ČR páchá sebevraždu v přímém přenosu

22. 03. 2012 | 15:15
Přečteno 6763 krát
Je to zvláštní sitcom, který nám předvádí náš establishment. Příliš k smíchu to ale není. Předhánění se ve vzájemném trumfování. Kdo za co může? Kdo je větší pašák? Která vláda kradla více?

Která a proč se více zadlužila? Která ze stran má více kmotrů a záhadných donátorů? Média chrlí různé příběhy a kauzy. Jakoby se probouzel onen pověstný hlídací pes demokracie. Doposud totiž fungoval spíše jako domácí mazlíček. A za okny křičí nespokojený, a prý nerozumný, dav. Říkáme tomu všemu demokracie. Demokracie bez elit a bez hodnot.

Sledujeme stále se prohlubující úpadek zodpovědnosti, povrchnost a nestálost postojů, a z toho všeho pramenící logický úpadek autorit, či dokonce jejich totální absenci. To pochopitelně prohlubuje všeobecnou deziluzi. Političtí veteráni vzkazují různým rebelům a houfující se ulici – „ nechte nás odpovědně a protikorupčně vládnout, a když se Vám to nelíbí, tak nás musíte porazit ve volbách“. Cudně zamlčují ty stovky milionů korun ze státních příspěvků na svou činnost a další stovky milionů korun od různých tajemných mecenášů, s nimiž pak společně již dlouhá léta dojí stát. A platí to pochopitelně i o regionální a municipální úrovni. Můžeme to třeba nazývat rovnou politickou soutěží.

Hledáte li jádro korupce a trvalé deformace demokracie, pak jsou to právě parlamentní politické strany a jejich financování. Vše ostatní jsou již jen navazující produkty tohoto zvráceného a bohužel stále tolerovaného modelu. On už se pro ně pak najde způsob, jak přežít. Trocha demagogie, trocha mediálních ideologických jakoby šarvátek, trocha populismu, trocha vydíraní a zastrašování, atd. Na pomoc rádi přispěchají známí klauni z etnertainmentového businessu, internetoví glosátoři a kamarádi s neomezenými finančními zdroji na nové variace „lákavého“ obalu již dávno prošlého zboží. A pro jistotu si tu ČR uzavřeme před Evropou, aby k nám nikdo neimportoval tu jejich hloupou krizi. Hlavně klídek, nějaký ten „smrádeček“ se přeci snese. Snad nechcete, aby Vám vládl nějaký český Hugo Chavez? Tak držte ústa a krok. To přeci znáte, anebo jste již zapomněli?

Na Islandu nyní vrcholí soudní proces s bývalým premiérem Geirem Haardem. Islanďané zjišťují, že jim vládla vláda jen jaksi formálně. Ve skutečnosti to byly banky a finanční skupiny. Potíž však byla v tom, že bohatství nevytvářely, nýbrž vysávaly. Přispěly tak k zásadní nestabilitě finančního prostředí a alarmujícím disproporcím společnosti. A pak se ucho utrhlo. Přidejte si k tomu náš dvacetiletý posttotalitní experiment, opírající se o tzv. státní kapitalismus těch „správných“ kluků, co spolu mluví, jejichž kořeny sahají ke kdysi úspěšným vekslákům a všemocným estébákům. Koukněte se z okna a třeba i do novin. To co vidíte, to je ČR v r. 2012. Ptáte se na návod, jak z toho ven?

Profesionalita, mravnost, dodržování a vymáhaní pravidel, důsledný audit uplynulého období, vzdělání, kontakt se světem, důraz na sociální oblast, nový daňový systém, posílení přímé demokracie, definice rozumné podoby státní správy, majetková přiznání, dohledání výnosů z nekalých a podvodných obchodů na úkor státu, konec daňových rájů, konec anonymních akciovek a konec selektivní demokracie pro vyvolené. Ostatní si doplňte sami.

Sklízíme trpké plody naší dlouhodobé netečnosti a lhostejnosti. Hurá revoluce ovšem není řešením, dokonce může být vodou na jejich mlýn. Výsledkem by pak mohlo být pouhé prohození figurek v parlamentu. Parlamentní pozice i opozice tvoří jeden svět a sází na osvědčený trik s volbou menšího zla. Samotná negace bez reálné vize, akceptovatelných osobností a programu nestačí. Může však alespoň uvolnit páru z hrnce a poněkud zneklidnit současný mocenský kartel. Ano, důkladný jarní úklid je potřeba, neboť může přispět k bourání zdí všeobecného nezájmu a rezignace.

Zvykli jsme si kupodivu i na to, že měl prý jeden státní manažer v jednom státním monopolu např. v r. 2010 souhrnnou roční oficiální odměnu za svou náročnou práci skoro 1 mld. Kč (tisíc milionů!) a to hlavně díky tzv. motivačnímu programu. A nikoho ani nenapadlo se zeptat, zda li to náhodou nebyl klasický insider trading, což je v jiných zemích „hrdelní zločin“. A to zvláště u státní firmy.

Excesy se staly normou. Čemu se tedy vlastně nyní divíme? Anebo jsme již zapomněli na předražené armádní zakázky, tzv. transformační ztráty, podivně drahé a při tom nekvalitní železniční koridory a dálnice atd. Pak se nedivme, že například peníze na rezervním důchodovém účtu chybí. Proč asi? Všichni si žili nad poměry a způsobili tím dnešní tíživou situaci? Skutečně za všechny naše potíže mohou současné trable eura? Anebo to budeme vše svalovat ještě dalších 100 let na osudové dědictví totality? Opravdu si to myslíte? Správa země zvané ČR se drolí a řítí se podivným samospádem. Kam vlastně? Čím méně je naděje, tím více je strachu z budoucnosti.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Sladký napsal(a):

Pane Havlíku, jste nepřítel demokracie a navíc levicový fanatik
22. 03. 2012 | 15:34

Botičky od Diora napsal(a):

A Sladký je asi co? Pravicový fanatik a nepřítel socialismu.

Nejste Pane Havlíku.

Máte pravdu. Je přeci do nebe volající, když má někdo příjmy miliardové a nehodlá se podělit s méně šťastnými. Pan Roman sice studovanej je, má možná vysokou odpovědnost, ale my zase umíme házet lopatou a vytírat. To je taky důležitá práce a přesto neni miliardou ohodnocena jako ta manažerská. Oni si můžou cpát pupky kaviárem a pít nejdražší vína, vozit zadky v limuzýnách, bydlet v palácích a jezdit se rekreovat na kanáry sejšely a do dolomitů. Jak k tomu příjdem my? Nám musí stačit šunka, chleba a plazmová telka. A dovolená v krkonoších nebo na slapech v létě. Je poviností boháčů nám taky zajistit nějakej ten standart ne?
22. 03. 2012 | 15:41

sorry napsal(a):

Zatím je to ještě tvorba,ještě ne jugoslávská mela.Tvorba tržní společnosti,do níž každý se montuje jinak,po svém,celkově s mnoha problémy,bilančně v potížích,málo progresívní.Pravidla? To je co -EU,naše psaná? Tichá? Výběr pravidel? Kdo dbal a dbá je dodržovat? Víme jedno jistě:zisk zde není co vyrobíš,ale co Ti přiklepnou.Kdo přiklepne? Tamti,tito,ti a ti.Kdo jsou ti a ti co vzali na sebe práva přiklepnout plat přes milion měsíčně? Jakým právem? Z koho práce a zisků?Část lidí je nucena pracovat a často za nízký plat a část lidí má možnost si i bez práce brát kolik chce,diktovat si potřebné peníze pro sebe.Občas osvěžíme vzdoušek hesly demonstrací,dobře to vypadá.Pochopitelně v takovém bezuzdném systému chybí průběžná kontrola vztahu vytvořené hodnoty a spotřebovaného finančního ekvivalentu.Leda na konci roku.Podle mého názoru lidé jako Klaus a Zeman kdysi si řekli to bychom stejně nezvládli.Staly se z nich pouze podpisové tužky.Jenže po celá tisíciletí až do jejich doby se muselo až ke špičkám makat,včetně nich,i když účty a kontrola jsou dřina.Flákači z ČSAV,ti dva bezstarostní pacholci zničili beztrestně národ.Lenost-poduška všech hříchů.Naučili jí i ty po sobě.Je to generace neužitečných politiků.
22. 03. 2012 | 15:53

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

„Inside Job – Islandská revoluce
Islandský dokumentarista Helgi Felixson ukázal světu, jak vznikla krize a co nás ještě čeká. Je to časovaná bomba, která zatím jenom upustila páru:“
video (dabing) zde: (film trochu níže)
http://pravdu.cz/revoluce/islandska-revoluce-take-jste-o-ni-neslyseli
22. 03. 2012 | 16:03

dalimír napsal(a):

Pane Havlík on ji ho tam navlík ? Hlavně se nenechte buzerovat od zdejších pravičáckých skopových hlav ! Sláva Islandské revoluci ! Eskymáci mají více cti a odvahy v těle jako my zde v česku ! Dl.
22. 03. 2012 | 16:15

PK napsal(a):

Svatá pravda pane Botičko od Diora
22. 03. 2012 | 16:22

Buwol napsal(a):

Čemu se divíme?! Státy se přece udržují těmi principy, kterými vznikaly! A co to bylo v tom roce 1989, kdo to byl ten havel aspol.?! Samí nedovzdělaní vožralové, kurevníci, magoři, veksláci a podvodníci! No a stále to prostě pokračuje! A ten havel, po kterém chtějí pojmenovat letiště, aby mlžili a odváděli pozornost, byl největší omyl v čs. dějinách, takový škleb historie na Čechy! Viz to omlouvání se sudeťákům a dehonestování všeho českého, viz takové šílenosti, jako byla první jeho cesta do německa a do mnichova, zrušení zbrojní výroby na Slovensku, následné zničení Československa atd.atd. .. člověk by brečel, když si na ty hlouposti vzpomene .. a to, co se děje dnes je toho jenom důsledkem! Havel je, resp. byl, hrobařem všeho českého! Když si člověk představí ty generace našich předchůdců a jejich usilování: obrozenci, odbojáři aspol. a pak přijde prokouřenej vožrala, kterej jezdil po chodbách Hradu na koloběžce a všechno to zničí svejma nedovzdělanejma blbejma, rádoby filosofickejma kecama, falešným mentorováním a vůbec fantasmagoriema všeho druhu, jako bylo humanitární bombardování .. tak je to strašné .. strašné a vrcholně ostudné! Jak se nám asi musí smát jenom ti sudeťáci v tom německu ..
22. 03. 2012 | 16:42

donal napsal(a):

jen jsem zvedav kdy nakluše ta placená špína sup,yosif a pod na obhajobu a překroucení všeho co bylo v článku
22. 03. 2012 | 16:42

Gustáv Kočí napsal(a):

donal:
"na obhajobu a překroucení všeho..."
:D
Tak jim to nedělejte tak jednoduché;)
22. 03. 2012 | 16:48

donal napsal(a):

Gustáv

???
22. 03. 2012 | 16:53

undo napsal(a):

Realismus je v tom,do jaké míry je pravdivá běžná představa laiků ne-ekonomů,že zde po roce 1990 probíhala divoká privatizace,jíž v principu nebylo možno ani řídit ani kontrolovat,natož účetně zachytit.Tedy alibi.Které potvrdil předem tehdy i ministr vnitra W.Komárek v televizi,který nabádal k pomalejšímu tempu a poté odstoupil.Není rovněž pravdou,že v roce 1989 zde ještě byl socialismus padesátých let,kdy se účtoval na jednom ministerstvu každý šroubek v celé republice.
Ale jisté je,že ministerské struktury fungovaly dál,které byly v obraze:premiér,ministři,náměstci,vedoucí odborů...Co jim tedy bránilo,aby poměrně snadno z výkazů jako předtím každoročně viděli,kterými dírami utíkají peníze nejvíce a hned je ucpávali? Při prodeji majetku státu do soukromých rukou,předpokládám stát znal minimálně to kolik fabrika je schopna dávat státu ročně ,za deset,dvacet let a prodal ji za obnos tomu odpovídající.Pak je zcela nepochopitelné jak mohl místo privatizačního zisku se objevit dluh v bilionech.Leda,že to byla krádež nebo tam snad spali nebo to dali za babku nebo zadarmo.Jediné co se nedalo odhadnout byly zisky z daní privatizovaných fabrik,jak si povedou bez poručníkování státu.Jestliže ony selhaly,pak je vidět,že privatizace byla chybou.Ale i tak byse do nějaké doby měly účty předložit někam všechny a projít experty.
22. 03. 2012 | 17:03

Vilma napsal(a):

Undo, vám snad teprve až teď došlo že hlavní formou privatizace bylo ROZKRADENÍ. Za pár úplatků pro poslance jsme prostě celý ten průmysl nechali zmizet. Už 22 let se neumíme uživit, první roky byly ještě maskovány těmi hanebnými a nepatrnými přínosy z prodeje fabrik, od roku 2003 už jen čistý život na dluh, neustéle se zvyšující.
Jestli jste cinkal klíči a chtěl to, pomoz vám pánbůh
22. 03. 2012 | 17:26

Joe Ratata napsal(a):

Obzvláště motivační pro lidi co se živí prací je,že se "vláda" vzácně shodne,že 8000 hrubého je dost a že více nelze a pak premiér dá asistentce měsíční odměnu navíc k velice slušnému platu,ve výši ročního platu kvalifikovaného dělníka.
Ne 3 nebo 5 tisíc,ale rovnou 190 tisíc.
Prý dřela jako kůň a někdy i po pracovní době kafe uvařila!
Hlavní starost měl ovšem o to,kdo to vynesl!

Jaké odměny asi museli dostat ti,kdo v mrazu,ve vodě a v bahně opravovali prasklé vodovodní řady a to i třeba v noci,aby tisícům lidí zase tekla voda.
Porovnám-li tyto výkony a jejich užitečnost,pak ti opraváři museli dostat odměny v řádu milionů.
22. 03. 2012 | 17:29

site napsal(a):

pane havlíku,
nedivte se nezbytnému prosím. všechno přece nějak graduje a roste, zdokonaluje se a dorůstá ke svému konci. stejně tak vlastnosti zdejších zástupců lidu, včele s velkým šouralem. doufal jste snad, že "Homolka" když mu projde jedna levárna tak na druhou už nepůjde? půjde, a vždycky tu další vylepší.
to je v kostce budoucnost této země. ale nebojme se, sice nás bude mít Němec a pod. za exóty, ale dycinky najdem nějakýho berlusconiho, kterej nás pozve, budeme-li náležitě ztopořeni, takže...?

na zdar!
22. 03. 2012 | 17:33

Xaver napsal(a):

Kdyby politici za špatné výsledky měli osobní zodpovědnost (myslím skutečnou, ne tu politickou),tak by množství špatných výsledků kleslo.
Ale to bychom pak neměli žádné politiky. Za takových podmínek by to žádný z těch stávajících dělat nešel.
22. 03. 2012 | 17:44

Karel Mueller napsal(a):

Pane Havlík,

velmi se obávám, že se mýlíte. Tento stát ji nepáchá, už ji spáchal, resp. český národ ji spáchal též. Jak se to v průběhu 20 let molo stát, to vyhodnotí historici. Nikoliv čeští.
22. 03. 2012 | 17:44

Sladký napsal(a):

Rok 1968,Pražské jaro, socialismus s lidskou tváří.to byla nejslavnější doba Československa i Česka.Dnešek? to je doba Temna.
22. 03. 2012 | 18:06

Buwol napsal(a):

.. a co se týče té sebevraždy čs. národa, tak ten jí už spáchal pod vlivem či přímo pod vedením havla, viz výše .. teď už probíhá jenom jeho agónie ..
22. 03. 2012 | 18:25

Loajalní obcan napsal(a):

Pane Havlíku, máte naprostou pravdu.
22. 03. 2012 | 18:31

ujo napsal(a):

Nick Botičky od Diora ,současně kočí, Kuchař, dříve Rumcajs (taky Forrest)
se tu stylisuje do různých rolí.
Vždycky vtipně.
Jen přemýšlím co ho k jeho aktivitám vede.
Vždyť krade čas sám sobě, svému podnikání.
Touha dokázat, že ti pravicoví voliči jsou ti vzdělaní, čestní, odpovědní?
Ocení to kromě Supa někdo?
22. 03. 2012 | 18:37

VFISCHER napsal(a):

ŽVANDY STREJCE DANDY ! ! !
O tom, že existence lidské smečky na planetě je trvale poznamenaná řežbou o moc, majetek a prachy, že chamtivost a arogance moci nemá hranice a je vždy krvavá nás, Havlíku, nemusíte školit! Vy už si tak jako tak nevrznete, tak si odpusťte svá rétorická cvičení - máte málo napodnikáno, nahrabáno, našmeleno, nalobováno ??? Ješte musíte exhibovat své žvásty ??
22. 03. 2012 | 18:39

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Pane Havlíku, jestlipak jste alespoň v duchu zkusil sestavit stínový kabinet. Velmi bych uvítal, kdybyste zde uvedl alespoň 10 jmen, kterýn by se dalo věřit, že by byli ochotni začít s nápravou zdejšího kocourkova.
22. 03. 2012 | 18:58

gin napsal(a):

V těchto dnech je diskuse ve společnosti citelně ostřejší.Trojkoalice drží převahu v parlamentu pevně,ale zdá se,že veřejné mínění mimoparlamentní už více podléhá názorům trojbloku-odbory,ČSSD a občanské iniciativy.Zatím je to spíše patová situace.Pokud napětí poroste,bude možná jako v roce 1989 rozhodovat ulice.Pravděpodobně už ne s bývalými táborovými řečníky a také živelněji.Pokud ODS neustoupí aspoň částečně opozici,tak to může být mela.
22. 03. 2012 | 19:40

exdiskutér napsal(a):

Pane Havlík vedle. Proč to všechno až po úterním hlasování? Proč Kmenta čekal do 0.03 h 21.3. s chcípákem Bémem a tim pinglem, když hodinu předtím se hlasovalo o důvěře, proč Dobeš najednou ve středu hází ručník, v úterý jako co, Vy tady dneska obviňujete všechny, no tak jo. Kdo tady dvacet let prudí a krade? Babiš hodil ne ručník ale vosušku, nemá na to. Do sebe chlapi, do sebe. Lidi před tejdnem řvali nadšenim, bude to špatný.
22. 03. 2012 | 19:53

rejpal napsal(a):

exdiskutér
Snad nevěříte tomu, že by se našel jediný poslanec, který by po zjištění toho, co většina lidí stejně tušila, zvedl ruku proti vládě.
Pokud jde o Dobeše, ten to zabalil teď nejspíš proto, že se vyskytla chlapská záminka. Nejspíš mu to pár skalních i uvěřilo.
22. 03. 2012 | 20:01

ostuda se vším všude napsal(a):

No, ostuda českých šikovných ručiček. Ty makat jakživ nebudou. Krást, to ano a čím déle, tím lépe. Tak se drží u koryta svýma drábkama a kradou, tuneluji, korupcuji, létají na zlatých padákech, přesměrovávají a dělat poctivou práci ne a ne. Kam se hrabou zlatí komunisté! Dnešní vypatlanej čecháček jim ukáže, jak se má žít a užívat. Kdy už si konečne nabije držku?
22. 03. 2012 | 20:02

David napsal(a):

Pěkně napsané!

Naprostý souhlas!

Demokracie bez elit a bez hodnot. Mafiánský kapitalismus, který přímo neuvěřitelně dojí stát.

Jen drobná poznámka.

Náš stát se stal laboratoří šíleného chemika!

Šílený chemik

bez seriózních

analýz

diktuje ministrům kolik miliard mají vyškrtat. Nikdo, až na ministra Dobeše, se mu nesnaží klást účinný odpor. Všichni jen, jako tupé ovce, hledíme, jak nám šílený chemik ordinuje smrtící koktejl. Jeho strašení a následné tupé škrty nás ženou do šílené krize – přímo rozvrat státu. Nejen Policie bude ochromena.

Už teď sklízíme trpké plody naší dlouhodobé netečnosti a lhostejnosti, když už se začíná vyplácet jezdit na nákupy do Německa a Polska.

Proto je třeba 21.dubna si udělat pěkný výlet do Prahy a pak za pět minut dvanáct uspořádat pořádnou demonstraci.

Nejlepším řešením by pak byla demise vlády a na podzim předčasné parlamentní volby.

Už toho všeho bylo dost!

Je to jasné!

Už není na co čekat!
22. 03. 2012 | 20:04

Kresta napsal(a):

Petře Havlíku je to dobrý příspěvek, byť mnozí říkají a vždy budou říkat něco jiného jen proto,že jim zrovna tento stav vyhovuje, resp. nečekejme, že oni jsou ochotni "odejít od žlabu" sami, či dokonce přiznat - ano, já se mám z toho současného svinčíku dobře.
Takových a podobných příspěvků - šťouchů je našim lidem potřeba jako kyslíku.
Pánové Nečas, Kalousek, Drábek a další vůbec nepochopili situaci a v podstatě se dále vysmívají národu. Dobře vědí, že hlasů a návrhů na skutečně objektivně potřebná a veřejnosti akceptovatelná řešení změn bylo vysloveno odevšad (od skutečných odborníků např. NERV, odborářů, různých občanských iniciativ a pod.) už víc než dost, jenže oni nejsou ochotni nic akceptovat, budou stále omílat tu svou v zájmu svém a jejich partají, spojených s tzv. lobbisty (ve skutečnosti s rozkrádači a tuneláři). Takže pokud si chtějí dál dělat z národa legraci a ždímat ho co se dá, tak národ říká (bez ohledu na to, kolik lidí přišlo v minulých dnech na které náměstí), že jejich legrace skončila a že s nimi a pod nimi žádná skutečná náprava věcí věřejných nenastane a že je národ vypískává z hřiště ven. Náš národ totiž není hloupý (jak se často někteří z diskutérů snaží podsouvat, jakoby zrovna oni byli ti Komenští) a veskrze ví, že ta jeho drtivá část, nic nazašantročila, nerozkradla a že určitě se dá najít a najde takový způsob nápravy, který bude ochoten přijmout, jenže už bez všech těchto profláknutých lidí a že je dost moudrých, schopných, čestných, kteří jsou schopni tuto zemi spravovat a vést lépe.
22. 03. 2012 | 20:10

Botičky od Diora napsal(a):

ujo, jak mě můžete vůbec srovnávat s pravičákama?
22. 03. 2012 | 20:33

Sladký napsal(a):

Nespokojení, vstupte do ČSSD a udělejte z ní sílu, schopnou vyčistit Augiášův chlív, jímž se stala naše republika.
22. 03. 2012 | 20:39

Sladký napsal(a):

Botičky- srovnávají tě s pravičákama, protože se jim ve spoustě věcí hrozně podobáš.
22. 03. 2012 | 20:41

Petr B. napsal(a):

Nebyl náhodou pan Havlík u těch zločinců, které tak nemilosrdně kritizuje, mužem č. 2, tzn. hned po Klausovi?
22. 03. 2012 | 20:42

schlimbach napsal(a):

pokud se někdo domnívá, že stačí prohodit figurky u lizu, velmi se plete - je třeba změnit nastavení systému a to se samo neudělá, je třeba tomu věnovat nejen čas a energii, ale také se dokázat změnit každý z nás - řešením je občanská společnost, průběžný volební systém, odvolatelnost politiků a eliminace dominance politických stran, absolutní odpovědnost každého za svoji volbu - www.ekonomickareforma.cz
22. 03. 2012 | 20:46

Botičky od Diora napsal(a):

pane Sladký, Jak se jim mohu podobat? Nemám ani vysokou školu ani dobrou práci ani nejsem krasný, svalnatý. To vy jiste jste, už váš první příspěvek to ukazuje jakej jste borec. Typická pravičák, nepřítel socialismu
22. 03. 2012 | 20:49

Sladký napsal(a):

Schlimbach- moc rád vás vidím, Vaše myšlenky jsou pozoruhodné, převratné, máte nějaké myšlenkové předchůdce, souputníky či následovníky v jiných zemích? Mám za to, že šance, že Vaše myšlenky se prosadí by se zmnohonásobila.
22. 03. 2012 | 20:53

Sladký napsal(a):

Voliči ODS, jestliže ČSSD je stejná, jako ODS, co vám brání ji volit?
22. 03. 2012 | 20:56

Pacák napsal(a):

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):
Pane Havlíku, jestlipak jste alespoň v duchu zkusil sestavit stínový kabinet. Velmi bych uvítal, kdybyste zde uvedl alespoň 10 jmen, kterýn by se dalo věřit, že by byli ochotni začít s nápravou zdejšího kocourkova.

Nestaší čekat a doufat v deset mesiášů. Musíme i my. Tisíce malých kladívek, které budou zezdola bušit do této prokleté vlády.
22. 03. 2012 | 20:57

schlimbach napsal(a):

Sladký
už i v zahraničí jsou následovníci a brzy začne naplno pracovat Občanský sněm :)
22. 03. 2012 | 20:58

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Pacák
To se předpokládá, ale někdo to musí zaštítit svou autoritou a důvěryhodností. Já jen sondoval, jestli má pan Havlík představu, s kým by do toho šel. Příliš často jsem pozoroval u demokratických politiků rozhádanost a sebestřednost, která to nakonec pokazila. V tom mají echt-levičáci výhodu, shodnou se na vůdci a za tím jdou hlava nehlava.
22. 03. 2012 | 21:12

jíra napsal(a):

Pane Havlíku, máte pravdu v tom, že revoluce pro revoluci je pouze výměna míst vrabčáků na plotě, když někdo tleskne. Teď jde o to, co s tím, jak to zvládat smysluplně. Najít tedy nejdřív společného jmenovatele, princip.

Zajímavý pohled na věc má Stéphan Hessel. Uvědomil si, že už nežijeme v demokracii. Nýbrž v ideologii. V ideologii volného trhu. Volá: Rozhořčete se. ČT tyto otázky už také začínají zajímat:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/exkluzivne-na-ct24/osobnosti-na-ct24/169214-uz-nezijeme-v-demokracii-rika-stephan-hessel/

Zkusím udělat takový svůj malý přehled hlavních aspektů, rozvést ten princip.

1/ Ti chamtiví, nekompetentní drzí, násilní ani nemravní své tendence nijak neomezují. Kapři si rybník nevypustí. To jsem jen tak stručně vystihl obsah tohoto článku. Například přes noc cena vajec klidně vyrostla i na trojnásobek. "No, víte ono se to jaksi nějak stalo", jako bych slyšel ty finanční magnáty z Islandu před soudem. Copak vejce, co bude ale dál?

2/ jedna věc je to zlo, ale to není hlavní porblém. Problém je nefungující demokracie obalamucená ideologiemi. U nás bohužel zlo lidi stále ještě moc nezajímá, což je daleko horší věc, jak neustále opakoval pozorný občan Havel. Už by nás to konečně zajímat mělo. Lidi si na to už zase zvykli? Jsou už zase vězni svého vědomí, svědomí nebo už i nevědomí?

3/ Ti slabší netuší nic o dobrém potenciálu svých schopností. Že když se v určité pro ně smysluplné oblasti budou víc smysluplně snažit, že to nakonec dobře zvládnout taky. Naučit se číst a psát zvládají i romské děti - ale spíš v zahraničí, kde vědí, jak na to jít. Potřebují tomu věnovat ve škole víc hodin.

4/ Odpor proti tomu a demokratický střed, který by to vyrovnával přirozeně, jsou zatím naprosto roztříštěné. Už dlouho je tu spousta pidistraniček a na nic. Je dost luxus středových politiků, že se tak chovají, když se tu děje, co se tu děje. pak není divu, že voliči v zoufalství sází na další a další pochybné projekty, ať s těmi samými či úplně mladými a novými politiky.

5/ Lidé se probouzejí stále ke své svébytnosti, což o to. Jenže jde to po etapách. Když si začnou věřit, ještě třeba spoustu věcí neznají a nechají se snadno balamutit, napálit. Od neserózních firem a obchodníků i od politiků. Bohužel právě tito lidé si často ani nenechají poradit. Někde se to ale ve společnosti musí projevit. Když není trh kvalifikovaný, odolný, emancipovaný, ceny rostou příliš rychle. Tedy vzniká inflace.

6/ Kdo z toho vypadne, má potíže. Zhruba 80% lidí má hlouběji do kapsy. Naopak kdo umí balamutit, má se královsky dobře. Někde mezi tím je střední třída, ale ta všude v průměru postupně chudne, neboť právě na ni je vyvíjen velký tlak to kompenzovat, aby ještě nevznikaly sociální bouře. Chléb a hry, přece.

7/ Když se bortí klasické životní sny, roste počet lidí závislých na drogách. Nějak si přivodit sny náhradní, nebo se jen zpít do němoty. Pochopitelně lidmi jsou bohatí i chudí, mladí i starší, takže si to nevybírá vrstvy obyvatel. Rozdíl je jen v ceně těch náhražek snů.

8/ Tohle není normální. Takhle jednosměrně zaměřená společnost je jako ty žáby zahřívané až k uvaření se. Vesměs snadno rostou negativní tendence: vedle inflace nezvladatelné zadlužení, faktická nezaměstnanost, pracovní a kvalifikační nároky na lidi, počty lidí u psychiatrů... Naopak klesá hodnota měn, kvalita zboží, vzájemná důvěra...

9/ Když se neřeší příčiny, neznamená to, že neroste ve společnosti napětí. To snadno vede ke xenofobii, vybíjení se vztekem na nějakých obětních beráncích. Nakonec se může stát všechno. Viz třeba film Kobylky. Nebo válka kvůli fotbalovému utkání.

10/ Dokud s tím nezačneme společně srozuměně něco smysluplného aktivně podnikat, těžko se něco změní. Vize lidí s novou nadějí mohou vznikat jen při aktivitě, za pohybu. Teprve pak lze kompenzovat různé jednostranné tendence lepším vyladěním demokracie.

Hezký den.
22. 03. 2012 | 21:27

sedlak napsal(a):

mě už to dělení na pravici a levici fakt nebere, proč si tady lidi mají vzájemně nadávat, kdo krade víc a kdo míň, kdo zadlužuje víc nebo míň, taky by bylo celkem zajímavé, kdo je kdo na diskuzích, kdo je jen nasr... občan a kdo usměrňovatel a pozorovatel veřejného mínění,. zloděj je prostě zloděj, nehrejme si na to, že ten "náš" krade míň, krade tak je zloděj taky, obyčejný lidi tyhle "hrátky" už nebaví, už několik let se lidi vyjadřují, že volí menší zlo, která média se vážně a dlouhodobě zabývají financováním politických stran? Voláme po morálních autoritách, jenže kdo se tím zabývá, kdy jsem naposledy četl něco pozitivního, už si ani nevzpomenu, příjde mi to jako černá politická kronika ;-(
22. 03. 2012 | 21:48

ujo napsal(a):

Botičky:
Nemáte dobrou práci? Nejste vy zaměstnány u nějakého Kuchaře?
Když se necháte zaměstnat u pravičáka tak se pak nedivte.
22. 03. 2012 | 21:52

siven napsal(a):

Konečně se našel někdo, kdo mi dnes zvednul náladu: Prý že Martin Roman má odpovědnost! :))))))))))))

Aby byly kapsy tolika kamarádů pěkně nadité, to je věru zodpovědnost jako krám! Za tolik bezesných nocí kvůli takové zodpovědnosti je i miliarda denně málo!!!
22. 03. 2012 | 21:54

rejpal napsal(a):

siven
Mně zvedlo náladu sledování Událostí a komentářů. Je povznášející slyšet, že ty 2,5 miliardy ve školství se škrtnout dají, i když stejní lidé souhlasí, že školství je podfinancované a vzdělání je stále priorita. Kde se škrtat bude, to se neví. Je povznášející sledovat, že na nejlepšího ministra školství už se sype kritika z vlastních řad, ačkoli ještě neopustil úřad (i když se zatím jen říká, že chyby SE udělaly). Že VV budou analyzovat, zda ušetřit takové peníze lze, ale předem vědí, že se škrty se už nic dělat nebude, protože ministři VV zvedli ruku. Už se ví, že státní maturity jsou nehorázně drahé, ale ještě včera se to nevědělo. Tohle amatérství a absolutní bezradnost se už vůbec nedá brát vážně. Abychom ještě nakonec na Dobeše nevzpomínali jako na světlou kapitolu resortu v éře reformní vlády.
22. 03. 2012 | 22:36

sedlak napsal(a):

rejpal, a vy myslíte, že to je amatértsví a absolutní bezradnost, já bych to ani netvrdil, možná jsem naivní, ale myslím, že tady hoří někomu koudel u zadele, a že se tu začíná víc práskat a z toho vypplývají záchranné reakce komiků, oni ani detektivové z ABL si nemůžou být jistí loajalitou, i když vyhrožují, mediální hrátky jsou mediální hrátky, potřebují, aby se zapsali do historie co možná nejlépe a hrají o "lepší" obraz na veřejnosti, takové tragikomické zběsilé "Faunovo pozdní odpoledne" bych tipoval
22. 03. 2012 | 22:50

rejpal napsal(a):

sedlak
Tady v tomto případě bych vsadil na amatérskou fušeřinu. Šlo o zcela konkrétní věci. Mazaný darebák by se na vystoupení v televizi připravil a aspoň trochu by argumentoval. Byl tam i senátor za ČSSD Chládek (nikdy jsem to jméno neslyšel), byl věcný a argumentoval konkrétně.
V obecné poloze bych souhlasil - ztrácejí půdu pod nohama, nevěří sobě, nevěří kolegům, nevěří partnerským stranám. Je to tristní pohled. Je to jako kdyby čekali na deux ex machina, který spadne z nebe a vyřeší vše.
A do toho ještě ty proklaté Bémovy odposlechy, protože to je opravdu velký malér. Premiér sice souhlasí s vyšetřováním, ale vždyť Bém je jen poslancem, tak o co go. Pučisté došli, kde budou hledat viníky?
Kdybych nebyl optimista, asi bych tvrdil, že horší už to být nemůže. Ale může.
22. 03. 2012 | 23:07

jíra napsal(a):

sedlák
Všimnul jste si toho zhodnocení situace Stéphanem Hesselem, že to všechno má mnohem hlubší a vážnější příčiny v principu jako takovém, totiž ty, že tu vlastně žádná demokracie už není? Dával jsem tu pro všechny případy odkaz.
22. 03. 2012 | 23:19

pepa novák napsal(a):

Pane Havlíku,

A nějaké řešení by nebylo???

Co takhle vyzvat lid k návrhům a postupu tak, aby se "česká zločinná parta" ustřihla od penězovodů, řádně jsme je potrestaly a zabavili výnosy ze zločinu=os.majetky i příbuzných!

A Harmonogram předpokládaných akcí a činů, které povedou k definovanému cíli!
22. 03. 2012 | 23:23

sedlak napsal(a):

rejpal, Bém se uklidil do sněmovny kvůli imunitě (už moc ležel v žaludku, média přetřásala Béma od půlmegových hodinek, přes horolezecké dovolené až po open card a tunel Blanku a lidi se chytali a nadávali o 106 na Béma, ODS musela tušit, že Bém už není průchodný minimálně v Praze), pamatujete na medializaci "kroužkování" před volbama, dávno před volbama uniklo, že Topolánek se o veverkách vyjádřil, že to je jenom mediální podfuk kovaného jádra pražské ODS, Johna nastrčili pro diváky NOVA, kdo by se nepokochal tou příšernou dramatickou dikcí Na vlastní oči (či jak se to jmenoval) ten "investigativní" pořad, marné přemarné bylo, že třeba takový Neviditelný pes už tehdy upozorňoval, na "kluky od Myšáka", řada lidí psala na netech, že John byl přisátý na VZP, také pravděpodobně upečené díky klukům od Myšáka ("bohulibá" éra protidrogových přednášek Béma v kině Blaník, kde se slejzali ČSSD (třeba Březina), pražská ODS, Musálková z VZP, John a pražský veksláci s koupenýma titulama JUDr, kteří podmázávali jak nalevo, tak napravo - chutná podívaná ;-(, veverky byli původně jen taková srandaparta na lokální úrovni, ale měli teoložku Kačenku, která hořela láskou k (penězům) k Vítkovi, ale jinak je to navenek spořádaný, milující a starostlivý mladý pár, Vítek, ale moc pro rodinu nehoří, hoří pro něco jiného, prý má křeslo otočené směrem k hradu a toužebně tam hledí, nevím, neznám, ale jisté indicie touhy k hradu už ukázal, jenže to nelze ukočírovat všechno, a je nutné mít nějaké páky, jsou jiné lepší než vydírací materiály? kdo ví, v Praze se už dávno šuškalo, že veverky (ABL) mají zálusk na MŠMT (třeba kvůli VŠ, zároveň jak úžasné přidat učitelům, hnedle mám zastánce po celé republice, no neberte to)....asi se shlédli v socanckém internetu do škol, to taky zasypalo a dnes je ticho po pěšině.co by měl ale opravdu zajímalo, proč ta "stejná lajna" Klaus a Bárta a nejlepší ministr školství...jinak Dobeš je šm... na entou ;-(
22. 03. 2012 | 23:33

rejpal napsal(a):

sedlak
Pěkně jste tu stoku popsal. Ale kromě toho všeho je spousta z nich amatérských neumětelů. I proto různé věci praskají víc než dřív. A také proto, že ač založeny jako rezervy ODS, začaly obě strany žít samostatným životem a mít své vlastní ambice.
22. 03. 2012 | 23:39

sedlak napsal(a):

jíra, díky, systém, který tu máme podle mne demokracie není, i když nevím jak skutečná demokracie vlastně má vypadat, dáváme nálepky zprava zleva, s lehkostí házíme slovy jako socialismus, kapitalismus a mnozí z nás si ani neumí obsah slov představit (sahám do své duše, nemusí nutně platit i na ostatní), mnohokrát to tu v poslední době zaznělo, "není ekonomických krizí, jsou jenom krize morální" a to myslím, je hluboká pravda... jsme krmení tím, že pravice je maková a levice povidlová, jsme manipulováni jako dav, jak na tenise čumět za míčkem jak lítá sem tam sem tam ;-( .......zkrátka "kdo neskáče není Čech" smutná podívaná jak skáčeme na povel ;-(
22. 03. 2012 | 23:49

sedlak napsal(a):

rejpal, asi ano, nejste první, kdo píše, že se to scénaristům nějak vymklo z ruky ...a v poslední době jeden netuší, jaké další kamínky do mozaiky "vířivky" další den přinese, jaké další odposlechy budou vypuštěny do éteru, ani nechci hádat, kolik a na koho jich ještě je a zda to jsou skutečně nekoordinované úniky nebo vysoká hra patriotů?
23. 03. 2012 | 00:13

aprioteismell napsal(a):

Ovčani,jebemtidušu,tvůrci nových zítřků, spojte se !
23. 03. 2012 | 00:38

Rhodos napsal(a):

Vážení, až do omrzení jsme přesvědčováni, že pravicovost = odpovědnost, slušnost, pracovitost, solidnost, a naopak, že levicovost = neodpovědnost, plýtvání, regulace, byrokracie. V našich podmínkách se nám ty rozdíly stírají. Máme zvláštní zálibu v paradoxech a absurditách, rádi mistrujeme jiné.
Adorujeme jedince, kteří s námi manipulují, lžou, podvádějí, chovají se pokrytecky, nahrávají politické oponenty i spolustraníky. Dosazují do vysokých funkcí ve státní správě osoby, které jim předtím schválil a doporučil mafián, v české kotlině půvabně označován jako kontroverzní podnikatel.BIS má nahrávku, ze které se ježí vlasy na hlavě. Politiky ODS trápí především to, jak se nahrávka dostala z BIS k bezpečnostní agentuře. Agentura jí s největší pravděpodobností předala tisku, pokud to neudělal přímo někdo z BIS. BIS popírá únik, pan Bárta si standardně na nic nevzpomíná. Krátce před volbami sleduje externí detektiv ABL politiky na Praze 11, shodou okolností z ODS, na což si pan Bárta zprvu také nevzpomínal. Všichni jsou zhnuseni, znepokojeni. Premiér by měl být zděšený spíše z obsahu - obsazování postů ve VZP, parcelace Prahy, prodej lukrativních pozemků, obcházení zákona o veřejných zakázkách, a z toho vyplývající brutální zásahy do územního plánu. Vážení, linka je následující - BIS dostala od Vrchního soudu povolení k odposlechům, povinností BIS je předání zprávy premiérovi, datum předání se kryje s rokem 2007. A nyní se ptejme, kdo měl k informaci přístup, z exekutivní funkce konal ? Předal informace orgánům činným v trestním řízení ? A pokud předal, proč tyto nekonaly ? V každém případě došlo k maření vyšetřování, nadržování, neohlášení, možnému vydírání. Veřejný prostor je zamořen výkřiky o puči, ohrožení demokracie, hloupé a neodpovědné ulici, iritují nás lékaři, policisté, hasiči, učitelé, odboráři, masochisticky akceptujeme rozdělování společnosti, lhaní politiků. Všechna ta mravokárná doporučení nám dávají lidé, které jsem popsal výše. Právním státem nejsme, demokracii jsme ponížili a zašlapali do země. Odpovědnost neseme všichni.
23. 03. 2012 | 00:49

aprioteismell napsal(a):

Pravé:rovnost,volnost, individualita.Levé: sounáležitost, bratrství,všichni za každého. Kecy, kecy, kecy. Kdo koho může, ať ho orve z kůže - toť dnešní realita. Takže : volte ODS, TOP 09, Klause, Šláfenbergy, korupčníky a zloděje. Možná vás pustí k lizu.Mnoho zdaru !!! ???
23. 03. 2012 | 00:54

PK napsal(a):

to Rhodos

Pavel Bém musí okamžitě složit poslanecký mandát,pokud to neudělá tak zdejší politický marasmus dostoupí svého vrcholu.
23. 03. 2012 | 06:20

leica napsal(a):

Ono dnes je situace obdobou roku 1989,s tím,že tehdejší KSČ nahrazuje ODS.Obdobně představuje aparát-stranicko-byrokratický společnosti,jako někdejší svržená KSČ.Obdobně je opozice.Rozdíl je ale v tom,že větší část dnešní opozice je legální,neutajená,pravidelně veřejně vystupuje a kritizuje.Tím zdá se je méně účinná než tehdejší nelegální opozice,jejíž chuť byla právě v tom "šídlo v pytli neutajíš".JIstě je tu v záloze i uragán,podobný havlistů 1989,který může z anonymity náhle vystoupit a znamenat opět energii mas obdobnou roku 1989.Zatím se onich nemluví.
Je ovšem rozdíl po dvaceti létech.Dubček a V.Havel nežijí již a V.Klausovi a M.Zemanovi lidé již nenaslouchají rádi a s respektem jako tehdy.Nelze si představit,že by mohli mluvit na masovém lidovém mítinku.I u Paroubka otázkou,nejen u Zemana a Klause.
Lidé místo nich naslouchají Popel(k)ovi,Pondertovi a i Zavadilovi.Jsou tu zkrátka jiné modly lidu,vyměnily se.
Bylo by štěstím kdyby diskuse nevyšuměly do prázdna,kdyby z nich vzešly změny k lepšímu.Od tehdejších komunistů,značně osobně mnoha z nich v jádře falešných,se lidé dočkali běžně mnoha ústrků.Od dnešních vládců-neúnosně nízké životní úrovně:jedná se o fyzické přežití.Zcela jistě u většiny starších,zejména důchodců ale i nezaměstnaných,hůře placených,studujících,novorozeňat,maminek atd.
23. 03. 2012 | 06:21

schlimbach napsal(a):

Rhodos - cesta ven - www.ekonomickareforma.cz
23. 03. 2012 | 06:24

lejno napsal(a):

to Leica: to je od Vás na nedostatečnou.
To má na mítinku řečnit JUdr. Sobotka,který už se soudil kvůli facce.Nebo u lidu natolik populární P.Nečas,kterému lidé když byl ministr sociálních věcí a práce dav udělal před ministerstvem živý plot a nechtěl ho do budovy pustit? A Smetatana a Týc jsou nelegální opozice? grafici.
A není tak jisté,že 21.4. se na lidovém mítinku neobjeví i M.Zeman a J.Paroubek,přece se snad nespoléhají na zfalšované volby ale na vládu z vůle lidu.
A havlisté:protestuje snad Pehe za demokracii,když zde vidí,že 100 % účastníků početného Facebooku nechce,aby se letiště jmenovalo po V.Havlovi?
23. 03. 2012 | 07:49

jogín napsal(a):

Jako obvykle. Všichni se zajímají kdo odposlechy Béma pustil z BIS, ale nikdo neřeší, proč je BIS nepředala policii.
23. 03. 2012 | 09:50

Simply napsal(a):

Bém jistě poslanecký mandát nesloží... ostatně sám Nečas se zmínil, že byl potrestán již dosti a je jen poslancem (!!!), čímž nevědomky připustil, že Parlament může být snůška zločinců... To jsou ty paradoxy, pane Vaněk... Tací lidé nám vládnou a rozhodují o osudu naší vlasti...
23. 03. 2012 | 10:33

nekomunista napsal(a):

Lidé v Listopadu 89 nezvonili pro tento marasmus...Stále více si myslím, že naivní Dubček byl úkladně zavražděn, aby se rychleji mohly rozvrátit naše země , rychleji rozkrádat, nejhorší špína se dostat k lizu...
23. 03. 2012 | 10:37

JD napsal(a):

Jistě, pořád je většina lidí v ČR slušných, pracují apod., jinak by se tento děsivý systém samozřejmě již dávno zhroutil. Nicméně už fakt nevěřím tomu, že jakékoliv klidné demonstrace mohou cokoliv změnit. Prostě nemohou, mafiánská síť je již natolik stabilní a pevná, že dle mého názoru to již demokratickou cestou prostě nelze provést.
24. 03. 2012 | 12:24

jíra napsal(a):

JD
Pokud by opravdu velké demonstrace či generální stávka znamenaly dostatek sebezáchovné prozřetelnosti členů parlamentu k přijetí referenda jako součásti demokracie, šlo by jednak referendem odvolat vládu a vyhlásit nové volby, jednak věřit tomu, že zároveň vznikají nové politické subjekty a hnutí, které o opravdickou demokracii místo dosavadních ideologií - včetně místo té o všespasitelnám svobodném trhu - budou skutečnou usilovat, tj. že si národ zaslouží již lepší vládu. Jsou tu již takové aktivity oproštěné od ideologií s kvalitními a odborně zdatnými jedinci, aby pád jedné vládní ideologie nebyl jen předehrou k nové vládní ideologii s jinými "známými" tvářemi? Možná se toho z odkloněného veřejného majetku a financí už moc nezachrání, ale ať už to tu aspoň není na palici a funguje to!
24. 03. 2012 | 16:11

jíra napsal(a):

oprava:
o opravdickou demokracii místo dosavadních ideologií - včetně místo té o všespasitelném svobodném trhu - budou skutečně usilovat
24. 03. 2012 | 16:14

saurus napsal(a):

Dámy a pánové, tenhle proces není jen českou záležitostí, tohle je pokus o globální uchopení moci za každou cenu a jakýmikoli způsoby. Podobná zvěrstva se dějí i v sousedních státech. Jediné, co nám může pomoci, je dosáhnout okamžitého moratoria na jakékoli přijímání nových zákonů v parlamentu našich tuzemských "zákonokrádců", kteří ani netuší, v jakém zločinném komplotu se to se to vlastně ocitli. A okamžitě musíme nabrat směr: Přímá demokracie. Zastupiltelskou demokracii je nutné hodit přes palubu co nejdříve, abychom zabránili dalším škodám. Začněte vybírat jedince, kterým věříte a o nichž víte, že něco pozitivního dokázali!!
26. 03. 2012 | 00:32

Toms57 napsal(a):

Chavéz je dosud nejlepší politik, který dostal Venezuelu z největší bídy, takže jeho jméno se ani neopovažujte brát do úst !
29. 03. 2012 | 21:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy