Berlínský deník: Betonové lego v pohybu

Začátkem roku už na Zámeckém náměstí v Berlíně nebude po Paláci republiky ani památky. Právě v těchto dnech byly zahájeny poslední fáze stavebních prací, během kterých bude odstraněno 8 věží se schodišti „Erichova obchoďáku s lampami“. Říkávali mu tak obyvatelé východního Berlína za dob komunistické vlády Ericha Honeckera, protože v jeho foyeru byly zavěšeny stovky kulatých lamp. Palác měl symbolizovat jednotu lidu, strany a státu.

Na jaře 2009 budou tříleté demoliční práce ukončeny. Základní kámen kontroverzní stavby byl položen v listopadu 1973 a za 28 měsíců Palác republiky přivítal první návštěvníky. Demolice „kulturního superboxu“ architekta Heinze Graffundera o rozměrech 180 x 86 x 25 metrů měla vyčerpat z berlínské pokladny 20 milionů eur. Nakonec se celý projekt o 12 milionů prodražil. Také se o několik měsíců protáhl.
Až bude pozemek, na kterém stál, prázdný, měl by na něm být zasazen trávník. Zůstat by tu měl do roku 2010, kdy se má začít se stavbou kopie původního Berlínského zámku, který na místě stával. Kdo stavbu zafinancuje, je ale zatím nejasné.

Východní Berlíňané měli k paláci zvláštní vztah. Ačkoli se nestal obdivovanou stavbou, byl místem, kde to žilo. V tom se asi nejvíc lišil od podobné stavby v Praze – Paláce kultury. Kromě velkolepých kabaretních televarieté, ve kterých vystupovali i čeští umělci jako Karel Gott nebo Helena Vondráčková, se v Paláci republiky promítaly filmy, byly tu bary, diskotéka, bowling a restaurace. Do celkem 13 různých sálů přicházelo denně až 15 tisíc návštěvníků.
Po sjednocení Německa ale chyběl nápad na využití paláce. O jeho zavření bylo rozhodnuto v roce 1990, když se přišlo na kontaminaci jeho zdí rakovinotvorným azbestem. Právě proto nebyl stržen, ale rozebrán v opačném postupu, jako stavebnice z lega.
Teď si obyvatelé města a turisti fotí jejich trosky. A užívají si pohledů na řeku a poblíž stojící „červenou“ radnici z bulváru Unter den Linden, které mohutný palác zakrýval. Každý den je jedinečný, protože každý den je toho na místě paláce k vidění méně a méně. Úžasný nápad mělo Německé historické museum, které nabízí demolici v přímém přenosu:
http://www.dhm.de/webcams/VID1.html

V devadesátých letech se o osudu Paláce republiky diskutovalo ostošest, teď se debatuje o plánu znovuobnovení zámku. Tábory fandů i odpůrců této myšlenky mají různé fígly, jak na veřejnost zapůsobit. Větší filutové jsou z mého pohledu rozhodně ti, kteří by zámek chtěli na původním místě opět vidět: na svou stranu získali vydavatele některých map Berlína. A tak v nich najdete na místě Paláce republiky už zakreslený zámek!