Jak si Parkanová natloukla nos

21. 11. 2007 | 16:41
Přečteno 4447 krát
Snad každý ministr obrany při nástupu do funkce prohlásí: Už žádné neprůhledné a podezřelé zakázky, zatočím s tím zlořádem! Stačí ale pár měsíců a všechno je jakoby zase ve starých kolejích. Znovu se objevují podivně zašmodrchané kontrakty, známí známých, obcházení výběrových řízení…


Pavel Baroch, redaktor domácí rubriky
Pavel Baroch, redaktor domácí rubriky

Pavel Baroch, redaktor domácí rubriky


Také Vlasta Parkanová, první žena v křesle ministra obrany od vzniku samostatného Československa, vyrazila do boje za průhledné zakázky. Zdá se, že Parkanová si ve svém tažení proti zlořádu už také natloukla nos – stejně jako její předchůdci.

Ano, lehká obrněná vozidla Iveco, o jejichž nákupu nyní armáda vyjednává, jsou bezesporu špičkové stroje. V italských novinách se objevily dvě zprávy o tom, že tyto stroje zachránily život dvěma vojenským posádkám v zahraniční misi, na něž zaútočili nepřátelé.

Jenže: Bylo to právě Iveco, které za podivných okolností někdejší ministr obrany Karel Kühnl vyřadil ze soutěže na nové obrněné transportéry. Iveco tím přišlo o pořádný balík. Ale nevzdalo se a obrátilo se k soudu a ten první dal Italům za pravdu. Důvody, pro něž bylo Iveco ze soutěže vyloučeno, jsou nicotné.

Může snad existovat nějaká spojitost mezi jednou (neuskutečněnou) a druhou (takřka uskutečněnou) zakázkou? Všichni zúčastnění to samozřejmě popírají. Nějaká, byť „nicotná“ kompenzace? Kdepak!

Ono to tak opravdu i může být. Ale jak jsem psal na začátku: Všechno je to takové nějaké podivně zašmodrchané. Jakoby armáda dělala všechno pro to, aby vzbudila podezření, že je to všechno na levačku.

Tím více, že se zprvu zdálo, že lehká obrněná vozidla nemůže armádě dodat nikdo jiný než Omnipol Richarda Hávy. Vždyť zkraje výběru byly podmínky nastaveny tak, že jim dokázaly vyhovět jen auta od firem, nad nimiž drží kontrolu právě Háva, tedy blízký přítel Miroslava Kalouska, vlivného to muže KDU-ČSL, která si dlouhodobě drží klíčové posty na ministerstvu obrany.

Omnipol sice nakonec ostrouhal, když armáda v průběhu soutěže změnilo zadání (!) a když pak řeklo, že stroje od Omnipolu jsou moc drahé. Pocit, že to všechno bylo zase nějaké divné, ovšem zůstal.

Podobné je to s jinými zakázkami. Když už jsem nakousnul bezmála 24miliardový kontrakt na nové obrněné transportéry.

Vzpomínáte si? Ministr Kühnl podepsal smlouvu s vítěznou firmou Steyr až několik dní po volbách, v nichž byla jeho strana US-DEU (vzpomínáte si na ni ještě???) poražena na hlavu. A vzpomínáte si, že firma Steyr nedokázala ve stanoveném termínu splnit armádní požadavky, takže musí závady odstraňovat?

Není to zase nějaké podivné?

A nezapomeňme ani na slavný příběh s nákladními vozidly Tatra. Podpoříme český průmysl, rozhodlo ministerstvo obrany a následně i vláda. Co to znamená? Žádné výběrové řízení, nové armádní náklaďáky koupíme od tatrovky. Pomineme-li fakt, že podpora českého průmyslu je v případě „české“ tatrovky přinejmenším problematická, pak jsou tu znova technické problémy nových strojů, které – stejně jako u transportérů – nevyhověly všem armádním požadavkům, takže musely zpátky do továrny.

Není to zase nějaké podivné?

A pak jsou tu třeba gripeny. Ještě ani neoschnul inkoust pod smlouvou o pronájmu špičkových stíhaček za bezmála dvacet miliard a už se hovořilo, že vyjednání kontraktu nemuselo být až tak čisté. Stačilo, aby si exministr zahraničí Jan Kavan pustil před utajenými reportéry švédské televize pusu na špacír, a ručička ukazující na „podezření“ se hodně posunula směrem k „jistotě“.
Není to zase nějaké podivné?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Karel napsal(a):

Nechtělo by ty mafiány trochu už prostřílet?
21. 11. 2007 | 17:05

vlk napsal(a):

Velmi dobrý komentář. Jak dobrý, tak bohužel smutný! Až bude někdo uvažovat o důvodech, které vedly k Vítěznému Úmoru 48, tak tady je má jako na dlani!
Ovšemvněčem přeci jenom byla Parkanová extra. Devotní popěvek na ministerské úrovni, tak to tu ještě nebylo. A sotva bylo někde jinde!
21. 11. 2007 | 18:03

insurgentes napsal(a):

Ale zase, za monarchie to bylo o tom, kdo měl jakýho kámoše u dvora, takže...

...fakt nevim, po čem dnes volat :)
21. 11. 2007 | 18:49

JAR napsal(a):

JO,JO, Zlatý Praga V3S čili "vejtřasky"
21. 11. 2007 | 21:29

znalec napsal(a):

když ono je docela složité udělat výběrové řízení napoprvé bezvadně. Až po obdržení nabídek kolikrát člověk zjistí, že jsou i další aspekty, které je dobré zohlednit a na které důraz předtím nebyl kladen. A protože čas vymezený na výběr a jeho přípravu není neomezený, tak připravit podmínky před samotným výběrem ideálně je fakt těžké. ;-(
22. 11. 2007 | 07:30

jipindripich napsal(a):

A čemu se vlastně divit.
V článku velmi dobře zmíněná příčinná souvislost s KDU-ČSL.
Ono totiž je to tak, že v nedávných dobách současný ministr financí byl na MO a měl na starost AKVIZIČNÍ problematiku. Také za jeho působení byla vydána metodika k akvizicím.
Výsledek všichni známe a článek je jejich nadstavbou.
Je pouze jedinné řešení.
KDU-ČSL musí zmizet v propadlišti dějin.
Co nejdřív.
Mám však obavy, že v příštích volbách do nich půjde v KOALICI s ODS.
22. 11. 2007 | 08:11

Jakub napsal(a):

Trochu mi unikla pointa. V čem konkrétně si zlatá slavice Parkanová natluokla nos? IMHO mají všechny zmiňované kauzy kořeny trošku hloubš než je datum jejího nástupu do úřadu.
22. 11. 2007 | 14:34

sdg napsal(a):

<a href="http://www.bagsclothes.com"> Gucci Backpack</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Coach Signature Handbags</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Oakley Sunglasses</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Gucci Sunglasses</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> ED Hardy Belts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Coach Backpack</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Gucci Designer Handbags</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Cheap Ray Ban Sunglasses</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Gucci Belts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> ED Hardy Belts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Prada Wallets</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Cheap Gucci Duffles</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Book Bags</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Polo Ralph Lauren Shirts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Burberry Bedding Set</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Burberry Scarf</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Cheap Lacoste Shirts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> China Loacote Knockoffs</a>
06. 12. 2010 | 13:22

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy