Světová hospodářská krize?

08. 08. 2009 | 20:17
Přečteno 6169 krát
Lidé chtějí vědět, kdy už konečně bude lépe. A málokterý ekonom má odvahu říci pravdu: nevím.


Ekonomie postrádá spolehlivé nástroje pro předpovídání hospodářského cyklu. Recese přicházívají nečekaně. Ekonometrické modely fungují stejně špatně jako dlouhodobé předpovědi počasí: začátkem srpna 2007 jsme neměli ani tušení o povodních, které měly za pár týdnů přijít.

Jisté je pouze to, že každý déšť jednou skončí a každá recese jednou přejde v oživení. Kdy to bude? Ekonomové diskutují stylem „písmenková polévka“ - zda půjde o rychlé oživení (typ V), o pomalé oživení (typ U), o rychlé oživení následované další recesí (typ W) anebo dokonce dlouhodobá stagnace poblíž dna (typ L). Používání těchto tvarových analogií signalizuje trpký fakt, že ekonomie nejenže není schopna přijít s kvantifikovatelnou prognózou, ale že dokonce panují rozpory o kladném či záporném znaménku hospodářského růstu během nejbližších několika čtvrtletí.

Předpovědní impotence ekonomie může vést laika k dojmu, že celá tato věda je pro kočku. To ale není zdaleka pravda. Již nyní se totiž ukazuje, že zásahy ekonomů pomohly hospodářský propad podstatně zmírnit. Americká ekonomika zaznamenala podle posledních odhadů ve druhém čtvrtletí již jen 0,26% pokles oproti prvnímu kvartálu 2009 (což znamená 1,02% pokles v anualizovaném vyjádření). Celkově zaznamenala americká ekonomika kumulativní pokles o 3,72 procenta v reálném vyjádření oproti čtvrtému kvartálu 2007, kdy recese v USA začala.

Lze 3,72% pokles kvalifikovat jako ekonomickou krizi či depresi? Nikoli, ta „oficiálně“ začíná až při více než desetiprocentním poklesu ekonomiky. Pro srovnání: během období 1929-33 poklesla americká ekonomika o 26,55 procenta, přičemž nejsurovější fáze propadu byla koncentrována do prvních dvou let. Rozdíl je v řádové čárce.

Proč se nekonala nová Velká deprese? Protože ekonomové tentokrát – navzdory dílčím výhradám – doporučili správné řešení. V roce 1929 znělo doporučení „nechte to vyhnít“ (purge the rottenness from the economy). Tak se i stalo, ale současně s „hnilobou“ odpadly desítky tisíc zdravých podniků a bank.

Tehdy se centrální banka snažila udržet silný dolar i za cenu prohloubení krize. Nyní jej nechala volně kolísat. Tehdy ekonomové mylně věřili, že příčinou krize je deflace, pokles cen. Snažili se deflaci zabránit administrativní regulací cen. Ano, prezident Roosevelt se doopravdy pokoušel zakazovat podnikům, aby uprostřed krize zlevňovaly zboží! Nyní víme, že deflace je pouze důsledkem poklesu objemu peněz v ekonomice. Tehdy prezident zvyšoval daně. Nyní prezident Obama ví, že zvyšovat daně během recese je holý nerozum a neopakuje Hooverovu a Rooseveltovu cestu do pekel.

Veřejnost byla zděšena a pohoršena astronomickými částkami, které padly a ještě padnou na sanace bank a podporu ekonomiky. Každá injekce ze státního rozpočtu je velmi drahá, pokud má mít účinek. Podobné operace jsou vždy spojeny s neefektivním vynaložením části výdajů. Ale historie ukazuje, že finanční krize patří mezi výjimečné situace, kdy vládní zásah může problém vyřešit.

Začátkem 90. let utrpělo Švédsko těžkou bankovní krizi. Vláda okamžitě reagovala a doslova za pár let byl problém vyřešen. Když se ve stejné době utkalo s bankovní krizí Japonsko, uchýlilo se ke strategii „vyhnití“. Výsledek? Bankovní krize z počátku 90. let trvala téměř dvě desetiletí a plynule přešla v krizi roku 2008! Japonská ekonomika v prvním čtvrtletí 2009 propadla meziročně o 8,8 procenta. Veřejné finance Japonska jsou zatíženy největším dluhem na světě. Řešení v nedohlednu.

Nikdo přesně nepředpoví tempo zotavení americké ekonomiky. Ostatně na něm tolik nezáleží. Podstatné je, že druhá Velká deprese neprobíhá.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jenicek napsal(a):

Smyslem ekonomiky je uspokojovat potřeby lidí, nikoli růst (nejlépe na úvěr...), proto řeči o Japonsku a jeho hrozné dlouhé finanční krizi neberu, vsadím boty, že Japonci se nemají nijak špatně. V normálním kapitalismu ten kdo podváděl a lhal přinejmenším zkrachuje, lépe skončí v base.
08. 08. 2009 | 20:40

Karel napsal(a):

Ideolog Kohout obrátil?

Zásah státu může být přínosem?
No to koukám.

Musíte mít v hlavě pořádný zmatek pane Kohoute. Nejdříve jste si nevšimnul, že nějaká krize existuje, potom Vaše mantry, že stát je špatný hospodář, vše vyřesí rovná či skoro žádná daň,
A NAJEDNOU se dovídáme, že systemové zásahy zvenčí pomáhají ukončit silné samodestruktivní tendnce VOLNÉHO TRHU v době krize.

Oh my God.
08. 08. 2009 | 21:15

Ivan Hochmann napsal(a):

Co to je za pitomou otázku ?

LÉPE UŽ BYLO.

Ani nechtějte znát můj názor na takzvanou krisi.
Krise také vypadá jinak.Současná situace spíše vyvolává obavy o majetky spekulantů,kteří investovali do podrazů,umělých cen nejen nemovitostí.Zajímavé je na celé "krisi",jak se ji snaží "řešit" vládnoucí vrstvy politiků,jimž jsou tihle spekulanti bližší než kabát.

Je zajímavé co všechno státní moloch vymyslí.A je mu úplně lhostejné jak zatíží budoucí generace.

Krise vážení teprve přijde.Zatím klidně jezděte na Kanáry.Však ono to nějak dopadne.Tak vás to totiž naučili a nic jiného vás ani nenapadne.Vlastně ani nemůže .Jste odkázaní na manipulace ,které s vámi zbohatlíci hrají,protože jste na ně přistoupili v domnění slibovaného okamžitého profitu.

Osobně se rád podívám ,jak tyhle ekonomické elity skončí.Jsem zvědav,kolik z těch machléřů a tunelářů skončí ve vězeních.To by se už museli stavět.Tolik kriminálů u nás není.

Zatím jsou jen vidět zákonné snahy odrbávat věřitele neplacených pohledávek,dluhů,falešných podnikatelských "záměrů".

Všechny tyto transakce provází jako stín korupce,klientelismus,
nedodržování zákonných noren hlavně u státních institucí a organisací.

Všimněte si,kolikrát bylo výše uvedené KONSTATOVÁNO závěry vyšetřování nejvyššími orgány státních kriminálních služeb (po celén světě a především v USA),- a zkuste si tipnout kolika grázlům a prokazatelným podvodníkům byly zabaveny majetky,odstaveno z vedoucích funkcí (prosím opravdu na základě prokazatelně kriminální činnosti.)

Zatím se loď úplně nepotápí, poněvadž je pořád v možnostech toho 1% bohatých a mocných ovlivňovat trhy se základními komoditami,energií.Dokud těmto nepůjde o životy ,-
půjde pořád o HOVNO.

Ivan.
08. 08. 2009 | 21:18

Karel napsal(a):

To Ivan Hochmann :

Mám často problém stravit Vaše chování a manýry, dle mého názoru hodně zvláštní, ale pod toto se musím jenom podepsat.
08. 08. 2009 | 21:23

Targus napsal(a):

Pan Kohout zřejmě onemocněl. Přiznal, že jsou země, které mají větší dluh, než Česká republika.

Na druhou stranu je zřejmě zcela úplně zdráv. Zjistil, že neosocialistické heslo znárodňování krachujících bank, pojišťoven a nadnárodních podniků je zcela v pořádku. Proč by ne, zalepí se to z daní všech, kteří nemají na to, aby danili na Kajmanech. A jakmile se podnik vyléčí, šup s ním zpátky do privátních ručiček, ty to přece umějí spravovat=rozfrcat nejlépe.
Chybí mi k tomuto modelu, Vážený Mistře, ještě něco. Zákon, který by takové finanční mágy tvrdě trestal, a to ne pouze odejmutím zlatých padáků, v krajním případě několika měsíci v nějakém fešáckém kriminále, nýbrž i konfiskací majetku všech okolo této osoby, jakož i jí samotné, a kdyby nebylo zbytí, tak jako v Číně.
08. 08. 2009 | 21:25

Targus napsal(a):

To Ivan Hochmann:

Bacha na Stejskala a Michalca, takovýhle příliš kritický příspěvek je zralý na výmaz. Proto bych z opatrnosti volil poslední slovo: výměšek, výtrus, lejno, slepičinec, kohoutinec či nějaký obdobný výraz pro emitované pozůstatky pevné stravy, který by se nemohl stát záminkou podle mne velmi povedené reakce na výplod mozku páně Kohouta.
08. 08. 2009 | 21:33

Targus napsal(a):

Panu Mihalcovi se tímto omlouvám za nechtěné zkomolení jména.
08. 08. 2009 | 21:35

vlk napsal(a):

Nevěřícně zírám, co Kohout píše:
1- ona asi nějaká krize, deprese je.
2- není to srabda, za kteoru si můžeme sami svou panikou.
3-vládní subvence byly nejen správné , ale dokonc e potřebné.
4-situace s e neměla ponechat k řešení výhradně trhu....
5-řešení přes státní pomoc je nutné do té míry, že astronomický dluh, který vyprodukuje je sic e velký , leč naprosto ospravedlnitelný...

Nevím, jestlinemám požádat editora, aby s e spojil s autorem a zeptal s e jej jestli náhodou není potřeba zavolat na 112...

Pokud to potřeba není, pak si začínám myslet, že analytik Kohout, rádce všech možných vlád čuje, že zřejmě levic e vyhraje volby. A chce radit dál.
Neboť Topolánka s e nutně musí dotknout, že Kohout neshledal v Obamově počínání cetsu do pekel...

P.S. člověk opravdu ztrácí jednu jistotu za druhou. Teď už i na blozích Aktuálně. Kohout ná totiž mění barvu, názor amožná i náboženství. a pak něčemu věřte!
08. 08. 2009 | 21:37

jenicek napsal(a):

Drahý vlku,
kdyby mi někdo oznámil, že mi odkáže astronomický (=nesplatitelný) dluh, který spáchal svojí rozežraností a blbostí, s tím, že si fakt nemoh pomoct ("přece nebudu hubnout"), což by považoval ospravedlnění, tak mu hodně tupým a rezavým nožem uřežu palici. Sice kruté, ale samozřejmě ospravedlnitelné...
08. 08. 2009 | 22:24

Ovečka napsal(a):

Jeníčku, řezníčku.
Nestydíš se?
08. 08. 2009 | 23:17

Ovečka napsal(a):

Tak krutej Jendo, už pižláš svůj křiváček?
Nebuď takový Bagdádský bourač masa.
08. 08. 2009 | 23:25

stále rebel napsal(a):

Já nevěřím svým očím, až na malé drobnosti bych to mohl podepsat.

Těm, kteří kritizují vládní zásahy a zvání o zbytečném zadlužování, bych doporučil k přečtení toto:

Velká hospodářská krize (někdy též Světová hospodářská krize, nebo Velká deprese) je označení pro velký propad akcií na americké burze a následovný hospodářský kolaps v roce 1929.
V důsledku tohoto krachu se de facto zhroutily ekonomiky po celém světě mimo SSSR. V době krize si mnoho lidí myslelo, že kapitalismus skončil a došlo k přesvědčení, že na vině je demokratický systém. Toho využili hlavně fašisté a komunisté, kteří slibovali pád demokracie a nastolení pevných systémů. Velká hospodářská krize byla překonána až v polovině 30. let 20. století a všeobecně se soudí, že právě ona byla jednou z hlavních příčin druhé světové války.
http://cs.wikipedia.org/wik...

Ještě poznámku.
Autor správně uvádí, že v období krize by měla vláda snižovat daně. Prakticky v každé učebnici ekonomie najdete, že progresivní zdanění příjmu je pokládáno za základní automatický stabilizátor, který působí proti krizi. Jak se lidem snižují příjmy, tak klesají do nižšího daňového pásma a platí nižší daně. Působí to automaticky, okamžitě bez dalšího zásahu státu Rušit daňovou progresi u daně z příjmu může jen ignorant nebo dobrodruh.
08. 08. 2009 | 23:28

Vyklepaná ovečka napsal(a):

Kohoutku, nebojíš se Jeníčka,
pižla už nožík, možná i na Tebe.
08. 08. 2009 | 23:35

Lukáš Bušina napsal(a):

Píšete: "Nyní víme, že deflace je pouze důsledkem poklesu objemu peněz v ekonomice. "

Ne Kohoute není. Chápu, že koketujete s Rakušáky, ale tak jednoduché to opravdu není.

Existuje pokles cenové hladiny i při růstu peněz v oběhu, tak existuje pokles cenové hladiny při poklesu a stagnaci peněz v oběhu.
08. 08. 2009 | 23:44

alesdrobek napsal(a):

"Již nyní se totiž ukazuje, že zásahy ekonomů pomohly hospodářský propad podstatně zmírnit."

"ekonomové tentokrát – navzdory dílčím výhradám – doporučili správné řešení."

No samozřejmě. Jsou to úplně přesně tytéž moudré zásahy a správná řešení, která vyvedla ekonomiku z krize v roce 2001. Ovšem pouze za cenu toho, že jsme se o sedm let později dočkali recese ještě mnohem větší.

Samozřejmě že drogově závislému, který má absťák, pořádná dávka oblíbené substance velmi "pomůže". Ovšem jen za cenu toho, že mu později bude ještě hůř.

Co myslíte, pane Kohoute, jak velká bude krize, kterou budeme muset zaplatit za ta dnešní "správná řešení"? A koupí nám nulové úrokové sazby alespoň těch sedm let, jaké nám koupily jednoprocentní úrokové sazby na přelomu tisíciletí?

A kdy už se "experti" poučí?
09. 08. 2009 | 00:11

Lukáš Bušina napsal(a):

I love translator Aleš Drobek ;-)
09. 08. 2009 | 00:14

juvel napsal(a):

alesdrobek:
zásahy ekonomů pomohly hospodářský propad zmírnit, nedošlo ke katastrofálním dopadům jako při velké hospodářské krizi. Byl získán čas a příležitost ke změnám a to za to přece stojí. Jak s touto šancí ekonomové a politici dále naloží je jiná věc. Sdílím Vaše obavy, že nijak a že později bude ještě hůře.
09. 08. 2009 | 07:31

vlk napsal(a):

Jeníčku,
hlavně dávej pozor, aby jsisi neuřízl paleček tou rezavou kudličkou.....
Ono to jaksi někdy bez těch dluhů nejde.
A ty největší dluhy nám ndes vytvořili věrozvěsti trhu bez přívlastků a nulové regulace.
A ještě drobnost- jako soukromník máš právo odmítnout dědictví, tedy ten dluh. V občanské roině pak máš právo se odstěhovat jinam. Kd e lépe hospodařili.Což je dnes realita na Islandu.
Ale tohle všechno jsou legrácky. Zastíněné neuvěřitelnou Kohoutovou metamorfozou.....
Fakt by mne zajímalo, co za ní věcně stojí...
09. 08. 2009 | 08:35

Zacheus napsal(a):

V každém případě je potěšující zpráva, že v USA se poprvé po mnoha desítkách let (!) začíná reálně rýsovat provedení auditu nikým dosud nekontrolovaného FEDU, jehož soukromí vlastníci arogantně kašlou na Kongres i prezidenta. Mělo by se tak stát na základě inciativy někdejšího kandidáta na úřad prezidenta USA Rona Paula ( médii - na rozdíl například od Baracka Husseina Obamy - během volební kampaně politicky korektně ingnorovaného).
09. 08. 2009 | 09:11

Jozef napsal(a):

Kenneth Rogoff
/posobil ako hlavny ekonom MMF,pracoval v spravnej rade Federalneho rezervneho systemu,clen Americkej akademie umenia a vedy/:
"Azia je dnes mozno ochotna Zapad sponzorovat,avsak tato ochota nepotrva vecne."
"V priebehu niekolkych rokov budu musiet vlady zapadnych krajin prudko zvysit dane,umoznit inflaciu,vyhlasit platobnu neschopnost alebo zvolit nejaku kombinaciu tychto troch nastrojov."
in: HN,7.8.
09. 08. 2009 | 09:33

Duroy napsal(a):

To autor: Předpokládám, že svými provokacemi (?) máte za úkol udržet sledovanost blogů tohoto webu.
Předpokládám, že jste zároveň Modrá Sojka a Rumcajs. Přeji hodně štěstí, ono jednou to už do toho Nervu vyšlo...
09. 08. 2009 | 09:56

Jozef napsal(a):

Michel Rocard
/byvaly francuzsky premier a lider Socialist.strany/:
"Dnesnu krizu vyvolalo vseobecne ukryvanie zlych uverov do balicka cennych papierov predavanych do celeho sveta."
Spekulativne bubliny boli vyvolane"nenasytnostou bohatych vrstiev,tuziacich po este vacsom mnozstve penazi."
"Bohate krajiny sice stimulaciou ekonomik zareagovali rychlejsie a mudrejsie nez v roku 1929 a mohutne krvacanie bank sa podarilo zastavit,to vsak nestaci na povzbudenie rastu....Takze takzvany koniec krizy sa skor zda ako obnova mechanizmov,ktore ju zpricinili."
In: HN,5.8.
09. 08. 2009 | 10:04

JC napsal(a):

Jozef,
No je vidět že "frantík" jako správný socan nezapoměl zdůraznit tu nenasytnost bohatých. Ještě měl napsat, že "skromnost" chudých se na tom v žádném případě nepodílela.
Můžeme si položit otázky "kdo jevětší lum, jestli ten co půjčuje nebo ten kdo si vypůjčuje ? Nebo kdo je větší blb jestli ten který si vypůjčuje aniž by byl schopen splácet, nebo ten kdo mu půjčí a ví to o něm.
09. 08. 2009 | 10:42

JC napsal(a):

P.S.
Popřípadě jestli ten co si půjčuje s tím že nebude schopen splácet je lump/blb a ten co mu půjčuje je také lump/blb.
09. 08. 2009 | 10:46

SuP napsal(a):

JC
09.08.2009 10:46:31
Tam to jde křížem....
09. 08. 2009 | 11:22

xixao napsal(a):

targus

to s tou cinou je inspirujici, na chvili jsem si to predstavil a moja se mne pta, proc se tak prihlouple usmivam...

no to by byl pekny zvyk tohle u nas zavest :-)
09. 08. 2009 | 12:01

Ivan Hochmann napsal(a):

Ano vážení,

snad by to pomohlo.To není špatný nápad :

Řezat hlavy tupou,rezavou,kudlou!

Stejně se to musíme naučit,abychom se mohli přizpůsobit,novým očekávaným, světovým pořádkům.

Skutečná KRIZE přijde až s cílenou migrací islámu.
V Brně už zase vystrkují hotentoti hlavy.Prý mají právo mešitu adekvátní počtu muslimů v Brně a to i s minaretem.
Pro ty kteří nevědí co je minaret,vysvětluji:
Minaret je taková vysoká věž (nikoli za slonoviny)s hlasitými tlampači,odkud huláká muezin rituální modlitby k Aláhovi.
5x denně.

Tak brňáci zase máte co dělat!Pokud nechcete dopadnout jako některé západní státy,které zřídili EU i pro možné migrace islámského agresivního elementu ze západu na východ a naopak.

Ivan.
09. 08. 2009 | 12:10

Josef K napsal(a):

Pan Kouhout prezentuje poměrně málo užitečného komentátora, navíc se zdá protiEU ražení. Domýšlivost provinčních hochů nezná mezí. Možná by bylo lépe komentovat, že ČR stále zůstává, např. odle minimální mdy, chudou evropskou zemí a napsat opravdu smysluplný článek na téma korupce, deformace a degradace státu a postormalzační kapitalistický kanibalismus v ČR a ostatních postvýchodních zemích. Možná by bylo smysluplné prást o degradaci sociálního státu pod vlivem kapitalistů i odborů atp. Možná by stálo se zamyslet nad psycholigkcým účinkem zajištění důchodců, napři jako normotvorného faktoru pro jednání ekonomicky aktivních vrtesv, či o podílu stuií univerist na snížení nezaměstnanosti a technologické převaze Západu, vč. na přenosu idee vzdělanostní společnosti do Asie... Je tolik méně laciných témat. Ale ty vyžadují studium, a především ne ekonomie.
09. 08. 2009 | 12:29

plojma napsal(a):

Před týdnem vláda zahlásila deficit dalších 200 mld Kč v polovině roku.Nechval dne před večerem,ale ani těsně po.
09. 08. 2009 | 13:05

Jirka H napsal(a):

No nemohu se zbavit dojmu, že s údajným oživením je to stejné, jako se zasádrováním zlomené nohy, aniž bychom ji předtím narovnali. Noha sice asi sroste, ale bude křivá a pacient bude kulhat...
09. 08. 2009 | 14:33

origami napsal(a):

Nasledujici dve tvrzeni jsou podle me v logickem sporu:

(1) "Ekonomie postrádá spolehlivé nástroje pro předpovídání hospodářského cyklu."
(2) "Již nyní se ukazuje, že zásahy ekonomů pomohly hospodářský propad podstatně zmírnit."

Jak poznam, ze muj zasah do nejakeho procesu byl spravny nebo nespravny, kdyz neumim predpovedet, kudy by se ten procs byl ubiral bez meho zasahu? Prosim autora o dodatecne vysvetleni. Dekuji.
09. 08. 2009 | 15:49

shipper napsal(a):

Jirka H
A kdy ta noha byla naposled rovná?
09. 08. 2009 | 17:03

Jirka H napsal(a):

shipper:
Dostal jste mě... :)
09. 08. 2009 | 17:50

Jarýn napsal(a):

Jirko H, to je krásný příměr, učili nás, že ekonomie je přírodní věda, protože ji vymyslel člověk. No a když matka Příroda do té mizérie přidá A/H1N1,HIV,H5N1 tak to bude počítání!
09. 08. 2009 | 19:03

jenicek napsal(a):

Vlku,
ti "věrozvěsti trhu bez přívlastků a nulové regulace" byli vždy když přišlo na věc, sociálními demokraty; klausovo centrální heslo nebyl jen trh, ale taky sociální smír, viz železničáři a celý soc. systém.
Drobnosti komentovat nebudu.
Kohout neprošel se žádnou metamorfozou, to že Velkou Depresi měl FED řešit uvolněním haldy dolarů resp. devalvací dolaru, tvrdí konzistentně dlouhé roky, např. tady http://www.cepin.cz/cze/pre... (odstavec "Za těchto okolností bylo ještě možné...")
To jen vy máte ve zvyku kritizovat své dojmy o jiných.
09. 08. 2009 | 19:26

Jirka H napsal(a):

To Jarýn:
Zdravím. Fakt vás učili, že ekonomie je přírodní věda? Jestli ano, tak vás to učili blbě. Pokud vím, tak ekonomie je přece společenská věda. Jestli se nepletu, tak ekonomie je jistá podmnožina vědy zvané praxeologie, ta se zabývá lidským jednáním, v případě ekonomie, tedy lidským jednáním ve sféře hospodářské...
Jiná věc, že někteří moderní ekonomové by z ní rády udělali pouze jakousi aplikovanou matematiku, ale často z těch jejich složitých matematických modelů vyjdou jen blbosti... Vždyť ti hoši, kteří rozjeli to velké tóčo s deriváty se opírali o matematický model, podle kterého se dalo přesně vypočítat riziko. No a výsledek znáte. Jejich ukazatele jim nic neukázaly...

PS: jinak ten fór s těmi A/H1N1,HIV,H5N1 je dobrej...
09. 08. 2009 | 19:30

řadový občan napsal(a):

Krize je jen pro někoho. Všude kolem sebe člověk vití, jak lidé hýří, alepoň někteří, stavějí, nakupuijí, jezdí na exotickou dovolenou a ostatní žijí z podpory či sociální péče.
Zbohtlíkům tak krize spíše vyhovuje než vadí. Když člověk vidí v reklamních novinách ty tucty reklam firem, které nabízejí peněžní půjčky....tak je mi z toho smutno.
To je kapitalizmus...
09. 08. 2009 | 19:59

VladislavH napsal(a):

Mohl by mi prosím někdo laicky vysvětlit kdy, jak a jakým způsobem se zaplatí dluhy? Téměř všechny státy mají celkem parádní dluhy a nikdo se vůbec nestará o to jak se budou platit. dik
09. 08. 2009 | 20:53

Jirka H napsal(a):

VladislavH
To je otázka za milion. Jeden z diskutujících řekl, že se dluhy vlastně platit nebudou, že se zaplatí úroky a jistinu umoří inflace. Takže pokud by na jeho slova došlo, tak vlády roztočí inflaci, znehodnotí měnu, ožebračí lidi a z toho zalepí svoje dluhy...
Prima, co říkáte?
09. 08. 2009 | 21:05

JC napsal(a):

řadový občan,
Myslím, že se velmi mýlíte, že to co popisujete je projevem krize.
Nezaměstnaní a lidé na sociálních dávách a to ve stejné nebo větší míře tady byli i za konjunktury před pár lety, když byla u vesla sociální demokracie.
A že je vám z kapitalismu smutno ?
Zkuste nějakou zemi, která doposud praktikuje socialismus leninského střihu.
Tak vám bude třeba veselo.
P.S. pozor Kubu kvůli nedostatku toaletního papíru doporučuji až po Novém roce. To už ho prý bude dostatek.
09. 08. 2009 | 21:09

JC napsal(a):

Jirka H,
Samozřejmě, že ty dluhy se jednou budou muset zaplatit.Jakou to bude formou není moc důležité, ale dojedou na to především ti, kdo to vládcům tolerovali a dovolili jim je nasekat.Každý kdo tvrdí opak je lžiprorok.
09. 08. 2009 | 21:13

Jirka H napsal(a):

To JC:
Přesně tak, na formě nezáleží. Platit budeme všichni a zdá se, že i naše děti možná i vnuci...

PS: Ale přesto, není nad to si pořádně zašrotovat nebo zastimulovat...
09. 08. 2009 | 21:20

Jirka H napsal(a):

To JC:
A potřebují vůbec Kubánci, vzhledem k potravinovým přídělům, toaletní papír?
09. 08. 2009 | 21:24

JC napsal(a):

To nevím, ale v TV jsem zaslechl zdůvodnění, že prý za to může světová hospodářská krise.
Vrazi z Volstýtu můžou jako obvykle za to, že si permanentní revolucionáři nemají čím vytřít ďupu...to není k smíchu, ale spíš k pláči.
09. 08. 2009 | 21:34

červená karcoolka napsal(a):

Tym skold ho má 25 centimetru. to je borec co????!!!!!!!!!!!!!!!
09. 08. 2009 | 22:04

Rumcajs napsal(a):

Tož já nevím pane Kohout, ale já jsem z těch injekcí trochu rozpačitý.
Určitě se muselo pomoc bankovnímu sektoru, jinak by šlo všechno hákem, ale ty další steroidy ve formě šrotovného,stimulace zelenýho programu atd, považuju za nesmysl.

Jinak účet děláme příliš brzo. Je fakt, že taková dávka, co naordinoval Obama a ta jeho partička, by probudila i mrtvýho. Ale je otázka, co bude, až povzbuzující dávka vyprchá ?
Obezita a infarkt ?
09. 08. 2009 | 23:02

kolemjdoucí napsal(a):

Vy sice řeknete nevím, ale o kus dál vypisujete, jak nás ekonomové zachránili, porovnáváte o kolik se propadl HDP Ameriky, dokonce tvrdíte, že druhá Velká krize neprobíhá a uvažujete, jak rychle se zotavíme.

Skoro bych řekl, že vy už to (jako obvykle) víte: krize skončila, veselme se přátelé. (No pro vás vlastně ani nezačala, takže všecko je OK.) Něco mi říká, že tahle vaše předpověď vyjde stejně dobře, jako ty předchozí.

BTW, k čemu teda ekonomové jsou, když nejsou schopni přijít s žádnou kvatifikovatelnou hypotézou?
10. 08. 2009 | 00:27

Pepa xy napsal(a):

VladislaveH, dluhy se nedají splatit ani teoreticky. Maximum co mouhou dlužníci udělat, že budou pro věřitele pracovat za stravu a ubytování, dluhu se však nezbaví.
10. 08. 2009 | 01:42

malma napsal(a):

Co on vlastně Kohout dělá?
krom toho že tady furt kokrhá...:)
10. 08. 2009 | 06:05

erik napsal(a):

To je same "nyni vime, ze" ... co budete rikat zitra? dalsi "nyni vime, ze" ? Rady ekonomu jako jste Vy jsou na dve veci. Notabene kdyz to nejsou dobri ekonomove, ale spise rychlokvaseni ideologove.
10. 08. 2009 | 08:16

rops napsal(a):

zadna velka krize (...) se nekona ... no sebevedomi vam nechybi. Co budete sebevedome tvrdit zitra ?
10. 08. 2009 | 08:41

Gerd napsal(a):

VladislavH, JirkaH:
Dluh lze umořit likvidací věřitele nebo jeho donucením k "dobrovolnému" odpuštění dluhu, tj. válkou. I kdyby nedošlo k likvidaci dlužníka, válka znamená takové ničení hodnot a inflaci, že k umoření dluhu dojde. To je jedna, ta horší varianta.
Druhou variantou je pustit ze řetězu inflaci, která dluh umoří. Tato varianta je nejpravděpodobnější.
Třetí variantou je, že se každý rok sejdou věřitelské země s dlužníky a budou se dohadovat, kolik dluhu věřitelé dlužníkům odpustí. Něco jako Pařížský klub věřitelů, hlavně afrických zemí. Napůjčovali si v 70. letech a od té doby nesplácí a dluh jen roste a roste, splatit se nedá.
Těžiště globální politiky se přesouvá do Asie a bývalé supervelmoci tají jako sníh v létě.
10. 08. 2009 | 08:47

stále rebel napsal(a):

Kohoute, Krugman opisuje.

Kuala Lumpur - Díky iniciativnímu postoji vlád, které poskytly několik stimulačních opatření na podporu ekonomiky, se svět vyhnul druhé Velké hospodářské krizi. Na konferenci o světových kapitálových trzích to v malajsijské metropoli Kuala Lumpur řekl nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman. Podle něj ale bude trvat ještě dva roky nebo i déle, než se globální ekonomika úplně zotaví
http://www.financninoviny.c...
10. 08. 2009 | 08:53

pgjed napsal(a):

Pane Kohoute, nabídnu vám odpověď, která se vám, jako člověku jakýmsi způsobem svázanému s bankovnictvím, nebude líbit.

Líp bude až bude více práce pro obyčejné lidi. A více práce bude, až začnou fungovat fabriky a trh. No a fabriky a trh začnou fungovat, až se banky začnou chovat znovu jako banky.

Nejde o to, že banky sedí na penězích a nepůjčují. Jde o to, že banky se změnily v obchodní domy, kde na regálech leží místo bot a ponožek ve standartizovaných velikostních řadách úvěry. Podobně, jako při koupi bot, ani při koupi úvěru se neřeší, na co je kupujícímu dobrý, zda mu sedne a co bude v případě, že si s ním udělá kuří oka a otlaky. Proto dnes banky neumí vyhodnotit bonitu a rizika podnikatelských záměrů. Proto dnes banky váhají a nepůjčují. Bylo by vskutku prospěšné, kdyby se banky vrátily k tomu, že budou půjčovat jako zodpovědný správce cizích peněz, tedy s jistou mírou opatrnosti a odůvodněného rizika, ale na investice, které budou iniciativně vyhledávat a jejichž bonitu si dokáží ověřit "zevnitř". A taky kdyby se o vytvořený zisk férově dělily s vkladateli formou přiměřeného úročení, místo nestoudných poplatků.

Berte to jako povzdychnutí průmyslového manažera, kterému právě alibistický postoj bank hatí práci.
Pěkný den.
10. 08. 2009 | 09:32

Jirka H napsal(a):

pgjed:
A proč by Vám banky půjčovaly a braly na sebe riziko, když si mohou nakoupit státní dluhopisy s podstatně nižším rizikem?
PS: Berte to, jako mé povzdechnutí. Přeji vám i sobě, aby se to brzo změnilo...
10. 08. 2009 | 10:47

trotl napsal(a):

Pane Kohout, vy nás tedy krmíte zhovadismy. Ekonomie má být věda. Vždyť i věštci se ve svých kecech většinou v principu shodnou. Ale ekonomové, co ekonom to jiný blábol. Já ekonom nejsem, ale jsem schopen předpovědět jak to bude další rok vypadat.
Buď se krizi podaří ukončit a nebo nepodaří. Výsledek je odvislý od toho, jak budou naplněny další podmínky.
Toť vše. Takovými žvásty nás krmíte vy ekonomové. Předpovědní impotence ekonomie tedy jednoznačně vede laika k tomu, že celá tato věda je pro kočku.
10. 08. 2009 | 12:13

honza napsal(a):

Konkrétně v ČR lépe možná bude,když se uzákonní, že žádný občan se nemůže zadlužit více, než je jeho reálný příjem :) Je to myšlený s nadsázkou, ale v takovým případě by se třeba nestavělo víc obchodních center, než je schopno se uživit. Taky by nebylo na škodu výrazně zákonem omezit hazardní hry všeho druhu, podobně jak to udělal Putin v Rusku. Je prokázáno, že je poměrné jasná souvislost mezi rozšířením hazardních her a kriminalitou. Jenže hazard slouží k praní peněz, a dá se spekulovat o tom, komu všemu možnost prát peníze vyhovuje. Možných opatření je celá řada.
10. 08. 2009 | 13:18

Mephisto napsal(a):

No já teda nevěřím svým očím, ono Japonsko tu krizi nechávalo pasivně vyhnít?! To je přece úplně opačně, Japonsko se uchýlilo k masivním fiskálním stimulům, dokonce VĚTŠÍM než současné stimuly v USA (viz. např. http://www.libinst.cz/komen...) - a pan Kohout má pravdu, že výsledek nebyl veškerý žádný...

BTW, nejsem ekonom, ale troufl bych si předpovědět, že krize těmi stimuly není zažehnána ani dnes, a že pan Kohout jásá těžce předčasně ;)
10. 08. 2009 | 13:28

Mephisto napsal(a):

No já teda nevěřím svým očím, ono Japonsko tu krizi nechávalo pasivně vyhnít?! To je přece úplně opačně, Japonsko se uchýlilo k masivním fiskálním stimulům, dokonce VĚTŠÍM než současné stimuly v USA (viz. např. http://www.libinst.cz/komen...) - a pan Kohout má pravdu, že výsledek nebyl veškerý žádný...

BTW, nejsem ekonom, ale troufl bych si předpovědět, že krize těmi stimuly není zažehnána ani dnes, a že pan Kohout jásá těžce předčasně ;)
10. 08. 2009 | 13:28

stále rebel napsal(a):

"Japonsko se v devadesátých letech dopustilo velmi vážných omylů. Řada finančních institucí tu kolabovala či přímo bankrotovala a vláda s reakcí dost otálela. Lekce číslo jedna tedy zní, že vlády by se měly do situace rychle vložit a snažit se problémy řešit," říká Charles Horioka, profesor ekonomie z Ósacké univerzity.
http://kovanda.blog.tyden.c...
10. 08. 2009 | 15:35

Mephisto napsal(a):

No já si samozřejmě dovoluji s panem profesorem nesouhlasit. Ano, je to ode mě veliká drzost. Všimněme si, že pan profesor neuvádí žádná konkrétní čísla, pouze říká, že Japonská vláda nalila do ekonomiky MÁLO. Nuže, Matěj Šustr z Liberálního institutu je konkrétnější. Japonská vláda nalila do ekonomiky (eufemismus pro "prošustrovala") 2.1 BILIONU Dolarů (!!!). Je-li tohle málo, kolik by teda bylo dost?! Pokud se prohospodařilo 2100 miliard USD, kde je proboha jaká záruka, že by se stejným způsobem neprohospodařilo i víc?!
Pan profesor prezentuje spoustu tvrzení, ale žádné argumenty. Ten článek mě opravdu nepřesvědčil.
10. 08. 2009 | 17:04

Mephisto napsal(a):

Malá citace z Rothbarda, která stojí určitě za zamyšlení ;)

V Rothbardově knize America´s Great Depression (str. 42 - 43 e-textu) nalezneme následující výstižný a velmi aktuální výrok, týkající se otázky, nakolik lze predikce ekonomických teorií vyvrátit pomocí empirických pozorování:

"Předpokládejme, že zastánci příslušné teorie navrhují coby lék na hospodářskou depresi jisté specifické opatření. Vláda následně v souladu s touto teorií aktivně zasáhne. Hospodářská deprese však trvá dále. Kritikové i obhájci této politiky ihned přispěchají se svými konfliktními interpretacemi, proč intervence nepřinesla uspokojivé výsledky. Kritici tvrdí, že neúspěšnost zásahu prokazuje nesprávnost dotyčné teorie. Obhájci nicméně kontrují: teorie samotná je v pořádku, jenže vláda chybovala tím, že tuto teorii nepřevedla dostatečně razantně do praxe. Navrhují, aby byla přijata výrazně silnější opatření jdoucí týmž směrem.

Podstata problému spočívá v tom, že nemáme k dispozici žádný způsob, jak na základě empirických dat určit, který z těchto protichůdných názorů je pravdivý. Neexistuje žádný empirický "test", jenž by mohl tuto debatu jednoznačně rozhodnout. Na základě čeho může vláda racionálně posoudit, jaké další kroky podnikne? Je evidentní, že jediná možná cesta, jak lze tento spor rozumně vyřešit, se nachází v oblasti čisté teorie. Nezbývá nám než pečlivě prozkoumat předpoklady rivalitních teorií a ověřit platnost závěrů, které strany sporu z těchto předpokladů vyvozují."

V pozn. 6 na str. 43 e-textu Rothbard ještě dodává:

"Totéž však platí i v opačném případě. Kdyby hospodářská recese po přijetí sporného opatření opravdu ustoupila, obhájci by to vnímali jako potvrzení pravdivosti jejich teorie, zatímco kritici by byli přesvědčeni, že oživení přišlo navzdory škodlivým vlivům vládní intervence. Vládní zásah podle nich situaci naopak zhoršil: nevyhnutelná tržní korekce byla kvůli oné intervenci bolestnější a trvala déle, než by tomu bylo jinak. Jakým způsobem zjistíme, kdo z nich má pravdu?"
10. 08. 2009 | 17:24

stále rebel napsal(a):

Pro Mephisto.
Měl byste si ty články přečíst pozorněji a rozlišovat mezi finanční krizí a následnou snahou nastartovat ekonomiku, tedy řešením následné hospodářské krize. Kohout i můj odkaz hovoří o finanční krizi. Jinak ten váš odkaz smrdí ideologií na sto honů a na webových stránkách komunistů byste možná našel důvěryhodnější materiály.
10. 08. 2009 | 18:26

jenicek napsal(a):

rebele vaše poslední věta je ve stylu nemám proti tomu sebemenší argument, tak to prostě prohlásím za "vadné" a tím jsem to vyřídil. I kdyby to "smrdělo ideologií" (ať už to znamená cokoli), tak jaký to má vztah k pravdivosti a nepravdivosti těch tvrzení? Kde podle vás má např. Rothbardovo uvažování chybu?
10. 08. 2009 | 23:41

vlk napsal(a):

Jeníčku

pižlej dál svou kudličku. nepochopils kontext. Nejsem překvapen.
11. 08. 2009 | 20:56

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
20. 08. 2009 | 09:14

Pavla napsal(a):

Zajímavé zamyšlení. Díky za něj.
24. 08. 2009 | 20:33

sesli sohbet napsal(a):

Bacha na Stejskala a Michalca, takovýhle příliš kritický příspěvek je zralý na výmaz. Proto bych z opatrnosti volil poslední slovo: výměšek, výtrus, lejno, slepičinec, kohoutinec či nějaký obdobný výraz pro emitované pozůstatky pevné stravy, který by se nemohl stát záminkou podle mne velmi povedené reakce na výplod mozku páně Kohouta.
08. 04. 2010 | 16:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy