Lži a manipulace kolem radaru v České republice

20. 11. 2008 | 01:45
Přečteno 13085 krát
Velmi tvrdě vystoupil včera večer v Poslanecké sněmovně známý americký fyzik Theodore Postol (profesor vědy, techniky a národní bezpečnostní politiky na Massachusetts Institute of Technology, nositel řady cen, jako je cena Leo Szilarda z roku 1990, cena Miliarda Rodericka z roku 1995 a Norbert Wiener Award z roku 2001).

Jeden z největších expertů na systém protiraketové obrany prohlásil na své pražské přednášce, že cítí potřebu se omluvit za americkou vládu, za to, jakým způsobem v České republice bylo manipulováno a mystifikováno veřejné mínění ve věci radaru, který tu chtějí Spojené státy umístit.

„Jsem velmi znepokojen, že představitelé mé země se zde pokoušeli manipulovat nepřesnými a nepravdivými informacemi. Jsem rozčilen, když zjišťuji, že ředitel naší Agentury pro protiraketovou obranu pan Obering zde říkal věci, o kterých stoprocentně musí vědět, že nejsou pravdivé a že vás vodí za nos. Pan Obering nesmí jen tak odejít do důchodu, pan Obering se bude muset zodpovídat z toho, jak poškodil jméno Spojených států ve světě.“

Theodor Postol mluvil o tom, že má v úctě americké vojáky, že si váží řady lidí v amerických ozbrojených silách, ale že naprosto nesouhlasí s tím, jak se projevuje a působí MDA – Agentura pro protiraketovou obranu v USA. Podle něj je to naprosto specifická organizace, která v roce 2000 pod patronací Donalda Rumsfelda získala zcela mimořádnou pozici a při své činnosti se úplně vymkla z režimu, kterému se musí podřizovat většina ostatních vojenských a vědeckovýzkumných projektů ve Spojených státech.

Podle něj existuje několik hlavních informací, které nám v České republice od našich amerických partnerů nebyly sděleny. Především bylo naprosto zavádějící mluvit o tom, že v Česku budovaný radar je namířen proti Íránu, a přitom tajit, že plánovaný radar nemá pro tento účel požadovaný dosah. Zatímco se nám tvrdilo, že dosah radaru je 4,5 tisíce kilometrů, v některých materiálech bylo uváděno 2,5 tisíce kilometrů, ve skutečnosti je dosah plánovaného radaru pouze 600-800 kilometrů.

Debata, která se tu vedla o hrozbách ze Severní Koreje a Íránu, byla tím pádem úplně nesmyslná a snadno vyvratitelná jednoduchým fyzikálním výpočtem. Po vládě a vládních odbornících bychom asi takový výpočet sotva mohli chtít. Širší odborná veřejnost se ale snažila udělat si v těchto výpočtech jasno. Naši odborníci ovšem počítali marně, protože jim byly poskytnuty nepravdivé údaje. Navíc americká reprezentace poskytla České republice klamné informace o íránské hrozbě. Podle profesora Postola ani veřejné zdroje, ani tajné služby nenaznačují informace, že by existovala bezprostřední hrozba íránských raket pro Evropu (to platí i pro blízkou budoucnost). Podle Postola všechny rakety, kterými disponuje Írán nebo Severní Korea dramaticky zaostávají za podobnými nosiči v USA nebo v Rusku. Íránské rakety jsou třikrát hmotnější a větší, protože Íránci podobně jako Severokorejci nezvládají miniaturizaci těchto zařízení, která mají obecně nízkou technickou úroveň a malý dolet.

Za politováníhodnou lež Postol pokládá tvrzení, která jsou nám předkládána, že Írán vyvíjí rakety, které budou schopny doletu dva až tři tisíce kilometrů. Problém je v tom, že tohoto cíle budou schopny dosáhnout pouze bez příslušné zhruba tisícikilogramové nukleární nálože. S takovouto náloží nejsou schopny íránské nebo severokorejské rakety doletět o moc dále než tisíc kilometrů. Když nám američtí představitelé uváděli ony tisíce kilometrů, snažili se nás samozřejmě vystrašit. Podle Postola jde o příklad hrubé manipulace s veřejným míněním, pokud se uvádí dolety raket, které letí bez odpovídající nukleární nálože, jakoby naprázdno. Takové “slepé“ rakety by se totiž sotva někdo bál.

(Jen pro upřesnění: U mezikontinentálních balistických střel se konvenční nálož nikdy neuvažuje, protože na vícestupňovou raketu se samozřejmě nevyplatí umisťovat pouze konvenční nálož.)

Bylo toho samozřejmě více, co zaznělo v přednášce profesora Postola. Zajímavá byla např. informace, že stejně tak je nepravdivé, když se mluví o deseti antiraketách (interceptorech) umístěných v Polsku, protože ve skutečnosti jde o deset sil, ve kterých každé silo obsahuje čtyři rakety a každá raketa ještě může mít několik válečných hlavic.

Obvinění, která zazněla z úst uznávaného amerického vědce jsou mimořádně vážná a sotva se dají odbýt tak, jak to učinil premiér Topolánek, který na tiskové konferenci nad nimi mávl rukou a řekl, že ho vůbec nezajímá, pokud někdo jako pan Postol si sem přijel udělat vánoční nákupy.

Vládní koalice se určitě bude příští týden pokoušet zařadit na program sněmovny schvalování radarových smluv. Tuším, že panu premiéru Topolánkovi je možná úplně jedno, jaký má být dosah radaru a jaká je reálnost hrozeb, o kterých se mluví, že proti nim má být radar instalován. Ale teď tu padla vážná obvinění z úst významného amerického vědce, která nelze ignorovat, protože zásadně zpochybňují smysl a funkčnost celého projektu a potvrzují podezření, že systém protiraketové obrany pouze vytváří zlou krev, snižuje důvěru a bezpečnost střední Evropy a nepřináší žádnou přidanou hodnotu.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

DB-Kalifornie napsal(a):

Je dobre si uvedomit, ze i v americke akademii jsou lide ruznych politickych nazoru a politika se obcas plete i tam, kam by se plest nemela.Dovedu si predstavit, ze zrovna na poli techniky a bezpecnostni politiky muzou politicke nazory hrat vyznamnou roli v tom, jak se vedec diva na potencionalni obranu sve zeme.Jinymi slovy dle nazoru jednoho, i kdyz vehlasneho vedce, lze tezko dojit k zaveru, ze nam vsichni ostatni lzou a snazi se nas zmanipulovat. Nazory tohoto cloveka lze brat jako stripek do celkove diskuse, ale tezko k vyvozeni zaveru, kterymi titulujete svuj blog (chapu, je to asi to, co chcete slyset, ale jeste to neznamena, ze to musi byt pravda....)
20. 11. 2008 | 02:56

Blue Jay napsal(a):

Lubos dostal z Moskvy bonus,
Se mu dari. V Ostrave vytlacil do popredi komunisty a ted tu opet steka proti USA. Nas Marxista Lubos nezahali. Postol? Ten komic co uz 20 let neni v zadne funkci v USA a zivi se tim ze se necha platit ruznyma antiUSA skupinami? Nezakladnam mu zaplatilo cestu do CR, ubytovani, stravu a "zabavu" Jo a $20 000 za vystoupeni. A Zaoralek to sezral i s navijakem. Buh chran CR od ministra zahranici jako Zaoralek. Jako,jako.
20. 11. 2008 | 03:15

Blue Jay napsal(a):

Lzi a manipulace Zaoralka,
Tento evidentne placeny agent Moskvy tu uvadi jako sve argumenty i duchodce co uz nemaji v USA administrative zadnou funkci uz vice nez 20 let. Nemaji pristup k soucasnym relevantnim informancim a jsou jen pojizdne show ktere jim plati ruzne organizace jako ted napriklad z Ruska placena nezakladnam. Zaoralek radsi veri sarlatanum co si chtej ve svem pokrocilem veku trochu prividelat nez oficialnim predstavitelum USA. Co me udivuje nejvice je ze tento clovicek Zaoralek by rad byl ministrem zahranici CR! Asi bude vice verit samanum nez hlavam statu a jejich odbornikum.
20. 11. 2008 | 03:41

Čechoaustralan napsal(a):

Panu Blue Jay:
Vaše čeština - možná byste měl dát někumu možnost si "přividělat"..., alespoň tehdy, nechcete-li zůstat na své stávající "komic" úrovni.

Panu Zaorálkovi:
Děkuji Vám za všechny Vaše původní a přemýšlivé příspěvky.
Jste jedním z žalostně nízkého počtu politiků na české scéně kdo dokáže myslet na úrovni Kennedyho "Profilů odvahy".
20. 11. 2008 | 05:36

Čechoaustralan napsal(a):

Překlep: "...někOmu...".
20. 11. 2008 | 05:38

Jan K. napsal(a):

"Takové “slepé“ rakety by se totiž sotva někdo bál."
Správně, stejně tak, jako se nikdo nebál toho směšného čalouníka s knírkem.
20. 11. 2008 | 05:41

Ládik napsal(a):

Pokud mám věřit ČT, pak Postol je tak trochu pošuk. A mám-li věřit Radiožurnálu, tak Saša Vondra jednal dnes v USA s ministrem - radar bude.
Vám nevěřím už z principu, médiím taky ne. Všichni jste pro mě na ho.no. Šašci, darmošlapi, křiváci. Doufám, že to nebylo vulgární.
20. 11. 2008 | 05:57

jsmith napsal(a):

Dear Mr. Zaoralek,
the carrier of prof. Ted Postol is studded with controversies. I haven't heard his lecture yesterday. However, considering his past controversial opinions (sometimes unfounded/incorrect), I wouldn't blindly support or quote him. You shouldn't either, regardless how much it suits your agenda.
20. 11. 2008 | 05:59

Petr186 napsal(a):

to Ládík

Vondra jednal s nyní už starým ministrem. To je pouze jeho zbožné přání. Stačí ty zprávy pořádně poslouchat.
20. 11. 2008 | 06:56

Meňo napsal(a):

Děkuji, pane Zaorálek, za nestranné informace, tolik cenné v dnešní propagandistické džungli.
Zdraví M.
20. 11. 2008 | 07:12

RUMCAJS napsal(a):

A kolik takových Postolů je, že hned víte pane Zaorálku, že tvrdí pravdu ?
Co když mu jenom Putin zaplatil čtrnáctidení zájezd na Krym ?

Nebo Vás na fildě učili počítat dosah radaru ?
Já bych hádal že ne, a že tady horlivě tvrdíte něco, o čem nemáte ani zdání. Nakonec na to jsem si už u Vás zvykl.
20. 11. 2008 | 07:27

David napsal(a):

Nejedná se už o vlastizradu, když ODS úmyslně a arogantním způsobem bagatelizuje seriozní oponentní názory?

ODS by měla věcnými argumenty názory oponentů vyvracet a pokud jen uráží, tak dokazuje, že žádné věrohodné protiargumenty nemá.
20. 11. 2008 | 07:40

Al Jouda napsal(a):

Být iránským teroristou, tak bych se vůbec nerozpakoval umístit na vícestupňovou raketu konvenční nálož.
20. 11. 2008 | 07:43

RUMCAJS napsal(a):

David:
Zaorálek tvrdí, že radar dosah nemá... to je argument

Rumcajs tvrdí, že radar ten dosah má... to je taky argument.

Nebo mezi tím vidíte rozdíl?
Pokud ano, sundejte si z očí ty stranický popelníky.
20. 11. 2008 | 07:52

Doug Badman napsal(a):

Ano, Theodore Postol je velice důvěryhodná osoba, stačí si ji jen vygooglovat. Jen je mi divné, že nás s jeho celosvětově respektovanými názory pan Zaorálek seznamuje až teď.
20. 11. 2008 | 07:53

David napsal(a):

Rumcajs,

to je tvrzení proti tvrzení. Tady jde především o celkovou věrohodnost informací. Já prostě už ODS nevěřím, že nás pravdivě informuje. Už dávno se mi nechtělo věřit, že v Polsku bude jen 10 raket. Informace, že to bude 10 sil po čtyřech raketách je pro mne podstatně věrohodnější. Představte si teoreticky, že Irák by vystřelil nejdříve jen 10 "slepých" raket a za 30 minut by vystřelil dalších 10 raket, tentokrát s jadernou hlavicí. Protiraketová obrana by pak dělala co?
20. 11. 2008 | 08:19

SuP napsal(a):

David -
Nabíjela!
20. 11. 2008 | 08:24

Václav napsal(a):

Zajímavé je, že v propagaci radaru se nejvíce angažovala Redakce zpravodajství ČT.
Jistě by bylo zajímavé vědět proč? To jejich nadšení muselo být něčím podpořeno.
A naopak proti radaru velmi zapracoval Klvaňa.Že by to byl jeden z ruských špionů?
20. 11. 2008 | 08:28

antizel napsal(a):

Zaorálek lže jako když Rudé právo tiskne
to zase bude tučná odměna od soudruhů z ruska, takhle smotat všechny lži a výmysly dohromady to se musí jeden snažit.
radar je slabý a nedohlédne tak daleko -ale je nejsilnější na světě a všechny nás zabije,jak je nebezpečný,radar se bude stavět cca 10 let, ale Orál operuje neexistenci raket dlouhého doletu z íránu(dnes mají "jen" dolet 2500km - to je do Bulharska
20. 11. 2008 | 08:32

Lila napsal(a):

to Čechoaustralan

Promiňte, ale jestliže někomu doporučujete, aby si zdokonalil "komik" češtinu a sám bez začervenání napíšete
"přividělat", tak k tomu není co dodat.
20. 11. 2008 | 08:34

antizel napsal(a):

Davide:

hlavně že věříš socanům, i přes prokázané lži o zahájení jednání o radaru a 4 letém vybírání lokality,nejdříve jsou pro radar i rakety,potom jen radar, potom radar jen malinký(Paroubek),potom radar v Nato(souhlas) potom referendum aby se radaru zbavyli a mohli říct mi jsme ho chtěli- to lidé ho odmítli)
20. 11. 2008 | 08:37

pgjed napsal(a):

Co pan Zaorálek nechápe:

Jednou z nejsilnějších stránek demokracie je svobodná diskuse, kdy v konfrontaci i zcela protichůdných názorů a argumentů může vzniknout pestrý, mnohotvarý a objektivnější pohled na problém, než, jakým byly výchozí názory.

Jsem přesvědčen, že kromě erudovaného specialisty - odpůrce radaru, bylo možno nalézt a pozvat k diskusi podobně erudovaného specialistu příznivce radaru. Pak nohla nastat skutečně otevřená a svobodná diskuse. Byl-li ale pozván jen jednostranně zaměřený odborník, neproběhla ve sněmovně otevřená diskuse, ale demagogické školení demagogů. Což možná panu Zaorálkovi vyhovuje, ale přínos pro celospolečenskou diskusi na téma radar je v lepším případě nulový, spíše ale deformující.

Jak je u nás obvyklé, sdělovací prostředky, kterým jde spíše o míru kontraverze a skandality, než o objektivitu, ani nenapadne pozastavit se nad evidentní "nahrbeností" této situace.
20. 11. 2008 | 08:39

Sláma napsal(a):

To Lila a Čechoaustralan:
Blue Jay je samozřejmě Čech jako poleno, který si jen dělá z diskuze legraci a čeká, kdo mu na to skočí. O amerických reáliích totiž nemá ani ponětí. Např. dlouho v diskizích zaměňoval Yellowstone a Yellowhead.
Já jsem se už naučil ty jeho nesmysly přeskakovat. Číst je, to je jen ztráta času.
20. 11. 2008 | 08:41

občan napsal(a):

Pane Zaorálku, díky. Váš příspěvek mě opět potěšil. Vidět, že rozumímte věci. Doufám, že brzy Vaše znalosti využijou ve vysoké funkci. Přeji mnoho úspěchů.
20. 11. 2008 | 08:52

oranžový napsal(a):

Pane Zaorálku .

Hlavně , když to nese něco do měšce...

viďte ?
20. 11. 2008 | 08:58

martin k. napsal(a):

Al Jouda napsal(a):
Být iránským teroristou, tak bych se vůbec nerozpakoval umístit na vícestupňovou raketu konvenční nálož.

Byt iranskym teroristou, tak se vykaslu na rakety jedno a vicestupnove a proste nalozim dodavku hnojivem a pridelam k tomu par dratku a mobil z bazaru. Pomer cena/vykon je v takovem pripade znacne lepsi.
20. 11. 2008 | 08:59

JAHA napsal(a):

Ad: autor
A pan Gore dostal dokonca Nobelovu cenu, pricom sa preukazalo, ze mnoho jeho tvrdeni na prednaskach a inych aktivitach boli bud vyslovene lzi, alebo manipulacie, ci polopravdy. Vid tiez rozhodnutie sudu vo V.B vo veci zaradenia "produkcie" a. Gora do vyucovacieho procesu na skolach.
20. 11. 2008 | 09:05

IronNick napsal(a):

Pane Zaorálku, buďte tak hodný a ujasněte si prosím se svými přáteli, jestli je ten radar
- "tak silný", že něco podobného ještě nebylo vyzkoušeno, takže je to hazard se zdravím obyvatel, bude špiclovat polovinu území Ruska, určitě potřebuje k napájení jaderný reaktor, apod..., nebo naopak
- "tak slabý", že nedohlédne nikam a tudíž případné iránské a jiné rakety (které Irán vůbec nevyvíjí, jenom je občas zkouší :)) by stejně neviděl, takže je vlastně k ničemu...

Jak jistě tušíte, obojí dohromady nemůže být pravda. Nevím, co se učilo na "Politické ekonomii a marx-leninské filozofii", ale mé vzdělání říká, že argumenty se nemají sečítat, ale vážit! :)

Pěkný den.
20. 11. 2008 | 09:20

stále rebel napsal(a):

Theodore Postol - Nefunkční radar proti neexistující hrozbě zbytečně vyvolává mezinárodní napětí
http://www.greenpeace.org/c...
http://www.greenpeace.org/c...

Rozhovor s Noamem Chomskym.
http://www.blisty.cz/art/43...
20. 11. 2008 | 09:22

StandaT napsal(a):

Jenom 600km? Tak to je dobrý. To tomu pánovi z Trokavce nebudou padat pečení ftáci na hlavu, ale jen pečení holubi vlétat do huby.
20. 11. 2008 | 09:30

David napsal(a):

Podle mého názoru je instalace radaru zbytečným vyhazováním peněz a zejména zbytečnou provokací proti Rusku, které nepochybně podnikne odvetná opatření, například umístěním radaru a raket na Kubě, což povede jen k vyhrocování celosvětového konfliktu. Navíc tento protiraketový obranný systém, zdůrazňuji - jen na obranu USA - je stále ve zkušebním provozu.

Teroristé (Irák apod.) nepotřebují žádné rakety. Jim stačí několik teroristických útoků třeba i bakteriologických v Evropě a USA a udělají takový chaos mezi obyvateli, že účinek je vyjde podstatně levněji než nějaké rakety.

Podívejme se na to, jak ani nejmoderněji vyzbrojené armády nedokáží porazit ty „zašpiněné chudáky“ v Afganistanu.

Terorizmus nemůže porazit ani ten nejlepší protiraketový systém, který může být namířen jen proti stejně technologicky vyspělým státům, jako je například Rusko. Když byla krize v Gruzii, tak i naši vládní činitelé připustili, že by radar mohl být použit proti Rusku.

Za nejhorší považuji to, že ODS jde proti vůli 80% občanů, kteří chtějí referendum. Prosazování umístění cizích vojsk na našem území, proti vůli občanů, považuji za velezradu.
20. 11. 2008 | 09:30

Doug Badman napsal(a):

Pane Zaorálku,
z Vašeho jinak jinak velic odborného a objektivního článku o lžích a manipulacích Vám nějak vypadla informace o tom, kdo pana Postola do Prahy pozval a kdo jeho cestu financoval. Dá se to sice najít na internetu, ale bylo by od Vás slušné, kdyby jste uvedl to upřesnil.
20. 11. 2008 | 09:40

Doug badman napsal(a):

Pardon:
Kdyby jste to upřesnil.
20. 11. 2008 | 09:41

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý příspěvek, který byl v rozporu se záměry těchto stránek, tj. umožňovat slušnou a věcnou diskusi.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco, správce blogů a diskusí
20. 11. 2008 | 09:45

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat,američani tady měli být už od pětačtyřicátého a ušetřili bychom si pár desítek let front na banány a hajzlpapír, a ne jenom nějaká polní kuchyň či radar, ale pořádná base. Tam kde stojí rozkročený americký mariňák, tam se hordám těžko leze. Nebo že by najednou přestalo platit přísloví o říších roznesených na kopytech ?? Modré přilby zatím umí akorát Srebrenicu.
Pro ty zapomněli zde:
http://www.rezek.biz/skl.htm
http://warnet.ws/news/25030
http://komap.net.ru/2008/09...
20. 11. 2008 | 09:45

kancelarska_mys napsal(a):

Dougu Badmane, kdybyste, dycinky jen kdybyste!

Kdybyste slyšel Miloše Kopeckého, jak srozumitelně vyslovuje "kdybyste" jako jedno slovo, nikdy více byste již "kdyby jste" nenapsal...."-)
20. 11. 2008 | 09:50

David napsal(a):

Pane Mihalco,

prosím smažte můj opakovaný příspěvek z 20.11.2008 09:30:44. Došlo k tomu omylem, když reCAPTHA signalizovala, že to nebere. Děkuji.
20. 11. 2008 | 10:00

Doug Badman napsal(a):

kancelářská myš:
pardon, vím o tom a bojuji s tím, ale zvyk je......
20. 11. 2008 | 10:07

ROSSIAN napsal(a):

Pane Zaorálek, DRŽTE SE: Všichni víme že "chcípající kobyla kolem sebe kope nejvíc".

A kdo je ta kobyla ?? Topolánkova váda sprostě manipulujíc s veřejným míněním, zastrašováním oponentů, vyhrožováním,(kauza morava proti "rebelce" Zubové co je proti radaru) sprostým lhaním a vymýšlením si hrozeb ("ruský imperialismus", agenti ruského imperialismus v ČR) aby lidi zastrašila a nahnala je do ovčince svých zcela osobních a egoistické zájmy (radar - na kterém si všichni zainteresovaní namastí kapsu), které maskuje ideologickým žvaněním o radaru jako naší příslušnosti k západní civilizaci - z pohledu nezaujatého pozorovatele zvenčí zcela nepochopitelné, směšné a absurdní.

Vláda cítí že ji "zvoní hrana". Obamovi se příliš nechce pokračovat v Bushových neokonzervativních fantasmagoriích (radar, další rozšiřování NATO, barevné revoluce, podpora extrémistů a typu Saakašvilliho, Kaczynského, Topolánka a celé pobočky US neokonského středoevropského cirkusu). Navíc sílí i protiradarová lobby v zemích EU.
Topolánek má smůlu. Může si žvanit, vyhrožovat, lhát jak si chce, ale pokud ztratí podporu svých páníčků má smůlu.
20. 11. 2008 | 10:16

Lex napsal(a):

20. 11. 2008 | 10:25

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den, pane Davide,
díky za upozornění, mažu :-).
Přeji pěkný den,

Zdeněk Mihalco, správce blogů a diskusí
20. 11. 2008 | 10:25

Sláma napsal(a):

O tom, že radar je primárně určen proti Rusku, snad už nikdo nepochybuje. Pomalu se o Severní Korei v této souvislosti cudně přestává mluvit, vždyť zničila svá jaderná zařízení a kdykoliv v budoucnu jim stačí poslat trochu ropy a bude pokoj. Stejně tak Írán, pokud by získal bezpečnostní záruky. Ostatně je známa zpráva amerických tajných služeb, že Írán jaderné zbraně nevyvíjí.
Současné americké administrativě není možno věřit, vždyť opakovaně prokazatelně lhala o důvodech války v Iráku. Těžko je možno uvěřit, že by najednou v otázce Íránu byla jako Mirek Dušín.
Radar může sloužit k navádění nejen interceptorů ze sil v severním Polsku, ale také k interceptorům systému Aegis. Ty jsou mobilní, umístěné (zatím) na lodích, ale mohou být neseny i ponorkami a strategickými bombardéry B52 a B2. V příštím roce mají být připraveny jako nosiče raket systém Aegis 3 křižníky třídy Ticonderoga (USS Lake Erie, USS Shiloh, USS Port Royal) a 15 torpédoborců třídy Arleigh Burke (např. USS John Paul Jones, USS Russell, USS Ramage, USS Milius a USS Decatur).
Kombinace radaru, interceptorů v Polsku a interceptorů nesených na lodích, může ohrozit základní princip, který brání vypuknutí jaderné války a to je princip vzájemně zaručeného zničení. Ani kdybych přijal myšlenku Američanů, že náhlým a masívním prvním jaderným úderem vyřadí zastaralé ruské nosiče jaderných zbraní a event. přeživší sestřelí pomocí antiraket, nemohu se smířit s "collateral damage", jak američané eufemisticky označují zabité nebo zmrzačené civilisty. V tomto případě by jich zřejmě bylo o trochu více, než v Iráku či Afganistánu. Nemluvě o škodách na životním prostředí a samozřejmě o tom, že radar v Brdech by byl hlavním cílem ať již odvetného nebo dokonce preventivního úderu. Uznávám právo každého národa na sebeobranu, toto právo však končí tam, kde začíná právo jiného národa na sebeobranu. Rusko má stejné právo na svoji bezpečnost, jako mají USA a proto, prosím, akceptujte, že jejich obavy jsou naprosto legitimní.
20. 11. 2008 | 10:28

hv napsal(a):

Nazev clanku se vam opet povedl. Nevidana mira sebekritiky :-)

Lubomír Zaorálek: Lži a manipulace kolem radaru v České republice
20. 11. 2008 | 10:42

oranžový napsal(a):

Až nebude potřeba bránit se ...
Až se rozplynou pochybnosti...
Až lidská tvář bude nad zbraň..
Až všichni najdeme se ..v dobrém ..

Nebude třeba bránit se :-)
20. 11. 2008 | 10:44

SuP napsal(a):

Dorovnávám a jdu vejš:
Lubomíre, nechte už těch demagogií.
Dosah radaru 600km? Potvrzuje jeho nižší výkonové parametry.
Američané lžou, Irán nemá rakety s doletem 2500km. A když to tvrdí Irán? asi se jenom vytahuje.
Názor tohoto vědce je je jeden z 1000000 názorů odborníků.
Z raketového sila lze odpálit raketu s libovolným nákladem, tedy hlavicí. Pouze rakety CCCP SS20, SS22 a SS23 měly podél svého tubusu bidélka pro holubičky míru.

Druhdy zdrhl z USA Dean Reed
do NDR, za lepší svobodou. Porč by pan vědec nemohl přijet do Prahy na Vánoční nákupy?
20. 11. 2008 | 10:48

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,

nějak nám zlobí systém a objevují se tu vícekrát po sobě totožné příspěvky. Smazal jsem proto texty pánů SuPa a oranžového, které se tu objevily několikrát za sebou. Ponechal jsem vždy pouze jeden příspěvek.

Pokud se budou i nadále objevovat totožné příspěvky několikrát pod sebou, budu to bez upozornění promazávat a ponechám vždy jeden text. Snad se systém umoudří.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco, správce blogů a diskusí
20. 11. 2008 | 11:10

Morová rána napsal(a):

Tak, už toho bylo dost!

Je přeci úplně jedno, že Evropa není přímo ohrožována íránskými raketami. Stejně základny v Česku a Polsku nebyly zamýšleny jako obrana proti případnému útoku z této země, což všem racionálně uvažujícím jedincům muselo být od počátku jasné. Ta hra na íránskou notu,jak vidno, nebyla ničím jiným než trapným pokusem o zachování dekóra, která ovšem zainteresované osoby rychle přestal bavit. Však ji taky záhy opustili a přiznali, kdože má být ten pravý nepřítel.

Takže, já spolu s nimi odpovědně prohlašuji! Buď budeme mít radar, nebo druhý osmašedesátý!
Proč? Prostě proto! A radar nás před tou hrozbou spasí!!
Až nám sem budou chtít vpochodovat Sověti, můžeme ho po nich třeba hodit. Nebo si počkáme, až Američani vyjádří důrazný protest, jako to udělali onehdá, při té patálii v Gruzii, všechno samozřejmě mnohem účinnější, než případná intervence NATO! Proč jsme do něj tedy vlastně vstupovali, to ví jen Pánbůh.
Navíc, Američani jsou fajn hoši a především důvěryhodní a schopní spojenci, o čemž nás už celá léta přesvědčují v Iráku a Afgánistánu, takže budou-li si tu chtít postavit třeba perníkovou chaloupku, já jsem pro. Jisto jistě je to pro naši bezpečnost to nejlepší?
A chtít po nich argumenty??
Pcha!! Beztak je každý oponent americké vojenské mašinerie nepochybně jen jakýsi zapšklý zastydlý kryptokomunista a sovětský agent. Důkazem budiž, že je oponentem americké vojenské mašinerie.

Howg!
20. 11. 2008 | 11:15

silvie napsal(a):

dosah radaru je jen 600 km? Znamena to, ze nas ma branit proti Slovakum a Polakum? To nam Amici zatajili. I Kaliningrad je pravdepodobne dal.
20. 11. 2008 | 11:20

Jan napsal(a):

Při dnešním testu raketového deštníku v Tichomoří se USA nepodařilo zasáhnout cvičnou balistickou střelu.
20. 11. 2008 | 11:25

RUMCAJS napsal(a):

Sláma:
Radar proti Rusku-to je výplod chorého mozku.
20. 11. 2008 | 11:29

kb napsal(a):

Prosím podívejte se na technické parametry radaru a nevěřte blábolům prosovětského politika. http://www.atmonline.cz/ana...
20. 11. 2008 | 11:32

Jakub Roth napsal(a):

Pane Slámo,
představte si, že se ještě někdo, kdo se domnívá o tom, že radar je primárně určen proti balistickým střelám ze středního východu, tady je. Klidně se k tomu veřejně přiznám. Zvlášť, když se dozvím o íránské raketě s dostřelem 2500 km, což není propaganda USA, ale fakt.
20. 11. 2008 | 11:33

max napsal(a):

to zaorálek:
Pokud by byla pravda,že radar má dosah 600-800km, tak jste právě popřel vše,co jste dříve (a nejen vy) psal a říkal.
Radar s takovýmto výkonem by byl totiž absolutně k ničemu a maximálně by dosáhl na Slovensko,Polsko,Rakousko a Německo.
O zaměření na Rusko,jak jste stále uváděl by nemohlo být ani řeči, natož o škodlivých zdravotních jevech.
Ujasněte si to prosím.
Osobně by mě nejvíce zajímaly právě ty případné škodlivé zdravotní účinky pro obyvatele. Ale na to jsou dvě studie a každá jiná.
20. 11. 2008 | 11:33

Matrix napsal(a):

Pane Zaorálku a místní rudí soudruzi tak jak to je. Platí toto?
http://www.blisty.cz/art/41...

A nebo váš dnešní canc. Prosím místní soudruhy aby mě politicky stupidnímu jedinci pomohli. Nějak mi to mozek nebere. Asi to bude tím, že je modrý.
20. 11. 2008 | 11:37

Bobesz napsal(a):

Milý RUMCAJSI, SLÁMA má na rozdíl od tebe argumenty, ty jenom urážíš jiný názor. ..........že, by Rumcajse platil Topolánek, za jeho příspěvky do této diskuze........(vidíš Rumcajs jako ty to umím napsat taky)
20. 11. 2008 | 11:41

Pumprlidentlich napsal(a):

Naprostý etalon objektivity.
20. 11. 2008 | 11:44

Matrix napsal(a):

Sláma nekecají z hladu. Právě ti tvůj vrchní soudruh vysvětlil, že dosah radaru je 600 - 800 km. A Rusko je vzdáleno jak daleko?
20. 11. 2008 | 11:45

RUMCAJS napsal(a):

Bobesz:

Radar proti Rusku s dosahem 800 km- Chacha.......

Pánové, vaše plácání vůbec nelze nazvat argumenty a to se vás vůbec nesnažím urazit.
Jeden trouba s náušnicí vyvozuje svůj postoj z překladu z angličtiny, druhej tvrdí že má radar dosah 800 km a je primárně určen proti Rusku....

Nezlobte se, ale nic jiného jak výsměch si nezasloužíte.
20. 11. 2008 | 11:49

Ja napsal(a):

Koukam, ze komu dochazeji argumenty pro radar, bude alespon oznacovat pana Zaoralka za agenta KGB. Nejsem si jisty, jestli to svedci o ignoranci a nevzdelanosti nekterych priznivcu radaru nebo jen o jejich hlouposti. V kazdem pripade si nejsou schopni dat fakta dohromady a nez by uznali vlastni chybu, tak zacnou urazet.

Neschopnost pana Topolanka uvest jakekoliv fakticke protiargumenty me jen utvrzuje v presvedceni, ze radar tady nema co delat.
20. 11. 2008 | 11:49

Jan napsal(a):

Matrix,
zamrzl jsi před 20 lety. To, že je někdo proti radaru nemá kořeny v nějakých vztazích ke zřízení v Rusku. To platilo tehdy, kdy komunisti vzhlíželi k Moskvě. Dnešní Ruské impérium je daleko pravicovější než jsme u nás v Čechách a hledat v tom nějakou spojnici může opravdu jen modrý (překl. omezený) mozek
20. 11. 2008 | 11:51

Ja napsal(a):

Jen dodam, ze zmineny dosah radaru alespon dokazuje, ze je jeho vystavba zamyslena z uplne jineho duvodu, nez kvuli nejake obrane.

Vytvoreni napeti. To je to, o co jim jde. Zkuste si to uvedomit. Dekuji..
20. 11. 2008 | 11:52

Matrix napsal(a):

Jan
Soudruhu, pomůžeš jednomu modrému mozku se vyznat v argumentaci páně Zaorálka s výše uvedenými parametry. To víš, nemám správně rudý mozek tak mi to ne a ne docvaknout.
20. 11. 2008 | 11:54

toko napsal(a):

Je jedno, jaký dosah bude mít radar, důležité je, aby zde byla americká základna a ne ruská, jak by si asi přál učitel marxismu Zaorálek.
20. 11. 2008 | 11:59

Jan napsal(a):

Matrix,
äha já myslel, že chceš diskutovat a tobě jde jen o urážky. Tak to si najdi někoho jinýho.
20. 11. 2008 | 12:01

Morová rána napsal(a):

Místopřísežně prohlašuji, že jsem placená z Kremlu!
Ještě dnes ráno se tu u mně stavoval Putin a dal mi stovku, ať sem napíšu, že jsem proti radaru.
20. 11. 2008 | 12:02

džajár napsal(a):

Všechny radary a všechny rakety musí být namířeny proti Rusku - tedy SSSR - z východu VŽDY hrozilo a bylo nebezpečno už od 10.století do současna!!!!!
20. 11. 2008 | 12:02

guru napsal(a):

pokud by ČSSD byla u moci radar by vehementně podporovala, neb je to i logické.Ať se to někomu líbí nebo ne Amerika pro Evropu něco udělala a má právo prosazovat své zájmy i u nás. Od socanů je to jen pouze licoměrné, krátkozraké a nedůstojné. Pokud levice vyhraje příští volby, tak už si néjaký důvod pro radar vymyslí. Je to trapné ...
20. 11. 2008 | 12:07

Morová rána napsal(a):

Pane Guru,

nemám ani tak výhrady proti tomu, co jste napsal, jako proti vašemu nicku. Domnívám se totiž, že pokud tak přesně víte, co udělá soc. dem. po volbách, měl byste si říkat spíš věštec... Ačkoliv, když tak o tom přemýšlím, mám výhrady proti tomu, co jste napsal. Tedy, pokud máte dojem, že Američané pro nás něco udělali a my jsme jim za to povinováni radarem, budiž. Já jen, co abychom jim jako výraz vděčnosti darovali něco jiného? Třeba bychom jim mohli koupit bomboniéru...
20. 11. 2008 | 12:20

Matrix napsal(a):

Jan
Soudruhu, reagoval jsi ty kapišto, ale technické argumenty jsi stejně nějak nedodal.
20. 11. 2008 | 12:23

Čechoaustralan napsal(a):

Milá Lilo,
"Červenat" se můžete Vy, neboť
zřejmě neumíte číst. Slůvko "přividělat" jsem totiž uvedl v uvozovkách, hlavně kvůli takovým čtenářům jako jste Vy. Učinil jsem tak -alespoň pro Vás-
zhola marně, neboť jste ani tak nepochopila, že jde o přímý citát z příspěvku pana Blue Jay, tedy včetně jeho svérázné gramatiky. Zaujala mne nicméně Vaše připravenost bez rozmyslu si rychle jaksi od pasu vystřelit. Naštěstí jsem zde v Austrálii zcela mimo dostřel Váš a Vám podobných. Žijte si blaze ve své bohorovně sebestředné nevědomosti, uleví-li se Vám tak ve Vašich zřejmých komplexech méněcenosti...
20. 11. 2008 | 12:29

Čechoaustralan napsal(a):

Lile:
P.S.: "Komic" je samořejmě opět přímý citát z Blue Jay (Vámi "opravený" na "komik").Promiňte, ale k tomu už opravdu nemám co dodat.
20. 11. 2008 | 12:36

Lujjza napsal(a):

Vůbec mě nezajímají technické ani jakékoli jiné parametry. Prostě tu nechci radar a cizí vojáky, a to ani ruské, ani americké, ani jiné.
20. 11. 2008 | 12:39

XYZ napsal(a):

Především nejde o protiraketovou obranu, ale "National missile defense" tedy o raketovou obranu. Jde tedy nikoliv o obranu před raketami, ale o obranu raketami. Před čím mají tyto rakety údajně chránit, název systému neříká.
http://www.middlepowers.org...
Bojové velitelství zodpovědné za Národní raketovou obranu (NMD) je velení vesmírných sil (USSPACECOM) a NMD je součástí systému, jehož "jednou z hlavních funkcí je schopnost přesně cíleného úderu kdekoliv na světě". Cílem je "dominance vesmírnému rozměru vojenských operací k ochraně zájmů a investic USA."
(http://www.middlepowers.org...)
Koneckonců, při testech den 20.2. NMD se testovalo sestřelení družice, ne rakety.
20. 11. 2008 | 12:55

max napsal(a):

to morová rána:
máte příznačný název:-)).
Nic ve v zlém,ale :
1) Gruzie není v NATO, proto "jen" ten protest.
2) To s tou bonboniérou je fakt dobré. Komunisté po r.1948 to řešili s těmi imperialisty hůře,to je pravda. A samozřejmě platí,co Amík, to lump a válečný štváč.
V padesátých letech nám to tady řídili a v r.68 nás dokonce i dočasně obsadili...
(nebo to byl někdo jiný?).
3) Afghanistán - fuj, měli je nechat dál napospas Taibanu, co je nám do nich, že. Hlavně smrádek a teploučko domácího krbu. A že Taliban krom terorismu vyvážel i kvantum drog, z kterých byl živ? Ať si to někdo nějak vyřeší,hlavně ať do toho netahá nás. A ten Saddam byl také vlastně lidumil, Kurdové i šiítové by mohli dlouho vyprávět, hlavně ti, kteří přežili...
Teď vážně, svět není jen černobílý (nebo rudomodrý), naštěstí. USA udělaly nesporně spoustu chyb, ale pořád si myslím, že v 20.století a snad i v 21. je to náš nejbližší spojenec (Francie, V.Británie, natož Německo a Rusko mají těch vroubků podstatně více). Ale do zadku bychom jim lézt neměli, což se ani snad neděje.
Osobně bych nikdy např. nepodstoupil tu ponížující proceduru s udělováním víz,která zde byla. Nevím,co je nějakému úředníčkovi do mého daň.přiznání,čísl účtu, apod. Ani nemám rád to jejich časté trochu pokrytecké chování a aroganci. Ale lepší než mazání medu kolem úst a pak zrada (naši bývalí smluvní spojenci budiž příkladem, dnešní chování Sarkozyho též).
Hezký den.
20. 11. 2008 | 12:55

george napsal(a):

Absolutně se nevyznám, na rozdíl od zdravotnictví, jadernému tématu včetně radaru a raket. Řada příspěvků, včetně samotného Zaorálka, u kterého mě to už nepřekvapuje (ten rozumí i potratům), mě dokazuje, že jsme asi národ odborníků v této oblasti. Co však vím zcela bezpečně z osobních zkušeností se soudruhy z Ruska( dříve CCCP), že cokoliv se u nás postaví v zájmu obrany proti nim, schvaluji. Nelze jim totiž v ničem věřit a kdyby zde nebyla EU a NATO, dávno jsme tu měli jejich vojáky i s raketami a ani by k tomu nemuselo být referendum. Přátelé, vůbec se divím, že na toho druhého Goeblse
vůbec reagujete, vždyť už je k smíchu každému i v jeho vlastních řadách. Když mluví Rath, má to alespoň demagogickou hlavu a patu, ale tohle?
20. 11. 2008 | 12:57

Xury napsal(a):

Pro XYZ s těmi překladatelskými skvosty už jste trapní. Už tady exhiboval Tamáš. Tak si dejte raději studenou sprchu.
20. 11. 2008 | 13:01

převoř napsal(a):

Umí ČSSD vůbec něco jinýho, než populisticky nabíhat většině národa? že založila celou kampaň na démonizování 30 kč u doktora, tj. jedno pivo, je fakt smutný a ještě smutnější je, že to na nás tak nechutně zafungovalo... a přotom Julínek je jeden z mála ministrů, který s dobrym úmyslem maj odvahu dělat nepopulární kroky a vůli neco změnit, je mi ho fakt líto. s radarem je to stejný, jen je to o to nebezpečnější, že zde ČSSD jedná v režii Moskvy...
20. 11. 2008 | 13:12

kněží napsal(a):

Čecháčkové nemají rozum - chtějí radar. Dostanou za to víza, ať se podívají tam, odkud pokušení pochází.
20. 11. 2008 | 13:15

j.p.š. napsal(a):

nějaký Postol, pozvaný Greenspaece - to je zaorálkovo terno.
Co vůbec dělal v Poslanecké sněmovně - zřejmě v bufetu?
20. 11. 2008 | 13:21

aleš007 napsal(a):

přečetl jsem jen titulek
Lži a manipulace kolem radaru v České republice, autor Zaorálek, a od srdce jsem se rozesmál. Kdo jiný by psal lži a manipulace na jakékoli téma, než tento doktor Cvach české politiky...
20. 11. 2008 | 13:26

Štěpán Fanatik napsal(a):

CO je zarážející na radaru:)
Že se nikdo neptá proč:)?:)
A tak znova pro nechápající:)

Jsou dvě otázky:
Kdo má hlad po ropě a surovinách jak černá díra:)?
Kdo má ropu a suroviny?

Podle odpovědí je jasné komu o co jde.

Přijde mi, že tu někdo soudí svět podle socialistické pohádky o žábě na prameni.

Ale do háje...proč by neměli lidi za nerostný suroviny platit penězi?

Proč k tomu budeme používat zbraně,nasilí, smrt?

Proč chtěl AH porazit SSSR a mazal to směr Kaspik? Co by získal kdyby dobyl Anglii?:)

Prostě je to souboj o suroviny.

Jenže lidi..Země je jen jedna.Co teď? Koho vlastně je? USA nebo Rusa?:)

Do háje, že sem vůbec něco píšu:)

Vy mě stejnak nepochopíte:)
20. 11. 2008 | 13:34

Štěpán Fanatik napsal(a):

Pro George:
Jenom proto, že ti dal někdo v rusku přez hubu, nebo si dostal velkou pokutu neodsuzuj celý Rusko:)
Mysli!
1)Ty Voe..nebejt Hitlera tak tu nikdy nebyli.
2) to by mě zajímalo jaká síla je vypakovala po rozpadu Varšavské smlouvy?
a)buď je vyhnal Kocáb svojí hudbou..ale ještě žije..takže se neboj..radaru netřeba
b)nebo jim došli prachy?
c) co by tu jako chtěli, ten uran co jsme měli je v háji ne?
d)jako fakt..co by z toho měli?
e)V národním shromáždění hlasovalio všichni až na 3 poslance pro přítomnost vojsk Varčasvské smlouvy? to nebyli češi? nebo bylo na drogách? nebo jakou měli zkušenost?
BOŽE!!!
20. 11. 2008 | 13:41

pefben napsal(a):

Pane Zaorálku: tak ty lži a manipulace prostě nepište a žádné nebudou!
20. 11. 2008 | 13:43

GEO napsal(a):

Sláma:
Nikdo nupírá Rusku právo na bezpečnost a sebeobranu.
Jen jejich nevyzpytatelnost a rozpínavost je silně zneklidňující.Již zde jednou byli.
Takže raději přítomnost USA než Ruska.Neutrální těžko zůstaneme.
20. 11. 2008 | 13:50

SuP napsal(a):

Štěpán Fanatik -
Vaše neštěstí vidím v tom, že jste hrd na svůj fanatismus. To vás zaslepuje a blbě Vám to radí.
Nicméně taky otázka. Až dojdou zásoby ropy v Arábiích, kdo první najde použitený náhradní zdroj energie?
Pokud budu vědět, že se bez ropy v budoucnosti obejdu, proč bych prudil v Arábii, když vím, že mě celý svět hlídá?
20. 11. 2008 | 13:52

Ludvík napsal(a):

Bush lhal, aby destabilizoval Evropu a naštval Rusko.
Sympatický černoušek Obama bude chtít poškozenou pověst USA napravit,uklidnit Rusy a Evropany. Navíc při řešení zděděné krize nebude jistě rozhazovat peníze na pochybné válečné plány.
Je tedy pravděpodobné, že radar u nás nakonec nebude. Napotřebujeme ho my občané. Jen Topolánkova modrá klika. Na co asi ?
20. 11. 2008 | 14:01

george napsal(a):

Pro Štěpána Fanatika : Už to jméno vzbuzuje pocit, že autor vzkazu pro mě je skutečně fanatik, ale tak trochu i dement. Ta Vaše první věta napovídá, že jste založením hulvát IV. cenové skupiny, a za druhé i negramota (oslovení vole ve větě se píše s malým v). Od spisovné češtiny se můžeme dostat k jedinému faktu, Vámi uvedenému pod bode e). V srpnu 1968 na území republiky vtrhla vojska Varšavské smlouvy, aniž by k tomu měla jakýkoliv mandát. Tedy byli jsme napadení v rámci záchrany komunismu u nás. Ano, kdo to potom zlegalizoval, to byli Češi - strachem podělaní poslanci KSČ a užili jsme si s nimi 40 let budování šťastné budoucnosti. Proto mě, ty smrade, nepoučuj abych myslel. Já si svoje užil na vlastní kůži a mnoho dalších lidí, co se dnes musí dívat na tu komunistickou pakáž, co se tady zase začíná roztahovat v zájmu zase lepších zítřků.an 52
20. 11. 2008 | 14:03

hank bukowsky napsal(a):

Spílání přesvědčených dobrovolných i placených agitpropčíků militantní verze hegemonie USA je už jenom přesvědčováním sama sebe, takovým povzbuzováním tlupy, která nemá dost argumentů, zato je víc než dostatečně nahrazuje nadávkami a primitivizmy.
Tahleta skupina by okamžitě spílala i Bushovi, kdyby přišel s korekcí národní raketové obrany USA. Zdůrazňuji USA. Neb ze smlouvy ani z jiných dokumentů nevyplývá povinnost chránit kohokoliv, stejně jako v čl. 5 smlouvy o NATO.
Tahle skupina militantů s duchem opravdových bolševikůneváhala nedávno spílat Klausovi, Tlustému, Ranincovi, Bémovi, či komukoliv jinému z vlastního hnízda, jež projevili odlišné názory od führera. V padesátych létech to by byli oni, co by řvali Ukřižuj ho! Jen dílem náhody tuto možnost nemají. Zástěrka demokracie je jím stejnou zástěrkou jako blaho lidu předtím.
Postol dokázal Pentagonu i Kongresu, že Patrioty ve skutečném boji a to ještě v drtivé převaze US Army ve válce s Irakem 1992 měli jen % !!! účinnost.
Denunciace ve směru, že Postol a před ním jiný specialista nejsou u válu a tedy u správnych informací jsou směšné. Vychážejí z kotlínkovského čecháčkovského pojetí světa a znalosti o něm.
Takže tvrdá fakta, výsledky zkoušek, mimo jiné nedávno nad Japonskem , jim nedělají potíže v jejich víře o jediné pravdě. S tímhle se dá dělat jenom jedno: nepřipouštět, aby se ve volbách podobné kreatúry dostávali k moci.
20. 11. 2008 | 14:06

Štěpán Fanatik napsal(a):

Sup -
Fanatik jsem proto, že nechápu ja si druh jménem lidi může na jedný straně Země řezat hlavy..a pak ten samý druh někde jidne hraje v hardcore pornu a jemu kulový do toho kde se těží ropa:)

Nic méně.

Skutečně je cílem mít pocit, že mě hlídá celý svět?

Co jsem na světě, mám touho sám o sobě rozhodovat.
Skutečně není cesta, neútočit..tedy obrany netřeba.

dojdeme k problém slepice-vejce.

Každopádně zásadní zde vidím toto:
Naše technologická převaha je tak daleko, že nám zatemnila pohled na svět očima člověka toužícího po napítí čisté vody, nadechnutí zdravého vzduchu a vyspání se s holkou nebo klukem bez AIDS.

Teď nelobuju za afriku nebo jiný kontinent.
Každopádně vím, že většina tohoto národa a diskutujících na tomto webu bude večer čumět na Ordinaci.. a nějakej radar jim bude u zadku.

To je ten problém..my máme konzum..oni ho chtějí taky.
My jim ho dáme - ale musí zaplatit krví.
Peníze totiž tiskne FED, Evropská banka.
Rusko snad bude..a za času SSSR bylo jediná alternativa, která byla schopná říct západu..děte do háje. Vy máte vodíkovou bombu..my taky. Vy tisknete Dolar, my Rubl.
Bohužel západ dovolil lidem konzum. V Rusku zákazali žít.

Toť vše.Lidi jsou všude stejný.
jenže na životní styl západu bychom potřebovali 5,5 planety Země..pokud by jí chtěli mít taky tak zbývající 5miliard lidí.

Naše štěstí je..že jsme uprostřed toho všeho..takže řešíme jaký máme napisy na zdech. Ale pivo je furt. A někdy je líp a někdy je hůř. Nikdy jak tam u nich.

a dost:)
20. 11. 2008 | 14:11

bukowsky napsal(a):

pro georga:
Tahleta pakáž zvolila jinou metódu - taky pomocí zrádců, jenže poučená vývojem tentokrát vsadila na peníze, a penězma zaplacené oblbování. Tahleta pakáž nemá dozajista jiné zájmy než ty svoje, tak jako pakáž z 1968. A nevidět to, znamená, že jste nepochopil nic a zůstal zamražený v dobách před r. 1989.
Forma nerozhoduje. Rozhoduje obsah.
Jestli je metoda Když ptáčka lapají, nebo Na zajíce s bubnem, je úplně nepodstatné. Na to si potrpí jenom otroci - fajšmekři.
Obyvatelé různych končin světa by vám mohli vyprávět o blahu pro změnu tohohle agresora, kde nemusel brát takové ohledy, jako na kotlinku v Evropě.
20. 11. 2008 | 14:15

Štěpán Fanatik napsal(a):

George:
Je vidět, že jste asi zažil velký kulový.
Protože moje oslovení bylo přesně takto myšleno:) Nadsázka je Vám asi cizí.

Můj sloh či pravopis nemá vliv na to jestli Vaše představa o důvodu mít radar je zcestná.

Jako až budeme mít oba prostatu, je dobrý mít plínku.

Ale zRadar Vám unik kapitálu,inteligence a zdrojů nezaručí.

Nicméně jste sám potvrdil, že jsme mohli hlasovat jako jede můž proti okupaci.

Proto že to neudělali, tak proto tu lidi zalezli zpátky do ulic a pustili si hokej:)

Voe:)
20. 11. 2008 | 14:16

JAP napsal(a):

I profesoři na amerických universitách mohou být agenty KGB či jak se dnes jmenují, stejně jako pan Zaorálek. Ověřte si, jak zanedbal Clinton během 8 let svého prezidentování bezpečnost USA, k jakým únikům utajovaných technologií došlo do Ruska a Číny a kam tyto technologie byly prodávány (Korea, Irán).
20. 11. 2008 | 14:20

dej2 napsal(a):

Ludvík.Jste jeden z těch naivních,kteří si myslí,že p.Obama bude"hodný černoušek".Vaše probuzení bude o to bolestnější.Vzpomeňte si potom na moje dnešní slova.Věřím,že p.Obama bude zrovna tak tvrdý prezident,neli tvrdší než P.Bush.Copak Vám p.Riceová připadá díky své pleti jako slabá politička?Zrovna jako Afroameričané na důstojnických postech v US army,tak i p.Obama bude vynikat svojí tvrdostí a rozumným názorem na nebezpečí,ať už pochází odkudkoliv.
20. 11. 2008 | 14:24

Pavel Stockl napsal(a):

Pan Zaorálek volí jednosměrný přístup: lžou a manipulují jen zastánci radaru. Jeho odpůrci jsou pak naopak objektivní, pravdomluvní a nikomu nenadržují. Jedno je mi jasné, že p. Zaorálek radar nechce. Jeho kritické myšlení kulhá a já se hrozím doby až tento pytel moudrosti a expert na kritické myšlení usedne v Černínském paláci.
20. 11. 2008 | 14:25

zdeněk napsal(a):

ne každému se podaří charakterizovat v nadpisu obsah vlastního článku
20. 11. 2008 | 14:27

george napsal(a):

To Štěpán Fanatik : Proti okupaci, provedené jedné noční hodiny, se dá hlasovat? Ano, zažil jsem podle Vás kulový, v roce 1968 mě bylo 26 let, takže mě nepoučujte o tom, jak mě celých následujících 40 let pod zbraněmi rusáků bylo, když Vy o tom můžete vědět ho... Další diskuze s Vámi je zcela zbytečná, dejte si plínku a na hlavu mokrý hadr.
20. 11. 2008 | 14:28

SuP napsal(a):

Štěpán Fanatik -
Hezky jste se odkopal, ale u mě jste si velmi polepšil. Vidím ,že to není zas tak hrozné.
Problém rovnováhy zbraní vidím v tom, že k vyrovnanému počtu je potřeba započíst i důvěryhodnost povahy soupeře. A proto musí být Amerika zbraňově silnější.
Asi víte, co tím chci vyjádřit.
20. 11. 2008 | 14:31

Štěpán Fanatik napsal(a):

George:
No vidíte mě je 29.
Ale umím číst.
Takže Vám taky doporučuju weby jako např:www.palba.cz,http://www.valka.cz,www.mil...
Nebo knihkupectvi někde na rohu.

Tam se dočtete kdo kolik vedl válek a proč, kdo koho napadl, kdo komu pozabíjel kolik. kdo koho otročil. kdo měl kolonie. kdo je ztratil. kdo jim pomohl. kdo tvrdil, že jsou někde nějaký zbraně. taky tam je napsaný kdo v co věřil a kdo stim co udělal. atd. atd..

Je mi jasný, že vy ve svým věku nemáte co ztratit.

Ale moje děti nikdo nebude zmízikovat...OK?

už žádný atomovky a žádný chemický zbraně. Už žádný zlo a dobro. Ok?

jedna zem,jeden svět,spousta názorů a právo žít ... ok?

dík!

PS: to je divný, že ty Vietnamci třeba bojovali proti naprostý přesile asi 20 let...hele ..nesedli k televizi a normálně porazili za poměru cca 30000000:56000 USA:)
Jako super jsou ty Vaši Američani..hodný lidi. Napal uměj, chemický prasarny dělaj..ochuzenej uran, zmizíkujou japonce aby neměli ztráty..fakt super přístup maj..

tak hurá knim..dneska už ani nepotřebuješ bumážku..

nato kolik Vám je..jste pěkne trouba pane:)
20. 11. 2008 | 14:37

hank napsal(a):

dej2 k Rice - podle mne hlubinným podnětem pro extrémní snažení černé dámy byla právě snaha o vyrovnání se bílým mužům namíchaná s neskonalou vděčností za povýšení v duchu známého pápežštější než pápež. V kotlince to známe velice dobře. A to nemluvím o výsledcích. Ramsfeld se zdekoval včas, Chezney se stáhl, Powell odešel sám, Wolfovitz si taky omyl ruce, Rove lhal v zájmu Bushe a znemožnil se, Gonzálese usvědčili podřízení soudci z manipulace a zneužívání moci. Výroky několika velitelů v Iraku mluví samy za sebe. Takže tolik k výsledkům.
Obama jistě nezruší dogma o národních zájmech. Může však změnit prostředky vztahů USA k zbytku světa, tak jak převážně úspěšně Clinton.
Obama může zrušit některá dogmata vedoucí k omezování svobod a využívat více politiky a diplomacie než hrubé síly. Nikdo si ho nepředstavuje jako černého St.Clause, jen se zdá, že způsob prosazování zájmů a směr jaký byl nastolen Bushem je škodlivý jak pro svět, tak pro USA samotné.
20. 11. 2008 | 14:39

Kelly napsal(a):

Pane Blue Jay, Vy tu záměrně lžete na těchto stránkách, nezdá se Vám to nízké, přímo až ubohé?
20. 11. 2008 | 14:40

hank napsal(a):

george: něco jste zažil, ale k vlastnímu úžitku to zdá se, nebylo. Řeč je tady o tom, co je za politiku kolem radaru, kdo jaká fakta snáší a kdo je jak bere resp. dokáže vyvrátit.
Besed a propagandy kolem 1968 bylo letos dost a nikdo nepochybuje o tom, že to byla okupace. Tak jako byli jiné okupace, puče a převraty.
A radar je pokusem USA vytvořit svoji síť kolem zájmových území, jež ještě nemá pod kontrolou. Řečičky o ochraně a všeobecném blahu ve světle zkušenosti s obouma impérii jsou tak řečičkama pro ty, co si dělají ještě bábovčiičky z písku. Nesnažte se tvářit, že k nim patříte.
20. 11. 2008 | 14:46

David napsal(a):

Informace:

Zahranicni. iHNed.cz 20. 11. 2008 09:39 (aktualizováno: 20. 11. 2008 09:35)

Američané zkoušeli protiraketový štít. Tentokrát minuli cíl
Japonská válečná loď nedokázala při testu tichomořské části americké protiraketové obrany v noci sestřelit falešnou balistickou raketu, která předstírala útok ze Severní Koreje.

WASHINGTON, 20. 11. 2008 (iHNed.cz)

Příčinou selhání při zkoušce byla chyba senzoru na protiraketové střele. S odvoláním na americké vojenské zdroje o tom informovala agentura Reuters.

Několik vteřin před plánovaným zásahem falešné balistické střely selhalo antiraketě infračervené čidlo, které slouží k přesnému navedení na útočnou raketu. Obranná střela proto ve výšce 150 kilometrů nad Havají minula cíl.

Přiznání: Bylo to selhání
"Bylo to selhání," přiznal po testu ředitel námořní části tichomořského protiraketového programu Brad Hicks. "Snad to byl pouze problém té konkrétní antirakety a ne celé vývojové řady," dodal s tím, že střela stejného typu byla v únoru úspěšně využita k sestřelení vadného amerického špionážního satelitu.

Čtěte také o americkém radaru v BrdechPrvní peníze za radar dorazily do Česka

Odměna za radar: Američané dají 600 tisíc dolarů na českou vědu

Radar je dojednán. A co za něj?

Po cvičení je bilance pokusného užití tichomořského protiraketového štítu 16 úspěšných sestřelů z 20 pokusů. Náklady na poslední test dosáhly 55 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) a hradilo je Japonsko.

Japonsko je nejvýznamnějším americkým spojencem při budování protiraketového štítu. Ten je podle USA zaměřen proti balistickým střelám, které mohou být odpáleny z nevyzpytatelných států jako KLDR nebo Írán a mohou nést hlavici s jadernou, chemickou nebo biologickou náloží. Tokio ke spolupráci přiměl severokorejský raketový test z roku 1998, kdy přes Japonsko přeletěla balistická střela.

Více k mezinárodním souvislostem radaru Sarkozy s námi názor na radar nekonzultoval, ohradil se Vondra

Ztratilo se v překladu: rakety a telefonát Obama-Kaczyński

Spojené státy usilují o rozšíření prvků protiraketového štítu i do Evropy - v České republice chtějí vybudovat radarovou základnu a silo s deseti obrannými střelami v Polsku. Záměr ale naráží především na odpor Ruska.

Autor/ři: ČTK, foto: Reuters
20. 11. 2008 | 14:51

veverka napsal(a):

Lži a manipulace kolem radaru v České republice šíří česká a americká vláda neustále.Jsou to ovšem lži příliš průhledné až řekl bych infantilní a kontraproduktivní.Stabilní odpor veřejnosti i přes masivní propagandu v médiích hovoří za vše.Jistým lidem ve vládě musel někdo hodně dobře zaplatit,že jim ten radar stojí i za likvidaci jejich vlastních stran.
20. 11. 2008 | 14:53

Jos napsal(a):

Každý kdo má anglické jméno a bude nadávat na radar je pro "agenta Moskvy" Zaorálka odborník a minimálně několikanásobný doktor na raketovou obranu,Fuj...
20. 11. 2008 | 14:59

george napsal(a):

To hank : Pokud se vrátíte zpět na můj příspěvek ve 12.57, pouze jsem se vyjádřil k radaru v tom, že cokoliv bude u nás postaveno pro obranu proti Rusům, že s tím jako občan souhlasím. Ty další mé rekce již byly jako odezva na příspěvky "Štěpána Fanatika" a vlastně jsme se dostali až k roku 1968. Omlouvám se.
20. 11. 2008 | 15:00

SuP napsal(a):

Štěpán Fanatik -
Nepřechválil jsem Vás?
Rozdíl je v tom, že já a George jsme tamtu dobu zažili na vlastní chápavou kůži, ale vy ji máte jen vyčtenou. Tedy je logické, že každý z nás svoje životní zkušenosti uplatňuje ve svých úvahách jinak. Navíc Vy už jste neměl příležitost poznat, které z textů co čtete jsou nakolik vylhané a pro jistotu je máte za bernou minci.
Nevytahujte se na sterší.
K debatám o potřebnosti či nepotřebnosti radaru je NUTNÉ připočíst i to, že obě strany ty zbraně na zničení všech MAJÍ. Nemůžete tedy tuto skutečnost abstrouhat, protože žeči o míru tu byly vždycky a nejvíc jich měli Hippies a to mezi tripama. To jste zase nazažil Vy (tu dobu, o tripech nepochybuji).
20. 11. 2008 | 15:04

Štěpán Fanatik napsal(a):

SuP:

Rozumím Vám. Právě proto nechápu proč se nová generace generálu v USA snaží vytěžit z maxima..dokud Číná Know-how, a Rusko nemá Money.

Nejsou to přesná čísla, ale myslim že to je nějak takto:
USA 550 mld $ officelní rozpočet + další 2 biliony za Irak.
150 mld $ Čína
140 mld $ Indie
..
110 mld $ Rusko !
2mld $ Česko:)

V současné době Rusko funguje jako zbrojíř Číny, Indie, Iránu,Syrie atd..prostě států který jsou v nelibosti USA (bohužel pro zbrojaře USA).

Radar je prostě zásnubní prstýnek.
Nechci vidět ten rozvod!! až USA dojde dech.
Známe své lidi(Naši hoši VIP) co dokáží točit korouhví jak vítr fouká.

To vidím jako hlavní problém. Ten rozvod. viz scénář panamy atd..

to že se Zaorálek veze na 69%..a nebo to myslí vážně je jedno.

všiml si někdo že proběhlo tiskem, že USA může zůstat v Iráku ještě 3 roky..i když obama vyhrál proto že slíbil že do roka je stáhne:)???:)
20. 11. 2008 | 15:08

veskawesi napsal(a):

Proc vas porad tak drazdi jeden pitomej radar???

protoze je americkej, to vas krka a nemuztet kvuli tomu spat, vse ostatni jsou jen trapne tanecky, vhodne jeste tak k nahaneni polityckych bodu za "obranu" narodnich zajmu. sasci
20. 11. 2008 | 15:15

Amarook napsal(a):

Divam se na to z druhe strany oceanu a divim se, ze se tady nediskutuje otazka k cemu by ten radar Ceske republice byl, at je funkcni ci ne. V srpnu 1968 se americka vlada shodla na tom, ze "nebudeme riskovat konflikt se Sovetskym svazem kvuli zemi jejiz jmeno nedovedeme ani vyslovit". Dnes se o tom diplomaticky mlci. Vlivny konzervativni americky politik Patrick Buchanan nevidi jediny duvod proc by Americe mel najednou vadit jaderny Iran kdyz ji nevadil jaderny arzenal maoisticke Ciny. Amerika tehdy klidne zacala valku ve Vietnamu a vubec se nebala, ze Mao podnikne jaderny uder proti jejim jihovietnamskym zakladnam.Tyz Buchanan na zacatku 90.let prohlasil, ze "bylo by idiotske riskovat konflikt s Ruskem kvuli nejake Litve".
Americany samozrejme tesi, ze je nekteri Cesi miluji, ale je velka otazka zda by byli ochotni se angazovat pro nejaky "Czech". Zda se to mozna cynicke, ale je to naprosta pravda.
20. 11. 2008 | 15:19

Štěpán Fanatik napsal(a):

Amarook:

Konečně rozumnej člověk na týhle diskusi.
Sebe nepočítám..jsem Fanatik:)
20. 11. 2008 | 15:21

Voitin napsal(a):

Vážený pane
Když Britové začali v r. 1940 používat radar viděli do dálky 200km, před 25 lety jsem na vojně obsluhoval starý sovětský letadlový radar namontovaný na ZILu s dosahem 500 km. Takže velký americký stacionární radar s dosahem 800km je blbina, to by viděl někam kousek za Košice. Jako politik si neumíte oveřit data nebo lžete.
20. 11. 2008 | 15:22

Pobo napsal(a):

http://blogy.nenasili.cz/cs...

:o))))

Že by další klasický myslitel typu Zaorálka, Hořejše či Š.Fanatika?
20. 11. 2008 | 15:29

Ivan Hochmann napsal(a):

Jste jako malí kluci.

Nechápu proč se vy všichni tak vehementně vzrušujete.
RADAR ZDE BUDE A BASTA FIDLI.
Nebo si snad myslíte ,že se bude brát zřetel na Zaorálkovic rusofiskou dušičku,neb jaho antiamerické postoje?Celý ten humbuk proti radaru je pouhá placená propaganda k omezení přirozeného vlivu USA,našich amerických přátel a v současné době i našich ochránců.

A vůbec kdyby bylo po mém,pošlu celou tu suitu komunisticky uvažujících rusofilů někam do Kremlu(sic).Do stejných míst celou EU,poněvadž od němců a francouzů se ničeho dobrého nedočkáme.Máme s tím historické zkušenosti........ a požádám senát USA o začlenění do UNIE jako 51 stát.Když mohou být členy Aljaška a Hawaii proč ne Česko? A protože uznáme oprávněné požadavky našich komunistických spoluobčanů,mohli by odejít se vším majetkem na východ.Kamkoliv by chtěli.

Ivan.
20. 11. 2008 | 15:37

Bobesz napsal(a):

Amarook u mě boduje. A ještě trochu historie.
2.světová válka :Churchill prosil Roosvelta "na kolenou", aby "pomohl" a "pomohli" mu teprve Japonci. - To je ta ochota pomáhat ostatním nebo jenom národní zájem.
---konec 2.světové války---
1. Kdo vybombardoval Plzeňskou Škodovku ?
2. Kdy si v Jaltě rozdělil se Stalinem sféry vlivu v Evropě ?
3. Kdo nehnul "prstem" ani v 48´ ani 68´ ?
4. Kdo vyzbrojoval "dnešní" Afgánské teroristy ?
5. Kdo podporoval Sadáma Husajna v jeho kariéře ?
...a dalších takových otázek by mohlo být spoustu.

A proč ????????????
Národní zájmy ???????
A čí ???
Je jedno jestli jsou Ruský nebo Americký.
My máme být zase jenom "loutkou" v rukou jedněch nebo druhých.
A stejně jako mě tu srali ruský vojáci tak mě sere, že by tu teď měli být americký.
A to jen proto, že si američani všimli, že pozice Rusů už není v evropě tak silná co bývala, a že mohou svoji sféru vlivu rozšířit víc na východ ???????
20. 11. 2008 | 15:45

Štěpán Fanatik napsal(a):

Bobesz:

Já prostě nemůže jinak než tleskat..a asi i ve stoje.

To je nás fakt tak málo co čtou a poslouchají + a dokáží si vzpomenout co četli a poslouchali?

Napsal jsem toho spoustu, ale vy jste prostě trefil 10ku.
20. 11. 2008 | 15:53

Franc napsal(a):

Národ, který nezná svoji historii, si ji bude muset zopakovat.Roku 1634, asi v polovině třicetileté války, napsal exulant Mistr Pavel Stránský ve své knize Respublica Bohemiae str. 247 -248 cituji : " Je to nyní již 16tý rok od chvíle, kdy naše vlast nerada otevřele své brány válce a je vydána na pospas nepřetržité a kořistnícké zvůli...Kdybychom včas dovedli míti rozum, kdybychom dobrovolně a jeden
přes druhého po vzoru předků byli obrátili onu spoustu zlata a stříbra, kterou za těchto dnů zločinní lupiči rozvozili do cizích končin a kdybychom vše rozvážněji a opatrněji zařídili, věru nebylo by nižádných nepřátel...
Pane Zaorálku, myslíte, že by Mistr Pavel Stránský byl proti radaru? Doporučuji vám tuto knihu si přečíst i přesto, že to patrně nepadne na úrodnou půdu.
20. 11. 2008 | 16:05

AHA napsal(a):

Ja se porad divim, ze tam pana Topolanka a dlasi.........jeste nechate sedet. Kolik obyvatel zije v CR a jak dlouho si nechate libit kazdodenni lzi a machinace. Lidi - to jste opravdu tak slabi?
Pane zaoralek, piste vice, to neni vse......ty lidi tam musi nekdo probudit k akci - PROBUDIT!!!!!
20. 11. 2008 | 16:12

FRANC napsal(a):

To Bobesz
Pane, věříte těm nesmyslům co jste napsal? Pak je mi vás líto.
1)Škodovka byly bombardována. Do posledního dne co tam vládli Němci, vyráběla pro ně zbraně.
2) svéry vlivu byly roděleny, proto, že zkrátka s Rusi se nešlo jinak domluvit.
3)Předpokládám,že by jste neváhal vyvolat nukleární válku kvůli rokům 48 a 68.
4)Máte snad pocit, že dnešní Afghánští teroristé mají americké zbraně?
5)Vzpomeňte si na záběry Saddámových vojáků. Jaké měli zbraně? Sovětské tanky samopaly a letadla.
Předpokládám, že si řádně zopakujete historii doplníte vzdělání.
20. 11. 2008 | 16:15

Kritik napsal(a):

Pěkný článek s řadou technických informací.

Kdo doposud věřil mystifikacím Topolánkovy vlády, snad se mu rozbřeskne. Pokud ne, je důvod jeho přesvědčení jinde, než v zájmu o obranu před teroristy.

Jinak všichni rozumní lidé museli již dříve poznat, jaký podraz na nás připravila současná vláda.
20. 11. 2008 | 16:20

ROSSIAN napsal(a):

Franc, víte co nejlepší bude se ho osobně zeptat. Je to asi stejně tak absurdní jako vaše dedukce. Stačí už že tato směšná vláda ten radar spojuje s civilizační identitou (východ nebo západ), a ted už se začneme dovolávat i historických osobností.
Zvlášt z pohledu zvenku je spojování radaru s civilizační identitou (jak ta dělá topolánek už se ani nestydící otevřeně plivat na Rusko) směšné a absurdní.
20. 11. 2008 | 16:22

Tomáš H napsal(a):

Pane Zaorálku, měl byste Vaše postřehy z přednášky poslat Rusům. Pokud má radar dosah jen 600 - 800km, jsou jejich obavy zcela zbytečné a mohli by nám přestat vyhrožovat.
20. 11. 2008 | 16:27

george napsal(a):

Sféra vlivu - SSSR :
rok 1948 komunisté definitivně uchopili moc, zcela "demokraticky" ( a hlavně za pomoci populismu zdvihli dělnickou třídu proti nenáviděným kapitalistům v zemi), kterým nakonec všechno sebrali a ti, co nestačili utéci, zavřeli -fakt.
rok 1968 - sféra vlivu SSSR slábla a tak se to řešilo vojensky za pomoci kolaborantů (tak zv. zvací dopis)
1989 - sféra vlivu SSSR skončila a za pomocí lidí v celé zemi jsme těm rusům utekli z lopaty na západ (NATO, EU - tam jsme měli patřit už po válce, nebýt Gottwalda).
2008 - sféra vlivu USA a západních zemí, evidentní mocenská snaha Ruska (Putin) rozšířit svůj vliv směrem na západ, tedy na ty země,které se od nich vymanily. "Postavíte radar, my na vás zamíříme rakety". Vždyť ten radar nás ohrožuje (vojensky jak?) To se dělá mezi bratry, fuj. Tak kam chceme zamířit příště, snad ne do země zaslíbené, kdysi Sovětský svaz náš vzor. Někteří svými příspěvky to dávají nepokrytě najevo. Nejde totiž o ten blbý radar, ale o postupné zachytávání drápků (viz Gruzie atd.) A hurá na mě, jen mě to dejte.
20. 11. 2008 | 16:33

Bobesz napsal(a):

Pane Franc.
Zjistěte si nejdřív historické realie.
1. Škodovku vybombardovali američané na konci války, kdy ze strany němců, žádné riziko nehrozilo. Jen zkuste zeptat některých pamětníků ať příště nestřílíte naslepo.
2. Pokud byste se zajímal o historii 2. světové válce, byste věděl, že Roosvelt víc důvěřoval Stalinovi než Churchilovi. A dokonce, že Anglie byla po válce díky "americké pomoci" formou půjčky a pronájmu na hranici ekonomického krachu.
3. To ponechám bez komentáře.....ono to vzhledem k výsledků v Jaltě je asi pochopitelné.....
4. Pokud byste znal fakta, tak afgánské "mudžahedíny" vyzbrojovala americká CIA ve spolupráci s Izraelem (a nejen pro Izrael to byla otázka "většího zla") proti Ruským okupantům..........a pocit, že používají i původní výzbroj proti američanům mám
5. Pokud umíte číst, tak otázka zněla: Kdo podporoval Sadáma Husajna v jeho kariéře ?
To znamená kdo mu pomohl v mocenském boji v Iráku aby se mohl stát prezidentem. To, že se obrátil proti svým "chlebodárcům" ze CIA, to už je také jen historická reálie.

Takže na závěr, když nezáte fakta, tak radši mlčte.
20. 11. 2008 | 16:36

Franc napsal(a):

Rossian, myslíte, že roky 38 a 68 byly jenom absurdní? Máte pocit, že tyto roky nemají (nebo mají) něco společného s civilizační identitou.
K těm historickým osobnostom. Jsou pouze dvě možnosti, buď nevyučovat dějepis na školách a nebo lépe.
20. 11. 2008 | 16:37

ivanT napsal(a):

Pokud jde o osobu pana Postola o ktere tu rada lidi vyslovila pochybnosti, doporucuji

http://en.wikipedia.org/wik...
MIT, kde je profesorem, je nejrespektovanejsi vicemene technicky orientovanou universitou v USA a na svete a byt tam profesorem je celkem nejvyssi akademicke uznani jakeho se muze vedcum a inzenyrum dostat. A ceny, ktere pan Postol dostal se take nedavaji jen pro dlouhou sluzbu nebo pripadne politicke nazory.

Tim nechci rici, ze jeho nazory musime slepe prijmout, ale urcite je musime velice vazne uvazit.
20. 11. 2008 | 16:38

vanoce3000 napsal(a):

george: Jste prostě klasik. Ať už je to s tím radarem jak chce, hlavně to sem šoupnout už jen proto, aby Rusáci viděli... A co hrozba z Íránu? Ta už není IN? :-)
20. 11. 2008 | 16:38

Štěpán Fanatik napsal(a):

To Franz:
Hele to myslíte vážně?
Nebejt rusů tak buď nežiješ nebo mluvíš hodně plyně německy.
Čísla se různí ale i Rusové přiznávájí:
25M SSSR z toho 8 M vojáci.
9 M Němci z toho 4,5 M vojáci.
5 M Poláci z toho promile vojáci.
388 tisíc ČSR. Většina lágry.
360 tisíc USA. Vojáci za žold.
Mají můj obdiv. Rusové, Němci atd..bojovali za sebe. USA jsou frajeři, že jen tak..no teda za prachy..ale málo:)

Víte proč museli s SSSR vyjednávat? Tenkrát měli asi ještě svědomí. Ale to je otázka jiná..

George:
Rok 48 byl výsledek roku 38.
Jo ale ..tohle bohuže nepamatujete. Vy pamatuje 68..to je to důležitý:)

To jenom Češi dokážou..jiná země by se prostě styděla.

Mít ještě hlavu teplou od zadku SSSR a rychle utíkat do zadku USA:)
20. 11. 2008 | 16:42

Franc napsal(a):

Rossian, myslíte, že roky 38 a 68 byly jenom absurdní? Máte pocit, že tyto roky nemají (nebo mají) něco společného s civilizační identitou.
K těm historickým osobnostom. Jsou pouze dvě možnosti, buď nevyučovat dějepis na školách a nebo lépe.
20. 11. 2008 | 16:50

Ládik napsal(a):

ŠF:
"Mít ještě hlavu teplou od zadku SSSR a rychle utíkat do zadku USA:)" - to abychom nenastydli...
20. 11. 2008 | 16:50

george napsal(a):

Štěpáne Fanatiku - teoretiku. Vysvětlete, prosím, jaký vliv měl rok 1938 na rok 1948? Já jsem myslel, že válka skončila v roce 1945 (to už jsem byl na světě jako chlapeček)a sféry vlivu si to ti velcí hezky rozdělili. My jsem bohužel spadli do těch východních způsobů života, škoda, že to neudělali podle toho, kde byla demarkační čára, v Plzni by dnes byli úplně jinde.
Urážet národ tím, že ho klasifikujete tehdy lezením do zadku SSSR může jen ochmýřený nedouk. Do zadku jim lezlo pár papalášů, co nastolili v této zemi strach se vyjádřit (to vy ovšem ani nemůžete vědět co to je, jen pouze čtete). A do zadku USA jim zase národ neleze, snad pár papalášů, co vede stát. Rozdíl je ovšem v tom, že každý na rozdíl od "tehdy" si může dovolit se sebrat, odejet kam se mu zlíbí a hlavně SVOBODNĚ psát a říkat, co uzná za vhodné. A právě pro tuto svobodu pohybu a slova(to ani nemůžete vědět, co to významově znamená) klidně do toho "zadku" USA dobrovolně polezu.
20. 11. 2008 | 17:00

Karel (taky) napsal(a):

Panu Topolánkovi je radar lhostejný, jemu jde o jedno - dokázat, že má moc. Panu Vondrovi radar lhostejný není - ten má na něm přímý finanční zájem, je zaháčkovaný u jeho výrobce.
20. 11. 2008 | 17:01

Admirál napsal(a):

Ivan Hochmann - Pravě proto, že existují lidé argumentující podobně jako Vy, udělám vše myslitelné proto, aby tu radar nebyl.

Mám minimálně stejně tvrdou hlavu. Zvláště, když vidím tu sílu manipulace v médiích. To smrdí. Komunisti byli čajíček.

Topolánek tvrdí, že se vládě nepodařilo lidem správně vysvětlit potřebnost přítomnosti radaru. To je kec. Lidi jen správně pochopili, že používané argumenty pro radar jsou nedostatečné. A nevím co by se muselo stát, aby se to změnilo.

Pro ČSSD byl radar jedním z pilířů její předvolební kampaně. Díky tomu sestavují nyní krajské vlády ČSSD a ne někdo jiný.

ČSSD teď nemůže uhnout. Jinak si chystá příští armagedon.
20. 11. 2008 | 17:02

Alka napsal(a):

Nechce se mi věřit,že Topolánek a spol. nejsou vydírání od USA.Čím jim vyhrožují,že je nezajímají občané České republiky?
20. 11. 2008 | 17:11

stále rebel napsal(a):

Radar v Česku nebude, je provokací

Americký ekonom Jeffrey Sachs (53) je patrně jediným akademikem, jejž magazín Time opakovaně zařadil mezi stovku nevlivnějších lidí planety Země. Sachs je ředitelem Earth Institute při Kolumbijské univerzitě v New Yorku a zvláštním poradcem generálního tajemníka OSN. Sachs poskytl časopisu TÝDEN rozhovor.

Domníváte se tedy, že v Česku nakonec radarová stanice stát nebude?

Myslím, že nápad s protiraketovým štítem vezme za své s příchodem nové administrativy do Bílého domu. Ta technologie dle mého není spolehlivá, lze ji snadno obejít. Je to nesmírně drahé a my utrácíme těžké miliardy dolarů, aniž máme spolehlivé důkazy o její účinnosti. Rozvoj naší bezpečnosti se podle mého bude muset ubírat jinudy, nemusíme oživovat studenou válku.

http://tyden.cz/rubriky/byz...
20. 11. 2008 | 17:12

SuP napsal(a):

george -
Myslím, že to nemá cenu. Jak správně říkáte - teoretik.

Karel (taky) -
To jsou kydy (taky)!
20. 11. 2008 | 17:12

ROSSIAN napsal(a):

George, jenže on po druhé světové válce opravdu téměř celý národ, a dokonce i demokratičtí politici obdivovali SSSR. Idea civilizační příbuznosti s SSSR měla masovou podporu obyvatel, a to ještě víc než třeba jako měli podporu komunisté v r. 46. To dokládá jenom to že víra v SSSR byla masově rozšířená.
A jinak klidně vlezte do zadku USA, ale riskujete že ten se zatím změní na Ruský. Narážím tu totiýž na jednu věc kterouz si naše fanatické proamerické elity nejsou ochtoni připustit. USA nás bude podporovat - a schovívavě i celou směšnou rosofobii - pouze potud, dokud se jim to bude hodit, až se změní geopolitická konstelace a ukáže se třeba pro USA výhodnější spolupráce s Ruskem než se svými středoevropskými vazaly, tak klidně - symblicky řečeno: prodá váhodně radar, symboil vlastního vlivu Rusku.
Oni totiž - až na us neocons - v USA nesdílejí náš protiruský středoevropský fanatismus, a ani ho nechápou. Pokud USA neovládnou celospektrálně (ideologie, politika, média, armáda) US neocons tak vždy bude v americkém myšlení převládat prvek racionality kde se v klíčovém okamžiku vždy ukáže pro USA lépe spolupracovat s Ruskem než s nedozrálými politickými elitami zemí střední a východní Evropy.
20. 11. 2008 | 17:16

george napsal(a):

To ROSSIAN: A víte proč jsme tehdy SSSR obdivovali? Dali nám prostřednictvím svých českých pochopů nažrat, všichni bydleli, všichni chodili do práce, všichni jsme měli skoro stejný plat (žaludky), auto na pořadník atd. A my byli spokojeni, aniž bychom si přes ty dráty uvědomovali, že lze žít také jinak a o hodně lépe. Prostě uzavřeli nás v králíkárně a oni si dali hodně při tom vylévání mozků záležet na tom, aby nebylo s čím srovnávat. Radio rušili, v televizi jeden program a tisk Rudé právo. To se jim to dobře vylévalo mozky. Proto mluvím o roku 1968, protože to už jim národ do zadku nelezl a zdvihal hlavy. Tak přišla jejich vojska a Husák zavedl temno. Proto je nenávidím a přiznávám, že do konce života je budu proklínat za to, že jsem mohl velkou část mého života žít ve sféře USA určitě daleko lépe. Skončil jsem, mládí vpřed.
20. 11. 2008 | 17:30

G. Giormani napsal(a):

Ano Rossiane, máš pravdu. Jenom ti napovím proč je ruský národ ve střední evropě tak nenáviděn. Když přijela Rudá armáda ve 45. netušili jsme, že je to "na věčné časy". Puč v 48., zabíjení v 56., okupace v 68., mám pokračovat? Národ, který byl po třista let v područí tatarů musí nutně být jimi ovlivněn. Nechceme ve střední evropě TATARY. Rozuměno? Platí i pro soudruha Zaorálka.
20. 11. 2008 | 17:31

george napsal(a):

PS : Vzpomínám na dobu, kdy jsem s doktorátem politicky za trest chodil jako pomocný dělník pro svačiny ožralým stolařům a do smrti budu slyšet jejich "Doktore, 10dkg salámu 1 pivo a dva rohlíky". A já jako z udělání dostal tuto práci v místě svého bydliště a styděl se za to, že jsem nosil svačinu v bedýnce, šel v montérkách a potkal lidi,kteří mě znali a mysleli si, že jsme snad vrah propuštěný z kriminálu.
20. 11. 2008 | 17:36

Alibernet napsal(a):

ČR je především ohrožována Ruskem, ale nikdo to přímo nechce říct. A ČSSD pracující v žoldu Ruska? Pche.
20. 11. 2008 | 17:48

ROSSIAN napsal(a):

George, ano ČR je prostě "obět" těch zlých "tatarů" a "komunistů". Všichni tu brečeli láskou k SSSR a pak nás "podvedli" v 68, a všichni začali SSSR, potažmo Rusko nenávidět.
Nesvědčí to spíš o nebetyčném naivismu národa i celého vedení, které se dnes svádí na zlý SSSR. Ono to šlo klidně dělat i jinak, pokud by vedení ČSR netrpělo idealistickou impotencí a přemýšlením zda zachovat tradice první republiky či milovat SSSR., tak si mohlo ČSR klidně prosadit osud Jugoslávie - model Tito, a bez krveprolití !!
A ještě k tomu 68. Je velkou slabostí českého národa si toto výročí stále připomínat a dělat ještě navíc k němu asociace s až fanatickou nenávistí vůči současnému Rusku.
Co by měli dělat Rusové kterým Hitler kompletně srovnal se zemí celou část SSSR až k Moskvě a Volgogradu. A dnes mají Rusové i Němci k sobě dobré vztahy bez nenávisti a předsudků. Vezměme si v tomto příklad z Rusů a nenechme se užírat hnidopyšstvím které je z pohledu zvenčí jen směšné a vybízí jen k tomu aby to někdo šikovně využil. Třeba US neocons. Tohle myšlení totiž vede k tomu že dřív nebo později zas skončíme v něčím zadku a až ten nás zklame tak zase bude masová nenávist, co ??
Za svoje historické průsery si může ČR z větší části sama.
20. 11. 2008 | 17:48

Amarook napsal(a):

to:Bobesz
Dekuji za poklonu.Je zajimave co o pricinach vstupu USA do 2. svetove valky pise jiz zminovany Patrick Buchanan:" Bez japonskeho utoku na Pearl Harbor by Amerika do valky nesla. Po utoku to vsechno bylo o pomste a o rase. Na zacatku 40.let jsem byl kluk a dobre si pamatuji jak tehdejsi oficialni propaganda hlasala nutnost vyhladit ty sikmooke skrcky, ty zlute opice". Tolik nekdejsi prezidentsky kandidat. Nejsem sice zadny jeho privrzenec, ale rikal jsem si, ze neskodi si precist knihu od vlivneho, opravdu konzervativniho konzervativce.
20. 11. 2008 | 17:56

vl napsal(a):

Doug badman:
Pardon, kdybyste to upřesnil
20. 11. 2008 | 17:57

ROSSIAN napsal(a):

Amarook, ano P.Buchanan má zdravý náhled na globální politiku i roli USA v ní.
U nás se ale obdivují jen neocons, kteří si předělali studenoválečnickou teorii zatlačování SSSR, na neokonzervativní "drang nach osten" - mocenské, politické i ideologické ovládnutí euroasie a jejich nerostných zdrojů, v čemž jim nejvíc překáží právě Rusko.
P. Buchanan s tím ale nesouhlasí a říká že po rozpadu SSSR měla skončit jakákoli angažovanost USA směrem na východ proti současnému Rusku (rozšiřování NATO, barevné revoluce, radary, podpora protruského extrémismu). Rusko naopak vnímá jako spojence s právem vlastního přirozeného mocenské vlivu v "blízkém zahraničí" kteří právě US neocons Rusku upírají.
Právě proto naše politické elity nemají P. Buchanana rádi.
20. 11. 2008 | 18:03

stoural napsal(a):

Skvely clanek, lži a manipulace kolem radaru z ust pana Zaoralka. Kdyby radar mel skutecne dosah 700-800 Kc, tj. nekam do Kosic, nevidim duvod, proc by se USA mely necim takovym zatezovat, a hlavne nevim, proc by se tim melo zatezovat Rusko.

Bravo pane Zaoralku. Jste hloupejsi, nez jsem puvodne myslel.
20. 11. 2008 | 18:10

Van Guld napsal(a):

Proboha 600-800km. Tak na co ten radar je? Tak to už se potom Rusko nemusí ničeho obávat. Neboť hranice Ruska jsou minimálně 1300 km daleko od radaru v Brdech.
Tak to je mi pan Postol pěkný odborník, když tvrdí, že dosah radaru je pouze 800km a zároveň tvrdi, že může sledovat ruské rakety letíci přes severní led. ocean.
No a pokud tomu pan Zaoralek taky věří...
20. 11. 2008 | 18:11

Burle Václav napsal(a):

Jsem zhnusen, že nikdo nevěnuje pozornost zničené přírodě tam, kde má stát radar. Pani Parkánová a pan Bursík pustili na Padrťské rybníky tisícovky turistů, aby jim zacpali ústa.I tím ODS prohráli volby. Více o žiletkovém plotu o orlech mořských a čápech černých, kteří zde již nikdy nebudou hnízdit na http://WWW.burle.blog.cz
20. 11. 2008 | 18:11

Michal napsal(a):

Milý pane Zaorálku, zkuste trochu zagooglovat a zjistíte, že interceptory s několika účinnými hlavicemi ještě neexistují, jsou teprve ve vývoji.

Co se týče dosahu radaru, zpráva uvádí dosah 1000 km a pouze pro kuželovité HLAVICE. Zachytit celé rakety by však neměl být problém. V tomto případě dosah není uveden.

Jinak zprávu pana profesora jsem si četl a on opravdu vyjadřuje názor, že je radar zaměřen především na sledování Ruských ICBM a že Iránská hrozba se dá řešit pomocí (spolehlivějších?) AEGIS buď ve Středozemním nebo Baltském moři.

Nevím co říkal Vám ve sněmovně, ale pochybuji o tom, že by komentoval dolet Íránských raket, on je odborníkem na obranné systémy a ne špionem CIA.

Stejně tak bych rád věděl, jak do jednoho raketového sila nacpete čtyři rakety a úspěšně je jednu po druhé odpálíte.

Jeví se mi to tak, že Váš článek je sice založen na pravdě, ale vy jste si jej ještě náležitě doupravil. Zkuste toto příště vynechat a napsat jen tu ryzí pravdu. Někdy to úplně stačí.

Jinak já osobně v otázce radaru souhlasím s prof. Postolem, je zbytečně drahý a zaměřený na Rusko.
20. 11. 2008 | 18:20

Michal napsal(a):

Stoural + Van Guld - ve zprávě píše 1000 km a JEN v případě HLAVIC dlouhých cca 1,5m

Tělo rakety to schopno zachytit je a to i na oběžné dráze, takže by měl sloužit jako sledovací a naváděcí radar (Na to navádění je potřeba minimálně dva radary, aby se našel průsečík). Dá se předpokládat, že pak bude dosah mnohem větší.

Pan Zaorálek asi SMSkoval, tak mu tenhle malý detail unikl a trošku si ten dosah ještě po socialisticku poupravil, stejně jako pr jiných informací.
20. 11. 2008 | 18:26

notgreen napsal(a):

To je první Zaorálkův článek, ve kterém jsou alespoň první tři slova pravdivá. Ovšem poctivé pokračování titulu článku je ... známého aktivisty a usvědčeného lháře prof. Postola. Ten proti THAAD a jeho částem bojuje od r. 1994. Jeho metody jsou aktivistické - lži, manipulace, urážky odpůrců, dramatická řečnická vystoupení. Detaily zde: http://www.nationalreview.c... Jeho velikými příznivci jsou (ne)sporné autority Greenpiss a Blitské listy.
20. 11. 2008 | 18:53

Selen napsal(a):

Problém zarytých bojovníků radaru je ten, že si na začátku řekli NE z důvodu antiamerikanismu a od té doby hledají důvody. Nejdřív to byla přítomnost cizí armády, pak rušení televize místním, pak zdravotní dopady, pak technické detaily, pak právní stránka, pak zase cizí armáda, potom soucit s nebohým Ruskem, pak rovnou ohrožení světového míru, znovu právní stránka a nyní znovu technické detaily. Proč lidé nepřemýšlejí racionálně? Radar nemá zdravotní rizika, nikoho neohrožuje a nijak nás neomezí. Proto jsem od začátku neviděl důvod, aby vláda nevyhověla spojenci. Jestli ho američani vyhodnotí jako nefunkční a zbytečný...no tak ho sem nedaj a vůbec nic se taky nestane. Vždyť je to tak prosté... Zaorálek jenom staví na lidské hlouposti svojí politickou kariéru. Lidi mu ten totálně zbytečný "boj proti" žerou.
20. 11. 2008 | 19:18

Petr napsal(a):

Pane Zaorálku,

nebuďte naivní. Takhle můžeme věřit třeba Alu Gorovi, který už není ve funkci spoustu let a tvrdit, že jeho megazelená politika byla ideální. A také je to blbost. Nic se nemá přehánět.
To, že radar je proti Rusku mi přijde naprosto v pořádku. Je nejnebezpečnější zemí v Evropě a jelikož jsme také v NATO, myslím, že radar je i pro nás výhodná věc. Mnozí by si sice přáli, aby se "zlatá" éra komunizmu vrátila, ale proboha mějte rozum.
Navíc jestli jsou všechna tato tvrzení tzv. renomovaného odborníka stejně pravdivá, jako zdravotní závadnost radaru od našich tzv. renomovaných odborníků, tak nemá smysl se s nimi zabývat. Kdo těmto věcem věříte, tak otevřete oči a pokuste myslet vlastním mozkem a nepapouškujte propagandu. Děláte ze sebe akorát hlupáky.
20. 11. 2008 | 19:20

Petr napsal(a):

Pro: Selen

Máte naprostou pravdu.
20. 11. 2008 | 19:22

alva napsal(a):

Video z Iranu ukazuje, ze radar potrebujeme

http://www.missiledefensead...
20. 11. 2008 | 19:53

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva hrubě urážlivé komentáře ("rusofašoun", "neoconská opice") a jeden podporující násilí ("poslat na šibenice"!, které byly v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi (viz Kodex diskutujících).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
20. 11. 2008 | 20:01

Jagoda napsal(a):

Pan Postol i pan Zaorálek mají jasno: Írán jest země primitivní, která vymyslí jen těžkotonážní rakety, létající do Evropy bez nálože.
Aby se jednou hoši nedivili. Vždyť kdo by třeba před pár lety řekl, kde bude Čína. A hle - létá na orbit, chystá se na Měsíc.
20. 11. 2008 | 20:03

dej2 napsal(a):

Da,eto charošaja rabota gospodin Stejskal....
20. 11. 2008 | 20:11

Milan napsal(a):

No když ho sem pozvali Greenpeace, tak to musí být jistě odborník. To přece absolvent politické ekonomie Zaorálek musí vědět. Ještě ať něco napíše Noam Chomski a Erazim Kohák. Když by šlo do tuhého, tak tihle experti první vezmou draka. Jděte si s těma kecama do Iránu, nebo do Ruska. Tam Vás jistě poslechnou. Jak to říkal Váš učitel Lenin ? Užiteční idioti !
20. 11. 2008 | 20:19

westly napsal(a):

Pane Zaorálku, pokud má ten radar skutečně dosah 600-800 km, tak by důvody k protestu mohly být maximálně tak na straně Slovenska nebo Polska, což, a to se na mě nezlobte, značně podkopává důvěryhodnost Vašich tvrzení i tvrzení pana Postola, který tady proti němu tak horoval...
20. 11. 2008 | 21:23

M-iri napsal(a):

Pane Zaorálku,kdyby byl radar jen proti Rusku tak je to nejlepší investice od roku 1989 !!!A v době kdy naftové a plynové dolary nebudou a samoderžaví bude mít problémy tak o to dříve ať je v Brdech.
20. 11. 2008 | 21:32

Michal Macek napsal(a):

pamatujete na klsickou poditacovou hru,matku vsech realtimeovych strategii DUNE?

planet arrakis,land of sand and home of spice melange...pamatujete?

uz se tesim az budu moct pouzit jednu hlasku z teto hry:

RADAR ACTIVATED!!!
20. 11. 2008 | 21:57

Franta napsal(a):

Soudruhu Zaorálku,
nemám rád odborníky, kteří rozumí všemu a za každou cenu chtějí vnucovat své názory. To už tu všechno bylo. Vzpomeňte na ty Gripeny a jak pak soudruh Kavan těm anglickým reportérům odpovídal o těch úplatcích.Všichni to mohli vidět v TV. My jsme tak nutně ty Gripeny potřebovali ??? Teď si 40 výročí srpnových události pozvete ruského generála aby vám dělal přednášku o americkém radaru. Aniž jste byl schopen přiznat, že jednání o umístění amerického radaru jste začala ČSSD. Informovali jste občany o vašem jednání s ruským generálem nás občany? Jednali jste o nás bez nás ??? Proč ??? Proč mají ruští soudruzi generálové takový velký strach z toho radaru ?? Umístění ruského radaru by vám nevadilo ?? Ať si rusové umístí v Kaliningradu také radar. Proč nám ruští generálové vyhrožují zrovna rozmístěním raket. ?? Všichni vy soudruzi jste s námi občany jednali čestně a upřímně tak jak nás ujišťoval darebák Gross.Někde jsem četl kolik v ČSSD je bývalých komunistů a těm jsem nikdy nevěřil a věřit nebudu,protože to byli a jsou jen darebáci.
20. 11. 2008 | 22:21

Emilka napsal(a):

Dekuji Vam pane Zaoralku. Mluvite nam z duse! Vzpomente si, co jsme, jako odpurci ruskych strategickych raket, pronasledovani STB tiskli v 80 letech v metru: ZADNA RAKETA NENI MIROVA! A zcela stejne je to i dnes!
20. 11. 2008 | 22:33

Morová rána napsal(a):

Vážení radarovci!
Vězte, že velice obdivuji vaši neohroženost a zarputilost s níž tak vytrvale bojujete proti zvrhlé komunistické ideologii reprezentované zločinným Sovětským svazem. Už proto mě velice mrzí, že právě já budu tou ukrutnicí, která vás má připravit o iluze.
Bude to těžké, ale představte si, že žádný takový stát už neexistuje. No a co se komunismu týče, ten už také skončil na propadlišti dějin. Letos tomu bylo nějakých osmnáct let.
20. 11. 2008 | 22:36

Michal napsal(a):

Proč se to nelíbi Rusům? Třeba proto, že ten radar a rakety narušují rovnováhu sil. Zatímco Rusko má být obklopeno radary a antiraketami na neamerickém území, které mají ničit rakety ještě na vzestupné dráze nebo krátce po vystoupání nad atmosféru, Rusko tuto možnost nemá. Bude tedy v případě úderu muset sestřelovat hlavice na sestupné dráze a to je obtížnější a je to nad jejich územím.

Celá léta byl strach z jaderné odplaty tak veliký, že si obě země proti sobě nic nedovolily. Teď dostane jedna strana nezanedbatelnou výhodu a navíc je to strana, která poslední dobou neustále řinčí zbraněmi a vyhrožuje ostatním.

Nejsem ani antiameričan ani zarytý prorus, jen mi příjde tak nějak logické, že se ti rusové tak trochu bojí.
20. 11. 2008 | 22:45

Sláma napsal(a):

To Franta a další:
Nic jste nepochopili. Tady přece vůbec nejde o Rusy, jde o nás. Rusové chápou radar jako hrozbu, tudíž na nás zaměří své rakety. To je prostě hotová věc. Kdo tomu nevěří, ten musí být opravdu naivní. Ovšem nebyl by sám. Evidentně i Saakašvili do poslední chvíle věřil, že si Rusové nechají zmasakrovat své vojáky bez odpovědi.
Pokud se má Česká republika stát potenciálním válčištěm za cizí zájmy, měli by o tom rozhodnout voliči. Buď ve volbách nebo v referendu. Zatím proběhly jen jedny volby, ve kterých šlo mj. o radar. V těch odpůrci radaru vyhráli drtivě. Z toho uvozuji, že Topolánek prostě nemá mandát o radaru rozhodnout. Pokud rozhodne, má budoucí vláda plné právo od smlouvy odstoupit. Americká strana by si toho měla být vědoma, přestat tlačit na pilu a vysvětlit absolventovi vojenského gymnázia, že svojí nebetyčnou hloupostí poškozuje jejich zájmy.
20. 11. 2008 | 22:46

Michal napsal(a):

Michal Macek: A pamatujete si také: Warning Harkonnen missile approaching!?

Pak následuje Unit lost, unit lost...
20. 11. 2008 | 22:47

Michal napsal(a):

To Sláma: Popravdě řečeno, pokud by k něčemu takovému došlo, tak si přeji být v epicentru výbuchu. Je to rychlé a bezbolestné.

Osobně jsem toho názoru, že se s jadernou válkou stejně nepočítá. Je to jen taková černá díra do které budou padat peníze a zbrojní firmy si namastí kapsy. Dokážete si představit, kolik celá ta sranda bude stát peněz?
K tomu vývoj nových vylepšených interceptorů, jejich testy (mimochodem na vystřelených amerických ICBM), různá vylepšení radarů... bude toho hodně.
20. 11. 2008 | 22:53

Petr napsal(a):

Děkuji pane Zaorálku, rakety (antirakety, radary, cizí vojska a podobnou verbež) tady také nechci a doufám, že tu ani nikdy nic podobného nebude (nehledě na to, že USA je v takovém sajrajtu, že na to jen tak mít nebudou) . Jen mi přijde od ČSSD zvláštní, že dříve s američany v tichosti vyjednávala a až nyní se od toho distancuje. Svádět to na to, že "oni nám lhali" je ubohé.
20. 11. 2008 | 23:23

Sláma napsal(a):

To Michal:
Být v epicentru by si asi přáli všichni, ale málo komu se to podaří. Přečtěte si něco o obětích bombardování Hirošimi a Nagasaki. Umírali pomalu a bolestivě. Evropa, zejména ta Střední, je velmi malá, je to vlastně jen výběžek Asie. Jakékoliv použití jaderných zbraní kdekoliv v Evropě nás může ohrozit. Stačí si vzpomenout na Černobyl. Radioaktivní mrak nás naštěstí přeletěl, o to horší to však bylo ve Švýcarsku a ve Skandinávii.
Američané možná na jadernou válku nevěří a jde jim jen o kšeft. Důležitější je, zda v to věří Rusové. Reagan tuto věc začal brát vážně až tehdy, kdy se svět během štábního cvičení NATO Able Archer 83 dostal na pokraj atomové války, neboť Rusové si cvičení vyložili jako přípravu na jaderný útok a zvažovali vlastní preventivní protiúder. Ronald Reagan, když se o tom dověděl, byl velice znepokojen. Psal o tom např. ve svých pamětech (Reagan, R.:An American Life, 1990. s. 585, 588–9.)
Podobně byl svět na kraji atomové války během Kubánské krize. Kdyby americké lodě zaútočily na doprovodné ruské ponorky, které byly vyzbrojeny jadernými torpédy, asi už bychom tady nebyli.
20. 11. 2008 | 23:41

twardowski napsal(a):

Všem kteri tady urazeji pana Zaoralka:

Ne skutecne, lide jako Noam Chomsky, Erazim Kohak a treba i ten Theodor Postol jsou proste chlupacci hloupi, nebo vycuranci od Rusaku zaplaceni... Vubec to nejsou osobnosti svetoveho formatu.

Temi jsou naopak Parkanova, Topolanek, Vondra a jini nasi velikani, jejichz nazor je skutecne kvalitni
20. 11. 2008 | 23:47

Cert napsal(a):

Me je uplne jedno kdo o radaru zacal vyjednavat. To, jestli zacli CSSD je naprosto irelevantni argument. Pokud se Topolanek citi jako obet a nedokaze rozhodnout ve prospech obcanu, at odstoupi. To, ze je cely system jen megalomanska provokace proti Rusku, je zcela zrejme. Nekdo si chce namastit kapsu a Havlova klika je stestim bez sebe, ze si sem muze umistit americkou zakladnu jako zaruku imaginarni bezpecnosti. Obcane by meli dat svuj nesouhlas mnohem vic najevo nez doposud. Neni v nasem zajmu nechat se manipulovat touhle partou kolaborantu, ani si se zapletat do mocenskych hratek. "Na vecne casy" uz tu jednou bylo a nic dobreho to neprineslo. A hlavne otevrit oci, nespasi nas ani Paroubek ani Topolanek. Tyhle oranzovomodre valky jsou jen krmivo pro hlupaky ve stylu rozdel a panuj...
20. 11. 2008 | 23:53

Michal napsal(a):

To Sláma:
Kdyby jakákoli strana použila atom, tak bude po všem. Akce by přinesla reakci a ono by pár těch ruských raket také prošlo, ale to už by nám bylo stejně jedno protože nejsme na jadernou válku vybaveni a neměli bychom sebemenší šancí přežít ani v případě, že bychom nebyli přímo zasaženi. Jak říkáte - větrná proudění, jaderná zima a vysoké dávky radioaktivity není nic, kvůli čemu by měl člověk žít alespoň o sekundu déle.

Dosud věřím tomu, že mají Rusové svoje rakety jen na obranu aby nedošlo ke konvenční válce, kterou by možná prohráli. A opravdu se jim nedivím, že jim vadí když se někdo tuto rovnováhu snaží změnit ve svou výhodu.

I když i mezi američany se mohou najít magoři - viz třeba McArthur, který chtěl použít nuky v Koreji
21. 11. 2008 | 00:00

Michal napsal(a):

Cert: Souhlas. Myslím, že je to ze strany ČSSD tak trochu komedie. Až budou za dva roky u vesel a tím pádem také mít přístup k úplatkům za to aby změnili svůj tvrdý antiradarový postoj, uvidíte jak obrátí a jak to půjde rychle.
21. 11. 2008 | 00:03

Pavlas napsal(a):

Jestli se to da opravdu vypocitat
(dosah radaru, dolet raket apod.)
veril bych panu Postolovi. Navic by bylo zajimave si opravdu zjistit jestli nekdo pri prosazovani radaru v ceske republice lhal a nebo umyslne podaval zkreslene informace.
A nakonec - nechapu proc by si pan Postol delal vanocni nakupy v ceku. To si uz opravdu arogantni Topolanek mysli ze je vsechno v cesku nejlepsi ? Cesko je stredem sveta a vsichni se jenom tresou aby meli sanci alespon jednou za zivot si jet do ceska nakoupit vanocni darky ?
21. 11. 2008 | 00:07

pavlas napsal(a):

Opravdu nemuzu pochopit jak predni politik muze neco jenom tak a verejne bez rozmyslu placnout !!!
21. 11. 2008 | 00:16

Petr napsal(a):

To Pavlas: Tady nejde o nákupy, Topolánek tak jenom pokydal Postola špínou, protože mu došly věcné argumenty. Oblíbená taktika politiků, právníků a podobné sebranky - znevážit oponenta, když dochází argumenty.
21. 11. 2008 | 00:17

Grimasoun napsal(a):

Zaorálek při své inteligenci měl se stát vědeckým pracovníkem a bádat v tichu nad vodivostí antracitu. Ale jak je takhle na očích, kazí spoustě lidem náladu. Je v něm totiž nějaká ukrytá zloba. Snad ho jako dítě zmlátil rákoskou učitel, který právě v zeměpisu probíral USA, nebo tak něco.
21. 11. 2008 | 06:36

0neR napsal(a):

Blue Jay:

"ktere jim plati ruzne organizace jako ted napriklad z Ruska placena nezakladnam."

Ano ano, před rokem 1989 zase všechny, kdo měli jiný názor než oficiální propaganda, platili imperialisté a váleční štváči z Wall Streetu.)))
21. 11. 2008 | 06:38

Tomas napsal(a):

...ale tady se preci nejedna o tom, jestli je tento raketovy stit fukncni nebo ne. Tady se ceskym neokomunistum - v cele se starym komunistou Zaoralkem - jedna o to, aby zde nebylo cokoliv americke. Zajimalo by me tedy, co by s.Zaoralek psal o tom, kdyby sem USA chteli presunout klasickou vojenskou zakladnu, a ne nejaky nefunkcni raketovy stit - to bychom se aspon dozvedeli pravou tvar techto - z meho pohledu - jednostrannych demagogu. Zase by ale byl patrny jejich opravdovy duvod jejich povyku - a tim je dnes tolik moderni antiamerikanismus.
21. 11. 2008 | 06:49

Zenmaster napsal(a):

Přečtěte si také komentář Ing. Hlobila z brněnského pracoviště, které se radarem zabývalo. Myslím že pan Zaorálek Moskvou určitě placen není. Ačkoli jsem alergický na na většinu toho, co přichází z ČSSD, myslím že pan Zaorálek je jedním z mála politiků na naší politické scéně, kdo používá rozum. Přemýšlet o tom, že radar je dobré tu mít, jen z toho důvodu, že to říká vláda, která chce vyhovět loajálním tendencím a kvůli vízům je zcestné a nedospělé.
21. 11. 2008 | 07:10

Kaleren napsal(a):

Dosah radaru je dán výkonem radarového zařízení a atmosférickou situací ve vzduchu. Hustší atmosféra nebo provoz na nižší výkon dosah radaru snižuje. Ale podle dostupných informací má mít americký radar v ČR takový výkon radarového záření, že by mohl za ideálního počasí dosáhnout dosahu 5 000 km. Překvapuje mě, že o tom americký fyzik z univerzity neuvažuje.
21. 11. 2008 | 07:12

Kaleren napsal(a):

V prvotní fázi letu rakety bude polohu rakety odhalovat satelit. Radar bude odhalovat polohu rakety jen tehdy jestli se dostane do jeho dosahu. Irán možná v současné době nemá technologii pro vývoj mezikontinentální rakety, ale nikdo nemůže vyloučit,že může technologii získat nelegálně nebo nákupem.
21. 11. 2008 | 07:20

Jan K. napsal(a):

Zn. David, 20.11., 9:30:12
"Podle mého názoru je instalace radaru zbytečným vyhazováním peněz a zejména zbytečnou provokací proti Rusku, které nepochybně podnikne odvetná opatření..."
Vy jste mě pobavil, zřejmě nevíte, že Rusko postavilo před dvěma lety u Petrohradu radar Voroněž, který monitoruje oblast od severního pólu po Afriku. To podle vás není zbytečná provokace?
21. 11. 2008 | 08:08

s.p. napsal(a):

http://www.mda.mil/mdalink/...

Video v jazyce ceskem. Yaoralek je bolsevicka fosilie, nic vic.
21. 11. 2008 | 08:43

Pavel P napsal(a):

V prvé řadě, co by vedlo zemi jako Irán k tomu, aby směrem na Evropu vypustila balistickou raketu? Civilizované evropské země lze daleko snadněji a nenápadněji poškodit jinými způsoby (rozptýlením virů, otrávení zdrojů pitné vody, útok na mobilní nebo internetovou síť..). Ale i když bude v zemi sebehorší diktátor, tak potřebuje mít se západními zeměmi slušné obchodní vztahy. A čím větší despota, tím je větší srab rozpoutávat mezinárodní konflikt. Stavba radaru má jistě několik významů, jednak je to momentální zájem vojenského průmyslu a snaha pomalu obklíčit Rusko, neboť oproti USA má daleko více přírodních zdrojů. Dále je taková základna vhodná na vedlejší činnost, tedy tajné převozy, sledováni obyvatelstva. Také se příliš hlasitě neříká, že produkce opia v Afganistánu za vlády Talibanu (2001) byla v rozmezí 20-30%. Dnes, za okupace USA je to okolo 90ti procent celosvětové produkce. V dokumentu Uloupené Kosovo, vysílaném na ČT bylo možné vidět objímající se americké generály s veliteli Kosovské osvobozenecké armády (islamisty), která je financovaná hlavně heroinovým trhem. Základna má nevyslovený význam pro USA, nikoliv pro Česko.
21. 11. 2008 | 08:44

Ladic napsal(a):

A co Pavle vede sebevražedné atentátníky si rozmetat tělesnou schránku na tatarák a při tom sebou vzít civilisty včetně žen a malých dětí....prosím konkrétně....
21. 11. 2008 | 09:06

Ladic napsal(a):

Zahranicni.iHNed.cz 9. 7. 2008 07:48 (aktualizováno: 9. 7. 2008 09:04)
Írán odzkoušel rakety dlouhého doletu, mohou zasáhnout až Balkán
Mezi testovanými raketami dlouhého doletu byla i raketa typu Šaháb-3, která je schopna zasáhnout Rumunsko nebo další balkánské země.
http://zahranicni.ihned.cz/...
21. 11. 2008 | 09:07

Ladic napsal(a):

http://zahranicni.ihned.cz/...
Ahmadínežád nejednou předpovídal židovskému státu bezprostřední zánik a opakovaně vyzval k vymazání Izraele z mapy světa
21. 11. 2008 | 09:09

Morová rána napsal(a):

Ladic:

Eh, já nevím! Zkuste se jich zeptat. To ještě nikoho nenapadlo.
Mě by zase zajímalo, co to má co dělat s radarem?
21. 11. 2008 | 09:11

AC napsal(a):

"Představte si teoreticky, že Irák by vystřelil nejdříve jen 10 "slepých" raket a za 30 minut by vystřelil dalších 10 raket, tentokrát s jadernou hlavicí. Protiraketová obrana by pak dělala co?" .... když už, tak IRÁN (irák je jiný stát, víme) rád bych věděl, odkud by tu druhou serii Irán vystřelil, když by v době průletu první serie nad evropou ležel v troskách po odvetném útoku. nebo si vážně myslíte, že na balistické rakety letící na cíl se dívá se založenýma rukama?
21. 11. 2008 | 09:13

Ladic napsal(a):

http://zahranicni.ihned.cz/...
Ahmadínežád nejednou předpovídal židovskému státu bezprostřední zánik a opakovaně vyzval k vymazání Izraele z mapy světa
21. 11. 2008 | 09:13

Blanicka napsal(a):

Pan Zaorálek dobře ví, že pan Postol je levicový kritik, který má v USA stejné renomé, jako náš velký Klimatolog.(v MIT má definitivu a nelze ho "vyhodit").
Bylo by však překvapení, kdyby pan Zaorálek psal objektivně.
21. 11. 2008 | 09:14

Honza999 napsal(a):

Michal

Ono je to trochu složitější...
Problém je v tom, že USA již dosti dlouhou dobu vůbec netají své úvahy o "preventivním prvním jaderném úderu". Rusko má proti této možnosti vypracovánu obrannou strategii spočívající v tom, že doba letu balistických raket je cca 20 minut a dále počítají s tím, že již odpálené rakety se dají až do okamžiku výbuchu deaktivovat. Ruský plán spočívá v tom, že v případě zjištění amerického útoku bude ihned proveden masívní protiúder se současným zničením protiraketové obrany USA - satelity a radary (včetně toho našeho). Zničení satelitů na oběžné dráze a radarů v Evropě je ovšem otázkou mnohem kratší doby, než kterou poletí mezikontinentální balistické střely (z Ruska do Brd je to cca 7 minut). Poté, když budou zničeny prvky protiraketové obrany (tedy až se vypaříme), mají Rusové v úmyslu použít červenou linku Moskva-Washington, postavit US vládu před realitu vzájemného zničení a vyzvat ji k upuštění od pokračování útoku. K válce tedy nakonec dojít nemusí, ale nám už to bude prd platné.
V tomto stavu je ale ukryto jedno reálné nebezpečí (pro nás) - možnost omylu při vyhodnocování dat z obranných systémů. Nebylo by to poprvé. Již několikrát měli ruští i amričtí raketčíci ruku na červeném odpalovacím knoflíku a omyl byl odhalenen (a odpálení raket odvoláno) na poslední chvíli, doslova v posledních sekundách.. Jednou tam bude někdo, komu se ta ruka bude chvět více a jsme v pytli.

Jan K
vidím podstatný rozdíl v tom, že Rusko ten radar má NA SVÉM ÚZEMÍ...
21. 11. 2008 | 09:14

Morová rána napsal(a):

Tomasi!

Možná jsem se prve nevyjádřila zcela jasně.

Komunistický režim PADL!!
Sovětský svaz už NEEXISTUJE!!

Brojíte tu proti naprosto imaginární hrozbě, milý příteli!
21. 11. 2008 | 09:15

Ladic napsal(a):

http://www.eurabia.cz/Artic...
V článku nechybí ani zmínka o tom, že účastníci konference mohli častokrát slyšet pozvánku na Káhirskou konferenci, která je výročním setkáním protiválečných aktivistů z oblasti Blízkého Východu. Uskuteční se od 27. do 30. března.
Káhirská konference
Zmíněné konference, kde byli mezi hlavními hosty například egyptští islamističtí extrémisté z Muslimského bratrstva, se zástupce iniciativy Ne základnám skutečně zúčastnil, jak dokazuje výpis z účtu č. 2720320001/2400 u eBanky a.s., podle něhož bylo dne 10. 3. 2008 za letenku zaplaceno 12 379,- Kč a za ubytování 5.000,- Kč.
http://www.socsol.cz/index....
21. 11. 2008 | 09:15

DDD napsal(a):

Morová rána si nevšimla, že Sovětský svaz pod vedením strany byl jen jednou relativně kratší epizodou v dějinách expanzivního Ruska, ve kterém jsou všichni od prezidenta po posledního zemědělce přesvědčeni, že jako Rusové jsou v podstatě vyvoleni vládnout všem slovanům, nebo rovnou celé Evropě...?
21. 11. 2008 | 09:31

Ladic napsal(a):

http://www.natoaktual.cz/na...

2.10. 2002

12:42:00 - Politici si od účasti na systému slibují bezpečí a investice
Ministr Tvrdík kalkuluje s tím, že zapojení do programu by výhledově zajistilo relativně levnou obranu českého vzdušného prostoru. V rámci dohod o rozmístění raketových systémů by ho mohla střežit americká letadla. "Může umožnit při stejných, nebo nižších nákladech výrazně vyšší stupeň obranyschopnosti České republiky. Je to pohled dopředu," řekl ministr Tvrdík pro ČTK. Jak Tvrdík uvedl, při návštěvě Washingtonu zahájil první konzultační etapu. Ministerstvo obrany doposud prosazovalo nákup 24 nových nadzvukových stíhaček. Po srpnových povodních Tvrdík variantu se stíhačkami přehodnotil a během několika následujících měsíců by chtěl podle svých slov uzavřít smlouvu, která by jasně ukázala, že Česko má zájem vstoupit do amerického projektu.Ministr Tvrdík již z Washingtonu předeslal, že se pokusí přesvědčit všechny politické strany včetně opozice, aby projekt podpořily
21. 11. 2008 | 09:42

Ladic napsal(a):

jeníku, odkaz na úvahy USA na úder by byl? Děkuji....
21. 11. 2008 | 09:43

Ladic napsal(a):

A vtip dne:
http://www.radio.cz/cz/zpra...

Zaorálek o konzultacích k radaru od své vlády nevěděl
Zahraniční expert ČSSD Lubomír Zaorálek uvedl, že ani jako předseda sněmovny nevěděl o konzultacích k umístění americké základny v Česku, byť je v únoru 2004 schválila vlády v čele s ČSSD. Nynější místopředseda sněmovny Zaorálek to uvedl v pořadu Nedělní partie televize Prima. "Byl jsme členem Bezpečnostní rady státu, na žádném jednání se tento bod prostě neobjevil. Pro mě ta informace byla tajná nebo neznámá
21. 11. 2008 | 09:49

Ladic napsal(a):

A ještě snad jedna pro jeníka. Pokud jsem si stačil všimnout, USA jednají, naši bývalí okupanti nám vyhrožují.....nebo to je jinak?
21. 11. 2008 | 09:55

Ladic napsal(a):

http://zpravy.idnes.cz/chud...

Ale tehdejšímu premiérovi Jiřímu Paroubkovi prý dodával informace expertů o tom, jak by měl být protiraketový systém rozsáhlý.
"A on mi na to řekl: Já jsem si myslel, že to bude nějaká koule s obsluhou dva lidi, jako takové ty radary co už tady máme," popsal. "Samozřejmě chudák premiér nepobral do hlavy všechno," dodal bezelstně Zaorálek a v sále se o zval smích.
"Počkejte, tento člověk chce být premiérem v roce 2010. Kde má veřejnost jistotu, že pobere jiné věci?" ptal se udivený moderátor Václav Moravec a sklidil potlesk.
21. 11. 2008 | 10:12

Jan K. napsal(a):

Honza999:
Opravdu, podstatný rozdíl :-))), zřejmě jsme v NATO, ale naše území ne.
21. 11. 2008 | 10:13

Ladic napsal(a):

http://www.euro.cz/id/nalr9...

Lukáš Petřík
19/03/2008 10:12

Levicoví extrémisté proti radaru
Mluvčí Ne základnám pogratuloval teroristickému Hizballáhu
Jeden ze tří mluvčích iniciativy Ne základnám, která je zaměřena proti přítomnosti amerického radaru v Česku, jenž by měl ve spolupráci s protiraketovou základnou v Polsku chránit naše území před případnými raketovými teroristickými útoky, vyjádřil své sympatie islámské šíítské teroristické organizaci Hizballáh.

Mluvčí iniciativy Jan Májíček je členem komunistické Socialistické solidarity (SS), která podporuje vyvlastnění výrobních prostředků a vytvoření takzvané samosprávné společnosti. Socialistická solidarita považuje parlamentní systém za nereformovatelný a chce ho zrušit, stejně jako kapitalismus.

Májíček na webových stránkách SS vedl rozhovor s Haidarem Omaisem, sympatizantem Hizballáhu, který žije dlouhodobě v České republice. „Na začátek bychom rádi pogratulovali Hizballáhu, že porazil Izrael, který byl donucen se stáhnout z Libanonu,“ vyjádřil Májíček svou přízeň teroristické organizaci, která například v osmdesátých letech provedla několik bombových útoků na americké ambasády a je financována z Íránu.
21. 11. 2008 | 10:20

Honza999 napsal(a):

Ladic

že existuje oficiální US doktrína preventivního jaderného úderu kdekoli ve světě, kde by mohly být vážně ohroženy "zájmy" USA, vědí asi všichni mimo Ladice. Tato doktrína byla Spojenými státy oficiálně vyhkášena v roce 2001.
Také si někde můžeš najít dokument o vzniku vodíkové bomby (televize jej snad vysílala minulý pátek). Tento dokument nenatočili Rusové, ale Američané a zmiňuje i Trumanův plán na kompletní vybombardování Ruska, kde bylo určeno něco kolim 130 cílů pro vodíkové bomby. Prostě to měli naplánováno v době, kdy měli na bombu monopol a jen vznik ruské vodíkovky a Sputnik (tedy ukázka toho, že Rusové také dokáží poslat bombu na USA) tento plán poslaly mimo realitu.
21. 11. 2008 | 10:35

Ladic napsal(a):

http://www.ceskenoviny.cz/d...

20.01.2007

"Pokud to bude nějaké menší zařízení, tak si myslím, že hlasovat o tom formou referenda by bylo jako jít s kanonem na vrabce," řekl Jiří Paroubek.
Dodal, že o parametrech základny bude ČSSD jednat s velvyslancem USA v Česku.
21. 11. 2008 | 10:37

Honza999 napsal(a):

Jan K

Jenže radar je US a ne NATO
21. 11. 2008 | 10:38

Ladic napsal(a):

Děkuji jeníku za tvoje fakta a ze neodkaz...všichne...
21. 11. 2008 | 10:38

Ladic napsal(a):

http://ziegler.blog.idnes.c...

Ruské zupáctví a buranství, další důvod pro radar
Generálu Jevgeniji Bužinskému se povedl husarský kousek, svým neomaleným sprostým chováním posloužil americkému radaru. Smutné ovšem je, že jeho buranství se stalo pro současné Rusko normou. A my musíme dát Rusům důrazně najevo, že nejsme jejich kolonie.
To co předvedl generál Bužinskij v Praze se jen tak nevidí, hrubým způsobem vyhrožoval suverénní České republice vojenskými akcemi, jestliže si dovolíme umístit na svém území americký radar. A já dodávám, už aby tady byl. Choval se k nám jako k lokajům.
21. 11. 2008 | 10:41

Ladic napsal(a):

http://stalo-se.respekt.cz/... „Změnil se mi názor na systém jako takový. Po technické stránce bych proti radaru nic neměl,“ svěřil se Lidovým novinám poslanec ČSSD Antonín Seďa. „Přítomní byli i výrobci radaru a zodpověděli nám všechny otázky. Mluvili jsme také s obyvateli ostrova, kteří tam jsou několik měsíců i třeba šestadvacet let, a potvrzovali nám, že žádné zdravotní problémy nemají.“ A podobně to vidí i jeho kolega Miroslav Svoboda: „Není to vojenská základna v pravém slova smyslu, jak jsme si představovali. Nikde tam není jediný voják. Celé zabezpečení spočívá v kontrole, kdo na ten ostrov přijíždí, ale jinak je to městečko, kde lidé normálně žijí.“
21. 11. 2008 | 10:43

Petr napsal(a):

Nestojím ani o naše bývalé a ani o rádoby budoucí okupanty. Radar si strčte - no víte kam.
21. 11. 2008 | 10:44

Petr napsal(a):

To Ladic:
jestlipak se také panu poslanci nezměnil stav konta během návštěvy? Pan poslanec zřejmě nebydlí v Brdech - v opačném případě by asi neskákal radostí jakej z něj bude skvělý cíl :o)
21. 11. 2008 | 10:47

Ladic napsal(a):

Ale to poslanci řekli, než jim kandidát na spolupráci s STB pod krycím jménem Roko vysvětlil, že politické body musí jsou pro něj důležitější než bezpečnost země..to je jako když doktor rath věděl že poplatky jsou potřeba a politik rath už je nechce, protože chce být dále politikem...potřeba nepotřeba..
21. 11. 2008 | 10:47

Ladic napsal(a):

petříku, zkus se jich zeptat...kontakty určitě najdeš na webu...a napiš také tvrdíkovi, proč to chtěl prosazovat...
21. 11. 2008 | 10:48

Honza999 napsal(a):

Ladic

Hledej šmudlo sám.. Internet je velký. Je-li pro tebe problém si najít film s názvem "Historie vodíkové bomby", pak je vůbec problém s tebou diskutovat, notabene o věcech, které jsou všeobecné známé, jen ty o nich nechceš vědět.

Možná by se steboou lépe diskutovalo v případě, že by se občas pokusil přinést i nějakou svou VLASTNÍ MYŠLENKU. Vše, co zde produkuješ, je Copy-Paste odjinud.
21. 11. 2008 | 10:49

Ladic napsal(a):

http://zombux.net/?item=pop...
Návrh úspor (10. 10. 1995) - David Rath 10.4.2000
(...) spoluúčast nemocných (procentuální či paušální platba např. za nášvtěvu u lékaře, za hotelovné v nemocnici atp.) (...)
V Praze 10. 10. 1995 za předsednictvo LOK Dr. David Rath

13.10.2005 : „Jistě se všichni zdravotničtí experti včetně mě shodují, že regulační význam poplatků je veliký. Bez nich systém dlouhodobě nemůže fungovat vyrovnaně.“
9.2.2005 : "Já marně pátrám v paměti po zemi, kde by recept nebyl zatížen manipulační taxou.“
celý článek na
http://www.lidovky.cz/rath-...
21. 11. 2008 | 10:50

Honza999 napsal(a):

Ladic

Abych tedy zas moc nepřeháněl - téměř vše.
21. 11. 2008 | 10:52

Ladic napsal(a):

hňupe....ty tady něco plácneš a já mám pro tvé přiblblé vým,ysly hledat argumenty? To jsi asi upadl na hlavičku....víš, ono vůbec není od věci, ukázat co socialisté rozjednali- tenkrát to bylo dokonce o raketách a jak to teď popírají....takž to jsem našel...nešmudlo....jo, ještě zastaví růst cen, zaplatí za tebe poplatky....sice nenapsali z čeho a kdo zaplatí arbitráže soukromníků a zavedou ti školní autobus do každé obce zdarma.....
21. 11. 2008 | 10:54

Morová rána napsal(a):

DDD:

Morová rána si všimla, že Rusko, bývalé i součastné není o nic expanzivnější než jakákoliv jiná západní velmoc, která se exponuje v této oblasti a má zájem o ropu a nerostné suroviny. Taktéž si všimla, že mezi součastné Rusko a bývalý Sovětský svaz nelze jednoduše položit rovnítko, jak to zde mnozí diskutující činí, obviňujíc při tom kohokoliv, kdo si dovolí vyjádřit cokoliv (proti radaru) z jakéhosi kryptokomunismu, či co.
Na rozdíl od nich si totiž stačila povšimnout, že součastné Rusko je kapitalistická země.

No, není ta Morová dobrá?
21. 11. 2008 | 11:02

Ann napsal(a):

Díky za tento článek a podobné články.
Naštěstí přibývá lidí a webů, kteří se přiklánějí tomu, čemu vnitřně věří, namísto mainstreamové propagandy (mainstreamem mám na mysli ČT, Nova, MF Dnes, Respekt...).
21. 11. 2008 | 11:07

ROSSIAN napsal(a):

Morová rána, souhlasím s vámi, démonizace dnešní Ruska i jeho zahraniční politiky je naprosto směšná a absurdní.
Ann, stačí obrátit znaménko a zijistíme že dnešní vládní tisk a média používají stejné postupy jako rudé právo a média komunistického režimu v 50 letech. Tzn. účelové vyvolání hrozby aby se vyvolala panika (ruská hrozba dnes, v 50 letech třeba západoněmecký revanšizmus)a lidé nahnali do ovčince zcela soukromých zájmů momentální vládní garnitury. Dnes je to otázka radaru na které si topolánkova vláda namastí kapsu a kryje to prázdnými frázemi o "ruské hrozbě" apod. Mimochodem ještě si vzpomínám že se mumlalo něco o Íránu a na příkaz politruků US neocons co vedou naší vládu to naše vláda velmi ráda a ochotně vyměnila za možnost pěkně si přihřát svoji rusofobii.
Kdo dokáže požívat zdravý rozum a není poletený neoconskými ideologickými frázemi ví že globální politika se vždycky řídila cílem soupeření velmocí o mocenský prostor a nerostné zdroje. Ideologie se k tomu požíval vždy na matení užitečných idiotů.
Dnešní geopolitická ideologie US neocons vůči Rusku je jen oprášená studenoválečnická koncepce zatlačování SSSR, proměněná na zatlačování Ruska v kombinaci s geopolitickýmm expanzionismem a la "drang nach osten" - získat kontrolu nad euroasii a jejími nerostnými zdroji( a k tomu se jim velmi hodí primitivní nacionalistická xenofobní rusofobie která je tak účelově šířená v celém postosvětském prostoru). Proč by jinak USA podporovalo diktátora Saakašvilliho a říkaly o něm jaký je demokrat, který se však ve skutečnosti nijak neliší od diktátorů zemí třetího světa (mimochodem velmi obdivuje stalina - ale on může je přece americký spojenec).
Je to jedna velká komedie vymšlená neokonzervativními americkými stratégy po skončení studené války za cílem ovládnout euroasii. Pro Rusko bohužel nebezpečná komedie, tudíž se jí bude bránit. A naše nevyzrálá vláda (co bude ještě navíc předsedat EU) svými iracionálními instikty a pocity sloužící akorát zájmům úzké neocons lobby v USA jen přispívá ke zhoršení mezinárodního napětí. Stydím se za ně a doufám že Obama najde sílu utnout (tzn. přestat podprovat) tento cirkus aby tak odumřelo pouta mezi nezodpovědnými vládami ve střední Evropě a US neocons. Paraziti (př. naše vláda) tak přirozeně odemřou pokud je hostitel (us neocons) přestanou krmit.
21. 11. 2008 | 11:32

Honza999 napsal(a):

Ladic

On ten zvací dopis pro radar a rakety na US ministerstvo obrany napsal poslanec za ODS Payne (dokonce do jistého času byl k nalezení na jeho osobních stránkách). Veškerá jednání tehdy neprobíhala na mezivládní úrovni, ale mezi ministerstvy - v době, kdy se na nás Spojené státy s tímto požadavkem (jako reakcí na Paynův dopis) obrátily, byla jejich žádost postoupena ministerstvu obrany, jehož nějaký odbor pak v jednání s USA pokračoval. Tímto se ale opravdu mohlo stát, že se záležitost dostala mimo zorné pole vlády. Mezistátních jednání na úrovni ministerstev probíhají desítky, ne-li stovky.
Cílem těchto jednání bylo zjistit, co to ti Američani na nás vlastně přesně chtějí a jak si to představují (za účelem doplnění a upřesnění žádosti byli vpuštěni US experti do našich vojenských prostor). Ani v nejmenším nedostali ani od ministerstva ani od vlády žádný závazný příslib, že jejich žádosti bude vyhověno, prostě šlo o vyjasnění pozic. Máš-li DŮKAZY o závazném příslibu vlády za ČSSD, sem s nimi, já nic nenašel. Nemyslím tím, co kdy kde plácnul Tvrdík nebo někdo jiný, myslím tím oficiální dokument podepsaný některým z předsedů vlády za ČSSD (něco takového, co vypracoval a podepsal Topolánek).
K těm jednáním - musíš si uvědomit, že pokud se jeden stát obrátí na jiný stát s nějakou žádostí o cokoli, nestává se, že by oslovený stát poslal žadatele do pr..., ale že žádost vyslechne a posoudí. Vláda za ČSSD žádost vyslechla a k posouzení ji předala příslušnému odboru ministerstva obrany, které zahájilo "dohadovací řízení". Došlo pak k výměnám předsedů vlád a další vlády ČSSD měly mnoho jiných starostí než radar.
21. 11. 2008 | 11:39

Pavel P napsal(a):

Ahmedižád nikdy neřekl, že chce vymazat Izrael z mapy světa, blízkovýchodní reportér Českého rozhlasu uvedl, že z perštiny došlo ke špatnému překladu. Vyslovil se tak, že by mělo skončit zřízení, které panuje v Izraeli a není sto zastavit konflikt s Palestinci, ale neřekl nic proti národu samotnému. Věděli jste, že více lidí v USA zabije blesk, než teroristé?
21. 11. 2008 | 11:43

ROSSIAN napsal(a):

Jinak současná Ruská zahraniční politika nabízí západu ten nejvstřícnější přístup a je ochotná ke kompromisům, ale nemůže jít za hranici rezignace na svoje vlastní národní zájmy jako to dělala bývalá garnitura Jelcina a jak by to ve svém naivismu dělali radikální ruští prozápadní liberálové - proto je také západ tak podporuje.
Rusko by se totiž západu plně zavděčilo - a přestalo by být bráno jako "imperialistická hrozba" až v okamžiku kdy by zcela rezignovalo na svoje mocenské zájmy. Dosadilo do Kremlu neoconského agenta (sedí v americké neokonzervativní radě pro zahraniční politiku), zavedlo zpět radikální neoliberální reformy tak aby maximálně poškodily Rusko, a Saakašvilliho udělali ministrem zahraniční...
21. 11. 2008 | 11:43

ROSSIAN napsal(a):

tÍM RUSKÝM NEOKONSKÝM AGENTEM JE Kasparov, pozn.
21. 11. 2008 | 11:44

jirka napsal(a):

Pane Zaorálek dle mého jste jeden z mála z členů naší vlády,kterému jde o suverenitu a prospěch naší země.Troufám si říct,že bych
si Vás dovedl představit i na postu nejvy-
ším a nejsem sám.Co se týká radaru na
Brdech je jedno jaký má dosah, o to nejde ta-
dy jde o ten kousek země/zatim/kde budou cizí
vojska,která v případě ohrožení základny a zájmů USA přijmou bez souhlasu naší vlády náležitá opatření to znamená i vyh-
lášení válečného stavu.A není žádným ta-
jemstvím,že takové ohrožení není problém
zinscenovat a zpravodajsky doladit aby dav všemu uvěřil a nechal se okrást o to málo svobod která ještě vlastní a o které je systematicky a cíleně okrádán.
USA a ANGLIE se vždy pomocí svých finan-
cí a šedé diplomacie dařilo rozpoutat vál-
ky mimo svá území na kterých pak samozřej-
mě náležitě profitovaly.Dá se říci,že toto
se takto praktikuje od založení Bank of England koncem 18stol až dodnes.A velké konflikty jsou pak řízeny velkými finance-
mi. Často se přirovnává umístění těchto
vojsk k okupaci naší země v roce 1968,ale
to není správné.Tehdy jsme byly pod sférou
vlivu SSSR.O tomto vlivu rozhodly vítězné
mocnosti na konci války a to na dobu 50let
Samozřejmě jakmile byla založena Varšavská
smlouva tak vzájemná vojenská pomoc se tý-
kala boje proti vnějšímu i vnitřnímu nep-
říteli a pokud by nebyl tzv.zvací dopis
naší vlády tak stejně by k obsazení došlo
a nikdo by nám stejně jako v r.1939 nešel
na pomoc což tehdy USA jasně prohlásily.
Nyní se ale jedná o naše území a vláda je
dosazená vůlí lidu,který si tuto základnu
z velké části na našem území nepřeje.
války mimo svá území
21. 11. 2008 | 11:52

Selen napsal(a):

ROSSIAN: Vaše příspěvky ve všech diskuzích se omezují (kromě nadbytečného užívání předpony neo-) na obhajobu Ruska. Zajímalo by mě, co za tím stojí...
21. 11. 2008 | 12:32

ROSSIAN napsal(a):

Selen, nic víc než sympatie k tomuto velkému a statečnému národu a jeho civilizaci. Jsem hrdý na současné úspěchy Ruska a jeho rostoucí sílu a věřím že Rusko na této cestě setrvá i nadále. Pro mne je Rusko hlavní zárukou míru a stability v euroasii.
Mnozí si dnes myslí že se bez Ruskou obejdou a nahradí ho modní ideologií "euroatlantismu".
Případně ho chtějí využít jen jako "strašáka" (ČR aj.) nebo levného dodavatele nerostných zdrojů (Ukrajina, pobaltí) a za zády mu přitom nadávat.
Jenže bez Ruska se sice obejde USA ale ne Evropa. Evropa která se ve jménu jakékoli ideologie separuje od Ruska na tom nakonec bude tratit a to zvlášt v blížící se nejisté budoucnosti. Možná že politické elity významných zemí EU už to chápají, my jsme zatím v tomto vývoji o řád pozadu. Evropa nakonec uzná Rusko jako zcela kulturně, civilizačně i politicky rovnoceného aktéra. Vývoj k tomu směřuje a nenávistná a odporná rusofobie zažraná v politických i intelektuálních elitách bezvýznamných zemí střední Evropy jednou vymře. Zvítězí Rusko jako rovnoprávná součást budoucí mocenské i politické architektury Evropy a nikoli iracionální nacionalismus malých středoevropských zemí.
21. 11. 2008 | 14:17

Jan K. napsal(a):

Rossiane, my jsme si ten velký a statečný národ užili až po krk. Okupace v roce 1968 a osvobození (vlastně jen přechod od jednoho okupanta k druhému) nám k jeho poznání stačily.
21. 11. 2008 | 14:44

stále rebel napsal(a):

Theodore Postol. V roce 1995 mu byla Americkou asociací pro rozvoj vědy udělena cena Miliarda Rodericka a v roce 2001 získal ocenění Norbert Wiener Award. Obě posledně jmenovaná ocenění obdržel za odhalení mnoha závažných nepravdivých tvrzení o protiraketové obraně.
Postol získal obrovskou reputaci v roce 1992, kdy během americké operace Pouštní bouře vystoupil s kritikou raketového systému Patriot. Americká armáda tehdy tvrdila, že Patrioty jsou velmi úspěšné v sestřelování iráckých raket a představují revoluci ve vedení války. Postolovy analýzy a jeho následné svědectví před Kongresem ukázaly, že Patrioty ve skutečnosti zasáhly méně než 10 procent svých cílů a byly tedy extrémně nepřesné. Usvědčil tak armádu ze lži. Je považován za jednoho z největších expertů na systém protiraketové obrany a zároveň za jejího otevřeného kritika.

http://www.greenpeace.org/c...

PS: Tebe nebudou mít rádi, kazíš kšefty.
21. 11. 2008 | 14:48

Čech napsal(a):

Pro všechny kteří tvrdí, že radar USA v ČR je provokací Ruska, a tedy špatná věc: Jakákoli provokace Ruska je dobrá věc. Rusové si musí uvědomit, že naše země už dávno není součástí SSSR a nelekne se výhrůžek ze strany ruských generálů nebo Putina. I kdyby byl tento radar namířen proti Rusku, pro mne by to rozhodně nebyl argument proti radaru. A neměl by být pro nikoho jen proto, že si odpůrci radaru tento protiargument vymysleli. Zdar a sílu najdeš v sýru!
21. 11. 2008 | 16:28

dodo napsal(a):

Selen & spol.: Dobrá otázka. U těch antiradaristů je to snad pro každého, kdo má v tom co má mezi ušima kousek pudu sebezáchovy, jasné. Chtějí se do toho stavu kam jednou musíme všichni, dostat přirozeným procesem a s těmi minimálními osobními údaji vtesanými do žuly. Ta opačná strana ale působí tak, že se jim to mezi těma ušima nevyvinulo a navíc trpí syndromem kamikadze, což je děsivá, ba přímo smrtící kombinace. Je to naštěstí řešitelné umístěním v jistém, sice často vysmívaném, zato pro ochránění ostatních velmi prospěšném zařízení. Nebo dostali nabídku kterou nelze odmítnout, což je ještě horší. Dopouštějí se souhlasu s kriminálním činem toho nejtěžšího kalibru. Vlastizradou. I to je naštěstí řešitelné. Někdy nutně jednorázově.

Já osobně se nemohu zbavit dojmu, že ten informační průvan kolem radaru co sem vane přes tu Velikou louži, je záměrně zdánlivě matoucí. Prostě se původní argumenty ukázaly pro zblbnutí veřejnosti neprůchodné, tak se té veřejnosti předhodí opačné, které ji mají uchlácholit poukázáním na jejich nemožnost. Komu by takový neschopný radar mohl vadit a přitom ještě jste dostali předem tučné sousto. Že? Klasický příklad použití cukru a biče, nebo hodného a zlého policajta u výslechu, nebo u voleb jako jsou ČSSD versus ODS. Před volbami tolik pokřiku a pár dnů po volbách už táhnou leckde za stejný provaz. Snad si vy tady se hašteřící a až k nenávisti zblblí naivové nemyslíte, že si vás ti slouhové illuminátských sluhů nechají vyklouznout z chomoutu. Tůůůůůdle.
21. 11. 2008 | 16:35

Jura napsal(a):

Něco o závislosti dosahu a výkonu (vlivu na zdraví)
http://www.ceskatelevize.cz...
21. 11. 2008 | 16:52

Honza999 napsal(a):

Jan K

za to, že jsme si je "užili", nemůže ruský národ jako takový.
Mohou za to
- vedení ruských bolševiků (mimochodem, k moci je dosadil německý kapitál, který VŘSR financoval),
-vedení našich bolševiků, které si je vzalo za vzor
-Jaltská konference, kde nás Západ prostě přenechal na pospas
-a mnoho dalších vlivů.

99% ruských Ivanů, by tehdy raději místo v okupační armádě bylo doma s Natašou. Ruský národ je stejnou obětí stejné mafie, která si říkala komunisté (ale jen si tak ti mafiáni říkali, podobně jako dnes si jiní mafiáni říkají demokraté), jako jsme byli my, Poláci, Maďaři atd.
21. 11. 2008 | 19:56

Honza999 napsal(a):

Jan K

Malá oprava - nejsem si tak úplně jistý tím, jestli u mafiánů, co si dříve říkali komunisté a mafiánů, co si dnes říkají demokraté, jde opravdu o členy dvou různých gangů...
21. 11. 2008 | 20:16

max napsal(a):

to ROSSIAN:
pokud se domníváte,že styl vašeho psaní je proruský, tak se velice mýlíte.
Čiší z toho nacionalismus urážející vše okolo
(bezvýznamné středoevropské země? tak proč sem píšete?). Děláte Rusku antireklamu a jen popouzíte proti Rusku i lidi,kteří vůči němu chovali i určité sympatie.
Pokud to vše myslíte jako srandu, tak se moc nepovedla.

P.S.: Rusko je bohužel velmi závislé na ceně nerostů. Nemá svůj (krom vojenského) vlastní vyspělý průmysl a proto je tak zranitelné - viz současná finanční krize.
Navíc se jedná nikoliv o demokracii, ale o tzv. řízenou demokracii (což je zřejmě v ruských podmínkách nutnost pro ekonomickou a vojenskou stabilitu, otázka je, kdo je momentálně ten osvícený diktátor).
21. 11. 2008 | 20:48

Jan K. napsal(a):

Honza999:
Škoda, že skutečnost je jiná, než jste si vysnil.
21. 11. 2008 | 21:55

AZ-best napsal(a):

Rád bych upozornil na VELMI ZAVÁDĚJÍCÍ a nepřesný překlad!!
MDA je Missile DEFENCE Agency - volně přeloženo - agentura pro RAKETOVOU obranu!!
Agentura se bude bránit raketami, třeba proti jiným raketám (nebo satelitům, letadlům ...).
21. 11. 2008 | 23:31

sasa napsal(a):

Z http://www.barackobama.com/...
Ensure Freedom of Space: An Obama-Biden administration will restore American leadership on space issues, seeking a worldwide ban on weapons that interfere with military and commercial satellites.
Kdo umite anglicky, tak chapete, ze Obama nemuze podporit protiraketovou obranu ve stavu jak technickem, tak politickem v jakem se nachazi.
21. 11. 2008 | 23:44

Michal napsal(a):

AZ-best: MDA vznikla z BMDO (Balistic Missile Defence Organization), tudíž je to agentura na obranu proti raketám.

Nehledě na to, že ten termín se dá vykládat oběma způsoby.
22. 11. 2008 | 19:44

george napsal(a):

2/3 obyvatel Ruska souhlasí, aby byly v Kaliningradu rakety. Ty rakety tam už dávno jsou, jsou zamíženy mimo jiné i na nás. Rusko má dávno radar, co monitoruje západní Evropu, tedy i nás. U nás je humbuk jen proto, zda zde bude radar. A bude úplně jedno, zda bude, či ne, poněvadž ty rakety jsou z Ruska na nás namířeny natrvalo "dočasně". Tak jim věřte soudruhům, bratrům, slovanům.
22. 11. 2008 | 21:17

Do NATO napsal(a):

Nato má reciproční zbraně a RADAR u Vyškova, tak nevím, nač stavět další v Brdech ??!!
23. 11. 2008 | 16:22

stále rebel napsal(a):

Starostové proti radaru a Hnutí nenásilí poslali dopis Baracku Obamovi.

Vážený pane Obamo, gratulujeme Vám k vítězství v prezidentských volbách USA. Obracíme se na Vás s prosbou, pramenící z obav o zachování demokracie v České republice a o bezpečnost celé Evropy. Vláda George Bushe dojednala s českou vládou umístění vojenské radarové základny systému Národní raketové obrany USA na území ČR. Dvě třetiny obyvatel České republiky s umístěním radaru dlouhodobě nesouhlasí. Přesto česká vláda podepsala se Spojenými státy smlouvy, které mají být v blízké době schváleny parlamentem, jehož poslanci byli zvoleni ještě v době, kdy veřejnost o projektu nevěděla a žádná z parlamentních stran neměla zapojení ČR do NMD USA ve svém volebním programu. Plán umístit prvky tohoto systému v srdci Evropy již nyní vyostřuje mezinárodní situaci a vyvolává napětí mezi USA a Ruskem, mezi USA a Evropskou unií a dále povede k novému kolu závodů ve zbrojení. Jsme znepokojeni tím, že Evropa by se měla díky tomuto předsunutému systému stát hlavním bojištěm v případném konfliktu a že z České republiky by se díky radaru stal terč prvního útoku. Celá záležitost je o to citlivější, že po pádu komunismu v roce 1989 Češi věřili, že na jejich území již nikdy nebudou umístěna cizí vojska. Prosíme Vás tedy, abyste přehodnotil postoj k umístění prvků NMD v Evropě a zastavil tento nebezpečný projekt. Přejeme si, abyste naději na změnu, kterou symbolizuje Vaše vítězství ve volbách, proměnil ve skutečnost. Přejeme si, aby se nové vedení Ameriky vydalo směrem k vytvoření světa bez válek a násilí, aby trend vzrůstajícího zbrojení a válečných agresí byl nahrazen investicemi do oblastí, které přispějí k opravdovému rozvoji lidstva. Prosíme Vás, abyste jako prezident země, jež je po dlouhou dobu symbolem demokracie ve světě, respektoval vůli obyvatel České republiky, jimž jejich vlastní vláda možnost demokratického rozhodnutí odepřela. S úctou

http://www.blisty.cz/2008/1...
23. 11. 2008 | 19:37

MK napsal(a):

Mel bych par poznamek:

1. Nevim jak je pan Postola duveroryhodna ci zprofanovana osoba, ale pravda je ze MIT je pokladan za nejlepsi soucasnou technickou univerzitu na svete.
2. Nejsem v tomhle odbornik a priznavam, ze si to uz nehodlam dostudovavat, ale co jsem slyset od lidi co tomu rozumi, tak to v zasade souhlasi s tim co rika pan Postola.

Prodavam jak jsem koupil:
Ten radar bud bude mit maly dosah nebo se "orostuje" vykon, ale pak pry hrozi uz nekde okolo dosahu 1200 km, ze to ohrozi okoli, hlavne nad sebou.

Nicmene vyrobce za vladni penize stale zkouma, ale neceka se, ze prijde s necim az tak prevratnym, spise umozni nahnat do radaru jeste vetsi vykon. Pokud se mu to podari a radar se dostane s dosahem k tem 3000 km, tak se asi muzeme rozloucit s letistem v Ruzyni, protoze se tam zadna letecka spolecnost neodvazi poslat letadlo, aby ji pak nehrozili zaloby z ohrozeni zdravi cestujicich.

3. Spolehat na USA
Uz to tady padlo, jen pridam dalsi postreh. V USA existuje takovy oblibeny argument: Neudelame to protoze by to nebylo pro Spojene staty vyhodne. :) Obavam se, ze tenhle argument pouziji, kdyz bude CR jejich pomoc potrebovat. Proste jako to bylo vzdy, spolehat muzeme jen sami na sebe.

4. Obama
Podle mne bude Obama vybirat ze dvou variant: bud necha vyrobce vydelat a dovoli mu dale za vladni penize zkoumat nebo to rovnou posle "do kyticek", jako vyhazovani penez za neco co neplni svuj ucel. Vzhledem k soucasne krizi to spis bude to druhe.
24. 11. 2008 | 02:32

Honza napsal(a):

jsmith napsal(a): Dear Mr. Zaoralek,
the carrier of prof. Ted Postol is studded with controversies. I haven't heard his lecture yesterday. However, considering his past controversial opinions (sometimes unfounded/incorrect), I wouldn't blindly support or quote him. You shouldn't either, regardless how much it suits your agenda.

Dear jsmith
can you cite some sources or examples of Postol's controversies? Thanks.
Wikipedia article about Theodore Postol doesnt mention it.
http://en.wikipedia.org/wik...
24. 11. 2008 | 02:45

Skogen napsal(a):

George, jednak mohou mít Rusové ve SVÉ kaliningradské oblasti co chtějí, druhak je docela nepodstatné, zda tam už jaderné zbraně jsou nebo ne. Tím důležitým je, že z hlediska Ruska se Česká republika stává problémovou zemí a jako taková bude budit větší pozornost v kalkulacích vojenských stratégů i zpravodajských služeb. Navíc ten radar, zdá se, postrádá účel, anebo alespoň neodpovídá původním proklamacím...
24. 11. 2008 | 19:08

oranžový napsal(a):

:-) "Ach ten RADAR :-)

Mám tu pro Vás něco, co by mohlo ..... ?

Rozhovor:
Čáááááu , jak se máš ?
Alejo - fajn , jako vždy - co je novýho ??

Ale člověče, jedu teď ze servisu , kde jsem
zacvakal třicet papírů - za výměnu motoru.
Co jsem měl dělat , když prostě kleknul !!

No počkej !? - říkám mu ...

Proč jsi to .... P L A T I L ??????

Cooo?? Kouká na mě vyjeveně ....
Jak to myslíš ? proč jsem to platil , vždyť
ta kára byla z BAZARU ?????

No a co má být - že byla z bazaru !!!

No počkej - co tím jako chceš říct ????

Co ??? T O H L E !!!

Kolik ta tvoje kára měla nejeto ? ptám se .

No podle papírů necelých sto tisíc ??!!!

Cože ? 100 tisíc ? říkáš ..???

Tak to je v pohodě :-)))))))))) říkám ....

Podívej se kámo :
Běž zpátky do toho bazaru a chtěj po nich
náhradu za ten MOTOR !! jo ?

Co blbneš, dyť mi dají kulový a ještě se
mi vysmějí ..... :-(
Vždyť přece za to auto ručí jen omezeně a
za motor ??? Tam je zohledněno opotřebení a
záruky jen na něco málo.Ale to jsou vždycky
jen nějaké prkotiny .....:-(

To máš fuk kámo ... udělej TOHLE :

Chtěj po nich peníze protože :

Každá věc má svoji záruční dobu.
Např boty - 2.roky.
Pokud se vám rozpadne do oné lhůty- dostanete ZDARMA - prostě nové .....:-)

Tak .... a otázka :
Motor má 100 tisíc najeto ?
/ jak TVRDÍ v Autobazaru ....... /
Jsou na to i úřední lejstra - velký TP ..!

No a tam je ppřece jasně napsáno, že to má
najeto 100 000 km a celý dokument je opatřen razítkami ... STK, výrobce ..atd.
Píše se tam také cosi o MOTORU ...

Že byl vyroben , tam a tam .... a že jakožto výrobek .... má určitou ZÁRUKU :-))

Takže : co ty to máš: - Fábii ????

Aha - tak motor je z Mladé Boleslavi ????
Fajn - zjistíme si , jaká záruka se na něj vztahuje - ale asi to bude mít určitě něco společného s ujetými KILOMETRY ...?!!!:-)

Tak už to MÁME ?:-)))))

Záruka totiž KÁMO - v tvém případě EXISTUJE

Co já vím , motor - pokud je pravidelně servisován / dle provozní knihy /
Tedy olejem či nedostatkem vody zřejmě netrpěl ..........

Máš pravdu - člověče ...:-))))))))))
Tys na to kápnul ....:-)

Záruka na MOTOR jako takový - a záruka
na něj / má přece výrobní číslo /
platí až do ujetí např. 150 000 KM ...

Tedy by měl garantovat , že se nerozpadne a
neporouchá závažnou VÝROBNÍ vadou .....

Takže budeme pokračovat a budeme v onom
AUTOBAZARU požadovat ....

Tedy za předpokladu .....

Že si majitelé AUTOBAZARU -- NEHRÁLI ..

:-)) s .... T A CH O M E T R E M :-)
No , .. tvrdili ti přece, že to má najeto
pod sto tisíc .... ? Jsou od toho i papíry
a razítka ... ne ? :-))

:-)) Nemaj na tebe KÁMO :-)))

Máš to v kapse ....:-)

Pokud by totiž lhali - a kroutili s tachometrem .....???????????

Tak tě PODFOUKLI ... a prodali ti něco , co
neodpovídá .....
UJETÝM ... kilometrům .... :-)))

A pokud NE .... tak budou muset kontaktovat
výrobce MOTORU .. a požadovat ......

:-) NÁHRADU ŠKODY :-)

:-) Tak to vidíš ... KÁMO , zase tak úplně

BEZMOCNÝ ........ N E J S I ... :-))
24. 11. 2008 | 21:51

JC napsal(a):

Co je důležité.
Potřebuje ČR radar ? Nepotřebuje, protože se svými dvaceti tanky, dvěstě transportéry a čtrnácti Gripeny jsme jen třešničkou na dortu jakékoli středně velké armády, která by si na nás chtěla smlsnout. Potřebuje EU radar ? Nepotřebuje, protože tohle společenství bruselských stýců než by se k něčemu rozhoupalo tak by bylo pozdě. Potřebuje radar náš spojenec USA, asi ano, když o něj usilují.Nepátrejme proč, stejně se nedopátráme.Jen vyjděme vstříc.Ono by se potom mohlo stát, že až budeme napadani kýmkoli, náš spojenec by mohl říct sorry pomozte si jak umíte, já mám prolém s odstraňováním následků raketového útoku.
P.S. No možná to vypadá, že Obama to utne a tak budeme moci opět jednou "hrdině" prohlásit."Byli jsme vám k dispozici, ale kdzž nechcete - vaše věc" Další možná ještě důležitější okolností ba mohlo být, že zatímco Zaorálek planně kecá Mossad začal konat. Zaorálku co takhle zajet s Paroubkem do Iránu na přátelskou návštěvu.....
24. 11. 2008 | 22:17

oranžový napsal(a):

JC :-)

skvělá myšlenka .

Radar jednoznačně ANO.

- ať už ho zacvakáme sami a nebo někdo jiný .

Nikdo si tu na nás otvírat RYPÁK nebude.
25. 11. 2008 | 08:45

oranžový napsal(a):

JC - to napsal bravůrně .

I když to z textu na první pohled vypadá ,že
radar není důležitý a nikdo jej vlastně
nepotřebuje .......

tak závěr / logický / v článku JC ...

je zcela opačný .... :-)

Skvělé :-)
25. 11. 2008 | 08:50

skeptík napsal(a):

Prostě bravůrní!:-)

Jen jedno tomu chybí k dokonalosti: před Čím a Jak Nás to ochrání??

Před Iránem a Severní Koreou, dle Sášenky Vondry a Klvani, že ??? .-))))))))))))

Postolovy argumenty nebo našich vojenských odborníků v Atmonline či na technických univerzitách přece vyvrátíte na koleně .-)

Nebo je pravda politicky neprůchodná a národ s ní nebude souhlasit ???

PS: jen více bojového ducha, mocnář za oceánem takové lidi potřebuje. Kdypak nositelé válečného nadšení a silných slov spoza complu odjíždíte padnout za císaře pána do Afghánistánu? Vždyť nás tam mají rádi ! :-) Nebo jen bojechtivé kecy za bukem? .-)
26. 11. 2008 | 01:54

skeptík napsal(a):

http://www.nenasili.cz/cs/2...

zvětšeno schéma
http://www.nenasili.cz/file...
on Sášenka Vondra i s Boeingem Lockheedem atd... přece myslí na dobro všech nezjištně. Všichni, kdo obhajují byť nesmyslné projekty, aby urvali ze státních rozpočtů, musí takto lhát. Pokud by mluvili pravdu, nezískali by nic.
Nebo že by Sášenkovi opravdu nešlo, byť by měla být obětována budoucnost národa, o kšeft? .-))
26. 11. 2008 | 01:59

oranžový napsal(a):

Skeptiku :-)

O Afghánistánu není v předešlých příspěvcích
snad ani zmínka a tak jste možná první.

Ale o to teď nejde.
Radar není pískoviště,které postaví parta
nadšenců v akci "Z"
Za vším jsou lidé .
To, že někteří jsou placení poslanci z našich
společných peněz a k tomu vykonávají další
povícero funkcí "zdánlivě" neveřejných -
je "bohužel v tomto legislativním chaosu
pravdou.
Někdy i smutnou pravdou .
Však porcování pomyslného "zlatého telete"
probíhalo za všech střídajivších vlád a
odnepaměti.
Souhlasím s Vašimi kritickými připomínkami
které však ztratí váhu v momentě , kdy
dojde k válečnému konfliktu.
Ale - o co tedy jde:
Jde o to, být připraven - a radar , byť
sebevíc "předražen" /věřme že ne / se
vyplatí.
Žijeme bohužel v době, kdy se konvenční zbraně všeho druhu , nahrazují za mnohem
nebezpečnější a zákeřnější zbraně , zbraně
hromadného ničení.
Což o to , že je vlastní velké mocnosti
které jimi tvoří politiku - ale dnes,jak
klesají ceny všeho nepotřebného / mimo potravin / mohou si proto takové zbraně
pořídit i různé militantní spolky a země
které prostřednictvím těchto zbraní hledají
a možná si i tak vynucují od okolí -
vnímání své vlastní identity.
Jelikož někdy dost dobře nechápeme my
evropané - mentality těchto milit.spolků
a zemí - nezbývá nám nic jiného ,než být
připraveni na možné problémy.
Já Vás chápu a dobře vím,jak to myslíte
ale uznejte sám, že to celé dost dobře zastavit nelze.
Kdyby to mělo být tak jednoduché - pomohu vám .
Nepřítomnost radaru v naší zemi nezastaví
další vývoj ve zbrojení ani náhodou.
Však k čemu nám kamenný hrad , když
protivník má na něj účinnou zbraň.
Mějte se hezky pane.
26. 11. 2008 | 08:13

Velmi pokorná slepice napsal(a):

Myslela jsem, že radar má na starosti již letící rakety, nikoliv jen jejich depo - hají bucy. A co se týká Íránu, proč se na něj tedy chystá Izrael? A kdyby ten Váš známý Američan měl "pravdu" s obelháváním, jak to, že to už nepoužily ruské tajné služby, že by byly tak vedle? A přitom argumentů ruská vláda potřebovala, že? kokoko.
26. 11. 2008 | 13:21

Velmi pokorná slepice napsal(a):

Tak mě právě teď kohoutek vykrákal za hřebínek, že prý ať si uvědomím, kolik nás sem píše, a kolik obyvatel má Česká republika a kolik tedy občanů dělá v tuto chvíli něco užitečnějšího. A čechrá si u toho peří, prý moje příspěvky jsou tak akorát na zahrábnutí. Tož tak.
26. 11. 2008 | 13:32

koremenik3 napsal(a):

Jako velký odpůrce radaru jsem proti takové obludě, jenž představuje radar...pokud ho sem naserou, tak bych se ani nedivil kdyby Ti nejradikálnější přemýšleli i o nějakém tzv.teroristickém útoku na tuto obludu...připomenulo mi to nějak jeden film o r.1968.Asi takto přátelé...vyhnali jsme němce, poté rusy a poté to budou američané s nacistickou páskou a pevně doufám, že poté už budeme jen svoji...
26. 11. 2008 | 21:55

Kavan sedmý napsal(a):

Pan Zaorálek asi zastupuje zájmy plk Putina
a dementa Klause! Je to kretén!
05. 04. 2009 | 19:07

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy