Léto, budiž pochváleno

21. 06. 2011 | 19:41
Přečteno 4365 krát
Citátem klasika bych rád navodil příjemnou, klidnou a létu odpovídající atmosféru. Přeju všem spolublogerům, diskutujícím, správcům, webmasterům, sousedům, přátelům, známým i neznámým přiměřeně teplé, na letní deštíky nepříliš bohaté a dostatečně slunečné léto. V práci chvíle plodné a na dovolené klidné chvilky bez mobilů a webů.


Pokud se podaří dovolená, ať je stejně krásná a romantická, jako tento pohled na Středozemní moře

Středozemní moře
Středozemní moře


nebo stejně vyzývavá, jako je tento pohled na Grossglocknerský ledovec.

Grossglocker
Grossglocker


A pro zdárnou dovolenou je úplně jedno, jestli je léto teplejší než v dobách našeho dětství, jak nám ukazuje vývoj průměrné letní teploty v Česku od roku 1961.

Graf
Graf

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

ahoj

ta horni fotka by klidne mohl byt i jizni pol :D v tom zapadu slunce to vypada jako vlny ale i jako snezna plan bicovana vetrem :D
21. 06. 2011 | 20:11

Aldy napsal(a):

Milý Kremlík by řekl. Proč je počátek zrovna v roce 1961? Ano, je to podprahová intrika, která nezobrazuje zvýšené teploty před tím. Tolasz- jasné gobální oteplování způsobené člověkem. Ten pan Tolasz umí očima hladit a zezadu vrážet dýku! Ale pane Tolasz, jednou jste lhali, manipulovali, mystifikovali... nevěřím vám ani slovo.
21. 06. 2011 | 20:24

radimtolasz napsal(a):

Aldy: "Tolasz-jasné gobální oteplování způsobené člověkem." Vážený pane, kde jste na to přišel? Pokud si to myslíte, je to Vaše věc, ale moje jméno tam nepatří. Já nic takového neříkám, neřekl jsem a ani říkat nebudu.
21. 06. 2011 | 20:31

radimtolasz napsal(a):

Michal Macek: Máte pravdu, ale věřte mi, je to opravdu Středozemní moře :-)
21. 06. 2011 | 20:32

Michal Macek napsal(a):

radimtolazs

verim a kde ste to fotil?
21. 06. 2011 | 20:35

radimtolasz napsal(a):

Michal: Před 14 dny v Side (Turecko).
21. 06. 2011 | 20:36

JenTak napsal(a):

Mají na váš blog povolení z policejního ředitelství?
Vy tu skrytě oponujete Klausovi! Smí se to?

Kdysi byl paragraf "Hanění státu světové socialistické soustavy". Není dnes podobný paragraf jako třeba "Hanění názorů pana profesora"? Dejte pozor, abyste nebyl šikanován.
21. 06. 2011 | 20:39

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, díky, pame Radime Tolaszi, nebo Tolaszy. Je to milé připomenutí. Ale ta teplotní křivka,...řekla bych, že graf přecijenom jako celek se trošinininku posunuje výš, že by oteplování, ale zase, padesát let je krátká doba, ale,...červíček pochybností.., Určitě máte i průměrné letní teploty pro celé dvacáté století, jak to vypadolo, bylo by možné nás, co nás to zajímá, s tím seznámit. Díky, pane, Tužka a úsměv, prosím.
21. 06. 2011 | 20:51

radimtolasz napsal(a):

JenTak: Ale tedy hodně skrytě. Ani autor tam žádné hanění nevidí :-)
21. 06. 2011 | 20:51

Michal Macek napsal(a):

radimtolasz

zavist :DD a jak tam bylo?ja tam jeste nebyl v turecku ale mam to v planu tak at vim kam jet :D
21. 06. 2011 | 20:52

radimtolasz napsal(a):

Michal: Pokud chcete jezdit po památkách, tak je Side ideální lokalita. Turci jsou hodně příjemní a ochotní.
21. 06. 2011 | 20:57

Michal Macek napsal(a):

radimtolasz

chtel bych oboje v vyvazene mire - pamatkyy i plaz...slysel sem ze je v turecku vic antickych pamatek nez v celem recku a take super krizacke a byzantske hrady atd ale pritelkyni nemohu jen tahat po pamatkach to by ji po dvou dnech prestalo bavit :D
21. 06. 2011 | 21:13

JenTak napsal(a):

Pane Tolaszi, a co ten graf ukazující vzestup teplot? Není on namířen proti nějaké osobě v tomto státě?
21. 06. 2011 | 22:30

Al Jouda napsal(a):

To autor :
Graf teploty vypadá hrozivě, ale když si člověk uvědomí měřítko stupnice, tak se prakticky jedná o 2 st. C za 50 let. Tato hodnota je statisticky nevýznamná - Klaus má zase pravdu :)))
21. 06. 2011 | 22:59

Antroid napsal(a):

Radim Tolasz

Grossglockner ... ráj na zemi. Lienz, Drau, Galitzenklamm, jedna pecka vedle druhé. Jestli v okolí Prahy kromě moře něco postrádám, tak jsou to tyhle věci.
21. 06. 2011 | 23:19

Ládik!!! napsal(a):

Přál bych si v létě denní teplotu 18-22°C, noční teplotu 13-15°C a deštík 5mm/noc. Polojasno až oblačno, teplotu vody na koupání 17-18°C.
Děkuji za kladné vyřízení.
22. 06. 2011 | 07:06

Petr z Tábora napsal(a):

Docela by mě zajímal Váš názor na v médiích zmiňovanou studii amerických vědců, i když to není Vaše "parketa". Ti na základě historického sledování vlivu Slunce na Zemi dospěli k přesvědčení, že nás do 10let čeká nástup malé doby ledové.Slunce má prý k tomu nakročeno. Měla by statisticky trvat 70let a posunout její nástup mohou jen dostatečné emise CO2... Neprorokují žádnou tragédii, jen obdoba stejné doby ve středověku, kdy zamrzala Temže a podmínky zemědělství se u nás zhoršily.
22. 06. 2011 | 07:06

kovar napsal(a):

to Al Jouda: V čem, proboha, je ten graf hrozivý. Když se nebude oteplovat, tak se bude ochlazovat a já rozhodně více peněz za vytápění dávat nechci. A jen ať je pěkně teploučko. Změna je život!
22. 06. 2011 | 08:22

TomášL napsal(a):

Dobrý den autore!

Jako paraglidista vidím budoucnost počasí růžově, dle Vaší tabulky. :-)
22. 06. 2011 | 10:04

Medikolog napsal(a):

Budu skromný, spokojím se s Ládíkovými parametry celoročně. Jenom upřesňuji, že pršet by mělo pouze mezi 22.00 a 05.00 hodinou. Pokud to církve se svým Bohem nezařídí, zastavit jakékoliv peněžní toky pro církve. Jedná se o prostý test, zda je křesťanství podvod nebo zda má něco do sebe.
22. 06. 2011 | 10:47

radimtolasz napsal(a):

Ládík a Medikoliog: Nemožné hned, počasí na počkání. Užijte si to.
22. 06. 2011 | 14:14

r.m. napsal(a):

dneska se oteplilo, hrozila nad Prahou jasná obloha, objevily se ihned chemtrails.
Obloha bez chemtrails v Evropě neexistuje, maximálně ve Středomoří.
22. 06. 2011 | 14:45

MilanzPrahy napsal(a):

Díky za znemenité přání k dovolené a rovněž Vám vydařené dny volna po vyčerpávající a úspěšné práci klimatologa !
22. 06. 2011 | 17:32

jíra napsal(a):

Pane Tolaszi, přidávám se k vítání léta. Obě fotky se mi taky líbí, takové protipóly, ať si člověk vybere.

Váš graf jen tak na okraj o setrvalém růstu teplot na Zemi mi připomněl několik aktuálních popularizačních článků popisujících zajímavá zjištění vědců.
--------

První odkaz "Varování z doby ledové" o střídání glaciálů a interglaciálů v minulosti a co nás asi tak čeká, s malou ukázkou z obsahu.

http://www.osel.cz/index.php?clanek=5726

"Když už příčiny glaciálů a interglaciálů neznáme, můžeme se alespoň pokusit odhadnout, co může přinést budoucnost. Interglaciální období za posledních 800 000 let trvala průměrně 11 000 let. Současný interglaciál trvá ale déle než zmíněných 11 000 let. I když existují i interglaciály delší, teplé období se podle řady vědců blíží ke konci. Ochlazení může nastat nečekaně - a bude to ochlazení velmi rychlé. Kolik času nám ještě zbývá, nevíme. Teplo může vydržet třeba i tisíce let, ale může také naprosto nečekaně skončit. Pak nastane 90 000 let ledu, chladu a sucha. Taková Země nebude schopna uživit současnou lidskou populaci. Odhaduje se, že v Evropě by v takových podmínkách mohlo být soběstačných jen asi 5% současné populace. Suché klima v glaciálech se projevilo i v tropech, kde došlo k rozšíření pouští."

Prohlédněte si tam zvlášť dva obrázky:
"Křivka teplot získaná studiem ledovcového jádra z Antarktidy, základna Vostok. Čtyři chladná období oddělují meziledové doby."
"Křivka teplot získaná studiem izotopů kyslíku ve vápnitých mořských usazeninách. Doby meziledové jsou v tomto případě nejnižší čáti křivky. Tato metoda ukazuje teplotu oceánu a může být použita daleko do minulosti."

Rozdíl průměrných teplot obou období činí jen asi 10°C, ale s jakými následky! Článek uvádí i různé teorie, které se snaží vývoj doložit a předvídat. I kosmické příčiny od Milankoviče. Jak si data správně vyložit? Jaké jsou břehy fantazie umožňující nalézt dobrou interpretaci? Jedna teorie dokonce tvrdí, že za startem doby ledové může stát i Golfský proud, pokud do více ochlazeného severu přinese hodně tepla se srážkami. Odjinud je podobný názor - mj. interpretující rýhy od putujících balvanů -, že doba ledová v Americe začala na Labradoru v srpnu od spousty sněhu, který už neroztál.
-------

A další odkaz "Na Zemi začne během deseti let malá doba ledová", skoro to vypadá jako vtípek k aktuálním sedmdesátinám pana prezidenta. A ukázka.

http://www.novinky.cz/veda-skoly/236497-na-zemi-zacne-behem-deseti-let-mala-doba-ledova-zjistili-vedci.html

"Zprávu zveřejnili vědci z americké Národní sluneční observatoře (NSO) a Výzkumné laboratoře vzdušných sil USA. Předpověď potvrzují podle serveru Register.com tři nezávislé analýzy založené na pozorování Slunce, které vykazuje sníženou aktivitu, jež neodpovídá střídání maxim a minim v rámci pozorovaných jedenáctiletých cyklů.

Nyní by mělo Slunce po útlumové fázi znovu směřovat k maximu své aktivity, které je mimo jiné spojeno s větším množstvím slunečních skvrn. Podle vědců však dlouhodobá analýza ukazuje na pokles sluneční aktivity, a je proto možné, že se maxima nedočkáme. Navazující otázkou je, zda nenastává v rámci dlouhodobého cyklu přechodné období označované jako Maunderovo minimum, které trvá přibližně 70 let a označuje se také jako malá doba ledová. V minulosti se projevilo v letech 1645 až 1715."
-------

Tak si vyberte. Nebo se to všechno může semlít dokromady?

Hezký den
22. 06. 2011 | 19:19

radimtolasz napsal(a):

jíra: To jenom ukazuje, jak je důležité nepodléhat panice. Jak je důležité poslouchat celé spektrum validních názorů, udělat si vlastní názor a ověřovat výsledky měřením. Zapomenout na dojmy a drby.
22. 06. 2011 | 21:32

loans napsal(a):

I received 1 st personal loans when I was 20 and that helped me a lot. But, I need the consolidation loans once again.
21. 10. 2011 | 23:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy