Chybí nám důkladný audit uplynulých dvou dekád

19. 03. 2013 | 09:09
Přečteno 3447 krát
V dějinách naší země je docela obvyklým jevem absence elementární shody nad interpretací naši společné minulosti, a to nejen té dávné, ale i té docela čerstvé. Nepotřebujeme vnějšího nepřítele, dokážeme si nadělat těžkosti sami.

Ne jinak tomu bylo i v uplynulých dvou dekádách. Po listopadu 1989 jsme byli skoro všichni plni naděje a velkého očekávání. Chtěli jsme navázat na hospodářské tradice 1. republiky, kdy jsme patřili mezi nejvyspělejší země světa. Tehdy jsme vyráběli a prodávali vše od špendlíků až po letadla a lodě. Dalším heslem byl návrat do Evropy, a také heslo o vládě odborníků. A výsledek? Podívejte se kolem sebe. Nemusíte pátrat v daleké minulosti. Stačí i příběhy z minulého týdne – Tatra a ČSA. Kde se stala chyba?

Zvítězil kult rychlého konzumu a sobectví, aniž bychom definovali hodnotový základ nové společnosti. Základním kamenem se tak stal mravní relativismus. S nebývalou upřímností nám to nyní potvrdili dva klíčoví účastníci transformace naši ekonomiky do údajných tržních poměrů. Šestého března vystoupil v pořadu ČT 24 Hyde park Dušan Tříska, praotec kupónové privatizace. Prohlásil, že do zablokované československé ekonomiky bylo třeba hodit pumu. „A tak jsme udělali kupónovku“, říká Tříska. Na svoje dílo je hrdý, i když přiznává, že šlo i o likvidační záležitost. S arogancí a cynismem konstatoval, že cca 80% privatizovaných podniků, z celkového počtu asi čtyř tisíc, muselo padnout na záda. Mnohé z nich však někdo ještě stačil vypumpovat a pořádně zaúvěrovat, aniž by půjčky splácel bankám (často spřízněným). No prostě chybný investiční záměr. Sorry. Takový Kožený a spol. by mohli vyprávět.

Osmého března poskytl obsáhlý rozhovor Hospodářským novinám Jan Stráský, dříve místopředseda české vlády, předseda federální vlády a ministr několika resortů v polovině devadesátých let. Jeho otevřenost až bere dech. „ Jedna cesta, jak nechat lidi zbohatnout, je nechat je krást“, říká Stráský. „Nejlepší by bylo zhasnout, ať si to ti šikovnější rozeberou. Celý spor o privatizaci, ono vytvoření fondů, které nám pak někam utekly, bylo vedeno myšlenkou akumulovat kapitál do rukou několika lidí tak, aby si mohli sáhnout na velké podniky… A třetí cesta byla nechat banky půjčit úvěry, které se nesplácely“, dodává Stráský.

Divoká léta devadesátá, s bankovním socialismem, LTO a zlatokopeckým eldorádem skutečně rozvrstvila společnost. Nelze ani s časovým odstupem vše šmahem kriminalizovat a paušálně nálepkovat. Ale i tak je zřejmé, že se společnost nedělila jen na ty méně schopné a na ty schopnější. Vedle nich dominovala kategorie všehoschopných. To jsou ti skuteční vítězové sametu. Nezřídka se rekrutovali z postveksláckého prostředí. Ti skuteční dominantní hráči však měli i historii u Státní bezpečnosti a v různých nomenklaturních pozicích v předlistopadové éře. Příkladů je více než dost. Buď do toho šli přímo anebo nastrčili mladé bílé koně.

Mít peníze, pak znamenalo mít vliv a moc. Podnikatelské rychlokvašky si uměly pohlídat své zájmy. Chceš politika? Máš ho mít. Chceš zákon? Prosím. Chceš soudce? Není problém. Chceš úředníka? Maličkost. Chceš novináře? Jasná zpráva. Chceš policajta? Ok. Chceš politickou stranu? Kterou? Chceš dotaci? Domluveno. Chceš veřejnou zakázku či post ve státní firmě? Probere se to na golfu v Dubaji.

Přirozený potenciál země byl a stále je dusen případy této svévole. Jedním z důsledků je i to, že se mezi pojmy úspěch a lumpárna začalo dávat rovnítko. A to je to nejhorší dědictví cynických reformátorů a jejich spojenců, kteří vyrostli v novodobé posttotalitní oligarchy, kteří svými klientelistickými sítěmi ovládli správu státu. Diskredituje to tisíce slušných a poctivých lidí, kteří dnes a denně zápasí s nepřejícnými podmínkami i zlovůli mocných. Jsou to ti, kteří vytvářejí hodnoty, zaměstnávají své spoluobčany, platí daně. A snáší posměšky různých šíbrů a pardálů, kteří jsou nasáti na veřejné zdroje.

V ČR je údajně tři sta korunových miliardářů. Sami by měli přispět k vlastní ostrakizaci. Pokud většinově nepřijmou, že fungující stát je důležitý i pro ně, pak to nevěští nic moc dobrého. Stačí málo – spoluvytvářet pracovní místa, zaměstnávat lidi, platit daně v ČR, ctít nejen zákony, ale i veřejný zájem a dobré mravy. Nejen prosperita, ale i morálka a právo. Nejen profit (u nás často zcela bez zábran), ale i sounáležitost a solidarita. To je ten gruntovní základ konzervativní ideologie, kterou naši „transformátoři“ a mocichtiví zbohatlíci totálně zdiskreditovali.

Ale kdo ví, zda jsme již nepřekročili všechny únosné meze i pomyslné Rubikony. A vůbec tady nejde o nějakou levici či pravici. Podívejte se např. na fotovoltaické elektrárny, tam jsou mnozí schováni, a to bez rozdílu stranického trička. A nejen tam. Neví divu, že na to vše veřejnost nevěřícně kouká. Naději již dávno vystřídal strach z budoucnosti a údiv nad tolerancí k selektivnímu právu i dvojí morálce. Trudný obraz kdysi nadějné země s obrovským potenciálem. Změnit to můžeme pouze tehdy, když nejprve pravdivě popíšeme realitu i příčiny dnešního stavu. Chybí nám důkladný audit posledních dvou dekád. Všechny červené kontrolky již dávno blikají, byť nám bude třeba Kalousek tvrdit, že jsme v úžasné kondici.

Na internetu jsem našel tento faktografický materiál. (Odcházení s hanbou – viz odkaz: http://www.lidovky.cz/narcisy-a-brozura-odchazeni-s-hanbou-iniciativa-se-louci-s-klausem-1cs-/zpravy-domov.aspx?c=A130305_221534_ln_domov_hm). Doporučuji Vaši pozornosti. Docela vhodná příloha k dnešnímu textu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Proč není zájem zveřejnit podíl komunistů (samozřejmě i bývalých) ve veřejné správě? Tam je zakopaný pes. Po 89 jich byla v parlamentu nadpoloviční většina - ti dělali zákony, pro sebe. Ti startovali z jiné startovní čáry, dnes přebírají štafetu jejich děti. Nepostižitelní, beztrestní, ničím se neprovinili. Zvykli si pracovat rukama druhých. Dnes každý plátce daní nese na hřbetě minimálně 3 spotřebiče daní.
19. 03. 2013 | 09:32

David napsal(a):

"...Zvítězil kult rychlého konzumu a sobectví, aniž bychom definovali hodnotový základ nové společnosti. Základním kamenem se tak stal mravní relativismus.

...Změnit to můžeme pouze tehdy, když nejprve pravdivě popíšeme realitu i příčiny dnešního stavu.

...Chybí nám důkladný audit posledních dvou dekád. ..."

-----------------------

Perfektní!!!

To nemá chybu!!!

Teď jde o to, jak dál?

Kdo by měl dělat ten audit? To, co jste naprosto pravdivě popsal by mohlo i stačit.

Jenom ne žádnou tlustou čáru, protože - Nepotrestané zlo plodí zase jen další zlo!
19. 03. 2013 | 09:32

scallop napsal(a):

Psssst, o minulosti se nemluvi. Chvilku nesledujete smer vetru a uz jste neoflagelant.
19. 03. 2013 | 09:34

NKÚ napsal(a):

No vidíte a ten co to nastavil V.Klaus, který tvrdil veřejně, že volná ruka trhu bez kontroly je to nejlepší, je ten který je hlavní viník, jelikož toto vše on mohl zarazit, ale nebylo to v jeho zájmu, jak popisuje pan Stráský.

No a když Klaus ten kruh uzavřel tím, že ještě ty zloděje osvobodil a vládní a výkonná moc v ČR ,nejvyšší soudy v ČR mu to posvětili je vš uděláno.

No a teď hurááá na sjezdovku do Špindlu! ... Nebo raději do Colorade-USA ??? No a potom s právníky a podnikateli na golf do Dubaje, no potom ještě napíšeme knihu, jak jsme tunelovali ČR a z Těch , které jsme okradli, ještě vytáhnem poslední peníze za mou knihu....Aaaaaaa jedéééém z kopce dolůůůůůůů.......Tradáááá
19. 03. 2013 | 09:49

JF napsal(a):

dobrý popis - rozhodně je dobré to aspoň umět popsat, protože tu revoluci dělají stále ti stejní prodavači lepších zítřků (např. Klaus v posledním sebeobhajobě o "nové éře"). A samozřejmě se především zajímat zda jde o stranu která obviňuje z chybného postupu(v relativismu není nic "chybné" ani "správné") či se přiznává(Stráský). To se rádo zaměňuje. Samozřejmě tou "novou érou" mohl mít Klaus i na mysli polopolicejní režim putinovského střihu. Destrukce ODS a ČSSD může být řízená akce tajných bezpečnostních složek státu. No zřejmě se chlapci nechtějí nudit. ;-) No asi se teď zese bude více plácat pacinkama ve stoje ;-) Samozřejmě to sdělení probíhá i takto veřejně jako ono pískání krysaře pro ty s nastraženými ušima na různých úrovních společnosti. (např. pro obyčejné pěšáky korupčníky na obcích - např. ono sdělení-nesdělení "neexistují špinavé peníze") Podobného druhu významných náznaků jaké jsou "správné přístupy" byl i poslední projev Zemana na sjezdu ČSSD.

Je také zřejmé že protagonisté tohoto polostátního soukromého režimu jsou ve zlaté kleci, z které se sami asi ani nevypustí (celkem je to znát na blozích a v křeči Béma). Jedná se onen problém vystoupení z rozjetého vlaku. Samozřejmě to vyhovuje i vyspělejším ekonomikám jako zdroj levné pracovní síly. (v ČR jsou průměrné mzdy 25% vůči Německu)
19. 03. 2013 | 09:53

Neudržitelný napsal(a):

Autor
"Změnit to můžeme pouze tehdy, když nejprve pravdivě popíšeme realitu i příčiny dnešního stavu. Chybí nám důkladný audit posledních dvou dekád. "
S tímto závěrem nesouhlasím. Nepotřebujeme audity, nepotřebujeme sestavovat různé komise, vyšetřovací úřady. Nepotřebujeme prošetřovat a následně zase zamaskovávat všechny nekalé věci, které se staly.
My potřebujeme zákon a pořádek. A na minulost zapomeňme. Zaveďme zákon a jeho dodržování od této chvíle. Pro všechny stejné. Spravedlivé pro bohaté i nemajetné, zákon, který nebude možné obejít, zákon, který bude pod přísným trestem dodržován.
Hrabáním se v minulosti nedosáhneme nikdy žádného pořádného výsledku.
19. 03. 2013 | 09:55

NKÚ napsal(a):

No jasně Neudržitelný:
v momentě, kdyby Vám konkrétně z peněženky vzal 50 tis., tak by jste mávnul rukou a řekl: " No nic, tratil jsem v životě více, děti nechám měsíc na dietě ať si ten zloděj ty peníze užije, vždyť je to taky božíí dítě ".

Prosím Vás nic neřešte, nepřepínejte se a raději už nikde nic nepište, jelikož by jste se mohl nadále ztrapňovat i když anonymně...

A proto je ta republika v takové p....i, jelikož je velmi málo schopných, inteligentních a morálně silných osobností...
19. 03. 2013 | 10:05

aga napsal(a):

pane Havlíku

Dějiny naší země se odehrávají v geografickém prostoru, který neponechává mnoho místa pro vlastní autentická rozhodnutí jejích obyvatel. Dělat nějakou inventuru posledních 20 let bez širšího kontextu je nesmysl, ze kterého nutně vzejde něco takového, že za všechno může osobně Klaus (případně Havel). Na zasazení těchto kašpárků do širších souvislostí si ale netroufne nikdo, ani vy. Jen kalíte vodu a zamořujete prostor písmenky. Výsledkem (možná zamýšleným) je pak dosazení nějakého jiného kašpárka, který tu globální káru popotáhne zase o kousek dál.
19. 03. 2013 | 10:06

Neudržitelný napsal(a):

David
"Jenom ne žádnou tlustou čáru, protože - Nepotrestané zlo plodí zase jen další zlo! "
To je z nějaké dětské čítanky? Nebo nedělní kázání? V životě je to vždy jinak. Třeba ti Američané, nejprve povraždili indiány, pak vykořisťovali černochy a teď když už mají nahrabáno, tak teď budou dodržovat zákony a hlásat rovnoprávnost.
19. 03. 2013 | 10:13

Neudržitelný napsal(a):

NKÚ
Stejná odpověď jako jsem psal Davidovi.
No ještě poznámka. Kdyby mně někdo sebral tu peněženku před 20lety a já jsem chtěl teprve dnes začít někoho vyšetřovat, stíhat a trestat za tuto krádež, tak by jste si asi také začal ťukat na čelo, ne?
19. 03. 2013 | 10:16

šašek z Jihlavy napsal(a):

Neudržitelný
To je přesně to, o co jde - tlustá čára. Už máme moc i majetky, teď chceme vládu zákona, aby nám to nikdo neukradl. Vilové čtvrti obehnané zdmi a hlídané najmutými zabijáky už nestačí, oligarchy straší piráti, terorismus, anarchisté, všemožní revolucionáři atd., nic nového pod sluncem. Dnes není pro podsvětí problém obstarat si jakékoliv zbraně, taková představa bazuky nebo nastražené výbušniny dokáže pěkně potrápit jejich fantazii. Myslím, že moc klidně nespí. Možnosti internetu je též dvakrát netěší. Velký bratr může mít i sourozence (Vlk Larsen se nebál Boha ani ďábla, jen svého bratra Smrtonoše Larsena). Až dojde na lámání chleba, budou mít co dělat se svými soukmenovci, zase musím myslet na ty Boží mlýny (Měkota jistě nebyl žádná měkota, kdoví, na co vlastně umřel. Podle zpráv Tykač rozprodává své imperium, zatím kámošům, Švícaři mu blokli konta, možná potřebuje na chleba).
19. 03. 2013 | 10:18

Malá česká krádež napsal(a):

Autor plácá, docela přehledný audit už je přece tady:

http://www.nfpk.cz/mapa
19. 03. 2013 | 10:20

Neudržitelný napsal(a):

šašek z Jihlavy
Já netvrdím, že se mně to takto líbí, ale pokud se budeme hrabat v minulosti, najmenujeme nějaké kommise, které stejně nikdy nic nevyřeší,(nevyřešilo se nic už 20 let), tak co si pomůžeme? Není lepší neprve zavést ten zákon a pořádek? Minulost ponechme na dobu, až bude zaveden zákon a pořádek v přítomnosti.
19. 03. 2013 | 10:23

krajan napsal(a):

"Vedle nich dominovala kategorie všehoschopných. To jsou ti skuteční vítězové sametu. Nezřídka se rekrutovali z postveksláckého prostředí. Ti skuteční dominantní hráči však měli i historii u Státní bezpečnosti a v různých nomenklaturních pozicích v předlistopadové éře. Příkladů je více než dost. Buď do toho šli přímo anebo nastrčili mladé bílé koně."
Ano, přesně tady je ten problém! Zná veřejnost skutečné životopisy dnešních miliardářů a skutečné cestičky, které vedly k jejich miliardám? Životopisy všech papalášů a všech hrdinných velkopodnikatelů začínají většinou rokem 1990.
Ptám se: Proč po tom nikdo nejde? Ono je to všechno promlčená?
A tak posloucháme, jako včera večer, plky Kalouska o přípravách k nastolení socialismu. A ČT 1, místo aby se věnovala odhalování všech těch špinavostí, se patlá už několik dnů v hloupém výkřiku jednoho socdemáka.
19. 03. 2013 | 10:25

Toník napsal(a):

Škoda, že Havlík jako jeden ze zakladatelů ODS, zmoudřel až dnes a vidí, že v podobě této strany vytvořil monstrum, které nás dnes ničí. A světlo na konci tunelu nevidno. Jen úpadek v ekonomice, morálce, vzdělanosti. Stát byl rozbit, z podniků, které nás živily, jsou z velké části ruiny, ostatní jsou povětšinou v cizích rukách, v oblasti pracovních vztahů nevítězí odbornost, ale nepotismus, zadlužený stát je minimalizován tak, že není schopen zajistit ani základní potřeby svých obyvatel, jako je zdravotnictví, právo, atd.
19. 03. 2013 | 10:30

Kalous napsal(a):

Neudržitelný:
je škoda, že lidí jako vy jednou skočí nalevo, potom zjistí, že napsali hovadinu, tak skočí na pravo...Lépe je slova o tom co napíšu důkladně promyslet, jestli vůbec mám něco napsat.

Přesně, jak jste obrátil v odpovědi Davidovi " nepotrestané zlo plodí zlo " ano to je fakt pane.
Nicméně předtím jste napsal: Nechte to být, co bylo to bylo...
Připadá mi to, že papouškujete stejně jako V.Klaus...co bylo to bylo...nebo je to jinak...

Netápejte, přemýšlejte...
19. 03. 2013 | 10:35

BP napsal(a):

Souhlas s autorem ...
Snaha o zveřejnění bývalých nomenklaturních kádrů, Ládíku, tu byla, ale ...
Bylo to stejné jako se seznamy StB.
Zveřejnili se pouze pěšáci. Jména velkých ryb lehla popelem při "divokém" skartování 8.12.1989. Sice existují kopie, ale na ty než dojde ...
Nevidím již budoucnost nijak pozitivně.
Nástup ČSSD bude znamenat další zvyšování daní - jak již avizovali - a zlepšení situace v nedohlednu.
Návrat do klidnějších vod se již prostě konat nemůže.
Sociální systém se (až na výjimky "chráněných" menšin) prakticky rozpadl a bez okamžitého nastartování podpor rodin s dětmi brzy nebude mít kdo na "lidi penzijního věku" dělat.
S úbytkem dětí nebude třeba škol, školek, center volného čas.
Chybí zde také odpovědnost politiků za svoje činy, odvolatelnost politiků, možnost cokoli změnit.
Pokud zde máme autorem uvedený počet 300 miliardářů, proč se jim prostě nedají vyšší daně? Prakticky sotva za svůj život utratí zlomek, ví Bůh, jak ke svým majetkům přišli, tak proč se v případě takových zbohatlíků nic neděje?

Autor trefně vystihl nedůležitost pravice a levice v případě, že země už nemůže mít šanci na stabilizaci.
Není Vám divné že při tak složitém a byrokratickém podnikatelském klimatu, který v ČR pořád panuje, by se dal LEGÁLNĚ vydělat takový balík?
19. 03. 2013 | 10:36

aga napsal(a):

šašek

Podle toho, koho považujete za "moc". Já si myslím, že ti opravdu mocní spí klidně a naopak těší se na ten ohňostroj, na který jsou po všech stránkách připraveni. Lidí je moc...
19. 03. 2013 | 10:45

Neudržitelný napsal(a):

Kalous
Přečtěte si ještě jednou mé příspěvky a zkuste pochopit co píšu. Neskáču ani sem ani tam.
19. 03. 2013 | 10:51

šašek z Jihlavy napsal(a):

aga
To je ovšem ten nejhorší možný scénář.
19. 03. 2013 | 10:52

český maloměšťák napsal(a):

Neudržitelný
Je dlouhodobě neudržitelné " zavádět pořádek a právo" tak, že jej budou zavádět a rozhodovat o něm ti, kteří by sami měli být objekty onoho " zavedení pořádku a práva".
Samotný audit událostí minulých přece neznamená, že se neřeší aktuální problémy. Mozek člověka je vybaven natolik dobře, že se za určitých podmínek - pokud jsou k mání náležité informace, dokáže svým způsobem pohybovat i v čase ...nejen v prostoru.
Po tlusté čáře volají většinou lidé neschopní, líní, nebo ti, kdo by v případě jejího překročení mohli jít např. do vězení.

Jak vidno i z dnešní reality...tak se nevyplatila ani tlustá čára za zločiny /podotýkám že KONKRÉTNÍMI, dohledávanými zločiny/ při tkzv. odsunu německé menšiny, ani tlustá čára za /opět KONKRÉTNÍMI, dohledanými/ zločiny spáchanými v období tkzv. budování socialismu.
Takové tlusté čáry se pak stávají spíše těžkými koulemi uvázanými u nohy.

Je s podivem, že společenská poptávka po tom, o čem píše pan Havlík...je tak malá.
Asi je divná celá společnost, respektive její větší, nebo chcete-li...relevantní část.
19. 03. 2013 | 10:52

český maloměšťák napsal(a):

re : "...respektive její větší, nebo chcete-li....neudržitelná část."

:)))
19. 03. 2013 | 10:58

JC napsal(a):

" Tehdy jsme vyráběli a prodávali vše od špendlíků až po letadla a lodě."
Mno jasný, škoda, že jsme neměli Ciolkovskýho, mohli jsme vyrábět i rakety.
Havlíku, Havlíku, ničemu na rozdíl od Třísky nerozumíte.
Jestli jste chtěl zachovat výrobu např v Tesle Rožnov, měl jste se v 90-tým postavit na hranice a říkat čecháčkům, kteří jezdili luxovat Mexicoplatz, že jsou pitomí - svazáku.
19. 03. 2013 | 11:01

Neudržitelný napsal(a):

český maloměšťák
Tak znova. Pokud nebude nejdříve zaveden zákon a pořádek (a to v současné době není!!!!), tak je směšné chtít audity minulosti! Až bude zaveden zákon a pořádek do přítomnosti, pak se můžeme začít koukat i do minulosti.
Co je na tom nepochopitelného.
Není snad lepší napřít síly do jednoho úkolu, než je rozmělňovat? Vy píšete maloměšťáku: "Samotný audit událostí minulých přece neznamená, že se neřeší aktuální problémy." A já píšu pravý opak. Právě že znamená. Všechny ty audity, vyšetřovací komise, to jsou jen oblbovačky lidí, aby si myslelui, že už se něco konečně děje, ale slušně řečeno děje se h....
19. 03. 2013 | 11:05

smutný napsal(a):

zvítězil kult Václava Klause, který si proto mohl dovolit vše za obrovské podpory médií masírující pravicovou propagandou zfanatizované davy. Stačí si vzpomenout jak málem lynčovali Rumla a Pilipa, protože si dovolili postavit se Klausovi.
19. 03. 2013 | 11:13

český maloměšťák napsal(a):

Neudržitelný
A ten pořádek a právo budete teda testovat jak - jeho kvalitu a stav... na čem ?
Na kauzách budoucích ?
A budou - ten pořádek a právo.... kvalitativně nové v čem ? A jak to tedy bude v rozporu s možností provést onen audit ?
Mám takový dojem, že se motáte v kruhu a v podstatě souzníte s newspeakem Peake a jejími kontinuálními výtrysky té snad nikdy nekončící, ale v podstatě nikam nevedoucí produkce protikorupčních strategií /protikorupční strategie 1, 2, 3, 4...až x.

Takových líných idealistů a pustých žvanilů netřeba.
19. 03. 2013 | 11:19

Neudržitelný napsal(a):

český maloměšťák
Maloměšťáku, takhle se nikdy nedomluvíme a neshodneme. Když Vy vždy otevřete jinou otázku. Pojďme, pokud chcete, zůstat jen u jednoho tématu a vyříkejme si naše názory jen k tomuto tématu.
Co je podle Vás, pro nás teď důležitější. Zavést tady zákony a jejich dodržování pro všechny bez rozdílu, nebo vytvářet parlamentní komise a šťourat se v minulosti?
Odpovězte mně na tuto otázku.
Já Vám odpovím na Vaši: "ten pořádek a právo budete teda testovat jak - jeho kvalitu a stav... na čem ? Nechci ho testovat. Chci aby byl přísně dodržován, aby bylo právo vymahatelné a aby bylo bezpráví trestáno. A podle mne je důležitější začít s přítomností než se hrabat v minulosti a netrestat současnost.
19. 03. 2013 | 11:31

JF napsal(a):

výborný studijní materiál k tomuto zde -

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/milan-zeleny.php?itemid=2819

je to psáno z pozice profesora - tedy pozice akademické (z definice apolitické). Česká společnost jako celek potřebuje impulzy podobného charakteru. Pan Zelený popisuje jak konkrétní aktéry tak děje zasazené v historickém kontextu. (např. neústavnost Beneše se znovu opakuje v neústavnosti Klause, obecný problém ČR je stejný jako nepřiznanávaný problém RČS - tedy nejen - samozřejmě je to věcí míry ale i záměru - a od toho jsou soudy či zpracování na třeba akademické úrovni) Potom by neměl pan Paroubek v posledním blogu problém se stížností senátorů k ústavnímu soudu na Klause ačkoliv blog má střižen kriticky - ale je to jen maska která se odhaluje právě v tomto neuralgickém bodě, kdy jde o konkrétní aktéry. (např. v posledním bolgu dehostenuje tím Dienstbiera - ať už je třeba J.D. jakýkoliv )

Je to prostě o takové té vatě, v které ty procesy ve společnosti probíhají - a není nutné nic moc institualizovat, ale spíš to mít na paměti(!) že jisté procesy fungují bez ohledu na aktéry. Řekl bych naštěstí!!!. A to žalostně v ČR chybí - nějaké to normální společenské klima - nikoliv normalizované nějakými poučkami oficiálními hlásiči natož vykonavateli dobra.(naposledy "nová éra") Pokud si zamoralizuji - o některých věcech se nehovoří, ale ty se prostě jen dělají.

Jen bych panu Klausovi spíš popřál tak leda nové éro, aby měl za dlouhých večerů i dnů s čím se zabavit - třeba v nově přejmenované Věznici Václava Havla ale spíš bych samozřejmě konzervativně zůstal u původního názvu. ;-))) Pro jistotu ... ;-)))
19. 03. 2013 | 11:41

JC napsal(a):

smutný,
Rumla a Pilipa málem lynčovali ne proto, že se postavili Klausovi, ale proto, že to udělali srabáckým způsobem.
Likvidovat politického oponenta, když je v zahraničí - To je zvykem v Africe.
19. 03. 2013 | 11:52

JC napsal(a):

Neudržitelný,

Zákony je třeba ne přijímat, ale rušit. V tom právním marasmu se nevyzná už vůbec nikdo.
Váš pořadavek na "přísné dodržování a trrstání" zavání pocitem vaší neomylnosti
"nejvyššího arbitra"
19. 03. 2013 | 12:00

rejpal napsal(a):

JC
Jestli se výzvě k odstoupení říká likvidace, pak budiž. Je třeba hledat zrádce a expersivní výrazy, jinak by se víc mluvilo, proč se to stalo.
Ale je pravděpodobné, že nebýt Sarajeva, neměli bychom dnes LIDEM, a tím ani tuhle vládu. Pod dojmem té strašné křivdy, která se ODS stala, do ní tehdy vstoupila mladá Karolína Peake (tohle uvedla jako důvod osobně). Čímž se stala političkou. Pak sice zase vystoupila, aby mohla působit v záložní divizi VV. Nicméně nostalgie v ní zůstala, a tak teď tuto stranu v dobách nelehkých podporuje dál, i když už ve třetím subjektu (zajímavé je, že od vcelku klasické strany ODS je každé další seskupení bizarnější než předchozí).
19. 03. 2013 | 12:03

JC napsal(a):

rejpal
Expresivní výraz ? máte na mysli třeba "kult VK?"
19. 03. 2013 | 12:09

JC napsal(a):

rejpal,
Připomínám, že ODS nikdy nebyla schopna vytvořit jednobarevnou vládu.
Hovořit o nějaké "klausistánu" je z toho důvodu absolutně mimo mísu.
19. 03. 2013 | 12:12

buldatra napsal(a):

Je to jak s tou starou chlupatou dekou.

Na té dece lehává pes. A deka je čím dál víc zaprášená, špinavá, něco se v ní hejbe a je víc a víc odřená, ošuntělá.
Když vyměníme psa, s dekou to ani nehne a je stále špinavější a otrhanější. Zablešeněnější.

A tak je to i s naším politickým systémem.
Už se vystřídalo x psů, ale deka je furt a stále ta samá, akorát je čím dál nechutnější.

Tu deku pomáhal instalovat slovutný pan autor, starý politický pes. No a nyní moralizuje, nabádá k jakési nápravě (psů nebo deky?) a na dřívější dečmenové spoluinstalatéry, na té dece slastně pochrupávající, kriticky poštěkává.

Jediná možnost, jak něco změnit, je vzít tu deku a vyhodit ji, než se úplně rozpadne.
A vyměnit ji za novou.
Změnit systém.
Z demokratury na demokracii.

Pakliže se tak nestane, vůbec nic se nezmění. I ti staří zablešení čokli zůstanou.
19. 03. 2013 | 12:14

JC napsal(a):

buldatra,
Přesně tak, založte SSP/strana starých poctivců/ a hrrrr do politiky.
Čeká vás žářná budoucnost s vděkem obyčejných občanů.
19. 03. 2013 | 12:18

marxík napsal(a):

buldatra
Tatíček Churchill říkávali, že deka je to opravdu ušmudlaná, ale přesto nejlepší na trhu.
A tatíčci mívávali vždycky pravdu, kolego.

Jste roztomile zmatení , kolegové.
19. 03. 2013 | 12:29

rejpal napsal(a):

JC
Expresivní výraz je například "Sarajevský atentát". Pokud jím není myšleno legendárních sedm kulí z roku 1914.
BTW - Klausova první vláda po roce 1992 byla fakticky jednobarevná. Když má někdo v nějakém orgánu absolutní většinu, jsou tam ostatní spíš pro ozdobu. Ale nemají si proč stěžovat, nemuseli s tou variantou souhlasit.
19. 03. 2013 | 12:32

Aktiv napsal(a):

To pane Havlík raději nechtějte, protože tento monstrhoror by se odrazil na duševním zdraví české populace. Dozvěděli by se, že se tento stát a občané staly rukojmím genocidníchGENOCIDNÍCH šílenců, kterým nacisti nesahají ani po kotníky!
Hitler a Goebbels by v rohu svých kanceláři zavírali oči a zatěsńovali sluchovody, kdyby se jen špetka, zlomek ze 150 000 finančních pohádek dostala k jejich uším, které ČR zažila během uplynulých dvou dekád, a které přivedly ČR k 2 bilionóvému dluhu(jenom dluhu), co těch ztracených 10 BILIÓNŮ!!!!
Politici, počínaje Klausem nás vyšly pěkně draho!podobně jako Řeky, Bulhary, apod.evropany, jejichž vlády fungují na podobným janábráchystickým systému...
19. 03. 2013 | 12:34

rejpal napsal(a):

JC
kult Václava Klause existoval a existuje dál. Jeho projevem je stále ještě občas slýchané "má vždycky pravdu." Kriticky myslící člověk, třeba i sympatizant, by nic takového nikdy neřekl, neb je to blbost u každého smrtelníka.
19. 03. 2013 | 12:34

buldatra napsal(a):

JC,

díky za radu, obzvlášť proto, že byla zadax.
Připadá Vám snad, že je tady málo partají?

Já vůbec žádnou nepotřebuji, mě by stačila přímá demokracie. Snad se jednou zadaří, pracuje se na tom.
Určitě byste to časem ocenil i Vy. I když dnes asi netušíte, co to je.

Jestli někdy něco založím, tak snad další vinohrad.
19. 03. 2013 | 12:40

český maloměšťák napsal(a):

Neudržitelný
Nemohu " diskutovat " s někým, kdo není ochoten pochopit, že neexistuje nějaká čistá přítomnost / nemám na mysli kvalitativní hodnocení ale filozofické vymezení fenomenu/.

Ještě jednou - Havlík nide netvrdí, že se nemá pracovat na zlepšení fungování isntitucí a má se přestat s řešením aktuálně /co to je ? - vy skutečně věříte v to, že se jev vyskytne najednou, izolovaně se vynoří z hlubin přítomnosti???/ generovaných problémů.

P.S. Nechce se mi diskutovat o ničem, nezlobte se. Nevím, jak mám odpovědět na otázku.
Cožpak je zákonů málo ? Cožpak institucí, které mají dbát na jejich dodržování ...je málo ?
Jde spíše o to klima, o to zbavit se loutek, které Mafie všade po institucích rozstrkala a kterými hýbe.
Ta Mafie, která vládne bohužel již historicky... a vysílá do institucí i ty zákonodárce - od kterých vy chcete jakési ideální zákony a pořádek...přičemž řada z nich by se měla právě že před právem a pořádkem zpovídat.
19. 03. 2013 | 12:44

buldatra napsal(a):

marxíku,

obdivuji Vás, jak umíte krásně šlapat se zavřenýma očima, tou správnou stezkou, kterou Vám někdo kdysi vyšlapal.
Pámbíčkáři tomu říkají slepá víra. A nedají na ni dopustit.

Churchil byl borec.
Ale ne věštec.
Od jeho doby se možná něco změnilo a něco se někam posunulo.
19. 03. 2013 | 12:45

buldatra napsal(a):

rejpal napsal(a):

JC
kult Václava Klause existoval a existuje dál...

Otázka zní-v čích bembeřicích?

Jen skromně podotknu, že ona nedávná takzvaně přímá volba voliči neodvolatelného prezidenta je přímo ukázkový způsob, kterak založit kult osobnosti.

A kdo to takto vymyslel a odhlasoval?
Nebyl v tom náhodou namočenej Karel dobroty barel?
19. 03. 2013 | 12:51

rejpal napsal(a):

buldatra
Kolem něj taky pěkný kultík vznikl. Ale klausův je evergreen, tohle spíš jeden hit.
Nemám problém s přímou volbou nikam. Ani prezidenta. Vůbec netuším, jak by to dopadlo, kdyby nám tuhle radovánku udělala poslanecká sněmovna za nás. Třeba by se zákulisně dohodli, že prezidentem bude Pekárek.
19. 03. 2013 | 13:09

Důchodce68r napsal(a):

Otázka je:
Jak dostat za stávajícího stavu převažující většinu současných a předešlých politiků a velkou část soudců a úředníků do těch uvolněných věznic, a nakradené hodnoty vrátit.
Otázka věru nesnadná.
19. 03. 2013 | 13:12

buldatra napsal(a):

rejpale,

kdyby to štěstí nepřenesli na voliče (dle zákona padajícího hovna, kterýžto zákon jako jediný v demokratuře funguje spolehlivě bez novelizací), opět by se historicky znemožnili.
A protože se znemožňují rádi a dobře, s železnou pravidelností, někdy i 3x denně, dost dobře nechápu, co jim na tom zrovna v tomto případě vadilo.

Ne ne, čuju, že to bylo myšleno a nachystáno pro někoho konkrétního, ale volič zklamal.
Podcenili přípravu, kujóni..

Kdyby tady byla Šauerová, určitě by to zanalyzovala odborněji.
19. 03. 2013 | 13:18

buldatra napsal(a):

Důchodce68r,

odpověď na Vaši věru nesnadnou otázku existuje a zní:

přímá demokracie.
19. 03. 2013 | 13:21

Neudržitelný napsal(a):

český maloměšťák
Nechcete, nebo neumíte? Když se druhý dívá na věc jinak než Vy je po diskuzi? No nic, Vy jste začal, Vy máte právo i skončit. Nechte se dál oblbovat krásnými řečmi, jak je potřeba dělat audity a ustanovovat různé komise pro bádání nad minulostí. Proč začít trestat současné zlo, když můžeme začít hledat zloděje kteří kradli před 20 lety. Ty současné mají přece také, podle Vaši logiky, právo na 20 let klidu. Hezký den.
19. 03. 2013 | 13:31

rejpal napsal(a):

buldatra
Mohlo to být pro někoho nachystáno, ale já bych spíš tipl, že "chtěli vypadat jako dobráci". Není to zásadní věc, taková debata o odvolatelnosti volených zástupců lidu by jim voněla daleko méně. A nedejbože, co kdybychom volili přímo promátory a starosty. Tohle všechno by kmotři neuhlídali bez nasazení všech sil.
Tak jsme si zapěli Kniže k lidu blíže, vyblbli se u televizí, dokonce i po volbách - a vláda má klid na práci. A nikdo se ani neptá, na jakou.
19. 03. 2013 | 13:36

šašek z Jihlavy napsal(a):

JF napsal:
"Jen bych panu Klausovi spíš popřál tak leda nové éro, aby měl za dlouhých večerů i dnů s čím se zabavit."
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Pane kolego, kdybyste si to před odesláním pořádně přečetl, zjistil byste, že vám tam vypadlo písmenko "p". Pak by to slovíčko bylo OK, ale ta větička by byla opravdu, ale opravdu zlá.
19. 03. 2013 | 14:34

šašek z Jihlavy napsal(a):

Důchodce68r napsal(a):
Otázka je:
Jak dostat za stávajícího stavu převažující většinu současných a předešlých politiků a velkou část soudců a úředníků do těch uvolněných věznic, a nakradené hodnoty vrátit.
Otázka věru nesnadná.
19. 03. 2013 | 13:12
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Kat Mydlář by možná věděl, ale bez práva útrpného by do toho nešel.
19. 03. 2013 | 14:38

Neudržitelný napsal(a):

šašek z Jihlavy
"Kat Mydlář by možná věděl, ale bez práva útrpného by do toho nešel. "
Správně. Pokud něco víte o právu útrpném, pak pod mučidly se přiznal naprosto každý i k tomu co nikdy nespáchal. Pak stačilo jen vzít místo šlechtice do parády nějakého venkovana a hned byl viník vypátrán, po zásluze na hrdle potrestán a právu tak bylo vyhověno, aniž by dotyčný bohatý šlechtic, který čin spáchal, úhony došel.
To se to pak s takovým útrpným právem vyšetřovalo.
19. 03. 2013 | 14:58

JF napsal(a):

šašek: ;-))))) no jasně!, vidíte prostor pro zdokonalování je zdá se nekonečný. Nevím však zda na jakékoliv prodlužování. ;-) Venca K. by tak jako tak to neměl dále prodlužovat a vyjít už s tím novým .érem ven! ;-) no možná by jsme se také dost nasmáli. ;-))) Vzhledem k očekávání bych skoro už řekl asi určitě ... ;-)
19. 03. 2013 | 15:03

JC napsal(a):

Rejpal
"kult Václava Klause existoval a existuje dál. Jeho projevem je stále ještě občas slýchané "má vždycky pravdu." Kriticky myslící člověk, třeba i sympatizant, by nic takového nikdy neřekl, neb je to blbost u každého smrtelníka."

Mno dobrý, kdyby ale někdo veřejně prohlásil,v době kdy byli u moci, Hitler,Stalin, Mao,a všichni Kimové, že jsou jsou kikiny, příslušné orgány by je za živa stáhli z kůže a jeho rodinu by vymlátili do 10 kolena.
19. 03. 2013 | 15:11

JF napsal(a):

šašek: ;-))))) no jasně!, vidíte prostor pro zdokonalování je zdá se nekonečný. Nevím však zda na jakékoliv prodlužování. ;-) Venca K. by tak jako tak to neměl dále prodlužovat a vyjít už s tím novým .érem ven! ;-) no možná by jsme se také dost nasmáli. ;-))) Vzhledem k očekávání bych skoro už řekl asi určitě ... ;-)
19. 03. 2013 | 15:12

rejpal napsal(a):

JC
Ale jak ty dvě věci spolu souvisí?
BTW - nejsem z těch, kdo vymýšlejí přezdívky typu kikina a ani je nepoužívám.
19. 03. 2013 | 15:19

šašek z Jihlavy napsal(a):

Neudržitelný
Mně ani tak nešlo o to vyšetřování, jako o právo útrpné. Ale jsa duše útlocitná, přimluvil bych se za very soft prosecution. Např. máchání v koši ve Vltavě. Nebo defenestrace ve Strakovce do kupy hnoje a tak podobně. Na to by ale nebylo třeba Mydláře, spíš mydliny.
19. 03. 2013 | 15:23

JC napsal(a):

rejpal,
Já myslím, že souvisí velmi. Tak kde je svoboda slova kult osobnosti nevzniká, protože oslavné ódy na jedné straně jsou vyvažovány kritickým názorem.
19. 03. 2013 | 15:32

rejpal napsal(a):

JC
Kulty nemají žádný vztah k režimu. Vznikají z vnitřní potřeby se nechat někým vést, dávat se dohromady s ostatními, trpící tímtéž a společně vzdorovat nechápavosti okolí. Vůbec to nesouvisí se svobodu projevu nebo kritiky. Je to jakási zastydlá puberta - kdejaký adolescent slepě zbožňuje nějakou hvězdičku, ale většina z toho vyroste. Ti lidé jakoukoli kritiku vnitřně odmítají stejně jako ty děti. Jsou-li aspoň trochu vnímaví, strčí hlavu do písku a nereagují. V horším případě se pustí do boje s dost nevalným výsledkem. Když třeba někdo o své modle tvrdí, že žádný z člověků jí nesahá ani po kolena, je na něj truchlivý pohled. Když jsem nedávno viděl v TV Petra Hájka, bylo mi ho skoro až líto.
19. 03. 2013 | 15:55

strýc virus H3N1 napsal(a):

Neudržitelný

vy jste tedy zdatný bruslař, řeknu Vám, pane kolego. vybruslíte ze všeho. akorát umělecký dojem dosti vázne. přidejte ještě skoky, piruety dnes už nestačí.
19. 03. 2013 | 16:08

JC napsal(a):

rejpal,
Aha, tak to jo...to máme kult Karla Gotta,Vaška a Evy,Mareše,Brada Pitta a Angelíny,
Silveatra stalové-nohy, a mnoho dalších kultů, z politiky pak především kult Miloše/Jakeše i Zemáka/ kult Bohuše i Jirky a tátu Falbra......
Kolik jich mám ještě napočítat ?
19. 03. 2013 | 16:13

rejpal napsal(a):

JC
Je jich spousta. Ale od kultu Václava Klause a některých dalších politiků se v něčem liší:
1) kulty popových i sportovních hvězd jsou neškodné, většinou krátkodobé a lidé z nich vyrostou (kromě Karla Gotta)
2) kult Václava Klause tu je čtvrt století, je posilován jeho funkcemi, a tím i významem, a navíc jde o politika - což je velmi nebezpečná kombinace. Politiky máme kontrolovot, ne jim slepě věřit, to mohou dělat straníci, co pro ně dělají kampaň.
Děti většinou tuší, co je realita a co vyfantazírovaná láska k hvězdě. A jak dospívají, vyměňují jeden idol za druhý, až nakonec zjistí, že každý má jen jednu řiť. U dospělých je to horší. Řada z nich může také řadu věcí ovlivnit, leckteří mohou i masírovat veřejnost, a když je předmětem kultu premiér nebo prezident, může to způsobit i spoustu škod. Třeba tím, že se v blízkosti té osobnosti nenajde ani jeden člověk, který by mu mohl říci, jak se věci mají.
Proč vlastně tolik lidí chce volit TOP 09 a mezi nimi i ti, které politika této strany ohrožuje? Protože existuje i kult Karla Schwarzenberga. Bez něj by ta strana byla marginální a měla by poblém se vůbec do parlamentu dostat (jako ho měli třeba Evropští demokraté, z nich část je nyní v této straně). Tihle lidé si ale řeknou - kníže už to ohlídá. A i když neohlídal nic, budou ho volit dál, protože raději věří než analyzují fakta. A tak ho volí i ti, kteří protestují proti počinům ministryně, která by jí bez jeho požehnání nikdy nebyla.
19. 03. 2013 | 16:28

Miláno z Děčína napsal(a):

Autorovi článku
a p.Stejskalovi!
Chci Vám poděkovat tak jako včera,že jsou najednou aspoň trošku psány obsahově článečky ne tendenčně,jednostranně,demagogicky,scestné,nepřátelské,ohlupující,lživé a těch negativ sloganem novinářů by byla enxiklopedie,že?
Takto nám to opravdu chybý podat,neboď pak se píšou napadání,slogany vulgární,tím nepřehledné,kdo to aspoň trošku myslý doopravdy či tendenčně atp.?!!
Autor,ať je či neni přesvědčený nějak,tedy dokáže jako jeden ze dvou a to úplně první tu na blogech,honem a honem to hezky postavit tak,že to je jasné a přehledné.Ještě jednou díky!!!
19. 03. 2013 | 20:19

jeanp napsal(a):

Ad :"Ale kdo ví, zda jsme již nepřekročili všechny únosné meze i pomyslné Rubikony",
jsem přesvědčen že je překročili, proto nějakou dobu doporučuji svým dětem
a okolí emigraci, čas revolucí je pryč a život je krátký,
pro nás co zatím zůstávají je jediná šance, osobní odvaha některé z vysokých
ústavních institucí (ústavní soud,nejvyšší státní zastupitelství a pod)zastavit tunelmafiány a rozhýbat společnost, která se řítí do vazalské smyčky (obecná
nevzdělanost, stádovitost, manipulace), s věkem a zkušenostmi však nevěřím,
bolševismus zde dosáhl dokonalé evoluce, vždyť se vše děje na základech
demokracie, že ...
19. 03. 2013 | 21:56

český maloměšťák napsal(a):

rejpal
Má " Kult Václava Klause" i nějaké své kultovní místo ?
Hmm....že zatím ještě ne ?
Navrhuji celu hned vedle té Koženého !
20. 03. 2013 | 10:42

rejpal napsal(a):

český maloměšťák
kultovní místa jsou zatím v hlavách a brzy bude celá instituce.
20. 03. 2013 | 12:14

Jaroslav napsal(a):

Sdílím názory v tomto blogu. Je potřeba podívat se pravdě do očí a říct si co nás tenhle experiment stál
07. 04. 2013 | 09:20

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy