Prezidente Bushi, vítejte v Praze!
Přijíždíte sem hájit návrh na vybudování protiraketové základny ve střední Evropě, návrh, který Vám ve Sněmovně reprezentantů neprošel. Byl seškrtán kongresmany tak, že to budování základny vážně ohrožuje. V debatě ve výborech Kongresu zazněly argumenty, které jsme říkali i my tady. Námitky, že systém je neozkoušený a neefektivní, otázky, proč, když štít by měl bránit Evropu proti možné hrozbě z jihu, je sjednáván bilaterálně se dvěma zeměmi, proč je vynecháváno NATO. Někdy to vypadá, jako byste chtěli Evropu rozdělit. Máme-li se společně před něčím chránit, musíme se na tom společně dohodnout. Měli bychom mluvit o tom, jestli Vaše cesta k bezpečnosti je jediná možná. Jestli vedle odstrašení není spolehlivější cesta odzbrojení. Proč se netrvá na smlouvách o omezování zbraní? Před deseti leti bylo na seznamu možných šiřitelů jaderné technologie pro vojenské účely dvanáct zemí, dnes zůstávají jen dvě - Severní Korea a Írán. Není pravda, že to nefungovalo. Proč si Amerika vybrala tuto cestu a nehledala předtím společně se spojenci politickou dohodu?
Souhlasíte s názorem jednoho z republikánských kongresmanů, který řekl: "Odkdy umožňujeme NATO rozhodovat, co je nejlepší pro Spojené státy?" Bohužel takhle mluvili ti, kteří základnu ve střední Evropě prosazovali. Ale nemůžete u nás něco stavět a zároveň nebrat v úvahu, jestli je to dobré také pro nás a jestli je to i náš názor.
To, co sděluje Topolánkova vláda ve svých nótách, je pro zdejší občany do této chvíle tajné a nemusí to být názorem české veřejnosti.
Až do Prahy začátkem června přijedete, bude to skoro přesně deset let od summitu v Madridu, kde jsme byli přizváni do NATO. Tehdy bylo řečeno, že hlavní přidanou hodnotou rozšíření je, že se rozšiřuje společenství, které se řídí zásadou jednoty a konsensu při každém důležitém rozhodnutí. Jaký je Váš dnešní názor na budoucnost Severoatlantické alince? Byl bych rád, kdyby Vaše návštěva byla pokusem hledat takový společný postup.
Jeden z kongresmanů označil vaši Agenturu pro protiraketou obranu za nejméně hlídanou a kontrolovanou vládní agenturu v zemi. I to je asi důvod nedůvěry vůči tomuto projektu. Nepřál bych si, aby Česká republika byla trojským koněm debaty, v níž Vám doma chybí argumenty.
Česká republika je součástí integrované Evropy. Nemůžeme se s vámi jako partneři bavit o systému protiraketové obrany a zapomenout na to, že patříme k Evropě a že se jí to týká. A otázky, které se týkají všech, musí řešit všichni.