Proč ŘSD budou chybět peníze na opravu silnic po povodních

10. 06. 2013 | 22:57
Přečteno 4336 krát
Problém předražených českých dálnic budovaných ŘSD nedávno pregnantně popsala ředitelka úseku kontroly kvality staveb Ing. Pošvářová v reportáži ČT: „Objednatel se dostal do obklíčení – výsledkem je vysoká cena a žádná kvalita.“ ŘSD o problému tedy ví, ale změny neplánuje.

Ředitelka Pošvářová v reportáži kritizuje postup ŘSD z dob, kdy ona sama v této státní příspěvkové organizaci nepracovala. Nejprve v prezentaci poukazuje na soubor závažných vad dálnice D47 a následně popisuje systém „spolupráce“ firem, které si ŘSD na realizaci stavby najímá.ŘSD si nejprve vybere projektanta stavby. Ve všech případech dálnice D47 se jednalo buď o společnost Dopravoprojekt Brno a.s. nebo HBH Projekt spol. s r.o. a to buď samostatně, nebo ve sdružení společně, popřípadě výjimečně ve sdružení i s dalšími subjekty.

Následně ŘSD vyhlásí soutěž na výkon technického dozoru investora (TDI), který podle § 152 odst. 4 stavebního zákona musí být zajištěn na všech stavbách realizovaných z veřejných prostředků. Problém je, že soutěž na TDI vždy vyhraje sdružení společností, ve kterém se vyskytuje společnost Dopravoprojekt Brno a.s. nebo HBH Projekt spol. s r.o., popřípadě obě společnosti najednou. Náhoda?Základní požadavky na osobu vykonávají smysluplný TDI je přitom nejen technická erudice, ale rovněž i jeho nezávislost na zhotoviteli a zároveň i na projektantovi stavby.

V případě propojení TDI a projektanta (náš případ) hrozí totiž riziko, že projektant naplánuje takové stavební práce či dodávky, které nejsou ve skutečnosti potřeba. Zhotovitel tyto zbytečné práce a dodávky ŘSD rád ocení, ale ve skutečnosti práce neprovede (nejsou třeba a most bude stejně dobře složit i v případě použití méně tun oceli, viz reportáž ČT reportéři, 20. 5. 2013).

Skutečně fungující TDI by na změnu v realizaci projektu přišel, v našem případě však soulad projektové dokumentace a realizace stavby nikdo efektivně nekontroluje. Fakturace odpovídá projektu, most stojí, problém je vyřešen.

Na závěr musím bohužel konstatovat, že výše popsaný model není v případě ŘSD minulostí.

ŘSD se z vad dálnice D47 nepoučilo a novou zakázku na TDI dálnice D1 Přerov – Lipník ŘSD zadalo v únoru 2013 Sdružení, ve kterém je vedoucí člen společnost HBH Projekt spol. s r.o.

Projektantem stejného úseku dálnice je přitom Sdružení D0137 : Dopravoprojekt Brno a.s., HBH Projekt spol. s r.o. a SUDOP Praha a.s.Zbývá jen dodat, že ředitelka úseku kontroly kvality staveb Ing. Pošvářová je v ŘSD zaměstnána již od května roku 2012. Zbývá jen otázka: bude za pět let od realizace této stavby kritizovat i vady této dálnice?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Maximus napsal(a):

Tak je to srávné a tak to má být,
že díry v D47 se musí pěkně vydražit.
Nýčko už Chachaři si mohou notovat,
když jim auto na D47 skáče a mohou povykovat:
Kdo neskáče není Čech, hop hop hop!
A tak pěkně neumí skákat ani lidoop!
ŘSD, Skanska pěkný prachy!
Já se z toho picnu,
já chci takýýý!
11. 06. 2013 | 07:08

ščastný euroobčan napsal(a):

To autorka:
Pokud bude například za předvolební kampaň vykazována zhruba čtvrtina nákladů, než odpovídá skutečnosti, nedivme se ničemu.
Proto ta privatizace kontrolních mechanismů státu, a paralyzování činnosti státních úředníků.
Trh vyřeší vše, i kdyby se mělo na Auroře vystřelit.
11. 06. 2013 | 07:13

Xury napsal(a):

No nevím, jak konkrétně v tomto případě, ale podle jiných informací se objevuje jiný problém, kdy stavební firmy vysoutěží zakázku pod náklady a pak se následně snaží ušetřit za každou cenu. Čili stát je spokojen, jak lacino postavil, ale kvalita jde dolů. A tento problém se netýká jen stavebnictví, ale i řady jiných oblastí.
11. 06. 2013 | 08:05

Bijte je, nicte je, smazte je ... napsal(a):

Hehe, no jo, ale jak budou vypadat zadavaci podminky souteze TDI a pozadavky na kvalifikaci? Vzdyt ten stav je z velke casti vysledkem "protikorupcniho boje".
Kdyz organizatori mistrovstvi sveta v lyzovani v Liberci rozdelili praci TDI na mensi zakazky po jednotlivych stavebnich objektech, dostali pokutu od UOHS s tim, ze cely areal meli soutezit jako jeden celek. Ale kolik firem provadejicich TDI na ceskem trhu ma kapacity na tak obri zakazku? Vysledkem je, ze se v tom toci porad stejne firmy, ktere mohou prokazat kapacity, obrat, reference obdobne velikosti v predchozich trech letech...
11. 06. 2013 | 08:07

Bijte je, nicte je, smazte je ... napsal(a):

Xury Jeste se objevuje problem ten, ze stat neni schopen organizovat pripravu projektu, podcenuje takove veci jako je geologicky pruzkum a vysledne navysovani ceny je prezentovano jako zvule zhotovitele...
11. 06. 2013 | 08:09

Občan napsal(a):

Jste si jistá, paní či slečno, že znáte všechny podrobnosti?

Ono to je s tou paní kontrolorkou takové malinko složitější:
- soudní znalkyně v oboru silničních mostních kontrukcí a diagnostiky vad
- svědek v řadě sporů stát vs. dodavatelé
- členka NERV (od r. 2010?)
- zaměstnankyně společnosti Mott McDonald (do r. 2012)
- majitelka společnosti Pontis, spol. s r.o. (architektonické, stavební, technické a inspekční služby)

Střet zájmů velký jak autobus.
Proto také ze soukromé firmy vyhučela ve velkém stylu, protože za únik důvěrných informací - http://www.finmag.cz/cs/finmag/penize/pavel-kohout-stavebni-omerta/
A, jak jinak, pracuje momentálně pro firmu státní; v privátu totiž na hodně dlouho skončila, neboť některé věci se v obchodním styku nepromíjejí.

Zajímavá je i časová posloupnost jejího nástupu do eráru:
3.5.2012 - vyhazov od Mott McDonald
4.5.2012 - angažována ředitelem Porubou v ŘSD
10.5.2012 - ředitel Poruba dostal kopačky

Nicméně jsou informace téhle paní užitečné.
Ukázalo se totiž, že kdyby si ŘSD projektovalo a stavělo silnice samo jako státní podnik, vyšlo by to patrně levněji než když silnice projektují a staví SOUKROMÍ zloději a bastlíři.
11. 06. 2013 | 08:14

šašek z Jihlavy napsal(a):

Občan
Bárta už má asi bobky, vaše detektivní agentura aspiruje na vyšší ligu!
11. 06. 2013 | 08:33

Občan napsal(a):

Šašku z Jihlavy.

to jsou všechno snadno dohledatelné VEŘEJNÉ informace. Stačí umět se vhodně zeptat strýčka Googleho :o)))
11. 06. 2013 | 08:38

Pavel napsal(a):

Díky Maximusi, Vaši skvělou satirickou báseň jsem si dovolil zkopírovat, samozřejmě i s Vaším autorstvím. Hodlám jí potěšit své přátele na e-mailíku. Také by si zasloužila i zhudebnit, protože na rozdíl od syrové prózy 'jak se u nás tunelují dálnice v otevřené české krajině' jsou Vaše verše ozdravné...
11. 06. 2013 | 09:02

dříve čtenář napsal(a):

Jo, ten problém vysoké ceny a žádné kvality se u nás táhne už nějak dlouho.

Je to opravdu velice závažný problém! Již dlouho jsem o tak důležitém a náročném problému na řešení, neslyšel. Rád bych si o něm popovídal např. s Bestiou nebo Jarporem, jak se to řeší u nich?

My takovéto problémy včetně financí u nás "odkloňujeme"!
V případě, že své majetky neodkloňujete na nesprávná místa (ukáže se jestli k nim patří i Švýcarsko), tak se nám naše nahrabané bohatství pěkně zúročuje. Pokud se okloňování nedaří směrovat přímo na naše tučná konta, je nutné požít prostředníka (tzv. nenasytného "strakatobílého" koně), který za pomocí různých fíglů : mýtných bran nebo různých S-karet a outsourcingů, zajistí plynulý přítok financí na to správné místo - do společnosti s neveřejnými majiteli! No supr, čupr! Tomuto jevu se v budoucnosti bude říkat vyšší stupeň demokracie v kapitalistické společnosti. Vše se zamozřejmě odehrává v režii zákonodárců, justice a policie. Není však vždy jisté, kdo je producentem tohoto představení?

Na blozích, v tisku a TV je to pak hvížďalou, urbanem a jim podobnýmy vysvětleno, jakožto žádaný a jedině možný prostředek na cestě k naší neutuchající prosperitě!
No a my ostatní zoufalci jen nevěřícně koukáme, jakže jim to jde snadno, jako po másle...

P.S. Za vzniklé případné gramatické chyby neodpovídám já, ale můj korektor v textovém editoru mého PíSí!
11. 06. 2013 | 09:05

morme napsal(a):

Předpokládám, že je tahle situace z hlediska práva legální. Potom se to ovšem musí změnit.
11. 06. 2013 | 09:24

modrý edvard napsal(a):

Autorka: Děkuji.
Pokud to chápu správně, jde o nekvalitní práci TDI, který by už "nikdy" (10 let?) takovou zakázku neměl dostat. Kromě toho mi připadá logické, že za stavbu ručí i TDI, kromě stavitele, a zjištěné závady opravují na své náklady.
11. 06. 2013 | 10:00

bsconsult napsal(a):

Pěkné... Jen by mne zajímalo, kolik silnic a dálnic autorka vyprojektovala, na kolika vykonávala TDI a zda má vůbec kromě svého svatého zápalu pro protikorupční inkvizici, znalosti problematiky dopravních staveb, zda zná situaci v oboru atd...
11. 06. 2013 | 11:29

martin_k napsal(a):

ŘSD je něco jako Dpraní podnik v Praze....chodí se tam pro peníze....celý ten systém není nic jiného než čirá korupce....ten asfalt a beton to je jenom taková kamufláž
11. 06. 2013 | 12:58

morme napsal(a):

bsconsult

Nechcete chápat princip, že dozor má být nezávislý? Dům jste si taky nechal zkontrolovat firmou, co vám ho stavěla?
11. 06. 2013 | 13:08

Občan napsal(a):

Morme,

zcela jistě bych si ho nenechal zkontrolovat advokátkou :o)))
Nick "bsconsult" oslovil dotazem autorku, jež jest čerstvou advokátkou a zejména politickou aktivistkou.
11. 06. 2013 | 13:28

Targus napsal(a):

To Xury 8:05:

Co jste pil?
Neuvažujete o hospitalizaci?

Nechce se mi totiž věřit, že se na těch maxi zlodějnách podílíte taky. Velkozloději na diskuze ACZ nechodí.
:-)))
11. 06. 2013 | 15:13

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy