Duševní nemoci a bezdomovectví

27. 09. 2010 | 16:41
Přečteno 10827 krát
Přibližně polovina bezdomovců trpí vážnou duševní nemocí. O to, jak jim pomoci, se zatím nikdo nestará.

V naší republice se o bezdomovectví po řadu minulých desetiletí nevědělo, respektive nemluvilo. Nepřizpůsobiví jednotlivci, mezi nimi i duševně nemocní, byli při pořádání komunistických sjezdů či při návštěvách hlavních představitelů bývalého režimu preventivně na pár dní zavíráni do psychiatrických léčeben. Mizeli z ulic jako popelnice a kontejnery.

Česká republika je v současnosti ve značně jiné situaci než před rokem 1989. Preventivní hospitalizace „potenciálně nebezpečných individuí“ již nehrozí. Avšak na rozdíl od většiny států EU u nás nedošlo k rozvoji komunitní péče. Za tímto pojmem se skrývá přenesení těžiště péče o duševně nemocné z velkých institucí blíž k domácímu prostředí nemocných. V případě bezdomovců doslova na ulici.

Výzkumné studie WHO uvádějí, že každý čtvrtý občan EU potřebuje během svého života minimálně jedenkrát vyhledat odbornou pomoc pro řešení svých psychických problémů. Obecně se udává, že 30 až 40 procent populace v zemích EU má určité psychické problémy trvalejšího charakteru. Z tohoto počtu dvě až pět procent lidí trpí vážnou duševní nemocní. Tito lidé mnohdy potřebují komplexní psychiatrickou, psychologickou a sociální pomoc.

I v zemích EU, kde je komunitní péče značně rozvinuta, tvoří 25 až 40 procent bezdomovců lidé s duševními problémy. V důsledku své nemoci nejsou schopni zajistit si základní životní potřeby jako důchod, střecha nad hlavou a podobně. Lze předpokládat, že procento duševně nemocných mezi našimi bezdomovci bude minimálně stejné, spíše však vyšší.

Optimální způsob pomoci těmto lidem nabízí systém komunitní péče. Avšak zvláště v naší republice často dochází k chybnému výkladu tohoto pojmu. Profesionálové pracující v komunitních službách jsou osočováni z tendence rušit lůžková psychiatrická zařízení a nahrazovat je něčím jiným – jakýmsi „pouličním“ typem péče. To je samozřejmě naprostý nesmysl. Systém komunitní péče má propojovat všechny typy zařízení a služeb potřebných pro pacienty, a to od klasických lůžkových psychiatrických zařízení po terénní komunitní služby.

V České republice existuje jenom pár programů cílených na obecnou pomoc bezdomovcům. Žádný z nich však není zacílen na pomoc duševně nemocným bezdomovcům, kteří tvoří minimálně polovinu z celkového množství těchto lidí. Přičteme – li k nim ještě počet lidí závislých na různých návykových látkách, dostáváme se k devadesáti procentům. Kdo a jak jim pomůže?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Když se dostanou do pražského lágru, tak jim tam může pomoci i lékař. Někde pod mostem nebo ve křoví pod igelitem jim nikdo pomáhat nebude.
27. 09. 2010 | 17:00

Tenco napsal(a):

Kdo a jak jim pomůže ?
Kdo :

Ing. Miroslav Kalousek
Zářečí 978
391 65 Bechyně
Česká republika

Stejně neplatí ty složenky, co mu došly, tak ať se postará alespoň o ty chudáky.

Ale s druhou částí odpovědi mám trochu problém.
Nu - snad na to dohlédne občan Schwarzebnerg a nebude až tak zle.
27. 09. 2010 | 17:04

gaia napsal(a):

néo dřív se pro chudé stavěly pazderny ratejny a obecní pastoušky. Až v Praze deregulují nájemné, budou mezi bezdomovci i slušní zdraví lidé, neb dnes něco podobného není.
27. 09. 2010 | 17:05

gaia napsal(a):

Tenco
kam Vám mám napsat konec toho mého příběhu? Je toho dnes moc, abyste to našel?
27. 09. 2010 | 17:06

Tenco napsal(a):

gaia
Pod Honzáka. Tam se hodí začátek i průběh oné historky.:))
27. 09. 2010 | 17:10

paco napsal(a):

Je uzitecne, ze konecne zaznelo jasne konstatovani, ze bezdomovci nejsou pauperizovane obeti "nelidskeho kapitalismu" (ktery v nasich koncinach jiz pres 100 let nikdo nezahledl, naopak v dobach, kdy jeste zahledl, tak zadne bezdomovectvi nebylo prilis rozsirene), ale psychicky nemocne osoby. Druha vec je, ze pojem "pomoc" je v pripade bezdomovcu iluzorni. Rozpad jejich osobnosti dospel tak daleko, ze zadnou pomoc nejsou ani schopni, ani ochotni vstrebat. Koneckoncu i ten vsemi pseudohumanisty ve vesmiru proklinany navrh jednoho prazskeho radniho zridit pro ne sberny tabor za mestem byl navrhem na pomoc (lekarskou, hmotnou, resocializacni), ale nemel a nema sanci: nasilim tam bezdomovce udrzet nejde, pokud nema soudem narizenou ustavni lecbu a dobrovolne tam nikdo z nich nezustane, prece jen ve velkomeste nakradou a vyzebraji na chlast a drogy lepe nez na periferii. Menit zakony tak, aby bylo mozne pobyt v detencnim zarizeni vynutit, je take slozite: kdo uz je bezdomovec a kdo jeste jen akceptovatelny magor v mezich normy? Budou policajti muset pouzivat smradomer? Rad bych, aby se tento preblem resil z jineho konce: kdo pomuze slusnym lidem, aby se pri ceste tramvaji v hlavnim meste ani oni, ani jejich male deti nenakazili nebezpecnou chorobou od nejake zaziva se rozkladajici trosky? Tady bych uvital docela totalitni prevenci TBC a dalsich infekcnich chorob, aby vysetreni byla plosna, pravidelna a povinna a nakazeni byli povinni se lecit bud dobrovolne v radnych zdravotnickych zarizenich anebo nedobrovolne za ostnatym dratem. Samozrejme vyzadovalo by to velkou pocatecnou investici, zato by ubylo nezamestnanych v cele rade profesi.
27. 09. 2010 | 17:10

Tenco napsal(a):

gaia
I když - teď jsem tam nakouk a nerad bych Vám něco zkazil.
Však uvidíte sama . :))
27. 09. 2010 | 17:13

Tenco napsal(a):

Martin Jarolímek
Já to vidím na bezdomoveckou daň.
Doufám , že famílie 118 též.

Na spoustu jiných blbostí, jako jsou např. dotace a granty na pochybné kulturní projekty peníze ale jsou.

Jenže to by je nesměli spravovat defraudanti a paka.
Tedy - pak by ta bezdomovecká daň nebyla zapotřebí.

Smutné je to.
A po deregulaci nájmu bude hůř. Protože kromě blbosti a zlodějen je ve společnosti i hojně rozšířena chamtivost.
27. 09. 2010 | 17:19

Mour napsal(a):

paco: Jste zajímavý případ patrně vyšší či alespoň průměrné inteligence a sociální či emoční anetičnosti. Můžete být rád, že nikdo nenavrhuje používat "empatoměr" - možná by vás pak vykázali z tramvaje.
27. 09. 2010 | 17:50

volio napsal(a):

to Paco :

jistý velmi dobře známý současný intelektuál Německa,pocházející z rodiny kdysi známé osobnosti nacistického Německa,po desítkách let poválečného Německa už vystřízlivěl z Goebelsovské ekonomické propagandy souběžné s jejich teoriemi o psychicky nemocných.Píše,že každá nemoc pramení ze sociálních poměrů.
27. 09. 2010 | 17:56

Tencokida Hnuj napsal(a):

paco
Hmm. Co takhle za ostnatý drát nastěhovat voňavé a zdravím kypící týpky jako jste Vy ?
Aby se JEJICH vůně nešířila mezi dělný lid této země ?

Byl to Vespasianus ?, který řekl cosi ve smyslu "Kdyby páchl česnekem, byl bych ho na jeho místě nechal", o jakémsi vysokém státním ouřadovi, když ho vykopo ?

A co Marcus Aurelius : "Hněváš se na člověka páchnoucího potem? Hněváš se na člověka páchnoucích úst ?
Co ti to pomůže ?
Má taková ústa, má taková podpaží : MUSÍ být takto cítit z takových míst.
´Ale člověk má přece rozum,ˇ namítneš, ˇa když přemýšlí, může tedy pochopit, čím se protiví !ˇ
Výborně ! Jistě tedy i ty máš rozum : nuže, zapůsob svým rozumným smýšlením na jeho smýšlení, pouč ho a napomeň !
Poslechne -li, posloužíš mu, a není tzřeba se hněvat.
Ani tragickou naříkavost ani netečnost nevěstky ! "

Lágr plný pak. A konečně by se uvolnila místa pro normální lidi.
27. 09. 2010 | 18:01

Holubář napsal(a):

Soudím, že nejlepší pomocí by pro ně byl jeden projektyl ráže 9 para. Stojí asi bůra a měli by pokoj.
27. 09. 2010 | 18:47

voroshilov napsal(a):

Tencokida Hnuj:
A sam se ridis zasadami Marka Aurelia-kamaradis s bezdomovci,pijes s nima,krmis je,vodis je k sobe domu?Kdy jsi komu neco podal?

Dobre bejt humnonista sede doma u krbu!

Vetsina tech muzou za svoji bidu sami-zadluzeni,exekuce,ztrata praci za opilstvi,hamblerstvi...a kdyz jim stat nabizi pomocnou ruku najednou jim vadi omezovani svobody,totiz chteji byt svobodni aby pokracovali ve svem mizernem zivote?
Chudi(a nejenom bezdomovci)jsou otravnejsi nez bohati-neumeji se oblekat,smrdi,nestaraji se sve zdravi,nesportuji,nemaji vkus,jejich stari kraksny kazi ekologii.Jenom nadavaji,nechteji pracovat,nesnazi se zmenit svuj zivot k lepsimu-jenom cekaji az jim nekdo prinese neco v zobaku nebo vyhraji v sazce.Line a tupe stado,vetsina velkych osobnosti vysla z chudych pomeru.
27. 09. 2010 | 18:49

vlada511 napsal(a):

Některé příspěvky jsou docela drsný. Je třeba si uvědomit, že duševní nemoc je nemoc a o nemocné by se měla umět společnost postarat. Autor řešení nakonec i navrhuje, jen je třeba ho přečíst. Není třeba vymýšlet - s prominutím - blbosti. Stejně nesmyslně by se dalo psát o smradlavých důchodcích nebo o tom, že někoho nebaví dívat se na mrzáky jak se belhají na ulici. Tak prosím chovejte se k duševně nemocným s tím vědomím, že onemocnět může každý.
27. 09. 2010 | 18:56

paco napsal(a):

Tenco: no, vy aspon dle nicka uz smrdite, takze jsem rad, ze internetem se smrad nesiri, jen rude blouzneni. Ale celkem jak Vy, tak volio , Mour a dalsi pseudohumaniste a stoici-samoukove, co kdybyste prestali neproduktivne marnit cas omilanim levicackych stereotypu a vyrazili do terenu resocializovat bezdomovce za sve a ve svem volnem case? A zbytek spolecnosti svym planym moralizovanim nezdrzovali? Az vas to po par tydnech omrzi, muzete sepsat pameti.
27. 09. 2010 | 18:58

MaB napsal(a):

Z někteých příspěvků (paco, voroshilov) jde smrad tak odporný, že bych je vykázal mimo slušnou společnost.

To je právě ten největší paradox lidské společnosti. Koukolíkovi deprivanti v nesčetných počtech sebevědomě okupují veřejné prostory a jsou často vyzvedáváni na nejvyšší pozice. Bezmocní chudáci, zřejmě i nemocní, žijí hůř, než zvěř.
27. 09. 2010 | 19:19

s... napsal(a):

pako:
Právě jste mě zdržel svými mindráky. Celých pět minut i s odpovědí!
27. 09. 2010 | 19:28

voroshilov napsal(a):

MaB:
Ja nepropaguji social-darvinizmus,ale nemam duvod zastavat se "chudaku" ktere dobrovolne nici svuj zivot-fetuji,chlastaji,ctou bulvar,veri slibum falesnych politiku,visi na krku statu a pribuznych,parazituji na slusne spolecnosti protoze nemaji rozum nebo maji dve ruce leve,ano ziji hur nez zver,oni sami neni zver-je to dob...ek bez vuli,bez kreativity,bez jasne cile(mimo telesnych potreb),zapni NOVU vypni mozek a dej si u telky ctyri lahvace to je jejich predstava plnohodnotneho zivota.
27. 09. 2010 | 19:29

s... napsal(a):

Voroshilov:
Každej holt nemůže bejt Voroshilov.
27. 09. 2010 | 19:33

Tencokida Hnuj napsal(a):

voroshilov
Představ si že ano. Jeden se tak již plně socializoval, druhý částečně. Teď jsem mu zrovna koupil letenku na Nový Zéland.
Pokud se tam chytí - má slíbenou práci, říkal že mi ty peníze vrátí. Uvidím.

Minimálně ale jimi neopovrhuji.
Každý člověk má svůj osud.
Měl by mít i své místo pod sluncem.

Zvláštní je, že tě to tak bere, když podle mě je vidíš tak maximálně z bezpečné vzdálenosti svého klimatizovaného vozu.
To je divné, nemyslíš ?
27. 09. 2010 | 19:50

voroshilov napsal(a):

Tencokida Hnuj:
Neni to divne,ja sam pochazim ze skromnych pomeru(ne z chudoby) a ve dvaceti sedmi letech uz jsem byl milionar,cele roky jsem sel k cili jako beran pres prekazky a ted vdecim sam sobe za svoje odhodlani,za ti kvality charakteru ktere jsem vypestoval abych dnes na prahu stredniho veku mohl se podivat na tu streku kterou mam za sebou jako maratonec ktery uz vidi cilovou pasku-je mozne a nutne sebe motivovat k lepsim vykonum,vsechno bude mit nejaky vysledek kdyz se clovek opravdu snazi.
27. 09. 2010 | 20:05

Mour napsal(a):

paco: Pokud to tak vnímáte, rozhodně se nenechte zdržovat.
27. 09. 2010 | 20:08

Tenco napsal(a):

voroshilov
Možná to je tím, že ses stal tím milionářem příliš brzy.
Díky kvalitě charakteru říkáš ?
Buď v tom trochu skromnější.:))

Nevím kolik ti je, ale dle pýthagorejců je muž do 20 let chlapec, do 40 let mladík, do 60 let mladý muž, a pak starý muž.
Mladíku. :))
27. 09. 2010 | 20:24

Tencokida Hnuj napsal(a):

paco
Taky divný nick , zejména ve fonetické transkripci, ale to je zase Váš vkus.
Paměti ? Hmm. Dobrý nápad. K zamyšlení. Ale myslím si, že zrovna Vás by nudily.
Vy potřebujete zcela jiné povyražení, než číst "k dobru" paměti.
Pořiďte si nějakého otloukánka, pokud jej již tedy nemáte.
A mým samoučným průzkumem se raději také nezabývejte, je to pro Vás jen další ztráta času.
A ten je snad nade vše, ne ?
Mimochodem - Vy asi dospíváte k poznání zřejmě skrzeva nějaký kouzelný trychtýř, neníliž pravda ?
Nemohl byste mi dát kontakt na dodavatele ?
27. 09. 2010 | 20:32

Pavel V napsal(a):

Souhlasím s vlada511 - onemocnět duševní chorobou může každý. Nikdo proti ní není imunní.

Je dušuvně zdráv člověk s totálním nedostatkem empatie?
27. 09. 2010 | 20:52

voroshilov napsal(a):

Tenco:
XXXIV.
27. 09. 2010 | 20:54

janamakovcova napsal(a):

Zajímavý článek. Myslím si to stejné. Že většina bezdomovců jsou lidé z nějakého důvodu neschopní zajistit si ty běžné věci, které dospělý člověk potřebuje - bydlení, práci anebo když pracovat nemohou aspoň nějaké sociální dávky.

Bojím se, že nemají-li tito lidé rodinu, která by ty věci pro ně zařídila, mají smůlu.
I když logické by bylo, kdyby takovou sociální pomoc - poradenství, pro ně dělali úředníci na sociálních odborech města. Měli by ty lidi i nasměrovat právě k těm službám, o kterých píšete nebo k lékařům.
27. 09. 2010 | 21:18

Tenco napsal(a):

voroshilov
No vidíš, mladíku. :))

Dobrou noc.
27. 09. 2010 | 21:27

jojo napsal(a):

Uplně se mi hnusi číst ty lži, že komunisti se o duševně nemocné nestarali a, že byli bezdomovci, dělá se mi nevolno, co lidé dokáži napsat aby na sebe upozornili. Zachvíli napíši, že ten smrad co je po nich na záchodě, že ten tam je ještě po komunistech kteří tam byli před dvaceti lety.
Jdu pryč, takové články ani nebudu číst, ano bezdomovci nebyli před dvaceti lety a dodnes si na to nemohu zvyknout a dělá mi to zle, ale z lidi kteří nedokáži přiznat, že ti komunisté přeci jen v mnohém byli daleko lepši, se mi dělá také zle a to pořádně.
Nesnášim lidi kteří si nedokáži přiznat chybu.
27. 09. 2010 | 21:41

Pavel D. F. Hrubý napsal(a):

janamackova: úředníci by to dělat mohli, ale to by napřed nesměli řešit takové ptákoviny, jako je takzvané Komunitní plánování sociálních služeb, přičemž prvním úkolem takového plánu je všecko pěkně rozdělit, aby se to pak líp okecávalo, takže sociálně vyloučení občané a lidé s psychickým postižením jsou prostě dvě kolonky a přes to jede vlak.

Jsem nemocný s depresí už spoustu let, bezdomovec zatím ne, ale všechno je brzo možné, i když si dávám na peníze pozor. Nikdy mi nikdo neposlal pozvánku, abych šel na nějakou komunitu, její plánování nebo poradnu, keců plno, ale v dvousetstránkovém manuálu žádná rada. Ale na kontrolu kvůli ID musím každé dva roky, přestože lékaři moc dobře vědí, jak toto pozvání moji depresi komplikuje a že prognóza není trvale dobrá.
A když jsem se pokoušel poradit s psychiatričkou ohledně nějakého svépomocného řešení - tedy vytvoření party postižených, co si budou pomáhat navzájem - bylo mi řečeno, že jsem si ukrojil příliš velký krajíc. Ono by to totiž chtělo především odborné vedení a psychiatři i bez takových nápadů nevědí, kde jim hlava stojí, protože je čím dál víc papírování i pacientů.
A nejlepší pak je, když nám někdo doporučí kulku ráže devět. Ono to tak asi nakonec dopadne, ale nelíbí se mi to ani trochu, no třeba umřu dřív sám od sebe...

Omlouvám se, že otravuju, to jen abyste viděli, jak to cítí skutečně nemocný člověk, protože nějaký bezdomovec vám sem asi těžko napíše a sytý hladovému nevěří.
27. 09. 2010 | 21:52

Tenco napsal(a):

Pavel D. F. Hrubý
Cítím s Vámi. Vím že je to málo, alespoň to.

Ach, kolik těch zbytečných grantů, dotací na pochybné kulturní projekty !

Kultura. Co je to ? Dotace hudebním klubům, nedělním selankám, čajovým dýchánkům.
Diferencovaná kultura a nediferencovaný rozum. Pakultura.

Je mi smutno.

Dobrou noc a nevzdávejte se.
27. 09. 2010 | 22:00

jahrad napsal(a):

Pane Pavle D.F. Hrubý
držím vám moc palce, nevzdávejte to. můj muž vymyslel kdysi říkačku - "depky zpevňujou nám lebky..." a i když vím, že je to JEN hloupá říkačka - technicky to docela pomáhá.
Je nás víc, jen někteří si t dokáží připustit se všemi důsledky.
naučit se s tím žít - je to buď anebo, že.
jsou momenty, kdy to jde... těch se držme.
Je dobře, že jste se napsal.
zdravím
28. 09. 2010 | 02:10

AC napsal(a):

Holubář:

"Soudím, že nejlepší pomocí by pro ně byl jeden projektyl ráže 9 para. Stojí asi bůra a měli by pokoj."

Toto může napsat jedině duševní mrzák. Styďte se!

A nemyslete si ve své nadutosti, že vás osud bezdomovce a navíc duševně nemocného nemůže potkat.
Život dokáže se sebelépe situovaným a navíc zdravým člověkem zatočit takovým způsobem a tak rychle, že než se vzpamatuje tak s hrůzou shledává, že stojí frontu na popelnice!
Pak vám tu ráži 9mm mladší a stejně hloupě smýšlející rádi připomenou.
Kde a za jakých okolností se fanatičtí asociálové jako vy líhnou, přemýšlel jste někdy o tom?
28. 09. 2010 | 03:11

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Pavel D.F.Hrubý, pane, dovolím si nabídnout malou radu, skrývá se v ní velká pomoc pro Vaše trápení. Vlastně, ty rady budou dvě. První, pohyb na vzduchu, denně, za každého počasí. Prostě zařadit pohyb venku do dynamického stereotypu, tak, jako dýcháme, tak venku chodíme. Ta druhá rada jsou byliny. Trochu odbočím, ale to proto, abych Vám ukázala na příkladu sílu bylin.

Měli jsme koně, válečného koně, dědeček ho vyměnil v květnu 45 od ruského vojáka za kolo a velký pytel tabáku. /Tabák si sám pěstoval./ Kůň prošel celou druhou světovou,na noze byla jizva, trochu kulhal, měl i nemocnou svou koňskou duši. Někdy stál a nereagoval na nic, jindy ,při sebemenším dotyku vyhazoval,řičel, zubama rval, na co dosáhl. Moje prababička ho vyléčila. Vařila mu meduňku a dobromysl, denně, do pití, vývar z těchto bylin, a ještě z kopřiv a pampelišky. Po roce to byl klidný, poslušný, spolehlivý kůň. Ale ty byliny se mu vařily alespoň jednou za týden, aby se jeho koňská duše znova nepropadla do válečných vzpomínek.

Vrátím se k bylinám, nejlépší jsou živé, ale je konec září, už nemají tu sílu. Přesto můžete začít vařit si odvary z těchto čtyřech bylin. Kopřiva, pampeliška, meduňka a dobromysl. Jak používt byliny jsem psala na blogu pana Klána z 26.3.2010. Pomohou, určitě pomohou. Tužka. Pokud se budete chtít na něco optat, vrátím se sem, ptejte se, budu li vědět, odpovím.
28. 09. 2010 | 09:45

Spravedlivý napsal(a):

umím si představit Klause jako bezdomovce,nepřeji mu to,ale prospělo by mu to
28. 09. 2010 | 10:07

Jiří Plocek napsal(a):

Vážený pane Jarolímku, v otázce bezdomovců a jejich psychických problémů máte zcela pravdu. I v tom, že je to ignorovaná oblast. Na druhé straně myslím, že člověk jako Vy, tedy profesionál, by se neměl uchylovat k laciným denunciacím řešení této otázky za minulého režimu. Ta politická stránka tam jistě byla a byla zneužívána proti společensky a politicky nepřizpůsobivým lidem. Ale jinak bezdomovci a lidé trpící duševní chorobou na ulicích běžně NEBYLI,protože státní politika v této věci byla konzistentní a důsledná v jejich zaopatření. Mluvit o kontejnerech a popelnicích je myslím též urážkou všech, kteří o tyto lidi pečovali v ústavech a o něco se snažili pro dobro svých pacientů či svěřenců. Jistě ne všichni byli skvělí či empatičtí, ale je to totéž jako říkat, že neexistovali dobří a lidsky hodnotní lékaři. Do jaké míry to vše mělo totalitní či alespoň paternalistický charakter je věc diskuse, stejně jako je nedořešenou otázkou změna nazírání v novém systému na nemocného bezdomovce, který je současně plnoprávným občanem tohoto státu. To jsou věci k řešení. Mám ovšem pocit, že se zlikvidováním předchozí státní politiky přinejmenším částečně vylilo s vaničkou dítě, přičemž náhradní systémové řešení není dosud ani na obzoru. Děje se to jako mnoho dalších věcí v této zemi. Ode zdi ke zdi. Toho dokladem je situace na ulicích...
28. 09. 2010 | 11:55

citlivy clovek napsal(a):

Jsem podobneho nazoru jako autor ... navic dnesni asocialni doba rozpadu lidske spolecnosti kdy si lide hrabou na svojem musi byt pro mnohe lidi beznadejna ... . Bezdomovci v civilizovane zemi nemohou existovat ... bud jsou to kriminalnici a parazite a tak jejich misto je ve vezeni, dusevne poztizeni a lide neschopni zit v teto spolenosti a to znamena ze potrebuji pomoc nas vsech, obeti zlodeju ... prisli o vsechno ... take potrebuji nasi pomoc.
28. 09. 2010 | 12:00

Jarča napsal(a):

Zdravím a kdo mi poradí,nejsem bezdomovec ale tady někdo radí někomu bylinkasma.Přišla jsem ve svých 50 r. o ČID,mám 11 leté dítě,bez práce,samoživitelka.Příroda uklidní nervy ale když nemáte peníze na jídlo,na oblečení,co tady poradí jeden moudrý?Sytý hladovému neuvěří.A snažím se už 10 měsíců najít práci,bohužel bezvýsledně.
28. 09. 2010 | 12:16

Jag napsal(a):

Každý má pohlaví a tak si užívá a "vyrábí".Výroba je to však nekvalitní a tak to zase musí daněmi zachránit stát a ten dře lidi z daní na tyto soc.experimenty.A tak jsou to pořád další násobky těchto lidí,protože oni většinou nemají 1 dítě,ale pět a tak zase další daně na ně stát hledá a dře střední třídu a dře až nebude na nic pro nikoho.Pak bude obecná spokojenost.........podle mého je tedy dnes už nemožné se o všechny postarat.nejsou na to prostě peníze.Doby,kdy těchto lidí bylo pár a mohli jsme je všechny zachránit jsou pryč.PRAVDA bolí,ale vzhledem k množstevnímu počtu těchto lidí bude spíš přibývat než ubývat.Smutná realita.Ale když každý plodí,aby si užil a odpovědnost rád háže na ostatní a stát......který zase dře daně na ně......a tak pořád dokola.Komunitní péče je sice jako princip obecní pastoušky,ale dřív obec potřebovala pastoušku jednu pro chudého s 10 dětmi,dnes by pastoušek muselo být půl města.
28. 09. 2010 | 13:25

radic napsal(a):

Ja bych vam poradil si tohle ... vyuzijte vsech moznosti socialnich davek od statu a mezitim jestli opravdu mate problemy tak zklousejte dale ten invalidni duchod. Hledani prace je kapitalisticky vymysl k pobaveni kapitalistu ... tak bud prace je a Urad prace vas tam vysle nebo neni a pak neni co hledat.
28. 09. 2010 | 13:31

Lenka napsal(a):

Domnívám se, že mezi bezdomovci není zdaleka tak vysoké procento duševně nemocných, jak je uvedeno v článku. Většina z nich jsou alkoholici a toxikomani. Můj empirický odhad je, že duševně nemocní (psychopaty sem neřadím)se dají počítat spíš na promile než procenta.
28. 09. 2010 | 13:48

socpracka napsal(a):

Pracuji řadu let jako sociální pracovnice a mí klienti jsou převážně bezdomovci. Ano, asi tak polovina, možná více, jsou lidé trpící duševní poruchou. Než duševně nemocný člověk dostane adekvátní léčbu, často se rozejde s rodinou, protože s takovým člověkem "není k vydržení", přijde o práci, o bydlení, prostě o všechno. Ona totiž duševní choroba často začíná skrytě, podivné chování nemocného je často připisováno jeho jakési osobní zvláštnosti, špatnému vychování a podobně. V situaci, kdy již nemá nic a nikoho, se dostane do nějakého zařízení, odkud je nasměrován, třeba k psychiatrovi. Je ale třeba si uvědomit, že duševní choroby se často projevují právě tím, že dotyčný nemá takzvaný náhled. Proto je léčba často zdlouhavá, komplikovaná, pacient nedochází na kontroly, často se on sám cítí zcela zdráv. Každá pomoc je proto vítaná. Odsunutí do "lágru" pomocí podle mého názoru není a komunitní péče u nás nefunguje. Obce a města se naopak snaží dostat tyto lidi někam za hranici katastru a služby pro tyto lidi ze svých komunitních programů spíše vyškrtávají. Tábor na okraji Prahy je toho příkladem. Z vlastní letité zkušenosti můžu říct, že vlivem duševní choroby mezi bezdomovci skončili často lidé kdysi velmi úspěšní, bohatí, kteří měli rodiny, vystudované vysoké školy.
28. 09. 2010 | 15:08

Jag napsal(a):

Socpracka však o tom píšu......nic nebude už fungovat,protože je těch lidí moc a peněz je čím dál méně.s počtem těchto lidí světově na ně klesají počty peněz.Zapomeňte na to,že se to bude zlepšovat......lidí neustále přibývá a peněz na to ubývá.....a to celosvětově.Tito lidé mají jedinou šanci,že si část z nich nechá rodina a příbuzní a zbytek se bude toulat a nebo hnít pod špatnou státní ústavní péčí,kde na ně nebude moc peněz....ale budou mít jídlo a střechu nad hlavou.
28. 09. 2010 | 16:27

Jensen napsal(a):

Myslíte, že Klaus a nečasová banda, jsou duševně zdraví? O Klausovém a Kalouskovém mozku pochybuje celá EU, možná i svět.
28. 09. 2010 | 17:40

Petr napsal(a):

Pane Jarolímku, zajímavé čtení. Je ale vskutku pravda, jak píšete v úvodu, že za minulého režimu se "bezdomovci" zavírali během sjezdů na psychiatrii a podobně? Není to jen dnes u publicistů už obvyklý start mnoha článků, v němž si takzvaně kopnou do komunismu? Něco podobného čtu u nejrůznějších tímatd dost často a skoro vždy to považuji za blábol. Možná o tom díky svému oboru víte více, ale já si na nic podobného z časů socilismu nepamatuji. A že jsem takových ztracených existencí, pobudů a podobě znal za komančů slušnou řádku. Díky své profesi.
28. 09. 2010 | 17:50

KAteřina napsal(a):

Nečas kdysi, když byl ministrem sociálních věcí, projevil uspokojení ze smrti bezdomovce, který zemřel bez pomoci před nemocnicí. Nečas je jasný - mně děsí víc ti, kteří ho volili.
28. 09. 2010 | 17:58

muromec napsal(a):

to petr
přesně jste to vystihl. Dnes mnozí jen tak od boku vystřelí, jaké nepravosti se to děly za socialismu, jak režim zavíral lidi v ústavech, ale kdyby měli uvést jeden konkrétní případ, hodně by se zapotili, aby vyhrabali alespoň ten jeden. A když už nebudou lidi co tehdy žili, to se až šejkspírové rozepíší. Za socialismu na rozdíl od současnosti všechno fungovalo jak má. Doprava, zdravotní starostlivost, sociální starostlivost. Nebyli bezdomovci, žebráci, kriminalita byla zlomkem té dnešní. Snad byla tehdy společnost o něco ospalejší a pomalejší, ale nač je komu tenhle spěch a tlak na zvyšování produktivity ve všem, jenom aby se jistá společenská vrstva nebo cizí investoři dobře nabalili prachy.
Socialismus měl jenom jednu "nevýhodu": Neumožňoval podnikavcům zbohatnout tím že okradou všechny ostatní.
Pokud jde o bezdomovce: Cinkali v roce 89 na náměstích klíči? Cinkali. Mají co chtěli. A my s nimi.
28. 09. 2010 | 18:18

vb napsal(a):

Nejznámější bezdomovec

Nejznámější bezdomovec byl nějaký Ješua z Nazareta. Toulal se s bandou pologramotných pobudů, pil s děvkami a kolaboranty, rouhal se, nedodržoval předpisy, ohrožoval vládnoucí moc. Když ho elita národa zabila jako zločince, na jeho pohřbu byla jen jedna kurva s kamarádkou, kamarádi žádní kromě toho, co ho pohřbíval... Však si to v Novém Zákoně přečtěte.

Jenže ouha, on to byl Syn Boží a vstal z mrtvých!
Pročpak na sebe vzal úděl bezdomovce a nechal se umučit, když nemusel?
28. 09. 2010 | 19:47

Prognostik minulosti... napsal(a):

Určitě zajímavé téma, na které je ale ještě moc brzy - už 20 let po velké bolševické privatizaci...

...Ono jde o to, že ti co vyrobili z obyčejných udřených občanů v bolševickém koncentráku po velké bolševické privatizaci bezdomovce a dostali je na ulici,do kanálů a zahradních chatek,byli a jsou ještě více postižení kleptománií a jinými psychyckými poruchami jako touhou po moci za každou cenu,postižení korupcí a chronickým lhaním atd.

Ale protože se za 20 let svých zlodějen,korupcí,lží a touhou po moci,dostali do pozic nedotknutelných,jsou to oni kteří zdánlivě nepotřebují pomoc.

Opak je pravdou,jejich nemoc nás přivedla na pokraj krachu celé ekonomiky,kdy jejich státní dluhy už nikdo nesplatí,tak jako ani úroky z nich.A to je nemoc která má konkrétní dopad na všechny občany.

A všechny ty zkorumpované pacienty kleptomany, můžete vidět znovu a znovu při každých volbách,kdy ...subjektivně zdrávy... pokračují v drancování už v páté politické diagnóze začínající na velká písmena celé abecedy,kterých není pro jejich diagnózy nikdy dost....

ODSKDUTOP atd...

...obyčejní bezdomovci nemají ani procento možnosti, udělat si ze svého postižení byznis,tak jaky ti co je dostali do kanálů...
28. 09. 2010 | 20:01

pubd napsal(a):

Vzhledem k tomu, že byla povinnost pracovat a chodit do prace, tak i lidém kteři neměli bydleni nabídli aspoň ubytovnu, která byla za pakatel nebo dokonce zadarmo. Kdyby se poflakovali jako bezdomovci, tak by je zavřeli za přiživnictví a nebo dali na léčeni na neurologií nebo psychiatrií. Takže mi to tvrzeni, že za socialismu byli bezdomovci, vycházi jako absolutni lež, která ani neodpovidá socialistickým zákonům. Tady by se měl někdo hezky stydět, jak manipuluje lidma a lže jim. Řekla bych, že mnozi psychiatři nemají do pacientů daleko.
28. 09. 2010 | 20:06

Alice napsal(a):

Autor - nevím tedy kde jste žil. U nás (a pokud vím, ani v jiných městech) jsme za komančů bezdomovce nikdy neviděli (navíc mám dojem to bylo trestné). Až když jsem byla po roce 1989 v Norimberku u známých, viděla jsem poprvé v životě, co ten výraz vlastně znamená. Nechápu, proč lžete. Tím celému Vašemu textu dodáváte punc nevěrohodnosti.
28. 09. 2010 | 20:36

Jag napsal(a):

V socialismu bezdomovec skutečně být nemohl.Když totiž neplatil někdo nájem,tak to za něj zatáhli druzí z rozpočtu a dalo se to do ztrát,které se v rozpočtu obcí,měst a státu nějak účetně zašolíchaly.Problém dneška je v tom,že dnes jsou dluhy neplacené přenesené na konkrétní lidi a to socialismus nedělal.Tam sei kritika vedla obecně,ale konkrétně na někoho se ukázat nesmělo.......Takže bezdomovec skutečně vznikl za demokracie díky tomu,že se ukázalo na konkrétního dlužníka nájemného a najednou to odnesl......někdo to splatil,někdo to hold nesplatil a neměl na to ani duševně......ale přece nechceme,aby se to zase vrátilo?Těmto lidem se má pomáhat,aby mohli nějak slušně žít a komunita kolem něj by mu v tom mohla pomoci-obecní pastoušky a obce to dříve dělaly běžně,ale dnes je těch lidí příliš a peněz už nikdy nebude tolik,aby se to dalo uhlídat.Socialismus nic neřešil,prostě jen dluhy těchto lidí dal na bedra ostatních a nebo je zavřel do krimu a krmil na státní útraty různými blafy a plesnivým chlebem,který se neprodal.
28. 09. 2010 | 20:52

eva napsal(a):

Člověk je člověkem proto, aby měl srdce a pomáhal bližním, byť bezdomovcům. Nechápu, jak mohou klidně žít lidi, kteří se jen ženou za kariérou a penězi a neznají žádný mravní zákon.
Já osobně nejsem schopna pomoci všem bezdomovcům, ani vymyslet nějaký dobrý komunitní program, ale ve svém životě jsem v rodině pomáhala dosti intenzivně přes 20 let jednomu duševně nemocnému tak, aby se nestal bezdomovcem a žil jako člověk, aby cítil, že ho má někdo rád a že se na něj může kdykoliv obrátit s čímkoliv.
Před svou smrtí mi řekl, že nebýt mě, už by tu dávno nebyl, a to mě hřeje víc, než co jiného. Teď se starám o druhého podobného, bohužel, jsem již stará a do jeho smrti už mu pomáhat nebudu moci, to jediné mě trápí.
Snažte se najít ve svém okolí takové lidi, kteří jsou potencionálními bezdomovci, a pomáhejte jim, sami, nebo společně se svými známými, kteří to pochopí.
To vidím jako jedinou cestu.
Kolik je u nás křesťanů, kteří by to měli chápat nejlépe? Určitě víc, než těch potencionálních bezdomovců.
Zkuste to, prosím. V dnešním světě nic jiného nezbývá.
A panu doktorovi Jarolímkovi děkuji za jeho blog, dělá mnohem víc, než je jeho lékařská povinnost.
28. 09. 2010 | 21:18

Holubář napsal(a):

Ac:
Sylšel jste někdy vyprávět o smyslu pro humor?

To vám je taková zvláštní věc. To se lidé, místo aby plakali, smějí třeba i smutným věcem. To si třeba dělají srandu i ze smrti.

A cio všechno může v životě člověka potkat netřeba mi vyprávět, sám jsem zažil dost. Ale nějak jsem se z toho nezhroutil.

Tak se uklidněte, ať nemáte divoké spaní.
:-)
28. 09. 2010 | 21:50

Grešt napsal(a):

Pane autore,
nebuďte naivní (záměr vám nepřisuzuji).
Kaptalistický management by se stejnou chutí uklidil bezdomovce do psychiatrických zařízení. Stačily by dvě splněné podmínky.
1. Musel by existovat opětovně polarizovaný svět, aby bylo komu ukazovat, jak se zde dobře žije.
2. Musel by to někdo zaplatit.
Opravdu za tím nehledejte více.
28. 09. 2010 | 22:32

Mour napsal(a):

Holubář: Píšete o smyslu pro humor, čímž patrně hodláte naznačit, že to, co jste napsal, mělo být vtipné. V tom je ale právě ten problém.
28. 09. 2010 | 23:00

Mour napsal(a):

Holubář: Píšete o smyslu pro humor, čímž patrně hodláte naznačit, že to, co jste napsal, mělo být vtipné. V tom je ale právě ten problém.
28. 09. 2010 | 23:06

qwert napsal(a):

Tady je jasně vidět, že stát jde proti svým vlastním lidem. Jen mamon je zajímá.
28. 09. 2010 | 23:19

zdenek.vild@seznam.cz napsal(a):

Zajímavý,byť dost smutný,komentář.Jako ostatně vše od Vás.
28. 09. 2010 | 23:40

qwert napsal(a):

Ještě jsem zapomněl na jednu věc a to je že za socialismu nemohli být bezdomovci a to z jednoduchého důvodu,byla totiž povinnost pracovat, což je v rozporu s tím co píšete. Takže pane doktore příště pravdu,ano?
29. 09. 2010 | 00:26

Pavel V napsal(a):

Chtěl bych se zastat pana doktora Jarolímka. Za bolševika také byli bezdomovci. Jedn z nich k nám v době mého dětství chodil - ohřát se a najíst. Smrděl. Putoval po známých lidech. Nechávali ho přespat ve chlévech a tak.
29. 09. 2010 | 01:04

qwert napsal(a):

od 80tých let, je pan doktor disidentem, tak proto ty kecy a pošpiňování socialismu. No jo tento režim se musí vychválit a také musí patřičně lhát, jenže lidé nejsou blbý a snadno vám na to přijdou.
29. 09. 2010 | 01:47

qwert napsal(a):

Pavel V, žiji tady 50 let, do roku 89 jsem neviděl jednoho bezdomovce spát pod mostem. Ale dnes jich tam je,lžete jako naši politici.
29. 09. 2010 | 02:12

lubomír napsal(a):

Řešení nabízí radní Prahy 5 Michal Šesták - chce bezdomovce a narkomany vyhnat, a to je prosím pan Šesták organizátor festivalu v Bohnické léčebně - Mezi ploty !!!
29. 09. 2010 | 05:32

Holubář napsal(a):

Mour:
Ono to také vtipné bylo. Mohl bych to rozvést do epické šíře, ale pseudohumanisté by tu ronili slzy. Jak je zřejmé, většině byl můj fór zcela lhostejný, jen AC a vy v tom vidíte "problém" který je třeba "řešit".

Tak řešte až do úplného vyřešení - na blogu lze vyřešit snadno a rychle jakýkoliv problém (ať už bezdomovců nebo fórů na jejich účet)

Jenže jakékoliv řešení tady je prd platné, jsou to jen řeči.

Hezký den a usmějte se.
29. 09. 2010 | 06:39

Joska napsal(a):

Jarolímek jako psychiatr patrně také trpí duševní poruchou - kleptománií, kdy v úvodu naznačuje, že za socíku byli bezdomovci a duševně nemocní byli zavíráni bezdůvodně do psychiatrických léčeben. Já třeba jsem na ulici za socíku bezdomovce neviděl a téměř podobně to bylo i s duševně nemocnými. Jak už tady mnozí vzpomínali, bezdomovci by byli považováni za příživníky a ihned by skončili na policii a museli by pracovat. Obecně řečeno je naše tzv. "demokratická" společnost v podstatě velmi krutá a bezohledná. A to se ještě holedbá a kritizuje jiné za dodržování lidských práv a chlubí se svými křesťanskými kořeny. Ne nadarmo se říká, že úroveň společnosti se posuzuje podle toho, jak se dokáže postarat o své neubožejší. A bezdomovec je v podstatě odsouzený k smrti tím nejkrutějším způsobem = pomalým umíráním v nemocech na ulici nebo pod mostem. Ale naše "demokratická" společnost se stejně krutě chová i k lidem, kteří ani nevědí, kde žijeme. A tak se účastníme přímo na válkách v Iráku a Afghánistánu, kde pomáháme vyrábět daleko více bezdomovců, uprchlíků, kteří mají alespoň jedno "štěstí", a to, že jsme je se spojenci přímo neposlali na onen svět. A to vše vyrostlo z těch křesťanských kořenů, kde Nezabiješ, Nepokradeš a Miluj svého bližního jako sebe samého, patří mezi to nejzákladnější.
29. 09. 2010 | 10:18

Lípa napsal(a):

Před 30 lety jsem jako student dělal na kampani v cukrovaru. Většina spolupracovníků byli chlapi kolem 45 - 60 a výš, takové ztracené existence. Ale -přišli na kampaň v září, šli na ubytovnu, dělali, měli jídlo a střechu nad hlavou. Kampaň na jaře skončila, vzali vydělaný prachy a šli. Podle jejich historek ty úspory prostě přes léto probendili a na podzim se vrátili. Někteří do toho našeho cukrovaru, jiní měli něco lepšího - škrobárnu ve vedlejším městě, pivovar, lihovar, jak kdo. Tyto možnosti v devadesátých letech skončili a z trochů divných chlapů se stali bezdomovci. Už nejsou ubytovny za 12,60 Kč na den, nejsou kampaně, je holt jinej svět a je už nepřijal, není pro ně místo.
29. 09. 2010 | 11:30

Tencokida Hnuj napsal(a):

Holubář
Pseudohumanista je ten, kdo bezdomovci místo nabité pistole podává peníz, jídlo, či mu poskytne ubytování ?
Nebo jak jste to myslel s tou nálepkou ?

"Racionalizuj. Racionalizuj. Racionalizuj.
Nebo se z toho zblázníš."
29. 09. 2010 | 13:41

Venus napsal(a):

Lípa, za komunistů byl měsíční nájem bytu 4. kategorie v Praze tak kolem 50-70 Kč, tak se nějak na ten nájem schrastilo a bezdomovci nebyli pod mostem..."Divní chlapi" si někde přivydělali... nějak polodůstojně přežili. Nijak se nezastávám bývalých časů, ale tak to bylo. Nyní tento problém bezdomovců je asi neřešitelný. Oni sami do nějakého lágru určitě nepůjdou, ta loď na Vltavě za 20 Kč za noc je prima, ale zase tam nesmějí přijít s nějaským tím promile... Je to neřešitelný...
29. 09. 2010 | 13:56

Holubář napsal(a):

Tencokida Hnuj:
Kdo bezdomovci podává peníz, jídlo, či mu poskytne ubytování je prostě jenom magor.
Tak jsem to myslel s tou nálepkou.
29. 09. 2010 | 18:34

Eva napsal(a):

Holubáři, Holubáři, nedej Pámbu, aby to na vás taky přišlo. Duševní nemoc si nevybírá, ta prostě přijde. A vy jste, zdá se, hraniční osobnost. To vám teda nepřeju. Ještě aby se nějaký magor pro vás našel.
29. 09. 2010 | 20:22

Tencokida Hnuj napsal(a):

Holubář
Nu, já to nazývám lidskostí.
Připadá mi to jaksi univerzálnější pojem jak magor.
Ale asi máte spíše zkušenosti s těmi magory.
Každému co jemu jest.
29. 09. 2010 | 21:16

Holubář napsal(a):

Eva:
Vy máte starosti. Včera jsem se dočetl, že Čechy zabíjí "bůček a cigára" (my to máme doma rozdělené - já bůček a moje labuť cigára). Tedy ty srdeční choroby, třeba infarkt. A v "rozvinuté" západní Evropě že holt zase víc zabíjí alzheimer a demence. A taky je tam vyšší věk dožití.

To je dáno tím, že Čech se toho alzheimera a demence zpravidla nedožije , protože dřív hodí kopyta na ten infarkt.

Tak nevím co je lepší? V pětasedmdesáti sebou seknout s infarktem, nebo v pětaosmdesáti srát do plen?

Já volím variantu první, bůček budiž blahoslaven.

A nechte si morální kecy - my se s mojí Labuťí staráme o šest svých seniorů v rozpětí 74 - 90, a staráme se dobře. A tak víme jak to je.

Mám pár přátel lékařů, ač psychiatr mezi nimi není. Ale vím co dělají "nejraději" - diagnózu někde na schodech při náhodném setkání: "A pane doktore, tudle mě píchá, nevíte co by to mohlo být?".

Zdá se, že vy spíchnete diagnózu kdykoliv a komukoliv na základě pár kidů na webu.

Studium rychlopsychologie, jako práva v Plzni?
29. 09. 2010 | 21:18

Holubář napsal(a):

Tencokida Hnuj:
Kdyby vám, jako mně, řadu nocí vyřvávali pod okny, asi byste taky ztratil trpělivost.

Policie bezmocná - vždyť vlastně nic nedělají...

Jak říkám - ráže devět para, a tady si klekni nad ten kanálek, ať krev daleko neteče. Kdo to má pak uklízet...
:-)
29. 09. 2010 | 21:20

Holubář napsal(a):

Tencokida Hnuj:
Pardon -ještě doplněk - magor je DALEKO univerzálnější pojem než lidskost, s tím nic nenaděláte.
29. 09. 2010 | 21:22

kolemjdoucí napsal(a):

Domnívám se,že by společnost, která si chce říkat lidská, měla brát jako povinnost se o tyto lidi postarat. Přispět by měl každý a rád, třeba už jen proto, že se ho tenhle problém netýká. Duševní nemoc je stejný defekt jako nemoc těla. Nechali by snad místní pravicoví diskutující zemřít člověka s cukrovkou a neléčili ho? Každýčlověk by měl mít v opravdu lidské společnosti právo nad střechu nad hlavou právě tak jako diabetik na inzulín.Bez jakýkoliv dalších podmínek. Už proto, že je člověk
29. 09. 2010 | 21:36

Tencokida Hnuj napsal(a):

Holubář
Jistě. Ale jako vše je to relativní.
Někdo tak má blízko k magorovi a druhý zase k oné lidskosti.

Zlou noc.
29. 09. 2010 | 21:36

Holubář napsal(a):

Tencokida Hnuj:
Jasně. Užijte si svoji lidskost, protože dobře víte, že já nikoho střílet nebudu. Ne že bych neměl chuť..

Noc mi nezkazíte, já jsem obklopen svými blízkými.

Hezké sny o pomoci těm bezohledným smraďochům.

Kolemjdoucí:
"Přispět by měl každý a rád...".

To je jak z Orvela.

On vlastně každý běžný plátce daní, ten blb, už dávno přispívá, ale ten parchant to dělá NERAD! Tak je třeba ho dovést k tomu, aby přispíval RÁD.

Na toto téma znám řadu vtipů, ale jsou dost drsné a Stejskal by je stejně smazal.

Připopmíná mi to jednu scénu z nějakého filmu: "Bude se ti to líbit, uvidíš. Bude se ti to líbit!" BUDE se ti to líbit!! BUDE SE TI TO LÍBIT!!!!"

Obrázky si doplňte sami. Bude se vám to líbit?
29. 09. 2010 | 21:50

ejirek napsal(a):

Hezký den všem. Nechci se tu vyjadřovat k obecné potíži a směřování celé naší společnosti. Moje osobní zkušenost: z postupného směřování k bezdomovectví (po dvou hospitalizacích v PLB a nic neřešící průběžné "léčbě farmaky") mne (prozatím, jeden nikdy neví) vyvedl homeopatický lék (nosoda, viz: http://www.homeopatie.cz/cl...); děkuji tímto panu doktorovi, který si se mnou dal ve svém volném čase tu práci. Poznamenal přitom, že psorinum by měli dostat skoro všichni bezdomovci. Museli by ovšem sami chtít se svou situací něco dělat.
04. 11. 2010 | 11:36

Mr. Skač. napsal(a):

Před bezdomovectvím zachráníme lidi trvalým umístěním v psychiatrické léčebně. Dělám na to znalecké posudky. Jako na běžícím pásu.
12. 11. 2010 | 21:22

Dll Error Fix napsal(a):

DllErrorsFix.com offers DllErrorsFix Shareware. We currently provide software product, solutions, consulting services and technical support to individuals, businesses and non-profits so they can enjoy a better pc experience and protect sensitive information.DllErrorsFix is your complete one-stop resource for <a rel='dofollow' href="http://dllerrorsfix.com/msv..." title="msvcr90.dll">msvcr90.dll</a> and solutions.If the mfc90.dll error appears when you are accessing a particular program, just uninstall or reinstall the single program into your PC.Fix mfc90.dll error offers basic services including performing memory management, dealing with I/O procedures, and <a rel='dofollow' href="http://dllerrorsfix.com/thi..." title="mfc90.dll">mfc90.dll</a> handling interrupts.
03. 12. 2010 | 07:15

auto insurance in virginia napsal(a):

Hi, i think that i saw you visited my website so i got here to “go back the favor”.I'm attempting to in finding issues to enhance my website!I guess its good enough to make use of some of your ideas!! <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">car insurance in virginia</a>
10. 08. 2011 | 04:40

mGqpmVfnej napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#4408>buy soma online</a> soma for sale no prescription - cheap hotels soma
11. 02. 2013 | 23:04

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy