Za posledních 14 dnů jsem dostal značné množství přání k Vánocům a do Nového roku. Přání pro mě a mou rodinu. Přání pro mě a mé spolupracovníky. Přání od srdce. Přání ze zvyku. I přání z povinnosti. Přání obyčejná. Přání veršovaná, v nářečí, kreslená, zasněžená, idylická. Pěkná i kýčovitá. Papírová i elektronická.
Všechna tato přání mají jedno společné – potěšila. Rád bych touto cestou za ně poděkoval.
Dnešní den je těhotný na neuvěřitelné zprávy.
1. Na serveru iDnes se objevila informace, že Mikronésie (ostrovní stát v Tichém oceáně) se obává vlivu modernizované elektrárny Prunéřov na životní prostředí (http://zpravy.idnes.cz/mikronesie-napsala-cesku-boji-se-ze-ji-elektrarna-prunerov-utopi-v-mori-1nt-/domaci.asp?c=A091215_140739_domaci_taj).
Před časem jsem si dovolil komentovat tiskovou zprávu České klimatické koalice, která se snažila prokázat, že elektrárna prostřednictvím CO2 zabije 60 lidí (http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/radim-tolasz.php?itemid=7211). Je vidět, že představitelé Mikronésie čtou velice bedlivě informace na českých webech a chtějí kritikou Prunéřova zabránit dalšímu vzestupu hladiny oceánů. K tomu lze jen dodat – tonoucí se stébla chytá. Možná by bylo lepší a účinnější vyrazit na exkurzi do Nizozemí.
2. Stejně neuvěřitelnou informaci jsem dostal dnes ráno. ČHMÚ se soudí s organizačním výborem MS Liberec, který nám nezaplatil za služby poskytované v průběhu MS. Prý jsme nedostatečně dokladovali, že jsme službu opravdu poskytli. Kopie všech předpovědí a informací, které pracovníci ČHMÚ v průběhu MS připravili prý nejsou dostatečným důkazem. Já právníkům nerozumím. V průběhu MS jsme měli na místě 4 pracovníky, kteří zajistili kompletní meteorologický servis v souladu se smlouvou. Pravda, organizační výbor nezajistil „píchačky“, aby měli tito pracovníci průkazně evidovanou odpracovanou dobu. Nechme právníky, aby se dohodli. Já budu příště při zajištění podobných akcí opatrnější. Vydám jednoznačný pokyn svým kolegům. Předávejte jakoukoliv informaci pouze po podpisu předávacího protokolu. A budu se smát, až bude na TV obrazovce svítit text“ Jury zasedá“. A přitom budou meteorologové čekat s předpovědí větru v následujících minutách na podpis. Jenom je mi líto Jakuba Jandy a dalších, kteří budou mezitím mrznout na nájezdové rampě.
Co mají tyto dvě zprávy společného? Jsou neuvěřitelné a jejich protagonisté (Mikronésie a právník organizačního výboru MS) používají stupidní postupy k dosažení cíle. Nechce se mi věřit, že takové postupy mohou být úspěšné.
Čas adventní je pro meteorology zároveň časem mediálního nátlaku. Budou bílé Vánoce? Vánoce na blátě? Před několika dny jsem byl redaktorkou Mf Dnes tázán, zda umíme odhadnout, kolikrát v minulosti byly Vánoce bílé. Nejprve jsem sebejistě odpověděl, že to neumíme odhadnout, ale víme to přesně – stačí se podívat do naší klimatologické databáze CLIDATA. Poté jsem si uvědomil, že to není tak úplně jednoduché.
Co to vlastně jsou „Bílé Vánoce“? Musí ležet sněhová pokrývka na Štědrý den v celé republice? Nebo stačí poprašek na Štěpána? Stačí sníh na horách, nebo musí být i ve městech? Samozřejmě, že odpověď je i zde zcela jednoduchá. Bílé Vánoce jsou tehdy, když „já“ se nacházím 24.12. v místě se souvislou sněhovou pokrývkou. Závěje a střechýly jsou samozřejmě výhodou. Pohleďme tedy do historie Štědrého dne v České republice.