Vlci, ovce a pošetilost mocných

19. 05. 2010 | 11:14
Přečteno 6054 krát
Evropská finanční krize nabízí řadu příležitostí milovníkům finančního černého humoru.

„Pokud jde o Řecko, problém je kompletně vyřešen,“ prohlásil například začátkem března 2010 italský premiér Romano Prodi. O pár týdnů později krize gradovala, ceny řeckých dluhopisů spadly o čtvrtinu a následovala záchranná operace v řádové hodnotě stovek miliard euro.

Do série tragikomických výroků by patřil i Joaquín Almunia se svým prohlášením, že eurozóna nezná žádné bankroty. Svým způsobem skvělý byl někdejší německý ministr financí Steinbrück v létě 2008: „Finanční krize je čistě americká záležitost, která se nijak nedotkne Německa a EU“. Anebo švédský ministr financí Anders Borg, který přirovnal finanční trhy k vlčí smečce: „Jestli smečku nezastavíme, roztrhá slabší země na kusy.“ Jemu zdatně sekundovala německá předsedkyně vlády: „Vlády musí znovu získat svou převahu nad trhy.“ Proboha. Tohle vážně Angela řekla? V její zemi měla vláda převahu nad trhy naposledy za Ericha Honneckera.

Zde přestává legrace. Škodolibé sbírání bludných výroků je jedna věc – ostatně mýlit se může každý, nejen politici. Z výroků ekonomů a finančních analytiků bychom také dali dohromady komickou sbírku. Jenže omyly politiků jsou na jiné úrovni. Ekonom může špatně předpovědět růst hrubého domácího produktu a analytik se „sekne“ třeba v předpovědi podnikových zisků. Jenomže ekonom alespoň ví, co to vlastně je HDP a jaké faktory jej ovlivňují. Analytik, i když se zmýlí, stále může mít slušnou představu o podnikové ekonomice. I špatně prognózující ekonomové mohou mít užitečné názory na hospodářství nebo podnikání.

Politici z NDR
Omyly a bludy politiků ovšem často budí dojem, že pocházejí z totálního nepochopení. Jako kdyby politici spadli z Marsu nebo dokonce z NDR. Evropští politici si kromě jiného vzali do hlavy, že existuje mezinárodní spiknutí spekulantů s cílem zničit euro. Soudí tak podle poklesu tržní ceny dluhopisů Řecka, Portugalska a dalších podobných států, podle poklesu kursu eura vůči dolaru a podle skeptických výroků mnoha ekonomů.

Ve skutečnosti ale nic z toho nesvědčí o existenci nějakého „spiknutí“. Tržní cena řeckých dluhopisů spadla o desítky procent prostě proto, že investoři dostali strach z platební neschopnosti. Proč dostaly trhy strach právě na jaře 2010 a ne dříve? Není náhlost paniky důkazem, že je organizovaná a cíleně vyvolaná? Samozřejmě není. Kdo zná způsob, jak trhy uvažují, ví, že podobné případy jsou naprosto běžné. Trhy často reagují davově. Dlouhou dobu mají jistý názor a pak jej za pár dní změní. Léta trhy věřily dobré úvěrové kvalitě řeckých dluhopisů. Pak náhle došlo ke změně polarizace názoru. Jen neznalec v tom bude hledat rejdy temných sil.

Finanční trhy tedy více připomínají stádo ovcí než vlčí smečku, které se politici tak bojí. Že trhy někdy náhle mění názory o 180 stupňů, vypovídá možná o jejich nedokonalosti a zmatenosti spíše než o jejich cílevědomé dravosti.

Jak spekuluje Soros
Zmatení evropských politiků může ovšem být způsobeno faktem, že existují i spekulanti, kteří jsou schopni aktivně „zaútočit“. V živé paměti je George Soros se svým útokem na pevný kurs britské libry v roce 1992. Takovýto útok má čtyři fáze: (a) akumulace, kdy spekulant nakupuje cílovou měnu; (b) otevření tzv. krátkých pozic – obchodů, které vydělávají na poklesu měny; (c) masivní prodej kumulovaných zásob cílové měny, který sníží její kurs a prolomí hranice kursového režimu; (d) uzavření krátkých pozic a realizace zisku.

K podobným útokům došlo v roce 1997 během asijské měnové krize i během české měnové krize. Malajský premiér Mahathir Mohamed se tehdy rozhořčil na „židovské spekulanty“. Nynější evropští politici nešli tak daleko, alespoň ne na veřejnosti.

Podstatné ovšem je, že spekulanti (ať již jakéhokoli původu) nikdy neútočí na zdravé měny a stabilní ekonomiky. Podmínkou je vybrat si měnu, jejíž kurs je uměle nadhodnocený a ukotvený v rámci chybného měnového režimu. Uměle nadhodnocená měna ekonomice neprospívá – lze ukázat na statistikách, že Soros v roce 1992 britské ekonomice ve skutečnosti pomohl, když ji osvobodil od pevné vazby na ostatní evropské měny!

Spekulativní úrok na asijské měny a českou korunu naopak znamenal zahájení série bankovních krizí v postižených zemích. Ale ani tentokrát nešlo o vinu spekulantů. Na vině byla pošetilost politiků, kteří zavedli chybný měnový režim a pobízeli banky k přehnané tvorbě úvěrů. Další díl viny nese neschopnost a zpozdilost centrálních bankéřů, kteří na spekulativní útok reagovali chybně.

Spekulanti, zejména organizovaní „vlci“, ekonomikám pomáhají: soustřeďují se jen na slabé kusy. Přitom zbytek stáda nutí k ostražitosti a disciplíně. Žádný spekulant neublíží ekonomice s nízkým státním dluhem, dobře fungujícími bankami a zdravou měnou. Evropské státy jsou ovšem z větší části těžce zadlužené a banky jsou zatíženy masou dluhů ještě více než státy. Pokládat euro za zdravou měnu dnes již nelze.

Provést spekulativní útok „Sorosova typu“ na euro dnes ovšem není možné, protože euro má volně plovoucí režim a tedy žádnou pevnou vazbu na cokoli. O Sorosovi je sice známo, že na pokles eura na jaře spekuloval, ale to by měla EU vítat: oslabení eura zlepší konkurenční schopnost vůči USA a Číně.

Hysterické výroky o „vlčích smečkách“ a „přílišné moci trhů“ jsou dokladem odborné neznalosti, ale také špatného svědomí politiků.

Pošetilost mocných
Politici mají důvod mít špatné svědomí. Při budování eurozóny se dopustili chyb, jejichž náklady se nyní zhmotňují do stamiliardových částek. Již zmíněný Romano Prodi vypráví, jak v roce 1996 přesvědčil Němce o vhodnosti přijetí Itálie do eurozóny. Při návštěvě bavorského venkova se rozhovořil, jak Italové budou kupovat německé mléko. „Když budete mít Itálii mimo euro, velká část německých exportů bude ohrožena,“ řekl tehdy Prodi.

Němci se nechali nachytat na hloupý, dvě stě let zastaralý merkantilistický argument a souhlasili s přijetím nejen Itálie, ale také ostatních zemí skupiny PIGS. Tehdejší kancléř Helmut Kohl viděl budoucí růst německého exportu (správně), ale nedošla mu jiná věc: že německý obchodní přebytek získá zrcadlový obraz v chronickém obchodním deficitu Itálie, Řecka, Portugalska, atd.

Chronické deficity obchodu a běžného účtu jsou přitom živnou půdou pro vznik finančních krizí. Každá ekonomika s dlouhodobou nerovnováhou jednou narazí. Jihovýchodní Asie narazila v roce 1997, EU naráží nyní. Kohl, Prodi a jiní vůdcové Evropy vytvořili v 90. letech společnou měnu, která měla budoucí nerovnováhy a krize obsaženy již ve svém genetickém kódu. Politické zájmy převládly nad ekonomickou racionalitou již jen proto, že evropští státníci tehdy neuměli racionálně ekonomicky myslet.

Odkud plyne tato neschopnost? Ne všichni politici jsou hloupí. Většinou však bohužel mají právnické vzdělání nebo zkušenost zákonodárce. Proč bohužel? Ekonom studuje lidské chování a odvozuje obecně platné zákonitosti. Naopak právník se na zákony dívá jako na konstrukci, kterou člověk vytvořil a kterou může téměř libovolně měnit. (Zákonodárce se někdy cítí jako majitel vesmíru.) Právník má zkrátka sklony se i na ekonomii dívat jako na soubor norem, které podléhají společenské smlouvě.

To je chybný pohled. Ekonomika je systém, který má své objektivní zákony popisované ekonomií. Ty nelze měnit na základě libovůle zákonodárců, podobně jako nelze měnit gravitační zákon. Nerespektování ekonomických zákonů je snazší než v případě fyzikálních zákonů: jejich fungování je „měkčí“, podobně jako v animovaném filmu, kde kocour Tom ještě chvíli ve vzduchu běží poté, co pod ním spadl most. Nakonec se ale ekonomické ignoranství vždy projeví. Náraz pak bývá tvrdý.

publikováno v Lidových novinách 17. 5. 2010

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JC napsal(a):

Kohoute, zase bude peří lítat až se vlčí smečka zakousne.:-)))
19. 05. 2010 | 11:31

Jirka H napsal(a):

Fajn článek pane Kohoute. Díky
19. 05. 2010 | 11:54

jarpor napsal(a):

Dobrý, moc dobrý... pane Kohout.

Co dodat - nic. Vše bylo řečeno. Dle mého - dostatečně "laicky", takže i se "selským rozumem" by mohli chápat a bez snížení odborné erudice autora...

Dobře napsané...
a nejen závěrem :

"Nerespektování ekonomických zákonů je snazší než v případě fyzikálních zákonů: jejich fungování je „měkčí“, podobně jako v animovaném filmu, kde kocour Tom ještě chvíli ve vzduchu běží poté, co pod ním spadl most. Nakonec se ale ekonomické ignoranství vždy projeví. Náraz pak bývá tvrdý."

JC

Taky jsem zvědav, s čím v tlamě přiběhne vlk... :-) jen co si přečte jakéhosi nýmanda Kohouta...
Traktát nebo něco kratšího ?
Sázím na traktát... a Vy ?

Hezký den
19. 05. 2010 | 12:03

Ládik napsal(a):

Já na krizi kašlu. Není moje. Ať se starají ti, co víc prožerou, než vyrobí. Ale ne na můj účet.
19. 05. 2010 | 12:09

Tencokida Hnuj napsal(a):

"Ekonomika je systém, který má své zákony popisované ekonomií. Ty lze měnit na základě libovůle spekulantů a vládnoucích elit, podobně jako lze měnit dluhy na zisk. Nakonec se ale ekonomické ignoranství vždy projeví. Náraz pak bývá tvrdý."

Nezbývá než souhlasit.
19. 05. 2010 | 12:09

voroshilov napsal(a):

Sama agitka liberalu-neoconu,"chicagska"skola-zadna regulace,zadne vmesovani politiku a vladnich ekonomu,zadny statni podnik-jenom bezbreha privatizace,beztrestne drancovani prirodnich zdroju a stale vetsi zadluzovani obcanu a statu,to je hlavni myslenka Kohoutu!
O tom k cemu to vede je dobre videt na vyvoji cele polistopadove ekonomiky nejenom v Cesku,ve vsech zemich postkomunictickeho bloku a,svete div se,v samotne USA!
19. 05. 2010 | 12:12

voroshilov napsal(a):

Ladik:
Ti co vic prozerou, nez vyrobi-zerou prave na tvuj ucet,pokud jsi to jeste nepochopil!
19. 05. 2010 | 12:15

Tupelo napsal(a):

Pane Kohoute, Steinbruck se nejspis moc nemylil, vzdyt recka (evropska) financni krize ma jiny puvod nez financni krize americka.
O tom ze existuji spekulanti tedy nikdo nepochybuje - vy je povazujete za uzitecne (cisti stado), me pripadaji absolutne nanic - nevytvareji zadne hodnoty, pro spolecnost nejsou nicim uzitecni. A k teoriim, ze si vybiraji nejslabsi jedince, no nevim, pokud bude predatoru vic (v nasem pripade se spoji spekulanti s nejsilnejsim zazemim) troufnou si i na vetsi korist, protoze jim muze vynest vetsi zisk. Samotna lvice si na slona netroufne ale kdyz je jich vic - zrovna nedavno jsem videl porad, ve ktere slona dostala smecka lvic. A spekulovat se da na hodne veci, kdyz se stanem cilem utoku i jinak zdrava banka a klienti si z ni budou vybirat penize, nemusi prezit (a bez pomoci asi neprezije).
Z vyse uvedenoho vyplyva, ze vec vidim tak, ze vse co zabrzdi cinnost spokulantu, kteri nicim neprispivaji, je vitana.
Predposledni odstavec z kapitolky 'Jak spekuluje Soros' je vyzivny, v prvni vete napisete ze spekulaci na Euro Sorosova typu neni mozna abyste v druhe vete napsal ze sam Soros proti Euro spekuloval. :))
19. 05. 2010 | 12:16

Ládik napsal(a):

Klimente Jefremoviči,
ti žerou z talířů svým dětem a kácí lesy vnuků. Já momentálně průběžně platím důchody a špitály.
19. 05. 2010 | 12:23

JC napsal(a):

jarpor,
Nechám se překvapit
19. 05. 2010 | 12:26

voroshilov napsal(a):

Chvalit Sorosa,nejodpornejsiho a nejpodlejsiho spekulanta moderni doby by melo bejt trestne podle zakona(mluvim vazne).
Malajsky premier naopak pozdvihl svoji zem na nebyvaly,muzete tomu neverit ale Malajzie je uz 10 let nejvyspelejsi zeme v Asii temer jako Singapur!
19. 05. 2010 | 12:27

Lukáš Bušina napsal(a):

Ujde, ale měl jste zůstat u obrázků

"V rámci české ekonomiky bude možná ještě horší než recese z konce 90. let. Tehdy šlo o pád starých státních podniků – tentokrát budou krachovat nové firmy vybudované pomocí investičních pobídek. Ukáže se, jak krátkozraká a chybná byla vládní politika, která dotovala zisky zahraničních firem zaměstnávajících zahraniční dělníky na českém území. Bublina českého hospodářského růstu nafouknutá dotacemi a nezdravou úvěrovou expanzí v roce 2009 praskne."

Aneb Kohout předloni...
19. 05. 2010 | 12:29

Jirka H napsal(a):

Tupelo: Spekulovat na pokles lze jen na nadhocená aktiva. Pokud je fundament silný, tak se spálí i Soros. Já mám za to, že to Kouhout napsal celkem jasně...

A s tím "nevytvářením" hodnot je to taky trochu složitější. Na podvody v účetním Wordlcomu taky nepřišel žádný regulační úřad. Nejprve jeho akcie začal obchodovat na krátko jeden odvážný investor, a vyšlo mu to. Ukázalo tak, že král je nahý. Až potom se regulátor probudil a šáhl Wordlcomu hlouběji do knih. Možná, kdyby ty wordlcomácké papíry začal někdo šortovát dřív, tak by se na ten podvod přišlo dřív a zachránilo by se tak víc peněz.
Nic proti finančnímu dohledu a pevným pravidlům, ale nehledal bych spásu jen v narůstající regulaci. To často hraje na ruku jen velkým, kteří mají dost peněz na právníky a zároveń je to chrání před menšími, a často i lépe hospodařícími, konkurenty.
19. 05. 2010 | 12:41

Jmelí napsal(a):

Tupelo:
Spekulovat na pokles se nerovna spekulativnimu utoku... Na pokles Eura v posledni dobe spekuluje kazdy rozumny obchodnik.
19. 05. 2010 | 12:44

jarpor napsal(a):

Jen na dokreslení... k textu autora a okamžitých dopadech kroků ještě jen debatovaných...

http://www.ct24.cz/ekonomik...

http://www.ct24.cz/ekonomik...

Hezký den
19. 05. 2010 | 12:50

scientist napsal(a):

Tleskám!
Skvěle předvedený důkaz, že ekonomie jako věda skončila ve slepé uličce hurá-positivismu z 19. století a od té doby se z místa nehnula ani o píď.

"Ekonom studuje lidské chování a odvozuje obecně platné zákonitosti."

Za takové pojetí sociálních věd se v jiných oborech v lepším případě člověk vystavuje posměchu či soucitu, pokud se tím rovnou neodepíše do skanzenu nepoužitelných.

Mimochodem, užít v jedné úvaze popis jednání lidí jako racionálních a zároveň iracionálních bytostí, aniž by to u autora vyvolávalo potřebu se s touto klasickou nesrovnalostí ekonomie jakkoliv vyrovnat, to chce hodně velkou dávku nevšímavosti k základním "zákonitostem".
19. 05. 2010 | 12:53

Čochtan napsal(a):

Dobrý, pane Kohoute, opravdu dobrý.
Některé ekonomické zákony jsou i přírodními zákony.
Například: "zadarmo ani kuře nehrabe".
Přírodním zákonům ani politik neporučí. Může to sice zkusit, ale bude mu to h...o platné.

Státy jsou něco jako velké rodiny. Když rodina šetří (má menší výdaje než příjmy) a pak si koupí auto a na polovinu si půjčí, pak je to něco jiného než rodina, který vydělává tak akorát na chleba s máslem, a na uherák a kaviár si každý měsíc půjčuje. Půjčili byste takové rodině ?

Řecko je ta druhá rodina.
19. 05. 2010 | 13:00

JC napsal(a):

jarpor,
Německo zjistilo, že nevlastní utržené slucháto
Tak zakázalo prodej na krátko:-))
19. 05. 2010 | 13:02

Taoiseach napsal(a):

Pvel Kohout

"mýlit se může každý, nejen politici"
Svatá slova.

"spekulanti (...) nikdy neútočí na zdravé měny a stabilní ekonomiky ... Evropské státy jsou ovšem z větší části těžce zadlužené ... Pokládat euro za zdravou měnu dnes již nelze."
"Provést spekulativní útok 'Sorosova typu' na euro dnes ovšem není možné, protože euro má volně plovoucí režim..."
"O Sorosovi je sice známo, že na pokles eura na jaře spekuloval, ale to by měla EU vítat: oslabení eura zlepší konkurenční schopnost vůči USA a Číně."
Tomu tedy říkám švédský stůl ! Každý si může posloužit, čím chce:
- spekulanti můžou útočit na euro, protože je nezdravé
- ale přitom útočit nemůžou, protože je plovoucí
- a přitom tyto útoky můžou eurozóně jenom pomoci...

Budu se muset odebrat do příslušného zařízení a tam se pokusit to nějak rozchlastat - :)
19. 05. 2010 | 13:04

Jozef napsal(a):

Tak teda neviem,ake ma mudry autor ako odborny poradca osobne skusenosti s blbymi politikmi.

Ale v zapadnom svete to zvykne fungovat tak,ze politicke programy a konkretne politicke kroky su sledovane vplyvnymi odbornymi gremiami a akykolvek vyznamny pocin naraza na tvrde oponentury.Aj odborne aj politicke.
Normalne vykonny politik si nedovoli ulet,ktory neobhaji pred silnymi zaujmovymi a odbornymi gremiami.Pravda,autor zije v dost uzavretom medialnopolitickom protektorate,preto tie formulacie.

Autor nejak neberie do uvahy ani taku konstantu,ze v mnohych situaciach je najvyssou povinnostou politika len zatlkat,zatlkat a zatlkat.
Logicky preto psou povinnostou analytika je analyzovat,varovat,predkladat varianty riesenia problemov.V zaujme subjektu ktory ho plati,resp.subjektu,na ktorom mu zalezi.

Donedavna to zial fungovalo tak,ze analytici s pristupom do medii boli povinni unisono hlasat tezy ideologie schvalenej geniami typu Soros.
Vysledky sa museli dostavit.V centre moci, v jeho europskom protektorate a paradoxne najmenej v ostatnom svete.

Vykrik,ze treba porazit trhy je samozrejme teraz este trapny.Geniovia Wall Streetu povysavali USA, Europu i inu periferiu,nechali si darovat politikmi miliony milionov - a ide sa dalej po novej koristi. Za blahosklonnej podpory este stale funkcnych medii a ich osvedcenych analytikov.

Paradoxne bolo by mozno lepsie,keby staty Europy neintervenovali proti zralokom.
Grecko nemohlo splatit trhami tolerovane a vnucovane dlhy,kto nevladze dostava smrtelnu ranu este vyssimi urokmi.Straty by si odpisali viacere ine staty investujuce do Grecka a obchodujuce s Greckom.A tie staty spolu s celou eurozonou a zavislymi ekonomikami okamzite by celili rovnakym utokom - a za chvilu by Europa bola na zemi.A po nej Amerika.A po kratkej agonii by sme sa zbavili zralocich trhov a znovuobnovili fungovanie spolocnosti na racionalnych zakladoch.Ing.Schlimbach ponuka prvu pomoc aj na tychto blogoch.

Teraz budeme musiet este nejaky ten mesiac cakat.Drzat si palce,aby tragedii a krvi bolo co najmenej.
19. 05. 2010 | 13:19

alesdrobek napsal(a):

scientist - ekonomická věda, alespoň ta mainstreamová, ustrnula spíše v tupém pozitivismu 40. let 20. století.

A ekonomie není tak úplně společenská věda. Skutečně v ní platí jisté obecné zákonitosti. Ty jsou sice "měkké", jak se píše v článku, protože vyplývají z lidských behaviorálních vzorců, které přece jen mají jistou "vůli", přesto ale platí a nelze je "odzákonit" pryč.

A debata o racionálním/iracionálním je IMO totálně neužitečná, protože žádná použitelná definice toho, co to je "racionální" pokud vím neexistuje. Je to umělý konstrukt, který akorát kalí vodu.
19. 05. 2010 | 13:21

Tupelo napsal(a):

@Jirka H: Kohout to sice napsal jasne, ale otazkou spis je, jestli je to pravda :). A poklesnout mohou i podhodnocena aktiva, sice mene pravdepodobneji (a s mensim ziskem pro spekulanta) ale mohou. Co kdyz Cina na nejaky cas podhodnoti uz ted podhodnoceny Juan, jen aby poskadlila USA (treba za vyzbrojhovani Taiwanu)?

S tou moznosti silnejsich obstarat si lepsi pravniky souhlasim. Bohuzel. Resenim (netyka se jen bankovnictvi, ale obecne vseho) by mohla byt regulace trhu takovym zpusobem, aby se zabranilo vzniku takovych kolosu (a zaroven posileni trestu za kartelove dohody). Vyhoda by byla treba v tom, ze kdyby klekla jedna mensi banka, neodskace to pulka statu jako v pripade mamutich.

@Jmeli: je to lavina (stadovitost, jak pise p. Kohout), cim vic lidi zacne spekulovat na jeho pokles, tim spise Euro poklesne. Dav puvodnich spekulantu strhne cim dal vetsi pocet lidi (kteri uz nespekuluji, ale jen se snazi zachranit uspory), ti strhnout dalsi a dalsi - snad by to slo nazvat jako pozitivni zpetnba vazba.
19. 05. 2010 | 13:24

hovorka11 napsal(a):

Slabý článek, odporující řadě faktům.
Pan Kohout opět vyjímá co se mu nehodí a zvýrazňuje a dělá zkratky v tom, co se mu hodí.
19. 05. 2010 | 13:26

alex_de_large napsal(a):

Pekne. Po dlouhe dobe neco opravdu ctiveho. Doufejme, ze to snad alespon nejaky ten "pravnik/zakonadarce" precetl, pochopil a trochu se poucil.
19. 05. 2010 | 13:31

Lubas napsal(a):

Ještě malá poznámka ke spekulantům. 1)Představa, že spekulant je jakýsi agresor, který se ráno probudí a řekne dneska je pěkný den to bych mohl zaútočit na euro (dosaď co se ti zlíbí), je lichá. Na trhu každý sleduje zisk, proto spekuluje tam kde cítí slabost, tedy tam kde cítí zisk.
2)Každý úspěšný spekulat má kvalitní money management. Tzn. že v případě kdy se trh obrátí proti němu, ví kdy přijmout ztrátu a uzavřít otevřené pozice. Každý kdo tento money management nemá nebo ho má slabý dřív nebo později příjde o svůj kapitál. To je jeden z nejdůležitějších důvodů proč 90% lidí přichází na kapitálových trzích o své peníze. Jen tak na okraj poznámka: Vemte jed na to, že i takový spekulant jako Soros uzavřel co do počtu daleko více ztrátových pozic než těch ziskových. Vtip je v tom uznat, že se mýlím a ze strátové pozice vyskočit dřív než vyroste do obludných rozměrů. Pak tu je pár ziskových, které naopak nechal do těchto obludných rozměrů vyrůst a o těch se píše v novinách a Sorosovi se nasazuje psí hlava.
Myslím, že pan Kohout chtěl svým článkem jen říci, že EU se chová jako ten spekulant co nemá, žádný money management a je přesvědčený, že trh který jde proti němu, porazí. To je jistě dobrá zpráva pro spekulanty neboť tak velkýho hejla na oškubání jako je EU nemají zase tak často.
19. 05. 2010 | 13:35

Davis napsal(a):

hmmm.... ani jsem nevedel, ze italskym premierem byl pred dvema masici Prodi :))) Ja myslel, ze Berlusconi :)))
19. 05. 2010 | 13:44

voroshilov napsal(a):

Aaa,kdo tu porad pise o zakonistech?Ja vam ukazu par zakonitosti,teda ukazu ne Ja a nejaky dedek Karl Marx,to je jeho nejdulezitejsi tezy:
Kapitalista plati podnajemne osobe ne za PRACI,ale za PRACOVNI SILU,z toho ma VLASTNI ZISK
Cilem kapitalistickeho systemu je ZISK a nic jineho
Hlavnim zakonem kapitalisticke vyroby je spekulace cen kolem zisku(ruka trhu)
Hlavnim rozporem kapitalismu je SPOLECENSKY princip vyroby a SOUKROME rozdelovani a privlastnovani zisku-dnesni pravo nahle privlastnovat veskery zisk a ztraty predhazovat spolecnosti
Kapital pujde na jakykoliv zlocin kvuli zisku 300%

Verne jako Evklidova geometrie nebo teorie Newtona,pokud bude existovat kapitalismus!
19. 05. 2010 | 13:45

jarpor napsal(a):

Lubas

Přesné, velmi dobrá poznámka... !

Hezký den
19. 05. 2010 | 13:53

Lubas napsal(a):

Pro Voroshilov.
Ano máte pravdu už dědek Marx poznal, že praconí síla je svého druhu zboží a pracující jde toto zboží prodat na trh práce za účelem realizace zisku. Čím šikovněji jí prodá (princip spekulace) tím lépe (vyšší mzda). Podle vašich příspěvků soudím, že realizace zisku je pro Vás cosi nemravného. Nechcete se mi přihlásit, takového pracanta co dělá zadara bych bral. Ono to, ale bude trochu jinak že? Cizí zisk je nemravný, do mého zsku ti nic není.
19. 05. 2010 | 13:56

JC napsal(a):

Lubas,
Ta poznámka na konci o EU-hejlovi je dokonalá .-)))))
19. 05. 2010 | 14:01

voroshilov napsal(a):

Lubas:
U mne nemravni zisk neexistuje,ja sam jsem kapitalista a vykoristovatel(i kdyz hodne velkorysy)to je v necem jinem-ja sam sebe povazuji za vyssi kastu lidi,neco jako superhrdinove v komiksu,mravni integrita by brzdila muj rozvoj a moralka by mi branila ziskat jeste vic,ale mam svuj kodex cti-je mi lito chudaku ktere jsou okradani od Jinych,proto to pisu,da se rict ze jsem na strane utlacovane tridy:-)
19. 05. 2010 | 14:06

jarpor napsal(a):

hovorka 11

"Slabý článek, odporující řadě faktům.
Pan Kohout opět vyjímá co se mu nehodí a zvýrazňuje a dělá zkratky v tom, co se mu hodí.

Replika plná nezpochybnitelných argumentů...

Hezký den
19. 05. 2010 | 14:15

Tupelo napsal(a):

@Lubas: zkusme si tedy trochu zaspekulovat :). Samozrejme ze nejde o to ze se nekdo vzbudi a zautoci na Euro. Sam by to nezvladl ani sam Soros :), ale co kdyz je takovych silnych spekulantu vic - ta oskubana slepice EU je docela slusna korist na rozdeleni. A co kdyz je na tomtez zainteresovany i nekdo jiny - treba americka vlada. V dobe, kdy jeji ekonomika byla postizena krizi, kdy valky ji odcerpavaji znacne mnoztvi penez (ktere si potom same tiskne na nakup dluhopisu, ktere sama vydava (viz. nedavny rozhovor na aktualna - polozka ostatni ;))) a nechce je vzdat, v dobe kdy na opacne strane soucasne(!) symbiozy je Cina, znacne nevypocitatelny partner, v dobe kdy upada americky politicky vliv, v dobe nedavno minule, kdy to s dolarem jako rezervni svetovou menou nevypadalo nejlip. Pred nedavnem americka vlada lila ohromne mnozstvi dolaru na zachranu krachujicich bank (socializuje ztraty), coz ukazuje ze za jistych okolnosti k tomuto sektoru ma hodne blizko. Mozna ze by pro americkou vladu nebylo od veci znovu trochu podporit trh ve svuj prospech - kdyby spekulace Sorose a spol na pad Euroa nejak nevysly, treba je tam hluboko uvnitr nejaka pojistka pro podobnou socializaci ztrat, jako prve, v dobe hypotecni krize.
19. 05. 2010 | 14:24

Gerd napsal(a):

Pane Kohoute,
dnešní blog celkově dobrý, přehlédněme pár logických nesrovnalostí.
ale měl bych výhradu, že při výběru výroků hodných zapamatování jste nezabrousil do domácích řad. Páně Topolánkovy a Kalouskovy výroky "ostrůvek stability v moři krize", "budeme růst pomaleji", očekávám "kladnou nulu" nebo samotný rozpočet obhajovaný do posledního dechu (největší schodek státního rozpočtu od 1990) opravdu stojí za zvěřejnění.
Ani Topolánka ani Kalouska nelze podezřívat z právnického vzdělání a mám obavu, že kromě tlachání nic jiného neumí (takoví týpci jsou ale i v ČSSD, např. Stanislav Gross nebo Bohuslav Sobotka). Taktéž nejsou oba pánové dotčeni ekonomickými modely, u jednoho je dokonce podezření, že je "falešný, dutý a prázdný" - a zřejmě je. Přesto dokázali zplodit nejmizernější státní rozpočet za posledních 20 let. Čím to je? Kromě znalosti základních ekonomických modelů (pro ně mají poradce a analytiky) jim úplně chybí selský rozum. V pohodlném státním zaměstnání bez osobní odpovědnosti ztratili jakoukoliv orientaci, morálku a odpovědnost v tržním prostředí.
Všem 200 současným poslancům a 81 senátorům, profesionálním politikům, by prospěla politická pauza a život ve skutečném tržním prostředí.
Hezký den všem
19. 05. 2010 | 14:53

Jirka H napsal(a):

Tupelo: Myslím, že jste vedle. Američané na poklesu eura nic nezískají, naopak, zdraží se jim export do Eurozony a zároveń se zvýší import z Evropy.
19. 05. 2010 | 15:02

Lubas napsal(a):

Pro Tupelo.
Jistě můžete mít pravdu ve všem co jste napsal. Ostatně s těmi vydavánými penězi a nákupu vlastních dluhopisů je to v EU stejné jako v Americe(nákup řeckých dluhopisů ECB). To jsou přesně ty informace, které Sorose zajímají někdy se jim říká fundamentální. Vyhodnotí jak silná příp. slabá tato opatření jsou a rozhodne se zda cena aktiva v tomto případě EURA na trhu odpovídá příp. neodpovídá. Druhý faktor který musí vzít v úvahu je jaká je nálada na trhu tzn. co si myslí většina velkých hráčů na trhu. Sem by se asi dalo zahrnout to co jste napsal o touhách Ameriky si trochu pomoct na úkor EU. Výslednicí celého zkoumání je rozhudnutí spekulovat na pokles nebo růst. Ve finále ale nakonec trh sám určí tu správnou cenu, protože vždy platí starý dobrý zákon nabídky a poptávky. Tzn. abych mohl něco za danou cenu prodat musí existovat alespoň jeden obchodník který ještě za cenu koupí. Pakliže neexistuje trh se obrací a klesá. Platí to samozhřejmě i opačně. Při nabídce ke koupi za nízkou cenu musí existovat alespoň jeden kdo je ochoten prodat. Jsou lidé a já k nim patřím, kteří věří, že trh dokáže najít sám tu správnou cenu. Tj. věřím na neviditelnou ruku trhu alespoň v případě kapitálových trhů určitě. Nikomu, ale neupírám názor na to, že neviditelná ruka trhu je blbost. Je to jeho vidění světa skrze regulace, protekcionismus atd. Po nějkou dobu vše může fungovat velmi dobře se skvělými výsledky, ale nakonec si trh stejně najde rovnovážnou polohu skrze zákon nabídky a poptávky.
19. 05. 2010 | 15:10

Trégl napsal(a):

Mě by spíše zajímal důvod demise guvernéra Národní Banky, než co jiné teoretizování o euru. Moc by mě zajímaly skutečné důvody jeho demise.
Pan Kohout by snad mohl mít více informací, které by nám pustil, ovšem kdyby mu to odvaha dovolila. Nějaké povšechné teorie bez konkretních výsledků správných rozborů, tak toho je schopen kdejaký skoroekonom amatér sedící u pivka s mudrlanty.
Pan Kohout je jen ekonomický literát než skutečný expert. Koneckonců si sám o sobě napsal, že je ekonomický beletrista. Tak to jsme tady asi všichni. Kecat o ekonomii to jde. Hospodařit(nezaměňovat s hospodou), tak to už je daleko horší. Dostat stát na vyrovnaný rozpočet, to bude gigantický úkol pro další generace, protože ty současné giganticky prožraly jejich budoucnost!
19. 05. 2010 | 15:18

scientist napsal(a):

ales drobek, zdravím.

-předesílám, že vím, že ekonomií je mnoho, tedy že se najdou směry, jenž tu s tou tupou mainstreamovou nemají nic společného. Zaplaťbůh!

-ekonomie je společenská věda a to zcela nevyhnutelně, neb se zabývá lidským jednáním. Akorát že stále trpí nemocí, kterou byla postižena dříve i část sociologie - snaha přiblížit se přírodním vědám (a to spíše ještě jejich zidealizované představě). Ekonomie se z toho dosud nevymanila. V 19. století v Británii byla ekonomie pod obrovským tlakem ze strany papalášských vědců sdružených v Královské společnosti. Tu ovládali konzervativci. Ekonomové, kteří se snažili tuto novou vědu etablovat, v té době prosazovali reformy pomáhající chudině. Jejich návrhy však byly vůdci anglické akademie napadány za to, že jsou nevědecké - jenže to nemělo s vědou co dělat. Co udělali ekonomové, aby tento zápas o prestiž i o pozice neztratili? Přitvrdili jako nikdo jiný v pozitivismu - aby se obhájili. Občas jsou důvody k dlouhotrvajícím fenoménům v podstatě "banální" :)

-ad zákony: většinou jsou "zákonitosti" lidského jednání tak obecné, až přestávají být zajímavé, respektive jsou nepoužitelné pro přesné pochopení konkrétních případů. To je zásadní důvod, proč pomocí nich toho moc předvídat nelze - a proto to nejsou zákonitosti v pravém slova smyslu. Kdyby to možné bylo, pak se tu ani Kohout nemusel několikrát ztrapnit svými brilantními "předpověďmi". Např. sociologie umí naformulovat řadu takových obecností, ale jaxi v tom nevidí smysl vlastní práce.

-postulování racionálního aktéra jako neužitečná debata? Nesouhlasím :) Bavíme se tu přeci o vědě, která z této chiméry udělala jeden ze svých základních výkladových schémat.
Můžete mrknout do Bourdieho v českém vydání. Teorie jednání, kapitoly Scholastické hledisko + Paradoxní podstata mravnosti+ Je možný nezištný čin? Ta poslední je inspirativní, je dostupná tady, ale jsou tam zásadní překlepy. Je to jeho přednáška, esej.

http://tucnak.fsv.cuni.cz/~...
19. 05. 2010 | 15:43

JC napsal(a):

scientist,
Aniž bych chtěl rušit vaše kruhy,
já bych řekl, že ekonomie je jen jedna. Mnoho je jejich vykladačů.
19. 05. 2010 | 15:52

Tupelo napsal(a):

@Jirka H: ja myslel jeste vys -> nejen oslabeni Eura ale primo jeho zruseni. Spojenym statum odpadne jeden konkurent, plno malych men nebudou dolar tak ohrozovat. Navic se tem co si zaspekuluji dnes proti Euru bude spekulovat lip zitra proti malym menam. ;)

@Lubas: dobra, ale potom nastava otazka nakolik se Soros rozhoduje sam a nakolik je tam vliv americke administrativy. Prosli by mu (a kolegum z Wall Streetu) spekulace proti dolaru? Spis to me (spekulativni ;)) podezreni, ze v utoku na Euro jsou i politicke zajmy, posiluje.
Tim vlastne narazim na Vasi tezi ze rozhoduje trh - ja myslim ze to v soucasnem propojenem svete neni mozne, ze v pripade hracu, kteri tuto hru hrat nechteji (Cina napr.), se do trhu dostavaji rozhodnuti i netrznich hracu (politiku).
Ale hlavne - podivejme se kam se dostal financni trh - do oblasti kterou musi nekdo leta studovat aby se v ni vubec trochu zorientoval. Kde jsou veci, ktere se nedaji vysvetlit jednou, dvema vetami. Pritom by to melo byt jednoduche, presne jak rikate - nabidka x poptavka. Kdyby slo o uzavrenou komunitu, budiz, at si financnici mezi sebou hraji vymyslenim novych a novychproduktu, ale zde jde o zalezitosti, ktere se tykaji podstatn ecasti zivota vsech obyvatel planety. Proto si myslim ze tyto hratky by mely byt pod maximalni kontrolou.

Nic proti trhu, myslim ze jde o skvelou vec na lokalni urovni (pocet cukraren ve meste, ceny reznika na vesnici), ale od jiste urovne - specifikoval bych od urovne, kterou nemuze dosahnout treba 60% lidi, je podle me potreba byt opatrny. Trh pote zacne generovat vetsi a vetsi jednotky, ktere se nakonec mohou vymanit i kontrole jednotlivych statu.
19. 05. 2010 | 15:54

Taoiseach napsal(a):

Jmelí

"Spekulovat na pokles se nerovna spekulativnimu utoku... Na pokles Eura v posledni dobe spekuluje kazdy rozumny obchodnik."

Z formulace pana Kohouta:
"O Sorosovi je sice známo, že na pokles eura na jaře spekuloval, ale to by měla EU vítat: oslabení eura zlepší..."
ovšem vyplývá, že Soros ten pokles způsobil (nebo k němu alespoň rozhodujícím způsobem přispěl), takže z jeho strany nešlo jen o využití situace, jako je tomu u "každého rozumného obchodníka".
19. 05. 2010 | 16:19

hovorka11 napsal(a):

Jarpor, lubas
Už jsem hodněkrát upozorňoval,
že trhy musí fungovat na základě průhledných vztahů a jasně definici co kupují, co prodávají s právním dopadem na podvodníky. Tak to zatím nefungovalo!!! Největší problém jsou podvody a zkreslené informace, které beztrestně mohli finanční spekulanti generovat a získávat na základě podvržených informací od lidí peníze: http://byznys.lidovky.cz/na...
Nikdo by neměl zapomínat na krizi,tunely a podvody v roce 1997 u nás - poučení se z toho moc nevzalo. Dá se říci, že podvody bez trestu se zase opakují:
http://www.stream.cz/video/...

Vzpomínám si na to, jak banky u nás byly opatrné, nechtěli půjčovat ale na nátlak MF Klause začali půjčovat na "podnikatelské záměry". V praxi se stačilo s někým v bance dohodnout a své vědomosti ohodnotit v hodnotě mnoha miliónu jako vklad do vlastní firmy- bylo to děsivě absurdní. Politici v EU nezajistili prověření Řecka a jejich ekonomických spekulantů a to byla jejich chyba.
Fakticky to, co se vyčítá Evropě se dělá obdobně i u nás. Krmí se finanční instituce snížením sazeb půjček Od ČNB. Banky se tím dostávají k levným úvěrům z daní lidí a ozdravují se drahými úvěry obyvatelům a jejich pokotním navyšováním bez včasného oznámení ! Navíc- jejich zahraniční managament bohatne na neúměrně drahých službách bank u nás, které nemají obdoby v okolních státech. Tímto netržním protekčním postupem získávají "důvěru trhů" a bohatnou (zisk bank v ČR v době krize a propadu výroby strmě stoupal). Vše je umně zdůvodněno, že se tak musí dít, aby jsme měli "důvěru investorů".
Přes řvaní našeho prezidenta proti protekcionismu EU není slyšet, že u nás se to děje obdobně s rozdílem tím, že se vymýšlí, jak zachovat nekonkurenční prostředí finančních praktik a vymýšlejí se dotované soukromé fondy, stavební spoření a pod. Funguje to jako letadlo - a Kohout mlčí.
Žádná velká banka nesmí u nás padnout, ať bude hospodařit jakkoliv špatně- protekcionismus a porušování tržních principů zcela jasné !!! Donuťte pana Kohouta ho, ať se k tomu vyjádří, jestli má odvahu do toho jít, rád budu polemizovat...
19. 05. 2010 | 16:21

hovorka11 napsal(a):

Ještě k EU:
Případným zrušením společné měny by se k lepšímu moc neudálo. státy které krachují by krachovali, státy schopné by si vedli nadále dobře. Celkově by to znamenalo krach boje proti spekulantům a mezi prvními postiženými by jsme se jako slabý stát asi dostali my. Posílila by se moc politiků u nás a celkově by se oslabili vyhlídky společného trhu. Neměli by jsme nikdo sílu vzdorovat diktátu silných ekonomik Asie Indie, Brazílie, USA.
19. 05. 2010 | 16:31

jarpor napsal(a):

hovorka 11

"že trhy musí fungovat na základě průhledných vztahů a jasně definici co kupují, co prodávají s právním dopadem na podvodníky. Tak to zatím nefungovalo!!!"

Nějaké konkrétnější příklady by nebyly ? Vy máte za to, že ti kdo se pohybují na finančních trzích "neví co kupují a co prodávají" ? Hmm...

"Nikdo by neměl zapomínat na krizi,tunely a podvody v roce 1997 u nás - poučení se z toho moc nevzalo."

Nemýlím-li se, píše se rok 2010 a zde je blog o Euru a rozhodnutích jistých představitelů eurozóny...

"Přes řvaní našeho prezidenta proti protekcionismu EU není slyšet, že u nás se to děje obdobně s rozdílem tím, že se vymýšlí, jak zachovat nekonkurenční prostředí finančních praktik a vymýšlejí se dotované soukromé fondy, stavební spoření a pod. Funguje to jako letadlo - a Kohout mlčí."

Soudíte, že meritem Kohoutova sdělení jsou "dotované soukromé fondy" či "stavební spoření" ?

"Žádná velká banka nesmí u nás padnout, ať bude hospodařit jakkoliv špatně- protekcionismus a porušování tržních principů zcela jasné !!! "

Opět - něco konkrétního by nebylo ?

Omlouvám se, ale k tématu o které píše pan Kohout, který dle Vás "vyjímá co se mu nehodí a zvýrazňuje a dělá zkratky v tom, co se mu hodí.", tak ve Vaší polemice k tomu vyjímání a zkratkám moc nenacházím... spíše jakési výkřiky, že kecá...

Hezké odpoledne
19. 05. 2010 | 17:34

Lubas napsal(a):

To Hovorka11
Trhy musí fungovat transpartně...atd. To máte pravdu. Mám jen pocit, že díky oné hypotéční krizi je snaha zregulovat a řekněme dostat pod politickou kontrolu i trhy, které poměrně velmi dobře fungovli. Tj akciový trh a komoditní trh. Tedy trhy s jasně definovaným aktivem (akcie firmy XY, barel ropy atd.) a řekl bych, že se to týká i obchodu s jejich deriváty. Problém nastává u různých pochybných podkladových aktiv typu futures na indexi, balíků hypotečních smluv atd. kde nikdo pořádně neví co je obsahem aktiva resp. jaká je bonita jejich obsahu. Tam je jistě správné uvažovat o nastavení nových pravidel. Pěkným příkladem obchodování s ničím za moc moc dolarů je vznik uhlíkové burzy pro obchod s emisními povolenkami. To je bych řekl uplně jiný lvl. Někde jsem četl, že jejím prvním šéfem byl Barac Obama.
Teď k tomu co by se stalo kdyby se zrušilo EURO. Odpověděl jste si sám. Státy by krachovaly a to je právě ten rozdíl. Řecku eurozona nedovolila zkrachovat. Místo toho se tam pumpujou peníze jak o život. A bude se to dít do té doby než dementní politici nepochopí, že větru dešti neporučíš. Tedy rozdíl v tom není svět se nezboří, jen se mi zdá, že zachovávat euro bude po čertech dražší. Možná se pletu. Třeba bude vymyšlena nějaká EU směrnice, která větru dešti dokáže poručit. Možná, že prohloubením integrace se problém vyřeší zcela samovolně. Selský rozum mi ale napovídá abych si hlavně přidržel rádiovku, páč to bude tobogán jakej jsme tu ještě neměli.
19. 05. 2010 | 18:02

vilček napsal(a):

Jako vždy od pana Kohouta- polopravdy!
Proč neřeknete nahlas, že relativně nejmenší problémy mají
skandinávské země, protože nefixlují daně a nekorumpují?
Proč při estonském příkladu neuvedete, jak a kde jsou daně vybírány? Protože to není tak
efektní, jak jiná Vaše moudra?
19. 05. 2010 | 18:31

vilček napsal(a):

A proč neřeknete,že Evropa obecně a ČR zvláště musí vyrábět
zboží a nejen obchodovat s virtuální realitou!!
A proč neřeknete, jak zoufalý dopad měla na ČR česká cesta
privatizace a "modrý" právní systém!
19. 05. 2010 | 18:34

Jirka H napsal(a):

Tupelo: Já myslím, že to celé nejlépe popsal Lubas.
19. 05. 2010 | 19:03

Kessu napsal(a):

"Nakonec se ale ekonomické ignoranství vždy projeví. Náraz pak bývá tvrdý."

Bohužel ten náraz odneseme všici. Ti, kdo ignorovali, nejméně...

K tomu dnešní povídka páně Páralova z MF Today:

"A o tom, že spíše v bližší než vzdálenější budoucnosti hrozí dluhová krize velké části evropských zemí včetně Česka, nepochybuje dnes nikdo z celé ekonomické obce. Finanční trhy se třesou hrůzou a evropské vlády naléhavě hledají řešení. Mezi spoustou věcí nemoudrých se objevila i jedna moudrá – ústavní zakotvení vyrovnaných rozpočtů v národních legislativách evropských zemí. Německo zákon nařizující od roku 2016 vyrovnané rozpočty už schválilo. U nás jeho obdobu navrhuje ve volebním programu ODS. Ta pracuje s myšlenkou, že rozpočtový cíl by byl pohyblivý a závisel by na předpokládaném vývoji ekonomiky. Autorem této myšlenky je ekonom Tomáš Sedláček. Jde o to, že součet deficitu rozpočtu a růstu DPH by byl pevně stanoven zákonem. Pokud by byl určen součet nula, tak v případě růstu o čtyři procenta by vláda musela navrhnout rozpočet se čtyřprocentním přebytkem (záporný deficit je totiž logicky přebytek)."

Nic smutnějšího jsem už dlouho nečet. Opravdu potřebujeme (další) zákon, který říká:
1. Budeš-li dělat dluhy, budeš mít dluhy.
2. Budeš-li mít dluhy, jednou někdo přijde a bude je chtít zaplatit.
3. Nedělej dluhy, který tě zabijou.
4. Nechovej se jako idiot, i když nakrásně idiot jsi.

... no jo, asi potřebujeme. Ale je to špatně. Zákon by měl být:
1. Volil jsi stranu, která zadlužila zemi i když k tomu nebyl objektivní důvod? Přijdeš o volební právo.
2. Volil jsi stranu, která se ani nepokusila uskutečnit to co slibovala před volbama? Přijdeš o volební právo.
3. Volil jsi stranu, jejíž členové se chovaj jako idioti? Přijdeš o volební právo.

Do dvou volebních období by bylo posekáno, zbylých 28 občanů s platným voličským průkazem by se ve čtvrtek sešlo U Bezoušků a už by se nějak domluvili.

Ach jo.
19. 05. 2010 | 19:03

Lubas napsal(a):

To Vlček
Proč nám to neřeknete Vy. Docela rád se nechám poučit. Zvláště kde jsou daně vybírány v Estonsku, předpokládal bych nějakou formu berňáku, ale možná se pletu. Vyrábět zboží? Mno proč by to psal, to je snad vcelku jasné.
"Modrý" právní systém nevidím. Vidím hnusnej bezprávní systém. Ovšem na něm se podíleli rukou společnou a nerozdílnou modří, oranžový, rudí, černí i zelení. Zelení jen krátce, ale o to snaživěji.
19. 05. 2010 | 19:05

hovorka11 napsal(a):

Lubas:
Myslím, že máte asi vcelku pravdu. Osobně bych Řecku nic nedával vzhledem k podvodům. Řecko má však tyto peníze vrátit. EURo bych nepohřbíval. Od začátku jsem přesvědčen, že dojde k federalizaci EU. Nevidím to jako špatnou věc.
Emisní povolenky u nás mají tragikomický příběh lobbystů. Přílepek pro ČEZ Klaus podepsal, pro zemědělce ne- tak se dělá politika! Nemyslím, že Kocourkov v EU je stejně velký jako u nás, spíš u nás se to v Kocourkov mění.

Jarpor:
1: Banky které nesměli padnout a byli očištěny
a)ČS
B)Komerční banka
c)IPB
Pokud si pamatuji, tak Klaus musel EK zdůvodňovat protekcionářská sanační opatření tím, že při transformaci ekonomiky by pád těchto bank znamenal rozpad hospodářství. Ostatní banky z většiny krachli.
ČS se předlužila dokonce tak, že za 16 000,- Kč kupovala v druhé vlně kupónové privatizace celé knížky, aby měla vládu nad bývalými státními podniky. Jak to dopadlo víme..
Ceny akcií pro jednotlivá kola kupónové pri vatizace v podstatě neurčovala tzv. cenová komise, ale softwarová firma, vlastněná Dušanem Třískou. Proto ty nečekané zvraty v jednotlivých kolech, proto ty zdánlivě nepochopitelné změny vlastníků v úzké spolupráci s tzv. Fondem národního majetku, který byl ve skutečnosti kasičkou na zalepování děr ve státním ro zpočtu.

Od té doby všichni víme, že ČS se nikdy nedovolí padnout a proto si může diktovat nesmyslné poplatky za služby. Podobný leader byla i Škoda Auto ještě před dvěmi lety u nás (snad nejdražší auta v Evropě). Škoda Superb se vyplatila dovézt z Arabských Emirátů o 1/3 levnější, nebo z Polska. Monopol rozbila EU zjednodušením nákupů v různých státech společně s informacemi z motoristických časopisů, tím museli zlevnit všichni autodovozci na konkurenční ceny shodné se zbytkem států EU.
Zářným případem neprůhlednosti investorů byl největší obchodník s cennými papíry zkrachovalý KTP Quantum, vše pod dohledem a kontrolou komisí pro cené papíry.
Drtivá většina majetku přes noc změnila majitele z investorů na podivné společnosti.
Psal jsem o pilovém diagramu investičních fondů IPB (zaostřeno na výnosy), kdy cena podílu byla podvodným způsobem uváděna růstová v době prudkého poklesu investovaných akcií. Managment tak mohl "zhodnotit" svůj výběr a nechat o to větší propad hodnoty akcií na investory. To je známý trik a pořád se jedná o to samé- získat pasažéry do letadla s tím, že zaplatí tučnou vstupenku.
-----
Meritem Kohouta je vyjímat věci, které se hodí k určitému účelu, poslepovat je a nemluvit o všech souvislostech. Mám zcela opačný názor. Ekonomové jsou snad jediná sorta "odborníků" kteří se můžou mýlit bez osobní zodpovědnosti. Řada z nich vydává podvodná jednání za zákonitost, ačkoliv každý ví, že obchod má stejné právní mantinely jako cokoliv jiného.
Jestli to neplatí v ekonomii, tak to nemá platit v ničem. Jestli to platí všude, tak trestnost musí platit i v chování na finančních trzích.
19. 05. 2010 | 19:50

jarpor napsal(a):

Hovorka 11

Dovolíte-li, budu se věnovat jem těm vašich tvrzením, jež mají přímý vztah s blogem...

Banky - ( nesměly, .. byly, .. "y" )
Ale vážně - souhlas, že ty velké byly oddluženy. Zdá se, že Vy byste preferoval jejich pád a znehodnocení vkladů drobných vkladatelů... No, je to Váš názor, rozumím mu... a rozumím v této souvislosti asi Vašemu názoru nechat Řecko padnout... No, myslím, že nebýt euro jeho měnou, nikdo by Řecko nezachraňoval... (On ho nikdo nezachraňuje, jen se tlačí problém před sebou...)

kupónovku, tvorbu cen výrobků, průhlednost obchodníků s cennými papíry - no comment, o tom blog není

"Ekonomové jsou snad jediná sorta "odborníků" kteří se můžou mýlit bez osobní zodpovědnosti"

Dovolím si nesouhlasit...ti co jsou zaměstnáni ve firmách, ti se "musí otáčet"... jinak letí,
a ti, co se podílí na ratingu států či firem... nutí někoho, aby je poslouchal ? Když se párkrát seknou, finančníci i investoři je přestanou brát vážně...
Jako u všeho - jsou dobří a jsou špatní...

Hezký večer
19. 05. 2010 | 20:16

Tencokida Hnuj napsal(a):

jarpor
ad
"Ale vážně - souhlas, že ty velké byly oddluženy. Zdá se, že Vy byste preferoval jejich pád a znehodnocení vkladů drobných vkladatelů... No, je to Váš názor, rozumím"

Too big to fall. Víte co se za tím skrývá ?
Byznys. S ručením neomezeným. Protože daňový poplatník je takto hlupák. Který zacvaká neúspěšné spekulace, monstrozní benefity managementu, který za těmi neúspěchy stojí.
Ať to stojí co to stojí.
Jak zamezíte tomu, aby se z GS nestal hedgeový fond ?
Apelováním na etiku podnikání ?

Pane jarpor, jedině regulací. Zákonem.

Nebo chcete naprostou volnost pro neviditelnou ruku trhu s deriváty derivátů, kterým drobný vkladatel vůbec, ale naprosto vůbec nerozumí ?

Hmm. Ano, má možnost se obrátit na kupce s ižetpečkami a penzijky. No já tedy tvrdím, že nejlepší finanční poradce je ten, kterého vždy ráno vidím při denní hygieně v zrcadle. Ale proti gustu žádný dišputát.

Mějte se.
19. 05. 2010 | 20:39

jarpor napsal(a):

Tencokida

O tom, že je třeba jisté regulace finančního trhu, o tom se snad nepřeme. Zákonem.
Zda regulace tohoto typu, o které je zde řeč, regulace jen v jisté části ne světa, ale jen v jisté části Evropy je to ořechové - to si nemyslím.

Hmmm... Vy opravdu soudíte, že drobný vkladatel by měl "jít" do trhu s deriváty derivátů ? Hmm...

Pokud vím, pojištění jeho "vkladů" (řekněme "drobných") funguje, i když "jeho" banka v désledku obchodů s deriváty derivátů půjde ke dnu... Takže o jaké regulaci vzhledem k "drobnému vkladateli" je řeč ?

Máte to dobrý, když vidíte fin. poradce v zrcadle... To každej nemá... :-)) (mimochodem - jak to jde, k (+) nebo k (-) ?)

Taky se mějte...
přeju k (+)... je vhodná doba... jen vystihnout, kam, kdy a kdy vycouvat...
19. 05. 2010 | 21:12

Tencokida Hnuj napsal(a):

jarpor
Jak jsem zde psal asi před 3(4?) týdny - medvědi nevědí, že hejlové nemaj zbraně, až jednou, procitnou, počíhají si v lese na ně.
Tak jsem koupil ten FAZ a co nevidím - reverzní býk vpuštěn do arény běží a běží a běží ...
Medvěda jsem zapích, býka nechal běžet a směnil vše z USD na kačky. Přiznám se, moh jsem ještě počkat. Neb euro zřejmě medvěd za chvíli sežere.
Nyní uvažuji o investici do XRX. Neb se zdá býti dole a ta jeho akvizice s ACS - no hergot to by bylo aby to na dlouho nevyšlo.
Jinak ale nemovitosti, něco málo do IŽP a PP. Ale to spíše jen aby řeč nestála.
Jo, ještě divi od 02 možná nebude k zahození.
Pokud tedy do Radiokomunikací nenafárá nějaký čínský permoník a zdejší havíře nevyžene do podpatra.

Mě se zkrátka ty emerické indexy nějak nezdály. Šplhaly totiž nebezpečně blízko k předkrizovým hodnotám. Aniž by se (snad kromě bank, praskajících ve švech hotovostí a větší produktivity práce - "díky" nezaměstnanosti) radikálně změnilo ... jak to říká Kohout...tedy lidské chování toho či onoho.

Mějte se.
19. 05. 2010 | 21:37

Důchodce68r napsal(a):

Dobrý článek,
dobrá diskuze,
ale stále tomu cosi chybí: jak to bude dál?

(Asi jsem si v minulosti zvykl na tu fyziku, její možností předpovědi.)
A co se týče intuice, ta mě stále říká, že to vidí černě, a realita ji stále předbíhá.
Zdravím vespolek, a připravuji se na horší časy.
20. 05. 2010 | 02:12

Čochtan napsal(a):

Spekulace ?
No nevím, víc lidí spekulacemi přišlo na mizinu než ke štěstí. Ale nechat prachy v bance to asi nebude to pravé.
Taky jsem si zaspekuloval, před 10 týdny, zatím mi Ag vyneslo přes 30%, a Au asi jen 20%. Nebudu je prodávat, pod nákupní cenu už nejspíš nikdy neklesnou. Prý Čína chce dovolit svým občanům kupovat zlato. To by jeho cenu hodně vyhnalo nahoru. Nevíte někdo něco o tom ?
20. 05. 2010 | 07:41

hovorka11 napsal(a):

Čochtan:
Taky jsem zvažoval koupi zlata, protože jsem přesvědčen, že cena půjde nadále nahoru. Problém je ten, že když se zeptáte zlatníka, jak zjistí, jestli je zlatá mince i uvnitř zlatá, tak řekne, že bez poškození to nezjistí. Proto doporučuji opartnost při nákupu- jestli se v Praze dají kupovat České granáty v obchodě s přiloženým certifikátem o pravosti s tím, že každý zkušený odborník pozná, že se jedná o podvrh, tak u zlata je to daleko složitější !!
20. 05. 2010 | 08:34

Čochtan napsal(a):

hovorko11,
podívej se sem:
http://www.anlagegold24.de/...
když to má oficielní punc, tak by to neměl být problém.
20. 05. 2010 | 10:13

errata napsal(a):

Recti politici zatloukali, zatloukali a hromadne podplaceli pracujici az privedli zemi na buben. Proto je treba dat politikum vice moci, aby zkrotili chamtive trzni sily.
20. 05. 2010 | 11:58

Jirka H napsal(a):

Tencokida Hnuj: No houpu se v té O2 Telekačeně taky, ale pocity z toho mám smíšené. Na jednu stranu výplatní poměr divident 8,1 % je špička na celým SPADu, ale ty perspektivity nejsou bůhvíco. Vytáhli z bilance přes 300 milionů na restrukturizační program - což asi znamená na zaplacení odchodného asi tisícovce zaměstnanců, ale jestli neudělají něco s úrovní svého jednání vůči zákazníkům, tak je T-mobil nebo někdo jiný sežere.
20. 05. 2010 | 12:00

errata napsal(a):

Ekonomove jsou jako matematici. Ti rikaji, "dnes toho umime daleko vic, nez driv." Bohuzel casto neumime to co po nas prave pozaduji.
20. 05. 2010 | 12:03

Tencokida Hnuj napsal(a):

Jirka H

Bude velmi rozmarné sledovati, co udělá s kursem ČEZu případné vítězství ČSSD.
Zda zvítězí i takto "liberální konzervatismus" investorů (neb si myslím,že voliči levice na burzu nechodí) nebo pověstné "peníze nesmrdí". /mimořádná divi/

Ach, ta nesnesitelná lehkost bytí spekulantů na vzestup kurzu ČEZu díky vítězství ČSSD ve volbách !

P.S. Kapitál nezná bratra. Ba ani exbratra.
20. 05. 2010 | 12:59

Tencokida Hnuj napsal(a):

Jirka H
Já kandidovat za ODS či TOP 09 tak nakoupím hafo akcií ČEZu na páku. Takto nemohu prodělat.
20. 05. 2010 | 13:03

Čochtan napsal(a):

Hovorko11
stříbrné mince se nevyplatí falšovat. Když koupíš třeba uncové Wiener Filharmoniker, před 10 týdny jsem je koupil za 14,90 a dnes jsou přes 19 Euro. To je na tu krátkou dobu slušný vývar.
20. 05. 2010 | 13:08

Jirka H napsal(a):

Tencokida Hnuj: Ty mám taky - bez páky...
Na marži neobchoduji.
20. 05. 2010 | 14:23

vilček napsal(a):

V Estonsku jsou daně vybírány
finančním úřadem, příslušným
podle provozovny firmy.( V ČR podle sídla firmy).
Danění je jednotnou sazbou, měnící se jen podle výkonosti ekonomiky, daňová sazba postupně pomalu klesá.
Daňové úniky téměř neexistují a jsou velmi přísně postihovány.
20. 05. 2010 | 17:24

hovorka11 napsal(a):

Čochtan:
díky za informace, myslím, že děláte dobře.
20. 05. 2010 | 17:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy