Smlouvy na internetu omezí korupci a plýtvání

12. 04. 2013 | 09:40
Přečteno 4695 krát
Jedním z klíčových bodů projektu Rekonstrukce státu, který se navíc aktuálně řeší v legislativním procesu, je registr všech smluv veřejné správy. Toto opatření je systémovější, než by se zdálo. Stát roky zanedbává oblast opakovaného použití informací, tedy aktivního nabízení informací veřejnosti, odlišný od jejich získávání jednotlivými žádostmi. Proč se máme donekonečna trápit s úřady, které každou chvíli odmítnou poskytnout nějakou smlouvu či jiné informace? Moderní pojetí transparentnosti státu nespočívá ve vrchnostenském vyhovění jednotlivým žadatelům. Moderní stát má své fungování od počátku aktivně a předvídavě nastavit tak, aby bylo rovnou viditelné pro každého, bez žádosti. Tedy on-line přístupem, různými aplikacemi, zobrazující data, která stát „chroustá“ tak či tak. Zároveň se takový způsob dá využít jako pracovní nástroj úřadů. Každá obec, město a státní úřad mají nějakou evidenci smluv, faktur a objednávek. Pokud na ně má být vidět, může se to synergicky spojit úsporou na všech těchto aplikacích, ušetřit i zdvojení práce, pokud některé úřady už dnes své smlouvy zveřejňují. Když centrální systém nabídne uživatelům zálohování dat a převod do jejich dalších aplikací, může se levněji zabít více much jednou ranou.

Otevřená data

Zásadní přínos pak tyto údaje mají jak proti korupci a klientelismu, tak i proti plýtvání. Poskytování údajů z takové evidence ve formě otevřených dat umožní, aby programátoři z akademické sféry, neziskového sektoru i byznysu nad nimi vytvořili aplikace, které budou zpátky pro jednotlivé instituce, jejich skupiny, pro jednotlivá území, regiony, pro typy produktů po odvětvích, ale i podle dalších kritérií, poskytoval analytické výstupy. Mohou mapovat, zda firma dostává výrazně více zakázek od radnic vedených stranou, kterou sponzoruje či podporuje. Mohou graficky vyjádřit který úřad a od koho kupuje stejný produkt dráž nebo levněji. Vyčíslí nárůst nákladů před koncem roku, včetně skladby komodit, nakupovaných často zbytečně a klientelisticky kvůli vyčerpání rozpočtu. Na Slovensku se po zavedení tohoto systému odhalilo několik významných průšvihů, plýtvání a absurdních cen.

I malé nákupy jsou zajímavé

Bylo by nesprávné omezit zveřejnění smluv, faktur a objednávek jen nad určitý limit. I malé nákupy, pokud se na ně podíváme v delších řadách, jsou zajímavé. Navíc, pokud by měly existovat dvě odlišné evidence, na větší a menší nákupy, bude to mít negativní dopady. Jednak se výrazně omezí přínos, který centrální systém může klientům přinést. Bude je totiž nutit udržovat dvě oddělené evidence. Vzroste chybovost. A co horšího – bude to motivovat k podvodům – k rozdělování nákupů těsně pod limit zveřejnění. Každá zbytečná regulace škodí. Registr smluv lze nastavit tak, aby úřady nijak zvlášť nezatížil. Údaje stejně musí účetní či úředník někam naťukat. Pokud je komfortněji naťuká do centrálního systému, a tím si zajistí, že se mu hned promítnou i do jeho dalších systém (pokud je vůbec ještě bude potřebovat), pak jde o stejnou práci, ale s mnohem vyšší efektivitou.

Tento REST, jak se v projektu Rekonstrukce státu nazývají nejnutnější, hned proveditelné zásadní změny, již leží v Parlamentu. Vychází z několik let již provozovaného systému na Slovensku, ale je na základě zkušeností mnohem legislativně zdokonalenější. Poslanci, kteří myslí omezení korupce vážně, pro něj mohou bez rozpaků ihned zvednout ruku.

(psáno pro iHNED)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Hobojistka napsal(a):

Proč vám vůbec nevěřím?
Poradce, režisér a občas politik... to asi bude ten problém. Stále někde angažován... hrůza! A k tomu ke všemu: člen poradního sboru místopředsedkyně vlády pro korupci. Tedy Peakové.
12. 04. 2013 | 10:16

valenta napsal(a):

budte blahoslavení duchem,jen chlupák věří názoru brouka pytlíka.
12. 04. 2013 | 10:22

činelář napsal(a):

Taky vám nevěřím. Lidi, kteří se o něco snaží, něco dělají, jsou podezřelí. Normální člověk jen nadává na internetu.
12. 04. 2013 | 10:22

svatý Václave... napsal(a):

Poradce je u nás většinou dobrý na to, aby poradil, jak to zakamuflovat, aby se úplně skryl původní záměr zákona.
12. 04. 2013 | 10:22

rejpal napsal(a):

Hobojistka
Možná je trochu kukaččím vejcem v hnizdě LIDEM. Má za sebou léta boje za zákon o povinnosti státu podávat informace, a to se počítá. Tady bych ve své přirozené skepsi vůči všemu, co leze z vlády, byl přece jen trochu mírnější.
12. 04. 2013 | 10:26

Pavel napsal(a):

Pane Kužílku, budou tam i smlouvy Vašeho přítele Bakaly ?

Například koncese na další těžbu uhlí, i když OKD prý zdanilo zisky v Holandsku ?

Neob např. smlouvy Koláčka a spol. se státem ohledně prodeje OKD ?
Budou tam smlouva mezi Bakalou a Koláčkem ?
Budou tam závazky OKD vůči bytovému fondu a nájemníkům bytů OKD ?
Bude tam uvedena činnost Kalouska, kdy, dle mého názoru, ministerstvo financí nebránilo řádně zájmy státu vůči postupu firmy RPG, aby stát zmařil nároky nájemníků v rozhodčím řízení u HK ?
12. 04. 2013 | 10:34

zemedelec napsal(a):

Pane Kužílek.
Zveřejňování smluv nic neřeší,pokud u toho nebude posouzení,že byl přijat nejlepší,nejlacinější,nejvhodnější,projekt,nákup,služby,atd.Třeba u stavebních prací,projekt,technická správa,kdo provádí dozor a kdo,nebo firma provádí zakázku.Stejně to bude zajímat malé množství občanů,ale jenom několik odborníků,kteří tomu rozumí.
12. 04. 2013 | 11:38

Baba Jaga napsal(a):

No, už jsem tu někde psala, že by bylo dobře zveřejnit seznam všech poradců a jejich odměny třeba jen v globále dle úřadů - soukromé firmy nechť si nechají radit dle svých finančních možností. "Otevřenost veřejné správy a ochrana soukromí" - za takové rady skutečně někdo někomu platí? Paní Peakové by ale autor mohl poradit, ať něco vyprodukuje se svým úřadem a poradci sama, aby za ni nemusely pracovat sružené občanské spolky, co nám o nich už 2x psal Krňákpan Hollan.
Kolik asi dostala Česká spořitelna od vlády za finanční poradenství při prodeji části Českých aerolinií za hubičku? - jistě jen cenu obvyklou. A u stavebních investic jistě nikoho nikdy za vysokou cenu nepostihnou - stačí dodržovat vydané ceníky. Nebo už to neplatí?
No, kdo ví, kdo se ve zveřejněných smlouvách bude na internetu hrabat a zda k nim budou přikládány i rozpočty či rozpis nákladů.
Ale posuzovat půjde slovíčkaření a oprávněnost podpisů.
12. 04. 2013 | 11:54

resl napsal(a):

tedleten Kužílek dělá dost nenápadný věci proti korupci a dělá to dost dlouho. taky ho poslanci s vládou nesnášej a novinář, kerej vo něm nepíše, může často vycestovat s vládním letadlem a plně placenou penzí.
teď už jen dokopat je k hlasování s tím, že se každý hlas zveřejní jmenovitě.
12. 04. 2013 | 12:02

seriózní chlapík napsal(a):

Všechny smlouvy jsou za cenu obvyklou a navíc jsou tajné.
12. 04. 2013 | 12:06

Dan napsal(a):

No na malých obcích se veškeré práce zastavili a zřejmě není všeho konec. Jeno voda na mlejn různým agenturám zajišťujích výběrová řízení. No zřejmě snaha o návrat k socializmu, kdy o všem rozhodoval kraj případně okres. Pouze netuším kdo bude chtít dělat starosty.
12. 04. 2013 | 12:11

Václav napsal(a):

Ano, tohle je opravdu důležité. Děkuji pane Kužílku.
12. 04. 2013 | 13:02

Baba Jaga napsal(a):

To: Dan
No, v malých vesničkách nebývá na funkci starosty takový nával, zvlášť jsou-li tam nejméně dvě názorové skupiny obyvatel - ale pokud je to starosta uvolněný, tak zase tak malý tabulkový plat nemá. Při nynější nazaměstnanosti docela dobrý džob - není to většinou až tolik namáhavé - ani ta výběrová řízení. Ona je potom odpovědná ta agentura (vybraná rovněž na základě výběrového řízení?) nebo starosta a zastupitelstvo?
12. 04. 2013 | 13:32

aagar napsal(a):

Hezký jarní den.
Něco jako Otevřená demokracie tady už asi nikdy nehrozí. I když se to pškně čte a sní.
Pokud tady bude fungovat takový Úřad Obecné Ochrany Úředníků, je boj proti tajení smluv a hospadaření marnou snahou.
Jinak by to mohlo fakt trochu nahlodat ten gaunerský systém.
12. 04. 2013 | 18:38

zilvar z chudobince napsal(a):

Já za sebe děkuji a přeji hezký večer :-) Přeji rekonstrukci úspěch.
12. 04. 2013 | 19:22

Dan napsal(a):

Baba Jaga
No nevím jakou máte zkušenost, ale jestliže bude dělat starosty někdo komu hrozí nezaměstnanost tek to rovněž vypovídá o jeho kvalitách. Není třeba chodit daleko a jen se podívejme kolik vzniklo developerských projektů, v obcích kde namazali starostům med kolem huby. Jinak agenturu není třeba vybírat výběrovým řízením, samozřejmě v souladu s patřičnou obecní směrnicí, a vždy za chybu odpovídá starosta jako statutár obce i když je výběr na agentuře.
12. 04. 2013 | 19:57

Bijte je, nicte je, smazte je ... napsal(a):

Mate pravdu, ze vsechny. Ale opravdu VSECHNY. Tedy vcetne zamestnaneckych smluv statnich zamestnancu. Zaroven by me zajimalo, proc mam napriklad platit 2000,- za kazdou zmenu jakehosi "obchodniho rejstriku", po kterem netouzim, kdyz notabene vubec netusim, jak kdo k teto cene dospel a nemohu si to vysoutezit u nekolika subjektu nabizejicich podobnou sluzbu...
12. 04. 2013 | 20:19

Franta napsal(a):

Naprostý souhlas.
12. 04. 2013 | 21:18

Vojta Praha-Sadska napsal(a):

Neznam pana Kuzilka a ani me nezajima. Zajima me akorat zpusob jak znicit korupci. Tady jen kazdy nadava... to je to tak spatne, kdyz se bude moct kazdy podivat jak se naklada s verejnymi zakazkami? Nebo asi vyctete z calnku vic nez je tam ve skutecnosti napsane, protoze me to pride jako bezvadny napad, ktery funguje i v jinych statech (napr. ve Svycarsku). Kdyz se vypise rizeni, ma vyhrat nejlepsi nabidka, ne aby na tom nekdo vydelal balik... to je tady porad do kola a normalnim lidem to nepomaha...
13. 04. 2013 | 01:49

modrý edvard napsal(a):

Čert ví, jak to dopadne. Ale určitě to je dobrá cesta.
13. 04. 2013 | 07:13

Baba Jaga napsal(a):

To: Vojta Praha-Sadska
A budete si třeba Vy zveřejněné dokumenty prohlížet pravidelně a zkoumat je? Já se tak naposledy podívala na rozhazovačný rozpočet EU, abych mohla do smrti litovat, že jsem hlasovala pro vstup.
Jó, když jsou na veřejné zakázky většinou dotace, to se potom utrácí méně obezřetně - když by ty penízky stejně vyčerpali jiní, když ne my (tento výrok mám přímo od starosty, co už mně i sdělil, že jsem zbytečně osaměle nespokojená). Ale že je provoz oněch obcí docela drahý, o tom už pan Gazdík nemluví a hlavně si požadují více a více peněz a samostatné rozhodování. Ještě nemáme drahé cyklostezky úplně všude a muzeum a rozhlednu v každé vísce také ne. Smlouvy i vynaložené náklady jsou u nich jistě v souladu s platnými zákony i ceníky.
13. 04. 2013 | 09:08

modrý edvard napsal(a):

Baba Jaga: asi nikdo si nemyslí, že zveřejňování na internetu je něco jako kouzelný proutek. Ale "hledačům chyb" to asi podstatně zjednoduší činnost, a hlavně ji to urychlí. Budou se moci soustředit na to, o co opravdu jde, a ne hledat jehlu v kupce sena.
Ty dotace... problém je v tom, že na radnicích často sedí lidi, kteří jsou optimističtí .. "dopadne to dobře, uvidíte" (s tím se líp kandiduje) a mají vágní ponětí o nákladech (jako většina lidí).
13. 04. 2013 | 10:23

Kamil napsal(a):

Je to náhoda,nebo podvod ? Sazka již mnoho let provozuje hru šťasných 10.Před několika dny vylosovala královské číslo 70,příští den opět královaské číslo 70.Předevčerejškem vylosovala královské číslo 27,včera zase královsaké číslo 27!Je to náhoda nebo podvod?Připadá mi to jako když jsou míčky s těmito čísly potřeny nějakou magnetickou hmotou a když se zapne stroj,tak magnetismus vrhne tyto míčky k otvoru ze stroje.Tato látka patrně nevyprchala tak rychle a pak druhý den byl míček s tímto číslem opětně vrhnut k losovacímu otvoru a jako 1. vypadl,což je královské číslo,které v případě uhodnutí velice navyšuje výhru.Je to jenom spekulace.Jestli Sazka losuje poctivě,nebo páchá na sázejících podvod,bychom se dověděli,pokud pracovníci Sazky,kteří losují a jsou v počítačovém centru by byli dosazeni na detektor lži !To zatím nikdo nedokátal !Svitla,ale malá jiskřička naděje !Na bývalého ředitele Sazky Hušáka byla podána žaloba.Při vyšetřování by policie mohla Hušáka posadit na detektor lži.Určitě bychom se dověděli mnoho zajímavého !Pokud Sazka páchala podvody,pak bych navrhoval svolat Sázkaře na 1 místo v Praze(Stromovka),tam jim viníky předat k mechanické léčbě,aby se tito pracovníci dostali ze závislosti na podvodu.Co víme zcela jistě je to,že od r.1989 došlo v ČR k obrovskému rozmachu podvodu,korupce a zlodějin !Je Sazka výjímkou ??
13. 04. 2013 | 10:50

Karel napsal(a):

Hušák dostával osobně ze Sazky mnoho milionů pro svoji potřebu!Má jistě mnoho vlivných přátel,které mohl v minulosti "dotovat"a tak bude jistě zájem,aby se na nic nepřišlo,ikdyby byl Hušák vinen !Kdo umožnil Hušákovi aby bral měsíčně miliony v Sazce?Byl někdo Hušákem podplacen ?Na to musí odpovědět policie pokud ji v tom nebude z vyšších míst bráněno !
13. 04. 2013 | 10:59

Jiří V napsal(a):

Babo Jago- kontrolovat budou samozřejmě konkurenční firmy. Přečtu si na internetu že někdo dostal smlouvu nastavbu za 60 miliard a já se svojí renomovanou a zkušenou firmou jsem nabízel v tendru lepší stavbu za 40. Jednoduché
13. 04. 2013 | 12:04

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy