Není možné spoléhat na vojenská řešení
Možná jsme udělali řadu chyb, ale hlavní chyba Západu určitě nebyla v tom, že měl více zbrojit a více užívat vojenskou sílu. Co dobrého přinesly ty miliardy dolarů utracené na vojenské akce v Iráku a Afghánistánu? A teď jinak. Kde si můžeme být naopak jisti, že investujeme prostředky účelně a správně? Silný pocit, že naše pomoc má smysl, jsem měl například v jordánském uprchlickém táboru v Zátarí. Tam člověk pochopí, že obrovské množství uprchlíků ze Sýrie a Iráku žije jen díky tomu, že jim pomáháme.
Mluvil jsem s rodiči, kteří mi řekli, že kdybychom tam neplatili školu pro jejich děti, nezůstávali by v táboře a šli by dál, třeba do nejistoty. A takových jsou tam tisíce: zůstávají jen proto, že díky naší pomoci mají k dispozici základní vzdělání, čistou vodu, hygienu a zdravotní pomoc.
Věřím, že v Iráku již končí boj o Mosul. Ale to neznamená, že máme vyhráno. Čeká nás zápas o udržení mírového života – společnosti, v níž vedle sebe budou žít šíité, sunnité i Kurdové. Tento zápas bude ještě těžší než ty předchozí a nepůjde ho vyhrát zbraněmi.
Islámský stát a sen o chalífátu v dosavadní podobě možná bude poražen, to ale ještě neznamená, že zmizí tisíce extremistů a že se podobný nepřítel nezrodí za čas znovu.
Chápu záměr USA odradit a odstrašit Asadův režim od používání mimořádně nebezpečných zbraní. Pokud platí, že byl viníkem nedávného odporného činu.
Je pravda, že s námi bude zle, pokud dopustíme, že se beztrestně budou používat zbraně hromadného ničení: chemické, biologické a nedejbůh jaderné. Všichni cítíme, jak naléhavá je potřeba jasně na takové činy odpovědět.
Důležité ale je, aby nezůstalo jenom u úderů pěstí. Použití zbraní by mělo být vždy součástí širší, dlouhodobé strategie. Jediná cesta k řešení syrské občanské války je v politických jednáních, do kterých musí být zahrnuty všechny regionální síly a mocnosti, včetně Turecka, Ruska, Íránu a dalších.
Podstatné je nevzdávat diplomatickou iniciativu v rámci OSN, především v Radě bezpečnosti. To se týká jak vyšetření zločinů v Sýrii, tak hledání politické shody na mírovém řešení. Je čas kameny metat a je čas kameny sklízet. To platí v Sýrii stejně jako v Iráku. Vedle vojenské síly musí klíčovou roli sehrávat také diplomacie.
Posledních patnáct let bouří na Blízkém východě – a našich neúspěšných snah o uklidnění – dává jasnou lekci. Není možné se spoléhat na čistě vojenská řešení. A není možné se pustit do zvyšování výdajů na zbraně, a přitom omezovat prostředky na humanitární a rozvojovou pomoc.
Právo, 8. dubna 2017