O nedokonalosti trhů

12. 05. 2010 | 22:06
Přečteno 4983 krát
O nedokonalosti finančních trhů přesvědčivě vypovídá historie evropské finanční krize.

„Euro učiní přítrž zmatkům či krizím na finančních trzích,“ prohlašuje v roce 1999 Thibault de Silguy, hlavní koordinátor zavedení společné měny. „Euro poskytne stabilní a zdravý makroekonomický rámec.“

Trhy mu věří. Řadu let.

Ještě v létě 2008 tvrdí německý ministr financí Steinbrück, že finanční krize je čistě americká záležitost, která se nijak nedotkne Německa a EU. Trhy mu věří – přinejmenším ta část finančních trhů, která obchoduje státními dluhopisy.

V listopadu 2009 propuká krize v Řecku, když se ukáže, že stát již neunese dluhové břemeno.

Koncem ledna 2010 nabízí Německo a další státy Řecku politickou a morální pomoc. Řecko – podle vyjádření premiéra Papandrea – nepotřebuje finanční pomoc. Trhy mu uvěří. Tentokrát ale jen na pár týdnů.

Začátkem března dávají Německo, Francie a MMF dohromady návrh záchranného balíku v hodnotě 45 miliard euro. Řecko stále tvrdí, že pomoc nepotřebuje.

Během dubna krize pokračuje. Je třeba zvýšit objem záchranného balíku na 110 miliard euro. Řecko tvrdí, že pomoc nepotřebuje.

Dne 23. dubna Řecko náhle přiznává, že pomoc potřebuje.

Trhy, v reakci na neschopnost, nepředvídatelnost a nedůvěryhodnost politiků, propadají panice. Zajímavé. Donedávna evidentně věřily, že politici jsou kompetentní, konzistentní a důvěryhodní.

Přes dva dlouhé týdny politici váhají.

V neděli 9. května 2010 po čtrnáctihodinovém zasedání odsouhlasí ministři financí EU záchranný balík v celkové výši 750 miliard euro.

Členské země EU těch 750 miliard nemají.

V pondělí 10. 5. 2010 zahajuje Evropská centrální banka nákup státních i korporátních dluhopisů. Kde ECB bere peníze? Jednoduše, několika úhozy na klávesnici počítače. Takzvané kvantitativní uvolňování lze do češtiny přeložit jako lití nekrytých peněz do ekonomiky.

Tato praxe byla až doposud zakázána na žádost Německa, které s ní mělo začátkem 20. let velmi špatné zkušenosti. Německý člen Rady guvernérů ECB Axel Weber je proti. Ministr financí Schäuble je urychleně hospitalizován. Prý kvůli alergii na nový lék. Dobrá.

Tímto krokem ztrácí ECB politickou nezávislost. Od této chvíli již nikdo soudný nebude věřit, že ECB neprovádí příkazy podle politické objednávky.

V reakci na oněch 750 miliard a pumpování peněz, které začíná hned ráno, euro během pondělního dopoledne posiluje, akcie rostou a riziková přirážka na dluhopisech PIIGS výrazně klesá.

Během pondělního dopoledne a úterý 11. května trhům ovšem postupně dochází, že „záchranný“ balíček je falešný a prázdný. Že Evropská unie nemá peníze. Že nákupy dluhopisů ze strany ECB jsou financovány nekrytými penězi. Že řecká platební neschopnost je jen asi o tři roky odložena. Že problémem EU – nejen Řecka – jsou příliš vysoké veřejné výdaje a strukturální nerovnováha, nikoli nějaký imaginární útok spekulantů. Že euro není vhodná měna pro velmi odlišné evropské ekonomiky. A že evropská integrace je ve své podstatě jen sestěhování nakažených pacientů na jeden velký pokoj.

Trhy nejsou dokonalé. Mají často velmi dlouhé vedení, řečeno bez obalu. Trvalo jim dlouho, než toto všechno konečně pochopily. Mnoho let. A nyní bude extrémně obtížné přesvědčit je o opaku.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

yara napsal(a):

Docela by mě zajímal trik nebo mechanismus když se nalije do ekonomiky nekrytých 750 mld.EUR aby se inflace nerozjela, jakým způsobem zabrání nebo zmrazí tyto peníze aby se nedostaly na trh a neovlivnily cenovou hladinu v eurozóně?! Zřejmě to budou zase triky na klávesnicích ECB a bank.
12. 05. 2010 | 22:16

kolemjdoucí napsal(a):

Pan Kohout je jak v tranzu, to je jeden blog za druhým.

Nejsem si jistý, že zrovna vy víte, co trh pochopil, a i kdyby to pochopil tak, jak si myslíte, tak že to tentokrát pochopil správně a ne špatně jako obvykle.
12. 05. 2010 | 22:26

Gerd napsal(a):

Pane Kohoute,
dobře nabroušená tužka, jeden blog za druhým, ale v podstatě záznam časového sledu událostí.
Drobná rada, až budete zase psát, že „záchranný“ balíček je falešný a prázdný, napište raději falešný, dutý a prázdný. Lépe to zní, jak od V.K.
K euru jen zopakuji, je to jen měna. Vliv na současnou situaci mají vlády těch zemí a jejich nezodpovědná hospodářská politika.
Protože tomuto problému se za vlád pravice nevyhýbá ani ČR, čekají ná PIIGS starosti.
Hezký večer!
12. 05. 2010 | 22:32

alesdrobek napsal(a):

yara - detaily neznám, ale sterilizace de facto znamená, že peníze se přečerpají z produktivních oblastí a ekonomik do neproduktivních. Což je zřejmě podle eurobankéřů výborný nápad.
12. 05. 2010 | 22:47

alesdrobek napsal(a):

Jinak musím výjimečně pana Kohouta pochválit, samozřejmě až na jeho tradiční mantru, že jedna měna se nehodí na mnoho různých ekonomik.
12. 05. 2010 | 22:49

Rumcajs napsal(a):

Dle mého se trhy chovají racionálně, stejně jako se chovaly hypoteční banky v USA.

Proč nepučovat (Za slušný úrok) i nesolventním,když ví, že to v nejhorším zatáhne někdo jiný?

Co je na tom nedokonalé ?

P.S.
Možná by bylo dobré, kdyby si národní státy EU mohly půjčovat na schodky SR jedině skrze ECB.
12. 05. 2010 | 23:25

hoven napsal(a):

p.kohout
pojem "trhy" je jenom synonymum pro "lidi, kteří jsou učastníci trhu"...samozřejmě ,že jsou "trhy" nedokonalé. to netřeba dokazovat ani na to poukazovat. nebo snad znáte dokonalého člověka??( kromě jirky paroubka)na každe burze na světě se většina investorů chová jako stádo. je to přirozené, je to lidské. divný by bylo, kdyby to bylo jinak. burza je 90% strach a chamtivost, pouze zbytek je racio. tak jako v každe lidské společnosti.
12. 05. 2010 | 23:30

hoven napsal(a):

doplněk,
tim sem samozřejmě myslel kratkodobou reakci investoru na nějaký podnět. z dlouhodobeho hlediska souhlasim s rumcajzem, že se trhy chovají racionálně( pokud do nich politici nezasahují)
12. 05. 2010 | 23:35

Gerd napsal(a):

Všechno je jednou poprvé. Řecko možná bude první stát vyhozený z EU. To až nebude možné nadále řeckou ekonomiku financovat.
A ČR bude hned druhý stát, pokud do té doby budeme mít stále v čele V. Klause.
12. 05. 2010 | 23:48

xx napsal(a):

Havel už objevil viníka všech těch potíží. USA a snaha o záchranu dolaru jako rezervní měny, který v této pozici doposud zdravé a silné EURO ohrožovalo.

Ach jo.
13. 05. 2010 | 00:00

Radek Pokorný napsal(a):

Amerika/FED takto kvantitativně uvolňuje už dva roky.
13. 05. 2010 | 00:15

snowfox napsal(a):

hoven

Jsem rád, že jste se aspoň naznačil obsah pojmu trhy. Podezírám některé diskutující, že si neuvědomují, že sami jsou, nebo snadno mohou být, jejich součástí a považují je za cosi zavrženíhodného.
13. 05. 2010 | 00:19

Suchec napsal(a):

Dnešní rozovor na ČT24 s bývalým makléřem Londýnské CITY, kter o tamním prostředí napsal i knihu byl velmi poučný. Tedy pro redaktora, který kladl otázky.

Pěkně popsal, co jsou lidsky zač tihle makléři a finanční "poradci".

Takže, až začnou zase moralizovat a poučovat, vzpoměňte, že oni potřebují hlavně vydělat, bez ohledu na dopady na okolí. Nothing else.
13. 05. 2010 | 08:38

JF napsal(a):

pan Kohout:

souhlas s panem alesdrobek.

Že by projev pana Camerona zabral ... ;-)
13. 05. 2010 | 08:40

Kuba napsal(a):

4yara:
Inflace se schovává poměrně obtížně. Nejdřív to zkusím svést na nenažrané bankéře, potom začnu nadávat na zlotřilé obchodní řetězce a velké prodejce, že i v krizi myslí jen na to jak svoje zákazníky oškubat co nejvíc a nakonec za to budou moci odbory svými nehoráznými platovými požadavky.
Inflaci to sice nezastaví, ale spoustu lidí to přesvědčí.
13. 05. 2010 | 09:23

Antonín Hrbek napsal(a):

Ne trhy, ale někteří ekonomovové mají často příliš dlouhé vedení. V létě 2008 (jak to utíká) tady někteří diskutující varovali před příchodem krize a upozorňovali, že ČR by se měla na ni připravit.
Pan Kohout v té době popřel, že by nějaká krize České republice hrozila a jako člen poradního týmu odsouhlasil rozpočet se 4% růstu HDP na rok 2009.
Pravdu má Suchec - zájmem "ekonomických poradců" je co nejvíce vydělat.
Je příznačné,že tito poradci jen radím, ale sami nepodnikají. A když neuspějí, tak jdou radit jinam, nejlépe nějaké politické straně.
13. 05. 2010 | 09:31

ciric napsal(a):

A co asi dělají již 2 roky USA pane Kohout?
13. 05. 2010 | 09:33

hovorka11 napsal(a):

Každý jasně vidí, že EURo s krizí Řecka nemá nic společného.
Dle mého se podvodu záměrně dopustili finančníci a ekonomové.
Politici si měli před vstupem Řecka do měny EUR zkontrolovat, jestli ekonomové nelžou jako např finančníci v USA a to se nestalo.
V různých odstínech se tyto snahy zkreslovat objevují i u nás. Velký problém je především u ekonomů a bank.
13. 05. 2010 | 09:53

Rejpal napsal(a):

Trochu problém je ale budoucnost. Vidím to černě. Paralela s minulostí je jasná a už nám tu chybí jen to snadné, národně-socialistické řešení všech problémů během pár let, a jsme v totální pr...
Ještě je stále čas tuto cestu odvrátit.
Škoda, že to téměř nikdo nechce.
13. 05. 2010 | 10:41

čáryfuk napsal(a):

Ano, státy mají doslova holé zadky a jsou až po uši v dluzích, ale stále tahají miliardy z rukávů jak králíky z klobouku - 45 mld, 110 mld, 750 mld, proč ne rovnou 2000 mld, 10 000 mld - stejně nic z toho nemají. Výsledkem stejně bude jen inflace.
EU zase současnou krizi s chutí využije pro další centralizaci a utužení moci. Je jedno co se ve světě děje, vždycky je to dobrý důvod pro další centralizaci. Roste ekonomika? Pak proto, že tu máme EU a je třeba její blahodárný vliv dále posílit. Je ekonomika v recesi? Protože EU nemá dost pravomocí a je třeba je posílit. Dříve či později se to stejně sesype.
13. 05. 2010 | 11:00

Al Jouda napsal(a):

Trochu nejasný poslední odstavec.Chybí tam tvrzení, o jehož opaku bude těžké trhy přesvědčit.
13. 05. 2010 | 11:00

Grandmaster napsal(a):

Diky trhu EU zostruje financne -politickou kontrolu.
Diky trhu zeme jako Portugal, Recko, Spanelsko nemohou dale zit nad sve pomery.
Povest o smrti eura je znacne prehnana.
Je to zacatek silnejsi EMU s vetsi influenci spolecne financni politiky.
Tedy:
Opet budou vsichni skeptikove EU och EMU sklamani (inkl. autora).
13. 05. 2010 | 11:02

hoven napsal(a):

snowfox
jojo, za všim jsou jenom lidi a jejich rozum a emoce.. a potvrzují se moje slova, kratkodobě po "zachraně" řecka euro začalo posilovat, nicmeně po odpadnutí euforie se trhy vrací k racionalitě a investoři postupně začínají chápat realitu. euro klesá.
13. 05. 2010 | 11:06

hovorka11 napsal(a):

Trhy nemůžou vše chápat. Musí počkat, čeho dosáhnou lobbysté finančních magnátů u vlád při sanaci zisků z daní obyvatel.
13. 05. 2010 | 12:10

vilček napsal(a):

Souhlas Hrbek! Pane Kohoute, kdy navrhnete ČR stejnou disciplinu a místo zdanění, jakou má Eesti?
Že by nejpotřebnější rady pro ČR byly polopravdy? Co po průseru
pravice poradíte Islandu?
13. 05. 2010 | 15:36

hovorka11 napsal(a):

Takhle končí finanční trhy nejenom v USA - plánovaným tunelem neoliberálních praktik:
http://byznys.lidovky.cz/na...
13. 05. 2010 | 20:28

kiki napsal(a):

Všichni víme co nejde, proč studovaní ekonomové nedělají něco, aby to šlo???? A vymlouvají se a dělají nepotřebné analýzy komentaře a kecy, které jsou nanic!!!! To umí každý!!! kdy jsou normální počty jako v rodině, logická pravidla a čestné jednání, Chce to jen vůli a řešení je snažší než si kdo myslí!!!! Ale UŽ!!!
14. 05. 2010 | 18:10

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy