O astrologii a ekonomii I.

25. 07. 2008 | 14:34
Přečteno 3440 krát
Nedávno jsem se setkal s dotazem: „je možné vysvětlit rozdíl mezi ekonomií a astrologií?“ Jelikož dotaz byl součástí diskuse ohledně ekonomicky stěží vysvětlitelného posilování koruny, byl v tomto kontextu docela namístě. Jaký je tedy rozdíl mezi astrologií a ekonomií? A je vůbec rozdíl?

Nejprve si položme otázku, jak pracuje astrolog. Přesně řečeno – dobrý astrolog, protože i v této profesi záleží na kvalitě. Na konzultaci přijde klient. Nemusí ani nic říci, a dobrý astrolog jej ihned dokáže zařadit: věk, příjem, rodinný stav, pravděpodobná profese, možné nemoci, atd. Dobrý astrolog zná techniky popsané A. C. Doylem v příhodách Sherlocka Holmese a umí číst v zanedbatelných detailech (jistě znáte slavnou repliku „vidím, že jste se nedávno vrátil z Afghánistánu…“). Kromě toho zná lidi a ví, jaké problémy je nejčastěji trápí. Dobrý astrolog udělá vysoce pravděpodobnou diagnózu potíží, ještě než klient (či klientka) usedne ke stolu.

Co není zřejmé na první pohled, dozví se astrolog během rozhovoru. Jelikož většina lidských osudů se podobá sobě navzájem se zoufalou pravidelností a jednotvárností, není práce s nadpřirozenem tak obtížná, jak se laikovi jeví. Většina „tajemných“ odhalení spočívá v tom, že astrolog jen opakuje to, co klient sám řekl, ať už vědomě nebo mimoděk. Práce se zvěrokruhem, ascendenty a hvězdářskými výpočty tvoří jen záminku pro rozhovor a zdroj narážek pro klienta, který na sebe poví víc, než sám ví: dobrý astrolog čte v klientově podvědomí jako v novinách.

Závěrem seance sdělí astrolog klientovi „šokující“ novinky o něm samotném. Doplňkem jsou univerzální charakteristiky osobnosti, se kterými se podle psychologických výzkumů ztotožňuje nějakých 90 procent populace. Málokdo bude protestovat, když mu řeknete, že je příliš skromný, a že by mu neuškodilo více sebedůvěry. Klient dostane účet v hodnotě mnohonásobku lékařského poplatku a rád jej v hotovosti zaplatí.

Tedy úhrnem: astrologie není věda či pseudověda o hvězdách údajně řídících lidské osudy. Ve skutečnosti jde o znalost lidí, jejich potřeb, tužeb, strachů, nadějí a frustrací. Dobrý astrolog možná věří v nadpřirozený informační obsah hvězdných obrazců, možná nikoli. Vždy ale musí rozumět lidem.

A jak pracuje ekonom? V českém prostředí bývá termín „ekonom“ používán jako synonymum pro účetního či rozpočtáře, což je dost matoucí. Ekonomie bývá považována za vědu či pseudovědu o penězích, což už vůbec není pravda. Ekonomie se totiž zabývá vztahy mezi lidmi, které mají něco společného s tím, co lidé považují za vzácné. Často jde o peníze, ale také o čas, práci a dokonce i city.

Z minulosti je znám termín „homo oeconomicus“, což je hypotetické dokonale racionální stvoření, kterému jde pouze a výhradně o čas a peníze. Moderní ekonomie ukazuje, že skuteční lidé nejsou takoví: iracionální chování není výjimečné, a dokonce ani o peníze nejde vždy v první řadě. „Homo oeconomicus“ má své místo v teorii podobně jako hmotný bod ve fyzice: v obou případech jde o abstraktní konstrukce, které mají nepostradatelné místo v teorii, ale každý ví, že ve skutečnosti neexistují.

Studium lidského chování je tedy centrálním objektem zájmu jak astrologie, tak ekonomie. A podobně jako dobrý astrolog ví, kde končí jeho možnosti, totéž ví i dobrý ekonom. Týká se to zejména předpovědí. Astrolog vám neřekne, co budete přesně dělat za rok ode dneška. Ekonom vám neřekne, jaký bude přesný kurs koruny nebo kde budou akciové indexy. To zkrátka nikdo neumí, a pokud tvrdí, že ano, je podvodník.

Co ovšem ekonomie může říci, když ne kursy měn ani akcií? Pokusme si představit alternativní dějiny 20. století, kdyby význační vládcové měli dobré (nebo aspoň nějaké) ekonomické poradce. Především by nezačala první světová válka. Ta byla totiž klasickým imperiálním konfliktem, kde impérium je definováno jako území bez vnitřních celních hranic, zato s velmi vysokými celními bariérami na vnějších hranicích. Kdyby evropští vládcové četli Adama Smithe a Davida Ricarda, namísto války o přerozdělení celních území by začali sérii jednání o postupném snižování a rušení celních bariér. Bylo ovšem zapotřebí dvou světových válek, aby státníci přikročili k řešení, které ekonomové navrhovali již dávno. Nynější vnitřní trh EU a Světová obchodní organizace WTO uskutečňují myšlenky, které lidstvu umožní život bez zbytečných válek o celní hranice.

(pokračování)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JC napsal(a):

Takže student se ptal vás ?
Můj názor je následující a netrvám na tom, že ho se mnou musíte sdílet.
Rozdíl,podle mě je v tom,že pokud přijdete o peníze, ekonomický analytik vám řekne, že jste si špatně rozdělil portfolio.Astrolog řekně, že jste měl špatně postavení Jupitera ve třeřím kvadrantu.Rozdíl je tedy jen v přístupu jak vám oba pánové sdělí, že lepší je zůstat nemajetný protože chudáka to nepostihne:-))
25. 07. 2008 | 14:41

Martin napsal(a):

Tak nam zabili Ferdinanda, valku presunout jen na uroven konfliktu zalozeneho na clech nelze.

Navic zapominate na jinou geopolitickou situaci. Odstranovani barier umoznil az rozpad velkych kolonialnich imperii. Kdybychom to presunuli na uroven podniku, tak vy vlastne navrhujete aby prilis silny podnik ktery je sobestacny (tehdy Velka Britanie) zdarma konkurentum poskytoval vyhody na ukor vlastnich zisku. Ale to liberalismus neni pane Kohoute.
25. 07. 2008 | 15:18

Student napsal(a):

Děkuji za odpověď. Líbila se mi a dozvěděl jsem se hodně o astrologii. K výkladům o ekonomii
mám dvě připomínky.
1) "Ekonom je chápán jako synonymum pro pojem účetní".
Často to tak chápou ti, kteří mají na dveřích označení ekonom.
Neviděl jsem ještě studii, která by zvažovala nepeněžní přínosy.
Např. existence veřejných koupališť.
2) "Moderní ekonomie zjišťuje, že ne vždy jde lidem v prvé řadě o peníze".
Ale ti lidé tady byli už před "moderní" ekonomií.
Možná by těch dotazů a připomínek bylo víc, ale chystám se na dovolenou.
25. 07. 2008 | 18:04

RUMCAJS napsal(a):

Na to, že pan Hvížďala Vám tady gratuluje k osumdesátinám, vypadáte poměrně zachovala.
25. 07. 2008 | 21:15

Hana napsal(a):

Jsem vystudovaná ekonomka ale jaksi mne to zaválo k astrologii, která můj život dělá bohatším a srozumitelnějším, logičtějším. Je to pro mne jako cizí jazyk v tom příšloví 'kolik znáš jazyků, tolikrát jsi člověkem'. Ale často si kladu otázku, jak tyhle dvě polarity mého života vlastně souvisí, co je tím společným jmenovatelem...a vaše vysvětlení asrovnání se mi moc líbí.Odpovídá to. Děkuju, bavilo mne to.
26. 07. 2008 | 01:49

scientist napsal(a):

já to říkám pořád, že ekonomie je "zparchantělá" sociologie, která se nechala zpolitizovat ideologiemi 19. století a bohužel i metodologií přírodních věd, přestože její objekty zájmu tomu nevyhovují.

Jje tomu téměř 40 let, co se podařilo z racionálního ale abstraktního subjektu ekonomů udělat racionální ale existující subjekt sociologů. Bylo by fajn, kdyby si ekonomové přečetli Bergera s Luckmannem + Bourdieho. Myslím, že řadu úvah v (mikro)ekonomii by to posunulo o notný kus dál. A zcela jistě bychom se dočkali i podnětné kritiky ze strany ekonomů.
26. 07. 2008 | 14:52

trotl napsal(a):

Z článku vyplývá, že většina silných států má ve vedení slabé ekonomy, protože stále vyvolávají a podporují různé válečné konflikty podle hesla. "Pokud nevíš jak někoho ekonomicky ovládnout, napadni ho a znič všechno co vybudoval. Však on se podvolí."
26. 07. 2008 | 19:17

Stan napsal(a):

Podle pana Kohouta stačilo, aby Saddám zavedl celní unii s USA, a nemusela být válka. Geniální myšlenka, škoda, že si jej G.W. Bush nevzal za ekonomického poradce!
29. 07. 2008 | 13:57

Jirka napsal(a):

Ale dyť se vždycky řikalo, že v stát by měli řídit fylosofové a ne ekonomové...
03. 09. 2008 | 18:48

Jirka napsal(a):

za to tvrdý y se nejponíženěji omlouvám a jdu se pověsit na zápraží, asi jsem chtěl podvědomě napsat fyzici :-)
03. 09. 2008 | 18:52

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy