Ukrajina ukazuje jak Evropa roste a slábne

20. 03. 2014 | 11:35
Přečteno 9083 krát
Evropští vůdci neuznávají krymské referendum a stále chtějí Ukrajinu co nejúžeji napojit na EU. Proč? Na první pohled se zdá, že ruská politika sjednocuje Evropu podobně silně jako před čtvrtstoletím politika sovětská. V Bruselu možná považují ruské ohrožení za šanci k překonání hluboké krize smyslu a cíle evropské integrace.

Rozšiřování místo prohlubování

Oficiální potvrzení proto samozřejmě neexistuje. Ale evropské angažmá na Ukrajině je v souladu s dosavadním přístupem evropských mocností k projektu integrace kontinentu. Ta totiž probíhá více jako zvětšování než jako sjednocování unie. Tato tendence je patrná od jejího počátku, ale definitivně se prosadila až v debatách devadesátých let. Tehdy šlo o to, zda se má evropské společenství vnitřně prohlubovat, nebo rozšiřovat. Formální rozhodnutí tenkrát sice nepadlo, ale reálná politika jde od té doby jednoznačně cestou rozšiřování.

Strategie rozšiřování zvyšuje počet členů evropského soustátí a legitimizuje se obvykle magií velkých čísel; typický je odkaz na velmocenský status EU plynoucí z půlmiliardy jejích občanů. To však nemění nic na tom, že rozšiřování je sice snadnějším, ale velmi neefektivním řešením dilematu každého spolku: totiž volby mezi pouhým součtem členů a znásobením jejich síly. Rozšiřování unie sice zvyšuje počet členů, ale zcela nedostatečně využívá možné synergie.

Ale nejde pouze o nevyužité synergie. Uspěchaně rozšiřovaný spolek totiž ztrácí akceschopnost, protože se rozmělňují jeho cíle. Společný celoevropský zájem o jehož splnění by se pak všichni bezvýhradně snažili nelze zformulovat tak, že se prostě přičtou národní zájmy dalších a dalších členů.

Skutečné mocenské nadhodnoty může každý národní spolek dosáhnout především svým prohlubováním, to znamená propojováním a koordinací rozdílných národních zájmů a tím i mocenských potenciálů členských zemí.

Ano, v EU existují i některé kroky k prohlubování, tedy zvyšování ekonomické a politické sourodosti, lepší řiditelnosti a vyšší akceschopnosti. Tyto kroky však beznadějně kulhají za skoky rozšiřování. Příklady Bulharska, Rumunska a balkánských zemí jsou dokladem toho, že s každým dalším rozšířením se zdroje spolku především dále přerozdělují, rozmělňují a jenom okrajově posilují. Avšak rozšiřování EU samo o sobě je pouze cesta, která vede do prázdna. Teprve prohlubovaním spolku směřuje tato cesta k cíli skutečného sjednocení Evropy a jejího etablování jako mocného hráče.

Raději větší než silnější

Avšak namísto dlouhodobého a obtížného prohlubovaní integrace se EU snaží potlačit zájmovou a rozvojovou nesourodost svých členů; vydupat jednotu a akceschopnost unie ze země tím, že glajšaltuje. Proto EU stěsnává své členy do nerealistických - protože nedodržitelných - normativních rámců celoevropské legislativy anebo fiskální či bankovní unie.

A právě na tomto místě vstupuje do hry Ukrajina a Rusko. Na Ukrajině se poprvé přímo střetávají ruský a evropský způsob rozšiřování nadnárodního systému. Na jedné straně ruská vydírající expanzivita a na druhé straně evropská slibující expanzivita. V obou případech jde o totéž: O zajištění existence vlastního nadnárodního spolku pomocí jeho rostoucího vlivu na sousední státy.

Vladimír Putin restauruje Sovětský svaz a snaží se pomocí kontroly cizích teritorii kompenzovat neefektivnost společenského systému Ruska. Také EU chce být raději větší než silnější. Její klíčové instituce se legitimizují svou rolí v procesech spojených s přijímáním nových členů a s „řešením“ krizí, které jsou způsobeny tím, že spolek je stále nesourodější.

Proto byla z hlediska Bruselu ukrajinská ofenziva EU zcela logická. Stejně logický je však i její neúspěch. Uspěchané rozšiřování sféry vlivu místo vlastní konzolidace způsobilo celkové oslabení EU. To se projevuje i v konfrontaci s Ruskem.

rozšířený článek pro E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Neříká se dost jasně jeden fakt,
za současné „rozšiřování“ UE je zodpovědná Česká republika a její eukomisař se svými „kamarády“.

A zřejmě to bude vyhovovat i ostatním, problém Ukrajiny sice nevyřešili, ale naopak prohloubili, no ale zapomnělo se na Řecko a stovky miliard od daňových poplatníků, které tam tečou a jiné.
Podobné konflikty špatným politikům vyhovují.

Pokud jde o „rozšiřování“ EU, tak se domnívám, že nepůjde ani tak o rozšiřování, jako o posun na východ. Jak budou na východě přibývat nová teritoria, tak bude EU řídnout na západě.
Možná, že z toho nakonec vnikne východní blok, od nás až na Sibiř pod vládou oligarchů s etnickým původem vyvoleného národa.
20. 03. 2014 | 12:03

Ládik!!! napsal(a):

Fíle je žák Moskvy.
20. 03. 2014 | 12:17

David napsal(a):

Problém je ještě hlubší.

Zásadní problém vidím v tom, že - všeobecně - elity mají zcela pokřivený smysl pro realitu.

To, co např. předvádí elita EU je vrchol ubohosti.

Blíží se doba, kdy vládu bude muset zase vzít do rukou "ulice" a nebo referenda.

-----------------------------

Neviditelná říše: Nový světový řád definován (dokument Alexe Jonese cz titulky)

Dokumentární film Alexe Jonese "Neviditelná říše" podrobně mapuje,

jak dobře skrytá super-třída světové elity

pracovala po staletí v tajnosti na svém programu k nastolení represivní světové vlády.

Dozvíte se, jakými způsoby tito mocní kontrolují populaci skrze obchod s drogami, praní špinavých peněz, inscenované teroristické útoky, mediální propagandu a dluhy.

Tito zločinní, samozvaní vládci již získali dominantní kontrolu nad světem a nacházejí se ve fázi upevňování moci.

Dokument je průkaznou obžalobou globalistů, usvědčující je jejich vlastními prohlášeními a dokumenty.

Globální tyranie nepřichází, je už tady.

Nový světový řád spatřil světlo světa a konspirační teorie se stala konspirační praxí.

Zastavme to šílenství, než bude pozdě!

Read more: http://www.dolezite.sk/Neviditelna-rise-Novy-svetovy-rad-definovan-dokument-Alexe-J-NHl.html#ixzz2wV5J5AH5

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/USA-ceka-prusvih-ktery-odneseme-i-my-Rusko-zazije-uspech-Politicko-hospodarska-predpoved-astrolozky-306915

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Bankeri-zacinaji-pachat-sebevrazdy-Podle-nekterych-uz-tusi-velke-zmeny-311174
20. 03. 2014 | 12:23

Viola napsal(a):

Dalo by se jednoduše říci, že kvantita jde na úkor kvality.

Pan robejšek je pro mě balzámem na duši, je mnohem lepší, než kdejaký psychiatr, nebo psycholog.
20. 03. 2014 | 12:36

K .V napsal(a):

Poslední věta z blogu Robejška patří vytesat do kamene.
Demokracie se nedá vyvážet tanky, bombardováním, napalmem a molotovy.
Na Ukrajině by bylo vše jako dosud, nebýt toho že se EU pokusila přetáhnout Ukrajinu na svoji stranu a udělala to tím nejblbějším způsobem- násilí, molotovy a zabíjení na Majdanu. Běžný člověk se vyděsil a proto jen vyvolali touhu na východě Ukrajiny (nejen tam) po pevné ruce která alespoň zabezpečí klid a mír na ulici.
.
A něco tam mají společné s námi. Chápu že někdo nemá rád komunisty, ale pokud je chcete vytlačit z vlivu, musíte se vy hurá antikomunisti naučit nekrást, pracovat a vládnout tak aby se lidem žilo lépe než za těch komunistů. A nechovat se MNOHEM húře než oni.
Podpora násilí na Majdanu, bránění "demokratů" ve vyšetřování kdo tam střílel na obě strany barikády a vraždil, boj proti lidu a jeho hlasu vyjádřeném ve SVOBODNÉM referendu, to jsou kroky které odrazují od takové formy "demokracie" lidi nejen na Ukrajině.
20. 03. 2014 | 12:41

Viola napsal(a):

Ukrajina by se měla stát propojením EU a Ruska. Tak jako když něco bublá (vesmír prý je také taková bublinka z mnoha dalších bublinek, které se propojují třesky a při tom vzniká vlnění), ovšem ten třesk stál 104 životů. S Amerikou se spojovat nemůžem, není to fyziologické a to by si měla EU uvědomit.
20. 03. 2014 | 12:43

born65 napsal(a):

Ko-neč-ně!!! příspěvek blogera, na jehož text, spatřím-li jej v přehledu, se okamžitě nabudím a spěchám jej otevřít.
A úvaha pana Robejška mě opět nezklamala.
Je zajímavé si uvědomit, že jsem ochoten o cizím textu, cizí úvaze přemýšlet, ne ihned přemýšlet, jak autora zepsout...
20. 03. 2014 | 12:51

domobrana napsal(a):

K.V
Já to říkám taky.Demokracie má být poklidná,jako my na Krymu.Řekl to i Vladimír Vladimírovič....ti pokojní pánové se samopaly...
20. 03. 2014 | 12:53

Brundibár napsal(a):

Hezký den, pane Robejšku,

děkuji za velmi zajímavý pohled. Vidím to velmi podobně - byť se EU holedbá půlmiliardou občanů, zcela základní jednotný trh v podstatě neexistuje (přeshraniční poskytování služeb nebo nákupy).

Přidám jen jeden postřeh - EU vlastně nemá jasný status pro země, se kterými sice sousedí, má s nimi čilé obchodní vazby a historické kontakty, ale z různých důvodů ty země nemohou či nechtějí být členy EU. (Mám na mysli hlavně Turecko, Severní Afriku a konečně i tu Ukrajinu.) EU jim nabízí vlastně jen asociační smlouvu s perspektivou členství, nic jiného.

Chápu, že tento koncept fungoval před 30 lety (kdy EHS měla z jedné strany oceán a z druhé RVHP), nicméně - chce sama EU sousedit s Íránem, Irákem, Sýrií, ale třeba i Mongolskem nebo Čadem (ano, i úvahy o tom, že by se Rusko nebo severní Afrika staly členem EU občas zaznívají). Nebylo by lepší těmto zemím nabídnout takový status, který by umožnil jednodušší obchod nebo cestování, aniž by se tyto země musely vzdát svých tradičních vazeb "na druhé straně"? Já myslím, že ano.
20. 03. 2014 | 13:03

Al Jouda napsal(a):

Pan autor má pravdu. Teprve až by EU ve stávající skladbě zesílila jak hospodářsky tak vojensky a nevěděla by jak se říká už co roupama, tak by se mohla dále rozšiřovat a podporovat ty okrajové přistoupivší státy.
20. 03. 2014 | 13:05

sasa napsal(a):

Brundibar: vase tvrzeni, ze neexistuje jednotny trh EU, je pravdive. Existuje trh, ktery je obsazen zapadnimi korporacemi. Nemecko, Francie, NL, UK, Svedsko, Finsko, USA jsou jejich domoviny. Dani se, hrube receno, v Karibiku.
20. 03. 2014 | 13:12

Vandal napsal(a):

Vladimír Putin restauruje Sovětský svaz a snaží se pomocí kontroly cizích teritorii kompenzovat neefektivnost společenského systému Ruska.
xxxxxxxxxxxxxxxxxx

řekl bych že ve srovnání s rozšiřováním NATA /Varš. smlouva byla zrušena/ a EU na

na východ, se mi to "restaurování" SSSR Vladimírem Putinem nějak nezdá.

Autore můžete doložit fakty?

Jak se rozšířilo Rusko územně / event. jeho vojenské pakty /., vojen. základny, agrese

ve světě, náklady na zbrojení

Jak se rozšířila EU , NATO.

Kolik vydalo NATO na zbrojení, kolik mají USA ve světě voj. základen, agrese ve světě.

Fakta, porovnání, závěr.

Je to tak moc složité?
20. 03. 2014 | 13:17

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Ukrajinská demokracie
http://www.blisty.cz/art/72616.html
20. 03. 2014 | 13:25

xerox napsal(a):

tentokrát si sice robejšek odpustil fantazírování o jakýchsi elitách , ale vlastně vůbec nic nenapsal ...
to že rusové zvedaj hlavu se už projevilo dávno v sýrii , proti evropsky zaměřenej robejšek tady rozjímá nad možnostmi eu , opakuje obecně známé fráze , ale k ničemu nedospívá ...

jinak je celkem pozoruhodné , jakou dojemnou snahu tady všichni blogeři , potažmo tzv. evropští demokrati věnují ukrajině ...
donedávna nikdo o ní neslyšel , ale teď jim strašně záleží na tom , jakej je podpis vlastníka na katastrálním úřadě u položky krym ... :-)

je celkem jasný , že se jedná o odvrácení domácích problémů ještě k tomu rozpadající se evropy ...
pokud si eu myslí , že na ukrajině rozjede stejnej scénář jako v koloniích východní evropy , tak spláče na vejdělkem ...
nakonec bude ráda , že špinavou práci na ukrajině - spacifikovat nacionalisty , za ní udělají rusové ...
20. 03. 2014 | 13:27

Míval napsal(a):

Každá organizační struktura se asi časem musí zákonitě dostat do stádia, kdy většinu své energie spotřebuje na řešení problémů, které sama vytváří. Pokud tedy její bobtnání není pečlivě hlídáno a občas vráceno do rozumných kolejí.
To, co zahraničně-politicky předvedly hvězdy EU na Ukrajině, je tak neskonale hloupé, že, být příznivcem konspiračních teorií, celkem bych věřil, že jsou řízeni Vladimírem Vladimírovičem, Topolánkovým velkým přítelem.
20. 03. 2014 | 13:34

kokoshka napsal(a):

O neefiktovnosti(fikus ne roste?)společenskeho systemu Ruska bych chtel vedet vic.
Nebo voronežska a samarska oblasti už vyhlasili samostatnost?
To Putin nabizel společnou Evropu od Lisabonu do Vladivostoku,vam se chce sankci?Dostanete baliček a podepišete se v objednavce,myslim že nebude veštit dobre zpravy!
20. 03. 2014 | 13:43

K .V napsal(a):

Domobrano,
ano, klidně se přiznám, že já si demokracii představuji tak, že se shodneme na nějakých zákonech, vládnout bude ten kdo vyhrál svobodné volby. A stát bude mít ozbrojené složky které budou chránit klid a mír v zemi. Třeba i NÁSILÍM.
Pokud tuto roli NEZVLÁDNOU, musí bohužel NASTOUPIT I DOMOBRANA, je to nouzové řešení ale pořád lepší než vypalování budov, molotovy, násilí a vraždění jako na Majdanu. Chápu obyvatele Krymu že se toho báli a povolali tu domobranu.
OPAKUJI, NOUZOVÉ ŘEŠENÍ, ale pořád lepší než řádění libovolných násilníků
20. 03. 2014 | 13:54

TomášL napsal(a):

Tak dnes čtu, že Merkelová ukončila existenci G8. Fajn, tak Rusko o to více bude svázano s BRICS. Geniální nápad...

http://czech.ruvr.ru/news/2014_03_18/V-Rio-de-Janeiru-ma-byt-zahajeno-VI-Akademicke-forum-BRICS-0728/

http://czech.ruvr.ru/news/2014_03_20/Epocha-dominovani-Zapadu-konci-MZV-JAR-4550/

PS: Pane autore, tak nějak cítím, že Evropa se zmoralizuje do bezvýznamnosti...
PS2: Kdy budou česká media řešit BRICS?
20. 03. 2014 | 13:57

kokoshka napsal(a):

Juvenalni justice,preferovani homosexualu a lesbiček(rodič č.1 a 2),zaplava islamistu,demograficka a dluhova jama...Jen tak dale bruselšti soudruzi!
20. 03. 2014 | 14:07

čumil napsal(a):

Na první pohled to vypadá hloubavé, ale instinkt mi napovídá, že tomu bude asi jinak. Každé společenství jede svým tempem a záleží jaké úkoly ho uvádí do vyšších obrátek z hlediska ideí, politiky, organizační schopnosti reagovat a předvídat. Někdy tomu pomohou otřesy. Za otřes, který pozitivně rozvinul Československo byl vznik samostatné ČSR díky bojovnosti a sebeobětování legionářů, s morálkou, duchem a realistickým pojetím TGM. Otřesem byla sametová revoluce, ale podobné pozdvižení vlastenectví, obětovat se celku nepřišlo, klidně jsme o Československo svým příštipkářstvím přišli. Otřesem pro EU může být v pozitivním smyslu právě Ukrajina jako výzva pro EU a Rusko. Jsem zvědav do čí hlavních pokojů se kdo bude vlamovat a kdo zůstane v předpokoji. Nějak mi vychází, že v předpokoji nezůstane EU, USA, Čína, v předpokoji zůstane Putin. No, uvidíme.
20. 03. 2014 | 14:31

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro čumil.
Nevím, kdo zůstane v předpokoji, ale takoví Švýcaři si dnes jistě mnou ruce, že do toho vlaku nenastoupili. No a pokud budeme rozšiřovat a rozšiřovat, tak někteří začnou zavírat dveře, protože nebudou chtít importovat domů problémy celého světa.
20. 03. 2014 | 14:39

Pepa Řepa napsal(a):

mámo . táto já bych jed´!
A jednou OjroOtesánek sežral bábu s motykou ....a bylo po parádě.
20. 03. 2014 | 14:42

marxík napsal(a):

Západní oligarcha, který prostřednictvím dlouhých provázků řídí naše demokratické zástupce, by jistě uvítal, kdyby se provázky zkracovaly, a on tak mohl snadněji čelit nebezpečí jménem Putin (stejným nebezpečím, ne-li větším, je pro západního oligarchu Číňan).

Tyto země mají díky rozsáhlému státnímu majetku své oligarchy pod kontrolou, a tedy s omezenou mocí.

Oligarcha západního střihu, který doposud vládne mocí neomezenou, má z toho pochopitelně nutkavé svírání v oblasti minimálně řitní, a podle toho i tahá za provázky. Nicméně o prachy mu jde především. Proto to veselé uvalování sankcí.
20. 03. 2014 | 14:42

17, 4 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Otázka je, co rozumět pod pojmoslovím " rozšiřování EU" ? Rozšíření vlivu koho, kterých zájmových skupin ? Národů ? Co je ještě zájmem národa a co je zájmem jeho politické či ekonomické, potažmo finanční šlechty ?
Teritoriální expanze hodnot , tvrdí se. To je ten tmel, hodnotová škála, kterou uznávají a sdlílejí všichni zúčastnění. Což ale znamená mj. přijmout za svou Evropskou komisi, včetně pošahanců jako je lady Ashton. Což znamená slíbit bankám, že budou mít velký vliv na to, jak bude nakládáno s masami, nebo chcete-li tak se středními a spodními příjmovými skupinami. Velký vliv, možná že dokonc ten určující - jde totiž nejen o úvěrovou závislostot států, ale i korporací a politických stran, financovaných často špinavými penězi korporací - primárně či sekundárně /přes veřejné zakázky/....Což znamená přijmout za své .....atd atd.

"Ale to přeci je i u nás ! " volají země usilující o vstup do EU. " Toto ani memusíme zavádět , i u nás to tak chodí, jenom mnohem otevřeněji než u vás ! ", volají na adresu starých zemí EU(např. Řecka).
Takže se to redukuje na to, co komu z toho kápne. Fajn, jsem všema deseti pro dobrý deal, business...jsem všema dvaceti proti krvavým konfliktům, tam tratí všici, nejvíc ty oběti /jejichž životy se ale v bilancích bank nepromítají/.
Raději sto poklidných referend o samostatnosti než dva Majdany.


Podobně pak tomu ale bude zřejmě i s tím Ruskem, přičemž se mi ale na rozdíl od Robejška nezdá, že by jeho imperium expandovalo - pokud to porovnám se skutečností či s EU. Leda by Krym měl rozlohu Ukrajiny a Pobaltí dohromady...ale to se mně taky nezdá. Anebo že by na Krymu žilo šedesát milionů lidí...to je dost možné, já je nepočítal.

P.S. Klidně bych v roce 1938 měnil Sudety za to, že nedojde k WW2. Přiznám to, proč ne.
V tom Chamberlaina a spol. chápu /jenže oni spekulovali právě že na válku - ale proti SSSR, proti bolševismu (mimochodem- jiný Chamberlain inspiroval Hitlera, ale to je jiná hostorie)/.
Klidně bych měnil Krym za to, že nedojde k dalším škodám , zejména na životech. Plus např. uznání Ukrajinské vlády - Ruskem, prostě dobrý obchod pro obě strany.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Houston_Stewart_Chamberlain
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Trochu obsahově vyváženější článek :

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2591793/ap-krymska-krize-odhaluje-postsovetsky-hnev-ruska.html
20. 03. 2014 | 14:57

veverka napsal(a):

Pro historické paralely netřeba chodit daleko.

Římská říše se taky tak dlouho rozpínala až byla větší a největší.....

až se zhroutila a rozpadla.

Největší problém EU je ten,že neví kde má hranice.

A tak se cpe i tam kde nemá co pohledávat.

Místo aby si EU řešila své hluboké vnitřní problémy,tak se snaží furt zabrat nová území,jako náplast za vlastní neschopnost.

Nejnovější hnědá "revoluce" na Ukrajině se západním režisérům zla ovšem nějak vymkla z chamtivé ruky.
20. 03. 2014 | 15:18

Viola napsal(a):

Pepa Řepa

mělo by se to asi upravit : "A jednou OjroOtesánek sežral bábu s molotovovým koktejlem.
20. 03. 2014 | 15:26

Pepa Řepa napsal(a):

Violko
dneska nemůžete ničemu věřit. Ani cocktailům. Samej metanol.
Otesánku, nepij to, říkala mu maminka.
Nedělá ti dobře.
Nedal si říct, že prej povyroste.
20. 03. 2014 | 15:34

17, 4 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

veverka
Hranice dnes již nehrají tu roli, co hrály v době kdy povoz jel s obilím do Říma několik dní a kdy bylo nutné na bojiště dojít pěšky či docválat koňmo.
Je to o něčem jiném, hlavně o tom vnitřním tmelu - ten se kydá shora, dole z něj mají tak jedině ulepené hlavy....
Kromě tmelu padá shora ale ještě něco, nelepí to, spíše páchne....

Věc pak semá nakonec tak, že se chce po evorpském občanovi aby bojoval za zájmy evropských oligarchů - proti ruskému občanovi. Po něm se zase chce , aby bojoval za zájmy ruských oligarchů - proti evropským občanům.
Ale podobně tomu bylo možná i za toho Říma - nevím, já tam tenkrát neoligarchoval, zeptejte se Richarda, ony to má všecko zpsychoanalyzované - on ví, co se honí hlavou každému, i dávno zemřelým. Tyto své rozumy navíc poskytuje zdarma - to je ale si jediná výhoda, jediná hodnota.

Otázka nestojí " Mám bojovat" otázka stojí " Proč mám bojovat"./ např. za EU/
Shora to ale vidí jinak, oni uvažují nad tím" Jak jim to vysvětlit tak, aby šli bojovat".
20. 03. 2014 | 15:36

kokoshka napsal(a):

Nerozumim tomu že čehouni podlehaji Putinovske propagande.
Nikdo na Majdanu ozdrojeny nebyl krom krvavych psu Janukoviče a tisicu kgbackych agentu Moskvy,byla to mirova demonstrace deti kvetin ktere zpivali lidove pisničky a hazeli na Berkut rejži,kvetiny a jidlo.
Vše bylo zfalšofane na studii Mosfilm!
20. 03. 2014 | 15:39

K .V napsal(a):

Kokoshko.
Já tedy na Majdanu osobně nebyl.
Ale mám zdravý rozum, a ten mně říká že Ukrajina si dál mohla žít svým obvyklým životem kdyby se ji EU nesnažila k sobě připojit
že Janukovič byl asi ten poslední kdo by chtěl aby mu násilníci vypálili rezidenci i presidentský palác, vládní budovy a parlament,, aby ho vyhnali a aby tam byli mrtví. Stejně tak svržení Janukoviče nebylio v zájmu Ruska, spolupracovali s ním k vzájemné spokojenosti.
.
A stejně u nás při cinkání klíči nebylo určitě v zájmu Husáka ani Jakeše vymýšlet mrtvého ŠMÍDA a eskalovat násilí
.
Také jsem si poslechl rozhovor Asthonové, a zamrazilo mne když vyjádřila, že že JASNÉ indicie ukazují že mrtví na OBOU STRANÁCH jsou střeleni stejnými zbraněmi odněkud z výšky, a že "demokrati" určitě nebudou chtít vyšetřit kdo střílel.
Už vůbec si neumím představit že dal Janukovič rozklaz policistům- střílejte rovnoměrně, vždy jednoho demonstranta a jednoho svého kamaráda policistu, ať to je půl na půl,
A už vůbec si neumím představit že by to policisté beze slova splnili.
.
Takový scénář se asi hodil někomu uplně jinému.
20. 03. 2014 | 15:54

mestakuv kokain v nosu napsal(a):

Malomestaku a vy pisete z nalevny , nebo z cvokhausu ?
20. 03. 2014 | 16:02

Kelt napsal(a):

Je naléhavě třeba si položit otázku,v čím zájmu se EU angažuje na Ukrajině.
A netřeba spekulovat o důvodech.

Putin to řekl zcela jasně:"nevidím jediný důvod,proč bychom měli jezdit na návštěvu k našim přátelům z USA do Sevastopolu,když oni mohou jezdit na návštěvu do Sevastopolu k nám."

Dosavadní držitelé moci v Kyjevě udělali zásadní chybu,když jako první prosadili "jazykový zákon"-to mohlo počkat,nota bene jenom tím uvedli na pravou míru svoji náklonnost k rusky hovořícím občanům.
Co mohli posrat,to posrali.Pokud by okamžitě vypověděli smlouvu o nájmu námořní základny a suspendovali autonomní moc na Krymu,tak "Majdan"byl úspěšný.
Takto EU v této mocenské hře hraje roli užitečného idiota.Pokud zůstane na Ukrajině status quo,tak EU zůstane na hrbu Ukrajina před bankrotem.
Putin dostal co potřeboval-jeho zájmem je,aby na Ukrajině nebyly rakety zamířené na Rusko,čili bude usilovat o neutralitu Ukrajiny.
Kecy o ruské rozpínavosti je možno posoudit množstvím vojenských základen na celém světě co mají USA a Rusko.
20. 03. 2014 | 16:15

strýc virus HxNx napsal(a):

Kelt sdělil:

Kecy o ruské rozpínavosti je možno posoudit množstvím vojenských základen na celém světě co mají USA a Rusko.

přesně tak. nechápu, jak toto může někdo, kdo má v hlavě mozek, ignorovat.
20. 03. 2014 | 16:21

nařízení ředitele školy jsou platná napsal(a):

asi nejhorší, co by ted EU mohla udělat je obchodní válka s ruskem. sankce by oslabily obě strany, ale spor by stejně nevyřešily. je nutný přjmout opatření vojenskýho a obranýho charakteru. jakmile je někdo slabý, putin po něm skočí, aby si doma zvýšil popularitu. to je hra, kterou putin hraje leta, západ nemusí najednou dělat překvapené. český republice by hodně prospěl americkej radar. rus by sice prskal, ale už by od nas dal sve bolševické zkřivené hnáty pryč.
20. 03. 2014 | 16:28

Kybic napsal(a):

Historie se opět opakuje. Blíží se nová Mnichovská dohoda a co po té první následovalo, snad všichni víte. EU má jen plnou hubu keců a skutky žádné. Takže si NeoHitler-Putin bude dělat co chce a nikdo mu v tom nijak nezabrání. Dohoda Ukrajiny ohledně jaderného arzenálu se západem silně připomíná dohodu předválečného Československa se západními mocnostmi - také jim je k ničemu. Takže čekejte, že do roka a do dne budou Rusáci minimálně na hranici se Slovenskem.
20. 03. 2014 | 16:39

kokoshka napsal(a):

Pane Libore Stejskale,jak si to dovolujete.
Tady neformalni skupina ruskych špionu šiři kremelskou propagandu,proč s nimi nezatočite,za co Vas plati Lipold a BIS?
Budeme se stežovat na USTR a do OSN!
20. 03. 2014 | 16:42

Kelt napsal(a):

nařízení ředitele školy......

zeptejte se Ládíka!!!,ten byl u "rakeťáků".
Prvním cílem útoku jsou radarové záklandy-Brdy jsou od Prahy co by dup-stačí malá chybička v softwaru.
A takové dva radary v Česku,to by si Putin jistě sedl na zadek a přišel s prosíkem.
Vy mně připomínáte poručíka Troníka.
20. 03. 2014 | 16:43

Kybic napsal(a):

Ještě dodatek. Jediná obrana proti Putinově Páté koloně je fyzicky vykopat všechny Rusáky z EU bez ohledu na to kolik mají prachů. A ručníkáře také - je to to samé v bledě modrém. Jinak se v blízké budoucnosti dočkáme pěkných překvapení.
20. 03. 2014 | 16:44

Kelt napsal(a):

Kybic,
Mnichovskou dohodu zavřely:Německo,Itáliei,Francie a Anglie-to máte na mysli?
Nebo to bude někdo jiný a kdo?
Děkuji za odpověď.
20. 03. 2014 | 16:47

Ládik!!! napsal(a):

Kelt -
radar měl v Brdech být už dávno, ještě za Paroubka, který ho dojednával. Škoda. Určitě by kolem něj bylo pár baterií Patriotů a praha by byla v klidu.
20. 03. 2014 | 16:48

Iwanovo Wary napsal(a):

..za toto vše může imperiální a rozpínavá politika Moskevského vedení.
Proč se Rusům zde poskytuje občanství ? Často jde jen o budoucí
pátou kolonu.Jedná se nevyhnutelně o budoucí bezpečnostní riziko .
Občanství by se mělo přidělovat pouze lidem žádajícím o politický azyl.
20. 03. 2014 | 16:52

kokoshka napsal(a):

My všecko mma jedna společna cil.
Videt dujchrajinu v USSA a UUUE,plne banderovskou a plne fašistskou se zakladnama NATO v každem meste.Stejne štastnou a prosperujici jako Řecko a Portugalsko,Lybie a Syrie je naš vzor,Pakistan idealem.
Pomahej nam,svaty Bandera bit moskaly!!!
20. 03. 2014 | 17:00

Kelt napsal(a):

Ládíku!!!,

dobře si pamatuji,že měly ČR chránit před raketovým útokem Iránu,ev.Sev.Koreje
Teď by nás měly chránit před Ruskem !!!!!!!!!!!!!!!

Lhali nám tenkrát,nebo lžou teď?
20. 03. 2014 | 17:02

Kybic napsal(a):

2 Kelt: Myslím tím dohodu EU s RUskem ve smyslu: Krym bude váš (Ruska) a pak už dáte pokoj. To fungovat nebude. Putin pojede dál.
20. 03. 2014 | 17:05

kokoshka napsal(a):

Kybic(naherny nick):
Kam dal,mysliš že ruska statni pokladna je bezrozmerna?
Krmit dalši miliony priživnuku?
20. 03. 2014 | 17:10

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro Ládik!!!
S radarem to bylo jinak.
Odstartovali to kluci ze Lži a nenávisti zvacím dopisem daleko před Paroubkem.
První reklama či první lži - bude asi přesnější, byly takové, že ani já jsem nebyl proti. Byly to ne hvězdné války, ale kolektivní hvězdná obrana.
Následně se zjistilo, že hvězdné války jsou technicky stále ještě pohádky a asi zůstanou,
radar měl být spíše hromosvodem na případné ruské nebo čínské rakety, kdyby k něčemu došlo, tak pár raket nepoletí na USA ale do středu Evropy, tím se USA odlehčí, a taky trochu provokace.
Všimněte si, že dnes už nám nehrozí rakety z Íránu, proti kterým ten radar měl údajně být, když se „neprodává“ radar, tak se nemusí investovat do strašení.
20. 03. 2014 | 17:14

milo napsal(a):

Svého času se dost psalo o novém světovém řádu.To utichlo,ale to neznamená že něco neprobíhá dál .Neustálá expanze EU z tohoto hlediska dává smysl.jestli je cílem vytvořit několik globálních celků tak aby každá země byla někde pod palcem a také aby nikdo nebyl zcela nezávislý.To by bylo proti tomuto cíli.Proto také ty neustálé útoky proti Číně a Rusku z tohoto hlediska lze pochopit.
20. 03. 2014 | 17:28

pepa z depa napsal(a):

Rusko dělá svoji velmocenskou politiku, stejně tak, jako ji dělá USA.To je fakt.Když se k tomu přidá precedens Kosova, kdy všichni eurohujeři nadšeně tleskali (včetně knížete), pak se nedivme, že to může být inspirující pro další pokusy.
20. 03. 2014 | 17:30

Svobodná Evropa napsal(a):

Soumrak Putinovského impéria odstartovala invaze Krymu. Ještě nějaký čas budou ukazovat svaly než zase Rusko podlehne vnitřnímu rozkladu.Pořád jsou obři na hliněných nohách. Vždyt jich je jenom stořiřicet milionů navíc z velké části alkoholiků. Z takovým ansáblem Putin díru do světa nemůže udělat.
20. 03. 2014 | 18:02

Ládik!!! napsal(a):

V každém případě radar chybí. Pha by byla v bezpečí - protiradarové střely jsou naváděny přímo radarem. V záloze jsou fiktivní "radary" - vysílače, které řízenou střelu zblbnou. Pražáci by mohli mít radar přímo místo koně a Můstek by byl v bezpečí.
20. 03. 2014 | 18:09

Viola napsal(a):

milo

zkuste tohle: http://nwoo.org/view.php?nazevclanku=tahle-vynasecka-ze-svetove-banky-vas-rozhodi-%93existuje-obrovite-globalni-spiknuti%94&cisloclanku=2014030064
20. 03. 2014 | 18:14

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro Ládik!!!.
Co to jsou za technické voloviny.
Radar může balamutit protiradarovou střelu, která hledá radarové paprsky, ale pokud by tento radar likvidovalo Rusko nebo Čína, tak by patrně použili mezikontinentální naprogramovou raketu, a tu to, zda radar vysílá nebo ne a co, vůbec nezajímá. Tento radar by nikam neutíkal a souřadnice jeho polohy by byly nastaveny jit po instalaci radaru, stačilo by jen zmáčknou knoflík.

Protiradarové střely většinou vzduch země odpalované z letadel mají krátký dolet (do sta km), něco takového by použít nemohli. Pro rakety s plochou dráhou letu je to taky z Ruska dost daleko, tak jen mezikontinentální.
20. 03. 2014 | 18:43

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro Ládik!!!.
Další věcí je časové hledisko, mezikontinentální raketa je zde z Ruska za pár minut, ostatní je na dlouho.
20. 03. 2014 | 18:49

jarpor napsal(a):

Co dodat k Robejškovi ?

Není potřeba nic dodávat.
Jako i s jinými názory blogera souzním, tento není vyjímkou.
Prostě - souhlas.

P.S. takovou EU jsme si představovali ?
Asi ne, leč co mohou jiného přinést odložení politici do "Evropy"... nejen naši - nutno podotkonout....

Hezký večer

P.P.S. Ae že i kovaní levičáci vyjadřují souhlas... to je přece jen zajímavé...
20. 03. 2014 | 18:53

Kybic napsal(a):

EU funguje obdobně jako starověký Řím. Dokud bude expandovat, rozuměj tím plundrovat a získávat nová odbytiště, otrockou pracovní sílu, bude prozatím fungovat. Až expanze skončí, EU říše se zhroutí a rozpadne. Obávám se ale, že 1000 let to trvat nebude. I stovka je moc.
20. 03. 2014 | 19:40

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro jarpor.
To nemá s levicí či pravicí nic společného, ale jen se zdravým rozumem.

Pokud chceme cestovat v okolí bez pasů, hraničních kontrol, pokud chceme nízkou kriminalitu a atd, musíme být exkluzivním uzavřeným klubem.
Je pravda, že existují levičáci s nápady roztáhnout EU až k Uralu,
ale podobné nápady mají i pravičáci, ti z ODS dokonce chtěli do EU Turecko.
Může v tom být i záměr EU zničit, u těch EU vládnoucích pocit, čím více lidí zastupuji, tím jsem mocnější, a proto nasávat další státy a nehledět na to, co tomu říkají lidi.

Je to špatný směr, EU politika potáhne extrémisty a vyžírky,
extrémisté budou hrát na strunu nacionalistům, ale současně podporovat to, co jim přinese hlasy.
Co se děje v Bruselu a kdo pro co hlasuje, to volič neví a nemá šanci se v tom orientovat.
20. 03. 2014 | 19:53

Karel napsal(a):

Nové kolonie jsou třeba a proto se EU chová extenzivně než intenzivně.
A na to dojel socialismus a dojede na to EU.
20. 03. 2014 | 20:29

scientist napsal(a):

-politika EU selhala v tom, že nakonec zvrátila směr, kterým se Ukrajina vydala po nepodepsání asociační dohody?
-a včem je současná politika vůči Rusku slabá? že jsme na Krym neposlali tanky?

to jsou poněkud zvláštní závěry...
20. 03. 2014 | 23:59

Ládik!!! napsal(a):

BNH -
ale ruská raketa je bratrská, ne?
21. 03. 2014 | 06:35

Medikolog napsal(a):

Ládik!!!

BUUM PRÁSK TŘESK... svět je v (_!_), vše jenom atomy a elementární částice.. jenom skupinka atomů z bývalého Ládik!!! slastně GAMA zabliká. "Díky pane Bože, že byla americká" Takové myšlení je skutečně hodné nejméně chytrého frekventanta pomocné Ješivy z Haliče..
21. 03. 2014 | 08:43

Ivan napsal(a):

Uz asi patkrat vyhlasil ukrajinsky obcan Turcinov, vydavajuci sa v sucasnosti za ukrajinskeho prezidenta, vseobecnu mobilizaciu...

Generalita, dostojnici i demobilizovani vojaci a namornici su zmateni..., nie je jasne, ktora vlastne plati a na ake miesto sa maju v ramci nej dostavit..., a tak zotrvavaju doma, v cakani, ze bude vyhlasena dalsia..., ci niekolko dalsich... Horuce spravy hovoria o tom, ze armadu nahradzuje dobrovolna garda..., staci na ulici predlozit obcianky preukaz a suhlasit so zaradenim do gardy... Aj tu je problem, na ulici niet sa komu prihlasit a tak sklamani tinedzeri sa odpoludnia opat znudene vracaju domov, neboli zaregistrovani... Ale aj tu su udajne prve lastoviky, garda uz mala vyslat na Krym asi tak desat ozbrojenych gardistov, aby ho oslobodili... Odbornici vravia, ze je to trochu malo a ze by ich garda mala posilnit aspon este o styroch ci piatich tinedzerov, ze potom by oslobodzovanie islo podstatne rychlejsie... Musime len cakat, cakat a cakat, ake nove opatrenia prednesie napriklad dnes obcan Jacenuk, ktory sa v sucasnosti vydava za premiera Ukrajiny a uz ma preukazane v priamom riadeni desiatich tinedzerov, nasadenych odvazne na Krym...!!!

Europska tzv. komisarka pre zahranicnu politiku grofka Eshton fom Loch Ness pred novinarmi potvrdila, utok tinedzerov na Krym a ho aj podporila, vratane celej Europskej komisie...!!!

Slovensky predseda vlady Fico a minister zahranicia Lajcak zatial svoje stanovisko neprezentovali..., takze urcite, ako vzdy, suhlasia...!
21. 03. 2014 | 09:46

Martin Cikhart napsal(a):

Komentář pana Robejška je vždy zajímavým pohledem , tentokrát s ním nemohu souhlasit, jeho pohled se mi zdá velmi redukující skutečnost.

1. Evropa je přeci několikarychlostní, otázka nestojí, jestli rozšiřovat nebo sbližovat. Děje se obojí, pochopitelně nikoli v lineárním, natož koordinovaném časovém průběhu.

2. Situaci na Ukrajině, ani na Krymu Evropa nevyvolala, ani neorganizovala manifestace na Majdanu, ani tamní střelbu do lidí, ani neobsazovala Krym zakuklenými vojáky bez označení ......

3. Na Majdanu podle všech mých informací demonstrovali Ukrajinci, považující to za svobodný projev své vůle. Oni chtějí do Evropy, jakkoli to pro některé z nás může být překvapivé.

4. Od krize v roce 2008 mám za to, že se konečně v Evropě rozšiřování a sbližování děje, a to jaksi samo od sebe, více méně živelně v reakci na vnější i vnitřní situace. Politici v Bruselu v nejlepším případě reagují na situaci ( dobře, špatně, pomalu, rychle.....), ale v žádném případě nic žádným směrem neiniciují, maximálně vysílají oblíbené signály, snad kromě stálé úporné snahy zachovat status quo ( teplé pelíšky pro všechny Evropany ), ale to je jejich ( i naše) ideologie. Považuji to za vývoj správným směrem, dočasná absence vize je menší problém, než sociální inženýrství předchozích let. Bude-li Evropa takto pomalu obtížně klopotně přerývaně , ale vždy pragmaticky svorně, postupovat i nadále, bude to podle mne pokrok.
21. 03. 2014 | 12:09

Ivan napsal(a):

Zapadni kolonialisti, respektujte vasu vlastnu pravnu filozofiu...!

Pred tromi dnami v slovenskej TV TA3 vystupil radca nemeckej ambasady na Slovensku... Na otazku redaktora co urobit so zmluvou medzi vtedajsou ukrajinskou vladou, parlamentom, vratane prezidenta a na druhej strane s poulicnou opoziciou z 21.02.2014...?, goebbelsovsky odpovedal: To je uz minula vec, sucasna situacia je ina, k tomu sa uz nikto nebude vracat...!!!

Z toho plynie vseobecne poucenie: Na Kryme je uz situacia uplne ina ako pred referendom o odcleneni sa od Ukrajiny..., navratom k Ukrajine sa uz nikto nebude zaoberat...!!!
21. 03. 2014 | 12:27

jozef napsal(a):

Unia europskych predatorov
je vo vazalskom vztahu so svetovym policajtom.To autor akosi prizabudol konstatovat.
Tzv."nove demokracie',hospodarsky,agenturne,politicky absolutne bezmocne,sluzia tlaciarom dolara uplne gratis.Faktom je,ze stari europski predatori svetovemu policajtovi nedodaju ani rotu bojovnikov bez prislubu podielu na nejakej chutnej koristi....

Ukrajina /5 US miliard investovanych do rozlozenia a dobytia Ukrajiny/ ukazuje aj ako slabne svetovy policajt /fuck EU !/.Svetovy policajt nie ze nedokaze uz viest dve velke dobyvatelske vojny,svetovy policajt je nuteny vysielat aj do mensich vojen v pozicii medialnych i investicnych lidrov vojen svojich EU vazalov.

Uniu bruselskych predatorov posilni len "prehlbovanie integracie".Urcite.

Robejskov recept, prehlbenia integracie,mnohokrat medialne propagovany, je jasny: amputacia polovice krvacajucich europskych prstov.
Amputacia polocice kolapsom Wall Streetu postihnutych europskych prstov je dokazom pol storocia obdivovanej mudrosti US financov:ked kychne dolar,partneri dostanu zapal pluc...
21. 03. 2014 | 12:51

Svobodná Evropa napsal(a):

Soumrak Putinovského impéria odstartovala invaze Krymu. Ještě nějaký čas budou ukazovat svaly než zase Rusko podlehne vnitřnímu rozkladu.Pořád jsou obři na hliněných nohách. Vždyt jich je jenom stořiřicet milionů navíc z velké části alkoholiků. Z takovým ansáblem Putin díru do světa nemůže udělat.
21. 03. 2014 | 15:00

Taoiseach napsal(a):

Petr Robejšek ... volá po "prohlubování integrace" a současně označuje za "nerealistickou" "celoevropskou legislativu anebo fiskální či bankovní unii". Což si poněkud odporuje. A dále: "celoevropská legislativa" (tedy acquis communautaire) se vesele rozvíjí už od Římských smluv (1957), takže asi moc "nerealistická" nebude.
21. 03. 2014 | 17:30

xcv napsal(a):

a včil mudrujte

http://www.revuepolitika.cz/clanky/1977/brzezinski-silny-zapad-jen-ve-spojeni-s-ruskem
22. 03. 2014 | 21:11

Robert napsal(a):

Vazeni priatelia
Pan Robejsek ma vo vela veciach pravdu, možno sa niekomu nepaci, ale každý ma pravo na svoj názor.
Mam dva postřehy:
a/ keby mal Adolf H. vo svojej dobe po ruke internet a masmédia ako ich pozname teraz, pravdepodobne by sme boli vsetci v jednotnej krajine. Neviem jako by sa ta jednotna krajina volala, ci by sme sa do nej narodili aj my, ale urcite viem, ze by prosperovala. Angela M. so vsetkymi bruselskými budizknicemami tieto prostriedky ma ale statocne doposial spackala temer vsetko co mohla.
b/ precestoval som europu napriec krizom krazom a mozem povedat, ze medzinarodny euroteater nemá velku perspektivu. Zlucuje sa tu 'dobrovolne'-nasilim nezlucitelne. Tak ako zo psa slanina nikdy nebude, tak isto ani z lenivého Greka, Spaniela, Taliana atd (cest vynimkam) nikdy nebude pracovity Sved, Nor, Nemec atd (tak isto su tu a tam vynimky) a tak je len otázkou casu, kedy to niekoho prestane bavit a sekne s budovanim Potemkinovej Eurovesnice, Verim, ze k tomu v blizkej buducnosti bude musiet prist aj napriek medialnemu masirovaniu nasich mozgov o rozvoji, prosperite a svetlych zajtrajskoch nasho multikulti 'mejdanu' na regulovanom eurotitaniku.
23. 03. 2014 | 03:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy