Alexander Shulgin – kmotr psychedelik

29. 07. 2021 | 20:51
Přečteno 2339 krát
Alexander Shulgin byl organický chemik, který syntetizoval a zkoumal velké množství psychedelických substancí, sám udával počet 230. Mezi jeho nejznámější vynálezy patří např. 5-MeO-MiPT, 2C-B, DOM aj. Rovněž také v 70. letech představil psychoterapeutické komunitě MDMA. Pro svůj přínos k poznání psychedelik se mu přezdívá „kmotr psychedelik“ – „godfather of psychedelics“.

Narodil se 17. června 1925 v Berkeley v Kalifornii. Jeho otcem byl Theodor Shulgin, ruský imigrant, který se narodil v Čeljabinsku, jeho matka Henrietta byla Američanka. Studoval organickou chemii na Harvardově univerzitě, v roce 1943 musel přerušit studium kvůli nástupu do služby v námořnictvu. Sloužil jako námořník na torpédoborci USS Pope. Po návratu z války dokončil studium a roku 1954 získal doktorát z biochemie na Kalifornské univerzitě. Poté začal pracovat ve firmě Dow Chemicals.

Jeho kariéru výzkumníka psychedelik nastartovala zkušenost s meskalinem, kterou prožil roku 1950. O této zkušenosti poznamenal: „Celý náš vesmír je obsažen v mysli a duchu. Můžeme si zvolit k němu nenajít přístup nebo dokonce můžeme popírat jeho existenci, ale je samozřejmě uvnitř nás a existují chemické látky, které mohou katalyzovat jeho přístupnost.“

V roce 1961 syntetizoval pesticid mexacarbát, který firma Dow Chemicals začala prodávat pod obchodním názvem Zectran. Tento produkt měl obrovský komerční úspěch, proto firma dala Shulginovi volnou ruku, a on tak mohl syntetizovat a zkoumat cokoli chtěl. Pod vlivem psychedelických zkušenosti tedy začal syntetizovat a zkoumat různé psychedelické látky. Nejvíce ho zaujaly skupiny tryptaminů a fenylethylaminů.

Shulgin si uvědomoval omezení animálních modelů pro hodnocení a porovnávání účinku psychoaktivních substancí, proto všechny syntetizované molekuly zkoušel na sobě nebo je užívala jeho žena Ann Shulgin. Uvědomoval si, že autoexperiment již v té době nebyl uznáván jako výzkumná metoda.

Pro animální modely účinku psychedelik zvolil rybu bojovnici pestrou (Betta splendens, v anglicky psané literatuře Siamese fighting fish), která byla v té době velice populární model testování léčiv. Například rybám přidával do vody LSD a zkoumal změny v jejich chování. Tyto pokusy byly ovšem pouze vědecky přijatelná zástěrka pro jeho pravou práci a zájem. Sám přiznává, že nikdy z těchto „rybích modelů“ nezískal vůbec žádná použitelná data.

Díky jeho práci vlastnila firma Dow Chemicals patenty na mnoho populárních drog, které se šířily ulicemi. Shulgin opustil firmu Dow Chemicals v roce 1966 a další dva roky pracoval na univerzitě a rozšiřoval si znalosti neurobiochemie. V té době si na zahradě svého domu vybudoval improvizovanou laboratoř, kterou nazýval „farma“. Rovněž změnil svůj způsob testování nových látek a zkoušel je na malé skupině přátel. Historik Jay Stevens tuto skupinu pojmenoval „neuro-consciousness frontier.”

Shulgin měl povolení k výrobě a nakládání s látkami ze skupiny Schedule I, snažil se vyhnout publicitě a nikdy nedal ani neprodal žádnou z těchto substancí nikomu mimo skupinu výzkumníků, které dobře znal. Ačkoliv o těchto aktivitách americké úřady pravděpodobně věděly, jejich činnost tolerovaly.

V roce 1976 Shulginovi jeden z jeho studentů ukázal MDMA, Shulgin brzy na to vymyslel nový způsob jeho syntézy. Po několika sebezkušenostech si plně uvědomoval jeho terapeutický potenciál. Z tohoto důvodu MDMA představil několika psychoterapeutům. Mezi nimi byl i Leo Zeff, kterému se v undergroundové terapii přezdívalo „Tajný náčelník“. Zeff dále představil MDMA dalším terapeutům, včetně Ann Gotlieb. Alexander a Ann se poprvé setkali v roce 1979, zamilovali se do sebe a v roce 1981 se vzali.

První kroky vedoucí k omezení Shulginovy práce přišly v roce 1985, kdy bylo MDMA přidáno na seznam zakázaných látek, a v roce 1986 vyšel zákon právně upravující analoga kontrolovaných substancí. Tímto zákonem bylo zakázáno tyto látky vyrábět pro použití u lidí. Tento zákon ukončil Shulginovu legální práci. Do té doby podával lidským subjektům látky, které nebyly nijak kontrolované a jednalo se právě o analoga kontrolovaných substancí. Kvůli tomuto zákonu to nebylo nadále možné.

V roce 1991 Shulgin vydal knihu PIHKAL (zkratka názvu Phenethylamines I Have Known And Loved). Kniha je složena ze dvou částí. První část je Shulginův životopis a popis jeho práce. Tato část je pochopitelně částečně fiktivní, protože k některým věcem se v té době prostě nemohl přiznat. Druhá část knihy pak podrobně popisuje 179 různých fenethylaminů a to včetně vzorců, popisů, návodů pro jejich syntézu, dávkování, účinků a subjektivních popisů prožitků lidí z „jeho skupiny.“

Až do vydání této knihy si Shulgin udržoval výborné vztahy s DEA (Drug Enforcement Administration, česky Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami). Dokonce byl blízký přítelem Paula Freye, vedoucího pracovníka západních laboratoří DEA, a přes dvacet let měl od DEA licenci. Za tuto dobu byl několikrát zkontrolován jejich agenty a ti nenašli na jeho práci nic protiprávního.

V roce 1993, tedy dva roky po vydání PIKHAL, provedli agenti DEA zevrubnou kontrolu v Shulginově laboratoří a tentokrát našli několik nedodržení předpisů. Snažili se zavřít Shulginovu laboratoř na základě ochrany přírody, ovšem šetření patřičných úřadů nepřineslo dostatek podkladů k jejímu uzavření.

DEA nakonec odebralo Shulginovi licenci a za porušení pravidel pro Schedule I musel zaplatit pokutu dvacet pět tisíc dolarů. Jelikož DEA dvacet let tolerovalo Shulginovu práci a po vydání PIHKAL se vše změnilo, nikdo nepochyboval, že řízení bylo politicky motivované. Úřady se pravděpodobně obávaly, že se rozšíří výroba zakázaných látek, protože díky návodům obsaženým v PIHKAL mohl nejrůznější fenethylaminy syntetizovat každý s patřičným vybavením a zkušenostmi.

Reakce DEA a úřadů obecně Shulgina překvapila a dá se říct, že i zaskočila. Na uzavření laboratoře vyplývající ze ztráty licence a na pokutu reagoval vydáním druhé knihy, kterou roku 1997 vydal opět se svou ženou. Nazval ji analogicky TIHKAL (Tryptamines I Have Known And Loved). Kniha je opět složená ze dvou částí. V první části se nachází různé eseje s psychedelickou tématikou. Druhá část pak obsahuje kompletní popis 55 tryptaminů, a to opět včetně návodu na jejich syntézu. Poměrně podrobně popisuje v knize DMT, které se vyskytuje v mnoha běžných rostlinách a není náročné je z nich extrahovat. Kniha TIHKAL je vnímána částečně jako Shulginova pomsta DEA za uzavření laboratoře. Pokud tomu tak je, pak se pomstil nápaditě a s humorem.

Shulgin pracoval až do pokročilého věku, ještě v roce 2010 – tedy ve věku 85 let – syntetizoval další psychedelické tryptaminy, např. 5-MeO-DALT a 5-MeO-MALT. V té době se ale jeho zdraví začalo prudce zhoršovat, prodělal mrtvici a začala se u něj rozvíjet demence. Zemřel v roce 2014 na karcinom jater.

Většina z látek, které Shulgin syntetizoval, zůstává ve většině států na seznamu zakázaných látek, a proto nemohou být využívány k legální terapii. Jinde jsou ale stále legální a pořád se těší velké oblibě u undergroundových terapeutů. Doufejme, že reklasifikační a legalizační tendence budou pokračovat a tyto terapeuticky využitelné molekuly dostanou možnost uplatnit se v medicíně.

Vojtěch Cink
Česká psychedelická společnost
5.6.2021


Literatura:
SHULGIN, Alexander T. The background and chemistry of MDMA. Journal of psychoactive
drugs, 1986, 18.4: 291-304.
SHULGIN, Alexander; SHULGIN, Ann. Pihkal. Berkeley. 1991.
SHULGIN, Alexander; SHULGIN, Ann. TIHKAL: the continuation. Berkeley: Transform
Press, 1997.
STEVENS, Jay. Storming heaven: LSD and the American dream. Grove Press, 1987.
"Ann Shulgin". Shulginresearch.org. Archived from the original on May 14, 2016. Retrieved May 11, 2016. Detailed biography of Ann Shulgin
THEODORE, Alexander. “Sasha” Shulgin. Psychedelic Research. November 18, 2010.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy