Proč koruna posiluje

25. 07. 2008 | 14:52
Přečteno 7622 krát
Nedávno se mě jeden přítel, profesionální fotograf, ptal na korunu. Jak je možné, že posiluje, když přitom česká inflace je vyšší než inflace v EU? Pokusím se odpovědět tak, abych byl srozumitelný i pro normální lidi, neekonomy s humanitním vzděláním.

Takže - proč koruna posiluje:

• Česká ekonomika roste – bez ohledu na kvality či nekvality našich vedoucích představitelů, je to tak.
• Hlavním motorem růstu je tvorba úvěrů. V květnu rostl celkový objem úvěrů nestátního sektoru o 25,8 procenta meziročně, což je v absolutním vyjádření více než 340 miliard korun.
• Růst ekonomiky spojený se silným exportem přirozeně vede k posilování koruny.
• Růst objemu úvěrů se zase nutně promítne do růstu cen. Když v ekonomice meziročně přibude více než 340 miliard, je to už dost velký balík peněz, aby zahýbal s cenami na makroekonomické úrovni.
• Tedy úhrnem, jak posilování koruny, tak inflace mají jednoho společného jmenovatele: růst objemu úvěrů v soukromém sektoru.
• Jak dlouho to může pokračovat? To žádný slušný ekonom (ani astrolog) přesně neřekne, pokud nechce vodit lidi za nos. Jisté je, že více než 25% úvěrová expanze není dlouhodobě udržitelná.
• Příklad: v Estonsku a Lotyšsku zvolnilo tempo tvorby hypoték ze šíleného tempa kolem 60-80 procent meziročně, což bylo doprovázeno pádem cen nemovitostí a poklesem hospodářského růstu. Český růst objemu hypoték a stavebních úvěrů stále dosahuje kolem 30 procent meziročně, což také nelze udržet nadlouho.

Tolik ve stručnosti úvod do problematiky měnových kursů pro fotografy. Příště se budeme věnovat základům fotografické kompozice pro ekonomy :-)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JC napsal(a):

Já myslím, že ,mistr Baudyš ba nám to popsal lépe.
Třeba já mám dnes :
Peníze: Splňte si své touhy, přání a sny. Buďte dnes trochu hraví a nepraktičtí.
No není to nádhera ?
25. 07. 2008 | 15:15

Karel napsal(a):

Kohout, to dáreček.

Ale dnes konečně kousek reality.
"Jak dlouho to může pokračovat? To žádný slušný ekonom (ani astrolog) přesně neřekne, pokud nechce vodit lidi za nos. Jisté je, že více než 25% úvěrová expanze není dlouhodobě udržitelná."

No hlavně, že se tím živí taková parta.
25. 07. 2008 | 18:47

Michal Kára napsal(a):

Z clanku muzu souhlasit maximalne s tou inflaci (+/-). Proc by mela uverova expanze zpusobit posilovani kursu meny mi nejak uniklo stejne tak jako nikde nevidim tak velky rust hospodarstvi a export, ktery by ospravedlnoval posileni o nejakych 25% za rok.

Pravda je ponekud prostsi. Rust ekonomiky a kladna bilance zahranicniho obchodu samozrejme k rustu koruny prispiva ale nikdy by ji nedokazala tahnout nahoru tak rychle. Co vidime na korune je ve skutecnosti klasicka investicni bublina - akcie se uz rok propadaji tak jdou penize do komodit a vychodoevropskych men. Muzeme pouze doufat ze splaskne driv, nez nam nesmyslne silna koruna uplne znici hospodarstvi.
25. 07. 2008 | 20:36

Marty napsal(a):

Michal Kára: takze popirate vliv stovek miliard navic v ekonomice? Zajimave. A ja si myslel, ze vliv uverove expanze nikdo nepopira a debata se vede o jejich negativnich dusledcich, ktere uz zase nekdo uznat odmita.
25. 07. 2008 | 20:54

RUMCAJS napsal(a):

Posilování koruny díky exportu v dnešní době, se mi moc nezdá. Většina firem už obchoduje v eurech a pokud možno nesměňuje.

Závislost mezi růstem úvěrů a inflací vidím. Ale závislost mezi tímto a růstem koruny už méně. Připadá mi nepochopitelné, aby rostla bez ohledu na "firemní nákupní košík", a ten mi přijde už poněkud vyprázdněný. Vždyť spousta komodit je "venku" už levnější.

Tak proč do prčic ta blbá koruna posiluje !!!
25. 07. 2008 | 21:25

Martin napsal(a):

Marty, proc dolar oslaboval, kdyz americke rodiny se zadluzovaly cim dal tim vice a v ekonomice se objevovaly stovky miliard navic ? Neni to vse tak jednoduche, velkou roli hraje trzni spekulace v aktualni situaci
25. 07. 2008 | 21:33

Michal Kára napsal(a):

Marty: Jeji vliv nepopiram, popiram jeji podil na posilovani koruny. Uverova expanze by naopak mela vyvolavat inflaci a ta tlacit naopak na oslabeni koruny.
25. 07. 2008 | 22:25

Martin napsal(a):

Michale Karo, ono je to zamotane, protoze zas inflace muze tlacit na centralni banku, aby zvysovala urokovou sazbu a tim se mena stava pro spekulanty kratkodobe zajimavejsi. Proto i ten uprk z koruny, kdyz Tuma prohlasil, ze sazba se spis bude snizovat.
25. 07. 2008 | 23:30

Robert Mundell napsal(a):

to je poteseni cist komentare lidi, co o makroekonomii slyseli tak akorat z rychliku...
26. 07. 2008 | 00:24

Marty napsal(a):

Martin: protoze uverova expanze ma tu nepeknou vlastnost, ze jejim dusledkem je recese. Vliv spekulantu neni zase tak velky. To pekne ukazal Vas priklad s Tumou. Koruna na chvilku oslabila, ale pak se zase vratila a do starych koleji.
26. 07. 2008 | 02:17

Michal Kroh napsal(a):

Dobrý den pane Kohoute,
díky za váš příspěvek pro neekonomy, nad nímž ovšem většina ekonomů může vést zajímavé diskuse, jak je vidět z příspěvků v diskusi. Podle vás je hlavní zdrojem posilování koruny silný růst úvěrů v ekonomice. Budu se snažit hledat stejnou logiku, na jejímž základě je článek napsán. Shodneme se, že kurz koruny je dán poptávkou a nabídkou po ní. Naproti tomu úvěrová expanze se odehrává převážně v domácí měně a ke směně měny při ní nedochází. Dochází k vyšší poptávce po zboží. Může dojít k nárustu inflace, což se také děje, nicméně bych řekl, že hlavním vlivem je nárust cen komodit na světových trzích. Na druhé straně zde máte také efekt oslabování koruny v podobě zvýšeného importu, který v České republice nenastal, protože ČR má stále kladné saldo obchodní bilance. Řekněme, že tedy důležitým faktem je nárust inflace, zvýšení úrokových sazeb, a tím zvýšení přitažlivosti české koruny jak pro dlouhodobé investory tak pro inevstiční spekulanty. Pak je ovšem otázkou, proč je koruna tak přitažlivá, když stále úroková sazba v ČR zůstává pod úrovní eurozóny.
Osobně bych se proto více přikláněl k jiným důvodům posilování koruny, a těmi může být především investiční spekulace a s ní vytvářené investiční bubliny. Dále snaha investorů hledat relativně stabilní prostředí v době vrcholicí hypotéční krize nejen v USA ale také ve Velké Británii.
Z dlouhodobého hlediska také může dojít k narovnání kurzu po strmém oslabení české koruny v 90. letech a jejím tehdejším ustálení na nízké úrovni.
Co je ovšem také pravdou, že nikdo si nemůže být 100% jistý, co za pár měsíců nastane. Měl jsem možnost číst makroekonomickou zprávu jedné z našich předních bank z února 2008 a v ní předpovídali, že koruna se koruna bude obchodovat v květnu-červnu za 25,5 Kč/EUR...proto příště hlasuji také pro kurz fotografování, pro čtenáře jistě více oku lahodící a užitečnější..:)
26. 07. 2008 | 03:09

Martin napsal(a):

Marty, ale ja pripominam, ze dolar oslaboval i kdyz recese jeste nebyla a neustale se zvysoval pocet uveru. U koruny bych s hodnocenim rozhodne pockal, na mne to ted pusobi, ze spekulanti vyckavaji na dalsi impuls a podle toho se zaridi, ten silny propad jeste nebyl v zadnem pripade vyrovnan.
26. 07. 2008 | 03:24

Tomáš Jasný napsal(a):

Velmi vipné. Už se těším na kurz fotografování. 340 miliard korun, tedy asi 20 miliard dolarů je obrat jedné menší americké firmy za rok, zlomek jednodenního obchodování na Forexu. Kapka v moři. Dolar ani Euro koruna neovlivní, zato naopak - tři makléři v Londýně, nebo nedej bože v Curychu může s korunou zamávat během několika týdnů.
26. 07. 2008 | 07:44

GariG napsal(a):

Blogy pana Kohouta jsou neproyšlené blafy, které svou úrovní odpovídají jeho ekonomickému vzdělání. V podstatě si jen dělá marketing pro firmu Partners.
To jsou "finanční poradci" spekulativních investorů, kteří se přiživují na virtuálních úvěrových penězích a reálné ekonomice vůbec nerozumnějí.
Jsou to tvůrci spekulačních bublin. Příživníci kapitálu.
26. 07. 2008 | 10:36

Karel napsal(a):

To GariG :
Myslím, že je to triviálnější - tito Kohouti krouží okolo politiků všech stran, kteří sedí ve správních radách a dalších inst., kde hledají informace.
No a pak se nakupuje či prodává.
26. 07. 2008 | 12:36

trotl napsal(a):

Ekonom, kdo to vlastně je. Věštec bez skleněné koule a ten, kdo všemu rozumí a všem radí. Až si ekonom sedne nad papír a výpočty podloží, že např. dne 1.8.2009 bude kurz české korunz (euro, dolar, peso .....) tolik a tolik a ono se to potvrdí, pak lze tyto učence začít považovat za důvěryhodné. Je smutné, když o kurzu státní měny (a nejen jí) rozhodují jacísí anonymní spekulanti zalezlí ve svých kancelářích a ne objektivní a jasně dané podmínky. Zatím jsou ekonomové pouze nepotřební a zbyteční žvanilové.
26. 07. 2008 | 19:08

prirodovedec napsal(a):

Zda se mi to nebo ostatni diskutujici naznacuji, ze muj oblibeny ator opet vypichl jen jednu souvislost a navic nikoliv obecne platnou?
27. 07. 2008 | 13:12

Marty napsal(a):

prirodovedec: co vim, tak uverova expanze byla v poslednich letech vzdy tahounem hospodarskeho rustu (a pricinou naslednych recesi). Nekdo dokonce podleha dojmu, ze bohatstvi lze pak tvorit z niceho. V CR se to navic spojilo s realne dobrym stavem ekonomiky, takze i s te recese vsude kolem snad vyjdeme relativne dobre.
28. 07. 2008 | 10:45

prirodovedec napsal(a):

Marty: Co pisete, mi zni zcela logicky. Pouze jsem si precetl diskusi a text a vznesl dotaz.

Protoze se mi to jevi (zduraznuji, ze jevi), ze autor jasne a srozumitelne napsal:

1. rust objemu uveru => rust ekonomiky CR (hlavne)

2. nas rust ekonomiky a export => posiluje Kc (prirozene)

3. rust objemu uveru => rust cen (nutne promitnuti)

Zda se mi, ze se 3 zde vsichni souhlasi a 2 rozporuji. Je otazkou jak moc preclive, protoze zde si ale dle mne autor ponechal otevrena vratka tim, ze dalsi mozne vlivy neuvedl, ale nevyloucil (viz sluvko prirozene) a explicitne uvedl Kc. Proto jsem polozil svoji otazku, abych si pripadne ujasnil vice.

Vice mne zaujalo: "Pokusím se odpovědět tak, abych byl srozumitelný i pro normální lidi, neekonomy s humanitním vzděláním." ale nechtel jsem spickovat. Protoze jsem zacal premyslet, zda ta carka hraje roli "a" cili, zda autor uvazuje "normalni" a ty s "humanitnim vzdelanim". Nebo se jedna o zpresneni tj. "normalni lide s humanitnim vzdelanim" (a ty ostatni vynechal). Jiste existuji i dalsi moznosti (i s ohledem na autorovo nehumanitni vzdelani, myslim, ze je sbehly technik :), ale nejsem si jist).
28. 07. 2008 | 15:48

akcionar napsal(a):

Včera večer jsem měl to potěšení, poslouchat Vás na ČR1.

Velmi se mi líbilo přirovnání výběru investic k výběru bot :)

Nepřipavujete článek o Vašich audio/video vystoupeních v médiích? Nějaký přehled diskusních pořadů s odkazy soubory k přehrání?

Marně se pokouším včerejší večerní pořad najít ...
http://www.rozhlas.cz/izurn...
30. 07. 2008 | 08:02

Darry napsal(a):

to trotl:

Vaše požadavky na ekonomy jsou poněkud zcestné. Ač naše hospodářství není nejdokonalejší, zcela určitě jej lze zařadit mezi vyspělé, i když má svoje mouchy. A co z toho vyplívá ? Jediná věc - dle základního ekonomického poznatku "čím vyspělejší je ekonomika, tím méně je předpovídatelný její vývoj" - úkolem ekonomů není předpovídat, jak bude ekonomika vypadat za měsíc, rok či deset let, ale varovat před možnými problémy a podle toho vytvářet doporučení čeho se vyvarovat, aby byly minimalizovány ztráty, způsobené recesemi. Stejně tak je prací manažera optimálně diversifikovat portfolio podílového fondu v návaznosti na jeho statut a příslib zhodnocení či zachování investice tak, aby bylo maximalizováno naplnění příslibu, který přiměl investory vložit své prostředky právě do něj ...
31. 07. 2008 | 00:09

Darry napsal(a):

to GariG:

Nic proti vám, ale něco tak zahořklého jsem už dlouho nečetl. Co kdybyste nám řekl čím se živíte ? Nepracujete náhodou v tom samém oboru co pan Kohout a nevybíjíte si jen zlost, že vám to nejde tak dobře jako jemu ?
31. 07. 2008 | 00:13

jiří karel napsal(a):

Na panu Kohoutovi je nejlepší jeho vrozená skromnost a tak velké znalosti, že nejlépe chápe všechny souvislosti tak, že nemůže nikdy na prostý dotaz odpovědět jinak, než že to je složité a nelze jednoznačně odpovědět. Víte, chápu to, ale mít trochu odvahy a říci alespoň vlastní názor, bych u něho uvítal.
03. 08. 2008 | 22:58

replica watches napsal(a):

Paní, žádné Sdružení obrany spotřebitelů nedokáže nic udělat pro tzn. óóó blahoslavenou prostotu? Každý kupující nese osobní odpovědnost. Za celá tisíciletí je nezměrně příkladů napálení lidí obchodníky. Na co si vaše sdružení hraje? Proč existujete? Že by jste jen pro ty neschopné a hloupé? My chytří jsme vás nikdy nepotřebovali, nepotřebujeme a nebudeme potřebovat. Neotravujte!!!
10. 04. 2010 | 03:37

replica watches napsal(a):

Paní, žádné Sdružení obrany spotřebitelů nedokáže nic udělat pro tzn. óóó blahoslavenou prostotu? Každý kupující nese osobní odpovědnost. Za celá tisíciletí je nezměrně příkladů napálení lidí obchodníky. Na co si vaše sdružení hraje? Proč existujete? Že by jste jen pro ty neschopné a hloupé? My chytří jsme vás nikdy nepotřebovali, nepotřebujeme a nebudeme potřebovat. Neotravujte!!!
10. 04. 2010 | 03:41

Breitling watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
12. 04. 2010 | 04:43

Breitling watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
12. 04. 2010 | 04:44

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 05:57

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy