V prevenci povodní má naše země stále velké rezervy

03. 06. 2013 | 09:26
Přečteno 31367 krát
Po povodni je každý generálem, ba dokonce, často již v jejím průběhu. V příštích dnech lze tak očekávat další (bohužel obvykle právě a jen povodněmi vyvolávané) diskuse o tom, kdo za co může, co se udělalo špatně a mnozí se naopak budou chlubit, jak vše udělali dobře. Téměř jistě lze ale očekávat, že většinou nepůjde o komplexní pohled.

Ve stejný den, kdy začalo mít hlavní město naší země (a s ním i celá řada lokalit na území Čech) skutečně velké problémy s letošní velkou vodou, prohlásil exprezident Václav Klaus v televizním pořadu, že v naší zemi chybí lidé a politici s nějakou vizí. To přesně platí nejen pro politiku, ale také pro omezování rizik povodní. A to přesto, že existují protipovodňové koncepce, na prevenci povodní se vydávají ročně miliardy korun a zpřísňují se podmínky pro zemědělské hospodaření v krajině.

Základní problém je ovšem v tom, že vize protipovodňové prevence je úkol celospolečenský, nadresortní, čili to není jen věcí ministerstev životního prostředí a zemědělství, které mají takzvané dělené kompetence v oblasti vod. S protipovodňovou prevencí souvisí daleko více témat – průmyslová výstavba, architektonika, reálný, a tedy na základě vyjádření skutečných odborníků odhad rizik, logistika, komunikace a vlastně skoro všechno.

Již před lety jsem kladl řečnickou otázku, kolik povodní ještě bude muset přijít, abychom se dokázali dobře připravit na ty příští. Moc jsme se ovšem této oblasti neposunuli, naopak v řadě kroků jsme riziko ještě zvýšili. Tak například zemědělské hospodaření. V roce posledních velkých povodní se nejrizikovější „povodňová“ plodina – kukuřice, pěstovala v ČR na zhruba 70 500 hektarech, loni to bylo na 109 500 hektarech. Plocha této plodiny pěstované u nás se tak zvýšila o více než polovinu.

Jen zemědělce ovšem ze zvyšování rizik povodní vinit nelze, byť se to snaží mnozí takto zjednodušeně interpretovat. Možná ještě daleko větším problémem je stále pokračující výstavba logistických center, obytných domů, příměstských sídel a podobně. A opět – problém není jen ve výstavbě samotné, ale v tom, jak je tato výstavba pojata, totiž postupným zabetonováním krajiny. Jen málokde se při využití půdy myslí na mechanismy umožňující vsakování vody do země, snížení odtoku do kanalizací a podobně.

Také vlastní realizace protipovodňových opatření, zejména v případě drobných vodních toků, je velmi často pojata tak, že se problém s možnou velkou vodou spíše zvýší. Prohloubením koryt toků a osazením břehů kameny se totiž tok vody urychlí, místo aby se zpomalil. Výsledkem je, že obce, které měly v minulosti to štěstí, že si sáhly na dotace v rámci protipovodňových programů, „pošlou“ problém s velkou vodou jenom o kus dál, níže po proudu. Asi jako když někdejší lidovecký lídr Jiří Čunek odstěhoval nepřizpůsobivé občany kamsi za humna, kde na ně není tolik vidět.

Povodním samozřejmě nelze zabránit, ostatně se s nimi právě v současné době potýká celá řada zemí, kde lze předpokládat poněkud racionálnější přístup k prevenci než u nás. Příčiny a důsledky povodní však lze určitě snížit více, než je tomu dosud. To ale také mimo jiné předpokládá poučit se z někdejších chyba přístupů a promítnout nové zkušenosti do dalších protipovodňových kroků.

Současná povodeň přitom ukázala na dosud zcela podceňovaný problém, totiž riziko drobných vodních toků v Praze, zejména potoků Botiče a Rokytky. Speciálně Botič, protékající značnou částí značně obydlených pražských čtvrtí, nemá fakticky žádnou protipovodňovou ochranu. Kdosi moudrý totiž kdysi vydedukoval, že k regulaci Botiče stačí Hostivařská přehrada. Kdo tuto plochu zná, ví, že jde zejména o rekreační, velmi mělkou přehradu, jejíž velkou část lze přejít, aniž by dotyčný uměl plavat. V této souvislosti je vhodné podotknout, že Hostivařská přehrada byla před třemi roky vypuštěna, vyčištěna, a …nic víc. Po nějaké prevenci povodní ani stopy. Třeba nebyly peníze. Daleko spíše však bylo zásadně podceněno riziko, k jehož snížení byla rekonstrukce Hostivařské přehrady ideální příležitostí. Jasné po současných povodních je ovšem jedno: Buď bude Hostivařská přehrada hrát roli regulátora Botiče, nebo musí být protipovodňovými zásahy regulován samotný Botič. Obdobný případ je i Rokytka – ta je vlastně v Praze regulována jen Kyjským rybníkem, což je ale prakticky stejný případ jako Hostivařská přehrada. Oba pražské příklady mají nicméně ještě jiný, poněkud systémovější rozměr – totiž, zdali by nebylo třeba v naší zemi sem tam postavit nějakou funkční přehradu. Jejich výstavbu vytrvale odmítají zejména ochránci přírody, což lze sice pochopit, ale vysvětlujte to lidem na březích takové Berounky, která působí problémy při každém větším dešti…..

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

dedNatu east napsal(a):

Ten klucina z Topky co prozatimne vede Prahu to "opravdu zvlada". Jestli takhle povede Prahu dal tak nas asi neochrani ani motlitba od jeho spiciho sefa.
03. 06. 2013 | 09:44

Neudržitelný napsal(a):

Autor
"Jen zemědělce ovšem ze zvyšování rizik povodní vinit nelze, byť se to snaží mnozí takto zjednodušeně interpretovat"
U zemědělců se musí začít. Rozorané remízky, zavezené přírodní strouhy a rybníčky, kukuřice a řepka , špatná orba, traktory jak tanky. Čím horší zemědělec tím větší a dražší traktor. Záplavy byly a budou, ale nikdy nešlo tolik bahna z polí. Ta situace je stále horší a horší. Pole již nejsou zdrojem obživy zemědělců, ale prostě se na nich dělá za podpory dotací řepka nebo kukuřice.
03. 06. 2013 | 09:46

Ládik!!! napsal(a):

dedNatu east
prozatímní vláda, z historie: přechodný správní orgán, který řídil Rusko po odstoupení cara Mikuláše II. až do nástupu bolševiků k moci. Vidím paralelu.
03. 06. 2013 | 10:00

KvL napsal(a):

Bude se někdo vztekat, když to řeknu znova? Chce to přehradu na Berounce. Projektů existuje několik, celkem pěkně vypadá původní http://www.karelkraml.czweb.org/Krivoklatska_prehrada.pdf, někdy z počátku minulého století. Pěkně vypadal i původní projekt VD Slapy, knidně by se dalo postavit něco podobného.
http://www.t-antik.com/fotos/prehrada2812.jpg
Za zmínku podle ne stojí hlavěn řešení přepadů, z našeho pohledu na levé straně.

Teoreticky se uvažuje o tom, že by mohl DOL přečerpávat vodu mezi povodími, v tento monment už by to nebylo možné, ale ještě včera a předevčírem při rostoucí hladině Labe by to možné bylo a tím by byl omezen povodňový průtok na celém toku.
03. 06. 2013 | 10:12

jozka napsal(a):

KvL:

Vy jste opravdu studnice napadu. To precerpavani vody mezi povodimi kanalem DOL je fakt dobry. Nechtel byste to shrnout do nejake publikace a vydat? Dobreho humoru neni nikdy dost.
03. 06. 2013 | 10:23

jozka napsal(a):

Petr Havel:

Pricina je celkem jasna. Prachy. U nas probehla povoden v roce 2002, tesne pred zastavbou urciteho uzemi. Chvili to vypadalo, ze lidi dostanou rozum. Pak se postavila protipovodnova zed, v truhlarne uz nekde mozna hoblovaly koliky k parcelaci a ted skoro voda preteka pres "ochranu". Pred hodinou chybelo deset cisel...

A pojedeme to cele znova. Lamentace, uklid, zarputily odpor k vystavbe, po par letech vymeknuti a nekdo dostabne skvely napad, vzdyt takova voda uz neprijde...
03. 06. 2013 | 10:28

český maloměšťák napsal(a):

Za všecko můžou komunisti / a masarykovci, potažmo benešovci, snad i FranZ Josef/. Stavěli málo přehrad.
:--()

http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_p%C5%99ehradn%C3%ADch_n%C3%A1dr%C5%BE%C3%AD_v_%C4%8Cesku

Ostatně komunisti /i benešovci ??/ mohou i za tlakovou výší nad Skandinávií.
Říkali to v hospodě v Suché Lozi.
03. 06. 2013 | 10:28

KvL napsal(a):

to: jozka
Co se vám na tom nezdá? Pokud se má kanál pomocí hydrouzlů plnit z Dunaje, nevidím problém v tom podobně vybavit všechny, které se na kanálu najdou. Navíc je možné to realizovat rverzibilními turbínami podobnými těm u PVE, jen samozřejmě menšími, tím to načerpat do nejvyššího úseku a na druhé straně to potom pustit přes turbíny dolů.
Sice by to vyžadovalo energii patrně v hodnotě milionů korun, ale mohlo by to zabránit škodám za stovky milionů, možná miliardy.
03. 06. 2013 | 10:32

Ládik!!! napsal(a):

A nešlo by přikrýt Čechy plachtou?
03. 06. 2013 | 10:53

jozka napsal(a):

KvL:

jo jo a jeste si to samo vyrobi elektriku potrebnou k cerpani. Kolik vody takhle prevedete z povodi do povodi? Dvacet kubiku za vterinu? Padesat? To se potom zachrani miliard. Dam vam dobrou radu. Vydelavejte na humoru nez lidi prijdou na to, ze to myslite vazne.
03. 06. 2013 | 11:04

jozka napsal(a):

Ladik!!!:

Jo. A vyspadovat na Moravu :-)
03. 06. 2013 | 11:06

modrý edvard napsal(a):

KvL: dokážete dát odhad, kolik by se tím kanálem dalo přečerpat? A odkud /z Vltavy, Labe u Hostinného, Berounky, atd.?
všeobecně: příčinou záplav je to, že prší. Samozřejmě, mohli jsme se na záplavy přichystat líp, ale taky jsme se mohli přichystat hůř /na Sahaře když prší, utopí se tam ještě víc lidí, než už nás/. Poučení samozřejmě můžeme získat, ale je velmi pravděpodobné, že příští povodně /nebo jiné živelní pohromy/ budou příště zcela jiné.
03. 06. 2013 | 11:10

modrý edvard napsal(a):

ládík: naopak, je třeba přehradit Labe u Hřenska. A když bude pršet, jen stoupne hladina přehrady o nějakých 70 mm.
03. 06. 2013 | 11:12

KvL napsal(a):

to: Jozka
I těch několik desítek kubíků může v konečném důsledku pomoct, nám tu hrozilo. Za předpokladu že bude rozdíl nadm. výšek mezi bodem odběru a bodem vypuštění odpovídat určité hodnotě, je možné dosáhnout i pokrytí ztrát.
Vzhledem k tomu, že je v současnoti dost vody pro trvalý provoz velkých hydroelektráren, tak by s dodáním energie problém být neměl
03. 06. 2013 | 11:13

Pavel13 napsal(a):

Ládik!!! napsal(a):
"A nešlo by přikrýt Čechy plachtou?"

Čechy jako zemi nebo lidi? O tom druhém jsem četl ve Starých pověstech českých: Až zbude Čechů, že by se pod vozovou plachtu vešli, vyjedou z hory Blaničtí rytíři ... . To bychom si snad opravdu nepřáli.
03. 06. 2013 | 11:18

KvL napsal(a):

to: modrý edvard
Z rozměrů kanálu mi při rychlosti 1m/s vychází kapacita okolo 160m3/s, kolik by šlo čerpat ve skutečnosti by záleželo na situaci ve zbývajících povodích a tom, jaké by byla kapacita čerpacích stanic.
Z Labe by se voda brala někde u Pardubic, takže by se podařilo teoreticky snížit průtok v celých středních Čechách.
03. 06. 2013 | 11:21

jozka napsal(a):

KvL:

Dokazete popsat kolik desitek kubiku se prevede kanalem s prurezem 54m2 navic plnem zdymadel? Jaka cerpadla byste tam musel mit v zaloze k pouziti jednou za x let? Ze vy jste jeste co se tyce techniky neopustil LEGO. Zkuste aspon ten Merkur, moc vas prosim...

A to uz vubec nemluvim o tom, ze kanal DOL (Dunaj-Odra-Labe, kdybyste nevedel) neresi ten nejvetsi (rozsahem) povodnovy problem u nas. Ta reka se totiz tehle chimery ani nedotkne...
03. 06. 2013 | 11:25

Franta napsal(a):

Povodně mají mnoho příčin, které jsou dlouhodobě zanedbávány především od majitelů pozemků, vodních toků, povodí... Novodobí manažeři mají na srdci především ty největší zisky hlavně pro sebe. Zapomínají, že naši předkové nezakládali remízky-meze, škarpy a odvodňovací kanály, respektive strouhy i uvnitři a vně svého pozemku pro svoje potěšení, ale hlavním důvodem bylo hlavně svést vodu v době prudkých dešťů a povodní tak, aby voda neohrožovala majetek lidí. Když si vezmu např. Přílepský potok, vlastník České Lesy, dříve dělníci pravidelně udržovali potok, čistili potok od nánosů, udržovali dřeviny v břehových částí. Nyní? Nikdo se tam několik desítek let ani neobjevil. Stav: třetihory. Dříve hloubka místy až 1.5 m, nyní v klidovém stavu několik cm, v lepším případě několik desítek cm. Břeh porostlý, zarostlý, nesekaný. Před třemi lety jsem navštívil Šumavu, tam již přemýšlejí, že škarty, strouhy, mohou zabránit velkým škodám během tání sněhu a prudkým přívalovým dešťům a opět hloubí podél silnic strouhy. Kdy to asi napadne ty "Chytré manažery", kterými se všichni ohánejí? Asi nikdy, jim přece na srdci příroda vůbec neleží.
03. 06. 2013 | 11:30

Jiří Tyčka napsal(a):

Prosím Vás,vždyť žádné záplavy neexistují,co tu řešíte,vše je jen virtuálně natočené ve studiu.Naopak je velké sucho,podívejte se z oken.Voda je velmi vzácná a musíme s ní šetřit,v Táboře a na Jihozápadě nám jeden m3 naší České vody prodává Rakouský koncern ENERGIE AG Waser za 124 kč,jen jsme šťastni,že svým Rakouským akcionářům mohl vyplatit za r.2012 čtvrt miliardy na dividendách.Rakušené nám prodávají naší vodu a my jim za to opravujeme trubky,tedy navrch je investujeme.
03. 06. 2013 | 11:34

uku napsal(a):

Nová přehrada proti povodním? Jedině taková, která bude většinu času na MINIMÁLNÍM STAVU VODY, aby OPRAVDU MĚLA REZERVU pro případné povodňové průtoky... Bude-li pořád plná kvůli rekreaci nebo elektřině, tak si ji při povodních můžete strčit akorát tak za klobouk... viz situace pod většinou současných nádrží...
03. 06. 2013 | 11:39

Jitka Nováková napsal(a):

Pěkný rozbor - přehrady ale dokážou jen vlnu povodní zpomalit. Co takhle suché poldry, umožnit rozliv vody? Ovšem to chce víc přemýšlet o vhodném místě a neumožňuje to další betonování v krajině...
03. 06. 2013 | 11:42

Jiří Tyčka napsal(a):

České lesy zvýšily zisk o 5 miliard kč,kolikpak je to stromů,které by v sobě zadržely vodu,že?Po holých stráních ta voda rychle steče.Apropo víte že již dříve Slováci vydali župním diecézím lesní pozemky,ty jsou již z více než poloviny prodané do zahraničí,tedy nás to teprve čeká,že?Nebo se těšíte na faráře jak pobíhá po lese s helmou a motorovou pilou?
03. 06. 2013 | 11:42

KvL napsal(a):

to: Jozka
Ten kanál má jen šířku plavební dráhy 40m, hloubka má být cca 4m, tedy je to minimálůně 160m2 průřezu. Čerpadla by musel být poměrně velká, proto píši o reverzibilních turbínách, nejde jen o to, že by se přečerpávalo v případ potřeby z Labe do Moravy a Odry, ale i o tom, že by se dalo přečerpávat z Odry a Moravy do Labe.
03. 06. 2013 | 11:45

jozka napsal(a):

KvL:

Za predpokladu, ze prurez kanalu je obdelnik, coz neni. A ta cerpadla ktera by valila padesat kubiku pri povodni do vysky desitek az stovek metru bych chtel videt. Fakt si o tom neco zjistete nebo budete porad vypadat jako batole s kostickami Kinder LEGO.
03. 06. 2013 | 11:50

KvL napsal(a):

to: Jozka
Šířka kanálu na hladině má být asi 58m.
Nejvyšší rozdíl hladin bude asi 28m, normální PVE mají spády v desítkách metrů, PVE Dalešice pracuje se spádem cca 60-90m, hltnost je asi 150m3/s, přiznávám, turbína je to obrovská, ale je reálné takový stroj vyrobit.
03. 06. 2013 | 12:06

Ambra napsal(a):

Je to úplně jinak!
Jak říkal včera na Nově jeden starousedlík pod Huseineckou přehradou. Dokud tady byl hrázný, který vodu upouštěl podle svých zkušeností, tak tady nebyly záplavy každé dva roka.
Prostě kvůli zeleným magorům se teď nesmí přílisš upustit žádná přehrada, aby náhodou u břehu nepochcípaly nějaké škeble nebo jiné potvory. Jaký byl důvod nezačít odpouštět výrazně Slapy a hlavně Orlík už minulé pondělí, když začalo pršet. Jediný, aby náhodou mlži nebyli týden na souši. - Teď jich daleko více voda odnese v mnoha jiných místech až do moře. Ale zelení magoři budou stále mlít, jak zoraná pole a nová parkoviště způsobují největší záplavy stékající z lesů a pohraničních hor.
Autor by se měl zamyslet nad svými ekologickými bláboly, které v článku uvádí aniž se vůbec zajímá o to, kolik vlastně spadlo v poslední době srážek.
03. 06. 2013 | 12:12

Can Calla napsal(a):

"Neudržitelný napsal(a):
Autor
"Jen zemědělce ovšem ze zvyšování rizik povodní vinit nelze, byť se to snaží mnozí takto zjednodušeně interpretovat"
U zemědělců se musí začít. Rozorané remízky, zavezené přírodní strouhy a rybníčky, kukuřice a řepka , špatná orba, traktory jak tanky. Čím horší zemědělec tím větší a dražší traktor."
No tak, s těmi rozoranými remízky, narovnanými a vydlážděnými toky potoků případně řek, máte pravdu. Špatná orba je možná vůbec nejhorším nešvarem. Nejsem zemědělec, ale od malička vím, že se orá po vrstevnici, aby případný přebytek vody zůstával v brázdách. dnes vídávám pravidelně, že se orá z kopce dolů, takže vznikají řečiště pro přebytečnou vodu, která pak rychle stéká do nižších částí pole a odnáší to nejkvalitnější, tedy ornici. Potud s Neudržizelným souhlasím. S čím ale nesouhlasím absolutně, je názor, že čím horší zemědělec, tím větší traktor. To je buď totální demagogie nebo totální neznalost, proč tomu tak je. Velký traktor má velká, široká kola, přičemž váží jen o málo víc, než traktor menší. Zato má velký výkon, utáhne podstatně větší pluh, nebo jiné přípojné zařízení a díky tomu vjede na pole podstatně méněkrát, než traktor malý a díky širokým gumám je tlak na půdu menší než u traktoru menšího s úzkými gumami. Díky tomu menšímu tlaku se nehuntuje ornice tolik, jako u menšího traktoru. To jen na vysvětlenou, proč jsou dnes traktory takové, jaké jsou. Pracuji pro firmu, která dováží zemědělskou techniku Vredo, Scharmuller, vanVamel a dalších, takže o tom ledacos vím.
03. 06. 2013 | 12:23

modrý edvard napsal(a):

KvL. Do toho bych nešel. Monstrózní projekt, s nejistým výsledkem. Řešilo by to jen střední tok Labe, a to dost málo.
03. 06. 2013 | 12:41

Bijte je, nicte je, smazte je ... napsal(a):

Pratele, mam pro vas zdrcujici novinku. Povodne budou, at uz chcete nebo ne.
Kdo nekdy videl geoprofil stareho mesta, nasledky pravidelnych zapalav tam videl uz od praveku.
Kdyz nasi predci ve stredoveku zavedli prvni regulaci Vltavy pomoci jezu, povodne se zhorsily. Kdyz zastaveli staromestskou terasu, voda se valila mezi domy jako reka a zanechalo to tak silny dojem, ze existovaly teorie, ze Stare mesto vzniklo zasypanim ramen reky.
Kdyz zvysili niveletu mesta navazkami, zuzili koryto reky tak, ze se hladina zvedla vyrazne vyse nez drive a prekonala i navazky.
Boj s Vltavou je v Praze stary 1000 let a zrejme nikdy neskonci.
03. 06. 2013 | 12:41

lid napsal(a):

Ano v zabetonované, zaasfaltované a jinak zpevněné zničené, odlesněné, neorané...atd.a rozkradené. Za další budování nepotřebných satelitů a firem zcela nepotřebných(neboť je místa dost již na místech kde chátrají jak volné pozemky a stavby často jako typ černobyl)a odlesňování, a ničení úrodných polí- je potřeba všem komunálním politikům co to již povolili dát tresty nejvyšší a to snad ta doba přijde. Ničení přírody a planety je největší zločin horší vraždy. Takže začněte něco dělat ve prospěch přírody a tedy i člověka.
03. 06. 2013 | 13:12

ščastný euroobčan napsal(a):

To autor:
Kvalitu půdy, obsah humusu , schopnost udržet vodu a její splavování v důsledku pěstování geneticky upravené kukuřice pro bioplynky nesvádějte na zemědělce, ti si nestanovují dotace na "biopaliva" a "bioelektřinu", ani dotační politiku vedoucí k likvidaci živočišné výroby, a tedy netvorbu chlévské mrvy.
03. 06. 2013 | 13:37

J.R napsal(a):

Cancalo, pokud si myslíš že traktor neudusá hlínu více než když se oralo s koníkem nebo kravkou, tak jsi opravdu velký blábola. Ale traktory se prodávat musí, máš asi velkou provizi.
Asi se nevrátíme k těm kravkám, ale že za povodně může to jak jsme vše zabetonovali, zmeliorovali, uplácali, vysekali křoví a remízky, vyhnali přírodu daleko za město, to asi okecat nejde.
03. 06. 2013 | 13:39

jozka napsal(a):

KvL:

Nezapomnel jste na neco? Nebo cekate, ze se vam ta voda skrz ty plavebni komory poslusne protlaci sama? Nebo je budete cerpat i dolu?

A opravdu se bavime o Dalesicich jako o normalnim cerpadle?

A opravdu si myslite ze v povodnovych mnozstvich ty desitky kubiku neco znamenaji?

Bavi vas porad brat bagr na soleni polevky?

Asi jo. Zustante u toho Lega...
03. 06. 2013 | 13:41

KvL napsal(a):

to: Jozka
Kolikrát mám ještě napsat, že by to měly čerpat reverzibilní turbíny, na druhé straně by se zase voda nechala turbínami protékat, tím by se jistá část energie vrátila.

A bagr na sůl nemám.
03. 06. 2013 | 14:00

bohuslav napsal(a):

Při čtení jednotlivých příspěvků, které Petr Havel svým článkem vyvolal, bych se pozastavil nad jeho přirovnáním-řešení protipovodňových opatření přirovnává k J.Čunkovi a jeho řešení bydlení cikánů. Kéž by alespoň rozvedl, že slušní cikáni dostali slušné bydlení ve Vsetíně a ti, kteří chtěli vlastnit domky bez toho, že by se o ně starali je druhá věc. Diskutéry zmiňované pokračování D-O-L po 110 letech považuji za velmi přínosné nejen pro možnou regulaci vod, ekologickou konkurence schopnou nákladní a rekreační lodní dopravu ale i zvýšení energetické i ekonomické bezpečnosti státu.
V dnešní době hospodářské krize by se na této akci zaměstnalo po dobu 20-23 let 40-80 tis. pracovníků V přístupové smlouvě do EU jsme se zavázali tuto akci podporovat. Je na ní dotace 85% z EU. Nebyla by lepší než JETE?
03. 06. 2013 | 14:23

KvL napsal(a):

to: bohuslav
Rozhodně by stavba toho kaálu bylapro nás levnější ikdyby se měl platit jen z našeho rozpočtu.
Kde by to šlo, tak by to chtělo postavit odlehčovací koryta, nebo alespoň průlehy. Co se týče lapbe v krytických místech, mělo by se pořádně prohloubit, ale nevím, jestli by to přes ekologisty prošlo, Nějak by měla jít prohloubit i Vltava, ikdyž to by si zase vyžádalo kompletí úpravy naprosto všech mostů, nábřeží atd. Takže by to zase neprošlo přes památkáře. (pokud by tomělo být tak aby tam bez problému prošel souačasný průtok, problém jsou pevné jezy) Mohl by se tam alespoń nasadit sací bagr.
Pak samozřejmě by to chtělo ještě přehradu na Berounce
03. 06. 2013 | 14:48

Ing. N. napsal(a):

Doporučuji aby finanční náklady na odstranění škod po povodni nesla energetická a rekreační, případně jiná lobby, která zabránila předčasnému vypouštění přehrad.

Není možné, aby si někdo mastil kapsu na úkor druhých!
03. 06. 2013 | 14:51

zemedelec napsal(a):

Pro ing.N.
To se určitě nestane,aby ČEZ přispěl.
V takových případech jdou srandičky stranou.
V prvé ředě ČHMÚ,musí dát jasnější výstrahu pro zodpovědné činitele.Je potom lepší udělat něco navíc,za méně peněz,než potom likvidovat následky mld.
03. 06. 2013 | 15:33

nespokojený rýpal napsal(a):

Přehrady jsou nikoliv primárně pro ochranu povodněmi, nýbrž pro výrobu elektřiny a rekreaci a z tohoto důvodu víceméně stále skoro plné. Snad by se někdo rozumný mohl zamyslet, pokud mezi pomazanými ještě někdo takový vůbec je, a rozhodnout obětovat část zisku z výroby el energie ve prospěch řízené manipulace s vodami v těchto dílech dříve už povodně nastanou. Provést jakési odpouštění směšným množstvím den před povodnovou vlnou, nechal bych jim zaplatit několik mld za škody.
03. 06. 2013 | 15:52

sswasie napsal(a):

Článek opomíná jednu zásadní věc - dlouhodobě a vydatně prší do už z jarního tání vodou přesycené země. Vše diskutované by snad mohlo zmírnit následky v řádech jednotek procent, ale samotné velké vodě by to nemohlo zabránit. Věčné hledání viníků...
03. 06. 2013 | 16:16

Titinka napsal(a):

Nejen neucinne prehrady, zabetonovana zem, znicene lesy, rozorana pole, atd atd jak hospodarili soudruzi komuniste. Ale reknete mi nekdo uprimne, jak se cisti koryta vodnich toku a prehrad? V soucasne dobe nemuze byt preventivne voda z prehrad odpoustena, protoze na dne je pres 2 metru bahna.
03. 06. 2013 | 16:20

KvL napsal(a):

to: Titinka
Pár let zpátky se třeba Vranov skoro vyspustil a co šlo se čistilo, zároveň s tím se měnily pohony a prováděla údržba, ale samozřejmě je něco jiného upustit Vranov a vyřadit z provozu třeba Orlík, nebo Slapy.
Přehrady se přes spodní výpustě upouští, aby se zachovala jejich funkce, tlak nánosy vyžene ven, jinak snižování se provádí pvětšinou s energetickým využitím, tedy přes elektrárny.
03. 06. 2013 | 16:53

SI napsal(a):

Mnohem účinnější než přehrady chybí místa, kde by se řeka mohla beztrestně rozlít do šířky. Přehrady jsou blbost, jen další zabetonovaná plocha a nedozírná ekologická katastrofa. Mnohem víc by to chtělo důvěřovat přírodě a lužním lesům, bohužel my víc sázíme na beton, protože je tvrdej jako naše zlaťáky, co takové stavby stojí.
03. 06. 2013 | 17:32

naši furianti napsal(a):

hmm.zajímavé že katastrofální povodně se odehrávaly i v předchozích stoletích. ovšem tehdy nebyl internet a nemohlo se o tom blábolit. leda tak v hostincích.
03. 06. 2013 | 17:50

todi napsal(a):

Následky enormních srážek se určitě dají významně zmírnit, a to zřejmě mnohem laciněji, než se děje dnes. Krajina současnosti má pramalou retenční schopnost. Až zas bude hodně pršet, skočte do holínek, natáhněte pláštěnku a nebo otevřete deštník a vyjděte do krajiny. Tisíce drobných stružek uhání gravitačně z obrovských ploch polí, aby se spojily ve v tisíce dočasných potoků a potůčků spěchajících do tisíců stálých koryt, která se slévají níže do stále menšího počtu toků, zaplavují domy, ničí majetky, berou životy.
Investujme do úprav krajiny, která vodu, a to i přívalovou, dokáže z větší části zadržet. Dnes se staví hlavně protipovodňové zábrany, které posílají vodu sousedům po proudu níže. Spočítal snad někdo, stačí-li poldry (mnohdy ovšem zcela nevhodně postavené) zadržet tolik vody, kolik jich vyhnaly z jiných míst protipovodňové zábrany?
Zacházíme se svojí vlastní krajinou nesmírně nešetrně a kořistnicky. Je nám snad daň, kterou za to stále častěji platíme povodněmi, ještě stále malá?
03. 06. 2013 | 18:19

Ing. N. napsal(a):

Plzeňský kraj vyhlásil stav ohrožení, situace by se ale měla zlepšit
2.6.2013 16:22

V Plzeňském kraji byl vyhlášen třetí povodňový stupeň - stav ohrožení. Potvrdili to dnes na mimořádné tiskové konferenci po jednání povodňové komise zástupci kraje i Povodí Vltavy. Podle předběžných odhadů by se ale situace měla zlepšovat.
Ačkoliv se to na první pohled možná nezdá, situace v kraji se podle hejtmana Milana Chovance nevyvíjí špatně. "Pokud vyjdou prognózy hydrometeorologů, tak bychom měli mít to nejhorší za sebou. Čekáme ale s velkou neznámou na to, jaký bude nátok do přehrady Hracholusky. Protože dnes po poledni začalo vydatně pršet v Českém lese," uvedl. Právě tato vodní nádrž je naprosto klíčovou. "Zatím máme rezervu zhruba 1,7 metru. Přitéká tam zhruba 70 kubíků a odpouštíme 43, což je neškodný odtok. Očekáváme, že se přítok zvedne, ale nemáme ještě přesné čísla. Nicméně podle prognóz bychom byli schopni „utopit“ v nádrži i přes 100 kubíků vody," podotkl ředitel plzeňské pobočky Povodí Vltavy Miloň Kučera. Podle jeho slov mohlo být přitom mnohem hůř. "Díky prozíravosti našeho dispečera jsme už 18. května upustili vodu v nádrži, a i když tento krok rekreanti a rybáři odsuzovali, ukázalo se, že jsme udělali dobře," dodal.

Poznámka: A pak, že včasné odpouštění nádrží nepomáhá.
03. 06. 2013 | 20:32

Kybic napsal(a):

Teď zrovna se na ČT24 ředitel Povodí Vltavy vymlouvá, že nemohli upouštět v kaskádě víc, protože předpovědi průtoků byly nižší než jsou současné. Znova je při těchto povodních vidět, že ti pitomci počítají v odhadech průtoků pouze se srážkovou vodou. Jenže když průtok dosáhne určité velikosti a dravosti, začne sebou strhávat spoustu dalšího materiálu a průtoky najednou začnou skokově narůstat vysoko nad původní předpovídané hodnoty, protože v řekách už neteče pouze voda ale i spousta bahna a dalšího strženého materiálu. V tomhle Banánistánu nefunguje dobře vůbec nic, takže ani hydrologie i meteorologie nemůžou být světlou výjimkou. Korporátní zájmy především.
03. 06. 2013 | 20:34

Bredon napsal(a):

KvL Spodní propustě na Orlíku a vůbecna našich přehradách? S těma už dávno nejde hnout, proto je právě třeba Orlík nemožné vyčistit. A pro autora zabývajcího se zemědělstvím a ochranou přírody a spolupracujícího s mnoha médii: Kde byste chtěl postavit na Berounce smysluplnou přehradu? Vodní dílo velikosti minimálně Slap by znamenalo sáhnout tolika lidem na majetek, nehledě na zničení mnoha biotopů, že takový zásah do krajiny nikdo neudělá. Navíc by muselo být permanentně prázdné.
03. 06. 2013 | 20:41

Ing. N. napsal(a):

Názor z webu : 3.6.2013

Kdyby pánové nelhali.

Lipno má vodní zásobu 309 000 000 kubíků vody. Retenční schopnost klidně 180 000 000 kubíků. To znamená, že při zadržování odtoku 200 kubíků za vteřinu se jim nádrž zaplní až za 250 hodin. Lesy a pole byla nasáklá vodou a tak každý hrázný už mohl týden před povodněmi upouštět. Orlík má vodní zásobu přes 900 000 000 kubíků vody a za mého mládí každé jaro upouštěli přehradu o 10 m. Vztekali jsme se na to, že byly obnažené břehy s bahnem, leč povodně nebyly žádné. Přehrad na Vltavě a přítocích je přes 20. Rybníků tisíce a tak je povodeň ve většině případů jen podvod polistopadové totalitní moci a neskutečný šlendrián.

Poznámka - v současnosti, i v roce 2002 bylo retenční snížení hladiny o pouhé 2.4 m.
03. 06. 2013 | 20:45

Venkovan napsal(a):

Hospodářská činnost lidí narušuje statisícileté půdní a vodní poměry odedávna. Když zůstaneme u našeho státu a posledních několika desetiletí, tak kolektivizace, rušení mezí a vznik velkých polí na svažitých pozemcích byly jedním z důvodů dnešního stavu. Následovala velkoplošná celostátní meliorace, o které se tu kupodivu moc nepíše. Dělala se někdy před 30-40 léty systémem hlava nehlava, a prováděl ji specializovaný státní podnik. Kromě zbytečných obrovských nákladů přinesla i podstatné snížení retenční schopnosti krajiny. No a současná generace zemědělců v tom zdárně pokračuje, protože jim to stát a EU diktují, ne direktivně jako za předchzího režimu, nýbrž přes peníze. Výsledek je stejný, spíše horší. Dříve aspoň byly vysoké stavy hovězího dobytka, takže z převážné části slámy vznikl hnůj, který se zaoral a udržoval tak humus v půdě, jeden z činitelů zádržnosti vody (a úrodnosti). Dnes se na slámu pohlíží jsko na balast vhodný pro pálení v kotlích. Půda se má využívat na pěstování "energetických" plodin, což ji bude syystematicky ochuzovat o humus, z hlediska zemědělství její hlavní bohatství. Kukuřice se u nás dříve pěstovala jen pro krmení zvířat, méně na zrno. Dnes se kukuřice, opět hlava nehlava, pěstuje jako "krmivo" pro bioplynové stanice, což se příliš nezveřejňuje. A to v takovém množství, že se tím devastuje půda, protože se nedodržuje potřebné střídání plodin. Ale vyplácí se to, stát to zemědělcům dotuje. Prostě je to systém "po nás potopa". Ona ovšem, jak je vidět, už přichází i za nás. Co budou na tohle hospodaření říkat budoucí generace našich potomků, lehko říci! To jen několik drobností, důvodů povodní je jistě mnohem více.
03. 06. 2013 | 21:08

SuP napsal(a):

ládik!!! -
Já myslím, že by stačilo povinně nařídit, aby se všechny nové stavby musely zakládat a stavět na 5m betonových kůlech. Přišla by si na své betonová lobby i výtahová (Schindler). Dneska fláknou desku na hlínu a je posekáno. Tak by ji flákli na 5-metrové piloty a taky posekáno. Voda proteče stejně bezeškodně, jako když kulka proletí žebřiňákem - rebriňákom, štrategickým vozňom. A ani by se nemuseli při každém dešti vláčet s knihovnama do patra.
03. 06. 2013 | 22:20

SuP napsal(a):

Ing.N -
(03. 06. 2013 | 20:45)
Až to predikuje poznámku: "Zlatej bolševik!" Nařídil a bylo. Kdo kecal, dostal přesdržku a bylo po povodni.
Ale já raději povodeň. Protože v dnešní době, kdo je v záplavové oblasti, ten tam CHCE být. A kdo chce kam, ani mu tam nemusí nikdo pomáhat.
03. 06. 2013 | 22:24

KvL napsal(a):

to: Bredon
Tam co je projektovaná asi sto let.
Myslím, že situace na přehradách okolo spodních výpustí není ještě krytická, snad by je mohl pročistit tlak vody. U Orlíku vydím problém někde jinde, má více něž 360MW a to si nikdo nedovolí odstavit na rok, či dva. To není Vranov. Pokud by nešlo s výpustěmi pohnout, i pak je zde jakási možnost, jak je odblokovat.
Pomůžu si touto fotografií Vranovské přehrady http://www.stranypotapecske.cz/lokality/pic/vranov09.jpg
Po pravé straně máme nátok elektrárny, po tud lze zaručeně hladinu snížit, následně by mělo být možné využít sacího bagru k odstranění nejhorších nánosů kolem výpustí a ty otevřít.

A tady máte důkaz toho, že spodní výpustě přehrad (dobře zase Vranov, na kterém se teď lautr nic neděje) jsou provozuschopné http://i.idnes.cz/12/012/cl6/DMK2989dc_DSC02884.JPG?v=7
03. 06. 2013 | 22:27

Michaela Frycová napsal(a):

Je to tak. Rozorané cesty, kde cesty nešly rozorat, tak se pole dotýkají cest, protože rozorané jsou ty prohlubně, které kolem cest vždy vedly, aby odváděly vodu. Takto oda s pláchne ornici. Moře kukuřice a řepky, spousta polí, kde dřív rostlo obilí se proměnilo v lány fotovoltatických panelů. Řada "farmářů" obdělává pole tak, že brázdy jdou dolů ze svahuvertikálně, místo po vrstevnici, takže ornice se valí ze svahu dolů ... Kritizovali jsme dřív "jezeďáky" za scelování polí a vytváření lánů. Dnes jsou "farmářské" lány obrovské, větší, k nepřehlédnutí. Co dělá ministerstvo zemědělství? Co dělá ministerstvo životního prostředí? Jak to, že je možné rozorávat meze kolem cest a rozšiřovat pole? Zkusil to někdy někdo měřit? Co dělají starostové obcí? Nedivme se, mají farmáře v zastupitelstvech. Povodně tu byly a budou. Ale úrodná půda nemusí zaplavovat bahnem lidská obydlí v té míře, jako dnes. Voda opadne, bahno zůstane. A na polích pak humus nahrazují tunami umělých hnojiv. Je to smutný kolotoč.
04. 06. 2013 | 08:33

nnn napsal(a):

Já nesouhlasím, zemědělství a zástavba neměli tentokrát podstatný vliv. To jsou příčiny lokálních záplav z přívalových dešťů a lokálních bleskových povodní. Tentokrát o nic takového nešlo. Mimochodem pamatuji lány řepky a kukuřice i za komunistů.

Pršelo dlouho, že byla půda všude nasáklá a pak se valily proudy i z lesů. Přitom nepršelo příliš silně, žádné přívaly a průtrže. A proto se situace podcenila, řešit se to začlo až v neděli (u nás jsme se připravovali už v pátek, ale slavní pražáci procitli až v neděli).

Problém je, že chybí místa pro rozlivy a poldry (a ještě jich ubývá, jak se staví ochranné hráze vesnic) a že jsou řeky regulované a navigované, zkrátka posílají všechnu vodu co nejrychleji dál. Rovné vybetonované potůčky, říčky s obloženými břehy betonem nebo kameny drženy v úzkém profilu ap. Nikde nesmí být ani drn nebo vrba, aby to náhodou tu vodu nebrzdilo.
04. 06. 2013 | 08:34

luk napsal(a):

Několik postřehů :
1) ten článek je typický blábol, po jehož přečtení nikdo neví,
co chtěl autor říci

2) tak zvaní ochránci přírody velmi často jen ze zásady blokují
užitečné projekty a jsou spíše ekoteroristy, v tom má pan
Klaus bohužel pravdu. Navíc většinou nejde o přírodu, ale o
ekonomické zájmy skupin invetorů, kteří nastrkují různá
ekologická sdružení do boje za svoje peníze - viz kudy povede
dálnice, kde už mají nakoupeny pozemky atd. To, že jezdí 500
kamionů denně někomu téměř obyvákem, to nevadí hlavně, že
žáby mají podchod atd.
3) na většině státních správních míst jsou naprosto věcně
nekompetentní lidé dosazení politicky a z toho plynou
fatální věcné chyby, např. povolování výstavby v nejhorších
záplavových zónách

4) v tomto státě je totální nepořádek a devastace a vše je
podřízeno systémové korupci
04. 06. 2013 | 08:44

karlík napsal(a):

Krajina je stále víc zastavěna a zaasfaltována, a tak to, co dřív mohlo vsáknout do půdy, dnes rychle odteče do řek. Tento proces pokračuje závratným tempem a proto logicky bude ještě hůř. K tomu stále nové sjezdovky v horách, obří skiareály...Povodně byly i dřív, ke kalamitám ale bude stačit stále míň srážek.
04. 06. 2013 | 08:44

Albert napsal(a):

Myslím, že by se před koupáním a rekreací na plných přehradách měla dát přednost bezpečnosti lidí a jejich majetku. Já bych všechny přehrady úplně vypustil a nebo je držel na takové výši aby opravdu fungovaly jako OCHRANA před povodněmi. Nechápu, že se o této jejich funkci skoro vůbec nemluví.
04. 06. 2013 | 08:46

to evix napsal(a):

Ing. N. napsal(a):
Názor z webu : 3.6.2013

Kdyby pánové nelhali.

Lipno má vodní zásobu 309 000 000 kubíků vody. Retenční schopnost klidně 180 000 000 kubíků. To znamená, že při zadržování odtoku 200 kubíků za vteřinu se jim nádrž zaplní až za 250 hodin. Lesy a pole byla nasáklá vodou a tak každý hrázný už mohl týden před povodněmi upouštět. Orlík má vodní zásobu přes 900 000 000 kubíků vody a za mého mládí každé jaro upouštěli přehradu o 10 m. Vztekali jsme se na to, že byly obnažené břehy s bahnem, leč povodně nebyly žádné. Přehrad na Vltavě a přítocích je přes 20. Rybníků tisíce a tak je povodeň ve většině případů jen podvod polistopadové totalitní moci a neskutečný šlendrián.
...............................
Taky si na tohle pamatuji, i na pindy po revoluci jak tohle chybí rybičkám, či jiným gizdům, ve vodě žijícím...Už je na čase aby se řeklo DOST a každý musí nést odpovědnost!
Přece není možné aby se každých 10 až 15 let opakovaly povodně...Pokud to pražané nepochopí ani teď a nebudou u voleb používat hlavu, tak se to nezmění. Řkám záměrně pražané, protože Odesáci/Topáci jsou hlavně pražský problém ( o ČSSD nemám valné mínění, ale neškodí tolik, jako tihle novodobí konkvistádoři....
Za dále autor scela pomíjí fakt, že v Čechách na rozdíl od Moravy nepřetržitě prší...Jsem na soukromém webu a tam se kámošky a kámoši z Prahy a Čech neskutečně divili, že jsme dávali fotky z prosluněné Moravy. Pochopitelně se to v tv opomíjí, jakoby Morava nebyla součásti Česka, ale na tenhle stupidní stav jsem si již zvykla...(hlavou zeď neprorazíš). A už před 14 dny jsem psala, že to vypadá, že budou nové záplavy v Čechách, že se to opakuje jak v roce 1997 a 2002. Další povodně na Moravě byly 2009/2010 a teď znovu v Praze 2013....
A zemědělci opravdu autore, ale opravdu nemohou za současnou zemědělskou politiku vlády, oni si ty dotace sami nevymýšlejí. A to samé platí pro Romy, ti taky nemohou za to, že je už 23 let nikdo nechce zaměstnat a háže je všechny do jednoho pytle....
04. 06. 2013 | 09:00

Wilibald M. Bolatzky napsal(a):

"Pokud je svět determinován, nejsme za nic odpovědni. Pokud je svět náhoda, nejsme za nic odpovědni."
Arthur Schopenhauer (1788-1860), německý filosof a myslitel
"Vše je determinováno, začátek stejně jako konec, silami, nad nimiž nemáme kontrolu. Je to určeno hmyzu, stejně jako hvězdám. Lidské bytosti, zelenina, náš kosmický prach, vše tančí na tajemnou melodii, kterou v dálce hraje neviditelný hráč."
Albert Einstein (1879-1955)
"Pro nás věřící fyziky má čas hodnotu pouhé iluze, ať je jakkoli pevný."
Albert Einstein
"Dostatečně pokročilou technologii nejde odlišit od magie."
Arthur C. Clarke (1917-2008), britský spisovatel, vědec, vynálezce a futurista
04. 06. 2013 | 09:05

ja nic, ja cech napsal(a):

taky bych chtel umet psat takovou hromadu kecu a jeste aby me to bavilo.... lidi zbrchejte se a nereste co by se melo udelat a kua uz neco udelejte a nestavte baraky u vody................
04. 06. 2013 | 09:09

ja nic, ja cech napsal(a):

pani ing N, vy se zbrchejte nejvic, vetsi sranec jsem za posledni dobu necetl nez je vas prispevek, nevim co bych dodal jestej vic........... vzala jsem mi dech
04. 06. 2013 | 09:15

Petr Ježek napsal(a):

Pan Havel je opravdu cínový generál. Jako zemědelský expert by si měl uvědomit, jak se za posledních sto let změnila retence zemědělské a zemědělství odňaté půdy. To je mnohem větší problém zrychlení odvodu vody na horních tocích než problém prohloubení a zpevnění koryt potoků a říček. Přehrady jako protipovodňové opatření je technokratické řešení bez ohledu na absorbční kapacitu ploch, které nejsou koryta vodních toků. Dovolím si pana Havla upozornit, že ani relativně hluboké nádrže vltavské kaskády nejsou klíčovým protipovodňovým opatřením, jak správně upozorňují správci povodí a hrázní. Takže: 1. omezit hutnění zemělských ploch těžkou technikou; 2. vegetační kryt regulovat podle protierozních a retenčních vlastností; 3. změnit územní plány tak, aby nevznikaly nemovitosti v přirozených záplavových oblastech a současné po povodních neobnovovat; 4. změnit povodňové plány tak, aby znamenaly povinnost upouštět přehrady na polovinu vždy když hrozí přetrvávání cyklón frontálního charakteru nad střední Evropou; 5. přestat finančně sanovat podnikatele a spekulanty s nemovitostmi v záplavových oblastech. Někde to jde, u nás nikoli...
04. 06. 2013 | 09:17

lihovej dědek napsal(a):

Jak to tu tak čtu, tak mě napadá, že jste všichni zapoměli na řešení, které znali už komanči: stačí přece poručit větru, dešti...
(otázkou zůstává, jestli poslechnou).
04. 06. 2013 | 09:17

Jaroslav Klenot napsal(a):

Pan senátor Čunek provedl vystěhování z objektu s demoličním výměrem do objektu zcela nového.
Některé rodiny obdržely rekonstruovatelný domek.
Že vše je již na demolici?
To jsou občané v nové výstavbě kolem Prahy také v ghetech?
04. 06. 2013 | 09:22

Petr Ježek napsal(a):

Ti, co tu mluví o ekoteroristech, jen skrývají svoji neschopnost problémy nekonfliktně řešit. Kapacita nejen vltavské kaskády musí reagovat na míru retence vody ve spádových oblastech tak, aby bylo možné mnohem účinněji řídit odpouštění. To by ale hrázným museli soudruzi u vesla změnit plány... Nové přehrady nemá smysl stavět, stejně by se našli pitomci, kteří by u soutoku Berounky a Vltavy stavěli v zátopovém území rekreační areály s jezery... Územní plany musí v tomto být nekompromizní.
04. 06. 2013 | 09:24

xxx napsal(a):

Stromy, stromy a zase jen stromy. Nejlevnější, praktické a hezké.
04. 06. 2013 | 09:24

Naštvaný napsal(a):

"totiž postupným zabetonováním krajiny": Autore, nejste vy frázistický bolševik? A co v tom Pasově, o kterém naše slavná naševaše ČT několikrát zmínila, že podobná povodeň byla naposledy
před 500 lety, povodních u nás nemluvě! To už tenkrát byla krajina postupně zabetonovávaná? Takové bezmyšlenkovitě hloupé omílání nesmyslů je na dvě věci. Přišel s tím nesmyslem Václav Havel, věčně naočkovávaný těmi opakovaně pomýlenými, a hlupáci ten nesmysl po něm jen omílají.
04. 06. 2013 | 09:24

Kovka napsal(a):

Bohužel, osobní profit a naprostá demoralizace splečnosti jsou vinny.
04. 06. 2013 | 09:30

Jmelí napsal(a):

Tak nevím, přehrad je plná Vltava, ale povodně jsou pořád... Co takhle, kdyby byly přehrady pořád vypuštěné a místo aby byla priorita mít co nejdéle puštěné turbíny a vydělávat peníze, sloužily by jako skutečné protipovodňové zábrany...? Každá nová přehrada se zase jenom napustí, kolem si postavíme baráky, kempy a šopy, a až při povodních bude přetékat, zase budete křičet, máme málo přehrad...
04. 06. 2013 | 09:32

Pepé napsal(a):

Přidal bych do polemiky jednu poznámku. Zdaliž si všímáte, co se za 1 století stalo s námi? Žijeme životy ve strachu a přitom nikdy nebyla doba takhle pohodová. Pokud se podíváte, dříve byly záplavy každým rokem. Jižní Morava, Polabí.... prostě to patří k těmto oblastem. To jen člověk si myslí, že poslaví přehrady a už se nebude muset ničeho bát. Chceme mít jistotu na 50 let dopředu. Cha cha cha chá.......
04. 06. 2013 | 09:32

sarah napsal(a):

otřesné.každý soudný čkověk vidí, co se tu děje mnoho leta akam to vedou naše vlády.korupce,hnus,materiualismu.honba za penězi,po nás pototpa-rychle nahrabat,nezaměstanost,zplundrované životné prostředí a morální devastace.všude se káci lesy,stromy,vše se betonuje,asfaltuje,orn půda se zastavuje,a teď se se tomu nekdo diví??je milíto postižených lidí,ale nova neustále dává zprávy,jak je praha zaplavená a celebrity jako bartošová a spol se evakuují.to je vtip???za prvé, nikod není celeb erita, za druhé-trpí spusta lidí- ale za třetí,ptejme se proč a kdo za to může!!
04. 06. 2013 | 09:34

petrhavel napsal(a):

Vážení diskutující, díky všem za příspěvky do diskuse, je jich tolik a řada z nich protichůdných, že se na to vše při nejlepší vůli nedá reagovat... ale i z těch příspěvků je vidět, že problém je mnohovrstevnatý, tedy komplexní, jak jsem nakonec i napsal. Není to tedy jen o přehradách, jen o zemědělství, jen o betonování, ale právě o součinnosti jednotlivých přístupů, příslušných zákonů a lidí, kteří o podmínkách ochrany i využití krajiny rozhodují. Je to prostě o té změně přístupu...
04. 06. 2013 | 09:49

Standa M. napsal(a):

KVL, nic nevíte a děláte chytráka, na principu přečerpávání z jedné přehrady do druhé je postavena i přehrada Dalešická pro El. Dukovny, a další.
04. 06. 2013 | 09:51

Roman napsal(a):

SuP napsal(a):
03. 06. 2013 | 22:24

"... Protože v dnešní době, kdo je v záplavové oblasti, ten tam CHCE být. A kdo chce kam, ani mu tam nemusí nikdo pomáhat. "

On tam totiž MUSÍ být.
Vy jim ty, v současné době bezcenné pozemky, vykoupíte za cenu za jakou by si mohli koupit pod nový dům, ale v nezáplavové oblasti?
04. 06. 2013 | 09:55

Magda napsal(a):

Žiji na vesnici a několik dní tu takřka bez ustání pršelo. Voda logicky tekla z kopce dolů, a to jak z polí, tak i z pastvin, protože žádná zatravněná plocha nemůže přijmout tolik vláhy. Potok se pochopitelně rozvodnil, tak jako jistě již mnohokrát v historii, a to po kukuřici ani betonových plochách ještě nebylo ani vidu, ani slechu.
Je to tu svažité a i kdyby se všechno zalesnilo, tak stejně vody bude příliš. Takže co tady řešíme? Dešti poručit neumíme.
04. 06. 2013 | 09:56

seriózní chlapík napsal(a):

Autor

Hrubý omyl váš a V.Klause o tom, že ti zodpovědní za povodně nebo za stát nemají žádné vize. Jen jsou ty vize jako všechno jiné - zprivatizované.
Věřte tomu, že nikdo z těch "bezvizionářů" netráví noci na nafukovačce v nějaké sokolovně.
04. 06. 2013 | 09:57

Ctirad Pisk napsal(a):

Povodně u nás byly, i když remízky na polích nebyly rozorané, na polích se masově něpěstovala energetická řepka (pohonné směsi) a energetická kukuřice (do bioplynek) a krajina se rozhodně nedala posuzovat jako zabetonovaná, to si uvědomme. V případě toho betonu, z tohoto materiálu jsou i přehradní hráze které nás naopak před povodněmi chrání, jsou -li správně a promyšleně provozované (kupodivu většina přehrad je u nás z doby "totality"- podivné, že?). A neviňme z povodní zemědělce, ti pěstují prostě to, za co jim zaplatí nebo na co dostanou dotace a ne co by třeba i pěstovat sami rádi chtěli (ale v tom našem blázinci je to neuživí, prostě se logicky chovají tržně, tak jsme to přece chtěli po 89 nebo snad ne?! Je jasné, že upravená koryta zejména horních a středních toků mnohde nebezpečí záplav zvyšují, to je bez diskusí. Ale prostě takové přívaly vody jako byly 1997, 2002 a letos prostě nemůže beze škod zvládnout žádná krajina. Přírodě neporučíme nebo snad ano?!!!
04. 06. 2013 | 10:04

miláno z Děčína napsal(a):

Autorovi článku!
Berte to jako námět na pohádku,kterou však musíme vyprávět zásadně jedině my dospělý.
Od posledních voleb píší již nejméně po třetí tento námetek,jenže tentokrát poprvé v duchu,kterou má i pohádka a to je " ukrutné zlo ",ale konec pohádky je zásadně pro každou generaci " kladný "!Je to síla a spravedlivá jedinečnost - přírody!
Pražáci si sami zvolili tu společenskou bídu a nyní rok před dalšími volbami se to rozhýbává!!!
Doporučuji pražákům využít - bohužel - tragedie povodně!
Pusťe se do magistrátu a i do vlády,nikdo jiný to za vás nemůže udělat.Náklady na evakuaci budou zahrnuty to tohoto stavu a nikdo a již nikdy vás nemůže napadnout za případné "více náklady" za toto!
Nahrňte to do Vltavy.Případné jejich vyškrábání se na břeh,jim znemožní fungující protipovodňové zábrany!
My tu zde v Děčíně vám pomůžeme v tom,že je pohlídáme rovněž,aby se nedrápali na břeh.I tu jsou protipovodňové zábrany.Sice ne ještě dosud zcela zkoulaudovány,ale dozajista funkční a to je to hlavní!!!
Více vám ani nám pro budoucí generace nemůžeme pomoci!!?
04. 06. 2013 | 10:06

Standa M. napsal(a):

Myslím si, že předpověď o počasí t.j. silné a vytrvalé deště byly hlášeny už nejméně týden dopředu. Z meteorologického ústavu byly výstrahy na povodně již několik dní dopředu. Proč se z přehrad na Vltavě a jinde nevypoštěla voda s předstihem, proč se staví povodňové bariéry, které stály miliardy až když byla voda po kolena, proč se pytluje písek až voda proniká do domů? To není chytráctví po katastrofě, ale realita, která se stále opakuje. Co se udělalo za těch 10 let od roku 2002? Moc málo. Proč vláda nevezme miliardy z ČEZu, když tam má 50% podíl a dá je na další financování pro snížení katastrofálního dopadu při povodních. To, aby vedené ČEZu nepřišlo o miliardové odměny každý rok? Povodním se zabránit nedá, to je pravda, ale následky snížit na minimum ano.
04. 06. 2013 | 10:12

Bedřich napsal(a):

Je fakt a jak bylo i v televizi vidět mnoho takzvaných zemedělcu neumí orat.Příkladné záběry na pole kukuřice kde řádky krásně vedly z kopce dolu.A te není jen u kukuřice.A o zelených jsem si udělal obrázek už před lety kdy jeden mluvčí prohlásil, že nepotřebujeme žádné elektrarny stačí že máme doma zásuvku.No a podruhé když brojili proti obchvatu plzně s prohlášením ,že stačí rozprostřít dopravu v Plzni do více ulic.
04. 06. 2013 | 10:16

Mára napsal(a):

přehrada na Berounce by hodně pomohla regulovat průtok,pak čistit koryta potoků a řek a hlavně by to chtělo Vltavskou kaskádu mnohem lépe koordinovat a jako v roce 2003 byla hladina přehrad mnohom nižší než v posledních letech,nevím proč jsou přehrady tak plné když tři týdny skoro prší Mára
04. 06. 2013 | 10:26

mil hurikán napsal(a):

přehrady nejsou samospasitelné, v našich oblstech dochází k silnému zanášení, Berounka je zřetelně tok s velikou denudační schopností, přehrady mezi Plzní a Prahou by byly brzo zaneseny, i vzhledem k tomu, že z hlediska morfologie je možno zde stavět přehrady pouze mělké. Veřejnost by se divila, kdyby věděla, co je dnes již uloženo na dně vltavské kaskády a jaká je rychost ukládání. Coby potapěč jsem na kaskádě pracoval od r 1973, vím o čem mluvím. Proč myslíte, že učitelé stavby přehrad, francouzi, dnes přehrady bourají, na Loiaře již nejsou. Taktéž američané. Perlička. Koncem 60. let amíci postavili v Himalájích sypanou hráz, než ji zcela napustili, již byla vyplněna sedimenty. Na závěr ale shrnuji: naše potomky čeká velice nepříjemná skutečnost, až zjistí, že nemají jezera, ale gigantická bahniště o mocnosti až 40 m. Jenom na další ilustraci, v Praze počátkem 80 let jistá lokace, stav: Profil dna v hloubce 475 cm., sloupec vody 70 cm, horší je to na dnech přehradních jezer, vrstva byhna zde mají i hustší konzistenci, něco mezi bahnem a jílem
04. 06. 2013 | 10:43

Jot 23 napsal(a):

Tak jste to všechno rozebrali do mrtě. I když tu byla zmínka i o Franc Josefovi. Byla zapomenuta podstatná věc . A to je měnová reforma v 1953.Ta se rozebírá všude do detailů už víc jak měsíc.
Tak že nyní chybí jen ten rozbor důsledků té reformy na povodně které nás postihli po r.89.A taký té současné. Jak vidno odborníků
máme dostatek.
04. 06. 2013 | 10:57

Petr napsal(a):

Zjevné důvody povodní Zaprvé prší povodně byly jsou a budou s tím nic nenaděláme. Lze ovšem zmírnit následky. Pěstováním vhodných plodin na polích vidíme sami dobře kolik je u nás kukuřice řepky. Melírace půdu za dob komunistů odvede neuvěřitelně rychle vodu z půdy. Včera jsem byl toho svědkem po louce ( a ještě z polí nad loukou)tekl malý potůček vody ale z melírační trubky, která ústila ze země ven doslova valila voda, takže někde je chyba. Ano kdyby nebyla melírace určite by tekla více povrchová voda ale také zcela jistě by více voda byla zadržovaná v krajině a netekla do údolí kde způsobuje povodně. Za další plundrování lesů. Ani né tak v LČR jak u vybraných jedinců, kteří skupují lesy vytěží ale nezalesní. Zákon jim to nařizuje ale vidím u nás v okolí jak to chodí v praxi les vytěžený před 7 rokama a rostou na něm jen keře. Dále velká zástavba půdy, ketrá pak není schopna zadržovat vody. Pak neschopnost státu není to tak dlouho co byl fenomén si z velké části za státní peníze postavit rybník. Když se na ten rybník dnes dojdete podívat, zjistíte, že jeho retenční schopnost je velmi malá. To opravdu stát není schopen, když je to stavěno z části jeho peněz, aby byla velká retenční schopnost?
04. 06. 2013 | 11:18

anonym napsal(a):

Názory typu vypustit přehrady a čez má dost peněz tak nepotřebuje aby se mu z turbín sypaly peníze neustále je celkem omezený(Nechci se zastávat čezu)Ale když turbíny nebudou mít dostatek vody tak nebudou vyrábět elektrickou energii (celá kaskáda vyrábí elektřinu a dohromady je to něco přes 1GW), tu elektrickou energii na které jsme všichni závislí. A takový 2-3 denní výpadek elektřiny například kvůli špatné předpovědi počasí a moc vypuštěným přehradám, by mohl mít horší dopad než povodně.
04. 06. 2013 | 12:32

Víik napsal(a):

Blábol
04. 06. 2013 | 13:25

ee napsal(a):

Proboha, Havel zivte se uz necim uzitecnejsim, nez zemedelskou analyzou. Co kdybyste
radej zacal chovat holuby: ty Vase slinty se uz nedaji cist.
04. 06. 2013 | 13:27

SuP napsal(a):

Roman -
Proč bych měl komukoli DÁVAT nový dům??
Vaše logika je odzbrojující. Ti lidé tam být chtějí. Buď dům podědili po předcích a věděli, že tam občas přijde Berounka na návštěvu, nebo si ho koupili jako velmi výhodnou "investici" s předpokladem, že případné potíže jim později někdo (stát) částečně refunduje. Podobně, jako se dnes rozmáhají adrenalinové sporty, které provozuje čím dál víc lidí bez jakékoli potřebné průpravy a pojištění. A úrazy a následky jsou čím dál fatálnější, ačkoliv informací o nebezpečí je k dispozici čím dál víc. Případným bleskovým povodním mimo záplavová území se zabránit nedá, je to náhoda, kterou může aspoň částečně krýt pojištění.
04. 06. 2013 | 13:41

jozka napsal(a):

KvL:

Takze vy vedle zdymadla navrhujete postavit jeste jeden kanal. Omlouvam se, ja fakt netusil, ze dokazete s temi zhovadilostmi zajit tak daleko. Takove ty veci jako spadovani predpokladam neresite.

No nic, bavte se, kdo si hraje, nezlobi.
04. 06. 2013 | 18:18

tjp napsal(a):

Mluvčí Povodí Vltavy: Kaskádu jsme dříve vypouštět nemohli.
Názor s nejvíce souhlasnými hlasy (474)
Petr Hrabal, Hulín
Úterý, 4.června 2013, 04:51:42 | Souhlasím | Nesouhlasím | +474
Nevěřím tomu.Kdyby začali upouštět a ono náhodou nezapršelo v takovém množství,museli by potom zastavit vodní elektrárny do doby než by se dostali zpět na určitou víši hladiny. Šlo jen o prachy.
http://www.novinky.cz/domaci/303821-mluvci-povodi-vltavy-kaskadu-jsme-drive-vypoustet-nemohli.html
04. 06. 2013 | 18:49

Ing. N. napsal(a):

Mluvčí Povodí Vltavy kalí vodu, když tvrdí, že kaskádu dříve vypouštět nemohli. Ale mohli, dokonce měli. Když to zvládli na nádrži v Hracholuskách, kde začali s odpouštěním už 18. května.

Kde jsou odborníci vodohospodáři? To už všichni vymřeli a nebo se bojí upozornit na to, že energetická a rekreační lobby má zájem na tom , aby přehrady byly plné? Lobbistům je jedno, že to odnese spousta nevinných lidí a udělá to velkou díru do rozpočtu postižených rodin a státu. Hlavně, že jim to přinese zisk.

Domnívám se, že by všichni povodní postižení lidé, podniky a obce, především z povodí Vltavy, měli hromadně podávat trestní oznámení na neznámého pachatele, který zabránil předčasnému vypouštění na vltavské kaskádě. Měli by žádat o finanční náhradu. Viníka je třeba pojmenovat a potrestat.
04. 06. 2013 | 22:27

Lenka napsal(a):

Co se pamatuji (léta sedmdesátá a osmdesátá), snad každý rok fungoval Medard a skutečně po něm 40 dní vydatně pršelo. A povodně a záplavy nebyly...
Krajina je za poslední dvě desítky let velmi změněná a pro kompetentní osoby nedůležitá. Důležitý je byznys. Kdysi se hloubila a čistila koryta řek od nánosů bahna. Bahno se bagrovalo i z rybníků. V lukách a polích byly meliorační strouhy, které přiváděly potřebnou - ale i odváděly přebytečnou vodu. V každém zemědělském družstvu byl meliorační technik, který měl meliorace na starost. Tyto strouhy byly zrušené vrácením pozemků, nikdo o ně nedbá. Myslím, že dnes jsou řeky, rybníky, potoky, velmi zanesené bahnem a dalšími nánosy - a vodu už zkrátka nestačí pojmout... Čištění řek totiž znamená výdaje, ale dnes chtějí všichni ze všeho jen těžit, chtějí okamžitý zisk - s minimálními náklady, nejlépe - s žádnými.
Jsou vykácené lesy, které dříve zadržovaly množství vody. Je to tím, že dnes je jediné hledisko maximální výtěžnost lesa, a že nikdo nezohledňuje krásu a hlavně funkčnost krajiny, jak to dělávali naši předkové...
Všude kolem nás jsou tzv. industriální zóny - obří skladiště, překladiště, velkoobchody. Je to asi lukrativní pro města, kterým pozemky, na nichž tyto stavby stojí, ale zničilo to krajinu. Zabetonovaná krajina také nepojme žádnou vodu - zkrátka nefunguje jako krajina... Nevím, jestli se nad tím někdo zamyslel, nebo zamyslí. Možná, kdyby stát, firmy, podnikatelé, lidé - začali brát funkční krajinu, přírodu, jako vzácnost, bez které nemůžeme žít, kterou musíme ctít a chovat se jako její součást, a ne jako někdo, kdo ji chce vybydlet, nedocházelo by k takovým katastrofám.
04. 06. 2013 | 22:38

Jiří Novák Litoměřice napsal(a):

Protože v naší zkorumpované zemi fungují jen ekonomické stimuly doporučuji ekvivalent slunečních elektráren.
Podobné dotace jako slunečním baronům stanovit zákonem pro zabranou půdu na retenční nádrže. Dosavadní investice na zábrany jsou na svém zenitu a zadrženou vodu jen neztenčenou intenzitou posílají dál.
Retence od nejmenších toků je ten recept, ale rychle. 11 let už se zanedbalo.
05. 06. 2013 | 09:10

ALT napsal(a):

v prevenci povodní má naše země stále velké rezervy

v prevenci čehokoliv má formálně naše země stále velké rezervy
05. 06. 2013 | 11:23

ALT napsal(a):

Ing.N

kritiku ano, ale konstruktivní
a hlavně nejmenovat, nikdy nejmenovat :)

myslíte,že takhle se bude někdo v ČR chovat
,že chce být alespoň třetina obyvatel za něco odpovědná?
a hlavně sami za sebe?
05. 06. 2013 | 11:29

Pepa napsal(a):

SuPe, proč topíme lidi na Lipně?
Proč to nepustíme na ty, kteří tam CHTĚJÍ být v Praze?
To, že si v Praze postavíte zábrany, odnesou lidé po proudu.
Slyšel jste něco o fyzice?
07. 06. 2013 | 13:06

odsidodfgj napsal(a):

Jan Vávra: Mediální obraz boje s povodněmi

http://www.rozhlas.cz/plus/nazory/_zprava/jan-vavra-medialni-obraz-boje-s-povodnemi--1221268
08. 06. 2013 | 13:05

idwE6iFl napsal(a):

Stellar work there evnoyree. I'll keep on reading.
24. 08. 2013 | 16:47

9PaHGt4A4 napsal(a):

Wow!!! These photos are sepurb! Nice work! And nice work Ashley on the ceremony photo with all that back light! Heidi, the photo of you leaning on the locked and weathered barn door (kind of looking to your right) is like a high-falutin' catalog photo you should send it to the people who made your dress!!!Congratulations to the both of you, again, and nice work Ashley!Aloha!Chris http://uouyhhj.com [url=http://nudnfhhs.com]nudnfhhs[/url] [link=http://ydisiavjqlu.com]ydisiavjqlu[/link]
26. 08. 2013 | 18:33

pZUgFKabhzc napsal(a):

Hehehe! That's too funny about the colors. They make me smile :) We have some other pops of color in there, too,<a href="http://cyqenc.com"> augholth</a> I've yet to throw in purple, which is my fave color of all!
29. 08. 2013 | 02:30

r95bwitb0qMO napsal(a):

This is really inttsereing, You're a very skilled blogger. I've joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I've shared your website in my social networks! http://ykuajpkshi.com [url=http://pvkfry.com]pvkfry[/url] [link=http://wsenadew.com]wsenadew[/link]
06. 09. 2013 | 22:27

qraxmwkvos napsal(a):

demeure inaccessible pendant des siecles. http://cialiscialisoulevitrafr.lo.gs/ il est disponible en kiosques depuis aujourd’hui. http://propeciaprixfr.lo.gs/ 10 « Villagers take hostages ». http://achatpropeciaeuropefr.lo.gs/ plusieurs fois centenaires.
04. 10. 2013 | 01:16

qnnbnlfubj napsal(a):

dimanche 17 juin 2012 a 14h30. http://achetercialis.zic.fr/ a 500km de mauvaise piste de la. http://acheterpropecia.zic.fr/ Bientot viendra l’ecole en langue Lao. http://acheterduviagra.zic.fr/ Hiroshima ou Dresde.
12. 10. 2013 | 16:53

ernrrbtqxp napsal(a):

entretien avec Arnaud Esquerre. http://acheterviagra.zic.fr/ que ce pays ou territoire soit independant. http://acheterduviagra.zic.fr/ Facebook Youtube Twitter RSS http://viagraprixfr.zic.fr/ Depart pour la Cordillera.
13. 10. 2013 | 20:48

jzgvzodjtp napsal(a):

Au cours de l’histoire. http://viagralivraisonrapide.zic.fr/ J’y suis reste un mois. http://viagraprixfr.zic.fr/ sans lien avec le gouvernement. http://achetercialis.zic.fr/ Tout individu a droit a une nationalite.
14. 10. 2013 | 12:33

pcnokjkymx napsal(a):

Philippines - Luzon et la Cordillera (Bontoc. http://apiass.org/a-priligy-precio-argentina.html de Diagonal : « On garde le meme ennemi. http://apiass.org/a-comprar-xenical-mercado-livre.html des monologues… Dans ce cas. http://www.ateliercitron.com/a-costo-del-viagra-in-italia.html en juin 20094 : « Au debut.
28. 12. 2013 | 05:23

wuzgizuacy napsal(a):

la liberte d’expression. http://afroditi.uom.gr/emas/a-viagra-in-apotheke.html quelque soit l’echelon. http://afroditi.uom.gr/emas/a-kann-man-viagra-ohne-rezept-in-der-apotheke-kaufen.html Pour sortir de la pauvrete. http://afroditi.uom.gr/emas/a-kop-generic-viagra.html et on a aussi une vie a cote.
15. 01. 2014 | 09:08

bulxqgkocj napsal(a):

quatre ans apres sa deception de Pekin. http://afroditi.uom.gr/emas/a-kop-levitra-postforskott.html Le tableau dresse par Joseph Heller est cinglant. http://www.master-r3i.fr/a-internetapotheke-preisvergleich-cialis.html editorial de Dracula. http://www.master-r3i.fr/a-billig-viagra-kommt.html et les autres taches a gerer (gestion des abonnes.
20. 01. 2014 | 23:29

ftvsambyeg napsal(a):

Ils ont ete contraints de reculer. http://www.primur.es/apedal/a-viagra-rabat.html sur deux a trois cents kilometres au moins. http://afroditi.uom.gr/emas/a-kann-man-viagra-ohne-rezept-in-der-apotheke-kaufen.html vendredi 15 juin 2012 http://www.primur.es/apedal/a-priligy-farmacia-sin-receta.html Dependance syntaxique ?
21. 01. 2014 | 02:05

outletiivyp napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>cheap canada goose coats</a> radioactive http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - canada goose jackets cheap
25. 02. 2014 | 21:07

wtfkysmzbc napsal(a):

Chaque nouvelle tentative echoue lamentablement. http://luarasi-univ.edu.al/b-euro-apotheke-cialis-da.html Pour le delais mis a repondre. http://luarasi-univ.edu.al/b-achat-levitra-fr.html vendredi 1er juin 2012 a 09h23. http://www.disaronno.com/b-super-levitra-fr.html laisse peu de place aux modes de vie minoritaires.
07. 05. 2014 | 04:32

khoqrdlsqh napsal(a):

desormais plein aux deux tiers. http://www.disaronno.com/a-sakra-sidor-att-kopa-viagra-sv.html alors j’ai choisi Foggia. http://www.disaronno.com/a-gibt-es-kamagra-in-der-apotheke-da.html Exemple : « J’ai appele Max hier. http://www.disaronno.com/b-acheter-priligy-maroc-fr.html compagnon de Laure et pere de sa petite Manon.
07. 05. 2014 | 09:38

taqgnwyflo napsal(a):

le ressentiment de leurs habitants desabuses. http://www.disaronno.com/a-bekomme-ich-viagra-in-der-apotheke-da.html Photo: Eleanor Roosevelt. http://luarasi-univ.edu.al/a-levitra-cena-apoteka-da.html Il y a de bons papiers. http://www.disaronno.com/a-viagra-billig-online-da.html qui se termine de la plus belle des manieres.
08. 05. 2014 | 11:05

wlujbvxwqp napsal(a):

je suis desole (c’est moi. http://www.dominostudio.fr/page-a-hvor-kan-man-kjope-viagra-nb.php rapports egalitaires. http://www.dominostudio.fr/page-a-priligy-billigt-pa-natet-nb.php se fait plutot rare. http://www.dominostudio.fr/page-a-teneriffa-apotheke-viagra-da.php C’est a ce prix que nous atteindrons.
14. 05. 2014 | 10:50

vgarzubioe napsal(a):

Il a en fait ete largement prescrit pour maigrir http://www.intermife.fr/page-a-kjop-av-cialis-i-sverige-sv.html A condition de trouver l argent pour cela http://www.intermife.fr/page-e-billig-viagra-ohne-rezept-da.html Lambert et d une partie de ses freres et s?urs http://www.intermife.fr/page-e-lagligt-att-kopa-cialis-pa-natet-sv.html Nous ne saurons jamais ce qui s est passe exactement
11. 06. 2014 | 07:04

rbixbnflxp napsal(a):

Et son cas n est pas isole http://lucionmedia.ca/page-e-sildenafil-citrate-50mg-fr/ En effet, 21 d entre eux ont plus de 55 ans http://lucionmedia.ca/page-e-ou-acheter-du-viagra-montpellier-fr/ Et ne pas pouvoir s exprimer ou bouger, c est terrifiant http://lucionmedia.ca/page-e-ta-viagra-till-sverige-sv/ Sur-irradies d Epinal : une victime temoigne
12. 06. 2014 | 00:40

hugrkykyrw napsal(a):

Il faut imaginer un entonnoir http://lucionmedia.ca/page-a-estrace-vente-net-fr/ A priori, rien qui pousse a l insurrection http://lucionmedia.ca/page-e-kobe-kamagra-da/ Autour de 25 000 euros annuels, calcule-t-il http://lucionmedia.ca/page-e-comprare-levitra-in-contrassegno-it/ Aspirer et expirer la fumee sont un plaisir pour moi
12. 06. 2014 | 09:06

ktfcodehng napsal(a):

Psychiatre dans la cite, encore et toujours http://lucionmedia.ca/page-e-levitra-apoteket-da/ Entrer dans cette jungle est d une facilite deroutante http://lucionmedia.ca/page-e-billig-viagra-i-danmark-da/ C est meme la principale raison http://lucionmedia.ca/page-a-hvad-koster-cialis-danmark-da/ Une mastectomie n est pas une intervention anodine
12. 06. 2014 | 10:21

hzojkdjmjc napsal(a):

Son recours a ete rejete http://lucionmedia.ca/page-e-kob-cialis-online-da/ J ai tres peur http://lucionmedia.ca/page-a-billig-viagra-kommt-da/ Ils savent qu ils pourraient, sans danger http://lucionmedia.ca/page-a-ta-in-viagra-i-sverige-sv/ Hebert sur Europe 1
12. 06. 2014 | 12:48

nhaqoyvonx napsal(a):

Il precisait avoir fait changer pas mal de choses http://lucionmedia.ca/page-e-kopa-kamagra-sverige-sv/ Simplement, de son propre aveu, quelques kilos en trop http://lucionmedia.ca/page-a-buy-viagra-denmark-da/ Des internautes du Mondefr temoignent http://lucionmedia.ca/page-a-billig-viagra-thailand-da/ Le quotidien et ses lecons pour M
14. 06. 2014 | 01:28

wkkihstyrh napsal(a):

Pour lui, cela passe par une sexualite a plusieurs http://lucionmedia.ca/page-a-acheter-orlistat-fr/ Meme chose pour les dermatologues http://lucionmedia.ca/page-e-kamagra-billig-online-bestellen-da/ Tu es aime et cheri pour l eternite http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-apotheke-kosten-da/ Osman, qui renvoie aux travaux du tabacologue M
15. 06. 2014 | 00:59

ckwalfnatl napsal(a):

Il s agit evidemment toujours d envois en fret express http://lucionmedia.ca/page-a-hvor-kan-man-kobe-kamagra-nb/ Ce ne fonctionne pas ainsi partout http://lucionmedia.ca/page-e-kopa-propecia-online-sv/ Elles ont desormais trois mois pour convaincre http://lucionmedia.ca/page-e-danmark-tilskud-cialis-da/ Une enquete judiciaire a ete ouverte a Marseille
16. 06. 2014 | 07:32

ptcohbpotm napsal(a):

Il fut retire du marche mondial en 1961 http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-generisk-viagra-skillnad-sv/ Je ne veux pas imposer un calvaire a mes fils http://lucionmedia.ca/page-e-kjope-viagra-uten-resept-nb/ Ce matin-la, un homme a pu faire sa toilette lui-meme http://lucionmedia.ca/page-e-www-lioresal-fr/ Beaucoup trop
16. 06. 2014 | 10:00

crrckenrax napsal(a):

On entend parfois : ce sont vos malades http://mozilla-tunisia.org/page-e-levitra-u-apotekama-da/ Je fais desormais tres attention http://mozilla-tunisia.org/page-a-site-serieux-pour-acheter-viagra-fr/ En Somalie, ca signifie cauchemar http://mozilla-tunisia.org/page-e-fungerar-generisk-viagra-nb/ Je ne me rejouis pas de cette nouvelle
18. 06. 2014 | 15:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy