Nechci přidávat další drobky do sporu mezi ČHMÚ a Meteopressem, který nazvali někteří takynovináři "válkou". Co jsem říct chtěl, jsem ve svém otevřeném dopise již řekl. Jedním z podlých argumentů protistrany však bylo srovnání malé soukromé společnosti se státem dotovanou organizací, která prý dělá svou práci špatně. A mělo to vzbudit dojem, že to, co dělá ČHMÚ za 350 mil. Kč ročně, dělá Meteopress zadarmo a lépe.
Pro časopis Meteorologické zprávy jsem loni u příležitosti 90. výročí meteoslužby napsal článek, který níže kopíruji v téměř stejném znění. Omlouvám se za jeho délku, ale vězte, že popisuje pouze 1/3 těch pro někoho závratných 350 mil. Kč.
Klobouk dolů. Cituji zde blogující kolegyni Ing. Honsovou z dnešního Blesku:
„V květnu zase už míváme i tropické teploty nad 30 stupňů, to letos vůbec nehrozí a velmi málo bude i letních dnů. To jsou ty, při kterých stoupne teplota nad 25 stupňů. V květnu už jich míváme tak třináct, letos to bude minimum.“
A důvod? Proč se letos zdá být zima tuhá a dlouhá? Opět cituji:
„Může za to velká oblačnost, která se drží nad Velkou Británii. Kvůli ní k nám neproudí teplý vzduch od oceánu, ale studený od Sibiře,“ vysvětlila Honsová.