Vězňové datové schránky II.
V předchozím, prvním dílu tohoto eseje jsme museli vzít na vědomí, že dlouho (a právem) za elixír dobra pro lidstvo považovaná technika dnes prospívá jen stále menší a stále bohatší části společnosti. Shodli jsme se na tom, že musíme hrozícímu techno-feudalismu zabránit. Dnes si vyjasníme, čím musíme začít.
Odmítněte zvrácený pokrok
Dlouhá desetiletí bylo z pohledu obyčejného člověka nové lepší než staré a vyplatilo se to mít rychle. Lepší život na něj přátelsky kynul z budoucnosti a cesta k němu se právem jmenovala pokrok. A ten je tradičně považován za princip lidských dějin. Jak je to dnes?
Evropa na cestě do Kalkaty
„Ten, kdo přijme polovinu Kalkaty, nepomůže Kalkatě, ale sám se stane Kalkatou", napsal před několika lety německý publicista Peter Scholl-Latour. Přesně to se děje a evropské vlády pilně konferují, proklamují, podpisují a nečinně přihlížejí migrační vlně. Jaký je dnešní stav, jaká perspektiva, kdo za to může a jak to ukončit?
Je Evropa v úpadku?
Před více než třiceti lety slavil Západ triumfální vítězství nad komunizmem, ale dnes má drtivá většina evropských zemí jen second hand demokracii, skomírající ekonomiku, problematickou bezpečnost a amerikanizovanou kulturu.
Vězňové datové schránky
Technický pokrok vždycky vlastnili mocní průmyslníci, ale přesto z vynálezů těžila i masa obyčejných lidí. Podnikatelé totiž chtěli prodávat, a proto se museli zavděčit svým zákazníkům. V posledních letech zažíváme dramatický rozpad pozitivní role techniky pro svobodu a blahobyt lidí.
Změňte své chování a změníte všechno
Chápu lidi, kteří demonstrují. Ale mnohem více pomohou sobě a své zemi, když změní svoje chování a začnou se v pracovním a soukromém životě řídit podle jiných pravidel než doposud.
Jak přežít v informační společnosti
Společnost, ve které žijeme je v kritické situaci ze dvou důvodů. První je bezmezná sebestřednost elit a druhý je prostoduchost, se kterou jim lidé přesto důvěřují. S tím prvním nic nenaděláte. To druhé můžete změnit a tady je návod.
Zchudnout pro klima?
Za posledních deset let investovaly státy a firmy do rozvoje obnovitelných zdrojů energie 3,8 bilionů dolarů. A výsledek? Podíl fosilních zdrojů na celosvětové spotřebě energie klesl z 82 na 81 procent.
Naše pravda je silnější
Moje eseje nejsou četba pro každého, a proč je vlastně píši? Proto, že hlavní téma mého intelektuálního života je najít uspokojivá vysvětlení otázek, které mne zaujmou. V posledních třech letech k tomu přibyl ještě druhý, mnohem zásadnější důvod.
Vznik a zánik společné měny
Přesně před týdnem kleslo euro na stejnou hodnotu jako dolar, přesně na 0,9603. To je nejnižší kurs od zavedení společné evropské měny do finančního oběhu v roce 2002. V roce 2008 se euro posílilo až 1.4721 dolaru. A od té doby to s ním jde s kopce.