Topolánek: „Have a look at it and be happy!“

21. 02. 2008 | 19:14
Přečteno 7605 krát
Tak si představte, že ve Štrasburku zrovna nyní jedná Evropský parlament, vystupuje švédský premiér Frederik Reinfeldt a mluví o úkolech, které čekají Švédsko, Českou republiku a Francii – tři země, které budou nyní postupně předsedat Evropské unii a uvádět do praxe Lisabonskou smlouvu. Švédský premiér pořádá setkání s francouzským premiérem Francois Fillonem a mluví o prioritách předsednictví, které by měly všechny tři země připravovat společně. Zásadně se shodují ve vyzdvižení problému klimatických změn a problémů spojených s imigrací, ostrá diskuse je kolem budoucího členství Turecka.

Debata o ratifikaci Lisabonské smlouvy a o jejím zavádění do života během českého a švédského předsednictví probíhá i na plénu Evropského parlamentu.

Jediný, kdo chybí, je český premiér.

Jediný, kdo chybí z premiérů tří zemí, které mají připravit společný 18timěsíční program, je ten náš. Debata o tom, co se bude v tomto období za našeho předsednictví dít, probíhá bez naší aktivní účasti.

Proč jsme proboha do Evropské unie vlastně vstupovali, když nás ani moc nezajímá, čím Evropská unie žije? Premiér Topolánek, vyčerpán po prezidentské volbě, dal přednost lyžování na horách.

Má recht. Je to vlastně všechno příliš komplikované. Všechny ty změny, které Lisabonská smlouva zavádí, všechno, co se musí měnit a domýšlet, je to celé příliš únavné. Bude lépe na horách! Jen je tu maličký problém. Nevím, jestli to našemu premiérovi někdo vysvětlil:

Právě nyní by měla Česká republika, Francie a Švédsko vytvořit tým, který si společné priority vyjasní, právě teď se vytvářejí důležité kontakty, rozhoduje se o pozici jednotlivých zemí, vytváří se předpoklady pro spojenectví, které umožní prosadit vlastní představy. Dokonce se rozhoduje i o tom, jaká bude role premiérů jednotlivých zemí v tomto přechodném období.

Připadá mi komické, že český premiér každou chvíli vykřikuje, že se nenechá v tomto přechodném období připravit o plnohodnotné předsednictví České republiky, ale když se právě o tomhle vede ve Štrasburku debata, tak běhá někde po horách.

Nedávno si mi jeden český diplomat postěžoval, že názory České republiky už v EU nikoho nezajímají. Důvod je stále větší chaotičnost českého vystupování na evropské scéně.

Možná si vzpomenete, co jsme zahlédli v televizi ze summitu v Bruselu na závěr německého předsednictví, kde Česká republika přišla s kuriózním návrhem vracet kompetence zpátky na národní úroveň. Všichni jsme viděli rozčileného předsedu Evropské komise Barrosa vykřikujícího "Impossible", když mu náš premiér nutil český návrh se slovy "Have a look at it and be happy!"

Nyní jsme se ve Štrasburku podobnému trapasu vyhnuli, premiér už nic nenavrhuje, protože už tam tentokrát vůbec není.

Jen si říkám: Který Perun nám pomůže s českým předsednictvím v roce 2009?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

brk napsal(a):

Jenom by mě zajímalo, jestli tuto informaci o horečných sněhových aktivitách našeho premiéra místo jednání o našem předsednictví přinese televize, rozhlas nebo noviny. Kdyby to tak udělal Paroubek, to by byla mela a všichni by se po něm vozili, že?
21. 02. 2008 | 19:25

jarpor napsal(a):

Pane poslanče,
můžete mít pravdu. Chybět někde, to může být problém.
Na druhé straně, jedná-li Evropský parlament podobně, jako, promiňte, žvanírna (synonymum k slovnímu spojení Parlament ČR), docela to chápu.
Videotelefon těchto tří pánů za hodinu vyřeší více než týdení jednání EP.

Na rozdíl od Vás, projednat i možnost vracení kompetencí zpět na národní úroveň nepovažuji za trapné a pan Barroso si může křičet co chce.
Trapas jsme viděli nedávno a daleko větší - volba presidenta České republiky. A to za přispění premiéra i Vás !

Jen tak přemýšlím, který trapas již byl a který trapas jen prognosticky předvídáte.
Připomínám, že jste se často ve Vašich předpovědích mýlil ...

Hezký večer
21. 02. 2008 | 19:35

vlk napsal(a):

Je li toto pravda, co píše pan Zaorálek, tak by Topolánek měl udělat jediné - podat se s vým estrádním souborem okamžitě demisi a odjet na lyže trvale. A už se nikdy nevracet.
Je něco jiného zastávat do krve svůj názor, jak to předvedli například Poláci / byť byli za absolutní potížisty a kazisvěty/, tam byla jasná logika - národní zájem, a něco úplně jiného být za chaota, potížistu a ingnoranta dohromady. Který prostě dlabe na jakákoliv konstruktivní jednání.
Prostě Topolánek sdělil nejprve Barrosovi a teď Švédům a Francouzům, že jsou jedničky. Jsem dost zvědav, jak dlouho bude trvat , než nám oni sdělí, že jsme nuly.
Rozpor je jen v tom, že Topolánek ji to sdělení o jedničkách vyslal jako jedinec. Kdežto oni, to sdělení, že jsme pro ně nuly sdělí státu a všem jeho občanům.
A modrá eskadra bude tvrdit, že to je absolutní důkaz arogance Bruselu. Jako bych je viděl.

Trága!Za předpokladu, že informace v blogu pana Zaorálka odpovídají skutečnosti.
21. 02. 2008 | 19:41

m&m napsal(a):

jarpor: Videotelefon tří pánů za hodinu nezmůže v diplomatických vztazích nic. Osobní jednání je nenahraditelné. Obhajujete neobhajitelné. Videotelefonem se dá vyřešit nějaký technický detail. Koncepce a důvěra se tak budují obtížně. Je to skutečně trapas.
21. 02. 2008 | 20:03

Kingkong napsal(a):

Jestli jsou informace v článku pana Zaorálka pravdivé, pak myslím, že je volání po demisi pana premiéra naprosto oprávněné...

Každý pohár jednou přeteče. A ten můj je už dost plný...
21. 02. 2008 | 20:20

Saliven napsal(a):

Pokud pan premiér preferuje lyžovačku nad povinnostmi plynoucími z jeho úřadu, pak nemá na tomto postu absolutně co dělat. Jenže co s tím může obyčejný občan udělat, když navzdory výsledku voleb má Topolánek prakticky volnou ruku?

Tedy nevěřil bych, že to někdy řeknu, ale co bych teď dal alespoň za Klause v křesle premiéra. Ten ač má spoustu chyb, tak se uměl chovat relativně slušně a povinnosti si vždy plnil.
21. 02. 2008 | 20:30

Tupelo napsal(a):

Nemel by ministr zahranici p. Schwarzenberg rozsirit svou podminku ohledne sveho dalsiho setrvani v teto vlade i o premiera? Ne ze bych ho nejak 'zral' (to by do vlady postavene na prebehlicich nesmel vstoupit vubec), ale myslim ze mu toto angazma ublizuje.
21. 02. 2008 | 20:33

Holoubek napsal(a):

Ne, ne, demise by byla málo, měl by se zastřelit a ještě zpopelnit:) Určitě to nebude tak horké jak píše p. Zaorálek, je to zase jenom pokus o určitý druh demagogie. Je třeba sledovat i jiné zdroje. A hlavně používat mozek.
21. 02. 2008 | 20:34

Saliven napsal(a):

Holoubek:
Máte snad jiné informace?
21. 02. 2008 | 20:34

jarpor napsal(a):

Pro m&m

Ano, lze s Vámi souhlasit. Jen podotknu, že jsem v reakci nikoho a nic neobhajoval, jak mi tak trochu podsouváte.
Ostatně i Vaše věta, že "Osobní jednání je nanahraditelné", mimochodem velmi pravdivá, snad neznamená, že si myslíte, že osobní jednání může probíhat pouze a jen na zasedáních EP.

V diplomacii jsem nikdy nebyl, za to jsem byl na spoustě konferencí, na kterých se k žádným závěrům nedošlo ( každý si myslel jak jím definovaný závěr je jen to pravé a přijatelné ), avšak při sezeních v úžším kruhu zainteresovaných při naprosto jiných příležitostech, došlo k přijetí závěrů velmi rychle.
Věřím, že máte stejné zkušenosti ...
Musíme vše vidět podbarvenou optikou modré a oranžové ? Snad ne.

Hezký večer
21. 02. 2008 | 20:35

m&m napsal(a):

jarpor: Ano, připouštím. Přesto to pro mě zůstává trapasem.
21. 02. 2008 | 20:40

prirodovedec napsal(a):

Jestli je to pravda, je to nadejne, nase vrcholna zabava pokracuje. Nudit se nebudeme.

Parafrazujme: "Jeste vetsi sasci nez jsme doufali. :)"

Rad bych se zeptal kolegy jarpora. Myslim, ze parkrat jsme spolu diskutovali, zdalo se mi, ze jste studentem toho casu v zahranici? Cenim si Vasi snahy "vyjasnit v diskusich trpelive i detaily".

Nemyslite si ale, ze si nektere postupy Vasi obhajujici argumentaci proste nezaslouzi, ze mrhate svym talenetem a energii na obhajobu nekoho, kdo Vam nesaha ani po kotniky?

Jinak potesim pritomne, mozaika se sklada. Podle mych vzrusenych informujicich kolegu dnes probehl Snem Rady vysokych skol. A stalo to pry za to. Bylo sdeleno nekolik zasadnich zaveru:

MSMT pripravuje dlouhodobe Bilou knihu terciarniho vzdelavani, ktera ma byt dokoncena v prosinci a na ni mela navazovat novela VS zakona (viz www stranky MSMT). Na zaklade rozhodnuti premiera se ale nyni kona vse pro to, aby novela byla predlozena v cervnu, termin pro tu podkladovou knihu zustava stejny. Novy namestek pro VS nedokazal rozpor vysvetlit. Libi?

Zaver: Znamena t, ze zvitezila skupina reformatoru vedena Mateju, snazici se nerozvijet diskusi s VS, nechat rozhodnout politiky a ignorovat kvantitativni pristupy nad druhou skupinou reformatoru v Rade vlady. Uvidime, zda to vzdaji.

Dale byl zverejnen rozpoctovy vyhled pro nase VS na dalsi roky. Predpoklada se stejny objem vyukove dotace pri pokracujicim rustu poctu studentu v dalsich dvou letech. Libi?

Evropske projekty VaVpI se zatim nadale zpracovavaji. Ceka se zacatek cerpani 2009, ne 2008. Libi?

Novela ma prinest zmenu systemu rizeni VS. Akademicka samosprava ma byt "doplnena" :) vyraznym posilenim externich rozhodovatelu - clenu spravnich rad. Vybirat je ma ministerstvo. Jejich zodpovednosti za pripadne prusvihy nejsou definovany a neni snaha je dodefinovat. Nevzpominaji si nahodou byvali studenti na podobny "samospravny" system rizeni pred 1989 :), ktery se jim zajidal?

Nu a neco pozitivniho na zaver: Rektori a RVS marne protestuji proti prevodu fakultnich nemocnic na akciovky pripravenym nepripravenym zpusobem. Ilustrativni je, ze novelu VS zakona pry pripravuje take ta zdravotnicka parta. Viz napr. stanovisko CKR, proc protestuji (nejsou socany ...).

Opravdu si zacinam myslet, ze kdysi davnou v Brne nemeli dat kolegove z VUT jednomu s odrenyma usima prolezajicimu studentovi nekolik zapoctu, byt se o neho starala svedomita pracovita a chytra blondata jednickarka ...

Nemohl by pripadne pan prezident urychlit sve planovane kroky (viz prazdny ...)? Pokud mu jeste zalezi na dobrem jmene jeho ery. Lze mit radu vyhrad k volbe prezidenta, ale ten rozdil mezi obema vrcholnymi predstaviteli je nebetycny.

Prijemne sny :).
21. 02. 2008 | 20:41

šerosvit napsal(a):

Mělo by to váhu,pokud by nebylo horké Kosovo,
mělo by to váhu, pokud by nevyšlo najevo,jak se plýtvá v EP.
Obávám se,že tzv. priority předsednictví jsou jaksi mimo zásadní problémy EU.
21. 02. 2008 | 20:41

Vašek napsal(a):

Já myslím že je vás tady škoda, vy by jste klidně mohli řídi republiku, MUDRLANTI .
21. 02. 2008 | 20:51

Saliven napsal(a):

prirodovedec:
Díky za informace, jen mě zaujalo - Správních rad???? Co to je? To jako, že vedle senátu a rektorátu/děkanátu bude nějaká správní rada (určitě jmenovaná politiky)?

Co se týče vytváření univerzitních nemocnic, zvláště mě zaujalo, že v případě, že budou rektoři "zlobit", tak se to nebude řešit zákonem o univerzitních nemonicích, ale zákonem, podle kterého jela velká privatizace.
21. 02. 2008 | 20:55

vlk napsal(a):

Přírodovědec

Píšeš o materii o které my ostatní víme málo nebo nic.
Ale pokud Matějů píše koncepci, kde posiluje roli politiků a omezuje diskusi s vŠ, tak je jasné, že TOTO bude seznáno pravýým ořechovým , i kdyby koncepci oponentů psali Komenský s Aristotelem a obhajoval ji na vládě Jan Zlatoústý s Jeronýmem Pražským.

Čirou náhodou něco vím o tom odporu proti změně faltek na akciovky. Je skutečně mimořádný, leč nejspíš marný.
Povzdech nad tím, že někdo neměl dostat nějaký zápočet - je marný a zbytečný. On tenkrát navíc chlastal první ligu, jak uvedl v rozhovoru v Lidovkách, takže tu pravou kvalifikaci by měl tak jako tak.
Ovšem v dokonalý úžas mne uvádí Salivenova replika, .. coby za to dal , kdyby Klaus byl premierem a stejně tak i můj okamžitý reflex na tuto větu: kývám souhlasně hlavou. Tak daleko jsme to dopracovali.
A bude hůř.

Jo mimochodem- Klaus jmenoval novou členku bankovní rady. Nikdy jsme o ní neslyšel. A to je co říci! Nevíte náhodou ,c o je vlastně zač. kromě toho, že je to analytička z Komerčky? Promne trochu málo.
21. 02. 2008 | 21:05

Holoubek napsal(a):

Saliven: Evropský parlament má své webovky na nich najdete opravdu vše. Z tiskového centra vypadla jedna větička o ěvédském premierovi. Žádné důležité zasedání se nekonalo, které by si vyžádalo přítomnost Topolánka viz: http://www.europarl.de
21. 02. 2008 | 21:08

prirodovedec napsal(a):

Saliven: Doporucuji sledovat s maximalni pozornosti. Problemem neni reforma, problemem je diletantismus priprav a rozhodovani az na nektere vyjimky, ktere lepe nejmenovat, nebot by jin to spise ublizilo.

Spravni rady VS jiz existuji. Viz VS zakon. Maji dnes na starosti predevsim majetkopravni zalezitosti.

V budoucnosti je plan jejich podilu na vyberu rektoru a dekanu, rozhodovani o rozpoctu VS, pripadne i manazerske pusobeni (viz interview Mateju napr. na jeho think tanku ISEA). Dnes jmenuje ministr na navrh rektora v budoucnu zrejme bude jmenovat ministr bez navrhu skoly.

Kompetence akademickych senatu tj. samospravy maji znacne poklesnout. Zajimave je, ze je o tom stale ticho po pesine. Az bude pozde.

Ano, situace je stavena: Poslechnete VS ted a dostanete 1/3 neposlechnete, nedostanete nic.
21. 02. 2008 | 21:09

jarpor napsal(a):

Pro přírodovědce

Potěšil jste mne. Studia jsem ukončil v polovině sedmdesátých let.
Že působím svými názory tak mladě, vysvětluji si dvojím způsobem : naivností mladých a názorově nezatížených lidí - lze také napsat - že se jejich názory jeví jako blbosti,
nebo
parafrázuji pana Wericha - Existují i mladí starci a těchto názorů je si třeba vážit.

Nebudu spekulovat kam patřím, to zhodnotí jiní.

S tím zahraničím jste se trefil, cestuji hodně. Nadhled a pozorování z dálky je pro střízlivé hodnocení toho, co se tu děje, myslím, nenahraditelný.

S těmi detaily po telefonu - to jste si spletl, to jsem nepsal já. Neceňte si mne tolik !

Mám několik dobrých přátel ve vysokém školství. Často se bavíme i přeme. K tomu co uvádíte - nemohu nic dodat. Bylo by to jako když se Švejk chce zapojit do rozhovoru svým povětným, pan Stejskal promine, hov.., hov.. vážení !
Ale přece jen jedno - Pan mimistr školství mi v tomto úřadě připadá jako prvňák na universitě.

Hezký večer.
21. 02. 2008 | 21:10

Orel holohlavý napsal(a):

Správná je otázka autorova :"Proč jsme proboha do té Evropské unie vlastně vstupovali?" Bylo to "po sezoně", nejlepší roky má už EU dávno za sebou. Byl nám to čert dlužen....
21. 02. 2008 | 21:12

prirodovedec napsal(a):

vlk: Jen se vzdelej a poptej kolego :). Jde o mlade a budoucnost :). Rozlozit VS vzdelani nedokazali ani Nejedly ani Havlin. Jen naciste je zavreli ...

Po zpravach zahajuji sondaze delsich pobytu v zahranici, protoze to muze byt existencni problem. Viz situace Masarykovy univerzity, jejiz prirodovedecka fakulta snizuje stavy ucitelu, aby mela na dostavbu povestneho kampusu. Na ceske VS bude stacit jedna takova chyba odvaznych manazeru ...
21. 02. 2008 | 21:13

jarpor napsal(a):

Vlku

opravdu se s Vámi pan Klaus při jmenování členky bankovní rady neradil a vy o ní nic nevíte ? No to Vám i mě neměl dělat, nadutec jeden !

Vy pramálo o ní víte, já jen jméno, no to to dopade, že ?

To si dovolil moc, že jo ?

Hezký večer
21. 02. 2008 | 21:19

Blue Jay napsal(a):

Zaoralek opet lze a mlzi,
Tak jsem se podival na stranky Evropskeho parlamentu, http://www.europarl.europa...., a nikde jsem nenasel Svedsko-Francouzkou schuzku o ktere Zaoralek tak horlive pise. Frederik Reinfeldt mel predstaveni pred MEPs. CR jich tam ma 24 a Topolanek neni jednim z nich. Zaoralek vyuziva toho ze skoro nikdo o EP moc nevi a obratne toho vyuziva ke svym zmatenym kecum a lzim. Ale tim je prece Lubomir povestnej. Jako, jako.
21. 02. 2008 | 21:22

BeBe napsal(a):

Ách jo, Zaorálku Zaorálku, vy jste beznadějný případ.... Jste k smíchu, ale vzhledem k tomu, že jste v parlamentu, tak je to vlastně k pláči....
21. 02. 2008 | 21:35

sasa napsal(a):

Je to jasne. ODS jde o prachy. Chteji se dostat k majetkum VS a k fondum EU. Koleje na Strahove rovnez stoji na lukrativnich pozemcich. Stejne tak zdravotnictvi. VFN na Karlaku ma byt akciovkou k 1.1.2009 a ma ji privatizovat Chrenek. Toto je oficialni informace na podavana na hlasenich personalu.
To bude krasne obchodni stredisko.
21. 02. 2008 | 21:38

Babka napsal(a):

Pokud chceme v EU být bráni jako kvalitní členové, je nezbytné účastnit se osobně i řady jednání, která souvisí s vizemi do budoucna. Pokud švédský premiér hovoří o úkolech, která čekají na nejbližší předsedající EU, tak měl Topolánek se osobně účastnit těchto přípravných jednání, když pro nic jiného, tak proto, aby v nich prosazoval stanovisko ČR. Protože je ovšem takový, jaký je, je mu celkem šumafuk, co nějaký švédský premiér říká, protože on bude po dobu předsednictví ČR dělat to, co dělá vždycky. Něco se upíchne z čista do prosta a ono to nějak dopadne. Tak proč by si nejel zalyžovat, vždyť si musí odpočinout po namáhavé presidentské volbě a předsednictví EU je až po předsednictví Švédska. Do té doby je času dost, když se nestihne příprava, tak zkrátka termíny byly příliš krátké nebo něco jiného. Inzerovat bude, že dělal maximum a za daných podmínek, to ani lépe nešlo. Tak co.
21. 02. 2008 | 21:40

LQ napsal(a):

A jako co jako, jako Zaorálku, bývalý studente marxismu-leninismu. Zatím jsem nezjistil na stránkách EP, že by jsi v něčem měl pravdu. Takže zase jako kecy, že jako. Jako proč jako mlžíš. Jako starej se jako radši o to, jako, aby jste jako neměli jako v ČSSD jako dalšího jako přeběhlíka.
21. 02. 2008 | 21:49

Táta Šmoula napsal(a):

Pan Zaorálek je extrémista, vždycky byl. Mohli by to říci někteří jeho žáci.

Ne nadarmo o něm nepřímo ve své knize psal Miloš Zeman.
21. 02. 2008 | 21:50

vlk napsal(a):

přírodovědče

obávám se, že ode mne chceš moc. Mám, svých vlastních starostí docela dost. Ale poslechnu si snachu... Což bude rozhodně k věci.

jar por
pokud jste myslel , to co jste napsal, mohu pouze jediné. Prohlásit, že jste hlupák.
Jen jsme se poptal ctěného pt. publika,zda o ní má někdo nějaké informace. Nic víc. Ono se už nesmí, bez vašeho dovolení nebo dokonce dovolení přímo z Hradu ani to?
Uniklo mi to. Ale třeba to tak je. Nebo bude.Pak vám poděkuji, že jste mne včas a spředstihem upozornil. Protože jste věděl své.
21. 02. 2008 | 21:51

Táta Šmoula napsal(a):

To Saša:

Ano ODS jde o to aby stát vlastnil co nejméně. Potom si vlastník ohlídá aby se to socilisticky nerozkrádalo.
21. 02. 2008 | 21:52

Saliven napsal(a):

Napadlo některé zdejší diskutující, že pokud Reinfeldt pořádá setkání mimo plénum EP, tak o tom na EP těžko může být záznam?

Mimochodem stenozáznamy z dneška ještě na EP nejsou, takže si prosím počkejte a až pak suďte.
21. 02. 2008 | 21:54

Blue Jay napsal(a):

Babko,
To byla jedna z prednasek pro europoslance! CR jich tam ma 24. Zadny premier ci president se toho nezucastnil. Tam jsou podobne prednasky na programu skoro kazdy den. A ta schuzka mezi Reinfeldtem a Fillonem se nekonala na pude EP. Byla to soukroma schuzka. Zaoralek jen zvatla blbosti aby vypadal ze je odbornik a take vyuziva teto prilezitosti aby mohl pospinit Topolanka. Je to ubozacek.
21. 02. 2008 | 21:56

Saliven napsal(a):

Blue Jay:
Vy jste dozajisté větší odborník na zahraniční politiku než Zaorálek, že?
21. 02. 2008 | 22:04

jarpor napsal(a):

Vlku
kontext Vašeho textu :

"Jo mimochodem- Klaus jmenoval novou členku bankovní rady. Nikdy jsme o ní neslyšel. A to je co říci! Nevíte náhodou ,c o je vlastně zač. kromě toho, že je to analytička z Komerčky? Promne trochu málo."

jsem s menší či větší nadsázkou okomentoval otázkami, připouštím sarkastickými.
Ponechám na ostatních jak si Váš text a moji reakci na něj přeberou, urážet Vás nebudu, tuto úroveň ponechám s radostí Vám.
Hezký večer
21. 02. 2008 | 22:07

Blue Jay napsal(a):

To Saliven,
To netvrdim, ale umim cist. Podivej se na webove stranky EP a zjistis ze bud Zaoralek neumi cist a nebo zamerne lze a zkresluje. Rekl bych ze je to oboje. Btw.......
Místopredseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra spolecne s francouzským ministrem pro evropské záležitosti Jeanem-Pierrem Jouyetem a švédským ministrem pro evropské záležitosti Håkanem Jonssonem vystoupili se svými postoji k blížícímu se predsednictví v Rade EU. Francie prevezme predsednictví od Slovinska v druhé polovine letošního roku. Od 1. ledna 2009 se pak žezla ujme Ceská republika a ta jej v polovine roku 2009 predá Švédsku.

Všechny tri zeme spolu vedou dialog o podobe svých predsednictví v rámci tria, jehož smyslem je posílit kontinuitu agendy, které se po sobe jdoucí predsednictví venují. Prvne se trojice ministru sešla na podzim 2007 v Praze. Setkání v rámci trojky bude podle Vondry dále pokracovat – harmonogram nekterých setkání již existuje a rýsují se i schuzky na vyšší úrovni. Alexandr Vondra spolecne s predsedou vlády Mirkem Topolánkem navíc budou behem druhé poloviny roku 2008 (tedy behem francouzského predsednictví) v „tesném kontaktu“ s Francouzi.
21. 02. 2008 | 22:20

Saliven napsal(a):

Blue Jay:
Já se koukal, ale jen kvůli tomu, že jsem tam nenašel jméno Fillon nebudu tvrdit, že Zaorálek lže. Počkám si na zprávy od novinářů.
21. 02. 2008 | 22:24

Holoubek napsal(a):

Saliven: nežijeme v totalitě, dnes je opravdu na každém z nás aby si sháněl, ověřoval a analyzoval dostupné informace, nenehal se manipulovat. Neboť nevědomost, neinformovanost dělá z nás objekty různých manipulaci nejenom politických. Mimochodem Reinfeld hovořil v EP již 19.2.
21. 02. 2008 | 22:31

Saliven napsal(a):

Holoubek:
Pokud jednání Fillon a Reinfeldt neprobíhá v plénu EP, tak najdete kulový.
21. 02. 2008 | 22:33

Holoubek napsal(a):

Saliven: já nic nehledám, já si jen myslím, že p. Zaorálek s námi manipuluje a dává důraz na věci méně důležité a tak nám nenápadně podsouvá k volné úvaze jeho vysloveně pseudokombinace. Buďte si jistý, jak znám pana Vondru, že neponechal nic náhodě.
21. 02. 2008 | 22:43

Saliven napsal(a):

Holoubek:
Pracovitosti p. Vondry docela věřím, co se týče p. Topolánka, tak jsem výrazně skeptický. Nenadávejte ale Zaorálkovi, když nemáte v ruce průkazný argument, že lže.
21. 02. 2008 | 22:46

Holoubek napsal(a):

Saliven: ano pan Vondra je docela slušná záruka, je to snad jedinný člověk ve vysoké politice bez poskvrny. Také si nemyslím, že p. Zaorálek lže. To nemusí, stačí přece jen podsouvat, kombinovat a vyvozovat nesprávné závěry s cílem ovlivnit čtenáře a posunout jej blíže k mému l mému záměru. Dnes už se tak nelže, dnes se manipuluje, což je v podstatě horší, vypadá to jako pravda ale není to pravda.
21. 02. 2008 | 22:56

Blue Jay napsal(a):

To Saliven,
Zaoralek mozna ani nelze jen hloupe keca protoze neumi cist a premejslet. Fillon se totiz vubec s Reinfeldtem nesesel. Sesel se s Poetteringem. Ale bylo to ve stejne vete a tak si "expert" Zaoralek z toho vyvodil usudek,lol. Cti..
Mr Reinfeldt's address to the EU assembly in Strasbourg followed a meeting between parliament President Hans Gert Poettering and French Prime Minister Francois Fillon, with France taking on the EU presidency in July.

While both France and Sweden highlighted climate change and immigration-related issues as among their top EU presidency priorities, there were sharp differences on further EU enlargement.

France is one of the strongest opponents of Turkish EU membership, proposing instead a Mediterranean union of both EU and non-EU states.
21. 02. 2008 | 23:00

kolemjdoucí napsal(a):

Je dobře že tam není. Protože kdyby toho křupana viděli, tak by si asi smíchy ucvrnkli do kalhot.
Tohle v podstatě není vláda, ale jakási loupežná banda, jejímž jediným zájmem je drancovat a loupit.
21. 02. 2008 | 23:05

vlk napsal(a):

Jar por

číst zjevně umíte, chápat nikoliv.

ANo je dost co říci, že jsem o tohle jméno nikdy nezavadil. Nebudu vám vysvětlovat proč. A protože skutečně o ní nic nevím, kromě jména a toho, že jde o analytičku KB, slušně jsem se zeptal.

Asi pro vás moc složité a nepochopitelné.

Jasně,normální dotaz je pro vás důvodem k sarkazmu. I tohle znám. Užjsme se s tím setkal. Od typu, který mám pracovně pojmenován - ředitel zeměkoule.
chcete li, můžete si to zítra nechat natisknout na vizitky.
21. 02. 2008 | 23:06

Saliven napsal(a):

Blue Jay:
Vskutku se tito dva odděleně setkali s Pötteringem, nicméně divil bych se, kdyby byl pan Zaorálek takový amatér, že by se takové trapnosti dopustil.

O setkání mezi Reinfeldtem a Fillonem v programu EP nic nevidím, budu sledovat média, zdali se nějaká informace o tomto setkání objeví.
21. 02. 2008 | 23:22

sonja napsal(a):

Po přečtení většiny příspěvků mám dojem, že si někteří zastánci myslí a očekávají, že za Českou republiku nemusejí vystupovat naši současní volení zástupci, tedy premiér, ale že tam zasáhne něco jako Deus ex machina. I kdyby jednání těch dvou pánů, zastupujících Francii a Švédsko byla úplně za oponou,bez publicity, tak i v tom případě by tam měl být i premiér třetí země, tedy ČR.Jen doufám, že za tím není fakt, že pro jeho známé intelektuální kvality se ani neodvážili jej pozvat.:)))
21. 02. 2008 | 23:24

Javít napsal(a):

Pan Zaorálek nelže, on jen nemluví pravdu.
To je přece rozdíl (podle něho).
Možná by se rád viděl jako europoslanec, tak si hledá cestičku.
21. 02. 2008 | 23:28

Saliven napsal(a):

Javít:
Tak jste si ulevil a teď hurá do argumentů.
21. 02. 2008 | 23:32

jarpor napsal(a):

Vlku

Měl jsem za to, že máte více slušnosti, pevnější nervy a taky trochu smysl pro humor či nadsázku. Inu co, spletl jsem se. Budu si muset zvyknout na urážky i od Vás ačkoliv jsem Vás dosud za primitiva neměl.

Nepopřete, že VK není Váš šálek čaje. Takže protože Vás znám, vyložil jsem si to jako jedno z mnohých rýpnují do VK.

Až teď jsem si všiml věty :
"Nikdy jsme o ní neslyšel."
Původně jsem si ji četl jako :
já jsem o ní neslyšel,(proto taková moje reakce)
až teď vidím, že to může být i :
my jsme o ní neslyšeli.
Takže teď fakt stejně nevím jak jste to myslel.
Blbě vyjádřené nebo blbě pochopené ?
Ale z Vaší poslední reakce je jasné, že je to stejně jedno. Stejně to asi VK udělal proti Vašemu gustu.

Více se v tom hrabat nebudu, nestojí mi to za to.

A propos : Vaše důvody mi fakt vysvětlovat nemusíte.
Vizitky používám - děkuji za tip na text, ale dosavadní mi stačí, nic se měnit nebude.

Dobrou noc
a jak jsem psal včera - zamknout ! Co kdyby ti žoldáci opilí mocí ...
21. 02. 2008 | 23:36

Blue Jay napsal(a):

Ale no tak Sonja?

"I kdyby jednání těch dvou pánů, zastupujících Francii a Švédsko byla úplně za oponou,bez publicity, tak i v tom případě by tam měl být i premiér třetí země, tedy ČR.".??????????????
Vis o cem to vubec je? Svedsko a Francie maji rozlisne nazory na Turecko. A resi to president EP pan Poettering. To se do toho ma CR nasilne cpat? Verim ze takovej Zaoralek by to asi delal. Myslel by si ze bez neho by to neslo.
21. 02. 2008 | 23:37

Brusel napsal(a):

Zaorálku, Zaorálku, já Tě už dlouho pozoruju.
Ještě jsem od Tebe neslyšel nic, co by byla pravda. Pořád jen demagogie, populismus a holé lži. Naštěstí boží mlýny melou pomalu ale jistě. Kdo s čím zachází, tím také schází. Raději se bij za Kosovo, v tom bych s Tebou soudruhu souhlasil, stejně jako tvůj úhlavní nepřítel prezident Klaus:-) Jinak to fakt nemá cenu číst....., ale snažil jsem se...., to je děsný...., to je ale....
22. 02. 2008 | 01:22

pavla napsal(a):

Tady tím článkem máme názorný příklad, jak se rozeštvává národ. Vždycky někdo něco řekne a lidi, než by se o pravdivosti přesvědčili, tak nejdříve nadávají. Npř. jsem se tady od někoho dočetla, že L.Klausová byla dcerou V.Šalgoviče. Moji oponenti u nás s tím hned na mne vyrukovali, kohože se to zastávám. Tak jsem si našla životopis L.Klausové a narodila se právníkovi Mištínovi. Tak teda nevím, kde je pravda. A tak to chodí i s těmi články v tisku. A pak se tady hádáme.Jinak si myslím, že většině, co tady diskutují, jde o dobrou věc.Ale my s tím asi sami nic,bohužel,neuděláme. Jedině si založit vlastní stranu s programem, který se bude líbit všem a bude po nespokojenosti. Akorát si nejsem jistá,jestli by to vedení nedopadlo tak jak ve všech ostatních stranách. Ona MOC je totiž dost ošemetná věc a když s ní člověk neumí zacházet,tak to dopadá tak, jak vidíme. A to nevím,jestli při morálce českého lidu to vůbec někdo umí.
22. 02. 2008 | 01:47

Martin napsal(a):

Blue Ray, slo jen o Turecko ?

http://euobserver.com/9/25689
22. 02. 2008 | 03:00

Karel Vomacka napsal(a):

Je to silene, uz delsi dobu mam pocit, ze VeKa byl vyrazne lepsi nez dnesni model se svym Bormannem. Vtipne je, ze nejsem sam :-)

To jsem opravdu zvedavy, kdy na nej Bem zautoci. Dosla uz VeKovi trpelivost? Jeho odkaz spravuje takovy format...
22. 02. 2008 | 03:32

Karel Vomacka napsal(a):

Pardon!
22. 02. 2008 | 04:29

prirodovedec napsal(a):

Po 5 sekundach s google nize. Lze dale rozvijet a i telefonovat :). Setkali, nesetkali, meli, nemeli ... :). To k VS jsou bohuzel krizem overena fakta, byt emocionalne zabarvena.

Tedy:

http://www.sweden.gov.se/sb...

Press release
21 November 2007
Prime Minister's Office
Prime Minister Fredrik Reinfeldt to meet French Prime Minister François Fillon
On Friday 23 November, the Prime Minister of France François Fillon is to visit Prime Minister Fredrik Reinfeldt for talks followed by a working lunch. Their agenda includes preparations for cooperation between the French and Swedish EU Presidencies and the Summit in December.

Programme points:
12.00
Talks between Prime Ministers François Fillon and Fredrick Reinfeldt.
Place: Rosenbad - Photo opportunity at the entrance on their arrival.

14.00
Press briefing in French and Swedish with Prime Ministers François Fillon and Fredrik Reinfeldt.
Place: Bella Venezia, Rosenbad

Please bring your press credentials.

Welcome!

Contact
Roberta Alenius
Press Secretary to Fredrik Reinfeldt
work +46 8 405 49 04
cell +46 70 270 72 17
email to Roberta Alenius
22. 02. 2008 | 05:36

Karel Vomacka napsal(a):

Ono je lepsi, ze se nesetkali, jelikoz by zase byla kolosalni ostuda s nejakym novym shitem :-)

Umi Bem anglicky?
22. 02. 2008 | 05:44

Karel (také) napsal(a):

Bém to nezachrání - je úplně stejný ignorant a hrubián, jen mu navíc chybí charisma.
22. 02. 2008 | 06:59

Karel (také) napsal(a):

Jen tak mimochodem, odkaz na tento Zaorálkův článek z titulní stránky Aktuálně je nefunkční - musí to být? Asi musí, že?
22. 02. 2008 | 07:01

Mstitel s píšťalou napsal(a):

EU? na co? ať jdou do řiti se všemi nařízeními,kvótami a regulacemi. Až zmizí ta neskutečná buzerace, možná bude mít EU i kladné stránky..
22. 02. 2008 | 08:42

PAUL napsal(a):

Zaorálek : ko,ko,ko,dááááák!Kdo nekdáká po Paroubecku nemůže být v ČSSD!Ko,ko,dáááák,Melčák, Snítilí Pohanka,ko,ko,ko,dáááák!! EU Ko,Ko,Ko,Dáááááák EU ko,ko,ko,ko! Dák,dák,dák,EU! Ještě přidad zrní, pozor ať mu nezaskočí! Ko,ko,ko,dááááák, Klaus je president dál kóko!
22. 02. 2008 | 08:45

sluníčko napsal(a):

prirodovedec:
Podle té zprávy se premiéři setkali, ale už loni v listopadu - že by si pan Zaorálek omylem spletl November a February? :-).
Fakt je, že tento týden vystoupil švédský premiér v EP, jestli se pak setkal mimo EP s francouzským premiérem - to jsem dnes na zpravodajství EP nenašla.

Ta informace o VŠ mi docela zapdá do celkového scénáře současné vlády - Langer likviduje policii, Liška? likviduje inteligenci.
Otázka je, kdo jim za to platí - kdo chce, aby náš stát byl nechráněný před mafiány a zloději a aby jen tupě, bez velkého přemýšlení, konzumoval a radoval se z telenovel v TV.
22. 02. 2008 | 09:01

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik hrubě urážlivých a vulgárních příspěvků, které porušovaly Kodex diskutujcích.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
22. 02. 2008 | 09:23

tedo napsal(a):

Zrušená rallye Paříž - Dakar - důvěrné
>
> Rallye Paříž - Dakar se pojede příští rok ve Vesci u Liberce. Prý tam
> navezou písek náklaďákama až se Sahary. 40 000 aut !!! Zatím to nikomu
> neříkejte, je to tajný. Ale Kateřina už na tom dělá. Okruh bude dlouhý 2,5
> kilometru a pojede se čtyřtisíckrát.
22. 02. 2008 | 09:56

SuP napsal(a):

vlk napsal(a):
Je li toto pravda, co píše pan Zaorálek, tak by Topolánek měl udělat jediné - podat se s vým estrádním souborem okamžitě demisi a odjet na lyže trvale. A už se nikdy nevracet.

Vlku -
budu Ti trochu oponovat. Pokud toto napsal pan Zaorálek, určitě to nebude tak horké, jak se prezentuje. Pan Zaorálek totiž má v popisu práce dělat z komárů velbloudy, sčítat hrušky a slony, ale nikdy naopak. Tady to jeho konstatování opět pouze připomíná skok do hromady hoven z co největší výšky, aby to dostříklo co nejdál a zasáshlo co nejširší okruh přihlížejících.
Podle mého názoru ani předsednictví EU neznamená, že se od nás čeká jakékoliv řešení čehokoliv. Budeme mít prostor se k různým věcem vyjadřovat a řídit hlasování (třeba). Ale jak které hlasování dopadne, tak se budeme muset podřídit, jako ostatní. Takže - všeho s mírou!
22. 02. 2008 | 10:21

Saliven napsal(a):

vlk:
Dnes jsem zaslech v rádiu, že nová posila bankovní rady ČNB je odpůrkyně eura. Pokud bych chtěl být rýpavý, mohl bych napsat, že být proti euru je pro pana jmenujícího ta nejlepší kvalifikace.
22. 02. 2008 | 10:23

sasa napsal(a):

tata smoula: takze pak nebudete mit nic proti tomu az po zmene vlady se to vlastnikum znarodni za nahradu za kterou to koupili. Vy nechapete, ze ODS nema mandat cokoli s majetkem delat. Svoji cinnosti se snazi vytvorit tridni spolecnost, jak se to naucili jejich otcove ve VUMLu. Vlada totiz neni vlastnikem, ale pouze spravcem. ODS se snazi o neco jako nepratelske prevzeti.
22. 02. 2008 | 10:26

Bobo E napsal(a):

Nejvíc mě pobavilo zděšení předsedy Barrosy, když Topolánke navrhl, že by se některé kompetence měli vrátit na národní úroveň. Chápu, že pro pana Barrosu i pro pana Zaorálka je naprosto strašnou představou, že by již EU nemohla rozhodovat o tom, jak správně má být zahnutý banán.
Stejně tak mi připadá trapné vystupování představitelů EU směrem k Lisabonské smlouvě - již jednají o jejím uvádění do praxe, aniž by tato smlouva (pokud vím) byla to této chvíle ratifikována jakoukoli členskou zemí. Až to dopadne jako s Euroústavou, tak se budou pánové asi hodně divit! A euroústavu přeci neodmítli Češi nebo Poláci, ale Francouzi a Holanďaní - proč ti nejsou označovány za europotížisty a eurokverulanty?
22. 02. 2008 | 10:36

jarpor napsal(a):

Pro Salivena

Pokud bych chtěl být rýpavý ... promiňte, jste rýpavý.
Abychom si rozuměli, jen komentuji Váš výrok, bez toho, zda se mám stejný nebo jiný názor.
Hezký den.
P.S. O publikační činnosti jmenované jste slyšel ? Já ano.
22. 02. 2008 | 10:36

Saliven napsal(a):

jarpor:
Ještě,že vás mám.

PS: Neslyšel, neznám jí. Předpokládám ale, že svého názorového odpůrce by VK do bankovní rady nejmenoval.
22. 02. 2008 | 10:38

Tupelo napsal(a):

@BoboE: no s temi zahnutymi banany nevim, jestli to neni uplny vymysl, tak jde o to rozlisit zbozi podle kvality, zahnutejsi od mene zahnutych, coz mi (v tomto pripade ne, tady by to me osobne bylo asi jedno) jako zakaznikovi vyhovuje.
Jen pro upresneni, tusim ze Lisabonskou smluvu uz ratifikovalo Madarsko, Slovinsko, Malta, mozna Polsko (nebo to brzy udela) a snad i jini.
22. 02. 2008 | 10:46

Bobo E napsal(a):

to Tupelo: Něco jsem o těch zemích zaslechl, ale nejsem si jistý, jestli již smlouvu ratifikovali, nebo jen rozhodli o způsobu a termínu její ratifikace. Každopádně, i kdyby býla v těchto státech ratifikace již úspěšně dokončena, je to pořád cca 1/5 členských zemí. Jsem zvědav hlavně na proceduru ratifikace v ČR, Francii a Holandsku - v ČR to nejspíš udělá parlament, a ve Francii a Holandsku nejspíš referendum znovu "nerisknou".
22. 02. 2008 | 10:56

jarpor napsal(a):

pro Salivena

Tak tak, neslyšel, neznám, ale o kvalifikačních předpokladech pro které pan jmenující tak učinil, o těch to vím poměrně přesně.
Hezké...
...a hezký den.
P.S. Tak mne napadá, je nebo bylo vůbec něco, co byste přijal od jmenujícího a hodnotil kladně, bez "porýpávání" či podezírání, že tak činí jen pro své EGO ? (Kromě ohlášení konce politického působení jemnujícího - samozřejmě)
22. 02. 2008 | 10:58

jipindripich napsal(a):

To Saliven:
Jo máte pravdu, ještě že tu máme Jarpora.
I když bych ho tipoval na komunálního politika někde ve SČ středně velikého města. Samozřejmě ODS. To si dovolím předjímat.
Ta argumentace je mi totiž dost podvědomá z různých politických joint session.
Ještě, že ho tu máme.
22. 02. 2008 | 10:59

Bobo E napsal(a):

@Tupelo: Ty banány, to neí výmysl, to je vtip. Ale některá nařízení EU se tého absurditě blíží (např. jediný nápoj, který se málem nesměl jmenovat slivovice, byla pravá slivovice). Hlavně nevím, proč má EU předepisovat ČR, kolik a kde může vyrobit cukru nebo kolik hektarů vinic může být na jižní Moravě, buřta že budou moci vyrábět jen Slováci. Původní myšlenka EU je vskutku dobrá, ale nyní je to jenom fabrika na byrokratická rozhodnutí. Kolikrát jsem slyšel hlasy lidí v regionu, že je "o nich bez nich" rozhodováno v Praze bez znalosti konkrétní situace - nyní se toto děje celé ČR.
22. 02. 2008 | 11:01

ll napsal(a):

Zaorálkovi už z Topolánka hrabe.
22. 02. 2008 | 11:03

Tupelo napsal(a):

@BoboE: trochu jsem hledal, ve Francii zakonodarci zmenili dokonce i ustavu, ktera kolidovala s Lisabonskou smlouvou. Jedine referendum bude asi v Irsku, i kdyz na Slovensku ho navrhuje Meciar ;).
22. 02. 2008 | 11:05

Javít napsal(a):

Jak to tak vypadá, každý, kdo má někoho schválit někam, musí si to napřed nechat posvětit panem Salivenem.
To je důležitá osoba, že ?

Pane Salivene, nic ve zlém, jen takové drobné rýpnutí.
22. 02. 2008 | 11:06

aleš007 napsal(a):

musím uznat, že socani dobře pochopili účel blogů:
to, co jim neprojde v novinách, vrhají sem. Takovou snůšku manipulací, jakou předvádí ve svém článku Zaorálek, to by nedokázal snad ani Paroubek :o)

Myslím, že by si měl jet taky zalyžovat, jestli to teda umí. Aby přišel na jiné myšlenky...
22. 02. 2008 | 11:07

jarpor napsal(a):

pro jindripich

Zodpovědně prohlašuji, že jste se netrefil (s vyjímkou jisté, nikoliv slepé, orientace při snaze zůstat nestranný, což nikdy nelze dokonale). Sympatie a antipatie máme každý, ne každý je však ochoten je přiznat.
Snad příště - nic ve zlém.
Hezký den
22. 02. 2008 | 11:08

Tupelo napsal(a):

@BoBoE: s trochou nadsazky bych si dovolil tvrdit, ze vzhledem k urovni politicke kultury v CR by bylo nejlepsi aby o co nejmene vecech rozhodovali cesti politici :).
Ne EU jsou veci dobre i spatne, zemedelskou politiku povazuji za asi nejvetsi problem, polyka skoro polovinu rozpoctu (loni myslim poprve mene nez 50%), ty penize by mely byt venovany hlavne do vzdelani a vyzkumu.
22. 02. 2008 | 11:11

jipindripich napsal(a):

To Jarpor:
Co se dá dělat. Ona i Aurora musela střílet třikrát.
Ale já vím co mne zmátlo. Vaše hledání logických zdůvodnění pro jakýkoliv kon vládnoucí oligarchie (nemám teď na mysli jmenování nového člena ČNB).
I když, už se těším, jak dalším členem se stane p. Wiegel.
Počítám, že i pro něj budete mít "logické" vysvětlení.
Já Vám ale nahrávám, co.
22. 02. 2008 | 11:20

Bobo E napsal(a):

@Tupelo: Moje řeč. jenomže mám pocit, že to představitelé EU a Eurofanatici nechtějí slyšet. Již jsem slyšel i vyjádření typu "Pokud budeme kritizovat ěnco v EU, sníží nám dotace". Proto se mi zdá ta lisabonská smlouva (ostatně stejně jako Euroústava) spíše taková zástěrka, "předstírání práce" - aby EU budila dojem, že něco řeší - bohužel neřeší věci, které by měla (podle mne z důvodů, že by to nejvíce bolelo Francii, potažmo Německo)
22. 02. 2008 | 11:21

odol napsal(a):

Je to dost jednoduché. Tady nám teď vládnou komunisti, kteří si převlékli kabáty. Nebo to byli jejich rodiče. Vzpomeňte si co dělali po roce 1948 tito lidé, zlikvidovali celé rodiny. Po roce 1989 to bylo provedeno až moc demokraticky. A všichni víme proč ODS dělá to co dělá. Chtějí zase nastolit tu samou moc jako dřív, ale demokracie aby byla veřejně propagována, ale s námi si mohli dělat co oni uznají za vhodné. Ale hlavně aby si mohli žít v přepychu a bez zodpovědnosti. Čím EU o nás bude vědět tím pro ně lepší. S vládnutím ODS jsme na tom jako dříve, můžeme sice vyjet za hranice, ale peníze na to nemáme. Komunisti nám dali napěchované lednice.
22. 02. 2008 | 11:25

Gerd napsal(a):

Vlku, jarpore, Salivene,

nová pracovnice ČNB je známá! Analytička z Komerčky propaguje profiúvěry a křičí v reklamách: "Nebojte kluci, se mnou na to máte!" Takže ji nejpíše znáte.
Raději ještě napíšu, že to byl vtip. :-))) Když to nenapíšu polopatě, mohl by to někdo z diskutujících vzít vážně a zase přemlouvat L. Stejskala, aby mě zabanoval. :-(((
22. 02. 2008 | 11:28

Bobo E napsal(a):

Pane Zaorálku, zajimalo by mne, co pro ČR znamená předsednictví EU a jak by podle Vás mělo vypadat. Podle vašich vyjádření za cca poslední rok v tom mám pěkný guláš. Viz vaše myšlénky: ČR by v poředsednictví neměla řešit vlastní zájmy, měla by pouze nastolovat témata, moderovat diskuze. Nedej bože, aby však otevřela nějaké problémové téma (zemědělská politika, otevřenost pracovních trhů, energetické koncepce EU)! Z vašich vyjádření jsem pochopil, že by se ve svém předsednictví měla ČR soustředit na proces retifikace a uvádění v život Lisabonské smlouvy - čili podle Vás by mělo být předsednictví ČR půl rokem plácání o rozdělení politické a administrativní moci v EU. Podle Vás by se toho půl roku nic zásadního či konfliktního řešit nemělo, abychom se jako ČR pak mohli plácat po ramenou, jak pěkné a klidné předsednictví to bylo.
22. 02. 2008 | 11:29

Gerd napsal(a):

jipindripich:

Dalším členem ČNB bude určitě Petr Mach! Už ve svých blozích prokázal, že je názorově souzněn s Václavem Klausem včetně názoru na globální oteplování a to je ta nejlepší kvalifikace.

Zároveň je jisté, kdo minimálně do r. 2013 členem ČNB nebude - jeden profesor ekonomie z ČSOB. Ano, Jan Švejnar! Jisté věci, třeba protikandidatura odpouští jen velkomyslní lidé.
22. 02. 2008 | 11:32

Tupelo napsal(a):

@BoBoE: snad si zacina cim dal vic evropskych politiku uvedomovat, ze se svet kolem meni a ze Cina je jen zacatek. Mame tu Indii, Rusko, Brazilii, potazmo integrace ŠOS, cosi se rysuje v Jizni Americe. Jen silna Evropa ma sanci, je legitimni nazor Klause a ODS, ktera v ni chce videt jen dohody narodnich statu. Muj nazor (snad take legitimni :)) je ze Evropa by mela byt co nejvic integrovana. Klidne i za cenu vytvoreni vicerychlostni Evropy.

Mimochodem, Vase zvedavost ohledne ratifikace Lisabonske smlouvy ve Francii muze byt ukojena, 7.2 zde byla ratifikovana, stale zbyva Holandsko a CR (kdyby byla v Polsku u vlady polovina dvojcat, tak by to bylo zajimave i tam, ale uz se jich zbavili. ;)) http://www.euroskop.cz/4191...
22. 02. 2008 | 11:34

jarpor napsal(a):

pro jipindrich

Jak vidím, oba to budeme sledovat a... uvidíme. Třeba jste se teď trefil ...

Gerde

Kouzlo nechtěného, spojil jste mne s těmi, se kterými občas polemizuji.
Na rozdíl od Vámi zmíněných nicků, o kom nic nevím, tak apriori nejsem proti těm, kteří, pro mne neznámého člověka někam jmenují.
Myslím, že si rozumíme ...
Hezký den
22. 02. 2008 | 11:41

roman napsal(a):

Všiml si někdo toho Zaorálkova titulku? Lekl jsem se, že už EU předsedáme a Topolánek o tom neví (já tedy také ne). Myslím,že Zaorálek se snaží postupem času v manipulaci trumfnout i Velkého Jiřího. Zjevně spoléhá na to, že si tyto jeho "informace" nikdo nebo jen málo lidí bude ověřovat (je to mimochodem dost pracné a pokud někdo tvrdí, že s někým jednal v zákulisí, tak i nezjistitelné a neověřitelné).
22. 02. 2008 | 11:43

stejskal napsal(a):

To není vtip, pane Bobo E.

Takové opatření opravdu existuje (existovalo?), i když se týká velikosti a ne zakřivenosti. EU se tak snažila omezit levné dovozy tuším z Latinské Ameriky, kde jsou banány menší. Odpůrci EU si to pak poněkud přizpůsobili, aby to vypadalo jako naprostý blábol a nakonec to začalo žít svým vlastním životem. Použil bych pro to termín "urban legends" ;-)

Tím samozřejmě netvrdím, že některé bruselské normy nevedou minimálně k zamyšlení.

Libor Stejskal
22. 02. 2008 | 11:44

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní/pane macku,

snažíme se na těchto stránkách diskutovat, ne urážet názorového oponenta. Váš text jsem proto smazal.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
22. 02. 2008 | 11:47

honza napsal(a):

No nejlíp, kdyby tam jel pan Paroubek, vzal by tlumočnici, všecko eurohujersky odkýval, a bylo by.
22. 02. 2008 | 11:49

Bobo E napsal(a):

@Tupelo: Dík za info ohledně Francie - počítám, že ratifikace se "z bezpečnostních důvodů" odehrála na půdě parlamentu. Také vidím ekonomicky provázanou a silnou Evropu jako prakticky jediný možný scénář do budoucna. Bohužel, např. zmiňované kvóty na vyrobu či pěstování toho či onoho nepřispívají k "síle" Evropy, spíše chrání některé vybrané ekonomické skupiny většinou v původních zemích EU (francouzský zemědělec, německý dělník ve fabrice). A v poslední době bych řekl, že ekonomická stránka věci se v EU dostává čím dál víc do pozadí a je přebyta administrativními záležitostmi.
22. 02. 2008 | 11:53

Bobo E napsal(a):

to Stejskal: Díky za info. Stejně netuším, proč EU chtěla omezit dovoz banánů z JA. Párkrát jsem Evropou projížděl, a nikde (snad až na vyjímku na jihu Španělska) jsem nikde banánové plantáže neviděl, takže na ochranu evropského banánového zemědělství toto opatření jsitě nebylo.
22. 02. 2008 | 11:56

Tupelo napsal(a):

@Bobo E: ve Francii to bylo parlamentem. Jinak ty banany (stejne jako treba rum) podle me spis slouzi spotrebitelum v EU nez ochrane vnitrniho bananoveho trhu ;)
22. 02. 2008 | 12:13

Saliven napsal(a):

jarpor:
TeĎ jsem se v radiožuálu doslechl od komentátora Macháčka z HN, že kvalifikací pro jmenování do BR ČNB je poslouchání přednášek CEPu a euroskepticismus. Takže moje rýpnutí je zřejmě velice realistický odhad.

Napadáte mě i vlka kvůli něčemu, co jsme vůbec nepsali. Pro mě jste v této debatě jen srdnatým obráncem cti Václava Klause.

PS: Názor už vytvořený máte, takže mi připadá zbytečně vás o čemkoliv přesvědčovat.
22. 02. 2008 | 12:26

Saliven napsal(a):

Javít:
Rejpejte si jak chcete, aby jste ochránil svůj hradní idol. Já se svým rýpnutím zřejmě trefil.
22. 02. 2008 | 12:28

Saliven napsal(a):

Bobo E:
S vaším posledním příspěvkem téměř bez výhrad souhlasím. Řešením ale není euroskepticismus, ale jednání o změnách.
22. 02. 2008 | 12:36

Johny napsal(a):

Za prvé: myslím si, že pan premiér není tak nesvéprávný, jak se nám zde snaží placený agent KGB pan Zaorálek namluvit.
Za druhé: aby jste se z té EU všichni nepo... Pro mě je důležité, aby se zde pořádně rozběhly reformy, snížili daně a socialistická chátra skončila za mřížemi. Pak budu zcela spokojen. Co si dělá nebo nedělá nějaká byrokatická EU je mi po uplynulých zkušenostech opravdu buřt!
22. 02. 2008 | 12:45

Očko napsal(a):

Jediné co by pomohlo, by byla mohutná demonstrace za odstoupení premiéra. Kdo ji svolá?
Doporučuji všem píseň o tom jak se máme s panem prezidentem krásně.
http://www.pecina.cz/files/...
22. 02. 2008 | 12:56

Jan Ebermann napsal(a):

Euroskepse přispěvatelů bývá často provázena zvoláním typu "Nenecháme si nařizovat, jak velká rajčata máme pěstovat". Zkusme se tedy zamyslet třeba nad rajčaty. Jejich velikost koresponduje s nějakou standardizovanou přepravkou a velikost přepravky zase se stadardizovanou skříní přepravního vozu. Jen tak lze zaručit vysokou efektivnost a hlavně konkurenceschopnost při výrobě a transportu zboží. Lidovou tvořitost s místními prvky můžeme uplatnit např. při malování velikonočních vajec a jejich prodejem u nějakého stánku.
22. 02. 2008 | 12:59

stejskal napsal(a):

To máte asi pravdu, pane Bobo E, o evopském zemědělství to moc nebylo. Šlo zřejmě hlavně o španělské a francouzské obchodní zájmy ve Středomoří a na Blízkém Východě.

Libor Stejskal
22. 02. 2008 | 13:03

jarpor napsal(a):

pro Saliven

Pro mne za mne - klidně si realisticky "porypujte", je-li to Váš styl. O.K.

Dovoluji si podotknout, že se snažím "srdnatě bránit" kohokoliv, komu je to či ono podsouváno s cílem : podívejte, to je "vypočítavec" !

Takhle bych to definoval :
Obecný názor, chcete-li postoj, na chod věcí veřejných a na úlohu jednotlivých hráčů zprava i zleva to mám, konkrétní názor na jmenování oné paní - ten se teprve vytváří z dostupných informací a hlavně bude záležet na výsledcích tohoto kroku, ne na předpovídaných domněnkách.

Dovolím si zkopírovat mou otázku a požádat Vás zdvořile, zda se přece jen nepokusíte odpovědi nevyhnout :

P.S. Tak mne napadá, je nebo bylo vůbec něco, co byste přijal od jmenujícího a hodnotil kladně, bez "porýpávání" či podezírání, že tak činí jen pro své EGO ? (Kromě ohlášení konce politického působení jemnujícího - samozřejmě)
22.02.2008 10:58:12

Hezký den.
22. 02. 2008 | 13:06

Mstitel s píšťalou napsal(a):

Jan Ebermann:

kup si větší přepravku a auto:)
22. 02. 2008 | 13:12

PAUL napsal(a):

Proč tito Paroubkovi socani se pořád někam cpou a dělají z nás pupek světa!
22. 02. 2008 | 13:13

jarpor napsal(a):

Pro Jana Ebermana

S těmi rajčaty je to takhle : k tomu aby se výrobce, přepravce a další domluvili, jak efektivně a konkurenčněschopně se chovat, nepotřebují úředníka v Bruselu ! Domluvili by se bez něho, bez jeho někdy stupidních nařízení, daleko efektivněji nejen "pro sebe" ale i pro spotřebitele.

A to zvláště za situace, kdy úředník stanovuje i limity, kvóty, dotace apod. a to vše dle prapodivných pravidel tohoto úředníka.
Věřte, že vím o čem mluvím a s tímto Vaším argumentem jste naprosto vedle.

Hezký den.
22. 02. 2008 | 13:14

Bobo E napsal(a):

to Saliven: Bohužel mám pocit, že jakékoli poukazování na problémy ve fungování EU či pokud má k čemukoli v EU výhrady, je automaticky označen za Euroskeptika. Já jsem momentálně spíše Euroskeptik - ale v tom smyslu, že jsem skeptický k efektu Evropské unie, pokud se bude držet kurzu z posledních pěti let - byrokracie, nabubřelá administrativa, předpisy na všechno, regulace, politika a politikaření. Pokud se však kurz změní a začnou se řešit reálné ekonomické věci a ne politický balast, pak budu hrdým Eurooptimistou.
22. 02. 2008 | 13:31

Bobo E napsal(a):

@Tupelo: No nevím, jestli je evropský spotřebitel tak "blbej", že nepozná rozdíl mezi dobrým a špatným banánem. (V tomto případě mezi malým a velkým). V unii se většinou zavádějí kvóty a cla na zemědělské produkty z jediného důvodu - dovážené nebo jinde vyrobené, a to třebas i u nás, by zboží bylo daleko levnější než to, co bypěstoval štědře dotovaný francouzský farmář.
22. 02. 2008 | 13:36

Tupelo napsal(a):

@BoBo E:je otazkou nakolik se da oddelit politicke a ekonomicke zalezitosti (zvlast pri pokusu o co nejsirsi integraci (coz pro me znamena snizit vyznam narodnich statu na stejnou uroven, jakou ma treba v dnesni CR region Chodsko, Podkrusnohorsko, Hanacko, Valassko, Slovacko,...)).

Byly zde vzpomenuty velikosti rajcat a jejich vztak k preprave, vzpomel jsem si ze je to tak rok dva kdy prisli Japonci s hranatyma melounama. :)
22. 02. 2008 | 13:37

Tupelo napsal(a):

@BoBo E: u tech bananu snad neslo o kvoty, ale nejsem si jist. Kazdopadne kdyz banany kupuji, tak se neprehrabuji v jedne bedne, ale vezmu si rovnou z jedne ze dvou beden co v obchode mame (v mem pripade rovnejsi a delsi). Je to vzdalene srovnatelne s tim rumem, kdyz ho koupim, nemusim cist etiketu, abych zjistoval zda je z trtiny nebo z brambor.
22. 02. 2008 | 13:43

jarpor napsal(a):

Pro Tupelo

Integrace, proč ne, ale přirozeně, ne nařízeními.

Máte pravdu, ale ty hranaté melouny nevznikly v hlavě úředníka, ale ve šlechtitelské firmě, která se BEZ DIREKTIV rozhodla zabývat se, kromě jiných parametrů, efektivní přepravou a řešením "již na poli" :)
22. 02. 2008 | 13:51

Bobo E napsal(a):

@Tupelo: K těm rajčatům - myslíte ta "za zelena ve Španělsku trhaná, zapařeným kamionem 4 dny do ČR vezená, mezitím zčervenálá, zaručeně dobrá, zdravá evropská rajčata?"
K druhé myšlence - zde se možná budeme rozcházet. Já si myslím, že k ekonomicky silné Evropě není bezpodmínečně nutná hluboká integrace (tedy smazání významu národních států). Navíc se mi zdá, že v poslendím vývoji EU je ekonomická integrace až na posledním místě.
22. 02. 2008 | 13:56

Bobo E napsal(a):

@Tupelo: Abych to dokončil. Aby mohla proběhnout hlubší ekonomická integrace, je třeba překopat celou hospodářskou politiku EU (viz poslední výsledky: růst HDP v EU 1,3-1,8%, inflace 2,7-2,9% a nečeká se zlepšení). Tím myslím přenastavení (popř. zrušení) mnoh regulací, kvót a limitů, zrušení nebo zplošnění zemědělských dotací. To, jestli bude mít EU prezidenta, jestli budou předpisová dětská hřiště, nebo že se v restauraci nesmí křížit "dráha masa" s "dráhou zeleniny", to nemá s ekonomickou integrací nic společného.
22. 02. 2008 | 14:05

Tupelo napsal(a):

@JarPor: Podle me jsou mozne dve cesty. Silna vize (ta by tu byla) a nekdo kdo ji bude prosazovat (silna osobnost, ala Gandhi nebo Kennedy, ta ovsem chybi, mozna v jednotlivych statech Evropy existuji). Pokud nikdo takovy neni, pak ta druha cesta a tou je referendum. Rikam to i s tim vedomim, ze si uvedomuji, ze by (podobne jak Ustava) neprosla v cele Evrope. Proto ten muj poukaz na vicerychlostni Evropu. Staty jako CR, Polsko, Francie by se hlubsi integrace nemusely ucastnit, ale nemely by ji ani branit ostatnim. Kdyby Francouzy se svymi zemedelci stali vne par let, treba by jim doslo, ze soucasna zemedelska politika EU neni zdrava. Nebo by naopak zbytek EU prisel na to ze francouzky pristup k zemedelstvi je nepostradatelny (o cemz silne pochybuji) :).
Jaka je podle Vas cesta prirozene integrace bez narizeni?

@BoBo E: Tak takove rajcata nekupuji :). V druhem bode se rozchazime, ja povazuji politickou integraci za stejne dulezitou (napr. americky radar by se resil asi jinak, kdyby partnerem USA byli predstavitele Evropy nez servilni Topolankova vlada). S uvedenymi priklady regulaci nejme ve sporu.
22. 02. 2008 | 14:11

Bobo E napsal(a):

@Tupelo: Skoro ve všem se shodnem. Jenom v té míře integrace. Já si prostě myslím, že kulturní, sociální, politická a bůhvíjaká integrace napříč tak velikým územím, jako je dnešní EU prostě není možná. U nás to možná není až tak ýrazné, přeci jenom jsme "ve středu", ale co má politicky, sociálně a kulturně a způsobem života společného Fin s Italem, Brit s Rumunem a nebo Dán s Turkem?
22. 02. 2008 | 14:18

Tupelo napsal(a):

@BoBo E: mozna bychom se shodli i v teto otazce. Zkusim priblizit me stanovisko na prikladu jiz zminovane CR. Zde ziji vedle sebe prece take ruzne skupiny (Valasi, Chodove, Hanaci). Uznavam ze maji k sobe daleko bliz nez Sicilian s Norem ale ani v nasem malem pripade by se mi nelibil jednotny dres (ci snad lepe kroj ;)) narizovany z Prahy. Nebo to, kdyby obyvatele Slovacka nutili Podkrusnohorce k osvojeni si nejakych jejich tradic (jizda kralu?). O to vic by mi to vadilo na evropske urovni. S politikou podobne, tak jako maji ceske regiony strany a sdruzeni ktere jsou regionalni a o kterych casto cteme poprve a naposled na webu s volebnimi vysledky, tak by je mely i evropske regiony.
22. 02. 2008 | 14:41

jarpor napsal(a):

Pro Tupelo

Ani já s mou tezí "bez nařízení" ani Vy s tezí "silné osobnosti" asi nemáme 100% pravdu. To řešení je asi někde uprostřed. To je na dlouhé úvahy. Nejen politická reprezentace u nás je v této otázce rozdělena tedy integrace - jak, v čem, jak rychle ... atd.

Já to ve zkratce vidím takto :
Zeptáte-li američana, odkud je, odpoví " jsem američan". Až po tom řekne, z Iowy. Evropan odpoví : jsem francouz, němec čech. Ještě jsem se nesetkal s odpovědí : jsem evropan.
Snad cítíte ten rozdíl.

A dokud nebude odpověď evropana jsem evropan, pak je s tou integrací nakládat velmi obezřetně, abychom ji lidem, nejen zde, ale i jiných státech EU, spíše neprotivili. Tím neříkám, že občas není potřeba "zatlačit na pilu".

Jsem přesvědčen, že intergace EU je vedena jediným cílem - ekonomické konkurence oproti USA, posílení postavení jednotlivých zemí Evropy ve světovém obchodě, k čemuž větší celek může přispět, při rozumném postupu, dodávám. Peníze jsou přece vždy až na prvním místě.

Do diskuse o politické integraci se ani pouštět nebudu. Politika se projevuje ve všem, ať se nám to líbí nebo ne.
Snad příklad : Ochrana životního prostředí - to je přece racionální chování, které ale něco stojí. Kolik jsme do ochrany ochotni dát, to závisí na tom, kolik máme a taky kolik z toho co máme chceme dát do této ochrany, někdo více, někdo méně. - Tedy : výsledné rozhodnutí je víceméně politické rozhodnutí.

A abych neuhnul od pana Zaorálka, na kritiku, že ČR vyjednává "samostatně" s USA o vízech, proč ČR více nekoordinuje postup s EU, mi odpověď pana Vondry přišla logická : Koordinovat můžeme více či méně, ale USA budou konkrétní smlouvu uzavírat s ČR a nikoliv s EU. Jak chcete přinutit USA aby změnily svůj postoj ? Je UE stát ?

Tak, dostal jsem se zase na začátek mých úvah. Jsem Váš.

Hezký den
22. 02. 2008 | 14:44

Gerd napsal(a):

BoboE, L. Stejskal:

Když se nikdo neodvážil popsat, proč Eu chtěla chránit a omezovat dovoz banánů, zkusím vám odpovědět. Celé opatření vzniklo ve francouzském zemědělském skanzenu štědře podporovaném celou EU, starými i novými členskými zeměmi. Francie má totiž zámořské departamenty, z nichž zejména Martinik proslul svými banánovými plantážemi. Onehdá byly k dostání v Kauflandu, jejich cena se obvykle pohybuje do 18 Kč/kg a jsou podstatně drobnější než banány z Jižní Ameriky, které kvalitou likvidovaly prosperující EU zemědělce. :-))) No a tak jim to zatrhli administrativní překážkou, když už nemohli kvůlivá WTO napařit pořádné clo. Kdybyste se s něčím podobným setkali u čaje, vězte, že v EU má čajové plantáže Portugalsko na Azorech. Co je platné, že těchto plantáží je málo? Francouzský zemědělec musí být ochráněn za každou cenu, i kdyby zbytek EU na to doplácel.

Kdybyste hledali Martinik, je to taková drobná tečka v řetěu Malých Antil. Ostrov je poměrně oblíben v komediích z francouzského policejního prostředí, dosti často je policistům vyhrožováno trestem přeložení na Martinik, kde budou do konce života hlídat parkoviště. Viz třeba Růžový panter. :-)))
22. 02. 2008 | 14:45

Saliven napsal(a):

Bobo E:
No pro nás jsou důležité postoje našich politiků. Pokud místo, aby se snažili různá úskalí EU vyřešit, tak na EU jenom nadávají a zpochybňují ji, tak z nás všech pak dělají potížisty a blbce. Já jsem neviděl od ODS konkrétní návrhy na zlepšení EU, jen bití se v prsa, že byli proti EU nebo nehlasovali a přesto řezali závory (Langer např.)

Co se týče byrokracie, radši evropskej než českej byrokrat. :-))
22. 02. 2008 | 14:45

Saliven napsal(a):

jarpor:
Vyslovil jsem domněnku a vy jste se do mě pustil a teď se jen ukazuje, že tato dáma je skutečně proti rychlému přijetí eura. V tuto chvíli obhajujete neobhajitelné, neučte mě VK znát :-))

PS: Nevím do jaké míry je pro vás tato informace zajímavá, nebo do jaké míry budete věřit, ale já umím Klause i chválit, pokud je za co.
22. 02. 2008 | 14:48

jarpor napsal(a):

Pro saliven

Děkuji.
Vaše odpověď je zcela vyčerpávající :
"...já umím Klause i chválit, pokud je za co." si překládám - zatím nebylo a není za co.

A pak že neexistuje černobílé vidění ...
No, jak je libo.
Hezký den
22. 02. 2008 | 14:57

Tupelo napsal(a):

@JarPor: pozor, ja nepsal jen o silne osobnosti, ale jako o alternative i o referendu. To ze jednotlivy obyvatele napred uvedou svoji narodnost a potom prislusnost k Evrope neni podle me az tak dulezite, navic bychom se dostali k slepici a vejci. Totiz abych mohl rict ze jsem Evropan, musela by ona Evropa jiz neco znamenat.

Duvod integrace Evropy jako protipol USA bych nevyloucil, nyni se k tomuto duvodu pridavaji i nove vznikajici centra (nebudou silna den ze dne, ale Evropa by mela reagovat zavcasu).

Uvaha o vizech je spravna, zde Evropa zaspala, kdyby byla jiz nyni v integraci dale, mozna bychom se dockali jednani o vizech USA x EU. Zde si je potreba uvedomit jeste jednu vec, tak jak se Evropa snazi delat jednotnou politiku, tak USA ji delaji - a rovnez tim sleduji sve cile. Cili ono jednani o vizech vyhradne s CR ma z jejich pohledu neco do sebe, budem pusobit jako kaminek jez mozna spusti retezovou reakci ve vztahu k USA - a tim se integrace zase o neco opozdi.
22. 02. 2008 | 14:59

Saliven napsal(a):

jarpor:
Vy jste zajímavý člověk. Sám děláte to, co kritizujete a ještě se tváříte jako anděl. Co takhle trochu sebereflexe? Nechtěl jsem odpověd právě proto, že jsem čekal, že už názor udělaný máte. Netvařte se, že jste objektivní, když objektivní nejste - zcela účelově jste si vyložil už minimálně 2. můj text, o tom vlkovo ani nemluvě.
22. 02. 2008 | 15:02

Gerd napsal(a):

Jarpor:

Tak já p. prezidenta Klause pochválím místo Salivena. Chválím jej! Zvítězil ve volbě i pro druhé období a přesvědčil dostatek poslanců a senátorů, aby jej zvolili.
Ale raději bych jej chváli za práci pro blaho ČR.
22. 02. 2008 | 15:25

Bobo E napsal(a):

to Saliven: Souhlasím, že dnešní vládní garnitura má k EU takový kverulantský a odmítavý postoj - řekl bych však, beze snahy tento postoj nějak obhajovat, že je to pozůstatek boje o Euroústavu, která i podle mého byla pitomost. Nadruhou stranu, předchozí vládní čititelé a současná opozice vidí v EU něco jako dojnou krávu - ve spojení s EU říkají hlavně slovo dotace. Evropská unie mi začíná trošku připomínat církev - musí se o ní hovořit jako o tom nej nej svatém a dokonalém, jinak šup s tebou eurokacíři na hranici.
Ale jistě mi dáte za pravdu, že místo aby EU řešila důležité věci, jako je dotační zemědělská politika, rozvojové programy, energetickou koncepci, evropskou dopravní síť a infrastrukturu, řeší Brusel úřednicko-politické žabomyšárny jako je Euroústava (Lisabonská smlouva), vztah ke Kosovu (které na EU prdí) a pobobně
22. 02. 2008 | 15:26

Javít napsal(a):

pro Saliven:
Jste na omylu, mně je úplně jedno, kdo je na Hradě pánem.
V. Klaus není rozhodně mým idolem. Musím však říci, že ani J. Švejnar mě nijak neoslnil.
Takže i Váš "rýpanec" je poněkud vedle.
Zdravím.
22. 02. 2008 | 15:30

Saliven napsal(a):

Bobo E:
Máte pravdu, že se EU zabývá mnohdy hroznými hovadinami, místo aby se řešily rozumné věci. Pořád ale je třeba říct, že volný trh a evropská integrace je pro nás obrovsky výhodná nejen kvůli dotacím, ale hlavně kvůli obchodu. Je spousta věcí, co by se daly změnit, ale tím, že budeme křičet, že je EU k ničemu se nic nezmění. Ve spoustě věcí s vámi souhlasím.
22. 02. 2008 | 15:32

Saliven napsal(a):

Javít:
Možná je a možná není - důležité je, že ten můj první rýpanec. kvůli kterém jste se do mě pustil vedle nebyl. :-)
22. 02. 2008 | 15:33

Bobo E napsal(a):

to Saliven: Vždyť to říkám! Já jsem momentálně europesimistou, protože současná EU řeší místo důležitých věcí pitomosti. Jakmile se začnou řešit věci jako moderní zemědělaká politika, energetika, budu nadšeným Eurooptimistou.
Co mi nejvíc vadí, že na naší i na evropské politické scéně chybí člověk, který by se o EU vyjadřoval objektivně - 99% politických stran si založilo svou politiku na nadšeném přijímání/odmítání EU, čili od nich se ničeho takového nedočkáme. Od samotných evropských politiko-úředníků? Těžko, nebudou si přeci "podřezávat větev".
Naprostou souhlasím, že volný trh a obchod v EU jsou něčím nesmírně cenným, bohužel další rozvoj v této oblasti na obzoru není - nebo se snad mýlím a diskuze o tom, jestli má mít EU prezidenta a společnou zahr. politiku souvisí s trhem a obchodem?
22. 02. 2008 | 15:44

Javít napsal(a):

To, že v ČR narůstá byrokracie, to se stále, oprávněně, kritizuje.
Ale, že v EU narůstá byrokracie zrovna tak, že je tam již obrovské množství byrokratických úředníků, že se tam rozhoduje již doslova o malicherných pitomostech, to některým příliš horlivým a neobjektivním zastáncům EU nevadí ??

Proč se, místo dohadů o názvu tvarůžek, rumu, slivovice a počtu řep na hlavu, velikosti rajčat a pod., nesjednotí např. silniční předpisy, trestní právo, rozvojové programy a pod. ?
V. Klaus a vláda EU neodmítá, jen ji nepřijímá tak bezvýhradně, a to je velký rozdíl.
Ruku na srdce, kdo věří tomu, že velké státy jako Německo, Francie a pod. nehájí především své zájmy ? Já tedy rozhodně ne.
Proto ta opatrnost vůči EU.
22. 02. 2008 | 15:49

Bobo E napsal(a):

To Saliven, Tupelo: V názorech na EU vidím zásadní problém. Udělejme třebas jemnější členění, než tupé pro/proti. Třeba takových 6 skupin:

1) Bezvýhradně pro

2) Pro s malými výhradami

3) Pro, ale chce to reformu

4) Bez reformy to asi nikam nevede

5) Proti, tomu snad nepomůže nic

6) Absolutně proti

Největší problém vidím v tom, že ačkoli jsou skupiny 2) a 3) asi objektivně nejblíže skutečnosti, jsou skupiny názorů pod 2) (a možná i včetně 2) řazeny do skupiny Euroskeptiků=odpůrců EU
22. 02. 2008 | 15:52

Javít napsal(a):

Pro Saliven:
opět vedle. Já to beru jako vyslovování názorů, ne jako rýpance. Nejsem malicherný, abych z toho nespal.
Zdravím.
22. 02. 2008 | 15:52

Bobo E napsal(a):

to Javít: Musím s vámi naprosto souhlasit! Třeba ten příklad dopravních předpisů - proč se v EU nesjednotí? A nebo jiný příklad. Když už můžeme volně cestovat po celé EU, prož mi můj holicí strojek jde zastrčit jenom zhruba do 1/3 zásuvek? Když už musí v EU všechna dětská hřiště a všechny výtahy být takové a makové, proč ne dopravní značky a zásuvky?
22. 02. 2008 | 15:54

Karel Vomacka napsal(a):

Pane Stejskale,
proc jste mi smazal muj prispevek? Koho jsem urazel???
22. 02. 2008 | 16:03

Tupelo napsal(a):

@BoBo E: kam byste zaradil Vy me na Vasi skale? :)))

Dopravni znacky jsou mozna skoro stejne vsude +-, al es tema zasuvkama mate pravdu. Na druhou stranu my se tu bavime o zahnutych bananech jako o diktatu EU, co by si asi pomysleli obyvatele britskych ostrovu kdyby musely menit zasuvky? Nebo dokonce zacit jezdit vpravo? ;) Ne, ze bych s tim nesouhlasil...
22. 02. 2008 | 16:05

Bobo E napsal(a):

@Tupelo: Sebe bych zařadil na stupěň 3). U vás si nejsem jist. Ale dvojkou či trojkou bych se u vás asi nezmýlil.
22. 02. 2008 | 16:14

Tupelo napsal(a):

@BoBo E: a ja cekal za 1- ;), ale mate pravdu, asi bych to videl na 2-3 (i kdyz souhlasim i s bodem 4, zejmena pro to slovo 'asi' ;)). Nejvic mi na EU asi vadi ta zemedelska politika, v te budoucnost EU nevidim, zato ve vede a vyzkumu ano. Francouzi by meli prodat traktory a nakoupit laptopy :).
22. 02. 2008 | 16:28

Bobo E napsal(a):

@Tupelo: Tak tak, bohužel, Francouz traktor neprodá, protože od EU dostane dotace třebas jenom proto, aby nezasel :) Nevím, zda-li tato praxe pokračuje, ale na VŠE se to uvádělo jako odstrašující příklad dotační politiky - platit zemědělci, aby vůbec nepěstoval.
22. 02. 2008 | 16:34

stejskal napsal(a):

Pane Vomáčko, který příspěvek máte na mysli?

Maně si pamatuji, že jsem cosi od Vás mazal včera večer či dnes ráno. Šlo buď o urážku (možná komolení jména) či vulgarismus, už si nepamatuji.

Libor Stejskal
22. 02. 2008 | 16:39

Karel Vomacka napsal(a):

Pane Stejskale,
mam na mysli prisevek s Bormannem Dalikem a "Himmlerem" Langrem a s tim, ze nicenim nezavislosti policie a univezit to tady konverguje k sicilske demokracii.

Je prirovnani Langra k Himmlerovi ta urazka?
22. 02. 2008 | 16:43

Tupelo napsal(a):

@BoBo E: jsou tu ale problemy. Dokazi si predstavit ze za urcitych okolnosti by mohl aEvropa doavazet treba 80% zemedelske produkce. Prave z duvodu ze by to vyslo levneji.

Prvni problem bych videl v tom, ze by se mi asi nelibilo, kdybychopm nekde zpusobili lokalni hladomor, z duvodu ze by se obchodnikum vyplatilo vice prodavat do Evropy nez na vlastni trh.

Druhy problem byvh videl ve vytvoreni zavislosti, odebirame zbozi odjinud za levno, podle trznich principu evropsky zemedelec vymira protoze nemuze konkurovat. Pole pustnou. Kravy jsou videny v ZOO. Nevim jak dlouho by Evrope trvalo znovu 'vypestovat' vlastni zemedelskou politiku v pripade, ze by nam dodavatel rekl ne (suche roky, pol. duvody, ...)
22. 02. 2008 | 16:47

stejskal napsal(a):

Ano, to bylo ono, pane Vomáčko.

Opravdu bych nerad, aby tu někdo přirovnával politiky k válečným zločincům (stejně tak mažu "duce" v souvislsoti s jiným politikem). Je to hrubá urážka, ať už si o tom kterém politikovi myslíte cokoliv.

Pokud tato srovnání používá pan Dalík, je to jeho věc. Ale tady bychom s podobnými výrazy velmi rychle sklouzli tam, kde by tato diskuse neměla být.

Libor Stejskal
22. 02. 2008 | 16:48

jarpor napsal(a):

Pro Salivena
Pro Gerda

Vy o koze, já o voze. Bohužel.
Mě je opravdu jedno, koho "uctíváte" a kdo Vám leží v žaludku ať se postaví na pravou nebo levou nohu.
Já prostě takto nevmínám ani pana Paroubka, ani VK.

Pro Bobo E

S těmi šesti kategoriemi a zahrnutím těchto kategorii jako "odpůrce EU" jste to trefil naprosto přesně.

Hezký den všem
22. 02. 2008 | 16:58

Bobo E napsal(a):

@Tupelo: Souhlas. Evropa musí být do jisté míry (ne nutně na 100%) zemědělsky samostatná. Proto pořád nějak nemůžu pochopit ty kvóty na vyrobu cukru, počet hektarů vinic, dotování pěstování olejovin na biosložku do paliv. Nemůžu si pomoct, ale za většinou těchto regulací vidím snahu "chránit" neefektivní zemědělce zakládajících zemí s Francií v čele.
22. 02. 2008 | 16:58

Grandiózní asociace buldozera JP napsal(a):

"Gorila" Paroubek dřímající v ruce Lenina: http://www.simonik.blog.idn...
22. 02. 2008 | 16:59

Tupelo napsal(a):

@BoBo E: o tom neni sporu, doufejme ze finance jdouci na podporu evropskeho zemedelstvi se budou nadale snizovat. Ovsem s prihlednutim k rizikum, ktere jsem uvedl minule.
22. 02. 2008 | 17:17

Bobo E napsal(a):

@Tupelo: Ani by se ten objem nemusel tak dramaticky snižovat. Jen by to chtělo efektivněji a spravedlivěji využít a rozdělit. A zrušit omezující kvóty (ty jsou stejně jenom doplňkovým nástrojem k dotacím).
22. 02. 2008 | 17:21

jarpor napsal(a):

Bobo E

dovolte : Evropa .... zemědělsky samostatná.
Takhle bych to neviděl. Měla by být i v téhle oblasti ekonomická.

Ono to s tím zemědělstvím složitější. Není to jen o zemědělství, ale i o tvorbě krajiny atd., tedy ne přímo o ekonomicko efektivní činnosti, která se však ale dělat musí. Dalším faktorem je to, zda si země EU, záměrně nepíšu EU, "risknou" opustit tzv. politiku soběstačnosti výrobě potravin. Pokud ano, může to být celkově ekonomicky efektivnější, ale opět - je to "politicky" průchodné a mělo by to rizika ? Určitě ano, takže půjdeme do toho ? Chceme být na někom závislí ?
A k tomu "chránění" zemědělců.
Nám se to tak jeví, ale oni to tak nevnímají. Tak to tam funguje dlouho a je klid. Není pro politické reperezentace těchto zemí jednodušší snažit se nedopustit změnu - a to se jim celkem daří - než řešit tyto otázky jen proto, že efektivita zemědělské produkce v nových zemích je lepší ? Je jednodušší zavést kvoty na "cokoliv" jako "ochranu vnitřního trhu" než řešit, co s tou krajinou a co se zemědělci, kteří by ekonomicky "padli".

K diskusi zemědělská politika jeden příklad : Evropa zná dotace na hektar obdělávané zemědělské půdy. I ve starých státech se zemědělci integrují, vznikají větší, efektivnější celky. Vznikne nápad jevící se ekonomicky v pořádku - subjektu hospodařícímu na X hektarech, protože je efektivnější, tyto dotace nedáme. Výsledek ? ČR, která má neskonale větší integraci půdy, díky historickému vývoji, pomiňme teď, jak k tomu došlo, tyto dotace, v rámci jednotné zemědělské politiky taky nebudou. Fantasmagorie - ne, reálně diskutované téma. Ptám se, není hektar jako hektar ať je v jakém chce obdělávaném celku ? Je tato ekonomická úvaha ve svém konci "spravedlivá" ?
Důsledky, zda se podmínky zemědělců u nás a ve starých státech vyrovnají nebo naopak prohloubí, nechť si každý posoudí sám.

Hezký večer
22. 02. 2008 | 17:59

Kingkong napsal(a):

To Grandiózní asociace buldozera JP:

Tak přesně kvůli takovým individuím jako jste Vy, lidé nesnáší příznivce ODS...

Ani se jim nedivím, Vás já bych neměl rád taky...

Je to smutné, ale i tací lidé jako Vy, žijí mezi námi...
22. 02. 2008 | 18:12

Sámdoma napsal(a):

Podíváme-li se na problematiku našeho předsednictví v EU a vůbec na EU jako takovou z pohledu obyčejného občana naší repuliky,zdůrazňuji "obyčejného občana,pak ve stínu všech výšeuvedených názorů,postojů či hodnocení, musí z toho být tento "obyčejný" člověk úplně na větvi. Zdejší diskutéři, každý svým způsobem, zaujímá k EU jistý postoj či názor s (odhaduji) minimálními znalostmi problematiky. Jedno, zda je to pohled posi nebo negativní. Prostě snaží se věci porozumět, obhajovat své stanoviska nebo názory, ač není či nemusí být odborník na tuto tematiku. Zkrátka každý zde diskutující ale ví,(aspoň si to myslím) o čem nebo k čemu se vyjadřuje. Opak by byl špatný. No a z pohledu obyčejných občanů, kterých je, vůči procentu zde zúčastněných diskutujících, více než 999,999 %, je problematika EU, jejich vztah k ní a obráceně, chtělo by se říci "španělskou vesnicí",ale to bych nahrával španělům, že o nich víme víc, než oni o nás a mohli by se zlobit, že je pomlouváme. Takže po česky "Vědí o tom velké kulové. Vy, či my si tady můžeme ledacos vyříkat, ale co chudáci tito občané, jednak o tom nemají ani šajn, natož se k tomu nějak vyjadřovat. A v tom vidím problém. Rozhoduje se o něčem, na co má většina občanů jen mini,minimální vliv a když, tak tomu vůbec nerozumí. Podobně je to i s přijetím eura. Kdo jim obektivně a srozumitelně vysvětlí všechna pro a proti, výhody a nevýhody přijetí eura, co z toho budou či nebudou mít, jak to ovlivní jejich životy? Tady se řeší nebo neřeší Mr. Topolánek a jeho lyžovačka, ale informovanost občanů? Ta nikoho kompetent-
ního nezajímá. A měla by! Jenže kdo by se zabýval nevědomostí nějaké lůzy, že? Ti jsou tady na to, aby makali a drželi hubu a krok. Pánové a dámy, není vám líto těchto obyčejných občanů, kteří jsou či mohou být de facto obětmi zde uváděných faktů? Nebo se snad nemají čeho bát? Snad i to je možné, ale kdo jim to vysvětlí, kdo jim dá tu správnou informaci? Nabízí se vysvětle-
ní: o nás, bez nás, resp. o nich, bez nich.
22. 02. 2008 | 18:20

Tupelo napsal(a):

@BoBo E: no, me pripada ta temer polovina jako dost, ale jsem pouhy laik. Radsi bych ty penize videl ve vzdelani, to je jedina sance Evropy, rekl bych. Treba by se tato investice vratila casem i treba v potravinove sobestacnosti Evropy, ovsem bez dotaci.

@Kingkong: vim z jineho blogu, ze v nazoru na Paroubka se patrne neshodneme, ale smekam virtualni klobouk za Vasi predchozi repliku. Velmi presne.
22. 02. 2008 | 18:23

Tupelo napsal(a):

@Samdoma: chcete-li vedet muj nazor, tak je nasledujici, myslim ze by obcane meli byt zatazeni do rizeni statu a veci verejnych co nejvic. Jiste ne uplne najednou, napr. referenda od uplne tech nejjednodusich otazek a casem (nikterak pomalu ovsem!) pridavat narocnejsi a zodpovednejsi. Jedine tak lze obyvatele naucit tomu vzit zodpovednost do svych rukou a zajimat se o informace. Posleze se trochu angazovat. Soucasny stav primo nahrava pasivite a rezistenci s tim, ze za to stejne mohou politici, ze se tito vzdycky nejak domluvi, ze jim jde jen o prachy, ze je zajimame jen jednou za 4 roky.
Jako kazdy proces by se to nejspis neobeslo bez chyb, ale ty by byly zdrojem pouceni pro priste. Napr. kdyby byl zvolen v prime volbe prezidentem J. Jagr (nic proti nemu...). Mezitim pracovat na ruseni imunity pro zakonodarce, odvolatelnost politiku, atp. Utopie, kapri si rybnik nevypusti. Ale treba se objevi strana, ktera se nebude obavat prenest vic zodpovednosti na obcany. Tot muj nazor.
22. 02. 2008 | 18:33

Saliven napsal(a):

jarpor:
Uhýbáte, seč jen můžete, podsouváte mi, co jsem nepsal a ještě ze sebe děláte světce. Vůbec jste nepochopil, co jsem psal a mě už nebaví vám to po 3. vysvětlovat.
22. 02. 2008 | 18:57

Saliven napsal(a):

Javít:
Vláda neodmítá EU, protože se pánové z ODS dostali do reality. V opozici se mohli do EU strefovat jak chtěli, mohli se být v prsa, že volit nepůjdou, budou volit proti a nebo, že to neřeknou, ale když přišli do vlády, tak prostě musí s EU počítat.
22. 02. 2008 | 19:00

jarpor napsal(a):

Pro Salivena

Nečiňte si násilí ...

Nepochopil jsem, nebo nepochopil jsem jak Vy si přejete abych chápal ... ?
Vlka jsem také nepochopil, nebo jsem ho taky nepochopil podle přání ...
Snad s tím oba usnete. Na mě Váš soud trvalé následky taktéž nenechá.

Příjemný páteční večer nepochopený Salivene ...
22. 02. 2008 | 19:18

Novák napsal(a):

Je skutečně až dojemné, když zde bojují vyznavači modré a oranžové barvy o správnosti a nebo nesprávnosti toho, zda má pan Zaorálek pravdu a nebo ji nemá a zda z tohoto důvodu má pan Topolánek odejít z funkce a nebo jí dělá dobře.

Já si myslím, že je úplně jedno zda tito dva protagonisté se v tomto (myslím si, že důležitém případu)chovají a jednají správně. Jsem přesvědčen o tom, že většina národa je z důvodů toho, co od od dubna 2006 denně vidí, slyší - vidí jak se pan Topolánek chová, jak jedná, co dělá, jak mluví - je přesvědčena, že by se již neměl vůbec vracet ze své lyžovačky a že by za ním měla odjet celá jeho protilidová vláda sestavená na základě volebních podvodů, slibů a měla by si vzít ssebou i pána, kterému vůbec nevadí, že byl na svatý stolec dosazen podvodem a korupcí.

Možná by se nám všem ulevilo, a mohli bychom na blocích (nebo blogách) řešit důležitější věci - např. jestli je dobré zalévat květiny vlažnou a nebo jenom odstátou vodou a nebo jak odstranit kouření kamen při zátopu.

Přeji příjemný večer všem.
22. 02. 2008 | 20:28

Javít napsal(a):

Nováku, Nováku.
Nedělejte si iluze.
S vládou ČSSD to všechno začne znovu.
Paroubek by bez podvodů, nebo jen ruku v ruce s komunisty a také s přeběhlíky, nesestavil také nic.
Bohužel, taková je česká politická realita.
Je to k uzoufání.
22. 02. 2008 | 21:24

jarpor napsal(a):

Pro Javít

Pan Novák musí být zajímavý člověk.
Prvním odstavcem začal dobře. Pak se nechal trochu unést a druhým odstavcem se přiřadil k těm "bojujícím vyznavačům", aby se třetím odstavcem od nich distancoval.
Celkem jasný a hlavně vyhraněný postoj. Tedy, bez toho druhého, řádně oranžově zabarveného odstavce, není-liž pravda ?

Hezký večer.
22. 02. 2008 | 21:32

jarpor napsal(a):

P.S. Nebo i včetně toho druhého odstavce ?
22. 02. 2008 | 21:33

Blue Jay napsal(a):

Kde je podstata clanku?
Je jasne ze Lubomir Zaoralek bud vedome klame a nebo lze. Tvrdi neco co neexistuje. Kde je schuzka tento tyden mezi Fillonem a Reinfeldtem? Kde je jeho tvrzeni ze Topolanek se nezucastnil dulezite schuzky? A kde ta schuzka podle jako, jako Zavoralka mela bejt? To ale ten hnup nemuze rict. To staci tak malo aby nekdo jako pseudoposlanec a karikatura na stinoveho ministra zahranici Zaoralek neco zakvakala a lide mu budou verit?
22. 02. 2008 | 21:49

Javít napsal(a):

to jarpor:
Souhlasím s Vámi.
S panem Novákem souhlasím v tom, že než politce a politikům, je lepší věnovat se nějakým koníčkům či účelné práci, nebo jít do přírody..
Pro ty naše politiky je škoda času.
22. 02. 2008 | 23:46

Děda68r napsal(a):

Pane Zaorálku, taky to vidím jaksi černě. Ne jaksi, ale moc. Dobrou.
23. 02. 2008 | 01:03

hv napsal(a):

Pane Zaoralku,

minule jste prispechal s clankem, kdyz se objevila zprava, ze Iran na "zadnych jadernych" zbranich nepracuje. Ted si muzeme precist, ze sef MAAE stale neni spokojen a ze Iran nevysvetlil, proc si stale chce obohacovat uran sam a dale pracuje na raketovem systemu.

http://aktualne.centrum.cz/...
23. 02. 2008 | 08:15

Javít napsal(a):

Pan Zaorálek je jeden z největších demagogů a "kecálistů".
Tomu nevěřím ani slovo.
23. 02. 2008 | 08:42

Novák napsal(a):

Pánove Javít a Jarpor jsou velmi vyhranění. Prostě politika - ale pouze z jednoho úhlu pohledu.

Pojďme se zamyslet na zakuklenými myšlenkami, které u mého spisku kritizujete.

Bez ohledu na politické pohledy, pouze z jednoduchého lidského pohledu : jediný důvod proč by pan inženýr Topolánek měl být v té významné funkci, když si odmyslíme, že o sobě prohlašuje, že je chlop s gulami.
23. 02. 2008 | 12:14

Javít napsal(a):

Pane Nováku, tady byla řeč o panu Zaorálkovi, ne Topolánkovi.
Grobiána Topolánka také nijak neobdivuji.
Přeji dobré odpoledne.
23. 02. 2008 | 12:50

Robin Hood napsal(a):

Pro King konga
My jen těžíme z toho, že Paroubek dostal nálepku "Démon". Jak řekl jeden nejmenovaný vysoce postavený člen ODS, persona J.Paroubka nám přinesla půl milionů hlasů! Paroubek je prostě buldozer. Víte pane King kongu, pokud vím, Paroubek použil slovo "kreatůra" nejen pro Melčáka, ale i pro členy ODS (nedávno na uzavřeném jednání ČSSD). Pak se nemůže divit této kreatůrře :-):www.simonik.blog.idnes.cz/c/24131/Jiri-Paroubek-se-zase-jednou-odkopal.html#t2
23. 02. 2008 | 13:07

Robin Hood napsal(a):

Vám se to nelíbí pane King kongu? Vždyť je vám to zpodobnění nápadně podobné: http://www.simonik.blog.idn...
23. 02. 2008 | 13:08

Sámdoma napsal(a):

To Tupelo:
Dík za odpověď či vysvětlení, já s Vámi plně souhlasím a podotýkám, že otázka byla velmi obecná s tím,že zde vedená diskuse,argumenty, názory relevantní či nerelevatní, že to všechno zůstává mimo veřejnost. Jde o poznávání reality věcí veřejných, o kterých se sice píše, leč nic neříkají. A když, tak to vždy vyzní buď pro politiky, nebo nevýhodně pro občany. Opětuji Váš názor, že je třeba lidi vtáhnout do politiky, vyvést je letargie a nezájmu, což ovšem na druhé straně má i své důvody, proč se lidé k politice tak stavějí. Přesvědčit je o aktivitě, projevu nespokojenosti se stavem věci veřejných, není a nebude snadné. Mnozí totiž rezignovali s tím, jak uvádíte, že je to marný boj s větrnými mlýny, tedy že to zase a vždy vyhrají politici. Vaše úvahy o omezování imunity, ne-li její zrušení, možnost odvolání zkompromitovaných politiků a podobné opatření, je nadmíru žádoucí. Je to v rámci demokracie, aby spravedlnost byla vedena oboustraně, jak pro politiky, tak pro občany. S touto myšlenkou jsem se zabýval v momentě, kdy pan Švejnar nebyl zvolen prezidentem a přišlo mi,že by právě s jeho pomocí mohla být založená nová politická strana, která by snad byla schopna být těmto věcem nápomocna. Jsem přesvědčen, že pan Švejnar by byl tomuto trendu nakloněn,či jej přímo podporoval. Ale to je zatím jen virtuální spekulace, neboť dosud není známo, čím se hodlá pan Š. v blízké budoucnosti konkrétně zabývat. Nic na tom nemění fakt, že občané jsou v mnoha případech mystifikování, masírováni předkládanými pseudofakty a jednostraně zaměřenou liberálně-konzervativni politikou ODS. Ale jak se říká, naděje umírá pslední, snad se vše k lepšímu obrátí.
23. 02. 2008 | 16:00

Tupelo napsal(a):

@samdoma: dekuji za reakci, mel bych jen drobnou poznamku, p. Svejnar podle sveho vyjadreni zatim nepoklada za ucelne vytvaret novou pravostredovou stranu (za sebe dodavam bohuzel). Ale jak pisete, nadeje umira posledni.
23. 02. 2008 | 18:07

Kingkong napsal(a):

To Robin Hood:

Byl jste to Vy, kdo zde onen odkaz uvedl jako první? A pokud ano, proč ne rovnou pod svým nickem...?

Víte o panu Paroubkovi si mohu myslet cokoliv, ale nikdy bych se nesnížil na úroveň pana Šimoníka, kterou vyjádřil oním článkem...

Pokud Jiří Paroubek někoho nazval kreatůrou, také se mi to nelíbí...

Á propos - Vy jste na onom uzavřeném jednání ČSSD byl...?

K Vašemu druhému komentáři - troufnu si říci, že přeci jen nemám takovou srst... ;)
24. 02. 2008 | 13:19

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy