Oteplování je realitou. Závěry z jednání IPCC

27. 09. 2013 | 17:22
Přečteno 5577 krát
V článku na informační stránce ČHMÚ (www.infomet.cz) jsem předložil základní informace z jednání IPCC. Zde doplňuji některé své osobní pohledy a pocity, které do oficiálního reportu nepatří.

IPCC předkládá své zprávy v intervalu cca 1x za 5 let. Předchozí zpráva z roku 2007 vzbudila obrovský zájem veřejnosti. Dle mého proto, že projevy toho, čemu říkáme globální změna klimatu, můžeme sledovat na vlastní oči. Extrémní projevy počasí, které změnu doprovází, jsme před lety zaznamenávali jen daleko od nás (sucho v Sahelu nebo povodně v Bangladéši). Dnes vidíme, že i v mírném pásu střední Evropy může počasí působit problémy. A veřejnost příliš nerozlišuje mezi počasím a podnebím A málokdo si pamatuje nebo vyčte, že extrémní počasí se u nás vyskytovalo i v minulých staletích.


Ve zprávě je uvedeno, že od roku 1950 pozorujeme změny klimatického systému, které jsou neobvyklé a v měřítku desetiletí až tisíciletí nemají obdoby. Jsou zde jmenovány oteplování atmosféry a oceánu, snižování rozsahu a objemu sněhu a ledu a růst hladiny oceánu. To není nic nového nebo převratného. To je realita.

Poslední tři dekády byly globálně teplejší než dekády před tím do roku 1850. První dekáda 21. století je od roku 1850 nejteplejší. Na severní polokouli je třicetiletí 1983-2012 nejteplejší za posledních 1400 let. K tomu jenom jedna poznámka – zprávy IPCC mají docela propracovaný systém stanovování míry jistoty a pravděpodobnosti u svých výroků. Je to stejná věda jako konec konců celá klimatologie - viz pozn 1) dole.

Globální přízemní teplota vzrostla v období 1880−2012 o 0,85 °C. Tady se ukazuje jisté administrativní omezení IPCC. Určitě by bylo vhodnější takto prezentovat změnu teploty za období 1906−2012 nebo 1911−2012. Proč? V předchozí zprávě z roku 2007 byla změna 0,74 °C za období 1906−2005 a pro porovnání by to bylo vhodnější. Ale IPCC nemá vlastní modely nebo analýzy. Musí vycházet jen z publikovaných výstupů.

Globální přízemní teplota podléhá výrazné meziroční a mezidekádní variabilitě. Krátkodobé trendy jsou citlivé na volbu období a neodrážení klimatické trendy (např. nevýrazný trend za posledních 15 let je ovlivněn rokem 1998, který byl extrémně teplý). Takto se IPCC zatím staví k tomu, že se v posledních 15 letech trend rostoucí teploty výrazně zpomalil. Je faktem, že to jinak ani nejde. Asi by nebylo vhodné toto období zcela pominout. I když by to bylo klimatologicky správné. Klimatologové by se neměli spoléhat na trendy, které jsou kratší než doporučená minimální délka (30 let). Ale spekulovat o nich mohou, proč ne?

O extrémním počasí zpráva říká, že se globálně snižuje počet chladných dní a nocí a roste počet teplých dní a nocí. Výskyt horkých vln roste v Evropě, Asii a Austrálii. V severní Americe a v Evropě roste počet a intensita silných srážek.

Povrchová vrstva oceánu (do 75 m) se v období 1971-2010 oteplovala rychlostí 0,11 °C /deset let.

Průměrná roční ztráta ledu z ledovců byla za téměř 40leté období (1971-2009) 226 Gt/rok, ovšem v posledním období (2002-2011) je tento úbytek 215 Gt/rok jen z Grónského ledovce a 147 Gt/rok z Antarktidy.

Postupně roste rychlost zvyšování hladiny světového oceánu od 1,7 (1901-2010) přes 2,0 (1971-2010) až po 3,2 (1993-2010) mm/rok. Z toho je za poslední období 1993-2010 například teplotní expanzi přisuzováno 1,1 mm/rok nebo 0,33 mm/rok tání Grónského ledovce. Pokud bychom prostřední hodnotu (2 mm/rok) vzali jako základ pro celé 21. století, pak jsme na 200 mm (tj. 20 cm) do konce století (oproti 19 cm za období 1901-2010). Modely však ukazují možný vzestup o 26 až 82 cm oproti období 1986-2005.

Koncentrace CO2 byly v roce 2011 o 40%, CH4 o 150% a N2O o 20% vyšší než byly před průmyslovou revolucí (pre-industrial level) a jsou nejvyšší za posledních 800 000 let.

Více než polovina pozorovaného vzestupu globální přízemní teploty v období 1951-2010 je způsobena antropogenním zvýšením koncentrací skleníkových plynů a antropogenními změnami dalších faktorů (anthropogenic forcings). Toto je ve zprávě podepřeno mnoha výpočty v jednotlivých částech klimatického systému a jeho spolehlivost je označována termínem „extremely likely“, který v jazyce IPCC odpovídá pravděpodobnosti 95% (viz citace níže). Toto pravděpodobnostní konstatování je často citováno jako jeden z hlavních výstupů zpráv IPCC. S tím já osobně nesouhlasím, výstupy IPCC obsahují podstatně důležitější a spolehlivější výsledky. Zároveň jsem přesvědčen o tom, že sousloví „více než polovina“ je hodně volné, dovolující různé interpretace a znehodnocující vypovídací schopnost tohoto konstatování. Ukazuje se, že pro odhad podílu člověka na globální změně klimatu mají klimatologové stále málo dat, analýz i znalostí celého klimatického systému.

Pokračující emise skleníkových plynů způsobí další oteplování a změny všech částí klimatického systému. Vliv skleníkových plynů na klima IPCC nijak nezpochybňuje. Po vlně zpochybňujících aktivit, které se v tomto směru objevily po vydání AR4 v roce 2007, jsem očekával, že se masivně objeví nové recenzované publikace, které budou předkládat v této věci důkazy. Nestalo se tak, asi nejsou.

Modelové projekce použité ve zprávě IPCC ukazují, že do konce 21. století se pravděpodobně zvýší globální průměrná přízemní teplota v intervalu 1°C až 4°C v závislosti na vývoji emisí skleníkových plynů. S nižší pravděpodobností modely ukazují nižší i vyšší změnu teploty. Rozptyl modelových výsledků je primárně dán použitým emisním scénářem (a tedy popisem vývoje společnosti do budoucna).

Bude se dále zvyšovat výskyt teplých dní a horkých vln a snižovat počet chladných dní.

Regionálně se bude zvyšovat kontrast mezi vlhkými a suchými regiony a sezónami. Tento projev známe už za současného klimatu – např. vlhký rok 2002 a vzápětí suchý rok 2003 ve střední Evropě.

Rozsah a trvání sněhové pokrývky v jarním období na severní polokouli se bude snižovat.

Rozsah mořského ledu v Arktidě bude na konci 21.století v září snížen až o 94% a v únoru až o 34% (srovnání s průměrem 1986‒2005). Pesimistický scénář očekává letní Arktidu (měsíc září) bez ledu před polovinou 21.století.

Očekávaný vyšší obsah CO2 v atmosféře znamená rovněž jeho zvýšenou absorpci oceánem a zvyšování tak jeho kyselosti. Takže zpětná vazba (více CO2 v atmosféře znamená větší absorpci oceánem) by mohla vypadat jako dobrá brzda oteplování. Ale vyšší kyselost oceánů přináší další problémy, které klimatologové nezkoumají.

Kumulativní emise CO2 podmiňují globální oteplování na konci 21. století. Projevy změny klimatu budou přetrvávat po staletí i v případě zastavení emisí CO2. Zpráva přináší zajímavá čísla o kumulativních emisích CO2 od roku 1850.

Záměrné ovlivňování klimatického systému s cílem omezit změnu klimatu (tzv. geoinženýring) má své vědecké limity a značné nejistoty v dopadech, včetně neočekávatelných vedlejších efektů. Tyto návrhy a metody považuji (a vždy jsem považoval) za úplný úlet mimo realitu a jsem rád, že se k tomu IPCC postavilo takto jasně a jednoznačně.

Pozn 1) Mastrandrea, M.D., C.B. Field, T.F. Stocker, O. Edenhofer, K.L. Ebi, D.J. Frame, H. Held, E. Kriegler, K.J. Mach, P.R. Matschoss, G.-K. Plattner, G.W. Yohe, and F.W. Zwiers, 2010: Guidance Note for Lead Authors of the IPCC Fifth Assessment Report on Consistent Treatment of Uncertainties. Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC).

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy