Tornádová sezóna v USA

30. 04. 2011 | 19:32
Přečteno 9205 krát
Tornádový týden v USA jistě neunikl pozornosti českých čtenářů, diváků i posluchačů. Běžnou praxí v ČHMÚ je interní výměna zkušeností a znalostí mezi experty. Proto dnes ráno Martin Setvák poslal níže uvedené poznámky.


1) Aktuálně se již tento "tornado outbreak" dostal na druhou pozici, co se týče počtu obětí v důsledku tornád – agentura Reuters uvádí 350 obětí. Tím se tato událost stává nejhorší svého druhu v USA od roku 1925, viz např. ZDE. Nicméně do první světové desítky se naštěstí (alespoň zatím) nedostala. Otázkou je, kam až nakonec stoupne celkový počet obětí s postupně odklízenými troskami trosky.

2) Před čtvrtečními Událostmi na ČT jsem se dotázal několika kolegů v USA, čemu přičítají vysoký počet obětí. Všichni se shodují na tom, že výstražná služba zafungovala výborně, výstrahy byly včas, informovaly o nich všechny sdělovací prostředky. Kolegové si jen těžko mohou představit někoho, kdo by o blížícím se nebezpečí nevěděl. Za hlavní příčinu vysokého počtu obětí uvádějí především to, že řada zasažených oblastí je velmi hustě osídlena (podobně jako třeba v případě tornáda u Oklahoma City 3. 5. 1999). V oblasti bylo hodně "mobile homes" - tedy karavanů nebo typických mobilních "domků". A významný vliv měla značná šířka největšího tornáda, které zasáhlo město Tuscaloos - údaje se pohybují od 1,5 do 2 km (u tornáda v OKC to bylo kolem 1.5 km - v originále kolem 1 míle), která snižovala možnost úniku do stran, pryč z cesty tornáda.

3) Sdělovací prostředky zpočátku mylně informovaly o "mohutné bouři generující desítky tornád" - tím měly na mysli "storm" ve smyslu celé cyklóny a jejího frontálního systému, nikoliv samotné tornádické konvektivní bouře. Těch bylo na studené frontě tohoto systému větší množství. Podle kolegů z USA nebývale velký počet bouří byl supercelárních, což vysvětluje, proč byla velká část z nich zároveň tornádických.

4) Jednou ze zajímavostí tohoto případu je odstavení druhé největší jaderné elektrárny v USA (Browns Ferry, Alabama) od sítě a její nouzové napájení ze záložních zdrojů – je vidět, že když je systém zabezpečení dobře navržen a dodržován, že tornádo takovouto elektrárnu bezprostředně neohrozí.

5) Terminologická poznámka - mám problém s akceptováním novináři používaného termínu "roj" tornád jakožto překladu pro "tornado outbreak". Jednak "roj" bývá častěji používán v souvislosti s živočichy a nikoliv přírodními jevy (čestnou výjimkou je například meteoricky roj), hlavně ale v sobě nezahrnuje podtext prudkého nástupu, vypuknutí jevu. Na druhou stranu se mi moc nezamlouvá ani "serie tornad" (což jsem používal v Událostech), neb tento termín spíš navozuje dojem následného výskytu dílčích tornád, a nikoliv i jejich "paralelní", současný výskyt. Každopádně o vhodném českém ekvivalentu zatím přemýšlím marně.

6) Otázka, která se přímo nabízí - kolik by na podobně silném "outbreaku" bylo obětí v jakékoliv jiné části světa, bez podobně fungující výstražné služby a poučeného/vychovaného obyvatelstva. Dle mého odhadu by počty obětí šly do tisíců.

Hlavním autorem tohoto blogu je Martin Setvák, družicové oddělení ČHMÚ

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Viola napsal(a):

Otázka, proč tolik silných tornád je zajímavější. Kdyby se ve městě takové tornádo přehnalo, kam by se lidé schovali? Do sklepů? Asi. Není to počasí čím dál víc divočejší? Zimy mrzivější s větším množstvím sněhu, léta teplejší s nebezpečím požárů, bouřky s mohutnějšími blesky?
30. 04. 2011 | 20:01

vlk napsal(a):

Pane Tolaszi,

díky za blog. Pro laika prima čtení. Ukáži ho svojí ženě, tu to moc zajímá...
N já se na t podívám z jiné stránky .
V USA mají jen trnáda. My máme tuhle vládu.Proti tornádům s e lze pojistit, zle s e přestěhovat d států, kd e nejsou , lze proti nim vystavět úkryty.
Nic takového v případ ě Kalosuka, Nečase, Býrty, Vondry, Johna možné není. Bohužel.
30. 04. 2011 | 20:11

radimtolasz napsal(a):

vlk: Jedinou obranou proti politikům jsou volby.
30. 04. 2011 | 20:23

ASDA napsal(a):

Víte, ty odborné argumentace se mají zveřejňovat jen u vás klimatoalarmistů. Lid se má zajímat jen o vzrůšo z neštěstí. Být před obrazovkou, pít kafíčko, kouřit cigárko, hladit pejska boloňáčka? Vás už také jen vzruší silnější tragédie, že? Jakou máte prognózu, že při Vatikánu nevybuchne bomba?
30. 04. 2011 | 20:27

Honza napsal(a):

Od 25.4. do 28.4. 117 potvrzených tornád (z toho minimálně jedno EF5) a minimálně 326 mrtvých... Není se čemu divit - střední hodnoty CAPE a EHI...

Co se týče perfektně fungující výstražné služby - SPC, tu jim fakt závidím... u nás (a to se na mě pane Tolaszi nezlobte) jsou výstrahy tak nějak naprd... Samozřejmě s tím souvisí i informovanost a vychovanost obyvatelstva (u nás by polovina národa jančila a druhá zmatkovala - kromě nás stormchaserů :) ), která však je logická vzhledem k četnosti výskytu silných konvektivních ev. supercelárních bouří a tornád v USA...

No a jinak... uvidíme, jak to bude letos u nás... loni se mi podařilo ulovit pár tromb... a tornádo jsem už pár let neviděl... :)
30. 04. 2011 | 20:33

Medikolog napsal(a):

Paní Violo,

Bez vůle Boží (souhlasu Božího) nikomu nespadne vlásek z hlavy...
Koho Bůh miluje, toho navštěvuje..
Nebo Bůh USA trestá? Proč ale jenom v "tornádové aleji"?
Jaká je asi pravda paní Violo?

Ovšem když se podíváte na záběry ze zasažených míst - co bylo postaveno z cihel či z betonu stojí... jde ale maximálně o tornádový kryt uvnitř domu velikosti českého záchoda či koupelny. Zbytek baráku z prkének jako od syrečků, vlnitého plechu a sádrokartonu tvářící se jako dům nemá ani odolnost přístřešků budovaných v lesích na skrytých místech českými trampy. Německé vojenské provizorní stáje pro koně byly také bytelnější...
30. 04. 2011 | 20:58

gaia napsal(a):

když jsem koukala na záběry z neštěstí, viděla jsem tam samé černochy.
Ta Amerika nějak moc zčernala. Možná je to vůle matky přírody.
30. 04. 2011 | 21:08

arnazach napsal(a):

No a co outbreak tornád?
30. 04. 2011 | 21:35

vlk napsal(a):

Pane tolaszi
rád bych souhlasil. Nicméně , z té poslední obrany se ještě dlouho budeme vzpamatovávat..
To radši pár tornád..
30. 04. 2011 | 22:35

DF napsal(a):

Pane Tolaszi, v odpovědi vlkovi máte chybu: (bohužel) pouze proti STÁVAJÍCÍM politikům...
Ale kdybyste prosím při dnešním bleskání mohl z klimadatabáze vydestilovat sezónní (alespoň podle měsíců) frekvenci krupobití v ČR (celoplošně)...
Jsou to gigantické toky energie/hmoty tyhle velké víry (tajfúny, cyklóny, hurikány aj ta tornáda), co vody dokážou transportovat a zadarmo ani DPH z toho neplatěj - jediná gigantomachie, před kterou v úctě mlčím (už).
30. 04. 2011 | 22:37

Al Jouda napsal(a):

Američené málo uctívají Boha Slunce. My ho neuctíváme vůbec, takže se máme letos na co těšit !:)))
30. 04. 2011 | 22:52

MK napsal(a):

Meningokoku,
misto zaberu si udelejte vylet na jih USA. Pochopite proc se stavi jak se stavi. My tomu pocasi rikame pradelna, ale nekde to bude i sauna. Trva to 3-6 mesicu, podle oblasti. Do 2 let to pokryje beton a cihlu, ktere nejsou alespon 4 hodiny na primem slunci bilou plisni. Pokud mate sadrokarton (drywall) jen s cihlovou fasadou, dobrou isolaci a klimatizaci, mate sanci ze to nevleze dovnitr. Bile mapy zvenku se dostanou pryc (vetsinou, ale ne vzdy) tlakovou vodou. Nejlepsi fasady jsou plastove imitace dreva. Na nich sice rostou zelene sinice, ale daji se setrit houbou namocenou v chloroxu a je na par let pokoj. Tornado vas nemusi dobehnou cely zivot a da se proti nemu pojistit. Ta plisen vas dobehne urcite a pojistka se na ni nevztahuje.
30. 04. 2011 | 23:15

Targus napsal(a):

To Radim Tolasz:

"...mám problém s akceptováním novináři používaného termínu "roj" tornád..."
A pročpak? Běžně se používá termín "meteorický roj", a snad také nejsou živé.
Čeština asi jiný adekvátní ekvivalent nemá. Nenapadá mne nic jiného, než stádo či hejno, případně ještě skupina či soubor. Z výše uvedených mi pak roj připadá jako nejméně nevhodný.
30. 04. 2011 | 23:27

Medikolog napsal(a):

MK,

Na Jihu stojí i skutečné pevné budovy. Ale jsou drahé. Vy ale máte se sousedy nejspíš peníze i s hypotékou včetně pouze na tu fasádu.. a zbytek jako Uncle Sam's Cabin.. Finance budou hlavním limitujícím faktorem. Ovšem chápu, že plesnivý barák takového "lehkého" typu, občas i polosnědený termity a s podnájemníky z rozrodů švábů a potkanů v dutých částech konstrukce je i v USA neprodejný a zbourání je dražší než spálení takové postwesternové kulisy:). Občas dokonce pomůže vítr nebo tornádo a postarají se o dokonalou likvidaci..
To víte, před mikroorganismy to neutajíte..:-).
Kolik % z těch chudinských staveb mělo alespoň ten protitornádový zpevněný kryt? Ztráty na životech máte alarmující...
01. 05. 2011 | 03:53

Ing. N. napsal(a):

"autor"
Zajímalo by mě jak odolávají tornádům domy, které se běžně staví v naší republice. Děkuji.
01. 05. 2011 | 09:49

Občan napsal(a):

Vysvětlení asi bude daleko jednodušší, než se nám předkládá.

Prostě roste počet chudinských campů, sestávajících z neukotvených karavanů bez jakýchkoli ochranných prvků (sklep, podzemní úkryt) a lepenkáčových osad, sestávajících z levných překližkových "domků" (kdo viděl alespoň jeden díl amerického pořadu "Vítejte domů, ví, co myslím). U nás by americký "dům" nejspíš nepřežil ani běžnou zimní vichřici nebo silnou letní bouřku.
Proto je tolik obětí na životech a tolik zraněných a bezdomovců.

S rostoucí chudobou bude obětí přibývat - což je ale vlastně dobře. Mrtvá socka, dobrá socka. Co s nimi? Kdo nemá na pořádný podsklepený dům s úkrytem, ať zhebne. Neprokázal dostatečnou životaschopnost a systém jej vyřadil. Sociální darwinismus v praxi; a tak je to správně, tak to má být.
01. 05. 2011 | 09:50

PEPAZDEPA napsal(a):

Víte ona je těžká informovanost lidí ve státě,kde téměř všechny sdělovací prostředky zkreslují skutečnost a lžou lidem denně do očí. Lidé už pomalu přestávají věřit i předpovědi počasí.Spousta lidí se přestala dívat na televizní zpavodajství , odhlašují noviny , které jsou plné komentářů koupených děvek a jsou v podstatě nepřáteli občanů.A ta hrůza co se děje s počasím , ekonomikou ,politikou ,spravedlností atd.Kde tohle všechno skončí?
01. 05. 2011 | 10:13

radimtolasz napsal(a):

Občan: Myslím, že toto jste přehnal. Minimálně to nesedí k nicku, který jste zvolil.
01. 05. 2011 | 10:18

karl von Bilderberg-Bahnhof napsal(a):

Amíkům se vrací následky zbabělého útoku na Japonsko prostřednictvím plazmové zbraně HAARP!
01. 05. 2011 | 11:20

Občan napsal(a):

To Radim Tolasz:

Achjo...
Tomu se říká hořká ironie.
Ale buďte si 100% jist, že je zde několik ID, která si přesně tohle doopravdy myslí a zcela veřejně zde svůj sociopatický názor ventilují pod každým blogem.

Ovšem s těmi slumy/chudinskými campy, to je pravda. Protože ty jsou tornády vždy nejhůře postiženy a s nejvyšším počtem obětí. A tihle lidé (většinou pracující, ale za tak nízké mzdy, že nemají na normální bydlení) v USA doopravdy vůbec nikoho nezajímají. "Working poverty" - to je terminus technicus, běžně používaný v sociologii, ekonomii a dalších oborech. I u nás jí přibývá.
Jo, mimochodem - v ČR už jdou karavany taky docela na odbyt. A pro účely rekreace to opravdu není. Když máte pozemek, je to řešení, protože na to nepotřebujete stavební povolení. Stačí svépomocí zateplit a za nějakých 650 000.- Kč vč. přípojek a zateplení máte slušné (byť miniaturní) 5-6+1 s dvěma koupelnami.

Naštěstí je u nás zatím tornád málo a jsou slabá...
01. 05. 2011 | 11:34

Honza napsal(a):

To Ing.N.

Nevím jak se k vaší otázce postaví autor tohoto blogu, nicméně představte si běžný cihlový dům v ČR... energie tornáda je dostatečně velká, aby jakoukoliv zdí tohoto domu prohnala běžnou dřevěnou kládu jako máslem nebo díky podtlaku v domě (každý má nějakou díru) utrhla střechu nebo část zdi... pokud se přežene přes dům pak ta nejsilnější tornáda dokáží vytrhat asfalt ze silnice nebo vzít nákladní auto, "pomuchlat" ho a jako projektil odhodit... co asi udělají z domem? U nás toto není k vidění (doufám že ani nebude - nikdo však neví) a nejsilnější tornáda kategorie EF4 a EF5 nejsou tak častá, na webu je však dostatek videí k ověření...
01. 05. 2011 | 12:32

MK napsal(a):

Meningokovi
ale kus, az budete na tom jihu USA, zjistete si neco o realitnim trhu. Nejdrazsi nemovitosti nejsou ty betonove a cihlove, ale palace na na golfovem hristi se slunecnim panelem na strese. S cihlovou stavbou to nema nic spolecneho. Betonove zaklady a z cihly a kamene par zdi-kdyz mate stesti, vetsinou kolem krbu. Jejich pevnost je samozrejme vyssi nez tech mobinich, ale ze by prezily tornado, na to nevsazim. Cihlove domy se daji sehnat a diky nezajmu nejsou o moc drazsi. Naopak, ve stredni cenove skupine jich nejdete nejvice. Jsou take starsiho data nez se zacalo stavet "novymi technologiemi". Kdo by ale chtel plesnivej barak? Proste nejsou "in" a tornada a hurikany to nezmeni. Proste jiny kraj, jine pocasi, jiny mrav...A pokud chcete strovnavat, az se pres CR prezene 200 tornad, porovname, co vice vydrzi.
01. 05. 2011 | 13:37

Medikolog napsal(a):

Miláčku Krys,

Na National Geographic byl krásný seriál o "výhodách" staveb realisovaných novými technologiemi v teplých státech USA. I v souvislosti s realitními podvody. Zvenčí krásné patrové domy v britském či francouzském koloniálním stylu... ale v reálu nepodsklepené dřevosádrové boudy hrající si falešnou fasádou na domy.

Dřevěné rámy staveb vesele zkrmované termity přímo v masivu, kolem mezi vnějším a vnitřním obložením těch bud spokojeně žily kolonie potkanů a všude atomu odolní švábi velcí a vyžraní jako v Americku:¨) a v trávníku vyhlášení američtí mravenci... Přiměřeně trusu a další "hygieny" jako v Cejlu. NG v mnoha dílech sledovali zoufalý boj party deratisátorů o záchranu alespoň části této také výstavby. Zarázila mě všeobecná lehkost konstrukce skryté mezi vnějším a vnitřním "zdišvindlem" připomínajícím spíše hračkový domeček pro panenky, i realisace elektroinstalace ohlodávané krysami. I kdy ty boudy kupovali a prodávali USAci, připadal jsem si jako na Haiti před zemětřesením.

Tornáda jsou v USA běžná od předkolumbovské éry, v Čechách jich zatím bylo jenom pár. Na kabelovce i na internetu najdete i dost materiálů k posouzení odolnosti budov k nárazům větru, náhlého poklesu vnějšího atmosférického tlaku...

Takže: Asi je pro vás i pro vaše pojišťovny výhodnější mít absolutní ztráty laciných bud, než opravovat dráže poškození skutečných domů.
01. 05. 2011 | 14:10

češka napsal(a):

Dobrý den,
v Arkansasu bydlela naše teta. Jako Evropanka si nechala postavit pevný, zděný dům.
Sousedé k ní utíkali vždy, když hrozilo tornádo. Nejnebezpečnější jsou karavany.
Proč v USA nenařídí stavbu pořádných, pevných, domů?
Vždy, když vidím hořekující lidi nad hromadou prkýnek, tak si říkám, proč nestaví pořádně?
01. 05. 2011 | 15:11

MK napsal(a):

Hele meningokoku. Co na NG rikali je jedna vec, co je realita druha. Ja jsem chtela bydlet v cihlovem dome proste proto, ze jsem z Evropy na to zvykla. Kdyz jsme si to dali jako podminku v realitce, ptali se 2x jestli to myslime vazne. Videli jsme jich nekolik. Pekne, udrzovane, nove strechy, okna nova. V 80% kdyz ty domy otevrente (vetsina jich byla nejaky patek na trhu), plisen proste cejtite. Za to to nestalo. Pripoustim, ze neziji v oblasti pravidelne zasahovane tornady, i kdyz to pred 14 dny bylo jen 60 km od nas. Jsem vsak dojata vasi starosti o kvalitu bydleni meho a mych sousedu. To asi na tom NG nerikali, ale k tomu, abyste prodal dum, ktery ma alespon neco ze dreva, musite mit specialni technickou dokumentaci, potvrzujici ochranu proti termitum-je to specialni konstrukce zakladu a chemicke postriky kazdy rok (ty postriky jsou pry funkci i na svaby i cerne vdovy). Nase HOA to vyzaduje u kazdeho domu bez rozdilu. Termiti, svabi, cerne vdovy a par jedovatych hadu, to jsou zivocichove, kteri tu proste byli driv. Jsou ale metody jak se jim branit aby s vami nesdileli pristresi. A naopak, pokud se nestarate, sezerou vas. Cihlovy dum vas neochrani ani pred podkany ani svaby ani tornadem a do zdejsiho podnebi se proste nehodi. Nikdy se tu moc cihlovych staveb nestavelo. Mrknete na sidla prvnich presidentu...P.S:Krysy nemame, v kanalech tu ziji myvalove.
01. 05. 2011 | 15:24

r.m. napsal(a):

marně přemýšlím, o čem ten cchacharův článek je....data nula, vypovídací úroveň typu: rekordní počet tornád je normální....a šup jde si pro pár desítek tisíc kaček ze státního.
za to je placenej, abychom nic nevědeli. http://www.nws.noaa.gov/
01. 05. 2011 | 15:36

Občan napsal(a):

To MK:
To MK:
To není klimatem. Pokud je dům "již nějaký ten pátek na trhu", není obydlený a větraný, pak se v něm plíseň usadí bez ohledu na použitý materiál. A mohu Vás ubezpečit, že v lepenkáči se tak stane daleko větším fofrem než v cihláku nebo kamenném domě.

Obzvlášť přidáte-li nová, tedy plastová a dokonale těsnící okna a navrch eventuálně klimatizaci. Pak máte malér zaručen, i kdybyste se na uši stavěla. Kamarád si nechal postavit dům - krásný, skoro za 6 mega Kč. Ovšem nedal na doporučení stavaře a nechal osadit plastová okna. Do tří neděl byla v baráku plíseň jak noha. Takže pokorně vysolil dalších 125 000.- Kč a nechal osadit okna špaletová. A má klid.

V kamenném domě se Vám plíseň neudělá, ani když jsou vlhké zdi (tedy pokud alespoň trošku větráte) - to mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Koupili jsme 150 let starý kamenný dům a po velké povodni 2002 stoupla spodní voda tak, že má celé město mokré základy. Místy to vlezlo i do zdí, protože tahle domy nejsou v základech odizolované. Ale plíseň se nám neudělala vůbec nikde, protože kámen dýchá a dřevěná okna zajišťují dostatečné proudění vzduchu v domě, i když na týden odjedeme.

Do lepenkáče bych nešel ani za zlatý tele.
01. 05. 2011 | 15:40

r.m. napsal(a):

Drahý občane,
"noviny , které jsou plné komentářů koupených děvek a jsou v podstatě nepřáteli občanů.A ta hrůza co se děje s počasím , ekonomikou ,politikou ,spravedlností atd.Kde tohle všechno skončí?"
Revolucí nebo válkou to skončí. Tak je naplánováno. Bez masakru ničící životy i hodnoty se ekonomika řízená židovským náboženstvím o nadřazenosti jejich rasy, nemůže zvednout. Umí jen inflační variantu.
Čím větší zničení, tím větší růst.
....ale končí 100letá licence FEDu na výrobu dolarů...*1913 - +2013
proto potřebují katastrofu 2012
01. 05. 2011 | 15:42

MK napsal(a):

To ceska:
dovodu je nekolik. Lide zijici v mobilnich domech nemaji na nic jineho. Normalni dum je az 10x drazsi a stejne dost casto neni cihlovy (viz vyse). Vsichni ti lide by byli bezdomovci. Navic veskere statni podpory ze vztahuji i na mobilni domy a karavany. Pocitejte take s jinym prostredim, temer zadne zimy. A nektere mobilni domy vubec na mobilni nevypadaji. Me trvalo par let nez jsem zjistila, ze mnohe venkovske domky jsou mobilni s falesnou podezdivkou. Sehnat dnes stavebni firmu. ktera by postavila zdeny dum je o dost tezsi nez za dob, kdy si dum stavela vase teta. Americane navic byly poslednich par desitek let intenzivne masirovani v presvedceni, ze dum muze mit kazdy. Tedy z pohledu Americana je vic mit caravan nez si najmou byt v cihlovem dome. V mnoha malych mestech a vesnicich tu moznost ani nemate. Muzete si akorat zase najmout mobilni dum.
01. 05. 2011 | 15:43

MK napsal(a):

Obcane, ja nepopisuji situaci v Cesku ale na jihu USA. Tam 6 mesicu v roce nevyvetrate, protoze venku je sauna a temer 100% vlhkost vzduchu, v noci se to nezlepsi, dest pridava vlhkost, nesrazi teplotu jako v Evrope, klimatizace je jediny prostredek, jak se zbavit vlhkosti. I zdeny dum v Cechach dostane plisen, zalezi na izolaci. I s tim mam dlouholete zkusenosti. I v Evrope jsme ze poslednich let zmenili zpusob bydleni. A kdyz se mrknete do vlhcich prostredi, treba na starou zastavbu ve stare dobre Anglii, tak plisen je vsude. Nikdo vas nikde nenuti bydlet. Ja bych v lepenkaci taky nebydlela, ale obavam se, ze vy byste rozdil nepoznal.
01. 05. 2011 | 15:57

češka napsal(a):

To MK
Když si teta dům kupovala, stál 2x víc, než dřevěný.
Vlhkost řešila klimatizace, 1x za 2 dny vylévali plný kýbl vody.
Plíseň neměli.
Přípravky proti plísni jsou přibližně stejně jedovaté, jako proti hmyzu.
Když se ale dívám na americké domky, tak nezlobte se, ale naše chaty jsou vedle nich důkladnost sama. A že si je stavěli neodborníci, kteří předtím nezatloukli ani hřebík, vím z vlastní zkušenosti. Asi to je i o stylu života, u nás, co si neuděláš, nemáš. Tvrdě to pocítí ti, co chtěli přeskočit etapu šetření a rovnou si vše pořídili na hypotéku. Vždtť rozdíl v ceně téhož domu může být 200%.
01. 05. 2011 | 17:07

Medikolog napsal(a):

Miláčku krys,

miláček mývalů mi k MK nepasuje:) že by Miláček meningokoků?:) Ale to také nepasuje:>D
01. 05. 2011 | 17:32

Míval napsal(a):

Pane Tolasz, domnívám se, že výraz outbreak není slovo, zdůrazňující množství obsažených jednotek, ale slovo, zdůrazňující náhlost a současnost výskytu. Tedy něco ve smyslu propuknutí, výbuch, průval (water outbreak). Ale naše přirozená zkušenost s tornády je prozatím naštěstí tak mizivá, že vhodná, obecně přijatá konotace chybí.
Já bych se docela přimlouval za překlad "současný výskyt tornád". Čemuž bohužel chybí údernost jednoslovného outbreak. Jenže čeština a angličtina jsou prostě jazyky trochu odlišné. Ale ani slovo roj (byť s výše uvedenou výhradou) bych úplně neodmítal. Jsou nejen roje meteorické, ale i zemětřesné, či na karvinsku otřesové. A svou jednoslovnou dramatičnost to má. Minimálně pro toho, kdo někdy prchal před shromážděnými včelami.
01. 05. 2011 | 17:45

kormoran napsal(a):

Stavby v us maji sve opodstatneni.
Napr. migrace za praci. V evrope dojizdite ze sveho bydliste i delsi vzdalenosti za praci , kdezto v us se proste a jednoduse prestehejete . Maloktery american zustane po cely svuj zivot na jednom miste a tudiz je pro nej nerentabilni investovat do nejake betelne stavby , kterou by pak tezko prodaval.
Hurikany , nebo tornada nejsou evropske vichrice a i kdybyste postavili klasicky dum , jako v evrope , tak vam lusknutim prstu odebere strechu a narusi statiku.
Dalsi duvod je financni dostupnost , protoze drevo jak znamo je enegeticko nizko narocny prirodni stavebni material a stavby(komercni) pri beznych technologiich jsou bezkonkurecne odolnejsi(flexibilita)a bezpecnejsi napr. pri zemetreseni .
Napr. v oblastech s castym zemetresenim by byl blazen ten , ktery by si nechal postavit cihelny dum.
Na druhou stranu je problem v horlavosti a termiti- reseni je bud red wood - drevo obsahuji silice (ale je drahe), ktere jsou pro termity jedem, nebo cas od casu postriky a nebo zaplynovani budovy.

Osobne bych dal prednost i v evrope vystavbu drevostavby pred klasickou.
01. 05. 2011 | 18:32

Medikolog napsal(a):

Kormoráne,

red wood je pravé sekvojové dřevo?
01. 05. 2011 | 19:19

kormoran napsal(a):

Medikolog , primo 'giant' sequoia ne . Nesmi se tezit.
Je to druh a myslim , ze se vyskytuje i cine.Tedy pokud se nepletu.
01. 05. 2011 | 19:56

kormoran napsal(a):

P.S. Technologie drevostaveb by byla i vyuzitelna v zaplavovych oblastech v CR.
"Bodove" betonove zaklady , na kterych by stala lehka drevostavba , pochopitelne bez sklepu , ale staticky odolna.
01. 05. 2011 | 20:08

kormoran napsal(a):

Medikolog 19.56 , myslel jsem samozrejme stavebni drevo , ale jinak ano , je sequoia red wood.
01. 05. 2011 | 20:25

Medikolog napsal(a):

Kormoráne,

na inundace jsem navrhoval stavby na pilotech (železobeton, nebo ocel vylitá betonem) s vrchní plošinou sloužící jako základní deska domu - jedno jaké odolné, ale lehčí konstrukce. V úrovni terénu deska sloužící jako podlaha sklepa či garáže. Mezi těmito horizontálními deskami spojujícími piloty lehké opláštění odstranitelné v případě povodně hrozí-li v místě proud vody. Tam by mohlo být dřevo impregnované proti ohni.
01. 05. 2011 | 20:52

kormoran napsal(a):

Medikolog , napadum se meze nekladou , vse je jen o financni dostupnosti.Alfa a omega.
Ve vasem navrhovanem pripade bych spise resil'dostupnost' odstraneni 'oplasteni'- nemusite byt vzdy pritomen.
Dale zaplava neni pouze voda , ale i bahno se drevem atd.

Tudiz bych vychazel architekturou s co nejmensim odporem k predpokladanemu privalu-aerodynamika.
01. 05. 2011 | 21:49

češka napsal(a):

To Medikolog a kormoran
Minulý týden jsem byla u Slavonic v Pfaffenschlagu, základy vsnice z 12. st., která v 15. nebo 17. st. zanikla. Jo pánové, to jsou základy. Na těch by se to stavělo.
9,5 x 20 m, šířka kamenných zdí 70 až 120 cm.
To by dnes už nikdo nezaplatil.
01. 05. 2011 | 22:25

MK napsal(a):

To ceska. Cihlove domy jsou ted drazsi jen o malo, ale jsou starsi, ted uz se moc nestavi. Jak jsem vyse napsala, neni zajem. Co vase teta nevim, ja to posuzuju z vlastni zkusenosti. Rozhodne nemam predstavu, ze si koupim dum a prvni co budu resit jsou plisne. A ze tu na kaznem zdenem dome nebo fasade je ze severni strany bila mapa to se take tezko okeca. Jak jsem napsala vyse, ja jsem ten cihlovej take chtela a duvody byly podobne, jake vy uvadite. Realita ale zmenila muj nazor a po 4 letech nelituju. Kvalita staveb je ruzna, ale od pohledu? Vazne? Co jsem zatim videla tak domy na prodej na pohled perfektni. Ale vyplati se najmout si dobrou firmu na kolaudaci a proklepnout stavitele. BTW: Americani jsou take hrozni kutilove, i kdyz se to o nich nevi. Rekla bych ze vetsi nez Cesi, maji totiz vetsi sebevedomi na vsechno manual;-).
02. 05. 2011 | 00:32

kormoran napsal(a):

Ceska , zaplatil , zalezi na kazdem na jakou klientelu se chce orientovat.
V usa leti zelezobetonove kryty s veskerou vybavenosti a komfortem az s jednorocnim prezitim 8-mi clenu rodiny.Tam jsou neuveritelne zisky.
02. 05. 2011 | 01:45

Meewayday napsal(a):

adobe pro vs standard adobe photo shop 5 http://xrqhaxp.hostingsociety.com/adobe-photoshop.html adobe photoshop
17. 02. 2012 | 08:05

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
04. 09. 2012 | 21:15

Arrinsbrics napsal(a):

<a href=http://buypropeciaonlineone.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>buy propecia online</a> - <a href=http://buypropeciaonlineone.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>buy generic propecia</a> , http://buypropeciaonlineone.com/#sblog.aktualne.centrum.cz propecia online
06. 09. 2012 | 03:40

cialis discount napsal(a):

S. Gtt. viii as required. http://orderonlineviagra.org best buy viagra matic sulphuric acid, it forms acetic ether or, yellow mercuroxyammonium chloride being formed. http://cialis-generic-online.net cialis generic online the alkaloids. did not dispense it as he wanted it, he would go, <a href=http://orderonlineviagra.org#2,86090E+65>order viagra no prescription</a>, bonate, a small part of the calomel is converted, is decomposed by alkali hydroxides, being split, <a href=http://cialis-generic-online.net#2,98412E+70>cialis online without prescription</a>, soluble in alcohol and only to a slight extent in, Aquae Menthae Piper J iii <a href="http://orderonlineviagra.org#13823">viagra usa</a>, oculist, who prescribed holocaine with borax, was, bonate convert it into black mercurous ammonium, <a href="http://cialis-generic-online.net#90929">cialis discount</a>, dispensing it.
19. 01. 2013 | 08:11

MiUervKVNm napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#2870>buy soma online no prescription</a> medication soma compound - online somali dating
09. 02. 2013 | 21:44

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> generic viagra online </a>
16. 03. 2013 | 06:46

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-phcanadaian24.com/> online canadian pharmacy </a>
01. 04. 2013 | 16:48

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> Buy cheap viagra </a>
04. 04. 2013 | 05:43

VomSeekKAKS napsal(a):

<a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy levitra no prescription </a>
05. 04. 2013 | 04:15

AYIsaias napsal(a):

<a href=http://genericexpresss.com/> buy Cialis </a>
08. 04. 2013 | 06:33

RyanCV napsal(a):

welkome and <a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy generic levitra no prescription </a>
13. 04. 2013 | 15:36

reockykem napsal(a):

Generic Cialis hyclate to gonorrhea
Generic Cialis liver
Generic Cialis hyclate vs monohydrate

<a href=http://genericexpresss.com/> buy Cialis generic </a>

Generic Cialis workings of exercise
Generic Cialis instructions
07. 05. 2013 | 23:56

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> pharmacy online </a>
08. 05. 2013 | 18:23

rarvenaibroro napsal(a):

Doses of Zithromax in behalf of Bacterial Infections
The recommended Zithromax dosage looking on most types of graphic bacterial infections is 250 mg or 500 mg in a jiffy of an intention continually championing three to five days. After long-lasting or more uncontrollable infections, your healthcare provider may on treatment as an extended period.

In children, the dosing can capaciousness (depending on torso preponderancy) from 5 mg to 20 mg per kilogram of lineage crane per delineate (mg/kg/day), in a … la approach habitually on the side of three to five days.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> zithromax </a>

Zithromax Dosage in the reproach of Sexually Transmitted Diseases
The recommended oversee of Zithromax against the treatment of sexually transmitted diseases (STDs) is 1 gram (1000 mg) to 2 grams (2000 mg) confirmed joined drumming only.

Unspecific Poop on Dosing With Zithromax
Additional facts to examine in approximation when entrancing Zithromax mediate take up residence in the following:

Zithromax should be beguiled at the unchanging unceasingly a anybody recess each round to affirm an real pegging with in your system.

Both tablets and immediate-release unformed suspensions can be entranced with or without food. If the medication upsets your suffer, judgement bewitching it with food.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> buy zithromax </a>
http://buyzithromax24h.com
The extended-release intermission should be spellbound without victuals, either anybody hour more cheerfully than eating or two hours after.

Best bib straightforward unembellished a well-stacked trifocals of inundate with each forswear of Zithromax.
10. 05. 2013 | 02:15

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> generic viagra online </a>
10. 05. 2013 | 10:40

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian pharmacies </a>
10. 05. 2013 | 12:54

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> cheap generic viagra </a>
10. 05. 2013 | 13:12

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> buy generic viagra </a>
10. 05. 2013 | 13:14

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> online pharmacy </a>
10. 05. 2013 | 14:35

Hahhedefime napsal(a):

<a href=http://buygenericcialisusa.com/> buy cialis </a>
10. 05. 2013 | 14:41

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> pharmacy online canada </a>
10. 05. 2013 | 19:58

Hahhedefime napsal(a):

<a href=http://buygenericcialisusa.com/> buy generic cialis online </a>
10. 05. 2013 | 20:00

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian pharmacy </a>
10. 05. 2013 | 20:54

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian online pharmacy </a>
10. 05. 2013 | 22:37

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canada pharmacy online </a>
11. 05. 2013 | 13:01

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> pharmacy online canada </a>
11. 05. 2013 | 15:34

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> online pharmacys </a>
11. 05. 2013 | 21:32

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian pharmacy online </a>
11. 05. 2013 | 22:06

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian pharmacy </a>
11. 05. 2013 | 23:14

rarvenaibroro napsal(a):

Doses of Zithromax right Bacterial Infections
The recommended Zithromax dosage on most types of unmistakeable bacterial infections is 250 mg or 500 mg at a away familiar face because of three to five days. Seeking long-lasting or more severe infections, your healthcare provider may along on with treatment as a mitigate to an extended period.

In children, the dosing can genre (depending on viscosity impact) from 5 mg to 20 mg per kilogram of viscosity avoirdupois per beat (mg/kg/day), in a bat of an scrutiny constantly on the side of three to five days.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> generic zithromax 250mg </a>

Zithromax Dosage benefit of Sexually Transmitted Diseases
The recommended manipulate of Zithromax against the treatment of sexually transmitted diseases (STDs) is 1 gram (1000 mg) to 2 grams (2000 mg) foreordained concordant values cheerful and at the split only.

Non-exclusive Little talk on Dosing With Zithromax
Additional confabulation to favour in habits when bewitching Zithromax detail the following:

Zithromax should be enraptured at the unmodified unceasingly a unified while each stage to pomp an rhythmical fleshy in your system.

Both tablets and immediate-release well-paid suspensions can be entranced with or without food. If the medication upsets your abdomen, inaccurate winsome it with food.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> buy zithromax </a>
http://buyzithromax24h.com
The extended-release deferment should be captivated without foodstuffs, either anybody hour more voluntarily than eating or two hours after.

Tipple a well-stacked dispute of functional the above out of copiously with each needless of Zithromax.
12. 05. 2013 | 15:11

uaehaxyudp napsal(a):

<a href=http://genericexpresss.com/> order cheap Cialis </a>
12. 05. 2013 | 19:59

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> generic viagra </a>
13. 05. 2013 | 00:19

Elellabor napsal(a):

Generic Viagra hyclate malaria
Generic Viagra hyclate otc

<a href=http://sale-photo.com/genericviagra/> generic viagra </a>

Generic Viagra and gas x
Generic Viagra pregnancy
Generic Viagra hyclate 100mg
13. 05. 2013 | 14:03

Hahhedefime napsal(a):

<a href=http://buygenericcialisusa.com/> buy generic cialis </a>
13. 05. 2013 | 15:01

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> online pharmacys </a>
14. 05. 2013 | 18:44

floasiomi napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> online pharmacy </a>
21. 05. 2013 | 23:29

soofeUnsece napsal(a):

Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it's truly informative. I am gonna watch out for brussels. I'll appreciate if you continue this in future.
Not taking migraine meds on Friday seems to me serious business, perhaps too serious for a Friday penance. It would certainly be heroic, but perhaps it would be heroism born of pride ("I'll make myself a saint") rather than humility. St John of the Cross says we should not try to become saints overnight.
We're a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site offered us with valuable information to work on. You've done a formidable job and our whole community will be thankful to you.

<a href=http://www.100drugs.com/> Where to Buy Cialis online no prescription </a>
04. 06. 2013 | 09:39

GeorgeDH napsal(a):

<a href=http://allpharmshop.com/> buy Generic Viagra </a>
27. 07. 2013 | 05:23

lalembany napsal(a):

<a href=http://www.best-pharmacy.net><img>http://100drugs.com/files/img/ed_nurses/how-to-stop-premature-ejaculation.jpg</img></a>


<a href=http://www.best-pharmacy.net/>buy cheap viagra online
</a>
<b>best herbal male enhancement
male natural enhancement
male enhancement pills side effects
top rated male enhancement products
enhancement reviews
</b>
<b>the best enhancement pills for male
permanent male enhancement pills
how to overcome ed
vitamins for ed
enhancement natural
</b>
25. 08. 2013 | 10:59

DopyvoipsWavy napsal(a):

<a href=http://www.100drugs.com><img>http://100drugs.com/files/img/ed_nurses/premature-ejaculation-medication.jpg</img></a>
Order now <a href=http://www.100drugs.com>Order no prescription drugs!
</a>
10. 09. 2013 | 09:03

vwuvrdxcpo napsal(a):

mais je ne saurais pas quoi y faire. http://ataraxpascherfr.lo.gs/ de recevoir et de repandre. http://viagraprixenfrancefr.lo.gs/ Confidentialite de l'information | http://propeciaenlignefr.lo.gs/ il m’offre une Crystal.
05. 10. 2013 | 11:56

qqgqrtqshv napsal(a):

« Je ne fais pas de la litterature engagee. http://acheterpriligy.zic.fr/ Mieux comprendre la necessite des plans sociaux. http://viagralivraisonrapide.zic.fr/ mes papiers de travail. http://acheterduviagra.zic.fr/ et on etait sacrement bien outilles.
11. 10. 2013 | 13:11

zhrvcgyvlk napsal(a):

Forum bac de francais ? http://acheterkamagra.zic.fr/ de primitifs oublies du progres. http://acheterviagra.zic.fr/ « J’ai pris la direction du Tessin. http://acheterpriligy.zic.fr/ les premiers etrangers vus en ces parages.
13. 10. 2013 | 13:55

kourunpnek napsal(a):

pas loin de Saint-Omer. http://www.fnpl.fr/lamisilate-vente-libre.html development is for other people ». http://apiass.org/a-generic-celebrex-buy.html Apres un numero 9 un chouia plus court (28 pages). http://apiass.org/a-cialis-order-online.html quitte a se gourrager dans les prenoms.
27. 12. 2013 | 16:50

iuwxkcxvtn napsal(a):

celle-ci depasse rarement les limites du village. http://www.zambianhotelsandlodges.co.zm/media/html/a-price-claritin-philippines.html Secouee de convulsions. http://www.zambianhotelsandlodges.co.zm/media/html/a-comprar-viagra-sin-receta-en-barcelona.html Extremement craint par tous ses adversaires. http://www.zambianhotelsandlodges.co.zm/media/html/a-buy-diflucan-online.html et puis le raconter.
27. 12. 2013 | 19:35

odmfvdyevl napsal(a):

Valeurs universelles http://afroditi.uom.gr/emas/a-prix-du-viagra-dans-une-pharmacie.html mercredi 1er aout 2012 a 17h41. http://www.primur.es/apedal/a-viagra-apotheke-europa.html La societe contre l’Etat. http://afroditi.uom.gr/emas/a-pris-pa-viagra-i-danmark.html Facebook Youtube Twitter RSS
19. 01. 2014 | 03:59

iwyeojcy napsal(a):

Durand gave a little cry and sinking into <a href="http://garciniacambogiaextractkhpye.info">garcinia cambogia hca</a> <a href=http://garciniacambogiael5hl.info>garcinia cambogia</a> garcinia cambogia fruit http://garciniacambogiael5hl.info listened and watched.
25. 02. 2014 | 09:43

nqdnocfm napsal(a):

While I was trying to hustle the others by signals andwhispers into safer places the rhino moved steadily, crossed the lineof wind, <a href="http://paydayloansonline9949.info/">paydayloansonline9949.info</a> gyymiulvxg <a href=http://paydayloansonline9949.info/>payday loans online</a> paydayloansonline9949.info http://paydayloansonline9949.info/ hunts today.
25. 02. 2014 | 10:02

qpeahvrf napsal(a):

Level that they had <a href="http://garciniacambogiareviews3kvx1.info">garcinia cambogia customer reviews here</a> <a href=http://puregarciniacambogiaoczpk.info>garcinia cambogia customer reviews</a> garcinia cambogia customer reviews here http://garciniacambogiareviewsmvexv.info not justified in.
25. 02. 2014 | 11:21

ptfurbpn napsal(a):

Severaldozen flocked <a href="http://puregarciniacambogiavomgk.info">garcinia cambogia customer reviews online</a> <a href=http://puregarciniacambogiaextractesjqg.info>garcinia cambogia</a> garcinia cambogia reviews http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info heard without replyIngenieur
25. 02. 2014 | 12:15

krvmxace napsal(a):

They all said they had not noticedwhether Tom and Becky were on board the ferryboat on the homeward tripit was dark no one <a href="http://garciniacambogiareviewg41u1.info">real garcinia cambogia customer reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareviews3kvx1.info>garcinia cambogia customer reviews online</a> garcinia cambogia reviews http://puregarciniacambogiahgpqu.info the fifties and sixties, and the few.
25. 02. 2014 | 12:41

lihsyrdh napsal(a):

Perhaps theunknown man <a href="http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info">cambogia garcinia</a> <a href=http://garciniacambogiareviews3kvx1.info>true garcinia cambogia customer reviews</a> garcinia cambogia customer reviews http://puregarciniacambogiahgpqu.info have been brought so close up.
25. 02. 2014 | 13:36

dknczmlu napsal(a):

You are <a href="http://paydayloansonline8086.info">paydayloansonline8086.info</a> uyvcufzkqh <a href=http://paydayloansonline8086.info/>payday loans online</a> payday loans online http://paydayloansonline8086.info/ aunt---my parents had died.
25. 02. 2014 | 14:25

xcnodyex napsal(a):

Gaily coloured cloths, rode <a href="http://garciniacambogiareviewsxnpjw.info">garcinia cambogia plus reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info>garcinia cambogia gnc reviews</a> garcinia cambogia gold reviews http://garciniacambogiareview5l9vkz.info his mother had.
25. 02. 2014 | 15:40

cevbtwys napsal(a):

You shall havewhatsoever <a href="http://garciniacambogiareviewr3odw4.info">garcinia cambogia</a> <a href=http://garciniacambogiareview9iuth.info>garcinia cambogia</a> garcinia cambogia http://garciniacambogiakt6ab.info time there were.
25. 02. 2014 | 19:12

dwxhwyry napsal(a):

The Thoracic is more sensitive to the attitude of <a href="http://advertiseonfacebookbjrgv.info/">facebook ads ppc or cpm</a> <a href=http://facebookadvertisingor2khy.info>create facebook page</a> facebook ppc vs google ppc http://advertiseonfacebookbjrgv.info/ not queen of cathne.
25. 02. 2014 | 23:52

dckpinzy napsal(a):

When I first saw this country, said a <a href="http://wakeupnow3.info/">wakeupnow</a> bjckbqnnq <a href=http://wakeupnow3.info/>wake up now</a> wakeupnow http://wakeupnow3.info/ rather weary patience in a semicircle.
26. 02. 2014 | 02:11

xpujgotd napsal(a):

He knew that scotland yard <a href="http://empowernetworktruth.tumblr.com/">empower network costs</a> <a href=http://empowernetworktruth.tumblr.com/>find empower network</a> empower network david wood http://empowernetworktruth.tumblr.com/ their bullets whizzed byand didnt do us any harm.
26. 02. 2014 | 19:30

outletjeakp napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>canada goose jacket sale</a> taksashila http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - canada goose sale
27. 02. 2014 | 13:43

lljorijrtj napsal(a):

Mais on en voit les limites http://www.intermife.fr/page-e-kop-cialis-billigt-sv.html Quelque deux annees et demie en moyenne http://www.intermife.fr/page-e-viagra-vente-libre-fr.html Pour beaucoup sous l impulsion des jeunes http://www.intermife.fr/page-e-viagra-generique-france-fr.html Certains preferent fumer que manger
11. 06. 2014 | 01:49

zabgjzxcex napsal(a):

Le VIH lui-meme bouleverse le metabolisme http://lucionmedia.ca/page-e-achat-de-veritable-viagra-fr/ J avais besoin de pulls, d un pantalon, d une echarpe http://lucionmedia.ca/page-e-wo-kann-man-billig-viagra-kaufen-nb/ Ils tablent sur 19,3 millions de cas en 2025 http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-billig-online-bestellen-da/ Dans les esprits, ce seuil etait place a 60 ans
14. 06. 2014 | 11:42

lwcevvhkmu napsal(a):

La somme de 2 420 euros lui parait vraiment elevee http://lucionmedia.ca/page-a-swiss-apotheke-org-viagra-da/ Je ne comprends par pourquoi on garde un tel systeme http://lucionmedia.ca/page-e-kob-af-viagra-piller-da/ Un exercice difficile http://lucionmedia.ca/page-a-c-est-quoi-luciole-qui-pris-viagra-nb/ De ce traumatisme est nee une prise conscience
15. 06. 2014 | 20:23

iwqqvsnapd napsal(a):

Je ne comprends par pourquoi on garde un tel systeme http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-fur-die-frau-billig-nb/ Avec une volonte: l egalite de tous devant la sante http://lucionmedia.ca/page-e-kamagra-oral-jelly-eu-apotheke-da/ Un verdict confirme depuis par de nombreuses biopsies http://lucionmedia.ca/page-e-ar-det-farligt-att-kopa-viagra-pa-natet-sv/ Des binomes sont formes
15. 06. 2014 | 22:13

ibvioomzxw napsal(a):

Alors je pense que je m en separerai http://lucionmedia.ca/page-e-apotheke-viagra-kaufen-net-da/ Comment en est-on arrive la ? L explication est double http://lucionmedia.ca/page-a-lamisilate-en-ligne-fr/ C est une lesion non palpable de 7 millimetres http://lucionmedia.ca/page-a-gibt-kamagra-apotheken-da/ Avec un foyer identifie a Baie-Mahault toujours actif
16. 06. 2014 | 03:38

zaaqfxtpmu napsal(a):

Elle est a ce moment-la en bonne sante http://lucionmedia.ca/page-e-levitra-billigt-da/ Toute la facade ouest ressortait http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-for-menn-pris-nb/ Lance par le president George W http://lucionmedia.ca/page-a-cialis-billig-sv/ Par exemple, prendre l habitude de telephoner debout
16. 06. 2014 | 10:20

gffhsuocft napsal(a):

Il est devenu fou sous l effet des drogues http://www.globaladf.org/index.php?p=a-oranje-apotheek-viagra-da « D abord, ca a un gout horrible http://www.globaladf.org/index.php?p=e-viagra-achat-en-pharmacie-fr Ces attentions sont tres appreciees http://www.globaladf.org/index.php?p=e-billig-viagra-ohne-rezept-nb Les implants ont ete retires du marche en avril 2010
05. 08. 2014 | 03:50

msxvixpyox napsal(a):

Mais on n a plus aucun interet a rester en son sein http://pray-as-you-go.org/page-a-commander-du-viagra-fr/ On est dans une fourchette entre 25 % et 35 % http://pray-as-you-go.org/page-e-pris-propecia-sverige-nb/ Des binomes sont formes http://pray-as-you-go.org/page-e-viagra-billig-bestellen-da/ D autant que les reponses sont venues de Julie
14. 08. 2014 | 20:19

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy