Berlínský deník: Místo Kaplického „chobotnice“ díry ve stromě?

Jsou knihy, které člověk jednou přečte a pak je nechá ve své domácí knihovně ležet. Bylo by škoda je vyhodit, i když tak dobré nejsou. Každá taková kniha něco stála, na každou bylo spotřebováno dost papíru. Není škoda, že její stránky pročtou jedny, možná dvoje oči a pak zůstane roky ležet bez povšimnutí?
Právě tato myšlenka přivedla jistý berlínský ženský spolek na originální nápad: jeho členky založily veřejnou knihovnu uprostřed parku, s veřejně přístupnými regály zabudovanými v kmenech letitých stromů. Tzv. Knižní les má od počátku léta tisíce obdivovatelů. Reklamy vysvětlující celý projekt vyzývají Berlíňany, aby přišli a knihu si půjčili. Ale nejenom to: „Zapojte se. Přineste přečtenou knihu z vaší poličky na knihy do poličky ve stromě. Přispějete tak k celoberlínské výměně knih.“

Na několika metrech čtverečních uprostřed parku v Prenzlauer Bergu je pět mohutných stromů – tři duby, borovice a bříza. V jejich kmenech najdeme ve výšce od jednoho do dvou a půl metru 20 dřevěných regálů, krabiček. Je v nich místo asi na 150 knih. Před deštěm mají být chráněny průhlednými klapkami z plexiskla, ale ty byly po týdnu rozkradeny nebo poničeny. Knihy ale zůstaly! Ženský spolek knihy eviduje a označuje a má poblíž sklad, do kterého shromažďuje ty, které jsou k dispozici ve více exemplářích, anebo ty, které se nevešly a na které přijde řada později. Každá kniha má své číslo a svou internetovou stránku, na kterou mohou její čtenáři přispívat – třeba napsat, kde ji četli, anebo jak se jim líbila.
Knihy jsou určeny k půjčování a cestování. Každý si knihu může odnést a listovat v ní, kde chce. Nemusí ji ani vrátit. Může ji nechat kdekoli – v parku na lavičce, v metru, v rychlodráze. Ten, kdo ji najde, si ji může přečíst a pak ji půjčit někomu dál. Anebo ji přinést zpět do poličky ve stromě. A napsat na její webovou stránku www.book-crossing.com záznam o tom, kde byla nalezena.
Zní to idealisticky, vím. Sám jsem zvědav, kolik takových knížek v metru najdu a kolik jich v parku po pár týdnech zbude. Každopádně je to neotřelý nápad. Napadá mě, že by šel realizovat na pražské Letné. Navíc pro ty, kterým se plánovaná Kaplického „chobotnice“ nezamlouvá, by to mohla být ekologicky zajímavá alternativa :-) Jen si nejsem jist, jestli by na Letné druhý den po otevření knihovny nezbyly jen díry ve stromech…