Hypotéční krize a iracionální burza

08. 08. 2008 | 23:24
Přečteno 5180 krát
Zhruba před rokem začaly banky brát na vědomí americkou hypotéční krizi, o níž byly publikovány informace již na jaře. Akciovému trhu to trvalo ještě několik dalších měsíců. Není tedy pravda, že finanční trhy efektivně zpracovávají dostupné informace.

Co je na americké hypotéční krizi nejzajímavější? Samotný mechanismus „levné úvěry => kreditní expanze => velké objemy špatných úvěrů => hospodářská recese“ je klasický, v odborné literatuře dobře popsaný a v praxi mnohokrát opakovaný. Překvapivá byla ovšem reakce finančních, zejména akciových trhů na průběh krize: neskutečná délka prodlevy mezi vznikem informace a jejím užitím.

Ve finanční teorii existuje hypotéza efektivních trhů, která tvrdí, že jakákoli informace je obsažena v tržních cenách akcií, měn, dluhopisů a komodit již v okamžiku svého vzniku. Hypotéza efektivních trhů je velmi uznávaná, je základem učiva každého kursu investiční teorie a existuje řada vědeckých prací, které ji podporují na empirickém základě.

Jinými slovy, když byly publikovány první zprávy o rostoucím počtu a objemu špatných hypoték, ceny akcií a jiných investic měly zareagovat neprodleně. Měly – jenže nereagovaly. Akciové trhy propuknutí krize vesele ignorovaly, a to po dlouhou řadu měsíců. Přitom již v březnu 2007 bylo známo, že „během února poklesly prodeje nových rodinných domů o 3,9 %. V meziročním vyjádření jde o 18,3% pokles - což je hodnota, která je velmi varovná. Jde o pokles na nejnižší úroveň od léta roku 2000, kdy zhruba začala poslední americká recese“ – ano, takto se psalo již několik měsíců před propuknutím krize.

Ve stejné době byly v americkém (a i v českém) tisku publikovány příběhy, jako je tento:
Na tyto hypotéky [s odloženými splátkami jistiny] obvykle naletěli méně vzdělaní lidé, kteří neuměli přečíst a pochopit detaily smlouvy psané drobným písmem, anebo těmto detailům zkrátka nevěnovali pozornost. V případě imigrantů hrála roli i chabá, respektive nulová znalost angličtiny. Další díl viny na vzniklé situaci hrály nevybíravé praktiky realitních agentů, kteří jsou hladce schopni přesvědčit neznalého klienta, že ceny nemovitostí mohou jít pouze a výhradně nahoru, a že hypotéka, která spolkne většinu čistých měsíčních příjmů domácnosti, je vlastně vynikající obchod.

Španělsky mluvící realitní makléř José Luis Semidey, známý svojí pravidelnou rozhlasovou relací na Radio Universal, hovoří o lavině zoufalých telefonátů, žádajících o profesionální pomoc. Většině volajících však není pomoci. „Začalo to v roce 2005,“ tvrdí Semidey „a to nejhorší teprve přijde.“ Během nejbližších šesti let se odhaduje, že propadnutí zástavy hrozí 1,1 miliónu hypoték. Smutné příběhy lidí, kteří si na dluh pořídili dům svých snů a nyní zjišťují, že splnění snu bylo nad jejich síly, jsou v americké televizi i v novinách na denním pořádku.

Na jaře 2007 již pokles cen amerických rodinných domů nějakou dobu probíhal. V některých lokalitách, například v Bostonu nebo v Detroitu, začaly ceny klesat již na podzim roku 2005 – tedy v době, kdy analytici neměli o ničem zlém ani tušení. Ovšem lidé z terénu, jako pan Semidey, již leccos věděli – a tyto informace, ač dostupné a často publikované, měly nulový vliv na akciové trhy.

Ukázalo se, že hypotéza efektivních trhů v praxi funguje podstatně hůře, než se učí na univerzitách. Ještě koncem léta a začátkem podzimu 2007 akciové trhy vesele rostly, aniž by věnovaly podstatnou pozornost vývoj trhu nemovitostí, horšícím se makroekonomickým ukazatelům a růstu cen komodit. Zlom nastal teprve 9. října 2007 (pokud bereme jako měřítko růsty a poklesy amerického akciového indexu S&P 500). Informační zpoždění bylo tedy delší než půlroční – o nějaké efektivitě trhu tedy nemůže být ani řeči!

Co následovalo? Akcioví analytici a komentátoři ještě „chvíli“, tj. několik měsíců, váhali. Pak náhle, jakoby na povel, se začali pro změnu předhánět v katastrofických vizích. Jakoby chtěli napravit své hříchy z předchozího období přehnaného optimismu. Náhle se vyrojily paralely s érou Velké deprese třicátých let, chmurné úvahy o rozšíření krize do dalších odvětví, atd.

Skutečnost je taková, že americká ekonomika je možná právě uprostřed mírné recese spojené s nárůstem podílu špatných úvěrů. Tyto špatné úvěry jsou ovšem stále hluboce pod úrovní roku 1991, takže se zdaleka nekoná takové drama, jaké je mediálně servírováno. Zkoumáme-li výkyvy skutečné ekonomiky a výkyvy akciového trhu, zjistíme, že akcie jsou asi čtrnáctkrát „nervóznější“, než by odpovídalo výkyvům hrubého domácího produktu. Nynější pokles akcií je tedy z více než devadesáti procent dílem psychologie. Oživení na akciových trzích je téměř úplně nezávislé na stavu ekonomiky: co hraje roli, je nálada. A proto jsou burzy tak nepředvídatelné.

psáno pro Hospodářské noviny
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pár poznámek pro ty, kdo na termín „efektivita trhu“ zírají jak vyorané myši:
1. Teorie rozeznává tři stupně efektivity (slabý, středně silný a silný), podle toho, zda jsou do cen promítnuty všechny informace o historických cenách a objemech obchodů (slabý stupeň), fundamentální, tj. makroekonomické a účetní informace (středně silný stupeň) a kompletně všechny informace, včetně důvěrných.
2. Diskutujeme-li o efektivitě akciového trhu v souvislosti s opožděnou reakcí na zprávy o hypotéční krizi, pak je zcela evidentní a bez dalšího vysvětlování průhledné, že je řeč o středně silné efektivitě.
3. Efektivní trh je definován jako takový, který na vznik určité informace (ať už příznivé či nepříznivé) reaguje okamžitě.
4. Existence reakční doby od vzniku informace, nota bene reakční doby dlouhé několik měsíců, nutně znamená, že trh není efektivní. V případě opožděné reakce na hypotéční krizi (tedy fundamentální veřejně publikovaná informace) je tedy naprosto zřejmé, že chování akciových trhů neodpovídá hypotéze efektivních trhů středního stupně.
5. Odmítnutí středně silné formy hypotézy efektivního trhu automaticky znamená i odmítnutí její silné formy.
6. Neefektivní chování akciových trhů lze vysvětlit řadou jiných hypotéz z oblasti behaviorálních financí. O tom někdy příště.
7. Vzkaz pro pana Petra K.: jsem toho názoru, že jste prohrál sázku. Láhev červeného prosím doručte na adresu Pavel Kohout, c/o Partners, Václavské náměstí 64, 110 00 Praha 1. Doufám, že vyberete dobrou značku a ročník. Děkuji.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

RUMCAJS napsal(a):

Chování burzy bude vždy jenom teorie. Jednou si někdo v Číně prdne a trh se zhroutí a podruhé chodí jeden varovný signál za druhým a nic se neděje.

Nyní chodí v kuloárech, že díky uzavření fabrik v Číně za účelem snížení smogu během olimpiády, bude asi dvouměsíční recese.
Tak uvidíme co na to burza a co na to trh.
09. 08. 2008 | 03:03

prirodovedec napsal(a):

Hmm, potrefena husa (tedy kohout) se ozvala. Tak uvidime. Co dalsi. Pravdou ovsem je, ze ten poznamkovy aparat mohl mit uz clanek v novinach a nikoliv az text v aktualne. Pravdou take je, ze ten prvni pokus byly jen noviny a ten druhy je prece aktualne blog s narocnejsimi ctenari.

Vsimneme si tedy:

"Není tedy pravda, že finanční trhy efektivně zpracovávají dostupné informace."

Jiz typicka autorova formulacni chyba - nespravne pouziti indukce, cili usuzovani z pripadu na obecne. Z vyse uvedeneho by mel spise usuzovat:

"Není tedy pravda, že finanční trhy VZDY efektivně zpracovávají dostupné informace."

Aneb existuje alespon jeden pripad, ktery pravidlo porusuje ne ze, vsechny pripady neplati.

Na druhe strane autor dobre resersuje denni a odborny tisk a preklada:

http://www.washingtonpost.c...

viz napr.: "Tysons Corner mortgage broker Jose Luis Semidey, who has a popular Spanish-language real estate talk show on Radio Universal, is being deluged with calls from desperate homeowners who are falling behind on their mortgages. The calls started in late 2005 and have steadily risen; he now receives 40 to 50 calls a day from throughout the area. "I see more coming," Semidey said."

Pravdou ovsem je, ze jeho nasledujici objev je analogicky nekterym citovanym od 1968:

"neskutečná délka prodlevy mezi vznikem informace a jejím užitím."

Mozna to chce najit nejaky srozumitelny text vysvetlujici autorovo snazeni:

"Faced with the inference that they cannot add value, many active managers argue that the markets are not efficient (otherwise their jobs can be viewed as nothing more than speculation)."

Okorenit si paradoxem:

"The paradox of efficient markets is that if every investor believed a market was efficient, then the market would not be efficient because no one would analyze securities. In effect, efficient markets depend on market participants who believe the market is inefficient and trade securities in an attempt to outperform the market."

Cili shrnme:

"In reality, markets are neither perfectly efficient nor completely inefficient. All markets are efficient to a certain extent, some more so than others. Rather than being an issue of black or white, market efficiency is more a matter of shades of gray."

http://www.investorhome.com...

Priznejme si, ze jeho rekneme populisticke vety: "Nynější pokles akcií je tedy z více než devadesáti procent dílem psychologie. Oživení na akciových trzích je téměř úplně nezávislé na stavu ekonomiky: co hraje roli, je nálada. A proto jsou burzy tak nepředvídatelné."

Jsou unosne zpresneny v poznamce pod carou:

"6. Neefektivní chování akciových trhů lze vysvětlit řadou jiných hypotéz z oblasti behaviorálních financí. O tom někdy příště."

Je mile, kdyz akceptujeme nekolik pripominek oponenta, ani to nenapiseme, ze?:

http://blog.aktualne.centru...

a jeste vymahame lahev vina. Tesme se na pokracovani, ale mezitim se muzeme dozvedet vice:

http://www.unifr.ch/econoph...

Kde se Soros vyrovnava s neregulovanim a liberaly. :) Dle jineho autora se ale Soros vyrovnava s financnim inzenyrstvim a fyzikou:

http://expertvoices.nsdl.or...

ale ac autor horli proti matematice zminuje pozdeji jako uspesny Sorosuv nastroj v podobe teorie her. :)

Abychom si ujasnili s cim si autor zde hraje/zahrava, podivejme se na historii EMH:

http://www.e-m-h.org/histor...

Je take mozne, ze se mu ozvou i lide z CR:

http://ies.fsv.cuni.cz/sci/...

A prece jen tu matematiku nepodcenujme:

http://www.forecasters.org/...

A co dokonce pristi tema autora, ktere bude i o matematice :), neuveritelne, mame se na co tesit:

http://en.wikipedia.org/wik...
09. 08. 2008 | 09:17

vlk napsal(a):

Nejsem vyznavčem teorií. Nakonec vždy rozhoduje výběr informací, které si konkrétní člověk, z onoho obrovského množství, které je dostupné, pustí ktělu a jak je nakonec vyhodnotí. Primární je ro mne výběr informací. Jakkoliv i na základě správného výběru lze udělat rozhodnutí špatné.

Tématem je sice teorie efektivních trhů,předkládaná laskavým panem Kohoutem vjeho nekonečné dobrotě vyoraným myším, ale já s ebudu držet něčeho jiného. Totiž reakce trhu na zprávy o padajících cenách nemovitostí.
Ono je to totiž tak nějak trošku jinak. Že po čase začnu padat ceny nemovitostí, když před tím šest nebo sedm let rostly není nic , co by mělo a mohlo trhy vyděsit a proč by musely dramaticky reagovat!
Problém byl v něčem jiném. V tom,že trh nezahytil a nereflektoval, kolik z obrovského množství poskytnutých hypoték, šlo na skupinu klientů, kam s e nikdy neměly dostat! Trh naopak, jak je jeho dobrou vlastností, raději reflektoval čísla o růstu stavební výroby a přírůstku ceny nemovitostí.
Nakonec - tohle si prožíváme, resp. prožívali jsme si to do konce loňského roku v malém i u nás. Hypotéky v Česku jsou sice pskytovány a spravovány jinak, ovšem podle mne je naprosto jasné, že nás hypoteční krize /byť nesrovnatelně menšího/ také nemine. Leč i leckdo v ČR náhle tvrdě vystřízlivý ze svého snu žít ve vlastním domě.
Americká krize má pro mne jiný rozměr. Mohla být lokální finační krizí. Kdyby ovšem americké banky nebyly tak děsivě inovativní. ONy ty velmi pofiderní hypotéky / a podle men věděly , že jsou pofiderní/ prostě tak dlouho "přebalovaly" až z nich vzniklo něco úplně jiného. A navíc s vysokým výnosem. Což natáhlo internacionální finanční klientelu.. A jestliže v tomhle rybníku utopil mliardy a miliardy dolarů někdo kvality a rozměru takové UBS, vidíme snadnost rozeznáí problémů,které jsou nyní pro pana Kohouta naprosto transparentní.
A dalším důkazem snadnosti rozeznání a rychlých reakcí pane Kohoute je současná situace na mezibankovních trzích. A vysoké přirážky za poskytnutí likvidity! Vy takovou situaci na mezinárodní sceně pamatujete? Zkuste říci , že ano.

Jo abych nezaponěl. Tohle e blog, který si s chutí přečtu a nechce se mi z něj zvracet.
Ale není ani zdalekka tak dobrý , jako tuhle on line rozhovor na mém oblíbeném finančním serveru. Tam jste se totiž prezentoval tak, jak by mi nejlépe vyhovoval. Totiž jako úplně normální člověk.

Jo a nemohu si odpustit rýpnutí. Jak to,že Partners s velkým gustem doporučovali v době, kdy už jela krize v USA jako velmi výhodnou investici realitní fondy. A prosím, odpusťtte i odpověď typu, že nemají nic společného s americkým trhem. To vím také. Leč korekce nemovitostí čeká i Evropu.Což víte zase vy také.
09. 08. 2008 | 09:41

vlk napsal(a):

přírodovědče

ty mu zase dáváš!!! Kdyby jsi si takhle podal mne, tak mi snad nebude chutnat ani svíčková od Karkule...

Právě jsme s i umínil, že s Tebou budu do budoucna jen a jen souhlasit ,-)))
09. 08. 2008 | 09:44

Petr napsal(a):

"Inteligentní" a "vzdělaný" pan Kohout objevil Ameriku. Pan Kohout by měl více studovat a méně se chvástat.
09. 08. 2008 | 10:05

alena-m napsal(a):

Spatna politika bank a spatne
osetrene uvery, nemravne uroky
a poplatky, vcetne neodborneho
zabezpeceni spravy pohledavek a dals.,to vse je vysledek prace fin.podniku jez si nezaslouzi zadne vladni podpory,ale krach!
-podporu si jedine pro postizene klienty.
09. 08. 2008 | 11:05

dasa napsal(a):

Jednou k nám přišel chlápek od Alianz pojistit zařízení bytu. Udělal "inventuru", určil hodnotu a docela mile překvapil, Zjistili jsme, že jsme docela bohatí a podle toho nám vypočítal pojistku. Další rok přišla složenka s navýšenou částkou o inflaci. To se opakovalo a mě vrtalo hlavou, jak je možné, že hodnota našich prošlapaných kovralů a proležených válend stále roste. :-) Myslím, že podobně to je s nemovitostma. Je to nesmysl ale papírově to vypadalo úžasně.
09. 08. 2008 | 12:45

Frante napsal(a):

vlk:

Ohledně nemovitostí v ČR: Je tu velká rozestavěnost, hypotéky již nejsou tak levné a v důsledku ekonomických reforem i život je trochu dražší. Neočekává se krize jako v USA, protože naše banky jsou stále opatrnější, komu půjčují a čím je půjčka kryta. Analytici říkají, že se růst cen nemovitostí na nějaký rok, dva přibrzdí a možná i zastaví. Vy očekáváte něco jiného?
09. 08. 2008 | 12:47

vlk napsal(a):

Frante

nee. Jen si myslím, že to bude poněked dramatičtější,než si banky připouštějí. Tedy pokud se zarazí hospodářský růst.

A te problém budeodstartován právě onou velkou rozestavěností. domnívám se totiž , že standardní bydlení s e bude prodávat stále hůře. Levné věci a naopak špičkové věci s e budou prodávat stále dál.
09. 08. 2008 | 13:05

m&m napsal(a):

Jsem nesmírně rád, že si už autor dostudoval efekty zpoždění v ekonomice. Zde http://blog.aktualne.centru... známý poznatek ze systémové dynamiky http://cs.wikipedia.org/wik...(syst%C3%A9mov%C3%A1_dynamika) ještě nebral v úvahu a roztomile spojoval nespojitelné. Je vidět, že na sobě pracuje, nechává se poučit svými čtenáři a jsem tomu rád :-)

Dokonce se mu podařilo objevit v literatuře i nějaký příklad paralely jevu v ekonomických teoriích. Super.

A příště už snad konečně pokročíme k učivu druhého ročníku... :-)
09. 08. 2008 | 16:00

jiří karel napsal(a):

Na panu Kohoutovi je nejlepší jeho úžasná skromnost a přednost umění zapomenout na vlastní názory a doporučení před rokem či dvěma. Zpětně umí rozebrat vše do šroubku a srozumitelně sdělit, jak by to on věděl lépe, jen kdyby se ho někdo zeptal. A pokud se ho někdo zeptal, už si nepamatuje, jak jen uvede, že vše je složité a nedá se tak snadno predikovat. Je to fakt borec.
09. 08. 2008 | 17:47

petr napsal(a):

dobrý den pane Kohoute,
mel jsem tu ceswt si precist knihu od vas o ekonomice, a co me tam zaujalo je to ze jste tak propagoval teorii efektivnich trhum ze by najednou jste zmenil nazor, jinak ja si myslim ze trhy efektivni nejsou, aspon ne porad, sem tam je prilezitost kde dobry spekulant muze vydelat,ale v prumeru je trh efektivni, ale prumer casto je velice osidna velicina, viz prumerna inflace nebo spis prumerny plat v CR
09. 08. 2008 | 19:50

petr napsal(a):

jinak jeste k prumeru u inflace, skuste srovna prumernou inflaci bohateho podnikatele a cloveka c bydli v regulovanem najmu, m´vetsinou penez utrati za potraviny, ten kdyz zapoctu zdrazeni potravin a deregulaci urcite pociti daleko vic inflaci nez podnikatel ktrery bydli ve svem a potraviny jsou malou slozkou jeho rozpoctu, prumer je osdiny, a hodne, hodne casto se udava prumerna mzdaq, ale normalni cloveku to moc nerekne, pac ji nebere 70 procent lidi.
09. 08. 2008 | 19:53

marek napsal(a):

Nelze nic jiného než souhlasit pane Kohoute.
Reakce trhů byla neadekvatní - díky bohu. :-)
Kdo měl pod čepicí nakoupil a stále nakupuje.

P.S.: Z rozumbradských trumpet alá nick "vlk", kteří rouzumí všemu si nic nedělejte. Někde se realizovat musí, když je nikdo v jejich okolí zřejmě nebere vážně. :-)
10. 08. 2008 | 15:01

názordne napsal(a):

Pan Kohout je podle mě především kecal trpící fatálním nedostatkem exaktního a logického myšlení a proto zdůvodní pozpátku cokoliv..
10. 08. 2008 | 15:32

Dan napsal(a):

Netuším proč se článek na téma efektivní/nefektivní trhy stal volnou arénou, kde většina útočí proti Pavlu Kohoutovi (místo diskuze na téma trhy a jejich reakce hypoteční krizi). Každopádně podle jeho publikovaných článků lze usuzovat, že rozhodně není "kecal trpící fatálním nedostatkem exaktního a logického myšlení". Právě naopak, jeho schopnost precizně analyzovat a domyslet souvistlosti je ojedinělá. Vše navíc dokáže sdělit dokonale srozumitelným a v dobrém slova smyslu triviálním způsobem.

Pane Kohoute díky. Těším se na Váš další článek ..
10. 08. 2008 | 21:58

Hobart napsal(a):

Mam dojem,ze to byl Buffett, kterej vzdycky odpovidal, ze se rozhoduje podle "gut feeling" (aneb ma proste lepsi instinkty, nebo maskuje pouzivani pokrocilych matematickych metod). A Soros neni zadnej mag financnich trhu. Proste vzal smetak a vymet Bank of England :-)
11. 08. 2008 | 02:07

prirodovedec napsal(a):

Dan: Autor je zde bohuzel dlouhodobe v roli bavice. "Kohoutovina" se zde stala charakteristikou.

Staci si projit vetsinu jeho nefotografickych prispevku v archivu, zejmena tech, ktere se snazi vzdalene pouzivat kvantitativni argumenty, pripadne podporovat nebo vyvracet nejake teorie, jako tento.

Casto se radeji domnivam, ze si autor dela legraci nejen z nas, ale i ze sebe. Pravdou je, ze ovsem zapada do urovne ruznych analytiku popularnich v CR. Je rozkosne zjednodusujici a umi i vypichnout zajimavy detail. Do vyuky rozvoje kritickeho mysleni studentu je idealni studnice prikladu.
17. 08. 2008 | 20:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy