Malebná Kanada

14. 07. 2009 | 13:47
Přečteno 12493 krát
Kdysi dávno, ještě jako školák, jsem objevil v rodičovské knihovně brožurku s poutavým názvem: Malebná Kanada. Byla vytištěna zřejmě na přelomu 60. a 70. let. Z dnešního hlediska šlo o zajímavý dokument.

Na křídovém papíře kvalitně vytištěné fotografie výstavných měst, usměvavých lidí, přírodních krás. Propagace příjemného života ve šťastné zemi. Popisek pod fotografií vojenské jednotky hlásal cosi jako „v rámci zahraniční politiky se kanadské ozbrojené síly podílejí na mírových misích OSN na různých místech na světě.“ Dost mě to tenkrát překvapilo, protože ve škole nám říkali, že kapitalisté, imperialisté a fašisté jsou všechno jedna verbež. Na poslední stránce brožurky stálo: „Tiskem Rogera Duhamela, tiskaře královny, F.R.S.“ (To tajemné F.R.S. znamenalo Fellow of the Royal Society, jak jsem později zjistil, ale to je vedlejší.)

Proč si Kanaďané dali tu práci s tiskem česky psané propagační brožurky? Zřejmě tehdy stáli o slušné, pracovité a vzdělané emigranty z Československa, se kterými nebyly nikdy velké problémy a kteří se snadno začlenili do nové společnosti. Začátkem 70. let bylo těchto lidí dost, místa v Kanadě rovněž dost, takže zakázka pro královského tiskaře pana Duhamela byla dosti logická.

Počátek 70. let byl ještě obdobím, kdy západní svět ještě uvažoval logicky. Pak se cosi zvrtlo. Nastoupil myšlenkový proud, který hlásal zhruba toto: „Lidé, kterým se daří dobře, jsou zločinci. Zbohatli vykořisťováním jiných. Nejen velkokapitalisté, ale i pracující příslušníci středních tříd jsou zločinci. A pokud jsou bílí, jsou dvojnásobní zločinci, protože každý bílý je automaticky rasista. Pokud jsou muži, jsou trojnásobnými zločinci, protože jsou navíc samčí šovinisté (male chauvinists). Proto je nutné trestat střední třídy a podporovat nižší třídy, včetně osob, které byly souzeny pro kriminální delikty. Ti nejsou skutečnými zločinci: ke zločinu je dohnala nesnášenlivá a nenapravitelná bělošská společnost středních tříd, které dominují muži. Ve skutečnosti jsou tzv. pachatelé kriminálních činů oběťmi, ke kterým máme povinnost být vlídní a velkorysí, protože za jejich utrpení můžeme my, střední třídy. Je nutno je chránit, pomáhat jim, platit co nejvyšší sociální dávky a vytvářet různá privilegia.“

Uvedené myšlenky vystihují podstatu proudu známého jako frankfurtská škola. Ta je spojena se jmény jako Adorno, Habermas, Marcuse, Gramcsi, a další. Jde vlastně o neomarxistické hnutí, které tvrdí, že demokracii a západní kulturu je snazší rozložit zevnitř než svrhnout ozbrojenou revolucí. Stoupenci frankfurtské školy jsou často vzdělaní a málokdy své názory prezentují takto otevřeně, protože jejich absurdita je příliš zřejmá. Marxismus v tomto pojetí bývá dávkován po kapkách a oslazen řečmi o demokracii, často též proložen odbornými termíny ze sociologie a filosofie.

Jakkoli absurdně stanoviska frankfurtské školy znějí, během 70. a 80. let si získala značnou popularitu – což je mimochodem doklad, že jakákoli hloupost může nabýt na síle, pokud je podložena učenými slovy a složitě znějícími filosofickými argumenty. Politická korektnost a levicové sebemrskačství odsunuly rozum kamsi do pozadí. Často se používají manipulativní techniky a obraty jako „můžeme za utrpení chudých a diskriminovaných“ (což má ve skutečnosti znamenat „vy můžete za utrpení chudých a vy diskriminujete“.)

Samozřejmě, že ono svatoušskovské sebemrskačství mělo svůj podtext: ve skutečnosti šlo o bič na střední třídu, o pokus vzbudit ve veřejnosti pocit viny. Protože kdo cítí vinu, je ovladatelnější. Cílem těchto vzdělanců není pravda ani spravedlnost, nýbrž vytvoření dalších dobře placených úřadů a politických funkcí. Propagátoři politické korektnosti ve skutečnosti chtějí hlavně peníze a moc. Chtějí vládnout oněm zločinným bílým středním třídám, protože z nich je samozřejmě možné vyždímat nejvíce daní.

Doposud je neomarxistická strategie rozkladu západních společností velmi úspěšná. Exploze sociálního státu skutečně „nabořila“ západní ekonomiky v tom smyslu, že způsobila enormní nárůst zadlužení nevídaný v mírových dobách. Tato dluhová exploze ideologicky zdůvodňovaná potřebami sociálního státu časem povede k daleko horší finanční krizi, než jakou jsme zatím viděli v nedávné době.

Politická korektnost a doktrína sociálního státu je zkrátka špatná filosofie aplikovaná ve službách moci.

Doktrína, že kriminálník je vlastně obětí kapitalistického systému, vedla k podstatnému zmírnění trestů. Následky na sebe nenechaly dlouho čekat: raketový nárůst zločinnosti, zejména násilné, v průběhu 70. a 80. let, byl důsledkem politické korektnosti. Někde měli více štěstí. Newyorský starosta Rudy Giuliani na sebemrskačskou hru o vině majoritní společnosti nepřistoupil a podařilo se mu kriminalitu velmi podstatně omezit. Jinde následky politické korektnosti řešili a řeší déle. Zde je úryvek článku, který jsem napsal v červenci 2005:

„Absurdně velkorysý sociální stát není evropskou specialitou. Alžířan Ahmed Ressam přicestoval do Kanady v roce 1993 s falešným pasem, na což se přišlo ihned na letišti. Přesto byl vpuštěn do země a již po jedenácti dnech začal pobírat sociální dávky. Utrácel je v diskotékách a v obchodech se značkovým oblečením. Později si přivydělával krádežemi peněz a dokladů. Seznámil se s náborčím al-Kajdy. Následoval výcvikový tábor v Afghánistánu, návrat a příprava útoku na letiště v Los Angeles. Byl zachycen s několika desítkami kilogramů vysoce účinné výbušniny v autě. K zatčení Ressama nedošlo díky souhře tajných služeb, nýbrž výhradně díky pozorovacímu instinktu americké úřednice na hraničním přechodu. V červenci 2005 byl odsouzen ke 22 letům vězení.

Pikantní bylo, že CISC (kanadská obdoba CIA) Ressama řadu let sledovala. On a jeho kumpáni žijící ze sociálních dávek a drobné kriminality však kanadským agentům připadali jako tlupa budižkničemů, kteří budí spíše politování než obavy. Ještě pikantnější byl důvod, proč Ressam dostal v 90. letech v Kanadě azyl: vymyslel si historku, že v Alžírsku byl politicky pronásledován, protože prodával zbraně teroristům.“


Kanada se nyní potácí mezi novomarxistickou vírou v politickou korektnost a mezi zdravými rozumem. Zdravý rozum říká, že pouštět si na své území úplně každého je hloupost. Politická korektnost ovšem zakazuje provádět profilaci potenciálně rizikových osob při vstupu do země.

Tato politika často vede od extrému k extrému. Takže není divu, když se Kanada připraví o příliv diskriminovaných imigrantů, kteří by se mohli stát pilíři společnosti. Jakou škodu si tím ale způsobí! Vždyť přece každý ví, že do malebné Kanady odcházejí především vzdělaní a kulturní lidé s čistým trestním rejstříkem, kteří jsou ve své domovské vlasti pronásledováni tamní malostí a hloupostí. Přitom do práce jsou jako ďasi a jejich vztah k osobní hygieně je příkladný.

Anebo si snad nějaký nesnášenlivý a nenapravitelný bílý rasista dovolí myslet něco jiného?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Lex napsal(a):

"Politická korektnost ovšem zakazuje provádět profilaci potenciálně rizikových osob při vstupu do země." Tož ji přeneseme do Vídně, tam, za oceánem, na to nebude tak vidět.
A teď antidiskriminanti křičte, bijte na poplach, počítejte kolik "bílých" a kolik těch dalších obdrží víza a žalujte do Štrasburgu! Rovná příležitost pro všecky! "Ať lump nebo hrdina, my jsme jedna rodina!"
Pane Kohoute, ten předposlední odstavec představuje to nejlepší, co jste tu zatím napsal. Dík!
14. 07. 2009 | 14:13

Ládik napsal(a):

Kanada nepochopila potřebu nových dyzydentu a ví houby o rasyzmusu.
14. 07. 2009 | 14:20

Vilém napsal(a):

Konfliktní linie se začínají rýsovat, civilizovaní intelektuálové Pehe, Kocáb, Havel a kvalitní občané na straně jedné, Čunek, Řápková, lichvář Kohout a blouznivá spodina na straně druhé.

Zavedení víz do Kanady je zcela na místě, protože Kanada samozřejmě nemůže ani při své velkorysosti řešit příliv obětí české asociálnosti a rasismu. Do zahraničí by tím vyslala katastrofální signál: pronásledujte menšiny, zbavte se jich, my je budeme živit místo vás. Takže: co jste si napáchali, to si vyžerte, čecháčkové. Můžete pořádat poutí cesty do Vsetína nebo Chomutova a myslet si, že je to Kanada, při své inteligenci rozdíl stejně nepoznáte. ;-)
14. 07. 2009 | 14:25

P. napsal(a):

To víte, pane Kohoute, matrix je matrix. Ale co to plácám.

Canada did not have a significant role in the first few months of the invasion of Afghanistan that began on October 7, 2001, and the first contingents of regular Canadian troops arrived in Afghanistan only in January–February 2002. Canada took on a larger role starting in 2006 after the Canadian troops were redeployed to Kandahar province. Roughly 2,500-2,830 Canadian Forces personnel are currently deployed in Afghanistan as part of International Security Assistance Force (ISAF).
14. 07. 2009 | 14:26

Čochtan napsal(a):

Pseudohumanismus je duševní nemoc, která končí smrtelně pro okolí jejího nositele.
14. 07. 2009 | 14:32

Pepa Řepa napsal(a):

Kdepak Vilík, ten nezklame. Na něj nemá ani Levák.

Pehe ještě nesesmolil flagelantský článek a Vilík už klečí s důtkami.
https://www.youtube.com/watc...
14. 07. 2009 | 14:37

MoB napsal(a):

Viléme, nejvíc rasismu má na svědomí rádoby sociální politika státu. Rom nemusí pracovat, může mít stádo dětí a všechno je v pořádku, my mu to rádi zaplatíme. Volám Fuj! Nejlepší by bylo zrušit neoprávněné výhody, trvat na dodržování pravidel, a to prosím pěkně pro všechny, včetně Romů. Jinak to nejde.
14. 07. 2009 | 14:49

FF napsal(a):

Hodně dobře! Hlavně čtvrtý odstavec je takový pěkně úderný :)
14. 07. 2009 | 14:56

Xury napsal(a):

Koukám autore, že se do vás zatím opřel jen Vilík, ale nebojte to přijde. Nemůžete si přece dělat srandu s marxistů nebo neomarxistů. Jinak doufám, že Vilém ve svém volném čase Romy vzdělává, učí osobní hygieně a základům rodiných financí. A nepochybně si už nějaké do domu nastěhoval.
14. 07. 2009 | 15:17

Vilém napsal(a):

Xury
Nechápu, proč bych se měl osobně angažovat a o nic takového nemám zájem, pouze si přeji, aby se zde měli přijatelně i menšiny, k tomu není nutné provozovat nějaké výchovné aktivity, možná je dokonce třeba od nich upustit a akceptovat jejich způsoby ve stávající podobě.

Kohout se svým karikováním stanoviska kritické teorie zesměšňuje leda sám, něčím tak žalostným nemůže nikoho naštvat, to je příliš zjevně na úrovni zvláštní školy. ;-)
14. 07. 2009 | 15:22

Ládik napsal(a):

Viléme,
projděte si Vítkovice za Lidickou ulicí, ať rozeznáte bílou menšinu. Ve slově měli máte hrupku.
14. 07. 2009 | 15:35

Amarook napsal(a):

to: Pavel Kohout
Vazeny, pri svem vzdelani byste mohl vedet, ze pristehovat se do Kanady je pro kvalifikovaneho cloveka z Ceske republiky az prekvapive rychle. Sam jste asi o teto alternative nikdy neuvazoval a davate prednost draze cesky pisiciho poradenka opisujiciho nekolik let stare clanky z Time International a z Yahoo.
Je smesne jak jesitne citujete vase stare nesmysly. Severoamericke tajne sluzby se vam nebudou zpovidat jak a co delaji. Dotycneho piskuntala zatkli a detaily uverejnovat nemusi.
Kanada je vyspely stat a ridi se striktne zdavym rozumem. Co do kvality zivota patri dlouhodobe ke svetove spicce. Muzete si i srovnat HDP Kanady a Ceske republiky.
Toronto ma priblizne 2,5 milionu obyvatel, mluvi se tam 110 jazyky a dialekty a pritom patri mezi nejbezpecnejsi a nejnavstevovanejsi severoamericka velkomesta.
Je cas si priznat, ze zavedeni kanadskych viz nema ani tak za cil omezit pocet romskych azylantu, ostatne mizivy, jako dat jasny signal ceske vlade at zacne konecne resit domaci problemy.
14. 07. 2009 | 15:38

huhu napsal(a):

vy si Viléme děláte legraci, to co píšete může vážně myslet jen psychopat.
Když píšete že si mají Češi vyžrat to, že jsou rasisti, tak vůbec nemyslíte na ty "chudáky" Romy, co ted nemůžou do kanady a musejí tady s námi žít.
Ostatně kdysi kanada zabouchla před nosem dveře i opravdu pronásledovaným židům na útěku před Hitlerem...
Tohle je ostdou Kanady, ne ČR
14. 07. 2009 | 15:38

Frante napsal(a):

Článek sedne.

Vilém:
to jako chceš říct, že většinová společnost může za to že někteří jsou nepřizpůsobylí?
14. 07. 2009 | 15:41

Antropolog napsal(a):

ad Vilém:

Nemáte zájem se angažovat? Tak, kde berete tu drzost radit ostatním jak se mají angažovat oni? Viléme není to tak dlouho, co jste tu troubil, cituji: "Češi pozbyli právo Romům vládnout".

Díky bohu, za historickou zkušenost s bolševikem. Čech se tak nenechá hlavu vymít s ochotou Švéda nebo Kanaďana.
14. 07. 2009 | 15:43

Vilém napsal(a):

huhu
Po světě existují desítky podobných případů a s takovými zeměmi nelze udržovat bezvízový styk, protože by se jejich problémy přelily jinak.

Mně se zdá psychopatické a mrákotné Vaše farizejské pohoršení nad tím, že Kanada nehodlá řešit české problémy, jako by snad pachateli útisku nebyli lidé jako Vy, nýbrž Kanada.
14. 07. 2009 | 15:47

Český Honza napsal(a):

Pane Kohoute, jen se usvědčujete z toho, že jste Adorna viděl maximálně z rychlíku. A možná, že kdybyste si konečně přečetl Kapitál, nějaká Vaše ekonomická prognóza by Vám pro změnu vyšla.
Možná špatně počítám, ale etničtí Češi zatěžují sociální systém daleko víc než Romové. Zdaleka největší díry do rozpočtu nám ovšem dělají šikovní neoliberální jestřábi, ať se malují na modro či na oranžovo. 100 miliónků tady, miliardička tam, a pak to hodit na černé.

Jediné, v čem máte pravdu, je, že dávky nic nevyřeší. Ty peníze patří učitelům a terénním sociálním pracovníkům. Pokud svým svěřencům ale budou tvrdit, že hrát skořápky a krást se nemá, tak jim asi věřit nikdo nebude. Stačí si otevřít noviny a hned nás okouzlí usměvavé obličeje takových Kožených a Pitrů se zlatými prsteny, vilami a prvotřídními lyžemi... jak si plody své poctivé práce užívají v exotických krajích bez vízové povinnosti. Jdeme našim romským spoluobčanům vyloženě příkladem. Hlavně že se myjeme, pereme, a umíme vyprat i své peníze, že;) Čím je bílá bělejší, tím jsou prachy čistější!
14. 07. 2009 | 15:50

Vilém napsal(a):

Antropolog
Vy rozhodujete o svém chování, já zase o svém, totéž platí o politických požadavcích a názorech.
Pokud pro Vás stále platí požadavek na bolševickou jednomyslnost, drze si dovolím Vám poradit, abyste se dovzdělal v občanské nauce ;-).
14. 07. 2009 | 15:50

twardowski napsal(a):

Neslo by pro blogy.aktualne.cz sehnat napriklad prof. Kohaka nebo jineho filosofa jeho formatu? Par jich mame... Vite nekoho s jeho citem pro "tezkost sveta".... dobre by se to cetlo. Prof. Kohak (ve svych knihach) trebas nema tendeci psat "kuse" a "vytrhane" clanky... kdyz rekne A, rekne i B.
14. 07. 2009 | 15:56

huhu napsal(a):

amarooku, kanada je jistě bohatá země a má k tomu podmínky s ČR nesrovnatelné.
Pokud kanada zdůvodňuje viza tím, že musí dávat asyl parazitům, tak to není problém ČR, ale problém kanadského systému
14. 07. 2009 | 15:57

huhu napsal(a):

viléme, pokud je dle Kanady problémem diskriminace a rasismus, tak by jako demokratická a svobodná země, měla těm diskriminovaným a utlačovným otevřít dveře dokořán.
Ostatně za svobodou se do Ameriky stěhovali lidé vždy a v New Yorku je vítala socha svobody. Ovšem to zjevně není současný kanadský případ, ta "utlačovaným" zabouchla dveře před nosem....a nemelte kraviny o českém problému, je to kanadský problém.
14. 07. 2009 | 16:01

:) napsal(a):

No možná pro začátek pomůže nazývat věci pravými jmény. P. Kohout to nazval velmi přesně. Snad si to uvědomí i ostatní. Proč mám dojem, že selského rozumu se nedostává především novinářům? ˇVždyť si zkuste představit politika, který si v dnešní době dovolí říct něco očividného. Média ho sežerou.
14. 07. 2009 | 16:04

Olda napsal(a):

Já bych v té Kanadě hned žil. Je to civilizovaná, rozumná země. Možná i proto, že veřejný prostor nezaplevelují neustále ideologičtí fanatici, jako je Kohout
14. 07. 2009 | 16:05

Vilém napsal(a):

huhu
nezlobte se, ale vaše typicky čecháčkovská vykutálenost je komická. Takže podle Vás má Kanada dost peněz, a místo rozvojové pomoci nebo řešení naléhavých problémů je má vrhnout do mírnění následků čecháčkovského řádění, aby si čecháčkové mohli užívat? Milý příteli, čecháčkové tohoto kalibru by přivedli na buben i Katar, v mezinárodních vztazích se s podobnou vykutáleností dávno počítá a svými pokryteckými výzvami nikoho nedojmete.
14. 07. 2009 | 16:05

Pepa Řepa napsal(a):

Ale Vilíku, neberte si to tak.
Já si myslím, že Vás a Leváka si tady ostatní přímo hýčkají.
Kde jinde by takové obdivuhodné exempláře našli?

Jste tady jako v bavlnce.
Je třeba Milouš středem takové pozornosti, jako Vy tady?
14. 07. 2009 | 16:06

Amarook napsal(a):

to: huhu
Kanada ma samozrejme obrovske nerostne bohatstvi a prostor. Takove Rakousko je vsak male, hornate a prece je bohatsi nez CR. Vse je v lidech.
Kanada zadnym parazitum azyl davat nemusi. Ujistuji vas mistoprisezne, ze kanadskeho imigracniho urednika rohlikem neopijete.
Proc ale vsechny romske vystehovalce nazyvat parazity? Nenazyvala komunisticka media za totace emigranty "dobrodruhy a osobami prace se stiticimi, kteri v Americe narazi"? Vetsina z nich v te Americe dobre prosperovala.
Co vetsinu Romu do Kanady lakalo bylo to, ze budou rovnopravnymi lidmi se vsemi pravy a povinnostmi.
A na zaver. I podle velmi konzervativni kanadske federace danovych poplatniku azylanti dostavaji v podstate pakatel. Ja bych z toho zit nemohl.
14. 07. 2009 | 16:09

kolemjdoucí napsal(a):

No ty kráso, to jsou zase hlody. Takže neoliberalismus kapitalistům rozložili neomarxisti a sociální stát. A až do sedmdesátých let to bylo jakž takž snesitelný, ale pak se k veslu dostali takoví komunisti jako třeba Reagan nebo Thatcherová a vod tý doby to jde se světem z kopce.

Díky pane Kohoute, začínáte se zase dostávat do formy. Mimochodem, za koho že to chcete kandidovat?
14. 07. 2009 | 16:09

huhu napsal(a):

amarooku, je to nejen v lidech, ale i v systému. To, že je ČR dnes chudší nežli Rakousko je zásluhou systému, nejdříve nácistů a pak komunistů. Ostatně nejlépe je to vidět v porovnání mezi Němci západ/východ (DDR na tom byla ještě hůře nežli ČSSR) či v Koreji. A jsou to jeden národ.
Pokud věříte tomu, jak Romy láká ta rovnoprávnost, tak jste naivní. Pokud jsou v ČR diskriminováni, tak leda "pozitivně". Takové výhody jako Rom, Čech nemá, p. Kohout to popsal přesně.
14. 07. 2009 | 16:14

tečka napsal(a):

No to je opravdu blábol. Kohout lže. Frankfurtská škola nemá s vízovou politikou Kanady vůbec nic společného. Frankfurtská škola se zabývá hlavně medii, monopolizací, analýzou totalitních systémů včetně SSSR. Ať autor dokáže, že hnutí ze 30.let a jejich následovníků ze 60.let má cokoliv společného s politikou Kanady. Tohle je tak absurdní text, že jsem dlouho nečetl větší nesmysl. To stejně můžeme prohlásit, že za špatnou kanadskou vízovou politiku může Vatikán. A ten text v kurzívě, který Kohout vydává za jakousi zkratku závěrů frankfurtské školy nemá s výše jmenovanou nic společného. Spíš mi přijde jako naprostý pivní blábol. Pro úplnost dodávám než se na mě sesypou internetoví hysterici - mě by nevadilo kdyby někdo popsal v článku frankfurtskou školu a napsal, že s ní nesouhlasí. V pořádku. Pokud by uvedl i nějaké zajímavé argumenty - výborně. Ale tenhle blábol? Kanada má logicky mírné přistěhovalecké podmínky, protože potřebovala osídlit obrovskou rozlohu své země. Navíc je to mnohonárodnostní stát takže je tohle téma mimořádně citlivé. Stejný problém řeší Australie a některé iberoamerické země. Chápu Vlka, že je na Kohouta alergický. Odlišný názor nevadí, ale to co napsal Kohout je prostě
B L B O S T!!!
14. 07. 2009 | 16:19

Jir napsal(a):

autor:

Jste ve svých "analýzách" kanadského systému a politické korektnosti VEDLE podobně jako když radíte nebohým klientům ve Vaší firmě PARTNERS.

Mimochodem, jak jste NERVu, nejen jako zde, na diskusích pod blogy prokázaný rasista, dokladoval vyvázání se ze střetu zájmů, tedy pozastavení činnosti podílníka v PARTNERS a zmrazení Vašeho soukromého investičního portfolia, aby se předešlo jakýmkoliv potenciálním střetům zájmu?

Takže, znalče: Doopravdy si myslíte, že třeba v Severní Americe, ve vyspělých západních zemích se původní obyvatelé, tedy ti, co už nejsou totálně zdevastovaní alkoholem a sebeničivými životními zlozvyky, stejně jako jiné menšiny, prostě tak efektivně zorganizují, že po desetiletí tlačí, financují, prosazují agendu politické korektnosti, multi-kulti atd.?

Nenapadlo Vás někdy, náhodou, coby analytika, že to je vymyšlené, prosazované jinými silami, skupinami a jak říká náš předchozraščotní národohospodář, který se - proč asi - raději předělal na měřitelností věcí mlhavější klimatologii, parciálními zájmy?

Nejhorší jsou polovzdělanci s polopravdami, s egem svatoušků, majitelů a propagátorů jediné pravé pravdy. Starý Klaus a mladý Kohout (neberte to jako lichotku, že Vás kladu vedle KSČM na Hrad dosazené a tamtéž loni znovu podržené hlavy státu) jsou polovzdělanci polopravd, leč potřeby producírovat se, mezi nejhoršími, národu a i pravici škodícími příklady. Ale uznávám, že nutkání být "jedničkou" nakonec vždy zvítězí, jakkoliv jsou, nejen u hradního pána, výsledky patologického myšlení a jednání stále tristnější.
14. 07. 2009 | 16:21

Český Honza napsal(a):

huhu: pokud jde o to, že je u nás tak výhodné být Romem, můžete být konkrétní? Nezávidíte jim trochu? Není celá ta hysterie kolem víz do Kanady snad způsobena tím, že Romové znemožňují profitovat z kanadského sociálního systému vám? Přitom k romské národnosti se můžete svobodně přihlásit a všechny ty skvělé výhody z toho plynoucí si užít!
14. 07. 2009 | 16:21

huhu napsal(a):

jak Slovensko tenhle problém vyřešilo ? Zrušilo zpětné vyplácení sociálních dávek. Když se jejich Romové vrátili z Kanady, nic nedostali. V ČR je to tak, že po výletě do Kanady, kde je živí kanaďané, ještě dostanou Romové sociální dávky za celou dobu zpětně, takže mají po příjezdu z výletu zpět "našetřeno"...
14. 07. 2009 | 16:22

Antropolog napsal(a):

ad Frante: Přesně tak. Měl by Jste se pane seznámit s Frankfurtskou školou (alias "socializmus s lidskou tváří") ať víte odkud argumenty Džamil, Uhlů, Vilémů atd. atd. pocházejí.

Třešnička ze Skandinávie. Jen se podívejte jak imperialističtí Švédové vykořisťují vysokoškoláky z muslimských zemí, jak je nutí znásilňovat seveřanky a pobírat sociální dávky:

https://www.youtube.com/watc...

Švédsko náš vzor.
14. 07. 2009 | 16:22

huhu napsal(a):

český Honzo, já se celý život živím prací a ještě ze svých daní živím nějakého toho "diskriminovaného" Roma. Přesto nezávidím, životní styl - flákat se a koukat kde co vyžrat, mi nevyhovuje
14. 07. 2009 | 16:25

Antropolog napsal(a):

ad Vilém:

Chce to opravdu koule někoho obvinit z bolševizmu. Zvláště pokud Jste sám v době nedávné obhajoval "úspěšný" totalitní režim v Zimbabwe a jeho systémový rasizmus.
14. 07. 2009 | 16:26

Český Honza napsal(a):

tečka:

až se na vás ti hysterici sesypou, nic si z toho nedělejte, oni nevědí, o čem mluví.
14. 07. 2009 | 16:28

PK napsal(a):

Ta lůza (ve většině lůza, omlouvám se), co odchází do Kanady, tam jde s cílem si prodloužit sladký život v nicnedělání, to je přece každému jasné. Vilém se chce jen profilovat. Je pravda, že Rom nemůže za barvu svoji pleti, za což je někdy napadán lůzou v tomto případě extremistickou. Většina Romů, ale může za to, že se chovají tak, jak se chovají (flákání, kradení a jiné obtěžování). Nejvíce na tomto prodělávají slušní Romové, kteří nevyžírají sociální systém státu, protože jsou házeni do jednoho pytle s romskou většinou, ale bohužel, je-li ze 100 Romů 5 slušných, tak co se dá dělat. Dávám za vinu novinářům, že se o tomto více nepíše a neukazuje tak cestu hrstce slušných politiků, aby i oni o tom začali otevřeně mluvit a možná v tom i něco dělat.
14. 07. 2009 | 16:32

Vilém napsal(a):

Antropolog
Vy jste nejspíš stejně antropolog jako Kohout znalec Frankfurtské školy.
Politický režim v Zimbabwe má k totalitní povaze nesrovnatelně dál než třeba režim v Iráku, systémový rasismus je výplod Vaší fantazie, šlo o nezbytné zajištění výživy pro miliony bezzemků ohrožených hladem, zatímco úzká vrstvička plantážníků, shodou okolností bělochů, chtěla vyvážet komerční plodiny pěstované hladovějícími zaměstnanci na světový trh a výtěžky ukládat v Americe. To by nestrpěla žádná odpovědná vláda a ani současná demokraticky zvolená koalice jim velkostatky nevrátí. Šlo tedy o pozemkovou reformu podobnou té, kterou provedl Masaryk po založení ČSR, naplnění základního předpokladu budování demokratické společnosti, protože ta je nemožná tam, kde žijí feudálové a žebráci.
14. 07. 2009 | 16:33

jdoe napsal(a):

kanada se chova jako supermarket, ktery zacal rozdavat televize zdarma a kdyz zjistil, ze se mu televizi nedostava, tak misto toho, aby je rozdavat prestal, tak zavrel...

zajimavy rozhovor: http://www.lidovky.cz/emigr...
14. 07. 2009 | 16:34

Antropolog napsal(a):

ad Vilém:

Srovnal Jste právě Zimbabwe (https://www.youtube.com/watc...) s První Republikou, Viléme?

Osobní invektivy si nechte. Stejně vám nejdou.
14. 07. 2009 | 16:36

Vilém napsal(a):

Antropolog
Soustřeďte se, srovnal jsem pozemkovou reformu za první republiky s pozemkovou reformou v Zimbabwe.
14. 07. 2009 | 16:37

Lex napsal(a):

Vilém
Píšete "menšiny", ale myslíte jen Romy, není-liž pravda. Vždyť o ty jde, nebo víte ještě o jiných?
Jenže každá mince má dvě strany. I ta kanadská. Kanada u značné části imigrujících Romů uznala, že byli v Česku diskriminovaní. OK! Říkají to i některé multikulti a lidskoprávní organizace. Kolik ale těch kanadských úředníků, kteří o tom rozhodují, znají podmínky a možnosti, které v ČR Romové mají, kolik mají vlastních organizací, materiální podpory apod.? A také jak plní své občanské povinnosti? V Kanadě (předtím to byla Velká Británie příp. Holandsko), tyto diskriminační podmínky jistě nemají. Máte představu, kolik z nich tu příležitost využilo, řádně pracují a živí své rodiny z takových příjmů? Není to náhodou tak, že tito lidé odlétají hlavně tm, kde jsou štědré sociální systémy, nikoliv seriózní pracovní a ostatní životní podmínky? Že jde primárně o ekonomickou naplaveninu, nikoliv oběti diskriminace? Četl jsem, že Jaroslav Suchý ("celebrita", že pohladil Obamu), poté, co ho diskriminace donutila vycestovat do Kanady, se vrací, jakmile poznal "vo co go".
Jistě, Romové v Česku jsou český problém. Ne kanadský. Ale kanadská víza pro Čechy jsou KANADSKÝM problémem. Ona totiž znamenají, že k povolení cestovat do Kanady se bude provádět SELEKCE, a to ve Vídni. Máte zato, že ta selekce nebude představovat DISKRIMINACI? Ze strany kanadských orgánů? A kdo bude obětí té diskriminace na dálku?
Tož tak nějak to myslím, ale třeba se i mýlím.
Lex
14. 07. 2009 | 16:38

grőssling napsal(a):

Kanada udělala dobře.

Víza jsou oceněním všem polistopadovým vládám a pravdoláskovým politikům za neřešení cikánského problému, respektive za uplácení této menšiny nezaslouženými penězi z kapes daňových poplatníků.
Kdo bude mít problém ? Možná pár starých skalních trampů, pro které Kanada byla především nádherná příroda, ale ti tam asi už budou, pokud ještě žijí.
14. 07. 2009 | 16:38

huhu napsal(a):

viléme - asi netušíte, že Zombabwe bylo o JAR zemí s nejvyšší životní úrovní (i černých). teda v době kdy vládli bílí kolonizátoři. Byla to bohatá země s exportem potravin, tabáku, nerostných surovin. Dnes hladoví a škemrají o pomoc aby přežili. Socialistická klasika, vyžralia zchudli, všichni - jen Mugabe si dál žije jako (typický socialistický snob) papaláš, tak jak žádný "bílý vykořisťovatel" ani neměl potřebu..
14. 07. 2009 | 16:41

ivanT napsal(a):

Podle prohlaseni kanadske vlady, ktere tady bylo rano uverejneno z Webove kanadske vladni stranky, Kanada zavedla viza proto, ze prival zadatelu o azyl (a mezi nimi mnoho tech 'neopravnenych') zahlcuje imigracni urad a ztezuje vyrizovani zadosti 'legitmnich', to jest od lidi v nebezpeci a podobne. A nejvetsim problemem v tom jsou Mexiko a Ceska republika.

Pokladam to, ze se Kanada snazi 'filtrovat' pripadne navstevniky (tim ze bude vyzadovat dukazy o schopnosti postarat se o sebe behem navstevy, a dukazem, ze nemaji kriminalni minulost) za zcela primerene. Zejmena v dobe hospodarske krize kdy se najde urcite efektivnejsi pouziti penez nez na casto nelegitmni azylanty.

Pokud jde o zpusob jak to bylo provedeno, mozna, ze nekdo vi o necem lepsim nez viza, ale urcite nechat lidi priletet do Kanady a pak je zase poslat zpatky efektivni neni. Ze Kanada zmeni kvuli nekolika problemovym zemim svuj cely imigracni system snad nikdo neocekava. A Mexiko a CR v tomto ohledu pro Kanadu problemovymi zememi bohuzel momentalne jsou.

Navrhuji tem, kteri tu Kanadu kritizuji a mysli tu kritiku uprimne, aby si na okamzik predstavili, ze jsou obcany kanadskymi. Jak by na ten problem reagovali?
14. 07. 2009 | 16:45

Vilém napsal(a):

Lex
Zdravím.
Neznám kanadské procedury rozhodování o azylu, předpokládám obecně, že jsou korektní a jistě nezahrnují zkoumání plnění občanských povinností a z jejich neplnění nedovozují oprávněnost odnětí práv, jak je zvykem v populárních diskusích u nás. Překvapuje mne, že právě Vy se k podobným stanoviskům přidáváte, považoval jsem je dosud za projev právní negramotnosti a normalizačních instinktů.

Podívejte se na věc z pohledu Kanady: jak může ponechat bezvízový styk se zemí, z níž proudí tisíce azylantů? Ani ČR by nic podobného nestrpěla a dokonce odtud nestydatě vykopne coby "neodůvodněnou přítěž" každého občana EU, který se ocitne v sociální nouzi a potřebuje pomoc. Nevím, čí problém jsou kanadská víza pro ČR, ale pokud jsou zavedena kvůli problému pocházejícímu ze strany ČR, pak na straně Kanady nevidím pochybení.
14. 07. 2009 | 16:47

jdoe napsal(a):

ad ivanT:

proc to neni efektivni? je to mozna brutalni, protoze i clovek ktery nemel v umyslu pozadat o azyl takto skutecne prijde o vynalozene penize ale prave to by mohlo potencialni zadatele odradit
14. 07. 2009 | 16:48

Antropolog napsal(a):

Chtěl jsem ukázat více evidence z vašich deforem, ale po pár minutách googlování se zdá, že v Zimbabwe už žádní běloši nejsou. 300 000 vykořisťovatelských mužů, žen a dětí se propadlo do země. Soustřeďte se na fotografie, číslum byste nemusel porozumět:

http://www.africancrisis.co...&

Viléme má otázka je pořád stejná: Jak se člověk, který se NEBUDE a NECHCE angažovat opovažuje dávat hraběcí rady ostatním?
14. 07. 2009 | 16:48

Antropolog napsal(a):

Chtěl jsem ukázat více evidence z vašich deforem, ale po pár minutách googlování se zdá, že v Zimbabwe už žádní běloši nejsou. 300 000 vykořisťovatelských mužů, žen a dětí se propadlo do země. Soustřeďte se na fotografie, číslum byste nemusel porozumět:

http://www.africancrisis.co...&

Viléme má otázka je pořád stejná: Jak se člověk, který se NEBUDE a NECHCE angažovat opovažuje dávat hraběcí rady ostatním?
14. 07. 2009 | 16:48

Český Honza napsal(a):

huhu:

a ty výhody?

pokud jde o mně, mám tak malý příjem, že platím jen DPH a pojištění. pořád jsem ale schopen vydělat si dost díky vzdělání, které valná část Romů, pravda, nemá. Co by je k tomu ale mělo motivovat? Výše učitelského nebo lékařského platu v ČR???
Nevím, jak vám, mně daleko víc vadí, když vymydlený běloch s zářivým chrupem udělá daňový únik nebo tunel za 300 melounů a pak, chudáček poctivý, musí hledat azyl na tropickém ostrově, kde po něm platit daně nikdo nechce.

Prý Romové dluží tady a támhle pár tisíc na nájemném. Ale my všichni, včetně kojenců, dlužíme každý 100 000! Kvůli Romům sotva, kvůli Novám a Nomurám zcela určitě.
14. 07. 2009 | 16:51

Ivan Hochmann napsal(a):

Jdoe nám nabídl zajímavost.

Četli jste? Když k tomu přidáte propojenost cigánských gangů od Čopu po Litvínov a jejich typickou přizpůsobivost lumpárnám všeho druhu,Tak se divím Kanadě,že víza pro Čechy vůbec rušila.Navíc někdo už popsal jaký spolek se tady etabluje.Doplácíme i na otevřené hranice.Co to je za Čechy co umí trochu magyár,něco zahutorí,a česky umí jen natahovat ruku pro sociálku.

Všem rádobysociologům doporučuji prostudovat diskusní debatu pod článkem ministra Kohouta. Jestli už nebude vedením Aktuálně,cz ,aktuálně odstraněna!

Ivan.
14. 07. 2009 | 16:55

Ogion napsal(a):

Pane Kohoute, vy jste prostě Adorna ani Habermase (natož další) nikdy nečetl, je trapné až komické, pokud se pouštíte do analýzy něčeho, čemu rozumíte ještě méně než ekonomii (což už je co říci). Podle Vašich teorií by Kanada a všechny státy, kde žije víc než jeden bílý národ a nebo které nejsou dostatečně politicky nekorektní (např. Holandsko, Finsko, Švédsko, Dánsko, Británie ale i USA apod., měly být semeništěm teroru, zla a úpadku. Přesto by většina obyvatel světa raději žila tam než v ČR. Naopak velice blízko Vašemu šovinistickému ideálu jsou vládnoucí třídy v Rusku, Bělorusku aj. Už ať jste tam a užijte si tamní kultury. I když veksláci se prosadí všude, stejně byste nakonec utrácel ve Vámi nenáviděných "politicky korektních" státech. Narcistní polovzdělanci jako Vy jsou opravdu pohromou pro svět, umíte myslet jinak než v ideologických stereotypech? Stále více jsem přesvědčen, že všechny Vaše "analýzy" jsou opřeny o fakt, že jste v opojení devadesátých let přečetl Paula Johnsona a byl Vám svět jasný...
Zde se nedá ani s ničím polemizovat, to je prostě slint...
K meritu věci, tedy k tomu, proč kromě celé řady ekonomických turistů z nemále části vzdělaní Romové dávají přednost životu azylanta v Kanadě, kde mají ekonomicky objektivně mnohem horší podmínky, před životem s námi, se nevyjadřujete a vlastně na pozadí Vašich minulých vyjádření ještě že tak.
14. 07. 2009 | 16:59

buldatra napsal(a):

Vida vida, a jsou zde kvalitní občané, jak jsem se dočetl - viz Vilém, 14.07.2009 14:25:26

A je zde i blouznivá spodina - viz tamtéž. Jako by se nám tu tak nějak klubal takový malilinkatý fašista. Nebo, že by se neklubal, ale jen odkopal?

To sú prdy.
(pro editora: výraz prdy, viz výše, byl myšlen ve smyslu věci, nikoliv jako meteorismus, jak se sice nesprávně, ale pochopitelně můžete domnívat. čestný pionýrský).
14. 07. 2009 | 16:59

huhu napsal(a):

český honzo : jaké máte vzdělání je vaše věc, šanci měl a má každý.
Pokud jde o ty Romy - ti přišli do Čech a na Moravu až po WWII, ze stejných důvodů jako jdou ted do Kanady - za lepším. To nejsou původní čeští a moravští, ty Hitler skoro všechny zabil.
Pamatuju se jak po válce se objevovali cikáni na naprosto primitivní úrovni, pamatuju se jak se objevili tak se schovávali a zavírali slepice, husy atd. Za těch 60 let je Češi hodně civilizovali, ted jsou za lepším do Kanady. To, že jsou nevděční a podvádějí při žádostech o asyl bylo v mentalitě řady z nich vždy.
14. 07. 2009 | 17:00

Vilém napsal(a):

antropolog
Možná byste se měl sám soustředit na Zimbabwe, ten článek se týká JAR a pokud mluví o genocidě bělochů, je totálně nevěrohodný, v podstatě jde o hystericky zveličené stížnosti někdejších vládců a rasistů, kteří přišli o svá privilegia.

Moje požadavky nezahrnují nic, co by moji osobní angažovanost vyžadovalo, proto se nemíním vaší otázkou dále zabývat.
14. 07. 2009 | 17:00

huhu napsal(a):

viléme, vy píšete jak Julius Fučík - taky tak hezky a samá demagogie
14. 07. 2009 | 17:03

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane twardowski,

panu profesorovi Kohákovi jsem blog nabízel, ale nereflektoval (podobně jako třeba panu profesorovi Bělohradskému; ten se sice o možnost blogovat živě zajímal, ale zatím se do toho nepustil).

Jen pro informaci: těch námi oslovených je do dnešního na sedm set.

Libor Stejskal
14. 07. 2009 | 17:04

Rumcajs napsal(a):

Vilém, Grosslinq,LEVAK,Suchec ...
to je matroš co ?

Jeden je holohlavej s bradkou, dva mají mohutný plnovous a čtvrtej krátkou hustou kštici s knírem.
14. 07. 2009 | 17:10

Marceluška napsal(a):

Pane Frante,

nechci být šťouralka, a přizpůsobit se píše s měkkým i po b. Omlouvám se, ale nějak mě to uhodilo do očí.

Jinak autor má trošku sklon ke škatulkování, označkování, sortýrování lidí. Každý jako by někam musel patřit, k něj. ideologii. Prostý člověk je sám za sebe...
14. 07. 2009 | 17:19

Marceluška napsal(a):

PS:
všimněte si autorovy vizitky: samý ista a ik..
14. 07. 2009 | 17:21

honza napsal(a):

Jo, jo...bohužel máte ve všem pravdu.
14. 07. 2009 | 17:22

Český Honza napsal(a):

huhu:

někteří tu šanci mají o dost menší. Romy neposílali do zvláštních škol, protože byli hloupí, ale protože neuměli česky. Byli vychováni spolu s mentální "elitou" českého národa, tak čemu se divit.

Jeden Železný je sice inteligentní a má jistě bezvadné hygienické návyky, ale vyšel nás na tisíc Chánovů. Přesto tyje dál v Bruselu. Řekněte, kdo ho volil???

Svalovat vše na Romy je pohodlné, ještě pohodlnější je odsunovat je do zahraničí, přestože jsou tady doma stejně jako my. Vymyslet, jak jim smysluplně pomoct, právě proto, aby nás neotravovali, a vůbec MYSLET, to bolí. Vás evidentně ne.
14. 07. 2009 | 17:23

Antropolog napsal(a):

Viléme,

vy se nemíníte zabývat? Víléme, tak proč nemlčíte? Víte sám jak nepřehledná diskuze na blozích je. Udělejte pro ten ignorantský český proletariát na aktualne.cz dobrý skutek a přenechte místo někomu "angažovatelnějšímu".

Posvěťte svou užitečnost této společnosti tím, co jste dělal doteď. Velkým NIC.
14. 07. 2009 | 17:23

jenicek napsal(a):

Ogione, ono se stačí podívat čí dílo ta "kritická škola" považuje za své východisko. Jsou to např. Rousseau, Marx a Freud. A tím okamžikem je zcela jasný, že na tom není co a proč studovat, je to pavědecký slovní salát. Jejich základní tvrzení byla stokrát vyvrácena (Rousseaův "ctnostný divoch" neexistuje, kapitalismus nebyl nahrazen žádnou beztřídní společností, Freudovy spekulace i sami psychologové dneska neberou).
14. 07. 2009 | 17:25

Amarook napsal(a):

to: huhu
Priklad: do supermarketu prijde mlady sikovny Rom a uchazi se o misto skladnika. Kde podle vas ma vetsi sanci? V CR nebo v Kanade?
Vetsina Romu co odesli do Kanady vazne touzi po rovnosti. Nikdo nechce byt obcanem druhe kategorie.
Cesti Romove nemohou za to, ze ceske vlady za 20 let nebyly schopne vytvorit system kde vsichni maji stejna prava a povinnosti. Nenadavejte proto, ze doplacite na Romy. Doplacite na neschopnost a hloupost ceske vlady.
14. 07. 2009 | 17:27

Rumcajs napsal(a):

Amarook:

Když jsou tak skvělí, proč je v Kanadě nechtějí ?
14. 07. 2009 | 17:33

huhu napsal(a):

amarooku - vy asi neznáte českou realitu - vítěz 2 superstar Rom Vlasta Horvath byl skladníkem.
A neplácejte o tom, že nemají všichni stejná práva a povinnosti. Mají asi tak jako kdekoliv v demokratickém světe, i v Kanadě. Nikde ta rovnost není absolutní, všude se někdo cítí nerovnoprávný, zejména ten kdo je třeba odsouzen. Mimochodem, vy prý v té Kanadě ukrýváte Roma zloděje bronzových destiček ze židovského hřbitova Památníku Terezín. taky diskriminovaný, pronásledovala ho česká policie.
Vy mi vykládejte o tom, jak v Kanadě zaměstnají jako skladníka někoho s bohatým trestním rejstříkem zlodějen a násilí, který navíc sotva umí číst a psát...navíc si mylně představujete, že každý Rom shání práci.
14. 07. 2009 | 17:36

Frante napsal(a):

Marceluška:
Dík za korekci, kvůli rychlému sdělení myšlenky dávám na diskuzích menší pozor na gramatiku
14. 07. 2009 | 17:36

Vilém napsal(a):

Antropolog
Ubezpečuji Vás, že o své účasti v diskusi si rozhodnu sám a Vaše kádrování nemíním ani vyvracet, je to pod úroveň.
Z toho, že na věcné argumenty jste se už nezmohl, usuzuji, že jste moje stanoviska akceptoval a budete pracovat na přehodnocení svých iracionálních názorů. Mnoho zdaru!
14. 07. 2009 | 17:37

Antropolog napsal(a):

Amarooku,

s veškerou úctou plácáte nesmysly. Muž, kterého osobně znám byl jako Róm ze Žatce přijat v roce 2007 mezi skladníky v Hitachi Transport System, oblast Žatec. Nebyl jako cikán sám.

Můj známý z téže lokality zaměstnal cikána se sedmi třídami základní školy jako zahradníka. Protože byl cikán.

Ani jeden z nich si práci neudržel půl roku.

Většina Rómů potujících do Kanady touží po rovnosti? A na letenky (25000+/1 osoba) pro deseti i vícečlenné rodiny vzali kde ty naše oběti?
14. 07. 2009 | 17:38

Vico napsal(a):

Vlk měl pravdu, když Kohoutovi nevytýkal malou vzdělanost, spíše ji oceňoval, ale deficit charakteru.

Ten jeho článek je svým způsobem napsaný skvěle.Útočí na emoce a probouzí vášně. Skoro by se chtělo jít do ulic se zaťatou pěstí.

Takže v sedumdesátých letech se cosi "zvrtlo". Autor však takovýto dějinný zvrat nijak blíže nevysvětluje. Prostě se cosi zvrtlo.

Prý za to může frantfurtská škola. Soudím, že kromě této školy existovaly i jiné. Třeba ty z nichž čerpali neokonzervativci, kteří právě ve stejné době "kdy se něco zvrtlo" nastupovali do velké a několik desetiletí trvající ofenzívy.

Dále by každého pozorného čtenáře zajímalo, jak tito neomarxističtí doktrináři dosáhli toho, že jim celý západní establishment skočil na špek a zcela přestavěl svou legislativu i způsob exekutivní činnosti dle návodu neomarxistů. Oni sami ze svých kateder.Že by?

Také by mělo čtenáře zajímat, co je to za text psaný kurzívou. Samozřejmě, že při jeho čtení by se i kudla otevírala v kapse. Kdo to napsal? Kdo to řekl? Podle všeho Kohout sám. Jinak by ten text někomu z těch, co po kapkách rozvracejí liberální společnost zevnitř, rád přilípl s velkou radostí.

Střední třída nám tu v posledním dvacetiletí platí kriminálníky/ ti jsou tu implicitně téměř ztotožňováni s příjmově slabší třídou/a tím pádem sama chudne. Proč to statisticky nedokládá? Z veřejných zdrojů se totiž spíše dočteme, že příjmové nůžky se rozevírají a to progredujícím způsobem.

Kohout tu už několikrát osvědčil svůj špatný odhad. Zde, přímo na otevřené scéně. Má však neskonalou schopnost takříkajíc krátkodobé předpovědi počasí. Dokonale zná současné proudění do nejmenších podrobností a umně dokáže nastavit plachtu. Nálada je tu teď u nás dost výbušná. Na její vlně umí Kohout dobře surfovat a přitom dělat efektní figury.
14. 07. 2009 | 17:45

huhu napsal(a):

vico - kromě hodně dlouhého výlevu svých přesvědčení,máte nějaká fakta ? pokud možno stručněji, prosím.
14. 07. 2009 | 17:47

Lex napsal(a):

Vilém
Viléme, četl jste můj příspěvek pozorně? Z čeho usuzujete, že jde o "projev právní negramotnosti a normalizačních instinktů"?
Zkuste si, prosím, přečíst tyto dva článka na "iDnes": http://zpravy.idnes.cz/zene... a http://pavelkolar.blog.idne... V nich se dočtete tyto věty: "Většina žádostí je kvůli diskriminaci" a dále: "Kenney řekl, že první materiál podporuje jeho tvrzení, že Romové nejsou vystaveni státem podporované diskriminaci", a konečně část z kanadského zdůvodnění zavedení víz: "existuje velká skupina českých občanů, která zneužívá kanadský systém azylu".
Ten článek je krátky - takže raději celý: "Možná vypadám hloupě, ale posuďte sami. Do Kanady se nechystám a momentálně ani neznám nikoho, kdo by tam měl namířeno. Těch skutečných turistů, které to postihlo je mi velmi, velmi líto a soucítím s nimi.
Vlastním faktem, že Kanada zavedla víza pro české občany a navíc zdůvodněním, které uvádí, že existuje velká skupina českých občanů, která zneužívá kanadský systém azylu, nám Kanada naprosto bezprecedentním způsobem potvrdila to, o čem se u nás jenom šušká a co se u nás nikdy nesmí říct na plná ústa.
Máme zde v české kotlině velkou skupinu lidí, kteří jsou schopni zneužívat jakoukoliv dobrou vůli, jakoukoliv pomoc, a to třeba i v zemi na druhém konci světa, jenom když z toho plyne nějaký ekonomický prospěch.
Takže Kanaďané, děkuji vám. Tímto máme oficiálně potvrzeno z naprosto nezávislé strany, kterou azylanti vyhledávají právě pro neexistenci rasizmu, že problém není v rovině rasistické, ale ekonomické, konkrétně ve zneužívání ekonomických pomocných stimulů, které jinak mají lidem v nouzi pomoci. Pamatujte si to prosím.
Kanada dala jasným a nepřehlédnutelným způsobem za pravdu lidem, kteří na podobné praktiky zneužívání neustále poukazují a jsou nemalou skupinkou multikulturalistů s železnou pravidelností vždy lživě nařčeni z rasizmu. Kanada jasně deklarovala, že o peníze vycucané ze systému opravdu jde u této skupiny „ekonomických turistů“ až v první řadě.
Takže prosím, až zase bude nějaká světospasitelská organizace hodnotit nějaký ten stupeň diskriminace v té které zemi, nechť vezme v úvahu, proč udělala Kanada to co udělala a co primárně bylo příčinou. Ani lidé na druhém konci světa totiž nechtějí být zneužíváni, tak jak se máme chovat my?"
A abyste se dověděl (jako já), jak se uděluje v Kanadě azyl, tak ještě tento článek stejného autora: http://pavelkolar.blog.idne...
Snad potom přestanete mluvit o právní negramotnosti a normalizačních instinktech. Jak jsem napsal - každá mince má dvě strany. I ta kanadská, i ta Vaše.
A na závěr ještě tolik: Čeští Romové jsou problém český, slovenští Romové jsou problém slovenský, britští britský, kanadští kanadský, rumunští rumunský...
Znáte zemi, jakkoliv bohatou, kde nejsou problémem (bez rasistického podtextu, prosím)? Poraďte vládám těch zemí, jak ho mají vyřešit. Ty české se s tím potýkají od roku 1918 a stále marně (celkem 91 roků, z toho bolševik tu byl "jen" 41).
Hezký den! Lex
14. 07. 2009 | 17:48

Amarook napsal(a):

to: Antropolog
Mluvite o jednotlivych pripadech, ne o statistice. A kolik neromskych skladniku a zahradniku zmeni zamestnavatele po pul roce? Dost, rekl bych. A nejen v CR.
14. 07. 2009 | 17:55

Béda napsal(a):

Pavel Kohout o Kanadě:

díl 1) sentimentální vzpomínka na Kanadu z dětství a přemítání o motivech tisku reklamní brožurky
díl 2) oslí můstek a již jsme u hlavního viníka všech problémů a nesnází volnětržního systému - nejsou to jeho vnitřní konflikty a problémy ale marxisté, zejména neomarxisté z tzv. Frankfurtské školy a socialisté obecně. Oni způsobují cyklické krize systému, zavinili vpád armády do Iráku, válku v Afghánistánu i hypoteční bublinu a krizi bankovního systému. Nikoliv nezaměstnanost, a možnost liberálního podnikání za hranou zákona, tzv. šedé "podnikání" s drogama, kuplířství...) a podobné jevy stojí za vzrůstem kriminality ale požadavek socialistů na právo na práci, maximální zaměstnanost a zajištění legálního živobytí pro všechny.
díl 3) marxisté a socialisté můžou i za příliv roztodivných existencií v Kanadě, kupř. jistého Alžířana kooperujícího s Al Káidou. Právě marxisté a socialisté ze CIA pomáhali při vytvoření Al Káidy, Talibánu a podobných organizací a při jejich podvratné činnosti v různých regionech světa - třeba v Bosně, Kosovu, Afghánistánu atd..
díl 4) logické vyústění seriálu -marxisté a socialisté jsou hlavními viníky romského přistěhovalectví a exodu do Kanady. Oni to vystěhování nepřizpůsobivých obyvatel z ČR do vysněného ekonomického ráje organizují, jsou hlavními podnikateli v tomto liberalizovaném oboru. Nic na tom, že svoboda pohybu kapitálu a rovněž pohybu pracovní síly (viz dovoz levné konkurenční pracovní síly z východu do ČR, aby posléze liberálové, kteří jej prosadili a ve prospěch kterých se tak původně dělo se stali jeho hlavní brzdou) do ČR, ... stojí přímo na vývěsním štítu liberální kapitalistické společnosti.
14. 07. 2009 | 17:56

Antropolog napsal(a):

Viléme,

možná máte pravdu. Kádrovat nebudu, tu čest (viz. váš první příspěvek) přenechám vám. Jen uvědomělý marxista by měl ze zákona rozhodovat o "kvalitních občanech" a "blouznivé spodině".

Čest práci.
14. 07. 2009 | 17:58

huhu napsal(a):

amarooku - když jste tak přesvědčen o tom jaké by Kanada získala dobré skladníky, proč je nechcete ? Oni k vám chtějí a vy je odmítáte. tak co vyčítáte ČR ? vždyť si protiřečíte...
14. 07. 2009 | 18:01

huhu napsal(a):

bédo - ano levičácký systém je podmínkou a příčinou toho, že cikáni jdou do Kanady. Proto nejdou třeba do USA nebo Švýcarska, tam jim zadarmo nic nedají...to , že jsou lidé, které těch levičáských nesmyslů využívají přeci známe i ze dříve u nás - jen komunistickým produktem byli veksláci či černý trh a korupce až na úrověň koupě třeba jízdního kola....
14. 07. 2009 | 18:06

Antropolog napsal(a):

ad Amarook:

Na první otázku je odpověď zřejmé. Více sociálně slabých Rómů je samozřejmě v Kanadě. Jak by také ne, když se jich v ČR k původu přihlásilo 12 000.

Na délku pracovního poměru reagujete pane zbytečně. Nikoho jsem neobvinil a oba zmínění jsou relativně mladí lidé (pod 35 let).
14. 07. 2009 | 18:06

Amarook napsal(a):

to: huhu
Ja v Kanade pristehovaleckou politiku nedelam a tak nemuzete tvrdit, ze nekoho chci nebo nechci.
Na druhou stranu chapu, ze Kanada chce pritohovalectvi regulovat. Pro vasi informaci se jedna o priblizne 250 tisic lidi rocne, temer 1% z celkoveho poctu obyvatel Kanady. Vice nez 90% techto novych Kanadanu pozada do peti let o obcanstvi.
Potencialni zajemce o praci skladnika ci jinou onacejsi praci v Kanade se muze pristehovat v kategorii Skilled Workers.
14. 07. 2009 | 18:08

Vilém napsal(a):

Lex
Je to sice zajímavé, ale na podstatě věci to nic nemění.
1. Že neexistuje státem podporovaná diskriminace bylo tvrzení jedné strany v Kanadě, ale nezanedbatelná část žádostí o azyl byla úspěšná, proto se zřejmě zdaleka nejedená o důkaz přijatelných poměrů v ČR a vyčerpávající hledisko.
Navíc poměry v ČR nepotřebuji hodnotit podle prohlášení z Kanady, když rasistických patoků je plná kdejaká debata o romském problému.
2. Vůbec neodsuzuji Romy, že "zneužívají" systém azylu, protože oddělení politické a ekonomické stránky perzekuce považuji za umělé. V zásadě se tato klasifikace vyvinula pravděpodobně proto, aby poskytla nechuti přijmout utečence punc úctyhodnosti.
Relevantní fakta jsou přitom zřejmá: Romové v ČR nemají adekvátní životní šance a možnosti, a to ještě nad to, že potenciální možnosti kvalitního života v ČR redukují tlupy samozvaných nesnášenlivých pseudomoralistů i členům majority. Romové proto hledají uplatnění jinde, a možnosti nalezli například v Kanadě, která však kvůli jejich velkému počtu zavedla víza. Nevidím pochybení ani u Romů, ani v Kanadě, vidím ho primárně v poměrech v ČR, a především považuji za dětinské pokřikovat na Kanadu, že má upravit svůj systém, když práce na zlepšení situace je dost u nás.
14. 07. 2009 | 18:09

Antropolog napsal(a):

Bédo,

proč Iráčané prchají do Švédska a né do Sýrie a Arábie, kde by nečelili jazykové bariéře? To také nemá nic společného s dávkami a marxizmem, viďte?

Nic nenapáchalo v Evropě za posledních 100 let tolik svinstva jako socializmus. Bismarck měl pravdu.
14. 07. 2009 | 18:10

huhu napsal(a):

český honzo - jeden Železný nám především odváděl hodně daní ze ziskové Novy. A těch 10 mld neprohrál Železný, ale špidlova vláda. Železný svoje soudy o peníze vyhrál a ostatně minulá vláda začala arbitráže vyhrávat taky....
Taky nemůžu souhlasit s tím, že považujete to, že by někdo platil méně daní (tedy dál státu méně vlastních vydělaných peněz) za rovnocenné tomu, když někdo vyžírá cizí peníze na dotacích, podporách atd.
14. 07. 2009 | 18:14

Vico napsal(a):

huhu : nevím o jaká fakta jde. Nu dobře.

Autor nám tu nastiňuje až fatální vliv jedné školy, která zcela ovlivnila tvářnost současné liberální společnosti.

Jako kdyby tato tvářnost nebyla vytvářena i různými jinými vlivy, což je pro liberální společnost typické. Těch škol je nepřeberné množství. Lausanská škola, cambridgeská škola nová rakouská, monetarismus, škola racionálních očekávání.

Jiný demagog by mohl zase vypreparovat monetarismus a vinit jej stejně demagogicky, jak to činí Kohout. Což nevidíte, že dle jeho výkladu jsou zastánci politické korektnosti vlastně zakuklenci podávající po kapkách strychnin.

Tvrdí, že ti, co tu v Evropě po II.WW budovali model sociálního státu tak činili v úmyslu zničit západní společnost zevnitř. Ten cejch nenese jen evropská levice, ale i evropská pravice.

Být korektní je i zde na Aktuálně cz bráno za nějakou málem charakterovou vadu.Kohout si tu tak trochu přihřál polívčičku a udělal to skvěle.
14. 07. 2009 | 18:16

huhu napsal(a):

amarooku, ano, dělat si vlastní imigrační politiku je každého státu věc. Ale v tomhle konkrétním případě Kanada, která má problém s benevolentním vlastním zákonem a neodmítně vyžírky, osočila český stát z rasismu a českým občanům/spojencům zavedla viza. Řešením by bylo prohlásit EU za bezpečnou zónu a vyžírkům asyl nedávat. Ty pracovité stejně Kanada bere, ať jsou odkudkoliv.
14. 07. 2009 | 18:20

Amarook napsal(a):

to: Lex
Budete se divit, ale zeme, ktera nema zadne dlouhodobe problemy s Romy je prave Kanada. Ten soucasny problem s azylanty nepocitam, ten rychle vysumi.
V Kanade je udajne 80 tisic Romu, ale nikdo o nich nevi. Prvni Romove zacali prichazet do Kanady po 1880 hlavne z Rumunska. Byli to kovari, meditepci, zlatnici a obchodnici s konmi a v Kanade se velmi rychle integrovali. Kdysi mi pomahal s anglickym odbornym stylem clovek, ktery vystudoval spickovou univerzitu v USA a rikaval:"Mam takovou jiskru, protoze dedecek byl moldavskej Cikan". 99% obyvatel Kanady tvrdi, ze Roma nikdy nevideli.
Myslite si, ze mezi vsichni ti co dostali po 1968 v Kanade azyl byli hvezdy? Vetsina emigrantu z te doby vam potvrdi, ze shnilych jablek mezi nimi bylo dost.
Jestli chcete vedet jak se v Kanade udeluje azyl tak jdete na oficialni stranky Immigration Canada.
14. 07. 2009 | 18:22

pravičák napsal(a):

Nutno poznamenat, že neomarxisté z frankfurtske skoly, byli pochopitelně židovskeho puvodu. Mozky frankfurtské školy byli :

------------------------------------------

Adorno - jeho otec Oscar Wiesengrund - žid

Herbert Marcuse - německý žid

Erich Fromm - z ortodoxní židovské rodiny

Walter Benjamin - z rodiny židovského bankéře

Zlo, které vypustili na svět, možná bude pro Evropu fatální.

-------------------------------------------
14. 07. 2009 | 18:31

romanabramovitch@seznam.cz napsal(a):

Tak nám zase cigoši zavařili.Děkuju
14. 07. 2009 | 18:34

pravicový radikál napsal(a):

Stejně tak jejich předchůdci - tvůrci bolševické revoluce v Rusku. 82% hlavních představitelů a šéfů bolševické revoluce, byli židé. Z nenávisti ke křesťanské bílé společnosti a z touhy po moci spustili kolotoč zkázy a vraždění - přes 100 milionů obětí má bolševismus.
14. 07. 2009 | 18:35

pravicový radikál napsal(a):

a hádejte, jakého původu je ochránce cikánů Pehe, který plive na náš národ a obviňuje nás ze všeho možného i nemožného - ano, je žid.
14. 07. 2009 | 18:36

Vico napsal(a):

Není lepším argumentem, než-li slinty nicku pravičák/pravicový radikál/.
14. 07. 2009 | 18:43

Pepa Řepa napsal(a):

To pravicový radikál :
Tys tu ještě chyběl.
14. 07. 2009 | 18:46

Frante napsal(a):

Amarook:

Jak to Kanada udělala že nemá s Romy problém? Poučte mne prosím

Jestliže Romové prchají z ČR kvůli rasové nesnášenlivosti, proč jiné rasy z Vietnamu a Číny se naopak do ČR stěhují? Jak si to vysvětlujete?
14. 07. 2009 | 18:55

pravicový radikál napsal(a):

Vše je to o jediném : Rozděl a panuj.

Není účinnějšího způsobu, jak získat moc a ovládnout společnost, než ji nejdříve rozvrátit, vnést do ní konflikty a zlikvidovat její inteligenci. Nástroje jsou : multikulturalismus, pozitivní diskriminace, politická korektnost a nucená integrace odlišných menšin.

Frankfurtská škola není jediným původcem tohoto zla. Ale celý dnešní levicový koncept multikulturalismu prosazují a podporují mocné židovské organizace a jednotlivci.

Připomeňme si aktivity židovského magnáta Sorosze a jeho fondů (Open society fund atd.)- za jeho peníze v podstatě vzniklo muslimské samostatné Kosovo. Před několika týdny další z jeho fondů zase ve Francii vypracoval studii, ze které vyplývá, že místní policisté častěji kontrolují barevné cizince a nyní za pomoci médií probíhá štvanice na údajný rasismus a diskriminaci.
14. 07. 2009 | 18:57

StandaT napsal(a):

Viléme: Každy jedinec je unikátním mixem alturismu i sobectví. Ale Vy jste naprostou vyjímkou. Takhle kryslalické sobectví (nárokovost) jsem ještě neviděl/nečetl.
14. 07. 2009 | 18:58

badatel napsal(a):

to autor,
problém je v tom, že Kanada nutí ukázat za co stojí EU. Mám-li se cítit jako euroobčan a Kanada proti mně zavedla vízovou povinnost, adekvátní odvetný krok by měla učinit celá EU.
Proboha doufám, že to nebude malý Mnichov, EU nás v tom nechá a Všeználek z hradu se bude radovat, jak on měl pravdu.
14. 07. 2009 | 19:13

Amarook napsal(a):

to: Frante
Romove po 1880 odchazeli do Kanady kvuli lepsim ekonomickym prilezitostem. Tehdy zde nebyly zadne socialni davky, ale ani dane. Kanada byla schopna integrovat stovky narodnosti a Romove se v te mozaice dobre integrovali a castecne smisili. Neni to jako v Cechach kde plati Romove versus Cesi. Navic, do Kanady odchazeli prevazne olassti Romove a dobre integrovani nemecti a britsti Romove. Vetsina usedlych ceskych Romu si pred valkou take docela dobre vydelavala na zivobyti. Troufam si rici, ze kdyby necekali az je Hitler vyhladi a radeji vcas odesli do Kanady tak by s nimi take zadne problemy nebyly.
Cinane a Vietnmaci asi stale pro sebe vidi v CR ekonomicke prilezitosti. Ovsem jejich duvody jsou mi celkem lhostejne.
Na zaver: Jsou snad s Romy problemy v Rusku? Kazdy Rus vam rekne, ze minimalni a v podstate zadne.
14. 07. 2009 | 19:15

Čochtan napsal(a):

Amarooku,
čím to je, že když v ČR přijde cikán do skladu, tak nanejvýš s větou "Dajtě mi štempl že ma něchcetě" ?
Pokud si při tom nechce očíhnout kde co čórnout.
14. 07. 2009 | 19:21

Amarook napsal(a):

to: Cochtan
Jak jsem rekl, pouze tim, ze ceske vlady nebyly schopne za 20 let nastolit system, ktery by vsem meril stejne a nepodporoval nesmyslne podpory a stemply.
14. 07. 2009 | 19:27

huhu napsal(a):

amarooku - po tom vašem chvalozpěvu na Romy - znova, proč si Kanada ty pracanty nebere ? vždyt jinak USA i kanada krade mozky a šikovné ruce z celého světa ?
Proč Romové před tou "diskriminací" neprchají do USA nebo Švýcarska, proč přestali do Anglie ?
14. 07. 2009 | 19:27

Ignácius napsal(a):

Vico
Cinty to jsou,ale je v tom i trocha věcnosti ,nebo ne?
To už dopr....e ta politická korektnost zašla tak daleko,že tyto běžné zcela"nepodstatné"informace jsou nepříjatelné?
Mne se to třeba zdá z kulturněhistorického úhlu ,jako docela zajímavá souvislost
14. 07. 2009 | 19:28

Amarook napsal(a):

to: huhu
Bohuzel, doba volneho pristehovalectvi do Severni Ameriky davno skoncila. Jestli meli cesti zadatele o azyl v nedavne dobe uspesnost 35% tak je videt, ze Kanada dost velkou cast ceskym azylantu prijala.
Zeptejte se Romu proc prchaji kam prchaji. Ja jim do hlavy nevidim.
14. 07. 2009 | 19:33

scientist napsal(a):

pane Kohoute: Adorno, Habermas, Marcuse, Gramsci... hmm, přečetl jste JEDNU JEDINOU STAŤ či knihu od těchto pánů?

Nepřečetl..., nemohl byste pak psát podobné zhovadilosti. Napadáte je lživými argumenty ideologů, které jste se dočetl kdesi na webu.

Jak se to pozná?
(1) Nevytahujete ani jeden věcný argument který by se týkal toho, co SKUTEČNĚ řekli či napsali.

(2) Kdybyste znal práce těch pánů, nikdy byste nemohl napsat, že prahli po ovládání lidí - jejich práce je do značné míry namířena proti zjevným, ale hlavně skrytým praktikám ovládání.

Flagrantně jste ukázal styl Vaší práce a tou je POVRCHNOST, ideologičnost a neštítíte se dokonce ani manipulací. Proč?

Já nejsem neomarxista, ale to, co jste na ty pány nakydal je za hranicí slušnosti. Když už si je berete do huby, račte se s nimi alespoň seznámit.

Můžete začít Habermasovou tenkou knihou "Krize legitimity v pozdním kapitalismu"

kde mimo jiné (v roce 1975) píše o tom, že nezodpovědná expanze veřejných výdajů v důsledku volebních slibů na provoz sociálního státu postupně podkopává stabilitu společnosti.

to prosím píše levičák. Ale na rozdíl od Vás je nedogmatický a nepředpojatý.
14. 07. 2009 | 19:34

Čochtan napsal(a):

Amarooku,
tomuhle nerozumím "..cesti zadatele o azyl v nedávné dobe uspesnost 35%... "
Jak v nedávné době ? Od roku 1990 žádný Čech už o politický asyl nikde nežádal ? Nebyl důvod. A před tím byla úspěšnost mnohem vyšší než 35% ?
14. 07. 2009 | 19:42

XXX napsal(a):

Pavle Kohoute jste totalni nedouk!!! Tvrdit, ze Frankfurtska skola je neomarxisticka, je asi stejne, jako byste rikal, ze Nemecko ja nacistickym statem. Po tomhle clanku si o Vas myslim,ze jste jeste vetsi trouba nez doktor Rath se svym Hitlerem. To trosku prehanim, ve skutecnosti jste jednim z nejlepsich pravicovych publicistu... :) Ale timhle textem jste klesl na uroven ideologickych zvastu Vaclava Klause!
14. 07. 2009 | 19:45

Amarook napsal(a):

to: Cochtan
2008-2009
Chapu, ze po 1968 byl pro nektere lidi z Cech duvodem k zadosti o azyl fakt, ze se jim libilo slovo "Reich". Muzeme se jen divit blahovosti hostitelske zeme, ze takova bozi hovadka akceptovala.
14. 07. 2009 | 19:49

Jo napsal(a):

scientist: Habermas vždy stál v této skupině tak trochu mimo

XXX: rozhodně vycházeli především z Marxova učení. A v každé publikaci politologie jsou počítáni mezi neomarxisty.
14. 07. 2009 | 19:52

Paveljan napsal(a):

Poslední dobou se zde objevily rasistické útoky, u kterých nebyl dopaden pachatel. Potom ale takový útok není možné za rasistický( i když media bez zaváhání mluvila o rasismu). Možná zprostředkovatelům migrace cikánů do Kanady vázly kšefty, tak si prostě objednali oživení problému zvaný rasismus.
14. 07. 2009 | 19:52

twardowski napsal(a):

Pane Stejskal,

ze tu neni pan Kohak je skoda. A co takle prof. Petricek, doc. Kratochvil, prof. Neubauer apod?
14. 07. 2009 | 19:53

scientist napsal(a):

to Lex:
prosím, dohledejte si přes systém Masarykovy Univerzity (http://www.is.muni.cz) disertační práci Kateřiny Sidiropulu-Janků.

Tam se něco dozvíte i o otázce zneužívání dávek v Kanadě. O tom, proč ti lidé odjíždí a kdo odjíždí a že to není jednorozměrný problém. Myslím, že to zkoriguje Váš názor.

Tato socioložka za těmi Cigány do Kanady totiž odjela a dělala mezi nimi výzkum (pozorování, hloubkové rozhovory).

90% lidí mele jenom prázdnou slámu, ale o problému neví zhola NIC a nechají se vláčet jenom svými představami - do této kategorie ale patří i řada nadšenců z nevládek.

Výzkumy existují - i když je 75% prací k ničemu (protože se většina aktivních antropologů a sociologů řemeslu teprve učí) lze nalézt dostatek velmi kvalitních studií.

Velmi mne baví číst o lenosti Cigánů, zejména, když vidím do očí bijící lenost diskutérů si o probíraných tématech najít dostatek relevantních faktů.
14. 07. 2009 | 20:12

huhu napsal(a):

scientisto - pro vás je "cigánění" hodnověrným zdrojem ? máte taky nějaké konkrétní důkazy. Dnes jsem odpol slyšel na ČRo jednoho taky asylanta a chtělo se mi z něj a jeho lhaní blít - prý nemá sice důkazy, ale před upálením ho zachránili hasiči atd. - to zásah hasičů nebyl evidován a vyšetřen ?
14. 07. 2009 | 20:26

VK-Can napsal(a):

Trochu jiny pohled na debatovany problem.

Kanada ma zcela jiny problem, nez jen otazku Romu-cikanu.
Vazny problem.
Bohuzel nikde nectu v ceskem tisku, ze zaroven s Ceskem Kanada vyhlasila STEJNE vizove opatreni ve styku s Mexikem!!

Hranice s USA je 3x delsi nez vzdalenost z Prahy do Parize!
Ve vetsine sve delky je bud malo, nebo vubec nestrezena.
USA celi vaznemu nebezpeci noveho teroristickeho utoku. Daleko horsimu, nez byl 9 zari 2001.

USA zprisnuji ostrahu svych hranic v mezich moznosti, casu a penez.
Stejne tak se obraci na sve sousedy, Kanadu a Mexiko aby pomohly. Jak pomoci? Zprisnit kontrolu, kdo se dostava do zeme, ze ktere je potom snadne se dostat do USA.

Mexiko je zatim jeden velky korupcni bordel, co se tyce imigrace.

Kanadsky imigracni zakon je pod prisnym drobnohledem vsech "dobrodincu" celeho sveta!
Musi byt proste PC !!

Momentalni SKUTECNY problem Kanady s privalem "azylantu" je Mexiko! Cesko je na druhem miste. Udelat jen jednorazovy krok proti Mexiku (prival z Mexika je 5x vetsi nez z Ceska), tak je mnoho tech, kteri jsou v pozadi tohoto svinstva pasovani potencialnich skudcu do USA hned na vetvi a budou kricet o nespravedlnosti Kanady.

Ono je totiz mnohe lehci propasovat do zeme 40 cvicenych teroristu mezi 5000 zadateli, nez pokud to prochazi daleko prisnejsi kontrolou.

Bohuzel Cesko, diky neprimerenemu poctu Romu a celkove politicke situaci uvizlo v cedniku "politicke koreknosti", ktere musi Kanada dodrzovat.
Ne, ze se nam to libi, ale proto, ze musime!

Skutecny problem s Romy? Pro Kanadu temer zanedbately.
Nekteri Romove se zde skutecne dobre uchyti a tech par linych chmataku se chytne samo a mate je zpatky v Cesku!
Kanada na to ma 4 roky je chytit!

Co mne prekvapuje nejvice je stanovisko ceske vlady. Ti musi dobre vedet o jaky problem SKUTECNE jde.
Verim, ze byli v ramci moznosti seznameni se skutecnou situaci.
Lacine a populisticke kroky a trochu pompezni prohlaseni, ktere vidim od ceske vlady jsou pomerne nizke urovne.

Od pana Kohouta bych ocekaval trochu vice zasveceny pohled.
14. 07. 2009 | 20:37

Rumcajs napsal(a):

Váš článek pane Kohoute mířil opět do "Černého ". Do slova a do písmene.

Důkazem je i běsnění svatoušků pod Vašim blogem. Jejich pokrytecké výkřiky o rasové diskriminaci ze strany státu jsou dobré tak leda na schůzi zdegenerovaných anarchistů.

Jediné co některé Rómy diskriminuje, je jejich vlastní způsob života, jinak nic.
14. 07. 2009 | 20:42

Lex napsal(a):

Vilém
Tak jste si popovídal, jo řeči, ty nám vždycky šly. A teď k tomu podstatnému, co jste pominul: "Čeští Romové jsou problém český, slovenští Romové jsou problém slovenský, britští britský, kanadští kanadský, rumunští rumunský...
Znáte zemi, jakkoliv bohatou, kde nejsou problémem (bez rasistického podtextu, prosím)? Poraďte vládám těch zemí, jak ho mají vyřešit. Ty české se s tím potýkají od roku 1918 a stále marně (celkem 91 roků, z toho bolševik tu byl "jen" 41)."
Šest let nacistického protektorátu třeba také odečíst, to jejich "řešení" je tlustá kaňka na historii moderního lidstva.

Amarook
Budete se divit, nedivím se. Kanada se svými téměř deseti milióny kilometrů čtverečních je oproti necelým 79 tisícům českých 126,6 krát větší, naproti tomu se svými 32 a půl miliónů obyvatel jich má oproti ČR jen 3,11 krát více. ČR má 133 obyvatel na 1 km čtvereční, Kanada 3,26. Romové do českých zemí přicházeli zřejmě již v třináctém století, v každém případě již v roce 1423 udělil císař Zikmund "vojvodovi svého lidu cikánského" Ladislavovi osvědčující glejt pro jejich další cesty http://romove.radio.cz/cz. Jak vypadala civilizace v té době v Evropě a kde byla Kanada? Vy píšete, že v Kanadě je údajně asi 80 tisíc Romů, v Česku podle nadsazených údajů etnických organizací asi 350 tisíc a reálně okolo 250 tisíc http://www.demografie.info/...
Srovnáváte, pane, nesrovnatelné.
Tzv. "romské problémy", o kterých je dneska řeč, jsou problémy spojené až s universálním pojetím lidských práv a s vývojem sociálního státu. K čemuž se hlásím, ale přesto je třeba vnímat i odstíny toho barevného spektra "problému".
A také tento "problém" má dvě strany mince: tu majoritní společnosti, a tu jejich minoritní. Nejde hodnotu té mince posuzovat jen podle reversu.
14. 07. 2009 | 20:57

Lex napsal(a):

VK-Can
No vidíte, příteli, a já zase věřím více Kohoutovi. Něco jiného jsou "kouřové signály" a něco jiného mezinárodní právo a zvyklosti v jeho rámci.
Mluvit o laciných a populistických krocích, no, nevím, nevím. Nemyslíte, že podobně může česká strana vnímat azylové důvody, pro které přiznává Romům statut uprchlíků?
Víte, naprosté většině Čechů ta víza nebudou vadit, jen ten důvod, kterým je ten krok též odůvodněn, je fakt mnohé vypovídající: "...že existuje velká skupina českých občanů, která zneužívá kanadský systém azylu". A selekce (diskriminace) se přesune do Vídně. Zkuste si, prosím, přečíst odkazy z mého článku v 17:48:33.
Hezký den Vám v Kanadě! Lex
14. 07. 2009 | 21:09

tk napsal(a):

Nechme Kanadu Kanadou. Prostě řekla Stop a má na to právo. Nenechám si přece do těla lézt bakterie neošetřenou ranou jen proto, že je to také forma života a ten je svatý... Důležité je, proč trpící nevinná elita České republiky prchá právě do Kanady a ne jinam. Proč neutíkají prostě přes nejbližší hranici do Německa, Rakouska, Polska, Slovenska ? Je tu přece peklo na zemi a jim jde o život, ne ? Tak proč až za moře ? O slušné, pracovité lidi je přece zájem všude ve světě, nejen v Kanadě...Že by se českým cikánům zdála celá Evropa moc rasistická ? A předpokládám, že ti nepřijatí Kanadou se sem už nikdy nevrátí, kdo by se vracel do země, kde mu jde o život, že ? Jistě to budou zkoušet dál někde jinde a na ty prachsprosté sociální dávky od té bílé rasistické verbeže v ČR se mohou zvysoka vykašlat. Nebo ne ?
14. 07. 2009 | 21:09

Frante napsal(a):

Amarook:
Můj závěr: Nejsou Romové jako Romové. Někteří se integrují, ti kteří se v 19.st. stěhovali do Kanady nebo i někteří v ČR a pak je druhá skupina, kteří nikdy nebudou studovat ani pracovat. Ty můžete jenom živit , když se vám bude chtít - ne každému se chce. Averze vůči této druhé skupině je právě kvůli jejich chování, nepracují a kradou (s vyšší pravděpodobností než majorita). Češi rasisti nejsou (kromě malé skupiny extremistů), např. soutěž Česko hledá superstar vyhrál Rom na základě veřejného SMS hlasování, i jiné rasy jsou v Česku akceptovány, Vietnamci, Číňani, to protože se chovají slušně
14. 07. 2009 | 21:18

Vilém napsal(a):

Lex
Při klidnějším posouzení situace byste jistě uznal, že jde o intenzitu problémů, nikoli o jejich úplnou eliminaci, a pak byste také výskyt vcelku nepatrných - podle českých měřítek - problémů v západní Evropě nepoužíval jako alibi.
Mohl bych přispět několika podněty, ucelenou koncepci samozřejmě smolit nebudu, proto uvedu jen některé nápady:

1. Eliminace patologického preferování majoritního způsobu života, zejména ve vztahu ke vzdělání a práci. Tedy obnovení, resp. zavedení sociálních dávek pro nepracující bez jejich terorizování a úředního šikanování, minimálně návrat do doby před změnami po roce 2002.
2. Zavedení kvót ve vzdělávání, veřejném sektoru a ve společnostech, které dostávají veřejné dotace a příjmy.
3. Rozjezd sociálního bydlení a úprava bytového práva s přiměřeným zvýšením práv sociálně potřebných uživatelů bytů.
4. Odstranění reziduí totalitní represe a rasistických paskvilů z českého trestného práva, tak aby panujícími poměry nebyly široké skupiny osob zaháněny za hranu zákona.
5. Úpravu exekucí a dluhového práva tak, aby chudí mohli setřást břemeno, které na ně společnost ovládaná majetnými navalila.

Vidíte sám, že každý z těchto bodů by stačil na celé pojednání, a to mě napadlo jen nyní během několika minut, takže zakrátko by mohl vzniknout i ucelený rozsáhlý program, který by současné represivní poměry obrátil doslova vzhůru nohama. ;-) Jistě byste i Vy rád přispěl podobnými nápady.
14. 07. 2009 | 21:19

stejskal napsal(a):

Pane twardowski,

panu profesorovi Neubauerovi jsem kdysi psal, i když podle toho, co o něm vím, jsem si velké naděje nedělal. A tudíž jsem ani nebyl zklamán (ale moc bych jo tu chtěl, možná ze všech nejvíce, v 80. letech jsem měl to štěstí, že jsem slyšel pár jeho přednášek u unitářů v Karlovce).

Profesor Miroslav Petříček a docent Zdeněk Kratochvíl jsou skvělé tipy, určitě je zkusím.

Libor Stejskal
14. 07. 2009 | 21:25

Béda napsal(a):

tk,

již dávno si kladu otázku, proč ti rasově trpící z ČR neutíkají třeba do Rumunska, anebo do Indie kde by je nemohl nikdo z rasových důvodů utiskovat, ale zrovna do Kanady.

Vždyť přece nejde o ekonomické důvody?
14. 07. 2009 | 21:26

jiří napsal(a):

Je zajímavé pozorovat intelektuální nechopnost apologetů neoliberálního kapitalismu vyrovnat se se stoletým neomarxismem a jeho pronikavými prognózami vývoje západních společností... Jinak bych panu Kohoutovi v jeho "analýzách" doporučoval více číst monografie a méně čerpat z wikipedie (i když na takový NERV nebo Mirka T. to asi bohatě stačí)
14. 07. 2009 | 21:34

Rumcajs napsal(a):

jiří:

On Marx předpověděl pád socialismu ?
14. 07. 2009 | 21:46

jiří napsal(a):

Rumcajs:

Chápu, že máte na zdejších blozích pocit, že můžete komentovat opravdu vše, nicméně dokud se neseznámíte alespoň se základy neomarxismu (otázka: v čem se asi liší od klasického Marxe?), nemá cenu tady cokoliv rozvíjet. Tohle není diskuse o zemědělských dotacích nebo bradavici J. Paroubka.
14. 07. 2009 | 22:00

Béda napsal(a):

HuHu, Antropolog,

ještě jsem neslyšel o tom, že by socialisté vyzývali různá etnika, aby migrovala za lepšími ekonomickými podmínkami mezi státy (kupř. z tzv. rozvojových zemí do tzv. vyspělých zemí). Naopak slyšel jsem o tom, že socialisté by chtěli změnit podmínky v různých zemích tak, aby tamní pracovní síla postupně dosáhla životní úrovně ve vyspělých zemích bez toho, aby musela migrovat.

A taky jsem zažil dovoz pracovních sil (který neorganizovali zrovna socialisté, ale spíše různí rádoby podnikatelé), aby snížili náklady místních podnikatelů a zvýšili konkurenci na trhu místních pracovních sil - tomu pokud vím se socialisté, odboráři a pod. vehementně snaží bránit.

A taky jsem zažil, že kupř. pan Íčko po určitém čase začal paradoxně tlačit na vystěhování těchto lidí zpátky do země původu.
14. 07. 2009 | 22:05

Amarook napsal(a):

to: Lex
Srovnavat hustotu obyvatel v Kanade a v CR je velmi osidne. Vetsina Kanady je stale neobydlena a velka cast, zejmena arkticka Kanada, temer neobyvatelna.Pravdivejsi obrazek ziskate napriklad porovnanim jizniho Ontaria (jojo, ta mala spicka na mape) s CR.
V Kanade Romove patri do majoritni spolecnosti. Ostatne, vyraz majoritni spolecnost se v Kanade pouziva velmi malo. Naposledy jsem ho videl ve spojeni "profesionalni zlocinci a majoritni spolecnost". Podotykam, ze clanek byl o clenech motocyklovych gangu, ne o Romech.
14. 07. 2009 | 22:16

Lex napsal(a):

Vilém
Zdržím se komentáře. Laskavý čtenář si učiní úsudek sám. Jen lapidárně. Jste první ministr financí, který vydal mince o jediné straně. Blahopřeji.

scientist
Na rozdíl od Vás dám případným zájemcům přímý link na předmětnou práci, byť pochybuji, že se najde byť jeden, který by to byl ochoten přečíst: http://is.muni.cz/th/17268/...
Musím říci, že ten hlavní pocit, který z přečtení mám, jsou rozpaky. Vědecký přínos práce jste tam skutečně našel? O možnosti zevšeobecnění ani nemluvě. Slova, slova, slova. Ale možná mám přehnané nároky. Co rozhodně nesdílím, je nadšení oponentů, a to i při vědomí, čemu jsou obvykle oponentní posudky poplatné (cosi jsem jich už také přečetl a při setkání se studentem tváří v tvář u SZZ vypadají věci trošku jinak).
14. 07. 2009 | 22:27

Ivan Hochmann napsal(a):

Máte všichni moc řečí.

Tam se raději optejte vlády jak tlačí na kriminálku,aby ukončila "vyšetřování upálení malého rómského děvčátka",kterážto akce opět odstartovala "Prázdninový exodus" organisovaný cikánskými mafiemi.

Což jste opravdu všichni tak pitomí,že si z vás mohou dělat legraci i nepřizpůsobivá etnika?

Ivan.
14. 07. 2009 | 22:41

Ivan Hochmann napsal(a):

Apropó pane Lexi,

patláte se v kupce hnoje!
Vilém potentoval už několik Hynků a právě se chystá posrat i Jarmilu.

Ivan.
14. 07. 2009 | 22:45

Antropolog napsal(a):

ad BÉDA: Považujete tedy Švédsko a Francii za země kapitalistické, ovládané vykořisťovateli, že?

O "Íčkovi" nemám valné mínění. Snad by Jste pane mohl zmínit, proč Topolánek slíbil Větnamu 200 000 zelených karet. Co s těmi lidmi budeme dělat až je sem navezou po vagónech?
14. 07. 2009 | 22:49

Lex napsal(a):

Ivan Hochmann
Díky, pane Hochmanne, už jsem skončil.
Ale snad jsem si ruce neušpinil, gumáky se umyjí.
14. 07. 2009 | 22:53

VK-Can napsal(a):

Zdravim tez pane Lexi.

Rozhodne nevidim duvod a ani nepisi, aby se neverilo panu Kohoutovi.
Jen bych ocekaval, ze pan Kohout bude vedet o problemu trochu vice, nez to zuzit jen na problem Romu.
Mnoho veci je nutne videt z trochu sirsiho pohledu.
Doufal jsem, ze to bude tak chapano.

Pokousim se o pohled z trochu jine strany, nez jen z te, zda Kanada muze vstrebat par tisic Romu.
Mate predstavu v mnozstvi 1/4 milionu nove prichozich rocne, kolik parazitu se sem dostava kazdy rok?!
Bohuzel to je soucast toho, ze dostaneme dobre a kvalitni imigranty, musi Kanada vzit i trochu toho ze spodku sudu. Musi vzit i trochu toho "logru".
Ten "logr" ma vsechny odstiny pleti.

Ted co napisi se mozna bude nekterym jedincum zdat divne, ale je to bohuzel zivotni fakt.
Verite, ze slusne obleceny Rom nebo Mexikanec je k nerozeznani od stejne obleceneho Pakistance nebo jineho prislusnika tmavsi rasy?
Jak poznat, kdo je zde za lepsim zivotem a kdo za nekalymi umysly, kdyz dostane kanadsky pas a tim muze volne cestovat do USA?

Drive jsme mohli jet do USA jen na ridicsky prukaz. Ted musime mit pas! A kdo ten pas dostane se stava dulezitym problemem.

Na zaver mi dovolte dve poznamky.
Prvni, ze v soucasne situaci je temer kazde mezinarodni "nedorozumneni" nutno videt v kontextu jinych spojitosti.

Druha poznamka je k teto vete "...že existuje velká skupina českých občanů, která zneužívá kanadský systém azylu".
Kanada NEMUZE rozlisovat v oficialnim oznameni mezi ceskymi obcany romskeho puvodu a ostatnimi.
Pro Kanadu je OFICIALNE cesky obcan jen jeden, bez rozdilu pleti atd.
Kdyz prijede do Ceska kanadsky Indian, tak je bran ceskymi urady jako kanadsku obcan, ne jako kanadsky "puvodni" (native) obcan.

Nektere udalosti jsou vylozene mistniho charakteru, jine maji trochu sirsi dopad.
Doufal jsem, ze me radky budou takto cteny.
14. 07. 2009 | 23:04

Hurá napsal(a):

To Ládik:
Ve slově "hrupka" máte hrubku !
14. 07. 2009 | 23:42

Frante napsal(a):

Všichni:
Těm Romům nejde o emigraci , ale o dočasný pobyt než je vyhostí. To trvá měsíce, nebo dva roky. A po tu dobu tam mají zdarma bydlení a dostávají nějaké kapesné. Na hlavu to není mnoho, ale když taková rodina má třeba 6 hlav, už to stojí za to - dá se z toho ušetřit. Po návratu mají nejenom ty dolary ale i dávky co jim mezitím chodili na účet. Netvrďte mi že jsou Romové hloupí :)
14. 07. 2009 | 23:44

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Viléme, navštívil jste někdy Vsetín? Anebo jen tak jako obvykle provokatívně tlacháte.
Kdyby Vás čirou náhodou postihnul záchvat objektivity a Vy se rozhodl obeznámit se se vsetínskou realitou na místě, ohlašte se, rád Vás provedu. Píši jen pro úplnost, to dřív spadne celý Chánov, než Vy byste se chtěl seznámit s realitou. :))
14. 07. 2009 | 23:45

Frante napsal(a):

Oprava: "chodily"
14. 07. 2009 | 23:46

Franta napsal(a):

Lepší článek jsem nečetl vystihl hlavně v závěru přesně moje myšlenky. Děkuji za něj.
14. 07. 2009 | 23:53

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Viléme, už jsem vám porozuměl. Vaše tvrzení, že "akceptovat jejich způsoby ve stávající podobě" znamená, že jste ochoten přijmout asociální chování valné části romského etnika. To může buď asociál anebo psychicky nezdravý jedinec. Ve Vašem případě se spíše přikláním ke druhé variantě, i když připouštím, že nemusí vylučovat první.
Anebo jste politik.
14. 07. 2009 | 23:54

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Amarook:
"Kanada je vyspely stat a ridi se striktne zdavym rozumem." Nerad bych narušoval Vaše vlastenectví, mám však, jak víte, informace poněkud jiného rázu. Ostatně i elementární logika vede k názoru, že štědrost vůči méně sociálně vyspělým imigrantům se může nevyplatit. Prý na to přicházejí v Kanadě sami:
http://aktualne.centrum.cz/...
15. 07. 2009 | 00:02

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Amarook:
"Proc ale vsechny romske vystehovalce nazyvat parazity?" Protože většinou jimi jsou.
15. 07. 2009 | 00:08

nevim napsal(a):

Kanada neřeší problém systematicky: Buďto ti lidé, kteří žádají o azyl jsou ve své vlasti pronásledováni a diskriminováni, pak Kanada správně ji azyl uděluje, nebo nejsou a pak jim azyl poskytovat nemusí. Zavedením víz však tuto možnost (žádat o azyl) těmto lidem de facto upírá a tím je vlastně diskriminuje.
15. 07. 2009 | 00:15

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Amarook:
"do supermarketu prijde mlady sikovny Rom" V době rozvoje naší firmy jsme dlouho hledali účetní, samozřejmě bychom vzali i Romku. Nebyla.
15. 07. 2009 | 00:25

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Český Honza:
"Jeden Železný je sice inteligentní a má jistě bezvadné hygienické návyky, ale vyšel nás na tisíc Chánovů"
Opravdu? Odkud to máte?
15. 07. 2009 | 00:29

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Amarook:
"V Kanade je udajne 80 tisic Romu, ale nikdo o nich nevi." Příčinou je kombinace byrokratického a vyjímečně štědrého sociálního systému ve spojení s malou pozorností policie k drobné kriminalitě. Mám Vám znovu napastovat vysvětlení člověka, který žije v Kanadě násobně déle, než Vy?
15. 07. 2009 | 00:37

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Vilém:
"Relevantní fakta jsou přitom zřejmá: Romové v ČR nemají adekvátní životní šance "
Je to už zřejmé, jste prostě lhář. Teď už jenom zjistit důvod.
15. 07. 2009 | 00:44

Vilém napsal(a):

Zbyněk Matyáš
Doporučuji blog pana Gabala, podle mě nejlepší, co bylo k tomuto tématu napsáno, protože pan Gabal se snaží i o pochopení většinových postojů (mně jsou třeba tak protivné, že občas přeháním a ani se nesnažím brát na jejich zastánce nějaké ohledy). Pochybuji sice, že byste vnímal nějaký rozdíl třeba proti blogu pana Urbana, ale z mého pohledu je podstatný.
Jinak si klidně spekulujte, že jsem nezdravý, asociál, lhář, nebo třeba agent multikulturalistů, islamistů atd., jen nepočítejte s žádným vysvětlením ode mne, jedu na chalupu.
15. 07. 2009 | 00:53

jepice napsal(a):

Jestli k tomu, že se v osmdesátých letech v Kanadě uchytila spousta Čechů, přispěla frankfurtská škola, opravdu netuším. Jestli ano, patří jí za to dík.
15. 07. 2009 | 00:55

Honza Český napsal(a):

Něco je špatně
Může za to Marx
A Cikáni
To dá zdravý rozum

Kde já už ale
Něco takového četl
Aha - Můj boj
Se to jmenovalo
15. 07. 2009 | 01:04

Zbyněk Matyáš napsal(a):

scientist:
Považovat jednu školskou práci po několikaměsíčním "výzkumu" za zdroj validních informací o romské problematice je přinejmenším odvážné. Paní Mgr. Kateřina Sidiropulu Janků, Ph.D. sepsala dvě práce o Romech (magisterskou a doktorskou), aniž by byla schopna se dorozumět romsky, takže musela vzít za vděk pomoci "gádžovských" překladatelek, které jí vysvětlovali i některé romské reálie (s.19 disertačky).
Nezlobte se, pane scientist, ale o skutečné vědě mám jiné, náročnější představy.
15. 07. 2009 | 01:16

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Vilém:
To Vaše lhaní není mou spekulací, nýbrž fakt. Samozřejmě vysvětlení očekávám od Vás. Vy snad ani netušíte, kolik toho o sobě sdělíte mimoděk. :)
15. 07. 2009 | 01:18

Český Honza napsal(a):

Už jsem to někde psal, ale zkusím to jinak:

Romové nejsou příčina, nýbrž SYMPTOM. Ti, co se snaží je eliminovat, se rozhodli amputovat si ruku, když je začne bolet, místo aby se ji pokusili vyléčit. Jaký asi vzor ctností představuje terénní pracovnice Člověka v tísni, která tu práci dělá při studiu z přesvědčení za doslova minimální plat? Byli byste idioti, kdyby jste ji nepovažovali za blázna.
15. 07. 2009 | 01:24

Amarook napsal(a):

to: Zbynek Matyas
Vase posledni tvrzeni je naprosto nepodlozena pitomost. Muzete mi ukazat nejakou oficialni kanadskou statistiku o kriminalite Kanadanu romskeho puvodu?
Sice vaseho slovutneho pribuzneho neznam, ale mel byste se zamyslet nad tim, ze slavne prislovi z Vysociny "Vul zustane volem i kdyby mu rohy zlatili" rika, ze v urcitych pripadech ani vek nerozhoduje.
15. 07. 2009 | 01:24

Český Honza napsal(a):

kdybyste, samozřejmě, internet je zničující
15. 07. 2009 | 01:27

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lex:
Plný souhlas s 14.07.2009 22:27:23.
15. 07. 2009 | 01:31

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Amarook:
Děkuji za potvrzení notoricky známého faktu, že když docházejí argumenty, přicházejí silná slova. :))
Souhlasím s tvrzením jiného dikutéra, že o romské realitě u nás nevíte nic. A o jiné málo.
Od příbuzného z Kanady vím, že drobná kriminalita se nesleduje, což jsem už uvedl. Toronto není celá země ani její pupek.
15. 07. 2009 | 01:38

scientist napsal(a):

to Lex:
no kurs rychločtení jste zvládl na jedničku, gratuluji.

"O možnosti zevšeobecnění ani nemluvě. Slova, slova, slova."

Do metodologických a epistemologických debat se, prosím pěkně, raději nepouštějte. Není to Vaše parketa a já Vám pochopitelně při plkání k blogu nebudu dávat školení z něčeho, co se člověk učí léta.

Nedivím se, že Vás Cigáni iritují. Máte ale před očima červený hadr a to je prostě konec.

btw. autoritářská osobnost - (to je slavný koncept Kohoutem oblíbené frankfurtské školy) - tak nějak z řady příspěvků dost prosakuje. Náhoda, že zrovna u tohoto tématu?
15. 07. 2009 | 01:39

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Český Honza:
Zkusil jste to jinak, ale zase špatně. Nezbývá mi, než opakovat notoricky známou otázku: Proč podle Vás jsou symtom Romové a nikoliv Vietnamci, Ukrajinci...atd.?
15. 07. 2009 | 01:41

Amarook napsal(a):

to: Zbynek Matyas
Inteligentni clovek cerpa informace z duveryhohodnych zdroju a ne pouze od jednoho pribuzneho.
Kritizoval vas pribuzny take prehnanou stedrost Kanady v dobe kdy zadal o azyla nasledne pobiral nejruznejsi podpory a vyhody?
Kdyz tvrdite, ze se v Kanade drobna kriminalita nesleduje (dalsi nesmysl)tak proc o ni vubec mluvite a spojujete ji s mistnimi Romy?
15. 07. 2009 | 01:46

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Amarook:
Opomíjení drobné kriminality samozřejmě je výhodné pro ty početné romské drobné kriminálníky, to je přece logické. Nespojuji je však s místními kanadskými Romy, nýbrž s těmi emigrujícími od nás.
A když už se patláte v osobních záležitostech, poskytuji Vám tedy informaci o tom, že můj příbuzný nijak nepotřeboval být závislý na jakémkoliv sociálním systému, neboť byl počítačovým odborníkem (už v 1968). Tito lidé většinou neposkytují falešné informace ani z veřejných reálií. O Vás však již pochybuji.
15. 07. 2009 | 01:56

scientist napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
Vaše "argumentace" je čistě účelová.
Výzkum netrval měsíce, ale roky, měsíce trval "jen" etnografický pobyt. Nezlobte se, ale pokud shazujete systematickou práci člověka, který o problému neplká jen jaksi od stolu (jako 99,99% diskutantů) ale přináší informace z terénu, pak je to projev nabubřelosti.

Jinak Vaše představy o vědě mne nezajímají. Mne zajímají představy o vědě od lidí, kteří ji dělají. Zkuste diskutovat s jaderným fyzikem o jeho výzkumu - na to si pochopitelně netroufnete. Ale vězte, že i tady se pouštíte na hodně tenký led, jen se snadno necháte zmást tím, že se tyto výzkumy týkají něčeho, na co má svůj názor (a SVOJÍ "pravdu") i Pepek Vyskoč z Horní Dolní.

Trocha pokory by neuškodila.
15. 07. 2009 | 01:56

Zbyněk Matyáš napsal(a):

scientist:
Namísto mravních ponaučení byste se měl vypořádat s fakty, pane vědče. Roky dělat výzkum nějakého etnika bez znalosti jeho jazyka prostě není na vědecké úrovni.
15. 07. 2009 | 02:11

Amarook napsal(a):

to: Zdenek Matyas
Drobna kiminalita se v Kanade v zadnem pripade neopomiji. V pripade nejmensich pochybnosti si zavolejte na informacni linku kanadske policie.
Stejne tak jsem nikdy netvrdil, ze Toronto je reprezentativni pro celou zemi. Uvedl jsem ho jako priklad relativne hladkeho souziti vice nez 110 ruznych etnik. Nektere kanadske temer ciste bile vidlakovy maji daleko vyssi relativni kriminalitu coz je dano bujnym popijenim mistni mladeze.
Vaseho pribuzneho neznam a nechtel jsem se ho dotknout. Je ovsem prekvapive, ze vy jako dospely clovek pouzivate jako jediny argument "muj bratranec rika, ze...". Muzete jit do verejne pristupnych internetovych archivu Statistics Canada a sva tvrzeni dolozit.
15. 07. 2009 | 02:14

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Amarook:
Uvedl jsem tvrzení, uvedl jsem zdroj. Chcete-li tvrzení vyvrátit validnějšími informacemi z jiného zdroje, uveďte ho. Máte možnost mne a můj zdroj usvědčit z mylné informace.
15. 07. 2009 | 02:23

Amarook napsal(a):

to:Zbynek Matyas
O kriminalite v Kanade najdete informace na:
http://www.rcmp-grc.gc.ca/
a taky na:
http://www.statcan.gc.ca/st...
15. 07. 2009 | 02:35

budul napsal(a):

"Protože kdo cítí vinu, je ovladatelnější. "

Proboha, co je to za nesmysl? Není snad v historii 20. století dostatek důkazů o tom, že to není pravda?

namátkou:

- o Němcích ve 30. letech se rozhodně nedá říci, že pociťovali vinu. Naopak se považovali za oběti (Versailleského uspořádání Evropy). A velmi snadno se potom manipulovali.

- naopak po konci WWII Němci silně pociťovali vinu. A byli snad ovladatelnější? Byli někým ovládaní? Naopak, během studené války prokázali obdivuhodnou nezávislost, kdy manévrovali mezi USA a Francií a zajistili si spojenectví s oběma mocnostmi (které se moc v lásce neměly). Právě skutečnost, že Němci přiznali vinu za WWII v konečném důsledku vedla k tomu, že se z nich nestali psanci Evropy, ale respektovaní (a tudíž nezávislí) partneři a dokonce hybatelé evropské politiky. Jenom díky tomu, že přiznali vinu Evropa o pár desítek let akceptovala německé znovusjednocení.

- o Rusech po říjnové revoluci se rozhodně nedá říci, že by pociťovali vinu. Naopak se považovali za avantgardu světa, zvěstovatele nového řádu. A přitom (či právě proto) byli tak snadno manipulovatelní.

Ukazuje se, že manipulovatelní jsou naopak lidé (a společnosti), které si nedokáží přiznat vinu, , jsou přesvědčeni o své výjimečnosti. Manipulovatelní jsou naopak lidé, kteří necítí vinu, považují se za "nositele civilizace a pokroku" (Němci a Rusové na počátku 20. století). Manipulovatelní nejsou ti, kteří cítí vinu, ale ti, kteří se sebevědomě považují za proroky, ti, kteří jsou skálopevně přesvědčeni, že ví, jak fungují dějiny.
15. 07. 2009 | 02:54

budul napsal(a):

No, abych zakončil svoji ůvahu o tom, jestli "ten, kdo cítí vinu, je ovladatelnější".

A co Češi? Nepamatuju si, že by Češi hromadně, jako národ (podobně jako němci po WWII) přiznali vinu za cokoliv (třeba za vyhnání sudeťáků). Naopak se vždy situovali do role obětí (viz neustále omílané historky o Mnichovské zradě, o roce 1968). Místo toho, aby přijali vinu, sebevědomně se přihlásili k socialistickému ideálu (volby 1946). A byli proto míň ovladatelní? Naopak. Dostali se do pasti vlastních dogmat a do pastí cizích proroků tohoto nového řádu.
15. 07. 2009 | 03:08

VK-Can napsal(a):

Pro pana Z. Matyase.

Nezlobte se, ze se dovolim vstoupit do debaty, ale to, jak pisete, ze Vas bratranec prisel do Kanady z Ceska jiz v roce 1968 jako pocitacovy odbornik, je trochu silna kava.

Jsou zde pametnici let 1964-68 ?
Jaka byla tehda ceska pocitacova technika?
TU dobu pamatuji, ale ta ceska pocitacova technika mi nejak unikla. Ona totiz byla ve stadiu zacatku sirsiho vyvoje i zde v Kanade a to dokonce teprve az zacatkem 70tych let!
15. 07. 2009 | 03:56

Adam napsal(a):

budul:
To je snad dobře známá psychologická záležitost, že kdo cítí vinu, je ovladatelnější. Vůbec to nesouvisí s tím, co píšete. Jednak lze být ovladatelnější z více různých důvodů, ale hlavně je rozdíl mezi sebevědomě přiznanou faktickou vinou a pocitem viny uměle v subjektu vyvolaným - "Vidíš - ty za to můžeš, teď se musíš chovat tak, abys to napravil/a!".
15. 07. 2009 | 04:52

Béda napsal(a):

Chtěl bych poznamenat, že důvod , který Romové uvádějí pro vystěhování vidím jako zástupný.

Kdyby byla hlavním důvodem rasová diskriminace, byla by patrná snaha romského etnika o exodus kamkoliv mimo území obydlená bělošskou, resp. nevstřícnou majoritou - to znamená proudy Romů by nemířily střídavě do VB, Kanady...a do zemí, kde je štědrý sociální systém, ale mířily by primárně všude tam, kde této etnické skupině nehrozí deklarované rasové násilí bez ohledu na dávky sociálního systému - třeba do Rumunska, do Indie a pod..


Ještě jednu poznámku bych měl:

Před časem se romské etnikum stěhovalo (nikoliv z rasových důvodů) z původních oblastí převážně na východním Slovensku do větších měst Československa (Praha, Bratislava, Kladno, Ostrava...) kde byla buďto vyšší životní úroveň (vyšší míra přidělování bytů...) anebo možnost dobře placené málo kvalifikované práce.

Nebude ono to i s tou Kanadou něco podobného?

Takhle by jeden mohl nabát dojem, že v ČR jde o státem organizované násilí resp. pogromy z rasových důvodů. Přitom opak je pravdou - četné programy ve prospěch nepřizpůsobivých obecně a začleňování nepřizpůsobivé minority (granty...) jsou důkazem opaku.
15. 07. 2009 | 06:31

Pepa Řepa napsal(a):

To Amarook
já docela rozumím tomu, co píšete a jak to vidíte ze svého pohledu.

Myslím ale, že jste odtržen od evropské a hlavně české reality. Přirozeně, že se může vyskytnout jednotlivý případ, kdy cigán odchází do Kanady na základě nějaké negativní zkušenosti s českým blbem. Ten se vypíchne a udělá se z toho modelová situace, jako kdyby tisíc dalších, naprosto spekulativních případů, bylo stejmých.Generalizace jako řemen.

Že by tady existovala státní perzekuce je nesmysl. Opak je pravdou. Zvýhodňování jedné menšiny, mnohdy naprosto nesmyslné, vyvolává přirozenou, odmítavou reakci.Je to časovaná bomba.Nevyřešíte ji zákazem jakési DS.

Divíte se?
Co myslíte, bude majoritní společnost milovat více Cigána, který se vypraví do Kanady za sociálími dávkami, zavaří ostatním vizovou povinností a pak se vrátí shrábne české dávky, začne křičet jak je diskriminován a za rok vyrazí na výlet jinam?

Budete milovat eskymáka, který způsobil, že při každé Vaší cestě do Vegas pošupajdíte pro vizum do Acapulca?

Druhou rovinou je naprosto nehorázný a hlavně pokrytecký přístup kanadské strany. Ten tady rozebral Lex.
Připomíná předsunutí britských imigračních úředníků do Ruzyně.
Teď se musí pro vizum do Vídně. Kanadský vyslanec blekotá něco o tom, že nemá na zřízení vizového oddělení v Praze finance. Usměvné, na zbytnělé dávky Kanada má?
Že jsou problémem Mexičané? Co je nám do toho? Včera padla otázka: Na co tedy vyslanectví v Praze máte?

Nemá smysl hrát pokryteckou hru na politickou korektnost.
Kdyby byli Mexičané nebo Romové takovým přínosem, tak jim budete dávat imigrační bonusy a ne je posílat do Vídně či jinam.

Třetí rovinou je přístup EU.
Co jiného, už může Českou obec eurohujerskou přesvědčit o dvojím metru, byrokratických zdlouhavých procesech, které stejně k recipročnímu kroku-zavedení viz pro všechny Kanaďany do EU-nepovedou?

Posledním problémem je islamizace Evropy.
Jen v Libyi je okolo sta tisíc nových potenciálních "příchozích". Bez vědomí velkého Mojmíra z Benghází se do země nedostane ani myš.
Jestli si myslíte, že to je proces náhodný, jste hodně naivní.

Pan VK zmiňuje hrozbu teroristického útoku. Dá se předpokládat, že si chlapci Obamu v nejbližší době otestují.
Nedivím se, že Vám to dělá vrásky.

Ale v Evropě je takových potenciálních kladečů semtexu na tisíce.Ono se to jinak hodnotí z kanadské divočiny, ale dneska nevíte, zda bude útokem L.A., Chicago nebo Toronto.
Dokonce se tady objevují borci, tvrdící, že terorismus neexistuje.

A teď se na to podívejte českýma očima chlapíka, třeba ze severu Čech.
ČR není Kanada, aby Vás problém netrápil, protože je tisíc majlí daleko.
Srovnejte rozlohu, zalidněnost.

A teď si uvědomte,že k tikající bombě s cigánskou minoritou, tady za dva, tři roky na základě "principu solidarity" -který ovšem nyní EU odmítá-se začnou vytvářet ghetta neasymilovatelných a to po vzoru jiných evropských měst.

Copak to asi našim potomkům přinese?
Ne každý má přístup jako madamme Pompadour.
15. 07. 2009 | 08:58

truman napsal(a):

Cikáni aka Romové jsou odjakživa kočovný národ. Mělo by jim být umožněno svobodně kočovat, kam chtějí.
15. 07. 2009 | 08:59

Pepa Řepa napsal(a):

Pardon neasimilovatelných
15. 07. 2009 | 09:05

Xury napsal(a):

Pro budul:
na pocitu viny jsou postaveny žádosti o doškodnění za otroctví, obsazení Ameriky apod. Pokračuje to i dnes, kdy se např. Indie a Čína snaží vyrazit z vyspělých zemí peníze na snižování produkce CO2.
Rusové po VŘSR těžko mohli pociťovat vinu, když je řada lidí na světě obdivovala ať už proto, že měla málo informací nebo proto, že je měla. Pokud jde o Němce, tak po WWI byli poprvé v novodobé historii označeni za viníky války (na nátlak Francie) a navíc jim byl upřen Wilsonův plán na sebeurčení národů, takže pocit křivdy tam logicky byl. Mimochodem Němci naopak manipulovali s pocitem viny u Britů a Američanů. A jak víte, že po WWII nebyli při diplomatických jednáních manipulováni právě pocitem viny?
15. 07. 2009 | 09:08

Silvie napsal(a):

Pane Kohoute, velmi výstižně řečeno.
15. 07. 2009 | 09:35

Čochtan napsal(a):

Amarooku,
nějak jsem to nepochopil.
Mně se také líbí slovo "Reich". Třeba Österreich, moc krásná země, tam se cítím jako doma, a být reich je mnohem příjemnější než být arm.
Nechápu souvislost s politickým asylem ?
15. 07. 2009 | 09:51

vlk napsal(a):

Chudák Marcuse, chdák Gramsci! schytávají to od Kohouta div ne jako Stalinovy dědici. No,protože jsme o něco starší než Kohout a nemám selektivní paměť, pak si velmi dobře pamatuji, jak myšlenky těchto dvou pánů byli doslova prohibičními za betonových konoušů a jen neopatrná zínka o nich na seminářích věd všech věd na VŠ se rovnala rziku vyhození z fakulty..
¨
A máme tady starou Kohoutovu odrhovačku :
1- sociální stát je vinen
2- různí živlové rozkládají kapitalismus zevnitř a ničí jej a odvádějí zpravé cesty!
3-trh bez přívlastků by to jistě všechno vyřešil

Jako vždycky položím Kohoutovi pár jednoduchých otázek, na které zcela jistě nepřijde žádná odpověď:

1-Domnívá s eKohout , že ničení bílé střední třídy v Kanadě, US nebo kdykolvi jinde oním zlotřilým státem je či bylo horší než zničení střední třídy ve značné části Evropy po I. w.w.?
2-domnívá s e Kohout, ž bez onoho změněného přístupu k šancím těch dříve diskvalifikovaných by US měli prvního černiošského presidenta?
3-je správné, že Obama dostal reálnou šanci se o presidentský úřad ucházet?
4-jsou ztráty z činnosti oněch vnitřních ropzvratníků kapitalistick společnosti alespoň částečn srovnatelné se ztrátami, které musel svět zaplatit za I.světovou válku?
Radši bych se zeptal na II.w.w. ale Kohout a jemu podobní jsou přesvědčeni, že Hitler byl levičák... Třeba by dokázal, že Marcuse je jeho vnuk z druhého kolena..
Já už fakt nevím je li Kohout ještě komik, grafoman nebo ignorant...

pěkný je ten případ s tím alžírským teroristou. Ano pseudohumanismus je průšvih. Pseudohumanismus ve fanatické verzi je jistě už ne hloupost, nýbrž spíš zločin.
Na d ruhé s traně kapitalismus začátku 19.století, který by si asi tak Kohout představoval, je ještě větší zločin.
A docela bych Kohoutovi přál, aby jej okusil na vlastní kůži. samozřejmě jako námezdná síla.
15. 07. 2009 | 10:09

Lex napsal(a):

VK-Can
Dobré ráno, pane! Nemám nejmenší problém souhlasit s Vaším viděním věci. Nepochybuji, že tomu tak v Kanadě je. Ale situace je naprosto rozdílná v našich dvou zemích (věřím, že to Česko stále ještě máte také za své). Zatímco Kanada (obdobně jako USA) se vyvinula z přistěhovalectví, Česko, stejně jako většina ostatních evropských zemí, které neměly kolonie, se vyvíjelo víceméně monoetnicky. A tento charakter si Česko zachovalo v podstatě dosud (Romové v současné době usídlení v Česku, jsou většinově přišedší pro roce 1945 ze Slovenska, a jejich potomci, čeští Romové byli z velké části obětmi nacistického romského holocaustu). V Česku je zřetelně vidět každá rasová odlišnost. A s tím se spojují stereotypy.
Pokud jde o tu větu "...že existuje velká skupina českých občanů, která zneužívá kanadský systém azylu", fakt doporučuji přečíst si články Pavla Koláře, na které jsem dal odkaz
14.07.2009 17:48:33. Ta věta má úplně jinou dimenzi, než jste ji pochopil. Samozřejmě, že jinak je to tak, jak píšete.
Hezký den! Lex
15. 07. 2009 | 10:47

AK napsal(a):

Ceskym novinam opet dominuji ideologicti a nedovzdelani hlupaci - s. Kouhout je toho zarnym prikladem - jako za komunismu. Zapomnel jste zminit, kdo muze za nizkou dojivost krav na Tachovsku, s. Kohout.
15. 07. 2009 | 10:49

Germanicus napsal(a):

VK - Can:
Děkuji za zajímavé informace k této problematice z pohledu Kanady.
Jinak ještě k těm českým počítačovým odborníkům z 60. let. Od konce 50. let v Praze fungovalo na svou dobu špičkové pracoviště VÚMS (Výzkumný ústav matematických strojů). Zde se pod vedením doc. Svobody vytvořil tým počítačových odborníků, kteří patřili k světové špičce. Dodnes stojí v pražských Vokovicích 15-ti patrová administrativní budova býv. VÚMS (areál býv. Aritmy), postavená koncem 60. let z peněz za jejich patenty (první taková výšková budova v Praze). Doc. Svoboda po roce 68 odešel k IBM (hlavní důvod minimální podpora počítačovému programu ze strany tehdejší společenské decize), kam postupně přetáhl většinu svých spolupracovníků. Bez nadsázky je možné konstatovat, že generace počítačů IBM ze začátku 70. let je do značné míry dílem českých rukou (mozků).

vlk:
Je (P: Kohout) všechno: komik, grafoman i ignorant + demagog na kvadrát.
15. 07. 2009 | 11:11

tomas.p napsal(a):

Co kdyby si dal někdo práci, vyčíslit, co nás do dnešního dne, vyjádřeno v penězích, ale možná i z hlediska celkového vnímání práva, tzv. blbé nálady...stálo řešení problémů s tzv. nepřispůsobivými spoluobčany cikánské národnosti a co nekompetentnost našich vládnoucích elit včetně jejich kámošů.
Někde jsem četl, že v současné době každý z nás dluží budoucnosti nějakých 120000.
OK. Může mi někdo spočítat, kolik z té částky připadá na úkor "velkorysosti sociálního státu" a kolik na úkor neschopnosti /nebo čeho to vlastně/ našich vládců, jejich poradců a píáragentů?
A prosil bych pěkně od podlahy, hlava nehlava, rudý, oranžový, modrý nebo zelený.
A ještě na okraj, aníž bych chtěl kohokoliv obhajovat, myslím tím teď ty cikány, všimněte si prosím, že velký zloději zásadně neemigrují, ty se prostě odstěhovávají na nějaké klimaticky a daňově příznivé ostrovy, odhaduji, že nás všechny, tyhle jejich rekreační pobyty přijdou docela draho.
Je jen zarážející, jak málo lidí to sere, dokonce mám pocit, že jsou vnímaný jako takový pokračovatelé lidových hrdinů ala Bábinský, nebo Jánošík.
Čekám jen, kdy o tom jejich trápení napíše nějaký bard oslavnou písničku a ještě lépe rovnou muzikál, co pane Davide neni to dobrý téma???.
Nazdar.
15. 07. 2009 | 11:19

Lex napsal(a):

scientist
Váš úpadek diskusní úrovně je nezanedbatelný. Natolik nezanedbatelný, že se dost diskvalifikujete. Tyto stránky, pane vědče, jsou stránky diskusní. Diskuse je zpravidla otevřena i nekvalifikovaným názorům, třeba i takovým, které představujete Vy osobně v jiných oblastech, než je třeba tato, ve které se cítíte být doma. To Vás ale neopravňuje k útočnosti a osobnímu napadání místo argumentů. Dobrovolně jste se postavil na stejnou linii jako Vilém: „civilizovaní intelektuálové Pehe, Kocáb, Havel a kvalitní občané na straně jedné, Čunek, Řápková, lichvář Kohout a blouznivá spodina na straně druhé“.
Akorát, že jste to vy sami, kdo si osobujete právo dělit společnost na ty „civilizované intelektuály a kvalitní občany“ a „blouznivou spodinu“.
Optikou svých „vědeckých“ pouček jste přestali vnímat reálný život. Zahleděni jediným směrem jste se zneschopnili vnímat i další úhly pohledu.
Víte prd o mých názorech na romský problém v Česku (a Česko konec konců oprávněně kadí na mé názory), takže si své nálepkování laskavě račte vetknout.
Pokud byste měl zájem znát mé skutečné názory na romskou problematiku v Česku, nejvíce byste našel v diskusi s Liborem Stejskalem na blogu Kláry Veselé-Samkové http://blog.aktualne.centru... Abyste ale nemusel absolvovat kurs rychločtení jako já, myslím, že postačí citace mé závěrečné věty a citace příspěvku paní Kláry: „Omlouvám se paní KVS, že k této diskusi zneužívám jejího blogu původně se zcela jiným tématem. Už budu končit. Doufám, že můj názor o tom, že způsob řešení konfliktu Romů s většinovou společností musí přijít od nich a musí být také v jejich komunitě jimi samotnými i řízen, konvenuje s jejími podstatně fundovanějšími názory.“ „klaravesela napsal(a):
Pane Lexi, děkuji za zveřejnění celého zákona o potulných a kočovných cikánech z r. 1927. Pochopitelně jej znám, ale ode mně by to bylo asi ne přílš příznvě přijato, kdyby jej sem vyvěsila... Chtěla bych k Vašemu názoru jen dodat: máte naprostou pravdu, že jediná změna, která by byla funkční, musí přijít zevnitř... Ubezpečuji vás, že mezi Romy panuje poměrně jasná představa, co by se mělo dělat a jak by se to mělo dělat. Části téo vize se různé romské organizace pokusily v rámci různých projektů uplatnit. Romská komunita po celé republice však má jednu zásadní zkušenost: jakmile se začne kritic ky vyadřovat k vládě či jenom navrhovat jiná řešení, jakmile začne poukazovat na nešvary, které přichází z majoritní splečnosti vůči Romům (coz bylo na příklad i v polovině 90. let, když se dramaticky zvedly sociální dávky, a to zejména s ohledem na propouštěné horníky, se kterými nikdo nechtěl jít do konfliktu, že to bude mít totálně demoralizující a katatrofální vliv na romskou komunitu), tak prostě kdokolv jiný, než totální přisluhovač byl odstaven a zadupán do země. Tímto způsobem se ujal "romského problému" Člověk v tísni, který jej přetvořil na sociální problém a jako výhradně sociální jej též řeší - opět "pomocí" zvenčí, která naprosto nemůže fungovat..
Pokud majoritní společnost neuzná, že se zodpovědností, kterou po Romech che ( a kterou jsou oni v zásadě OCHOTNI převzít) je spojena také jistá míra myšlenkové autonomie a skutečné emancipace od moci NAD Romy, tak se nepohne naprosto nic.... Bohužel se jeví, že z žádných dosavadních ministrů, který měl Romy v popisu práce, si toto nebyl schopen uvědomit - nejblíže tomu snad byl opět v 90. letech Pavel Bratinka....
srdečně, Klára :-)
24.03.2009 05:51:59“
Mnoho badatelských úspěchů přeje Lex!
15. 07. 2009 | 12:00

Ivan Hochmann napsal(a):

Zajímavé ,opravdu zajímavé pane Lexi.

Jenže jste zapoměl okomentovat jednu zásadní skutečnost.Do Kanady neodjíždějí hloupí, nevychovaní,líní,zlodějští,špinaví a hnusní cikáni etablující se v Matiční,Chánově a spol.
Tito by ani neuměli vyplnit letenku.

Tito cikáni jsou náš problém.

Cikánská "elita",obtloustlí,holohlaví řízci ověšení řetězy ze zlata ,jezdící po republice a romských "aktivech" v bavorácích a mercedesech.Tahle svoloč,vydržující si právní kapacity dokáže využít každé dírečky ve výkladu právních norem.Každá koruna z pokladny státu je jim dobrá.Nikdy nic smysluplného nedělali.Jdou pro mladou cikánskou genaraci strašným příkladem.
Právě jim vyhovuje současný status.Proto je pro ně lepší,když vyvolají atmosféru strachu,přesvědčí schopné a solidní cikánské rodiny aby odcestovali z důvodů rasizmu pomohli tak tento hnusný stav o zase několik let prodloužit.Pochopitelně k jejich profitu.

Mezitím se komunity o nichž jsem psal v úvodu a pro které není problém nekontrolovaný sex a populační expolose,rozrostou natolik,že už budou vážnou hrozbou nejen pro v okolí žijící populaci bílého etnika,nýbrž příčinou těžkých etnických konfliktů za účasti opravdových (oprávněných)rasistů .

A poteče krev.Jsem zvědav jak se pak budou páni právníci a hlavně právničky tvářit,až na ně ukážeme prstem.

Nepotřebujeme žádnou emancipaci od jakési deklarované moci nad Romy.

Potřebujeme jen větší vzdálenost od jejich způsobu života.A to prosím velmi rychle,než se stane z jejich stád a zlodějských gangů majoritní společnost a nám nezbude než bránit svoje životní teritoria se zbraní v ruce.

Neboť jak jinak donutíte tuhle pakáž aby upustila od svých barbarských,hlučných agresivních zvyklostí?

A potom prý Malebná Kanada?!

Ivan.
15. 07. 2009 | 13:14

Zbyněk Matyáš napsal(a):

VK-Can:
Silná káva jak pro koho. Je zcela pravděpodobné, že na Západě mnozí těžko uvěří faktu, že v 60. létech v Československu se začínaly ekonomická data zpracovávat pomocí COBOLu na sálových počítačích, jako média byly používány děrné štítky.
15. 07. 2009 | 13:39

buldatra napsal(a):

Z.M. x V K:

Jen pro doplnění:
Od roku 1962 se začaly vyrábět například první číslicově řízené stroje.
Dnes máme CNC automaty.
Ono se o tom asi ve světě již neví, respektive se zapomnělo a tak jen malá perlička, i když by se perliček a perel našla pěkně dlouhá řada.
http://www.mmspektrum.com/c...

Co je na tom nejsmutnější?
Dřív naše jméno šířili po světě šikovní lidé se zlatýma rukama.

Dnes se o náš věhlas starají lidé naprosto, ale naprosto jinak šikovní a ruce mají také často plné zlata, jen ta sláva byla nahrazena vízovou povinností.
15. 07. 2009 | 14:47

Amarook napsal(a):

to: Pepa Repa
S Romy jsem byl jeste za totace na vojne a nekterym jsem i velel. Nesnazil jsem se z nich udelat spickove obrance socialismu a zadne zasadni problemy jsem s nimi nemel. Obcas jsme se bratrsky podelili o cuco.
Puvodem jsem napul Severocech a v Usti mam pribuzne. Na rozdil od vetsiny diskutujicich si ale nemyslim, ze Romove jsou spatni od prirody. Za to ze cast ceskych Romu je takova jaka je mohou desetileti zcela spatneho pristupu k nim a neschopnost ceskych vlad zavest system, ktery by kazdemu meril stejnym metrem.
Nadmerne stedre davky v Kanade jsou jen dalsi mytus. Jak to, ze ty davky nepripadaji stedre samotnym Kanadanum??? Je pravda, ze azylanti dostavaji symbolicke kapesne, ale to nestaci ani na zakladni potreby. Predstava romskych azylantu setricich dolar denne do prasatka je usmevna. Ti co se vrati si maximalne privezou jeden dolar na pamatku. Vice neusetri ani nahodou.
Sama kanadska federace danovych poplatniku, ktera nad kazdym dolarem vynalozenym vladou jeci jak Viktorka u splavu, ve sve analyze uvedla, ze castky vynakladane na azylanty jsou v podstate pakatel.
15. 07. 2009 | 15:20

Lex napsal(a):

Ivan Hochmann
Tak v tom s Vámi, pane Ivane, nejedu, tohle si od místních totálních multikultů vyližte sám.
I když s Vámi oni asi diskutovat nebudou, přijmout lapidárně vyjádřené názory na sebe by sotva byli ochotni riskovat.
Jinak: samozřejmě, že na oné emigraci parazitují, ne-li ji i organizují určité skupiny, které se vyznají. Obdobně v oné Kanadě. Dokonce specialisti právníci, kteří dokáží být i jaksepatří rozzlobení, když "klient" nevyužije jejich služeb. I o tom byste se dočetl v té disertační práci. Ale já osobně o tom nic nevím, problematiku neznám, nestuduju ji, nestýkám se s nimi. Vše je to v rovině názorů na základě dostupných informací, nakolik jim lze nebo nelze věřit, těžko posoudit. Fakt je, že já nejsem žádný bezdomovec z pod kamenného mostu, ale jet zařídit si azyl do Kanady či kamkoliv jinam bych si jen tak netroufl.
Hezký den! Lex
15. 07. 2009 | 15:47

stále rebel napsal(a):

Zdravím VK-CAN.
První československý počítač SAPO rok 1957.
http://www.fi.muni.cz/usr/j...
Nezažil jsem šedesátá léta u počítačů, u prvního (ještě sálového) jsem seděl v druhé polovině osmdesátých let, ale odhaduji, že počítače, které bylo možno programovat v COBOLu nebyly naší výroby, ale byly dovezeny a to až v sedmdesátých letech. Před tím se to programovalo ve strojáku nebo ve FORTRANu. FORTRAN je starší a byl určen hlavně pro vědecké výpočty, ale kamarád v něm programoval ještě na začátku devadesátých let podnikové aplikace. COBOL byl určen pro hromadné zpracování dat.
15. 07. 2009 | 17:24

Zbyněk Matyáš napsal(a):

buldatra:
Dík za link, rád jsem si rozšířil obzor. Myslím, že by to bylo užitečné i pro naše kanadské krajany. :)
15. 07. 2009 | 18:06

Zbyněk Matyáš napsal(a):

budul:
Jenom flagelant přiznává vinu tam, kde není. A mnichovský diktát Češi opravdu nezavinili. Pokud to považujete za dogma, je mi Vás líto.
15. 07. 2009 | 18:13

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Amarook:
Ve Vašich odkazech jsem nenašel údaje vyvracející tvrzení, které jsem uvedl.
15. 07. 2009 | 18:48

Amarook napsal(a):

to: Zbynek Matyas
Pokracujte v hledani. Vyznat se v systemu Statistics Canada chce cvik.
15. 07. 2009 | 18:57

VK-Can napsal(a):

Panove,
Lex, Germanicus,Z.Matyas,stale rebel.

Diky za uvedena fakta. Je to jiste zajimave.
Mel jsem dojem, ze pokud nejaka pocitacova technika v 60 letech v CSSR existovala, tak byla na vybranych mistech a pracovali na ni jen vybrani a provereni pracovnici.

Videl jsem prvni pocitac dost objemny na dirkove stitky, ktery zpracovaval jak Fortran, tak i COBOL az v Kanade zacatkem 70 let.
Jeste jednou diky za zajimava fakta.
15. 07. 2009 | 20:26

scientist napsal(a):

Lexi,
moje podrážděná reakce plyne z toho, že se pouštíte do kritiky metod, kterým nerozumíte, ani nemůžete, pokud se jim nevěnujete. Vy víte, že to jde mimo Vás, přesto se nezdráháte tu práci v tomto směru shodit - což bylo z Vaší strany čistě účelové. Vůbec nejde o to, že se k něčemu jako laik vyjadřujete, jde o to, jak suverénně se k tomu vyjadřujete.

cituju:
"Optikou svých „vědeckých“ pouček jste přestali vnímat reálný život."

Nevím, co máte na mysli vědeckými poučkami (co to, prosím, je?), ale mne zajímá reálný život a ten mapuju v kontaktu s reálnými lidmi. V laboratoři se výzkum nedělá, to Vás mohu ujistit. Vědci nejsou poblouznění idioti (přestože i takoví existují) Používáte image "vědec-mimoň odtržený od reality" k tomu, abyste odrovnal kritiku založenou na reálných datech. Před tím jste kritizoval doktorskou práci za její metodu - data nekomentujete. Tzn., že cíleně útočíte se záměrem zpochybnit reálnost či váhu protiargumentů, abyste je vůbec nemusel brát v úvahu. Tím se zbavujete výzvy vést debatu s fakty.

Víte co také stojí za pozornost? Že právě lidé, kteří jsou s Cigány v kontaktu díky svým výzkumům nestojí na straně naší nasrané české majority...(i když ta nasranost je srozumitelná). Dodávám, že řada výzkumníků si cigánský téma nevybrala proto, že by s nimi bůhvíjak sympatizovali! Ty lidi popohání i prostá zvědavost nebo to, že je to zrovna palčivý a aktuální téma.
Jak to, že lidé, kteří toho o Cigoších ví jako málokdo z našich spořádaných spoluobčanů, říkají něco jiného než Kohout? Protože jsou blbí, naivní, prolhaní? Ale no tak!
(Dodávám, že já nejsem odborník přes Cigány).

K tomu co, jste vykopíroval z debaty u KVS: promiňte, je to zčásti mylná představa. Potíž je v tom, že Cigáni nemají kapacitu k takové akci
(1)jsou vnitřně značně fragmentarizovaní do rodových klanů či lokálních komunit + vrstva akceschopných Romů je slabá, navíc se často distancují od svých "co-ethnic" a raději z romských lokalit odchází.
(2) žádná ucelená romská komunita neexistuje. Lze ji sice politicky vytvořit, dosavadní pokusy ale ztroskotávají na výše řečeném.

Bez pomocné ruky náš bílých se to neobejde - nejdřív tu jejich vrstvu obrozenců musíme spoluvytvořit, aby si pak mohli Cigáni "pomoci sami". Tzn. musí se nalít peníze do podpůrných školských institucí, které protáhnou mladá děcka vzdělávacím systémem navzdory nechuti jejich rodin (ta nechuť má svoje zcela praktické důvody).

Dále je třeba sáhnout k "pozitivní diskriminaci" a dokořán otevřít aktivním a schopný cestu do slušně placených míst - A taktéž pomáhat vytvářet jejich firmy.

Do třetice je třeba odstigmatizovat Romskou identitu, jinak totiž nelze očekávat, že k nějakému Cigánskýmu "obrození" a postupné komunitní svépomoci vůbec kdy dojde. Jakmile ti schopnější budou moci, tak se "svých" Romů odvrátí (viz bod 1) aby nemuseli nést stejné označení.

Všechny tři momenty jsou vzájemně propojené a mají svojí logiku. Bohužel jsou v rozporu s tzv. zdravým rozumem a těžko budou hledat širokou veřejnou podporu.

Taky přeji hezký den a prosil bych užívat méně "advokátských" triků.
15. 07. 2009 | 22:18

Zbyněk Matyáš napsal(a):

scientist:
Pozitívní diskriminace je pro Romy brána do pekel, v českém prostředí neprůchodná. A zrovna tak neprůchodná by byla snaha o změnu českého prostředí tímto směrem.
Odstigmatizovat se musí Romové sami.
Jedině perspektívní může být pomoc při vytváření jejich "vrstvu obrozenců", ale zase záleží především na nich.
Jenom není zřejmé, jak Romům chcete pomáhat, když MU neposkytuje ani základní vzdělání v romistice.
15. 07. 2009 | 23:27

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pardon našel jsem toto: http://is.muni.cz/predmety/...
Avšak romština tam není.
15. 07. 2009 | 23:35

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text obsahující nadávky ("uslintaný blb, duševní mrzáček"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem těchto stránek, tj. poskytovat prostor pro slušnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
15. 07. 2009 | 23:52

Zbyněk Matyáš napsal(a):

scientist:
Ještě jeden pardon, našel jsem romštinu na Pedagogické fakultě:
http://is.muni.cz/predmety/...
O to víc je nejasné, jak paní Mgr. Janků, Ph.D. mohla léta zkoumat Romy bez znalosti jejich jazyka a reálií.
16. 07. 2009 | 00:05

scientist napsal(a):

Zbyněk Matyáš:

"Pozitívní diskriminace..."
Tadle forma podpory má být jen dočasná, aby se urychlil vznik etablované vrstvy Romů. To, že i ti, kteří jsou pro majoritu přijatelnější při hledání práce narážejí na pochopitelnou ostražitost zaměstnavatelů, je prostě fakt. Můžeme čekat, až si pomohou sami, pochopitelně. Stejně jako např. vlády mohli v době současné době čekat na to, až se důvěra v mezibankovním sektoru také sama obnoví. Vždycky je v takovém typu rozhodování riziko + kousek nespravedlnosti + nejistý výsledek. Proto taková rozhodnutí musí dělat politici, ne vědátoři, kteří nakonec nenesou zodpovědnost.
Z hlediska finančních nákladů je to ale levné opatření. Jsou tu však obrovské náklady, které ponese politická garnitura, která by v ČR takové opaření přijala.

"Odstigmatizovat se musí Romové sami."
Rozumím, co tím míníte, ale tahle mince má dvě strany (vždycky je tu někdo, kdo stigmatizuje). A hořkou pilulku musí spolknout majorita, pokud chce skutečně změnu. Vy očekáváte, že první krok udělají Romové? Neudělají. A ani majorita ve smyslu náhlé změny postoje ji sama od sebe neudělá. Pochopitelně. Takže je to úkol pro veřejné elity (ne elity v hodnotícím slova smyslu). Tedy pro politiky (kteří přestanou hrát kartu levnýho populismus), média (tam se situace za posledních 10 let výrazně zlepšila aniž si to kdo vynucoval) a vzdělávací systém.

"jak Romům chcete pomáhat..."
nejsem aktivista ani sociální pracovník ani mne Cigáni nijak zvlášť nezajímají.

"O to víc je nejasné, jak paní Mgr. Janků, Ph.D. mohla léta zkoumat Romy bez znalosti jejich jazyka a reálií"

No tak to pozor!
(1) Jazyk a reále jsou dvě věci. Znám dobře historii starého Říma a nikdy jsem latinsky nemluvil. I Vy se můžete našprtat reálie o Cigánech a v životě s nikým nepromluvit ani slovo Romsky.
(2)Vycházíte z předpokladů, které jsou mylné. Jednak se s Cigošema, proboha, domluvíte i Česky - řada z nich neovládá dobře ani Romštinu. A zvlášť ne tu kodifikovanou, která se vyučuje na romistice :) Mívají vlastní verze, tzv. etnolekty.

Pokud neděláte diskursivní analýzu, lze bez problému udělat rozhovory s překladatelem i pozorování bez znalosti jazyka, není to nepřekonatelný handicap.
Vy požadujete falešnou autenticitu.

Mimochodem, přírodovědci taky neopisují svět přírody jejím jazykem, ale vlastním pojmovým aparátem. Znamená to, že jsou nekompetentní tento svět alespoň nějak poznat?
16. 07. 2009 | 01:27

Hurá napsal(a):

I.Hochman: Mám radost, že s Vámi mohu konečně souhlasit !
16. 07. 2009 | 02:05

VK-Can napsal(a):

Pro buldatra.

Omlouvam se, ze jsem Vas zapomnel jmenovat pri podekovani za zajimave informace.
V utery a ve stredu se dostanu k pocitaci vzdy jen na chvilku a potom az vecer.
Nikdy neminu si Vas precist.
16. 07. 2009 | 03:08

VK-Can napsal(a):

Pro vsechny, ktere to zajima.

Je zde mnoho nazoru na vec, ktera je mi velmi blizka.
Kanada je mym druhym domovem a jsem zde rad.
Cesko je zeme, kde jsem se nejen narodil, ale i prozil mnoho let a mam tam pochovane sve rodice i jine pribuzne.
Nikdy mi nebyl lhostejny osud Ceska.

Nechci zde rozebirat namet, na ktery reseni je velmi slozite.
Prekvapuje me vsak mnozstvi zlosti, ktere se snasi na kanadskou stranu.
Na tu stranu, ktera mnohokrat hodne pomohla, at uz pri bratrske pomoci Varsavskeho paktu, nebo v nasledujicich letech "normalisace", povodnich a nebo tim, ze zde zustalo za poslednich par let vice nez 10 000 Romu.
Nikdy za to nechtela a ani necekala nic nazpet.
Proste pomohla.
I jmenem nas, kteri jsme se zde angazovali za Ceskoslovensko a casto riskovali nase pribuzne doma.
Meli jsem nemene stejnou radost, kdyz prisel listopad 1989, jako vy v Cesku.

Verte, ze ta zloba, ktera cisi z nekterych nazoru cloveka mrzi. Nic vic a nic mene.
16. 07. 2009 | 03:30

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane VK-Can,

dlouho už jsme spolu nepovídali.
Můžete mě říci jak dlouho jste nabyl v Česku,či jak často jezdíte sem do Evropy?

Nastala zde totiž doba,která nemá co do způsobů mezilidské komunikace,právního prostředí,i společenských zvyklostí obdobu

Zavádí se zde jakési novotvary klonované demokracie seškrábané po zdech věků od řeckých států po novodobý styl demokracie přežrané společnosti.

S pádem komunismu se naprosto změnily postupy vedení a řízení věcí týkajících se života evropské společnosti.

Tyto změny byly nepochybně způsobeny zjištěním,že žádná ze stran v eventuelním konfliktu nesáhne k násilí,což je snadno pochopitelné vzhledem k jednoznačné deklaraci snadného bohatstvím a žrádlem oplývajícího života téměř všech evropských národů.

Tyto nadnárodní "teze" jakoby se promítla do praktik řízení vně jednotlivých států.
Mimo námět Vám jen dokumentuji současné peripetie kolem Lisabonské Smlouvy ,se kterou mají problémy především státy s nevyřešenými vnitřními záležitostmi(jako je ČR).

Mě celá tato doba připadá jako ticho před bouří.Všichni mají v živé paměti válečné hrůzy minulosti a díky mediálním technologiím i přímé zprostředkování hrůz ze současna.

Jakoby se lidé báli dělat logické ,uvážené,neodkladné ,byť nepopulární závěry a následné kroky k nápravě třebas hříchů minulosti.Ano dochází k různým kolapsům ,či přehmatům ,ale kvůli tomu přece nenecháme zásadní věci u vody.
Všimněte si jak všichni politici v Česku melou snůšky nesmyslů,lžou,překrucují skutečnosti,fixlují vyšetřování policie,vymýšlejí neustálé novotvary jednacích postupů,novely právních norem,atd.

Nemějte péči,není není v tom snaha o dokonalost právního řádu.
Příčinou je ona podivná doba,která garantuje přísun jídla,zábavy,nezbytných lidských práv - za jistých okolností.

Není třeba pálit si prsty dokud se "nic neděje".Ono se opravdu nic neděje.Pár cikánů si odjede na dovolenou do Kanady.Kanada znovu zavede víza.Po prázdninách se zase budou konat průvody holohlavců,kteří budou chtít cikány pacifikovat.Možná,že cikáni sami ,díky nebezpečí poznají kde jsou hranice jejich "možností".Zatím jim to nikdo nebyl ochoten striktně a jednoznačně ,bez právních pitomin ozřejmit.

Je to pane VK-Can vnitřní záležitost České republiky ,respektive jejich hloupých a oné nové době poplatných, vyčůraných lidiček ve vedení státu.
Domyslíme-li celou záležitost ad absurdum :

Řekneme-li tedy,že v naší poskomunistické, emigrací těžce postižené společnosti se nenachází sdostatek moudrých lidí.A vezmeme-li v úvahu,že k moci se tlačí povětšinou kriminálníci a asociálové,--máme my češi smůlu.

Buďte pane rád,že žijete v Kanadě a s touto zemí si nedělejte starosti.Češi se vždycky ze všeho vylízají,zvláště,když se díky migracím a změnám populační struktury zásadně promění image českého národa ,jeho projevů a zvyklostí.

Však nám to Evropa osladí,nebojte.
Už aby to bylo!

Ivan.
16. 07. 2009 | 09:03

Lex napsal(a):

scientist
Nechme hodnocení práce paní Kateřiny. Mě o hodnotě jejího přínosu nepřesvědčíte, a je mi jedno, jestli kriteriím Vašeho hodnocení nerozumím. Docela mě potěšilo, že stejný názor jako já, si na tu práci udělal poměrně etablovaný přírodovědec Zbyněk Matyáš.
Na druhé straně si já nečiním ambice přesvědčovat Vás o svých názorech ve věci romské minority. Ano, jsou laické, stejně jako názory naprosté většiny zde diskutujících. Nikdo z nás si nečiní nárok na to, aby na ně někdo bral zřetel. To s Vašimi názory je to jinak. Ty jsou vědecké, fundované, ověřené teoreticky i ve výzkumné praxi. Zřejmě se jimi (vedle množství stejně fundovaných atp. názorů dalších vědců i praktiků) řídí politické špičky tohoto státu už skoro dvacet let. A tu máš čerte kropáč - desetitisíce Romů žádají o azyl v různých zemích světa (a světe div se, zpravidla v těch, kde je nejštědřejší náruč imigračního systému). Někde udělali soudruzi z NDR chybu. Že by politici ignorovali vaše názory, výsledky vašich výzkumů? Hanba jim!
A nyní k Vašemu nástinu řešení: Ve svém minulém příspěvku jsem Vás odkázal na moji diskusi s panem Stejskalem na blogu Kláry Veselé-Samkové. Chápu, že Vás ta diskuse laiků, kteří své názory mají opřené jen o vlastní životní zkušenosti a dostatek informací z veřejných zdrojů, nezajímala. Tak Vám k tomu závěru, který jsem ocitoval minule, ocituji alespoň tuto pasáž zavěšenou 22.03.2009 19:00:52 "Prosím, aby těmto řádkům nebyl v žádném případě podsouván rasový podtext. Můj osobní názor je takový, že být Rom v Česku (ale asi všude) představuje od narození hendikep způsobený tím, že příčina spočívá v následku a následek je příčinou toho stavu. Při diskusích na téma rasismu se těm, kteří vinu svaluji jen na ně, ptám těch, kteří rasismus popírají, zda by se chtěli v naší zemi narodit jako romské dítě a žít jeho život. A je po diskusi.
Ale že největší kus cesty musejí, má-li to být cesta dobrovolná, ujít DOBROVOLNĚ oni sami, o tom nepochybuji. Řekl bych tak 80 %. Chtějí, jsou ochotni? Těch dvacet procent je na státu, obcích, ostatních občanech.
Pokud dobrovolná cesta nikam nepovede (zatím nevede), bude nezbytné nastolit režimová opatření počínaje POVINNOU školní docházkou. Bez pardonu. A přípravou na kvalifikované zaměstnání. A poté státní pracovní programy pro zaměstnávání těchto spoluobčanů. Spoléhat na soukromou sféru zaměstnavatelů není k ničemu.
Kolikrát jsem uvažoval o tom, co by se s touto komunitou dělo, kdyby od roku 1957 nedošlo ke kriminalizaci „příživnictví“ – cituji „Kdo se živí nekalým způsobem a vyhýbá se poctivé práci, bude potrestán odnětím svobody na tři měsíce až dvě léta.“, když za takový způsob života bylo považováno i kočování. V každém případě pokus hrozbou sankce donutit je prostředky k životu si opatřovat prací, selhal. Ačkoliv většina mužské práceschopné dospělé populace dříve kočujících osob pracovala, ke vzniku obecného návyku na práci to nevedlo. Co bude tím impulsem, motivem nyní?"
Méně přasedpojatosti, pane scientiste! Dříve jste na margo mé osoby napsal "autoritářská osobnost" - a já nyní dodávám: Pravdu díte, pravdu. Zkrátka tak autoritářská, jak jen autoritářský musí být vedoucí pracovník vyššího ranku, který v rámci řízené instituce v konečném důsledku nese odpovědnost za nic většího, než je jedno ze základních lidských práv, osobní svoboda. Tam pro "roztržité profesory" (prosím, neberte osobně, používám jako terminus technikus) není místo.
Hezký den a sbohem, na toto téma na tomto blogu končím, na dalších, které dále a dále přibývají, a zejména těch "sebemrskačských" už se realizovat nehodlám.
Lex
16. 07. 2009 | 12:39

VK-Can napsal(a):

Zdravim pane Hochmanne.

Mate pravdu, dlouho jsme si nepovidali, nicmene Vase vstupy ctu a pokud dovolite, tak konstatuji, ze v posledni dobe casto ctu s potesenim tu zajimavou stranku pana Hochmanna.

Na Vase otazky jak dlouho jsem nebyl v Cesku a Evrope je odpoved takova, ze skutecne delsi pobyt ( minimalne 3 tydny) uz od roku 2004.
Pred tim jsme tam jezdili casto.
Totiz jakmile clovek presahne vek 70 roku, coz bylo v mem pripade v roce 2005, tak jsou znacne problemy s pujcenim auta.
Pujcovny maji dost vysoke pozadavky, protoze uz je clovek pro ne dost vysoke risiko.

Jsme s manzelkou zvykli byt nezavisli a nechceme byt na ukor pribuznych, takze vzdy jsme byli ubytovani bud v hotelu, nebo soukromych pensionech, kterych je v Praze dost a maji vybornou uroven a dopravu jsme si zajistovali take sami pujcenim auta.
Tim totiz clovek ma skutecnou volnost kdy, kam a na jak dlouho se jet podivat.
Bohuzel cim starsi datum narozeni, tim vice zacne hrat velmi dulezitou roli v zivote cloveka!

Nyni k tomu, co pisete. Predevsim diky za velmi zajimavy a podrobny rozbor situace.
Zcela pochopitelne, jakmile clovek ztrati primy kontakt a je zavisly jen na informace "z druhe ruky" je mnoho veci zkresleno.

Snazim se prilis nevmesovat do debat na tema vnitrnich zalezitosti, vyjma snad voleb.
Zklaman vyvojem v Cesku jsem byl uz davno, ale doufal jsem, ze to jsou jen detske nemoci mlade demokracie.
Mam obavy, ze nektere tyto "nemoci" se meni z detskych na chronicke.

EU byla velkym zklamanim, kdyz se zde doufalo, ze prevezme "vedeni" nasi civilisace, nez se USA dostanou z nejhorsiho.
Deatily zde byly debatovany mnohokrate.

Lisabonska smlouva?
Existuje stare a vystizne porekadlo ze v jednoduchosti je dokonalost.
LS je vsechno, jen ne jednoducha!
Podle meho ne celkem stastny zacatek. Vypada to na dlouhou a asi casto trnitou cestu k jednotne EU.

Co je pro mne nejvice prekvapive, jak velke rozdily jsou mezi ceskymi obyvateli na politicky vyvoj a jeho reseni, ci lepe nereseni.

Myslim, ze na techto strankach lze cist tak nejak prurez tou artikulovanejsi casti Cechu.
Politicke i ekonomicke problemy Ceska (nejen jeho) jsou zcela zretelne, casto do ocich bijici a presto takova rozdilnost.

Z vyse zminenych duvodu ztraty kontaktu si nechci tvorit nejake zavery a tak ctu dal s nadeji, ze preci jen se veci v dobre obrati.
Vladimir.
16. 07. 2009 | 14:44

Zbyněk Matyáš napsal(a):

scientist:
"Jazyk a reále jsou dvě věci. Znám dobře historii starého Říma a nikdy jsem latinsky nemluvil"
Asi nebylo s kým, latinští Římané již nejsou a církevní otcové mají jiné zájmy. V konkrétním případě paní Mgr. Kateřina J., Ph.D. však kromě neovládání jazyka přiznala i neznalost specificky romských reálií. Kdyby mikrobi měli svou vlastní slovesnost, určitě bych se ji musel naučit zrovna tak, jako jsem musel nastudovat vedle příčin i projevy jejich žití a komunikaci s okolím.
16. 07. 2009 | 21:48

Jiří Vintr napsal(a):

pane kohoute a Vy jste někdy něco od nějakého představitele farnkfurtské školy četl, že tady plácáte takové nesmysly? Viditělně ne, to byste mezi ně nemohl řadit Gramsciho, což Vás usvědčuje jen z ideologického hlupáčkovství a nevzdělanosti...ale chápu v devadesátých letech jste se s panem Kellnerem musel podílet na největší loupeži české historie (kupónová privatizace), tak jste asi neměl čas..
18. 07. 2009 | 12:43

Akia napsal(a):

Výborný článek. Pseudohumanismus a politkorektnost mají své kořeny v rozkladném hnutí studentské mládeže 60. let, které ideologicky čerpalo z frankfurtské školy a tzv. kritické teorie. Viz. např. http://cs.wikipedia.org/wik...
20. 07. 2009 | 11:41

pajik napsal(a):

29. 07. 2009 | 10:03

tiffany and co napsal(a):

Potřebujeme jen větší vzdálenost od jejich způsobu života.A to prosím velmi rychle,než se stane z jejich stád a zlodějských gangů majoritní společnost a nám nezbude než bránit svoje životní teritoria se zbraní v ruce.

Neboť jak jinak donutíte tuhle pakáž aby upustila od svých barbarských,hlučných agresivních zvyklostí?
31. 07. 2009 | 14:08

ustecak napsal(a):

Pavle Kohoute. Děkuji.
05. 08. 2009 | 22:22

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
20. 08. 2009 | 09:20

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
21. 08. 2009 | 06:08

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
21. 08. 2009 | 06:08

Marcus napsal(a):

Tak to je nejkomičtější popis Franfurktské školy na který jsem narazil... Vy jste nám odhalil špionážně spikleneckou centrálu :-) Pane Kouhoute mám pro vás tip na četbu. Adorno.Teorie polovzdělanosti, Orientace, 1966, č. 1, s. 62-71, č. 2, s. 66-75
28. 05. 2010 | 20:58

Jaromil napsal(a):

Tohle čtení jasně dokazuje kdo sem píše, cítím smrad slepičinců modrých ptáků, "demogratické" názory podnikatelů kteří přece podnikají poctivě a vůbec jim nevadí že odírají lidi. Pro pracující našli nový název "socka" a propouští podle abecedy. Proč řešíte Kanadu? Když vás denně někdo okrádá tady doma? Já bych zrušil blogy, cenzor by nemusel hlídat vaše příspěvky a vy by jste vstali od klávesnic a šli mluvit s živými lidmy a nebo dělat.
28. 02. 2011 | 13:10

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy