Končí recese? Sledujte tisk

15. 08. 2009 | 12:55
Přečteno 5611 krát
Recese, která začala v USA v prosinci 2007, se možná chýlí k závěru. Někteří ekonomové, například Paul Krugman, dokonce připouštějí, že už je možná pryč.

Začátek recese byl oficiálně oznámen 1. prosince 2008, tedy s ročním zpožděním. Neoficiální odhady byly včasnější, ale ne o mnoho. V průběhu roku 2007 málokterý ekonom recesi opravdu předvídal – a pokud ano, bylo to obvykle z nesprávných důvodů.

Daleko lépe si vedla média, ať už klasické noviny nebo specializované blogy. List The Wall Street Journal správně analyzoval problémy hypotečních gigantů Fannie Mae a Freddie Mac již v roce 2002. Blog CalculatedRiskBlog.com sice vznikl později, ale díky fenomenálně schopné analytičce Doris Dungey dokázal velmi precizně a včas říci, co se děje a co bude následovat.

Mainstreamový deník a finanční analytička, která byla doma kvůli vážné nemoci a nudila se – tyto zdroje dokázaly odvést nesrovnatelně lepší práci než draze placené týmy analytiků investičních bank a státních institucí. Finanční krize však zastihla finanční trhy naivní jako panenka Barbie a politiky v hlubokém spánku. Kdyby lidé z vlády, Federálního rezervního systému i soukromého sektoru četli Doris Dungey a začali řešit problémy včas (tedy nejpozději v prvním pololetí 2007), vše se mohlo odbýt pouhou „finanční minikrizí“, která mohla být relativně levná. Jenže – „kdyby“!

Faktem zůstává, že kritický úvodník sice vyšel, ale zapadl. Stejně jako řada jiných důležitých článků v jiných listech. Přitom statistické analýzy tisku ukazují, že již jen pouhý výskyt určitých kritických klíčových slov v novinách může fungovat jako „marker“ závažného problému, který doposud není podchycen makroekonomickými statistikami. Ekonomové studují čísla, která jsou často zastaralá několik měsíců, ale málo čtou noviny. Mezi tzv. vrcholovými manažery (společný základ se slovem „manéž“ není náhodný) je dokonce módou prohlašovat, že „nemám na čtení novin vůbec čas.“ Chyba. Nejméně hodinu denně by měl každý skutečný šéf studovat denní tisk. Studovat, číst nestačí.

Pokud jde o Doris Dungey – proč byly její analýzy tak skvělé? Protože pracovala doma, nikoli v kanceláři. Pracovala, aby nevyšla ze cviku. Žádný manažer jí neporoučel, co smí nebo nesmí publikovat. A tak se pustila do témat, o kterých žádný velký boss nechtěl slyšet: o tom, že americké nemovitosti jsou nadhodnocené, úvěrové standardy bank jsou chatrné, roste počet neplatičů – a tak dále. Doris Dungey publikovala pod přezdívkou, aby svojí „disidentskou“ činností neohrozila případnou další kariéru. Ani svobodná společnost není imunní proti neformální společenské cenzuře. „Držet hubu a krok“ je heslo, jehož platnost bohužel neskončila s pádem socialismu.

Pohlédneme-li dále do historie, opět zjistíme podobný sklon k davovému myšlení. Lidé věří, čemu věřit chtějí. Začátkem 30. let všichni chtěli věřit, že vše bude brzy v pořádku. Začátkem srpna 1930 většina amerických ekonomů očekávala rychlé oživení. Jen jistý Lionel D. Edie prognózoval „pouze mírné oživení“, varoval před „přání otcem myšlenky“ a očekával dlouhodobý růst akcií přerušovaný „radikálními a ostrými“ výkyvy.

Druhá pointa příběhu je, že kdyby tehdy vláda a centrální banka nespaly, Edie by patrně byl měl pravdu: v roce 1930 se ještě dala situace zachránit. Ale co dělala vláda? Studujeme-li vývoj Velké deprese na úrovni hospodářské politiky, s úžasem zjistíme, že během prvních čtyř let skoro nic. Recese začala v srpnu 1929 poklesem průmyslové výroby o 20 procent. Až do konce roku 1932 však vláda uskutečnila jen dva významné kroky, oba chybné: zvýšila cla a zvýšila daně. Mezitím hrubý národní produkt poklesl o 31 procent, zkrachovalo 10 000 bank a 13 milionů Američanů přišlo o práci.

Ministr financí Mellon se však vzmohl jen na prohlášení, že investice a pracovní místa je třeba nechat „vyhnít“. Úřady tedy začátkem 30. let nejenže spaly, ale ve spánku nerušeně pokračovaly ještě řadu let, zatímco banky padaly a lidé hladověli! Ve srovnání s touto politikou působí dnešní chaotické a nákladné kroky Obamovy vlády a Bernankeho Fedu jako geniální řešení. Ano, lze jim vytknout stovky chyb, ale pravděpodobně zachrání svět před další Velkou depresí. (Alespoň pro nejbližších pár let, než přijde jiný sekáč, ale to už je další příběh.)

A pokud jde o ekonomy – ti sice nejsou schopni spolehlivě předvídat krize a podléhají davové psychologii, ale když už ke krizi dojde, jsou schopni ji podstatně zmírnit. Z některých chyb minulosti se svět kupodivu poučil. Jiné bude muset ještě udělat.

psáno pro Lidové noviny

PS: Nedávno jsem se výjimečně díval na diskusní fórum. Obvykle to nedělám, protože když se mnou chce někdo vážně diskutovat, měl by se alespoň obtěžovat napsat mi mail a podepsat se vlastním jménem. S anonymy diskutovat nebudu.

Nicméně moje výjimečná návštěva na fóru byla pro mě tuze poučná. Užasl jsem, kolik desítkami na slovo vzatých ekonomů naše společnost disponuje. Kolik pracovitých a poctivých lidí disponuje takovým intelektuálním potenciálem, že by všechny ekonomy světa stračili hravě do kapsy. Škoda, že tito mudrci se silnými názory jsou zpravidla tak skromní, že se nepodepíšou. Anebo že by se báli?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

crystal napsal(a):

Ekonomové trpí Groupthink-em.
Novináři zase senzacechtivostí.
Pokud se tedy dá ekonom na novinařinu, mohou ty dva póly probublat do něčeho užitečného (proražení Groupthink-u).
15. 08. 2009 | 13:19

trotl napsal(a):

Je to jasné, hned na začátku článku autor konstatuje, že ekonomové jsou, slušně řečeno, na kočku. Je to zbytečný xindl, který z naších daní zbytečně užírá peníze na studium. Stačí psavci v novinách, ale zase ne v našich (ti jsou servilní) a ti informují občana lépe než různý ekonomický "odborník". U nás třeba Kalousek, Rusnok, Švejnar, Zelený, Havel atd.
15. 08. 2009 | 13:56

Béda napsal(a):

Janota varuje: hrozí nám schodek 256 miliard, skončíme jako Maďarsko
více viz
http://www.novinky.cz/ekono...
15. 08. 2009 | 14:02

vaclavhorejsi napsal(a):

Pane Kohoute, mne se ale zdalo, ze jeste nedavno jste byl take priznivcem liberalniho nazoru, ze stat v takovych pripadech intervenovat nema, ze "vyhniti" je spravne a ozdravne, jak ostatne rika i nas velemoudry pan president.

..
15. 08. 2009 | 14:17

drv napsal(a):

PS: proč bychom se podepisovali, my jenom diskutujeme, není to naše povolání, jen záliba a ta Američanka se taky nepodepisovala a má vaše simpatie. A co se týče informací ekonomů, vždy vzpomínám na váš článek v sobotních LN o tom, jak jsou ceny nemovitostí v ČR předražené a jak se nezapočítávají do inflace a ta je tímto zkreslená. To je podstatná informace, ale ani vy s tím nic nenaděláte. Co to plácám, když to nečtete.
15. 08. 2009 | 14:20

schlimbach napsal(a):

o současné krizi psal již v roce 1999 ruský ekonom, který pracoval v prvním ekonomickém týmu Putina. Je majitelem společnsoti NEOKON v Moskvě - Michail Chazin.
15. 08. 2009 | 14:40

prirodovedec napsal(a):

Autor opet (prekvapive :) )zapomnel na davnou predpoved jeho kolegy Pirka. :) Ze by neznal nebo profesni rivalita? :)

Je docela dobre, ze autor necte diskuse, kdyby cetl i zpetne treba ty pod svymi davnymi legracnimi texty (povestne trendove grafy a lomen cary, o Lafferove krivce, o jeho studiu v Plzni, o praseci hlave atd.) poucil by se, vymenil by nejen svuj predchozi zivotopis i foto pasika v zahlavi jako jini :) a uz by nas tak nebavil. Cili necist diskuse a nebrat diskutujici vazne! Staci kdyz je cteme my, jeho klienti a kolegove a bavi se s nami. :)

K anonymite: Mel byste byt rad kolik ma CR osobnosti jako Doris Dungey :) pisicich pod nicky, i kdyz chapu, ze byt v te "ceske Dorisine manezi" :).

Ale dnes bezvadne ctivy (sice tradicne povrchni (Zeleny, Kuhn, ci Drobek to neni) a ze stripku -laici versus profi, "manez", duvod pro Dorisin nick, 30.leta). Inu text jako vzdy, kdyz autor vynecha ideologii, cisla a grafy a trosicku se snazi a vypne z role bavice. :) Jen skode neni tam nic poucneho pro studenty do vyuky. :( Jeste par blogu a po volbach bude mozne odmitnout dalsi nabidku, ktere se neodmitaji? :)
15. 08. 2009 | 14:46

Lukáš Bušina napsal(a):

Zase článek o "kdyby byly v řiti ryby nebylo by rybníka, strčil by jsi prst do řiti vytáhl bys kapříka"

Zvláštní, že pseudoekonomové jako je Kohout vždy vylezou až ti praví ekonomové začnou něco dělat. Takové malé lidské ekonomické hyeny...

GJ Kohout.
15. 08. 2009 | 14:58

Lukáš Bušina napsal(a):

O současné krizi psal už Ludvig von Mises ve svých knihách. Na jeho slova konečně došlo, takže je jenom logické, že by tato obskurdní větev ekonomie měla nabírat na síle.

PS: Kdo nepochopil, že to je ironie, tak tomu to zvlášť píšu.
15. 08. 2009 | 15:01

Karel napsal(a):

Kohoute, Vy jste naskočil asi na jinou vlnu. Vy musíte mít snad neustále vztyčený prst ve větru a sledovat odkud fouká.

Jinak si tento článek nedovedu vysvětlit.

Předražené nemovitosti (ráj spekulantů s realitami, hypoterářů, bankéřů, agentů ....) spolu s čím dál míň likvidnějšími úvěry (stačí malé rozhoupání ekonomiky a domino se rozjíždí) spustil krizi, která ještě nekulminovala (otázka je, jakou roli v nynější fázi hraje psychologie davu).

Ta krize ještě, pane propagandisto, pořádně nezačala, teď se pouze setřepela dolů, snad už nepůjde tak strmě dolů (díky státním zásahům).

Kdo ovšem pomůže k růstu? Zdecimované skupiny nižší středních vrstev v USA?
Střední a nižší třídy ohrožované neoliberální ideologii ala ODS?
15. 08. 2009 | 15:34

jenicek napsal(a):

vaclavhorejsi: Tak to se vam opravdu jen zdalo. Kohout vzdy razil, ze k Velké Depresi prispel FED prilis restriktivni menovou politikou, viz jeden sbornik CEPu 2004, je tedy priznivcem moderniho "tisku penez" a vyroby dluhu.

Bušino, ty ekonokomiku, abys ses moh aspon pokusit zpochybnit (citace:) "obskurdní" rakusany, musel bys mit aspon ramcovou predstavu o cem pisou:-P Takhle se musíš zabývat pokusy o "ironii".
15. 08. 2009 | 16:21

Frank napsal(a):

Zajimave, jak p. Kohoute uznavate anonymitu pro Doris Dungey a zatracujete anonymitu v diskusi. Berte to tak, ze vetsina anonymu pise nesmysly a vetsina ekonomu od sebe opisuje... ale nekdy anonym odvede dobrou praci a ekonom taky. A od toho je ta anonymita dobra.

Cetl jsem nekolik Vasich knih, a celkem nechapu komentar Vaclava Horejsiho. Asi chce mit patent na "statni pomoc" on a jeho CSSD.

Uz se tesim na analyzu stavu pote, co se probudi soukromi investori a budou v ekonomice najednou penize "statni pomoci" + soukromniku ...
15. 08. 2009 | 16:30

Karel napsal(a):

To Frank :

Proč by měli soukromí investoři v době poklesu poptávky po čemkoliv vstupovat do nových projektů? Prozraďte. Zatím to vypadá na opak.

Zahraniční partneři (renomované firmy v oboru technologii pro úpravu hornin - stroje pro stavebnictví, těžbu a zpracování hornin, ...) propouštějí a chystají se chystají propouštět. Dosud propouštění brzdili.
Tak kde je ten investiční boom?

Kohout a spol. by nemuseli číst jenom noviny a analýzovat výskyt určitých slov, ale možná např. si prohlédnout výrobní procesy v několika odvětvích.

Ne, ne - zatím jsme ve fázi setřesávání a naštěstí už brždění propadu reálné ekomomiky.

Jinak si můžete přečíst od Kohouta "Krize hypoték a její důsledky"
http://pavelkohout.blogspot...

Průser je, že týpci jako se tlačí a jsou protlačování do médií v souladu s danou ideologii (ideologie okamžitých zisků pomocí různých bublin s následným velkým přerozdělováním majetku, který ve finále umrtvuje tok financí ekonomikou), takže si nedělám iluzi o dalším vývoji.
15. 08. 2009 | 17:25

scientist napsal(a):

názorů na to, co se v ekonomice děje, bylo a bude vždy milion, takže nalézt někoho, kdo to "předvídal" (čti: jeho spekulace se vyplnila), je téměř nutností...
15. 08. 2009 | 17:25

Karel napsal(a):

Ekonomika volá po generální opravě
Pavel Kohout, ekonom
ČSSD se chlubí tím, že dokázala nastartovat hospodářský
růst. Vláda ODS prý znamenala jen hospodářskou recesi.
Opravdu? Jde o historii starou plus mínus deset let, takže
leckdo již zapomněl, jak to vlastně bylo. Za vlády Občanské
demokratické strany se stavěla lokomotiva, která nynější růst
táhne: tato lokomotiva se nazývá tržní ekonomika.

Pan Paroubek do ní nastoupil, až když byla již rozjetá, a teď se chlubí
cizím peřím. Skutečnost, že konstruktéři neudělali vše úplně
perfektně, nelze popřít. Ale ekonomičtí reformátoři devadesátých let
nedostali do rukou žádné plány a výkresy. Vše museli tvořit doslova
za pochodu. Dnes již víme, že kdybychom už tehdy zavedli rovnou daň,
mohli jsme mít poloviční nezaměstnanost a mnohem vyšší mzdy.
Ale je snadné být po bitvě generálem. A také je lepší pozdě než nikdy.
Rovnou daň mají např. i některé švýcarské kantony. Zkuste Švýcarům
vyprávět, že se rovná daň hodí jen pro chudé země, vysmějí se vám.
Levice se snaží vnutit lidem myšlenku, že vysoké daně znamenají
blahobyt. Ale víte, kde jsou na světě nejvyšší daně z příjmu? V africkém
Kamerunu, kde je mezní daň z příjmu fyzických osob ve výši 60 %. Je
to chudý stát. Je chudý proto, že se snažil zbohatnout s vysokými
daněmi. Důsledky: chudoba a korupce. Není možné dosáhnout
prosperity s vysokými daněmi. Tento „africký model“ je třeba odmítnout.

ČSSD také tvrdí, že nyní se do České republiky hrnou zahraniční
investice, zatímco během vlády ODS žádné nepřicházely. Samozřejmě:
nejprve musíte hospodu postavit, teprve pak můžete zvát hosty.
V90. letech jsme tržní ekonomiku teprve budovali. Sociální demokracie
se dostala do vlády, teprve až když nejtěžší práce byla již vykonána.
ČSSD je ale podivný hostinský: platí hostům za to, že do hospody chodí
a že zde hojně konzumují... Občanská demokratická strana také prý
chce demontovat sociální stát, který je údajně evropským standardem.
Bylo by však naivní snažit se najít nějaký „správný“ ekonomický model
a dogmaticky jej prosazovat. Každý stát může být v něčem vzorem.
Vzorem by nám ovšem neměly být modely s vysokou nezaměstnaností,
sociálními bouřemi, tuhou regulací pracovního práva a vysokými daněmi.
Ekonomická reforma nebyla jednorázovou akcí 90. let. Také současná
česká ekonomická „lokomotiva“ potřebuje generální opravu. Jinak hrozí
zadření stroje a následná nespokojenost cestujících.

Není možné dosáhnout
prosperity s vysokými
daněmi. Tento „africký
model“ je třeba
odmítnout.

PS.
uveřejněno v roce 2006 pro ODS
15. 08. 2009 | 17:45

Karel napsal(a):

Viz výše vysoce demagogický článek propagandisty Kohouta.

Adorovaní rovné daně (podívejme se na dnešní Pobaltí, Ukrajinu nebo Irsko).

Kohoutův důraz Kamerun s daňovou progresí. Ale, že si nevzpomenul na skandinavské státy, kam byla krize importována formou poklesu poptávky ze známého důvodu.

Tak propagandista Kohout hájil rovnou daň pro obyčejného občana, až si nevšimnul, že propady rozpočtu naši trendy neoliberálového chtějí řešit např. razantním navýšením DPH.

2 mouchy jednou ranou - další rána většině českých domácností s nízkými a průměrnými příjmy a poškozovaní postavení českých firem na domácím trhu.

To už nepočítám Kohoutovy spanilé jízdy do oblasti důchodových a zdravotních systémů.
15. 08. 2009 | 17:52

Karel napsal(a):

Tím se snažím říci, že Kohout je pro mě typickým představitelem směru, jehož pojmenování k nám připlulo z němčiny.

Fachidiocie.

(To editor : nenapsal jsem, že je ...., vyjádřil jsem svůj názor na jeho postoje a tvorbu)

Je třeba přičíst kombinaci ideologie, výběrového užívání faktů a neskutečné psavosti.
15. 08. 2009 | 17:57

Lukáš Bušina napsal(a):

jeníček - další, který místo argumentace věcné argumentuje naprosto mimo a žvatlá o gramatice - zrovna jako malé děti.

No až jeničku vyrosteš, tak se zase zastav.

PS: Měl bych těch chyb dělat více. Vždy se mi na ně nějaké dítě chytne :-)
15. 08. 2009 | 18:14

schlimbach napsal(a):

15. 08. 2009 | 18:52

alex de large napsal(a):

Pane Schlimbachu,
to uz tu jednou bylo!
15. 08. 2009 | 22:00

schlimbach napsal(a):

alex de large
a kdy ?
15. 08. 2009 | 22:18

stále rebel napsal(a):

Kohoute, ta agitka z roku 2006, kterou jsem dal Karel, fakt dobrý.
Většina z nás si vládu ODS spojí spíše se sítí tunelů. Ta odessácká lokomotiva, která byla postavena z ideologického šrotu a jmenovala se Česká cesta byla natolik nebezpečná, že musela projít generální opravou, jinak jsme se dodnes nevymanili z krize, do které nás v devadesátých letech zatáhla.
15. 08. 2009 | 22:40

Luboš Zálom napsal(a):

Nejsem si jistý, jestli se dá souhlasit s názorem, že kdyby vláda a centrální banka ve 30. letech konala jinak, mohla situaci zachránit. Jsem si jistý, že v dlouhodobém horizontu nemohla. Sice by nakrátko zametla problémy pod koberec, ale zadělala by na jiné problémy v budoucnu. To, co dělá americká vláda a Fed teď je podle pana Kohouta v pořádku? Mnoho ekonomů si myslí, že ne. Například George Reisman a investoři Marc Faber nebo Peter Schiff jsou toho názoru, že důsledkem současné politiky bude nejspíš hyperinflace, a současné "oživení" je jen iluzí vyvolanou vládními aktivitami. Ve skutečnosti se trh neuzdravil a jede dál na stejně nemocných základech, které způsobily krizi...
16. 08. 2009 | 01:17

slayer napsal(a):

Busino, Mises uz predpovedel krizi v 30. letech, takze jsi mimo jako vzdycky. Apropo, nejsi ty Rath? Ten taky pise "bizardni"..
16. 08. 2009 | 04:51

Ládik napsal(a):

O současné krizi psal už Lenin.
16. 08. 2009 | 07:54

Bavor napsal(a):

Pane Kohoute, napsal jste: "Užasl jsem, kolik desítkami na slovo vzatých ekonomů naše společnost disponuje. Kolik pracovitých a poctivých lidí disponuje takovým intelektuálním potenciálem, že by všechny ekonomy světa stračili hravě do kapsy. Škoda, že tito mudrci se silnými názory jsou zpravidla tak skromní, že se nepodepíšou. Anebo že by se báli?" A ve svém blogu píšete: "Ani svobodná společnost není imunní proti neformální společenské cenzuře. „Držet hubu a krok“ je heslo, jehož platnost bohužel neskončila s pádem socialismu". Odpověděl jste si sám. A mimochodem - Jak je to v tomto ohledu s vámi? Pokud vím, tak jste až do nedávna o žádné krizi nepsal. Také jste byl krizí "překvapen" a nebo jste "držel hubu a krok"?
16. 08. 2009 | 11:10

Frank napsal(a):

to Karel:

V dobe poklesu (nebo predpokladaneho poklesu) soukromi investori stahuji penize (rusi projekty, investice)

.... jenze oni porad chteji svoje penize zhodnotit a cekaji na vhodnou dobu....

pak ta doba prijde (vytvari se projekty, investice), jenze na trhu jsou take obrovske penize "vygenerovane" vladami pro zachranu z krize .... (chova se to jako dynamicky system se zpozdenim)... co pak?? Dokazi vlady nejak "stahnout" svoje penize zpet? Nebo dojde k velke inflaci? Nebo se to zdani? ...
16. 08. 2009 | 12:26

Karel napsal(a):

To Frank :

Tipuji, že velcí investoři budou svoje peníze materializovat, protože až přijde vysoká inflace (důvody : peníze vytištěné nejen FEDem a silně poškozený výrobní sektor se všemi společenskými důsledky), a tom nepochybuji, mohlo by se stát, že jim zůstanou v ruce bezcenné papírky. Hraje se o to, komu zůstane v ruce černý petr, kdo to zaplatí.

Zaplatí to věřitele a držitelé úspor. Jako vždycky.

Navíc dojde k další kumulaci bohatství na užší skupinu občanů, což ještě více zpomalí rozjezd ekonomiky, protože širší vrstvy občanů (a hlavně spotřebitelů) budou ochuzeny o finance, které mohly vstoupit do ek. procesů - místo toho budou ležet zmaterializovaný pro úzké procento vyvolených.

Takže v této situaci moc nevěřím na budoucí a brzký investiční boom.

Uvidíme.

PS.
Kohouta skutečně nemusím, je to tvrdý demagog.
16. 08. 2009 | 13:01

jenicek napsal(a):

Bušino: Už jsem vyrostl:-) ...
Podívej se, argumentovat má smysl proti někomu, kdo je schopen tu argumentaci pochopit (a nešaškuje tady s "ironií") a případně argumentovat proti, aniž by se dopouštěl monologu a reagoval na protistranu. Já se omezuju na tvrzení, které ty ani nedokážeš z mého textu vyextrahovat a vyjadřovat se k němu, ale zaobíráš se malým bezvýznamným rýpnutím.
HOGWH
16. 08. 2009 | 20:06

Admirál napsal(a):

Poučečení z finační krize? Odříznout hru na burzách od reálnéhého hospodářství. To je pro mne zásadní, ať už to dopadne jak chce.

Hrát si na růst, který vyšumí v nějaké finanční bublině, to považuji za bláhovost podobnou trvalému životu pod drogami.

Mimochodem nám tu(globálně vzato) další bublina uspěšně roste.

Pane Kohoute, pokud Vám vadí forma zveřejňování myšlenek formou blogu, kde má autor zpětnou vazbu a příležitost polemizovat s byť anonymními diskutéry, divím se, že blog využíváte.
16. 08. 2009 | 21:16

JC napsal(a):

Česká ekonomika nepotřebje žádně oživení, ale ránu z milosti. Pro tento úkol se mi jeví jako nejvhodnější oganžová tlupa soudruha Paroubka.
Nebojte bude to rychlé jako vytržení zubu, obávám se, že to bude bez anestesie.
16. 08. 2009 | 22:20

Rumcajs napsal(a):

To jste mě zklamal pane Kohoute, že názory pod svými blogy nečtete. Myslím že je jedno, jestli je někdo Petr nebo Pavel, či nick.
Důležitá je přece ta debata sama o sobě. A navíc si myslím, že je tady i pár diskutujících, které stojí za to číst.

Pokud si to nemyslíte, pak nechápu smysl Vaší prezetace zde na blogu.
16. 08. 2009 | 22:49

Jan Sladky Kozina napsal(a):

Pane Kohoute, v nekterych komentarich pod vasimi clanky je mnohem vice rozumnych argumentu nez v samotnych clancich, napr. Vlk, Prirodovedec, Rumcajs a nekolik dalsich.

Mimochodem, to ze rikate "V průběhu roku 2007 málokterý ekonom recesi opravdu předvídal – a pokud ano, bylo to obvykle z nesprávných důvodů. " nemuzete myslet vazne. Nebo chcete takto ze sebe "smyt vinu" za vase amaterske analyzy z roku 2008 ? Neni to poprve co tohle delate, nebylo by lepsi se k tomu postavit celem, vysvetlit co vas k uvaham vedlo a OMLUVIT se ?
Vzdyt ani vy nad sebou nemate zadneho sefa ktery by vam poroucel co mate psat.

Proc jste tedy misto doporucovani nakupu akcii, predpovedi rustu cen ropy (nekdy kolem srpna/zari 2008) krizi "neodhalil"? Kdyz uz to bylo jasne kazdemu schopnemu ekonomovi?
Takle pozde, pokud vim, se zadny ekonom takto zoufale nemylil.
Nebo se mezi schopne ekonomy nepocitate? Tim by se vse vysvetlilo....
Jeste ze s vasi firmou PARTNERS neinvestuji.
Pokud vim, jste jediny blogujici ekonom
ktery je bran takto pohrdave.

Je take pod uroven podsouvat diskutujicim ze chteji "strcit do kapsy vsechny ekonomy sveta". Nebo vam vase ucast v NERVu vlezla na mozek ? Jak dokazujete sam dokazujete vasimi prispevky, nejste zrovna nejchytrejsi
17. 08. 2009 | 08:36

Karel napsal(a):

Pane Kohoute, nikdo tu nechce strčit do kapsy všechny ekonomy světa.

To je jenom další z Vašich podpásovek a demagogií.

Nemohu mluvit za druhé, mě prostě irituje Vaše neprofesionalita a poplatné a flexibilní žvanilství.

Zároveň si myslím, že se za Vaši rádoby encyklopedicou sečtělostí skrývá jiná podstatná skutečnost.

Vy prostě reálné ekonomice moc nerozumíte. Tak musíte fabulovat a ohromovat ideologickými volovinami.
17. 08. 2009 | 09:55

Lukáš Bušina napsal(a):

Jeníček: Ale nevyrostl. Ta reakce mluví sama za sebe :-) Je mi líto, ale na dospělého si pouze hrajete.
17. 08. 2009 | 17:23

Josef Knob napsal(a):

O Churchillovi se říkalo, že denně přijde se 100 nápady, z nichž tak 3 jsou opravdu dobré a zbytek jsou šílenosti. To byl důsledek toho, že se snažil myslet jinak než ostatní, prostě na jeden úspěšný myšlenkový experimen připadá sposta jiných nevyvedených. S Pavlem Kohoutem je to podobně, tím že nejde se stádem, občas zákonitě zabloudí. Každopádně ho čtu radši než nějaké oficiální stokrát opakované kecy, ty číst nemusím, hrnou se na nás na marketingové objednávky z televize a z rádia.
17. 08. 2009 | 17:52

Josef Knob napsal(a):

V roce 1930 asi bylo chybou, že vláda nic nedělala, tenkrát určitě mohla do ekonomiky napumpovat nějaké peníze. Ale mám pocit, že dnes by naopak neškodilo trochu toho "vyhnívání". To co dnes vlády pumpují do ekonomiky nejsou peníze, ale další dluhy. Ty státní dluhopisy už nikdy státy nesplatí, ztratí rapidně na ceně. A jelikož jich spoustu vlastní penzijní fondy, tak bude v budoucnu o průšvih víc. Proč se zachraňují banky, kterých máme mnohem více než jich potřebujeme. Třeba takovou průmyslovou výrobu jsme si zdecimovali a nechali ji odstěhovat do Číny, ale banky jsou posvátné krávy? Státní injekce jen vedou k dalšímu plýtvání na přebujelou byrokracii a neuržitelný sociální systém. Až dojdou státům vypůjčené peníze a nikdo už dluhopisy nekoupí, tak nastane krize stejně, akorát se ztratí spousta času a nadělají další dluhy. O to více se bude muset natisknout nových hodnotou nekrytých peněz, o to bude větší inflace, nespravedlivost v dopadech na různé skupiny a politická nestabilita.
17. 08. 2009 | 18:30

Petr napsal(a):

Ke kamerunskym danim:
V Somalsku se na druhou stranu dane neplati vubec zadne a zadny raj prosperity to bezesporu neni (v Kamerunu jsou na tom vyrazne lepe).
17. 08. 2009 | 23:23

Kníže pán napsal(a):

Musím říci, že tentokrát lze s autorem (skoro) ve všem souhlasit.
Jen malou poznámku, hlavní chyby krachu 1929 se děly pochopitelně PŘED krachem. Ale že to co dělá Obama je lepší než nic, platí stoprocentně.
18. 08. 2009 | 14:27

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
20. 08. 2009 | 09:12

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
17. 03. 2010 | 00:36

sesli sohbet napsal(a):

O současné krizi psal už Ludvig von Mises ve svých knihách. Na jeho slova konečně došlo, takže je jenom logické, že by tato obskurdní větev ekonomie měla nabírat na síle.

PS: Kdo nepochopil, že to je ironie, tak tomu to zvlášť píšu.
08. 04. 2010 | 16:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy