Protikorupční živly se spikly, ďábel slábne

26. 03. 2013 | 10:53
Přečteno 3907 krát
V neděli ráno jsem se probudil a ovládl mě známý pocit zklamání, že se mi to jenom zdálo. Nehledejte v tom nic hanbatého, zdálo se mi o tom, jak se veškeré protikorupční iniciativy a sdružení proti nejrůznějším nákazám veřejného života sešly a v porozumění a se zápalem vyměňovaly zkušenosti a plánovaly desítky a stovky projektů do budoucna. Ne, nezdálo se mi to, v sobotu jsem měl tu příležitost zúčastnit se protikorupčního barcampu v Brně.
Abych nepředbíhal, cesta do Brna v autobuse Student Agency s veškerými vymoženostmi moderního cestování mě znovu přesvědčila o tom, že existují podnikatelé, kteří mohou fungovat i bez tytí z veřejných rozpočtů. Taky jsem po cestách s Žaludovým molochem přivykl neustálým dohadům ohledně vodicího psa, v rámci nichž zvládnu citovat dlouhé pasáže z přepravního řádu, abych se domohl nějakých důstojných přepravních podmínek. Ale tady? Během dopravy s Jančurovým žlutobusem jsem nabyl pocitu, že cestující není náklad, ale klient, a složitá situace se dá vyřešit nekonfliktně a s humorem.
Organizátorům brněnského barcampu v čele se Svatoplukem Bartíkem se podařilo na jednom přednáškovém místě soustředit lidi, co proti korupci bojují na regionální či celostátní úrovni. Pozvání přijali i zástupci policie a státního zastupitelství, kteří svou účastí jasně signalizovali, že s běžnými občany jsou na stejné lodi a komunikace s veřejností se neštítí. Svým otevřeným přístupem k projednávaným případům ukázali, že může existovat justice s lidskou tváří, která se nebojí opustit léta budovanou zapšukanou izolaci.
Jako dítě v protinešvarové cukrárně jsem si pak připadal, když jsem procházel sály s jedním zajímavějším přednášejícím než druhým. Své příspěvky přednesli například protihazardní Martin Svoboda či Oldřich Kužílek s přednáškou o legislativě z oblasti svobodného přístupu k informacím. Nechyběly ani zkušenosti bojovníků z regionů o referendech a dalších nástrojích, kterými se daří zmařit předražené projekty atd. Všechny přednášky organizátoři umístí na youtube, proto si je dovolím doporučit ke zhlédnutí. Při sledování určitě nezapomenu ani na odlehčené příspěvky o trollingu nebo od představitelů cestovní kanceláře Corrupttour.
Jedna věc mě však přeci jenom mrzí. Organizátoři akci dali do patronátu místnímu zlojedu druhé kategorie, primátoru Onderkovi, to je určitě chyba. Takto epochální setkání nevládních organizací mělo rozhodně nést jméno Václava Klause. Vždyť právě jeho láska k občanské společnosti a nikým nevoleným autoritám všechny tak nějak stmelila. Doufám, že mu záznam z tohoto setkání budou promítat v očistci.
Omlouvám se za poněkud kýčovitý blog, ale tak to prostě bylo a věřím, že ještě bude.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ld napsal(a):

Autor,

když už jste byl v Šulinburgu, prohlédl jste si na Svoboďáku onu dominantu, která dodala Brnu uvedenou přezdívku?
Snad tu hrůzu příští primátor nechá odstranit.
26. 03. 2013 | 11:09

krajan napsal(a):

Pane autore,
to je reklama na Jančurovy autobusy? Poněkud se mýlíte. Ty stroje jsou už značně ojeté a onen čaj, či kafe jsou vývary z hodně starých ponožek.
26. 03. 2013 | 11:29

jde to ještě hlouběji? napsal(a):

Aj!
Další satanista.
26. 03. 2013 | 11:32

jura napsal(a):

krajan, a to mladej eště neví, že Jančura jezdí na dluh, nebo je aspoň ve ztrátě
26. 03. 2013 | 11:36

Gustáv Kočí napsal(a):

Id:
zase jeden pra-žák, co nechopil skrytý, symbolický význam díla. Svobodův gulomet je důležitou součástí štatlu a navíc (světe, podrž mi), ukazuje symbolicky přesný čas! Např.poledne v 11.00.
26. 03. 2013 | 11:39

buldatra napsal(a):

Id,

kdyby ten šulin na Svoboďáku byl jiné barvy, byl by i možná odstranitelný.
Ale v tomto případě by to mohlo být bráno jako rasýzmus.
A to si žádnej primátor nelajzne.
26. 03. 2013 | 11:44

ld napsal(a):

Gusto,

mně Svratka teče za humny :-).
26. 03. 2013 | 11:45

ld napsal(a):

buldatra,

to byste mrkal, co bělošek dává přednost černému vibrátoru...
:-)
26. 03. 2013 | 11:46

Občan napsal(a):

Jančura je ten poslední, kdo by se vyhýbal příjmům z veřejných rozpočtů.

Brána, o.p.s - 4 800 000.- Kč (2010-2012)
Student Agency a RegioJet berou stejnou podporu za dopravní obslužnost jako ostatní přepravci, pokud plňují podmínky pro udělení podpory. Kromě toho si Jančura už léta vyzobává jen ekonomicky zajímavé trasy a stanice, zatímco ty nelukrativní ochotně přenechává veřejnoprávním přepravcům.
A to nemluvím o pracovních podmínkách a pracovněprávních vztazích v jeho společnostech. Nehodovost Jančurových řidičů, ve srovnání s ostatními přepravci také o lecčems vypovídá.

Pořadatelé barcampu také nejsou marní:
Brnění, o.s. - 168 000.- Kč (2012)
Oživení - 8 000 000.- Kč (2006-2012)
Nadace Veronica - 1 900 000.- Kč (2005-2011)
Nadace Open Society Fund - 7 600 000.- Kč (2006-2008)

Zaujalo mě, že všichni ti "bojovníci proti korupci" jsou dotovaní korupicí a peníze si od ní berou velice ochotně.
PROTI KOMU tedy vlastně bojují?

A to "protikorupční poradenství" jako obor podnikání a zdroj obživy, to je fakt dost dobrý :o)))
26. 03. 2013 | 11:55

Gustáv Kočí napsal(a):

Id,
gratuluji:)
26. 03. 2013 | 11:56

Aktiv napsal(a):

Ano pane autore, bohudík, že vše se spiklo proti zlu, které představují politici!
Doufám, že podobné spiknutí zažijeme i v náboženských společnostech!

Obroda svobody, a společnosti, je osvobozením se od autorit, které neustále vrážejí mezi lidi klín!EU, USA, ISLÁM, JUDAISMUS, KŘESŤANSTVÍ, KOMUNISTICKÉ, AJ.ORIENTOVANÉ ZEMĚ, které staví svou existenci na zbytnělém obchodu se zbraněmi, nepotřebnými věcmi, drahou energií, vyzdvihováním pochybných elit a jejich bohatství, nadřazováním vlády nad společnost, apod....

Vlády mají být v souladu s diverzifikovanou společností, a musí zavrhovat unifikovannost, stádovitost, elitářství!

Korupce je elitářská záležitost, tudíž zbytečná a krajně negativní!
26. 03. 2013 | 12:44

MartinO napsal(a):

Občan nudící se v důchodu a jeho obvyklá dávka "skandálních" odhalení :-D

Nejlepší zatím bylo jak na Karla Janečka nenašel vůbec nic tak aspoň přišel s tím, že kanceláře ve kterých sídlí nevlastní, ale pronajímá si je. Skandál !!! :-D
26. 03. 2013 | 12:45

buldatra napsal(a):

Tak teda, černý vibrátory jsou v oblibě, Id?

Si představte, kdyby ten oud na Svoboďáku vibroval, to by bylo výživný.

Na priglu na nuda pláž naběhli tři černoši shodili vohoz a evidentně se chystali hópnót do vln.
O kus dál ležely dvě kóc a gómajó, že dva z těch černochů vcelku normálka, ale jeden má bílýho ptáka, jinak je sice celej černej, ale ten bílej artefakt...
Ňáký divný.
A tak na ty borce hókly vo co jako de, co só zač a jak to že ten jeden černoch má artefakta bílýho.
Na černocha ňáký divný, ne?
Není postižené?

No a jeden ten černoch hlásí, že nejsou žádní černoši, ale kominíci a tady Fanóš není postižené, akorát si dneska vodskočil dom na voběd.
26. 03. 2013 | 13:20

neo napsal(a):

Občan:

pokud nemá firma vlastní zaměstnance, kteří by se zabývali školeními interně, co se korupce týče, tak musí tyto služby outsourcovat a pak se takový obor podnikání jeví velmi dobře.

Co se týče Jančury, vyzobává to co uzná za vhodné, to je jeho věc. Díky za něj a za ostatní dopravce. ČSAD i ČD se díky konkurenci zlepšují.
26. 03. 2013 | 13:48

ld napsal(a):

Řádí tady škodná, ztrácejí se nevinné příspěvky.
26. 03. 2013 | 15:01

buldatra napsal(a):

Možná se ten příspěvek nelíbil v Bisu.
Nechali ho analyzovat a smázli.
Svoboda slova vocaď pocaď.
Anebo za to můžou trpaslíci.
26. 03. 2013 | 16:52

ld napsal(a):

buldatra,

taky jsem si všiml, že madam vicedevátá se zde těší onačejší ochraně a zacházení.
Je to dobroty barel...
26. 03. 2013 | 17:01

Bijte je, nicte je, smazte je ... napsal(a):

MartinO To je roztomile, Moravec v nedeli hodinu dusil hocha z Amun Re, ze ma firmu na Kypru. Janeckovo karibske podnikani je ale koser...:-D
26. 03. 2013 | 17:31

MartinO napsal(a):

Bijte je:
Roztomilé je, že si myslíte, že Mauritius je v Karibiku :-D

Janečkovo podnikání JE košer. Jeho fondy nesídlí na Mauritiu kvůli daním nebo aby něco skryly, ale prostě proto, že fondy tohoto typu nebylo možné v době jejich vzniku právně v ČR vůbec založit.

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Protikorupcnik-Janecek-Nelegalne-nepodnikam-A-predlozil-nam-dukazy-240060
26. 03. 2013 | 17:53

ondráš napsal(a):

Pane autore, to jsou dobré zprávy. Chtělo by to ale ještě další krok dopředu, a to nejen ve spolupráci ryze protikorupční, ale konečně i politické. Je potřeba vytvořit Občanské protikorupční fórum a jít s ním do voleb. Teď je jedinečná šance - velké politické strany odcházejí do historie, lidé stranám nedůvěřují, ale nemají koho jiného volit! Babišovo ANO! nemá osobnosti a působí uměle. Kdyby tu byl ještě prezident Havel, řekl by vám totéž. Je třeba vytvořit nové hnutí s podporou velkých osobností a převzít zodpovědnost.
26. 03. 2013 | 23:43

Pradědek Čech napsal(a):

Dobrá, jestli jsou všichni proti korupci, tak já jsem pro.
27. 03. 2013 | 00:33

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy