Jak zjednodušeně popsat EU a o co jde v evropských volbách?
EU vydává právní předpisy, které zasahují do našeho každodenního života, v oblastech jako je např. ochrana spotřebitele či kvalita potravin a výrobků. To jí dovolují zakládající smlouvy a tedy členské státy, které je podepsaly. EU nezasahuje do všeho, ale pouze do záležitostí, které jsou v její pravomoci jí dané právě smlouvami a to v těch, kdy je třeba tyto oblasti řešit na unijní úrovni, protože je třeba v těchto oblastech spolupracovat, a nelze je efektivně řešit na úrovni nižší. Společné právní předpisy jsou tak přijímány proto, aby EU fungovala jako společenství států, nikoliv o tom, že nám Brusel chce něco diktovat.
S návrhy právních předpisů přichází Evropská komise, která je jakási eurovláda, tedy výkonný orgán, která musí vždy hájit pouze evropský zájem. Příští Evropská komise a její předseda budou mimo jiné historicky poprvé silněji odrážet vůli evropských občanů, neboť budou Parlamentem voleni na návrh Rady, která musí zohlednit výsledek evropských voleb. Proto jsou také tyto volby tak důležité.
Ale zpět k věci, Komisí navržená legislativa putuje do Evropského Parlamentu, kde jsou naši přímo volení zástupci a zároveň do Rady EU, kde rozhodují zástupci členských států na ministerské úrovni. Evropský parlament i Rada pak rozhodují o dané legislativě a přicházejí s pozměňovacími návrhy. V praxi pak dochází bohužel někdy k tomu, že ač Evropská komise přijde s užitečným kusem legislativy, tento je změněn hlavně právě Radou EU, kde jsou hájeny zájmy členských států.
Ukažme si to na konkrétním příkladu:
Nedávno v tisku proběhla diskuse o tom, že EU nechce řešit geneticky modifikované organismy na:
http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/John-VV-Geneticky-modifikovane-potraviny-Boji-se-EU-odpovednosti-nebo-lobbistu-311552
Pan John zde píše, že se Unie bojí odpovědnosti a že se chystá delegovat problém GMO na jednotlivé země. Sám přitom ale přímo říká, že o tom debatovala Rada EU, konkrétně pak ministři životního prostředí členských států. Toto tedy neznamená, že EU se vzdává zodpovědnosti, ale že členské státy tuto problematiku nechtějí řešit a že ne EU se bojí lobbistů, ale členské státy, což je velký rozdíl. V příspěvku také nezaznělo, že se český zástupce na tomto jednání zdržel hlasování a v podstatě tak podpořil taktiku členských států se tomuto tématu na úrovni EU nevěnovat.
Tato témata a takové titulky jsou ale jistě právě před volbami líbivé a najednou se to odborníky na EU problematiku nebo politiky, kteří chtějí získat jednoduché body, všude jen hemží. Pokud v tisku čteme, že zas za něco může EU, klaďme si/nebo politikům otázky, jak tomu skutečně je, jestli to náhodou není pouze tak, že členské státy něco v Radě blokují a pak přijedou domů a řeknou na tiskové konferenci, že EU něco špatně přijala a tisk to pouze převezme, aniž by si ověřil fakta.
Je férové se ptát našich europoslanců, co za posledních 5 let v Bruselu udělali. Ptejme se, jestli je vůbec známe? Ano, všichni víme, že například paní poslankyně Roithová je pracovitá žena, a byť s ní nemusíme ve všem souhlasit, tak práci v EP odvedla. Známe však i jiná jména?
Je také hezké, že například pan Telička, který zná posledních 10 let Brusel především z pozice práce v lobbingu, slibuje zrušení roamingu, Evropská komise s tímto návrhem ovšem již přišla minulý rok na podzim, Evropský parlament se tomuto návrhu věnoval nedávno a je možné, že bude návrh projednán ještě do voleb. Pokud se tak nestane, bude samozřejmě fajn, pokud návrh v budoucnu podpoří.
Evropská témata není lehké komunikovat, neboť bývají z povahy věci poměrně komplexní. Blížící se volby do Evropského parlamentu jsou však ideální příležitostí na to se ptát kandidátů a kandidátek, co vlastně o EU vědí a jestli voličům pouze neříkají, co chtějí slyšet, i když v tom nemohou v EP například nic udělat, a vést s nimi diskusi.
Stojí to za to. Evropský parlament totiž skutečně rozhoduje o důležitých právních předpisech dotýkajících se nás v každodenních životech, využijme tudíž naši moc a zvolme si do Evropského parlamentu takové lidi, kteří tam budou skutečně hájit zájmy českých občanů.
A pokud máte konkrétní právní problém a chcete znát svá evropská práva, neváhejte se obrátit na nezávislou službu Evropské komise Vaše Evropa-Poradenství, která Vám zdarma a do 5 pracovních dnů odpoví na:http://europa.eu/youreurope/advice/enquiry_cs.htm