Vydra má pravdu: Podkovy koním škodí a výrazně krátí jejich věk

23. 03. 2012 | 18:42
Přečteno 39546 krát
Není to jednoduché prokousat se stovkami složitých odborných studií a názorů, které je pak ještě nutné „polidštit“ a vypreparovat z nich základní poselství. Doufám však, že se to podařilo. Ono poselství, což není asi nic objevného, je vlastně velmi jednoduché: Nejpřirozenějším a pro zdraví nejlepším řešením pro koně je nebýt okován.
Téměř jednoznačně mediálně vyznívající kritika projektu známého herce Václava Vydry, jehož filosofií je zbavit koně podkov, má bohužel jedno základní, se zdravím koní ale žádné společné pozadí: Byznys. Ne každý ví, že cena za podkování koně činí zhruba 1 000 korun, přičemž podkování by se mělo opakovat zhruba jednou za 6 až 8 týdnů. V ČR je v současné době zhruba 30 000 koní (podle statistik Českého statistického úřadu), reálně jich tedy bude ještě o něco víc. To v praxi znamená, že roční byznys v podkování koní činí zhruba čtvrt miliardy kolrun. To už jistě stojí za snahu vyrukovat proti komukoli, kdo se bude snažit rozsah byznysu s podkováním snížit.
Každý samozřejmě ví, že kůň nenosil podkovy dlouhých 60 milionů let, budeme-li počítat za prvního koně druh Eohippus, který byl velký asi jako kočka a kopyta v dnešním slova smyslu vlastně ještě neměl. Další vývojová stadia koně ale už kopyta měla, a protože příroda nedělá nic nelogického, měl trend vytváření kopyt pro koně jistě praktický smysl. To lidé po tisíciletí respektovali. Koně například nekovali ani staří Římané, alespoň se tedy římské podkovy při archeologických vykopávkách nenalezly. Vše začalo až ve středověku, přičemž hlavním důvodem byla změna životního stylu koní. Ti se postupně méně pohybovali, měnil se také povrch, po kterém se pohybovali, neboť byl díky různým dlažbám a zpevněným cestám tvrdší. Výsledkem byly problémy s kopyty koní, a lékem na to se staly podkovy. I tak je třeba připomenout, že koně byli obvykle poprvé podkovány až ve věku pěti let, a podkovy se původně během zimy sundavaly, aby mohla kopyta koní regenerovat. Dalším prostředkem k regeneraci kopyt bylo dnes již pouze z filmů známé plavení koní. Již tehdy ale zřejmě existovaly tlaky podkovářů, aby se koně kovali co nejčastěji – ani tehdy to totiž nebylo zadarmo. Bohužel, tento přístup přetrvává dodnes.
Biologové, ale i řada veterinářů potvrzuje, že kopyto koně není jen nějaká koňská „bota“, se kterou je možné zacházet jako s botou lidskou, a donekonečna na ní měnit podrážku. Kopyta jsou pro někoho možná překvapivě aktivní součástí krevního oběhu koně a samozřejmě také částí těla tlumící nárazy asi jako ztvrdlá kůže na nohou lidí, kteří chodí bosi. Existence podkovy na kopytu ale tyto funkce kopyt naruší a mimo jiné deformuje jejich přirozený tvar, který by se jinak ve volné přírodě vytvářel přirozeným obrušováním při pohybu. Aniž bych se pouštěl do fyziologických podrobností, jedna věc je zřejmá a doložitelná: Podkovy výrazně krátí věk koní. Zatímco ve volné přírodě žijí koně v průměru 30 až 40 let, kovaní koně (mimochodem zejména kvůli problémům s pohybovým ústrojím) žijí v průměru osm!!! let, z toho dostihoví koně (výjimky samozřejmě existují) ještě méně.
V celé kauze je tak sporná jen metoda německé veterinární doktorky Hiltrud Strasserové udržující kopyta koní v přirozeném stavu, a to ne ve svém principu, ale ve výpočtech optimálních tvarů kopyt, což je ovšem problém zcela odborný. Základní idea nekovat koně a umožnit jim dostatek pohybu včetně permanentního kontaktu se stádem je ale zcela správná. I kdyby všichni podkováři na celém světě tvrdili opak, má Vávlav Vydra v obhajobě svého přístupu ke koním pravdu. Pokud přitom škrábe koním kopyta o stupeň více nebo méně v porovnání s „optimálním“ úhlem ošetřování kopyt, neptejme se po radě u podkovářů.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

SuP napsal(a):

šašek z Jihlavy -
Tak TOHLE se Vám moc nepovedlo.
23. 03. 2012 | 19:19

Hatatytlá a Ilči napsal(a):

ti Vydrovi koně ale kulhali a kulhal i ten Bendlův Ferda. A dotace by měly jít na něco užitečného, co je pro společnost, tvoří pracovní místa a zlepšuje život všem a ne jen na bizardní koníčky našich milionářů.
23. 03. 2012 | 19:29

Maximus napsal(a):

Zrovna předevčírem jsem vyslechl rozhovor vesničanů, kteří Vydru odsuzovali kvůli jeho praxi s nekováním koní.
Pokud vím, tak koně se kovali asi proto, že se pohybovali
v nové době po tvrdých površích na silnicích a to bez okování by asi jinak nešlo praktikovat. Ale ve volné přírodě se pohybují koně bez okování milióny let, faktem ale je, že na zcela jiném povrchu. Docela by mě zajímal názor ostatních odborníků, koňáků i zvěrolékařů.... zajímavé téma.
23. 03. 2012 | 19:37

Lena napsal(a):

Oni i ti koňáci mají různé názory. Rozeslala jsem to po FB, snad sem někteří přijdou podiskutovat. Koně teď chodí nejen po tvrdších površích, ale taky s větší zátěží.
23. 03. 2012 | 19:39

Šemík napsal(a):

zkrátka Vydra kovat nemusí, ale musí se naučit ošetřovat kopyta, aby mu koně nekulhali a musí se naučit si na své koníčky vydělat.

Jak dopadl jeho předchozí koníček , kdy obchodoval se zbraněmi je z bulváru také dobře známé.
Prodělal 10 milionů a před exekucí ho zachránila jen kniha pamětí jeho matky, která se v 90. letech dobře prodávala.
Dnes by na ni však již nebyl nikdo zvědavý a paměti jeho a jany Bouškové by také asi nikoho neuchvátly.

Tak schání dotace a hraje jak o život v každé kravině.

Zlatý Major Zeman a Okres na severu. to byla proti jeho hraní úplná veledíla.
23. 03. 2012 | 19:43

modrý edvard napsal(a):

Lena: nedokážu si vzpomenout, kdy jsem naposled viděl koně na zpevněném povrchu, tedy na silnici. Naopak, vždycky je vidím na louce, v lese a podobně.
23. 03. 2012 | 19:47

ujo napsal(a):

Já jsem také kůň a podkovy mi nijak neškodí !
Někteří o mně říkají , že jsem vůl , ale to není pravda .
23. 03. 2012 | 19:48

Šemík napsal(a):

ujo

nikdy neviděl ponožky v obchodě se štítkem se složením materiálu a návodem na praní, zřejmě chodí do bot naostro. To musí být vůně.
23. 03. 2012 | 19:50

SuP napsal(a):

ujo -
Tak není Jo? A jak se to pozná?
;.)
23. 03. 2012 | 19:51

koňomil napsal(a):

Ať si Vydra neková - ale za svý, a nééé za veřejný !!!!
23. 03. 2012 | 19:54

Občan napsal(a):

Pokud je Vydra nesedlá a pohybují se pouze po měkké pastvině, tak ať si je má nepodkované. Také ovšem doufám, že na nich nejezdí, protože to je pro koně rovněž nepřirozené.

Jinak jsem v šoku. Působil na mne dojmem docela inteligentního člověka, ale po tomhle jeho stupidním vyjádření holt změním názor.
Nepodkovaný osedlaný kůň se totiž rychle stane mrzákem; zvlášť, pokud se má pohybovat po tvrdých lesních cestách, po dlažbě nebo po asfaltu.
Jednak přijde rychle o kopyta a druhak si někde zláme nohy, protože uklouzne a švihne sebou.

Milionářské rozmary jsou opravdu jen ke škodě.
23. 03. 2012 | 19:56

Lena napsal(a):

modrý edvard
Tady nějací jezdí po silnici.

A teď jsem si vzpomněla, že znám jednoho, který taky nechová, páč je to proti přírodě, a jeho koně jsou děs a hrůza. Celkově. Protože ten ... považuje za "proti přírodě" i to, že by měl oddělit osla, který ty koně kouše. Když jsem viděla jeho koně, byl vyhublý, že mu žebra lezly, po sobě jizvy do tvaru srpku Měsíce (asi od toho osla) a pajdal si tam po výběhu značně bez energie. Tím chci říct, že povětšinou tihleti alternativci to mají tak nějak alternativní všechno a je otázka, čemu vůbec rozumí, když pak výsledek vypadá takhle.
23. 03. 2012 | 19:57

Hatatytlá a Ilči napsal(a):

profesionální žokejové vždy museli mít malou váhu a být malé postavy, Váňa má asi 60kg a často líčil, co ho udržení váhy stojí.

Dnes si však koupí koně každý nabob a leze na něj i když má klidně metrák.

Kolohnát Vydra má určitě alespoň 95 kilo a obtloustlý Bendl též.
Na koně nehledí, hlavně že se svezou, toto že také není pro koně přirození jim nevadí.
23. 03. 2012 | 19:59

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Pokud držíte koně na venkově jen pro rekreační jezdění, není dobře je kovat, musí mít ovšem zdravá, pevná kopyta. Takový arab a jeho kříženci, nebo hucul, hafling, fjord, jsou ideální pro tento způsob rekrease. S dostihy, parkurem a military nemám zkušenosti a považuji to za trápení koní.
Plnokrevníci jsou krásní na pohled, ale jejich doména jsou dostihy a proto mě nezajímají.
23. 03. 2012 | 20:06

Lena napsal(a):

Hatatytlá:
mám zato, že žokej musí být lehký především kvůli tomu, aby s ním byl kůň rychlý. Ne kvůli kopytům.
23. 03. 2012 | 20:08

Maximus napsal(a):

Šemíkovi
S těmi zbraněmi máte pravdu, tehdy se dali do spolku Vydra, Řanda ml. a můj kamarád, skvělý kluk, mezi námi zvaný "oblud". Ten jediný zbraním rozuměl a to dokonale, slyšel jsem, že bohužel dnes chudák živoří a uvažuji o tom ho navštívit a trochu mu pomoci, je prý navíc vážně nemocný. Tehdy to ti tři kluci rozjeli ve velkém, ale zejména ti dva herci se zachovali jako jelita, hned si při prvních vejvarech nakoupili drahé auta atd., atd. ..... zkrátka podnikatelští blbouni. Takových rádoby podnikatelů znám hodně, oni totiž nepochopili pár základních podmínek pro úspěšné podnikání, chce to mít min. určité znalosti v oboru, pracovitost, sebekontrolu, vytrvalost, umění jednat s lidmi aj. rovněž je někdy třeba i mít štěstí.....
23. 03. 2012 | 20:10

Čochtan napsal(a):

Známá má jezdeckého koně a taky bez podkov. Na louku a lesní cesty to prý není nutné. Dokáží podkovy zabránit podkluzování ? Třeba na rozmoklém terénu ? Jak dlouho se kovají ? Od středověku ? Tehdy taky nebyly asfaltky a dláždění jen ve městech. Tak co mluví pro podkovy ? Proti podkovám je asi víc argumentů.
23. 03. 2012 | 20:13

ujo napsal(a):

To já znám jednu a ta si tě osedlá na koníčka a ještě u toho řehtá , pohoda !
A taky nemá podkovy !
23. 03. 2012 | 20:23

Maximus napsal(a):

ujo, božínku, jen nekecej, byl si viděn s Janouškem a Bémem a tehdy si byl uprostřed, prý si měl svátek....
23. 03. 2012 | 20:28

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Stejskal
Nechápu, proč jste smazal moji reakci na toho ubožáka, který si z nějakých důvodů hojil na mém nicku svoje mindráky. Určitě to nebylo pro mou lásku ke koním. Spíše ho dráždily mé názory a tak se chtěl poněkud primitivně do mne navézt. A že to nebyl člověk fandící slušným poměrům je nabíledni.
23. 03. 2012 | 20:30

rk napsal(a):

Ti koňové co volej bolševiky z ČSSD žijou až moc dlouho .
23. 03. 2012 | 20:30

Hatatytlá a Ilči napsal(a):

ujo

tak bacha ať se nebouchne do hlavy o noční stolek, kdyby spadla z koně.
23. 03. 2012 | 20:34

princ Bajaja napsal(a):

Čochtan

asi ty podkovy měly vliv na podkluzování. V dětství nám četli pohádky od Boženy Němcové a tam jeden princ měl dělat úkol, otočit se s koněm na skále. Všichni nápadníci spadli a princeznu nedostali, až Bajaja měl kouzelného koně, který byl okován diamantovými podkovami a ten to splnil a princeznu dostal za ženu.

Vzhledem k tomu, že Němcová psala v době, kdy byli koně všude a lidé věděli, co s nimi, tak myslím, že ty podkovy mají svůj smysl.

Ale když se po nich neche, aby se otáčeli na skále a běhají jen v pylinách, tak kopyta asi mít nemusí.
23. 03. 2012 | 20:38

ujo napsal(a):

To byl Sobotka s Paroubkem , protože mají blíž k obyčejnému občanovi a nemají před ním žádná tajemství .
Šmíruj pořádně a nebonzuj Maximusi !
23. 03. 2012 | 20:39

Brutus napsal(a):

Šašek z Jihlavy
Domaluj Stejskalovi tykadla a je to !
Anebo ho kopni podkovou .
23. 03. 2012 | 20:46

Maximus napsal(a):

ujo
Já nešmíruji jenom se řídím poučkou:
Žalovat se nemá, ale hlásit se to musí!
(-:
P.S.
S Paroubkem nemáš pravdu, on je olažského původu a jeho afinita k blondýnám je příznačná! U Bohouše nevím, ten je zatím asi ve vývoji, poluce, rovnátka, první holka, taneční .... sledoval jsem Bohouše v TV v přenosu z PS a on se rozohnil skoro jako Jasánek z Baronů a pravou rukou prstíkem zdůrazňoval mluvu a znělo to jako: Vy vrazi z Wall Streetu jako u Jasánka! Bohužel, ale ho budeme muset asi volit, oni totiž socani kradou jenom v miliónech, ale stávající garnitura to umí o dva řády lepší! A vo tom to je.
23. 03. 2012 | 20:48

Luba napsal(a):

Zajímalo by mě,
proč pan Vydra viní z úpadku své firmy "El Cid" novelu zákona o zbraních a střelivu?

Zřejmě to může souviset s převedením černoprachých opakovaček z kategorie volně prodejných zbraní (od 18-ti let) do kategorie zbraní na zbrojní průkaz.

Střelba z ostrých kopií zbraní Divokého Západu - hlavně z revolverů - byla velmi oblíbená a rozšířená.

Nesmyslné zpřísnění Zbrojního zákona tak přineslo problémy jak střelcům, tak obchodníkům. Benefit z toho nebyl žádný.
Krom byznysu pro zkušební komisárky a vydavače průkazů.

Zločinec si raději pořídí ilegální zbraň z černého trhu, než aby si mohl volně koupit hlučnou a kouřící hračku, kterou musí desítky minut ládovat a hodiny čistit a mazat, aby mu po prvním výstřelu nezrezla:)

Inu další z důkazů, že tento/náš stát řídí blbci a zloději, pro které je svobodný ozbrojený občan nebezpečím, a obchodník dojnou krávou.
23. 03. 2012 | 20:48

rk napsal(a):

Bajaja a pYliny . To bude taky nějakej inteligent z Lidového domu hrůzy a tvořivosti 13. důchodů .
Tam maj taky rádi pohádky a vymejšlej si pořád další .
Třeba tu o plešatým Sobotkovi co dával ty moudrý rady a neměl ani ty tři vlasy , natož aby byly zlatý .
Koňové ať si choděj jak chtěj a Vydra jakbysmet .
23. 03. 2012 | 21:12

ujo napsal(a):

Kuchař se opět převtělil, tentokrát do mého nicku.
Ukazal, co jsou ti pravípravičáci
23. 03. 2012 | 21:21

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane šašku,

důvodem byl fakt, že jste jej nazval "zmetkem", a to je na těchto stránkách kvalifikováno jako hrubá nadávka. A nic na tom nemění fakt, že krást nicky je ještě větší sprostota. Prostě je to obé proti zdejším pravidlům, proto jsem Vás taky oba smazal.

Zkuste prosím domyslet, jak by to tu za chvíli vypadalo, kdyby zde každá sprostota (a hojení si mindráků) byla oplácena zase sprostotou (a tím nemyslím Vás, ale ty desítky tisíc lidí, co sem každý týden nahlédnou).

Prostě se tu tímto způsobem spory vyřizovat nebudou.

Libor Stejskal
23. 03. 2012 | 21:22

Luba napsal(a):

Co se škrábání a neškrábání kopyt a kování či nekování koní týče:

Pamatuji si (z reportáže ČT), že tam jeden Vydrův kritik z řad veterinářů přirovnal koňské kopyto k lidskému nehtu.
Ostrouhat kopyto až na dřeň asi bolí jako stržený nehet, po kterém by se chodilo.

To asi není dobré přirovnání ...
Nabízím jiné:

Kdyby člověk nechodil v botách, ale kdyby jeho tlustá kůže na ploskách nohou - která by se tam vytvořila, kdyby chodil bos -pobil podkůvkami s hřeby, zaraženými až po škáru, pak ...

Prostě - kování koní představuje zdravotní riziko - rozštěpy, infekce, chronické záněty ... stačí se podívat sem:

http://www.strasser-kopyta.cz/news/reakce-icpk-na-medialni-kampan/

Dále se mi zdálo divné, proč reportéři nehovoří o žádné progresi, která po oškrábání kopyt dle Strasserové musí nastat.

Každý majitel nohou ví, že po určité době svá kopyta musí oškrábat pemzou či ořezat nožem, aby zhrubělá vrstva kůže nepraskala, neplesnivěla a nesmrděla.

Kopyto prostě roste, ranky se zacelují a přestávají bolet.
To tvůrce "skandální reportáže" nenapadlo?

Příroda je holt mocná čarodějka, pokud jí to dílo někdo příliš nekazí:
https://www.youtube.com/watch?v=SA79DhIx2hw&feature=youtu.be

Reportéři ČT: Vydra trápí koně, a kamarád, ministerský hasič Bendl, mu na to dal pět melounů ...
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/168122-herec-vydra-udajne-trapi-kone-dostal-na-to-vsak-dotaci/
23. 03. 2012 | 21:27

Luba napsal(a):

Pan autor si ale zjevně myslí,
že odpor k ošetřování kopyt dle Strasserové je motivován vidinou ztráty byznysu - veterináři nebudou moci ošetřovat zmršená a nemocná kopyta, a podkováři přijdou o kšeft.

Nééé. Vůbec ne! To si nemyslím. To by bylo hodně primitivní!

Ale to, co je nezvyklé, obvykle vyvolává odpor. Nesouhlas.
To je normální reakce. Navíc bylo zřejmé, že čerstvě ošetření koně opravdu trpí bolestmi - a nepochybuji o tom, že veterináři mají zvířata rádi a soucítí s nimi. Zvláště s tak krásnými a elegantními tvory, jakými jsou koníci.

Někteří měli slzy na krajíčku. Byly tam emoce. Což asi bylo příčinou jakéhosi "tunelového vidění" - je dnešek, a nic jiného. Není zítřek, kdy bolest ustupuje, kopyto dorůstá, je celistvé, hřeby nenarušené a může si na bujném pažitu hezky poklusávat.

Ale budoucnost možná patří Strasserové.
Vždyť - jak tomu kdysi bylo s kupírováním psích oháněk, a jak je tomu dnes?
23. 03. 2012 | 21:54

Maximus napsal(a):

Trochu odlehčení:

U zvěrolékaře: "Pane doktore, ten kůň mi nežere a nežere a nežere."
"Tak ten kůň vám žrát nebude a nebude a nebude, protože je dřevěnej a dřevěnej a dřevěnej !!"

Povídá manžel manželce: "Heleď, v neděli nejsem doma, jdu jezdit na koni."
"Tak z toho nic nebude! Než si přišel domů, tak volala klisna, že čeká hříbě.

U městský policie zřídili jezdecký oddíl. Když náčelník za tři měsíce zjistil, že koně jsou kost a kůže zeptal se: "A krmíte je vůbec?" "Ještě ne" Informuje strážmistr Novák"ale budeme. Byli jsme instruováni, že koně žerou ob rok.“
23. 03. 2012 | 21:54

donal napsal(a):

nejsem koňák ani podkovář a nevlastním žadného koně pocházím ze starého selského rodu a strýc který pamatoval jak měl děda koně a když jsem byl malej tak mi vyprávěl spoustu moudrostí mezi nimi byla ta že když se kůň nepodková a používá se k prací -tahání,orání tak se mu z nohou stanou fajfky to prej měli ruské koně když sem přišli za války s vojskem zkrátka kůň v záběru potřebuje podkovy jinak si zničí nohy a ješte měl další moudrost že řídit koně je mnohem težšší než řídit auto

k vydrovi mam ho rád jako herce ale dostat dotaci 5 mega na chov koní a pak prohlásit proč lidi protestují je podle mě svinstvo
23. 03. 2012 | 22:06

siven napsal(a):

Zdejší experti asi v životě neviděli kavkazské Kabardiny. Díky čemu mají tak tvrdá kopyta a tolik snesou? Určitě ne proto, že by jim dávali podkovy a plinky už od narození...
23. 03. 2012 | 22:07

Luba napsal(a):

donale,
nebylo těch 5 mega z fondů EU?

Koně můžeme považovat za přírodní kulturní dědictví a jejich zdraví za vzácný statek, který musí zůstat zachován.
A dlouhověkost svědčí o vyšší kvalitě života. 30 let jako kdysi, nebo 8 jako nyní?

Proč kovat koně, kteří netahají děla, pluhy nebo klády v lese?
23. 03. 2012 | 22:14

ujo napsal(a):

Permanentní kontakt se stádem je důležitý i pro mě , proto na radu veterináře volím ČSSD .
Otázku , kdo z nás je větší kopyto jsme dosud neřešili .
23. 03. 2012 | 22:23

donal napsal(a):

Luba
povím vám co říka arab o své rodině:můj děda jezdil na vebloudu já jezdim v autě můj syn lítá tryskáčem a můj vnuk bude zas jezdit na vebloudu

jak jsem napsal nejsem koňák ale myslím že když nebudete kovat tak nesmíte taky na nich jezdit ,zapřahat je a jinak je zatěžovat kůn má kopyto jen pro svou váhu a musíte jim umožnit dostatek pohybu a pokud nebudou mít pohyb tak musíte ořezávat kopyta

nevím nepatral jsem odkud bylo tech 5 mega
23. 03. 2012 | 22:28

ujo napsal(a):

Kuchaři,
kradete nicky.
Na absolventa VŠB dost primitivní jednání.
Maminka by Vás sotva pochválila.
23. 03. 2012 | 22:36

Luba napsal(a):

donali,
díky panu Havlovi jsem objevil zajímavý web, který píše pan Vydra a spol. Pan Vydra je zjevně "koňocentrista".

Jeho argumenty proti podkovávání jsou zcela logické.
Mrkněte na to:

http://www.strasser-kopyta.cz/news/vek-koni/
23. 03. 2012 | 22:50

Luba napsal(a):

Z webu Institutu celostní péče o koně:
"Prý je metoda Strasser příliš invazívní a ke koním zbytečně krutá."

Hlavním cílem metody Strasser je zdravé kopyto.

Pokud někdo dříve násilně (byť z neznalosti) kopyto ničil, takže kopyto neplní správně svou funkci, bylo by bláhové se domnívat, že někdo zázračně kopyto napraví, aniž by to koně bolelo.

Je-li živá tkáň v kopytu zhmožděna podkovou, přerostlou kopytní stěnou, špatně trimovaným kopytem, po navrácení do přirozeného tvaru se znovu začne plně prokrvovat a to přináší bolest.

Je to podobné jako když si skřípnete prst a instinktivně si jej stisknete, aby nebolel. Zamezením prokrvení zraněného prstu dosáhnete toho, že nervy nehlásí poškození a prst nebolí. Jakmile jej uvolníte začne se do poškozených tkání vracet krev a nervy okamžitě hlásí, že něco není v pořádku. Vnímáme to jako bolest.

S kopytem je to stejné. Obnovením plného krevního oběhu kopytem se nervová zakončení aktivují a hlásí bolest. Ta ovšem ohlašuje počátek obnovy tkání, jinak řečeno počátek léčení.

Pokud tedy mluvíme o nápravě nepřirozeného tvaru kopyta, kdy je vnitřek kopyta sevřený a tedy necitlivý, logicky musíme projít počáteční fází, kdy poškozená tkáň bude koně bolet.
Pokud ovšem hovoříme o trimu zdravého kopyta, není k žádným bolestem ani kulhání důvod. Zdravé kopyto je dobře prokrvené a ořezání přebytečné rohoviny mu žádnou bolest nepůsobí.

Více zde:
http://www.strasser-kopyta.cz/news/pry-je-metoda-strasser-prilis-invazivni-a-ke-konim-zbytecne-kruta-/
23. 03. 2012 | 23:04

donal napsal(a):

Luba
článek jsem pročet a potvrzuje to co jsem napsal výše pokud nebudete koně kovat tak ho v podstatě musíte vypustit volně do přírody a v žádnem případě ho nijak nezatěžovat nebo mu nutit pohyb po zpevněném povrchu neznám podrobnosti vydrova chovu jestli zřídil koním rezervaci a koně tam nejsou nijak zatěžovány v opačné případě bych to videl jako na chov koní s co nejmenšímy náklady i za cenu poškození koní
23. 03. 2012 | 23:09

Kryštof napsal(a):

Sice netuším , kdo to je Kuchař , ani co to je VŠB , ale vím co to je zač to "ujo" . Rozhodně nic hezkého .
Je jisté , že narozdíl od mnoha zdejších "přispěvatelů" se koně vyznačují nespornou inteligencí a veskrze i svojí užitnou hodnotou .
Snad má ten Vydra pravdu s jeho názorem na tu věc , když se tím zaobírá již po značnou dobu . Nevím .
Líbí se mi koně a moc , ale rozumím spíš koním pod kapotou vozu . Snad je to pro ty živé koně tak lepší .
23. 03. 2012 | 23:16

Luba napsal(a):

Toto téma mě vážně zaujalo,
protože s oblibou sbírám "paradigmatické příběhy".

Jinak - příběhy střetu moci s racionalitou, tradice s novým úhlem pohledu, poloslepých expertů s ostrovidnými laiky, ...

A příběh Vydra vs. Mádr mi připomíná řadu jiných příběhů ...
Semmelweis vs. Klein, Fortýn vs. Žaloudík, Wagner vs. Longin ad.
23. 03. 2012 | 23:20

Luba napsal(a):

donali,
Vy jste snad v článku hledal potvrzení svého výchozího názoru?
Ale, ale ... ?!
Nebuďte jako všichni :)
23. 03. 2012 | 23:24

donal napsal(a):

Luba
ne nehledal jsem poctivě jsem jej celý pročet nemám v této oblasti žádne zkušenosti ani znalosti ale můj názor si myslím tento článek potvrdil
23. 03. 2012 | 23:29

Likeke napsal(a):

To je optimální.
Dostat 5 melounů a ještě ušetřit za podkovy a sedla. To se to pak chová. Sice trošku kulhaj, ale za ty prachy...
23. 03. 2012 | 23:36

vasja napsal(a):

ujo napsal(a):
Permanentní kontakt se stádem je důležitý i pro mě , proto na radu veterináře volím ČSSD .
----------------
Obroku, výběh, bez podkov.....čeledín se postará
Veterinář Bohouš ví, jak na svoje.
24. 03. 2012 | 05:09

klara napsal(a):

mame kobylku,nekovame ji,mame konaka na brouseni kopyt, ale delat to tak, ze ji opravdu kopyta upravi aby ji to nebolelo.musime to opakovat kazde 2 mesice.take je mi ji lito, ale nikdy nekulhala, nikdy se tomu nebranila.tak asi zalezi do jake hloubky se to dela.je to jako s pedikurou, kdyz vas zastrihnou nebo riznou, spatne se chodi a nez se to zahoji, jdete na ni opet.tak asi tak.podle me vse s mirou a neexperimentovat.
24. 03. 2012 | 05:44

kormoran napsal(a):

Pan Vydra ma pravdu ,ale pouze svoji.

Je treba rozlisit dobu a pouziti.

Drive kone (diky sve inteligenci , jednodussimu ovladani ) totalne nahradily praci skotu- prevazne orby , vytezovani dreva atd.

Opatreni kopyt podkovou nebylo nasimi predky vymysleno nejakym socialistickokomunistickym pokrokovym myslenim , ale praktickou funkci.

Totiz a vyse uvedeno , nasi predci si vsimli , ze kun v zaberu a tezke praci podklouzava a snadno si lame nohy -(konsky salam).

Proto mu prvne na kopyta narazili stulpny(ucel podobny , jako bezecke tretry) a pak i kovove oblouky , ke zvyseni zaberu.

Nasledne budovani tvrdych cest - (zulove kocici hlavy) s tim nemaji nic spolecneho.

Tudiz jde pouze o to za jakym ucelem jsou kone pouzivany, v teto dobe- hopsa hejsa do Brandejsa za ucelem jezdectvi - lehka prace , takze ma Pan Vydra pravdu , opakuji svoji.))))
24. 03. 2012 | 06:28

kormoran napsal(a):

P.S.
Hlavne , aby se myslenky Pana Vydry nechytl nejaky EU kvoootar, ktery se z nudy rype v nosu a vyrobil si z prachobycejne susne kouli , jako fotbolovy mic a aby ukazal svym eurodanovympoplatnikum , ze tam nesedi zadarmo, vyda nejake Juronarizeni, treba :"Ten ktery Uuun nebude nositi setrne pantofle a schvalene normou#666 EU zakonem v nejposlednejsim zneni bude do kozelce svazan a mrskan nevolenym presidentem Van Rompuy az do jeho fyzickeho vysileni. Vzkutku lehky to trest!))))))
24. 03. 2012 | 07:09

Zdeněk napsal(a):

Kde autor přišel na dobu dožití okovaného koně osm let, nevím, nejsem zemědělský odborník. Možná tento údaj je vytržen se statistiky vytvořené z údajů o koních pro práci v lese. Tam jdou v pracovním využití až na dřeň, nejsou na očích ochránců zvířat ani večejnosti. Pamatuji sportovní koně, kteří se ještě ve dvaceti letech umísťovali v dorosteneckých soutěžích ve sportu, byli celou kariéru pravidelně kováni a neměli pohybové potíže. Pamatuji také koně přivezeného z Vojenských lesů a statků, který v šesti letech dosloužil a zimu strávil pod kůlnou venku, očekávajíce až PZO Koospol sjedná vývoz jeho a dalších doslouživších koní do Itáli koňským řezníkům.
Vždy platilo, že pokud s koňmi nepracuji, mohu je nechat bosky, ovšem kopyta musím pravidelně strouhat, jelikož rohovina přirůstá neustále a nejvíc v místech, kde není opotřebována vinou vad postojů a chodů. Takže nic nového pod sluncem. Udělat z tohoto prostého faktu tunel za 5 miliónů jde snad jen v Čechách.
Pokud budu s koněm soustavně pracovat, okovat jej musím. Povrch, po kterém se bude pohybovat, není přirozený, pohyb, který budu vyžadovat, rovněž a tyto dva faktory mi umožní částečně eliminovat podkování koně. Opět nic nového pod sluncem, tedy mimo toho, že na to od spřáteleného politika žádnou dotaci nedostanu.
24. 03. 2012 | 07:33

klara napsal(a):

ja proste souhlasim s tim, ze je nutne se ke koni chovat podle toho jak je pouzivan.neumim si predstavit kone na straomestskem namesti bez podkov.ale nas kun, protoze mam velky vybeh a vubec jsme obklopeni lesem a prirodou, beha a chodi po mekkem.jsou take nazory na to, ze by se s kopytama nemuselo delat vubec nic, ze divokym konim nikdo kopyta neupravoval.ale jejich prirozene prostredi to udelalo za ne.stridani povrhu, mekky, kameny, reky atd.nase kobylka si ve vybehu kopyta neobrousi.ale metoda pana vydry mi prisla moc brutalni.bylo videt jak ti kocici naslapovali.nas kun ve vybehu lita, vyhazuje a vubec dava najevo radost, jeho kone lezeli, nebo postavali.nejsem odbornik,ale tohle mi uz prislo pres caru.
24. 03. 2012 | 08:13

zemedelec napsal(a):

Pane Zdeněk.
Velice dobře popsáno.
Táta byl vyhlášený kovář i podkovář,tak něco o tom vím.Zřejmě Pan Havel chtěl upozornit, na co všechno lze využít dotace.Jinak je to zbytečné téma a že by to mělo vliv na dožití koně nevěřím.Pokud se to dělá správně,tak je to spíš pro toho koně pomoc.Když to,říkali jsme tomu zakovat,neboli pustil hřebíky hodně vysoko až do živého,tak do 14 dnů začal kůň pokulhávat, nadlehčovat nohu a zánět byl na cestě,buď hned za kovářem,nebo se sundala podkova doma a vydezinfikovat všechny díry.Pak je možné,když se to povedlo i několikrát,že to tomu koni neposloužilo.
24. 03. 2012 | 08:13

xyzy napsal(a):

Zdenek:

"V minulém čísle časopisu Jezdectví se objevil zajímavý článek Josefa Matějovského o koních odcházejících na věčné pastviny, ke kterému byla přiložena statistika ohledně věku kterého se koně ,konkrétně u nás v ČR, dožívají.
Z této statistiky (k 30.9.2008) vyplývá,že nejdelšího průměrného věku se dožívají chovné klisny a to 12,6 roků, zatímco průměrný věk,kterého se dožívají koně nezařazení do plemenných knih,včetně hříbat je 7,5 roků.
Celkový průměrný věk koní v ČR je 9,4 roků."

Více na http://www.strasser-kopyta.cz/news/vek-koni/
Věk koní - http://www.strasser-kopyta.cz/news/vek-koni/
24. 03. 2012 | 08:15

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

A jsme zase u průměrování.
Malá plemena koní, t.j. do výšky 150cm v kohoutku chovaných přirozeným způsobe, t.j. na pastvinách, se běžně dožívají věku 30ti let. Obávám se, že v uvedeném článku jsou do průměrných počtů zařazováni sportovně využívaní koně, kde je mnoho úrazů a zvířata skončí u řezníka.
Koníci, opečovávaní svými vlastníky a ježděni rekreačně, jsou oproti těm závodním na tom zdravotně lépe, a když jsou v dobrých rukou, mají se jak v lázních.
24. 03. 2012 | 08:47

Silvie napsal(a):

Jasně, Vydra to dělá dobře a proto jeho koně kulhají a místo radostného vyklusávání se táhnou po cestě se svěšenou hlavou.
A všichni veterináři u nás i v zahraničí jsou blbci v zajetí podkovářské lobby!!! A naši předci byli taky totální idioti.

Proč je tedy tato nešetrná metoda zakázána v Německu i v USA?

Já bych panu Vydrovi poradila, ať si zkusí zastříhnout nehet na noze do krve, když tak bagatelizoval bolest koně (prý - "trocha krve, vy toho naděláte") a týden neobuje boty.

Jeho koně tedy opravdu spokojeně a zdravě nevypadali.
Ta dotace je každopádně svinstvo ovlivněné "kamarádšoftem". Má-li Bém u něho ustájené koně a přihraje-li mu za to pět milionů, jak si to má občan vykládat???
A jak by si takovou dotaci vykládal pan Vydra, kdyby šlo o někoho jiného?
Jinak jsem četla rozhovor s Vydrou, velkým fandou 0DS v PL a byla jsem zhnusena jeho arogancí. Ne všichni lidé v tomto státě "žerou bifteky" a mají se ,jako prasata v žitě.
Coby herec byl vždycky třetí liga (viz Kameňák a skvosty podobného druhu), teď mne přesvědčil o tom, že ani stran intelektuální kapacity to nebude moc slavné.
24. 03. 2012 | 08:52

Silvie napsal(a):

Maximus,

v reportáži říkali, že nenašli jediného veterináře, který by s takovým ošetřováním kopyt souhlasil.
Všichni oslovení veterináři se vyjádřili ve smyslu, že jde o týrání zvířat!!!, a že tyto postupy způsobují koňům obrovskou bolest.
Vydra to odmávnul tím, že jde o "podkovářskou lobby",což je nesmysl.
Pár podobných chovů, jako ten Vydrův, v Čechách je, ale jde o velmi kontroverzí podnik (viz můj příspěvek výše) a proto nechápu, jak na něco podobného může jít v dnešní době dotace.
Peněz se nedostává na opravdu důležité věci a tady se cpou do pofiderních aktivit privátního chovatele a zneuznané německé veterinářky (která má mimochodem v Německu tyto postupy zakázány!!!!). Jistě proto, že v Německu je taky silná "podkovářská lobby".
24. 03. 2012 | 08:58

Jana Pechová napsal(a):

Nevím, jestli si dobře vzpomínám na školní látku, ale mám pocit, že nehty vývojově pocházejí ze stejného zdroje jako vlasy. Podkova tedy způsobuje horší efekt než dred, je to něco jakoby vám někdo neprodyšně zakryl sežehnuté vlasy kovovou čepicí na míru. Jak by se asi taková kštice vyvíjela?
Ti, kdož tvrdí, že bez podkov nelze na koni jezdit, ať si vzpomenou na indiány či na Mongoly. Ti to asi s kováním koní zrovna nepřeháněli, ale zato dobře věděli, v jakých podmínkách mají koně žít, aby na tom byli zdravotně co nejlépe.
24. 03. 2012 | 09:01

jonáš napsal(a):

Vy ste na ty tunely nějaký vysazený .. za pět melounů, to by byl tunýlek tak pro modelovou železnici rozchodu H0 ;-) -- akorát vám teleskříňka předhodila herinka, abyste zapomněli na kolibříka s mazánkem a další, co v tichosti a klidu na práci razej opravdu plnej průjezdnej profil ;-)
Napište si taky občas žádost o grant, povznáší to mysl.
24. 03. 2012 | 09:06

jonáš napsal(a):

Silvie .. vaši kapacitu si ani neumim představit, když zmatláte Bendla s Bémem. Bém má ustájeno u Mazánka a jeho koníčci maj podkovy ze zlata, za pět melounů ani nezařehtaj ;-)
24. 03. 2012 | 09:10

Silvie napsal(a):

jonáš,

šlo jen o překlep, protože jsem vedle psala o Bémovi. Samozřejmě vím, že jde o Bendla. Viděla jsem reportáž a četla dost článků.
Tak ze mně klidně udělejte blba, když vám to udělá dobře.

Paní Pechová,

jenže ti Mongolové a indiáni nejspíš nejdezdili po asfaltkách.
A pak jde také o způsob ošetřování kopyt nepodkovaných koní. Pan Vydra je "vydlabává" do větší hloubky, nežli je běžné.
Nejsem veterinář a autor blogu rovněž, ale na rozdíl od něho dám na vyjádření většiny veterinárních lékařů. Asi vědí, o čem mluví.
Podívejte se na dokument ČT (Reportéři)a na ty zubožené koně. Kousek od nás je jezdecký klub a takhle se tam koně rozhodně neplouží.
24. 03. 2012 | 09:43

Jana Pechová napsal(a):

Silvie
Asfalt je měkčí než kamenité stezky, a taky rovnější.
K ošetřování kopyt se ale vyjadřovat nemohu: nejsem odborník a z jediné reportáže si tak závěry dělat nechci.
24. 03. 2012 | 09:54

gaia napsal(a):

paní Pechová

ono to s tím asfaltem nebude tak jednoduché, podle stupnice tvrdosti patří asfalt mezi látky skutečně velmi měkké, má tvrdost 1-2, dá se do něj i rýpat nehtem, ale když si zjistíte, z čeho se dělají asfaltové povrchy na silnice, zjistíte, že se do asfaltu kvůli zlepšení vlastností a zvýšení trvanlivosti přidává spousta doplňků, např. smirek, tvrdost 9. Což je hned před diamantem, který má tvrdost 10.

A chodit po smirku, s tím se v přírodě nesetkáte. Takže ono to tak jednoduché nebude.
24. 03. 2012 | 10:07

gaia napsal(a):

a když koukám, jaká je věda koupit si kolečkové brusle v závislosti na povrchu, na kterém budu jezdit, zda chci jezdit rychle, či zda bezpečně, či zda chci aby brusle dlouho vydržely,zda chci jezdit na asfaltu či v hale, zda bruslit, či hrát hokej, tak obout koníčka to musí být už úplná věda.
24. 03. 2012 | 10:13

Jana Pechová napsal(a):

gaia
Paní gaio, nechtěla bych se pouštět do rozborů, která cesta má větší dopad na kopyta koní: zda ta nerovná kamenitá, se součástmi různé tvrdosti, anebo ta rovná asfaltová, s určitým procentem zpevňujících přídavků. A ani nevím, kolik takový kůň na těch asfaltkách stráví času.
Koneckonců, podkování koní si zřejmě lidé nevymysleli kvůli asfaltkám.
24. 03. 2012 | 10:22

gaia napsal(a):

Jana Pechová

jednou jsem na asfaltce spadla z kola a řeknu vám, měkké přistání to nebylo a silniční lišej, to tedy byla věc.

Věřím, že asfalt obrušuje kopyta víc, než nějaká přírodní cesta s pár zvětralými valouny.

Ale samozřejmě, člověkem zpevněná cesta např. štěrkem, kde všechny kameny mají ostré hrany, jak to roztloukali v kamenolomu, po tom by se naboso ndalo chodit vůbec.
I když v létě, když se asfalt rozžhaví je také neschůdný. Zkuste si to v létě.
Chudák neokovaný kůň, pokud je vyhnán z louky.

A co jiného, než prašná vyschlá louka je taková Mongolská step, kde základní horninou je písek a spraš.
A Indiáni na koních jezdili nejvíce v prérich amerického středozápadu,takže zase v travinných a hliněných terénech, podobných tomu prostředí, kde se kůň vyvimnul a byl domovem a kde byl přirozeně rozptýlen Asijské stepi jsou domovem koní , tudíž to mongolští koně byli vlstaně doma v ekosystému, kam patří a v americe byli v ekosystému stejném.
24. 03. 2012 | 10:32

gaia napsal(a):

navíc i v Americe kovali koně. Jedna historka s Vinetuem byla založena na tom, že oni okolvali podkovy obráceně, aby zmátli stopaře, kteří si tak mysleli, že jedou obráceně.
Když přišli bílí muži do Ameriky, kůň tam byl druhem vyhynulým a koně se v Novém světě vůbec nevyskytovali. Indiáni je získali od bělochů a brzy si je oblíbili a sžili se s nimi. Proslulá stáda amerických mustangů byla jen stáda uprchlých a zdivočelých koní, původně přivezených z Evropy. Hříbata se jim pochopitelně narodila bez podkov, tudíž již ve druhé generaci byli bosí všichni.

To jen z historie.
24. 03. 2012 | 10:36

SuP napsal(a):

gaia -
Oni indiáni uměli dělat a zpracovávat železo? To se mi nějak nezdá. A bez železa koně neokoveš.
24. 03. 2012 | 11:05

Viola napsal(a):

Mě by zajímalo, proč si pan Vydra nepožádal o evropské dotace, daly by se takto lépe vyčerpat. To nemyslím ironicky. Spějeje k šetření, ušetří je jak na cestách - byly by pro koně jen travnaté a hlinité, ušetří se na železe, koňáci ušetří na jídle, budou muset držet dietu, aby se na neokovaných koních mohli vozit a především se nespotřebuje nafta do aut. To je návrat k přírodě. Místo cyklostezek, koňostezky.

P.S. Pane Maxime, ten Oblud, o kterém se zmiňujete, hodně kouří, vášnivě hraje PC hry a je vystudovaný biolog? Jestli ano a půjdete jej navštívit, tak jej ode mě pozdravujte.
24. 03. 2012 | 11:06

zemedelec napsal(a):

Dámy.
Jenom přidám tohle.
Koně volně ustájené,pasousí se,které netahají,nepracují,tak lépe neokovat,nejen k vůli jejich bezpečnosti,ale i chovatele.Kdo viděl šrám od podkovy,tak to uzná,natož dostat kopanec.
24. 03. 2012 | 11:34

argun napsal(a):

Žasnu, kolik je tady koňáků... tahle země je zřejmě koňským rájem. A to za bolševika se posílali na jatka. Zajímavé...

matko země
nesmíte tolik věřit mayovkám, Tu historku s obrácenými podkovami si pamatuju a je to samozřejmě naprostý blábol... Jednak indiáni koně nekovali, páč to neuměli a jednak by to na tom drobounkém kopytě, která mají mustangové, vůbec nedržela... Ti koníci byli takový větší pony. Pomíjím fakt, že nohosled při chodech koně je nezaměnitelný, ať je podokova orinetovaná jakkoliv.. Další hloupá poudačka je, že indiáni koně před příchodem bělochů neznali. Kočovné prérijní kmeny by bez nich nemohli existovat... ale to je na jinou debatu.

Silvie
nesmíte tolik věřit autoritám.. Lepší je vlastní mozek a nejlepší je vlastní zkušenost. Kdejaký lékař do Vás při bolesti v krku narve antibiotika. Sice vám zlikviduje přirozenou imuniru ale má klid. A on třeba stačí čaj s medem... S veterináři je to stejné. A jezdecké kluby? Ha ha.. Znám jezdecký klub, který funguje asi 40 let. A 40 let tam panuje nezvratné přesvěděčení, že pouštět koně do výběhu je pro ně nebezpečné. Proto tam ve dne v noci stojí v boxech, pokud nejsou pod sedlem. To aby bylo "bezpečno"... Jestli chcete vidět týrání zvířat v přímém pčenosu, pak omrkněte pár jezdeckých klubů.

Pan Havel má pravdu, ovšem až na tvrzení o úmrtnosti podkovaných koní kolem osmi let věku. To je úplná pitomost, nevím, kde to vzal. Průměrné dožití koně se v našich podmínkách pohybuje kolem 25 - 27 let, samozřejmě, že stav kopyt a péče o ně tu dobu ovliňuje, ale nikoli ze 60%. Kovat koně má smysl pouze v případě koní sportovních. ať už pro jezdecké disciplíny (parkur, drezúra), nebo pro dostihy, a nebo u koní chladnokrevných určených pro těžkou práci v lese. U sportovních koní je to nezbytné, neokovaný kůň na rozměklém či blátivém terénu nemá potřebnou stabilitu a není schopen se dostatečně dynamicky odrazit. Stejný efekt jako lze pozorovat u letní gumy u auta na rozbředlém sněhu. Samozřejmě, že i u sportovních koní a pracovních koní by měly být podkovy mimo závodní a pracovní sezonu sejmuty, aby kopyto regenerovalo. To se ovšem obvykle neděje.

U koní určených pro rekreační využití kování žádný smysl nemá. Tam je ideální pouze vystrouhat střelku a odstranit vnější přerostlou rohovinu a vůbec nezáleží na tom, na jakém terénu se ten kůň pohybuje. Naopak občasný pohyb po hrubém a nerovném povrchu napomáhá k prokrvení neokovaného kopyta, je to stejný efekt, jako když člověk chodí bos po štěrku. Lymfatická masáž zadarmo. Zdravé kopyto je pro koně životní nutností, od jeho stavu se odvíjí celkový zdravotní stav koně.

Fyziologický mechanismus dobře popsal Luba, zdejší brouk Pytlík. To je ocenění... smile. O dotacích páně Vydrových nic nevím.
24. 03. 2012 | 12:01

Silvie napsal(a):

Argun,

u nás tedy mají obrovský výběh a jsou tam imrvére!
Ošetřuje je známý veterinář.
A samozřejmě veterináři jsou pro mne určitě větší autoritou, nežli nějaký pisálek (autor blogu), který tomu prd rozumí.
Myslíte, že jsou právě v Německu takoví blbové, že tenhle způsob "péče" zakázali jen tak z plezíru??? A ta Němka se musí "ukájet" na "progresivních" českých chovatelích?

Paní Pechová,

vy mne opravdu fascinujete - vyjádříte se tu negativně k mému názoru,ale na reportáž se preventivně nepodíváte.
Na jakém základě si tedy vytváříte svůj názor?
Povede-li se debata na nějaké medicínské téma mezi lékaři a laiky, budete zastávat názor lékařů nebo laiků?

Vydra je herec!!! Veterina se ,domnnívám se, nestuduje na DAMU.
24. 03. 2012 | 13:16

JC napsal(a):

argun,
Popisujete to dobře, ale ve výsledku myslím, že autor potažmo Vydra pravdu nemají. Proč ? Oba argumentují koňskou přirozeností a v tom vidím problém.
Kůň prostě přirozeně neslouží člověku k práci ani ke sportu. Koně v jeho přirozeném prostředí nikdo nestrouhá a pokud autor argumentuje kovářskou lobby a byznysem, neměl by zapomínat, že daleko větší byznys je ten veterinární.
Takže jestli Vydra je vyznavačem koňské přirozenosti, ať nestrouhá, na koni nejezdí a v případě zdravotních problémů nevolá veterinu a nechá tomu volný průběh.
Pan autor si tentokrát plete pojmy a dojmy. Je to stejné jako srovnávat divoce žijící hovězí a "průmyslové" dojnice.
24. 03. 2012 | 14:16

Jana Pechová napsal(a):

Paní Sylvie,
já jsem se nevyjadřovala negativně ani k vašemu, ani k jinému názoru. Zkuste si to, co jsem napsala, znovu přečíst. A zkuste se nad tím i zamyslet.
Nikde jsem nepsala, že jsem vámi doporučovanou reportáž neviděla, či že se na ní odmítám podívat. Ale pochopila jste správně, že si z jedné reportáže v televizi skutečně nebudu dělat závěry ani názor.
Na názor je třeba zjistit stanoviska odborníků z mnoha úhlů pohledu.
Mluvila jsem zatím jenom s některými - dokonce osobně a stručně i s panem Vydrou. Ale také s řadovými chovateli koní, i s podkováři. Ale nikdy jsem s nimi detailně nerozebírala danou problematiku.
Koňské kopyto je stejně jako lidský vlas určitě specifické kus od kusu a hledat pro něj to jediné správné řešení je hloupost. A stejně tak každé relativně správné individuálně pojaté řešení se dá zkazit špatným provedením. Rozhodující pro koně není, zda chodí po asfaltu, ale zátěž na kopyto v souvislosti s jeho kvalitou.
My tu teoretizujeme o věci, o které nikdo z nás nemá potřebný přehled.
Odmítám se přít s kýmkoli, ale zároveň odmítám kategorické závěry jakéhokoli druhu.
Plést do toho nějaký dotační titul je v tomto kontextu už zcela mimo mísu.
24. 03. 2012 | 14:36

argun napsal(a):

JC

Protiřečíte si. Nevím, do jaké míry se koním věnujete a co o nich skutečně víte. Ale od Adama.

Vydra a spousta dalších koňáků jsou stoupenci tzv. naturale horsemanship, přirozeného partnerství člověka a koně. V rámci této metody, která přišla z USA, existuje řada škol výcviku, za všechny jmenuji školu podle Pata Parelliho a školu podle Monty Robertse. Oba byli i v ČR a měli tu několik seminářů, dědečka Monty Robertse jsem viděl při reálné práci ve vítkovické ČEZ aréně. Samozřejmě, že ti, kdož se věnují koním v rámci sportovního výcviku, s těmito metodami zásadně nesouhlasí a považují je za "šarlatánství". Jinými slovy, kůň v rámci sportovního výcviku je ovládán zcela odlišnou metodikou naž v rámci naturale horsemanship. Říká se, že je přiježděn tak či onak, což prakticky zanmená, že při jízdě na tu opačnou metodiku prostě "neslyší".

Pro diváky nejefektnějšími výsledky těchto výcvikových metod je ježdění bez sedla a bez udidla pouze s provazovou ohlávkou a ovládání koně na dálku pomocí gest. Těžištěm přípravy je komunikace s koněm ze země bez jakýchkkoliv pomůcek. Samozřejmou součástí těchto netod je, že se používají neokovaní koně.

Jak z názvu metody vyplývá, tou "přirozeností" se nemyslí to, že by kůň nedělal nic, tedy že by žil zcela nespoutaně jako jiná hovada boží kopytnatá, ve stepi či tundře, los či sob. Kůň jako biologický rod je domestikován již tisíce let (ano Silvie, pro Evropu především zásluhou Arabů...), jeho chov a výcvik je součástí kulturního dědictví lidstva. Ve volné přírodě dnes žije jen populace koní Przewalského v Mongolsku, do značné míry uměle udržovaná, a camargueský kůň ve Francii, spíše jako turistická atrakce. Jinými slovy. nespoutaná přirozenost koní je již několik set let jen iluze. De facto neexistuje. Kůň je součástí lidského světa a je mu tak dobře. Proto také je s ním zacházeno zvcela jinak, než s hovadem božím ve stepi, je mu poskytována speciální strava, minerály, vitamíny, a dostává třeba i tu veterinární péči.. Z toho plyne, že smysl jeho exitence, a tedy přirozenost, se odvíjí od jeho "práce", nikoli od jeho "nicnedělání". Prací se rozumí buď ta v obvyklém slova smyslu, tedy v tahu, a nebo práce v podobě různých jezdeckých, dostihových či westernových disciplín. Kůň pracuje velmi rád a ochotně, je to jeho PŘIROZENOSTÍ. Baví ho to. Jde jen o to, aby s ním bylo pracováno v maximální možné míře šetrně. Pominu odlišnosti jednotlivých plemen, kterých jsou desítky, a jejich vhodnost či nevhodnost pro tu či onu práci, neboť jsou mezi nimi zásadní fyziologické a povahové rozdíly.

Ergo - autor si pojmy a dojmy neplete. Pletete si je Vy, byť v dobré víře. Ale v jedné věci máte pravdu a sice v tom, že mnohem vlivnější než lobby podkovářkská je lobby veterinární, protože tam se otáčí nesrovantelně větší peníze. Jen pro info - ošetření koně na klinice v Brně, což je jediné špičkové veterinární pracoviště v ČR pro sportovní koně, stojí desítky tisíc Kč, pokud jde o operaci, pak stovky tisíc Kč. K tomu připočtěte cenu dopravy, doprovod atd...

Pravdu má též Jana Pechová. Univerzálně platné ideální řešení neexistuje, nemocí a defektů kopyt, resp. chodů, které se od těchto vad odvozují, je ohromné množství, je tedy nutné vždy vycházet z konkrétních životních podmínek konkrétního koně a podle toho volit vhodné řešení.

Silvinko

Však víte, že Vás miluju. Ale o problematice víte méně než kulové, tak zanechte agresivních výkřiků... V Německu jsou úplně stejní "blbové" jako u nás či kdekoli jinde na světě. Je zvláštní, že když němečtí "blbové" produkují všelijaké dobré nápady v rámci EU, nemůžete jim přijít ma jméno. Teď se jich dovoláváte... Jste prostě rozkošná. Mějte si autority jaké chcete. Já vím, že asi tak každého desátého veterináře zajímá nemocné zvíře víc než jeho honorář.. Ostatně úplně stejně jako u lékařů.
24. 03. 2012 | 18:02

modrý edvard napsal(a):

argun: Původní Indiáni koně neznali /charakteristicky připomínám, jak se děsili Cortézových jezdců/.
24. 03. 2012 | 18:17

krajan napsal(a):

Neumím posoudit,zda kování koním škodí,či nikoliv.Ale tuším,že tady šlo především o to, že kámoš Bendl přihrál kámošovi Vydrovi cca pět melounů.Nebo ne?
24. 03. 2012 | 18:47

JC napsal(a):

argun,
Řekněme, že se kolem koní motám a to co jste napsal je mi zhruba známo.
Zkusme tedy více rozebrat blog pana autora.
Již v nadpisu autor bez jakékoli pochyby uvádí, že " Podkovy koním škodí a výrazně krátí jejich věk"
Jako příklad ke srovnání uvádí koně žijící ve volné přírodě " Zatímco ve volné přírodě žijí koně v průměru 30 až 40 let, kovaní koně (mimochodem zejména kvůli problémům s pohybovým ústrojím) žijí v průměru osm!!! let, z toho dostihoví koně (výjimky samozřejmě existují) ještě méně." tedy žádný naturale horsemanship, ale volná příroda. Nevím kde autor vzal oněch 30-40 let, jestli existuje nějaká studie volně žijících stád a stejně nedůvěryhodně na mě působí jeho tvrzení, že u sportovních koní se jejich život zkracuje v důsledku kování. I kdybych připustil, že je to kvůli problémům pohybového ústrojí, tak bych na první místo dal třeba nadměrnou zátěž, úrazy atd.ale ne kování.Těch 8 a míň let se mi zdá být také "podstřelené" aby to vůči těm 30-40 vypadalo úderněji.Možná čistě statisticky pokud se počítají i uhynulí a utracení koně při závodech a tam to opět není chyba kování.
Tu metodu strouhání jakož i jakousi jednotnou šablonu pro všechny koně nekomentuji. Závěrem : Vydra žádnou Ameriku neobjevil protože není první ani poslední kdo má koně naboso. A už vůbec není Galileo, protože jeho metoda není a nemůže být univerzální.
24. 03. 2012 | 19:26

čulibrk napsal(a):

U Vydry přece nejde o to zdali kovat nebo ne.Tam jde o vyřezávání kopyt.To je ten problém,který propaguje ta poťapaná Němka,která to může dělat pouze u nás.
24. 03. 2012 | 19:27

Silvie napsal(a):

argun,

za prvé - nesměšuju Němce, jako národ, s Merkelovou a unií

za druhé - pro mne je v otázce odb.péče o zvířata relevantní názor veterináře, nikoliv herce,
až se bude případně hádat veterinář s hercem o pojetí Hamleta, asi se tak spíš přikloním k tomu herci.

Jana Pechová,

pro mne je směrodatné, že se zatím nenašel jediný veterinář, jenž by tuto metodu pokládal za vhodnou , a že je zakázaná v Německu i v Americe!
Navíc jsem viděla ty ubohé koně. Moje kamarádka jich pár taky chová, ale takhle ztrápeně se rozhodně neplouží.

Vaši poznámku o tom, že je otázka dotace v této souvislosti mimo mísu, pokládám za mimózní.
Od Bendla byla naprostá drzost ji svému kamarádovi nabídnout (slušný člověk by to neudělal) a od Vydry byla stejná drzost takovou nabídku akceptovat (slušný člověk by to neudělal).
Promiňte, ale šoupnout kamarádovi grant na pět milionů na soukromý chov hemelek opečovávaných poměrně kontroverzním způsobem, by stálo politika v civilizované zemi kariéru. Vzpomeňte si, zač odstoupil německý prezident (tuším, že šlo o slevu na VW cca 50 tis.korun).
Bendl může těžko zpochybnit, že jde o slušný střet zájmů, nemlich, má -li u Vydry ustájené svoje koně!

Víte, mně přijde dost nevkusné, když se omezují např. centra pro tělesně a mentálně postižené, protože nejsou peníze (pět milionů jsou pro taková zařízení velké peníze) a pak se najdou pro kámoše pánů z ODS na sebevětší kravinu.

Já to holt vidím jinak, s Vydrou se neznám (ani po tom netoužím) a s politiky ODS nekamarádím (dneska bych se za takové kamarádšofty i dost styděla).
24. 03. 2012 | 19:52

Jíťa napsal(a):

Dnes si už koně pořizuje ,,každý" a i v této debatě jsou kecy neználků. Pan Vydra si může kovat,nebo nekovat,ale záleží na tom jaké má koně,jak a kde na nich jezdí.Problém je v tom,že když kovat a strouhat,tak DOBŘE.
24. 03. 2012 | 19:53

Viky napsal(a):

Proto ti koně taky kulhají. Proč si Vydra nenechá obrousit do krvava nehty a nezkusí si sám co to obnáší ? Taky by měl přehodnotit obuv a boty vyházet. Přirozené pro člověka bylo chodit bos ne ? Tak na co podporovat obuvnictví ?
24. 03. 2012 | 19:59

jin napsal(a):

čulibrk.Taky jsem si všimnul,že Vydra vykrajoval kopyta i uprostřed a koně potom chodili jako po napínáčcích,protože je zeslabil a staly se citlivější na došlápnutí na kamínky !!Vůbec nešlo o to,jestli podkovy ,nebo ne !Jinak vyhodit 5 milionů na takové ptákovainy ,by měl Bendl vysvětlit u soudu ,jako zneužití státních prostředků,zvláště jako člen "vlády rozpočtové zodpovědnosti " !
24. 03. 2012 | 20:00

farmář napsal(a):

Pokud to jde, není nutné kovat. U tažných, sportovních, nebo jako zpevnění vadného kopyta je to věc jiná.
Normálně u rekreačního koně opravdu stačí strouhat. Ovšem Strasserovci to strouhají do bílé čáry. Je mi líto,ale když si vy lidi obrousíte nohy příliš, kulháte. Když to uděláte koni, kulhá. Ten keratin tam neroste pro prdel, to je přírodní pneumatika koně. Určitá síla ho tam prostě musí být, jinak je to jako auto bez pneumatik. Strasserovci jsou jako sekta. Mám u sebe kobylu, co takhle strouhali a kulhala jako prase. Kamarádce takhle zmrvili starou kobylu-po dohodě, že jí jen upraví úhly a nebude jí to brát strouhač tolik, kolik by jinak chtěl. Stejně to udělal.
Jsem pro,koně nekovat, pokud to není nutné a jen strouhat. Ale ne takhle! zmrzačit koně není umění,ale lidská hloupost.
24. 03. 2012 | 20:10

Aneete napsal(a):

U koní se pohybuju už skoro dvě desetiletí, pod zadkem a kolem ruk mi jich za tu dobu prošlo pár desítek, myslím že dost přes sto. 5 jich vlastním, jezdím, trénuju a sportuju několikrát do týdne. Jezdila jsem na koních kovaných, bosých, strouhaných i řezaných. Mám doufám dost zkušeností, abych mohla hodnodit... Tak tedy...

Co to tady sakra autor plácá za nesmysly??? Domestikovaní koně - ano, několik tisíc let, prošli za dobu svého života v rukách lidí obrovským vývojem. Byli šlechtěni, zvětšování, zmenšováni, přizpůsobováni a - překvapivě oproti názoru autora článku - si dost ze svých přirozených vlastností nezvládli zachovat... Tedy, ano. Mají 4 nohy, ocas a hřívu a na každé noze coby prodloužený prst jedno kopyto. Tím podobnost od v přírodě žijících divokých koní končí. Jejich šlechtění neslo - mimo jiné - také znekvalitnění jejich rohoviny. Přidejde k tomu to, že na hřbetě nesou až 15% jejich živé váhy navíc, jsou nuceni chodit po cestách, které jsou na míle vzdálené od jejich přirozeného prostředí - ze stepí na kamenné, později asfaltové silnice a stezky je opravdu dlouhá cesta - a voila - máte důvod, proč potřebují obout. Jistěže ne všichni koně musí být kováni - velká část z nich, chovaná pro radost a odpočinek, chodící ven jednou za týden, pouze po polích a lesních cestách, je šťastná z bosonožství a páníček z menšího obnosu za úpravu kopyt (p.s. ta se musí provádět i u bosých koních a to dokonce řádově o dva týdny častěji než u kovaných!). Na druhou stranu, koně pro sport, v provozních stájích, chodící pod sedlo prakticky denně, nebo koně s nekvalitní rohovinou, musí dostat půlkulaté botky. Prostě to tak je - v přírodě platil přirozený výběr. Nemáš kvalitní rohovinu, umřeš. Člověk tento výběr obešel a umožnil koním dlouhý a spokojený život. Neznám v okolí skutečně jediného kovaného koně, co by kvůli problémům s nohama zemřel ve věku osmi let. Vyjímkou tvoří lesní pracovní koně, kteří se občas nedožívají vysokého věku kvůli příliš velké pracovní zátěži. Ale opět, je to spíš vyjímka, než danné pravidlo.

p.s. proti panu Vydrovi nemám nic z důvodu toho, že neková koně. Vadí mi způsob úpravy - tedy, vyřezávání kopyt koní až "na maso" v oblasti chodila. Tato metoda je skutečně nebezpečná, strastiplná a hlavně - úplně k ničemu.
24. 03. 2012 | 20:13

uno napsal(a):

Koňové mohou chodit bosí a krvácet z kopyt, jsem zvědav, až nebudete mít na boty, zda si také budete vykrajovat kopyta.
24. 03. 2012 | 20:13

Karel napsal(a):

Po tomhle článku to už člověk vidí i v jiném světle. Jen kdyby ty koně nekulhali. Po pravidelném "vykrajování" kopyt podle p.Vydry asi nemají šanci chodit někdy přirozeně, nebo jo? Zdraví, neokovaní koně v přírodě nekulhají. Pan Vydra by se měl znovu pořádně zamyslet. Věřím, že myšlenku má dobrou, jen technika je nedokonalá.
24. 03. 2012 | 20:23

Ing. Ivana Pejšková napsal(a):

Vážený pan Havle, nevím, jaký jste novinář, ale koním vůbec nerozumíte, tak se do toho nepleťte. Naštěstí plno příspěvků hovoří zcela správně, že je hlavně důležité, k čemu se ti koně používají, na jakém povrchu chodí, dále že je to vysoce individuelní. Každý kůň je jiný, má vlivem dědičnosti nebo odchovu různě kvalitní a podle toho se buď musí kovat, nebo nemusí. Názory většiny lidí jsou taky takto správné a to mě velice těší. Fandím každému, kdo používá zdravý rozum a má citllivý vztah k živému zvířeti. Věnuju se koním přes 40 let a mohu odpovědně říci, že jsou koně, kteří by se bez podkov trápili kulháním. Na závěr nechápu, co to plácáte o ziskuchtivosti našich kovářů, kteří svojí těžkou prací pomáhají udržovat koňská kopyta ve zdraví. Přijďte se někdy podívat, jaká je to dřžina okovat za den 7-10 koní. Srdečně vás zvu do mé stáje ve Velké Chuchli, pak snad nebudete napadat tyto dělníky a závbidět jim těžce vydělané peníze. To jste vážně přehnal. A malá poznámka nakonec. Kde jste vyhrabal, že se dostihový kůň dožívá kolem 8 let ? To je pěkný žvást. Jejich průměrný věk totiž přesahuje 20 let. S pozdravem ing. Ivana Pejšková, trenérka dostihových koní.
24. 03. 2012 | 20:23

jaster napsal(a):

Rád bych si tady přečetl názor skutečného odboníka. Určitě nelze srovnávat koně volně žijí a tím myslím i mustangy indiánů a koně mongolů a na druhé straně koně domestikované (cíleně šlechtěné) , které budou mít výrazně rozdílnou kvalitu kopyta. Myslím, že v kauze šlo zejména o zřezání rohového chodidla a rohového střelu a to tak, že výsledným efektem bylo evidentní kulhání, co mě osobně příliš nepřesvědčilo o vysokém komfortu koně a příkladném welfare. Doba dožití kovaného koně 8 let, je samozřejmě naprostý nesmysl a také to mě přesvědčilo o odborné úrovni celého článku. Pochybuji o tom, že by Němci zavrhli Strasser metodu, pokud by byla tak revoluční a pro koně prospěšná.
24. 03. 2012 | 20:24

Lukrecie napsal(a):

Vážený pane Havel, vypadá to, že jste vůbec nepochopil, že se nejedná o to, zda koně kovat nebo nekovat. Samozřejmě, že koně, kteří nechodí po pevném povrchu, nemusí být okovaní. Jedná se o to, že pan Vydra neokovaným koním nechává oškrabovat kopyta až do krve, v reportáži bylo vidět velice pěkně, jak koně kulhají a jak se jim vůbec nechce vstávat. A ještě na tuto nesmyslnou metodu má dostat od svého kamaráda pana Bendla dotaci 5 milionů. Ať si pan Vydra svoje koně mrzačí, jak chce, to je věc ochránců zvířat. Ale když má svoje a zřejmě i další koně mrzačit z mých daní, to už mi jedno být nemůže. Prosím, aby pan Bendl ustájení svých koní platil ze svého jistě ne malého platu a ne z našich daní. A mimochodem by mě zajímalo, jestli by pan Vydra, kdyby mu někdo střihal nehty na nohou do krve, že by sotva pajdal, také říkal, "pro trochu krve".
24. 03. 2012 | 20:28

Európan napsal(a):

Počul som, že kone necítia bolesť. je to pravda?
24. 03. 2012 | 20:30

ďědek napsal(a):

někteří řikají že podkova je lék na kopyto nekteří zase opak.Tak co by ste kdo udělaly když kopyto třeba praskne nebo něco jinýho kvůli čemu je třeba podkovy.V divočině takový zvíře nemohlo přežít protože bylo oslabený a tím snadnou kořistí.Člověk si koně přispůsobil a dokázal že kováním lze kopyto uzdravit a koni tak pomoct.Pochybuju že by pan Vydra dal koně ze špatným podvozkem na jatka nebo že by ho jako křováci zbaštěli?
24. 03. 2012 | 20:32

Veruna napsal(a):

Předmětem sporu není otázka, zda kovat nebo nekovat, ale skutečně právě ten byznys. Institut celostní péče o koně (či jak se přesně měl dotací podpořený podnik pana Vydry jmenovat) měl přece i zajišťovat školení tzv. strouhačů koní a dokonce usilovali o to, aby se to stalo oficiální odbornou kvalifikací. Problém je ten, že kurzy měly probíhat podle metody paní Strasser (která je mimochodem v mnoha státech zakázána) a samozřejmě také neměly být zadarmo (vyškolení stojí několik desítek tisíc...). Přitom vyučený podkovář se samozřejmě také učí strouhat a upravovat kopyto - to je přece základ správného podkování. Navíc každý kůň potřebuje něco jiného (podle věku, využití,terénu,po němž se pohybuje, zdravotního stavu,plemene...) a nejde na všechny uplatňovat jednu metodu.
Takže otázkou tady spíš je, komu o ten byznys jde...Paní Strasser je určitě ráda, že někde ještě našla odbytiště svých myšlenek...
Ani náhodou tedy nevidím důvod, proč tento soukromý byznys podporovat z veřejných zdrojů, zvlášť pokud je metoda více než sporná a nevidím reálný přínos pro veřejnost.
Pane Havle vaše články čtu ráda, ale tohle jste fakt netrefil. Už ten titulek, že podkovy krátí koním život, je totální hovadina... Taky by mě zajímalo, kde jste přišel na to, že v divoké přírodě se koně dožívají 30-40 let v průměru (pokud je to průměr, tak ti dlouhověcí se dožívají třeba taky 50 nebo 60??? To asi ne, že?) - koním v přírodě totiž krátí životy, na rozdíl od těch podkovaných ve stáji, různé nemoci, cizopasníci, hlad, predátoři atd...
Také váš výpočet, kolik peněz je v podkovářském byznysu je nesmyslně přestřelený - z koní v ČR se určitě nekovají všichni (osobně bych si tipla, že okováno je max. 70% koní), spousta lidí koním sundává podkovy na zimu, kove třeba jen přední nohy apod. Navíc cena 1000 korun za kování je také jen hrubý odhad, mě například kování stojí v průměru asi polovinu.
24. 03. 2012 | 20:34

Lila napsal(a):

Po reportáži o koních pana Vydry a metodě dr. Strasserové, jsem se pozeptala několika zkušených "koňáků", chovatelů či trenérů dostihových koní. Prakticky mi všichni odpověděli zhruba to, co zde napsala Aneete a ing. Ivana Pejšková.
24. 03. 2012 | 20:52

Ten co má rád koně a rozumí jim . napsal(a):

Na to nepotřebujete názor odborníka!Když p. Vydra bude chtít jezdit častěji a delší trasy,různé terény, bude muset cca 1km po silnici aby se napojil na svou trasu v přírodě atd. atd. Bude muset okovat, jinak bude chodit pěšky! Pokud se bude s koníkem jen mazlit, prohánět po ohradách 2-3x do týdne, nemusí dělat vůbec nic- dle potřeby srovná kopyto rašplí,ůhel, vyčistí střelku a je hotovo! Pokud Ty jeho koně někde vandrovali a měli za sebou 50 km byli otlačený ! Pokud nevandroval, jen v ohradě, tak je to trouba i s Bendlem ! Dále nehodnotím je potřeba to vidět osobně na místě? S rozumným jezdcem bude koník čundrovat i měsíc v jednom tahu a bez podkov.S troubou néé ! Tady máš odborný názor ! Nic na tom není jen dlouholetá praxe ?
24. 03. 2012 | 20:55

Ten co nejen jezdil na koni napsal(a):

Pozor dnes se podkovy i lepí!! A kove se třeba jen jeden pár!
Pokud chcete s koněm pracovat je třeba kovat tak jak sním budete pracovat.
Jinak těžkého tažného koně do lese, jinak pivovarského valacha k povozu, jinak kočárového koně a jinak na dostihy.
Ona ta podkova opravdu koně chrání a dokonce i pomáhá tak trochu léčit (slouží jako ortopedická pomůcka u lidí speciální boty). Pokud budete mít koně na zahradě a jednou za měsíc se chcete trochu povozit tak si ho klidně nechte bez.
24. 03. 2012 | 20:56

Evita napsal(a):

No tak tento článek mě docela zvedl ze židle.. K panu Vydrovi chovám úctu jakožto ke staršímu člověku, ale vykládá úplné nesmysly.. vždyť ty jeho koně jsou úplně v háji jak s nohama tak ze zádama.. Dyť ten jeho koník má úpně prosedlé záda, tím jak na něm jezdí bez uzdečky a koník má hlavu v oblacíh a hřbet prohlí..a o těch koptech nemluvím.. Ten má chudák pak problém unést sám sebe na těch kopytech..
Jinak nemám pocit, že koním podkovy krátí život jak jsem se dočetla v článku. Kolikrát mu ten život naopak prodlouží, protože mu ty kopýtka díky tomu drží pohromadě.. A že se ohání tím že je to pro ně přirozené..??!! Je přirozené aby na nich jezdla 100 kilová záváží (lidé) ?
A jsou vůbec dostatečně vybudované stezky pro koně aby mohli chodit všude na boso?! Všude po celé ČR? ono ne každý si může dovolit svůj pozemek nebo mu projde, že drandí na cizím..!!!
24. 03. 2012 | 20:56

Al Jouda napsal(a):

Na koni nejezdím a tak jsem se s kovaným koněm nesetkal. Zato jsem se mnohokrát setkal s kovaným straníkem. Nikdy to za moc nestálo :))))
24. 03. 2012 | 21:01

Julie napsal(a):

Nejdřív si musíme uvědomit, že koně pro rekreační ježdění ty podkovy opravdu nepotřebují, nechodí po betonu a asfaltu. Máme koně, kteří jsou celoročně venku a je dost "odborníků", kteří vykládají, jak jejich dědeček . . . atd. Pokud dříve koně pracovali na poli nebo v lese, potřebovali podkovy a také teplou stáj, kde si po těžké dřině odpočinuli. Naše stádo má přístřešky, přístup k vodě a především, velkou pastvinu, kde se mohou prohánět. Ve stáji jsou jen v době krmení, když se připravují pod sedlo a také, když je extrémně špatné počasí. Nechme posuzovat vhodnost podkov a způsob chovu odborníkům. To množství kecalů a navíc závistivých a omezených rýpalů, kteří si tady léčí své mindráky, je opravdu zarážející. No a ti politikové? popletli si rubriku. Řeší se koňská kopyta a oni sem pletou politiku. Pomatenci.
24. 03. 2012 | 21:08

kuča napsal(a):

Přečetl jsem si zevrubně diskusi a musím potvrdit, jak píše většina, co o koních něco ví, že autor je vedle, jak ta jedle. Napsat takový článek, při jeho vzdělání, považuji za trapné. S koňmi pracuji celý život, měli jsme slušný statek, 2-3 koně, každý rok hříbě.Do 52 roků jsem jezdil parkury, svoje koně jsem si koval sám. Kovář mi udělal podkovy, na míru,(dnes se dají koupit v různých velikostech), vystrouhání a přibití podkov jsem si dělal sám. Nikdy jsem koně nazakoval, koňaři ví o co kráčí.Už jsem roky v důchodě, pořád jezdím, téměř každý den a mám 4 koně. Kopyta nijak neupravuji, koně jsou většinou venku a pokud jedeme ven, tak většinou po lukách, (po asfaltu jen2OO m), kamenitým cestám se vyhýbám. To je brus na kopyta. Jednomu koni občas praskne přední kopyto, tak to prostě upravím kopytním nožem, rašplí, zatím jsem neměl za posledních 7 roků nejmenší problém. To , co jsem viděl u Vydry, kdy vybírá chodidlo kopyta až na krev, se mnou otřáslo. Jak bylo vidět, tak Vydra ležícího koně doslova prosil, aby vstal.Pro neznalého pěkný pohled, já jsem to viděl tak, že ten kůň má hrůzu z toho zažívat zase bolest ze stání na nohou.Koně, kteří pracují, jezdí po tvrdých cestách, se prostě kovat musí. Pokud jste, autore, někdy byl v muzeu a dával pozor, musel jste tam objevit neumělé podkovy z vykopávek před tisíci lety,předkové nebyli blbí. S délkou života to nemá nic společného, kde jste na to přišel! Závěr - rekreační koně, kde se jezdí převážně po měkkém povrchu se kovat nemusí,Koně pracovní, závodní se prostě kovat musí. Jednak proti klouzání a za druhé, koně pohybující se po tvrdých kamenitých cestách by byli za půl dne zchromlí !
24. 03. 2012 | 21:12

Lena napsal(a):

Zcela stranou koní pana Vydry, existuje jedno drobné plemeno koně či spíše poníka, které se nedávno začalo využívat jako náhrada vodícího psa (výcvik vyjde levněji a žije déle). Nevím, jestli jsou tihle koníci okovaní, ale když se mají pohybovat po městském povrchu, mají na nohou přezůvky. Aby jim to neklouzalo a aby to tlumilo nárazy na tvrdší povrch. A pokud se nemýlím, podkovy policejních koní bývají často z jakéhosi tvrdého plastu nebo gumy, z toho samého důvodu. Soudím, že záleží na tom, po čem kůň chodí. Pokud je na venkově a chodí po polních cestách, tak ať je klidně nekovaný. Nic není černobílé.
24. 03. 2012 | 21:14

Oskar napsal(a):

Pokud má pan Vydra koně jenom na parádu a na pastvině, určitě nepotřebují podkovy. Pokud by provozoval turistiku na koních, určitě nebude chodit jenom po loukách a po lese, jsou úseky kde to nejde jinak než po silnici po asfaltu, nebo se i v lesích dnes zpevňují cesty makadamem kvůli přepravě dřeva a tam by ti jeho bosí koně brzy přišli o kopyta. Pokud k tomu připočteme váhu jezdce, sedla a i jiné bagáže, kopyta jsou poměrně dost zatěžována a bez podkov jsou docela skušně oštípaná. Názor, že kůň se nerodí s podkovama je směšný, člověk se taky přece nerodí s botama na nohou. Takže musíme rozlišovat k jakému účelu koně používáme.
24. 03. 2012 | 21:15

hakarel napsal(a):

Pane Havle,
už před desítkami let kolovala mezi koňáky hádanka.... Hádej, proč v Chuchli kovají koně jen na předku? Málokdo správně odpověděl: Protože je málo podkovářů.
Takže to vypadá, že jste pravdě blíž, než vaši ohniví oponenti.
24. 03. 2012 | 21:16

Jan Bátrla napsal(a):

„kůň nenosil podkovy dlouhých 60 milionů let“ tenhle argument nechápu. Naši předci milióny let nenosili boty, mám snad chodit bos? Pane Havle, bydlíte pod skalním převisem a ulovené mamuty stahujete štípaným pazourkem? Čtvrt miliardy korun, platíte Vy, nebo se platí z veřejného rozpočtu? Počítám, že ne, na rozdíl od nekování koní pana Vydry, které už daňové poplatníky něco stálo. Kovářská lobby, to už je tak směšný argument, že se Vám jenom směju od klávesnice do očí :-DDD
24. 03. 2012 | 21:16

Luba napsal(a):

Hmmm ...
Vážně dobrá diskuse!

Spousta zajímavých postřehů a názorů od lidí, co mají zkušenosti.

Ale ...
Máme 21. století. Století technologického rozmachu. Každý den se posouvají obzory vědění o něco dál a netušenými směry.

Přesto, koně jsou stále kovány.
Podkováky, podkovy, hřeby, železo - do rohoviny kopyta ...
Ve styku jsou dvě hmoty s různou roztažností, různou tepelnou vodivostí, pružností, je narušována celistvost kopyta, musí v něm zákonitě vznikat mikrotrhliny, deformace, které se mohou zvětšovat, podkováři také nejsou všichni stejně zruční, a mohou okovat i špatně - proti chybám nikdo není imunní.

Prostě - vidím to tak, že by bylo optimální zavést koňské obuvnictví.

Materiál a složení koňského obutí by se mohlo podobat pneumatikám. Pryž, textil, ocelový kord. Nazouvalo by se to, bylo by to pružné, a přitom pevné a odolné.

To mě napadlo ... ale zdálo se mi, že na něco tak triviálního musel někdo přijít už dávno. A taky jo!

Vygůůůglil jsem si "boty pro koně".
Přijdou na tři tácy. Pohleďte:

http://www.rpskone.cz/product.asp?cookiecheck=yes&P_ID=4132&strPageHistory=related
24. 03. 2012 | 21:19

Aneete napsal(a):

Lubo, řekněte mi tedy, jak je možný, že (vlastní zkušenost s nejedním koněm) kůň naboso, přes veškerou snahu odborníků, kovářů a veterinářů kulhal, chodil špatně, neochotně a bylo s ním opravdu těžké pořízení. Jakmile se nakoval, o 100% se zlepší, chodí ochotně, rád, poslouchá, je vnímavý a práce ho těší?? A v tomto stavu vydrží po celý zbytek života na podkovách? Oni je ty podkovy nebolej ani netlačej. Kdyby tomu tak bylo, už u kování by předváděli scény, plašili by se a nechtěli by si nechat to železo do kopyt natlouct... Pár koní se dobrým strouháním (NE Strasser!!!!) srovnaj, ale většina z nich ty podkovy potřebuje. Boty pro koně jsem měla v ruce... Pěkná sranda, drahá... ale koním překáželi, neměli je rádi, ztráceli je a nechodili s nimi dobře a čistě :o)
24. 03. 2012 | 21:27

Silvie napsal(a):

Julie,

všechno souvisí se vším.
Janoušek s Bémem,
Vydra s Bendlem,
a Bendl s dotací na pochybný Vydrův podnik.

Tak sorry, že se mi to ,jako dańovému poplatníkovi vůbec nelíbí.
24. 03. 2012 | 21:28

Anna napsal(a):

Zaráží mě, že si agrární analytik není schopen dohledat ani statistiky, v současné době je v ČR oficiálně evidováno cca 75 tisíc koňovitých (osli a jejich kříženci čítají z tohoto čísla jen pár set).
Další botou je stavění Vydrova bosonožství proti kování ze zásady všech ostatních. Proti způsobu strouhání kopyt strasser (potažmo vydra) metodou se staví i bosomilní chovatelé a veterináři. Tj. nejde v tomto případě o kování či nekování, jde u určitý způsob úpravy bosých kopyt.
Považuju spíše za úlet (a módu) propagování přirozenosti za každou cenu, např. dle studie o stavu kopyt australských divokých koní vykazují tamní koně vysoké procento kopytních deformací (např. následky schvácení), tvar jejich kopyt se liší podle terénu, ve kterém se pohybují, tudíž nějaké optimální a zdravé divoké kopyto je maximálně vlhkým snem neznalých kovbojů.
Navíc nelze srovnávat koně různých plemen a v různé zátěži, aniž by k tomu bylo zásadně přihlédnuto.

Odkud pochází statistika, že se kovaní koně v průměru dožívají 8 let? Proč znám tolik koní, kteří jsou kovaní a většinou starší 8 let?

Tehle článek je podivný a účelový blábol.
24. 03. 2012 | 21:34

Katka napsal(a):

Za sebe bych měla k článku a celé kampaně páně vydry několik zásadních výhrad. za prvé- velmi mi vadí ztotožňování úpravy bosých koní a metody Straser- exituje spousta dalších odborníků,kteří se úpravami bosých kopty zabývají a jejichž trim je daleko šetrnější- např. metoda bílé čáry apod. Stejně tak mi vadí zjednodušení kovář- " neptejte se ho na bosá kopyta". Je poměrně dost kovářů,kteří vám upraví i bosého koně. Dle mého by se mělo jasně odlišovat, kdy je trim " léčebný"- tj. cílem je vyléčení nějakého kopytního problému a kdy se jedná o trim, který by měl koni umožnit bezbolestný pohyb po veškerém terénu. V prvním případě je povinností majitele zajistit koni přiměřené prostředí na léčbu a nsálednou rehabilitaci, ve druhém je potřeba kromě teorie vnímat i praxi- tj. co mi kůň sám ukazuje, že mu vyhovuje. POkud mi kůň není schopen ani po roční adaptační době chodit bez bolesti a obtíží, tak je prostě zcela jasné, že je něco špatně bez oheldu na to, že se dotyčný ohání přesnou teorií. Mám t.č 20 letého koně, bos chodí cca 10 let- trvale je schopen pohybu v jakémkoliv terénu, včetně skalních stezek, cca 9 let chodil bos nižší skokové soutěže- do stupně ZL.Kupodivu mi mi neležel s bolavejma nohama na vozejku ;-) A kupodivu takto chodí navzdory tomu, že jeho koptya neodpovídají strasser teorii :-)) - v okamžiku, kdy bych mu hrábla do klenby nebo znásilnila jeho kopyta za každou cenu do přesných úhlů, tak končím. propagace strasser trimu jako provozního trimu pro koně mi přijde zcestná- zvláště, když je propagován, jako ten jediný správný bez ohledu na to, že je více odborníků s obodobnými zkušeostmi jako paní doktorka. Dle mého se jedná o trim léčebný, který lze aplikovat jenom v okamžiku,kdy kůně léčím a tudíž na něm nechci rajtovat a kdy mu mohu zajistit kvalitní prostředí pro doléčení a adaptaci kopyta zpět na provoz v běžném prostředí. PJinak se jedná o zbytečné trápení koní.
24. 03. 2012 | 21:36

Jana napsal(a):

Podkluzování kopyt je spojené s tím, že lidé nutí koně běhat i místy, které by si kůň sám nevybral - viz odkaz na pohádku boženy Němcové a diamantové podkovy pro balanc na skále - a navíc je těmito místy nutí se pohybovat se zátěží - jezdec nebo náklad. V obou případech se kopyta, stejně jako klouby, jistě opotřebovávají jinak než v přírodě u divokého koně, kterého určitě nikdy nikdo nekoval a byl živ a zdráv. Pokud je koni umožněn volný pohyb v terénu, mám na mysli nepostávání ve stáji, ale volný chov na velkém prostoru, při němž je možné, aby se kopyto zdravě vyvíjelo, obrušovalo ap. a nikdo na něm často nejezdí nejlépe po tvrdých cestách, je kování určitě nepřirozené. Pokud je ale kůň pravidelně podrobován zátěži, je nutné přizpůsobit této zátěži také jeho kopyta. Myslím, že je to docela logické.
24. 03. 2012 | 21:42

Luba napsal(a):

Aneete,
to je zajímavé ...

To co píšete totiž znamená, že ten neživý kov v živém kopytě koním nějak pomáhá!
Třeby ty rázy železné podkovy o různě tvrdé povrchy vyvolávají vibrace, které kovaným koňům usnadňují chůzi - přináší jim o terénu, ve kterém se pohybují, nějakou informaci.

Že to, co vypadá jako násilný a nepřirozený zásah do živého organismu má nějaký benefit, který vznikl jako vedlejší efekt antropocentricky uvažujícího jezdce - vojáka, sedláka, žokeje.
Aby to v bahně neklouzalo a na dlažbě hezky klapalo :)
24. 03. 2012 | 21:43

ilci napsal(a):

Pane Havle zvazil jste, ze ti kone se dozivaji nizsiho veku nez v prirode nikoli kvuli kovani, ale spise kvuli jezdeni - tedy pravidelnemu tahani zcela neprirozene zateze? Lide v pracovnim tabore nebo tezce fyzicky pracujici se take dozivaji vyrazne nizsiho veku nez ti, co ziji volne. Pripadne by se nabizel primer s lidmi obeznimi, kteri take tahaji neprirozenou zatez a take se dozivaji nizsiho veku. Obuti je ve srovnanim s tim nepodstatne.
24. 03. 2012 | 21:55

katalyzátor napsal(a):

Nekovat, nejezdit, netahat. Koukat.
24. 03. 2012 | 21:57

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávky obsahující text ("blb"), neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
24. 03. 2012 | 22:08

AC napsal(a):

Já měl souseda kováře, a jako harant jsem se rád koukal, co všechno s ním koně dělají. Tomu byste nevěřili, ale spousta koní si muckání a přátelské poplácávání nenechají jen tak líbit - obzvlášť, když je obcházíte zezadu. Ale ani předek, tedy kusadla, nejsou bez viny. Když se kovář svlíknul do půl těla a kraťasů, měl záda jako zaschlý mletý maso, na prsou metály 3 párů podkov.
Když zezadu obcházel párek hnědáků naposledy, stál jsem 5m od nich, láskyplně jednu plácl po zadku a následujícím okamžiku letěl do vlastní zahrady a plot bral sebou. A k dovršení všeho ta klisna vyrazila po mě a v zubech jí zůstal chomáč mých vlasů - byl jsem v takovým šoku, že jsem místo domů šel na opačnou stranu.
Není nadto pozorovat kováře z bezpečný vzdálenosti.
24. 03. 2012 | 22:13

Makki napsal(a):

No vida a jsme u jádra pudla- kopyto je asi jako ztvrdlá kůže na chodidlech člověka, který chodí bos- zcela jednoznačné tvrzení autora. Tak pojďme panu Vydrovi vyzout boty, nechat ho chvíli chodit bosky a pak mu tu ztvrdlou kůži pěkně ostrouhat, nejlépe až na krev ("Že se při strouhání objeví kapka krve- no a co?") a co týden to zopakujme. To pak bude běhat jako kamzík, že?
Ale bude to PŘIROZENÉ....

Jinak k článku- článek, ve kterém se vyskytují hrubé pravopisné chyby a jehož autor se ani nenamáhal zjistit si přesné informace, má vskutku velkou výpovědní hodnotu.
24. 03. 2012 | 22:18

argun napsal(a):

JC

Na čísla uvedená v blogu mám stejný názor. Ale četl jsem ten článek v Jezdectví, na který odkazuje Zdenek. Ta čísla přesně souhlasí s tím, co píše Havel. Zdroje uvedené bohužel nejsou. Nechce se mi tomu věřit, ale nemůžu to ani vyloučit, nemám k tomu argumenty... Pokud má pravdu statistika, pak je to šokující, a něco je opravdu špatně...

Podíval jsem se konečně taky na tu reportáž. Ta je neobyčejně hloupá. To není reportáž, ale agitka. Všimněte si, že v reportáži ani jedna ze stran vůbec neargumentuje. Ta pionýrka, co to natáčela, se neobtěžovala položit jedinkrát základní otázku - proč? Prostě nula. Jenom rozhořčení a osočování. Hlavním důvodem reportáže zřejmě byla ta dotace. Dotace ovšem není pro Vydru, jak tady v diskusi několikrát zaznělo, ale na vybudování centra pro léčbu koňských kopyt. V reportáži to zaznělo v jediné větě. To je ale dost podstatný rozdíl, u evropských dotací musí být vždy jejich účel prokazatelně naplněn, jinak se vrací.

Vydra Galilem nejspíš nebude a on taky zřejmě neměl na mysli sebe, když to říkal. Shodujeme se v tom, že jeho metoda není a nemůže být univerzální. Ale odsoudit jí bych si rozhodně netroufal. Už jen proto ne, že jsme ji kdysi několik let aplikovali, aniž bychom něco věděli o Dr. Strasser. Úspěšně. Když má koník úpornou a chronickou hnilobu kopyt, jiné řešení v podstatě neexistuje. Nebo ano - utratit ho. Je třeba hlavně myslet vlastní hlavou a vys.at se na autority. Když půjde o zdraví VAŠEHO koně, vymyslíte samé geniální věci, nevěřil byste... To máte stejný, jako s dětmi.

Víte kde je základ problému? Přečtěte si Aneet. Ta mě pobavila. Je u koní - nastojte - skoro dvacet let! A tak má DOST zkušeností a může tedy HODNOTIT.. Přesně takto funguje myšlení v koňském - a nejen v koňském - světě. Mazácká vojna. Kdo měl kolik koní pod zadkem a kolik let kydá hnůj... tak velkou má pravdu. Směšné. To by Monty Roberts nikdy neřekl. Je mu sedmdesát, u koní je od patnácti, a říká, že se pořád učí... A o to jde. Jisté je, že podkova u koní v podstatné míře omezuje krevní oběh kopytem. A jak se chová živá tkáň, která není dostatečně zásobována krví, všichni víme - postupně odumře, resp. zrácí schopnost jakékoliv regenarace. Proto se při těžkých hnilobách musí jít opravdu až na krev, to proto, aby krevní oběh akceleroval a tím se umožnilo hojení...

Přečtěte si Lubu. Odkazuje na spor Fortýn versus Žaloudek. Tedy o léčbu rakovinových nádorů podvazováním, tzv. devitalizace. Celá tzv. odborná veřejnost šílela, když s tím ten venkovský felčar Fortýn přišel... Bylo to trapně jednoduché a levné. Samozřejmě to zakázali, dnes to není metoda lege artis. Navzdory tomu, že dědek měl prokazatelné výsledky. Proč asi?

Není to vždycky tak, že většina má pravdu. Ale ani viceversa, samozřejmě. Čas ukáže...
24. 03. 2012 | 22:20

JC napsal(a):

Luba,
Nesnažte se obohatit diskusi rádoby ironickými poznámkami. Pokud napíšete něco o neživém kovu v živém kopytu, evidentně nevíte která bije.
P.S. mám na mysli korektně nakovaného a ne zakovaného koně.
P.P.S. jestli někdo "chodí do živého" tak pan Vydra, programově a evidentně s tím nemá na rozdíl od jeho koní problém.
24. 03. 2012 | 22:27

Tom napsal(a):

Mohl by mi někdo ukázat důkaz toho, že je metoda Strasser v nekteré zemi zakázaná?
Já vím pouze o tom, že se o to v Německu podkováři pokusili, a že to ústavní soud zrušil. Čili v Německu zcela jistě zakázaná není.
Taktéž není problém si vyGooglit stránky příznivců Strasser v USA. Pochybuju, že by se někdo v USA chlubil podporou něčeho, co je zakázané.
Navíc paní Strasserová nemá důvod vydělávat na českých koňácích. Je uz v důchodu, takže finančně to nemá zapotrebí. Kdyby o studium u ní nebyl zájem, jistě by sem nejezdila vyučovat. Az dosud si studenti studium platili že svého, takže si zajistè dobře rozmysleli, na co ty penize dávají. Na rozdíl od Podkovářskè školy pana Vinčálka, který v TV poradu tak vehementně Strasser metodu pomlouvá, který na svůj vzdělávací projekt Europodkovář bere dotace prakticky každý rok, dohromady už přes 10 mil. Kč.
24. 03. 2012 | 22:33

kiwi napsal(a):

Nejspíš to bude zbytečné ale jen pro osvětu tady komentujících.
není problém podkovy vs. bosonožství, u nás žije téměř polovina koní bosých. existuje několik druhů trimů jak opečovávat bosé kopyto - nejčastější je podle bílé linie, pan Vydra ale používá metodu Strasser, která obrousí koni kopytu do citliva. abych použila vaše slova: není to o tom že lidé co chodí bosí mají ztvrdlou kůži je to o tom, že kdyby používali tuto metodu každý cca týden by si ohoblovali tu kůži na chodidlech zase docitliva (občas teče krev) tedy by je chození po čemkoliv bolelo. To je ten základní problém! tak prosím nemelte bláboly o tom jak jsou podkovy špatné a jediný Vydra přišel na to jim je sundat.
a toto: "Aniž bych se pouštěl do fyziologických podrobností, jedna věc je zřejmá a doložitelná: Podkovy výrazně krátí věk koní. Zatímco ve volné přírodě žijí koně v průměru 30 až 40 let, kovaní koně (mimochodem zejména kvůli problémům s pohybovým ústrojím) žijí v průměru osm!!! let, z toho dostihoví koně (výjimky samozřejmě existují) ještě méně." je naprostý blábol: mohl byste prosím vložit citaci, kde jste tuto informaci našel? koně se dožívají 25-30let také podle plemene, anglický plnokrevník se dožívá míň, horská plemena více ale to je geneticky zákodováno.
pokud je Vydra tak přirozenej, proč na těch koních jezdí? to pro koně taky není přirozené - ať se na ně chodí jen koukat a občas jim do výběhu pustí vlka.
24. 03. 2012 | 22:34

argun napsal(a):

modrý edvard

Zapomněl jste napsat, komu říkáte indiáni. Ti, které potkávali Cortézovi jezdci, byli peruánští Inkové. Pro ně vskutku byl pohled na jezdce na koni šokem. Jenže prérijní Dakotové o několik tisíc kilometrů na sever by bez nich nemohli existovat, ponměvadž migrovali stovky kilometrů za potravou a příznivým počasím. Nezaměňovat tedy Zulukafry z jižní Afriky s Berbery z Maroka. To jediné, co je spojuje je, že jsou všichni Afričané.
24. 03. 2012 | 22:37

Lukrecie napsal(a):

to Argun
Mám Vašemu příspěvku rozumět tak, že všichni koně pana Vydry mají těžkou hnilobu kopyt a musí být proto ošetřováni tímto způsobem? To by pak pan Vydra byl opravdu odborník, který si dotaci z našich daní zaslouží.
24. 03. 2012 | 22:40

argun napsal(a):

Lukrecie

Nevím. Jediné, co Vydra v reportáži k tomu řekl bylo, že metodu začal aplikovat poté, když jeho koně měli douhotrvající zdravotní problémy. A pionýrku s mikrofoenm samozřejmě nenapadlo se zeptat jaké... Vydra mi v té repotáži přijde dost vystresovaný. Celé to na mě působí podivně a účelově. Plánovaný odstřel. Třeba se pletu.
24. 03. 2012 | 22:49

Achmed Pribič napsal(a):

Já mám koně rád-nejlepší je zajít si naproti do Billy pro klobás z kobyly!!!
24. 03. 2012 | 22:50

fler napsal(a):

No já souhlasím s tím, že se koně s podkovami nerodí. Ale taky jim od přírody není naděleno strouhání kopyt až do krve. Takže pokud se budou koníci pohybovat po lukách a polích, tak zřejmě není třeba zasahovat jim do kopyt vůbec. Jak vypadají kopyta po chůzi tvrdým terénem a bez podkov, to nevím. Rozhodně ale strouhat koňům kopyta až do krve - to by přece nikdo, kdo koně má rád, neudělal.
24. 03. 2012 | 23:06

karolina napsal(a):

Že to vůbec ještě překvapuje - jak pánové VV/Bendl uvažují – jde o jasné já na bráchu, brácha na mně a tváří se že je to NORMÁLNÍ a omlouvají to dobrým úmyslem a šířením alternativního způsobu péče o koně. 5 MEGA - v porovnní se státním rozpočtem nic moc, ale jako malá domů potěší….

Metoda úpravy bosých kopyt, kterou VV propaguje přímo ovlivňuje nejdůležitější pohybový aparát koně. Pokud by tato metoda byla světově uznávána a měla prokazatelné léčebné úspěchy - opravdu by si jí nikdo nevšiml? Opravdu by se proti ní postavili veterináři, kopytáři, podkováři a chovatelé ….??? Opravdu žijeme ve středověku? Proč není Dr. Strasser světová celebrita? Její metoda je přeci tak revoluční!!! –

Stylů úprav bosých kopyt koní je několik a stále se objevují další a další … co to je za blbost dogmaticky prosazovat jen jednu a tvářit se při tom jak Archanděl Gabriel

Co se týče “přirozeného” chovu, volného ustájení a bosých koní, VV není průkopníkem, tyto informace jsou samozřejmě obecně známy a používány (stejně jako volné ustájení skotu…atd.…). To, že sportovní koně mohou mít odlišný management, je na dlouhé vysvětlování a mimo téma. Přesto stáje, kde se koně dostanou ven jen na hodinu denně (jak VV rád argumentuje) budete v současné době hledat těžko – přirozenost je velmi v módě.

Jen pro úplnost:" vzdělávací institut" VV je soukromá instituce, která nabízí placené kurzy ( a ne levné )
Nejedná se o akreditovanou vzdělávací instituci, nemá jediného odborného garanta s odpovídajícím veterinárním vzděláním.
Nenabízí nic jiného než metodu starasser, tj majitel jejich certifikátu (viz profese,kterou se snaží vytvořit: kopytář - ošetřovatel bosých kopyt) bude (pokud se nebude sám vzdělávat jinak) umět pouze tuto jednu metodu, bez doplňujících informacích o jiných.
Když se jako člověk rozhodnu pro alternativní péči o své zdraví, je to mé rozhodnutí, má věc… co ale zmůže zvíře…co když natrefí na nemyslícího strouhače strasser, terý mu na kopyt nasadí šablonu - zařízne a pak bude majitele koně přesvědčovat, že kulhání je normální a že za týden to přijde vystrouhat znova (za patřičnou hodinovou sazbu)

Všechna kopyta se strouhají – i kovaná se nejdříve strouhají – odstraní se přerostlá rohovina a případně upraví tvar kopyta.
Děje se tak každých cca 6-8 týdnů u všech koní ve všech stájích v celé republice… Kulhání koně po pravidelné úpravě není normální! Je to vždy vnímáno jako chyba a okamžitě se řeší proč… co příště udělat jinak.

Každý kůň a jeho zatížení -hobby/sport /práce v lese/ tah je jiný, některý má kvalitní rohovinu a bez problémů funguje bez podkov, jinde mohou být podkovy/ortopedické podkování i součástí léčby, MEZI tím je samozřejmě nezměrné množství možností, pokud ovšem majitel o svém koni přemýšlí a vzdělává se, porovnává různé způsoby úpravy bosých kopyt a podkování (světě div se už existují i plastové podkovy, které kopírují přirozené chování kopyta viz demagogické argumenty dr.strasser. potažmo p. Vydry)
24. 03. 2012 | 23:21

Lucie napsal(a):

Vážený pane autore, velice by mne zajímalo, kde jste zjistil takovou informaci, že průměrný věk dnešních koní je 8 let? Ráda bych znala příklad jediného plemena, jehož průměrná délka života je právě těchto 8 let. Tuto informaci snad ani nemůžete myslet vážně, natož ji veřejně publikovat a způsobit tak, že se toho neinformovaní laikové chytí a nakonec budou ještě vyvolávat: "Sláva Vydrovi." Průměrný věk koně v tomto případě je naprosto nesmyslná statistika, protože vždy záleží na konkrétním plemeni a na tom, jak se s koněm celkově zachází. Můj devítiletý vysloužilý a okovaný dostihový plnokrevník je momentálně v těch nejlepších letech a jsem ráda, že mu jeho zdraví neničí žádný rádoby odborník, který se domnívá, že všichni koně jsou nemocní, protože nosí podkovy. Člověk s Vaším názorem by ho neměl veřejně prezentovat, protože tím možná napáchá více škody, než člověk patřící do sekty Strasser.
24. 03. 2012 | 23:35

AC napsal(a):

argun 24. 03. 2012 | 22:20

karolína 24. 03. 2012 | 23:35

Velice zajímavé a poučné argumenty. Ale v tomto případě stát proti většině, pane argune, já bych to fakt nedělal. Vydra ani ta ježiabba Strasser nás nenechají ani za nic nahlédnout do jejich zákulisí.
Já považuji za týrání koně už jen to, že má železo v hubě.....lidi by si osedlali i smrt, kdyby se dala.
Při hlubším zamyšlení na nespravedlnosti člověka a jeho neustálé trápení zvířat se mi vaří krev a kypí žluč - proto raději zavčasu zmlknu.
PS: Ale jestli jsou peníze z kování tím hlavním argumentem, tak sním svůj skalp s octem a cibulí.
25. 03. 2012 | 06:17

Maximus napsal(a):

Viole,
Ten "oblud" se jmenuje Tomáš Klos a jestli hodně pil nevím, dlouho jsem ho neviděl, jen jsem s ním asi před rokem mluvil telefonicky, na nic si nestěžoval, ale od kolegů jsem se později dozvěděl, že je na tom špatně zdravotně i finančně a to mě mrzí, byl to vždycky príma kluk a zbraním? Těm opravdu rozumněl jako málo kdo.
25. 03. 2012 | 06:29

Sam napsal(a):

Za pouhých několik milionů korun Vydra, Bendl a Havel objevili Ameriku. Koňák, který má i hodně málo citu, koně bez podkovy do vozu zapřáhne maximálně na cestu k nejbližšímu kováři, aby mu přibil podkovu novou.
25. 03. 2012 | 07:18

Káča napsal(a):

A tu statistiku, že kovaní koně žijí v průměru osm let, jste sebral proboha kde? V počtu koní v ČR máte taky chybku (zkuste třeba Ústřední evidenci koní) a tomu věku divokých koní se jen směju.. Už jen kvůli tomuhle vypadáte jako zfanatizovaný příznice "Galilea", když si ani nedokážete ověřit fakta.
25. 03. 2012 | 07:56

Alenotak napsal(a):

Agrární analytik se vyjadřuje jako kopyto. Koně jsou dnes vyšlechtění a jsou podstatně větší než byli koníčci, pobíhající po stepích. Jsou také podstatně těžší a už jen tím jejich kopyta extrémně trpí. Okování je pro ně něco jako boty pro člověka. Ten také dokáže běhat bosý, ale jen v travičce plné rosy...
25. 03. 2012 | 08:34

Daňový poplatník napsal(a):

S autorem nemá cenu diskutovat, dílem na komentáře nereaguje, a dílem o tomhle tématu nemá ani šajna. No ale kdybych měl přistoupit na jeho argumentaci, tak bych musel napsat napsat, že pokud se kur domácí krmí kompletní krmnou směsí pro výkrm kuřat, a ne přírodní potravou, dožívá se zpravidla stáří pouze 4 až pěti týdnů.
A k té úpravě kopyt, pokud jsme začali řídit chov koně, tzn. že neprobíhá přírodní selekce mj. na zdravé kopyto (kůň s nevyhovujícím kopytem se řádně nepohybuje, a je přednostně sežrán predátory, aniž po sobě zanechá potomstvo), a nutíme jej k nepřirozenému pohybu v nepřirozeném terénu, tak halt musíme provádět nějaké ošetření kopyt, buďto takové, které kůň potřebuje, nebo takové, na které se dají získat dotace.
Ale mělo by být samozřejmé a slušné, provádět takové ošetření kopyt, které koně co nejméně zatěžuje, takže řezání do živého asi jen ve zvlášťních případech.
25. 03. 2012 | 08:37

Sehnal, Pohorská Ves napsal(a):

To jsou bludy...kovaný kůň se v průměru dožije 8 let....Jak byste si to představoval tahat s koněm v lese bez podkov? Bosnožství není špatné, špatné je to co dělá Starsser a lokaj Vydra, který zneužívá svoje herecké jméno, k této špinavé kampani proti kování...Každý ví, že ten kdo kove tak z drtivé většiny nechá koně bez podkov v zimním období...Rád vych Vám ukázal nohu s kopytem po uhynulé Shagya arabce, která byla cca 26 let kovaná, dala 18 hříbat a byla kovaná...Uhynule v 31 ti letech...Nědělejte mezka Vydrovi...
25. 03. 2012 | 08:46

MmM napsal(a):

Autor by si měl upravit věky koní :D 8 let je strašně málo :D
25. 03. 2012 | 08:58

Staňa napsal(a):

Docela by mě zajímaly zdroje, ze kterých autor čerpal informace. Sepsat takový článek, který se hemží blábolama a pak se s ním dostat na titulní stránku aktualne.cz, to je docela trapas.

Zrušit koňům podkovy, to je asi jako zrušit lidem toaletní papír. Dá se bez toho žít, ale životní podmínky dnešního světa to tak nějak vyžadují.

<ironie>Příště bychom mohli zakázat sedla a otěže, neboť v tom obřím sedlářském průmyslu se ročně protočí 12.345 miliardy mexických dolarů a koňům to musí být na obtíž, když v takové sumerské říši sedla vůbec nepotřebovali. Koně mají ze sedel otlačeniny a přehřívají se... Vlastně by koňům bylo líp v přírodě. Člověk už koně vlastně na nic nepotřebuje, když na orání používá traktory, závodí se na motorkách a na tahání dřeva se používají lanovky. Pusťte je všechny do divočiny a z těch, kterým se ze stájí nebude chtít, z těch udělejte v zájmu osovobození jejich divokých duší salám!</ironie>
25. 03. 2012 | 10:11

Petr A napsal(a):

Nebudu opakovat mnohokrát napsané argumenty předchozích komentářů. Mám jen dvě otázky:
Jsou ostatní články autora stejně fundované jako tento?
Je komentář o kovaných stranících pod tímto blogem na místě?
Předem děkuji autorovi za odpověď.
25. 03. 2012 | 10:24

leila napsal(a):

Koně chováme v jiných podmínkách, než jaké jim jsou přirozené, ať je snaha jakákoliv a musíme je přizpůsobit, i kdyby to měly být ty strašné podkovy...docela mě pobavila myšlenka, že kovaní koně žijou průměrně osm let :)))) délka života je dána i předpoklady, managementem apod. můžu koně celý život kovat a dožije se mi 30, sousedovi jen třeba 10, protože ho uhnal, překrmil apod. Děkuji za úsměv na tváři, hned mám hezčí den :D Já si koně s klidným svědomím nakovu, pokud to bude potřeba.
PS: plavení koní je úplně běžná věc, pokud má člověk v okolí vodu s dobrým vstupem, já nevím, co zas vymýšlíte a děláte z lidí, co kovou a nestrouhají podle Strasser zrůdy, co nejsou pomalu schopní se o své koně postarat alespoň podle selského rozumu.
25. 03. 2012 | 10:40

Kramář napsal(a):

Metoda Strasser je léčebná metoda a tak není určena pro koně se zdravými kopyty. Po Vystrouhání musí mít koně speciální režim na kopytní klinice a to chtěl právě Vydra pro nemocné koně vytvořit. tedy nejde o strouhání provozních koní.

Autor má pravdu. Dožití sportovního koně v Evropě je skutečně 8 až 9 let. A pokud jse o byznys, tak má také pravdu. Proti metodě je hlavně pan Vinčálek, který má s požehnáním zástupce přednosty brněnské vet. kliniky Dr.Žerta školu pro podkováře a snaží se prosadit, že všichni současní podkováři by museli být u něj rekvalifikováni na europodkováře. Do krámu se mu tedy nehodí bosí koně.

Že je metoda Strasser zakázána je lež šířená právě Vinčálkem a je krásné, jak mu to všichni žerete. Metodu se pokusili zakázat z konkurenčních důvodů v Německu, ale soud zákaz pozastavil.

Také se ptejte, proč nějakých mizerných 5 milionů na kliniku vyvolalo takovou bouři ve sklenici vody. Nemají odpůrci metody blízko ke komuinistům a ČSSD? není za tím politický tlak odvolat Bendla?
25. 03. 2012 | 10:50

Petr napsal(a):

Autor napsal blábol, pastnu sem naprosto fundovaný názor k Vydrovi od toho, kdo se koňmi celý život zabývá, nechci zde zveřejňovat jeho jméno, možná by nebyl rád.

Ti divocí koně mají kopyta ztvrdlá, ze spoda chodidla i dva cm tvrdé rohové vrstvy a jsou zvyklí. Protože ti co nejsou zvyklí a zakulhají, se většinou opozdí za stádem, se všemi důsledky, které z toho plynou. A procento divokých koní, u kterých se na kopytech najdou stopy po schváceninách, je překvapivě vysoké.
Ti mustangové, kteří byli ježděni, byli ježděni méně, pomaleji a střídáni. Tam, kde se jezdilo intenzivně, třeba při hnaní dobytka, také kovali.
Doopravdy kovat se začalo krátce po tom, co římané začali stavět kamenné silnice. Do té doby ti koně nosili v případě potřeby spíše "sandály".
Tím, že se kůň intenzivně využívá na tvrdých a ostrých površích se ta chodidlová rohovina obrušuje více, než stačí přirůstat. Proto se dávají na nosný okraj kopyta podkovy. To je z měkkého, kujného železa, aby se to nelámalo a přizpůsobilo se to částečně kopytu a ta klasická ca 1cm vysoká podkova vydrží ( s jezdcem) dle našich poznatků tak 300 km. Takže já když těch 300 km ujedu s koňmi za týden, kovu co 14 dní. Kdo nejezdí, kove tak za šest neděl, protože za normálních okolností to kopyto za tu dobu naroste cca o 1 až 1,5 cm a ty je třeba odebrat a opět "nahradit" tou podkovou, aby zůstalo normální postavení kopyta, zúhlování kostí, nedocházelo k tenzi kloubních závěsů a tak...
Od dob, kdy byl voják životem závislý na pohyblivosti koně, je tato otázka dokonale zmáknutá. Kůň K.u.K kavalerie nosil něco ke 130-140 kg ( 75-80 jezdec v uniformě, 20 sedlo, 10 kg oves na tři dny, plná polní, šavle, flinta s příslušenstvím... znáš to: voják je jako vánoční stromeček)a na cestu Praha - Vídeň měli tři dny a rozhodně v té Vídni pak nemohli vojáci sedět v lavoru a koně měsíc ležet a kulhat... :-))

To, co ta Strasserová vymyslela, je hovadina a opravdu týrání koní. Oni to strouhají co týden, 14 dní, takže se tam ta tvrdá "podrážka" prostě vytvořit nemůže a ten kůň má při chůzi podobné zážitky jako Ty, kdyby sis sedřel kůži z chodidel a s tím chodil po šotolině...
Kromě toho naprosto nerespektuje individualitu každé nohy(!) každého koně a kopyto upravují a úhlují dle šablony podle svých představ. To je jako kdyby se vyráběly jednotné zubní protézy s tím, že pacientova huba si jednou, časem , zvykne.

Upravit správně kopyto a okovat, je stejné umění jako z mramorového kvádru omlátit ten přebytečný šutr, aby tam zůstal jen David. Ten kovář musí mít znalosti o kterých se Vydrovi ani nezdá,=> nějakou představu jak a co, ta představa se musí promítnout z oka a hlavy do ruky s nožem, tak, aby tomu koni neměnil úhel a postavení všech těch kostiček, co jich v kopytě je, musí mít v palci třetí oko, aby pohmatem zjistil, kde ještě říznout, kde už ne, musí mít jasnou představu kudy půjde ten hřebík skrze tu mrtvou rohovinu, aby netlačil na živou škáru, musí pracovat rychle a mít svatou trpělivost s majiteli, kteří mu do toho kecají.. :-))

Já to ovšem mám s kovářem ujasněné, oba víme, že já tu představu a zkušenost mám
stejnou jako on, ale neumím ji přenést do té ruky s nožem ! A když si něco vymýšlím, tak je to proto, protože toho koně jezdím, vidím často chodit a vím, co s těma nohama vyvádí. A to ten kovář nevidí a neví.
25. 03. 2012 | 11:01

Petr napsal(a):

dokončení -

Ta banda VV kopytářská má ovšem svoji plastikovou šablonu a řeže na úhel 45/55°bez ohledu na to jak ten kůň nohy pokládá. Ono je to celkem jednoduché k pochopení: Sundej staré, pohodlné boty a podívej se, jak jsou sešmatlané, ošlapané třeba na vnější straně a vzadu ušoupaný podpatek. Pak si kup nové a v těch choď. Ten kovář to upravuje na ty vyšmaťchané boty s trvanlivostí 6 neděl, ti kopytáři na boso, každých 14 na "nové boty".... K pos...

Schvácení je neinfekční zánět škáry kopytní (laminitida) což jsou takové "lístečky a rourky" ze kterých vyrůstá rohovina, která to drží celé pohromadě. U člověka něco jako nehtové lůžko a škára pod nehtem. V tom případě se to celé zbortí a v těžkých případech se přetočí a vyleze chodidlem kopytní kost, která je celkem špičatá a po které vlastně ten kůň chodí. V podstatě ve srovnání s člověkem , chodí ten kůň po prostředníčku a ostatní prsty zakrněly, některé zcela, některé ještě zůstávají ve formě bodcových kostí (jestli se teda nepletu, tak je to druha a čtvrtá metakarpální na přední noze a druhá a čtvrtá metatarzální kost na zadní noze.) - po třetím chodí a druhý a čtvrtý "prst" tam ještě tvoří podporu.

Takže když to ti vydrovci řežou ze spoda až na krev, tak si o ten zánět škáry kopytní (schvácení) přímo koledují !!
25. 03. 2012 | 11:02

tetzeli napsal(a):

Chováme přes 50 huculských koní a v principu podkovy dostávají v období výkonnostních zkoušek. V průběhu roku, cca po 8 týdnech se pouze strouhají. ovšem jejichc pracovní vytížení je pouze po nezpevněných cestách s jezdcem, celoročně se covají ve výbězích s přístřešky a nebo pracují v kryté hale jízdárny s povrchem geotextilií a písku. Podotýkám, že huculský kůň má tvrdá kopyta a pokud jsou koně tmavé barvy mají vždy tmavá kopyta, ktrá jsou na rozdíl od světlých tvrdá a je to jeden z důvodů, proč nejsou vyhledáváni huculští koně ryzáci, neboť jejich kopyta jsou bílá či světlá a měkčí. Vždy se o huculech tvrdilo, že jsou to dlouhověcí koně, a pravděpodoběne i dlouhověkost souvisí s tím, že péče o kopyta a přirozený pohyb v přírodě denně je jejich životním stylem. Souběžně chováme i jiná plemena , ale u nich je kování nutností, neboť vyšlechtěním dochází i k tomu, že jejich nohy a kopyta jsou daleko více opotřebovány a tudíž člověk byl nucen je kovat, aby delší dobu byli pracovně funkční. Z tohoto pohledu se domnívám, že zda kovat či nekovat rozhoduje životní styl určený pro toho kterého koně a za druhé způsob práce a za třetí plemeno a tvrdost kopyta. Takže nelže jednoznačně říct, zda je vhodné kovat či nekovat, ale všechny tyto veličiny je nutné brát v úvahu při rozhodování a na prvním místě rozhodně náleží, zda kůň má volnost výběhu a možnost pohybovat se dle své vůle a jaký povrch výběh má.
25. 03. 2012 | 11:11

argun napsal(a):

AC

Souhlas. Byl jsem občas svědkem šílených věcí - často u "renomovaných" stájí či chovatelů - a hlavně u těch "mazáků", co jsou třicet let u koní... To jsou často lidé, které život dokonale vyučil v umění, jak solventního a naivního majitele oblbnout. A přitom ho nechat solit sedm táců či více za měsíční ustájení a "práci" s koněm, která spočívá ve 20min vyklusání... Ve vychcanosti koňáka nikdo nepředčí. Smile. Jde o prachy.

Samozřejmě, že ani železo v hubě není dobře. Proto horsemanship včetně Vydry jezdí bez něj... Ale s provazovou ohlávkou bez udidla Vás na parkurové závody nepustí, páč kůň není korektně ustrojen dle pravidel jezdeckého sportu.

Peníze z kování v tom kusu hrají svoji roli, ale tím hlavním argumentem skutečně nejsou. Tím je lidská blbost a pýcha.

Samozřejmě, že na kulhajícího koně není hezký pohled. Když máte nohu v gypsu, taky nejste za elegána a neberete schody po třech. Ale za pár týdnů zas elegán budete. A o to tady jde. Netrvdím, že je to univerzální a ideální řešení. Ale pro geneticky oslabená, drobivá, defektní a dlouhodobě nemocná kopyta to je podle mě smysluplné řešení, které dává koni perspektivu. Je totiž naprosto logické. Ta soudružka ze svazu chovatelů, která se v reportáži pohoršovala nad tím, že koně mají po strouhání sklopenou hlavu, to byla vážně komedie...
25. 03. 2012 | 11:22

gaia napsal(a):

argun

Historie tohoto druhu je stará již více než milion let, předci dnešního koně jsou zařazeni do období před 60 miliony let. Kůň se vyvíjel v Severní Americe, potom přecházel přes tzv. pevninské mosty do dnešní Asie. Před několika tisíci lety kůň v Severní Americe z neznámého důvodu zcela vyhynul. Znovu se sem koně vrátili až v 16. století spolu s osadníky z Evropy. Dobu ledovou přežili dva předkové koně – kůň Přewalského a Tarpan, který byl lidmi vyhuben.

tolik wikipedie
V době, kdy přišli bílí osadníci do Ameriky, keně zde skutečně nežili, ani v Severní ani v Jižní Americe.

Indiáni koně neznali. To neokecáte.
25. 03. 2012 | 11:36

Míša napsal(a):

Pane Havle, tak takovou snůšku nesmyslů vyplodí snad už jen Vydra.
Vezměme bod po bodu.
Byznys.
Okování stojí průměrně jak píšete, kvalitní spíš víc. Myslíte si, že strouhání (ne škrabání, strouhání se tomu říká, doplňte si informace) je zadarmo? Nikoliv. Strouhání od kováře stojí +/- 300,- a od kopytáře, specialisty na bosou úpravu cca 600,- Kč. Navíc Vydra by rád vytvořil pro tuto úpravu oficiální kvalifikaci, kterou by rád zaštiťoval. Za zpěv ptáků a vůni květin to dělat nebude. Vyškolení na Strasser kopytáře stojí desítky tisíc. Ani vyškolenci nebudou pracovat zadarmo, že. Tak tady máte ten byznys. K tomu si připočtěte vybendlených 5 000 000,-. Parafrází vašich slov, to už stojí za snahu. Podkováři nemají zapotřebí bojovat proti Strasser kvůli ušlému zisku. Vy totiž nevíte, jak je obtížné sehnat a udržet si kvalitního podkováře....

Fyziologie a délka života
Tady jste, shodně s Vydrou, přečetli jednu jedinou knihu. Paní doktorka je poměrně vyhlášená v uvádění, když ne lživých, tak překroucených dat. Kde jste přišli na 40 let ve volné přírodě, to bych ráda věděla. Něco jste u toho kouřili, možná. Krátký věk běžného sportovního koně nesouvisí s podkovami prakticky vůbec. Smutnou skutečností je, že koně slouží jako spotřební zboží, než by byl vyměněn neschopný jezdec či trenér, vymění se kůň. Koně jsou opotřebováni fyzicky, často mnohem víc psychicky a spotřebováni. Nevíte to, protože o věci zjevně nevíte nic, ale například řada čistě ortopedických problémů pochází ze špatného ježdění.

A co tam máte dál? Jo, vlastně nic. Tak něco přidám já.
Spor se nevede o koně bosé nebo okované, ani o koně venku nebo ve stájích. Bosí koně venku a ve stádě jsou normální. Nevíte? Nedivím se.

Jedná se o to, jestli v zájmu nějaké ideologie lze udržovat roky a roky koně v bolestech. Zda na bolavém koni se dá nebo spíš má jezdit, jak to Vydra dělá. Zda kulhání je normální, jak Vydra tvrdí. A jedná se o ten byznys. Ale Vydrův.
25. 03. 2012 | 11:40

Viola napsal(a):

Maxime,

tak to on asi nebude, je zvláštní, že je více mužů, kteří si říkají oblud. :-)
25. 03. 2012 | 11:51

Kramář napsal(a):

Petře. Mluvíš sice krásně, ale plácáš při tom blbosti. Nevím o jaký kůstkách v kopytě to mluvíš. Je tak jen kopytní kost a nad korunkou korunková kost. Kůň v kopytě nestojí, ale visí na závěsu kopytní kosti představovaného škárou. Rorky jsou v rohovině ne v lístkové škáře a kovat po 14-ti dnech je týrání koně, protože mu hřebíky narušíš kopytní stěnu a těmi otvory po vyndaných hřebících se do kopyta dostává infekce z hnoje a o to více, pokud jsou koně v boxech. To co jsi předvedl tě jen usvědčilo z naprostého diletantizmu.

Vážení, metoda Strasser je léčebná metoda, stejně jako operace slepého střeva nebo jiná operace a tudíž po ní je nutný regenerační a rehabilitační režim. Provádí se u koní po schvácení nebo s nemocnými či zúženými kopyty, které mají původ právě v kování. Jinak to nejde. Kováním zúžené kopyto nerozšíříte.

Kovat se začalo, když koně museli tahat těžké náklady po štětovaných cestách. Pokud víte co to je štětovaná cesta? Koně na pastvinách a nebo sportujících na trávě a písku žádné podkovy nepotřebují. Bosé kopyto je dokonalé a lépe drží než kopyto s podkovou. Koně se vždy pohybovali po tvrdých a skalnatých površích stepí kontinentální Asie a Ameriky. Zkuste nacválat koně po asfaltu s podkovou a koně bosého. Obojí je sice prasárna, ale podkovaný kůň se přerazí. V arabském světě se všechny dostihy jezdí po kamenitém a písčitém povrchu s kaménky a bez podkov. Jen Evropa zničila koním kopyta podkováváním. Ve světě je naprostá většina koní nepodkována a problémy s kopyty nemají. Arabský svět nekove, Afrika nekove, Jižní Amerika nekove, Severní Amerika cca 60% nekove, Asie téměř nekove. Tak si tu nekecejte rozum.
25. 03. 2012 | 12:06

Aisha napsal(a):

Proboha, sice jsem tuhle diskuzi nebyla schopná dočíst až do konce, ale nedá mi to alespoň nezareagovat.
Znám spoustu jezdeckých koní, kteří chodí na boso - ale kopyta mají upravována standartně, po "zákroku" nekulhají, kopyta nekrvácejí - metoda dr.Strasser je příliš drsná, samozřejmě je pochopitelné, že třeba koně, kteří byli předtím kovaní a najednou jim podkovy sundají, tak budou chvíli (můžou to být i týdny) kulhat, než se jim kopyto znovu zocelí, s tím se počítá. Ale Vydrovy koně a celkově všichni koně ošetřováni touto metodou kulhají roky! To se přece nedá považovat za normální, nemyslíte? Navíc jsou viditelné známky velké bolesti - koně i ve výběhu chodí jako po nožích, hlava svěšená, co krok to bolest - kdo koně zná, ten to pozná na první pohled. Když si představím svého koně, když by se ocitl ve výběhu jak je ten Vydrův, pro koně úplně bombastický, myslím, že by tam běhal a skákal do "umření", stejně jako to dělají koně jinde. Tady však polovina koní raději jen leží, nebo se pomalu pohybují.
S dotací opravdu nesouhlasím - vždyť jezdecký sport sám o sobě potřebuje tolik finanční podpory! Ani v nejmenším se zatím nemůžeme srovnávat třeba i s jezdeckou úrovní Německa, Anglie apod., kde jsou děti a junioři státem podporováni jak to jde - tady kdo nemá bohaté rodiče, tak nemá šanci prorazit nebo se alespoň dostat do tak zkušených rukou, aby mu to opravdu něco pořádného přineslo. Ale ne, u nás se bude dotovat metoda, která je všude jinde zakázaná. Vždyť co by na tom bylo divného?
Tak hurá koňáci, pojďte koníčkům sundat podkovy, ořezat jim kopyta do krve a pak jim drncat na zádech bez ničeho - to s náma totiž aspoň neutečou!
25. 03. 2012 | 12:34

Viola napsal(a):

Přijít tomu na kloub, kde je pravda.
Tak jsem si pročítala a dostala jsem se na stránky Parlamentních listů s rozhovorem herce Vydry, kde je 1400 příspěvků, většinou proti vůbec názorům pana Vydry. Ani se nedivím. Řekl třeba: "Lidé se musí postarat sami o sebe, nemohou stát s napřaženou rukou a čekat, co jim stát dá, musí se snažit. Stát by jim měl jen nabídnout pomoc."

Tak fajn, ať stát dá každému 5 milionů - to je tak akorát a bude na chvíli klid.

Pokud jde o ta kopyta jeho koní, vidím to asi tak, že je prostě přetěžuje a pak mají problémy s kopyty a už neví, co by vyzkoušel a chytá se poslední alternativy.
25. 03. 2012 | 12:44

argun napsal(a):

matko země

Vy jste milé a důvěřivé stvoření.. Wikina a slovo boží jedno jest. Nedává to smysl. Bilí osadníci začali pronikat do západních teritorií dnešních USA až někdy na přelomu 18. a 19. století. Japa by do té doby ti nešťastní kočovní Čejeni z Wyomingu putovali každoročně až někam za dnešní kanadskou hranici do Britské Kolumbie a zpět? Pěšky? Zkuste trochu myslet a nebo třeba navštívit nějaké muzeum...
25. 03. 2012 | 12:47

Kocour napsal(a):

Lidé hodili původně také bosí, tak proč pan "expert" Vydra nosí boty. Pohled na jeho kulhající koníky je otřesný.
25. 03. 2012 | 13:23

Jari napsal(a):

Kauza Vydra není o tom, zda kovat nebo nekovat!!!!!!!!!!!!!!
Tato kauza je o tom, že Vydra upravuje bosá kopyta léčebnou metodou (není MVDr nemá oprávnění vykonávat krvavé zákroky), která způsobuje jím takto léčených koní dlouhodobou bolest. Jeho metoda nepřinesla žádná zlepšení a jeho koně trpí boslestí při pohybu díky jeho strouhání již po dobu 6-ti let.
25. 03. 2012 | 13:34

Luba napsal(a):

argune,
zdají se Vám snad dvě století na zdivočení koní španělských conquistadorů málo?
Mustangové nejsou koně "divocí", ale "zdivočelí". To snad víte.

Podívejte se třeba sem:
http://www.livescience.com/9589-surprising-history-america-wild-horses.html

Je to článek dvou amerických univerzitních odborníků na reprodukční fyziologii a evoluci koní.

Z něj cituji:

"Je dobře známo, že domácí koně byli do Severní Ameriky přivezeni na počátku dobývání Ameriky Španěly, a že se jako uprchlíci ze španělských stájí a ohrad následně rozšířili po amerických prériích.

Obvykle jsou tito zdivočelí koně, kteří přežili, dnes označováni za "divoké" a jsou považováni za nepůvodní, exotická zvířata, na rozdíl od původních koní, kteří vymřeli koncem pleistocénu.

Ale, nejsou tak "cizí", jak by se zdálo. Skutečnost, že koně byli "zdomácnělí", než byli znovu "zdivočeni", nehraje z biologického hlediska velkou roli.

Jak můžeme usuzovat z rychlého nástupu starých vzorců chování po navrácení koní do volné přírody, domestikace koně změnila jen málo."
25. 03. 2012 | 13:38

Matka priroda napsal(a):

Nasi predkove dobre vedeli ze kovarova kobyla chodi bosa. Kovari jiste dobre vedeli zda kovat ci nekovat a to vetsinou neznali ani Vydrova dedecka. U hereckych spolecnosti se tazni kone casto nekovali nebot hluk vydavany podkovami jim branil nenapadne se priblizit k chovane drubezi. To by take mohlo stat za Vydrovou laskou k bosym kobylam.
25. 03. 2012 | 13:38

Aisha napsal(a):

Mimochodem, průměrný věk okovaných koní 8 let? A to jste vzali jako kde? :D To jsou u nás ve stáji teda všichni pár let po smrti :D
25. 03. 2012 | 13:44

modrý edvard napsal(a):

Argun: o těch Indiánech Vám už napsali Luba a gaia. Úplně s nimi souhlasím. Jen ještě doplňuji - Cortez v Mexiku, Pizarro v Peru. Ne obráceně. Najdete ve všech lepších učebnicích dějepisu.
25. 03. 2012 | 14:02

argun napsal(a):

Luba

Nezdá. Ale to nijak nevysvětluje kočovný způsob života původních obyvatel severních prérií a to dávno před příchodem Španělů na Yucatán. Pěšky se s nákladem, dětmi i starci, kočuje dost blbě. Zkuste Náprstkovo muzeum... Těžko říct, jak to s tím pleistocénem opravdu bylo, když z hledika klimatického v té době měl údajně Severní Ameriku pokrývat z větší části ledovec.. Koně na ledovci? Hmm.. Osobně se domnívám, že došlo ke křížení obou genetických zdrojů. Už jen proto, že těch koní si Španělé přivezli opravdu velmi málo. Kolik se jich vejde na středověkou galéru a kolik z nich několikaměsíční plavbu přežije? Ale nejsem americký profesor, třeba se pletu.
25. 03. 2012 | 14:29

argun napsal(a):

modrý edvard

S tím situováním máte pravdu. Spěchal jsem, omluva..
25. 03. 2012 | 14:34

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva hrubě urážlivé a nadávky obsahující texty, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
25. 03. 2012 | 14:37

hawaiian tea napsal(a):

Mám koně tři- dva naboso, protože mají kvalitní rohovinu a jsou využití jen na hobby ježdění a plnokrvenou klisnu, která bez podkov chodí jako po střepech. Chození naboso je dobré, ale ne každý kůň tak může kvalitně existovat.
Taktéž využití ve sportu je bez podkov nemyslitelné.
Jedna otázka pro autora článku : NOSÍTE BOTY? Předpokládám, že ano. Proč ale ? Vždyť naši předkové chodili ( a leckteré kultury dodnes chodí) naboso, je to vynikající pro klenbu nohy a nevidím důvod, proč byste ve střední Evropě toto nemohl praktikovat! :))
Myslím, že každý majitel koně si musí rozmyslet, k jakému využití koně má (jestli podkovy jsou nebo nejsou nutné) a zdali pro jejich koně je VHODNÉ to či ono.
A poslední věc - jak může pan Vydra propagovat metodu úpravy kopyt Dr. Strasserové, když neexistuje solidní vědecký základ , ani dokumentace a ani VÝSLEDKY této metody?
A jak se s klidným svědomím může koukat na to, jak se kolem něho plouží novátorsky vystrouhaní koně, pro které je koně evidentně nepříjemná záležitost, to vážně nechápu..
25. 03. 2012 | 15:59

ZM napsal(a):

argun:
´Pro většinu z nás jsou Indiánidivoši, co se s čelenkami na hlavách, lukem v ruce a tomahavkem u pasu prohánějí na koních po prérii, ničeho se nebojí, a když mají trochu času, kouří dýmku míru. Tento „model prérijního indiána“ vytvořili spisovatelé a filmaři.Je to poněkudromantická a matoucí představa.Před příchodem Evropanů Indiáni na nekonečných prériích Severní Ameriky vůbec nežili! Patrně byly pro pěšího Indiána nedostupné.(11) Teprve poté, co Indiáni získali od Španělů koně, došlo k osídlení prérií. (12)Kůň významně usnadnil lov a dopravu. (Do té doby byli psi jediní pomocníci.) „Prérijními Indiány“ se staly kmeny žijící na východě dnešních USA ve státech Nebraska a Severní a Jižní Dakota.(13)´
http://www.david-zbiral.cz/Setkani.htm

´Jako první se s Šajeny setkali v roce 1680 Francouzi. V té době žili Šajeni v lesích kolem pramenů Mississippi v dnešní Minnesotě. Pod tlakem jiných indiánských skupin, jejichž migraci vyvolal příchod Evropanů do oblasti Velkých kanadských jezer, se začali Šajeni pohybovat k západu. Načas se zastavili u řek Sheyenne, Red a posléze Missouri, kde zakládali stálé vesnice a věnovali se pěstování kukuřice, fazolí, tykví a sezonnímu lovu bizonů.
Kolem roku 1740 získávali první koně a překračují řeku Missouri. Do roku 1800 všichni přešli ke kočovnému způsobu života, k celoročnímu lovu bizonů a chovu koní. V té době sídlili východně a severně od Černých hor (Black Hills).´
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0ajeni
25. 03. 2012 | 17:21

Jitka L. napsal(a):

Prosím? Tyhle autorovi výblitky mají jaký zdroj? Celá problematika kopyt, týkající se pana Vydry je o něčem jiném.

V "koňském světě" se někteří koně kovou a jiní ne - s tím nikdo problém nemá.

Koně, kteří se kovou mívají velkou zátěž, popřípadě chodí po tvrdém, takže potřebují nějakou "ochranu" kopyta.

Koně kteří nemají velkou zátěž nebo tolik nechodí po tvrdém podkovy nepotřebují. V ČR je spousta nepodkovaných koní na tom není nic špatného.

Proč se tedy odborníci tolik bouří proti tomu, co hlásá pan Vydra? Protože to je prostě a jednoduše prasárna nejvyššího kalibru!!!!

I nepodkovaná kopyta potřebují upravovat. A i to dělají ti "zlí" podkováři. Každý kůň má jiná kopyta, postoj, tudíž musí být tato úprava individuální.

Ovšem pan Vydra a metoda dr. Strasser upravují kopyta VŠEM koním dle JEDNÉ šablony. Umíte si představit, že bude stejné boty nosit drobná slečna i dvoumetrový chlap? Asi těžko. jak by to vyřešil pan Vydra? Začal by chlapovi pomalu strouhat a odsekávat to, co přebývá. A že to bolí? Krvácí? Nevadí - je to přece v zájmu jeho zdraví!

Takže asi takto... Celý spor NENÍ o tom jestli podkovy ano nebo ne. Takto to staví pouze pan Vydra. Jádro sporu tkví v tom, že pan Vydra záměrně způsobuje koním bolest, zfanatizován teorií, jež nemá žádné vědecké podklady a ještě si na to jen tak mimochodem vydyndá státní dotaci.

PS: mohl by pan autor zaslat nějaké výzkumy o které se opírá? Nechápu, kde se dozvěděl, že okování koně umírají v 8 letech, to mi přijde opravdu HODNĚ přitažené za vlasy.
25. 03. 2012 | 17:33

kesouf napsal(a):

nejsem ani chovatel koní, ani majitel, ani kovář , nemám nic společného s koňmi ani zemědělstvím. přesto si dovolím svoji troškou přispět. ten dokument o p. vydrovi jsem viděl a nic mě nepřesvědčilo o tom, že bych mu dal za pravdu. co mě naopak napružilo, bylo ona zmíněná dotace . nejsem pro jakékoliv dotace, vytváří to jenom prostor pro korupci v lepším případě spekulace o tom, jak adresát k miliónům přišel, což se potvrzuje i zde. rovněž i příspěvek pana novináře mi potvrzuje poněkud topornou argumentaci ve prospěch p.vydry. pokud se totiž začne ne o koních, ale o byznyse, který se kolem toho točí, přijde mi to jako účelová záležitost a svítí mi červená. pán vypočítává jednoduchou matematikou množství peněz , které se kolem kování točí, já v tom ale nevidím žádnou přímou souvislost s kopyty koní, byť se jich to přímo týká. koně se prostě kovají po staletí a kovářská práci je k tomu nutná . odpověď na otázku, jak by koním prospěla absence jejich kování mi přitom nedal ani dokument , ani novinář .
25. 03. 2012 | 17:36

l.jelinek napsal(a):

paní Strasser nikdy neukázala žádnou dokumentaci, asi proto, že pacienti vždy dřív umřely stářím, než se vyléčili. Přitom stačilo už jen dalších 5 let po těch 10 letech léčení.............Někde jsem četla, jak to není pravda, že dokumentace existuje. Kdyby ano, určitě by už spatřila světlo světa. Je divné, že jinýma metodama strouhání koně tolik let nekulhají...Mám koně, ze zdravotních důvodů - úraz a deformace kopyta - nakovaného , je mu skoro 2O a nekulhá a ani nemá další problémy. Kdysi jsem se nechala zblbnout a rok jsem ho nechala "léčit" touto metodou a rok kulhal.Už jsem se na to nemohla koukat a nechala mu rohovinu dorůst, změnila kopytáře a nakonec ho nechala nakovat. Metoda jakou je třeba použít se má řídit rozumem-tedy možnostmi, povrchem atd. Strasser je sekta a VV v dobré víře naletěl.Ale dotace na tuto pochybnou věc, to už je opravdu hodně.
25. 03. 2012 | 17:50

Zdeněk napsal(a):

Xyzy a ostatní. P. Havel a další sebral podle mého názoru za bernou minci statistiku pojišťoven, kdy shledal jako maximální průměrný věk dožití koně pojištěného na necelých devět roků. Již za mého u koní proskotačeného mládí se odpojištění koně prodávali za zůstatkovou cenu jezdeckým oddílům a tímto mizeli ze statistik věku koní, vedených pojišťovnami.
Četl jsem to tady opakovaně, nikde jsem ovšem nečetl základní axiom, který je o podkování a strouhání a který zní ŠETŘETE PATKY a STŘEL. Úhly jsou jen pomůcka, pokud nějaký umělec vytvářel dva roky z koňského kopyta pomůcku pro průjezd bažinami, chtít stav naráz zvrátit je prasectvo.
Pro pamětníky ocituji navíc kus stati p. Prof. MVDr. Emanuela Krále z knihy speciální zootechnika a chov koní. "při každém podkování má být kůň nejdříve předveden v klusu po tvrdé cestě, aby bylo zjištěno, zda nekulhá a jaká je jeho chůze. Po prohlídce v klusu má podkovář prohlédnout koně stojícího, aby zjistil, jaký je jeho postoj. Na zvednuté končetině pak podkovář posoudí tvar kopyta, množství narostlé rohoviny, opotřebení staré podkovy a správnost dřívějšího okování." O kus dále: Nikdy by se nemělo opomenout předvedení koně před podkováním a po podkování. Jestliže kůň před podkováním nekulhal a po podkování kulhá, je jasně prokázáno, že byl poškozen při podkování.
P. prof. určitě neznal paní Strasserovou, po ořezání jejíž metodou koně odmítají stát na nohou. Aby mě zde někdo neléčil z nevědomosti, uvedu ještě poslední větu z předmětné stati. "Vzhledem k tomu, že podkování koně s použitím donucovacích prostředků je zdlouhavé a je vždy spojeno se zvýšeným nebezpečím poranění ošetřovatele i zvířete a s vyšším vydáním, je vhodné takového koně vyřadit." P. prof. zcela zjevně nepočítal s tím, že koně po ošetření bude nutné přemlouvat, aby se postavil na nohy.
25. 03. 2012 | 18:59

gaia napsal(a):

poučení pro arguna

představte si, že Indiáni chodili pěšky a pěšky urazili velké vzdálenoati. Samozřejmě ne na jeden zátah, ale po kouskách. Když se každých 14 dní přesunuli o 20 km, což se ujde v pohodě i s děckama, tak je to za rok 500km. A za 20 let to dělá 1/4 rovníku.

Jihoameričtií Indiáni dokonce znali kolo, ale stejně vše nosili na zádech. Ale svým dětem dělali hračky, na hraní vozíčky s kolečky, jsou známy z předkolumbovské éry.
To je paradox, že je také nenapadlo takový vozíček zapřáhnout třeba za lamu a tradá. Nebo jen byli líní stavět zpevněné cesty?

Nebo obrazce na planině Nazca v Peru. Vědci se domnívají, že když je budovali, že pokyny dávali z horkovzdušných balónů. Ale létat balónem je nenapdlo, radši pořád se přemisťovali pěšky.

Třeba proto se matka příroda rozhodla ve své době je upozadit a dát dominanci koumavějším bělochům.
Alůe když teď vidí, jak ji technika ničí planetu, tak zas zařídila, že ti jednodušší se zas víc množí. Přírodě jde hlavně o tu biomasu.

Ale zde jde hlavně o ty dotace.
Že zemědělské dotace jdou Vydrovi na koníčky a dále třeba Zapletalovi, na opravu statku po předcích, což je také jeho koníček.

Ale vejce pak stojí 5 korun a je pravděpodobné, jak říkal Bendl v Hyde parku, že do 2 let bude o 100% dražší i věpřové.
25. 03. 2012 | 18:59

lokki napsal(a):

to jitka: Nezašle žádné výzkumy, o které by se opíral, protože si je vycuc z palce. Každej spisovatel a pana Havla nevyjímaje má občas slabší chvilku, jako třeba v tomhle článku. Pocit, že když už jsem toho napsal tolik, musím rozumět i koním (navrch když mě VV tak hezky požádal) naprosto přehluší pud sebezáchovy a z agrárního analytika vypadne dokonalý případ na téma " z h..na bič". Jsem docela rád, že vynechal ty fyziologický podrobnosti, protože to bychom teprve zírali. Obávám se, že tohle už mu zůstane navěky :-)).
25. 03. 2012 | 19:19

gaia napsal(a):

taky bych se divila, že nějací koně umírají přirozenou smrtí, což ty údaje o jejich věku dožití asi dost zkresluje. Protože když dám nemocného koně utratit, tak nemohu říci, že by se nedožil více a že by nekrempíroval třeba klidně ještě 10 let.
25. 03. 2012 | 19:38

Ppindian napsal(a):

Pan autor je zjevně naprostý laik, co se koní týká. Taková snůška základním nepravd se nevidí často. Navíc vůbec nepochopil v čem je problém. Centrum se směle zařadilo mezi bulvární periodika nehrubšího zrna.
25. 03. 2012 | 20:26

štastně hopkající koník napsal(a):

Na tomto videu je vidět, jak si koníci pod Strasserovou metodou vesele a bezstarostně poskakují.

Prý jde o Vydrovy koně, z videa to ale není patrné.
Což má štěstí, protože za tohle by zasloužil něco, co zde s ohledem na kodex diskutéra nemohu napsat.

https://www.youtube.com/watch?v=RMlTMjfBS6U
25. 03. 2012 | 20:50

Markéta napsal(a):

Vyjídření typu :"Podkovy výrazně krátí věk koní. Zatímco ve volné přírodě žijí koně v průměru 30 až 40 let, kovaní koně (mimochodem zejména kvůli problémům s pohybovým ústrojím) žijí v průměru osm!!! let, z toho dostihoví koně (výjimky samozřejmě existují) ještě méně." Tak to by mě zajímalo , kde toto zjistil teda ..... Právě naopak v zajetí se dožívají koně v průměru vyššího věku než v přírodě ..... Já osobně mám kobylu již 3 rok bosou , ale jen proto , že být bosá může a její rohovina je v dobré kondici. Opravdu můžu říct , že nechodíme jen po loukách a pružných površích , ba naopak tvrdo , štěrk , kameny , asfalt.... Ale samozřejmě v rámci možností jí vybírám lepší povrch. Mě strouhá známý podkovář Filip Študent , on sám se zajímá hlavně o ortopedické podkování , ne každá podkova je jen jako ochrana kopyta před "špatným" povrchem ,ale řeší i ortopedické problémy končetin. Vždy před strouhánám se ptám , má rohovinu a kopyto v pořádku .... odpověď zní: "Rohovina je v pohodě , kdyby to bylo špatné řeknu Vám , že potřebuje podkovy."... Co se týká strouhání , tím, že kobyla chodí po různém povrchu , sama si rohovinu obrušuje , jen je potřeba lehká korekce a vystrouhání každých cca 8 týdnů. Sama upozorňuji na to , aby mi rohovinu moc "nesbíral" protože pokud mi jí víc sebere , pak kobyla codí jak na "jehlách" a trvá to tak 3 týdny než rohovina doroste a kobyto se srovná .... Tak se nedivím koním u p. Vydry , že nemohou chodit .... umím si to představit. Jeho praktiky co se týká strouhání se mi prostě nelíbí ... Pokud to jde jsem taky pro to , aby se koně nekovali , ale ne vždy je to možné.
25. 03. 2012 | 21:21

Tankred napsal(a):

Jen pár lidí zde pochopilo o co v tomto případě jde. V žádném! případě nejde o to, zda koně chodí bosí nebo podkovaní, ale o způsob ošetření kopyta na statku u herce Vydry. Zkuste si zatrhnou nehet a uvidíte, jak vás to bude bolet. Utrhněte si nehty alespoň do poloviny lůžka (moc krve se nevyřine, rychle se udělá strup) a garantuji vám, že tu ruku nebo nohu týden pořádně nepoužijete. Proto je to, co dělá herec Vydra zvěrskost a trápení koní.

Je přece v pořádku, když koně chodí bosí a je přece v pořádku, když mají podkovy. Vždy záleží na tom, kde se kůň pohybuje, jakou práci dělá a jakou má strukturu rohoviny. Takový Irský tinker většinou podkovy nepotřebuje, protože má kopyta tak silná od přírody, že zvládne i ty pevnější povrchy, ale mnoho vysoce prošlechtěných kmenů koní, např. angličtí plnokrevníci by nevydrželi ten nápor ve sportu bez poškození kopytní stěny. Takže jsou vetšinou podkovaní. Ale mnoho trenérů je zouvá, pokud to zdravotní stav kopyt jejich koní dovoluje.

Použít horsemanship v tomto sporu je nesmysl. Herec Vydra není žádný vyznavač tohoto směru, i když to třeba povídá. To je to samé, jako vyjet do USA (kde tento směr je víc jak 100 let používán na rančích pro pracovní koně, ale ne samozřejmě na všech, je to stejné jako tady) a zeptat se na jméno Monty Roberts. Monty Roberts je mezi koňáky tohoto směru opovrhován, prostě proto, že se chlubí cizím peřím, např. Toma Dorrance. On nebo Ray Hunt jsou horsemani. A další samozřejmě. Monty ne. Pat Parelli je velmi schopný obchodník s tímto směrem.

Ale jak jsem psal, vše je o přiměřenosti a o zaměření. Pokud budu mít stádo krav a budu je nahánět po pastvinách, lasovat je a nebo prostě budu dělat westernový směr, je nevhodné použít pro přiježdění koní anglický honební styl. Když budu dělat steeple, je blbost použít western. Už vidím, jak na dlouhých třmenech a v sedle s hruškou letí takový jezdec přes překážku. To samé obráceně. V dostihovém sedu vyjet na calfroping. Už jen při té představě se směju.

Takže neblázněme. Spokojeného, šťastného, zdravého a ochotně pracujícího koně většina z nás pozná. Pokud takového koně vidím, tak je mi putynka, jestli má jezdec duši horsemana nebo jestli je dostihák. Nehoňme si tedy ego jeden na druhém. Starejme se o koně, aby se jim s námi dobře a spokojeně žilo. Pranýřujme ty, kteří koně evidentně trápí a to herec Vydra se svou Strasser metodou dělá. Nedívejme se tedy na lidi, ale na koně a podle nich suďme. Oni nám řeknou nejlépe, jestli je jim u majitele, trenéra nebo ošetřovatele dobře. Lidi to můžou okecávat. Ale už jste viděli někdy lhát koně? (někdy ano :-), ale ne v zásadních věcech)
25. 03. 2012 | 21:35

Katka napsal(a):

Ad Petr a Kramář.....ono nejde jen o kopytní kosti. Celá končetina se skládá z kostí a kloubů a ty jsou málokdy 100% ideálně postavené. Zvláště,když se zouvají starší koně,kde lze předpokládat různé změny, zkostnatění apod., kterými se tělo zvířete adaptuje na věk a různé artrotické a jiné změny dané věkem. Když takovému zvířeti nalámete bez respektu kopyta do těch " správných " úhlů, tak si představte, co to udělá po těch kostech nahoru, zvláště ,když už tam je nějaké zkostnatěné ...jiné zatížení, jiné tlaky atd. Mimochodem, ona ta u strasser trimu poměrně dlouhá špička straším koním taky nedělá extra dobře, někdy je krátký překlop to nejšetrnější, co usnadní pohyb. Samozřejmě jiné možnosti jsou u ročního či dvouletého zvířete. Ne vždycky a ne v každém věku jdou určité vady upravit, někde už je potřeba je jen respektovat.
Ztotožňuju se s názorem, že strasser trim, je trim léčebný a je potřeba koni připravit patřičné podmínky na rehabilitaci.(Psala jsem to již výše) ovšem i kdyby dotace byla na koňskou nemocnici, tak z jaké pozice na ní Vydra žádá peníze? Určitě by tam zvířata neléčil za krásný modrý oči.Pokud chci podnikat, tak se halt musím udělat plán a zpočítat si , kolik za co atd. A podnikám buď za svý nebo si seženu investory či půjčku, jako každej jinej člověk. proč by se mělo dotovat podnikání zrovna jednoho člověka, nota bene, když za sebou nemá žádné výsledky. Kromě vlastních ne zrovna nadšením z pohybu hýřících koní.To tu znám víc lepších kopytářů nebo si dovedu představit, že by se dalo penězi přispět na pozvání jiných zahraničních odborníků zabývajících se bosým trimem a umožnit jim tady ukázat práci za dostupnou cenu.
25. 03. 2012 | 21:38

Katka napsal(a):

Jinak jsem koukala na video co sem dal šťastně skákající koník. Tady je asi důležitý vědět, jak dlouho je kůň bez podkov a jak je držený. Někdy takhle opatrně může chodit zvíře,které má čerstvě sundané podkovy , kopyt má nějaký problém a není nonstop venku. Ovšem pokud se jedná o zvíře, která má mít za sebou adaptaci a má to být " běžný trim" koně jezdecky využívaného, tak to je síla. Terén je sice trošku tvrdší,ale adaptovaní koně s dobrým trimem vám po tomhle budou pod sedlem v klidu i cválat.
25. 03. 2012 | 21:48

skeptický napsal(a):

Kobylka malá,kovat se nedá,kováři nechce stát.
Asi proto že milá nechce dát.

Zpochybňování je dnes nezákonné.Ať už statistického úřadu,nebo jiné.

Můžeme čekat,že koňská vejce budeme podle direktivy z EU žrát jen z neokovaných.
25. 03. 2012 | 21:48

štastně hopkající koník napsal(a):

Takže video, které jsem zde dal, pochází z Vydrova statku.
Jde o koně po 6 letech praktikování metody Strasser.

6 let jim Vydra brousí kopyta tímto způsobem.

Mizerný herec a ještě mizernější koňař.
25. 03. 2012 | 22:24

JARLE HALSNES napsal(a):

Milý autore, nejsem v žádném případě odborník, použiji tedy jen selský rozum. Koně skutečně přirozeně žijí bez podkov. Děje se tak ale na PŘIROZENÝCH površích, nioli na asfaltu, betonu, dlažbách, jak ostatně sám uvádíte. První otázka tedy je, co s koňmi, kteří se po těchto površích mají pohybovat. Druhá otázka, mířící se konkrétně na pana Vydru, se týká nikoli toho, zda kovat či nekovat (řekl bych pokud možno ne, není-li to nezbytně nutné), ale zda provádět ty další, pro koníky asi dosti nepříjemné úpravy neokovaných kopyt o nichž byla v TV řeč. Třetí otázka je potom pro Vás odobně: fakt si myslíte, že dostihový kůň se dožije sotva 8let? To pak žokej Váňa vyhrával Velkou Pardubickou asi na oslu (Žlezník s Tiumenem prominou).
26. 03. 2012 | 07:38

Kristýna napsal(a):

Proboha lidi, tady přece vůbec nejde o podkovy vs. bosonožství! Ale o to, jakým způsobem Vydra koně strouhá!!! Můj kůň podkovy také nemá a světe div se, nekulhá a je schopný pohybu na jakémkoli povrchu, dokonce i asfaltu nebo štěrku. Ale s metodou dr. Strasser se rozhodně nestotožňuji! Navíc jak tu někdo psal, kůň musí mít také genetické předpoklady, nelze generalizovat!
26. 03. 2012 | 07:49

Kristýna napsal(a):

A mimochodem dotaz na autora, opravdu by mne zajímalo, z čeho jste čerpal a kde jste vzal informaci, že průměrný věk koně je 8 let??!! Sakra, třičtvrtě koní z naší stáje a troufám si říct, že i ze všech okolních, by už mělo být dobrých pár let po smrti!
Asi jim to budu muset vysvětlit potvorám, ať nepřesluhují a laskavě chcípnou! +++
26. 03. 2012 | 07:53

MVDr. Novakova napsal(a):

Autor tohoto clanku je opravdovy laik, presne takovy, ktere herec Vydra masiruje v televizi a ruznych jeho akcich. Pane redaktore, doporucuji Vam zout boty (s temi jste se take nenarodil a urcite take zkracuji zivot), strhnete si nehty (ty jsou vam take k nicemu) a bezte si zabehat do lomu na kameny, at aspon trochu ziskate predstavu o tom, jak strasne bolestive je pro kone snaset pocinani herce VYdry. A verte tomu, ze tuto bolest zazivaji jeho kone i na vsech jeho predstavenich, kde je tahne za sebou pres prekazky a kdyz neposlechnou, tak je tresta skubnutim za ohlavku, kdy se jim suky zaryvaji do spanku a mekkych casti nosu. A to ani nemluvim o pocinani lidi, kteri si koupi kone, a po shlednuti jeho programu kone zuji, nechaji tak vystrouhat a zacnou ho nahanet po poli. Vzdyt to predce rekl herec Vydra, tak je to pravda a ejhle, kun zacne kulhat, hrejou mu kopyta a vyvaly se velmi bolestivy absces ( i nekolik).Pohled to neni vubec pekny, to vam muzu zarucit.
Ja osobne mam kone, 16 lety anglicky plnokrevnik, pouzivany nekolik let na dostihy (podkovy), a cisi z nej pohoda a klid. A co kone herce Vydry?????
26. 03. 2012 | 08:24

Kristýna napsal(a):

Jo a ještě jsem zapomněla na jednu věc, když tu hovoříte o podkovářském byznysu, myslíte si, že strouhání kopytářem je zadarmo? Chacháááá, to bych se zaradovala :D
26. 03. 2012 | 08:28

MP napsal(a):

Kolem koní se motám už přes patnáct let a slova pana redaktora mě zdvihají ze židle! Zřejmě jste nepochopil základ problému!

Ano, zde nejde o to, zda koně KOVAT ČI NEKOVAT. Obě možnosti mají své opodstatnění. Ale jde o ZPŮSOB ÚPRAVY KOPYTA!!

Kopyta rostou pod určitými úhly, které jsou prostudované jak u koní domestikovaných, tak u koní divokých. A jsou v zásadě stejné. Dále také záleží na tlouštce rohoviny na nášlapné straně chodidla (jednoduše řečeno). Jde o tloušťku až 1 cm. U divokých koní žijících v kamenitých a suchých oblastech nebo bažinatých a vlhkých oblastech se tloušťka kopyta mění, ale v zásadě jen nepatrně a nikdy nejde pod určitou mez! A pokud ano, pak otlačený, bolavý, poléhající a kulhavý jedinec, je snadnou kořistí. Pokud přijde nějaká paní Strasserová a začne tvrdit, že je to špatně, že se kopyto musí úhlovat jinak a ještě vystrouhá (ne vyškrábe) chodidlo do tloušťky je NĚKOLIKA milimetrů, asi je něco někde špatně.

Dále pro přirozence: koně po dobu domestikace prošly určitým procesem šlechtění ač to na nich není na první pohlad viditelné. Také se chovají a udržují koně, kteří by ve volné přírodě neměli šanci a dále se používají v chovu. Každé plemeno je prošlechtěné na podmínky ve kterých vznikalo. Arabský kůň byl mimo jiné prošlechťován na pouštní suché a kamenité podmínky a na vytrvalost, proto jeho kopyta jsou tvrdá stejně jakou jeho tělo. Plnokrevník byl prošlechťován především na dostihy = rychlost(anglické vlhké prostředí, travnaté dostihové turfy) a jeho kopyta jsou choulostivější, měkčí, někdy je rohovina nekvalitní. Stejně jako plemena, která vznikala v podobných podmínkách a nebo vznikala na základě přilévání plnokrevné krve. Poníci (nemluvím teď o malých koních vyšlechtěných z nevyrostlých jedinců), kteří jsou vyšlechtění ze severských plemen malých koní (shentland, hucul, fjord) vyvinutých v drsných podmínkách severského mrazu, také mají kopyta daná jako tvrdá a odolná.
Nelze všechny jedince házet do jednoho pytle a upravovat jejich kopyta paušálně podle nějaké šablony (tak jako to dělá metoda Strasserové). Každého koně je nutné posuzovat individuálně.
Stejně jako u psů, huskyho nebudu v zimě oblékat do směšných oblečků aby mu nebyla zima, naháče nepůjdu v 5°C venčit nahatého - však v přírodě je taky nikdo nebléká.

Já osobně jsem měla kobylu (teď má 16 let a je zdravá) do sportu a dvanáct let byla kutá. Při hříběti jsem ji nechala zutou (už tři roky), ale také jsme změnili stáj, kde pro to byly podmínky. Před třemi měsíci jsme se zase stěhovali, ale musíme projít kousek obcí a i v lese jsou cesty kamenité a sleduji, že kobyle to příliš neprospívá a začínám přemýšlet, že ji opět nakovu. Protože nemůžu kobylu trápit jen kvůli nějakému mému přesvědčení. Koukat se jak pajdá fakt nechci a nejsem vůči tou slepá jako pan Vydra.
26. 03. 2012 | 09:10

argun napsal(a):

Katka

"i kdyby dotace byla na koňskou nemocnici, tak z jaké pozice na ní Vydra žádá peníze?"

Ze stejné jako Vy nebo já. Stačí být občanem některé členské země EU, mít IČO, podnikatelskou historii a nápad. A umět napsat projekt, resp. jeho byznys plán. Tak fungují evropské dotační programy. Myslím, že zrovna toto je docela v pořádku. Založte si taky koňskou nemocnici a buďte lešpí než Vydra...
26. 03. 2012 | 10:24

Péťa napsal(a):

Životnost 8 let sportovních koní?? Pan autor je zjevně extrémní hlupák. Kdyby udělal tak prostinkou věc, pokud její ze své vlastní vůle schopen, a podíval se jak staří koně skáčou parkury na olympijských hrách, zjistil by, že to jsou koně až do 18 let věku. Nikoliv tedy trosky stojící frontu před kafilerkou, ale špičkoví atleti. A všichni do jednoho jsou okovaní.
Sepsat takovýto blábol značí o naprosté tuposti a neznalosti autora (nelze jej označit za seriózního novináře) nebo o psaní článku na zakázku, a to je nejpíše pravda. Prostě další placený PR hloupoučký text.
26. 03. 2012 | 11:17

antilopa napsal(a):

argun

podnikatelskou historii
to je pěkné, už vím, proč se čerpání dotací v ČR těm v EU nepozdává a pozastavili je a budou vše přešetřovat.
26. 03. 2012 | 11:40

Jana Zaoralová napsal(a):

Už dlouho jsem se takto nepobavila, jako při čtení této slátaniny. Zajímalo by mne, odkud autor vzal informace ohledně průměrného věku koně v přírodě a v držení lidí, to samé ohledně podkov. Hodně mi vadí zjednodušování kauzy Vydra na kutí a stání v boxe 24h x bosonožství a kůn v celodením režimu venku. To je naprosto zavádějící. Většina majitelů koní se dnes již snaží koním dopřát co nejdelší pobyt venku, také spousta lidí koně nekuje. Vždy záleží na tom, jaké má kůn využití. Stavět Vydru na piedestal za to, že jeho koně po 6 letech pižlání kopyt kulhají, a nejsou schopni pořádně chodit, to opravdu ne. Je pěkné poukazovat na to, že koně před domestikací žádné podkovy nepoužívali, no ale zrovna ti Vydrovi by v divočině byli sežráni velmi brzy. Mimochodem lidé také dřív chodili bosky, pročpak už ne?
26. 03. 2012 | 11:40

Jitka napsal(a):

Kdybych neměla svou 20 letou, celý život kovanou kobylu tak ráda, tak pozvu pana Vydru ať si na tu mrtvolu přijde sednout, zajímalo by mně jestli by se udržel alespoň 5 minut.
26. 03. 2012 | 11:43

ali napsal(a):

rozdíl mezi divokým koněm a domestikovaným je jako rozdíl mezi městským člověkem a indiánem..zujte se všichni a choďte bosí..Vydra u mě skončil..
26. 03. 2012 | 12:07

Gaytari napsal(a):

Pan autor zřejmě nepochopil, o co v této kauze jde. Nejde o chov koní bez podkov, ale o způsob strouhání kopyt, tedy metodu podle doktorky Strasserové. Celá tato metoda je pro mě neexistující, jelikož nikde nenajdete žádné studie, které by ukázaly, že tato metoda funguje. A bohužel pan Vydra slepě následuje toto učení, aniž by byl ochoten k diskuzi s odborníky (viz. mnoho článků na serveru equichannel.cz). Já sama mám svého koně od narození naboso, tedy bez podkov, nečiní mu potíže pohybovat se po asfaltu ani po kamenité cestě. A to je strouhán zdravým selským rozumem, podle žádné specifické metody. Kopyta má silná a zdravá. Záleží na každém majiteli koně, aby zhodnotil, co je pro jeho koně benefitem více, zda život bez podkov nebo s nimi. Starat se totiž o bosá kopyta není nic jednoduchého, jak by se na první pohled zdálo. Jen mne mrzí, že tyto články pak hází všechny do jednoho pytle, laici pak rozlišují koňáky na majitele, kteří nechávají své koně kovat (někdy je to potřeba i ze zdravotních důvodů) a na druhé straně stojí majitelé bosých koní, které laická veřejnost ztotožňuje se zastánci metody dr.Strasser. Což NENÍ pravda. Nemyslím si, že metoda jako tato je pro koně přínosná, když při jejím použití koně několik LET kulhají, jako někteří koně pana Vydry. A tot pro mne není přípustné.
26. 03. 2012 | 12:27

Katka napsal(a):

Arug
"Ze stejné jako Vy nebo já. Stačí být občanem některé členské země EU, mít IČO, podnikatelskou historii a nápad. A umět napsat projekt, resp. jeho byznys plán. Tak fungují evropské dotační programy." Souhlasím. Ale kupodivu, běžní jedinci si napíší projekta plán a pak halt trpělivě čekají na posouzení - zda jim bude schválen a v jaké míře jim budou přiděleny peníze. Nemasírují veřejnost a nevyužívají "hry na city", aby peníze dostali.
Navrch bohužel jeho kampaň značně přispívá k tomu, že spousta lidí si představí pod pojmem kůň na boso jeho a jeho zvířata :-( Což je dost zkreslující . Osobně se mi, když mě někdo s mým bosým valachem přirovná k Vydrovi, obrací kudla v kapse :-(
26. 03. 2012 | 13:13

Ing. Fabianová napsal(a):

Bohužel vývoj jde dopředu. Nechápu proč Vydra jde o krok zpět. Všichni se sebereme, začneme běhat nazí a lést po stromech. Proč se pan Vydra obléká, sprchuje...?
A ještě k autorovi průměrný věk koní je 25-30 let. No kovaní koně se dožijí osmi let? Co je to za blbost!!!!! Sama jsem majitelkou 18 letého valacha, 12 leté kobyly a ve stáji máme 21, 20 leté? Všichni kovaní. No nevim připadají mi až moc živý.
A jestli je kování nejaký byznys tak bych panu autorovi přála, aby si to jednou zkusil. Je to těžká a náročná práce někdy i životu nebezpečná. Nechci se autora dotknout, ale z článku je jasné, že jste amatér.
26. 03. 2012 | 13:23

dotaz napsal(a):

pravičáci vždy tleskají, když někdo vytvoří pracovní příležitost, když se lidi mají čím živit a daně jdou vybírat, ale u podkovářů byznys vadí?
26. 03. 2012 | 13:26

denisa napsal(a):

asi třetina koní v téhle zemi je bez podkov celoročně a další značná část má podkovy jen na předních nohách a to jen přes léto, kdy chodí o kamenitých cestách a chození na boso by jim způsobovalo bolest. Další koně jsou sportovní a nebo jejich využívání vyžaduje nošení podkov. U pana Vydry nejde o bosonožství, ale o krvavé strouhání koní podle německé doktorky. Koně u něj díky jeho fanatickému přesvědčení trpí.
26. 03. 2012 | 14:17

Štěpánka napsal(a):

Všechny komentáře jsem nečetla, tak možná budu opakovat, ale na článku mě pobavilo hned několik věcí:
- Podkovářství je business, ale strasser strouhačství je dobročinnost, aby se koníci měli co nejpřírodněji? Doktorka není ochotna zdarma poskytnout ani informace typu kde se dají sehnat její skripta, pokud se chcete cokoliv dozvědět, musíte zaplatit tisíce za její semináře.
- Pokud jsou koně podkovaní, časté překování se nevyžaduje pro nic za nic - pokud je kůň intenzivněji využíván, po 6ti týdnech už má často podkovy ochozené, můj valach si je třeba přišlapává, takže se někdy i částečně uvolní, přestože má kopyta pevná a podkovář je kvalitní.
- že "koně chodí pouze po lesích, tak proč je kovat" - prošel se pan autor někdy v poslední době po českých lesních cestách? Záleží samozřejmě na oblasti, ale velké množství lesních cest i polních cest je v současnosti zpevněno makadamem, po kterém se chodí velmi nepohodlně i koni s velmi pevnými kopyty .. popravdě, když jdu pěšky, často ostré vystouplé kameny vadí i mě přes podrážku bot. Navíc velká část polí a luk je soukromá a ohleduplný koňák cizí majetek neničí.
- a nakonec, ten průměrný věk dožití je odkud? Takže koně v přírodě se běžně dožívají i 60ti let, když je 30 průměr :)) ? Přikládám fotku svého chudáčka zrzečka nad hrobem, letos bude osmiletý, kován na všechny 4, přes zimu jen na přední, režim přes den výběh, na noc box. http://www.zkracovatko.cz/3gF3q8
26. 03. 2012 | 14:30

Martina napsal(a):

Dobrý den,tento článek je pro laika jako nicneříkající bodnutí vosou,špatně a neodborně napsaný,nechápu autora co tím chtěl říci... jsou v něm nesmyslná čísla a ohání se ČSÚ,většina z toho článku jsou nesmysly,pro koňáka je to další fantasmagorický výplod z nudy.Proč se pouštíte do článku o něčem co nemáte stoprocentně prostudované a jste bez zkušeností?to už ty články můžou psát všichni..
Pro laiky:každý kůň je individualita jako člověk,některý MŮŽE být bosý,jiný MUSÍ být okovaný,bohužel ještě pořád je u nás dost lidí co mají představu jinou,tzn "ve třech letech koně nakovu a začnu s ním makat",tak by to fungovat nemělo,kování kopyt by mělo mít své odůvodnění(sport,práce,nemoc),stejně jako bosí koně-nač by měl mít zdravý hobby kůň podkovy,při minimální zátěži a poflakování na pastvině?neohánějte se prosím sousedy a známými -"ten má okováno,ten nemá a jsou zdraví",pokud o tom nic nevíte,nepouštějte se do debat o kopytech,neřešte to,zbytečně plýtváte emocemi a stejně to nevyřešíte,je to běh na dlouhou trať...
ps-pan Vydra to s koňmi umí,ale do kopyt se pouštět neměl,nemá vlastní názor,pouze papouškuje dr Strasser a už v něm zajisté hlodá červ pochybnosti,bohužel jeho ego mu nedovolí aby uznal chybu,omluvil se a začal pracovat na nápravě.
26. 03. 2012 | 14:34

Renata napsal(a):

Předmětem sporu "koňské veřejnosti" a pana Vydry není zda koně kovat či nekovat. Tím bych vyloučila podkovářskou lobby.

Kůň může velice dobře fungovat i bez podkov, pokud k tomu má vhodné podmínky, rohovina jeho kopyt je kvalitní, odpovídá tomu jeho zátěž. Rekreační kůň na vycházky do lesa, pokud se pohybuje po lesních lestách (nekamenitých), loukách a pastvině nemá problém, ale pokud by takovýto kůň měl skákat neokovavý bude mít, mnohem snázeji může uklouznout při odskoku či doskoku, negativně to může ovlivnit jeho výkon i zdraví jeho nohou (zranění šlachy a podobně). Stejně tak při různých klimatických podmínkách (mokro) může být podkova oporou.

Autor článku nemá správný přehled ani počtu koní v ČR, koní je evidováno cca 74 000 ke konci roku 2010 a i průměrná délka věku koně "divoce" a v "zajetí" jsou zcela zavádějící a nepřesné. Sama vlastním dva koně jeden letos dosáhne 9 let (stále ho považuji za mladého koně) a druhý letos již 18 let (již nesportující klisna, ale stále jezdecky bez problému využívání) a předpokládám, že tu ještě mnoho let bude. Stějně tak znám mnoho koní, kteří sportotují ještě ve věku kolem 20 let.

Podstatou sporu je metoda, kterou pan vydra upravuje kopyta svých koní (strouhá), ne, že jsou koně bosí. Tato metoda (Strasser trim, dle svojí autorky dr Strasser) velmi sporná, protože narozdíl od jiných způsobů "strouhání" kopyt, je tato metoda velmi invazivní. Pro koně bolestivá, protože odstraňuje mnohem větší část rohoviny z chodidlové části kopyta, dokonce ani objevení krůpějí krve není na škodu. Kůň se pak zcela logicky pohybuje velmi opatrně či kulhá. Po pár týdnech se strouhání opět opakuje a tak to jde stále dokola, protože cílem není, aby kůň chodil bezbolestně bez podkov, ale "dokonale tvarované kopyto" odpovídající šablonce, nezohledňují plemeno ani postoj nohou koně. Konkrétně někteří koně pana Vydry "léčení" touto metodou nejsou schopni bezbolestně chodit ani po cca 4 letech této "terapie". Představte si, že by existoval jen jeden střih bot a ty byste museli nosit, je jedno jak máte nohu širokou či, jak máte vysoký nárt, do boty se prostě nacpete. Pro srovnání jiné metody strouhání kopyt, pracují s kopyty individuálně změny se provádějí postupně a pomalu, aby měl kůň co nejmenší diskomfort.
Navíc metodě propagované panem Vydrou i chybí, i řádná dokumentace úspěšně vyléčených koní. O to větší pobouření a překvapení pak u koňské veřejnosti vzbuzují zprávy o dotacích, navíc od ministerskcýh přátel.
26. 03. 2012 | 15:00

Martina napsal(a):

Renata:pod tohle se podepíšu,díky
26. 03. 2012 | 15:38

V.Mesarč napsal(a):

sám mám 3 koně. nekovu je, jsou na pastvině a nebo rekreačnš ježděni. kdyby však měli tahat denně naložený vůz a chodit po silnici tak by podkovy mít museli.
26. 03. 2012 | 16:17

jjj napsal(a):

V první řadě bychom si měli uvědomit PROČ je tolik názoru proti p. Vydrovy. NENÍ ještě jednou opakuji NENÍ to kvuli tomu že jeho koně chodí bosý. To at si chodí bez pochyby pokud na to mají kopyta proč ne. Ale jde o to jakým stylem to pan Vydra provádí. A mimochodem zajímalo by mě kde vzal autor že koně s podkovamy se dožívájí prumerně 8 let ? :D Pane redaktore mám 22ceti letou klisnu, shodou náhod bývalou dostihačku a ty jo ona ještě žije! To je mazec asi by se měla zapsat do knihy rekordů že? A to zkrácení věku není tím že koně jsou nakovaní nýbrž přešlechtěností plemen. Bežte si Vy běhat bos po kamenitém terénu a zustat v mrazech venku. PO tom co je člověk zhýčkán botami a teplým oblečením:) ono to u těch zvířat funguje dost podobně. I ona jsou zhýčkaná a přešlechtěná díky domestikaci
26. 03. 2012 | 19:28

Hana G napsal(a):

Dobrý den,
Prosím lajky aby přestaly komentovat něco čemu nerozumí, tím myslím i p. Vydru.
Je lepší žít v realitě a podívat se očima. Šťastné zvíře stvořené pro pohyb pohyb také milujea užívá si jej. Toť jediný ukazatel. Pokud zvíře kulhá je něco v nepořádku. To dá rozum každému. Je lepší si léčit své EGO třeba na motorkách a né trápit zvířata.
Ať nám koně jdou!
26. 03. 2012 | 19:36

Luba napsal(a):

Hano G,
máte na mysli lajky západosibiřské nebo východosibiřské?

http://www.ifauna.cz/clanek/psi/lajky/4617/
26. 03. 2012 | 20:15

JackieM napsal(a):

Tak celou diskuzi nečtu.....
Ale to nahoře psal novinář a čech - češtinou se má živit? no fuj - hrozný příklad pro ostatní!!!

Kovat/nekovat - oboje jde - záleží na tom kdo to dělá a jak dobře a co kůň ten konkrétní kůň potřebuje. Mám koně bosé i kované a i střídavě kované a nekované dle ročního využití a ročního období.

Taky jsem slyšela příběh: přijeli na hon či hubertovu jízdu - koník bez uždění pod slečnou byl příliš bujný, tak se skočilo pro rašpli a nůž a už byl hodný a to prosím celou cestu - 4 hodiny........?!

Srovnávat kování cenou se strouháním ano ale záleží na tom kdo vám strouhá/ková - jeden a tentýž - kování předky se vším všudy 800 - strohání 200 jendou za 2 měsíce. Strouhání Strasser - p. Vydra - co týden, dobře co 14 dní 500-800 za jedno tedy za dva měsíc.... no počítejte.... a jste kde? 2000 - 2400 - to vám ho leckdo okove na 4 levněji.

Měli jsme a máme naše Pany Mistry Pokováře - a těm, ikdyž já jen některým svěřím péči o kopyta svých koní.
26. 03. 2012 | 23:00

Rozum Selský napsal(a):

Dobrý den,
zajímalo by mně, jakou má autor článku kvalifikaci, aby mohl s jistotou tvrdit, že pan Vydra má pravdu. Né - dle mého názoru (coby nevzdělaného v oboru), ale pan Vydra má pravdu... Pan Vydra není odborník v tomto směru a proto jeho názory beru s velkou rezervou, oproti názorům drtivé většiny veterinárních lékařů-odborníků, v čele pak s vynikajícím ortopedem dr. Žertem. Tito lidé narozdíl od pana Vydry leta tvrdě studovali, aby pak pronikli do problematiky z více úhlů pohledu (anatomie, fyziologie, ortopedie, etc). Pan Vydra studoval konzervatoř :). Poté se začal věnovat koním na hobby úrovni a nakonec se svezl na nějaké vědecky nepodložené teorie s fanatismem podobným ortodoxním veganům, jehovistům, aj.
Myslím si, že odpor lékařů a chovatelů koní nevyvolalo chození naboso, ale nesmyslné strouhání kopyt do nefyziologického tvaru! Spousta koní chodí neokovaných - to se odvíjí od jejich využití, zdrav.stavu, typu chovu, apod. Těmto koním se normálně upravují kopyta dle standardních postupů, není to žádná novinka, neobjevil ani nerozšířil to zde pan Vydra. Ale to co bylo k vidění v reportáži bylo primárně k smíchu (zfanatizovaný, odborně nevzdělaný pan Vydra se předváděl před kamerou při komunikaci s koněm) a poté už jen k pláči - velmi špatně upravená kopyta do naprosto nepřirozeného tvaru, kůň s pohybovými problémy, metoda odsouzená ODBORNÍKY a naprostá neschopnost pana Vydry jakkoliv inteligentně a erudovaně argumentovat...
27. 03. 2012 | 12:02

Hanka napsal(a):

podkovy -naboso,záleží na stavu a potřebách koní,člověk musí být soudný a poskytnout koni to nejlepší,pokud je zdravý má pevná zdravá kopyta nač mu je zatěžovat podkovou.Co se týče klouzání na mokru a ledě nebo trávě,zkuste jít bosi a pak si vzít botu se železnou podrážkou a zjistíte co je lepší,uklouznete tak jako tak ale na železe asi víc,a co teprv takové sněhové nášlapy v podkově-to je lahůdka.Pan Vydra je v podstatě velmi hodný člověk a koná v dobré víře ale měl by začít přemýšlet zda má pravdu v metodě kterou používá,já osobně bych ho od svého koně hnala svinským krokem pokud by ho chtěl strouhat tímto způsobem a rozhodně bych nařídila vrácení dotace a zřízení kliniky pokud tam bude používat metodu paní Strasserové
27. 03. 2012 | 13:24

Hanka napsal(a):

k předchozímu -zakázala bych zřízení této kliniky
27. 03. 2012 | 13:26

Adéla napsal(a):

Mám vystudovaný obor Chov koní na vysoké škole a doma nekovaného sportovního koně (skoky 140 cm), který trénuje a závodí na geotextilním povrchu, i na vyjížďky chodí ale také bez problému. Musím souhlasit s článkem, líp bych to neřekla, jediná věc kterou bych dodala, a už to tady myslím zaznělo v diskuzi, je to, že u některých koní je podkova používána jako ortopedická pomůcka - a u toho by to mělo zůstat. Pokud má kůň dobře tvarovaná kopyta a kvalitní rohovinu, nepotřebuje podkovy.
27. 03. 2012 | 14:33

MP napsal(a):

Adélo a to upravujete kopyta koně podle Strasser metody?
Protože o to jde především. No o to jestli kovat či nekovat, ale jde o to, jak strouhat!!
27. 03. 2012 | 15:57

Michaela napsal(a):

Podle mě pokud se někdo chce vrátit do přírody,ať používá metody přírodní.Nikoli tudle morbidní metodu,koně si venku kopyta samy obrušují,nenechávaj se vyřezávat do krve,pak pajdat a ležet po výběhu.Jako absurní názor mi přijde komentář,že tato metoda ovliňuje věk koně... Jestli nosím podkovy a nebo sotva šmatlám po výběhu po tomto vystrouhání bude mít tak vliv na to jestli budu žít dvacet let v klidu a nebo dvacet let v bolesti.Jinak je mi šumák jestli kůň nosí podkovy a nebo chodí na boso,ale při týdle metodě bych někomu dala přes ústa.
27. 03. 2012 | 17:40

Petrsailor napsal(a):

No to je magořina! Já jen přidávám, že koňský věk výrazně zkracuje umělé osvětlení ve stájích, lidský hlas a upravená H2O z napáječek atd. Nic z toho divocí koně nemají, a díky tomu se dožívají 30-40 let.
27. 03. 2012 | 19:13

Jana napsal(a):

Zdravím, článek na mě působí tak trochu dojmem, že kdo kove je barbar a nepřítel koní a jeho kopyt, ale myslím, že se nedá říct, že kterákoli varianta kovat nebo nekovat je paušálně správná.. Záleží na tom jakou má kůň zátěž, kde se pohybuje, ale i na tom v jakém stavu má kopyta. Sama znám několik lidí co preferují mít koně naboso a koně dobře prospívají, ale i přesto dbají na rady kovářů. Článek naznačuje, že kovář v podstatě dává podkovu na každé kopyto a s tím nemůžu souhlasit, spousta z nich upravuje kopyta i na boso, pokud o to má zájem majitel nebo je to žádoucí pro kopyto samotné. Každý kůň je originál a má trochu jiné potřeby a k tomu je potřeba přihlížet nejen při úpravě kopyt, ale obecně. Samozřejmě kůň se zdravým kopytem a silnou rohovinou, který tráví velkou část života na pastvině nebo na vyjížďkách po kraji podkovy nepotřebuje, ale pokud bude mít slabší rohovinu a kopyto bude podléhat třepení a později i odštěpení části kopyta, pak bych se přiklonila k podkově, která mu kopyto zpevní a zároveň i ochrání. Kde si třeba osobně neumím představit koně bez podkov jsou např. vyhlídkové jízdy kočárem po Praze nebo různých kolonádách.. Já osobně bych proti metodě, které důvěřuje pan Vydra neměla nic, kdyby tam nedocházelo k tak hlubokému strouhání, které může vést až ke krvácení, nad kterým se pan Vydra vůbec nepozastavuje bere to jako občasnou součást péče o kopyta a v tom osobně vidím ten extrém. Pokud jde o věk podkovaných koní nemyslím si, že by nošení podkov tak razantně zkracovalo věk znala jsem kobylu která se dožila min. 25let (min. uvádím z toho důvodu, že jsem ji pak ztratila z patrnosti..)a byla kovaná. Pokud chceme věk jakého se koně dožívají v závislosti na podkovách, pak bychom se měli dívat na koně žijící ve srovnatelných podmínkách, aby bylo možné alespoň částečně vyloučit další vlivy prostředí.. a myslím, že v běžných chovech u nás rozdíly ve věku podkovaných a nepodkovaných koní nejsou tak markantní, dokonce bych si troufla tvrdit, že jsou na podobných hodnotách.
Přeji hezký večer s pozdravem Jana
27. 03. 2012 | 20:52

koňostudentka napsal(a):

No musim říct, že je mi trochu do pláče, když čtu, na jaké úrovni se tu někteří dohadují..především by se každý, kdo chce říct, zda je něco špatně nebo neni, měl v tomto směru vzdělat a ne jen od jednoho autora, ale od několika a čím víc tim líp, to je přece logické..nestačí si přečíst článek, nestačí si projít jednu nebo pár webovek o bosonožství nebo podkovářství přece...
jen tak pro obzor, pan Vydra zmínil v sestřihu z jeho exkurze s dětmi na farmě, že jim za dvě hodiny řekl o koních 80% toho co ví..a to je pravda, protože on o nich ví pramálo a nejhorší je, že ani nemá snahu či chuť se vzdělávat, má jednu bohyni -Dr. Strasser- a tim končí...já studuji ČZU, je mi 24 a jen o této metodě bych vydržela hovořit a obhajovat proč není dobře určitě dobrých několik hodin, ale je na každém si správnou cestu vybrat, ať si kdo chce nekove...smutný extrém je to, že p. Vydra koním tímto ubližuje..prosazují, že koně maji kopyta stejná v(jako bych vám ostříhala nehty podle mých) to že si vymýšlí anatomii vem čert, kdyby jim neubližovali..jsem dosti zaměřená na etologii, která vychází z pozorování což považuji za nejpřesnější, jhak jinak zjistit něco o přirozenosti...a když je tak přirozené koně nekovat, tak proč proboha na ty kopyta vůbec šahaj?!? je přirozené pro zdivočelého koně si s sebou v prérii tahat kopytáře???

nemluvě o tom, že zdivočelý kůň s měkkým kopytem prostě uhyne! protože nebude moct chodit a gen s měkkým kopytem se prostě nebude přenášet dál, ale ve stáji máme koně s měkkými kopyty, protože se nám třeba líbí barva nebo charakter, tak ho nenecháme uhynout, ale dáme mu podkovu..

všichni by si měli uvědomit, díky čemu tu nyní koně jsou, díky sportu především..podkovymi se jim zvyšuje výkonnost, sportovci si z nich dělají náčiní..ano..a ne každý kůň se má dobře nebo přirozeně, ale pokud by tu sport nebyl, nebudou tu koně, bude jich málo, budou drazí a spousta lidí by si tyto tvory nemohli vůbec dovolit..

informace o věku je velmi zkreslená, pokud do výběru byly zařazeni i koně s úrazem co byli utraceni nebo hříbata co nepřežila porod, takže to jsme určitě pod půlkou věku normálního opravdového, pokud by smrt měla ovlivnit podkova...a kde vzal pán to, že koně v přírodě žijí 30 let absolutně nechápu..

a rozumný podkovář nekove, nevydim v tom jejich zbohatnutí, volám si kováře, protože má praxi a vzdělání, já mam taky vzdělání takže je s podkovou mužu poslat někam, ale ti, které si volám jsou rozumní a když kůň nepotřebuje podkovy, protože by pracoval nebo byl nemocný, tak mu je nedávaj..

no nemá cenu to rozvádět více, klidně se o tom budu bavit s někym, koho to zajímá, takže kdyby měl někdo zájem, můžem pohovořit :-)
slecnasoremi@email.cz
27. 03. 2012 | 22:04

lilly napsal(a):

je to blbost
27. 03. 2012 | 22:14

.... napsal(a):

Musím se tady tomu smat...za prve si myslim ze je to kazdeho vec a osobne vim ze sportovni kone podavaji lepsi vysledky s podkovama nez bez podkov, takze jelikoz se zivim sportem, tak budu pro podkovy ( to je jako kdybych jezdila ve formuli 1 a rikala bych, ze je lepsi jezdit bez gum ). a uz vubec nebudu zminovat, jak se podkovami a hlavne dobrymi podkovari da zachranit spoustu, treba i ten zivot. P. Vydra si vymyslel nejakou svou teorii o ktere si mysli, ze je spravna a jelikoz je to znama osobnost a uplne to neklaplo,tak to najedenou vsichni resi. Je to stejne s tim, jak priletel pred nekolika lety boom, ze vsichni najednou chteji jezdit prirodni metodou a proto nebudou pouzivat uzdecky ale jen ty radoby Parelli ohlavky,takze to dopadne jen tak, ze si truhla koupi mladeho kone, nejlepe stareho dostihaka ( treba i neokovaneho ) damu nasi ohlavku a konik to s dotycnou osobou narve rovnou do prvniho stromu, ktery venku uvidi, protoze zrovna kolem projel kamion ... to je proste se vsim, komu neni rady, tomu neni pomoci. a za druhe by me zajimalo jak podkovy zkracuji zivot??? to je fakt hodne dobry asi nejlepsi hlaska z celeho toho kongresu tady :D :D :D
27. 03. 2012 | 22:24

KZ napsal(a):

Nepročítala jsem všechno, ale souhlasím s názory většiny zde diskutujících, je třeba si uvědomit, že je podstatný rozdíl mezi koněm naboso a koněm vystrouhaným metodou Dr. Strasser. Filozofie této paní Dr. se zakládá na tvrzení, že existuje pouze jeden spravný tvar kopyta a do tohoto tvaru je třeba každé kopyto ořezat-bez ohledu na anatomickou stavbu končetiny a úhel kopytní kosti. Dohledejte si pár fotek-kopyto se ořezává často do krve a nášlapná plocha je enormně tenká, prý aby kopyto pružilo, sám pan Vydra k tomu říká, že koně ta chůze bolí, ale že to je správné, že je to bolí, nakonec, že chůze bolí, je dosti patrné na jeho vlastních koních. Jinak jsou případy, kdy sportovní koně po zákroku zůstali chromý, nebo kdy je rohovina na nášlapné ploše tak tenká, že přes ní prosvítají krevní podlitiny. Takže pozor-tato metoda není o tom, že se sundají podkovy, ale o tom že se ořeže víc rohoviny, než je zdrávo a vlastně nikdy nikdo neprokázal, že tato metoda má terapeutický efekt a myslím, že je v mnoha zemích zakázána. Jinak by mě strašně zajímalo, když je pan Vydra takový zastánce přirozenosti pro koně-žádný podkovy, žádný udidla-tak jak může na koně sednout-to je přece sakra hodně proti přírodě, aby kůň nosil někoho na hřbetě. A pak bych strašně ráda viděla ve volný přírodě toho 40 let starýho koně a ten průměrný věk 8let v zajetí? To budou asi ti chudáci, co si prošli touhle metodou.
30. 03. 2012 | 10:15

Jan napsal(a):

Já bych shrnul.
Otázka je to totiž filozofická.
Koňáci tu říkají, důležité je k čemu se koně "používají".
Jo. Znám spoustu koňáků, pro které je kůň sportovní nářadí.
Ale jsou i tací, pro které je jeho zdraví a pohoda a přátelství důležitější než vlastní úspěch.
Dostihový sport je proti přírodě a proti zdraví koně.
Ostatně jako vrcholový sport lidský.
P.S. Straserová je samozřejmě kravina.
30. 03. 2012 | 11:44

quick, Praha napsal(a):

Tak to už mi přijde vrchol všeho, když za odborníka považujeme novináře, který evidentně viděl koně pouze v televizi.
Průměrný věk kovaného koně 8 let, to je výsměch. V českém i mezinárodním sportu můžeme vidět i 18 leté sportovní koně v dobré kondici a poté si ještě dalších mnoho let užívají důchodu na pastvinách. Ano všichni jsou kováni na všechny čtyři nohy, což už ke sportovnímu koni patří z nejrůznějších důvodů.
Otázkou zde není jestli kovat nebo ne (i spousta kovářů ošetřuje kopyta bez podkov), ale právě metody pana Vydry a dr. Strasser, které jsou z mého pohledu týrání koní.
U koní a v jezdeckém sportu se pohybuji déle než 15 let a tato metoda mě bohužel nepřesvědčila a doufám, že jí někdo brzy utne tipec.
30. 03. 2012 | 13:51

Michala, Plzeň napsal(a):

Zdravím. Nevím, jestli si můj komentář ještě někdo přečte, ale musím zde vyjádřit svůj naprostý nesouhlas k celé kauze.
Nejdříve jsem chtěla napsat dlouhý a celkem řádně odborný článek, okomentovat vaše směšné příspěvky a tak dále...
Potom jsem se ale rozhodla napsat jenom to, že celý tenhle článek je postavený na hlavu, autor není absolutně informovaný v oboru. To, že se podkovy používají, má opravdu smysl. Přirovnat kopyto koně k podrážce u lidské boty je trochu hovadina, pardon.
Teď paní Strasser - ta si očividně užř neví rady, protože ostatní země se k její metodě vyjádřily naprosto nesouhlasně a zakázaly ji. Proto se vydala sem, aby oblbnula pitomýho fanatika Vydru. Jó, jeho koně ho asi maj rádi, ale jenom proto že to je Vydra se z něj posadit na zadek? Ani mě nehne, nesnáším ho. Je to herec celým coulem - hraje to na nás i v témhle kauze. Jak jsem koukala s otevřenou pusou na pořad Reportéři ČT, kde promlouval na koníčky a pak tam jednoho koně odehnal od sebe! Fuj, hnus. Není to nic divného. Je spousta lidí, kteří se svými koňmi komunikují tzv. přirozeně, ale žádný z nich nemá potřebu to křičet po světě... a řada z nich má tyto koně okované. (Ha!)
Abych se vrátila ke Strasser - její metoda spočívá v tom, že kopyto každého koně má mít stejné úhlování. Když už jsme u toho porovnávání s člověkem - představte si: přijdete k ortopedovi a ten vám řekne, že máte moc velkou nohu. Úhly na vašich hodidlech se neshodují s ideálem, proto musíte jít na operaci. Vážíte třeba 90 kg a velikost nohy dejme tomu 43? Ok, ale to je špatně - ideálně to má být 38! Takvám zkrouhnou chodidlo a uvidíme, jak se vám bude chodit.

Shrnutí - Vydra je fanatický pitomec, Strasser je taky magor (ale teda nevim proč, třeba je taky fanatička) a autor tohoto článku nezasvěcený laik, který možná potřeboval pozdvihnout své ego tím, že se vyjádří k tak kontroverznímu tématu.
mimochodem - pane autore - mám dvacetiletého koně, od čtyř let okovaného - je úplně zdravý, chodí dobře, jezdíme na něm a ještě dnes si spokojeně cválá ve výběhu a prohání mladé koně.

Bye-bye
17. 04. 2012 | 09:11

Michal Hladík napsal(a):

Nevím, co si o tom mám myslet, chybí mi víc odborných informací z obou táborů. Vaška Vydru mám rád, nejen proto že je to téměř soused jejich a našeho víkendového obydlí, ale zatím dávám za pravdu veterinářům. Koňák nejsem. Článek pana Havla mne nepřesvědčil, resp. cítím tam několik účelových tvrzení. Např. když se snaží ohromit celkovou sumou za podkování ročně. O větu předtím uvádí, že je to 500/měsíc, čili 6 tisíc u koně za rok. To při pořizovací ceně koně ať už závodního nebo pracovního není jistě tolik. (Pneu u auta taky něco stojí, zadarmo není nic). A kopyta obou, jezdeckého i pracovního koně, je jistě třeba chránit před opotřebením, tedy podkovami. Bez podkov, po opotřebení kopyta zhrozí zchromnutí. Kdo má koně jen na projíždění, je na něm, zda ho nechá bosého. Nevím, jak kde se podkovy na zimu sundavaly. A to jako že koně zůstali v zimě bez pohybu? To by se na jaře už asi nerozešli. Já si naopak z dětství pamatuju, že jsem našel nějaký šroub, jehož čtvercová hlava byla zakončena jehlanem. Ptal jsem se na to svého dědy - sedláka, kterému rudá lůza v r.1953 ukradla veškerý majetek a museli se s celou rodinou vystěhovat mimo okres jen s tím, co se vešlo na jedno malé nákladní auto. Děda říkal, že jsou to šrouby na zimu, aby koním podkovy na náledí neklouzaly. Proč se v římských vykopávkách nenašly podkovy? Možná je zemřelým koním sundavali a železo použili jako materiál na něco jiného. Až nyní nastal kotrmelec v hlavách lidí, podporovaný reklamami zhora, zdola, že je všeho dostatek a plýtvejte a plýtvejte ... Když už jsem zmínil svého dědu, používal jednu větu, když někdo chtěl mermomocí dělat něco bez rozmyslu. To platilo i na různé kousky v "hospodaření" rudé lůzy. Říkal: "Jen to zkus (zkuste), ono ti (vám) to poví !" A taky říkal: "Všeho do času, Pán Bůh navěky." Tak to holt bez těch podkov zkuste - ONO VÁM TO POVÍ ...
18. 04. 2012 | 13:50

Michal Hladík napsal(a):

Ještě dodatek. Svůj výše uvedený komentář jsem napsal jako reakci k doporučení na Facebooku přsvého dědečíst si článek pana Havla. Nyní vidím, že lidí, kteří s jeho článkem nesouhlasí, je tu dost a jsou odborně fundovaní. To je dobře. Já jsem laik a vyjádřil jsem jen své pocity, to co mi říká rozum a to, co si pamatuji od svého dědy, sedláka, který měl 2 páry koní.
Příspěvky ostatních si rád přečtu. Je jich tu hodně - svědčí to o tom, že koně a jejich zdraví není spoustě lidem lhostejné.
18. 04. 2012 | 14:05

heathrow napsal(a):

Pan Vydra je velmi pomýlený. Koně se samozřejmě kovat nemusí a možná to ani není nutné - zvláště u rekreačních. Pokud budete mít koně sportovního - dostihy, military, parkur, vytrvalost a jiné - tak kovat budete a někde přímo MUSÍTE jinak si nezazávodíte. Tedy v případě lidí jako pan Vydra a jiných co mají koně pro zábavu je nekování jenom v pořádku. Problém v případě p.Vydry je jeho způsob úpravy kopyta dle dr. Strasser. Kůň po ostrouhání nesmí kulhat a názor, že nevadí když při tom vyteče kapka krve, je naprosto zcestný. Ať si p.Vydra ostříhá nehty do krve a změní velmi rychle názor.
Názory autora o obrovském byznysu kovářů a o jejich téměř spiknutí proti koním tím, že nutí majitele stále kovat, stejně jako tvrzení, že podkovy krátí život koní, jsou dle mého nesmyslné, účelové a nepodložené. Pokud chce něco takového tvrdit, tak nechť do dokáže nějakou statistikou či výzkumem. Slušně řečeno, autor je také pomýlený.
Osobně jsem jezdil jak na kovaný tak bosých koních. A je v tom sakra rozdíl pokud nejedete na měku. Ve chvíli kdy s bosým koněm vjedete na cestu, kde jsou kamínky, tak bosý kůň je jak na jehlách. Ostatně, zkuste si to sami na sobě. Pozor! Tím netvrdím, že se musí kovat!
Jinak rozumný člověk si najde svou cestu jak ke koni přistupovat. Každý kůň je jiný a vyžaduje něco jiného. Tím chci říct, že metoda úpravy kopyt dle dr. Strasser naprostý nesmysl, protože upravovat kopyta jedním způsobem je naprostá blbost. To je jako-by se obuvníci rozhodli, že správná velikost bot je č.7 !
Ať Vám všem koně jdou a používejte selský rozum :)
19. 04. 2012 | 20:25

Milan Krejsa napsal(a):

Věci, které zde píšete, jsou velice zkreslené a záměrně, nebo z vaší nedostatečné informovanosti absolutně mimo realitu. Co se týká informací o věku koní žijích v přírodě a koní v péči člověka, jste buď čerpal od pana Vydry, nebo ze stránek nějakého pomateného ochranářského uskupení. Celý článek je id začátku do konce naprosto jalovým plkem, podporujícím trestnou činnost trápení zvířat. Je mi smutno z lidí jako jste Vy.
07. 08. 2012 | 15:06

Ivan napsal(a):

jaká plemena koní jsou přednostně vhodná pro práci v lese?
26. 11. 2012 | 20:48

Martina Ferkovska napsal(a):

Čtu si článek a nevěřím vlastním očím co to psalo za blba :)
"Podkovy výrazně krátí věk koní. Zatímco ve volné přírodě žijí koně v průměru 30 až 40 let, kovaní koně (mimochodem zejména kvůli problémům s pohybovým ústrojím) žijí v průměru osm!!! let, z toho dostihoví koně (výjimky samozřejmě existují) ještě méně." Takže naše 30-letá babička, která byla kována celý život, protože v dnešních podmínkách, by bez podkov lehla za měsíc, má být podle pisatele už 22 let pod drnem. Koně kovat pokud to podmínky vyžadují, pokud není nutné nekovat.
20. 12. 2012 | 14:59

Vendy... napsal(a):

Ano a proto tedy strouhejte své koně podle paní doktroky Strasser a koukejte se jak vaši koně pomalu chromnou, kulhají a na povrch tvrdší než písek nebo tráva z bolesti nemohou... myslim že radši koně okovu než je strouhat takhle. Pokud bez podkov, strouhat tak 1 do měsíce ...
11. 01. 2013 | 14:14

oponent Martiny Ferkovské napsal(a):

Naší babičce je už 87 a podkovy nikdy neměla.
14. 02. 2013 | 13:07

Cyanide napsal(a):

Vazeny pane autore, vynalez podkovy patri Keltum a sofistikovana sedla se trmeny nomadskym kulturam. Rimane dostali na prdel od Attily, prave diky tomu, ze oni tak daleko v jezdecke vybave nedospeli. Je pravdou, ze kopyta se udrzuji sama seslapavanim, ale i ti nomadi si vsimli, ze nekteri kone smajdaji, cimz to kopyto neni schozene pravidelne. Nepravidelna kopyta vedou ke spatnym postojum a posleze k poskozeni pohyboveho aparatu prilisnym namahanim slach. I oni tedy zrejme provadeli alespon korekce,roztrepeny okraj kopyta muze zpusobit neprijemne zraneni. Vas dalsi, z odpustenim blabol, ze podkovani krati konsky vek, je opravdu smesny. Mizerna prace kovare muze zpusobit vyse uvedene, ale prvotnim ucelem podkovy je chranit rohovinu.Dalsimi ciniteli pusobicimi na kvalitu rohoviny jsou: dedicnost,krmeni a kvalita podestylky ve staji. Nejlepsi je raselina, nejhorsi samotne piliny. Kun se muze dozit az padesati let, ale ne ve volne prirode. Vykonnostne je za zenitem uz kolem veku 15let starsi kone se pri mirnem rekreacnim zatizeni mohou uplatnit az do 25let, ale pak to s nim jde rychle z kopce. Jako u starych lidi dochazi k ubytku svalove tkane, boli klouby a zuby jsou zbrousene, ze kun je pak utracen, protoze nemuze zrat. Pricinu nizkeho veku koni jdoucich na porazku prumerne ve veku 12 let laskave hledejte v urazech, pretrenovani a popripade neadekvatnim zachazeni, ci trzni ekonomice. Podkovy se na zimu nesundavaji kvuli regeneraci, ale protoze kun neumi bruslit na naledi. Pri vlhkem snehu se tvori naslapy, ze kun po chvili chodi na snehovych chudach a je to tak na zlomeni nohy. Plaveni koni je cinnost, kdy kone koupete, aby nebyl spinavy, trenujete bez zatizeni pohyboveho aparatu nebo je soucasti rehabilitacnich cviceni po uraze. Kdyz u cloveka voda vysusuje pokozku, pusobi stejne i na kopyta kone.Co je to podkovarska lobby? Kvalitnich kovaru je stale jak safranu. Za meho mladi se rikalo, ze kazdy, kdo si cuchne ke kobylinci zacne byt naramne moudry. Nyni staci precist si Robertse, shlednout elfy v Panu prstenu, nejakou Strasser a jsem odbornik s vyhlidkou na Nobela. Jenze tak jednoduche to neni. Az ten Vas Vydra prejede alespon Huberta po podzimnim destiku, bez uzdecky, sedla a podkov, tak sezeru klavesnici. A vy se vice zemedelsky a historicky privzdelejte, abyste nepsal fantasy. Nebo jen zmente zanr.
15. 02. 2013 | 11:53

am napsal(a):

Cyanide: +1
19. 03. 2013 | 14:14

Lucie napsal(a):

Myslím si, že pokud se zvířata pohybují na přírodním povrchu, tak se kování zbytečné. Pokud se ovšem pohybují z větší části na tvrdém a pro ně nepřirozeném povrchu mělo by být na místě alespoň kování předních kopyt. Já osobně jezdím spíše ne měkkém povrchu, ale pokud chci jet ne vyjížďku, musím jít asi 500 metrů po silnici. Osobně si myslím, že pokud se na tvrdém povrchu pouze kluše nebo jede krokem, koně si zvyknou a kování není tolik nutné. Přece jenom, to není levná záležitost, když vezmete v úvahu, že kování 1 kopyta stojí kolem 1000 Kč a chovatel má třeba 10 koní...
21. 08. 2013 | 16:54

David napsal(a):

PLNĚ SOUHLASÍM S LUCIÍ!!! PŘESNĚ MÁ SLOVA.
24. 08. 2013 | 17:58

Sylva napsal(a):

Vy jste to vůbec nepochopil. Nikdo přece nemá nic proti koním naboso. Půlka koní v republice tak chodí. Nejsou to závodní koně, neopotřebovává se jim nadměrně rohovina, nemají ortopedické potíže, tak proč jin na nohy tlouct podkovy?
Celý spor se vede o to, že styl strouhání je pro koně týráním.
Není normální, aby se dospělí koně po výběhu povalovali, aby nevstali, když jsou v okolí cizí lidé, aby neustále kulhali. Ta zvířata jsou rezignovaná kvůli bolesti, kterou jim stání a chůze způsobují. Prohlédněte si, jak se chovají ve výběhu jiní koně, zajeďte si třeba do Slatiňan, Kladrub nebo jinam, abyste pochopil, jak se chová a pohybuje zdravé a spokojené zvíře a srovnejte to s videem z výběhu pana Vydry.
Až budete konečně schopen poznat na zvířeti rozdíl chování, pak napiště článek, ne takovýto polovičatý blábol.
10. 11. 2013 | 01:40

Milada S. napsal(a):

Autor článku ví pendrek. Věk koně? Nemá šajn. Je úžasné to sebevědomí se kterým tady píše o odborných věcech. Naše tříletá Emča ví víc. Jinak máme doma dva koně k rekreačnímu ježdějí ale celkem dost využívané. Shagya Araba 18 let- nikdy nekovanéného a 15 letého A1/1 po dostihové kariéře - kutý na všechny 4. Rozdíl v kopytech je velmi výrazný, plnokrevníka jsme zkoušeli i na boso ale prostě to nejde. Potřebuje podkovu i když po zpevněných cestách nejezdíme moc. Arábek je v pohodě. Bohužel na světě je hromada troubů, kteří vidí všechno jednoduše. Takové vzít, zout a každý den pěkně v tempu pohonit ze dvě hodinky po sypaných cestách. Však člověk se z botama taky nenarodil a proto myslím, že by vbrzku nadšeně přivítal každé toto proběhnutí na čerstvém povětří v přírodě.
02. 02. 2014 | 13:26

OtepkovaP napsal(a):

Maximálně souhlasím se závěrem článku - idea neokutých koní je přirozená a jakým způsobem si to každý dělá, je jeho věc. Všechno musí mít samozřejmě své meze.
23. 10. 2014 | 22:38

Pavel R. napsal(a):

Také chovám několik koní - dnes už ale po všech zkušenostech nekovu.

Okovat koně má smysl v analogických případech kdy si člověk bez zvláštní obuvi nevystačí - např ve sportu či i v těžké práci. My lidé si pak ale alespon na noc boty zouváme.
Kůn může být kován jen různě pevně a o tom se žel také málo ví. Někdy se lehké podkůvky nasazují jen na jeden dostih.

Všeobecně a hlavně dlouhodobě je to ale metoda pro růst kopyt škodlivá. Krátkodobě lze však okováním získat výkon - protože to třeba spíše neuklouzne, nebo se chodí převážně po tvrdém, zledovatělém... a to může být při kriterium rozhodující.

Biologicky je vztah organismu ke kování dán vyjma děr v rohovině i neviditelným ale dlouhodobě škodlivějším snížením pumpování živin do kopyta. To je totiž přirozeně částečně pružné a protkané kanálky.... Právě pohyb po rozmanitém podkladu co se týká navíc vlhkosti i tvrdosti s přiměřenou zátěží mu svědčí. Různá plemena pak mají i odlišné požadavky na optimum.

Vydra i autor mají proto dominantně pravdu a jen okrajové případy zdravotní nebo zmíněné sportovní či výrazné pracovní zátěže ospravedlnují používání podkov.
18. 11. 2014 | 08:04

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy