Sucho je hodně neurčitý, ale často používaný pojem, který nám říká, že existuje nedostatek vody v půdě, v rostlinstvu nebo v atmosféře. Jarní období je pro středoevropské zemědělství klíčové, a pokud je nedostatek vláhy v tomto období, tak můžeme očekávat problémy. Sucho se vyvíjí pozvolna, plíživě, ale je o to nebezpečnější.
Dnešní blog by mohl a měl vyvolat vzpomínky na uplynulý rok a odlehčit tak „blbou“ náladu těchto dní… týdnů… měsíců … Článek byl napsán a vyšel v oborovém časopise Meteorologické zprávy (letos již 65. ročník). Většinou takto vzpomínáme hned na začátku roku, ale tentokrát jsme úvod prvního čísla věnovali zakladateli hydrologie v Čechách, kterým byl Andreas Rudolf Harlacher. Pro napsání podobného přehledového článku je nutné mít k dispozici dvě drobnosti. Měření a pozorování na srážkoměrných, klimatologických a meteorologických stanicích v roce 2011 a kvalitní, co možná nejdelší a nepřerušené, řady těchto pozorování v historii. Tato „paměť“ předků je dnes uložena v databázích a je zodpovědností nás všech, aby byla postupně rozšiřována a zkvalitňována. Děláme pro to maximum.
Když jsem dnes na iDnes zaznamenal dva články na téma „Už žádné jaro“, kde jsou citace mých dvou vážených kolegů, Honzy Pretela a Petra Dvořáka, tak jsem si řekl, že by to chtělo prověřit trošku netradičně. Úvodem bych rád zdůraznil, že i já jsem toto téma několikrát zmínil a jsem přesvědčen, že rychlejší přechod ze zimy do léta v nás vyvolává pocity ztraceného jara. Vždy jsme to dokladovali pouze zvyšující se průměrnou měsíční teplotou. Pokud tomu tak je, tak by se měl v průběhu posledního cca desetiletí změnit i tzv. roční chod teploty.