Český návrat k totalitarismu

12. 11. 2015 | 08:28
Přečteno 3810 krát
Policie se musí řídit zásadou přiměřenosti. Nemá kupříkladu volat k výslechu každého, na koho někdo podal trestní oznámení. Oznamovatel se totiž často snaží jen někomu znepříjemnit život.
Nedávno jsem si to znovu uvědomil na případu policejní výzvy, aby se můj syn Michal Uhl dostavil k policejnímu výslechu.

Nejsa uživatelem Facebooku, dozvěděl jsem se o tom až z Britských listů, které jeho zprávu z Facebooku zveřejnily http://www.blisty.cz/art/79777.html. Spolu s fotografií z pražského hlavního nádraží, na níž jsou uprchlíci a jim pomáhající dobrovolníci iniciativy Hlavák, včetně mého syna, publikoval tuto informaci na Hlídacím psu Robert Malecký http://hlidacipes.org/zastupitel-prahy-2-michal-uhl-pujde-na-policii-vysvetlovat-proc-doma-ubytoval-syrske-uprchliky/. Policie chce, aby jí Michal Uhl podal podle zákona o Policii ČR vysvětlení k trestnímu oznámení, podle jehož pisatele se dopustil nějakého trestného činu tím, že u sebe v bytě nechal přespat uprchlíky.




S nějakými uprchlíky jsem se také setkal, najednou se tu objevila spousta chartistů a jejich dnes už dospělých potomků, kteří běžencům pomáhají. Ti „moji“ uprchlíci byli z Pákistánu. Říkali, že se do Evropy vydali za prací, na represálie ve své zemi si nestěžovali, tedy zjevně „ekonomičtí migranti“, i když tato odlišování nemám moc rád. Nějak pronikli přes Orbánovu železnou oponu z žiletkového drátu, největší tu ostudu dnešní EU, a protože je pak Maďaři odmítli registrovat, stali se v ČR „ilegálními“ migranty. Tak to aspoň vidí český ministr vnitra Milan Chovanec. Můj syn se v očích oznamovatele „trestného činu“ zřejmě provinil xenofilií, tak to aspoň sám Michal Uhl hodnotí.

Připomínám, že v ČR stejně jako v jiných demokratických právních státech je napomáhání k neoprávněnému pobytu na území republiky trestným činem (v základní sazbě do roka odnětí svobody) jen tehdy, je-li vedeno úmyslem získat neoprávněný majetkový či jiný prospěch. A v daném případě šlo naopak o napomáhání k opuštění území ČR, které se ukázalo jako velmi nehostinné – na celé dlouhé cestě z Předního Východu do Německa jako jediný stát, který běžence vězní, i když i jeho soudy, už v mnoha případech označují tento postupu policie za jednání, které je v rozporu s českým i evropským a mezinárodním právem. Činnost dobrovolníků z Hlaváku i ve Slavonsku, kteří si náklady na pomoc uprchlíkům často i sami financují, si policie jistě dokáže zjistit jinak než výslechem těchto aktivistů.

Myšlenka, že poskytnutí noclehu někomu může být trestným činem, je zcela absurdní. Vyvolává historické reminiscence. Po druhé světové válce, zhruba do poloviny padesátých let, existovaly v každém bytě a obytném objektu domovní knihy, kde majitel nebo nájemník musel povinně zapsat každou nocující osobu. Pokud se ubytovala do 20. hodiny, měl povinnost jít onu knihu ukázat na národní výbor (kde kvůli tomu byla služba), jinak se pak chodilo až ráno. Za nesplnění této povinnosti byla pokuta. Tento režim se zdůvodňoval přítomností banderovců, kteří ozbrojeni střelnými zbraněmi táhli zemí z Ukrajiny do Bavorska, a představovali pro lidi skutečné nebezpečí.

Žili jsme tehdy V Krkonoších, v Janských Lázních, na národní výbor jsme to měli skoro dva kilometry a mým rodičům ta povinnost hlásit hosty vadila. Opatření bylo totalitárním rysem politického systému, který se postupně, v průběhu padesátých a hlavně šedesátých let vytrácel. Totalitarismus vystřídaly autoritářské poměry. Teď to vypadá na opačný vývoj – Sobotkova vláda oživuje v dosavadním liberálnědemokratickém právním státě, založeném na ochraně lidských práv, totalitární rysy svévole a bezzákonosti.

Protože je právní vědomí české policie dosud přece jen lepší než Chovancovo a Haišmanovo, je naděje, že Michal Uhl nebude žalářován. Tomáš Haišman, původně etnolog, je už čtvrtstoletí ředitelem odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. Všeobecně se ví, že od dob oddělení ČR od československé federace je právě Haišman hlavním architektem vládní azylové politiky. V době přijímání jugoslávských azylantů ale neměl ještě tak okoralé srdce, jak o tom svědčí statistiky počtů udělené mezinárodní ochrany.

Podávání trestních oznámení se stalo v této zemi národním sportem, i když je to institut z hlediska právního státu evropského kontinentálního typu dost zbytečný – státní zástupce a také policie musejí podle trestněprávní zákonné zásady legality stíhat všechny trestné činy, o nichž se dozvědí, pokud zákon nebo mezinárodní smlouva, závazná pro ČR, nestanoví něco jiného. Naopak, zjevně nedůvodná trestní oznámení, jako například tvrzení, že se někdo dopustil neexistujícího trestného činu, by měla policie odkládat, aniž bude obtěžovat oznámenou osobu voláním k podání vysvětlení. Trestní stíhání je už závažný zásah do práv a svobod člověka a je-li zjevně nedůvodné, je ho třeba odložit a pronásledovaného neznepokojovat. V každém policejním postupu se musí uplatňovat zásada přiměřenosti.

Takových činů, které byly kdysi trestné a dnes už nejsou, je mnoho – moji rodiče ještě znali trestné činy urážky majestátu a rouhání a já sám pamatuju trestný čin cizoložství (do roku 1949, ale jen pro manželky, nikoliv pro muže!), absurdní trestný čin snižování vážnosti prezidenta republiky, přetažený z c. k. monarchie, poškozování zájmů republiky v cizině nebo i výtržnictví tak definované, že to umožňovalo svévolný výklad skutkové podstaty, třeba vztahující se i na červené trenýrky na žerdi standardy prezidenta republiky.

Přiznám se, že v poslední době je moje nechuť či odpor k Facebooku slabší než dříve. Pomohl mi k tomu ten Hlavák. Desítky a možná už stovky jeho aktivistů, napojených na pražské Autonomní (tedy anarchistické) sociální centrum Klinika, se svolávají právě po Facebooku. A díky Facebooku se i vytvořila skupina několik set aktivistů, kteří pod názvem Czech-Slovak Team pomáhali uprchlíkům na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasevo – Bapske. A asi před týdnem se část z nich přesunula pomáhat do Slavonského Brodu. Zneužít se dá všeho, řekl jsem si, i mechanismů přímé demokracie a Facebooku.

Do českého mediálního prostoru se prosadil „think tank“ Evropské hodnoty, společnost pilně hájící pod praporem svobody a demokracie geopolitické zájmy USA proti „Putinovu“ Rusku. Ředitel Evropských hodnot Radko Hokovský si nedávno v české České televizi postěžoval, že se „nám (!) po Evropě potulují tisíce lidí“. Zaujatou a neprofesionální moderaci redaktora ČT Daniela Takáče rozebral v Britských listech Bohumil Kartous http://blisty.cz/art/79720.html.
Hokovský tak navázal na rétoriku ministra Chovance, který je přesvědčen, zřejmě podle starého ruského hesla „porjadok věčen, porjadok svjat“, že každý běženec a uprchlík je „ilegál“ porušující český zákon. A je ho třeba zavřít, aby z ČR, kde nechce být a kde se neopatrně domníval, že republikou jen vlakem projede, neuprchl.

Vysvětlí Chovancovi někdo ve vládě, třeba ministr Pelikán nebo ministr Dienstbier, že člověk z principu nemůže být „ilegální“ a že se „záchyt“ nesmí týkat lidí? Ostuda, kterou svými postoji k migrantům dělá České republice Chovanec a tím celá vláda, je stále větší.

Deník referendum 11. 11. 2015

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy