Grázlova karta, Ivánkova liga a stračí akademie

19. 03. 2013 | 11:01
Přečteno 2373 krát
Na celém světě jsou lidé posedlí pojmenováváním nejrůznějších hnutí, institucí či projektů po známých osobnostech. Jestliže se ovšem ona původně bohulibá akce zvrhne a zpronevěří svému původnímu poslání, nemají její představitelé dost sebereflexe, aby jménu někdejší vědecké či morální autority odňali břímě zdobit zkorumpovaný nebo zkrachovalý projekt. V této souvislosti je třeba zmínit např. Strakovu akademii. Hrabě Straka, který před třemi sty lety zanechal finanční prostředky na vzdělávání nemajetných, z nichž byla mnohem později vystavena budova, v níž se dnes schvalují projekty na okrádání invalidů a tunely při zakupování armádního vybavení, by byl asi dost nerad. Třeba by se i ohradil proti užití svého jména v dané souvislosti. Stejně tak, kdyby se v budoucnu uvažovalo o privatizaci pražského letiště, bylo by možná lepší, kdyby po dobu zlodějských aktivit při tomto prodeji někdo změnil jeho název, aby neneslo jméno takové morální autority, jako byl prezident Havel.
Zvláštní problematikou je dobrovolné vtisknutí názvu firmy nebo jejího produktu nějaké pofiderní akci. Třeba taková Gambrinus liga je toho typickým příkladem. Jak někdo může podporovat nemalou finanční částkou ligu, o které si i v zahraničí, kde se toto pivo pije, vykládají o ztracených taškách s kompromitujícími materiály na korupci. A to ještě nemluvím o divadelních představeních s bafuňáři a rozhodčími nebo třeba o zatýkání představitelů této ligy zásahovou jednotkou na dálnici do Prahy. Osobně však v tomto případě zastávám názor, že to je problém pivovarnického koncernu a je jenom na něm, že této špíně dává své dobré, byť hodně bezchutné, jméno.
Rodiče mě učili, že se nemám trefovat do mrtvých a raději je vzpomenout v modlitbách. Ale přesto nemohu opomenout nebo spíš proto v tomto příspěvku musím vzpomenout osobnost, která propůjčila své jméno všem lumpárnám a lumpům v Česku, totiž Johanna George Grasela, či chcete-li Jana Jiřího Grázla. Tato postava počátku 19. století proslula zákeřnými loupežnými přepadeními, mezi nimiž nechybělo ani několik vražd v kraji jižních Čech, jižní Moravy a Dolních Rakous. Dodnes se na Jindřichohradecku traduje velmi symbolická příhoda o přepadení vesnického faráře v Matějovci, v rámci níž byl nejen okraden místní duchovní, ale i vážně zdravotně postižená babka, kterou z milosrdenství farář nechal obývat komůrku na faře.
Domnívám se, že do pojmenovávání „sociálních karet“, fotbalových soutěží a budov by se měl vnést konečně nějaký pořádek a měla by nést jméno osobností, popř. zvířat, které takové věci budou důstojně reprezentovat. Co takhle: Grázlova karta, Ivánkova liga a stračí akademie?


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

rejpal napsal(a):

Vtip je v tom, že už nějak zapadlo prachem staré "jména hloupých na všech sloupích". V pramáti kapitalismu mají zvyk pojmenovávat soutěže po zasloužilých koryfejích daného sportu. My po sponzorech. Nebo product placement ve filmech. Je to stará vesta, nakonec celý Santa Klaus není nic jiného než product placement ve hře na Vánoce. Ale jen málokde se to dělá tak připitoměle amatérsky, jako tady (a filmaři nejspíš nebudou hlavními viníky).
Má to ale druhou stranu mince - naše hokejová soutěž je sponozorovaná pivovarem Radegast (taktéž SAB jako Plzeň). Ví se to, běží reklamy. Ale - když komentátoři přenosu komentovali hlukoměr na stadioně, mluvili opisem, napovídali, ale výrobce onoho pruduktu, co žízeň utiší jmenovat nesměli. Skrytá reklama i na hlavního sponzora je v TV tabu. Není ten svět úžsný?
19. 03. 2013 | 11:43

petit caporal napsal(a):

Stračí akademie je dobrá.
Vidim, že se můžu víc věnovat svým zájmům.
Co se demagogie týče, je to tu v dobrých rukou.
19. 03. 2013 | 12:06

Pepa Řepa napsal(a):

Straka už má akademii v Příbrami.
Hlavně to srdíčko a tataráček, děkan Starka to dotlačí finančně.
Pravnučku od Grázla, Reginu, tuším omilostnil Klaus.
Viděl bych to na Babinskýho, nic nemá.
Nevděk světem vládne.
19. 03. 2013 | 12:35

skeptický napsal(a):

Škoda,že těch letišť nemáme víc.
19. 03. 2013 | 12:41

ld napsal(a):

Co dodat, když o postupu do nejvyšší soutěže rozhodují finanční, nikoli sportovní možnosti...?

Mimochodem, už vrátil Řepka tu klubovou pokladnu?
19. 03. 2013 | 12:53

český maloměšťák napsal(a):

Není až tak důležité, kdo vlastní společnost, která provozuje aerolinky...důležité je, aby ti, co letět chtěli, respektive potřebují letět...na to měli a aby letadla nepadala.

A že se podvádí , krade a falšuje...nebo že se podniky přivádějí ke krechu, aby cena byla sakra nízká a provize naopak kurevsky vysoká ?
To se děje.
Všade :

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2292890/vyvlastneni-jako-za-bolsevika-vztekaji-se-rusti-podnikatele-kvuli-kypru.html

"...Ivan Čakarov z investiční banky Renaissance Capital upozorňuje, že případné omezení kapitálového pohybu by se mohlo dotknout úvěrů v hodnotě 40 mld. USD, které ruské banky poskytly kyperským společnostem „ruského původu“...."

Co tak Kypr přejmenovat na Majzl ?

:))
19. 03. 2013 | 13:01

Gudka napsal(a):

Česká mánie pojmenovánat kdeco po komkoliv (a následně to zase přejmenovávat) je až legendární. Tak třeba ve třetím kole masarykovské mánie (první byla za 1. republiky, druhá 1968, třetí ještě doznívá) už máme celou řadu Masarykových nemocnic, Masarykových škol, nepočítaně Masarykových náměstí, ba máme i Masarykův les a Masarykovu lesní stezku... V současné vlně havlování jsme vyprodukovali několik Havlových škol, ulic, Letiště Václava Havla a Knihovnu Václava Havla i s Bazénem Václava Havla...
Nebude trvat dlouho a přijde na řadu Václav Klaus (alespoň nádraží, prosím!). Taky bychom mohli Hrdlořezy přejmovat na Mašínov.
19. 03. 2013 | 13:28

Občan napsal(a):

Pane Závodský,

hrabě Straka nezaložil žádnou nadaci pro vzdělávání nemajetných, ale nadaci pro vyživování a vzdělávání synků ze zchudlých ŠLECHTICKÝCH rodin. Na nějaké nemajetné "z lidu" zvysoka dlabal.

Chovanci navštěvovali veřejné gymnázium a kolej pouze zajišťovala dohled "nad mravní zachovalostí" a "šlechtickou výchovu" - tedy výuku šermu, tance, jízdy na koni, kreslení, hudby a jazyků. Výuka probíhala v němčině, která byla chovanci preferována, a v češtině.

Sockarta se nejmenuje Grázlova, ale Kybersadistova :o))
Grasel byl sice lump, ale při svých lumpárnách nastavoval vlastní krk a prováděl je osobně. Vládní Kybersadistové všeho druhu na to mají lidi a neriskují vůbec nic. Jsou tedy mnohem horší než byl ten historický loupežný vrah.
19. 03. 2013 | 14:21

342 napsal(a):

Grázlova karta je zvláštní záležitost. Pokud dnes u nás komerční banka vydává sKartu sloužící k "identifikaci" do státního systému, a nikomu to nevadí, tak je asi zrovna tak možné, že za pár let může banka vydávat ovčanům třeba občanský průkaz nebo identifikační čip přímo pod kůži :-)

Aaron Russo o čipování obyvatelstva (české titulky)
https://www.youtube.com/watch?v=KxT6v5Q6JWA
19. 03. 2013 | 16:08

rejpal napsal(a):

342
Lidem se to nejspíš líbí. Preference TOP 09 rostou týden po týdnu.
19. 03. 2013 | 16:15

Básník a uzenář napsal(a):

Nečasův Černobyl
Kalouskův Propadák
Peakové Blitzkrieg
Řebíčkova D3
Bendlovo Hnojiště
Topolánkova Libeňská koule
Bémova Blanka
Schwarzenbergova Mimoň
Hegerova Márnice
20. 03. 2013 | 00:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy