(Ne)aktuální odkaz Jana Palacha

16. 01. 2012 | 13:33
Přečteno 3096 krát

Patřím ke generaci, která zná události roku 1968 jen z vyprávění. Pro generaci mých rodičů bylo to období v mnoha ohledech zásadní. Srpnová okupace rozhodla nejen o dalších dvaceti letech ekonomické a hospodářské stagnace. Po euforii jara 1968 následovala deziluze, morální a charakterová devastace, jejíž plody sklízíme doposud.


Čin Jana Palacha, jehož výročí si dnes připomínáme, patřil k těm nemnoha zábleskům světla v temnotě normalizačního pragmatismu a letargie. Zoufalý výkřik do tváře mlčící většiny, naléhavý apel na svědomí těch, kteří se zoufale pokoušeli utišit jeho hlas. Tváří v tvář bolesti a utrpení, kterou si Jan Palach dobrovolně zvolil, nešlo zůstat netečným. I tehdy lidé zareagovali různě – slzy bolesti a zahanbení se mísily s nepochopením a pohoršením. Došlo i na výčitky za zmaření mladého života a odsudky sebevražedného činu.

Když dnes přemýšlím o činu Jana Palacha a reakcích, které dnes vyvolává, vybavují se mi citát klasika světové literatury. G. K. Chesterton dává pádnou odpověď všem, kteří by chtěli zaškatulkovat Palacha mezi sebevrahy a osoby trpící sebedestruktivní patologií: sebevrah pohrdá životem, zatímco mučedník pohrdá smrtí.

Myslím, že memento Jana Palacha je v mnohém aktuální i dnes. Jenže lidská apatie, rezignace, nihilismus, letargie a vypočítavost jsou stále tytéž. I dnes často mlčíme tam, kde bychom měli křičet. I proto je potřeba si Palachovo výročí stále připomínat, mluvit nahlas o motivacích jeho činu a stejně jako tenkrát on burcovat lidi k osobní statečnosti a aktivitě. I proto nebyla tehdy jeho oběť zbytečná...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Viola napsal(a):

"stejně jako tenkrát on burcovat lidi k osobní statečnosti a aktivitě"

to spíše bylo burcování k pasivitě. Kdyby se toho mnozí chytli, nedej Bože všichni, tak kde bychom asi tak byli?
16. 01. 2012 | 13:49

Ládik!!! napsal(a):

Smrtí pohrá i leckterý opilec.
16. 01. 2012 | 13:50

gaia napsal(a):

dnes, 43 let po jeho smrti ,rekapitulujem-li výsledky, musí každý uznat, že jeho smrt, byla naprosto zbytečná.
16. 01. 2012 | 13:56

Martin napsal(a):

Memento Jana Palacha nepochybně existuje a to že ničivý účinek sebevraždy v boji proti nepříteli je nulový, nepřítel z toho má leda tak legraci. Trvalo 20 let než studenti vypilovali taktiku alespoň do demonstrací na náměstích, jež se ukázaly jako mnohem účinnější.
16. 01. 2012 | 13:57

neutrino napsal(a):

Jan Palach přinesl českému národu největší oběť - vlastní život. Jsem pamětníkem a vím, jak to občané přijali. Když se na to dívám z pohledu upynulých let, Pražské jaro trvalo příliš krátce a co po něm následovalo a trvá v podstatě dodnes, nepřineslo obyčejným lidem nějakou zásadní změnu v duchovním životě a hmotně si z nich polepšilo dost málo, než se stačili vzpamatovat ze změn po sametu, bylo většinou už vše rozkradeno, rozprodáno cizákům a vše oč se před tím snažili zesměšněno. Proto se nedivím, že oběť Jana Palacha nezapomínají, ale také nepřipomínají.
16. 01. 2012 | 14:07

vlado napsal(a):

Na rozdíl od autora blogu atmosferu těch dnů a let si velmi dobře pamatuji.Nebudu polemizovat zda to byla doba stagnace, když bych měl srovnávat s dneškem. V morální oblasti je to však velký úpadek společnosti. Čelní politici, kteří vyznamenávájí vrahy Mašíny a prohlašují je za HRDINY HODNÉ NÁSLEDOVÁNÍ a přitom se dovolávají morální autority Jana Palacha? O čem to svědčí? Před národem, kterému mají být vzorem dokáží vrahy srovnávat s osobní obětí Jana. Ty přece nemohou být vzorem naši mládeži ani nám co něco pamatujem.
16. 01. 2012 | 14:11

Viola napsal(a):

neutrino,

jeho čin byl velmi nebezpečný, ale z hlediska rodičů dětí v jeho věku, neboť nálada v té době byla vypjatá. Děti v pubertě jsou náchylné k neuváženým činům a on byl příklad, který prý chtělo následovat několik lidí a také následovalo. Možná si i někteří takto postižení rodiče říkají, kéž by nebylo Palacha.
16. 01. 2012 | 14:14

Viola napsal(a):

vlado,

ano žijeme pravděpodobně v kultuře smrti a ne života.
16. 01. 2012 | 14:16

gaia napsal(a):

Viola

ano věřím, že Zajícova rodina mu nemůže přijít na jméno a že svému synovi dodnes neodpustila ani paní Palachová.
16. 01. 2012 | 14:20

Ivan napsal(a):

Vážený pane, rok 68 a Jan Palach současnou generaci neosloví. Pokud z poctivé mzdy (nemyslím celostátní průměr)sotva uživíte rodinu a na šetření můžete rovnou zapomenout, tak jsou ideály vzdáleny na světelná léta. A poznámka na závěr: I francouzská revoluce měla prvotní podnět ve vysokých cenách chleba. Když se rozjela naplno, úředně stanovený kat žádal Konvent o snížení počtu poprav, protože i se svými pomocníky nebyl schopen jimi stanovené množstí poprav zvládnout. Revoluce (jakákoliv) je jako Saturn, i ona požírá své děti. Kdo je autor tohoto rčení?
16. 01. 2012 | 14:21

Kuchař: napsal(a):

Palachova doba přijde znova.
Komunisti v Rusku a tady ještě neřekli poslední slovo.

Bolševici, zasaďte šeříky.
16. 01. 2012 | 14:30

Ing. N. napsal(a):

(autor)

Jak byste hodnotil čin dnešního studenta, který by se upálil na protest proti tomu, co se v naší zemi děje?
16. 01. 2012 | 14:30

avanti napsal(a):

Pohŕdání životem,nebo smrtí vyjde nastejno.A paří do psychiatrie.V r. 2009 provedený sociologický výzkum vykazuje jako nejlepší 80. léta,a za nejhorší posledních 10 let.
16. 01. 2012 | 14:30

Kuchař: napsal(a):

avanti:

Prosím, dejte odkaz na ten sociologický výzkum.
16. 01. 2012 | 14:38

DF napsal(a):

Lze s Vámi pane Bělobrádek pouze souhlasit, 43 let po jeho smrti,rekapitulujeme li výsledky, je nutné uznat, že jeho smrt, byla opravdu ale opravdu zbytečná.
Nikoho nezajímá a je pouze učebnicovým případem pro skripta z psychiatrie.
16. 01. 2012 | 14:41

Avanti popolo napsal(a):

kuchaři
nejlépe jsme se měli za normalizace, to každý pamětník ví.
16. 01. 2012 | 14:49

Kuchař: napsal(a):

avanti:

A ten sociologický průzku, co jste citoval, je kde ?
16. 01. 2012 | 14:52

jája napsal(a):

Kuchař - jak kdo...
16. 01. 2012 | 14:55

Avanti popolo napsal(a):

Kuchaři

já jsem někdo jiný, já o průzkumu nepsal, vidím to jen pocitově.víte, že takový názor má víc lidí, jak se to krásně chatařilo a v práci večírky na MDŽ a na Rudý prapor, též byla Mikulášská a na vánoce kolekce. Kdo z vás to má, tedy dnes?

A toaleťál se všude fasoval, proto ho bylo v krámech málo, normální pracující ho nepotřebovali kupovat, ti si ho nosili z práce!
16. 01. 2012 | 14:56

Honza napsal(a):

to autor:

jste klasický lidovecký a ještě ke všemu politik, na rozdíl od Vás si ty roky velice dobře pamatuji a berte prosím na vědomí, že pro lidi Vašeho typu, stejně jako Klause, Zemana, .... svůj život neobětoval, ... pokud chcete uctít jeho památku = odkaz distancujte se zcela oficiálně od rozbií Československé republiky, tunelování země, ale a to především průdkého úpadku úrovně vzdělání, ... a za druhé presentujte jak hodláte dát tuto zemi do pořádku - v opačném případě jste nemravný člověk, který se jenom zviditelňuje a nikterak se neštítí pro své vlastní ego zneužit i oběti nejvyšší
16. 01. 2012 | 14:58

melčákova pohanka napsal(a):

Autor. Mně se Váš blog moc líbí,protože jsem tu atmosféru zažil a vím,že pro mě byl Palach a Kryl i posilou v době tzv.normalizace. Vím,že se tenkrát vše zvrtlo,tak jako se vše zvrtlo po předání moci v r.1989,ale pro mě byl a bude J.Palach Velkým i aktuálním nadále!!!! Čest jeho památce!!!!!
16. 01. 2012 | 15:04

jepice napsal(a):

Gaio, Libuše Palachová zemřela v roce 1980. Z dopisu, kterým odpovídala na kondolence, vyplývá, že ačkoli byla zdrcená zármutkem, synovi jeho čin nevyčítala. Jestli později svůj náhled změnila, se asi nedozvíme.
Kdyby žila, rozhodně bych se neodvážila tvrdit jí do očí, že Janova smrt byla zbytečná.
Když nic jiného, stala se jistým měřítkem hodnot a odhodlání je hájit pro Palachovu generaci. I když většina jeho vrstevníků došla k poznání, že sami zvolí život, určitě srovnávali jeho pozdější normalizační kvalitu s takovou, jakou jim přál Jan Palach. A možná jim to pomohlo při rozhodování, jestli je únosné přikyvovat režimu úplně na všechno.
16. 01. 2012 | 15:06

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Pane Bělobrádku, vyjadřujte se k raději k palčivým problémům a navrhujte řešení, jak z toho ven. Jinak tu dobu do voleb prošustrujete nekrology a vyčtenými vzpomínkami. Víte dobře, že sebevražda je proti vašemu náboženství a tak do toho raději nešťourejte. Sebevražda vlastního dítěte je pro každého rodiče nezhojitelnou ranou, zeptejte se paní Palachové, jestli si myslí, že ta oběť za to stála. Já jsem pamětník a jsem přesvědčen, že normalizace dala na tuto tragickou kapitolu jasnou odpověď. Všichni ti vzývaní hrdinové museli být nějak psychicky disponováni k takovému činu, v Jihlavě to byl např. komunista Evžen Plocek. Na toto téma by kvalifikovaněji pohovořil nějaký psychiatr, třeba se ještě přidá pan Radkin Honzák. Každopádně pohřeb Jana Palacha byl posledním vzepětím české inteligence, pak už nastala doba všeobecného selhání celé společnosti a důsledky prožíváme dnes a denně.
Byl to heroický avšak zbytečný čin, kdy naivita mladých lidí těžce ublížila jejich rodičům, proto je na svět nepřivedli.
Nepřeji vám, abyste byl někdy v budoucnu vystaven takovému utrpení. Mám s tím osobní zkušenost.
16. 01. 2012 | 15:18

Jana Pechová napsal(a):

Jan Palach byl jedním z hrstky skutečných Hrdinů tohoto národa, v pravém významu slova.
Jakékoli zpochybňující komentáře jsou plivancem na čistotu mravních zásad.
Pokud má někdo pocit, že smrt Jana Palacha byla zbytečná, pak by se měl zamyslet sám nad sebou.
16. 01. 2012 | 15:37

Kuchař: napsal(a):

Avanti:

Tu snahu překrucovat munulost tady vidím.A ještě se směšně opírá o neexistující sociologické průzkumy.
Zřejmě si tu u pana Stejskala dal dostaveníčko Svaz komunistických důchodců, kteří jsou placeni za dezinformace... brzo se dočteme, že Stalin byl hodný kouzelný dědeček.

Ale jo bolševici. Nic by se mi nelíbilo víc, než kdybyte to zase vzali pěkně po stalinisticku do ruky.Pokud se vám to povede,dávám té vaší ekonomice tak 5 let. Pak budete muset uzavřít hranice a znovu začít s terorem. To bych viděl tak na dalších 20 let.

No a pak konečně nepřijde sametová revoluce, ale ta která bude doopravdy soudit vaše zločiny.
16. 01. 2012 | 15:39

Agent W4C napsal(a):

Ano.Pokud se jedná o cizí osobu,proč tedy ne.Ale v momentě,kdy se to začne týkat nás či našich dětí,je patos o hrdinství pryč.Alespoň u většiny,z menšiny lidí,kteří jsou schopni a ochotni o této věci alespoň přemýšlet a vzpomenout si,v den výročí úmrtí J.Palacha.Znám mnoho lidí,kteří tento čin odsuzují a mluví,že tato oběť byla marná a zbytečná.V době,kdy se tento čin udál,nevěděl nikdo,jak to skončí.A bojím se,že tito lidé mají mnoho pravdy.Protože co se stalo??? Krom toho,že se národ na několik dnů či týdnů stmelil,se potom stalo,co se stalo-normalizace a vše,co s ní souvisí a souviselo.Jeho (Palachovou) smrtí se dosáhlo jen toho,že se každý rok vzpomíná Palachova (podle mne marná) oběť.Vždyť i po více ,než 22 letech se neumíme slušně chovat ani sami k sobě.Nač Palach položil svůj život na oltář ???
16. 01. 2012 | 15:46

melčákova pohanka napsal(a):

Agent W4C. Nedá se s Vámi obecně nesouhlasit. Ale není zvláštní,že na J.Palacha se vzpomíná již přes čtyčicet let? A není zvláštní,že pokus o změnu režimu v r.1988 odstartoval tzv.Palachův týden? A myslíte,že u někoho z nás či našich politiků se budou scházet každý rok lidé u jeho hrobu,tak jako je tradicí u J.Palacha a ještě si vzpomínám u K.Čapka a T.G.Masaryka...
16. 01. 2012 | 15:57

Občan napsal(a):

Čin Jana Palacha byl činem zcela nezralé zmanipulované osobnosti, která sice v životě ještě nic neudělala a nedokázala, ale přesto byla hluboce frustrována, osamělá a zneuznaná. Alespoň tak o něm hovořili jeho spolužáci s FF UK.

Okupace sice mohla být tím posledním spouštěčem, ale stejně tak se jím mohla stát o pár dní později dívka, která by nepřišla na rande.

Škoda mladého života - to je asi tak jediné, co se k jeho sebevraždě dá říci.

Jinak, pane Bělobrádku - děkujeme, nemáme zájem. jen kultík osobnůstky už se nám tu rýsuje.
16. 01. 2012 | 16:06

melčákova pohanka napsal(a):

Občan. Mohl byste napsat jaké máte rád spisovatele,filosofy,politiky či jiné osobnosti.Děkuji.
16. 01. 2012 | 16:11

Občanův mluvčí napsal(a):

Sebe, pohanko. Jen sebe.
16. 01. 2012 | 16:18

Gustáv Kočí napsal(a):

Teda Vobčane, vy v tom máte jasno!
16. 01. 2012 | 16:18

pgjed napsal(a):

Janu Palachovi patří obdiv a vděk. Stejně ovšem patří i těm, kteří jej následovali stejným způsobem. Jan Zajíc a Evžen Plocek.

Memento, které zanechali zároveň upomíná na to, abychom se vraceli k té době, k lidským osudům v ní a k tomu jak se tyto osudy promítají do dnešní doby. Myslím, že člověk, který měl cca 1/2 roku možnost nahlédnout do reality zvěrskosti bolševického režimu v podání autentických obětí a svědků, který měl příležitost sledovat všechny ty Dubčeky, Svobody, Husáky... v přímém přenosu, který viděl jezdit ruské tanky pod okny a střílet rusy do lidí, který zažil zběsilý amok milicí a SNB v srpnu 69 musel být neskutečně morálně otrlý a mravně vyprahlý, pokud mu to vše nebránilo vstoupit za normalizace do KSČ. A přesto se jich našly mraky. Dnes nám tito bezpáteřní nositelé prdelí na kšandách (pan Stejskal, prosím, přimhouří oko) v různých peticích a při různých příležitostech nabízí jako hlavní devizu svou zásadní a programovou nestranickost. A těch, kteří jdou za krysařskou píšťalou je stále dost.
16. 01. 2012 | 16:38

Al Jouda napsal(a):

Zdáse, že Jan Palach hodil perlu sviním!
16. 01. 2012 | 16:47

Lila napsal(a):

Občan

Lžete! Zapomínáte, že spolužáci i spolužačky Jana Palacha ještě žijí a paměť neztratili. S tímto plivancem u soudných lidí neuspějete.
16. 01. 2012 | 17:29

český maloměšťák napsal(a):

Buddhističtí mnichové se také upálili...a také to nebylo nic platné...naopak - válka ve Vietnamu eskalovala.../mimochodem tkzv. okupační zvěrstva roku 1968 jsou ve srovnání s miliony mrtvých a miliony zamořených hektarů - se vší úctou k trpícím...procházkou v ordinaci z růžové zahrady/

No a pak přišel John Lennon a jiní...a neupalovali se. Prostě začli tlačit - pomocí slov, manifestací, hudby...slov o pravdě a lásce, o světě bez náboženství...a válka skončila.

Vím, že to porovnání není fér - konstelace společností byly různé... a o konci okupace v ČSSR spíše rozhodl Teng Siao Pching...než Havel....ale ta symbolika...

Prostě když se upálil (a ono to tak bylo - nemusel se nechat vydat) Hus - tak bylo, je a bude všem jasné proč. A zanedlouho po jeho smrti se to ukázalo.
Když se upálil Palach - tak jemu to asi jasné bylo, proč.
A Bělobrádkovi to po skoro 50 letech je též jasné :---()....ale to nic nemění na faktu, že se prostě našlo jen pár takových jako byl Lennon a ti, co dokázali zsatavit válku.

/kdysi prý prohlásil Nixon, že Lennon je pro něj daleko nebezpečnějším nepřítelem než Sovětský Svaz/

Takže Palchovi s úctou (stejně tak i daším, co věděli proč tak konají).
Ale kecálkům - co ex post hledají v jeho činu pravdu - aniž by svým životem tu pravdu potvrdili - neúcta a úsměšek.
A že jich jsou. Těch hyen - co jsou schopny trhat tělo mrtvého ...hlavně když je při tom bere kamera....

(je to pouze shoda okolností, že tento komentář/mikroglosu/ píšu pod Bělobrádkem...on snad dokonce ani tehdy ještě nebyl na světě)
16. 01. 2012 | 17:40

Občan napsal(a):

To Líla:

Až si o něm něco zjistíte, tak vykládejte moudra.
Právě podle vzpomínek spolužáků byl uzavřený, samotářský, přecitlivělý a proto reagoval na dobové události jinak a silněji než ostatní. Proto asi také nenašel následovníky.
Víte, kdyby to co Palach udělali všichni kdo nesouhlasili s okupací, tak by tu jaksi nezbyl nikdo, kdo by dával najevo, že jsou věci špatně a kdo by další lidi přiměl k tomu, aby svůj nesouhlas také vyjadřovali.
Nikoli mrtví, ale živí zorganizovali převrat v r. 1989. Pro koho to vlastně dělali se ukázalo o pouhé dva roky později - někteří vědomě, jiní nevědomky v naivním přesvědčení, že to dělají pro "blaho lidu".

Palachůch čin byl zbytečný v tom, že vedl k jeho smrti. Stejně jako Zajícův nebo Plockův. Byli by více prospěli, kdyby zůstali naživu. Zejména Palach a Zajíc, protože mohli (ale také nemuseli) dospět v silné osobnosti.

Mimochodem, je zajímavé, že pan Bělobrádek se ani neobtěžoval vzpomenout Evžena Plocka z Jihlavy. Ten totiž přesto, že byl komunista, byl hluboce křesťansky založeným člověkem.

Člověk má právo sáhnout si na život jen ve zcela bezvýchodné situaci, kdy ví, že nemá šanci zachránit si život a kdy smrt je jediným východiskem z utrpení, bolesti, nemoci nebo z ohrožení sebe sama a dalších lidí. Jinak ne; rodiče jej přivedli na svět aby žil, ne aby zemřel v mladém věku. Navíc aniž v životě něco dokázal.
Proto byli Palach a Zajíc nevyspělými osobnostmí, jednajícími impulsivně pod vlivem vnějších událostí.
16. 01. 2012 | 18:21

Divobyj napsal(a):

Pane Bělobrádku,

Loupež století,tedy tzv.vyrovnáníse státu s církvemi"je téměř dokonána.
Co vy na to?
Vypadá to,že raději nechcete tento problém jitřit,aby se o něm příliš nemluvilo.
Jinak řečeno-Pššt,nerušit,právě krademe!
16. 01. 2012 | 19:29

prorok napsal(a):

Jak to bylo s Jendou (z pameti disidenta)

No, jak. Kdyz von Jenda se chtel porad nejak zviditelnovat a podobne, ze. Tak jsme rekli at se teda skrtne, ze, ze ho pak uhasime hasicakem. Ten jsme ukradli na PBH. Cestou jsme se ale stavili na par peniku a podobne, ze, a ten hasicak nam tam nekam zapad, ze. Jenze von to Jenda uz nemoh vydrzet a skrtnul se, ze. Ale kdyz my nemeli ten hasicak a podobne, ze, tak jsme si rekli, ze uz ho teda nechame dohoret, ze se to pozdeji muze hodit, ze.
16. 01. 2012 | 19:52

ing. N. napsal(a):

(český maloměšťák) píšete:

"kdysi prý prohlásil Nixon, že Lennon je pro něj daleko nebezpečnějším nepřítelem než Sovětský Svaz"

Je to pravděpodobné, protože zpíval o míru, a to bylo velmi nebezpečné. Tak jako skončil Lennon, skončili i další - princezna Diana (bojovala proti používání nášlapných min), Indíra Ghándiová, Radžíf Ghándí, Olaf Palme. Tito lidé se snažili o udržování míru ve světě.
16. 01. 2012 | 20:10

Agent W4C napsal(a):

Pro melčákovu pohanku...
Ano je pravdou,že drtivá většina z nás žije a prožije život zcela v anonymitě.Po naší smrti neštěkne po nás ani pes.Je pravdou,že Palach je mediálně známou osobností a tou i navždy zůstane.Asi jako J.Hus.Co se Palachova týdne týče,ano,s tím nelze,než souhlasit.Ale Vžijte se do situace a zoufalství rodičů,kteří se dozví,že jejich syn,ačkoli hrdina a já nevím,s kolika přívlastky,si sáhl na život a že už nikdy nebude.Víte,jedna z nejhorších věcí na tomto světě je dívat se do hrobu vlastnímu dítěti.A tady veškerý patos končí.U šílené bolesti jeho rodičů.Ale nechci a nemohu se přít a konečně,Máte právo na svůj vlasní názor,jako každý občan.Jen si myslím,že Vy se díváte na tuto věc s nějakým duchovním mementem a vyššími ideály.Já zase z pozice zlomeného a zdrceného rodiče,který přišel o syna či dceru.Ale asi tak to má být.Že přeji hezký večer.
16. 01. 2012 | 20:19

Midori napsal(a):

Jendovi Palachovi pokládám růži na jeho hrob.
16. 01. 2012 | 20:35

melčákova pohanka napsal(a):

Agent W4C. Absolutně Vám rozumím a máte naprostou pravdu,že pro mě je J.Palach mementem a vyšším ideálem a pro Vás i ostatní to může být úplně prozaičtější,ale o to bolestivější!!! Já sám nemám děti a jednou jsem si posteskl před známým a on mi řekl buď rád-já je sice mám,ale po rozvodu jsem je již neviděl...Ach jo! I Vám klidný večer a dobrou noc!
16. 01. 2012 | 20:53

mb napsal(a):

souhlasím s jepicí ... a pro vlada myslím, že jako vzory potřebujeme jak Palacha, tak Mašíny ...

s pozdravem ...
16. 01. 2012 | 21:06

Zbyněk Matyáš napsal(a):

neutrino:
Také jsem pamětníkem a také vím, jak to tehdy lidé přijali: většinou s lítostí a bolestí a především s nesouhlasem. Jako čin, který nejenže nemůže nic změnit, ale demotivuje a demoralizuje svou nenásledovatelností a bezperspektívností.
16. 01. 2012 | 22:25

Zbyněk Matyáš napsal(a):

mb:
"myslím, že jako vzory potřebujeme jak Palacha, tak Mašíny ..." Příšerné myšlení, zjevně to nemáte v hlavě v pořádku.
16. 01. 2012 | 22:26

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jana Pechová:
Vaše poslední věta by správně měla znít: Pokud si někdo myslí, že smrt Jana Palacha něčemu dobrému pomohla, měl by se zamyslet sám nad sebou. Tak tedy, komu a čemu upálení Jana Palacha pomohlo?
16. 01. 2012 | 22:33

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pavel Bělobrádek:
Doufám, že nejste věřící katolík, katolická víra sebevraždy odsuzuje.
Také byste se měl seznámit s významem pojmu ´mučedník´, není to totiž sebevrah, ale oběť umučená pro své přesvědčení.
16. 01. 2012 | 22:46

melčákova pohanka napsal(a):

Z.Matyáš. K neutrinovi. Musím s Vámi hluboce nesouhlasit a je mi z Vás smutno...A souhlasím,že oběť J.Palacha pro Vás byla zbytečná!!!
16. 01. 2012 | 23:10

Zbyněk Matyáš napsal(a):

melčákova pohanka:
Pro Vás také, jenomže to pro slzy nevidíte.
Btw.: nepřipadá Vám trapné současné faktické politické zneužívání Palachova činu?
V duchu Vaší poznámky bych mohl říct, že je mi z Vás trapně. Ale není, mám pochopení.
16. 01. 2012 | 23:27

melčákova pohanka napsal(a):

Z.Matyáš.Vy víte o mně kulový...Reagoval jsem na Vás jen proto,že jste nemluvil jen sám za sebe,ale za lidi,kteří to podle Vás přijali s nesouhlasem!
16. 01. 2012 | 23:46

Zbyněk Matyáš napsal(a):

melčákova pohanka:
Samozřejmě, jsem pamětník a proto vím, že tehdy nikdo z mého okolí čin J. Palacha neschvaloval.
17. 01. 2012 | 00:03

paměť národa napsal(a):

v nemocnici na popáleninovém centru udělal nějaký novinář s primářkou oddělení rozhovor na smrtelné posteli. Zde sám pacient Palach řekl, že to byla hloupost a ať to jiní nedělají.
V současné "demokratické" společnosti tuto předsmrtnou nahrávku odvysílal Český rozhlas, jako připomínku jednoho výročí.
primářka s novinářem nařkla rozhlas z porušení autorských práv, proběhl soud, rozhlas musel zaplatit odškodné a nahrávku zničit!

Kdo má dnes zájem, aby se ničily autentické nahrávky? Aby se nevědělo, jak to tenkrát skutečně bylo?
17. 01. 2012 | 08:18

Levičák napsal(a):

Jsem pamětníkem a rok 1968 si dobře pamatuji.Probuzení s rádiem,které hlásilo okupaci naší země sovětskými vojsky bylo hrozné.Pro nás nedospělé proto,že jsme skutečně nemohli pochopit,že sovětští vojáci podávaní nám ve škole jako naši osvoboditelé a jako vzory se náhle stali okupanty a pro dospělé i komunïsty opět věcí neuvěřitelnou,že náš přítel Sovětský svaz sem poslal svá vojska v noci,jako zloděje v tancích označených bílými pruhy.Stejně frustrovaně se musel cítit i Jan Palach.
Jeho čistá duše nemohla pochopit a srovnat se s touto skutečností.Jeho čin měl skutečně burcovat národ k odporu.
A národ se skutečně k odporu vzchopil,některé tanky hořely od zápalných lahví,lidé se snažili vysvětlovat vojákům,že u nás žádná kontrarevoluce není.Ale obyčejní ruští vojáci plnili pouze rozkazy,jako každá armáda na světě.A ty přišly zeshora a byly politicky motivované.Obyčejní vojáčci byli také pouhými oběťmi.
Po uplynutí řady let se můj pohled na tuto dobu také částečně změnil.V té době zde skutečně náznaky přechodu ke kapitalismu byly.Začalo se mluvit o restruktualizaci průmyslu,zavírání uhelných dolů,zavírání podniků těžkého průmyslu.Kdyby k okupaci nedošlo,možná by devastace naší země skutečně nastala již v té době a dnes již bychom byli na tom skutečném dně.Možná....
Přesto si nadále Jana Palacha vážím,ale myslím si,že dnešní mocní nemají nejmenší právo ho používat pro svou ideovou demonstraci.Myslím si,že kdyby Jan Palach žil,zopakoval by svůj čin jako protest proti dnešním polistopadovým vládcům a vlastizrádcům.
Stavět jméno Jana Palacha vedle hrdlořezů typu bří.Mašínů je možné pouze v chorém mozku.I některé členy tzv.třetího odboje.
U mě je boj brán jako postavení se se zbraní v ruce proti ozbrojené složce nepřítele.Činy bří.Mašínů je řadí mezi teroristy,kteří dnes nastražují bomby mezi civilní občany a bojují tak také proti režimům.
Oslavovaní agenti chodci,překračující se zbraní v ruce naše hranice a zapalující stohy,chlévy,aby uškodili zemědělství, pro mě také nikdy hrdiny nebudou,jejich činy opět vypovídají jen o terorismu.
Myslím si,že je na čase aby se dnešní farizejové přestali jménem Jana Palacha ohánět,ten s nimi neměl nic společného.
17. 01. 2012 | 08:18

jepice napsal(a):

Možná by opravdu šlo uzavřít spor, jestli Palachova smrt byla zbytečná, tím, že pro někoho opravdu byla.
Ale toho si sám Palach byl určitě vědom.
To, co udělal, nebylo určeno ve prospěch právě vylézajících normalizátorů, prospěchářů, už zase nachystaných odvolat kdeco, natěšených estébáků....těm všem určitě nepomohl, proč jim to nepřiznat.
Mnoha z těch ostatních pomohl uchovat vědomí, že lež zůstává lží, i když ji politbyro opakuje šestkrát denně, klaně se přitom k východu.
17. 01. 2012 | 09:26

rodinný typ napsal(a):

štěstí, že sem ty sovětské tanky v 68 přijeli a o 20 let oddálily to, co sem vtrhlo po 89. Alespoň jsme mohli prožít 20 let klidného života, vychovat děti a mít slušné zaměstnání, ze kterého se nás nikdo nesnažl vyhazovat. A lidé si byli rovni, každý děla něco potřebného, ať už to byla uklízečka, doktor nebo ředitel závodu. Žili jsme si pěkně a žádného Palacha jsme k životu nepotřebovali. i on mohl prožít pěkný život, dělat radost rodičům a něco dobrého vykonat. Dnes již mohl být v důchodu těšit se z vnoučat a mohl si s uspokojením říci, nežil jsem nadarmo, něco po mne zůstane, budu neustále žít ve svých dětech a dětech jejích dětí... A žil jsem podle křes´tanských ideálů, aby měl p. Bělobrádek radost
17. 01. 2012 | 09:32

jepice napsal(a):

Pane levičáku,
ano, chápu vás. Z vašeho pohledu /dnešního/ to tenkrát kontrarevoluce určitě byla. V tom smyslu, že měla napravit, co způsobil rok 1948, a vrátit tuhle zemi tam, kam svou meziválečnou demokratickou tradicí patřila. Že to tak neviděl Dubček, je docela možné. Ale obyčejní lidé, jako byli moji rodiče, v takový vývoj ve skrytu duše opravdu doufali. Nic neměli, ani předtím, ani tehdy, ani potom. Majetek bylo to poslední, na co mysleli. Jen se chtěli pořádně nadechnout bez tajných za zády, číst svobodný tisk, cestovat, vychovávat děti po svém. Pár měsíců to vypadalo, že by to mohlo jít. Pak ta naděje, že budeme součást normální Evropy, zase umřela.
Jestli chcete tvrdit, že Palachova naděje se té naší nepodobala, je mi líto, nic s vámi nenadělám.
17. 01. 2012 | 09:42

rodinný typ napsal(a):

paní jepice

Palach neměl naději, ale beznaděj, byl psychicky nemocný a měl rozervané nitro. Měl se léčit. Normální člověk přeci neřeší problémy tak, že si sáhne na život.
To by lidstvo vymřelo, s problémy se lidé setkávají po celou dobu svého života, ba i lidské exostence. Sebedestruktivní postupy nelze nikomu doporučovat ani dávat za vzor, tím méně mládeži.
17. 01. 2012 | 09:47

melčákova pohanka napsal(a):

Z.Matyáš.Vy o koze,já o voze. Nejde o schvalování činu-upálení,ale o poselství a vzkaz,kterým nám ostatním dal. Proč byl jeho pohřeb,takovým vzedmutím společnosti? Levičák.Zcela se pod Váš příspěvek podepisuji.
17. 01. 2012 | 12:35

Ing. N. napsal(a):

Dozvěděla jsem se, že se po roce 1989 upálilo několik lidí. Odkazy jsem našla pouze na tato jména:

Zdeněk Adamec, 19 let, upálil se 6.3.2003
Roman Mášl, 21 let, upálil se 1.4.2003

Tyto oběti, včetně Palacha byly zbytečné, protože nespokojenost se dá vyjádřit i jinak, zejména v době internetu.
17. 01. 2012 | 13:19

melčákova pohanka napsal(a):

Ing. N.Mohu Vás poprosit,ať nesrovnáváte nesrovnatelné? Děkuji.
17. 01. 2012 | 13:31

rodinný typ napsal(a):

pohanko

proč když 2 dělají totéž, tak to není totéž?
17. 01. 2012 | 13:56

melčákova pohanka napsal(a):

rodinný typ.Podle mě jde o historický kontext...V roce 1968 se naše generace poprvé dočkala krátkého období bez cenzury,vydávání zakázaných knih,apod.. A J.Palach správně tušil,že po invazi se společnost stáhne a stav se vrátí před rok 1968 či bude ještě horší,což byla pravda,a tak se snažil burcovat veřejnost k aktivitě. Pro většinu marně,ale pro mě byl po celou dobu normalizace i dnes nadějí a takovým světlem,že ne všichni spoluobčané jsou kolaboranty.A nejvíce mě uráží,když tohoto chlapce a citlivého člověka někdo známkuje jako psychicky nemocného. Kéž by bylo v tomto národě tzv. psychicky nemocných lidí a nikoliv tolik Melčáků,Pohanků...
17. 01. 2012 | 14:29

mb napsal(a):

Zbyněk Matyáš napsal(a):
mb:
"myslím, že jako vzory potřebujeme jak Palacha, tak Mašíny ..." Příšerné myšlení, zjevně to nemáte v hlavě v pořádku.
16. 01. 2012 | 22:26

myslim matyášu že to v hlavě nemáte v pořádku vy ...

protože brali li bychom jako nezpochybnitelné mravní vzory pouze oběti a trpitele ( palach, horáková ) ... pasivisty ...

a žádné aktivisty ... bylo by to marné, a neměli bychom žádné vzory k aktivnímu chování: jako třeba odprásknout bolševika ...

pokud s mým názorem nesouhlasíte, tak to napište ...

ale zdržte se urážek zda to mám či nemám v hlavě v pořádku ...

s pozdravem matyášu ...
17. 01. 2012 | 15:09

mb napsal(a):

Matyáš napsal: Samozřejmě, jsem pamětník a proto vím, že tehdy nikdo z mého okolí čin J. Palacha neschvaloval.

... vaše okolí bylo 1. blbé ....

a schvalovalo vaše okolí normalizaci, vpád vojsk a mravní, občanskou a duchovní devastaci ... ???

pak jste kolaborovali a jste kolaborant ...

njn ... stane se ...
17. 01. 2012 | 15:12

mb napsal(a):

rodinný typ napsal: Normální člověk přeci neřeší problémy tak, že si sáhne na život.

poměry v letech 68/69 byly vše jiné než normální ...

Palach se pokusil vybudit národ z apatie / letargie ...

do které padala po invazi a s postupným smiřováním se s kolaborací ....

palachovy požadavky byly 2: zrušení cenzury a zastavení vydávání ´Zpráv´...

chtěl toho Palach tolik ... ???

asi ne ...
17. 01. 2012 | 15:16

mb napsal(a):

souhlasím s rodinným typem: To by lidstvo vymřelo, s problémy se lidé setkávají po celou dobu svého života, ba i lidské exostence. Sebedestruktivní postupy nelze nikomu doporučovat ani dávat za vzor, tím méně mládeži.

proto nestačí dávat mládeži za vzor Palacha ( a Horákovou) ale i další hrdiny bojovnějšího ducha ( a činu ) ...
17. 01. 2012 | 15:18

melčákova pohanka napsal(a):

mb. Čas ukázal,že toho chtěl na tu dobu dost!! Samozřejmě dnešním pohledem se to jeví jinak. Díky za připomenutí Zpráv,což mi již vypadlo..
17. 01. 2012 | 15:21

rodinný typ napsal(a):

Horáková byla teroristka, čím jiným je někdo, kdo řekně

raději bych nechala rozbombardovat celou Prahu, než nechat svou dceru žít v komunismu
to máme pěkné vzory, zlatý Fučík a Maruška Kudeříková.

Copak se nezmůžete na nějaký opravdu podnětný vzor?
17. 01. 2012 | 15:38

mb napsal(a):

tak ja nevim, masaryk, bolzano, heliodor píka, gabčík a kubiš, kriegel v 68, možná komenský ...
17. 01. 2012 | 17:05

Anellus napsal(a):

Patřím ke generaci, která osobně a při vědomí souvislostí prožila jak rok 68 tak jeho "úspěšnější" reprízu r.89. V r.68 mi bylo 19 let a studoval jsem na Př.fak.UK v Praze. Musím oponovat tvrzení autora, že následujících 20 let následovala ekonomická nebo morální stagnace ČSSR. Opak je pravdou. V porovnání s 21 lety resuscitovaného kapitalizmu u nás patří 21 let normalizace k ekonomicky i sociálně nanejvýš úspěšnému období československých a českých dějin. Netřeba se tady rozepisovat o realizovaných velkých investičních stavbách tohoto období jako Dukovany, Temelín, Mochovce, dalších minimálně 5-ti velkých tepelných elektrárnách, dálnice, metro, celý petrochemický průmysl v Litvínově, Bratislavě (Slovnaft) , cca 15 velkých přehradních nádrží atd.,atd. Socializmus dokázal právě hlavně za posledních 21 let své existence vytvořit tak solidní hospodářskou základnu a nadat své obyvatele tolika sociálními právy a to skutečně realizovanými, že se za 22 let rozkrádačky po převratu v r 89. ještě ani nepodařilo rozkrást vše a likvidovat úplně všechny sociální vymoženosti ačkoliv se všichni zúčastnění opravdu ale opravdu velmi snažili a nadále snaží. Nevím nakolik a kdo prožíval léta normalizace v nějaké letargii a zoufalství, z níž by nás měl Palach burcovat svojí sebevraždou, já ne a většina mých současníků, také ne studovali jsme a později pracovali a vychovávali své děti v solidním a celkem lidském systému. A ta tzv. okupace nikoho nepálila, vždyť Sověti byli celých 20 let tichounce zalezlí ve svých výcvikových prostorech a v Praze se těch pár tuctů ruských "poraděnků" systematicky upíjelo. Byli spíše k smíchu ve svých placatých brigadýrkách a v porovnání s dnešními 90 000 zahraničních vlastníků všeho u nás a nejrůznějších unijních dohlížitelů, vlastně zcela neškodní. Tak jsem to viděl já a z tohoto pohledu mne Palachův čin dnes naprosto neoslovuje, Mne dojímají zprávy o sociálních sebevraždách upálením, o bezdomovcích uhořelých v zahradních chatkách nebo umrzlých, což je u nás již běžný zimní folklór.
17. 01. 2012 | 20:14

mb napsal(a):

mně se pro vás smazala reakce anelle ... tak znova ...

ten názor který píšete je názorem kolaboranta ( kolaborantským )

ne že by nemohl být z vašeho pohledu oprávněný ...

zdá se mi že pomíjíte neblahé rysy normalizace jako je devastace životního prostředí, odchod intelektuálních elit / špiček do zahraničí ( což ovšem uvítají second hand elity ... vlada mediokracie )

myslim že v 68 nehrozil obrat k turbokapitalismu, plánovala se třetí cesta ...

a mentálně má myslím český národ blízko seveřanům ( ´socialismus´ ... ale SVOBODNÝ !!!! ) pokud dokáže potrestat své zloděje, lumpy a parazity ...

škoda že narod tu šanci nedostal ...

za normalizace vyrostli všichni lumpi kteří následně privatizovali ....

jinak myslím že analogický příspěvek vašemu by mohl napsat dělník za hitlera, protože se taky neměl tak špatně ... a hitler mu rozšířil sociální práva ...

prostě když máte svobodu, můžete si spánembohem volit levicovou stranu ...

ale když máte diktaturu proletariátu s ksčm avantgardou tak vám zbývá akorát držet hubu a krok ....

s pozdravem
17. 01. 2012 | 20:47

Zbyněk Matyáš napsal(a):

mb:
Bažante, podle mého názoru eufemisticky řečeno je Vaše logika v nepořádku, protože:
1) ´Odboj´ bratří Mašínů vyústil ve vraždy nevinných lidí a k ničemu pozitívnímu nevedl.
2) Sebeupálení J. Palacha vedl k sebevraždě nevinného člověka a k ničemu pozitívnímu nevedl. V situaci přímočaré agrese jedné ze dvou tehdejších supervelmocí za souhlasu druhé proti malému státu nějaké burcování lidí z letargie či apatie bylo přinejmenším nesvědomité počínání, spíše však mladickou nerozvážností.
3) "Odprásknout bolševika", řečeno Vašimi slovy, je výplodem buď politického asociálního extrémisty anebo člověka, který to nemá v hlavě v pořádku. Vyberte si.
4) Já i všichni v mém okolí racionálně realisticky jsme považovali Palachův čin za kontraproduktívní. Považovat tento postoj za kolaboraci může jenom hloupý fanatik. Národ spáchat sebevraždu nemůže, dokud nepřestane být národem.

"Stavět jméno Jana Palacha vedle hrdlořezů typu bří.Mašínů je možné pouze v chorém mozku"
17. 01. 2012 | 08:18
17. 01. 2012 | 22:19

Zbyněk Matyáš napsal(a):

mb:
"ale když máte diktaturu proletariátu s ksčm avantgardou tak vám zbývá akorát držet hubu a krok ...."
Bažante, je vidět, že o té době nevíte zhola nic. Nevíte nic o tom, kolik dobrých věcí a záměrů se prosadilo navzdory ortodoxním komunistům, mnohdy s využitím oficiálního propagandistického aparátu, za všechny uvádím jen JZD AK Slušovice. A právě proto, že sloužilo jako důkaz reálných možností, bylo po plyšáku úsilím státních orgánů a nejvyšších politiků v čele s prezidentem republiky zlikvidováno. Tak se laskavě přestaňte otírat o nějaké kolaboranty, zrovna Vy, který tady kolaborujete se lháři.
17. 01. 2012 | 22:33

Zbyněk Matyáš napsal(a):

melčákova pohanka:
"Proč byl jeho pohřeb,takovým vzedmutím společnosti?"
Na pohřbu J. Palacha, který se stal národní manifestací, všichni smuteční řečníci vyjádřili varování před opakováním takového způsobu protestu a poukazovali na fakt, že jen živí mladí lidé mohou se pokusit věci změnit. Mám záznam celého pohřbu na CD, které vyšlo brzy po plyšáku. Můžete se nadále rozplývat dojetím nad hrdinským činem, pro realisty takový impuls k aktivitě nebyl třeba.
17. 01. 2012 | 22:45

Zbyněk Matyáš napsal(a):

ing. N.:
O internetu tehdy nebylo potuchy. ☺
"v souvislosti s komunistickým režimem se upálili:
Ryszard Siwiec (8. září 1968) – na protest proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa a proti porušování lidských práv v Polsku
Jan Palach (16. ledna 1969) – na protest proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa
Josef Hlavatý (20. ledna 1969) – na protest proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa
Sándor Bauer (20. ledna 1969) – na protest proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa a proti komunistickému režimu v Maďarsku
Miroslav Malinka (22. ledna 1969) – pokus o sebeupálení na protest proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa
Jan Zajíc (25. února 1969) – na protest proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa
Evžen Plocek (4. dubna 1969) – na protest proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa
Márton Moyses (13. února 1970) – na protest proti komunistickému režimu v Maďarsku a v Rumunsku
Romas Kalanta (15. května 1972) – na protest proti okupaci Litvy Sovětským svazem
Oskar Brüsewitz (18.srpna 1976) – na protest proti komunistickému režimu v NDR"
http://cs.wikipedia.org/wiki/Sebeup%C3%A1len%C3%AD
17. 01. 2012 | 22:50

mb napsal(a):

matyáš ... mašínovský boj je krajním bojem proti bolševismu ... samozřejmě se jedná o boj teroristický ... ale jak už to tak bývá, těžko odlišit, kde je končí bojovník za svobodu a kde začíná terorista ...

za základ bych vzal, že bolševický převrat byl ilegální ( právníci mě opraví ) ... a rovněž teror, který bolševický režim prováděl BYL ILEGÁLNÍ ... v tomto smyslu mašínové představovali a prosazovali dřívější legalitu ( a boj proti bolševismu všemi prostředky ) .... berete li bolševismus jako anticivilizační odbočku dějin ....

ad 3: myslím že odprásknout bolševika je správné a chválihodné ... vy máte jiný názor ... ?

Tak se laskavě přestaňte otírat o nějaké kolaboranty, zrovna Vy, který tady kolaborujete se lháři.

jak jako kolaboruji se lháři ?

Povídejte ...
17. 01. 2012 | 22:53

melčákova pohanka napsal(a):

Matyáš.Vy jste klasický normalizační týpek a cynický pragmatik. A navíc nehorázně drzej,protože vkládáte mi do úst věty a myšlenky,které jsem nevyslovil a ani,tak nepřemýšlím. Vy a Vaši přátelé jste ti Klausovi hrdinové,kteří porazili bolševika ze svých chat... Prosím Vás už na mě nereagujte! Děkuji!
17. 01. 2012 | 23:06

Zbyněk Matyáš napsal(a):

melčákova pohanka:
Neděkujte, není zač, na lež reagovat musím. Větu "Proč byl jeho pohřeb,takovým vzedmutím společnosti?", kterou jsem citoval, jste napsal v 17. 01. 2012 | 12:35.
Sami neschopní vytvářejí idóly, aby je mohli uctívat.
17. 01. 2012 | 23:18

Zbyněk Matyáš napsal(a):

mb:
Bažante, na téma Vašich lží jsem se už navykládal dost. Pokud chcete, najděte si to, mne to už s Vámi nebaví.
ad 3.: Potom se nedivte, až nějaký bolševik s podobným uvažováním jako Vy preventívně odpráskne Vás. Já to samozřejmě nebudu, nikdy jsem nebyl a nejsem bolševikem.
17. 01. 2012 | 23:23

Radkin Honzák napsal(a):

Je krásné a potěšitelné, kolik užitečných idiotů - jak je trefně nazval soudruh Uljanov - se tu vyrojí. Už mi chybí jen nebožtík Famíra a "studený oheň".
17. 01. 2012 | 23:53

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Ještě psychiatr tady chyběl. ☺
17. 01. 2012 | 23:56

mb napsal(a):

tak když o těch lžích matyáši nechcete mluvit, tak o nich prosím nemluvte ... díky ...
18. 01. 2012 | 07:22

Levičák napsal(a):

To"Jepice
Špatně jste mě pochopil(a).Nemyslím si ani dnes,že šlo v 68 o kontrarevoluci,ale z mého dnešního pohledu vidím pouze to,že začínali vylézat různí lidé s myšlenkami na návrat kapitalismu.
Vy mluvíte o demokratických hodnotách meziválečné republiky.Já myslím,že byla pouze demokracie 1.republiky,potom přišlo období okupace a tehdy se o republice nedá mluvit,byli jsme přece protektorátem.Ale právě ta demokracie 1.republiky měla své velké chyby.Pány továrníky,uhlobarony vůbec nezajímalo jak Ti dole žijí.I páni poslanci té doby žili jako Ti dnešní,jen měli o trochu více morálních zábran.Byli tu lidé žijící v boudách stlučených z papundelku od přepravních beden a pobitých térovým papírem proti nepřízni počasí a oproti nim paláce vybvené již v té době ledničkami,vysavači atd.Neříkejte mi dnes používané klišé,že špatně si žili lenoši,co nechtěli pracovat a že to byli většinou romové.Nebylo to tak.
Socialismus byl dalším stupněm pokroku v dějinách lidstva.Že byl některými soudruhy zneužit k mocenským cílům je určitě odsouzeníhodné,že se nadělaly chyby,jako znárodnění malých provozoven,to je vše pravda.
V roce 1968 A.Dubček a jiní se pokoušeli o tzv.socialismus s lidksou tváří,což měla být další fáze vývoje,ale bohužel tato naděje zmizela se sovětskou okupací.Ale nebyl tu jen Dubček,byli tu právě i takoví,kteří chtěli zneužít situaci k návratu k onomu vychvalovanému kapitalismu,který nám svou pravou tvář ukazuje dnes.To není žádná propaganda,stačí se jen dívat.Jen těch obětí,co již tu bylo.Mladí lidé,kteří odjeli na Slovensko a tam spáchali sebevraždu v automobilu, s tím,že zanechali dopis na rozloučenou s oddůvodněním,že smrt volí z bezvýchodnosti žití v této době.To v krátkosti konstatovala i média,ale rychle se o tom přestalo mluvit.V zimě roku 2011 umrzlo 20 bezdomovců,v letošní zimě je jich zatím"jen" 10.Stoupá počet sebevražd,ale žádná statistika nemluví o tom,kolik jich bylo díky podmínkám,které nastolil dnešní kapitalismus.
Tak takhle nějak to vidím já.
18. 01. 2012 | 10:07

pgjed napsal(a):

To Občan:

Vy teda kecáte blbosti! Za vrchol považuji např. "Proto asi také nenašel následovníky." Samozřejmě, že následovníky našel. Jenom si to nastudujte! :-)
18. 01. 2012 | 10:12

Zbyněk Matyáš napsal(a):

mb:
Bažante, na Vaše lži jsem opakovaně poukazoval a proto je připomínám a ve spojitosti s Vámi připomenu vždy, když to budu považovat za potřebné. Člověk adorující vrahy a současně sebevrahy by měl podstoupit psychologické vyšetření.
18. 01. 2012 | 10:57

mb napsal(a):

to není adorace vrahů a současně sebevrahů ...

stejně jako křesťanství byste mohl odsoudit jako adoraci jednoho proroka či zločince ...

jedná se matyáši o hodnoty ...

a oba typy ( mašínové i palach )

odkazovali k jednomu okruhu hodnot:

svobody, demokracie, vlády práva ...

proti hodnotám tyranie, zločinu, okupace a diktatury ...

takto bych to četl a interpretoval matyášu ...
18. 01. 2012 | 17:06

mb napsal(a):

ještě jednou pro matyáša ...

ani mašínové ani palach, by se ke svému činu neuchýlili, kdyby se nacházeli v normální situaci společnosti / společenské ...

mašínové jednali za zostřeného bolševického teroru

a palach se k činu odhodlal, když viděl že národ zrazuje hodnoty vzývané v srpnu 68

myslim že ted už to pochopíte snad už i vy matyášu ...

s pozdravem
18. 01. 2012 | 17:08

cyber toxique napsal(a):

mb

kdyby měla babička koule, byl by to pěkný dědeček
18. 01. 2012 | 19:57

jepice napsal(a):

Levičáku, slovo kapitalismus tenkrát strašilo jenom v hlavách stranických konzerv. Normální lidi mysleli, co se možného podnikání týče, nanejvýš na nějakou svobodnou živnost. A to jen v těch nejdivočejších snech.
Kdyby nám byl dopřán poklidný vývoj v názorové pluralitě, mohli jsme dnes být co do vyspělosti občanské společnosti i v jiných ohledech ve srovnatelné situaci se skandinávskými státy či s Holandskem. Ale normalizátoři uznali, že prvořadým úkolem je zlomit páteř pokud možno všem. A dařilo se jim to celkem dobře. Není divu, že to dnes nevypadá líp.
Máme dnes shodná anebo skoro shodná pravidla hry jako země, které byly tenkrát reformátory považovány za možný vzor, za onu třetí cestu. Ale hra podle pravidel není v zemi, kde se žilo podle hesla "kdo nekrade, okrádá rodinu", ani trochu v kurzu.
18. 01. 2012 | 20:06

Zbyněk Matyáš napsal(a):

mb:
Bažante (nomen omen ☺), vím, že diskuze s Vámi k ničemu rozumnému nevede, tak jenom ukážu na další Váš logický lapsus: "mašínové jednali za zostřeného bolševického teroru" a proto přidali teror vlastní. Zrovna tak Palach a další k mrtvým ze srpna 1968 přidali sebe a stali se vzorem pro poněkud vyšinuté. ☻
18. 01. 2012 | 23:07

jepice napsal(a):

mb:
zůstaňme radši vyšinutí a logičtí tak jak jsme než po vzoru Matyáše...
19. 01. 2012 | 06:05

mb napsal(a):

ja nevim jak nazvat vas postoj matyasi ...

konjunkturalismus, bezpáteřnost, absence hodnot, nihilismus, kolaborace ...

fakt nevim ...

ale klidne s vami budu dal diskutovat, jen nesmíte začínat urážkami jak je pro vás typické ...

přeju hezký den matyášu ...

a srdečně zdravím jepici ... :-)
19. 01. 2012 | 07:31

mb napsal(a):

ano, reagovali terorem na teror, což relativizuje jejich hrdinství ...

ale terorem na teror reagovali rovněž gabčík a kubiš ...

naštěstí jejich hrdinství ( vyjma komunistů ) nikdo nerelativizuje ....
19. 01. 2012 | 07:33

Levičák napsal(a):

To:jepice
Myslím,že se opět neshodneme.V každém režimu žijí normální,obyčejní lidé a potom Ti,co touží po vyniknutí,po bohatství,po moci i za cenu zločinu.Tak to bylo vždy a také bude.Stále se vymlouvat na to,že nás to naučil minulý režim svým heslem,kdo nekrade okrádá rodinu,je nesmysl.Právě proto´,že již uplynulo 22 let.
Každý režim musí mít svá pravidla,zákony a k nim represivní složky,které dohlížejí na jejich dodržování.Tak se žilo již v době králů.I 15.století mělo svá pravidla daná tehdejším zřízením.A k tomu i ozbrojené složky a orgány,které nad jejich dodržováním dohlížely.Samozřejmě i tehdy se mezi vyšší šlechtou našli takoví,kteří se nechtěli podřídit,zneužívali svého postavení k loupení a okrádání nižší šlechty a vojska feudálů se přikláněla na tu nebo jinou stranu,podporovala toho svého kandidáta na krále,protože z toho očekávala zisk a vzestup svého postavení.A proto docházelo po prohraných bitvách nebo i pokusech o převrat k zabavování majetku,hradů,polností,nevolníků a vítězům byly tyto statky dávány do držení.Kdybychom se s restitucemi vrátili do té doby,nevěděli bychom komu vlastně po právu co vrátit.
A když se vrátíme do doby vládnutí komunistů,tedy minulého režimu,tak kdo je vlastně dosadil,či pustil k moci?
Vše začalo zradou Anglie a Francie,které podepsaly zrůdnou "Mnichovskou dohodu" a tím naši zemi,přestože byla na ně demokraticky,geologicky,hospodářsky a politicky orientovaná hodili přes palubu.
I jejich vstup do války nebyl vstupem proto,že by chtěli osvobozovat náš stát,ale byla to nutnost pro zachování jejich integrity.Měli veliké štěstí,že nacisté napadli Sovětský svaz,protože kdyby toho nebylo,byla by i Anglie invazními německými jednotkami poražena.Letecká bitva o Anglii málem skončila pro Anglii špatně,kdyby W.Churchil nezvolil novou taktiku,obětovat své civilní občany,aby zamezil větším ztrátám a prohře.V novinách nechal otiskovat fakešné správy o dopadu raket V1 a V2,aby zmátl němce,kteří nabyli přesvědčení o nepřesnosti svých raket.Později nechal bombardovat německá města s civilním obyvatelstvem,aby tak vyprovokoval odvetu němců,kteří se do té doby orientovali na vojenské objekty a letiště.Němci na tuto taktiku přistoupili a v odvetu bombardovali také civilní obyvatelstvo anglických měst a dali tak Anglii čas na vzchopení se.
Abych to dlouho nerozváděl,západní země zkrátka bojovali sami za sebe,za svou integritu,za zachování kolonií,za přístup k trhům s ropou atd.
Proto po osvobození Rudou armádou většina lidí naší země frustrovaných zradou západu volila komunisty.Volili je i Ti drobní živnostníci,protože věřili jejich slibům,že na jejich živnosti a menší provozy se šahat nebude.A tam došlo k neodpustitelné chybě,že komunisty zradili své sliby a znárodnili vše.
V první řadě se to nemohlo líbit intelektuálům,majitelům továren a uhelných dolů,to jest třídě bohatých a střední třídě obyvatel.
Ale abych to neroztahoval.To,jaká je dnes naše vláda,to jak se nedodržují zákony,to jak jsou všichni občané zadlužováni,není předchozí dobou socialismu.To je pouhá výmluva.Pustili jsme zkrátka rádobydemokratického vlkodlaka ze řetězu.A stalo se to hned po převratu a každá další strana.která vidí,co je beztrestně v demokracii možné půjde stejnou cestou.Krást,krást a krást.
19. 01. 2012 | 08:57

jepice napsal(a):

Ano, shodneme se na tom, že se neshodneme. Můj argument, že v zemích, kde neřádili komunisti, dnes vlkodlaci neřádí zdaleka tak jako tady, zjevně nechcete brát na vědomí.
19. 01. 2012 | 10:30

mb napsal(a):

to jepice ... komunismus/bolševismus byl mimo jiné nihilizací hodnot ... a nic proti levicovému směřování masaryka ...

levicak: A když se vrátíme do doby vládnutí komunistů,tedy minulého režimu,tak kdo je vlastně dosadil,či pustil k moci?
Vše začalo zradou Anglie a Francie,které podepsaly zrůdnou "Mnichovskou dohodu" a tím naši zemi,přestože byla na ně demokraticky,geologicky,hospodářsky a politicky orientovaná hodili přes palubu.

ty chyby zacali mnohem drive ... tim že se v rusku neprosadil liberálně demokratický režim kerenského ale totalitní leninův a stalinův model ...

tím, že jsme se k našim němcům nechovali odpovídajícím způsobem a ti nám to pak dali sežrat ... ( a my pak jim na revanš ... )

souhlas s levičákem zde: Proto po osvobození Rudou armádou většina lidí naší země frustrovaných zradou západu volila komunisty.Volili je i Ti drobní živnostníci,protože věřili jejich slibům,že na jejich živnosti a menší provozy se šahat nebude.A tam došlo k neodpustitelné chybě,že komunisty zradili své sliby a znárodnili vše.

zde komentář: To,jaká je dnes naše vláda,to jak se nedodržují zákony,to jak jsou všichni občané zadlužováni,není předchozí dobou socialismu.

není to POUZE předchozí dobou socialismu ...

ale je to TAKÉ předchozí dobou socialismu ( a devastací hodnot v něm )

souhlasím i s levičákovým apelem, že krást se nemá ...

hezký den ...
19. 01. 2012 | 14:06

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Bažante,
zase lžete: "terorem na teror reagovali rovněž gabčík a kubiš ..." Kolik spoluobčanů zavraždili?
Není třeba odkazovat na Vaše minulé lži, spolehlivě produkujete nové.
19. 01. 2012 | 21:19

Zbyněk Matyáš napsal(a):

jepice:
" v zemích, kde neřádili komunisti, dnes vlkodlaci neřádí zdaleka tak jako tady" Svatá pravda, nejvíc komunistů řádilo v Somálsku.
19. 01. 2012 | 22:42

mb napsal(a):

matyášu samozřejmě lze pohlížet na na atentát jako na teroristický čin ( čemuž odpovídali i prostředky ) ...

mašíni popravu vysoce postaveného papaláše nakonec zavrhli ...

matyáši vždy je to otázka hodnot ... na kterých se evidentně neshodneme ...

akorat teda bysme mohli spolu debatovat korektně, bez vašeho osočování ( ze lži ) čehož se ovšem patrně nedočkám ...

tak se mějte jak chcete matyáš ...
20. 01. 2012 | 07:30

jepice napsal(a):

Argumentovat Somálskem tam, kde je řeč o srovnání naší a skandinávské úrovně - to je odpověď zoufalce.
20. 01. 2012 | 09:04

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Bažante,
Vaše tvrzení o terorismu Gabčíka a Kubiše je lež, z toho se nevykroutíte. Ti zabili představitele nepřátelské okupační mocnosti. Žádná vražda jako u Mašínů.
Neuspořádaný obsah Vašeho psaní zde je v souladu s jeho neuspořádanou formou.
20. 01. 2012 | 22:06

Zbyněk Matyáš napsal(a):

jepice:
Tak tedy jinak, abyste porozuměla:
1) Z čeho jsme měl usoudit, že ´je řeč o srovnání naší a skandinávské úrovně´?
2) Komunisté masově "řádili" po WWII v Itálii, ve Španělsku, ve Francii dokonce ve vládě. Řádili tam poté vlkodlaci?
Argumentace hodna nicku.
20. 01. 2012 | 22:12

jepice napsal(a):

Inu, když už jste se vmísil do výměny názorů mezi mnou a levičákem, tak by člověk předpokládal, že jste tu předchozí debatu četl.
K tomu řádění: opravdu máte dojem, že srovnáváte srovnatelné? Aby to tak bylo, musely by být volby, po kterých se do italské či francouzské vlády dostali tamější komunisti, minimálně na čtyřicet let poslední, a socialisti, kterým by se to nelíbilo, by dřepěli v lágrech.
21. 01. 2012 | 00:20

Radovan napsal(a):

Milý organizátore blogů,
Ty jsi stroj, píšeš nesmyslná hesla,která nemají
s angličtinou nic společného. Já totiž dost anglicky
umím a také používám překladač.
You are stupid !
A nebo jsi cenzo??
Už to začalo i tady.
Pravda vítězí ?
Ale ne v Česku, bohužel !!!!
01. 02. 2012 | 18:00

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy