Nebudu se vracet k technickému popisu možných důsledků, které mohou nastat (a v minulosti nastaly), proletí-li letadlo oblastí se zvýšenou koncentrací vulkanického popela. Tomu se věnoval odborník na danou problematiku, ing. Radek Panchartek.
Nebudu se podrobně zabývat ani předpisem L-3 (Letecký předpis L-3 Meteorologie), který řeší vydávání výstrah na různé nebezpečné jevy v atmosféře, včetně přítomnosti vulkanického popela. Předpisy jsou totiž zcela jasné a jednoznačné. Podle oblasti, ve které se sopka nachází, je okamžitě aktivováno příslušné Ash Centrum (London, Toulouse, Anchorage, Washington, Montreal, Darvin, Wellington a Tokyo). Island „hlídá“ VAAC Londýn (Volcanic Ash Advisory Center).
Dnes jsem na klimatologicko-mediální scéně zaznamenal dvě zajímavé zprávy, které jistě vyvolají další, snad užitečné, diskuse o budoucnosti IPCC.
Nejprve ZPRÁVA o prošetřování činnosti CRU známé jako „climategate“, kterou zpracovala vyšetřovací komise, jíž předsedal bývalý šéf výboru pro vědu v britské Horní sněmovně Lord Oxburgh. Osobně považuji závěr této zprávy za příliš jednoznačný a ve srovnání s tím, jaké nejasnosti a nejistoty vyvolávaly některé informace, které se na veřejnost z CRU v listopadu dostaly (a nechci se dnes zabývat tím, zda jsou informace věrohodné v případě, že jsou zveřejněny nevěrohodným způsobem).