První jednání pražského zastupitelstva
Musím přiznat, že jsem se na ustavující jednání těšil, docela mě zajímalo, jak bude vypadat ta ZMĚNA, o které všechny strany nové koalice mluvily před volbami a především po volbách, a kterou měly ve svém volebním sloganu jak Piráti, tak Praha sobě. Mimochodem o změně se v preambuli programového prohlášení píše hned 3x.
Měla to být mimo jiné i změna v přístupu k opozici. A ta opravdu nastala, mohu to potvrdit. Jenomže je to změna k horšímu a koaliční strany v praxi ukázaly, že opozici vlastně vůbec nechtějí a vystačí si samy. Ona „změna“ třeba spočívá v tom, že v současné koalici pokračuje hned polovina zastupitelského klubu původní Trojkoalice, která poslední čtyři roky spoluvládla našemu městu. Máme tu dokonce dva bývalé radní, kteří teď budou předsedové výborů, máme tu ale i Jana Čižinského, kterému se podařilo před lidmi utajit, že na způsobu vedení města, které v kampani tak kritizoval, se celé 4 roky aktivně podílel. O jaké změně se tedy bavíme?
Jsou tu ale i další věci, které se s novou koalicí táhnou:
ODPOVĚDNOST. Dva ze tří lídrů, kteří z plakátů lidem slibovali, jak budou profesionálně spravovat město, se nakonec z Rady úplně stáhli a veškerou odpovědnost přehodili na primátora Zdeňka Hřiba. Tomu říkám hrdinství. Argument, že předseda klubu má odpovědnost stejnou, je mimo mísu. Předseda klubu nehlasuje na Radě, není kritizován v případě problémů, nenese žádnou právní odpovědnost, předseda klubu v podstatě vůbec nejde s kůží na trh!
KOMUNIKACE. Prý, že nastane změna stylu komunikace s opozicí. Zatím bohužel k horšímu. Začalo to úplnou banalitou, jako je zasedací pořádek v sále zastupitelstva. Bylo nepsaným pravidlem a to nejen v komunální sféře, že koalice a opozice sedí vedle sebe (1,1,1,2,2). Je to praktické kvůli komunikaci a logické kvůli přehlednosti pro lidi. Nová koalice „změny“ nás ale rozsadila na kraje sálu (2,1,1,1,2). Samozřejmě jsme si mysleli, že to je omyl, ale na naši prosbu nikdo nereagoval. Je to maličkost, je to symbolické, v podstatě prkotina, ale o mnohém vypovídá. Tak snad příště.
VZTAH S OPOZICÍ. To dokresluje i mnohem zásadnější věc, a to je rozdělení výborů, tedy poradních orgánů zastupitelstva. Koalice (Piráti, Praha sobě, TOP 09, STAN) se naprosto bezprecedentně pokusila vykostit opozici a snížit jí počty míst ve výborech. Toto se nedělo nikdy před tím. Ty počty nejsou ani tak důležité politicky, na výborech se totiž většinou na koalici a opozici nehraje. Tam je to opravdu hlavně o práci, o odborném pohledu na jednotlivé tisky a opoziční zastupitelé v podstatě nemají jiný způsob, jak se na řízení města podílet, než právě na výborech. V předchozích dvou volebních obdobích se počty rozdělovaly 5/4 (kolice/opozice). Nám ale bylo týden před jednáním zastupitelstva oznámeno, že rozdělení bude nově 6/3. Pak si to zřejmě koalice rozmyslela a po našich námitkách přišla s variantou 7/4, aby se následující den vrátila k variantě 6/3. Zřejmě to mělo být gesto síly – takové to „protože prostě můžeme“. Nemělo to ovšem žádné opodstatnění, žádný argument nezazněl a naše dotazy zůstaly bez odpovědi (to mimochodem zejména Piráti v minulém období tak rádi kritizovali). Ani matematický argument, že 6/3 více odpovídá výsledkům voleb, neplatí. Poměr 6/3 znamená 66,6%, zatímco 5/4 v přepočtu na procenta 55,5%. Poměr zastupitelů koalice vs. opozice je 39:26, což je 60% ku 40%. Jak je vidět k 60% má blíže oněch 55,5%, tedy poměr 5/4. Ale o to tu přece nešlo. Zacyklili jsme se. Hnutí ANO navrhlo 5 členů výboru – každý subjekt bude mít jednoho zástupce, což víceméně odpovídá výsledkům voleb a daňoví poplatníci ještě navíc ušetří. Asi po tříhodinovém opozičním monologu se jako ten rozumný ukázal Jiří Pospíšil z TOP 09 a jednomu z dalších kompromisních návrhu (4 místa pro opozici a 7 pro koalici, tedy 7/4) vyšel vstříc. Finální rozdělení výborů je tady přeci jenom spravedlivější, než jak prosazoval zbytek koalice. Zároveň to ale ukázalo, že už na první spornější téma, nemá koalice jednotný názor. Jak to asi bude vypadat, až se budeme bavit o městském okruhu, o změnách územního plánu a dalších zásadních tématech? Jo a mimochodem, tato koalice přišla s prvním rekordem hned první den svého fungování. Ze svých řad nominovala do výborů 36 externistů, tedy nezastupitelů. Na to, že se od počátku prezentuje jako koalice odborníků, to je poněkud zvláštní, nemluvě o tom, že ve výborech budou hlasovat v takovém množství nikým nevolení lidé. To tu ještě nebylo.
KUPOVÁNÍ SI LOAJALITY. To je další ukázka pokrytectví zejména Pirátů, ale i dalších koaličních stran. Počet placených funkcí v rámci koalice je největší v historii – bude jich 21 (kromě radních tedy 10 uvolněných předsedů nebo místopředsedů výborů)! To je vskutku skandální o to více, o co více nás tito politici přesvědčovali, že zatočí s trafikanty. Poprvé v historii je třeba i uvolněná (placená) funkce místopředsedy výboru.
KUMULACE FUNKCÍ. Piráti se i na vládní úrovni stále chlubí svou povolební strategií. Prý je jasná a nemění se ani po volbách. Tak pak ale nerozumím tomu, proč tvrdí, že nebudou v Radě s „kumulanty“ funkcí a přitom tam mají třeba kolegu Hlubučka, který je zároveň starostou Lysolají. Pirát Adam Zábranský k tomu řekl, že to je jen malá kumulace. Jsem rád, že jsem se dozvěděl, že se kumulace funkcí dělí na malou, velkou a možná i střední. Kde je ona hranice? Je to třeba místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková, která je zároveň na HMP radní pro kulturu? Přeci jen Praha 7 je velká městská část a obě funkce jdou jen stěží dělat na plný úvazek. Nevím, příště si vyžádám tabulku s rozdělením druhů kumulací .
Někteří koaliční zastupitelé včera několikrát ukázali, že ve svých názorech a stanoviscích nejsou příliš konzistentní. Rád bych věřil tomu, že se jedná spíše o takové porodní bolesti nově vzniklé koalice. Ale mám určité obavy. Trochu mi současná koalice připomíná projekt Žít Brno, kde aktivisté vzbudili v Brně také velké naděje, dostali se do vedení města, ale ukázalo se, že jde o prázdnou skořápku a v dalších volbách se do zastupitelstva už nedostali. Situace v Praze je teď tak trochu podobná, jako v Brně před čtyřmi lety. Tak snad to nebude něco na způsob Žít Praha. A abych končil pozitivně, jsem rád, že jsme včera i jako opozice hlasovali pro dva členy Rady, o kterých si myslíme, že jsou kvalitními kandidáty – Hana Kordová Marvanová a Petr Hlaváček. Stejně jako koalice nemusí válcovat opozici, nemusí opozice být a priori proti všemu, co vzejde z koalice.