Za krizemi stojí nezvládnutá složitost

09. 01. 2013 | 21:46
Přečteno 13784 krát
Od přelomu tisíciletí cloumají světem krize, jejichž četnost a závažnost stoupá. V burzovních a konferenčních sálech je zažíváme jako každodenní jednoaktovky a v akademických kruzích jako dlouhodobý spor o to, zda za ně může selhání trhu či selhání státu. Trh nefungoval, jak slibovala chicagská škola, říkají jedni. Stát příliš reguloval trh, tvrdí druzí.

Ti, kdo hovoří o selhání státu, vycházejí stejně jako ti, kteří kritizují selhání trhu, z předpokladu, že by stačilo používat správnou teorii, a krize vymizí. Ale co připustit jinou možnost? Co když krize současnosti ukazují, že nezvládáme realitu proto, že je pro nás nezvládnutelná?

Problém nezvládnutelné komplexity potenciálně existoval vždy. Avšak od roku 1989 je s ním lidstvo konfrontováno ve zcela výjimečné míře. Od pádu železné opony už totiž nic nebránilo skutečně „globální“ globalizaci, tedy konkurenci a kooperaci bez hranic. Výrobní a organizační struktury se s cílem vyrobit více a levněji zhušťovaly a zároveň se s cílem obsáhnout celou planetu rozpínaly. Tyto protichůdné procesy vedly k tomu, že rozsáhlost a složitost ekonomických vazeb zřejmě přesáhla úroveň, kterou jsou lidé schopni myšlenkově obsáhnout.

Přesto se ekonomické elity, vyzbrojené matematizovaným manažerským věděním, snažily růstové potenciály globalizovaného světa zmobilizovat a zkrotit zároveň. Jenže schopnost „spočítat“ ekonomická zadání podle identických vzorců a interpretovat je podle identických teorií ještě neznamená pochopit, co se skutečně děje. Natož vyvodit z toho přiměřené závěry. A když navíc hospodářské krize ohrožují nejen přežití firem, ale i stabilitu celých států, tak je těžké spokojit se s tvrzením, že krize prostě patří ke kapitalismu.

Manažeři a politici se dosud snažili pochopit a ovládnout globalizaci pomocí stále komplikovanějších a větších organizačních jednotek. Ničivost krizí však roste, jestliže postihnou propojené systémy. Nejenže bankovní krize roku 2008 začala v USA a postihla celý svět. Je navíc siamským dvojčetem dluhové krize západních států. Tím dostává ekonomická krize rozměr nejen politický, ale i bezpečnostněpolitický.

Zdá se, že je nejvyšší čas přestat chápat krize jen ekonomicky. Přesnější obraz získáme, když rozšíříme jejich definici a začneme krize vnímat jako důsledek nezvládnuté, zřejmě i nezvládnutelné komplexity. Co když jsou ekonomické a politické krize projevem nedostatečnosti našich poznávacích a řídicích schopností? Průběh a důsledky krizí poslední dekády naznačují, že by to mohla být pravda.

Krize současnosti, ať v ekonomice nebo v přesahu do mezinárodní politiky, lze popsat jako spontánní zjednodušování systémů. Neznamenají nic jiného, než že složitost struktur sloužících k dosahování ekonomických cílů přesahuje úroveň, kterou jsou lidé schopni myšlenkově obsáhnout a organizačně zvládnout.

Nezvládnutelné systémy jsou dysfunkční jako golemové bez kontroly. Manažeři a politici se sice pořád ještě snaží vtěsnat globalizaci do standardizovaných norem a institucí. Dnešní krize jsou však formou jejich spontánního rozpadu a tím i nedobrovolnou redukcí nepřiměřených ambicí na úroveň, která odpovídá lidským schopnostem. Globalizaci střídá fragmentace

psáno pro E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Autor pozapomněl na jednu důležitou věc a sice, že hlavní příčinou současné krize je státem požehnaná zlodějna !
09. 01. 2013 | 21:58

Čochtan napsal(a):

Co když jsou ekonomické a politické krize projevem mnohanásobného přelidnění, explose agresivity islámu, .... atd. ?
09. 01. 2013 | 22:02

David napsal(a):

"...Zdá se, že je nejvyšší čas přestat chápat krize jen ekonomicky..."

---------------

To je sice pravda, ale já bych to viděl mnohem jednodušeji.

Společnost založená na LŽI a PODVODU je hlavní příčinou všech současných krizí.

První krok k nápravě je ten, že by se mělo za lži a podvody důsledně trestat!

Stačí se jen zamyslet, kde všude se každý z nás setkává se lží a podvodem a jak konkrétně každému z nás škodí.
09. 01. 2013 | 22:08

stejskal napsal(a):

A co když autor (tento nebo jakýkoliv jiný) nezapomněl vůbec na nic? Anebo naopak na vše podstatné?

A co když "ekonomické a politické krize" nejsou "projevem mnohanásobného přelidnění, explose agresivity islámu."?

Co pak? ;-)

Hezký večer.

Libor Stejskal
09. 01. 2013 | 22:08

BARICH napsal(a):

Myslíte, že Keller nemá pravdu??
Myslíte, že cesta od nerovnosti k nesouměřitelnosti není prapříčinou potíží současné doby??
Myslíte, že nechybí peníze, které z daňových rájů financují bubliny - tu internetovou, tu komoditní, tu realitní...

Al Jouda:
"státem požehnaná zlodějna" je české špecifikum, česká přidaná hodnota
09. 01. 2013 | 22:14

Sláma napsal(a):

Pan Robejšek zase napsal pěknou hloupost. Cyklické krize jsou v kapitalismu naprosto pravidelné a zákonité, podstata je v neregulovaném trhu a nikoliv v globalizaci.
09. 01. 2013 | 22:16

nesmrtelnost chrousta :))) napsal(a):

Nezvladatelná realita?Sami fyzikové mají problém definovat objektivní realitu.Vlastně ji nedovedou nijak uchopit.Což potom běžný člověk.Tím samozřejmě myslím i např.:ekonom,politik,kněz a další.Dobrý postřeh autore...
09. 01. 2013 | 22:16

nesmrtelnost chrousta :))) napsal(a):

Sláma:přečtěte si to ještě jednou.Autor píše,že problém může být nezvladatelná realita.Zamýšlí se nad tímto.Jen pro upřesnění ;-)
09. 01. 2013 | 22:20

jozef napsal(a):

No jo,
problem nezvladnute komplexity.

A meganadspotrebu oligarchie nepodarilo sa zrovnat nejakou vitaznou svetovou vojnou.
Zatial.Sama porazka,ziadne velke vitazstvo dnesnych izraelsko- kriziackych zbrani.Vitazia len spojenci,moslimski feudali.A cinski otroci.
Podakujme nebesiam a cim skor poslime sachistov do historie.Cim skor odidu,tym to bude pre nas i cele ludstvo menej bolestive.
09. 01. 2013 | 22:20

jamretsam napsal(a):

Je to krize naší sebestředné okcidentální civilizace, založené na spotřebě, neúctě, nepokoře a neschopnosti oběti.
09. 01. 2013 | 22:23

Maximus napsal(a):

Dobrý článek, ovšem který sklouzává po pravých příčinách
krize západního finančního systému popř. to autor zřejmě nechce říci na plné ústa, na to je dost chytrý. Stav světového "globálu", který ovládá úzká finanční elita, která si doslova ochočila politiky většiny rozhodujících velkých zemí a i velmoc USA vč. EU a která ovládá všechny důležité finanční instituce západní civilizace, tak tento stav je naprosto neutěšený! Chybí tam totiž zpětná vazba známá z regulační automatizační techniky, které se říká záporná zpětná vazba, která reguluje efektivně celý regulovaný systém a udržuje ho v nastavených mezích. Bohužel západní bankovnictví postrádá účinnou efektivní kontrolu a vymklo se z jakékoliv kontroly i s jeho deriváty hedge fondy, daňovými ráji a všemi těmi finančními vychytralostmi, které slouží hlavně k bezpracnému zisku "elity" a finančním machinacím nastavené kolem tvorby a alokace fiat peněz. Situace je opravdu vážná, "oni" si stávající a pro ně hodně výhodný stav nebudou chtít změnit za žádnou cenu a ani není síla, která by je tyto změny, aby byl celý finanční a bankovní západní systém kontrolován, nějak donutila přenastavit. Nechtějte vědět jaké platy resp. příjmy mají ti nejvyšší úředníci třeba MMF, Světové banky atd., asi by se Vám udělalo šoufl, nakonec plebsu nepřísluší toto info znát. A to se jedná jen o podvrstvu, těch kdo skutečně "velí" a dělají dějiny.
Kapitalismus (při existenci peněz a všeho co s tím souvisí) je sice nejvyšší a zatím nejlepší politický systém, jaké lidstvo poznalo (soocialismus na něj nemá ani náhodou), ale má nyní problém, dochází k nepřiměřené polarizaci majetku a také s tím samozřejmě související ovládání mocenského aparátu a na celou řadu problémů je už dávno zaděláno. Bohužel se to jaksi neřeší, popř. jen kosmeticky. Zatím to vždy tento vystém řešil jako když odfoukne "papiňák" válkami, ovšem při dnešním stavu rozložení vojenských a ekonomických sil ve světě a také při ohromné ničivosti zbraní, je už jen pomyšlení na toto, více než hrozné. Nevím nevím, ale zatím není vidět ulička ven či světélko v tunelu z této pasti. Dobře si vedou třeba některé země v EU jako např. Švédsko a spol.,
ale to je jen, že odolávají efektivně tlaku "globálu" a nenechali si tamní ekonomiku doslova rozvrátit jako třeba se to podařilo našim "neúplatným" politikům.
Možná, že se mýlým a nakonec bych byl za to vlastně rád.
Pěkný večer všem!
09. 01. 2013 | 22:30

primitiv napsal(a):

Nezvládnutá komplexita podvodů, protože násilím umlčené vyšetřování a tresty a diskuse o alternativách. V Číně funguje stát a tresty a méně se spekuluje a netisknou dolary.
09. 01. 2013 | 22:36

Maximus napsal(a):

Pardon, omluva za hrubku a překlepy v textu....
09. 01. 2013 | 22:37

český maloměšťák napsal(a):

O hvězdičku lepší vata jak v případě blogů pana Sedláčka.
Ne že by pánové Sedláček a Robejšek museli blogový prostor zahlcovat složitými matematickými vzorci či rovnicemi...ale občas uvést nějaké číslo by jim nezaškodilo. Pokud tedy se z vaty dá vůbec vytáhnout nějaká snaha o popis - uznávám, že v případě úvah typu té dnešní je to dost složité. protže zde snad ani o žádný popis nejde - jen jakési tlachání o tom, zda složité by nemělo být léčeno jednoduchým a zda to jde, protže složité jej jiý moc složité....

Struktury jsou skutečně složité....ale to už tak ve stále složitějším světě bývá. Otázka tedy zní - ponechat vše spontánnímu vývoji /když ale moc je nesymetricky rozložena a to tak že asymetrie roste - a to nejen asysmterie socioekonomická , ale hlavně informační...kdy mocní tuto asymetrii podporují a vytvářejí/...nebo regulovat ?
A když tedy regulovat - tak jak ? Na úrovni lokalit , regionů ? A koho se tak asi podaří zregulovat ? Ty chudáky dole - co se denně perou o své živobytí ?
Jistě - takové regulace jsou jednoduché a průchodné.
Ale nic neřeší.
Ten weltanschauung - který je pak lidem vmasírováván do hlav...ten se vždy tvořil nahoře.
Kdo ovládá zdroje - má moc. Má moc i nad státy. Dnes už téměř zotročenými státy ...které ztratily kontrolu nejen nad finančním systémem a daňovým systémem...ale dokonce sanují ty, v jejichž prospěch tu moc ztratili - pokud jim obchody nevyjdou - ostatně živí je kontinuálně - přes dluhopisy...kdy dochází k paradoxní situaci,že se celek zadlužuje jedné jednotlivosti či skupině své jednotlivosti, přičemž tato mnohdy spadá pod jurisdikci jiného celku. Zadlužuje se ručíc svým bohatstvím a výměnou dostává příslib - za hmotné statky je směňován pouhý slib, který je často plněn tak, že jej plní dlužník...což celou absurditu ještě podtrhuje.

V USA je to v posledním době už začlo srát. A banky cálují, i cizí banky jsou nuceny k pořádku, začíná zátah na ty, kdo daně šidí a poškozují tak nejen fiskál...ale i konkurenční prostředí...provádí se to ale z CENTRÁLNÍ úrovně.
Ostatně Čína také administruje všechny významné záležitosti z centrální úrovně.
Obávám se, že Evropa nemá jinou alternativu.
Ale možná že pan Robejšek by uměl namodelovat takový pokus - jak by se asi chovaly dezintegrované státy v Evropě - jak by asi dopadly malé země jako je ČR. Jestli by náhodou nebyly nuceny pouze trpně přijímat pravidla vytvořená někde jinde....ale bez vlivu na tvorbu těchto pravidel. /nynější vliv a budoucí bude samozřejmě odvislý od toho, jak velký je poměr populace české vůči např. německé...ale jak známo, tak kvantita se dá mnohdy vyrovnat kvalitou - ale ten přírůstek kvality musí být přínosnem pro všecny./.

P.S. Škoda, že pan Robejšek nikdy neodpoví, na čem vlastně že to je nezávislý.
U pana SEdláčka se to ví a ani on to nijak netají ...což mi připadá fér.
09. 01. 2013 | 22:38

nesmrtelnost chrousta :))) napsal(a):

Maximus:Člověk by měl být rád,že se neplete.Ne nerad i když situace nevypadá zrovna růžově.S klapkami na očích to bývá ještě horší.Taky přeji hezký večer.
09. 01. 2013 | 22:40

Maximus napsal(a):

primitiv

Pane kolego (hezké přirovnání, že?), Čína bude mít za nějaký čas velké sociální a i jiné hospodářské problémy, na to můžete vzít jed.
Ten jejich papalasz socialisch und kapitalisch gulasz bude čelit ohromnému pnutí, jsou tam dnes multimiliardáři, ale i stovky milióny chudých.... a to nezůstabe bez odezvy.
P.S.
Jestli pak víte, co by se stalo, kdyby v době kdy byl v ráji jen Adam a Eva, byl Adam Číňan? No dost, byli bychom všichni v ráji, ten Číňan by toho hada určitě sežral! (-:
09. 01. 2013 | 22:42

Bazzy napsal(a):

Vynikající úvaha, děkuji za ni. Dovolil bych si jen přidat poznatek, že komplexita je vlastnost života obecně. Život je vždy na hraně. Fragmentace tedy pomůže, ale nevyřeší.

Nedomnívám se, že by panem Robejškem uvedená komplexita byla nezvládnutelná, pouze nezvládnutá.

Nebo skutečně člověk nedokáže zajistit podmínky pro své přežití, protože je to pro něj příliš složité?

Nebo je ekonomika a politika něco jiného než zajišťování podmínek pro přežití?

Dobrou ...
09. 01. 2013 | 22:47

nesmrtelnost chrousta :))) napsal(a):

Bazzy:víte o čem mluvíte!!!Tomu říkám hlava.Přesná definice slov.Mozek Vám funguje na větší výkon než bývá zvykem.Tím myslím nějakých 6-10% :).Dobrou noc
09. 01. 2013 | 22:55

český maloměšťák napsal(a):

Maximus
Pardoxně bude mít Čína málo lidí - práceschopných. Aby utáhli penze těch nepráceschopných.
Ale oni to soudruzi už nějak vyřeší - podle mě podobně - akorát že ještě drastičtěji....než inženýr Kalousek.
Umírat se bude ne dle biologických hodin, ale dle tkzv. penzijních plánů.
Drastické ? Ano...ale ekonomické.
Řízená zdravotnická péče, Řízená penzijní péče, Řízená hrobařská péče...bez zisku ani ránu. Oligopoly to jistí. A soudruzi "komunisté" v jejich vedení.
Pokud jste četl tkzv, Rakovského protokoly...tak je tam řečeno - že ! komunisty" a možná těmi největšími...je finanční oligarchie. Skutečně mocnými komunisty. Opírajícími se o moc nad státy.

Dobrou.

Vy náhodou nevíte - na čem je pan Robejšek nezávislý ? Je snad rentiér ?
09. 01. 2013 | 22:58

pamětník napsal(a):

"složitost struktur sloužících k dosahování ekonomických cílů přesahuje úroveň, kterou jsou lidé schopni myšlenkově obsáhnout a organizačně zvládnout." Podmíněný souhlas, chybí slůvko "zatím".
09. 01. 2013 | 23:05

pamětník napsal(a):

český maloměšťák
píše o vatě. Pikantní, přidal více vaty své. :)
Autor napsal blog na poněkud vyšší a obecnější úrovni, než leckdo je zvyklý se pohybovat.
09. 01. 2013 | 23:09

pamětník napsal(a):

Bazzy:
Vynikající reakce.
09. 01. 2013 | 23:11

honolulu napsal(a):

To si musite vsichni prestat vzajemne LHAT o pricinach teto krize ! Potom prijdete na to, ze to vubec neni slozite. Byl to podvod na zodpovedne, ve prospech nezodpovednych.
Byl to t.zv. "boj proti finacni diskriminaci" a boj proti chudobe za pocet volebnich hlasu.

To byly sceny k popukani. Retardovana cernoska, zivici se hlidanim deti dostala pujcku $ 1/2 millionu a kdyz se banky ptaly na zaruky zplaceni, tak jim bylo receno: "Drzte huby rasiste" !

Globalizace ? Nac platit delnikovi v USA $ 10 na hodinu, kdyz v Cine se mu zaplati 2 centy na hod....A politici za povoleni odchodu prumyslu dostali penize na volebni kampan.
Nikdo nema ale za nic zodpovednost. Proto poroste radikalizace.
09. 01. 2013 | 23:13

český maloměšťák napsal(a):

pamětník
Já chápu, že celkem komický a jednoduchý výrobce pitomých aforismů miluje obecné a nicneříkající úvahy - směstnatelné do dvou tří vět.
Ale stavět to na odiv veřejně ? To už je spíše vklastnost než koníček.

Brou noc, brouku. :)
-------
Jste fakt komik. Všeználek , kterému jsem kdysi několikrát šlápl na kuří oko, protože byl přistižen při lžích.
Víte že pomstychtivost může někdy přerůst v posedlost a ta pak v neurozu ?
Doufám, že pijete stále dostatek slivovice ....ta je pro vznik takové neurozy poměrně dobrou prevencí. Trochu po ní měkne mozek...ale stejně nemáte v tomto smyslu co ztratit, tak co....
Ale coby produkt socialistického školství - celkem dobrý. Na jedničku s hvězdičkou. Hlavní je umět tlachat.
09. 01. 2013 | 23:28

nestranný napsal(a):

Ad Maximus:Mnohokrát s Vámi nesouhlasím,ale tentokrát je Váš úvodní příspěvek naprosto objektivní a vyvážený.To nač upozorňujete naprosto přesně vystihuje skutečný stav příčin globální krize.GRATULUJI!
09. 01. 2013 | 23:33

pamětník napsal(a):

český maloměšťák:
A zase vata, k věci nic. A ještě k tomu suterén.
Vy jste z toho blogu nepochopil vůbec nic.
09. 01. 2013 | 23:39

pamětník napsal(a):

honolulu:
Ne byl to podvod bohatých na chudé, aby bohatší byli ještě více bohatí. Nalákat chudé na dostupné hypotéky a vyrazit z nich i to málo, co ještě měli.
09. 01. 2013 | 23:43

honolulu napsal(a):

Pametniku, (23:43) banky byly politickou korektnosti donuceni davat pujcky. Ti kteri se vzepreli (bankeri), byli vykopnuti na ulici !
Proc to bylo dovoleno vycurankum, kdyz se vedelo, ze to nezplati a budou to muset zaplatit druzi z dani.

S tim retardem malomestakem se nebav. On je po urazu s hlavou.
Stacis cas. Ahoj zitra.
09. 01. 2013 | 23:56

asdf napsal(a):

honolulu

ty bankéře nelitujte. Např. když měl můj syn osmnácté narozeniny, byli první, kdo si na ně vzpomněl. Ráno od nich měl ve schránce přání, že mu je už 18 a může uzavírat půjčky a oni mu nabízejí výhodný úvěr 100 tisíc za pouhých 899 měsíčně a roční odklad splácení.

Je tohle normální, nabízet děcku co ještě chodí do školy?
10. 01. 2013 | 00:01

pamětník napsal(a):

honolulu:
"banky byly politickou korektnosti donuceni davat pujcky" Já vím. Jenomže na tom nezáleželo, protože nakonec je sanoval stát. Říká se tomu privatizace zisků a socializace ztrát.
10. 01. 2013 | 00:02

antoni.n napsal(a):

Nečetl jsem hořejší příspěvky, nemám na to čas ani energii.

Co jsem dnes pochytil, že Klaus v Německu.

Chytil jsem se za hlavu, co to znamená, když jsem se uklidnil, napadlo mne, geniální tah z druhé strany.

Nebudu rozebírat, přemýšlejme,

an
10. 01. 2013 | 00:17

Občan napsal(a):

To český maloměšťák (22:38):

Myslím, že je spokojeným zajištěným penzistou (roč. 1948) :o)

Poté, co v ČSSR vystudoval a mškolik let pracoval na ČSAV, kolem r. 1981 emigroval a působil v Německu takové zvláštní instituci pro "mezinárodní studia" - Haus Rissen se to jmenuje. Od r. 1998 byl toho i ředitelem. No, a v r. 2007 šel do penze a stal se "analytikem a poradcem".
Penze zajištěna, odpovědnost žádná, papír/sklo snesou cokoli a obyvatelé Kotlinky taky. Spoluzakladatel "Římského klubu" a rotarián.
Vegáč, pohodadžez...
10. 01. 2013 | 00:23

znalec napsal(a):

To autor:
Myslím, že kladete fundované a nepříjemné otázky. Neumím posoudit, zda jsou vaše prognostické úvahy blízko pravdě, rozhodně souhlasím s tím, že brát ekonomii jako hlavní kriterium pro řízení lidstva je scestné. Přece není důležitější, jestli jsem bohadší než soused, ale to, jestli mi nebude hamba, ho potkat, když budu vědět, že o vše přišel. Globalizace začíná v sousedství.
10. 01. 2013 | 00:51

antoni.n napsal(a):

Libore, ten text Robejška je dobrý, relevantní.

Jako laik jsem zde varoval před ekonomismem a způsobem, jak se v tomto smyslu chovat i v běžném životě.

Panu Robejškovi jsem však přestal důvěřovat v momentu, kdy se evidentně přiklonil k politice současného pražského Hradu.

Netuším, jaké relevance ho k tomuto příklonu vedly, zazdálo se mi, že si snad buduje nějakou novou posici. Škoda, předtím jsem mu vždy docela držel palce -

Zdravím, an
10. 01. 2013 | 00:54

marxík napsal(a):

Kolegové, většina z vás příčiny krize kapitalismu měla svého času v malíčku. Proto se divím že teď, když vše prakticky probíhá přesně podle kdysi zvládnutých teorií, nečekaně tápete.
Nadhodnotu neošálíte. Ta když se naakumuluje (zvláště nyní v silně zadluženém světě) dokáže vyvolat potřebu nového restartu systému v podobě světové války.
Naštěstí světová válka je nepravděpodobná, protože by byla poslední, a protože by to bylo v historii lidstva poprvé, kdy by se týkala i jejich strůjců.
Zbývá proto revoluční nebo pokojná změna systému. Řekl bych, že čínský komunista už má situaci pod kontrolou. Až u nás významněji zainvestuje ( využije třeba výhod anonimních akcií), vysvětlí nám prostřednictvím ekonomicky závislých médií jak si představuje naši budoucnost.
Vše tedy bude probíhat na tržním základě, svobodně a demokraticky jako doposud. I ti největší demokratičtí puritáni by s tím neměli mít problém.
10. 01. 2013 | 00:55

marxík napsal(a):

...její strůjců.
Případné další nejasnosti vysvětlim.
10. 01. 2013 | 01:04

antoni.n napsal(a):

Pane Robejšku,

víte, když se mi po tolika letech začínají otevírat oči, byl jsem u tolika jednáních, kdy šlo o to, jak udělat ten deal, jak rozhospodařit tento stát, na některé záznamy mám embargo s výhrůžkou smrti, tak se Vaším dnešním zpozdilým úvahám mohu jen trpce usmát.

Co Vy o tom víte, ex cathedra z Hamburgu, nicméně, přeji Vám vše dobré a vyléčení z opojení Klausem.

an
10. 01. 2013 | 01:14

Grőssling napsal(a):

Pane Robejšku, Marx to co tu tvrdíte předpokládal už dávno.
10. 01. 2013 | 06:12

Pepa Řepa napsal(a):

Topiči elektrárenský nevylévejte s vaničkou dítě, zvláště když je to dítě přestárlé a poněkud senilní, jako většina z nás.O čemž svědčí amnesie i amnestie dítěte žijícího v uzavřeném prostoru bez možnosti sebereflexe.
I celonárodní zloduch může občas mít pravdu, zvláště, když pravdu neobjevil, ale pouze převzal od mimořádně citlivých rosniček typu Robejška.

Klíčová je poslední věta.Globalizaci střídá fragmentace.

Je tomu skutečně tak?
Nevím. V některých ohledech ano, v EU se už nyní tvrdě jede na národní zájmy.A těžko to plošně odsoudit. Spíš se ptát, proč tomu tak je, co selhalo.A to Robejšek dělá.Nic víc.

Jinak globalizace má řadu rovin. Od ekonomické po sociální a nepřináší pouze dobro všem pozemšťanům.
Vy-mimořádně citlivý člověk-byste měl dojít k poznání, že krása světa spočívá v jeho rozmanitosti. Stejné zvěrstvo jako je uměle a nepřirozeně vytvořené ghetto marockých džihádistů v Hamburku je stánek collonela Sanderse na okraji pouště za Tiznitem.

Ony některé kroky evropských federalistů skutečně přesáhly racionalitu EHS a je dobré, když to zaznívá. Jinak budeme za pár let tam, kde byl CCCP, mnohé to připomíná.
Takže bych raději sledoval, zda je věta "Globalizaci střídá fragmentace" pravdivá, abych se přiznal, slyším ji poprvé.

Vezměte si na jednu stranu trend cesty ke Global Governance, jehož typickým představitelem je místní pan Pehe, jakési fiktivní Světasprávě nikým nezvolených samomudrců a fragmentaci, zachování či návrat k relativně samostatným a svébytným jednotkám se všemi prvky národní, státní, kulturní či státní identity. Se všemi neduhy demokratického systému.

Kdysi bylo v Praze zasedání Měnového fondu a mlíčňáci vymlátili co viděli ve jménu boje proti globalizaci. Nechápal jsem proč co je na ní blbé.Co je blbé na globální vesnici.Myslím, že to nechápali ani oni.
Časem jsem pochopil a to nejen když jsem viděl muslimská ghetta u fotbalového stadionu v Paříži, když jsem přejel z Kodaně do Malmo, když jsem viděl převálcování svébytných kultur nebo i hamburgery z kuřete nahrazující arabské chobzy.

Krása světa je v rozmanitosti, Antoníne, globální vesnice je zvěrstvo a myšlenka na Světasprávu radou moudrých je stejně zhoubná jako komunismus.
10. 01. 2013 | 06:56

Pepa Řepa napsal(a):

Grőssling
obávám se, že jste také nepochopil. Marx byl -v podstatě- globalizátor všehomíra, prorok nové společnosti založené na třídním boji. Předpokládal, že na základě jeho vize bude planeta jako jeden komunista a všude zavládne srp a kladivo.To je sen všech otců totality.
Naštěstí nesplnitelný.
Sen je sen, Karlík se probudil a byl den.
10. 01. 2013 | 07:03

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Robejšku, i Vy jste ovšem zklamal
Mnozí předpokládali, že budete kandidovat na alfa-samce
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8RWc40XRRms
10. 01. 2013 | 07:08

hovorka11 napsal(a):

Petr Robejšek:

Kážete nesmírné hovadiny a nesmysly.
Svět funguje normálně a průhledně. Pouze západní finančníci kopírují americký podvod s tisknutím virtuálních peněz, které jsou určeny k rozkrádání majetku druhých a vedení imperiálních válek spolu s kamarády !!! islamisty (aby byl boj efektivnější) za nový otrokářský stát, kde se budeme dole mlátit o nejhůře placenou práci, aby jsme neskončili pod mostem, nebo v důchodu bez příjmů.
Celý systém funguje zcela průhledně a systémově.
Dnes USA překonává "fiskální útes opět podvodem, kdy chce vydat minci v hodnotě 1 bil dolarů a obejít tím zákon.
Mistři podvodu podvodů tak nám dávají lekci rozkrádání místo nápravy přímo z "řídícího centra".

Ostatní "nezápadní" svět se musí od dolaru odpoutat, jinak dopadne jako my, kteří budeme vyžráni až na kost.
------------------------------------------------------

"Zajímavým řešením, které bylo v posledních dnech zmíněno je využití zákona 31 USC § 5112 – Denominations, specifications, and design of coins, které dává americkému ministerstvu financí možnost vydat platinovou minci (původně toto uzákonění určeno pro příležitosti vydání vzpomínkových mincí). Bez souhlasu Kongresu totiž může ministerstvo vydat platinovou minci v nominální hodnotě 1 bilión USD (paragraf umožňuje u tohoto druhu mince jakoukoliv nominalní hodnotu), uložit ji tak do americké centrální banky a financovat dluh tímto způsobem. To je namísto vydávání dalších dluhopisů „v papírové“ formě"

http://proinvestory.cz/hrozba-utesu-dluhovy-strop-a-platinova-mince
10. 01. 2013 | 07:25

Pavel13 napsal(a):

Já krizi chápu jako nějaký extrém a to i v časové ose. Pokud tedy trvá nějaký stav déle nebo součet jeho trvání je delší, není to dle mne krize, ale běžný stav.

Když vědci hodnotí sluneční aktivitu, zpravidla ji označí jako normální, zvýšenou nebo sníženou. Ještě by mne nevystrašilo, kdyby ohlásili útlum. Přečíst si, že je Slunce v krizi, čekám, že co nevidět bouchne nebo zhasne.
10. 01. 2013 | 07:32

hovorka11 napsal(a):

Pepa Řepa:
Srp a kladivo mají v rukou bankéři západu a mlátí nás po hlavě, aby udrželi svůj vlastní komunismus tisknutí peněz bez omezení a bohatnutí na náš účet.
Jsem zvědavý, co si letos při likvidaci naší ekonomiky zase budete vymýšlet.
ČNB chce znehodnotit korunu pro vývoz, tzn. dražší suroviny a levnější práce. Vše je předem dané a průhledné a bankovní komunisti tištění peněz pro sebe neopustí dokud jim to nezatrhnem. Má to pro ně jednu výhodu- můžou tak pokrývat státní tunely až do konečného úpadku.
10. 01. 2013 | 07:33

hovorka11 napsal(a):

Pavel13:
Krize byla uměle vyvolána nerespektováním ekonomických základů díky tomu, že ti, kteří dělali podvody a nyní tisknou peníze z toho mají osobní prospěch. Proto krize přes všechny nesmyslné tvrzení o konci bude nejen pokračovat, ale i se prohlubovat.
Půjde od malých států k větším, protože malé jsou méně schopné přenést důsledky rozkrádání na někoho jiného.
10. 01. 2013 | 07:39

Pepa Řepa napsal(a):

hovorka11
milý hovorko a copak byste poradil generálům ČNB- v této situaci- vy?
Přidat na mzdách a revalvovat?
Honem přijmout ojro, které-jak říkáte- tisknou jako vzteklí?
Babo raď.Těžká situace, když žijete z exportu.

Platinová mince? Maloměšťák zbystřil. Koupí čtyři.
10. 01. 2013 | 07:41

scallop napsal(a):

Grőssling

Kdyz zacal ekonomicka krize v roce 2007, nastala era marxtorikalu.

Pak to uderilo na EU a nastoupili klaustorikalove.

Jdete s doubou a zacnete se ucit "zemantorikal".
10. 01. 2013 | 07:47

Petr z Tábora napsal(a):

Zajímavý článek. Co by ekonomický laik to vidím jednoduše. Socialismus postupně přestal zvládat centralizovaně řízené hospodářství a zákonitě krachnul. Západ nevyužil to co ho dovedlo k prosperitě, tj svobodné podnikání a trh v systému, kde stát pouze určuje mantinely a řeší přežití sociálně nejslabších. Naopak nastoupila spousta regulací, dotací, vyjímek, přebujelý sociální stát a to vše deformuje hodnotu všeho a zpětnou vazbu pro výrobu a služby.Proto systém nezvládáme obdobně jako kdysi na nižší úrovni ho nezvládl socialismus.
10. 01. 2013 | 07:51

scallop napsal(a):

Autor

Je pekne, ze jste si po letech vsimnul, ze eknomicka krize nezacala v Bruselu, ale v USA. Skoro to vypada, ze s koncem Klausovy ery zacinate ziskavat nadhled. (Cloveka napada, ze konec volebniho obdobi sleduji poradci pozorneji nez prezidenti ...)

"Globalizaci střídá fragmentace."

Bude to fragmantace podle civilizaci ? Nebo na jednotlive staty ? Nebo v EU na "tvrde jadro" a okolni "most mezi vychodem a zapadem" ? A jaky je nas narodni zajem ?

To jsou - ehm - podstatne otazky.
10. 01. 2013 | 08:10

hovorka11 napsal(a):

Pepa Řepa:
Udělat tlak na celý zkorumpovaný systém v ČR. Přestat plácat neoliberální bludy, že jsme líní a málo vyrábíme a nutit vládu k zásadním systémovým změnám, které zabrání cca 50% mizení peněz z daní v kapsách různých kmotrů, záměrně přebujelých ministerstvech a cíleně nepřehledných zákonů pro výklady "zasvěcených".

!!!Absolutní zákaz zdaňování v daňových rájích!!!

ČR s GB jako jediní prosazují daňové ráje, kam přestoupilo z ČR minimálně 12 500 firem. Já tm svůj plat zdaňovat nesmím- kmotři ano !!!

Vidíte, jak neoliberální vůdci ČNB mají řadu možností tlačit na vládu, než použijí poslední a zoufalý pokus- znehodnocovat naši měnu na úkor obyvatel.
10. 01. 2013 | 08:11

Badal napsal(a):

Z ekonomiky se vytratil zdravý selský rozum. Práce má smysl, pokud tvoří hodnoty. Jenže v oborech kde se ty hodnoty tvoří si dnes nevyděláte. Být pekař, dělník, pracovat ve stavebnictví, v zemědělství / když nepočítám dotace/ atd. - všude nevyděláte ani na nájem,utíkáte před exekucí a díváte se jak cigán který už druhou generaci nepracuje v pohodě vybydlel 5 domů a dostane zadarmo šestý. A můžete závidět plat kdejakému politologovi, zbytečnému úžedníkovi, někomu z reklamy, herci z reklamního žvástu, sportovci v oboru který ještě před 20 lety u nás nikdo ani neznal.
Rekordní nezaměstnanost, ale nemá kdo ani uklidit ty chodníky od sněhu.
Komunisti uměli hospodařit, my už ne
10. 01. 2013 | 08:12

hovorkqa11 napsal(a):

Petr z Tábora:
Neschopnost zachovat sociální stát pramení z neschopnosti zajistit konkurenci výkonnějších a prgresivnějších výrob vůči kmotrům a finančním vyžírkům.
Pokud by to fungovalo s minimem korupce, tak by jsme měli i daleko více jak např. ve Finsku nebo Švédsku.
USA je vzor úpadku, kde vládne "trh nevýroby", který přes bankovnictví vycucává i zbytky peněz z výrobního sektoru. Výsledkem je velké množství žebráků a nemožnost zavedení sociálního systému důchodů který máme ještě dodnes.
10. 01. 2013 | 08:20

gaia napsal(a):

hovorko

copak by ti nahoře měnili, co léta budovali a jim vyhovuje? Co by z toho měli.

Ostatně , nevíte kdo nebo co je to ten Stinger?

Včera celý dne na ČT 24 běželo to, co jste napsalvy, že je třeba znehodnotit korunu a dál že nízký růst cen je překážkou ekonomického rozvoje.

Zde nás masírují, jak si má člověk šetřit na důchod a už si někdo mastí zuby, jak nás o těch pár drobných, které jsem schopni uškudlit, zase oberou?

Kdo to je ten Stinger, co píše takové věci?

Má něco společného s anglickým slovem sting bodat, léčka, nepříjemná věc na konec?
10. 01. 2013 | 08:23

JARLE HALSNES napsal(a):

Jen jestli to spíš není nezvládnutá nenažranost....Zlodějna, podrazy, křiváctví. Poćit největšího štěstí, když se povede pekně s nněkoho/něco očůrat. A to všechno nejen "napříč politickým spektrem", ale bohužel na celé Zeměkouli. Aby jeden mohl mít víc, než si zaslouží, musí být docela dost těch, kteří mají méně. No a když se kvůli tomu nesejde nabídka s poptávkou, je tu krize. A až to dostatečnému počtu lidí nebude stačit na solidní život, bude tu vážná krize. A až budou mít hlad, bude to průser. To je tak asi celé.
Jinak ale myšlenka, že páni ekonomové ve skutečnosti nejsou k ničemu je správná :-)
10. 01. 2013 | 08:37

hovorka11 napsal(a):

Takhle Václav Klaus konzervuje kmotrovské vztahy.
Pan Singer je pojetím neoliberál. Nedá se očekávat náprava systému, ale naopak maximální efektivita ČNB při naplňování kasy pro kmotry:

"Před pádem režimu získal zkušenosti v Prognostickém ústavu pod vedením Václava Klause.
Členem bankovní rady a viceguvernérem ČNB se stal v únoru 2005, v druhé polovině roku 2010 nahradil Zdeňka Tůmu ve funkci guvernéra. Prezident Klaus ho označil za špičkového ekonoma nové generace."

http://tema.novinky.cz/miroslav-singer
10. 01. 2013 | 09:10

Jemnickyý napsal(a):

Robejšek

!Za krizemi stojí nezvládnutá složitost!

NE, NE, pane Robejšku, za krizemi stojí právě snaha o maximální zjednodušení systému pro světové vykořisťování zdrojů a lidí.
10. 01. 2013 | 09:12

hovorka11 napsal(a):

gaia:
Jak vidíte, vše je předem provázáno pro vymývání hlav i přes ČNB, která tomu nebude překážet, jen budě dělat efektivního drába pro kmotry.
Klause považuji za kmotra všech kmotrů, protože členy bankovní rady navrhuje prezident.
Je to jedna velká partička.
10. 01. 2013 | 09:14

hovorka11 napsal(a):

Další z podpory finančních černých děr Klausem Veseckou:

http://www.novinky.cz/domaci/289830-ombudsman-varvarovsky-zvazi-rezignaci-pokud-bude-jeho-zastupkyni-vesecka.html
10. 01. 2013 | 09:20

Daňový poplatník napsal(a):

Globální kapitál utržený z řetězu, prostřednictvím nařízení EU a národních zákonů znemožňující a kriminalizující jakoukoliv činnost, která nesouvisí se závislostí na jeho produktech.
Nenesoucí žádnou zodpovědnost na destrukci společenského systému,a zbídačující obyvatele, protože privatizuje celé státy s cílem dosáhnou momentální zisk.
Obávám se, že ta fragmentace skončí fyzickou obranou vlastního domu, zahrady a života.
10. 01. 2013 | 09:26

hulu napsal(a):

a co když se jen zase jednou naplňují rčení, že žádný strom neroste do nebe a každý chvilku tahá pilku?

v krizi se nejvíce utápějí USA a EU, staré, dosud dominující regiony, které by podle výše uvedených lidových mouder měly být vystřídány (jako už nesčetněkrát v historii) někým mladším, svěžejším a dynamičtějším ... tedy ne, že by "nová" Čína neměla problémy, ale přecejen je na tom (podle našich vlastních měřítek úspěchu a prosperity) v současné době o dost lépe ...

ty by znamenalo, že je současný svět nezvladatelný a nekontrolovatelný zejména pro nás (USA a EU), jednoduše proto, že naše ambice už v tomto směru dávno neodpovídají našim reálným možnostem
10. 01. 2013 | 09:27

marxík napsal(a):

Jemnický
Kolego, od vás bych takové náhlé procitnutí neočekával. Teď už se zbývá dopracovat jenom k tomu, že tento vývoj je na současných základech systému (volný trh - zvláště v oblasti odměňování) zákonitý a nezvratitelný, a budeme víc než kolegové.
10. 01. 2013 | 09:44

Budulínek napsal(a):

"Co když jsou ekonomické a politické krize projevem nedostatečnosti našich poznávacích a řídicích schopností?"

Od Robejška nečekané prozření. Gratuluji!!!

Konečně někdo z našeho intelektuálního establishmentu (a Robejška počítám k mainstreamovému establishmentu) zpochybnil tvrzení vědeckých marxistů a vědeckých neoliberálů (Klaus), kteří nám shodně několik desetiletí tvrdili, že společenské problémy se dají vyřešit aplikací vhodných vědeckých teorií.
10. 01. 2013 | 09:48

on. napsal(a):

Docela dobre.
A reseni? Oprostit se od globalizace a vratit se k lokalizaci. Co na tom, ze cinsky cesnek je o par korun levnejsi.
10. 01. 2013 | 09:53

jogín napsal(a):

Maximus: Ano, zpětné vazby, to je nejpodstatnější záležitost ekonomiky. Všiměte si, že tržní mechanizmus produkuje hafo kladných zpětných vazeb- výhody z rozsahu vedoucí k monopolu a oligopolům, výhody z úpravy zákonů a pravidel vedoucí ke korupci a klientizmu, výhody z přesypávání peněz, z nefunkčnosti státu. Všechny vedou k zisku jednotlivých skupin a k snížení efektivnosti ekonomiky jako celku. Není potřeba jedna negativní zpětná vazba, ale řada- třeba Tobinova daň, progresivní zdanění včetně firem, protože peníze dělají peníze, tvrdé prosazování zákonnosti atd. Není reálné řidit ekonomiku jako celek, ale nastavení při zavedení negativních zpětných vazeb se bude řídit sama.
10. 01. 2013 | 10:39

Gauck napsal(a):

Za krizemi stojí vždy korupce !!!
S Pavlem Rychetským, předsedou Ústavního soudu, plně souhlasím, amnestie byla nachystána diletantsky !!!
Klaus se chová jako všeználek a proto diletantismus převládl v ODS a v Nečasově vládě !!!
Záměrem mazaných lobbistů je, aby vedle dobrého Dienstbiera, nezapleteného s mafiánskou chobotnici, stál Schwarzenberg, kterého chtějí prosadit za prezidenta Česka !!!
Voliči nenechte se oblbnout, volte jen dobré kandidáty !!!
Schwarzenberga NE, protože, spolu s cynikem Kalouskem mají v TOP 09 v Nečasově vládě nejvíce korupčníků, Bessera, Drábka, Šišku... !!!
Schwarzenberg podporuje Nečase, který podepsal s Blažkem největší atentát v Evropě, Klausovu amnestii na slušné občany, na slušnou policii, na slušné vyšetřovatele, na slušné soudce advokáty /Klaus po sobě rychle zametá stopy po tunelování Česka jeho velkou rodinou/ !!!
Schwarzenberg dokonce navrhl, aby škody zaviněné tuneláři a Klausovou amnestií, tj. Klausem, Nečasem, Blažkem... aby je zaplatil stát tj. z kapes občanů, tak to je nehoráznost gangstera, místo toho aby Schwarzenberg okamžitě opustil Nečasovu vládu, a dal najevo, že chce skutečně bojovat s korupcí !!!
Schwarzenberg 76 let, je starý pán, který by už ani neměl kandidovat na prezidenta a trpí nevyléčitelnou nemocí "Nemocní mocí", stejně jako nevolitelní Zeman, Fischer, Bobošíková !!!
Schwarzenberg je s Kalouskem a s exministrem Drábkem jeden z nejhorších asociálních politiků ze všech vlád, k starým lidem důchodcům, k postiženým lidem po úrazech, k psychicky postiženým... !!!!!!
Dienstbier a Táňa Fischerová by měli stát proti sobě v konečné volbě voličů, jeden dobrý stranický a jeden výborný čistě občanský kandidát na prezidenta , oba obstáli nejlépe v předvolební kampani, ty by měli voliči "jen" volit !!! Pokud jeden dobrý z nich prohraje, nic se neděje, vše bude výborné !!!
Táňa Fischerová má proti Diensbierovi jednu velkou výhodu, že to je čistě občanská kandidátka na prezidenta, která nepotřebovala žádné peníze politické strany, žádné peníze od lobbistů a zde je záruka, že je nepodplatitelná, a zaslouží si velký obdiv, a byla by první kvalitní hezkou moudrou prezidentkou České republiky, proto ji budeme volit !!!
Je to zkušená morální politička, má pro občany Česka smysluplnou vizi, umí lidi kladně motivovat, a umí i razantně s politiky vyjednávat, když je potřeba !!!
ANO srdcem pro Táňu Fischerovou a ANO pro Dienstbiera !!!
10. 01. 2013 | 10:47

Jirka napsal(a):

Mozna je ten problem jinde. Povsimnete si, jak snadno se neprizpusobivi prizpusobili situaci, kdy nemaji sanci si legalne vydelat mzdu. Presto hromadne neumiraji hlady, kouri ostosest, maji dalsi a dalsi deti a v podstate v poklidu na sve urovni prosperuji. Naucili se totiz rychle prijit na to, jak system podojit, na sve urovni. Navic na jejich prosperitu jsou navazani svou prosperitou dalsi, treba majitel socialniho bytu, kteremu najem plati nikoli najemnik ale stat. Vicemene kazdemu je tento dar dan, na sve urovni se rychle nauci jak system podojit do maxima, zivnostnik naklady ktere s zivnosti nemaji nic spolecneho, statni zamnestnanec provizemi za udeleni zakazky atd, kazdy na sve urovni ma vhled a moznost. System (tedy stat) ma ze sve vzdalenosti a se svymi nastroji jen pramalou moznost tomuto ucinit pritrz. Je tedy zahodno se domnivat, ze ti, jenz ze sve urovne mohou kontrolovat financni a kapitalove objemy v radech, ktere jsou pro normalniho smrtelnika stezi predstavitelne, se chovaji jinak nez onen Rom (co nikdy nepracoval a bydli ve statem najatem byte ve Sluknove). Ti vsichni si uloupavaji a pritom se zuby nehty brani jakekoli zmene, ktera by je o ono uloupavani mohla pripravit. Tihle posledni k tomu navic maji i nastroje (prispevky na volebni kampane, cerne penize tam kde prispevky nestaci, informace). Takhle se vytvari ona komplexita, kterou neni mozno obsahnout. Ergo kladivko, nesouhlasim pane Robejsku. Nezvladatelnou komplexitu tohoto sveta zpusobuji zaporne lidske vlastnosti, se kterymi bude treba, tak jak tomu bylo vzdy v minulosti, se znovu utkat. Nad chamtivosti, zistnosti, lakota, a co ja vim kterou odpornou vlastnost jeste vyjmenovat. Tak tomu bylo co lidska civilizace existuje a bude tomu i nadale. Jen je treba nekoho, kdo najde ten provazek, za ktery je treba cuknout. To ze zrovna ted takovy neni neznamena, ze takovi nebudou.
10. 01. 2013 | 10:55

Jemnický napsal(a):

Marxík

Nadkolego, zřejmě jste nepochopil, co je a není volný trh.
Právě deformace pravidel volného trhu je problémem dnešní ekonomiky. Zřejmě se domníváte, že korupce, dumping, státní subvence a politické ovlivňování zakázek je volný trh. Není! Volný trh není zápas bez pravidel. Pseudoglobalizace nemá s volným trhem co k dočinění. Současná pseudoglobalizace je jen pokusem ovládnout páky trhu. Na tomto globálním trhu budete platit je papírem USD nebo EURO. Hodnotu určí ten, kdo ovládá rotačky v tiskárně peněz.
Nestojím ani v řadách levicových blouznivců, ani netáhnu s pravičáckými zloději.
Jsem křesťan, proto nesnáším lichvu, mám zodpovědnost za svůj život a musím brát díl zodpovědnosti za ostatní. Na pravici i na levici byli lotři. Jeden se napravil a druhý ne.
10. 01. 2013 | 11:04

Ferda napsal(a):

Ekonomové a matematika si moc netykají. Z vlastní zkušenosti vím, že na ekonomii šli ti s vidinou lehkého studia a minimální matematiky ve studijních plánech. Proto Robejškova věta o 'ekonomické elitách, vyzbrojených matematizovaným manažerským věděním' je poněkud protimluv. Kdyby se tedy tito manažeři řídili (jako že se neřídí) matematickými modely v ekonomii, tak by vzhledem k neznalosti matematiky neviděli omezenou vypovídací hodnotu těchto modelů. Namodelovat lze prakticky s požadovanými výsledky cokoliv, jak Vám řekne každý matematik. Jen je potřeba vzít "vhodné" vstupní parametry a jejich potřebné množství. A právě vstupní parametry v ekonomii jsou povětšinou podstaně měkké. Příčiny krize bych hledal jinde. Už v samotné podstatě tržního hospodářství, kde prosperuje ten, kdo na druhém více trhne, a to povětšinou dnes za jakoukoliv cenu. Pak je problém zřejmě v tom, že reálná ekonomika a finančnictví se jaksi od sebe vzdalují a zejména to druhé si už žije vlastním životem. Kapitál se koncentruje do rukou úzké skupiny lidí, což vyvolává tlaky na snižování životní úrovně většiny. Společnost se rozpadá, což zpětně snižuje výkonnost ekonomik, atd.
10. 01. 2013 | 11:09

on. napsal(a):

ferda - nseouhlas, treba uz jednoduchy problem tri teles se modeluje docela tezko.
10. 01. 2013 | 11:23

marxík napsal(a):

Jemnický

Vám zase nedochází, že tam kam jsme se dostali, je prirozený vývoj, na jehož počátku byl volný trh a neexistují páky ( kromě osvíceného čínského kapitalisty nebo revoluce) jak tento trend zvrátit.
Pokud znáte jinou cestu, tak ji naznačte. Pochopitelně taky jakým způsobem by se měla vámi navržená opatření zavádět.
Rady typu - každý by měl začít sám od sebe - neberu. Vyskytují se tady už léta a nějak to nezabírá.
10. 01. 2013 | 11:46

Pepa Řepa napsal(a):

gaia
matko, to tak bývá, když chcete vyvážet, devalvujete. To udělá deset ekonomů z jedenácti, jedenáctý je hovorka. Taky se mi nelíbí, že budu platit víc za výměnu na USD. Nicméně to není ještě to nejhorší, buďte ráda, že nemáme Euro jako Řecko.
To devalvovat nemůže.
10. 01. 2013 | 12:52

hovorka11 napsal(a):

Pepa Řepa:
EU selhala řídí se už finančními nesmysly tištění peněz jako nesmrtelný vozor soudobého bankovního komunismu - USA.
Řecko mělo zpět zavést drachmu. Jelikož by tím dala špatný příklad nadvládě "finančních trhů" a MMF, tak z nich udělali otroky, kdy platí za nezkrachovatelnost podvodů amerických bank.
------------
Devalvace je poslední a nejjednodušší možnost nastavit rovnováhu obchodu, nebo získat "výhodu" pro vývoz na tzv. "trhu", která výrazně postihuje kupní sílu obyvatel.
Pokud se dělá devalvace a odmítá se přetnout penězovody ke kmotrům, a pokud se vláda odmítá podřizovat zákonům a dál si živí korupci a rozkrádání, tak v ČR vede prokazatelně k snižování životní úrovně vůči okolním státům. Rozvírají a budou se rozvírat nůžky životní úrovně mezi námi a Německem. My se propadáme, Slovensko roste.
Devalvace u nás je jen a pouze další snaha zachovat penězovod pro kmotry ze státních peněz na úkor občanů (jinak to ani u nás nefunguje).
V totálně nezkorumpoaném režimu pomůže u nás jen zvýší průměr trubky penězovodu pro kmotry. Výsledkem bude skoro stejné zadlužování při horších podmínkách pro obyvatele s nižší kupní silou, než měli před devalvací určenou pro zvětšení zisku kmotrů- tak evidentně funguje propojení ČNB- vláda již řadu let.
10. 01. 2013 | 13:30

hovorka11 napsal(a):

Pepa Řepa:
Dovedl by jste vysvětlit, jak váš finanční vzor z USA funguje pro "dobro svých lidí", když tiskne falešné dolary? Proč USA nedevalvuje ? Je to tím, že je pro ně lepší vyžírat přes rezervní měnu i nás ? Jak vysvětlíte, že za falešný dolar máme platit víc po devalvaci ? Žijí bankéři v USA v komunizmu- zkuste vyvrátit že ne argumenty.
10. 01. 2013 | 13:38

scientist napsal(a):

asi jeden z mála textů, který mne od Robejška potěšil. Ale myslím si, že problém komplexity má jiné dějiny, než které v článku předkládá.

Všechny společenství mají nějakou míru komplexity. Vysoce komplexní společnosti jsou pak takové, kde lidé neinteragují tváří v tvář a přesto jsou jednáním těchto lidí každodenně ovlivněni. Takové společnosti jsou přitom historicky dávné. Co se tedy změnilo? Komplexita narůstá, mno dobrá, ale toto konstatování nestačí.

Dlouhá staletí lidé neaspirovali na to, co se dnes jeví jako přirozené: že společnost musí být pod kontrolou a že jí lze řídit pomocí rozumu. Tenhle nápad se podle historických analýz vynořuje v 17. století a posléze tomu dalo nejdůležitější hybný impuls Osvícenství.

Robejšek se zcela zásadně mýlí v tom, že jsme překročili jistou únosnou mez komplexity. Já se spíš domnívám, že to, co zažíváme, je kumulace nezamýšlených důsledků plynoucí z naší domýšlivosti, jež už nelze ignorovat. Omezení komplexity maximálně odloží to, abychom tuto iluzi prohlédli.

Shrnuto: probléme je tzv. governmentalita a scientismus, ne komplexita.
10. 01. 2013 | 13:50

gaia napsal(a):

Pepo Řepo

s tím eurem si nejsem jistá.

Když bude euro třeba za 40, tak si toho taky moc za ty koruny nekoupíte. a jak bude drahé pro nás jídlo, které je převážně z dovozu a v cizích řetězcích. to Řekové zatím hlady neumírají, ale nám s devalvovanou korunou začne brzy hrozit.
10. 01. 2013 | 14:02

Pepa Řepa napsal(a):

Matko, Papadopulos jezdí dneska raději nakupovat do Istanbulu k Turkovi. To byste koukala, jak ceny vyletěly. I fetu kupují na deka.Že Vám devalvace také zdraží věci z dovozu i u nás? Nepochybně.
10. 01. 2013 | 14:17

gaia napsal(a):

Pepo

ale ten Papadopulos má euro a jde za levnějším, ale Čecháček nejprve bude tratit při směně a pak ještě nakoupí v Německu v cenové hladině lidí vydělávajících v eurech.

Takže bude postižen 2x a tratit bude také 2x a tomu Řekovi může pak jen tiše závidět.
10. 01. 2013 | 14:37

SuP napsal(a):

Jemnický -
Pane kolego, já neznaboh pěkně prosím, který z nich se napravil? Bible nelže.
10. 01. 2013 | 14:49

SuP napsal(a):

marxík -
"....Vám zase nedochází, že tam kam jsme se dostali, je prirozený vývoj, na jehož počátku byl volný trh a neexistují páky ( kromě osvíceného čínského kapitalisty nebo revoluce) jak tento trend zvrátit...."

Vám zase zjevně nedochází, že "volný trh" existuje cca stejně dlouho, jako lidstvo. A kdykoliv začal nefungovat, bylo to po snahách mudrců ho vylepšit a řídit.
Kdy vám takový prostý fakt dojde?
10. 01. 2013 | 14:54

anna napsal(a):

Všimněte si,jak tady mudrujete kolem půlnoci o nesmrtelnosti chrousta zatímco vrtošivý stařík (je to přesné přirovnání)si absolutisticky vypustí korupční a tunelářské džiny z láhve a nikdo mu v tom nezabrání přes všechny mantinely demokracie.A předseda vlády cancá nesmysle o spolupodpisu a my to všichni slyšíme,staří se stydí,jak za Jakeše a spol.,když z nás veřejně dělali papaláši blbce a nic neděláme!!!,necháme si to líbit a vy tady mudrujete nad panem Robejškem a spol.Vždyť jsou to všecho dobře placené kecy,kterými se šikulové živí a my si placatíme zadek u kompu a jakože demokraticky diskutujeme a libujeme si,že to by nám bolševik nedovolil. No nedovolil,tehdy se hrála jiná hra,teď dovolí a bez ohledu na to,ke kterému ranku patří si s námi-placatými zadky-hrají jako kočka s myší ve svůj prospěch.Neironizujte se navzájem a pokuste se nabídnout nějaké smysluplné řešení,molodci,eto váše dělo!.ale zřejmě ende,ende,dál to nende.Anna.
10. 01. 2013 | 14:58

franky napsal(a):

Funkci společenského systému nelze popsat prostřednictvím deterministických modelů, neboť prvky a vztahy mezi prvky obsahují celou řadu náhodných jevů a náhodných veličin souvisejících s často náhodným jednáním člověka. Je-li modelování vývoje ekonomické oblasti systému složité především v návaznosti na složité sociální vazby, pak modelování vnitřní společenské kultury (modelování chování člověka) je ještě náročnější. Fungování společenského systému závisí na obrovském množství proměnných, z nichž mnohé se projevují jako možné odchylky od rovnováhy až tehdy, kdy již v podstatě ohrožují stabilitu systému a projevují se jako jeho krize. Historie, ale i současné problémy ukazují skutečně na to, že krize je důsledkem nedokonalého ovládání systému člověkem, především díky složitosti prvků a vazeb mezi nimi, přičemž nejsložitějším prvkem a s ním souvisejícími nejsložitějšími vazbami je člověk. A protože se turbulence prostředí bude dále zvyšovat a protože dynamika vědecko-technického pokroku bude stále více předbíhat „kvalitu“ lidské populace, budou krize nedílnou součástí dalšího vývoje přinejmenším několika dalších generací.
10. 01. 2013 | 15:00

SuP napsal(a):

scientist -
"....Dlouhá staletí lidé neaspirovali na to, co se dnes jeví jako přirozené: že společnost musí být pod kontrolou a že jí lze řídit pomocí rozumu...."

Chybou je, že se jeví jako přirozené, že nejvíce na řízení společnosti aspirují ti, kdo to neumí.
10. 01. 2013 | 15:01

gaia napsal(a):

SuP

však ono to je těžké být ředitelem zeměkoule.
Zeměkoule totiž už ředitele má. Je to matka příroda a na tu nikdo nemá. Lidé s ní zatím jen bojují.A ona si do toho také kecat nenechá a lidem toho mnoho ze svých pravomocí nepůjčí.
Kdyby byli schopní žít s ní v souladu a něco od ní pochytit, žádné ředitele bychom nepotřebovali.
10. 01. 2013 | 15:38

SuP napsal(a):

gaia -
To právě jsem měl na mysli.
10. 01. 2013 | 15:46

juvel napsal(a):

Bezmezná chamtivost, nedostatek poctivosti a nezájem o bližního má vždy za následek selhávání trhu a nestabilitu společnosti. V době globálního trhu, vysoké specializace a dělby práce, se situace stává stále častěji nezvládnutelná. V současném západním modelu kapitalismu je situace neřešitelná.
10. 01. 2013 | 16:23

Jemnický napsal(a):

SuP

Dismas byl po pravici Kristově a kál se, což není případ našich lotrů na pravici. Lotr po levici ještě držkoval, to celkem sedí.
Z pohledu pozorovatele je to obráceně, kaje se ten na levici a držkuje ten po levé ruce.
Řekld bych, že držkují všichni a nekaje se nikdo.
Ať už tedy táhnou k čertu všichni.

S křesťanským pozdravem, pokoj v duši, vidle v ruce,

Jemnický
10. 01. 2013 | 16:32

Jemnický napsal(a):

Sup
Oprava
Z pohledu pozorovatele je to obráceně, kaje se ten na levici a držkuje ten po pravé ruce.
10. 01. 2013 | 16:36

SuP napsal(a):

Jemnický -
Díky. Což o to, jak je to z pohledu Krista, či jak je to z pohledu diváka si už představím, jsa konstruktér co se tím živí. Ale šlo mi zejména o to, kdo držkoval a ZASE jsem díky Vám moudřejší. Těžko budeme obhajovat, že to není dílem justiční mafie, že to zas byl ten vlevo. Ale máte recht. Co platno, že ten vpravo nedržkoval, když umřel dřív než by se bvl pokusil napravit?
10. 01. 2013 | 17:13

SuP napsal(a):

Mimochodem - ty strany pojmenovával Kristus, když si stěžoval otci ne?
10. 01. 2013 | 17:15

nesmrtelnost chrousta :))) napsal(a):

Anna:máme přestat mudrovat?A co by jste doporučovala?Vzít kulomety a jít ten vládnoucí plebs pobít?A co pak?Pak přijdou andělé vládnout?Zkuste chodit nohama po zemi a nemít hlavu v oblacích :)
10. 01. 2013 | 17:39

Milan napsal(a):

Dobrý večer,

po dosti dlouhém čase je to poprvé, kdy mě pan Robejšek vysloveně nenaštval - a pánové dosti pláče, podívejte, co tď píše o Unii ruský profesor v Kaliningradu, Директор института экономики Российской академии наук (РАН) Руслан Гринберг :Многие, узнав, что премия вручается Евросоюзу, назвали решение абсурдом и экзотикой. Шутили, что в следующий раз с таким же успехом нужно вручить Нобелевскую премию земному шару. А я считаю, что ЕС – это самое лучшее место для проживания народов на земле и с точки зрения сытости, и с точки зрения свободы, социальных гарантий и безопасности", - пояснил Гринберг,

což jasně znamená, že jsou i země, kde může být hůře, nicht war H. Robeyschek?
10. 01. 2013 | 17:42

modrý edvard napsal(a):

Co když to žádná globální krize není? Zatím to chytlo jen PIIGS. (a chytne Amerika, až přijdou Číňani s dluhopisama)
10. 01. 2013 | 17:44

pamětník napsal(a):

Pepa Řepa:
"Globalizaci střídá fragmentace." Jde o dvě stránky téhož jevu - globální a lokální. Obě oscilují okolo dějinné línie.
10. 01. 2013 | 20:44

Miloslav Grundmann napsal(a):

Znamy francouzsky sociolog Pierre Bourdieu ve svem dile vysvetluje, ze je fungovani spolecnosti zalozeno na symbolickem nasili prostrednictvim zpusobu mysleni a myslenkovych kategorii, ktere nejsou neutralni a vedou k zaverum, ktere si spolecnost preje. Tento zpusob mysleni je vlastni clenum spolecnosti a ti si nejsou vedomi toho, ze jsou obeti myslenkove manipulace.

Ekonomicke mysleni a socialni vedy vubec jsou objektem teto obecne intelektualni manipulace. Je to hlavne klasicka a neoklasicka ekonomie, ktera vysvetluje makroekonomicke jevy pomoci mikroekonomickych uvah, ktera je znacne postizena touto intelektualni manipulaci. Analyza mikroekonomickych jevu je totiz vyrazne ovlivnena doxou, souborem obecnych predsudku nezalozenych na vedeckem poznani a tyto predsudky tvori rozhodujici cast lidskych znalosti. Prikladem je nazor monetaristu, kteri propaguji maly stat. Ve skutecnosti monetariste a liberalove vseobecne nepropaguji maly stat, ale jinou formu silneho statu, ktery nezasahuje primo do ekonomiky, ale neprimo prostrednictvim pravidel, ktera si sam stanovuje podle sve vule. Dalsi castou chybou mysleni je prima aplikace mikroekonomickych jevu tykajicich se jednoho subjektu na celou ekonomiku, nebot mikroekonomicky subjekt je v otevrenem systemu a ekonomika ma z velke casti charakter uzavreneho systemu.

Tyto priklady chybneho ekonomicke mysleni nejsou vyjimkou, jsou spise pravidlem. Ekonomika neni ve skutecnosti slozity ci nepochopitelny system, k jeji analyze se vsak musi pristoupit skutecne vedeckym zpusobem a nikoliv logikou ucitelky materske skolky.
14. 01. 2013 | 17:40

Hrochhonza napsal(a):

Škoda, že jsem na tento páně Robejškův komentář nenarazil dříve. Ale stejně. Jediná pravda, která v článku zazněla, nezvládnutelná (krize čehokoli, nějaká situace...). Kdyby se chtělo (držet se zásad, nezapomínat na hodnoty včetně lidských...), tak by to šlo. Po zevrubném přečtení těch mnoha příspěvků bych jenom dodal. Již pánové Einstein a Planck nám ozřejmili důležitost místa (ve vesmíru, společnosti, státu, rodině...) a vztahů, které tomuto místu přísluší. Je neštěstí, když někdo (bankéř, uklízečka, důchodce, president, tchýně...) svým jednáním zasahuje do věcí, které mu nepřísluší. Na vzniku snad všech krizí měly podíl takové jevy jako lhaní a podvod, nebo nemístné uplatnění svého vlivu. Nezvládnutelné jevy to budou do té míry, do jaké bude ochota přispět k nalezení akceptovatelného stavu. Až se budou bankéři zase zajímat o průmysl a jeho rozvoj a nebudou mít na paměti jen výrobu peněz, bude ve společnosti znatelně lépe.
Děkuji za pozornost.
15. 01. 2013 | 17:26

Glosator napsal(a):

Jedná se o problém, který v primitivní formě viděl už jistý Hitler a na své úrovni jej nedokázal vyřešit, také díky mimoněmeckým vlivům. Jde se o konflikt REÁLNÉ politiky na jedné straně a virtuální finanční ekonomiky na straně druhé. Virtuální bankovní spekulace připsal Hitler Židům, odtud jeho antisemitismus.
Přitom by k potlačení neblahého vlivu finančních transakcí dnes stačilo tyto ZDANIT (myslím, že se tomu říká Tobinova daň).
16. 01. 2013 | 12:13

Glosator napsal(a):

to Hrochhonza
Takže až budou bankéři nezištní idealisté, bude zase dobře? Uvědomte si, že bankéři, resp. dnes podnikatelé, nemají v Evropě a v USA DO ČEHO INVESTOVAT. V důsledku neexistující ochrany evropského trhu před konkurecí se zemí s řádově levnější pracovní silou na jedné, a enormním zatížením evropských výrobců zelenými nesmysly na straně druhé, se v Evropě nevyplatí skoro žádná výroba. Dokonce i investice do nemovitostí se po pádu hypoteční bubliny ukázaly jako silně omezené. Proto se naše banky snaží půjčovat jednotlivcům, zakládají lichvářské pobočky jako Provident atd.
Nepotřebujeme rudozelenou pakáž v Bruselu ale politiky, kteří budou hájit SPOLEČNÉ ZÁJMY EVROPSKÝCH ZEMÍ. Pokud budeme mít takovéto politiky, bude to cesta ke postupnému sjednocení Evropy na základě společných zájmů, ne nějaké ideologické fantasmagorie.
V tomto směru je euroskeptik Klaus větším budovatelem evropské jednoty, než eurohujer Barosso...
16. 01. 2013 | 12:28

Ivo Patta napsal(a):

Máte pravdu pane Robejšku když říkáte: ..."schopnost „spočítat“ ekonomická zadání podle identických vzorců a interpretovat je podle identických teorií ještě neznamená pochopit, co se skutečně děje. Natož vyvodit z toho přiměřené závěry."
Problémem oněch ekonomů a tím i Váš spočívá v tom, že se jedná o jednooborové specialisty. Ekonomové se snaží řídit společnost prostřednictvím peněz a to bez ohledu na lidi samé.
19. 01. 2013 | 00:45

integrovaný euroevropan napsal(a):

Většina dnešních krizí je iniciována systémovými rozpory v současné malakologické taxonomii a kladistice. Politováníhodný efekt motýlího křídla...
19. 01. 2013 | 17:27

Malinká napsal(a):

Děkuji za dle mě moudrý vhled : citace
pamětník 10.1.20.44- "Globalizaci střídá fragmentace." Jde o dvě stránky téhož jevu - globální a lokální. Obě oscilují okolo dějinné línie.
gala 1.1.15.46-však ono to je těžké být ředitelem zeměkoule.
Zeměkoule totiž už ředitele má. Je to matka příroda a na tu nikdo nemá. Lidé s ní zatím jen bojují.A ona si do toho také kecat nenechá a lidem toho mnoho ze svých pravomocí nepůjčí.
Kdyby byli schopní žít s ní v souladu a něco od ní pochytit, žádné ředitele bychom nepotřebovali.
franky 10.1.15 00-Funkci společenského systému nelze popsat prostřednictvím deterministických modelů, neboť prvky a vztahy mezi prvky obsahují celou řadu náhodných jevů a náhodných veličin souvisejících s často náhodným jednáním člověka. Je-li modelování vývoje ekonomické oblasti systému složité především v návaznosti na složité sociální vazby, pak modelování vnitřní společenské kultury (modelování chování člověka) je ještě náročnější. Fungování společenského systému závisí na obrovském množství proměnných, z nichž mnohé se projevují jako možné odchylky od rovnováhy až tehdy, kdy již v podstatě ohrožují stabilitu systému a projevují se jako jeho krize. Historie, ale i současné problémy ukazují skutečně na to, že krize je důsledkem nedokonalého ovládání systému člověkem, především díky složitosti prvků a vazeb mezi nimi, přičemž nejsložitějším prvkem a s ním souvisejícími nejsložitějšími vazbami je člověk. A protože se turbulence prostředí bude dále zvyšovat a protože dynamika vědecko-technického pokroku bude stále více předbíhat „kvalitu“ lidské populace, budou krize nedílnou součástí dalšího vývoje přinejmenším několika dalších generací.
---- Vše se prochází proměnou. Každý jev se rodí, sílí,dozrává, ,odumírá. Doporučuji pořad "Jak to vidí" čr 2 v uplynulém týdnu. Zde pan Robejšek popisuje vývojové tendence.
děkuji všem :-)
19. 01. 2013 | 22:41

ochrana proti spamu napsal(a):

Opet velmi dobry clanek od pana Robejska. Tema kolapsu slozitych spolecenstvi je na stole uz od 70. let (doporucuji koupit Tainterovu monografii, vysla i cesky).

Nase doba je vyjimecna tim, ze ji ovlada kapitalem rizene paradigma co nejvyssiho mozneho zisku, prez nej zkratka neni videt na mnozici se problemy a slozitost rizeni stoupa exponencialne.
20. 01. 2013 | 20:30

Tobinova daň a Glass-Steagalův zákon napsal(a):

Zlámaná grešle je lepší než bilionová platinová mince.
Z podvodu do podvodu a zase zpět. Nějak se ten kapitalizmus zacykloval, když je málo otroků.
20. 01. 2013 | 22:19

belarmini napsal(a):

AZ BUDE TRANSPARENTNI VSTUPY A VYSTUPY ZE STATNI KASY... JAK KTERA FIRMA DO NI
PLATI A NAOPAK KDO CERPA... BUDE JASNO... PROC EXISTUJE 90% GMBH, KTERE JSOU
CELA LETA NA NULE NEBO V MINUSU A STALE FUNGUJI ? PERPETUM MOBILE ? DRTIVYM
PREDMETEM PODNIKANI JE NAKUP /LEVNY/ A NASLEDNE PRODEJ / DRAHY/... DALSI PERPETUM
A AZ SE VSICHNI DOVI, ZE REKOVE MAJI DLUH ZE 6o % DIKY NUCENEMU NAKUPU NEMECKYCH
PONOREK Z KIEL-U A FRANC. VOJENSKYCH LETADEL BUDE ROVNEZ JASNO... POKUD BUDE STALE
ONO WAHRHEIT ODER DICHTUNG... A SPISE A STALE TO DRUHE.. NEMA SMYSL VUBEC DEBATIT..
UZ I TI HUGENOTI NEJSOU TAK STUPIDNI, JAK SI MNOZI HRAJI...
APROPOS, UZ SE VI KDO JSOU TI TAJEMNI "INVESTORI" , KTERYM P.A. "ODPLOUVA" Z CR
CCA 3OO. OOO.OOO CZK ? CASINOVY - ISMUS ALA CUBA ZA BATISTY ? PROC JE VUBEC NEJVICE CASIN NA SVETE V CZ? ETC 13o.OOO.OOO.OOO. CZK OBRAT, DAN STATU 5....... TABAKOVE FIRMY PLATI DO STAATSKASSE 5o MILIARD, ALE LECENI KURAKU STOJI 8o.MILIARD,
FETACI ASI STOJI KOLIK ? ETC.... STACI ? NEJVICE DIVNE ZA 15 LET JE, ZE BRUSEL POSILA MILIARDY DO CZ A NEKONTROLUJE JEJICH UZITI? STRANGE, NE? VY BYSTE POSILAL NEKAM PENIZE, ANIZ SE PRESVEDCIL .... QUI BONO , QUI PRODEST ? TAK SE NEDAJI HRY HRAT FOREVER....
21. 01. 2013 | 20:33

Malinká napsal(a):

Cituji z předešlého :TAK SE NEDAJI HRY HRAT FOREVER....
Jak dál v Česku ?Problémy společnosti nechají li se bez průběžné regulace vygradovat do maxima, vedou k válkám a zániku společenství. Pan Robejšek má vhled do dění. Sděluje nám, že kapitalismus odumírá.Vezmeme li napomoc zákon monády, rodí se v něm něco nového- zárodek budoucí etapy vývoje světa,nová vyšší kvalita. Co to je? Dokážeme to objevit. Dokážeme s TÍM spolupracovat? Vyhnout se hodně velkým problémům... Dění v Česku je díky svobodě a novým médiím denně monitorováno politology, žurnalisty. Neustále čteme kritická slova. To se ukazuje , že není lékem dostatečným.Potřebujeme návod, jak zem obrodit. Pivovarník Bernard dnes v pořadu Jak to vidí čr 2 vyzval své zaměstnance, aby pojmenovali hodnoty, které , budou li všemi v pivovaru přijaty, napomohou k dobrým vztahům...Za rok je dali dohromady a sepsali je ....
22. 01. 2013 | 12:41

Patrik napsal(a):

Cituji Tomáše Baťu 1932: Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe.To čemu jsme zvikli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu. Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek.V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku. Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující.
27. 01. 2013 | 16:32

Patrik napsal(a):

Cituji Tomáše Baťu 1932: Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe.To čemu jsme zvikli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu. Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek.V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku. Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující.
27. 01. 2013 | 16:52

Otaznik napsal(a):

Velké, nezvladatelné krize jsou výsledkem bránění malým krizím.
V Yellowstonském parku hasiči od jisté doby zakládají úmyslně požáry. Zjistili totiž, že když důsledně zbraňují všem požárům, tak se jim to daří do té doby dokud nepřijde tak velký požár, že ho nejsou schopni zvládnout, takže v konečném důsledku má horší dopad, než série menších požárů, ne-li než série řízených požárů.
Společnost se v čase vyvíjí a mění se, což v ní vyvolává "pnutí". Pokud se tomuto "pnutí" nedá možnost "vyventilovat", dá se očekávat, že si ji najde tak jako tak, bez ohledu na naše přání, samo.
Nynější krizi můžeme chápat jako i jak důsledek snah bývalého šéfa FEDu Greenspana nedopustit krizi a naopak pokusit se o stálý bezkonfliktní "růst".
28. 01. 2013 | 03:05

Marie Medunová napsal(a):

Výborný text, děkuji. Vidíte ve fragmentaci východisko?
29. 01. 2013 | 18:40

Malinká napsal(a):

:-):_):-):_)
děkuji Patrikovi i Otazníkovi
jak to vidím já v současné praxi: Já a moje rodina-
1/ má smysl pracovat sám na sobě - čištění těla , mysli ,cvičení těla, mysli, dodržování mravních postojů, důchovní cesta
2/stejným způsobem se starat o svoji rodinu a vychovávat děti, sdružovat se s lidmi podobných hodnot
Místo,kde žiji -
1/ neizoluji se a vycházím do organizace v naší komunitě, čtu zpravodaj naší komunity a chodím na veřejná zasedání zastupitelstva, a diskujtuji, atd.... aktivně se zajímám o kvalitu naší komunity
2/ protože naše komunita je malá- 3500 lidí, dokázali jsme rozpoznat ... zlojedy a obec nám spravují morálnější lidé
Malá seskupení lidí lépe fungují. Projekty tu jsou, podívejme se na ProAlt - Ilona Švihlíková
01. 02. 2013 | 23:51

oskar napsal(a):

Je ekonomie věda, nebo udržovací a vše vysvětlující pavěda k zachování SQ t.zv. vládních struktur? Který stát má nejvíce nositelů Nobel ceny za ekonomii a je nejvíce zadlužený ? Je globalizace pandemie chamtivosti ? Jsou peníze "krví" hospodářství státu, nebo se staly v bilionech bezcenými barevnými papírky, jež permanentně chrlí tiskárny kvůli udržení stavu vládnoucích struktur "aspoň jako včera" a ne s dopady jako v r. 29, neboť národní hospodářství neexistuje ? Proč Čína s Japonci vyloučili debetní doláče s úhrad vzájemné výměny zboží ? Proč pořád kecy o růstu tzv HDP když za něj si nic nikdo nekoupí? Nechá se tento růst ovlivnit korupcí a devalvací ? Proč nepředchází žvástům o rozpočet a odpovědnosti teoretická společenská vize kam se hnem a směřujem ? Obama aspoň cosi o nových pracovních místech ? Je dobré, aby za stavu permanentního chudnutí obyvatelstva a růstu obecné bídy byl stav střelných i rychlopalných zbraní vlastněných tímto obyvatestvem vyšší, než obyvatelů ?
03. 02. 2013 | 23:39

Otaznik napsal(a):

Ekonomie je asi taková věda jako psychologie. V každém případě je to co se v ekonomii učí jen to co je vidět na povrchu, a ne to co je skryto.
Kdo umí fungovat zadlužený je na tom lépe než ten kdo neumí fungovat zadlužený. A vláda USA umí dobře fungovat zadlužená. Ostatně v jednom článku na iHNed tvrdili, že bohatí lidé si nemyslí, tak jako chudí, že musí napřed našetřit peníze, aby byli bohatí. Oni umí použít peníze druhých, což USA dělají výborně.
Peníze jsou oběživo, zúčtovací jednotka a uchovatel hodnoty. Cenu, nebo hodnotu těm "papírkům" dává naše víra, že se dají směnit za nějakou skutečnou hodnotu, a vláda USA tohle zvládá dokonale.
Číňané pochopili jak funguje stávající finanční systém a chtějí taky využít jeho výhod.
Ukazatel HDP je důležitý, protože daňové příjmy vlád jsou jeho částí, a čím vyšší je HDP země, tím vyšší má vláda příjmy. A růst HDP je dobrý protože vzbuzuje pozitivní očekávání, což příznivě působí na společenské klima, nehledě k tomu, že příští vyšší HDP znamená pro vládu příští vyšší daňové příjmy a tím pádem i pozitivní obrázek o vládě v mysli voličů, jelikož vláda příště rozdá více peněz.
To nevím.
Protože není kdo by ji připravil. Vláda žije od voleb k volbám. Před volbami má plno práce, aby obstála ve volbách, a po volbách, aby splnila přání svých členů. Na vize není čas. A ostatně, kdo o ně stojí?
Prodej zbraní zvyšuje HDP.
04. 02. 2013 | 18:42

sualk napsal(a):

Celkem přesně řečeno. Myslím si, že nelze přirozeně bez konfliktů vládnout velkým skupinám. Mnozí národní a nadnárodní lídři se dnes nejsou schopni vypořádat ani s nejmenší možnou jednotkou, jakou je rodina a mají téměř neomezenou moc nad nesourodými skupinami lidí, kterým nejsou zodpovědni.
09. 02. 2013 | 12:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy