Pravicový filozof o Kalouskově propagandě

30. 09. 2013 | 10:38
Přečteno 3780 krát
Nejdříve bych se dotkl tématu Svobodní a předčasné volby. Dosud jste v parlamentních volbách úspěšní nebyli. Nyní se nabízí oslovit nespokojené či už bývalé voliče ODS. Jak by podle vás měli Svobodní o jejich přízeň nejlépe usilovat?

Máme těžkou pozici, protože naši zakladatelé včetně mne odešli velmi znechuceni z ODS a dostali od ní punc odpadlíka. Pak se rozeběhla kampaň, dokonce že se nám prý bude říkat SS, protože jsme extrémisti kvůli tomu, že chceme vystoupit z EU. Je pravda, že chceme z unie vystoupit, ale nepovažujeme to za extremismus. Ve veřejnosti se to bohužel zakořenilo a ten punc je pořád dost pevný i kvůli mediální bariéře. Nechci být paranoidní, ale mám třeba hodnověrnou zprávu, že se o nás nemohlo před časem psát na serveru Lidovky.cz, neboť to prý jakýsi šéfredaktor výslovně zakázal. Myslím, že to není zdaleka ojedinělý jev.

Po zásadním debaklu ODS a její vlády se nyní otevírá velký prostor na pravici. Lidé, kteří většinou volili ODS, se ohlížejí po někom seriózním, a je naší povinností ten prostor co nejvíce zaplnit. Náš program, na kterém jsem se podílel, považuji za hodnověrně pravicový a zjevně obstojí v jakékoli diskusi. Takové diskuse se ale nekonají, protože se zdá výhodnější nás ignorovat, blokovat a pomlouvat.

Řada lidí, která už nechce ODS volit, má zároveň ve velké přízni Václava Klause. Nemyslíte, že je může opakované vymezení se Svobodných vůči Klausovi od vaší strany odradit?

Naše vymezení vůči Václavu Klausovi není vůbec projevem nepřátelství. Pouze když jde o to, zda se máme připojovat k různým, do značné míry pochybným, rychlokvašným slepencům, tak říkáme, že mezi námi jsou rozdíly, ale Václava Klause si vážíme. V zásadě ho uznáváme jako hlavní postavu při vzniku pravicové demokratické politiky po revoluci v roce 1989. Nejsme jeho nepřátelé. Lišíme se pouze v některých bodech.
Klaus chce třeba měnit Evropskou unii zevnitř, my jsme došli k závěru, že to není možné. Jsme pro referenda po švýcarském vzoru, což myslím Václav Klaus také není. To je vše. Jeho kritiku EU přijímáme, ale měla by podle nás být důslednější. Není tu žádný zásadní rozpor. Jde o neporozumění, které se možná záměrně šíří, že jsme v nějaké zásadní opozici proti Klausovi. Vůbec ne.

Pokud jde o předčasné volby a vás osobně. Kandidujete v Praze. Víte už, jak pojmete kampaň? Moc času na ni není… Jde nám v prvé řadě o kontaktní kampaň. Využijeme samozřejmě televizních spotů a dalších věcí, ale kontakt s voliči je pro nás hlavní.

Podívejme se na další témata. Miroslav Kalousek nedávno řekl, že Karel Schwarzenberg je jediný nezpochybnitelný lídr pravice. S tím asi souhlasit nebudete… Karel Schwarzenberg je do jisté míry skutečně pravicový, ale pouze do jisté míry. Vadí nám jeho naprosto nekritický postoj k německé politice, politice Evropské unie a rovněž politice Sudetoněmeckého landsmanšaftu. Jejich zásady jsou naprosto kontraproduktivní a ve svém jádru antidemokratické, on je bohužel zastává, což se ukázalo jako skandální ve veřejné debatě s Milošem Zemanem.

Považuji jeho stanovisko za extremistické a zařadil je na levičácký okraj. Jak nacismus, tak komunismus jsou levicové výstřelky evropské politiky. Na Schwarzenbergovi nám zejména vadí zmíněný převažně nekritický postoj k EU, to je pro demokratického, pravicového a konzervativního politika nepřijatelné.

Dá se vyjmenovat, v čem konkrétně se TOP 09 během svého vládního působení zachovala čistě pravicově?

Pokud se něco takového stalo, bylo to velice málo bodů. Kalousek daně zvyšoval bez ohledu na skutečné možnosti a zájem o nastartování ekonomiky. Je vidět, že vzděláním opravdu ekonomem není, je spíše stále diletantským amatérem. Tím velice kompromitoval pravicovou politiku Nečasovy vlády, na kterou měl velký vliv.

Politika se přikláněla stále více nalevo, přestože Petr Nečas statečně dvakrát odmítl návrhy EU, ohledně Bankovní unie a Fiskálního paktu. Proti tomu se Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek postavili velmi ostře, takže se de facto dostali na stranu socialismu.

Jak pohlížíte na vyostřené pojetí předvolební kampaně TOP 09, která fakticky lidem říká: Vyberte si buď diktátora Zemana, anebo svobodu a demokracii…?

Tohle je bohužel takový schwarzenbersko-kalouskovský propagandistický nesmysl. V jeho duchu šíří v německém prostoru Karel Schwarzenberg údajné informace, že dnešní situace v ČR se blíží k nacismu a že jde o nástup diktatury. To je přinejmenším velký omyl.

Máme tu holý fakt, že Miloš Zeman byl jako prezident poprvé zvolen přímou volbou. To znamená, že se dávno měla změnit Ústava na více prezidentský systém. Zeman bude vliv naprosto oprávněně uplatňovat. Drží se přitom litery i ducha Ústavy. Pokud se někdo odvolává na zvyklosti, tak šlo o zvyklosti z doby, kdy přímá volba neexistovala. Byl to čirý populismus, co stálo u zrodu přímé volby.

Jestliže máme přímou volbu, Ústava se měla dávno změnit. A vůbec to neznamená, že musí kvůli tomu být nedemokratická. Myslím si, že Miloš Zeman přes všechny stránky, které bych mohl kritizovat, se snaží vykonávat svůj úřad v duchu Ústavy.

Jak pohlížíte na dosavadní kroky prezidenta Miloše Zemana? Můžete říct třeba dvě věci, dva jeho kroky, s nimiž jste zcela souhlasil a naopak?
Mám jako on výhrady k zákonu o církevních restitucích. My stojíme za názorem, že jde o neústavní zvýhodňování jedné skupiny při restitucích před druhou. V té kritice s ním souhlasím. Nemám ani nic proti tomu, když říká, že nebude podepisovat jmenování profesorů. Pokud se domnívá, že amnestie by neměly být, tak na to má svaté právo. Tady si však nejsem jist, protože i justice se může zmýlit nebo vynést problematický rozsudek i ve svobodném a demokratickém režimu, což snad ještě jsme, přestože vliv nedemokratické EU je a pro demokracii v našem státě je hrozivý.

Naopak velký problém jsem měl s vyvěšením vlajky EU na Hradě, to byla neuvěřitelná komedie. Proti tomu jsme oprávněně a dost nahlas demonstrovali. Na sídle českých králů a symbolickém místě svrchované české státnosti vyvěsit jakýkoli jiný prapor než prapor České republiky je zavrženíhodné.

Na adresu Miloše Zemana také z některých táborů zaznívá kritika, že nás chce dostat na Východ. Pokud rozumím jeho názorům, tak mluví spíše o tom, abychom se snažili dostat na východní trhy, které nepostihla krize. Co o tom soudíte?

Trošku mě zarazilo jmenování Vladimíra Remka jako velvyslance do Moskvy. Jako hrdina Sovětského svazu tam může mít renomé, ale mám určité pochybnosti. Že by nás ale Zeman chtěl zásadně přiklonit na ruskou stranu? To by v první řadě musel prosazovat vystoupení z NATO. A to snad prezident neplánuje.

Proti snaze pomoci českému byznysu dostat se na východní trhy, které nepostila krize, nelze nic namítat. Je fakt, že negativní finančně-ekonomický vliv na Evropu a Českou republiku nemá jen EU, krize je rozsáhlejší. Pokud půjde o oboustranně ekonomicky výhodnou spolupráci s východními zeměmi, nic proti tomu nemám. Na druhou stranu soudím, že by se nemělo zapomínat ani na otázku lidských práv.
Když se vás zeptám jako filosofa. V čem je pro Českou republiku lepší či výhodnější její orientace i ukotvení na Západě?

Názor, že Spojené státy jsou v zásadě agresor, to vypovídá o vyrovnání se s komunistickou minulostí. Jde o typický komunistický a nacistický názor na Ameriku, která, i přes všechny své omyly, je zárukou existence demokratické civilizace na světě. Snaží se tak působit i celosvětově, což je velmi přirozené. Myslím si, že jejich snaha v tom je, i přes občasnou naivitu, zcela upřímná a pochází z jejich státní ideje. Tedy být majákem demokracie, svobod a práv občana, a pokud možno podporovat demokratické síly kdekoli na světě.

Proto se Spojené státy rozhodly podpořit hnutí, kterému se říká Arabské jaro. Přiznejme si, že to hnutí rozhýbala vrstva lidí, která měla informační přístup k západním demokraciím, a proto začala usilovat o to, aby se demokracie zavedla i v jejich zemích.

Můžeme diskutovat o tom, že prostředky, které k tomu Amerika používá, nepatřily k těm nejadekvátnějším, ale musím tady Ameriku jednoznačně hájit. Demokratická civilizace, tedy svoboda jednotlivce, by na světě již dávno neexistovala, nebýt Spojených států amerických.

Vyšlo na www.parlamentnilisty.cz

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy