Něco pro klimaskeptiky a klimalarmisty

16. 08. 2010 | 20:37
Přečteno 5182 krát
Světová meteorologická organizace publikovala již více než před měsícem informaci o stipendiích pro rozvojové země, které poskytuje IPCC (ipcc_scholarshipprogramme). Smyslem vzdělávacích programů je rozvoj a podpora znalostí klimatologie tak, aby byli schopni v tomto oboru spolupracovat na národní i mezinárodní úrovni. Stipendijní program byl ustaven z fondů, které IPCC získalo udělením Nobelovy ceny za mír v roce 2007.

Jsem dalek navrhovat českým klimaskeptikům a klimaalarmistům, aby se do některého ze stipendijních programů zapojili (mnohým by to jistě prospělo). Těžko by totiž zdůvodňovali, že pocházejí z nejméně rozvinutých zemí, popřípadě z malých ostrovních států. Možná by se mohli přihlásit k regionům nejvíce postiženým suchem, povodněmi a změnou režimu srážek.

V říjnu 2007 jsem k udělení Nobelovy ceny za mír zaujímal poněkud odmítavý postoj (Blog). Teď si myslím, že finance s cenou související jsou dobře investovány. Investice do vzdělání v rozvojových zemích je jistě investicí vhodnou. Klimatickým vzděláním zůstanou tak do budoucna nepoznamenaní hlavně skeptici a alarmisté.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

xx napsal(a):

Ono se to dá vidět taky trochu jinak.
Za peníze z Nobelovky si IPCC buduje propagandistický "VUML". Možná, že se dočkáme dalších malých Indických holčiček jak lkají na velkých drahých kongresech o tom jak jim ti zlí bohatí Evropané a Američané svým rozmařilým způsobem života rozpouštějí ledovce.

Není nad to, vychovat si odborníky k obrazu svému, vybavené jen těmi správnými informacemi a hlavně dostatečně přesvědčené a horlivé. Známe to z minulosti dobře.
16. 08. 2010 | 21:16

Karel napsal(a):

Podpořil byste to, kdyby se někdo z ČHMÚ přihlásil?
16. 08. 2010 | 21:26

L.Metelka napsal(a):

xx:
Malinko se pletete. Ty finance nejsou na žádný VUML, ale na studium dynamiky a termodynamiky atmosféry, zpracování dat a další podobné věci... :-)
16. 08. 2010 | 21:37

xx napsal(a):

Metelka:
1) nevěřím že by jste mou repliku nepochopil, když chápete dynamiku a termodynamiku atmosféry a další podobné věci

2) je zaručeno že kromě těchto užitečných věcí nebude také věnována patřičná pozornost nalévání těch zaručeně správných a zcela v duchu zpráv IPCC ověřených informací ? Jinými slovy, že nepůjde o eliminaci tvůrčího ducha a výchovu těch správných klimatologů, kteří nepochybují a neptají se ?

Takže vaší poznámce moc nerozumím. Klidně se může studovat to co jste popsal a přesto může jít o docela gigantický "VUML" !

Pochopte že existuje i jiný úhel pohledu na věc, než jen ten poctivý vědecký zájem o to "přijít problému na kloub" .

Někdy na mne pane Metelka působíte strašně naivně, jakoby jste snad ani nežil v reálném světě.
16. 08. 2010 | 21:57

Viola napsal(a):

Pane Tolaszi

jaké myšlenky Vás napadají, když se díváte na radarové snímky, které ukazují jak vzniká oblačnost a jak je to s vysokým a nízkým tlakem?

Tyhle blogy jsou pro nás velmi poučné mimo jiného, nemusíme se přece nikam hlásit na studium, tady jsou takové studnice poznání, že až oči přecházejí.
16. 08. 2010 | 22:14

vfischer napsal(a):

Pane doktore klimatologu, pokud jste zaměstnancem ČHMÚ a blogujete v pracovní době, vykašlete se na rady a porady co, kdo, kde a jak má dělat a pokuste se raději prosadit u vás v ústavu, aby vám někdo KVALITNĚ ! SROZUMITELNĚ ! a JEDNODUŠE ! předělal váš firemní (ústavní) WEB !!! Věřím, že přehledně, srozumitelně a jednoduše udělaný web na počasí bude všem stokrát užitečnější, než plácání o tom, jak a co má kdo studovat. Váš současný internetový paskvil zřejmě odráží poměry, které tam u vás panují ! Dovedu si to živě představit.
16. 08. 2010 | 22:15

radimtolasz napsal(a):

xx: Vše je zneužitelné a kolem všeho existují různé konspirační teorie. Mám s podobným vzděláváním osobní zkušenosti - v rámci tzv. rozvojové pomoci ČHMU dodával do několika zemí klimatologickou databázovou aplikaci CLIDATA. Naše úmysly byly zcela čisté, ale často jsme slýchali, že je to pro nás nástroj, jak se dostat k podrobným klimatologickým datům z daných zemí. Nikdy nás něco takového ani nenapadlo, ale tato konspirační teorie v komunitě žije stále. Možná to srovnání kulhá, ale takto chápu Váš pohled na věc.
16. 08. 2010 | 22:24

Al Jouda napsal(a):

To autor:
Při dnešní technice (meteodružice, radary a pod.) je vrážení peněz do klimatolgů malých ostrovních států a méně rozvinutých zemí prostě blbost. Ty peníze by se lépe využily třeba právě na zdokonalení té techniky.
16. 08. 2010 | 22:24

xx napsal(a):

vfischer: musím se přidat a také se zastat CHMI. Jednoduše a srozumitelně udělaný web stojí dost peněz. A CHMI má ve zkušebním provozu docela pěkný portál, akorát jim asi ty peníze nedovolují rychlejší nástup do ostrého provozu. Nicméně souhlasím, že lepší web by si CHMI zasloužil.

Informace o počasí jsou pro mne velmi důležité a vydolovat je z webu CHMI chce trošku praxe.
16. 08. 2010 | 22:28

L.Metelka napsal(a):

xx:
No, pokud se bavíme o klimatu a jeho vývoji, pak nechápu, jaký "jiný úhel pohledu" na věc máte na mysli, než klimatologický...
16. 08. 2010 | 22:28

radimtolasz napsal(a):

vfisher: Ano, jsem zaměstnancem ČHMÚ a v pracovní době bloguji jen zcela mimořádně. Ústavních (firemních) webů máme povícero. Který máte na mysli?

portal.chmi.cz
pocasi.chmi.cz
hydro.chmi.cz
biblio.chmi.cz
http://www.infomet.cz
http://www.chmi.cz

PS: Firemní web ČHMÚ nemůže být webem na počasí. To vyplývá z logiky naší existence, viz zřizovací listina.
16. 08. 2010 | 22:29

L.Metelka napsal(a):

xx:
Pokud je mi známo, portál by měl být spuštěn snad během pár (= asi dvou) týdnů...
16. 08. 2010 | 22:31

radimtolasz napsal(a):

Al Jouda: V meteorologii a klimatologii je hodně důležitou součástí odbornosti něco, čemu se říká "místní znalost". To vám žádný přístroj nenahradí.
16. 08. 2010 | 22:32

radimtolasz napsal(a):

L.Metelka: Je to další pokus, v pořadí snad už čtvrtý. Snad se povede :-(
16. 08. 2010 | 22:33

L.Metelka napsal(a):

Al Jouda:
A ta naměřená data se zpracují sama?
16. 08. 2010 | 22:35

xx napsal(a):

radimtolasz: prostě nejsem tak optimistický a to co jste popsal jako veskrze pozitivní lze vidět také negativně.

Záleží na tom kdo ty peníze rozděluje, jestli vědci nebo bussinessmani z ekologického průmyslu etablovaní na půdě IPCC.
16. 08. 2010 | 22:37

L.metelka napsal(a):

Radim: Snad...
16. 08. 2010 | 22:38

Viola napsal(a):

Nejlepší jsou radary

a znalost proudění, ale se mnou si pan meteorolog nechce povídat.
16. 08. 2010 | 22:38

xx napsal(a):

L.Metelka:
Ad portál - to je dobrá zpráva, portál se mi líbí

Ad ten pohled na vec - právě my se ale přece teď nebavíme o klimatu a v tom je ten zádrhel. Tady je řeč o penězích a vzdělávacích programech a v tom je taky politika a zájmy a bussiness. A dokud to nepochopíte, budete se stále takhle divit ;-)
16. 08. 2010 | 22:42

radimtolasz napsal(a):

Viola: Tak Vám nevím, jestli mám Váš příspěvek chápat ironicky nebo ne :-) Asi jsem dnes méně chápavý.

Při každém pohledu na radarové obrázky si vzpomenu na podobný obrázek, který jsme přijímali 3x denně z radaru na Libuši a na Malém Javorníku. Jednalo se o manuálně analyzovaný výsledek měření, černobílý, nevýrazný, ale ceněný. Dnes nám je spíláno, když se radarová data zpozdí o pár minut, že zveřejňujeme stavy na tocích jenom jednou za hodinu, že neaktualizujeme předpověď počasí on-line apod. Nespokojenost je matkou pokroku :-)
16. 08. 2010 | 22:42

radimtolasz napsal(a):

xx 22:37: Já bych vědce do rozdělování financí nenutil. Samotného mě v poslední době dost rozčiluje, že se musím věnovat ekonomice. Vědci by měli dělat vědu. Ale ty "bussinessmany" (jak píšete) musí někdo kontrolovat, aby si nepřihrávali tzv. malé domů. To známe všichni.
16. 08. 2010 | 22:46

L.Metelka napsal(a):

xx:
Ano, kde se rozdělují peníze, tam vždycky je nějaká politika a něčí zájmy.
Kde se počítá, kde se zpracovávají data a kde se formulují výstupy, tam politika nemá co dělat.
16. 08. 2010 | 22:47

Viola napsal(a):

Nesnažím se o ironii,

mi se ty radarové snímky moc líbí, jsem tou technikou unešena a nechápu, proč se někdo čertí, na internetu je možné dobře sledovat počasí. Ale všimla jsem si na těch snímcích, že se nedá předpovídat přesně, protože to záleží na intenzitě slunečních paprsků a kam zrovna dopadnou a nedopadají rovnoměrně, ale ve svazcích a také záleží na tom daném území, jak je členité a jestli je prosté porostu, nebo jde o průmyslové aglomerace a s tím tedy souvisí to, že jsme tvůrci počasí (kromě Boha).
16. 08. 2010 | 22:50

xx napsal(a):

L.Metelka: No tak se shodneme. A teď jen zajistit aby tam kde se vzdělává se vzdělávalo poctivě podle toho jak se vypočítalo a ne podle toho kdo rozděloval peníze a jaké výsledky mu hrají více do kapsy.

radimtolasz: Nemyslel jsem zrovna že by ten bussiness ty konkrétní peníze nějak přesměroval, spíše aby je ti obchodníci nebrali jako investici do budoucna, výchovou těch správných poslušných vědců, kteří pak v budoucnu budou ty výpočty dělat s vědomím, kdo jim zajistil novou kariéru klimatologů. Koho chleba jíš, toho píseň zpívej, to je staré moudro které platí neustále.
16. 08. 2010 | 22:54

L.Metelka napsal(a):

Viola:
Ano, ale ono záleží i na mnoha dalších faktorech...
16. 08. 2010 | 22:55

L.Metelka napsal(a):

xx:
Předpokládám, že ten program bude hlídán i z té odborné stránky. U podobných programů je celkem běžné, že každoroční zprávy o výsledcích procházejí externí oponenturou...
16. 08. 2010 | 22:58

Al Jouda napsal(a):

To L.Metelka :
No rozhodně ta data nebudou zpracovávat ti lidé z malých ostrovních států.
16. 08. 2010 | 23:04

xx napsal(a):

L.Metelka: Jo takové ty komise, je třeba zamést průšvih, ustavíme meziresortní vyšetřovací komisi, vybavíme jí patřičnými pravomocemi, do čela postavíme veleváženou osobnost na kterou něco víme a nebo která po nás něco chce je to v suchu ;-)

Navíc nejde ani tak o ty vynaložené peníze jako spíš o obsah toho vzdělání a zda nebude jaksi deformováno určitým směrem, což se asi nebude dát tak snadno zkontrolovat a to mě jde. Jestli se tam prostě krom té klimatologie jako takové, nebudou třeba vyučovat také ty správné výstupy jaké by měla klimatologie mít aby to vyhovělo těm či oněm.
16. 08. 2010 | 23:04

Viola napsal(a):

L. Metelko

jaké ještě další faktory? Nejdůležitější je proudění vzduchu a vody v oceánech a mořích a tlak vzduchu a vliv slunce. Co je prvotní a nejdůležitější? Nevím jak magnetismus a vychylování zemské osy.
16. 08. 2010 | 23:04

L.Metelka napsal(a):

Al Jouda:
Proč ne?
16. 08. 2010 | 23:10

L.Metelka napsal(a):

xx:
Nebo to dáme k posouzení někomu z národní akademie věd v nějakém rozvinutém státě...
16. 08. 2010 | 23:12

L.Metelka napsal(a):

Viola: Všechno je důležité, kromě toho, co píšete, ještě vertikální teplotní zvrstvení vzduchu, vlhkost vzduchu, vlhkost půdy, drsnost zemského povrchu, orografie, vertikální sřih větru,...
Nic z toho není prvotní, všechno je důležité.
Jen magnetismus bych do toho netahal a změny sklonu zemské osy jsou tak poimalé, že na vývoj počasí žádný měřitelný vliv nemají...
16. 08. 2010 | 23:16

xx napsal(a):

L.Metelka: to záleží jenom na tom jaký má být výsledek toho posuzování.

Znáte seriál "Jistě pane ministře" ? Doporučuji ke studiu. Skutečný dokument o politice geniálně maskovaný za satiru.
16. 08. 2010 | 23:20

L.Metelka napsal(a):

xx:
No, právě na tom záležet nesmí...
16. 08. 2010 | 23:51

buldatra napsal(a):

Autor napsal:

... Klimatickým vzděláním zůstanou tak do budoucna nepoznamenaní hlavně skeptici a alarmisté...

Co jsou a budou zač všelicí ti klimaskeptici a klimalarmisté už tedy víme.
Kam zařadit švýcarské klimatology Christiana Schlüchtera a Ulricha Jörina z univerzity v Bernu?

http://www.wmmagazin.cz/vie...
17. 08. 2010 | 10:20

Viola napsal(a):

L.Metelko,

Já si myslím, že nejdůležitější je slunce. Ne nadarmo bylo zbožšťováno a různí bohové přirovnáváni ke Slunci. Také se Slunce bedlivě sleduje, co dělá, jaké jsou jeho erupce a jestli se už objevily skvrny a studuje se sluneční korona a vysílají se k němu družice na zkoumání záření.
17. 08. 2010 | 11:24

Viola napsal(a):

A ještě L.Metelkovi o magnetismu

Zemské magnetické pole, které se chová jako ochranný štít, se mění se sluneční aktivitou, jejíž intenzita je daná množstvím slunečních skvrn. Se změnami zemského magnetického štítu se mění i hustota oblačné pokrývky. Málo slunečních skvrn znamená oslabený ochranný štít, jímž proniká více kosmických paprsků vytvářejících větší oblačnost, a to má za následek ochlazování Země.
17. 08. 2010 | 11:35

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, pane autore, dnes mám tolik možností nastudovat si co mne zajímá, stačí mi na to hlava, najít informace, mnoho informací, třídit, porovnávat, vyloučit manipulace,...žádných financí od nikoho mi není třeba,...jen vůle dosáhnout cíle, ..a budu toho vědět víc než doktor Ten a doktor Tamten dohromady. A mohu se poznamenat i klimatickým vzděláním. Na amatéry bych se nedívala s takovou přezíravou nadřazeností, protože profesionálové mají často klapky na očích právě díky své profesi. Tužka
17. 08. 2010 | 11:51

L.Metelka napsal(a):

viola:
To mi připomíná Svensmarkovu teorii. Její platnost ale dosud nebyla prokázána pro podmínky reálné atmosféry. Je to zatím jen neprokázaná hypotéza.
17. 08. 2010 | 11:58

Pierre napsal(a):

...informaci o stipendiích pro rozvojové země... Za tu naši zemi pokládá IPCC nebo pan autor (spolu se "styčným důstojníkem" této militantní organisace)?
17. 08. 2010 | 12:10

Viola napsal(a):

L.Metelko

děkuji za Vaše milé vzdělávání nás nepoučených. Našla jsem si:

Svensmark tvrdí, že naši planetu ochlazuje kosmické záření, které podporuje tvorbu mraků a tím pádem i snižování teploty.

Čím je sluneční vítr silnější, tím méně mraků by se mělo nad zemí tvořit a tím tepleji by na ní mělo podle Svensmarka být. Teď zas nevím, co je to ten sluneční vítr. Podle mě by to mělo být naopak. Čím více je slunečních paprsků, tím více se mraků tvoří, ale to ochlazování by mohlo být, kdyby ty mraky spadly v podobě sněhových vloček a ty mraky skoro vždy spadnou v nějaké podobě.
17. 08. 2010 | 12:49

Viola napsal(a):

Tak jsem si myslela,

že vidím dopadající sluneční paprsky, ale viděla jsem galaktické kosmické paprsky, tak už tomu trochu rozumím.
17. 08. 2010 | 13:26

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Viola, dovolím si k pojmu sluneční vítr, Ten není vidět, je to kosmické zážení, které vychází jen ze Slunce, tedy z povrchu Slunce jako trvalý, ale stále se měnící tok iontů, elektronů a atomů. Když má Slunce malou činnost, tedy jakési klidové obdomí, je to asi 10-100 částic na centimetr 3 /krychlový/.Letí rychlostí asi500km. s -1. Při slunečních erupcích se rychlost a počet částic zvětšuje. Protože je sluneční vítr stále se měnící veličina, jsou tam ty asi a přibližně.No, odborníci si třeba všimnou a třeba mne i poopraví, uvidíme.Tužka
17. 08. 2010 | 13:52

Viola napsal(a):

Tak jak jsem tomu já rozuměla,

tak sluneční vítr je vidět v podobě polární záře a není to kosmické záření. Kosmické záření pochází z jader galaxií.
17. 08. 2010 | 14:10

Radim Tolasz napsal(a):

buldatra: Pokusím se reagovat na některé citace z uváděného článku:

1. "Aktuálně prezentované tání ledovců nebylo v minulosti ničím výjimečným"

Nikdo z klimatologů netvrdí a netvrdil, že k tání ledovců dochází až teď a nikdy předtím nebylo. Glaciologové upozorňují, že je dnes tání v některých oblastech rychlejší, než očekávali a než mají doloženo z historie.

2. "...nárůst globální teploty a kysličníku uhličitého v důsledku lidské činnosti z roku 1999..."

Tato věta sama o sobě nijak nesouvisí s klimatologií. V roce 1999 mohlo dojít k nějakému výkyvu, v roce 1999 mohla být publikována nějaká studie, ale jistě nikdo z klimatologů netvrdil, že v roce 1999 se něco převratného stalo s klimatem.

3. "Podle posledních objevených důkazů byla průměrná teplota v letech 1000 až 1100 našeho letopočtu vyšší než je indikována v tzv. hokejovém grafu."

Může někdo dát odkaz na poslední objevené důkazy a na tzv. hokejkový graf, který je zde myšlen?

4. "Závěrem: Obrázky z učebnic dějepisu, na nichž kartaginský vojevůdce Hannibal v roce 218 před naším letopočtem převádí ve sněhové bouři své šiky se slony přes alpské ledovce, neodpovídají skutečnosti. Tvrdí to švýcarští klimatologové Christian Schlüchter a Ulrich Jörin z univerzity v Bernu."

Sněhová bouře s existencí a neexistencí ledovců v dané oblasti příliš nesouvisí a tento závěr osobně považuji za příliš odvážný. Sám jsem se nedávno prodíral sněhovou bouří mezi Olomoucí a Ostravou (leden 2010) a připadal si jako Hanibal. Nenapadlo by mě však někomu tvrdit, že v okolí silnice byly ledovce.

5. "Hannibalova těžká jízda na slonech se proto při legendárním přechodu Alp nemusela brodit vysokým sněhem a podnikat riskantní výstupy po ledovcích, protože tehdy z větší části roztály,“ konstatují. Dokladem jejich tvrzení jsou letokruhy na dochovaných zbytcích tehdejších stromů."

Nejsem znalcem Hanibalových výprav. Nevím jak dlouho trvaly, ale indikovat počasí v jejich průběhu z letokruhů na stromech je asi blbost (slušně řečeno).

6. "Podle nich by tedy asi bylo lepší, kdyby Švýcaři své výsledky nepublikovali nebo zfalšovali tak, jako řada ostatních."

To je hodně odvážné a nepodložené tvrzení.

Obecně platí, že populárně-naučné články je třeba brát s rezervou. Snažil jsem se švýcarského profesora Schluchtera vygooglovat, ale nebyl jsem úspěšný. Citovaná studie by mě zajímala v originále. Má někdo odkaz?
17. 08. 2010 | 15:28

Radim Tolasz napsal(a):

Pierre: Naši zemi za rozvojovou nepokládá ani IPCC ani já. Informace v blogu je o možnostech, které rozvojovým zemím poskytují finance spojené s Nobelovkou pro IPCC.
17. 08. 2010 | 15:34

yyy napsal(a):

Opakuji stále: Nic se neděje, jen si sv. Petr se sv. Florianem
přečetli omylem zaslanou knihu VK
" Modrá, ne zelená planeta" a mylně si ji přeložili jako
" Vodní svět". K tomu našli staré zápisky po Husákovi včetně poznámky na okraji: " Hospodářství posrané, (alespoň)
třikrát denně spláchnout.
A po pražském jásání, že Prahu to míjí, dodatek pod čarou: "trochu krup, když je ječmene málo".
17. 08. 2010 | 17:01

gaia napsal(a):

já tvrdím že teorie globálního oteplování je takové upgradeované poručíme větru dešti z 50. let.A proto i nebezpečnější.
Lidé se pohybují na planetě jako třeba mravenci na pneumatice auta. Mravenci též nemohou poznat jak takové auto funguje stejně tak ho nemohou nijak ovlivnit ani s ním nikam odjet.
17. 08. 2010 | 17:21

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Viola, prosím, nedejte si rovnítko mezi sluneční vítr a polární záři, bylo by to na delší pojednání.Tužka
17. 08. 2010 | 17:30

Viola napsal(a):

Pro Radima Tolasze

Professor Christian Schlüchter - klimatolog z Bernu - je to v němčině a je toho více.
17. 08. 2010 | 22:51

Viola napsal(a):

Já si tužko

nedávám rovnítko mezi sluneční vítr a polární záři. Sluneční vítr je možné pozorovat JAKO polární záři.

Jo a co říkáte na pokusy s HAARPem, to může také být příčinou různých katastrof.
17. 08. 2010 | 22:55

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Viola, děkuji, dala jste mi otázku, která je pro mne " tenký led na který já nevstupuji". Tento problém jsem nechala prozatím "ležet ladem".Tužka.
17. 08. 2010 | 23:16

Pierre napsal(a):

Pane autore, omluva a nejapná výmluva: Četl jsem příliš rychle a nepřemýšlel...
17. 08. 2010 | 23:20

L.Metelka napsal(a):

Viola:
Pod tím jménem, na té univerzitě, jsem našel jen geologa. Klimatologa žádného...
18. 08. 2010 | 00:01

Viola napsal(a):

L.Metelko,

Research interest

Quaternary geology, glaciers, ice ages, je tam na obrázku i s mailem a tel. číslem roztomilý fousatý pan profesor.
18. 08. 2010 | 00:18

Viola napsal(a):

18. 08. 2010 | 00:25

buldatra napsal(a):

Pane autore,
děkuji za reakci.
Odkaz na článek jsem uvedl pro malou ilustraci faktu, že nic není konstantní a na věčné časy. Všechno se neustále mění.
A to se týká i klimatu.

Klima je jednou takové, jindy makové a člověk si to pouze musí laskavě uvědomit, zapsat za uši a zařídit se podle toho. Nic více a nic méně.
V opačném případě se se zlou potáže.
Jen blázen se může pokoušet tento fakt měnit, popřípadě proti němu bojovat.
I když, obchodník se na tom může napakovat, ale to je na jinou diskuzi...

Klima se měnilo a měnit bude neustále, ostatně život je změna a člověk by to měl už konečně laskavě vzít na vědomí a být připraven.
Nekonečné tlachání o jakémsi boji proti kysličníku uhličitému a podobně, nikoho neuchrání například před spláchnutím velkou vodou (té je úplně jedno zda spláchne klimaskeptika nebo klimalarmistu), anebo před následky sucha..

Osobně si myslím, že hlavně tzv. alarmisté nás odvádějí od podstaty věci. Ta spočívá v tom, že člověk se musí přizpůsobit přírodě, ne naopak.

Moje původní otázka zněla: Kam zařadit švýcarské klimatology Christiana Schlüchtera a Ulricha Jörina z univerzity v Bernu?
Já si myslím, že jsou to jen lidé, kteří svým dílem přispívají k pochopení faktu, že člověk musí mít v prvé řadě připraven plán, jak minimalizovat škody, které díky klimatickým změnám mohou v dohledné době nastat.
Místo toho jsme však svědky jakéhosi absurdního představení o boji s kysličníkem a přírodou.
18. 08. 2010 | 10:42

Skeptik napsal(a):

Naši páni experti by spíš měli vysvětlit jiné věci. Tady v tomto článku jsou detailně popsány všechny chyby těch "expertů" z IPCC. http://www.scinet.cz/zprava... Jediné na co se pan odborník zmohl, byl útok ad hominem. "Já opravdu nemám čas reagovat ne všechny bludy, které se na internetu vyskytnou. Článek na scinetu je jednostranné shrnutí událostí za posledních cca 6 měsíců kolem IPCC. Vrcholem objektivity a vyváženosti je další článek na scinetu: http://www.scinet.cz/chladn...
který je ukázkou neuvěřitelné statisticko-klimatologicko-politické práce, kterou nemůžu zatím rozdýchat. Je to takový nesmysl, že na něj snad ani nelze reagovat.Bohužel." Zdrcující argumentace...

Dále by nám páni odborníci mohli už konečně prozradit to klimatické tajemství, kde vzal CRU data, která nemá ani ČHMÚ. "1. kde se vzala v CRU data ze stanice Cheb od ledna 1953, když i stránky CHMU uvádějí, že ta stanice byla zřízena v r. 1954. a vy jste sám publikoval se svojí analýzou ta data (http://tinyurl.com/y96e7fh) ze zdroje označeného CHMU až počínaje lednem 1961.
2. Analogicky mě pak zajímá, kde se v CRU datasetech vzala data ze stanice Brno-Tuřany počínaje lednem 1951, když vy je ze zdroje označeného CHMU uvádíte až počínaje opět lednem 1961
3. a pak kde se v CRU datasetech vzala data ze stanice Ostrava-Mošnov opět počínaje lednem 1951, zatímco vy je se svou analýzou uvádíte ze zdroje CHMU až počínaje 1 říjnem 1959.
Mají v CRU i data, která nemá ani CHMU?"http://blog2.idnes.cz/disku... Odpověď samozřejmě žádná...

A k té Nobelově ceně. Cenu převzal obchodník s emisními povolenkami, majitel ropných společností, autor porno románu Návrat do Almory, šéf IPCC v jedné osobě - Rádžendra Pačaurí. http://photogallery.indiati...
http://www.telegraph.co.uk/...
http://www.glorioil.com/adv...
Dále dostal cenu apoštol nepříjemných pravd Al Gore. Všude radí, jak máme omezit spotřebu, ale sám si kupuje sídla za 9 milionů dolarů a má sám spotřebu větší než průměrná rodina v Americe. http://articles.latimes.com...
http://neviditelnypes.lidov...
Navíc tu cenu dostal za svůj "dokumentární" film, kde používá počítačem vyrobené záběry jako důkaz katastrofy. http://newsbusters.org/blog... Hlavně, že naši páni odborníci mají spoustu připomínek k Velkému švindlu s globálním oteplováním, ale k Al Gorovu sci-fi jsou pochopitelně tolerantní. Ale co bychom čekali, když je platí němečtí zelení. http://www.boell.cz/web/50-...
Navíc tito pánové obdrželi cenu místo jisté nominované Polky, která během 2. sv. války zachránila více než 2000 dětí - každý den riskovala život. No, ale ta cena určitě bude lépe pasovat IPCC a Goreovi...

A jenom tak mimochodem. Prestižním statistický odborným peer-review časopisem Annals of Applied Statistics prošel tento text. http://docs.google.com/gvie... Studie dává za pravdu McIntyrovi a McKitrickovi. Takže páni obhájci Manna a spol (Metelka, Lapin, Tolasz a další) mají co vysvětlovat.
18. 08. 2010 | 13:26

gaia napsal(a):

pokud by někomu příroda skutečně ležela na srdci musel by bojovat pro snížení porodnosti na takových 2,5 miliardy lidí (množství po 2. světové válce)
Připadalo by tak asi 1-2 děti na ženu nikdy víc.Pokud by někdo chtěl dětí víc musel by si koupit povolenku od nějaké ženy nad 50 která žádné děti něměla.Paradoxně pak když v Indii je přirozený přírůstek obyvatelstva 24 dětí na 1 000obyvatel (což je plus 24 miliónů za rok) by museli Indové platit např. Ukrajině(0 přírůstek) České republice(0) nebo Itálii(-2) ne emisní ale dětské povolenky.
Ale to se nehodí do krámu že?
18. 08. 2010 | 14:24

Jackilla napsal(a):

Podobná stipendia, by potřebovali spíše renomovaní novináři a placení rozpoutávači vášní (kteří jsou placeni kšeftaři s CO2 odpustky).
18. 08. 2010 | 15:39

yyy napsal(a):

To Gaia:
Koukněte na politiku 1 dítěte v ČLR!
A na to, jak se budou živit?
důchodci(i v ČR).
18. 08. 2010 | 16:07

gaia napsal(a):

yyy
důchodci se uživí zvýšenou produktivitou práce.
Před 200 lety 96% lidí se živilo v zemědělství dnes se poměr obrátil 4% zemědělců uživí celou společnost.

A tak by to mohlo být i s těmi důchodci proč ne?
Příroda by si oddechla méně by se spalovalo zůstaly by ostrovy divoké biodiversity jako zdroje rostlin léků zdrojů poznání.A při dnešní technologii by mohl být ráj na zemi. Zmizela by přeplněná města doravní špičky a zácpy fronty návaly i kolpsy.
Nebylo by to pěkné?
18. 08. 2010 | 16:12

farcaggs napsal(a):

gaia: Bylo by to opravdu velice krásné. Žilo by se úplně stejně jako v Pol Potově Kambodži - žádná auta, GMO potraviny, letadla, chemikálie, pesticidy, jaderné elektrárny, uhelné elektrárny, žádný dálkový obchod, topilo by se vatou, větvičkami a zvířecím trusem, žádná elektřina, 2 miliony mrtvých v koncentračních táborech, atd. Ano, to by byl úplný Huxleyho "Překrásný nový svět" nebo Avatar...
18. 08. 2010 | 16:25

L.Metelka napsal(a):

Skeptik:
Až se vám podaří dát ten druhý odkaz na Scinet pořádně, pak teprve se o tom můžeme bavit.
K těm datům - pořád se ptáte, ale odpovědi asi nečtete, že? takže opakuju:
1) Data dostali v době, kdy jsme zdaleka neměli vše digitalizované. Zřejmě je dostali na papíře nebo v nějaké podobné formě. Ani teď ještě němáme vše digitalizované, takže je možné, že mají nějaká data, která u nás v databázi ještě nejsou. Ale existují na papíře a postupně se digitalizují.
2) Než se uvede do provozu profesionální nebo letištní stanice, zpravidla tam byla v blízkosti už nějaký čas stanice dobrovolnická. Záleží na tom, jestli vezmete jen data z té profesionálky nebo jestli je "protáhnete" i pomocí dat z té dobrovolnické stanice.
No a pokud jde o ten poslední odkaz - kdepak ta studie dává zapravdu McI+McK? Specifikujte mi, prosím, blíže to místo? Děkuji.
18. 08. 2010 | 16:29

gaia napsal(a):

farcaggs
já neříkám že bych se těch přebytečných 5 miliard lidí zbavila v koncentráku. Píši že by to byl konečný stav řízene porodnosti.
Lidstvo musí zvládnout svou populační dynamiku jinak půjde do pekel a poslední válka bude o pitnou vodu.
18. 08. 2010 | 16:34

jirka@ napsal(a):

Autor
Téma jste nanesl zajímavé, zkusme ho dotáhnout do ještě věcnější polohy: Co takhle být klimarealisty?
V neděli byla prý spousta lidí v Praze večer překvapena, co se to děje, kroupy a nic než kroupy. Svět spěje k zániku? Ne, věc, která se může kdykoli za vhodných podmínek stát. Tisíce aut s tisíci pojistnými událostmi. Proti blbé náhodě, kterou nikdo nemohl čekat? Opravdu nemohl?
Ne vše je v předpovědích počasí idaální a lze je dál zlepšovat, a kde přesně udeří kroupy, to předpovědět ani nelze, ale co nelze popřít, jsou obvykle aktuální a kvalitní radarové grafiky na webu ČHMÚ, i na webech, kde tyto obrázky zdarma přebírají. A z nich bylo ještě včas téměř jasné, že bude mela, rudý až bílý sloupec uvnitř bouřky je velká výstraha. Takže jaképak překvapení? Aspoň polovina majitelů plechových miláčků je mohla včas někde schovat, třeba i ve velkogarážích, pro jistotu. Ne, nechali to řešit pojišťovny. Tolik financí se dalo ušetřit na dobré věci! Býti klimarealisty.
Obrátím list. V Pákistánu jsou děsivé záplavy na území, do něhož by se dala schovat celá předválečná ČSR a ještě to nekončí. I to je o počasí, takže k věci. Nějaké peníze jim svět půjčí, možná něco přijde i od vznikající miliardářské charity, 6,3% sumy je volných. Jenže pomoc je tragicky pomalá, dostala se asi na 1/20 území. Dá se spočítat, kolik by bylo jakž takž dost. Stovky dětí umírají hlady, pokud je neskolí nemoci. Země to evidentně nezvládne sama.
Býti klimarealisty, už vznikla akce srovnatelná s vyloděním v Normandii za 2.sv. války, jinou šanci prostě nemají. Lidi potřebují i mosty, domy, začít do půlky září sít a sázet, aby stihli zimní úrodu a uživili se sami a neutíkali pryč. Navíc ještě neklidnější Pákistán, to je velké riziko i pro svět. A lidé se tam ptát budou, proč pomoc nepřišla, taková katastrofa se stát může.
Spojme to. Usilujeme o pomoc v nepříjemnostech vzniklých vlastně spíš z naší nepozornosti a přitom peníze a síly jsou mnohem více potřebné tam, kde jde statisícům lidí o život. Tam je deprese z katastrofy aktuální věc, týká se nás všech, jsme-li klimarealisty dost.
18. 08. 2010 | 18:01

Radim Tolasz napsal(a):

jirka: Souhlas, klimarealisty ztotožňuji s klimatology. Pokud jde o reakci na blížící se bouřku z nedělního podvečera, tak si dovolím nesouhlasit. Bylo by to sice pěkné, ale ... Sám jsem seděl ten večer s knížkou a četl si. Před sebou aktuální radarovou animaci a sledoval, jak bouřka mohutní a jak se blíží (byl jsem na jižním okraji Prahy). Že přijde taková průtrž a tak velké a takové množství krup mě vůbec nenapadlo. A to mám k meteorologii poměrně blízko.
18. 08. 2010 | 18:49

Radim Tolasz napsal(a):

skeptik: Tak nějak matně si pamatuju, že už jsem na dotaz odpovídal. Nesoulad v datech mezi ČHMÚ a CRU je dán postupným pořizováním a kontrolou dat. CRU může mít z minulosti k dispozici kopie papírových výkazů, které si pořídili. ČHMÚ se z nějakého důvodu rozhodlo některá data nepořizovat. Máme k datům všechna potřebná metadata, takže si podobnou analýzu můžeme kdykoliv udělat.
18. 08. 2010 | 18:58

jirka@ napsal(a):

Autor
Dovolím si s vámi taky nesouhlasit. Já jsem se v tu chvíli loučil se skleníkem a s úrodou na stromech na zahradě. Ne 100%, ale odvézt skleník pro jistotu do garáže dost dobře nejde. A krýt ho něčím narychlo upevněným do toho vichru taky nemá smysl.
Už se mi vyplatilo víckrát dávat pozor a pomáhat např. mamce chránit okurky před kroupami. A nelézt při tomhle ven. Jen díky vašemu radaru. Je to dobré a pohotové varování a to už by mohlo přece samo o sobě stačit. A nemusím na něm být pochopitelně pořád. A možná taky proto, že předtím jsem už zažil nálet krup ve skleníku, ovšem bytelnějším a málem jsem tam ohluchl :). A možná proto, že s PC často pracuji, dělám weby, mám to po ruce.
Sám na sobě jste si jenom ověřil, že ani expert si leckteré věci nedá dohromady pohotově, a tedy včas, i mistr tesař se někdy utne. Skvělé by bylo naopak ze strany ČHMÚ automatické preventivní urgentní varování na mobil. Informace už jsou pohromadě. Tak to je klimarealismus. Asi zatím jen sen. I když je ČHMÚ ve výstrahách daleko před světem.

Ale mně šlo v příspěvku o mnohem víc:
Proč svět zatím tak nějak spíš jen kouká na tu spoušť v Pákistánu? Ať se dala či nedala předvídat, je tu jako tvrdá realita. Teď umřelo dítě. Teď zase. Teď tři. ... A s okolním světem to skoro nehne. Tam už teď má katastrofa dalekosáhlé lidské a hospodářské důsledky a snadno se k nim mohou přidat i neblahé důsledky politické.
18. 08. 2010 | 20:13

Skeptik napsal(a):

Klasické výmluvy a mlžení našich expertů. "Až se vám podaří dát ten druhý odkaz na Scinet pořádně, pak teprve se o tom můžeme bavit." O ten druhý odkaz na scinet pochopitelně vůbec nejde, ten tam umístil Radim Tolasz ve svém útoku ad hominem.Jde o ten první článek (první odkaz), kde jsou popsány všechny omyly a "vědecké" metody IPCC. Ten funguje normálně.
"Zřejmě je dostali na papíře nebo v nějaké podobné formě. Ani teď ještě němáme vše digitalizované, takže je možné, že mají nějaká data, která u nás v databázi ještě nejsou. Ale existují na papíře a postupně se digitalizují." Ano, ano. Zřejmě je dostali na papíře nebo v nějaké podobné formě, je možné. Aha.To jste to vysvětlil. Když nevíte, stačí říct nevím.

"CRU může mít z minulosti k dispozici kopie papírových výkazů, které si pořídili. ČHMÚ se z nějakého důvodu rozhodlo některá data nepořizovat. Máme k datům všechna potřebná metadata, takže si podobnou analýzu můžeme kdykoliv udělat." Kopie jakých výkazů? Z jakého důvodu? Už jste si tu analýzu udělali? Předpokládal bych že ano, když píšete články o tom, jak v CRU nemanipulovali data z ČR. "Až se někdy budu nudit a nebudu vědět, "do čeho píchnout", zajedu tam a podívám se. Teď mám práce až dost..." Takže už jste si do toho archivu zašli? http://blog2.idnes.cz/disku...

"No a pokud jde o ten poslední odkaz - kdepak ta studie dává zapravdu McI+McK? Specifikujte mi, prosím, blíže to místo? Děkuji." To si snad děláte legraci. Tu 40 stránkovou studii si přečtěte a pak vysvětlujte Vy. Pokud Vám teda nestačí si ze 40 stran textu přečíst jednu jedinou, kterou Vám někdo naservíruje na stříbrném podnose.
18. 08. 2010 | 20:23

L.metelka napsal(a):

Skeptiku, pokud Vám pravdivá odpověď připadá jako vykrucování, tak máte prostě smůlu. Blbosti si kvůli Vám vymýšlet nebudu. Je na Vás, jak se s tím srovnáte...
To, že v CRU naše data nemanipulovali, o tom máte článek i tady na blogu dr.Tolasze.
Opakuji, do archivu kvůli Vašemu dotazu pojedu až nebudu mít do čeho píchnout. A to je daleko a Vy mě úkolovat nebudete.
Leda že byste to chtěl v rámci běžné posudkové činnosti, pak ano, to bych si čas udělat musel. Takže jestli to chcete takhle, pošlete si objednávku na hradec(at)chmi.cz, sdělíme Vám cenu a pokud na ni přistoupíte, ty informace dostanete.
Odkaz na tu studii jste sem dal Vy. Vy o ní něco tvrdíte, takže nechtějte, aby ji vysvětloval někdo jiný. Já jsem ji četl a o tom, že by to Mann měl špatně a McI+McK dobře, o tom tam není vůbec nic. A dokonce to není ani předmětem té studie, pokud jste to nepochopil... Nebo chcete vysvětlovat takové pojmy, jako je PCA, autokorelace, rudý šum, autoregresní proces a podobné věci, které jsou v tom textu, ale kterým evidentně nerozumíte?
18. 08. 2010 | 21:39

Radim Tolasz napsal(a):

jirka: Ano, přesně to jsem chtěl naznačit, i když jsem jen skoroexpert. Pákistán - taky souhlas. V těchto případech OSN zaspává zcela běžně. Cení se rychlá pomoc více než rozsáhlá a možná dobře zorganizovaná, která přichází pozdě. A všichni přece víme, že jsou na světě země, které si samy nepomohou.
19. 08. 2010 | 07:47

Radim Tolasz napsal(a):

Skeptik: napsal jsem "Máme k datům všechna potřebná metadata, takže si podobnou analýzu můžeme kdykoliv udělat". Asi jste nikdy neviděl tzv. historické klimatické záznamy např. z 50. let, o které Vám jde. Asi jste nikdy nepřemýšlel, jak se ta hora papírových knih dostává do databází. Opravdu nemám čas jít do archivu, abych vám řekl, že záznam ze stanice X, prvku Y, v roce R a měsíci M není převeden z papírové podoby proto, že bla, bla, bla. Tento převod jsme na ČHMÚ totiž začali dělat v 70. letech, překotný vývoj techniky v 80. letech způsobil, že se některá data převáděla víckrát (mikrofiše, děrné štítky mg pásky a teprve potom spolehlivá medía až do dnešních dtb). A už tehdy experti ČHMÚ (Sedláček, Procházka, Jírovský, Coufal a další) seděli v těch archívech a rozhodovali, která data budou pořízena a u kterých to nemá význam. Já si sice dovedu představit, že tuto práci uděláme někdy v budoucnosti ještě jednou, protože se naše znalosti a možnosti vyvíjejí, ale teď nám na jejich rozhodnutí nesahejte. Já jejich rozhodnutí dodnes věřím a vy to můžete akademicky zpochybňovat jak chcete.

Pokud začátkem 90. let dostali do CRU z ČHMÚ kopie papírových výkazů (což je pravděpodobné), tak je dostali i včetně revizorských poznámek. Jak s nimi naložili je jejich věc, v analýze jsme ukázali, že jejich přístup neměl a nemá vliv na výsledky. A nesoulad v délce řad je tak jediné, co dokážete zpochybňovat.

Ale abych nebyl jen takto odmítavý tak mám pro Vás nabídku. Máte-li zájem se na několik let zavřít do našeho archivu a rozhodnutí mých ctěných kolegů, které jsem výše jmenoval, podrobit důkladné kontrole, tak já Vám to umím zařídit.
19. 08. 2010 | 08:01

Skeptik napsal(a):

Ladislav Metelka: Vy jste opravdu k popukání.:-))) "Já jsem ji četl a o tom, že by to Mann měl špatně a McI+McK dobře, o tom tam není vůbec nic. A dokonce to není ani předmětem té studie, pokud jste to nepochopil... Nebo chcete vysvětlovat takové pojmy, jako je PCA, autokorelace, rudý šum, autoregresní proces a podobné věci, které jsou v tom textu, ale kterým evidentně nerozumíte?" Tak z toho, co jste napsal, vyplývá zcela jednoznačně, že jste tu studii neviděl ani z rychlíku.

"Odkaz na tu studii jste sem dal Vy. Vy o ní něco tvrdíte, takže nechtějte, aby ji vysvětloval někdo jiný." Najednou. Třeba tady na Psovi jste argumentoval přesně opačně. "No vidíte. Tak to v tomhle článku musí být něco špatně, ten článek totiž došel k úplně opačnému závěru. Tak teď si v klidu sedněte, přečtěte si to a najděte tam ty chyby. Jsem zvědav, na co přijdete (tedy pokud akorát slepě nevěříte tomu, co někdo někde napsal...)." http://neviditelnypes.lidov... Zábavné, že ano. Takže si tu 40 stránkovou studii hezky přečtěte a najděte tam ty chyby. Jsem zvědav na co přijdete.

"Opakuji, do archivu kvůli Vašemu dotazu pojedu až nebudu mít do čeho píchnout. A to je daleko a Vy mě úkolovat nebudete." Tak nechoďte, v tom případě ale nevíte a nemůžete vědět, kde CRU vzal data, která pochopitelně nefalšovala. Možná nefalšoval, ale když si to nezkontrolujete v tom archivu, tak to nevíte, že ano. Nebo Vám ta data zbaštil pes, stejně jako Jonesovi?:-))

Radim Tolasz: "Pokud začátkem 90. let dostali do CRU z ČHMÚ kopie papírových výkazů (což je pravděpodobné)". Aha. Takže nemáte ani ponětí, kde je vzali. Stačilo říct nevím.
Já vám (v množném čísle) na žádné rozhodnutí nesahám. Celý ten první odstavec jste si mohl odpustit. Stačilo říct, že nevíte kde vzal CRU data, která nemá ani ČHMÚ. A že vás to v ČHMÚ vůbec nezajímá, protože si i přesto suveréně píšete analýzy jak v CRU nefalšovali data.
"V analýze jsme ukázali, že jejich přístup neměl a nemá vliv na výsledky." Vy jste taky k popukání.:-))) Jenom jste sice vůbec neodpověděli za celou tu analýzu na otázku, ale přesto jste prý ukázali.:-))) To je třeba tady ten Metelkův oblíbený Kremlík. http://kremlik.blog.idnes.c...

"Máte-li zájem se na několik let zavřít do našeho archivu a rozhodnutí mých ctěných kolegů, které jsem výše jmenoval, podrobit důkladné kontrole, tak já Vám to umím zařídit." Do toho archivu by se měl zavřít jistý Radim Tolasz s jistým Ladislavem Metelkou a zkontrolovat si to. To ale Vy pochopitelně neuděláte, Vy to zaplácnete jakýmisi trendy, které samozřejmě s daným problémem nesouvisí, a budete říkat, že vše je v pořádku.

Ale co by od vás dvou politických klimatologů zkrátka mohl člověk čekat, než mlžení a výmluvy.
19. 08. 2010 | 12:15

L.metelka napsal(a):

Skeptiku, jestli ze sebe chcete dělat blba, klidně. Bránit Vám v tom nebudu.
1. Ten článek jste buď nečetl, nebo jste ho četl, ale vůbec jste mu nerozuměl.
2. Své "rozumy" berete z blogu pana Motla.
3. Stejně jako Vámi zmíněný pan Kremlík, jste jen hlásná trouba cizích názorů. Nic víc. Ale pan Kremlík se k tomu alespoň přiznal...
19. 08. 2010 | 12:47

Skeptik napsal(a):

Metelko, "jestli ze sebe chcete dělat blba, klidně. Bránit Vám v tom nebudu.
1. Ten článek jste buď nečetl, nebo jste ho četl, ale vůbec jste mu nerozuměl.
2. Své "rozumy" berete z blogu pana Cooka."
Už jste tam našel ty chyby? Zatím jste předvedl jenom urážky.
"3. Stejně jako Vámi zmíněný pan Kremlík, jste jen hlásná trouba cizích názorů. Nic víc. Ale pan Kremlík se k tomu alespoň přiznal..." V klidu, ať Vám nepraskne žilka.:-)
Už jste si zašel zkontrolovat ta neexistující data? To by mohla být taková odpočinková uklidňující bohulibá činnost - místo lepení svých výblitků na internet za peníze daňových poplatníků v pracovní době.:-)
19. 08. 2010 | 14:28

L.metelka napsal(a):

Skeptik:
Zase ztrácíte glanc... :-)
Článek jsem četl, nezabývá se tím, kdo má pravdu nebo kdo je lepší, jestli Mann nebo McI+McK. Čistě jen odhaduje velikost nejistoty při použití proxy dat k rekonstrukci teplot a definicí vhodných "null-benchmarků" pro práci s daty s časovou a prostorovou autokorelací.
Je to fakt docela zajímavé. Zkuste si to přečíst sám (konečně)...
19. 08. 2010 | 14:46

Skeptik napsal(a):

Ladislav Metelka: Já to četl už dávno, v klidu. :-) Už jste tam našel ty chyby? Už jste si zašel do toho archivu? Už jste nějak vyvrátil článek pana Klimánka? http://www.scinet.cz/zprava...
Zatím nic, jenom urážky do "blbů". Od pana odborníka z IPCC bych čekal lepší výkon.
19. 08. 2010 | 17:44

L.Metelka napsal(a):

Lžete, Skeptiku, Vy jste to nečetl nebo nepochopil. To je celé. Každopádně nevíte, o co v tom článku jde a jen papouškujete ostatní. Což mě ani nepřekvapuje. U Vás ne...
No a pokud jde o článek pana Klimánka - kolik citací z šedé literatury bylo ve WG I?
19. 08. 2010 | 17:55

Skeptik napsal(a):

"Lžete, Metelko, Vy jste to nečetl nebo nepochopil. To je celé. Každopádně nevíte, o co v tom článku jde a jen papouškujete ostatní. Což mě ani nepřekvapuje. U Vás ne..."
Proč mě jenom nepřekvapuje, že vyvracíte článek (který jste nečetl, protože článek pana Klimánka není jenom o šedé literatuře IPCC) otázkami. Proč mě jenom nepřekvapuje, že jste pořád nešel do toho archivu. Proč mě jenom nepřekvapuje, že jste v tom článku, který jsem údajně já nečetl nebo nepochopil, nenašel jednu jedinou chybu...
19. 08. 2010 | 19:13

L.Metelka napsal(a):

Skeptik:
No, že umíte hezky papouškovat, to předvádíte i v téhle diskusi... :-)
Do archivů kvůli Vám půjdu, až to Vy zaplatíte. To je prosté...
Ale jeden problém v tom článku mám. Vy jste ho jistě četl a rozumíte tomu, tak pro Vás bude hračka odpovědět mi: v tom Bayesovském backcastingovém modelu (strana 31, vzorec dole) mi vychází jedna nelogičnost: chyba modelu v daném roce je tam závislá na chybě modelu v roce následujícím. To mi připadá dost nelogické. Pokud by byla chyba modelu závislá na chybě v roce předchozím, jako je to obvyklé třeba u běžných Box-Jenkinsových ARMA nebo ARIMA modelů, to bych bral, ale závislost na budoucím stavu mi připadá logicky dost problematická. Můžete mi to nějak vysvětlit?
Děkuji.
19. 08. 2010 | 20:58

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro pana Metelku, našla bych vysvětlení tak, že se prostě dopustili chyby a ty dva roky přehodili, takovéhle chyby se stávají, únava mozkového materiálu,...Tužka.
19. 08. 2010 | 22:26

L.Metelka napsal(a):

Tužka:
To nejsou omylem přehozené roky. To je definice jejich modelu a je to tak popsáno i v textu.
Netvrdím, že ten model je špatný, jen mi připadá nelogický. A logika toho jejich modelu je právě to, co čekám, že mi Skeptik vysvětlí...
Jinak je to velice dobrá a zajímavá práce.
19. 08. 2010 | 22:43

kolemjdoucí napsal(a):

Skeptik:

Jestli chcete rychlé naťuknutí toho, co je s tím článkem špatně, tak můžete začít třeba zde:

http://deepclimate.org/2010...

My tady počkáme, vy si to zatím přečtěte a pak nám to sem přijďte fundovaně okomentovat. Předem díky.
19. 08. 2010 | 23:27

Radim Tolasz napsal(a):

kolemjdoucí, Skeptik, Metelka a další: Já si myslím, že nazrál čas k tomu, aby se meteorologické služby dohodly na společném "globálním" datasetu originálních dat (mám na mysli dat uložených v databázích meteorologických služeb), který bude včetně metadatových záznamů zcela veřejný a ať si každý dělá analýzy jaké se mu zlíbí. Nevěřím tomu, že by se výsledky mohly diametrálně lišit, pokud bude veřejný i postup analýz.

Obávám se však, že ekonomická situace meteorologických služeb zabrání tomu, aby tento dataset obsahoval opravdu dostatečný výběr stanic. Aktivity tímto směrem se rozbíhají, uvidíme
20. 08. 2010 | 07:19

L.Metelka napsal(a):

Radim Tolasz:
Jistě, je to potřebné a už aby to bylo. Jen se bojím toho, aby s tím někdo (ať už skeptici nebo alarmisti) nedělali věci, které tady už byly. Že si třeba skeptik vybere jeden peak nahoru před rokem 1800, jeden peak dolů po roce 2000, odečte to a konstatuje, že se v tom období neoteplilo (nebo obráceně v případě alarmistů).
I na sebekvalitnějších datech jsou schopni páchat neskutečná statistická zvěrstva...
20. 08. 2010 | 08:30

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro pana Metelku, o statistice něco vím a vím, že "vhodným využitím "se dá lecos zkreslit a není třeba udělat chybu. Na blogu pana Tomáše Tožičky jsem napsala jednoduchý příklad, jak lze "nasměrovat" statistická čísla.Je to blog z 2.7.2010 Past dálnic,...příspěvek z 5.7. 15:52.Tužka.
20. 08. 2010 | 09:11

L.Metelka napsal(a):

Tužka:
Jistě, proto je to taky statistika, nikdy nedá úplně dokonale jasné výsledky, vždycky je to o pravděpodobnostech. Ale myslím si, že každý statistický model, který se používá v klimatologii, by neměl být jen čistě statistickou konstrukcí, ale měl by odpovídat logice a fyzikální povaze systému, který popisuje. Co mám zkušenosti, tak právě v tom dělají "čistí statistici" chyby. Zkonstruují model, který je sice ze statistického nebo matematického hlediska OK, ale neodpovídá fyzikální podstatě problému...
20. 08. 2010 | 09:34

Radim Tolasz napsal(a):

Metelka: Proto jsem napsal, že postup analýz musí být stejně veřejný jako data samotná. Pokud někdo napíše "v období od roku 1794 do roku 1996 se ochladilo o 2,5°C, tak je to špatně. Pokud k tomu uvede, že to zjistil tak, že vzal roční teplotu v Klementinu v roce 1794 (11,5°C) a roční teplotu v Klementinu v roce 1996 (9,0°C) a odečetl, tak je to správně. Všichni hned ví, že lze použít jednoduchý protiargument: "v období od roku 1786 (7,4 °C) do roku 2000 (12,0°C) se oteplilo o neuvěřitelných 4,6°C :-)))
20. 08. 2010 | 09:59

L.Metelka napsal(a):

Radim Tolasz:
Tak, tak...
20. 08. 2010 | 10:27

L.Metelka napsal(a):

Radim Tolasz:
A to se oklikou dostáváme zpátky k tématu tohoto blogu: klimaskeptici i klimaalarmisti by se měli začít vzdělávat třeba v metodách zpracování dat, aby pak věděli, o co tam vlastně jde. Protože pokud to nepochopí, tak jim ani ta databáze nepomůže...
Mimochodem - "zajímavý" článek je na http://www.klimaskeptik.cz/... . Kdo ví, jestli někdo už na nás taky nesepisuje žalobu. Zvláště ti, kdo prohlašují, že klimatologové by měli sedět na lavici obžalovaných... :-)
20. 08. 2010 | 10:35

L.Metelka napsal(a):

No, Skeptik dostal konkrétní otázku, tak se obávám, že se tu už neobjeví. Typické...
21. 08. 2010 | 17:46

Skeptik napsal(a):

No,Metelka dostal několik konkrétních otázek, ale neodpověděl. Místo, aby vysvětloval, kladl otázky. Ať jsou nejrůznější kolemjdoucí a Metelkové v jakékoliv pozici, vždy se pasujou do role vyšetřující Vilmy a z ostatních si dělají vyšetřovaného Hlaváčka. Typické... Na článek Oldřicha Klimánka nijak nezareagovali, kde vzal CRU data, která nemá ČHMÚ, nevysvětlili, kde je chyba v článku, který jsem údajně nečetl, nevysvětlili - jenom kladli otázky, popřípadě dali odkaz na velice věrohodný blog Deep Climate. Skoro mám chuť reagovat jako Radim Tolasz. Volně parafrázuji: "Opravdu nemám čas reagovat na každý nesmysl, co se objeví na internetu. Blog Deep Climate je manipulativní a nemám potřebu na něj reagovat.:-)"

Pánové, o zpřístupnění dat a statistických zvěrstvech poučujte Jonese, Manna, Briffu a další. Ne, klimatoskeptiky. Proč si, pane Metelko, myslíte, že ti novozélandští klimatologové půjdou před soud? Schválně, proč asi?
:-)

Ale nebojte se, pane Metelko. Slibuji, že toto už je můj poslední příspěvek na blogu pana Tolasze a na Vašem blogu. Diskuze s Vámi dvěma totiž není produktivní. Hezký den do Hradce, pokračujte ve vynikající práci, a ať Vás, pane Metelko, neklepne z pana Kremlíka pepka.
:-)
25. 08. 2010 | 11:18

L.Metelka napsal(a):

Skeptik:
Nebojte, neklepne. Kremlík je jen šášula a hlásná trouba cizích názorů, dokonce se k tomu i sám (drze) přiznal... :-)
25. 08. 2010 | 15:57

Jarda ani malej ani velkej napsal(a):

17.08.2010 15:28:26 Radim Tolasz napsal(a):
Obecně platí, že populárně-naučné články je třeba brát s rezervou. Snažil jsem se švýcarského profesora Schluchtera vygooglovat, ale nebyl jsem úspěšný. Citovaná studie by mě zajímala v originále. Má někdo odkaz?
Takže pane Tolaszi - z Googlu hned na první pokus "Schlüchter+Jörin" vypadlo: http://geoscience-meeting.s...
27. 08. 2010 | 16:02

radimtolasz napsal(a):

Jarda: Děkuji.
27. 08. 2010 | 19:08

Radim Tolasz napsal(a):

Jarda: Sice jsem poděkoval, ale to je jiná práce, než kterou cituje tento odkaz http://www.wmmagazin.cz/vie... Tato studie by mě zajímala.
27. 08. 2010 | 22:58

Robnm#ranxzdom[a..z]86 napsal(a):

<p>Mulberry Handbags arrive in broad variety of methods for example purses, shoulder bag, wallets etc . Here you find the inconic one of Mulberry Bayswater in our Mulberry sale Online Store:Mulberry Natural Leather Bayswater Shoulder Oak Bag . New Mulberry <a href=http://www.mulberryfhandbags.co.uk>mulberry handbags uk</a> Bryn collection is coming! Without a doubt, Mulberry had one of the very best handbag collections of the Fall 2012 show season . Hinting at a rustic method of existence that is elegant, aspiring, quintessentially British and normally nostalgic, Mulberry bags normally represent timeless value . In September 2004, the British Fashion association awarded Mulberry the honor of the year's Best Accessory Designer 2004, and this <a href=http://www.mulberryfhandbags.co.uk>mulberry handbags sale</a> was a great affirmation for Mulberry brand . Hinting at a rustic method of existence that is elegant, aspiring, quintessentially <a href=http://www.mulberryfhandbags.co.uk>mulberry handbags</a> British and normally nostalgic, Mulberry bags normally represent timeless value . More than once she had told herself during the past few days, and only just now, <a href=http://www.mulberryfhandbags.co.uk>cheap mulberry handbags</a> UK Mulberry Outlet Shop Bags . Tailing and knitting requires an absolute bulk of piecing that it with <a href=http://www.mulberryfhandbags.co.uk>mulberry handbags outlet</a> the acceleration and actualization of anxious the bag.</p>
22. 01. 2013 | 01:16

Robbk#ranxzdom[a..z]39 napsal(a):

<p>For the most part, the exterior will <a href=http://www.uggsaleukclearance.co.uk>ugg sale uk</a> be leather and/or suede . Not smear their own image or imitate others, with Cheap UGG Boots you can be so stylish with unexpensive dressing . " So many of those Australian manufacturers now are marketing what were formally known as "Ugg boots" <a href=http://www.officaluggboots2012.co.uk>cheap offical ugg boots</a> as "Australian sheepskin boots . Though <a href=http://www.uggminbaileybutton.co.uk>ugg bailey button boots
</a> the boots are warm indeed, plenty of people still wouldn like to wear them for their original appearance . The actual men隆炉s styles have transformed as well, you are able to still get the original boots however they possess evolved into the boots that have a leather <a href=http://www.cheapuggbootsfsale.co.uk/www.cheapuggbootsfsale.co.uk/>ugg boots sale</a> look as opposed to the blown suede . They are not only for us to fight against coldness but also to show our fashion and distinguished <a href=http://www.ugg-boots-clearance-outlet.co.uk>ugg boots clearance uk</a> taste . Its sole <a href=http://www.uggminbaileybutton.co.uk>ugg mini bailey button</a> is make from light substance, and also the unique oxygen cushion mounted inside of rear sole also can bring down the sneakers bodyweight . UGG tall boots each seem trendy and truly experience comfy.</p>
26. 01. 2013 | 19:05

Rober#ranxzdom[a..z]42 napsal(a):

<p>I
20. 02. 2013 | 02:28

Stycleusentes napsal(a):

In the meantime,she was fallen into the hands of a notable lady,who had already disposed of her to a lieutenant of foot,a distant relation of her ladyship s,though Miss as yet knew nothing of the affair and lastly that if I proposed to dance with her,I must give him leave to represent me as a knight,or foreign count at least Oh,my dear,it hard for you,I know but there,it not easy for any one
<a href=http://cheapajonline.com/>Basket Air Jordan</a>
锘縣eodore,do not repulse me!she said in French,and her voice cut to his heart like a knife In particular,being one day present while I dressed a wound in a sailor s leg,he began to sing a song,which I thought highly injurious to the honour of my country,and therefore signified my resentment,by observing that the Scots always laid their account with finding enemies among the ignorant,insignificant,and malicious
<a href=http://factoryshop2014.co.uk/>Barbour By Mail</a>
The latter being his own valet,confined himself to combing his hair and both betook themselves to the KorobyinsWhile we deliberated upon this expedition,the waiter came into the room,and asked for Doctor Wagtail when he understood he was present,he told him there was a lady below to inquire for him,at which message the physician started from his melancholy contemplation,and,with a look of extreme confusion,assured the company he could not possibly be the person wanted,for he bad no connection with any lady whatever,and bade the drawer tell her so
<a href=http://cheapajoutlet.com/>Air Jordan Pas Cher</a>
But had the nymph possessed with theseThy softer,chaster,power to pleaseThy beauteous air of sprightly youth,Thy native smiles of artless truthThe worm of grief had never preyedOn the forsaken love sick maid:Nor had she mourn d a hapless flame,Nor dash d on rocks her tender frame With whatever subject he began a conversation,he generally ended by talking of himself,and the subject was changed by him so easily,so smoothly and genially,that it seemed unconscious It is Sunday
<a href=http://outletonline2014.co.uk/>Cheap Barbour Jackets</a>
19. 11. 2013 | 22:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy