Desetiletí extrémů skončilo, jaké bude to další?

20. 05. 2011 | 23:04
Přečteno 7586 krát
Tentokrát zpráva trošku netradiční. Trávím čas na 16. kongresu Světové meteorologické organizace, kde jsou kromě běžných jednání v souladu se schválenou agendou k dispozici různé publikace a zprávy. Mnohé z nich obsahují hodně zajímavé informace (např. Weather extremes in a changing climate: Hindsight on foresight, WMo No. 1075). Z této vybírám následující přehled.

První desetiletí 21. století lze charakterizovat jako období přírodních extrémů, a to i extrémů, jejichž příčinou bylo extrémní počasí. Přehled událostí seřazený po jednotlivých letech je zajímavý – extrémní teploty, povodně, vlny horka, tropické cyklóny, sucha nebo přírodní požáry.

2001
Konec dlouhé periody La Nina s výskytem extrémních teplot na různých místech zeměkoule. Extrémní mrazy v Mongolsku, v Rusku v oblasti Sibiře teplota téměř -60 °C v dvoutýdenním období ledna. Na Aljašce byla zaznamenána nejteplejší zima v historii měření. Od února do dubna silné deště a povodně v jižní Africe (Mozambik, Zimbabwe, Malawi a Zambie).

2002
Návrat periody El Nino. Výjimečné deště ve střední Evropě (Německo, Česko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko) způsobily rozsáhlé historické povodně, během nichž přišlo o život více než 100 lidí a 450.000 obyvatel bylo evakuováno. Jen v Německu byly materiální škody vyčísleny na 9 mld. dolarů. V Koreji povodně vyvolané tajfunem Rusa, historicky nejvyšší 24hodinový úhrn srážek na korejském poloostrově (870 mm).

2003
Indie, Pákistán a Bangladéš byly zasaženy krutými vlnami horka v období před monsunem. Kontinentální Evropa zaznamenala nejteplejší léto od roku 1540, v srpnu dokonce nejhorší vlnu horka v historii měření. Na mnoha místech teplota přesáhla 40°C – Belgie, Francie, Německo, Itálie, Nizozemí, Portugalsko, Španělsko, Švýcarsko a Velká Británie odhadují ztráty na lidských životech na 40 až 70 tisíc osob. Horká vlna byla způsobena oblastí vysokého tlaku vzduchu nad západní Evropou.

2004
Prostorově rozsáhlé zimní bouřky ve Středozemí. Extrémně teplé léto v Japonsku. 10 tropických cyklón za rok v Japonsku je historicky nejvyšší počet (předcházející hodnota byla 6). Jižní brazilské pobřeží zasáhla v březnu historicky první tropická cyklóna za období satelitních pozorování tohoto nebezpečného jevu – neoficiálně označena jako Catarina. Tropická cyklóna Gafilo dorazila na Madagaskar s rychlostí větru přes 260 km/h, stovky mrtvých. Hurikán Ivan vyvolal v Karibiku velké záplavy a způsobil značné škody. Afghánistán zaznamenal již pátou sezónu za sebou s extrémním suchem. Na jaře zaznamenala Čína v severozápadní oblasti nejhorší sucho od roku 1951, za stejné období zaznamenala jižní část Číny nejnižší podzimní srážky.

2005
Atlantická hurikánová sezóna patřila k nejaktivnějším v historii. Bylo zaznamenáno neuvěřitelných 27 pojmenovaných tropických bouří, v tom 14 hurikánů doprovázených značnými škodami v oblasti Střední Ameriky, Karibiku, a USA, 7 z nich klasifikováno stupněm 3 a více Saffir-Simpsonovy stupnice. Největší problémy způsobily hurikány Beta, Dennis, Emily, Katrina, Stan a Wilma. Katrina za sebou zanechala více než 1300 mrtvých (hlavně ve státech Louisiana a Mississippi). Dlouhodobé sucho pokračovalo v Africe v oblasti Somálska, Keni, Tanzánie a Etiopie. Rovněž brazilská oblast Amazonie byla postižena nejhorším suchem za posledních 60 let s nejnižší hladinou Amazonky za dobu měření. Nejteplejší rok historie zaznamenali meteorologové v Austrálii (odchylka +1,1°C oproti normálovému období 1961-1990). Nejteplejší léto v historii měření v centrální Kanadě.

2006
Extrémní deště ukončily dlouhodobé sucho ve východní Africe a způsobily nejhorší záplavy za posledních 50 let. Sucha v mnoha částech USA zapříčinilo nejhorší sezónu lesních požárů v historii pozorování. Tajfun Durian zasáhl Filipíny a zanechal za sebou téměř 1200 obětí.

2007
Stanice Nome na Aljašce zaznamenala druhé nejdelší bezmrazové období v historii měření (červen až září). Extrémní srážky v několika afrických zemích (Burkina Faso, Sudan, Uganda) způsobily rozsáhlé povodně. Nejhorší listopadové povodně v Mexiku za posledních 50 let, zatímco jihovýchod USA stále zasažen extrémním suchem s rozsáhlými lesními požáry. Červencové silné deště způsobily extrémní povodně ve Velké Británii. Nejstudenější zima za 50 let, přívaly sněhu v Jižní Americe. Nejmenší ledem pokrytá oblast severních moří od začátku sledování v roce 1979 byla zaznamenána na sklonku letní sezóny v září.

2008
Neuvěřitelně vysoký počet obyvatel Číny (78 mil.) byl zasažen extrémními mrazy a přívaly sněhu hned v lednu. Extrémně nízké teploty se poté rozšířily přes Asii až do Turecka. Naproti tomu ve Skandinávii probíhala nejteplejší zima historie (odchylky až 7 °C pro téměř celé Norsko, Švédsko a Finsko). V tropické cyklóně Nargis byl naměřen maximální náraz větru 215 km/h. Tento cyklón zdevastoval velkou část Myanmaru (bývalá Barma) a zahubil téměř 70.000 lidí. Z Indického oceánu se tropická cyklóna Gonu přsunula do Ománu a Iránu (historicky nejsilnější cyklóna v Arabském moři). Silné deště v období od září do listopadu postihly Alžír a Maroko a způsobily rozsáhlé škody (o rok později se situace ve stejných oblastech opakovala). Deště a povodně v Brazílii zasáhly v listopadu 1,5 mil. obyvatel (84 obětí). Pokračující sucho v Argentině, Uruguaji a Paraguaji, historicky nejsušší rok v oblasti.

2009
Horké vlny na jihovýchodě Austrálie v lednu a únoru způsobily nejhorší lesní požáry (bushfires) v historii (170 obětí). Na stanici Hopetoun (Victoria) naměřena historicky nejvyšší teplota (48,8 °C) jižní polokoule. Více než 40 °C naměřili meteorologové v listopadu v Argentině.

2010
Společně s roky 1998 a 2005 globálně nejteplejší rok v historii měření (rozdíly mezi jednotlivými roky jsou na úrovni chyby výpočtu globální teploty). Zima 2008/2009 je však označována za nejchladnější na velké části severní polokoule, včetně Evropy. Sněhové přívaly zastavily dopravu v části USA, Evropy i Číny. Monsunové deště způsobily historické povodně v Pákistánu; zasáhly 84 ze 121 administrativních jednotek a zasáhly 20 mil. osob (10% obyvatel Pákistánu). Zůstalo zničeno mnoho obcí od Himalájí až po Arabské moře (zničeno 1,8 mil. obydlí), zahynulo 1700 osob. Červenec byl nejteplejším měsícem v historii měření v Moskvě (odchylka 7,8 °C). Evropská část Ruska byla zasažena rozsáhlými požáry, smog a kouř zasáhl i hlavní město a trápil desítky miliónů obyvatel. Silné deště v severozápadní Číně způsobily povodně, sesuvy půdy a řícení skal, zahynulo 1500 osob. Nejsilnější povodně za 50 let v západní Africe (Benin). Rovněž tak i Austrálie byla postižena největšími záplavami za 50 let.

Zajímavý přehled, že ano? Pravda, je to pouze 10 let, které nemusí vypovídat téměř o ničem. Ale několik konstatování, že se jednalo o extrém zaznamenaný poprvé v historii měření nebo extrém vyskytnuvší se po 50 letech, už o něčem svědčí. V měřítku existence planety Země asi nic zajímavého, v měřítku existence lidstva také ne. Ovšem v měřítku jednoho lidského života už jsou tyto informace jistě zajímavé a k zamyšlení vhodné.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy