Česká psychedelická republika

08. 09. 2016 | 12:00
Přečteno 5997 krát
Letos na podzim se v Praze uskuteční globální multidisciplinární fórum s názvem Beyond Psychedelics 2016, jež se bude věnovat výzkumu a využití psychedelických látek. Přední odborníci z celého světa zabývající se touto tematikou se sejdou v Praze, aby diskutovali o postavení psychedelik v současné společnosti a o jejich budoucnosti.

Jedná se o největší odborné psychedelické setkání v české historii s nejvýznamnějšími světovými osobnostmi z oboru, které navazuje na naši bohatou historii výzkumu látek měnících vědomí a zároveň je jedním z vrcholů současného rozkvětu české psychedelické scény. Konference je klíčovou součástí prvního celého psychedelického týdne (Prague Psychedelic Week 2016), v jehož rámci budou i doprovodné akce dostupné také české veřejnosti.

Na úvod je zároveň třeba podotknout, že v oblasti psychedelik jsou Češi poměrně osvícení, a to i z mezinárodního hlediska. Jsme malá země, ale z nějakého důvodu se zde této problematice věnuje mnoho lidí. Máme poměrně liberální drogovou politiku (i když je zde stále velký prostor pro zlepšení), legální psychedelický výzkum, lesy plné psychedelických hub (už jen ty názvy: lysohlávka česká a lysohlávka moravská – mezi jinými) a dalších silně psychoaktivních rostlin. Ale začněme pěkně od začátku.

Trocha historie

Jak to bylo s užíváním psychedelik v pohanské době před nástupem křesťanství, se dnes už zřejmě nedozvíme. Ale i když důkazů nezůstalo příliš, lze se domnívat, že jsme zde měli bohatou kulturu užívání těchto hub a rostlin – ostatně stejně jako všude jinde, kde se psychoaktivní rostliny vyskytovaly a vyskytují. Abychom zde neztráceli čas nepodloženými spekulacemi, tento úsek přeskočíme rovnou do 20. století.

Mezi velkými vědci jsme měli již začátkem minulého století nadšené „psychonauty“. Mezi ně patří například jeden z nejvýznamnějších českých výzkumníků Jan Evangelista Purkyně, po kterém je pojmenována Česká lékařská společnost. Moc se o něm ovšem neví, že experimentoval s opiem či muškátovým oříškem, tedy rostlinami s výraznými psychoaktivními účinky. Dalším známým odborníkem byl psychiatr Svetozar Nevole, který svými „autoexperimenty“ s meskalinem položil základy pozdějšímu výzkumu psychedelik u nás.

Samozásobení LSD


V šedesátých letech jsme se ve výzkumu těchto látek dostali na pomyslnou světovou špici. Poměrně brzy poté, co doktor Jiří Roubíček poprvé obdržel LSD od švýcarské farmaceutické firmy Sandoz (kde pracoval objevitel LSD Albert Hofmann), jsme si ho začali vyrábět sami pod názvem Lysergamid. Stejně tak psilocybin, v naší výrobě pojmenovaný Indocybin. LSD jsme si dokonce vyráběli a užívali legálně nejdéle ze všech zemí na světě až do roku 1974! Srovnejme to například se zákazem LSD v liberální Kalifornii již v roce 1966. Ještě o osm let později bylo možné na chodbách či v ordinacích československých léčeben potkat halucinující dobrovolníky i pacienty.

Šedesátá léta byla zlatou érou psychedelik po celém světě a Československo bylo jednou z nejaktivnějších zemí v oblasti jejich výzkumného a terapeutického užívání. V ČSSR bylo přinejmenším pět center, kde se s těmito látkami pracovalo. Jedním z nich byl i Výzkumný ústav psychiatrický v Praze, který spoluzaložil stále kontroverzní, nicméně bezpochyby světoznámý psychiatr Stanislav Grof. Tento ústav se časem přejmenoval na Psychiatrické centrum Praha a v roce 2015 transformoval do mnohem rozsáhlejšího Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). K němu se ještě vrátíme.

Centrum nedaleko Prahy, léčebna v Sadské, bylo se svými 112 lůžky největší LSD klinikou v Evropě a jedním z míst s největšími klinickými zkušenostmi s látkami měnícími vědomí vůbec. Je velmi pravděpodobné, že nikdo nevedl více sezení s psychedeliky (přes 3 000) než psychiatr Milan Hausner v Sadské.

Od píky

V té době nikdo pořádně nevěděl, co tyto látky vlastně dělají, takže se studovalo od základu. Psychedelika byla podávána v malých, velkých a ještě větších dávkách psychologům, studentům, umělcům, neurotikům, autistům, exhibicionistům... ale i psychotikům, což je oblast užití v dnešní době spíše nepředstavitelná. Obecně byli tehdy výzkumníci mnohem svobodnější než v současnosti a patřičně toho využívali. To dokazuje i intenzivní zájem o studium delirogenů, které na rozdíl od psychedelik vyvolávají pravé halucinace. To znamená, že při řádné intoxikaci dotyčný není schopen rozpoznat, že to, co se děje, není běžná realita. Aplikovaly se dokonce i v dávce, která u pacienta vyvolá několikahodinové koma.

Tehdejší výzkumy uvádějí poměrně slibné terapeutické účinky i např. ve skupině lidí trpících chronickou schizofrenií, velmi vážnou duševní nemocí. Nesmíme zapomínat na to, že metodologie tehdejších výzkumů byla z dnešního hlediska vcelku pochybná, avšak i přesto v nich lze i dnes hledat minimálně inspiraci.

Dozvědět se více o této pozoruhodné historii českého psychedelického výzkumu je nám umožněno především díky práci Petra Winklera, který již před lety vyzpovídal dvaadvacet odborníků na duševní zdraví, aby po přibližně čtyřiceti letech zhodnotili zkušenost s LSD, kterou si v té době prošli. A výsledek? Dvacet respondentů ji zhodnotilo jako pozitivní a přínosnou v oblasti uvědomění si sama sebe a porozumění duševním nemocem. Negativní účinky v dlouhodobé perspektivě neuvedl žádný z nich.

Petr Winkler v současnosti dále superviduje vůbec první systematické zpracování veškerých výzkumů z té doby, jež probíhá v Národním ústavu duševního zdraví, které je současným centrem psychedelického výzkumu. Na naši bohatou historii zde o několik desetiletí později prakticky navázala nová generace výzkumníků v čele s profesorem Jiřím Horáčkem a neurovědcem Tomášem Páleníčkem. Po léta podávali různé psychoaktivní látky potkanům, než se jim před dvěma lety poprvé podařilo legálně intoxikovat psilocybinem prvního zdravého dobrovolníka. To se odehrálo příznačně ve stejné budově, kde začínal v šedesátých letech Stanislav Grof.

Psilocybinu ještě předcházely klinické studie s ketaminem, který je klasifikován jako disociativní anestetikum s psychedelickými účinky a působí trochu jinak než klasická psychedelika. Díky němu zažívá úlevu od deprese řada pacientů, kteří jsou vůči standardně dostupné léčbě rezistentní.

Trvale rostoucí zájem

Že se v české zemi psychedelickým látkám daří, dokazuje i vlna zájmu, která provází aktivity České psychedelické společnosti, spolku sdružujícího odborníky z různých oblastí se zájmem o tyto substance.

Přednášky o psychedelikách veřejnost lákají a přitahují spoustu lidí. Je skvělou zprávou, že zájem o ně nezůstává pouze na úrovni samotného užívání na všemožných festivalech a podobných akcích. Lidé si čím dál více uvědomují, že tyto látky mají mnohem větší potenciál než jen v rámci zábavných večírků. Alespoň rámcově obsáhnout různorodost využití těchto kontroverzních, někdy zatracovaných a někdy adorovaných látek je také jedním z cílů konference Beyond Psychedelics 2016.

Historie i současnost ukazuje, že psychedelika mají v českém prostředí (výzkumném i veřejném) své nezpochybnitelné místo, ať už v dobrém, či zlém. Konference Beyond Psychedelics bude bezpochyby zásadním momentem české psychedelické renesance. Touto událostí ale evoluce České psychedelické republiky dozajista neskončí, spíše bude katalyzátorem změny, která postupně povede k zodpovědnějšímu, regulovanému a na důkazech založenému přístupu k této stále ještě kontroverzní skupině látek.

Rita Kočárová
Česká psychedelická společnost

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy