay:
Určitě nejste absolventem žádné zahraniční školy, to jste dokázal již před časem neznalostí realit.
Obvykle jsou Vaše příspěvky dost slabé a proto je přeskakuji. Dnes jsem ale překvapen, nečekal bych, že se vytasíte s citací 6 let starou. Bravo!
10. 06. 2010 | 14:12

blue jay napsal(a):

Lol, znalce ved prirodnich,

Snad nejsi pozorovatel brusselskych papousku jako docent Havel..

https://www.youtube.com/watc...
Hey my educated buddy, do you think Zaoralek would make a swell lumberjack?
10. 06. 2010 | 14:19

Rumcajs napsal(a):

prirodovedec:

Tvoje rekce mi přijdou nějak zamotané a rozhozené. To bude asi dáno tím intelktuálním odstupem.

Nechce se mi tady rozepisovat Chamurapiho zákoník.

Ty říkáš 100% dědické daně- já říkám pitomost.

Ty říkáš zavést komise na posuzování toho, jestli vlastník zvládá to svoje vlastnictví- já říkám blbost.

Zbytek co tam píšeš je vpořádku. Pokud mě někdo převálcuje vrámci domluvených pravidel a bez faulu, nech´t je to jeho.
To je evoluce.
A podívej se na velké postavy jako Baťa,Škoda, Ford.... začínali v garáži jako já (Já tam i skončím) a přesto i bez tvých srovnávacích podmínek vyrostli.

A to že tě zastřelím, to byla samozřejmě sranda. Nemám pistoli.
Nejspíš bych tě uškrtil.

P.S.
Ten kdo běží kolem pátého místa většinou vyhraje!!
10. 06. 2010 | 14:19

blue jay napsal(a):

Slamo z boty,
Ja si v CR ziju velmi pohodlne. Bavim se. Ale jak se zda tak Vy mate starosti. Ja Vam prozradim male tajemstvi. Mene skuhrat a vice pracovat. Ale to pro Vas asi bude neprekonatelna prekazka.
10. 06. 2010 | 14:24

Ty si drnda Lubošu napsal(a):

Z předvolebních bilbórdů křičel Jiřík puchejř o 30 000 za školné, 3000 za chřipku apod. Nyní když to má být 10 000 (laskavě si spočti, kolik stojí studenta rok studia) tak stejně budete brblat. Raději necháte dělnickou třídu aby dále študákům platila vzdělání...to je solidarita po socialisticku demokraticku
10. 06. 2010 | 14:34

pavla napsal(a):

Pane Zaorálku, no od Vás tedy opravdu to "nezadlužování" sedí. Vaše strana si před volbami napůjčovala pěknou hromadu peněz s jistotou, že po volbách se jí vše vrátí. Jestli takto myslíte, že by měli lidé hospodařit, tak to pak opravdu dopadá jak dopadá. Jenže školné je něco jiného.
Vzdělání je vhodná a výhodná investice, rozhodně lepší než bydlení, protože nejdříve je dobré mít slušné zaměstnání a podle toho si brát hypotéku na byt. Umožnit studium na VSˇnení žádná státní povinnost. VŠ je nadstandard a ten se platí.
Kromě toho se nebude platit všude stejně, toto bylo uvedeno jako max. částka. Bylo rovněž řečeno, že budou zavedena stipendia, sociální i prospěchová. Už Vám to napsali výše diskutující, studenti budou více motivováni, aby se něčemu naučili a svých schopností pak v zaměstnání využili. Není třeba mít většinu národa vysokoškoláků, ikdyž na to nemají mozek. Dnes tomu tak, bohužel, je.
Navíc, již jsem to tady kdysi psala, bratranec vlastní velkou restauraci poblíž škol. Ve školním roce si tam večer nemáte ani kde sednout, je plná právě studentů - o prázdninách téměř prázdno.
V této restauraci nejsou žádné nízké ceny, jelikož je v centru města. Takže pokud mají studenti na každodenní sezení v hospodě či na diskotékách /tam je to to samé/, tak snad není problém místo toho jít na brigádu dvakrát do měsíce, což by na školné stačilo a ještě zůstalo. A i bez brigád jak je vidět na útratu studenti mají peněz dost. Na vzdělání by šetřit neměli, ale je třeba, aby bylo školství kvalitní. Chce to zrušit hodně vysokých škol a radši ať stát investuje do méně, ale dobrých. Zjistit se to pak dá snadno, dle uplatnění jejich absolventů. Pokud z tama vyleze jako magistr blbec, který není schopný si rok najít místo, tak na VSˇneměl co dělat, jestliže je takových hodně, tak možná to se školou nebude až tak v pořádku.
Jinak taky bylo řečeno, že po dobu studia by banky neúčtovaly úroky a taky byla varianta, že by ti, kteří školu dokončili, platit nemuseli, možná jen něco. Přece není možné, aby se přeskakovalo z jedné školy na druhou, protože se nedostane tam, kam chce nebo schopnosti na určitou nestačí.
10. 06. 2010 | 14:35

blue jay napsal(a):

Slamo z boty?
Jakou neznalost realit mate na mysli? Kolik jich vlastnite? A pokud nejake mate tak Vam doporucuji je jeste neprodavat. Pockejte na cycle ktery Vam neco vydela. Koupil jste zlato kdyz bylo $520 za ounce? Pocitam ze ne. Dnes je aprox $1220. Nepromeskal jste dobu zvatlanim?
10. 06. 2010 | 14:40

prirodovedec napsal(a):

Rumcajs: "Tvoje rekce mi přijdou nějak zamotané a rozhozené. To bude asi dáno tím intelktuálním odstupem."

Jak jsem psal, dusledne dotahuji :).

"Nechce se mi tady rozepisovat Chamurapiho zákoník."

Jsme uz dale. :) Navic ja jsem ne pro panovnicky pohledl, ale pro ten z lidu, viz revolucni Anglie, viz revolucni USA, Francie ...

"Ty říkáš 100% dědické daně- já říkám pitomost."

Je to mozne. Necekam to. Jen to rikam. Je to dusledne idealni. Zkratka vy neoliberalove jste se sice zastavili na puli cesty proti nam duslednym liberalum :), ale take mate mnohe co chcete a vite, ze to nikdy nebude. :) Tady je to podobne. :)

"Ty říkáš zavést komise na posuzování toho, jestli vlastník zvládá to svoje vlastnictví- já říkám blbost."

Proboha kde komise? Ja rikam, ze zkratka prijde uchvatitel (jako jina forma, brutalnejsi, trhu) a protoze jsi byl neschopny v obrane CR, tak ti to sebere. Ti na to zadne komise potrebovat nebudou, mozna na zpetne vysvetleni zakonitosti. Ja nevidim komise, ja jen rikam, ze neschopni o majetek prijdou a nejen pusobeni trhu, jak to chapou, ale i vlivem pusobeni treba politickeho trhu. :)
10. 06. 2010 | 14:46

Johan napsal(a):

to Slama : Na můj názor, s kterým nesouhlasíte, tady již odpovědělo více lidí, takže nebudu unavovat opakováním. Ale stejně mi to nedá. Jestli je touha absolventa pracovat na klidném místečku státní správy, tak musí počítat s tím, že asi nebude mít 50.000 Kč měsičně za garantovanou doživotní židli. Když nebude brigádničit, tak si půjčí a bude splácet až po nástupu do zaměstnání, takže si může užívat studenstkého života plnými doušky ( tady by bylo zajímavé říci, kdo ho "sponzoruje", když v roce studuje tak max. 6-7 měsíců ). Takže nedělejme zase ze sebe chudáky anedá se nic dělat, v době studia se musím asi trochu uskromnit a cigárka, mejdany a pivko musím omezit. Je zajímavé, že se zde "staroši" a mladí to tady neřeší, takže to nechme na nich, zda se jim vyplatí studium, či ne.
10. 06. 2010 | 14:52

Tencokida Hnuj napsal(a):

A : " Já jsem pro rovnost a svobodu !"
B : " A proč jsi teda tak bohatý ? "

B: "Já jsem pro rovnost a svobodu !"
A :"Tak proč jsi tedy tak chudý ?"

"Veselé oddlužování, bezděkování, kalouskování a johnování přeje všem reformátorům Tencokida."
10. 06. 2010 | 14:55

Sláma napsal(a):

Blue jay:
Omlouvám se, přecenil jsem Vás, je to vše přeci jenom nad Vaše možnosti. Kolik si asi myslíte, že je u nás zaměstnáno učitelů v neveřejném sektoru? Kolik lékařů? Kolik odborníků na životní prostředí? Kolik dopraváků? Kolik historiků? Kolik archivářů? Kolik vědců? Kolik policistů, hasičů?
Pro ostatní: jaké budou platové poměry, když 30, 50 či 80 % lidí má stejného zaměstnavatele?
Samozřejmě můžete jít pracovat zcela mimo obor, jako jeden můj známý, Ph.D., specialista ve vědním oboru, kterého manželka přinutila, aby šel prodávat kafe. Veškerá investice, kterou on sám i stát dal do jeho vzdělání je tak zmařena. Je to opravdu to, co chceme?
10. 06. 2010 | 14:55

blue jay napsal(a):

Czech election race
https://www.youtube.com/watc...

PS. Someone had to win, lol.
10. 06. 2010 | 14:57

Sláma napsal(a):

To blue jay a Johann:
Aby bylo jasno, sám pracuji v oblasti výzkumu v soukromé sféře, nemám tedy problém. Před tím jsem ale pracoval jako vedoucí pracovník ve státní odborné organizaci, kde jsem přicházel do styku s různými ministerstvy, včetně ministerstva financí. Vím tedy, jaká to je ve státním sektoru katastrofa, kterou lidi zvenčí spíše jen tuší. Kupovat levné lidi je prostě drahé a doplácíme na to ze svých daní všichni.
Speciálně pro Johnanna: počet zaměstnanců ve státní správě je jenom zlomkem veřejných zaměstnanců, placených podle Janotových tabulek.
Speciálně pro blue ray: V angličtině mám úroveň C2, kolik máte Vy?
10. 06. 2010 | 15:10

karel h. napsal(a):

Velmi poučná je hned druhá věta pana Zaorálka: "Až dosud jsem si myslel, že normální v životě je nežít na dluh." Proč to nezačala ČSSD říkat před volbami? Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde. Aspoň že teď známe tyto socialistické korouhvičky.
10. 06. 2010 | 15:12

Sláma napsal(a):

Ještě to Johan:
Na věc se díváte jen úhlem jednotlivce: Když se neuživím důstojně vědou, půjdu prodávat kafe. Ale je tu i zájem společnosti. Podívejme se na Irsko. Podporou vzdělanosti se v posledních letech úžasně vyšvihlo z jedné z nejchudších zemí Evropy na jednu z nejbohatších. Podobně to ale platí i pro USA, Japonsko atd. Žádná země by si neměla dovolit plýtvat talenty, a chudé Česko už vůbec ne.
Když nebudeme podporovat školství a vědu, tak skončíme jako montovna Evropy. Ruku v ruce se o to minulé vlády pokusily a stále doufám, že se to změní.
10. 06. 2010 | 15:14

Rumcajs napsal(a):

prirodovedec:

Já ale mluvím o tržních principech. Převzetí majetku revolucí rozhodně nemá nic společného s trhem.

Jak tě tak čtu, tak já dusledný liberál rozhodně nejsem.Zůstat na půli cesty mi vyhovuje.Vyhovuje mi i dnešní stav s těmito úpravami
- zastavit zadlužování,
- zastavit podporování lemplů
- omezení státních výdajů na podnikatelské aktivity, dotace ,podpory podnikání atd..
- privatizovat zdravotnictví, spolúčast pacienta,

- zeštíhlit státní správu

- zrušit zákoník práce a nechat jen obchodní

... ty vogo je toho moc,a tady je hrozný horko a navíc musím taky něco dělat.
P.S.
S tou komisí jsem tě asi blbě pochopil.
10. 06. 2010 | 15:15

blue jay napsal(a):

look dear friend straw,
I don't really give a shit about your C2 rating in CR. What does it mean? And how did you happen to achieve it? Is there a special talent required to be C2?
Hey, why don't you explain it to me in English. I would consider it an honor.
10. 06. 2010 | 15:29

blue jay napsal(a):

If a politician isn't doing it to his wife, then he's doing it to his country.

Paroubek, Topolanek...Zaoralek?
10. 06. 2010 | 15:41

Vráťa Klas napsal(a):

Ono Vám to ještě nestačilo? Chcete těma svýma trotlovinama totálně pohřbít českou levici? Připadáte mi jako skryty odéesák. Pochopte, že to není zadlužování, ale investice. Chápete vůbec tím svým pidimozkem, že já chci taky studovat? A kde na to asi tak vezmu peníze, když nemám rodiče? Kvůli takovým dutohlavcům jako jste Vy bych si musel vzít komerční půjčku. Tak pracuju jako pomocná síla a teším se, až si našetřím tolik, abych mohl studovat vysběnou medicínu. Půjčka už se mě totiž asi nestihne týat. Škoda.
10. 06. 2010 | 15:43

Školné za orálek ? napsal(a):

způsoby se najdou ne Lubošu?
10. 06. 2010 | 15:45

blue jay napsal(a):

Zaoralek,
A professional politician. Dishonorable man. In order to get anywhere near high office he has to make so many compromises that he becomes indistinguishable from a streetwalker.
10. 06. 2010 | 15:46

blue jay napsal(a):

Zaoralek,
He is the kind of politician who would cut down a redwood tree, then mount the stump and make a speech for conservation.
10. 06. 2010 | 15:48

Vráťa Klas napsal(a):

2 blue jay: because they can`t do anything else than bloody stupid things. they are not educated enough, they are not inteligent enough, they are not competent enough ... just disgusting faty buttocs sitting in their chairs stairing arround ... nobody wants them but they don`t realise it. they should go to hell forever ... I wish
10. 06. 2010 | 15:52

blu jay napsal(a):

@Vrata Klas,

Ain't it funny. Zaoralek's only qualification is his big mouth. And what is hilarious is that he is paid by the Czech tax payer. I hear that he liked free choppers.

Can you imagine someone like Zaoralek surviving for example in GB?
10. 06. 2010 | 16:08

snowfox napsal(a):

blu jay

Mr Zaoralek in GB? Definitely. He could join some of multiculti communities. I bet he would even become a leader ;-)
10. 06. 2010 | 17:01

nimra napsal(a):

snowfox:

Doufam ze je debata o tom jestli skolne zlepsi kvalitu a dostupnost vyuky. Na to staci asi tato odpoved: http://www.blisty.cz/2010/6...

Prece rodice plati dane a jejich deti studuji za jejich dane, jaky je v tom problem? Nakonec i remeslnik benefituje z toho ze muze jit ke kvalitnimu lekari...

Odlozene skolne je samozrejme chytry napad ale co kdyz si bude chtit cerstva absoloventka poridit rodinu? Tipl bych ze to odlozi na neurcito ale to se dostavame k duchovove reforme...
10. 06. 2010 | 18:36

snowfox napsal(a):

nimra

Ano, školy jsou placeny z daní, stejně jako celá řada dalších věcí. O tuto omezenou sumu, která se vybere, se vede každoroční boj a de-facto rozhoduje skupinka několika málo desítek politiků. Na školy většinou zbude málo - sociální služby, nejrůznější třinácté důchody, korupce, a státní zakázky (a úroky z deficitu) sežerou skoro vše. Proto jsem obecně pro snižování paušálního zdanění a odvodů, a pro větší diferenciaci plateb v závislosti na tom, jaké služby od státu konzumujete. Nevidím to nějak dogmaticky, přijde mi to prostě logičtější.
10. 06. 2010 | 18:46

nimra napsal(a):

snowfox:

Proc nezacit s korupci, navysit dane firmam a bohatsim na nemeckou uroven, provest rozumne zmeny na univerzitach, ktere zlepsi jejich uroven a pak teprve uvazovat o skolnem? Proc mam platit za neco o cem vim ze neni optimalni?
10. 06. 2010 | 19:06

snowfox napsal(a):

nimra

nimro, nikdo nechceme platit víc, než je nezbytně nutné. Zkuste ale s tímhle krédem zajít do supermarketu... Každá věc má svoji cenu a jestliže ji skryjete tím, že to zaplatíte z daní (ale zaplatíte to tak jako tak!), tak znehodnotíte informaci, kterou cena bezesporu nese.
10. 06. 2010 | 19:17

Josef K. napsal(a):

Komentáře zde nejsou překvapivé. Zábavné jsou ty chlapácké, jak si kdo vydělal na studia při studiích. Můj potomek studuje zahraniční univerzitu, kde mají studenti přímo zakázáno pracovat, navíc na to nemají vůbec čas. Protože čas studií je drahý a smyslem studií je něco jiného než se honit za brogádami. Szejně komické jsou komentáře, které problém hodnotí skrze postoj autora k panu Zaorálkovi. Tak jo, asi si potřebují popovídat.
Odpověď nimra snowfoxoi 10.6.2010 19.06.02 je zcela přesná, logická. Stejně ta, která upozorňuje na to, že každá země potřebuje objevovat své talenty, na nich stojí. Což se zjevně těžko vysvětluje.
10. 06. 2010 | 19:19

nimra napsal(a):

snowfox:

Copak nevidite ze korupce nas stoji radove vice penez nez vybereme na skolnem?

Doufam ze uz sporite detem na skolne nebo je nechate zadluzit aby si uzili legrace?

Kazda vec ma svoji cenu ale opakuji nikde na svete skolne nezlepsilo kvalitu skol.

Ale respektuji vas nazor a vysledek voleb, ja uz nastesti dostudoval.... mejte se a zase nekdy
10. 06. 2010 | 19:37

snowfox napsal(a):

nimra

O mladýho strach nemám. Tak či onak to zvládneme.

-- vy též, hezký večer.

Josef K.

Pro zajímavost, o jakou univerzitu jde?
10. 06. 2010 | 19:46

pavla napsal(a):

Josef K: Myslím, že dvě brigády měsíčně - což by odpovídalo školnému, by nikoho v žádném případě nijak psychicky ani fyzicky nezničily a kromě toho všichni dobře víme, jak často leží studenti v učení. Rozhodně to není každý den a po celý rok. A navíc fyzická práce je vyváženou činností k práci psychické. Takže ze studentů nedělejte chudáky zabořené pouze do skript.
10. 06. 2010 | 19:46

pgjed napsal(a):

Pane Zaorálku. Teze o zadlužování je správná, nicméně právě od vás naprosto falešná.

Je to špatná zpráva pro ty študáky, kteří dostanou z domu 2 - 3 tisícovky, protože víc není a financují se na studiu sami. Pro ty je zářez do rozpočtu + 20 tisíc opravdu tvrdý. A je takových studentů, kteří vedle studia mají normální zaměstnání, dost. I pro vyšší příjmové kategorie je školné viditelná častka. Měl jsem takové školáky doma 2.

Samozřejmě regulovat určité nefajn jevy v univerzitním školství je nutné a formou správně nastavených poplatků i možné. Mám na mysli opakování zkoušek, opakování ročníku, další vysokou školu.... Tady bych naladil plné tržní ceny. Ale nevidím důvod, proč znepřístupňovat pilným, talentovaným studentům řádné studium. Zrovna dnes měl obhajobu můj diplomant. Končil se samými áčky. Vynikající talent na chemii. Ale obávám se, že v situaci, kdy je ženatý, s malým dítětem a dojíždí 200 km, asi by při tomto školném dávno skončil. A to by byla škoda.

Aby se hledal skutečně racionální systém kofinancování vysokých škol, tomu by nejlépe pomohlo, kdyby ti iniciativní chytrolíni ze vznikající koalice začali tím, že školám, které "zadarmo" vystudovali doplatí zpětně školné i s úroky. Získají na věc reálnější pohled.
10. 06. 2010 | 19:59

Vráťa Klas napsal(a):

Josef K.
100% souhlas. být studentem je práce a musí se dělat poctivě. tečka. já jsem studií musel nechat, protože jsem doslova neměl co jíst. tak teď vydělávám, abych se zase mohl vrátit. půjčil bych si, ale nikdo mi nepůjčí. umět ale dobře anglicky, tak se tady na to vykváknu a prchám na západ, pujčil bych si peníze, studval a platil školné. takhle musím ráno s dělňasama do roboty.

Pavla asi nikdy nestudovala. A jestli ano, tak to flákala. A to udělala chybu, protože flákání je její životní postoj. A to je špatně.

2blue jay:
Zaoralek in the U.K.? Cool ... as an shop assistant in a supermarket, cleaning a dirty floor ... probably as all his working class intelectual level colleagues in ČSSD ... big asses!
10. 06. 2010 | 20:06

pavla napsal(a):

V.Klas: Nějak si protiřečíte. Na jednu stranu píšete, že Vám nikdo nepůjčí a na druhou stranu, že kdybyste uměl anglicky, tak si půjčíte a pojedete studovat do ciziny. Nebo to by Vám půjčili v cizině? Nějak tomu nerozumím. A další věc. Neměl jste co jíst, tak jste nechal studií. Nejsou brigády? A taky studentské půjčky by nebyly určeny jen na školné, ale i na ostatní životní náklady, které teď leží ne bedrech rodičů. Právě ted je problém pro chudší rodiny nechat děti studovat v jiném městě, kde je vysoké nájemné a koleje nedostanou, o zahraničí ani nemluvím. Studentské půjčky jsou i ted, ale s okamžitým splácením, což by v budoucnu nebylo, až po dosažení určitého platu. Takže by se každý musel snažit si najít slušně placenou práci, splácet co nejdříve, aby mu nenarůstaly úroky.

Jinak, vysokou školu jsem nestudovala, byla jsem ráda, že jsem se za komunistů dostala za podpory známého profesora na střední, a to kvůli politickým postojům rodičů. Na vysokou mě nevzali, i přes dobré výsledky. A pracovat jsem chodila vždy ob týden, a to celý, hned ze školy na odpolední směny. Doma nás bylo dosti sourozenců, takže abych si mohla pořídit taky nějaké oblečení, zaplatit stravenky apod a semtam jít na zábavu, tak mi nic jiného nezbývalo. A dalo se zvládat všechno. Jen jsem se trochu nevyspala. Určitě to na mě nenechalo žádné negativní následky pro další život, a proto myslím, že když si studenti VS půjdou občas přivydělat, určitě z toho nezkolabují.
10. 06. 2010 | 20:42

Skogen napsal(a):

Dnešní studenti v skrytu duše doufají, že oni už to nějak doklepou. Najde se však i něco panikářů, kteří po stylovém paroubkování začnou na facebooku s tím, že nechtějí platit školné.. Když týden předtím s pravděpodobností 1:4 hodili hlas Kalouskovi...

Povětšinou se přístup zdejších řídí chladnou logikou - já se ještě svezu a ti další nejlépe ať platí jako mouřeníni - po mně potopa a já na tom vždy vydělám.

Není nad letní brigádu. Těch dvacet klacků na školné snad za dva tři měsíce student hravě zmákne..
10. 06. 2010 | 20:56

Tencokida Hnuj napsal(a):

ad pavla
Chodím do hospody, která stagnuje v době, kdy sudenti zmiznou z kolejí.
Jinak je od 10.00 nabitá k prasknutí.
Já v době svých studií (bohužel na škole, ktreá díky mému kádrovému posudku nebyla mou školou) chodil do hospody taky.
Ale : makal jsem na dole, hrál v barové kapele (ne zrovna hudbu mého srdce), bral stipendia. Uživil jsem rodinu, docela v poho (byl jsem již ženat, dvě děti).
Když je člověk mladý a zdravý, tak to jde. I za cenu toho, že po 16 - ce (neplést prosím s věkovou skupinou) jsem spal tři hodiny a poté šel odehrát s kapelou kšeft.
Státnice jsem udělal za 6 (čtyři předměty, či jak se to tehdy jmenovalo) - ta za 3 byla z humusu zvaný Marx...

Doba byla jiná. Nemohl jsem studovat co jsem chtěl - práva. Dostali se tam jiní.
Na medicínu taky. Což (aniž bych chtěl vyzdvihovat kvality toho či onoho) si neseme jako dědictví byrokratického centralizovaného kapitalismu (co jiného realsocialismus byl ?) dodnes.

Ale jsem rád, že ta doba je za námi.
To neznamená ale, že žijeme v ideální společnosti.

Ale každý by měl mít právo volby. Jít za svým konceptem života, pokud si tedy je schopen takový koncept v postpubertálním věku vytvořit.

A o to jde. Vláda (tedy dobrá vláda) by měla stvořit takový rámec, kdy člověk, který skutečně studovat chce, měl možnost vystudovat. Tehdy byl bariérou kádrový materiál. Nemělo by dojít k tomu, že bariérou bude chudoba.

A jsme znovu u líné, nevychované a úplatné byrokracie, takto tedy školské.
Měla by umět a moci rozlišovat.
V přijímacím řízení.

Školné jako takové, obávám se, neřeší nic.
Určitě je dobrá myšlenka odložené školné.
Ale tento institut by měl zahrnout i životní náklady studenta. A měl by zahrnovat bonusy a malusy.
Takové, aby i chudý, snaživý student nezatížil své první kroky do samostatného života neúměrnou měrou. Aby nebyl handikepován, ale naopak zvýhodněn.

Vytvoření "plzeňských práv" tu či onde, se totiž vymstí nám všem. Výsledkem bude, že líná, nevychovaná a úplatná byrokracie získá novou krev.

Ale jsem jen hloupý.....
10. 06. 2010 | 21:17

stále rebel napsal(a):

Zavedení univerzitního školného vedlo k likvidaci akademického charakteru britských vysokých škol
Jan Čulík
http://www.blisty.cz/2010/6...

Veřejná výzva budoucí vládě:
http://www.blisty.cz/2010/6...
10. 06. 2010 | 21:39

pavla napsal(a):

TCKH: To s Vámi souhlasím. Taky jste to neměl lehké a šlo všechno.Clověk musí umět něco obětovat, pokud chce počítat s tím, že z něj jednou bude někdo, koho si budou ostatní vážit a že školu nedělal jen tak. Proto také říkám, že je třeba škol méně, ale kvalitních a k tomu by mělo školné sloužit. Otázkou je, jestli tomu tak bude, protože tady je mnohdy myšlenka dobrá, ale výsledek špatný. A nevím, jestli se lidé změní, aby jim nešlo jen o peníze. Peníze snad ve školství můžou ovlivnit vybavení, stáže, ale moc nevěřím tomu, že ovlivní kvalitu učitelů.
Naše děti na výšku jít nechtěly, odpověd byla taková, že ti největší pitomci a hlupáci z jejich třídy tam jdou, tudíž vidí, že školy nemají kredit kvality. A když tyto lidi dnes vidím, tak nemůžu jinak, než souhlasit.
Ale taky je pravda, že mi částečně spadl kámen ze srdce, protože mít zároveň 3 děcka na vysoké mimo bydliště, to bysme těžko zvládali. Proto vidím jako přínos studentské půjčky s odloženou splatností. A tak jak píšete, motivovat studenty prospěchovým stipendiem a u nemajetných sociálním. A v tomto právě vidím možnost, že by studovali ti, kteří talent mají, ale nemají finance. Dnes se tam mnohdy chodí vyloženě flákat právě děti těch bohatých. Třeba vydrží rok, dva, ale co z toho? Stát jejich studium stojí peníze nebo školu platí rodiče. A děckám je to fuk.

PS: Taky jsem toužila po medicíně, a to už od malička a neuměla si představit, že bych ji nedělala. Bohužel se nepodařilo. Ale mrzí to.
10. 06. 2010 | 22:50

pavla napsal(a):

Stále rebel: Ale v tom odkazu, co uvádíte, je psáno o školném 600 tisíc kč ročně. To je snad trošku rozdíl, i přes nerovnost výdělků, nemyslíte?
10. 06. 2010 | 22:53

Vráťa Klas napsal(a):

rebel: ten článek je taková trochu konina. školné za doktorandské studium medicíny klidně může být 20 000 liber. ale mít PhD v oboru medicíny za to stojí. krom toho, že na pokrytí dostanete stipendium a váš plat s tímhle titulem bude 40 000 a víc liber ročně. a když se vám to nelíbí v glasgow, což se nedivím, bežte do oxfordu nebo cambridge a studujte PhD za 8000 liber. lepší univerzita a máte to levnější.

normální školné pro brity je tak 3000 liber za rok s tím, že si vezmete výhodný úvěr, pokud na to nemáte. úvěr vám pokryje školné i životní náklady, které pak splatíte během páru let.

to je zrovna odpověd Pavle. je totiž rozdíl mezi půjčkou komerční a studijní, a to v úročení a možnosti splácet. je rozdíl mezi úrokem 1-2% a 15%. takže umět jazyk, tak prchám.

navíc, jak kdosi napsal výše. při maximálním školném 20 000 Kč bych si to prostě vydělal o prázdninách na jahodách. pokud bych nestudoval třeba medicínu, což jsem chtěl. medici mají o prázdninách povinné praxe.

mně je úplně jedno, jestli někdo školu proflákal po hospodách, naflákal si v 19 pět děcek nebo pracoval jako horník či co. co je mi po tom. já se chci učit a mít k tomu klid. takže mi polibte šos, nechte mě platit školné a vzít si úvěr na studium.
11. 06. 2010 | 00:07

Štěpán napsal(a):

Pane Zaorálku,
Vy a vaše strana nám něco říkejte o zadlužování...
11. 06. 2010 | 00:18

pavla napsal(a):

V.Klas: Však byla řeč o tom, že by byly studentské půjčky úročeny nízkým úrokem, určitě ne 15 procenty. Jinak jsem psala vcelku souhlasně s Vámi, tak nevím, co se Vám nelíbí.Taky si myslím, že školné 20 tisíc není žádná hrůza a dá se při studiu vydělat, když už se bojí zadlužovat po škole.
Jenže je rozdíl v tom, jestli chce mít někdo diplom jen pro ten papír či titul nebo kvůli vědomostem. Za tu druhou možnost, si myslím, si většina ráda zaplatí.
11. 06. 2010 | 00:27

Josef K. napsal(a):

Omlouvám se, ale jistá míra otevřenosti v Česku má své jasné meze i v polonoynmní korespondenci. Jsem odchovancem let sedmdesátých, osmdesátáých i současných... Práce v PPF to nějak sjendotila.
Tak tedy. To snowfox. Jde o studium university, která je ocenována mezi prvními pěti ve svých oborech (tedy v USA žebříčcích), subvencované zakládajícími členy EHS. To Pavla: 500 stran textů týdně, tři seminárky měsíčně, tři články pro vědecké časopisy-ročníkové práce (jak jinak to popsat) za rok. To je málo??? Nevím, kde je čas na pivo a rozpustilost Univerzity Karlovy či VŠE ( tam mám, apropós, taky pár příbuzných, docela se nad kvalitou tamnějších skipt baví, tedy ti z venku..., i já. ). Hodnocení: nezávislí hodnotitelé z předních 10 universit na světě (UK Pha kdesi 500 a více). Vedoucí prací jsou většinou na úrovni kandidátů Nobelovy ceny. Madame, omlouvákm se ale o kvalitě českého školství mne nepřesvědčíte, ani o brigádách. možná ty Nečase, Klause a penzijní reformisty, ale ti to všechno vědí lépe než Bůh.... s jistou Brežneěvovskou domýšlivostí.
11. 06. 2010 | 01:08

Josef K. napsal(a):

Omlouvám se, ale jistá míra otevřenosti v Česku má své jasné meze i v polonoynmní korespondenci. Jsem odchovancem let sedmdesátých, osmdesátáých i současných... Práce v PPF to nějak sjendotila.
Tak tedy. To snowfox. Jde o studium university, která je ocenována mezi prvními pěti ve svých oborech (tedy v USA žebříčcích), subvencované zakládajícími členy EHS. To Pavla: 500 stran textů týdně, tři seminárky měsíčně, tři články pro vědecké časopisy-ročníkové práce (jak jinak to popsat) za rok. To je málo??? Nevím, kde je čas na pivo a rozpustilost Univerzity Karlovy či VŠE ( tam mám, apropós, taky pár příbuzných, docela se nad kvalitou tamnějších skipt baví, tedy ti z venku..., i já. ). Hodnocení: nezávislí hodnotitelé z předních 10 universit na světě (UK Pha kdesi 500 a více). Vedoucí prací jsou většinou na úrovni kandidátů Nobelovy ceny. Madame, omlouvákm se ale o kvalitě českého školství mne nepřesvědčíte, ani o brigádách. možná ty Nečase, Klause a penzijní reformisty, ale ti to všechno vědí lépe než Bůh.... s jistou Brežneěvovskou domýšlivostí.
11. 06. 2010 | 01:09

pavla napsal(a):

Josef K: A já snad jsem přesvědčovala o kvalitě našeho školství? Právě proto, že vidím, že mají čas na hospody, a to denně, snad mimo zkouškové období, tak si myslím, že ta kvalita nebude dobrá. Nebo by museli být studenti opravdu velice inteligentní a bez vysedávání u učení jim to vlezlo jen tak do hlavy. A o tom pochybuju. Takže už poněkolikáté tady zdůrazňuji, že je třeba školství zkvalitnit a za to taky platit.Ale na druhou stranu taky odměnit ty, co se snaží.
11. 06. 2010 | 01:40

Vráťa Klas napsal(a):

on je asi problém taky v tom, že jsou studenti strašně líní. ostatně jako my všichni tady. produktivita práce v česku je mizivá. ale krásně to dokážeme okecávat a proto musíme v praci trávit víc času, než všichni ostatní. vyšší produktivitu práce mají dokonce i slováci. a to už je co říct.
11. 06. 2010 | 02:41

slavwin napsal(a):

Ten líbivý socialismus nikam nevede. Proč ČSSD nemá to co chtěla, protože ty sociální výkřiky nikam nevedou. Proč musíte brojit proti julínkovnému a nevadí magisterské propojení s lekárnami a další lumpárny. Navrhovat a prosazovat zákony jak zabránit korupci a rozkradání státu bolševickými politiky všech stran moc neumíte, u amerického radaru kdyby jste zaujali alespoň neutrální postoj udělali by jste pro svůj image více, nemuseli jste vidět ve VV svého největšího nepřítele. Ti udělali to co lidé očekávali od Vás, otázka je jak se s tím poperou. Když se to nepodaří bude tu ta rozesraná klausobolševická politika pokračovat. Jsme Češi vnukové husitů, kteří vraždili mnichy kněze jeptišky a přivlastňovali si církevní majetek.
11. 06. 2010 | 09:20

slavwin napsal(a):

Pardon VV něco nabídly a ještě nic neprosadily. Ti kteří je volili to samozřejmě očekávají, vidle a klíče nechávají prozatím v klidu.
11. 06. 2010 | 09:24

slavwin napsal(a):

Vráťo s tou produktivitou jdi někam. Naši lidé nejsou horší než slováci nebo němci. Tady se jedná o ty dobře placené managery hlavně z Prahy, kteří berou více než umí, systém jim umožňuje si podmanit politiky, tak co by se snažili, s tím je třeba něco udělat.
11. 06. 2010 | 09:38

prirodovedec napsal(a):

Pavla: Nemohu odolat se vmisit.

"Proto také říkám, že je třeba škol méně, ale kvalitních a k tomu by mělo školné sloužit."

Statni urednici (za levice i pravice) mezi nimi dnesni reformatori na zaklade pozorovani, ze je male procento VS vzdelanych, misto aby domysleli nesmyslne statistiky, podporili vznik velkeho poctu novych prevazne soukromych skol a extenzivni rozvoj soucasnych. Nyní titez lide prijdou na to, ze se spletli a je nutne jejich pocet seskrtat. Je to socialni inzenyrstvi s osudy druhych, kteri jen plnili pozadavky a casto se skripenim zubu naplnovali nesmyslna pravicova i levicova pravidla. A nyni to odnesou, pritom ti zodpovedni jim budou zase mrvit praci a zivot. Mate jasno, ale o jinem nez Vasem oboru, premyslejte o tom, kdyby nekdo socialnim inzenyrstvim zasahoval podobne do Vaseho oboru. Nepiste, ze jde o soukromniceni, to co rikate, znai vlastne pozavirat predevsim soukrome VS, protoze az na vyjimky jsou na chvostu kvality ony. Pritom proti te vete nic nemam i s ni souhlasim. Pouze premyslim o souvislostech, zda vlastne neomezite soukrome podnikani ... .

"Otázkou je, jestli tomu tak bude, protože tady je mnohdy myšlenka dobrá, ale výsledek špatný."

Ano, proc jsem napsal vyse.

"A nevím, jestli se lidé změní, aby jim nešlo jen o peníze. Peníze snad ve školství můžou ovlivnit vybavení, stáže, ale moc nevěřím tomu, že ovlivní kvalitu učitelů."

Pri vetsi zkusenosti byste vedela, ze zasadne. Staci hovor s kantorem, kterz ma zkusenost ze zahranici. Na vetsine VS v CR jsou nasobbe uvazky vuci zahranici. Je rozdil ucit 8 hodin tydne, mit cas na delsi pripravu, na individualni konzultace, na zapojeni studentu do vyzkumu nebo ucit i pres 20 hodin tydne vice predmetu. Pak samozrejme kvality vyuky trpi, protoze na rozdil od stredoskolskeho kantora ten VS ma krome toho par projektu aj.

"Naše děti na výšku jít nechtěly, odpověd byla taková, že ti největší pitomci a hlupáci z jejich třídy tam jdou,"

Zalezi o jaky obor meli zajem. Silne pochybuji podle davnyh zkusenosti z CR, ze to plati pro hard obory lekarske, prirodovedne, technicke.

"tudíž vidí, že školy nemají kredit kvality."

Zalezi jak ktera, v jakem meritku a zejmena jaky obor.

"Proto vidím jako přínos studentské půjčky s odloženou splatností."

Je dobre, ze to jako danovy poplatnik jste ochotna platit.

"A tak jak píšete, motivovat studenty prospěchovým stipendiem"

Coz je dnes a bylo temer vzdy zcela bezne.

"a u nemajetných sociálním."

I to je na rade inteligentnich VS bezne.

"A v tomto právě vidím možnost, že by studovali ti, kteří talent mají, ale nemají finance."

Kteri to jsou? Vite jake procento populacniho rocniku dnes studuje? Prominte, to je fraze. Mohou to byt naprosti jednotlivci. V reformnich materialech se operuje vysledky vyzkumu z konce devadesatych let. Ted je to naprosto jinak, bylo to reformistum rikano, konstatovala to i OECD, je to politicka rec. Napr. Vase deti se zrejme rozhodly ne pro nedostatek penez ale z jinych duvodu (ze tam jdou nejvetsi hlupaci).

"Dnes se tam mnohdy chodí vyloženě flákat právě děti těch bohatých."

Je to osobni dojem, klise nebo podlozeno vyzkumem. Tyka se vsech VS a vsech oboru nebo jen nekterych?

"Třeba vydrží rok, dva, ale co z toho? Stát jejich studium stojí peníze nebo školu platí rodiče. A děckám je to fuk."

Pro nektere je to pravda. Ted aby rodice bohatych flakacu zaplatili vice penez se zavede skolne. To je ale resitelne uhradou nakladu na nedokoncene studium aj.
11. 06. 2010 | 10:25

prirodovedec napsal(a):

pavla: Ve veci vzse skolneho autor reformy P. Mateju jasne sdelil pred par dny, ze 20000 je startovaci hodnota. To je ale snad zrejme, ze se to bude navysovat:

http://www.parlamentnilisty...

A s ohledem na zkusenosti, ktere mam ani to jiste neni strop. :)
Prepocty necham na jine.

Rust skolneho prakticky omezi moznosti brain drain - ziskavani mladych mozku pro CR se ztizi a neprimo prodrazi.
11. 06. 2010 | 10:31

prirodovedec napsal(a):

V. Klas: Jste si opravdu tak suverenne jist, ze znate britskou realitu lepe nez sice levicovy ale prece jen profesor z Glasgow? :) Viz:

"ten článek je taková trochu konina. školné za doktorandské studium medicíny klidně může být 20 000 liber. ale mít PhD v oboru medicíny za to stojí. krom toho, že na pokrytí dostanete stipendium a váš plat s tímhle titulem bude 40 000 a víc liber ročně. a když se vám to nelíbí v glasgow, což se nedivím, bežte do oxfordu nebo cambridge a studujte PhD za 8000 liber. lepší univerzita a máte to levnější."

Upozornuji, ze jsou to sice dve velka jmena pro laiky, ale zebrickove se univerzity podle oboru dost lisi, rikalo se napr. ze na prirodni vedy do Cambridge a ne do Oxfordu :). Nevim ovsem, jake jsou zebricky lekarskych studii.

"normální školné pro brity je tak 3000 liber za rok s tím, že si vezmete výhodný úvěr, pokud na to nemáte. úvěr vám pokryje školné i životní náklady, které pak splatíte během páru let."

Statisticke studie rikaly, ze kolem padesati procent zahranicnich studentu nesplaci.

"to je zrovna odpověd Pavle. je totiž rozdíl mezi půjčkou komerční a studijní, a to v úročení a možnosti splácet. je rozdíl mezi úrokem 1-2% a 15%. takže umět jazyk, tak prchám."

Bezesporu je to moznost. Pokud by to bylo masovejsi, asi by stat musel sahnout k Husakovskemu zaplaceni zakladni a streni skoly :), pokud by prisel o danove vynosy.

"navíc, jak kdosi napsal výše. při maximálním školném 20 000 Kč bych si to prostě vydělal o prázdninách na jahodách. pokud bych nestudoval třeba medicínu, což jsem chtěl. medici mají o prázdninách povinné praxe."

Je pak si jednodussi vydelat si na jahodach na studijni program v Nemecku (cca 1000 EUR za rok).

"mně je úplně jedno, jestli někdo školu proflákal po hospodách, naflákal si v 19 pět děcek nebo pracoval jako horník či co. co je mi po tom. já se chci učit a mít k tomu klid. takže mi polibte šos, nechte mě platit školné a vzít si úvěr na studium.
11.06.2010 00:07:14"

Coz je samozrejme mozne i dnes bez pujcky bez skolneho. A pokud se kvalita nelibi odejit tam, kde si lze zaplatit a pujcit. Pokud na to samozrejme clovek osobnostne ma, aby obstal. Cili nevim v cem je problem. Ocekavat zlepseni vyuky pri skolnem je samozrejme mozne.

Podfinancovani VS, ktere jsou na cca 40% s OECD15 se zlepsi na 55% jak jsem psal a to umoyni prichod nobelistu ze zapadu. :)
11. 06. 2010 | 10:48

Tencokida Hnuj napsal(a):

Vráťa Klas
Pane, kdybych byl stejný narcis jako Vy, nazval bych Vás bolševickým hovadem. I když možná, že si někdo hraje na libarální hovado. Ale je stále jen bolševické hovado.
Za to naflákání děcek bych Vám nejraději rozbil hubu. Možná, že Vám to za mě jednou provedou Vaši parchanti, v čemž bych se jim tedy vůbec nedivil.

Lidské životy jsou jedinečné. Ne zglajchšavtované podle pochybného fejsbůkového individua Vráti Klase.

Asi mě Stejskal smaže, ale i tak.

Ať hlavně nesmaže ten Váš text, ten o Vaší duši, takto bolševické žumpě, vypovídá víc než si myslíte.

Čest Vráťovi !
11. 06. 2010 | 10:56

Tencokida Hnuj napsal(a):

VráŤa bolševik
A ještě něco. Přestaňte brečet a cancat a ten úvěr si vezměte.
Nikdo Vám v tom bránit nebude.

Čest !
11. 06. 2010 | 10:58

prirodovedec napsal(a):

Josef K: Mam pocit, ze jsme pred lety uz diskutovali. :)

"... To je málo???"

To je bezne napr. na lepsich nemeckych, skandinavskych univerzitach v nekterzch oborech.
A dokonce i nekde u nas.

Nicmene Vase zrejma hrdost na to co potomek studuje je spravna i kdyz pri vyse uvedenem pro mne az prehnana.

"Nevím, kde je čas na pivo a rozpustilost Univerzity Karlovy či VŠE ( tam mám, apropós, taky pár příbuzných, docela se nad kvalitou tamnějších skipt baví, tedy ti z venku..., i já. )."

Samozrejme to co jsem psal neplati pro nase soft obory, ktere mate na mysli. Studovat ekonomicke obory u nas kvalitne (pri obrovskem podfinancovani) obvykle znaci kombinace typu MFF UK a IES nebo neco na VSE, pak CERGE. Kde tu kvalitu zaruci MFF a CERGE.

V jinych oborech je to samozrejme jine nez v tech ktere znate.

"Hodnocení: nezávislí hodnotitelé z předních 10 universit na světě (UK Pha kdesi 500 a více)."

Nezkreslujte :) V Tims rankingu je IK tradicne kolem 200. Jak jsem psal jinde, pokud bz stat daval na VS 1,45% HDP (nemluvim o absolutni vzsi ale o podilu) jako jine civilizovane zeme z OECD a ne 0,6% protoze je potreba na malou domu z verejnych zakazek, jen timto finacovanim bz se UK dostala diky kriteriim zebricku (nejen hodnotitele) bez najimani nobelistu kolem prvni padesatky.
Je to o penezich. Neplati, nemaji.

"Vedoucí prací jsou většinou na úrovni kandidátů Nobelovy ceny."

Jiz jsme rozebirali. Je to exkluzivne vytvorena oaza mobilizaci zdroku EU. Podle mne zamerena na elitni i to, co zde oznacujeme za soft obory. Neni pochyb, ze pak lze elity ziskat.

"Madame, omlouvákm se ale o kvalitě českého školství mne nepřesvědčíte, ani o brigádách. možná ty Nečase, Klause a penzijní reformisty, ale ti to všechno vědí lépe než Bůh.... s jistou Brežneěvovskou domýšlivostí."

My jsme o kvalite tu diskusi urcite vedli, vzpominam na ten suverenni ton :). Zase mne prilakal.

Jste pane na zaklade studia jednoho ditete a vlastnich zkusenosti jednoho cloveka na cloveka, ktery dobre formuluje neuveritelne razantne (tak jak ti hosi nahore) hotov s usudkem. Neuveritelne zjednodusenym podle mne, neuveritelne urazlivym vuci nekterym kolegum doma, ktere znam, bez uvedeni faktu (pokud komercne motivovane marketingove zebricky nepovazujeme za fakta). Kdyby se tak vyjadrovalo Vase dite studujici tu elitni skolu, asi bych si na zaklade techto jeho usudku (ne tech nobelistu) rekl: ta skola sice ma dobre jmeno, ale pokud jeji studenti takto argumetuji a uvazuji (jiste jsou tam emoce), asi tak dobra nebude, protoze chybi znalost, je zobecnovana osobni zkusenost, nejsou uvedene odkazy, zadna fakta, zadne srovnani. Zni to jak si politicky, ale npro premyslejiciho nepresvedcive.

Znovu opakuji: uroven vzdelani v soft oborech a hard oborech je v CR odlisna. S ohledem na pokles vyznamu prirodovednych predmetu a nezaplaceni kantoru nizsich stupnu je kvalita absolventu strednich skol v CR horsi nez v minulosti. Nastesti pro nas diky reformam jinde v rade zapadnich zemi je ten pokles daleko vetsi, cili relativne na tom nejsme spatne. Absolventi tvrdych oboru nadale maji venku velice slusnou povest. Absolventi soft oboru jak kdo.

Zakladni problem je, ze VS v CR na vynalozenou korunu podavaji ve vetsine ukazatelu velmi dobry a ty nejlepsi vyborny vykon. To je zrejme, zname, reformisty zamlzovane. Zkratka na Ivy League tento stat penize nema a nikdy mit nebude ani svoji velikosti, ani korupcnosti politiku. Nastesti jsou obory, ktere na ty penize diky historicke svedomitosti a tradicim delaji poctive (vetsina lekaru, kteri jeste neutekli aj.) svou praci a jsou mnohdy sami proti sobe. Je otazkou, jak dlouho to jeste vydrzi.

Opravdu prosim, abyste zvazoval ten ton a ten obsah. Nektere podrazdite a pred nekterymi se shodite. Pritom umite psat zajimave.

Jinak jeste pro V. Klase namet k brigadam na jahody:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/...

Doufam, ze to studenti nebo socani pouziji pri diskusich o skolnem:

"Podpora skolneho reformatory souvisi s myslenkou VV legalisovat prostituci a potrebou ziskat nove pracovnice studentky VS" :)
11. 06. 2010 | 11:28

Tencokida Hnuj napsal(a):

Přírodovědec

http://www.bbc.co.uk/nottin...

http://www.timesonline.co.u...

http://www.abcprague.com/20...

Na každém šprochu pravdy trochu.

Mějte se.
11. 06. 2010 | 11:46

Tencokida Hnuj napsal(a):

Přírodovědec
"What is better; to have better quality education, in highly dignified institutions for upper classes and those willing to work all the time, even prostituting, or have average quality education in average surroundings for all?"

????

Mějte se.
11. 06. 2010 | 11:48

pavla napsal(a):

Přírodovědec: No opravdu záleží na té které škole, co se kvality týká. Ale my máme tady Univerzitu T. Bati a většina těch, co se nedostanou jinde, tak jdou právě tady. Na technické obory vezmou každého, protože o ně není zájem.
Máte pravdu, že soukromé školství je byznys jako každý jiný. Jen nevím, jestli je podporován rovněž státem či jen hospodaří se svými penězi. Pokud nejsou státem podporováni, tak at si podnikají, ale pak se právě nemůžeme divit, že úroveň je tak špatná. Jenže ono je trochu rozdíl vyrábět špatný výrobek a krachovat nebo vypouštět ze školy neschopné vysokoškoláky. Osobně k soukromým školám u nás nemám kladný vztah, jak jsem z vlastní zkušenosti syna poznala. Stálo to akorát spoustu peněz a výsledek šílený. Ale je to už dost dávno, tak se třeba situace změnila.
Ale i státních škol vzniklo hodně nových. Ve školství by se určitě i tak peníze našly, kdyby ty nekvalitní skončily a peníze se investovaly do těch zbylých.

Naše děti se rozhodly ne z finančních důvodů, ale z těch výše uvedených. Jsem ráda, že toho dnes nelitují. No a kdyby ano, tak mají možnost si dodělat školy dálkově. Já jsem jen psala, že by to pro naši rodinu byla dost velká zátěž, protože by to vycházelo tak, že by na školu chodily zároveň tři a jimi preferované obory byly všechny hodně daleko od místa bydliště.
Se školným souhlasím, ráda zaplatím kvalitu. Myslím, že to nejsou vyhozené peníze. Za pár let nás ještě jednou toto rozhodnutí čeká, tak uvidíme, kam se české školství posune.
Pokud by byla částka kolem těch 20 tisíc, snad i něco víc, tak by neměl být problém. Vždyť se podívejte, kolik lidí platí za různé přiblblé týdenní kurzy tisíc. A co se asi tak za týden velice můžou naučit? Takže jestliže vyjdu po 5 letech z VŠ jako vzdělaný člověk s rozhledem, se schopností logického uvažování a schopností využít znalostí a chutí se dále vzdělávat v praxi, tak je to pro mě velmi dobrá investice, která se mně brzy vrátí.

Naš
11. 06. 2010 | 11:50

pavla napsal(a):

Přírodovědec: Ještě k tomu financování učitelů. Nemám vlastní zkušenosti s vysokým školstvím. Ale u nás v ulici máme základní školu. Takže všechny děti ji navštěvovaly, tudíž situaci zde dost dobře za ty roky znám, i učitele. Neumím si představit, že by se systém jejich výuky změnil, kdyby jim přidali i několik tisíc měsíčně. Prostě jednou ten člověk je takový, že bud má zájem děti něco naučit a hledá formy, jak výuku vylepšit, nebo jen prostě si chce odučit své hodiny. Jsou tady lidé obojího myšlení. Prostě někteří budou mít pořád málo a stejně i s přidáním peněz se nic nezmění. Ale to je asi ve všech oborech.
Můj bratr měl autoservis. Zvyklý z Německa, kde dlouhou dobu žil a v tomto oboru pracoval, si myslel, že to bude tady stejné. Přidáš lidem peněz, budou se více snažit. Začal zaměstnancům platit takové sumy, o kterých se tehdy jinde ani nesnilo, v domnění, že se na ně bude moci spolehnout. V tom se pěkně přepočítal. Sotva vytáhnul paty z Česka, tak si dělali na svých kšeftech. Je fakt, že byl na ně měkký. Po letech to vzdal, že mu rozčilování nestojí zato. A s kýmkoliv se bavím, at jsou to obchody, hospody, tak je to všude stejné. Vůbec není pravdou úměra, že čím víc peněz, tím méně budou potřebovat krást. Zkrátka náš člověk se vždy snaží vytěžit co nejvíce s co nejmenším úsilím. Je to špatné a asi bude výchova k lepšímu životnímu postoji trvat ještě spoustu let.
11. 06. 2010 | 12:08

Tencokida Hnuj napsal(a):

"Může si dnes dvacetiletý člověk vytvořit životní projekt , který by měl individuální podobu a mohl by se tudíž uskutečnit prostřednictvím jeho nezávislých podnětů, prostřednictvím jeho osobitého úsilí ?

Kdyby se tento obraz snažil rozvinout ve své fantazii, musí zjistit, že je ne-li nemožný, pak aspoň nepravděpodobný, protože nemá k dispozici prostor kam jej umístit, prostor, v němž by se mohl pohybovat podle vlastního rozhodnutí. Záhy přijde na to, že jeho projekt naráží na projekt bližního, stejně jako život bližního tísní život jeho.

Malomyslnost ho - s přizpůsobivostí vlastní jeho věku - přivede k tomu, že se vzdá nejen takového činu, ale veškeré osobní tvorby a bude hledat opačné řešení :

Představí si život STANDARTNÍ, skládající se z tužeb vlastních všem, a shledá, že ho docílí, bude-li se o něj ucházet a dožadovat se ho v kolektivitě s oststními.

Tak se rodí masová činnost."

(J.O. y Gasset : Vzpoura davů)
11. 06. 2010 | 12:25

joe napsal(a):

Na svém blogu jsem provedl jednoduchou kalkulaci dopadů koaliční reformy na dnešní mladou generaci. Více na http://www.garry-blog.ic.cz... .
11. 06. 2010 | 14:45

zvic napsal(a):

Pane Zaorálku,poněkud jste zapoměl,že jste zadlužili každé čerstvě narozené dítě,stotisícovou částkou a to se vám úspěšně dařilo i v době šestiprocentního růstu.Jak k tomu ty děti příjdou,když si na rozdíl od studentů nemohly vybrat.A proto při volbách si vybrali jejich rodiče.
12. 06. 2010 | 08:07

Jan Bláha napsal(a):

Luboši Zaorálku, máš zapotřebí neustále rozdělovat společnost? O čem mluvíš? O školném, které rozhodně není z pohledu budpoucích příjmů vzdělaného člověka - dnešního studenta zničující. Zkus se raději zaměřit např. na výrazné úspory v lékové politice včetně tvorby katalogu léčiv. Tam utíkají nám všem peníze. Pokud máš nějakou vizi zkus třeba přemýšlet jak řešit situaci, která nás čeká po roce 2050. Jaké máš již dnes řešení pro stav kdy bude 1 pracující na 1 nepracujícího (důchodci a děti). Kdo a jak vydělá na důchody a všechny ostatní mandatorní výdaje? Pro Tvoji informaci dnes jsou to 2 pracující na 1 nepracujícího. A už to dře. Řešením není zvýšení daní podnikatelům to je nesmysl. V tom případě kapitál odejde jinam a následně ubude pracovních míst. Švédská cesta je v současnosti a v ČR bohužel i díky ekonomicky rozdělénému světovému trhu nereálná. Takže máš řešení? Nebo budeš nadále psát pohledem neznalého a naštvaného z výsledků voleb. Tvůj přítel.
14. 06. 2010 | 09:52

Levičák napsal(a):

Vážený pane Bláho,pan Zaorálek vůbec nemusí neustále rozdělovat společnost,ta již je dávno rozdělena.A řešení situace po roce 2050?Zbytečně neutrácet!!!A to za námi placené volební kampaně stran,ať si každá strana platí kampaň ze svého,tedy z příjmů od sympatizantů a dále příspěvky straníků.Ať se sníží výdaje na armádu,jak nám ukazuje televize,Afghanistán je dost bohatý (nerostné bohatství),tak proč tam jsme?
Jest-li to nerostné bohatství bude těžit USA,Taliban nebo Afghánci nám musí být jedno,oni nám z toho na důchody nepřidají.Snížit platy státních zaměstnanců včetně poslanců o 15 %,tak jako v Řecku,samozřejmě s vyjímkou hasičů,policistů,učitelů a zdravotních sester.Ty opravdu potřebujeme.Snížit počet generálů v armádě i s jejich platy,snížit platy ředitelů firem se státní účastí,např.ředitele Čezu,státních drah atd.Využívat lépe pracovní sílu nezaměstnaných omezením sociálních dávek - samozřejmě v závislosti na věku a zdravotním stavu.Progresivním zdaněním - jak uvádí i média v Německu funguje.Neustálé strašení tím,že nám pak podnikatelé odejdou do zahraničí je zbytečné.V Německu to funguje a také podnikatelé neutekli.Jak sám uvádite - zdravotnictví - snížit zisky zdravotních pojišťoven -a ne tvrdit že na zdravotnictví nejsou peníze,popř.řadu z nich sloučit,na co má náš malý národ tolik pojišťoven?Takže možností kde šetřit je mnoho a právě i na mandatorních výdajích.Ono je ale jednodušší hledat to šetření u jiných než u sebe,že?Takto šetřit umím také a nemusím být
vysokoškolsky vzdělaný,snížit důchody,snížit sociální dávky,platit školné a i na střední škole,platit daň z králíků a domácího zvířectva,platit daň z vlastnictví střelné zbraně,platit daň ze studny,zvýšit DPH,zvýšit sociální a zdravotní pojištění,zvýšit poplatky u lékaře na 90,-Kč,odchod do důchodu zvýšit na 90 let,zavést daň podle počtu dětí - ty jsou dnes přepych,takto krásně se dají zvyšovat příjmy státní kasy,aby bylo na úplatky,volební kampaně,obědy v Lánech a mimopražská zasedání vlády - přece zasedat stále v Praze je nuda.
Prostě odnaučit kobylu žrát,jak je to v tom vtipu.
16. 06. 2010 | 07:16

JeriTorres20 napsal(a):

freelance writer
28. 06. 2011 | 01:49

CantrellINA napsal(a):

freelance writer
21. 09. 2011 | 03:25

Aurelia35Chambers napsal(a):

freelance writer
21. 09. 2011 | 08:48

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy