Proč nekupovat bio?

16. 04. 2013 | 21:14
Přečteno 21762 krát
My Češi jsme obzvláště opatrní. Vše zdravé okamžitě podezíráme a rovnou kritizujeme. Všichni víme, že biozemědělci postřikují v noci. A je nám jasné, že označení bio je na potravinách jen za účelem klamání naivních spotřebitelů.

Co jsou naše nejčastější argumenty proti všemu, co je bio?

Stejně už je vše zamořené pesticidy a chemikáliemi
Ano, zamoření jsme více než dost, dokonce za pouhých několik desítek let konvenčního zemědělství. Pesticidy a léky se dnes běžně nacházejí v našich vodách a tělech. Mnohé z pesticidů, jako například DDT, které bylo původně označováno za naprosto bezpečnou látku a které je dnes prokázáno jako endokrinní disruptor, se rozkládá a znečisťuje desetiletí. I přes zákaz používání DDT, který vešel v platnost v roce 1975, jej proto kolem sebe stále máme dostatek.

Biozemědělci podvádějí

Ano, v každé skupině, a to včetně „svatých kněží“, se občas najdou podvodníci. Přesto jsou to právě malé biofarmy, které běžně otevírají dveře pro zákazníky a rádi se každému pochlubí svou prací. Oproti tomu vás například do velkovýkrmen zvířat běžně nevpustí ani bez foťáku. Tajně zdokumentované "zvěrstvo", které se tam odehrává, je např. v USA označováno za ekoterorismus.

Je to drahé
Ano, protože cena odráží hodnotu produktu. Pěstování biopotravin je manuálně náročnější. Biochov zvěře je mnohem nákladnější kvůli dražším kvalitnějším krmivům anebo podstatně větším nárokům na prostor, ve kterém se zvířata pohybují. Třeba u značkové spotřební elektroniky, ale vyšší cenu za kvalitu tolerujeme, zatímco kvalita výživy pro naše těla není tak důležitá?

Není to zdravé
Ano, existuje dostatek studií, které neprokazují významné zdravotní rozdíly mezi konvenčními a biopotravinami. Mnoho ze zmíněných studií je až podezřele nešikovně naplánováno tak, že nesleduje živiny, u kterých je předpokládán největší rozdíl.
Jako např. loňská studie ze Stanfordské univerzity, která zcela ignorovala sledování obsahu velmi důležitých omega-3 mastných kyselin, zdraví prospěšných fytochemikálií a ze zdravotního hlediska v podstatě vůbec netestovaných GM složek (ty první dvě zmíněné jsou více v biopotravinách a ta třetí v nich vůbec nesmí být).
Jak by potraviny, které obsahují málo nebo žádné pesticidy, které odborníci spojují s celou řadou závažných zdravotních rizik - od nevratné toxicity pro nervovou soustavu až po zvyšování karcinogenity anebo narušování hormonálního systému, nemohly být zdravější?

Všechna aditiva jsou zkoušena a používána v bezpečných množstvích
Ano, ale jednotlivě a krátkodobě, tj. zcela mimo reálný život. V běžném životě totiž běžný spotřebitel denně zkonzumuje desítky až stovky nejrůznějších aditiv, jejichž toxicita se přinejmenším sčítá, pravděpodobně často i potencuje. Takovéto vykrmování se chemií neprobíhá několik týdnů, ale desítky let, dnes často ještě v době před narozením.

I bez jakýchkoliv studií je logické, že kvalitní potraviny získáme ze zdravějších zvířat a rostlin. Stejně jako není pochyb o tom, že zdravější budou rostliny, které nejsou zalévány potenciálně toxickými látkami, nebo zvířata, která jsou krmena kvalitní a pro ně přirozenou stravou a která žijí v podmínkách umožňujících podstatně vyšší kvalitu života.

Doplnění pro ty, kteří chtějí argumentovat nesmyslností čínských bio potravin apod. Ano, také bych nejraději kupovala kvalitní pohanku od paní sousedky. Ale naše paní sousedka zrovna pohanku nepěstuje. Právě kvůli konvenčnímu zemědělství, které upřednostňuje monokulturní pěstování, se mnohé zajímavé plodiny u nás dnes nepěstují nebo se nepěstují v dostatečném množství pro uspokojení poptávky. V případě, že konvenční zemědělství bude pokračovat v nastoupeném směru a biozemědělství se nepodaří zastavit úbytek biodiverzity, tak můžeme mít na světě za několik let jen pšenici setou a geneticky modifikovanou kukuřici a sóju.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Emma napsal(a):

Osobně jsem fanynka geneticky modifikovaných plodin, podle mě jsou budoucností zemědělství.
16. 04. 2013 | 21:26

Baba Jaga napsal(a):

A co zahrádka, paní autorko? Proč si bio-pohanku nevypěstujete sama?
Nu, já bio-potraviny nekupuji a ani nebudu. Něco si napěstujeme, ale že jsou výpěstky zdravější, to bych netvrdila. Ani nemám dostatečně vyvinutou chuť, aby chutnaly jinak. O tom, že jsou naše malochovní bio-vejce řádně drahá, už jsem tu psala několikrát.
Ale věřme a kupujme si každý dle svého gusta (a peněženky).
16. 04. 2013 | 21:26

Viola napsal(a):

Co říkáte paní Margit slimáková na Henriho Monforda?
16. 04. 2013 | 21:30

margitslimakova napsal(a):

To Emma: Americká akademie enviromentální medicíny (AAEM) v roce 2009 navrhla lékařům doporučovat všem jejich klientům stravu bez GM potravin. Podle této organizace studie na zvířatech prokazují vážná zdravotní rizika spojená s konzumací GM potravin, a to včetně neplodnosti, poruch imunity, urychlení stárnutí, poruch regulace inzulinu a závažných změn na orgánech trávícího traktu.
Podle mne jsou GM potraviny jedním z největších zdravotních a ekologických rizik, které detailně vysvětluji na: http://www.margit.cz/gm-potraviny/
16. 04. 2013 | 21:32

margitslimakova napsal(a):

To Viola: Život bez příjmu potravy není možné vědecky vysvětlit, a hlavně si myslím, že bez jídla by byl ochuzen o spoustu úžasných okamžiků. Přesto dokáži přiznat, že mohou na světě existovat i věci, kterým nerozumím.
16. 04. 2013 | 21:39

Viola napsal(a):

Paní Margit

já si také myslím, že je spousta dobrot, které můžou život rozradostnit. Ale na těch pravidelných půstech něco je.
16. 04. 2013 | 21:44

Lucie napsal(a):

Díky za to, že píšete!
16. 04. 2013 | 21:52

Petr z Tábora napsal(a):

Nechci nijak rozporovat Váš článek. Uznávám, že to je dobrá myšlenka. Ale já sám pro rodinu tyto potraviny nekupuji, protože jsem ke značce "bio" ztratil důvěru. Těch případů zneužití je spousta.
16. 04. 2013 | 22:06

margitslimakova napsal(a):

To Petr z Tábora: na biofarmy pravidelně jezdíme od narození našich dětí, mezi biofarmáři máme spoustu přátel a jejich jídlo nám moc chutná. S bio máme tedy v silné převaze jen výborné zkušenosti, a proto jej doporučuji.
16. 04. 2013 | 22:13

M.Š. napsal(a):

V dobách temných se dělaly různé prognózy,např.se tvrdilo,že v r.2000 se bude běžně létat na měsíc(možná i na dva,tři...měsíce).
Také se prognózovalo,jak bude vypadat člověk...prý bude mít tenké nožičky a ručičky,jelikož je nebude potřebovat,bude mít holou hlavu bez vlasů,jelikož holá nebo lysá hlava je spojena s vizí intelektuální persony a konečně,člověk budoucnosti bude mít velkou hlavu,jelikož bude více využívat mozkové kapacity a po této stránce se bude zdárně vyvíjet.Pominu-li Prognostický ústav akademie věd,vrcholný to orgán nebývalé arogance a s ní spojené hlouposti a tuposti,pak si musíme přiznat,že se prognózy,týkající se zjevu(o projevu raději nehovořit...)člověka,šeredně mýlily.
Dnešní člověk nemá větší hlavu,zato ji má dosti olysalou až plešatou...zato má velké panděro a celou postavu poněkud zhroucenou do podivných patvarů,o dolních končetinách raději pomlčet,jelikož plochá noha je ta nejlehčí vada na kráse...co se týče myšlení,tak na tuto činnost má debilní chytré telefony,chytré pračky a jiné elektrospotřebiče,takže se dá usuzovat,že se bude u tvora,který se sám nazývá člověkem,stále méně naskýtat a provozovat činnost spojená s myšlením.Ach jo... takže na co bio potraviny......
16. 04. 2013 | 22:17

Martina K napsal(a):

Souhlasim s Emmou. Mozna ze nejaka AAEM v roce 2009 navrhla lekarum aby odrazovali sve pacienty od GMO, nicmene nejvetsi asociace lekaru AMA v roce 2012 dosla k zaveru, ze znaceni GMO je neopodstatnene, neb neprestavuje pro zakaznika zadne riziko. Zrejme ma autorka zastarale informace, ci co...
16. 04. 2013 | 22:37

modrý edvard napsal(a):

"I bez jakýchkoliv studií je logické, že kvalitní potraviny získáme ze zdravějších zvířat a rostlin." ... a to jsou ty ošetřené pesticidy. Stejně jako je zdravější člověk po očkování. ... nebo ne. Ale rozhodně to nemůžeme prohlásit bez dalšího zkoumání.
16. 04. 2013 | 22:39

obrům když napsal(a):

Žádné potraviny nejsou.
16. 04. 2013 | 22:54

Morax napsal(a):

Obavam se, ze nemate v mnohem pravdu. Vas odkaz na GM potraviny obsahuje spoustu nesmyslu. Jen namatkou: "Určitě není možné pářit koně s bramborou či myší" - vase predstava, ze geneticka informace se prenasi jen pohlavnim rozmnozovanim je usmevna a velmi nespravna. "Výsledkem genetických manipulací tak mohou být organismy jako např. rajčata s rybími geny. Přirozeným způsobem takový druh stvořit nelze" - lze, a muze k tomu dojit, jen je to pomerne mene pravdepodobne. "Vzhledem k tomu, že živé organismy mají přirozené bariéry bránící přestupu DNA z jiných druhů, musí GI pro dosažení přestupu DNA z jednoho druhu do druhého používat poměrně drastické a nepřesné metody." - Prvni cast tvrzeni je nepresna, zavadejici a ne zcela spravna, druha zcela nesmyslna. GI pouziva prave velmi cilene a presne metody prenosu. "Všechny tyto postupy jsou velmi hrubé, neumožňují vkládat geny s přesností a jejich výsledky jsou nejisté." - tato veta vas usvedcuje z neuplne znalosti popisovanych procesu.Je to zkreslujici."Fyzické geny mohou být vymazány anebo trvale zapnuty či vypnuty, podle posledních studií k nemoci nepředurčuje pouhá přítomnost určitého genu v organismu, ale rozhodující je právě jeho zapnutí či vypnutí (aktivace či deaktivace)." - opet jen cast pravdy a velmi zavadejici tvrzeni, pojem "fyzicky gen" mi neni znam. "Stejně tak může být v průběhu přenosu poškozen anebo pozměněn vkládaný gen, a tím i jeho funkce." - to muze, a proto je take provedena vzdy kontrola, jestli, jak a kam se gen vlozil, a zda je sekvence uplna a spravna. Srovnejme prosim se slechtenim nebo chemickou ci radiacni mutagenezi, kde nevime vubec nic o tom, co se tam stalo, a sledujeme jen fenotyp rostliny."Děsivé příklady kombinací - Rostliny s geny získanými z virů..." - pak budiz receno, ze jste take desiva kombinace. Genom cloveka totiz obsahuje vice nez polovinu sekvenci ziskanych od viru! "V prvním případě může farmář směle používat více herbicidů, protože samotná rostlina to snese..." - zavadejici tvrzeni, ona rostlina snese jen ten konkretni herbicid, na ktery ma prislusny gen rezistence. "Rostlina zabije plevel v okolí sama a otázkou zůstává, co dalšího ještě zničí. V obou případech pak vyroste rostlina s vyšším obsahem herbicidů, které jsou samozřejmě toxické nejen pro plevel, ale i pro okolní přírodu a pro člověka." - usmevne nepochopeni Bt plodin. Rostlina nevytvari herbicid proti jinym rostlinam, ale protein zabijejici housenky nekterych druhu hmyzu, ktere ji oziraji. Jde zpravidla o ruzne modifikace proteinu/faktoru pudni bakterie Bacillus thuringiensis (odtud Bt). "Konkrétně např. farmáři pěstující tzv.GM Roundup Ready sojové boby používají 2-5krát vyšší množství herbicidů ve srovnání s farmáři pěstujícími konvenční, nikoli geneticky modifikované druhy." - oni skutecne pouzivaji vetsi mnozstvi, ale jednoho konkretniho herbicidU, ono prave zmineneho roundup, protoze je na nej rostlina necitliva. V tom je prave ten vtip. Apropos, roundup je v pude biologicky rozlozitelny. "? Proběhlo jich jen pár a když byla zjištěna zdravotní rizika konzumace GM potravin, výsledky nebyly nepublikovány a autoři, kteří se snažili večejnost varovat, byli umlčeni." - Prvni tvrzeni nepravda, probehlo jich mnoho. Jestli mate nejake dukazy o umlcovani autoru sem s nimi. zatim jsem spis zaznamenal pouze pokusy cinknout vysledky experimentu ze strany odpurcu GMO. "Proto na otázku, jak GM potraviny ovlivňují zdraví, neznáme odpověď. Nikdy nebyla prokázána jejich bezpečnost" - lez. "Trypsin je aminokyselina" - ale fuj, to snad ne. Trypsin je enzym, proteasa, a zadna aminokyselina, proto muze mit inhibitor."...Vietnamské válce používaného silného karcinogenu Agent Orange." - Agent Orange neni sam o sobe karcinogen, karcinogenni byla kontaminace jedne jeho slozky dioxinem, jako na potvoru dodavane do US Spolanou Neratovice.
A je tam toho ve vasem clanku jeste daleko vice.
16. 04. 2013 | 22:56

LUF napsal(a):

Vědci mají jiný názor:
http://www.osel.cz/index.php?clanek=6512&akce=show2&dev=1#diskuze
Ty pesticidy byly důkladně prověřeny (zvlášť po zkušenostech s DDT) a představují menší riziko než přirozené (bio) plísně chemicky neošetřených rostlin, někdy s kancerogenními účinky. Vyšší cena neodráží vyšší hodnotu produktu ale možná vyšší náklady na produkci z čehož konzument žádnou výhodu nemá ...
16. 04. 2013 | 22:57

Morax napsal(a):

Obecne bych tedy doporucoval vysvetovat pouze to, cemu rozumi skutecne dobre. Ne vzdy to pak muze dopadnout dobre.
16. 04. 2013 | 23:01

xxx napsal(a):

Fanouškům GMO doporučuji podívat se na pár dokumentů, např. Genetic Roulette, možná vás to přejde.
16. 04. 2013 | 23:07

ld napsal(a):

Pijte slivovici.
Zbytek jsou kecy.
17. 04. 2013 | 00:00

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, dám teda jídelníček a pár obrázků, by jasno bylo.
Ráno snídaně jedno kivi celé, v poledne pak něco živého naklíčeného a kousek mrtvolky netučné - slepice, vietnamská ryba atd. Samozřejmě taky pohanka , jáhly, zapékaná brokolice třeba se sýrem, vaječná omeleta atd.
Večeře, to co zůstane od oběda nebo chleba se sádlem a česnekem, tvarůžky malé atd.
Pivko desítka a panáček i slivovičný musí se tam někde vejít. Ale hlavně, je třeba neustále čistit trubky přátelé.
Každý kdo viděl rourky ústředního topení po dvaceti letech zevnitř, ví o čem mluvím.
Moje tělní trubičky, a že jich v sobě mám, po šestašedesáti letech jsou už též pořádně zanesené. Takže kdybych pravidelně nečistil, tak to dobré ze stravy / i bio / se tak někdy, když má jeden štěstí a ne zácpu, sotva dostane s bídou do městské kanalizace.
Jenže já to dobré chci dostat do buněk, a čisťonké potrubí to umožní, by buněčky se pak s radostí sobě vlastní opět regenerovaly.
Většinou pokud mají, to co potřebují, tak to udělají.
A žije se radostně dál.
Pokud ovšem ne, tak ouvej.
Mám dost hloupé hobby, vyžadující jistou aktivitu a rád bych tak minimálně dvacet let ještě vydržel. To ovšem neznamená, že za pár minut třeba nezdechnu. V jistém věku je to totiž velmi pravděpodobné.
Osud, že.
Dejte též fotočky vašeho talíře, ať se posmějem.
A pamatujte, to dobré ze stravy se dycinky a především musí dostat do buněk. Jak to tam není, tak vám žádná biomama, ani noční hnojení, nic vám zkrátka nepomůže.
Veselé krizování ...
http://wbgarden.com/wbgarden%20sprouts.JPG
http://wbgarden.com/wbgarden%20sakurovy%20kvietok.JPG
17. 04. 2013 | 00:22

Medikolog napsal(a):

Morax, díky za blog.

O odborných věcech pouze odborně paní Slimáková. Poznání lidstva roste geometrickou řadou a od vašich amerických studií zřejmě uplynulo něco času.. přeji vám odvahu konzultovat poznatky i s vědci v současnosti aktivními ve výzkumu "de lege artis".

P.S.

Pro mě je biomaso masem prošlým veterinární a hygienickou kontrolou, ztv "nezušlechtěné" křehčící vodou s fosfáty a čerstvé rybí maso z ryby po ulovení max. vykuchané a zchlazené. Bez obvyklé podbvodné "Ečko/vodoléčby" ke zdvojnásobení hmotnosti.

A mléko beru jedno jediné: Od krávy; žádné 0,5% až 3,5% homogenisované, trvanlivé a jinak šizené. Poctivé je mléko pasteurisovat, zchladit a distribuovat. Nic víc. A jestli kráva stála v teplém kravíně, nebo se bořila do vlastních BIOexkrementů ve výběhu vychrtlá po BIOpíci...
17. 04. 2013 | 00:27

vasja napsal(a):

Tak já bych chtěl čtenáře upozornit, že až Miloš Zeman udělá z pana Zaorálka a Sobotky mletý, bude to konečně to práve bio.
Žádná srágora z Polska, ale z kontrolovaného českého a moravského chovu.
17. 04. 2013 | 05:16

Ládik!!! napsal(a):

V územním plánu mé obce se stalo z lesa biocentrum lokálního významu. Čekám tedy, že v něm najdu biohouby, biojahody, biomaliny, bioostružiny. Z biocentra vycházejí na pastvu mé obyčejné louky biosrny a biozajíci. Můj krtek asi nebude bio, v biocentru by se mu špatně krtalo. Biokoridorem (šířka cca 10m, délka kilometr) je biocentrum lokálního významu spojeno s biocentrem regionálního významu, kde se vyskytují zejména biožaby a biovolavky.
Moje auto má biomotor - když s ním projedu Ostravou, pročistím jim vzduch, takové má biohodnoty. Nevím, proč samochcípá na křižovatce - asi nechce nasávat ten maras z Nové huti Klementa Gottwalda.
17. 04. 2013 | 06:27

Ládik!!! napsal(a):

Chtěl bych se zeptat, jestli jsou biobramborami brambory, podlévané obsahem jeho žumpy. Jeden ze sousedů je tak prezentuje. Děkuji.
17. 04. 2013 | 06:36

Kouba napsal(a):

Kde se dá ve městě sehnat biovzduch.? To co dýchám je mnohem důležitější než to čím bylo pohnojeno rajče
17. 04. 2013 | 06:40

Pustevník napsal(a):

Myslím, že hodně lidí by rádo bio potraviny, ale bohužel nemohou, protože na ně nemají. Finančně. A askční ceny na bio potraviny žádný řetězec nedává.
17. 04. 2013 | 06:44

Lenka Žemličková napsal(a):

Moc prosím o doporučení nějaké biofarmy, ráda tam budu jezdit nakupovat. Děkuji moc.
17. 04. 2013 | 07:02

Saltzman napsal(a):

Přírodně kvašený chléb není sice z bio mouky, ale má podstatnou hodnotu v přírodním zpracování škrobů a jinak nestravitelných látek z vlákniny. Má i lepší chuť a zůstává voňavý i po zestárnutí a ztvrdnutí. Jeho výroba ale je velmi náročná a to hlavně časově. Odborná a praktická vyspělost pekaře je neodmyslitelná. Nezachrání jej totiž žádné droždí, podpůrný přípravek a výsledek odpovídá přesně tomu, jak se poctivě k práci postavil. Takový chléb je drahý. Podle mě by měl stát minimálně dvakrát tolik, než chléb průmyslový, nebo vylepšovaný pro efektivitu výroby. Jenže kdo jej koupí? A tak přírodně kvašený chléb, vyrobený jen z mouky, vody, soli a kmínu a ničeho jiného je vlastně na odchodu z jídelníčku Českých lidí.

U přírodně kvašeného chleba se to má stejně jako u vína. Můžeme pít krabičák, co o hroznech vína ani neví, nebo druháky, či jiné patoky s velkým obsahem alkoholu a velmi nízkou kvalitou, nebo pít kvalitní vína a nehledat v nich jen ten alkohol. Ovšem to přijde dost draho. Tak je to se vším. Máslo, mléko, maso - není jak když je z domácího a dobře víme preoč a taky poznáme už podle vzhledu a vůně, že jde o kvalitu.

Češi volí kapsou, peněženkou. A to nejen potraviny, ale i vlády. Proto máme to, co jsme si byli ochotní zaplatit. Nehledě na to, že existují i zloději a ti se dostali i do úrovně politiky a vlád. Není proto očekávatelné, že by Češi přešli na vyšší ceny pro kvalitu, ale je realita taková, že Češi si pořídí i ten největší hnůj, když to přijde levně. A to i v politice a ekonomii! Ne sice všichni, ale v Česku tradičně většina poroučí o vývoji. Demokratický přístup k požadavkům menšiny se tady příliš nezohledňuje. A že menšina může mít i pravdu? To Čech vůbec nebere.
17. 04. 2013 | 07:15

v + f = s + 2 napsal(a):

vždyť šlechtění je také genetická modifikace rostlin. Nebo takové RA ozařování osiva neprodukuje GM osivo?
k přečtwní doporučuji následující článek
http://www.sysifos.cz/files/Drobnik_GMO_sbornikVKI2.pdf
17. 04. 2013 | 07:18

antisoudruh napsal(a):

Vážím 116 kg. Občas je mi zle a vezmu si prášek. Ten prášek je malinkatý a účinné látky je v něm pár mg. Nevím, jak to v mém těle funguje, ale za chvíli mi je lépe.
Naopak, díky své dědičné chorobě některé věci nesmím vzít do úst. Ale víte jak to je - na obalu stojí něco jiného, jak je uvnitř. Stačí pár gramů zakázané látky a mých 116 kg se může zbláznit.
Proto si myslím, že je pošetilé podceňovat přítomnost různých látek v potravinách, byť v mizivém množství.
Specifikum českého člověka je, dle mého názoru, jistá neochota změnit zaběhnutý rytmus života. Za socialismu bylo všechno shora dáno a přemýšlet bylo netřeba (přímo nežádoucí). Dnes má přemýšlení každý ve své kompetenci, bohužel mnozí neví jak na to, jiným se přemýšlet už vůbec nechce. Životospráva je věc nad kterou bychom se zamýšlet měli.
17. 04. 2013 | 07:20

Pampadam napsal(a):

to M.Š. napsal(a):

Cituji: "Dnešní člověk nemá větší hlavu,zato ji má dosti olysalou až plešatou...zato má velké panděro a celou postavu poněkud zhroucenou do podivných patvarů,o dolních končetinách raději pomlčet,jelikož plochá noha je ta nejlehčí vada na kráse...co se týče myšlení,tak na tuto činnost má debilní chytré telefony,chytré pračky a jiné elektrospotřebiče,takže se dá usuzovat,že se bude u tvora,který se sám nazývá člověkem,stále méně naskýtat a provozovat činnost spojená s myšlením.Ach jo... takže na co bio potraviny......"

-----------
Hned mám hezčí den, když vím, o kom píšete! Jistě jsem to uhodl: to jsou všichni ti nahoře od politiků po další podržtašky:-))
Jindy nejsme tak bystrý,ale tentokrát mám radost sám ze sebe, že mi vzdělání k něčemu je.
Ano, máte pravdu, jsou to ONI.
Díky za krásný den:-)
17. 04. 2013 | 07:31

Honza napsal(a):

to antisoudruh napsal(a):

V jedné věci s vámi nesouhlasím: Za socialismu bylo všechno shora dáno a přemýšlet bylo netřeba (přímo nežádoucí).
----
Za socíku to sice bylo jak píšete, ALE dnes je přímo nebezpečné přemýšlet. Když totiž člověk přemýšlí A prohlédne, je to buď na zabití (těch nahoře) nebo na mašli (těch dole).
17. 04. 2013 | 07:34

Martin napsal(a):

Jestli je tohle odbornice na zdravotní prevenci z výživu tak já jsem egyptský faraon.
1) Biofarmáři podvádět musí, jinak by si jejich produkty koupilo jenom velmi málo lidí, jejich ceny by byly ekonomicky naprosto neúnosné, například 1 kg biokuře za 350 Kč, 1 vejce za 15 Kč a podobně. Jakž takž se rentuje jenom biohovězí a to ho ještě dokáže zaplatit jenom němec nebo rakušák při penězích, v ČR to prakticky prodat nelze.
2) Bioprodukty jsou prokazatelně škodlivější než produkty z konvenčního zemědělství. A to proto, že všechny chemické látky pro konvenční zemědělství procházejí přísným testováním a zemědělec musí vést záznamy co a kde chemicky ošetřil, zatímco biozemědělci bez problémů používají cokoliv a kdykoliv, například pro člověka prudký jed modrou skalici, protože se na ně jakou náhodou předpisy nevztahují. Dále například neošetřené obiloviny obsahují karcinogenní plísně a další patogeny, které jsou řádově horší než rezidua chemických látek z postřiků.
3) Potraviny bez pesticidů obsahují plísně a další patogeny a ty jsou řádově škodlivější, viz výše.
4) Argument stylem "I bez jakýchkoliv studií je to jasné" není moc silný. My chceme rozbor produktu rozepsaný do nanogramů, nechť se ukáže kolik a čeho tam je.
5) Věřit jakémukoliv čínskému produktu že je to bioprodukt, je skutečně na Chocholouška. To se dá věřit farmáři z Horní plané, ale číňanovi fakt ne.
6) GM potraviny vesele papkáte několik desetiletí a nic se vám neděje. Například pšenice se geneticky mutuje již více než padesát let ozařováním.
7) Kdybyste občas vystrčila nos z kanceláře, všimla byste si, že v ČR se na polích dávno pěstuje především řepka, nějaká biodiverzita už je k smíchu. To je ale na úplně jinou diskuzi.
17. 04. 2013 | 08:00

modrý edvard napsal(a):

Ládík. To si jen myslíte, biosrnku budete mít, teprv až ji zkontroluje biokontrolor. Já se spokojím tím, že mám v počítači bios.
17. 04. 2013 | 08:06

Ládik!!! napsal(a):

A co bioprádlo? Když je termoprádlo, mělo by být i bioprádlo. Neprané ve vizíru nebo lanze, ale maximálně tak v jelenovi nebo jen ve vodě a plácané deskou na kameni. Bioprádelny by mohly zaměstnat hodně nezaměstnaných, prát by se mohlo v biovodě za biočističkou.
17. 04. 2013 | 08:25

Saltzman napsal(a):

to Martin

Otázka je, proč vlastně kdo jde do podnikání, jako bio farmář. Vede ho k tomu jeho víra ve spásu zdraví obyvatelstva? To asi hrozí jen u mizivé části takových podnikatelů.

Šlo by pochopit, že farmář žijící z vlastních produktů, soběstačný v potravinách, věnující se pouze svému pěstování a chovu pro sebe, svou spotřebu, své nadprodukty, které nespotřebuje, prodává na trhu. Pokud by se ovšem věnoval zásobování trhu v zásadě, že z toho má zisk pro svou celkovou obživu, pak není schopen obstát v silné konkurenci daleko levnějších prodejců potravin. Skončil by v bankrotu.

Aby nezbankrotoval bio farmář, pro to jsou nejrůznější pobídky a podpory, dotace. Kdo se v nich orientuje, ten má určitou šanci na obživu. Takže dotace, podpory, pobídky jsou právě oním způsobem obživy. Vlastní kvalita vyprodukovaných potravin je až druhořadá. proto se dá předpokládat, že bio farmář nutně sklouzne chtíc nechtíc k produkování falešně bio potravin. Zisk se mu tím navýší natolik, že obživa je reálnější. I tak má dost co dělat, aby se vůbec udržel.

Bio farmáři jsou uměle vytvořená živnost a do budoucna jejich existence je víc než nejistá. Pravděpodobnost jejich masového rozšíření je mizivá. Proto jsou bio potraviny víc než podezřelý produkt. Jejich vyhledávání je spíše o víře ve spásu svého těla i duše. Duše proto, že lidé jsou stále masírovaní informacemi o nebezpečí života na planetě, o nebezpečí dostupných potravin. To nebezpečí má v podstatě vytvořit šanci na neustálé zdražování a inflační nárůst.

Mnoho ekonomů je odpůrci inflačního růstu a dávají přednost řešení ekonomik s pomocí deflace. Ta ale vůbec není v zájmu vzniklého eura. Ani u nás nejsme výjimkou. Inflace je mantra omílaná už od časů Prvního Ekonoma Klause. To pro potřebu bank, kde úspory a vklady jsou ponižovány v hodnotě a času a zisky se tím násobí. Také exportéři mají zájem na inflačním růstu, když deflace by jim umenšovala možný zisk. Snižuje se tak celková ekonomická soběstačnost státu. Kdo by nechtěl levnější chleba? Vlivem inflace reálná mzda stabilně klesá. Deflace by působila opačně. Vyšší reálné mzdy jsou ohrožením moci. Občan by se stával nezávislejší na moci a to není pro mocné potřebné!
17. 04. 2013 | 08:26

neo napsal(a):

Ládik!!!

bio prádlo je. Dělá se biobavlna a je super.
17. 04. 2013 | 08:44

Tazatel napsal(a):

Základní otázka: proč někteří lidi (a není jich málo) kupují ztvrdlý chleba ve slevě a potraviny s provházející lhůtou konzumace? Proč si raději nekoupí a nejedí biopotraviny, kaviár a koláče?
17. 04. 2013 | 08:47

Baba napsal(a):

Laik se přiklání k postoji, že potraviny, ty či ony, převážně kupovat.
17. 04. 2013 | 08:53

neo napsal(a):

Tazatel:

třeba maj rádi topinky a večer se potřebují taky pořádně vyprázdnit.
teď vážně.

Vždycky je to o penězích a zákazník u nás na cenu hodně slyší.
Bio je dražší o tom není pochyb. Ono taky záleží, co z bioproduktů člověk kupuje nejraději.

může to být ovoce zelenina, nebo jen maso, nebo mléčné výrobky, oleje...

vždyť není nutné kupovat všechno bio. Mně nevadí nebio ovoce a zelenina, ale třeba citrony mám radši bio. Nebo mi nevadí nebio olivový olej, ale u jogurtu dám přednost Bio. Je to otázka osobních preferencí a svobodné volby. Vždycky jde o porovnání ceny a kvality. A samozřejmě jsou lidé, kteří si nemohou dovolit bio a nakonec jen málokdo se může živit výhradně biopotravinami.
17. 04. 2013 | 08:56

aga napsal(a):

Neplatí jenom "ve zdravém těle zdravý duch" ale hlavně naopak. Nemoci těla jsou výhradně somatizací nemocí duše a ducha. Takže starat se o "čistotu" jídla je důležité, ale ne samospasitelné. Pokud je duše čistá, sama vám napoví, co její tělo potřebuje.

Někteří fandové zdravé stravy tomu nakonec propadnou jako závislosti, a tím si moc nepomohou. Myslím, že je účinnější mít při výběru stravy na mysli i širší aspekty, než jen zdraví vlastního těla, to prospívá duši a tím i tělu víc.
17. 04. 2013 | 08:59

jozka napsal(a):

modry edvard:

Tak si ho uzivejte, ten pristi uz zadny BIOs mit nebude.

Saltzman:

My si ted zkousime pect chleba sami (a ted nemam na mysli ten z polotovaru v pekarnickach), prave proto, ze to, co se v posledni dobe u nas da koupit pod nazvem chleba pripomina spis produkt chemicky nez potravinarstvi.
17. 04. 2013 | 08:59

svatý Václave... napsal(a):

Pročnekupovat biopotraviny? Řekl bych proto, že biopotravin je v biopotravinách asi tolik jako poctivých a čestných politiků v naší politice.
17. 04. 2013 | 09:09

Baba Jaga napsal(a):

K autorce:
Přečetla jsem si za denního světla blog ještě jednou. Kde asi paní Slimáková bere tu jistotu, že "u značkové spotřební elektroniky, ale vyšší cenu za kvalitu tolerujeme" a že tedy značka zaručuje kvalitu? Jak se vlastně kvalita u spotřební elektroniky projevuje?
A tak je to přesně i biopotravinami. Ale jak už jsem napsala výše - každý dle svého gusta. Blogy si čteme zadarmo - platit za souhrn víceméně paní Slimákovou opsaných "mouder" odjinud bych si řádně rozmyslela. Ba ani žádný její seminář by mě nenalákal, ani placený z unijních i jiných dotací. Ale povídá skutečně téměř o všem.
17. 04. 2013 | 09:10

Michal Macek napsal(a):

jak rika Leos mares - nejvic bio je sezrat v lese za ziva veverku :)
17. 04. 2013 | 09:16

Agent Orange napsal(a):

Dejte si raději GMO, zdegenerovaní jste i tak dost, ubozí Češi.
17. 04. 2013 | 09:27

antisoudruh napsal(a):

to Baba Jaga,
přesně jste to trefila - nedáváte si práci zjistit jak se vlastně kvalita u spotřební elektroniky projevuje a tak to přesně děláte i s biopotravinami.
17. 04. 2013 | 09:39

Baba Jaga napsal(a):

To: antisoudruh
Nu, já příliš žádnou elektroniku mimo počítače neužívám - tak jak to je? Mnohé značkové i neznačkové je ze stejné výrobno-montovny a liší se štítkem na "obalu" a krabicí - nebo je to doložitelně jinak?
Něco si na políčku pro radost a pohyb sami pěstujeme - ale že by výpěstky byly kvalitnější než kupované, to skutečně nevím a ani nemyslím. Za rozbory platit nebudu. A co ovzduší? Bez vlivu na produkci? Jak Vy zjišťujete kvalitu potravin a co kupujete?
Na článku paní Slimákové mě nejvíce potěšilo, že tam není nic o ÚSTRku. Vy byste za její moudra své vlastní penízky vydal? I když za ty dotované akce nepřímo vydáváme všichni.
17. 04. 2013 | 09:56

jogín napsal(a):

Máme tady novou BIO ideologii, která se nijak neliší od jiných, třeba té komunistické. Nejlíp to ukazuje snůška dezinformací o GMO organizmech. Kolik jste potkali zelených lidí? A to jíme všichni geny pro tvorbu chlorofylu a naši předkové je konzumovali pěkných pár milionů let. Jistě, v potravinách mohou být pěkná svinstva, třeba dusitany- jenže stačí třeba pohnojit mrkev kompostem. Protože je to rostlina z chudých půd, dusík z kompostu koncentruje a dusitany jsou v takovém případě vysoko nad normou. U pórku stačilo zalévat vodou z Vltavy pod Prahou. Bez laboratorní analyzy nevíme nic. Východisko? Podporujte svého hygienika!
17. 04. 2013 | 10:08

L. Ž. napsal(a):

Nikdy mi nikdo neodpoví na dotaz, kde konkrétně nakoupit u Biofarmáře. Prostě nikdy nic faktickýho. V hypermarketu kupovat bio nechci. Chci zajet na farmu a nakoupit si dle nabídky. Cokoliv. Existuje vůbec v ČR někdo takový ? Doporučíte někdo ?
17. 04. 2013 | 10:14

Michal Macek napsal(a):

LZ

zkuste zadat do internetu "prodej ze dvora"
17. 04. 2013 | 10:27

Baba Jaga napsal(a):

To: L.Ž.
Třeba zde: http://www.biofarmy.cz/
Osobně žádného neznám, třeba Vám poradí paní Slimáková-
17. 04. 2013 | 10:28

Viola napsal(a):

L.Ž.

Tady v Ostravě jsou tržiště a produkty ze zahrády poznáte, že je prodávající má v malém množství a vypadá úplně jinak, než to ostatní zboží. Celkově jsou výpěstky menší.
17. 04. 2013 | 10:43

myrta napsal(a):

Bio produkty jsou v 99 % podvod. Ráda bych viděla pěstovat biobanány,bioananasy,biokafe atd. Vsadím se ,že pocházejí ze stejného pole jako ty v supermarketu.Stejně jako vejce atd...
Určitě bio výrobky existují,ale o ty ani nezavadíte. Ale dá se natom hezky vydělat,protože pořád platí:věř a víra tvá tě uzdraví.Věř,že sis koupil bio produkt a rázem ti bude více chutnat a možné ta víra pomůže i rychleji odbourat škodliviny.
17. 04. 2013 | 11:30

gabriela napsal(a):

Emmě a dalším fans GMO vřele doporučuji po volných chvilkách zhlédnout odkazy na videa, jsou výživná. Článek a obrázky také ...

Určitě se pak všichni budete s nadšením vrhat na geneticky modifikované potraviny, kterými nás vydatně zásobuje potravinářský trh. Ale buďte v klidu. Nejsou značené, pro jistotu. Včetně zamražených a podivuhodně dlouho neplesnivějících chlebů, rohlíků a mnoha dalších potravin, sóju a kukuřici nevyjímaje ...

Globalismus v akci zde ...

http://www.reformy.cz/zpravy/70-mrtvych-krysich-samicek-nedoporucuje-konzumovat-gmo-kukurici-dokument-o-spolecnosti-monsanto/
17. 04. 2013 | 11:38

Kala napsal(a):

Náš zahradník bohužel přešel na semena Monsanto (modifikovaná?). Koupené sazenice rajčat začaly po měsíci žloutnout, na konci léta už neměly listy. Plody se zdály v pořádku, ale kdo ví? Měla jsem k nim nedůvěru.
17. 04. 2013 | 12:07

JH napsal(a):

Naprosto souhlasím s autorkou článku! Biosex je také mnohem lepší!!!
:-)
17. 04. 2013 | 12:15

JH napsal(a):

Internet umožnil naprosto bez námahy a recenzí vydávat osobní dojmy nevzdělaných lidí za jedině správné náboženství. A strach nevědomých čtenářů je ideální základ pro přijímání nesmyslných tvrzení. Autorka není bohužel důsledná, kdyby byla, tak by nedoporučovala biopotraviny, ale to, co zde před asi 7 000 léty bylo k dispozici, např. různé druhy trav, a odmítla by pravěkými zemědělci geneticky vyšlechtěné dnešní obiloviny. A kdyby byla opravdu důsledná, tak by odmítla i postupnou genetickou modifikaci oligocénních primátů na Homo sapiens sapiens. Možná, že patří k jinému živočišnému druhu. Jsem slušný člověk, tak si zakazuji uvažovat k jakému. Z diskuzí nebetyčně vyčnívá diskuzní příspěvek insidera pana Moraxe.
17. 04. 2013 | 12:33

čert }:o) napsal(a):

doporučuji přejít na tekutou stravu
Tato reklama na pivo stojí fakt za to
Kdo ji neviděl jako by nebyl
To prostě nešlo ji zde nedat
to by byla svatokrádež :o)

http://www.videacesky.cz/ostatni-zabavna-videa/ceska-republika-narod-pivaru
17. 04. 2013 | 12:40

trubač napsal(a):

Paní doktorko,
zvěř je asi bio, však také běhá po lese.
Jestli nazýváte zvěří krávy, tak si Váš farmář patrně za rohem klepe na čelo bio nebio.
17. 04. 2013 | 12:46

Morax napsal(a):

To Gabriela:

Az na to, ze ten vyzkum byl oznacen jako "flawed". Je to sice zajimavy experiment, ale musi byt overen a musi byt vedecky zcela spravne. Zadny dukaz potvrzujici nebezpecnost GMO to v zadnem pripade neni.
17. 04. 2013 | 12:58

čert }:o) napsal(a):

trubač
máte pravdu neboť ve znaku míru
by měla být místo holubice kráva
Krávy jsou totiž andělé
a tudíž je řadit do zvířecí
říše je nestoudné potažmo je
mrtvé konzumovat
Pravda v ledačem potřebují ještě
dopilovat ale to sú jen detaily
17. 04. 2013 | 13:05

Can Calla napsal(a):

Bio potraviny u nás téměř neexistují. Skutečnost, že zemědělec nepoužívá chemii, neznamená vůbec nic. To si snad může myslet jen člověk z města, který se tupě domnívá, že na venkově je čisto. Naopak. Jsem chlap z města, již 16 let bydlící na venkově. Osobně bych si nedal ani rajče ze zahrádky od tchýně, neboť ta sice nehnojí umělinami, ale zato topí hnědým uhlím, stejně, jako její sousedé a většina z nich má kotly na pevná paliva, vyrobené na koleně kdesi v dílnách JZD ještě za komačů, takže o nějakém dokonalém spalování nemůže být ani řeči. Když vidím, co leze z mnoha komínů, u nás na dědině, chce se mi zvracet. Naštěstí bydlím na kpci, mimo jakýchkoli tras větru, které by donesly na můj pozemek spaliny, neboť buď mí sousedé topí plynem nebo dřevem, nebo tady fouká takovým směrem, že tu máme furt čistý vzduch. Když zaprší, jde veškerý bordel z kouře, hnědý, žlutý, černý do země. Nejen na zahrádky místních, ale je též roznášen do dalekého okolí. A protože předpokládám, že naše obec je typickou ukázkou české nebo moravské vesnice, počítám, že většina polí u nás je tímto sajrajtem zamořena. Takže co nějaké chemikálie na hnojení. To je jen nepatrná část svinčíku, který jíme v našich potravinách. Nevěřím BIO produktům, ani čirou náhodou.
17. 04. 2013 | 14:25

SuP napsal(a):

Ládik!!! -
Bioprádlo existuje, mám 3 soupravy, nosím je do bijáku, aby mi ne bylo horko, ouzko a abych neměl žízeň. Protože když si koupím Biokolu a biopopcorn, tak to vždycky rozsypu po koberci a děti ze mě mají srandu. Tak si v mulitikině nekupuju nic a řeším to bioprádlem.
17. 04. 2013 | 14:39

Ládik!!! napsal(a):

SuPe -
já byl v bijáku naposledy se SPŠ na Hořící sníh a potom po 30 letech na vojáka Čonkina, ale odešel jsem dřív. Tak to už bioprádlo asi sežrali moli nebo shořelo v baráku, těžko posoudím...
Ale napadl mě biolíh, jestli by nebyl k pití lepší, než obyčejný líh. Zatím jsem to na žádném jarmarku neviděl. Díra na trhu.
17. 04. 2013 | 15:34

Baba napsal(a):

Kvete podběl. I fialky.
17. 04. 2013 | 15:52

Ládik!!! napsal(a):

Babo,
zajeďte se podívat do Zádielské doliny, co tam teď kvete...
17. 04. 2013 | 16:00

Baba napsal(a):

Tady nejvíc jívy.
17. 04. 2013 | 16:45

fafnir napsal(a):

autorka tvrdí:"ano, protože cena odráží hodnotu produktu. Pěstování biopotravin je manuálně náročnější. Biochov zvěře je mnohem nákladnější kvůli dražším kvalitnějším krmivům anebo podstatně větším nárokům na prostor, ve kterém se zvířata pohybují."
Tady je základní omyl.Vyšší cena ani omylem nevyjadřuje hodnotu produktu.Kedlubna,brambora nebo salát nemají větší nutriční hodnotu jen proto,že půdu budete obrábět rýčem nebo orat párem volů,než pole zorané traktorem.Zrovna jako obilí sklizené kombajnem nemá nižší nutriční hodnotu,než to sklízené kosou a mlácené cepem.Ti biofarmáři jenom konají,nebo apoň tvrdí že konají, zhola zbytečnou práci.A mimochodem,ten dusík ve statkovém hnojivu jistě nemá jinou chemickou značku,než ten ve strojeném.
Prostě,biopotraviny se nutriční hodnotou ani organoleptickými vlastnostmi(chutí) nikterak neliší od potravin pěstovaných klasicky českým sedlákem na rozdíl od biofarmáře.U biopotravin si zato častěji můžete pošmáknout na mykotoxinech,ale není každý takový biofajnšmekr.
17. 04. 2013 | 17:08

SuP napsal(a):

Ládik!!!u -
Biolíh k chlastání je díra na trhu. Zatím byl líh k pálení. Ale že seš to Ty, mám ještě lepší nápad - Co takhle TRIOPOTRAVINY? A každá třetí zadara.
17. 04. 2013 | 17:48

SuP napsal(a):

fafnir -
Sice počítám, že budu za kverulanta a to já nerad, když vidím něčí nadšení.
Ale: biopotraviny jsou potraviny předražené proto, protože díky minimální umělé (lidské) péči mají tak mizerné výnosy, že při normálních cenách by jejich výroba byla pro producenty vysoce ztrátová.
17. 04. 2013 | 17:54

Joe Ratata napsal(a):

Až teď konečně zavedou uhlíkovou daň,donutí lidi topit ekologicky starými pneumatikami a igelitem,ovšem v noci,tedy bez kouře.
17. 04. 2013 | 17:57

SuP napsal(a):

Joe Ratatata -
A taky vlky z lesa žene hlad!!!
17. 04. 2013 | 18:02

Ládik!!! napsal(a):

SuPe -
triopotraviny mě oslím můstkem vedou k tripartitě. Ta už brzy nebude, vývoj směřuje k jednodušším formám komunikace, tedy k bipartitě - potlachu ČSSD s odbory. Zprvu se toho bude účastnit i Bimbo, když tam budou nalívat biolíh. Místo konání - Biolihový dům.
17. 04. 2013 | 18:06

Ládik!!! napsal(a):

Teď mě napadlo - škoda, že plynojem nenapustili bioplynem. I když - kdoví, co bylo uvnitř, když odešli.
17. 04. 2013 | 18:08

Joe Ratata napsal(a):

Ládíče
Vždyť to bipartita je od té doby,co se Kyberšíša odmítl bavit s lůzou a posluhovačka Müllerová v tom pokračuje.
Kalousek se s nimi nebaví od té doby,co se ukázalo,že mají mnohem lepší odhad,než nejlepší ministr financí na Zeměkouli a přilehlém okolí.
17. 04. 2013 | 18:32

SuP napsal(a):

Ládik!!! -
To by jim tam (těm vožungrum sosanskejm) mohli propašovat triolíh - biolíh s metylem. Chutná a voní!
Jo a k tomu bílej sprej na volanty limuzín.
17. 04. 2013 | 19:35

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

Dejte si biobanány. Celosvětově trpí banány fusariozou, a pokud nejsou ošetřeny, nevyrostou ani náhodou.
Jinak se té chorobě říká taky "Panama nemoc".
Pokud to neošetří triazoly, např tebuconazole, banány nejsou a nebudou.
Proti triazolům je DDT, HCH, Lindan atd. pochoutka pro kojence.
Stejná choroba (Fusarium oxysporum) napadá brambory. A taky je naši biozemědělci polévají jak z řetězu utržený.
Dobrou chuť.
P.S.: Doufám, že si paní Slimáková vlastní brambory pěstuje. Pokud tak činí bez chemie, žádné, kromě talířku shnilotin nemá....
17. 04. 2013 | 20:19

jogín napsal(a):

Nejlepší jsou ovšem GM plodiny. Ten gen navíc je přírodní, třeba u kukuřice pochází z parazita bělásků. A geny produkují bílkoviny, které jsou stravitelné. Ušetří se tím miliony tun insekticidů. Takže zelení jsou největšími propagátory chemických postřiků. Prostě výsledek ještě zdařilejší než u fotovoltaiky.
17. 04. 2013 | 21:32

Baba napsal(a):

Je-li něco k potvrzení, potvrzujte stav před pěti minutami a dříve.
17. 04. 2013 | 21:34

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

Mimochodem, vědci paleontologové tvrdí, že jsme se vyvinuli z červa, strunatce jménem pikaya známěho z prvohor, Kambrium. Byl to současník trilobitů, ze kterých se vyvinul.
Tedy člověk je jen a pouze modifikovaný trilobit, čili trilobit GMO.
Nutno člověka vyhubit!!
17. 04. 2013 | 22:37

margitslimakova napsal(a):

Pro všechny komentáře obhajující GM potraviny: zde je doposud nejrozsáhlější zpráva nezávislých expertů o GMO, která citací desítek studií vyvrací všechny tvrzení výrobců GMO jako např. o jejich bezpečnosti, o tom, že zachrání svět, o tom, že snižují použití pesticidů...
http://earthopensource.org/index.php/reports/58

zde nejnovější video dokument o zdravotních rizicích GM potravin:
https://www.youtube.com/watch?v=pZVRrbyGtos

shrnutí o rizicích GMO, které jsem ještě před publikací zprávy sepsala v českém jazyce:
http://www.margit.cz/gm-potraviny/
17. 04. 2013 | 23:24

Adam Procházka napsal(a):

Vážená paní Slimáková,
s odmítáním gentechnických produktů máte sice pravdu, ale z jiných důvodů než zdravotních.

Cizí geny nepřijímáme zažívacím traktem. Po požití stejku s hranolky se nenakazíme hovězími ani bramborovými geny, a to nezávisle na tom, zda ty brambory či ten vůl byli nebo nebyli gentechnicky zmanipulováni. Jak taky? Dokonce ani lidožroutovi se nezmění skupina krve po sežrání zcela kompatibilních lidských genů.

Gentechnika je nebezpečné svinstvo ze zcela jiného důvodu:
1. z ekologického, protože umožňuje "výrobu" rostlin odolných k bestiálním agrárním jedům, které jsou schopny poničit biodiverzitu v měřítku dosud nevídaném.
Dále mám odůvodněné podezření, že gentechnici jsou fachidioti zvláštního ražení a je zcela mimo jejich představivost, co nastane, až některá ta jejich modifikace přeskočí na některý z dosud podceňovaných plevelů a umožní mu prorazit tam, kde se dosud nevyskytoval. Potom nám pomáhej pámbu. Ty následky takových posunů jsou totiž mimo představivost nás všech. Už ty dnešní potíže z xenophyty jsou dramtické až dost.

2. z hlediska hospodářského. To je totiž ten hlavní důvod proč je gentechnika několika koncerny protlačována na trh.
Toho totiž dosud nebylo, aby si koncern mohl dát patentovat potraviny. Až toho bude dosaženo, že totiž se budou vykupovat výlučně gentechnicky změněné agrární výrobky (přirozená rajčata již nebudou odpovídat normám), může se Monsanto a spol. chopit světovlády. Můžou celosvětově prodávat osev s kompatibilním herbizidem v baliku a diktovat všem státům své ceny.

To je ten hlavní důvod, proč se gentechnika v Německu dosud setkává s neochabujícím odporem. (Ač bude asi pravdou, že u jednodušší části populace ten naivní strach o to svoje zdravíčko převažuje nad mravními úvahami.)

V EU prý musí být potravina s obsahem nad 0,9% Gentechniky jako taková označena. Sám jsem takto označený produkt ještě neviděl. On si to totiž každý obchodník rozmyslí, dát si něco takového do regálu a ztratit tím důvěru zákaznictva. A dát si to tam neoznačené by znamenalo, že navečer se jeho filiálka objeví v Tagesschau.

V Čechách se takové věci prodávají? A nebo dokonce kupují?
18. 04. 2013 | 02:59

margitslimakova napsal(a):

Vážený pane Procházka,

kdyby jste otevřel dokumenty, na které odkazuji, a to včetně mého asi dva let starého článku, našel by jste vše o čem píšete: ekologické rizika GM pěstování, které jsou zcela reálné, hrozbu patentování GM semen a likvidace těch přirozených a tím ovládnutí potravinového trhu, obrovský nárust používání agrochemikálií při GM pěstování...
"Nakažení se geny" (přestoupení z potravin do lidského organismu a přežívání v něm) je už také prokázáno kanadskou studií u těhotných žen (opět najdete v odkazech a na mém webu v blogu při vyhledávání pod štítkem GM potraviny). V USA je naprostá většina už dnes pěstované soji a kukuřice GM a nachází se zhruba v 70 procentech všech polotovarů, a to bez označování, které požaduje asi 95 procent obyvatelstva (ooakovaná referenda), ale odmítají firmy vyrábějící GMO. V EU ještě platí povinné označování, ale produkty získané ze zvířat konvenčního zemědělství krmené GM krmivy se označovat nemusí a v EU je až 85 procent krmiv GM.
18. 04. 2013 | 06:24

Ládik!!! napsal(a):

"Kdyby jste" se napíše, máte u mě 5. http://www.proofreading.cz/kdybyste-nikoli-kdyby-jste-ani-kdybyjste "by jste" - tak za to máte 6.
18. 04. 2013 | 06:48

Ládik!!! napsal(a):

ne "napíše", ale "nepíše" - píšu si -1.
18. 04. 2013 | 06:49

rejpal napsal(a):

Mně nejvíc trápí, že se nevyrábí biocigarety. A jestli se ještě provalí, že jsou vyrobeny z geneticky manipulovaného tabáku, pak nevím.
18. 04. 2013 | 07:17

SuP napsal(a):

rejpal -
Biocigarety, to jako že by se dalo kouřit v kině?
18. 04. 2013 | 08:24

SuP napsal(a):

Ládik!!! -
Bohumile! "Kurva" se neříká!!
...."Neříkejte "to samé", říkejte "totéž". Je to to samé, ale zní to odborně!"....
18. 04. 2013 | 08:31

rejpal napsal(a):

SuP
Ne, že tabák je pěstován bez pesticidů -:)). To je přece strašně zásadní, jestli je v kouři 521 potenciálně karcinogenních sloučenin nebo 524.
18. 04. 2013 | 08:35

Maroussia napsal(a):

Dobrý den,
s článkem naprosto souhlasím a moc jsem se pobavila u diskuse pod článkem, vypadá to, že někteří lidi ztratili vývojem mozek (zřejmě konzumací GMO potravin a akčního zboží se suproše:-)))Hádat se tu o vhodnosti či nevhodnosti můžem donekonečna, ale je fakt, že člověk je neustále přesvědčen, že zvládne všechno líp než příroda, že by se přestalo rodit a děti se teda už legálně vyráběly klonováním, vejce by mohly snášet roboti, protože nerez je přece hygieničtější než slepice, která si šlape v blátě a úplně nejlíp by se mohly vymyslet nějakou super chemickou reakcí (která je podle výzkumů a diskusí zřejmě NAPROSTO NEJVHODNĚJŠÍ pro lidský organismus) třeba Amarouny, protože pro dnešní líné a chemické lidi to bude nejjednodušší a nebudou se muset ani hnout:-)
Lidi proberte se....zatím se chováme jak někteří naši spoluobčané - vybydlet planetu do mrtě a hurá na další...
18. 04. 2013 | 08:38

modrý edvard napsal(a):

Souhlasím s Ládíkem! , za 6.
Adam Procházka: proč by ta ekologická monstra měla vznikat jen inženýrskou manipulací? Můžou vznikat i přirozeně. Nebo jde o to, že gentech vznikají daleko rychleji, a vlastně jen bráníte pokroku? /obecně věřím tomu, že rostliny atd., co vidíme kolem sebe, jsou pro své prostředí optimalizovány a vytlačí to, co sem nepatří. Kromě bolševníka a trifida./
2. pokládám spíš za problém pro legislativu.
herbizid, kruci.
18. 04. 2013 | 09:06

gaia napsal(a):

modrý edvard

víte, jak napsal profesor Keller, ona ta modrá síťovka má asi dvojité dno. A z toho druhého dna se na nás mohou vyvalit věci, které nikdo nečekal.

a ten váš pokrok nemusí být pokrokem pro lidstvo, ale jeho záhubou.

takovou kolébkou i hrobem v jednom, jak napsal zas kdysi Mácha.
18. 04. 2013 | 12:18

modrý edvard napsal(a):

gaia: prof. Keller pro mě není autorita, z morálních důvodů.
Může. Ale taky může být záchranou.
18. 04. 2013 | 13:18

gaia napsal(a):

modrý edvard

to jsem napsala jen jako odkaz na autora, abych nebyla nařčena, že kradu autorům práva na výroky.

Ale ta vaše modrá síťovka má skutečně dvojité dno.

tak jednoduché, jako modrá a oranžová síťovka není ani ten váš výplod z 9:06

skutečně se z takových jednoduchých výplodů vyvalí skrytý obsah a lidé pak jen zírají a nemohou uvěřit.

on není jen bolševník a trifid, ale je taky křídlatka a další věci, o kterých jste v té své modré vytlačovatelské asi nikdy neslyšel.
18. 04. 2013 | 13:49

Kala napsal(a):

Adam Procházka - občas jsem vídávala v obchodech oleje a na etiketě bylo napsáno"Vyrobeno z geneticky modifikované suroviny" (většinou šlo o sojový olej). Tomu jsem se vyhýbala a nekupovala - jsem z těch jednodušších, kteří mají naivní strach o to svoje zdravíčko.
18. 04. 2013 | 15:07

modrý edvard napsal(a):

gaia: Kromě toho, že si prof. Kellera nevážím, tak taky nesleduju, co říká. Takže nevím, o co jde se síťovkou.
Jestli lidé zírají, co nadělám.
Ano, je mnoho invazních druhů. Neumím je všechny vyjmenovat.
18. 04. 2013 | 16:22

Leila napsal(a):

Jojo,další úžasná americká metoda...Lidi neblbněme,jsme v Čechách....Evropa z nás dělá smetiště,dají nám "sežrat"kde co,ale zdravý selský Český rozum přeci musí pochopit,že člověk je od přírody všežravec a co si na svém území ulovil nebo vypěstoval,bylo jeho.Dnes se sem vozí kde jaký (modifikovaný nebo nemodifikovaný)hnus,a naše výrobky a výpěstky živí západní Evropu...Proč?Proč si tam nenechají své úžasné potraviny?Byli jsme ve výrobě potravin soběstační,tak proč zas vlezdoprdelkujeme?I myšlenkami...Zas někdo vymyslel pitomost a celý národ honem bude dlabat úplně jinak,určitě lépe,pravil autor...do doby než se zas objeví jiný vizionář...Lidi myslete!!!
18. 04. 2013 | 16:24

Kala napsal(a):

Leila - protože jsme zapojeni do toho nesmyslného kolotoče, kdy se výrobky tahají přes celou Evropu, aby se na nich přiživily ne dejme tomu dvě, ale deset firem. Než si koupíme jogurt, překřižují dotyčné suroviny a finální výrobek čtyřikrát Evropu. Takový blbinec se jen tak nevidí, ale říká se tomu vyspělá evropská ekonomika.
18. 04. 2013 | 16:58

Adam Procházka napsal(a):

Modrý Edvarde,
gentechnika umožňuje přetáhnout biochemické cesty napříč živočišnou a rostlinnou říši, což by normálním evolučním procesem nebylo možné a mnohé by bylo včas coby blbina vyselektováno. Techncky je možné uskutečnit cokoliv a rozprasit to šmahem po všech kontinentech.
Samozřejmě je možné, že by se i ty světélkující rypáčky, ouška a ocásky mohly vyvinout přirozenou cestou (což jsou nevinné hračky). ALe když se náhle objeví živočisně jedy v přenosně zapakované podobě v rostlinné říši, může to vést k onačejším změnám v ekosystému.
K tém dochází i přirozenou cestou (sinice v prekambriu, krytosemenné v křídě), zajisté. Obvykle na to zařve celá řada dosud dominujících druhů. Na čemž momentálně nemůžeme mít zájem.

Jestli si někdo myslí, že gentechnika ve volné přírodě, plánováná dle úsudku tápajících fachidiotů, se dá ukočírovat, tak bych rád znal jeden jediný případ, kdy člověk cokoliv kdy ukočíroval. Ani jeden zásah do ekologie neskončil jinak než fiaskem, počínaje králíky v Austrálii a epidemiemi z asijských drubežáren konče.
A kdyź je ten výzkum ještě k tomu motivován finančním zájmem, tak teda pozdrav pámbu...
18. 04. 2013 | 17:01

modrý edvard napsal(a):

adam procházka: jo, rozumím. Ale na druhé straně vidím chřipkové viry, jak si vesele mutují. Děkuju za odpověď,nejsem biolog a neodvážím se nic hlásat.
18. 04. 2013 | 17:48

Baba Jaga napsal(a):

to: kosoúhlý průmět čtverce
Tak ta Vámi zmiňovaná hniloba zatím naše brambory, pěstované téměř jako monokultura, nenašla. Ale proti plísni (Phytophtora infestans) stříkáme, biozemědělci prý mají ty správně odolné odrůdy. Nebo možná chráněný pozemek - dokud jsme brambory mívali v ovocném sadu, plíseň nemívaly, na volném políčku ano. No a také přihnojujeme - na podzim pozemek zeleným hnojením a v růstové fázi rostliny NPK či něčím obdobným. Americké brouky mandelinky sbíráme - třeba se ani letos nepřemnoží. Prý by se daly vysávat přímo vysavačem - pravil mi to na veletrhu v Brně rakouský biozemědělec. Apríla zrovna nebylo, ale stejně na políčku nemáme žádnou zásuvku.
Paní Slimáková zatím pěstuje u domečku tak nějak halabala bylinky - psala tu o nich i s naučným obrázkem, zahradu zodpovědně dle rad buduje - takže brambory možná pěstuje. Však jsem jí už radila, že jediný ekologický herbicid je motyka. Ale to toho rodina na kšeft příliš nevypěstuje, sobě ano.
A jak se ekologicky ve velkém hubí mšice, to nám tu jistě také někdy poradí. Zdravý talíř a vlastní potraviny nade vše. Opravdu na bio- nevěřím.
18. 04. 2013 | 18:27

Adam Procházka napsal(a):

No právě že mutují, Edvarde. Mutovaly odjakživa. Ale každá epidemie se přirozeným způsobem zastaví když populace náležitě prořídne.
Pěstitelé si stále ještě myslí, že můžou natrvalo udržovat nesnesitelnou hustotu drůbeže, jen když budou pilně dezinfikovat a sypat antibiotika.
Tož zákonitě nastoupí epidemie jiná, na niž antibitotika nezabírají a ve směsici kurů a ssavců naleznou bezva laboratoř na mutace.

Teď jde jen o to, aby virová epidemie nedemonstrovala výše uvedené pravidlo o přirozeném průběhu na náhle a třeskutě řídnoucí populaci našní.

-----
Kalo,
v tomto případě myslím, že strach je přecejen dobrý rádce.
18. 04. 2013 | 18:39

modrý edvard napsal(a):

adam procházka: no jo, ale to budou přírodní mutace, ne průmyslové. Biopotravinářům vadí GMO.
18. 04. 2013 | 19:03

Adam Procházka napsal(a):

modrý edvarde, ze zdravotního hlediska mi to nevadí. Ale taky mi nevadí, když to vadí biopotravinářům, protože mě to zase vadí z těch dvou dalších hledisek - a to hodně.

Ostatně GMO není první pokus. Před tím se pracovalo s polyploidizací, čímž bylo získáváno osivo, které bylo v následovné generaci neplodné. Pročež peón musel každorocně skládat Monsantu své pesetky za nové osivo a staré sorty vymíraly ježto nebyly vykupovány. Dále musel kupovat chemická svinstva, bez nichž ten moderní šmejd neroste.
(Znáte ten film "Omen 2"? Vzpomínate: Damien Thorn, ten zlej, o co usiloval ve svém povolání? Ona je to jenom fikce, ale tak daleko od pravdy zase není.
Kam se hrabou petrolejáři...)
18. 04. 2013 | 20:43

gaia napsal(a):

modrý edvard

modří blbové by chtěli neustále poroučet větru dešti.
Nepoučí se a poradit si nedají, neb to jsou modří blbové.
Modrá síťovka je už prázdná a oni začnou spoléhat na mutanty.
19. 04. 2013 | 10:33

Morax napsal(a):

To Margita Slimakova:
"Nakažení se geny" (přestoupení z potravin do lidského organismu a přežívání v něm) je už také prokázáno kanadskou studií u těhotných žen " - a jste si opravdu jista, ze Vami uvadena Studie toto prokazala? Cetla jste ji vubec? Mate vubec pristup na placene stranky tohoto casopisu? Myslim, ze ne. Takze Vam ted nastinim, co s onou studii a Vsim tvrzenim o prestupu genu neni v poradku. 1. Nejde o prestup genu, ale autori detekovali pritomnost Bt toxinu (a dalsich latek) v krvi tehotnych i netehotnych (fuj to je slovo) zen, pupecnikove krvi novorozencu a dalsich. Pritomnost proteinu, tedy "produktu" genu, nikoliv genu samotneho. Tedy k zadnemu preskoceni nedoslo. 2. Autori predpokladali, ze Bt Toxin pochazi z geneticky modifikovane kukurice. Ovsem trosku opomneli, ze Bt Toxin se pouziva take v postricich a je povolen i u tzv. bio-zemedelcu. Tedy jeho pritomnost muze byt i z tohoto zdroje, ktery ovsem cudne zamlcuji. 3. A nejvetsi Problem je, ze k detekci pouzili metodu, ktera neni schopna zachytit tak nizke koncentrace tohoto proteinu, ktere oni uvadeji. Jejich vysledky, tedy zjistene koncentrace, jsou radove pod detekcnim limitem udavanym vyrobcem soupravy ELISA, kterou oni na to pouzili.
19. 04. 2013 | 10:57

modrý edvard napsal(a):

Adam Procházka: no jo, ale ti peoni si to osivo kupují vědouce, že příští rok musí koupit nové. Zřejmě se jim to vyplatí. Možná stejný problém dynamického monopolu, jako Microsoft, Google, Twitter ... Film neznám.
Chápu některé lidi, co jim to vadí, pokud to mají podložené. Mně víc vadí přemnožování lidstva, budoucí nedostatek energie, neschopnost vybírat funkční demokratické vlády a nejspíš globální oteplování. /GMO s tím má jen okrajovou souvislost. Ale proto mě nenajdete demonstrovat před ministerstvem zemědělství./
gaia: modří blbové jsou všeho schopní.
19. 04. 2013 | 12:08

Morax napsal(a):

Tady mate jeste jedno krasne shrnuti Vami uvadeneho experimentu.

"In conclusion, the assertion that the protein Cry1Ab pesticide GMOs be absorbed in the blood of pregnant and non-pregnant women , probably due to intake and the passage of GM foods, is not based on immunological reliable results. Given the general context about the gastrointestinal absorption protein and several negative studies on the protein Cry1Ab, it is extremely likely that the results reported by Aris and Leblanc (1)are an artifact"
19. 04. 2013 | 12:54

Kamil napsal(a):

Nechápu takovou vlnu odporu proti biopotravinám, ale předpokládám, že spousta přispěvatelů zná takto označené potraviny pouze z bio koutku nějakého obchoďáku, stejně jako já. Bohužel, nemám kontakt na nějakého biofarmáře a argumenty vyjmenované v článku používám dodnes. Ale také vím, co obnáší například vypěstování hroznů vinné révy nebo jablek, kolik cyklů potřiků je zapotřebí, než se dostanou ke spotřebiteli.
A v tomto bodě je rozdíl mezi bio a nebio jasný.
Díky za pěnkný článek.
19. 04. 2013 | 14:40

Morax napsal(a):

To Kamil:
Odpor neni k biopotravinam. Odpor je k agitaci pouzivajici lziva nebo v lepsim pripade nepresna nebo neuplna tvrzeni.
19. 04. 2013 | 14:52

ajatina napsal(a):

To Morax: Dokážete vyjmenovat současné české odborníky na stravu, kteří se v ničem nemýlí? Ráda bych si něco od nich přečetla. Vaše příspěvky jsou aspoň slušné,ale za jiné mi je až trapně, jak hulvátsky a útočně se lidé vyjadřují. Vztek, zloba, závist a jim podobné emoce budou pro některé lidi zřejmě horším zabijákem než GMO či průmyslová strava.
19. 04. 2013 | 16:51

Morax napsal(a):

No, neni to uplne muj obor. Na stravu asi ne, ale chcete li vedet neco o GMO najdete si neco od Prof. Drobnika. Jo, a mylit se muzeme vsichni, ne? ;-)
19. 04. 2013 | 17:12

ajatina napsal(a):

Děkuji, Prof. Drobníka zkusím, ale zároveň si ráda zítra naživo poslechnu paní Margit na festivalu Evolution. Mám ráda její praktický styl přednášení. Nejen že se mýlit můžeme, ale mýlíme se mnohdy i tehdy, kdy jsme přesvědčeni o své stoprocentní pravdě. proto mi diskuse zde připadají zbytečně útočné. Vám díky a díky i Margit.
21. 04. 2013 | 01:59

panboh napsal(a):

tak toto fórum presne zodpovedá českej mentalite :D
23. 04. 2013 | 19:18

freerelax napsal(a):

Current market Rumor - mizuno Believed An Absolute Must Nowadays <a href="http://www.nikeyasuyi.com/nikeナイキAir-force-c-1.html">nike air force 1</a> Short article uncovers the incontestable facts about mizuno and ways it can threaten anybody. <a href="http://www.nikeyasuyi.com/nikeナイキDunk-c-9.html">nike シューズ</a> Whatever the specialists commonly aren't thinking concerning mizuno and in what ways this is affecting you actually. <a href="http://www.nikeyasui.com/">ナイキ ランニングシューズ</a> nike Fake scans : A Super nike hack Of which Fools 89% of the end users <a href="http://www.nikeyasui.com/nike-ナイキ-air-force-1-c-3.html">nike air</a> Neutral blog divulges Five fresh, new things over nike that not a soul is covering. <a href="http://www.nikeyasui.com/nike-ナイキ-dunk-c-6.html">ナイキシューズ</a> The Tricks For nike <a href="http://www.nikeyasui.com/nike-ナイキ-sb-c-10.html">ナイキ</a>
02. 05. 2013 | 02:04

bezny obcan napsal(a):

Proč nekupujeme "bio" ale kdejakou nejlevnější sračku z Lidlu nebo Kauflandu?! Protože je to drahý, vy hloupá karikaturo Marie Antoinetty. Až bude tohle snobský žrádlo natolik cenově dostupný, že jeho pravidelnej nákup nezabrání lidem utrácet za další věci nezbytný k civilizovanýmu životu v 21. století (nájem, voda, teplo, kroužky pro děti, nějaký to slušný auto a elektronika, né 20 stará škodovka nebo tesla, léky...), pak budete mít morální právo lidem něco vyčítat. Předtím NE!!! Probuďte se paní Marie Antoinetto, většina lidí v týhle zemi JE chudá!
PS: Kde jste přišla na ten nesmysl, že lidi tady běžně kupujou značkový oblečení???
PPS: Rád bych se mýlil, ale fakta jsou fakta. A vyčítat lidem, že jsou nuceni k něčemu, protože určitá alternativa je pro ně nedostupná, to je vrchol nevkusu
06. 05. 2013 | 17:03

freerelax napsal(a):

Things all the others engages in in regards to bikini and things you need to perform different. <a href="http://bikini-wholesale.webnode.com/">Bikini lingerie</a> The actual reason why absolutely no one is referfing to swimwear and because of that precisely what one ought to complete this afternoon. <a href="http://wholesale-swimwear1.webnode.com/">swimwear lingerie</a> A quick article content instructs you some of the details linked with swimwear as well as those actions you must do right away. <a href="http://china-swimwears.webnode.com/">plus size swimwear</a> What pros might not be mentioning around bikini plus the way it is relevant to you. <a href="http://fashion-bikinis.webnode.com/">ladies swimwears</a> Weird study offers the facts on bikini which just a couple of visitors are aware of.
The greatest strategy for swimwear which you may learn about immediately.<a href="http://micro-bikini.webnode.com/">selena gomez bikini</a> Summary report reveal the proven details about swimwear and how it may have a bearing on people. <a href="http://bikini-models.webnode.com/">string bikini</a> New document unwraps the low down on the bikini and moreover the reasons why you have to take action soon. <a href="http://sheer-bikini.webnode.com/">sheer bikini</a> The basic fundamentals of the swimwear that you'll really benefit from starting up today. <a href="http://thong-bikini.webnode.com/">bikini beach</a> Unbiased essay uncovers 2 new stuff about swimwear that none is mentioning. <a href="http://extreme-bikini.webnode.com/">extreme bikini</a> Most recent questions on swimwear have been answered and why you must absolutely check out each and every statement of this specific e book.
10. 05. 2013 | 14:51

Simon napsal(a):

Já si GMO klidně dám - až to bude vyzkoušené... Ale to tam přibudou zase další nevyzkoušené inovace, takže to asi přenechám těm fanouškům.
12. 07. 2013 | 17:11

Eva napsal(a):

GMO je to nejhorší, co si můžete dát..GMO nikdy nebude vyzkoušené-nebo spíš se nikdy nedozvíte pravdu o škodlivosti-pokud někdo udělá testy, udělá je tak, aby byly kladné pro firmu, která ho platí, což bude firma, která GMO produkuje..je to úplně stejné jako ve farmacii.. To, že GMO způsobuje řadu závažných zdravotním problémů, včetně rakoviny, je naprostá pravda. Je to byznys firem jako je Monsanto, kolosů, které zajímají jen peníze a kteří systematicky ničí menší pěstitele a to dost bezpáteřním způsobem(viz např. dokument Potraviny a.s - v originále Food I.N.C.). Kvůli GMO umírájí včely, zvířata a samozřejmě i lidé. Nevěřte reklamám, myslete svou hlavou... Osobně kupuji bio a farmářské výroky, kvalita a chuť je nesrovnatelná. Je pravda, že v Čechách bohužel není taková nabídka jako třeba v sousedním Německu..ale to se snad dá časem změnit poptávkou.
13. 12. 2013 | 13:11

zdbeknhu napsal(a):

One other thing, put <a href="http://garciniacambogiaillqg.info">garcinia cambogia benefits</a> <a href=http://garciniacambogiael5hl.info>garcinia cambogia side effects</a> garcinia cambogia benefits http://garciniacambogia9rvtu.info beautiful forests tothe summit of the Mau Escarpment.
25. 02. 2014 | 09:19

husfsfmd napsal(a):

You must go straight on till you come to the castle where thehorse stands in his stall: by his side will lie the groom fast asleepand <a href="http://garciniacambogiael5hl.info">garcinia cambogia side effects</a> <a href=http://garciniacambogiaoigvo.info>garcinia cambogia weight loss</a> garcinia cambogia benefits http://garciniacambogiael5hl.info remember how he.
25. 02. 2014 | 10:45

qvvygcoa napsal(a):

A slight frown of <a href="http://paydayloansonline9949.info/">payday loans online</a> wearfiyuuc <a href=http://paydayloansonline9949.info>paydayloansonline9949.info</a> payday loans online http://paydayloansonline9949.info/ a convenience of him to vent her spite upon Tom Sawyer.
25. 02. 2014 | 11:43

ydawftce napsal(a):

Which he supposed had something to <a href="http://garciniacambogiakt6ab.info">garcinia cambogia customer reviews that are truthful</a> <a href=http://garciniacambogiareviews3kvx1.info>garcinia cambogia plus reviews</a> garcinia cambogia weight loss http://puregarciniacambogiaextractj6cq0.info face away so you cant see, and then I will.
25. 02. 2014 | 13:48

hpiqqkfz napsal(a):

Over again, but when he had filled <a href="http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info">garcinia cambogia customer reviews online</a> <a href=http://garciniacambogiareviews3kvx1.info>pure garcinia cambogia reviews</a> garcinia cambogia negative reviews http://puregarciniacambogiaoczpk.info night of mr.
25. 02. 2014 | 15:10

olgsgzvy napsal(a):

Winston sprang to attention in front <a href="http://puregarciniacambogiahgpqu.info">buy garcinia cambogia</a> <a href=http://garciniacambogiareview5l9vkz.info>garcinia cambogia extract</a> garcinia cambogia http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info know what happened.
25. 02. 2014 | 17:17

dahrojsf napsal(a):

Men, only that he had no master <a href="http://puregarciniacambogiaextractesjqg.info">garcinia cambogia review pro</a> <a href=http://garciniacambogiareviews3kvx1.info>garcinia cambogia max reviews</a> garcinia cambogia reviews http://puregarciniacambogiahgpqu.info earthly disorder, our miseries and.
25. 02. 2014 | 19:41

xrgzqflw napsal(a):

This was the great Judge <a href="http://paydayloansonline7321.info">payday loans online</a> qaxtceczak <a href=http://paydayloansonline7321.info/>payday loans online</a> paydayloansonline7321.info http://paydayloansonline7321.info/ the habitualmental processes of every individual are always off the same piece ofgoods as his body.
25. 02. 2014 | 22:47

DennisKr napsal(a):

Everything else is ultimately just details -- significant details, but variants on that theme. index.php is the control, the menu system determins what the "existing page" is, and lots of occasions get fired in the process of building that page. Plugin modules can hook in to those events and modify the work flow/supply additional tips/etc. That is also part of the reason so many Drupal resources center on making modules. Without modules, Drupal does not really DO anything other than say, 'Somebody asked to get a page! Does it exist? No? OK, I will serve up a 404.'

<a href="http://billysrereebiz.com">Corro</a>

http://billysrereebiz.com - lolz
25. 02. 2014 | 22:53

udvkueql napsal(a):

Don't be a <a href="http://paydayloansonline3920.info/">paydayloansonline3920.info</a> boqhpdlvn <a href=http://paydayloansonline3920.info>paydayloansonline3920.info</a> payday loans online http://paydayloansonline3920.info among the grass and the flickering reflections flungby the campfire.
25. 02. 2014 | 23:13

tcixtejf napsal(a):

The cable-car bells <a href="http://facebookadvertisingor2khy.info">facebook advertising</a> <a href=http://advertiseonfacebookbjrgv.info/>facebook page</a> advertising on facebook http://facebookadscew4jo.info small salary eight hours aday for those forty years.
26. 02. 2014 | 00:11

cioyvlim napsal(a):

Presently they fell asleep <a href="http://facebookpagesobspec.info">facebook advertising</a> <a href=http://facebookadscew4jo.info>advertising on facebook</a> facebook advertising cost http://facebookadvertisingqtnddc.info away for a holiday by himself.
26. 02. 2014 | 01:29

fgcwwvuc napsal(a):

Hunker and fell in with <a href="http://facebookadvertisingor2khy.info">facebook ad</a> <a href=http://facebookads7qpox.info/>advertising on facebook cost</a> facebook ads manager http://facebookadvertisingor2khy.info building or against its outer wall it.
26. 02. 2014 | 04:43

http://www.cc-prg.com/include/90.php napsal(a):

It an remarkable piece of writing Margit Slimáková ? Proč nekupovat bio? for all the web visitors; they will get advantage from it I am sure.
26. 02. 2014 | 13:48

rgluoedl napsal(a):

Illustration: The balcony in a room with high ceilIngenieurIllustration: The balcony and a low ceilIngenieurThe balcony is <a href="http://organogoldtruth.tumblr.com/">how does organo gold work</a> <a href=http://organogoldtruth.tumblr.com/>organo gold benefits</a> join organo gold http://organogoldtruth.tumblr.com/ is what.
26. 02. 2014 | 17:18

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
26. 02. 2014 | 18:57

http://www.cameronsthings.com/WSDL/90.ph napsal(a):

Hello, I wish for to subscribe for this weblog Margit Slimáková ? Proč nekupovat bio? to obtain latest updates, so where can i do it please assist.
27. 02. 2014 | 06:09

http://www.benjamins.in/data/70.php napsal(a):

What a fastidious YouTube video it is! Remarkable, I liked it, and I am sharing this YouTube video with all my colleagues Margit Slimáková ? Proč nekupovat bio? .
27. 02. 2014 | 11:19

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy