Když umře maskot...

V sobotu, kdy byla berlínská zoologická zahrada díky jarnímu počasí plná lidí, našli Knuta v jeho jezírku. Před zraky stovek návštěvníků zahrady zkolaboval a zemřel, přitom mu byly teprve 4 roky. Lední medvědi se běžně dožívají až 40 let. Berlín, který má medvěda ve svém symbolu, měl Knuta jako svého maskota, byl miláčkem celého Německa a pro berlínskou ZOO největší atrakcí.

(foto: rbb.de)
Knut se narodil koncem roku 2006 a vážil jen asi 8 kilogramů. Jeho medvědí máma ho odmítla, přežil jen díky „adopci“ ošetřovatele Thomase Dörfleina. Celé Německo dlouhé měsíce sledovalo každý Knutův den a jeho ošetřovatel byl minimálně v Berlíně váženou osobou. Když před dvěma lety zemřel na infarkt, zachvátil Berlín smutek. Ten je dnes, po smrti Knuta, ještě větší. A nahrává všem odpůrcům chování divokých zvířat v zoologických zahradách. Ti kritizovali, že berlínská ZOO nenechala osud mláděte přírodě, a nyní se snaží v Německu rozpoutat diskuzi na toto téma.
Stejně jako Berlíňané jsem i já byl Knutovou smrtí překvapen, bylo mi smutno. Dokážu pochopit, že do ZOO dnes proudily davy lidí s květinami a že ve všech místních médiích je Knutova smrt aktuálním tématem. Ale něco mi přece jen vadí – Knutově smrti je věnována podstatnější pozornost než aktuální situaci Japonsku a náletům v Libyi. Když měla v den Knutova úmrtí moderátorka hlavní večerní zpravodajské relace televize spolkových zemí Berlín a Braniborsko černý kostýmek a televize navíc změnila program a místo filmu od 20 hodin zařadila dokument o Knutovi, velmi jsem se divil. Nic takového totiž například při katastrofě v Japonsku nenastalo. I když jde o mimořádnou místní událost, pro život Berlína a Braniborska zásadní, je to podivný žebříček hodnot…
Nicméně Knute, Berlínu chybíš!

(foto. rbb.de)