Samuelson, Rogoff, Trump: Jak dlouhá krize? Hlavně ale, jak dlouho bude trvat re-pricing?

10. 02. 2009 | 04:53
Přečteno 16969 krát
Situace je vážná a bude vážnější, ...

... což je stále, nejen komentátorům, ale i nemalé části politické scény, veřejnosti, soukromého a veřejného sektoru, zvyklým na setrvačnost osmi let růstu, podvědomím odmítané přijetí reálného stavu věci. Nicméně i laické oko začíná být konfrontováno sekundárními a možná i terciární projevy velké americké krize tak, jak se tato šíří vlnami propojeného globálního finančního systému a jak začíná zasahovat i naše města, firmy a životy. Klasické americké přísloví říká: „Hospodářské zpomalení nebo recese je, když soused ztratí práci. Hospodářská krize je, když jí ztratím já nebo někdo z mé rodiny.“

Nejen na měsíc od měsíce a nyní už skoro po týdnu se snižujících oficiálních odhadech vývoje (vždy poklesu) HDP lidé cítí, že nějaké velké, mocné síly rychle mění situaci i výhledy do budoucna. Historicky, svým absolutním objemem bezprecedentně masivní, plno biliónů dolarů velká bublina virtuálního, papírového bohatství, hlavně cen nemovitostí v USA, jejíž růst, jako vždy nakonec zase zastavilo zjištění, že ceny nerostou do nebe, udušena úvěrovou krizí, začíná svůj několikaletý proces mnohasměrného, často tak či onak nepříjemného, nejednou bolestivého a někdy i tragického splaskávání cen.

Nemovitostmi, cennými papíry atd. počínaje, přes přehodnocení feasibility nejrůznějších projektů, životaschopnosti celých sektorů ekonomiky až po nejednou zásadní změny priorit osobní a společenské spotřeby, „re-pricing“, tedy proces přeceňování, stanování nové, realističtější (většinou o dost nebo o něco nižší) ceny (skoro) všeho také potrvá několik let. Bude to trvat o dost déle, než bychom si všichni přáli a projeví se to ve více směrech, hlavně a především proto, že objem růstu hlavně americké bubliny virtuálního bohatství, na kterém byla postavena prosperita USA (a díky exportu na americký trh, vysoké ceně dnes toxických derivátů amerických hypoték a stále nadhodnocenému dolaru) i globální ekonomiky.

O rozměru této bubliny, tedy víceméně také o rozsahu jejího splasknutí napoví to, že, hlavně díky bezprecedentní monetární expanzi Greenspanova Fedu v letech 2000 až 2006, se průměrná cena asi 100.000.000 obytných amerických domů de facto zdvojnásobila (vzrostla o 86%). Na této explozi cen trhu nemovitostí vyrostla další, zase v historii velikostí nepoznaná, bublina derivátů hypoték. A na vrchol všeho pak - v dalších desítkách tisíců miliard dolarů, tedy desítkách biliónů, kdy jeden bilión je 1.000.000.000.000 - bylo postaveno virtuální, papírové bohatství úvěrových swapů. Takto komponovaná, virtuální superbublina, hlavně v USA, sloužila v první polovině tohoto desetiletí k celkem všeobecnému nadšení z “trvalé, globální prosperity”. U nás některé oslavné články v lednu roku 2006 s díky vyprovázely Maestro Greenspana do penze, protože “ovlivnil světovou ekonomiku jednoznačně k lepšímu."

A ikdyž zbytek světa, s výjimkou (jako vždy?) Anglie a (tentokrát) Španělska, neexpandoval zdroje svých hypoték deriváty, tyto a swapy se přece jen dostaly a byly, jako “toxická” aktiva, zavlečeny do finančních systému mnoha zemí tak, jak akcionáři a vedení bank, investičních (i penzijních) fondů, nejednou i vlády (Island, Irsko?), nemohli odolat lukrativnosti derivátů a swapů ke zlepšení výsledků svých portfolií nebo ekonomik.

Dnes je také jasné, že v první polovině tohoto desetiletí o něco rychlejší růst HDP v USA v porovnání s EU, kdy toto virtuální bohatství, počínaje ekvitou v uměle vyhnaných cenách nemovitostí, sloužilo jako kolaterál dalšímu zadlužování se pro oživení spotřeby, nebyl makroekonomicky zdravým nebo skutečným růstem. Shrnuto, podtrženo, pokud svět, naši globální sousedé, v propojeném systému financí a ekonomiky teď chudnou o desítky tisíc miliard dolarů, pocítíme to, hlavně na ztrátách trhů, ale také na ztrátách investic i na počtech a utrácení zahraničních návštěvníků, na najednou reflexivně (Soros) značně utažené úvěrové politice bank, na všeobecném tlaku na efektivitu a snižování ziskových maržích mnohého podnikání, na menším počtu zákazníků i volných a slušně placených míst.

Kvartální propad exportu v naší proexportní ekonomice o 18%, výnosy lednové mýtného z kamionové dopravy s propadem 20%, v Německu propad prodeje aut o 34%, dvoutřetinový propad v nových hypotékách, to jsou stále jenom začátky. A tak i cenové výstřelky, nejen v menu restaurací na ruzyňském letišti, v nájmech a pronájmech bytových a nebytových prostor v hlavním městě, nebo v nejedné pražské restauraci, budou nakonec muset ustoupit realitě, ikdyž koruna oslabila (ale zdražuje dovozy). Lednový nárůst nezaměstnanosti je dvakrát větší, než se očekávalo a na jedno volné místo je už 6 nezaměstnaných.

Stav mysli v situaci, kdy banky nevěří ani jedna druhé, natožpak vašemu podnikatelskému plánu nebo tomu, že vaše zaměstnání nebo cena zástavy, tedy rodinného domu nebo bytu, na který si chcete půjčit, jsou neprůstřelné, představuje nemalou změnu. Delší cesta kaňonem hospodářského oslabení nebo krize, kdy s minus 2% pohybu v HDP podle MMF už souhlasí nejen Švejnar, ale i ministr financí ČR i ČNB, může, myslím, být nakonec doprovázena meziroční poklesem i o 4 nebo 5%. Není to nerealistický nebo zbytečně alarmisticky odhad.

Profesor ekonomie, Paul Samuelson (93), nositel Nobelovy ceny, kterého se i prezident Klaus na svých internetových stránkách alespoň 5krát a nejednou v naprostých superlativech dovolává, říká, že krize neodezní před koncem roku 2012. Často citovaný harvardský profesor Kenneth Rogoff předpovídá, že nezaměstnanost (v USA) poroste dalších 5 let, po 2% ročně. A zkušený developer, Donald Trump, tvrdí své bývalé ženě, že krize potrvá 8 až 10 let.

Nejpodstatnějším přitom bude všeobecné „přeceňování“ všeho, což bude trvat dost dlouho. Nejen proto, že dosud vlastně nikdo neví jakou cenu mnohým věcem přiřadit, ale také proto, že se budou postupně projevovat a objevovat další problémy v celé té obrovské, provázané pyramidě aktiv a údajných aktiv. Teď mohou být na řadě třeba „Alt – A“, neboli „medium prime“ hypotéky, které svým dopadem mohou zastínit ty subprimové.

Zásadním problémem celého pokrizového uspořádání pochopitelně bude i role a kurz dolaru, kdy ochota zahraničních investorů a držitelů dolarů financovat obchodní a rozpočtové deficity nemůže být nekonečná. A rozpočtové deficity už nebudou přes 1 bilión (jak jsem v září m.r. odhadoval), ale 2 bilióny. Faktem je, že „helikoptérový Ben“ *) Bernanke, který vydává nekryté dolary, jakoby je vyhazoval z helikoptéry, danou měnu a v ní denominované cenné papíry znehodnocuje. I to se také časem nemůže neprojevit.*) Výraz "helicopter Ben", je někdy, ne příliš lichotivě, v některých médiích užívaný přídomek spojovaný se jménem současného šéfa Federální rezervní banky USA, Benjamina Bernankeho. Ilustruje snahu centrální banky bojovat s rizikem deflace cestou agresivní monetární expanze, "tištěním" a pumpováním velkých objemů oběživa do systému. Původ užívání standardního výrazu "helicopter drop", tedy shazování životně potřebného proviantu z helikoptéry v kritické nouzi nebo ohrožení života se nacházejícímu obyvatelstvu nebo vojsku, pro expanzivní monetární politiku není jistý. Příznivci konzervativní linie jeho autorství přičítají Miltonu Friedmanovi. Jedno je přitom v této krizi jasné: Fed, jak za Greenspana, tak za Bernankeho, rozhodně nepochybil tím, že by kohoutky s extra oběživem kdykoliv přiškrcoval. A ikdyž Bernankemu nezbývá nic jiného, než je mít naplno a jako nikdy v historii otevřené, Greenspanova expanze byla, spolu s jeho vychvalováním derivátů hypoték, nejen podle mého názoru, prvotní a hlavní příčinou a podmínkou následného bobtnání superbubliny a tedy i této krize.

***

Další články v sekci EKONOMIKA:

Cyklus privatizace zisku - socializace ztrát

"Toxická" aktiva bank znásobí federální deficity

Problémy nemají (a nezačaly) jenom banky

***


Tags: Paul Samuelson Kenneth Rogoff Donald Trump krize crisis finanční financial USA Barack Obama Milton Friedman re-pricing mortgage hypotéka derivate derivát Bernanke Greenspan ekonomika economics

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Karel Vomacka napsal(a):

Dobra rada nad zlato: Zasoby a bouchacka se budou hodit p. Millere! :-D
10. 02. 2009 | 05:13

Ládik napsal(a):

Krize nezmění moje priority osobní spotřeby. Střecha nad hlavou minimálně napojená na státní distribuční sítě (trochu elektřiny z Temelína), teplo skoro zadarmo, voda vlastní, pozemek 2ha za lesem, dobrá postel, židle, stůl a skříň. Nějaké hadry a hygienické potřeby. Studený sklep. Ostatní je nadstandard. I práce, které je tím více, čím je méně energie.
10. 02. 2009 | 06:26

shipper napsal(a):

Ládik
Protože mám nad hlavou panelák,vodu drahou a teplo ještě dražší, budu se po "česku" modlit, aby se v mém případě jednalo pouze o hospodářské zpomalení...
10. 02. 2009 | 06:42

Admirál napsal(a):

Z toho co vidím kolem sebe a situace mé firmy (služby pro aut. prům. - už skoro 3 měsíce děláme cca na 30%)je zřejmé, že spíš horší scénář je ten správný.

Taky se projevuje naše závislost na vývozu do Německa. Tzn., pokud to dobře nezvládnou Němci, lítáme v tom s nimi.

Z toho by taky měli vycházet při svém konání naši kormidelníci a úžeji spolupracovat při hledání cest z bryndy právě s Němci.
10. 02. 2009 | 07:37

Gerd napsal(a):

Jinými slovy znamená pomalý konec dolaru jako světové rezervní měny. Jakmile k tomu dojde, ani tištění zelených papírků nepomůže zabránit inflaci v USA.
Problémem je, že není druhá světová rezervní měna (euro se stále ještě nezažilo a není připraveno na převzetí této role), tak budou investoři nadále udržovat dolar při životě. Jen možná budou opatrnější při nákupu dalších státních obligací z USA.
Kdo vlastně financoval dosavadní hospodářský růst USA a tím tak étoxické hypotéky? Byly to zejména asijské vlády (nejvíce Čína). Zjednodušeně lze říci, že Číňané pracující za nízkou mzdu, šetřili ještě 30 - 40 % své mzdy v bankách a ty byly dále čínskou centrální bankou půjčeny USA, aby si Američané mohli koupit čínské zboží, za které platili zelenými papírky podložené jen vírou a požehnáním Boha.
Až víra v dolar pomine, stane se teprve USA chudou zemí. Sice už dnes půjčuje Číňan Američanovi na jeho dům (přeneseně a zjednodušeně). Do budoucna můžeme očekávat válku USA a zemí, které nebudou chtít akceptovat jako platidlo dolar. Vývoz demokracie bude pokračovat do té doby, než se celý systém zhroutí a dmeokracie se stane sprostou nadávkou.
10. 02. 2009 | 08:51

martys napsal(a):

zlo příchází z Ameriky...říkám to pořád.....

jak je vidět nevyplácí se lézt někomu do zadku (Greenspan) a pět na něj ódy.....většinou se časem ukáže že to byl jenom obyčejný hlupák a hochštapler
10. 02. 2009 | 09:27

vlk napsal(a):

PAne Muellere díky za Vaše blogy! Pan Stejskal měl s oslovením Vaší osoby neobyčejně šťatsnou ruku... Tohle všechno píši s vědomím, že potřebuji ke každému Vašemu novému blogu stále více odvahy než jej začnu číst. Protože napíšete zcela otevřeně všechno o čem přemýšlím a bojím s e říci nahlas a navíc ještě spoustu dalšího, ve stejných barvách, o čem jsme přemýšlet ještě ani nezačal.
ANo , dojde k přecenění všeho! Z ekonomiky s e vypařilo příliš mnoho peněz, byť virtuálních, a příliš mnoho lidí nevratně, ve vyspělých ekonomikách zchudlo, než aby s e trend rychle otočil! navíc - banky dostaly velmi tvrdý zásah do své podstaty a je otázkou jestli ne fatální - viz následujícíí Headline /pokračování si jistě najdete sám/http://www.kurzy.cz/zpravy/160838-roubini-recese-bude-pokracovat/
Tato headline ostře kontrastuje s tím, čím jsme zrpavidla zásobováni viz třeba -http://www.kurzy.cz/zpravy/...

Kladu si otázku, jak s e může něco zotavit, když americká spotřeba je na delší dobu nevratně seškrcena, kladu si s tejnou otázku,když bilance bank zdaleka nejsou vyčištěné a kladuji si ji když vezmu vážně / a ovšem že ano/ Vaši teorii re-pricingu......
Bez vyčištění bilancí bank nebo minimálně verifikace skutečných pozic bank nemůže fungovat peněžní trh. Nebud e li fungovat tenhle trh, nemůže fungovat žádný trh. Podoběn ohledně cen - nebudou li nastaveny ceny odpovídající nikoliv dobám hojnosti, nýbrž současnosti, nemůže fungovat žádný trh. A jsme zas e u bank. j e venku příliš mnoho úvěrů s e zajištěním, postaveným na ocenění z dob hojnosti. A to nejen v USa ,a le doslov a po celém světě. Pokud dojd e k re -pricingu, mají banky další problém... Je to začarovaný kruh.
A to zcela pomíjím problém nekrytých emisí, vrhaných nyní do ekonomiky..
Připravme se na dlouhou a tvrdou zimu.
10. 02. 2009 | 09:42

Pavel N. napsal(a):

autorovi:

Mechanika a hlavní procesy provázanosti a dopadů, nejdříve uváděné mnohabiliónové bubliny údajných aktiv a nyní začínajícího procesu jejího splaskávání nejsou zase, když se chce a je k tomu potřebná kvalifikace, nadhled a zkušenosti, zase tak složitý proces, aby se nedal dostatečně výstižně popsat a vysvětlit. Patříte k nemnohým z těch, kteří to dokáží fundovaně a relevantním způsobem popsat. Souhlasím tedy s těmi, jako je vlk, že pan Stejskal udělal moc dobře, že Vás jako blogera přizval.
10. 02. 2009 | 10:10

us resident napsal(a):

Po mnoha letech ruske komunisticke chudoby,cechackove nadsene popadli americky sen.Neuvedomili si ale ze ani jedno ani druhe se pro ne vubec nehodi.Americane jsou zvykli hladovet kdyz to obcas zvoraji a strci do vlady konzervativni republikany.Akceptuji to neuveritelne klidne,ackoliv nadavaji a honem si to vlady na cas napasujou liberaly demokraty,kteri to chvili zlepsi,daji par novych socialnich programu,utrati par milionu a kazdy je stastny,koupi si vetsi auto,televizi,barak.Ani si v tom stastnem majdanu nevsimnou ze tam najednou jsou ve vlade ti republikani kteri si cpou vlastni kapsy,vymysli si par valek po svete,vydelaji si miliony,ty totalne kaslou na socialni programy,spis si z nich par dolaru ukradnou.Je to zde historicky akceptovano a nikdo se moc nerozciluje.Cesi jsou bohuzel v mensi zemi,mimoto nejsou tak blbi aby si nevsimli ze se to najednou ekonomicky vora.Proto by byvalo bylo mnohem chytrejsi kdyby si Havel a spol.vzali za priklad zemi jako Svedsko a opicili se.Mozna by jste tak nespadli na zadek.Ja bohuzel uz 40 let ziju v USA,jsem uz stara na zmeny ale mam jednu vyhodu,ze jsem si zachovala tu ceskou mazanou bystrost a aspon vim co se kolem mne deje.I kdyz se mi to nekdy hodne nelibi,nemuzu nic delat jen to sledovat.Vicemene uz take vim co bude za par let,zatim jsem se strefila pokazde.Nema cenu se modlit,Pan Buh uz davno prisel na ten samy zaver a jen obcas trochu zasahne kdyz je to moc zvorane.Doufam ze pomuze vam doma v cesku taky,budete to potrebovat,pokud budete porad "sledovat" ty velke moci,Rusko nebo USA,misto tech malych mazanych jako Svedsko.
10. 02. 2009 | 10:15

Stan napsal(a):

Pane Millere,

měl bych velký zájem o převzetí tohoto (i dalších) Vašich skvělých článků pro http://www.outsidermedia.cz

Pošlete mi Vaše stanovisko, prosím, na st.blaha(at)gmail.com
10. 02. 2009 | 10:15

martys napsal(a):

vlk:
jak jevidět platí: trh nemůže fungovat!!!
jenom hloupí t oještě nepochopili, lepe řečeno: někteří jsou chytří až až....ale do vlastní kapsy (a ti by ted zasloužili vypráskat!!!)
10. 02. 2009 | 10:17

jogín napsal(a):

Celkový obraz ekonomiky musí být vyvážený a brát v úvahu všechny významné faktory. Takže díky, pan Millere.
10. 02. 2009 | 10:32

vlk napsal(a):

martys
trh může a musí fugovat§ Nicméně jd eo to jak!

Jestli bez jakékoliv regulace a omezení s riziky , že z něho vybují naprosto zhoubnýa obludný rakovinový nádor, který povede k totálnímu chaosu a rozvratu nebo jestli prostě budou určitá pravidla stanovena. A nejen stanovena -i tvrdě vymáhána. A nebudou měněna když s e lobbistům zamane.

Ovšem trh musí vůbe c vzniknout. A teď to vypadá, že bude mít potíž i s tímhle.
10. 02. 2009 | 10:33

martys napsal(a):

vlk:
jestli to omezíš pravidlama a regulací tak to pak není TRH ,ale nějaký hybrid....a ty většinou mají víc nectností než výhod
10. 02. 2009 | 10:39

kors napsal(a):

Svět je amerikanizován nejen finančně ale i technologicky.Obojí hraje roli při pozdějším oživení.Americký dluh trval desítky let,popsalo se o něm tuny papíru,nikdo ho nepochopil a nevysvětlil (Friedman a Samuelson je poněkud neúměrně zvýšené sebevědomí)až začal být považován vlastně za normální věc.To vedlo i ostatní země k politikám otevřeného deficitu.Železný kruh deficitně dluhového stavu se nyní logicky konečně uzavřel.Tradiční východiska odsouvání problému inflací přestalo fungovat.Světový ekonomický systém nyní jen tuší ,že ze začarovaného kruhu se najde východisko jen hlubokými strukturálními změnami.
Neví se ovšem jak blízko či daleko je to socialismu.Ale obavy z toho jsou.Stále je kapitalismus považován za schopný a ekonomicky nestabilní,socialismus za neschopný a ekonomicky stabilní.Třetí cesty některých rozvojových zemí nic moc.
10. 02. 2009 | 10:51

Rumcajs napsal(a):

martys:

Mohl by jste uvést co mimo trhu funguje a vyargumentovat to konkrétními příklady ?
10. 02. 2009 | 10:53

martys napsal(a):

rumcajs:

a z čeho odvozuješ že bych to musel vědět?!
10. 02. 2009 | 11:03

aram napsal(a):

us rezident: díky za váš pohled na způsob existence amerického občana. Potvrdilo mi to je to, jaký názor jsem si utvořila na to já sama i když jen z pohledu zvenčí. Obávám se ale, že pokud tady někdo vysloví mínění, že se mělo po roce 89 využít zkušeností Švédska vyslouží si leda tak nálepku oranžového mozku, když ne rovnou rudého. Ještě si dobře pamatuji, že jejich socialismu v různých debatách nebyla dávána nadějě na přežití. No tak teď uvidíme.
Dle mého, možná menšinového, je konkrétně tato země dobré místo pro žitvot. Pro život normálního člověka. Chce to ovšem dost razantní změnu v myšlení lidí. U nás se zatím celých dvacet let v lidech pěstuje záměrně úplně něco jiného než solidarita.
10. 02. 2009 | 11:09

Fibonucci napsal(a):

martys,

a co tedy funguje, když ne trh?
10. 02. 2009 | 11:09

SuP napsal(a):

Rumcajs -
Zbytečná otázka!
10. 02. 2009 | 11:13

SuP napsal(a):

Rumcajs -
No vždyť to povídám!
10. 02. 2009 | 11:14

SuP napsal(a):

aram -
Využívat zkušeností Švédska můžete až poté, co tu zdejší rudooranžovou marmeládu donutíte nejdřív aspoň 20let pořádně makat!
10. 02. 2009 | 11:17

Rumcajs napsal(a):

martys:

SuP odpověděl za Vás. Ale nehažte flintu do žita.Takových, co krituzuj trh a přitom ví o něm kulový, takových je Vás víc.

Tímto zdravím SuPa.
10. 02. 2009 | 11:21

martys napsal(a):

rumcajs:

to mě fakt baví - kdybys dával ve škole pozor tak dělba práce začala někdy v starověku....já nejsem expert na ekonomiku a ani nemusím být (platím si za to lidi), ale to že nefunguje vidím na sobě zcela jasně! i když podle tebe jsme možná na vrcholu rozkvětu , blaha a pohody.

co mě vážně děsí je zabedněnost lidí
10. 02. 2009 | 11:25

SuP napsal(a):

martys -
Tenkrát to byla dělba PRÁCE.Správně!
Doba pokročila. O co se dělíte dneska?
10. 02. 2009 | 11:34

Rumcajs napsal(a):

martys:

To že ty se máš blbě, ještě nemusí znamenat, že trh nefunguje.
Třeba to jenom znamená, že nic neumíš a tudíž nemáš co nabídnout.
10. 02. 2009 | 11:37

aram napsal(a):

SuP: Tomu říkám argument. Vy tedy
tvrdíte s přehledem, že všichni, kteří si myslí, že být solidární není psychická úchylka, jsou jen nemakančenkové. Tak to jste mi jen skutečně potvrdil můj pocit, že ta masáž poslední dvaceti let skutečně nese své ovoce.
10. 02. 2009 | 11:39

SuP napsal(a):

aram -
A takle je to s váma furt.
10. 02. 2009 | 11:43

martys napsal(a):

sup a rumcajs:

někdo pracuje někdo se přiživuje(bohužel hodně těch kteří vy považujete za pracující)

já si myslím, že něco umím a něco nabízím a jsem za to poměrně slušně placený

ale jiní a ještě líp placení nedělají svoji práci, nebo ji dělají jinak než by měli( v podstatě zločin) a díky nim se mám hůř než bych se asi měl mít

a ostatně co furt řešíte mě? já jsem tu jsem trh nezavedl, nevybudoval ani jsem nezpůsobil jeho krizi - já jenom vidím, že nefunguje...a na to nemusím o tom vědět skoro nic
osstatně např. ve vládě není ani jeden člověk s ekon. vzděláním - tudíž podle vaší logiky by tahle vláda nesměla řídit hospodářství tohoto státu (a přes vojsko je tam ženská :-))) to jen tak na okraj)
10. 02. 2009 | 11:46

aram napsal(a):

SuP: nápodobně. To co jste napsal v reakcei výše pro mě není žadný argument. Pouze štěk.
10. 02. 2009 | 11:48

Rumcajs napsal(a):

martys:

Božíčku, Martysku ! To si myslíme všichni, že penízky máme za práci.

A Naši vládu do krize netahej. Ta krize vznikla jinde a vznikla jako reakce (či záchranná brzda) na umělé zásahy státu do ekonomiky.
10. 02. 2009 | 12:27

SuP napsal(a):

aram -
Mně to stačí. Rozkecávám se, když je proč.
10. 02. 2009 | 12:28

martys napsal(a):

sup:
mlčeti zlato...tím se říd a bude ti a nám všem líp
10. 02. 2009 | 12:34

Důchodce69r napsal(a):

Pane Miller.
Vřelé díky za velice užitečné informace.
10. 02. 2009 | 12:44

Jenda napsal(a):

Vlk:
Vrátila se znovu příčina, kvůli které vznikl komunistický režim.
To není špatné zejména pro mladé, aby tento režim pochopili (nikoliv obhajovali).

Trh funguje(nefunguje) a bude vždy fungovat(nefungovat) takto.

Ano, měnová reforma je nutná.
10. 02. 2009 | 13:03

orinoko napsal(a):

To Gerd : došel jsem až k Vám. Skutečným důvodem, proč Yankeeové vlítli do Iráku nebyly zbraně hromadného ničení a Al Kaida. Ale nafta a Saddám, který se chtěl zbavit dolaru jako měny , vázané na ropu. Chtěl ho nahradit eurem a jenem.
- Tak praví zasvěcení. Čímž jenom potvrzuji Vaši domněnku, o tom , kde všude budou USA vojensky zasahovat.
10. 02. 2009 | 13:10

vlk napsal(a):

Jenda

dejte pokoj! Jak s komoušema tak měnovou reformou....

Když chci horror stačí abych četl Rumcajse se SUPem. ten váš je už na mne moc!
10. 02. 2009 | 13:12

aram napsal(a):

SuP: tak nereagujte, když nemáte proč.
10. 02. 2009 | 13:14

Rumcajs napsal(a):

Vlku, ty joudo ! Nebejt nás, tak si ještě dneska myslíš, že Tě donesl čáp.

Tak radši poděkuj, že Tě tady bezplatně domestikujem a neprovokuj !
10. 02. 2009 | 13:26

orinoko napsal(a):

Trochu odbočím, ale v určité návaznosti na výše řečené.
Někde na Ukrajině , v nějakém velkém podniku zaměstnanci nedostávájí výplatu, přestože vyrábí. Dav zaměstnanců se vzbouřil, rozehnal ochranku a obsadil kancáře menežmentu: Kde jsou naše peníze?, křičeli na kraváťáky.
Nemáme, křičeli kravaťáci.
Tak co tu děláte?, křičeli zaměstnanci. A hnali bejčákem ukrajinské Kohouty, Zámečníky, Topolánky a Nečasy za vrata podniku, až za nimi kravaty vlály.

Očekával jsem už dříve podobnou debatu, která se tu vlastně teprve rozebíhá.
Konečně dochází majitelům firem, kdo vládne v této zemi a jeden z nich už mediálně poslal předsedu vlády kamsi. Už se začínají zavírat i některé hospody, množí se trestná činnost a školní portréty prezidenta zdobí slovo KRIZE. - Prý odejde, jako odchází chřipka. Takovou smršť invektiv , co sklidil za tento výrok , by tady znamenalo bílo.
Včera jsme seděli na pivu s kamarádem a počítali, kdo všechno už zavřel nebo zavírá provozy. Z některých dřívějších zlodějek, které se na nějakou dobu dostaly do role paní továrníkové, se zase možná stanou zlodějky.
A dialektika života opět vypálí svůj cejch na paradoxu dějin.
Do děla Aurory už někdo začal zasunovat náboj.
Dramtik Havel má jedinečnou šanci napsat největší drama svého života.
10. 02. 2009 | 13:37

Jane napsal(a):

aram:
máte pravdu.

Měl ji i Zeman. Globálně je svět tržním hospodářstvím bez přívlastků

Takový trh nefunguje.

Jde po posledních zkušenostech reformovat? Sotva. Lajtmotivem a příčinou všech negativních jevů s nim spojených je lidská chamtivost. Podobně jako lakomec se nedovede ani před smrtí rozloučit se svým pozemským majetkem, stejně tak chamtivec nedovede zadržet svou chamtivost ani na prahu avizované krize (ne-li horších událostí).

A proč chamtivost, agresivita, hegemonie a podobné vlastnosti vítězí?
Nevím, ale jsem přesvědčen, že to není otázka pro ekonomy.
10. 02. 2009 | 13:41

Pepi napsal(a):

Současná KRIZE je krizí z nadvýroby 20-30% automobilů a dalších výrobků a ve stavebnictví se začne projevovat letos na podzim a potrvá minimálně 2-3 roky.
Dotace této nadvýroby je špatným krokem z hlediska přirozené funkce kapitalistického trhu a dalším zadlužením do budoucnosti.
Také je to krize zablokovaných peněz (u bohatých) a tím je zablokovaná veškerá obrátka peněz a zboží na trhu.
Ale hlavní je to, že v honbě za ziskem vyrábíme a dotujeme výrobu nepotřebného a zbytečně drancujeme suroviny a energie.
Odporuje to ekonomické logice kapitalistického trhu a je to neekologické.
EU by také měla zvýšit dovozní clo na veškerý dovoz z mimo-EU zemí a tím chránit všechny výrobce v celé EU. A snížit zlodějské zisky energetických monopolů ze všech energií z 19% na 9% DPH.
Tři etapy (2-desetiletí) odkladu globální krize bankovnictví a trhů:
1. rok 1990 odklad krize získáním nových odbytišť na „východě“
2. rok.2000 odklad krize zadlužováním spotřebitelů vnucovaným nákupem na dluh
3. rok 2008 kolaps USA bank, které už nemohly udržet své vzájemné dluhy
a vynucují si státní podpory a dotace a tím dochází k zadlužování celé společnosti.
4. rok 2009 očekávání zhroucení finančního trhu USA (a dominového efektu ve světě), pokud nepomůže „Obamova“ vynucená ekonomická státní podpora .
Cesta z krize nadvýroby (vyvolanou robotizací) je zkracování pracovní doby o 1 hod/denně či až o 1den/týdně.
10. 02. 2009 | 13:41

SuP napsal(a):

aram -
oslovil jste mě reakcí....
martys -
nejsi tu od udělování slova...
10. 02. 2009 | 13:50

SuP napsal(a):

Jane -
Chamtivost je především leitmotivem zásahů do samoregulace trhu. Zkuste hádat, čí chamtivost?
10. 02. 2009 | 13:53

Ládik napsal(a):

Vyplatilo se mi investovat do reálných úspor. Nic jsem neprožral. V případě nouze oželím i elektřinu. Krizi budou mít socani.
10. 02. 2009 | 14:24

orinoko napsal(a):

to ládík: Bingo. Rumcajs jako socka. - To nemá chybu. Není nad to, když ideologickým radarům začné téct do bot.
10. 02. 2009 | 14:30

Ládik napsal(a):

orinoko:
socan a socka jsou 2 různé věci.
10. 02. 2009 | 14:47

Jane napsal(a):

Pepi:

máte částečně pravdu o krizi z nadvýroby vyvolané robotizací.

Hlavním faktorem je "výroba pro výrobu", masáž spotřebitele. Cílené sofistikované a agresivní marketingové působení výrobců všech možných šmejdů bohužel funguje. Je jako mor. Měly by za to být tresty jako za šíření komunismu.

Přinutit někoho, aby si půjčil na lichvářský úrok na vymyšlený disfunkční šmejd je vizitkou současného "podnikání".

Stát by měl občany chránit nejen před grázly s revolverem v ruce.

Ano, to, že mě se to nijak netýká mě neopravňuje k tomu, abych o tom mlčel.
10. 02. 2009 | 14:52

aram napsal(a):

SuP. moje reakce byla na na nick us rezident na nikoho jiného. To vy sám jste se zapojil svým štěkem. To jen pro pořádek..
10. 02. 2009 | 15:18

SuP napsal(a):

Jane, Pepi -
blbost hoši, začněte už listovat v jiných učebnicích dějepisu.
Výroba pro výrobu už dávno neexistuje. Ale musí se hrozně rychle a hodně vyrobit všechno, co chce ještě někdo koupit. Je jedno z jakého důvodu (to chce koupit). Ale je to především problém VÝROBY jako podnikatelského odvětví.Robotizace je proto, že lidi čím dál míň chtějí pracovat rukama. A spoustu věcí by ani neuzvedli. Spolu s robotizací musí jít nahoru efektivita výroby. To znamená, že na stejný objem práce stačí čím dál míń lidí, i proto, aby zboží mohlo být levnější. To je ten začarovaný kruh. Protože ti, co už nejsou ve výrobě potřeba, chtějí taky prodat svůj čas za peníze, aby mohli utrácet. A tak si hledají další nejrůznější činnostim které buď ti ostatní taky potřebují, nebo si to aspoň nechají nakecat, že to potřebují. Ale jednoho dne se trh zaplní výrobou, odbyt začne váznout a státu začnou scházet daně od podniků. To je normální. Kapitalismus s tím cyklicky počítá a nepřekvapuje ho to (viďte LEVAKu). Jenže kapitalismus s implementovanými prvky socialismu ve snaze být nejlepší, svoje chyby dlouho tají, stejně jako blahé paměti ten socialismus. A když to pak už dál tajit nejde, nastává krize jak prase a málokdo ví, jak ztohoven. Tak je to chlapci. Neklesejte na mysli. Krize nás nemůže vrátit hloub, než jsme byli v roce 1992, kdy jsme začali budovat kapitalismus s lidskou tváří. A nevím o nikom, kdo by to byl býval nepřežil.
10. 02. 2009 | 15:32

SuP napsal(a):

aram -
Ta první.
10. 02. 2009 | 15:33

vlk napsal(a):

Rumcajs

loupežnku, vždyť já napsal, že mis e SuPem úplně stačíš. Co chceš abych napsal víc?
10. 02. 2009 | 15:59

Charlie napsal(a):

pane Millere,

pěkný článek - naprosto s Vámi souhlasím.

napsal jste:.....Nemovitostmi, cennými papíry atd. počínaje, přes přehodnocení feasibility nejrůznějších projektů, životaschopnosti celých sektorů ekonomiky až po nejednou zásadní změny priorit osobní a společenské spotřeby, „re-pricing“, tedy proces přeceňování, stanování nové, realističtější (většinou o dost nebo o něco nižší) ceny (skoro) všeho také potrvá několik let.

Také si už léta kladu otázku - kdy skončí v Americe období fantasmagorického přeplácení některých profesí - jako např.: právníků, lékařů, bankéřů, sportovců, herců, hudebníků .......

Tyto úzké skupiny obyvatel drží většinu majetku a absorbovaly i většinu vytvořeného zisku.
Dokonce tolik, že aby se zachránil ideologický obraz úspěšného amerického kapitalistického života bylo nutno vydávat chudším vrstvám prostředky (formou různých programů) o kterých se vědělo, že nebudou splaceny.

Byly vydány hlavně proto, aby se "lid" nebouřil a nevšímal si stále rychleji se rozevírajících nůžek.
To muselo jednoho dne skončit a možná ten den je zde. Tržní systém bez korektivů, založený jen na principu prachy dělají prachy je již v dnešní éře informační společnosti neudržitelný.
10. 02. 2009 | 16:07

Alena -M napsal(a):

Americky senat haze do zachr. baliku vse jako housky bude potreba se blize zamerit na spotrebu a skutecnou potrebu penez jinak to bude pomyslne vyhozeni helikopterou......
-je potreba kontrolovat vedeni bank a patricne trestat.Inovace a nove zdoje budou spolu s novou dobou umenim jak vest a zatocit s problemem = podporovat slepe to stare a bez kontrol je vyhozenim penez z okna!
10. 02. 2009 | 17:37

ALT napsal(a):

pro Rumcajs,

zdravím Rumcajse, tak co
můžeme ve světle i tohoto článku pokračovat v debatě, nebo mi zase utečete do Řáholce?
10. 02. 2009 | 18:43

Hajný napsal(a):

To vlk a ostatní:
Když vás tak čtu, tak hned zítra s rozbřeskem zapřáhnu saňové psy a jedu do špórkasy.Vyberu těch pár šprdliků,co tam mám a zašiju je do štrózoku.
A na jaře přiořu kousek zahrady,zasadím o dva řádky erteplí víc,k tomu řádek vajskohlu a všetatky.
Žena místo pivoněk a lilií může pěstovat slunečnice.Pokrutiny dobře hoří,takže bude mít radost i Bursík.

Může přijít zima jaká chce!
Vondrovi jsem traktorový naviják s kotvou již nabídl.Třeba se vládě hodí.A je to vlastenecké!

PS:Já vím,dělat si legraci z vážných věcí je nemístné,ale jako druhému přeběhlíkovi(první je p.Havel) k Balbínovcům mi to prominete.Snad.
10. 02. 2009 | 18:47

robertmiller napsal(a):

Charliemu,

který m.j. píše:

"kdy skončí v Americe období fantasmagorického přeplácení některých profesí - jako např.: právníků, lékařů, bankéřů, sportovců, herců, hudebníků."

Nejen jako člověk, který má v USA naprostou většinu rodiny, jako jedem z mnoha, kteří USA po desetiletí viděli jako nejednou i poslední baštu nadějí svobody, kdy Evropa přilnula nebo naopak zápasila s hnědou nebo rudou totalitou, bych si přál, aby USA uspěly. Ale není to, z více důvodů, úkol o nic snazší než v minulosti. A tzv. "strukturální nevyváženost", kdy máme země, hlavně USA, pak třeba, ikdyž řádově menší problém, Británii, atd., s chronickými deficity obchodní bilance a malou pravděpodobností, že tyto deficity zmizí, nebo se podstatně zmenší, tak je to problém.

Zejména z hlediska liberálního mě připadá podivné vinit země, od SNR po ČLR a Japonsko, které jsou schopné, ikdyž vždy nemají nejlevnější pracovní sílu, vyvíjet a vyrábět věci, které je je svět ochoten kupovat. Nebo když mají přebytky obchodní bilance nebo vysokou míru úspor. To jsou přece ty oslavované, liberální hodnoty, protestantská pracovní a podnikatelská etika.

Podobně se mě nezdá být obdivuhodné, že, s neúprosnou pravidelností, údajní - ale zcela jistě přeplácení - géniové finančního sektoru pravidelně dovádějí systém k nemalým krizím, teď dokonce, i podle Paulsona a Bushe, k samému zřícení pilířů a bezprostřednímu kolapsu systému. Tedy cyklus privatizace zisků - socializace ztrát, neboli korporační socialismus, který má daleko do volného trhu, kdy nejen zisk, ale i ztráty (bonusů nebo bankrotu firem) by měly být součástí soukromého podnikání.

Obávám se, že, zejména v multipolárním světě a ekonomice, financovat (navíc dvojčata) deficitů z ciziny není do nekonečna možné. A nevidím, jaký reálný obrat ve vnitřní struktuře ekonomiky a společnosti by USA umožnil nemít, hlavně obchodní deficity. Vždyť i přijetí metrického systému je neprůchodné. Americké korporace, oproti německým atd., jednoznačně ve vedení upřednostňují lidi ze sales, financí, ne inženýry. Po několiok desetiletí a hlavně do budoucnosti se mě to nezdá být konkurenční výhodou.

Takže, po tomto úvodu k otázce:

a) průměrný měsíční příjem člena odborového svazu filmových herců v USA je asi 1.000 USD (členství je povinné, většina se živí jako číšníci, atd. doufá, že jednou dostane nějakou, třeba i ne komparsní roli) S hudebníky to bude asi obdobné. Na jednu superhvězdu statisíce živořících. Obecně, život a dotace umělců je v USA mnohem skromější než v Evropě nebo ČR, dokonce i ČSSR. 2) průměrný příjem člověka s právnickým vzděláním neni skoro o nic vyšší než plat inženýra, tedy asi 1,5 průměrného příjmu. Ano USA mají na obyvatele 9-krát víc právníků. Exportu a životní úrovni země to celkově nepomáhá. 3) bankéři: Anglosaské prostředí tyto tradičně přeplácí a i přes současné fiasko se toho asi bude držet 4) lékaři: průměrně všeobecný 4-5x, specialisté 6-7x průměrný plat v zemi (ten je asi 45 tis USD/rok). Vstup do profese je početně omezován. Závěrem: "full disclosure": moje choť je vzděláním lékařka, nejstarší synové a snacha pracují ve financích, druhá snacha je vedoucí zdrav. sestrou.
10. 02. 2009 | 19:09

vlk napsal(a):

Hajný

no nijak moc bych se nedivil, kdybys to udělal a ono se ukázalo, že to bylo naprosto správné....

Teď právě říkají v bedně , že snad USA chtějí dát na hašení krize 8 BILIONU USD! Jestli tohle je pravda, pak bych ti doporučil asi následující- vybrat prachy ze šporkasy a ne je d át pod strouzok, ale jít do nejbližšího klenotnictví nebo frcu a tam m Hajné koupit tu prstýnek zlatý, tu náhrdelník, tu nášnice, tu no cokoliv zlatého a co ti budou prachy stačit. Sice to budeš kupovat a si tak 3x dráže než je reálná hodnota, ale až se papírové peníze / dolar /zhroutí, budeš mít nějakou zaručenou směnnou hodnotu.
Začíná to být ohne sranda...
10. 02. 2009 | 19:18

vlk napsal(a):

Robert Mueller

a jaké z té situace, kterou popisujete Charliemu vidíte rozumné východisko, tedy bez války?

Míním to naprosto poctivě, ten dotaz....a ptám se dost bezradně.
10. 02. 2009 | 19:26

Hajný napsal(a):

to vlk:
Děkuji za radu.Dal jsem toto přečíst nejjasnější paní hajné Hajné a prý jste její člověk!A hned se mi hlásila na zítřek jako závozník.
10. 02. 2009 | 19:49

vlk napsal(a):

Hajný

no já bych soudil, že ve středu budou mít stejně zavřeno, ne? Nebo si pesani spletou cestu a vyrazí někam směr kopec..
10. 02. 2009 | 20:16

RUMCAJS napsal(a):

ALT:

Myslíte debatu o pravidlech pro fungování trhu ?
10. 02. 2009 | 20:26

my.point napsal(a):

Dobrý večer. Vše důležité bylo již snad řečeno.A mám stejný názor jako většina z Vás.Dle mého názoru je to kontraproduktivní nadprodukce zboží,služeb a zavádějících jistot.Že to muselo spadnout je jasné.Výroba dluhů na sklad je cesta do pekla.Můžeme skončit zajímavým komunistickým fiaskem.
10. 02. 2009 | 21:06

ALT napsal(a):

proRumcajs,
ano,
a co ta hádanka?
10. 02. 2009 | 21:39

RUMCAJS napsal(a):

Prosím !

Kdyby se jednalo o krizi z nadvýroby, tak mám doma místo opráskanýho opla meďoura, místo řadovky bydlím ve vile a místo moravského červeného se nalejvám vizourem.
Kdepak pánové nadvýroba. Tady se jedné o financování bublin, které splaskly , penízky dostali strach a na čas se schovaly.
10. 02. 2009 | 21:39

RUMCAJS napsal(a):

ALT:

Jaká hádanka ?
10. 02. 2009 | 21:40

žaba napsal(a):

Také nepřidávám trošku do mlýna, všechno už bylo řečeno, snad ze všech stran. Jen bych podotkla, že náboženství "růstu Růstu",stále větší a větší spotřeby tam, kde nic už potřeba není, tedy základ liberálního kapitalismu je kontraproduktivní a vede, k tomu, co vidíme dnes.

Navíc světové revoluce, období komunismu, demonstrace, stávky a pod.nejsou důsledkem úspěšnosti kapitalismu, ale naopak jeho selhávání v mnoha ohledech. Spokojení lidé nedělají revoluce.....

Dík nicku US resident za pohled přímo z "místa" činu. Ono je stále v CR spousta lidí, co vidí ideál v American way of life..
10. 02. 2009 | 21:53

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý večer pane Miller,
už minle jsem Vám napsal, že s Vámi nikdo nemůže polemizovat. Nemáme na to ani vzdělání, ani potřebné informace o stavu trhů, bank a hlavních světových korporací.

Víte, mezi lidmi je dost rozšířen názor, že krize byla vyvolána záměrně v rámci ekonomického boje. Na podobnou úvahu stačí obyčejný selský, nejvíc tečou státy závislé na exportu, surovin zvlášť. Tedy hlavně Rusko, Čína, arabský svět.

Mám pocit, že Vy a pan prof. Zelený máte pravdu. To je ovšem daleko a daleko horší varianta. Protože v případě oné první "záměrné" varianty by stále kdesi byla plná pokladna, která by zasáhla, kdyby to příliš hořelo.

Daleko nejhorší je ovšem sloučení obou variant s třešničkou na dortu v tom, že se neplánovaně začíná krize vymykat z rukou. Pak nám pomáhej Bůh.
10. 02. 2009 | 21:55

ALT napsal(a):

Pro Rumcajs,

je to velký, žlutý a je to v koruně velkýho dubu
(ale tady je trochu mimo souvislost)
10. 02. 2009 | 22:01

RUMCAJS napsal(a):

ALT:

Nechávám se podat.
10. 02. 2009 | 22:08

ALT napsal(a):

pro Rumcajs,

žlutej bagr
10. 02. 2009 | 22:14

RUMCAJS napsal(a):

To by mě docela zajímalo, kdy to mělo souvislost.
10. 02. 2009 | 22:39

ALT napsal(a):

pro Rumcajs,

takhle ne, vy máte odpovědět žlutej bagr? -
co je to za blbost? a já odpovím jaká blbost - co je vám po tom kde parkuju.


no a jsme u předpokladů - svobodném myšlení a svobodném globalizovaném trhu
- svobodné myšlení můžeme mít oba a přitom se oba mýlit
- i pokud se na něčem svobodně shodneme,
vize a realita může být jiná
- bagr v koruně stromu je blbost - proč ho tam cpát,

- určitě se ale dá najít dost velký strom a jeřáb a dost malý bagr na to aby to šlo zrealizovat - výsledek je sice, že je bagr na stromě ale prakticky je to k ničemu

tak a teď můžeme zase o tom trhu, z posledně tam zbyly dva opěrné body - chcete pokračovat?
10. 02. 2009 | 22:52

robertmiller napsal(a):

NEJEN

vlkovi,

na "a jaké z té situace, kterou popisujete Charliemu vidíte rozumné východisko, tedy bez války?"

a pak K. Muellerovi:

"v rámci ekonomického boje"

Obecně bych řekl, že za nabízení odpovědí na takovéto pregnatní otázky mnoho bohatých lidí platí nemalé (velké?) peníze těm, o kterých si myslí, že jim v křišťálové kouli informací, historických zkušeností, teorií i modelů dají alespoň o něco lepší interpretaci dění než mají jejich (hlavní) konkurenti nebo soupeři. To platí, jak víme, ve světu byznisu, ve výzkumu, tak mezi státy a civilizacemi.

V novinách za 0,50 Kčs, ani za 16 Kč nebo $1, ani na TV se ty y8kladn9 informace a popis toho, "vo co go", jak řáká jeden z polistopadových slangových výrazů, odpovědi nenajdeme. Ikdyž komercializace vynálezu studené války (zase stát zafinacoval vývoj důležité technologie:), internet, nám dává, k pramalé radosti klasických a všech médií, mnoho informací doslova zadarmo.

Tedy k opdpovědím na položené otázky: Psal jsem o tom, obecně nebo nepřímo, i v minulosti, i na tomto portálu.

Princip jednoho (hlavního) kohouta na dvorku, alfa vůdce smečky, tak či onak uznávaného bosse. Úsilí k tomu vedené je na poli ekonomickém, vojenském, kulturně-propagandistickém atd. atd. Jde, z druhé strany, řekněme ČLR, o mnohem delší Long March, než byl tem původní, Maův, vojenský, Dlouhý pochod. ČLR je schopná a ochotná platit pro Západ nepředstavitelnou cenu, v životech, strádání, vyhánění lidí z prostor nových průmyslových zón, ve znečištění (snad jen dočasně) životního prostředí, hlavně pak nepředstavitelných ztrátách na dolarových rezervách a investicích. USA dochází možnosti, jak vývoj zvrátit, zpomalit, ikdyž třeba využití správce (tiskaře) rezervní měny asi nikdo v historii lidstva nedokázal tolik maximalizovat.

Jako Británie po 2. světové válce, po uši zadlužená, ztratila výhodu své rezervní měny, libry, své impérium a musela se s tím, i přes ne neoprávněnou hrdost a trošku královské a ostrovní pompy smířit, tak to budóu muset učinit i USA.

Obrovské dolarové rezervy v rukou zahraničních věřitelů USA, právě také ČLR, jsou, přes všechno pilné znehodnocování politikou Fedu, nakonec, ikdyž nevytrubované, celkem účinná páka.

Otázkou, jak se špičky USA budou schopny skutečně dohodnout s vedením ČLR, s požehnáním a dlouhodobou, skutečnou součinností Ruska (které musí mít pocit, že mu aranžmá, jako kdysi dohody SSSR-USA, vyhovuje). Tedy jaký režim bude v Teheránu a co bude tak či onak tolerováno v prostoru zvaném Blízký naftařský Východ.

Skoro každá země, snad s vyjímkou Skandinávie, Indie, poválečného Německa a jasněže Česka, má tendenci "overplay", tedy přehánět to s kartami, které skutečně v ruce má.

Britští lordi by měli dávat nějaké, jasněže soukromé, lekce svým americkým protějškům, jak důstojně, s minimalizovanou bolestí ztráty "Rule Britania!" manažovat nevyhnutelné.

To, že za minulé americké administrativy, přes opakovaně dost nebezpečně hlasitě znějící bubny nakonec na Teherán nic nepadalo, že před rokem se naráz změnilo hodnocení bezprostřední nebezpečnosti Iránu z pera CIA, považuji na dobrý přiznak celkového optimismu, jak nastupující Nový pořádek funguje.

Opakuji také svoji, i vnitrorodinou zlušeností nějak podpořenou, domněnku, že Han kmen nebude udržovat vojenské základny po celém světě. Abychom mohli konkurovat, budeme muset být více Německem, Rakouskem, Beneluxem nebo Skandinávií, méně Koženého nebo Tykařovou atd. parafrází anglosaského modelu.

Takže celkově a dlouhodobě optimista (tím mě, přiznám se, Amerika nakazila). Ostatně, je to pohodlnější a navíc, se šesti báječnými, rozkošnými, (po mamice) inleligentními a již i úspěšnými dětmi, je to také lépe rýmuje.

Domácí scéně bych přál více celospolečensky prospěšné práce a nasazení "hlavních stakeholderů" (jak je definuje třeba jeden z Otců-Zakladatelů, prezident Madison).

Pokud bude v Česku dostatečně početná, celorepubliková, konstruktivní ozvěna a trvalá, hlavně nepeněžní, lidská a profesní podpora těch, kteří jsou schopni pár hodin měsícně věnovat věcem obecným, nejen lacinému šlehu, pak mám registrovanou doménu a jede registrace politické strany zvané CENTRISTICKÁ STRANA DEMOKRATU (CSD).

pokračování
10. 02. 2009 | 23:10

robertmiller napsal(a):

CENTRISTICKÁ STRANA DEMOKRATU (CSD).

Ne hnutí, ne nepolitická politika, ale také ne - v realitě tohoto světa, v mantinelech EU a pragmatismu evroské a globální politiky, se zkušenostmi s ideologiemi, které mám(e) - otevřeně centristická platforma a politika, bez potřeby svazování se do ideologické kazajky tam, kde to evidentně nefunguje a skutečnému obecnému a skutečnému národnímu zájmu neprospívá. A jak víme, ideologická levice i pravice a -ismy jich mají nejednou zděděných dogmat dost.

Pro seriózní zájemce o podílení se na pracech přípravného výboru mohu doporučit, požádat, obrátit se na centristickasd@seznam.cz.

Potřebujeme nekonfliktní spoluobčany, se schopnostmi komunikovat, organizovat, venovat se slíbených x-hodin týdně nebo měsíčně přijatým úkolům (ano, jako všichni: uvítáme pár kvalifikovaných expertů, zatím také naplacených dobrovolníků pro webdesign a onlinové operace a komunikaci.)

Takže, samé dobré zprávy.

Hezký den.
PŘEPÍNÁM
10. 02. 2009 | 23:10

Fibonucci napsal(a):

Karel Mueller,

no o záměrně vyvolané krizi by tu spekulace být mohly. Pojednává o tom Kiyosakiho nejnovější kniha, která vychází online:

http://www.conspiracyofther...

Myslím, že tam má u toho také nějaké diskusní forum, že bychom si občas udělali odtud výlet a ukázali jim, jak se diskutuje v zemi, která dala světu Švejka? :-)
10. 02. 2009 | 23:11

Alena -M napsal(a):

to Miller
-je zjevne ze problemu je najednou moc v kratkem casovem
useku takze dobrovolnici se budou
hlasit a pomahat v ramci sveho potencialu a vedomi!
Ekonomicky boj je tvrdy jeste ted si pamatuji ty vyhazene razitka a bezcenne papiry z narychlo vyklizenych kancelari v
centru jedne svetove metropole pred koncem minuleho roku
a dale se mnou docela otraslo to mnozstvi sebevrazd zejmena v USA
je to hruza! Myslim si ze zejmena USA potrebuje vice ochran.opatreni a zakonu pro radove lidi!
10. 02. 2009 | 23:25

Petr napsal(a):

Pár příkladů a čísel se známými jmény bank (podle Wall Street Journal) :
Richard Fuld (CEO of Lehman Brothers) získal během období 2003-2008 (kdy přivedl banku do ruin) z burzovního prodeje, platu a odměn 185 miliónů (US $);
James Cayne (investiční banka Bear Stearns) na burze prodejem akcií, které "brzy neměly cenu papíru, na kterém byly vytištěny" 163,2 miliónů;
Maurice Greenberg (AIG) 2003-2005 132,8 miliónů;
Angelo Mozilo (CEO Countrywide Financial Group, nemovitosti) do převzetí firmy bankou Bank of America vydělal 471 miliónů, z toho 400 prodejem firemních akcií, které se staly brzy poté bezcennými;
Daniel Meyers (CEO First Marblehead - zaměřená na půjčky studentům) vydělal zhruba 100 miliónů na firemních akciích;
Chad Dreyer (CEO Ryland Group, nemovitosti) 181 miliónů;
Dwight Schar (CEO NVR, nemovitosti) - 626 miliónů prodejem firemních akcií;

Mnoho z nich investovalo velkou část získaných peněz do "skutečného" vlastnictví (převážně nemovitosti - pozemky, přepychové vily,....)

Kde byly kontrolní orgány ? Kdo nese zodpovědnost? Kolik zruinovaných existencí (vysoce zadlužených, ztracených domů) má každý z nich a jim podobných (a všech zodpovědných) na svědomí? Je snad chyba žadatele, že dostane vysoký kredit, i když nemá téměř žádné prostředky na jeho splácení (odpovídající práci/příjem, úspory, ručení,...) ?

Je všechno pouhá náhoda, vývoj, nebo všechno dobře připraveno a provedeno (pak by se naskýtala otázka za jakým účelem?).
10. 02. 2009 | 23:59

Karel Vomacka napsal(a):

Vidite p. Millere Vas Amerika nakazila optimismem, mne vysledky v Iraku a v Afganistanu rikaji, ze pokud tuto krizi nekdo ridi tak je bud uplny genius nebo naprosty diletant. Po svym drobnych zkusenostech v Americe se mi druha varianta zda prece jenom pravdepodobnejsi. Dolaru si muzete vytisknout kolik chcete, ale stale plati zakon zachovani hmoty a energie, ze.
11. 02. 2009 | 04:06

Rumcajs napsal(a):

ALT:

Trocha filosofie nikdy neuškodí. Zůstává otázkou, kdo cpe bagr na strom a které že dva opěrné body nám zůstaly ?
11. 02. 2009 | 07:28

ALT napsal(a):

pro Rumcajs,

no, Rumcajs bagr na strom necpe, neboť je praktik a to mě zajímá,

tak napovím jeden bod je: ne monopoly
11. 02. 2009 | 07:50

Petr S. napsal(a):

Pan Miller (k posouzení, vyjádření):

Na jedné webstránce jsem našel k diskusi "kdo nadržoval bohatým" čísla:

Daně za Clintona 1999 / Bushe 2007
--------------------------------------------------
svobodný 30K - daně $8,400 / $4,100
svobodný 50K - daně $14,000 / $8,900
svobodný 75K - daně $23,250 / $15,150
ženatý 60K - daně $16,800 / $8,200
ženatý 75K - daně $21,000 / $11,600
ženatý 125K - daně $38,750 / $24,100

K = tisíc US $

Je škoda, že se neuvádí daně pro ty výše vydělávající (1M, 50M, 100M nebo více). Jaké je srovnání s Evropou ?
11. 02. 2009 | 09:55

Rumcajs napsal(a):

ALT:
Trh může fungovat jen v tržním a právním prostředí.

Pokud vznikne monopol(vyjma přirozených monopolů) - neplatí základní podmínka. Monopol může vzniknout např. růstem, fůzí, ochranářskými opatřeními, pobídkama atd...

Stát který chce mít zdravé hospodářství, musí proti těmto jevům bojovat. Jak sám se sebou a sobě vlastním populismem, tak s přirozenou tvorbou monopolů.
Instituce na to existují a zákony taky. Pouze vůle ne.
11. 02. 2009 | 12:49

ALT napsal(a):

pro Rumcajs,
právní prostředí, vymahatelnost práva předpokládejme ideální stav :-)

tak máme jeden mantinel - monopoly
co další ?
11. 02. 2009 | 14:05

Petr S. napsal(a):

ALT:

Za Vašeho předpokladu (právní prostředí, vymahatelnost práva, ...) třeba další "mantinely":
Existující patenty, normy, know-how a nápady (myšlenky), co je v současné situaci za daných podmínek (finanční a technické možnosti, lokální situace - potřebné a existující zdroje a prostředky, znalosti, dovednosti, situace na domácím, evropském, světovém trhu,...) vůbec možné a smysluplné ať krátkodobě nebo dlouhodobě provádět (ve smyslu podnikání).
11. 02. 2009 | 14:39

DB-Kalifornie napsal(a):

to robert miller
souhlas (a to i s tim optimismem-zalozeno na tom co vidim kolem sebe -prece jenom snaha konstruktivne resit prevlada nad destruktivnimi emocemi ci stezovanim si)-pritom tech moznosti co delat moc neni

presto par poznamek(k textu a vasi diskusi):

-k reprisingu (preceneni) muze dojit pomerne rychle-kdyz nefunguje creditni trh a nezamestnanost roste 550 000 lidi za mesic (cca 0.4 %). Pri dnesni nezamestnanosti 7.6 % (a underemplyment 13%), tady do 6 mesicu mame 10% resp 15 % nezamestnanost. Pricemz efekt jakekoliv zachranneho balicku nenaskoci drive nez na konci 2009.... Za nasledujicich 10 mesicu muze tudiz dojit k preceneni velice rychle (dolar bude zahy nasledovat-aspon k asijskym menam urcite)

pokud mate pravdu s -4/5 % HDP v CR, coz znamena zcela jiste dvoucifernou nezamestnanost, tak problem s hypotekami bude i v Cesku (jeji prumerna vyse 1.8 mil totiz odpovida v pomeru ke mzde americke jumbo hypotece (400 000 USD)... nemluve o koupeschopnosti a s prihlednutim k tomu, ze nezamnestnanost jenom v lednu skocila o 0.8 procenta a ceska realitni bublina je taky slusna

-pomer mezd engineer versus sales person je nepriznivy nejen v USA, ale i v Evrope. KOnkretne treba v Cesku prodejce u farmaceuticke firmy vydela skoro dvakrat tolik (plus auto, telefon) nez clovek zamestnany ve R&D ci soukrome laboratori(a ten pritom o moc vice nez prumernou mzdu nedostane....). Myslim, ze ani v Asii to nebude o moc jine. Tady nevidim ztratu konkurence schopnosti USA, protoze jinde to je podobne.
Zaroven myslim, ze podcenujete mzdu americkeho inzenyra (presna cisla nemam sice po ruce-ale pohybuju se mezi tricatniky s podobnym vzdelanim-biomedical engineer, computer enginneer...)

-zeme, ktere uvadite (SRN, Japonsko, Cina)-to jsou zeme, ktere maji zcela jinou pracovni mentalitu nez Americane-dulezita je disciplina, hierarchie-skvele pro konstrukci auta, stroje. Ne zcela tak pro zakladni , OBJEVNY vyzkum (viz dale) a jeho navazanost na prumyslove vyuziti-v USA v poslednich 20 letech pocitace, biotech v blizke budoucnosti SNAD nove zdroje energie, alternativni pohon automobilu....

-pro konkurenceschopnost USA vidim kriticke udrzet a zvysit dosavadni uroven R&D (skvele university, propojeni na soukromy sektor, skutecne dobre podminky pro to neco noveho objevit-otevrene prostredi). Myslim, ze muzu posoudit-pohybuju se v biomedical research a mame tady nejen Americany, ale i lidi z Evropy(Francie, Nemecko, Belgie, Svedsko, Italie) a Asie(Cina, Japonsko, KOrea, Indie)- vim, jake jsou podminky tam a jake tady(a to nejen financni,ale hlavne dane prostredim, atmosferou). Zajimave je srovnani zvlaste pokud se dotycni vrati do svych domovskych zemi...tady porad jeste USA vychazi zdaleka nejlepe.

centristicka strana-preji uspech-pokuste se zapojit cloveka Svejnarova formatu . JAKEKOLIV spojeni s dosavadni ceskou politikou=odsouzeni k neuspechu. Nevim jake mate informace o situaci v CR, ale znechuceni politikou je treba i u generace tricatniku vysokoskolaku temer stoprocentni. Nikdo uz neveri doslova nikomu .
zdravim a preji uspech
11. 02. 2009 | 14:49

ALT napsal(a):

pro Petr S.,

promiňte, ne že bych s vámi neztratil písmenko,

ale debata s Rumcajsem má trošku historii a trošku si s loupežníkem potřebuju něco vyjasnit tak prosím, prozatím nám ve vlastním zájmu nelezte mezi pistole, páč máme naládováno těma nejtvrdšíma řáholeckejma žaludama :-))

díky:-)
11. 02. 2009 | 14:57

Petr S. napsal(a):

ALT:

no problem :-)
Jen si s tím vyjasňováním pospěšte, kdo ví, jak dlouho u nás ještě porostou duby :-))
11. 02. 2009 | 15:01

DB-Kalifornie napsal(a):

s tim optimismem-spise v delsim horizontu-5-7 a vice let. Dale bude zalezet, co se bude dit v Evrope a Asii, kde je prece jenom vyvoj o par kritickych mesicu opozden. Jsem dost zvedavy na politickou atmosferu a zpusob a styl reseni problemu tam.

PS Rogoff vcera na PBS prohlasil, ze 2 biliony nejsou zdaleka konecna suma- Vyreseni cele krize bude stat nekolik dalsich bilionu....
11. 02. 2009 | 15:04

Petr S. napsal(a):

DB-Kalifornie:

Ozývají se hlasy a odhady, že současná krize je daleko většího rozsahu, než ta pověstná ze 30. let... Jak dlouho trvalo překonání následků té krize ve 30.letech třeba v USA ?
Z prvního "balíčku" (700 mld US $) byla údajně už polovina spotřebována, o účelech výdajů není nic konkrétního známo, o nějakém očividném vlivu a dopadu zřejmě taky ne ?
11. 02. 2009 | 15:21

Xavier napsal(a):

vážený pane Millere!
Děkuji vám, že nezůstáváte tím, kdo chce jen rozdávat zajímavé pohledy na svět, ale chcete realitu světa pozitivně formovat. Ideologie, přes vaše oprávněná kritická slova stran ideolgické předpojatosti, tvoří základ toho kým jsme a co děláme, používejme raději termín "světový názor", anebo "vnitřní uspořádání hodnot". O jaký pevný bod ve vesmíru se bude opírat SDS? V čem se bude SDS lišit od tradiční středové strany v našem spektru, KDU-ČSL, kromě image?
Srdečné díky za odpověď.

P.S. A ještě bych vás rád znovu poprosil o váš pohled na přechod na krytou měnu (ne nutně zlatem)
11. 02. 2009 | 15:24

Rumcajs napsal(a):

ALT:

Tady jde o život ?

Mantinely = právní a tržní prostředí

Trénink hráčů = školství

Masér,ochranné pomůcky= sociální a zdravotní systém

A já myslím že můžeme začít hrát.
11. 02. 2009 | 16:03

Alena -M napsal(a):

to DB Kalifornie-
dobre navrhy ale kdo to vsechno zpracuje do agendy jak hig-tech tak biotech. a alter.zdroje bude na to vse
je potreba granty a zvlastni specialni povereni zacne se tam take postupne presouvat velke mnozstvi kapitalu!
V dnesnim svete kdy na VS muze prijit kdekdo - je riziko zneuziti know-how a informaci vysoke -kazdyho grazla, ktery prijde na ,VS dnes vezmou, kde jsou ty casy - nejake motivacni pohovory ci studie nikoho dnes nezajimaji nedivme se ze ekonom ci pravnik pracuje pro zlocince
jak se zda ucitele to jeste dnes ani nezacalo zajimat!
11. 02. 2009 | 17:32

ALT napsal(a):

pro Petr S.,
díky :-)

pro Rumcajs,

jasně, alespoň ten současný mě ubývá každou minutu
dobrý příměr,
je to moc zeširoka, vraťme se jen k tomu volnému trhu jo?
11. 02. 2009 | 17:47

Skogen napsal(a):

Obama může být časem pro Američany tímtéž, čím je dnes pro Rusy Gorbačov. Tedy kdosi, kdo stál na počátku bolestného ústupu ze slávy, ačkoliv nebylo možno jinak. Na Bushově politice, ve které by zřejmě pokračoval i McCain, bylo znát úsilí udržet USA na špici neokolonialismem. Ani Čína, ani jiná velmoc, by bez dostatečných zdrojů surovin nedokázala dosavadní ledership ohrozit, pakliže by USA rozhodovala o prvotní distribuci strategických surovin (zejména ropa - především farmacie a chemie, ačkoliv doprava je nejviditelnější závislou sférou). Zde bych se velice obával, kam až by Spojené státy ve snaze podmanit si ropná území mohly zajít. Obama, prozatím to vypadá, přijal nelehkou budoucnost a z principu "hop nebo trop" se zaměřil na zvládnutí nevyhnutelného. Zbývá dodat, že jestliže by systém disponoval dostatečnou zpětnou vazbou a sebezáchovným principem, muselo k tomu dojít pozvolněji a daleko méně bolestivě mnohem dříve.
11. 02. 2009 | 21:23

Honza napsal(a):

Pan Robert Miller:

Na Internetu se dají najít informace, že několik států USA (Washington (ne D.C.), New Hampshire, Arizona, Montana, Michigan, Missouri, Oklahoma a Hawaii) vyslovilo nespokojenost se situací a činností (?) vlády ve Washingtonu D.C. v jejich rezolucích a pohrozilo, že by mohli uplatnit dodatek X (?)americké Ústavy, která dovoluje státům se oddělit od Unie (USA) a osamostatnit se.
Na Hawaii to bylo spojeno s poukázáním na nezákonné sesazení jejich krále před 116 lety, úsilí o samostatnost prý existuje i na Aljašce a v Texasu.

Pokud by byly informace pravdivé, znáte americkou Ústavu, poskytuje opravdu takovou možnost ? Myslíte si, že je taková situace reálná ? Jaké dopady by to v tom případě dople Vás (teoreticky) mohlo mít - nejen na USA, ale na celý svět ?
11. 02. 2009 | 22:38

Honza napsal(a):

Pan Robert Miller:

Ještě weblink k výše uvedénemu příspěvku (Honza 11.02.2009 22:38:30):
http://www.worldnetdaily.co...
11. 02. 2009 | 22:55

JD napsal(a):

Anglosaský model, oproti kontinentálnímu, se domnívá, že optimální je držet zaměstnance pokud možno vystresované, "nerormazlovat je" jakýmikoliv sociálními požitky, dívá se stále na ně, i v době, kdy nejen ve znalostní ekonomice musí být mnozí vysokoškolsky vzdělaní, ale i obsluha počitačem řízených obráběcích strojů talé není němá a prostoduchá pracovní síla hutí a dolů kapitalismu průmyslové revoluce 19. století, jako na zdroj, se kterým se zachází jako s každým jiným zdrojem nebo surovinou.

Anglosaský model habituálně upřednostňuje maximální zisky v krátkodobém časovém rámci, libuje si v obrovských rozdílech v odměnách špičkových manažérů a průměrného zaměstnance. Je, nejednou nevkusně, individualistický. Stojí za povšimnutí, že třeba u nás, s vyjímkou jedovaté výroky Tabáku n.p. - Philip Morrisu, americké investice a styl řízení ve výrodním sektoru opakovaně a ve velkém selhal a zanechal po sobě ruiny: Tatra, Aero, atd.

Co je ale stále více patrné, tak, jak Británie a teď USA, po ztrátě kolonií a výsadního postavení, nejsou schopné produkovat zboží, jak se topí v deficitech a zadluženosti, jejich extenzivní model se vyčerpává. Nekritičtí obdivovatelé USA, ikdyž se považují za liberály, myslí si o sobě, že jsou hospodářsky konzervativní a zodpovědní, mají problém přiznat si, že hlavně za republikánů narostlá zadluženost a nakonec i podle samotného Bushe a jeho klabinetu bezprostřední kolaps systému, jsou dost vážnými důvody k přehodnocení některých zažitých stereotypů.
11. 02. 2009 | 22:55

Rumcajs napsal(a):

ALT:
Nemůžu se zbavit dojmu, že se tu vykecávám sám.

Co myslíte ?
12. 02. 2009 | 08:06

ALT napsal(a):

pro Rumcajs,

já vás nechci ani dusit ani dělat chytrýho, jen ve světle toho jak hájíte absolutně volný trh a globalizaci chci mít představu z čeho vycházíte - s vaším dovolením samozřejmě

pokud je vám to nepříjemné tak samozřejmě nebudu tlačit na pilu,

pokud to nechcete probírat tady tak se můžeme někam uklidit - anonymní mail

Co myslíte?
12. 02. 2009 | 09:27

Rumcajs napsal(a):

ALT:

Nepříjemné mi to není, pouze mi to přijde zvláštní. Očekával bych od Vás nějakou reakci. Takhle si připadám jak u tabule.
12. 02. 2009 | 10:57

čtenář napsal(a):

autorovi

Díky za další výstižný článek.
12. 02. 2009 | 13:35

ALT napsal(a):

pro Rumcajs,

tak pro začátek - právní prostředí - pro mě znamená jasně a jednoduše definované zákony a jasně čitelný tzv. duch zákona , tzv. duch zákona je důležitý pro pozdější výklad v případě řešení situací na které zákon v době vzniku nereflektoval,
zákony bez tzv. přílepků
změny a vyhlášky - nechal bych na příště, ano?

vymahatelnost práva- jasně definované časové normy, dovolatelnost,


právní prostředí je pro mě předpoklad, ale neurčuje mantinely trhu např.: ne monopoly k tomu zákon a sankce,


ale ten mantinel není vymahatelnost práva a daný zákon ale to :ne monopoly,
Rád na to téma budu diskutovat, ale to - ne monopoly je zatím málo tak jestli chcete, nahoďte mi další a až se doberem k těm mantinelům volného trhu tak postavíte k tabuli mě ( třeba z toho jak si představuju bagr) :-)

Díky
12. 02. 2009 | 14:00

Rumcajs napsal(a):

ALT:

Vcelku bych souhlasil, ale tomu závěru moc nerozumím.

Konkrétní zákony tvoří mantinely včetně vymahatelnosti. Tam kde není vymahatelnost, nejsou ani mantinely.

Časové normy ? Rád bych, aby to bylo možné, ale myslím, že to v praxi není realizovatelné.To je ale úkol spíše pro specialisty.

Né monopoly:

Tam kde je nějaké uskupení (Navenek jednotně vystupující) je schopno ovlivňovat světovou (místní cenu) směrem "nahoru", musí nastoupit viditelná ruka státu a toto uskupení fragmentovat.
12. 02. 2009 | 15:58

xbro napsal(a):

Obecně v debatách o tom, jak nastavit nebo upravit finanční a hospodářský systém tak, aby, objektivně měřeno, fungoval optimálně, poskytoval slušný HDP, pevnější měnu a rozumné sociální podmínky i pro ty, kteří nejsou hvězdy, postrádám větší pozornost věnovanou systému našich německy mluvících sousedů. Tedy Německa, Rakouska, Švýcarska. Mám dojem, že je tam dost k inspiraci, ikdyž to někdy není tak sexy model jako mohou být USA. Nicméně, jak na to i Miller v jiných svých článcích upozorňuje, Německo dokáže mít rok za rokem obrovské obchodní přebytky a přitom umožňuje svým občanům celkem slušný život. Myslím, že naší národní mentalitě takové více stabilní, spořádaný přístup líp vyhovuje.
12. 02. 2009 | 16:11

ALT napsal(a):

pro Rumcajs,

monopoly - souhlasím netřeba vysvětlovat,

právní prostředí, vymahatelnost - berme, že je ,

monopoly a právní vymahatelnost obrany proti nim- tedy zákaz a sankce berme jako celek

předpokládejme, že vymahatelnost práva tvoří jasnou součást každého dalšího bodu

1) ne monopoly

2) ...........

3)............
takže máte za to, že už žádné další omezení není nutné - co třeba kartely?

pro xbro,

souhlas, co třeba Švýcarsko?
12. 02. 2009 | 19:01

RUMCAJS napsal(a):

ALT:
O těch jsme se již bavili. Ty jsou přece zakázané.
12. 02. 2009 | 20:42

ALT napsal(a):

pro Rumcajs,

no, mám za to, že nebavili - jen o monopolech,
takže jestli to chápu dobře tak ani kartel - ne,

ale nejde mi o stav který je teď ale o vaši představu - prostě kdybyste byl v pozici kdy si můžete vytvořit pravidla s mininmem omezení tak o jaké body byste to opřel
13. 02. 2009 | 07:43

PDG napsal(a):

CHtělo by to trochu více koukolíkovsky vysvětlovat i základní věci,naše generace je hrubě ekonomicky nevzdělaná a v řídících vzorech zločinecky klamána.Přesto velmi děkuji za rozum dodávající podněty.Škoda, že mládež na něco podobného nemá chuť ani čas a hrozně rychle nabývá sebevědomí Neználků a pupků světa.
13. 02. 2009 | 18:39

WSJ napsal(a):

Britské úřady, konkrétně Úřad pro závažné podvody, zahájily předběžné vyšetřování operací AIGu ve Velké Británii.
13. 02. 2009 | 22:11

Rumcajs napsal(a):

ALT:

Pokud bych něco takového tvořil, zřejmě bych se nejdřív rozhlédl po Americe a příkladného zamezení monopolizace Microsoftu.

Pak bych začal teprve tvořit vlastní návrhy.

Důraz bych kladl na bankovní sektor.
14. 02. 2009 | 18:51

David napsal(a):

autorovi

Vy a Sedláček, každý svým způsobem, dokážete problematiku prezentovat, v kontextu vysvětlit, navíc bez zbytečných ideologických kázání. Díky!
15. 02. 2009 | 00:21

ALT napsal(a):

pro Rumcajs,

Rumcajsi vy z toho pořád utíkáte,

dohoda- monopol - ne - předpoklad právně vyřešeno,
dohoda- kartel - ne - předpoklad právně vyřešeno,
co třeba cla?, omezení importu?

otázka co dál - jaké další opěrné body navrhujete?

Příklad z USA se mi nejeví jako šťastný nejsem znalcem poměrů, ale mezi moje kusé informace patří restrikce např. v oblasti která se u nás souhrně označuje OSVČ.

Prosím znalce poměrů jestli mohou doplnit.
(omezení licence podnikat v oboru na území jednotlivých států)
15. 02. 2009 | 20:45

JD napsal(a):

ALT:

se ptá:¨

"Příklad z USA se mi nejeví jako šťastný nejsem znalcem poměrů, ale mezi moje kusé informace patří restrikce např. v oblasti která se u nás souhrně označuje OSVČ.

Prosím znalce poměrů jestli mohou doplnit.
(omezení licence podnikat v oboru na území jednotlivých států)"

Nesleduji vaši diskuzi s rumcajsem, tedy odpovím tak, jak rozumím této izolované otázce.

OSVČ se - ne vždy, zaleží na oboru podnikání - musí v daném státě americké Unie registrovat. Podmínky jsou nejednou stát od státu odlišné, obecně spíše ještě jednoduší než náš CzechPoint ŽL.

Nejednou stačí si jen otevřít separátní šekový nebo spořitelní úřet v bance, aby se, z hlediska daňového auditu, nemíchaly osobníé peníze s penězi OSVČ.

V mnoha profesích, včetně elektrikářů, instalatérů, poskytovatelů pečovatelských služeb, je třeba podstoupit státem předepsané licenční zkoušky. V nekterých profesích jsou btyto defakto standardizované (každý realitní agent musí, narozdíl od nás, asi 14 denní kurz a udělat celkem ne zcela zas nejjednodušší licenční zkoušku).

Defakto standardizované a jsou licenční zkoušky, které jednotlivé státy vydávají třeba v oboru finačního poradenství a makléžství. Ty jsou, kurzy a zkouškami náročnější než u realitních agentů.

Zcela jinou, vyšší kategorií jsou licenční oprávnění jednotlivých států k výkonu profesí, hlavně pak práva a medicíny. Značně standardizované, mnohé licence jsou pak vydávány na reciproční bázi takže když se lékař přestěhuje z Michiganu do Kalifornie, vyřizuje si lineci v Kalifornii v podstatě jen na základě reciprocity.

Rumcajsovo "zamezení monopolizace Microsoftu" zatím nechápu, nevím co to znamená, kam to míří.

Stran prefesních licencí stojí v USA za zmínku, když někteří u nás tak pilně, ideologickjy rádoby čistě, atakují "byrokratickou a socanskou, diskrin´munující" EU nebo naše sousedy, že stále ješě mocná American Medical association, tedy naše ČLK a její královsky placení lékaři a lobbisté velice neliberálně omezují počet lidíé, kteří mohou do lékařské profese v USA nastoupit.

To se ovšem ani od "znalce" USA, který je, dokonce i na místě, už po 40 let (kdy byl na stáži na univerzitě ve státě New York), V. Klause, ani od našich reformátorů zdravotnictví, zakladatelů individuálních kont zdravotního pojištění, stejně jako jiné zásadní skutečnosti o americkém zdravotnictví nikdy nedozvíme. Tedy absolutně žádné opěvované konkurenční prostředí. Naopak, platy amerických lékařů, u všobecných asi 4 až 5tinásobek průměrného platu v zemi, u specialistů pak 6-7 násobek se, když jde - velice vzácně - do tuhého, protože velice nadrpůměrných příjmech se přece nemluví, zdůvodní tím, že "aby se kvalitní lidé mohli pro medicímu záskat a udržet se v ní" musí být platy tolikrát vyšší, což má také nemalý podíl na tom, nže USA na zdravotní péči vynakládají již 17% HDP, ne vždy s nejlepšími výsledky a 50 milióny nepojištěných.
15. 02. 2009 | 21:23

ALT napsal(a):

pro JD,

díky za info,
jak dlouho žijete v USA?
můžu se na vás občas obrátit s nějakou otázkou?
15. 02. 2009 | 22:26

JD napsal(a):

ALT

Klidně se obracejte.

Nevím stále dostatečně přesně, o čem stran licencí a povolování činností v USA diskuze mezi vámi a Rumcajsem byla, takže moje odpověď asi není úplná.

Stran práce, zaměstnanosti:

Podle aktuálních zpráv a díky probíhající recesi, která zaznamenává dlouholeté rekordy ve ztrátě pracovních míst, hlavně v sektorech s převahou mužů (investiční finance, stavebnictví, automobilový průmysl a prodej aut) poprvé v historii USA je výdělečně zaměstnáno více žen než mužů.

Oproti výše uvedeným sektorům nejsou sektory, kde je zaměstnaných žen většina, tedy zdravotnictví, školství, státní správa, masivním propouštěním nijak postižené.

Tedy také jedna, hlavně polistopadová iluze, nejen našich žen, ale i nemalé části společnosti, kdy ideálem je žena 3 nebo 4 roky s děckem doma a muž, nejlépe podnikatel, který "dokáže zajistit rodinu" a odmítá "kolektivistické, bruselské" dávání dětí do jeslí a do školek.
16. 02. 2009 | 00:04

ALT napsal(a):

pro JD,

díky za odpověď, ta diskuse se netýká specifiky Microsoftu a monopolů, ale toho, že jsem vyzval Rumcajse který preferuje volný trh, globální ekonomiku s minimem omezení,
aby specifikoval na jakých bodech by tento volný trh postavil(předpokládejme právní prostředí a vymahatelnost práva jako jasnou součást).
16. 02. 2009 | 17:44

jirka napsal(a):

To jsou složitá moudra ! Přitom je to tak jednoduché. Kapitalismus mele z posledního. Systém který vyrábí a vyrábí něco co se jednoho dne přestane prodávat, např. statisice ledniček, aut, TV atd. je odsouzený ke krachu. To není recese, krize či jinak přihlouple nazývaná katastrofální situace zvráceného režimu.
16. 02. 2009 | 21:29

WSJ napsal(a):

aktualizace:

Donald Trump, repektivně jeho největší firma, Trump Entertainment Resorts Inc., která provozuje obří kasína v Atlanic City, zřejmě vyhlásí bankrot.

Budeto pro již třetí vyhlášení bankrotu pro Trumpova kasína, který tak hledá ochranu před věřiteli. Naposledy to bylo v roce 2005.
17. 02. 2009 | 03:44

Rumcajs napsal(a):

ALT:

Žádná omezení !!!

JD:

Pokud vím, soud rozhodl o rozdělení microsoftu na čtyři části.
17. 02. 2009 | 15:53

ALT napsal(a):

pro Rumcajs,

tak jestli to dobře chápu tak jsou už jsou povoleny monopoly i kartely? a
žádná omezení - tedy ani žadná cla,
žádné omezení obchodu se specifickým materiálem (např.jedy,radioaktivní látky),
komoditama, výrobkama(např.zbraně) ?

Jak si mám to - "Žádná omezení !!!"
vysvětlit?
17. 02. 2009 | 17:55

JD napsal(a):

Rumcajsovi:

ve věci amerických soudů, konkrétně jednoho anti-trust rozhodnutí velice přibližně asi před 8-10 lety si vzpománám, že nakonec, po velice těsném a napjatém rozhodování, rozhodl pri návrhu prokuratury a antitrustového proti jejich návrhu, tedy proti ropůlení Microsoftu.

Teprve potom, postupem let došlo k antimonopolním řízením v EU, Japonsku.

Takže to je to, co si o věci, bez toho, aby si to vyhledávám, vzpomínám. Moje vzpomínka na to rozhodnutí: přece si defacto největší svoji společnost Američané nerozdělí. O tom, že by měl být nebo byl soudním rozhodnutím nebo jinak Microsoft rozdělen na čtyři společnosti.
17. 02. 2009 | 21:17

RUMCAJS napsal(a):

ALT:

Žádná omezení o kterých se zmiňujete Vy. Tedy cla, kvóty atd.

JD:

Psal jsem z "patra" a situaci dlouho nesledoval. Přesto
http://ekonomika.idnes.cz/a...
17. 02. 2009 | 22:53

ALT napsal(a):

pro JD,

ještě jednou díky za info,
zatím to vypadá, že Rumcajs z debaty vycouval někam do houští.
17. 02. 2009 | 22:57

ALT napsal(a):

pro Rumcajs,

a vida, už jsem měl za to , že utíkáte z debaty.

Dobrá tedy, ale chápu to tedy tak, že navrhujete úplně volný trh bez jakýchkoli omezení?,
To mám za to, že těžko můžete dávat jako příklad USA s jejich protekcionistickým přístupem k ostatním zemím.
Když vezmu příklad který by vám jako technikovi mohl být blízký, tak např. dovážené výrobky by nemusely splňovat technické normy (byť doporučené) a výrobce, dovozce a prodejce by prostě jen prověřil trh?
17. 02. 2009 | 23:04

Pavel napsal(a):

..jeden z prvnich problemu nastal s tzv.rucenum omezenim/predtimkdyz jste vlastnil jednu akcii byl jste zodpovedny za celou firmu a zadluzeni te firmy bylo take vasim dluhem a vzali vam treba barak.Dalsi problem o kterem se p.Miler nezminuje bylo povyseni dluhu na zlate tele. Eurodolar byl prebytek a co s nim.Zacalose tedy pujcovat rozvojovym zemim a vysledek zadluzenost a krachy/Argentina/s pomoci World Trade,World Bank/9/11/Intern.Monetary Fund diktatury prinasejici bidu jako napr.privatizace vody.A zase bylo hromadu dolaru protoze vyroba byla globalizovana do Ciny a v USA zustal kenomzbrojni a automibil.prumysl a hamburger-pizza industry.Nebylo komu pujcit a tak ten nekdo musel vymyslet.Obycejni lide netusice podbaby a vedomihesla Blbej kdo dava a blbejsi kdo nebere si vzali a nebo jim byly podvodne vnuceny..znate to "zaruceny prostredek na kuri oka atd.. pujcky,ktere je pozdeji dostaly do potizi diky pulmimimetrovym pismenum pravidel a podminek vzadu na poslednich strankach pujckovych kontraktu/mortgages/.Domy se kupovaly a tyto pujcky byly zabaleny a zamichany s jinymi dluhy a prodavany a kupovany po celem svete..Pozdeji kdyz podvodne zamlcene podminky/nejcasteji ze budes za rok platit/ vyssi procenta/ lide nemohli splacet a cena domu sla dolu a s tim hospodarstvi na celem svete.Avsak puvodci nebyli potrestani/naopak bylo a je stale jim pomahano i kdyz jsou zvani banksters/od slova gangsters/jejich financni teror a rozvraceni odpusteno ,a tak se muzeme tesit na krizi dalsi az tahle pomine od tech samych vytecniku s velkou pomoci od soudruhu rezervnich bank v USA.Kolik uz takovych krizi /mensich/uz tady bylo a nikdo se nepoucil a zase budeme cekat jako pes u prazdne misky na dalsi nestesti...
18. 02. 2009 | 06:56

Robert Miller napsal(a):

Rumcajsovi:

Poznámka JD o tom, že ikdyž bylo velké soudní řízení USA versus Microsoft kvůli monopolistickým praktikám a ikdyž bylo původně, za velkých oslav mnoha miliónů na celém světě, hlavně konkurečních softwarových firem a Linuxu i vládních agentur několika zemí, tedy těch, kteří monopol nebo oligopol Microsoftu nelehko snášejí, vynesen rozsudek, že se firma musí rozděli na DVĚ (dvě, ne tedy 4) separované firmy, na odvolání bylo toto rozhodnutí zrušeno a firma se s vládou USA dohodla a zaplatila nějakou pokutu.

Populární (ikdyž ano, ne vždy, zejména v některých zemích dostatečně spolehlivý zdroj objektivních informací) Wikipedia tuto skutečnost, která souhlasí s mojí pamětí pokud se kauzy USA versu Microsoft týká, o tom uvádí:

"On April 3, 2000, a judgment was handed down in the case of United States v. Microsoft,[14] calling the company an "abusive monopoly"[43] and forcing the company to split into two separate units. Part of this ruling was later overturned by a federal appeals court, and eventually settled with the U.S. Department of Justice in 2001."

Někteří říkají, že oproti státní prokuratuře za Clintona, prokuratura za Bushe byla "více vnímavá" možné hospodářské ztrátě giganta Microsoftu, která také jako jedna z mála podstatným, pozitivním podílem přispívá k jinak negativním výsledkům americké obchodní bilance.

Takže vaše odkazy na články z roku 2000 popisující široce očekávané rozhodnutí (proti) Microsoftu, ke kterému nakonec došlo, byly správné a relevantní, ale nebylo to posledním slovem v dané kauze.

Stran Windows OS: Kuba teď nařídila převést všechny PC na Ostrově svobody na jiný systém.
18. 02. 2009 | 13:16

ALT napsal(a):

pro RobertMiller,

díky za vstup do debaty a zpřesnění informací, ta debata s Rumcajsem je pro mě zajímavá tím, že Rumcajs se zde profiluje jako příznivce volného trhu a pravicově smýšlející, pro mě je zajímavé vědět proč a na čem ten absolutně volný trh staví - nějaké body (mantinely).

Mimochodem, na čem byste postavil ty záchytné body volného trhu Vy?
18. 02. 2009 | 18:50

RUMCAJS napsal(a):

ALT:

Ameriku jsem dal za vzor jen pro postup vůči monopolu. Panu Millerovi tímto díky za vstup.

Obecně si myslím, že dávat někoho za vzor je ošemetné, protože proti svobodnému trhu "hřeší" každá země. Je to dáno politickou soutěží a beru to jako nutné zlo.

Je ale nutné rozlišovat omezení, která zákazníka "omezují" nebo "chrání".
Ta opatření, která ho chrání bezesporu patří k mantinelům, který má stát vytvářet.
ČOI, IBP.... do svobodného trhu určitě patří.

U těch monopolů je to opravdu těžké. V době, kdy "šlape" se málokomu chce tento do budoucna "horký brambor" brát do ruky.
Ale na druhou stranu, pokud by se povedlo najít "regule", které by zamezily vzniku monopolů, zemezíme tím dle mého i vzniku krizí.
19. 02. 2009 | 22:28

ALT napsal(a):

pro Rumcajs,

zdravím, jo je to těžké,
protože jde o to definovat - vymyslet

tak se nezasekávejte u monopolů,
napište mi prosím to co štve vás ve všem prostředí - servis strojů - od toho se odrazíme, monopol je zatím moc vysoko a Microsoft není zrovna nejlepší příklad, - rozebereme to příště jo?

zdravím do Řáholce
19. 02. 2009 | 23:25

Robert Miller napsal(a):

Z názorů z letošní celonárodní konference guvernérů jednotlivých států USA ve Washingtonu:

Gov. Steven L. Beshear of Kentucky, a Democrat, said: “If the experts are correct, next year may be even worse than this year. I think very probably they are correct.”

Tedy: "Pokud mají odborníci pravdu, příští rok může být (z hlediska hopodářství a příjmů jeho státu) ještě horší než tento rok. Myslím si, že je velice pravděpodobné, že mají pravdu."
22. 02. 2009 | 01:23

Rumcajs napsal(a):

Robert Miller:

Asi máte bohužel pravdu.

Pořád si říkám, jestli by nebylo dobré nastartovat tak 10% inflaci, dokud je ještě čas a podniky jakž takž dýchají.
Vždyť hlavní problém je, že peníze se stáhly z oběhu. Věřím, že leckdy záměrně. Pro různé finanční skupiny je to fantastická příležitost.Ta inflace by je mohla přivést k rozumu.Když se dohodne Evropa a USA na takovém postupu, je ve mě malinká naděje, že to ustojíme.
23. 02. 2009 | 07:09

Rumcajs napsal(a):

ALT:

V mém prostředí mě štvou dopady špatných politických rozhodnutí hnány populismem.

Zákoník práce, pomalost soudů,propojenost podnikatelských ,soudních a politických kruhů ... atd. To vše má negativní dopady i na mé prostředí.
23. 02. 2009 | 07:13

ALT napsal(a):

pro Robert Miller,

mám obavu z toho, že guvernéři jsou odtrženi od reality daleko víc než by bylo prospěšné
23. 02. 2009 | 13:14

ALT napsal(a):

pro Rumcajs,

souhlasím se vším co jste napsal, nicméně např. žádný zákoník práce není schopen řádně ošetřit situaci kdy se na jedné straně vztahu ocitne darebák který chce druhého počkodit

ale vraťme se k podstatě debaty - když děláte generálku na bagru tak předpokládám taky nejdřív diagnostikujete co se ještě vyplatí opravit , co je třeba vyměnit jako celek a jestli vůbec ta oprava v tom rozsahu má cenu vzhledem k životnosti stroje atd.,
prostě záchytné body - zkuste to s těma mantinelama
k vaší poznámkce k robertu Millerovi 07.09.08
globální trh pro který horujete není jen EU a USA (všimněte si nebývalé vstřícnosti USA k ČLR)
23. 02. 2009 | 13:32

Financial Times napsal(a):

Irové, tvrdí katolící, liberálně s penězi z USA bublinující, co řekli ne LS, hlavně proto, že měli panický strach, aby jejich ženy nemohly v Evropě dostat potrat, v Irsku stále defakto nemožný, svůj liberální ekonomický zázrak, vlastně bublinu, přehvízdli.
======================

Horečné skupování domů v Johnstownu. Titulek, který se nedávno objevil v irském deníku Meath Chronicle, by jistě vyhrál soutěž o naprosto neuvěřitelnou zprávu týdne jak v Irsku, tak možná i v celé Evropě. Titulek zní tak překvapivě, že člověk musí zkontrolovat datum vydání novin, aby se ujistil, že nedrží v ruce výtisk z ledna 2007 nebo aprílové vydání z loňského dubna.

Johnstown leží na okraji městečka Navan, třicet mil od Dublinu. Jde o satelitní sídliště plné nudně vypadajících nových domů. Je to vlastně čtvrť méně majetných lidí, kteří se sem přestěhovali na počátku nového tisíciletí kvůli raketovému růstu cen realit v Dublinu.

Trh se ale změnil. Jeden realitní agent z Navanu prohlásil, že už měsíce neprodal ani jeden dům. Zoufalí developeři podílející se na realitním projektu Athlumney Wood tak provedli to, co nyní dělá téměř každý obchodník v Irsku: aby prodali, srazili ceny na polovinu. Minulý týden se jen díky tomuto kroku zbavili 25 nemovitostí. Dvojdomky, jejichž cena se v minulosti vyšplhala až na 330 tisíc liber, byly nyní prodány za 175 tisíc liber.

To samozřejmě není dobrá zpráva pro chudáky, kteří dům koupili draho. Existuje ale přinejmenším jeden rozdíl mezi vnímáním problémů v Irsku a v jiných zemích: Irové jsou zvyklí být pronásledováni osudem. Období prosperity byl jen krátký výkyv.

Konec starého Irska

"Něco získáš, něco ztratíš. V práci ale musím být optimista. Celodenního poslouchání řečí o beznaději a chmurné náladě mám už dost od svých zákazníků," říká jeden z obyvatel Atlumney Wood, taxikář Steven Byrne. Jeho soused Davitt Ward se snaží prodat dům od loňského srpna. I on jen krčí rameny: "Čím menší má hodnotu starý dům, tím méně zaplatím za nový."

Na rozdíl od ostatních zemí "táhla" irský boom v postatě nová výstavba a místa, jako je Athlumney Wood, jsou novým Irskem. Někdy to ale vypadá, jako by staré Irsko bylo úplně pryč. V barech se nevznáší cigaretový kouř a jsou stále více pusté. Lidé v Dublinu působí stejně tvrdě a nakvašeně jako Londýňané.

Z hlediska politiky i finančního světa jsou podobnosti mezi Británií a Irskem děsivé. Po 12 let byla u moci jedna strana. Rozmach se přičítá lehkovážnému a dlouho sloužícímu vůdci bez jasné politické orientace (Tony Blair / Bertie Ahern). Otrhaný a nemotorný ministr financí (Gordon Brown / Brian Cowen) se choval jako "prezident zeměkoule" navzdory nastupující krizi a předpokládané volební katastrofě.

Nic nyní v Irsku nevypovídá o neúprosné realitě lépe než prázdné paneláky v dublinské čtvrti Ballsbridge, jimž někdo polepil všechna okna samolepkami křičícími do světa "SOS".

Developer Sean Dunne plánoval domy strhnout, stejně jako všechno v okolí. Místo měla nahradit "vzletná kancelářská věž v dubajském stylu". Tyto fantazie nakonec pohřbila regionální plánovací komise.

Konspirace na tapetě

Minulý měsíc mluvil pan Dunne ve tři hodiny ráno v hospodě s reportérem listu New York Times, kterému se přiznal, že je blízko bankrotu, ale že bojuje. Veřejnost ho vnímá jako ztělesnění mazaných lidí, kteří se bezostyšně obohacují na úkor ostatních, podvodníčků a kapsářů, kteří hráli první housle za vlády premiéra Aherna. Je snadné uvěřit, že skupina podvodníků, která zahrnovala politiky, stavitele, finančníky a vysoké státní úředníky, získávala po mnoho let výhody pouze pro sebe. "Existovalo spojenectví mezi stranou Fianna Fáil a developery," říká Jane Suiterová, která učí politologii na Trinity College v Dublinu. "Vláda vnímala, že méně přísná pravidla dají Irsku konkurenční výhodu."

Paddy Prendiville, redaktor satirického časopisu The Phoenix, konspiračním teoriím úplně nevěří. "Jsme v této oblasti hodně podezíraví," říká Prendiville. "Nevěříme lidem, kteří vládnou, a předpokládáme, že jsou v tom namočeni všichni. Ale je nutné si vzpomenout, že Irsko nikdy nezažilo takovou prosperitu, jaká tu byla posledních 10 až 15 let. Peníze vždy přinášejí hrubost."
23. 02. 2009 | 23:01

Bisnis Online napsal(a):

launched a preliminary investigation into the operations aigu in Great Britain.
12. 06. 2009 | 14:41

omega watches napsal(a):

007 years Received awards watch as far as I know is omega watches,many star brought omega watches,it make you happy! http://www.omegawatchessale...
29. 06. 2009 | 10:08

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
07. 08. 2009 | 13:43

nokia mobile napsal(a):

An cheap nokia phones life is the art of drawing nokia 8800 on sale sufficient conclusions from insufficient premises.Better to light one nokia 8800 candle than to curse the darkness. We can't all be unlock nokia mobile heroes. Fear not that the life shall come to an end, but rather fear that it shall never have a ghd hair iron beginning. http://www.shopeday.com/
13. 10. 2009 | 18:36

replica watches napsal(a):

<a href="http://www.rolexreplicas2u.com"><strong>Replica Watches</strong></a>,<a href="http://www.idolreplicas.com"><strong>Swiss Replica watch</strong></a> .<a href="http://www.iwcreplicas.com"><strong>iwc watches</strong></a>,<a href="http://www.breitlingreplica..."><strong>breitling replica</strong></a>
<a href="http://www.idolreplicas.com"><strong>Swiss Replica watches</strong></a> ,<a href="http://www.breitlingreplica..."><strong>Breitling Navitimer</strong></a>,
<a href="http://www.rolexreplicas2u.com"><strong>Replica Rolex</strong></a>,<a href="http://www.rolexreplicas2u.com"><strong>Rolex watches</strong></a>,<a href="http://www.rolexreplicas2u...."><strong> Rolex Daytona </strong></a>,<a href="http://www.rolexreplicas2u...."><strong>Rolex Submariner </strong></a>
11. 11. 2009 | 07:49

uggclassic napsal(a):

<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Bailey Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ch...">UGG Christmas Special Offer</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Classic Crochet</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Lo Pro Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/bl...">UGG Locarno</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mayfaire Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG New Style</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Stripe Cable Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Women's Classic Argyle Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Women's Coquette</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mini Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Women's Rainier</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Sundance</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Cardy boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Nightfall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Short</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Tall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Short Boots</A><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic ugg boots</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic tall ugg</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">ugg short</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots</a><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Tall Ugg Boots</A><BR>
28. 11. 2009 | 12:55

náhrdelník swarovski napsal(a):

Nejen na měsíc od měsíce a nyní už skoro po týdnu se snižujících oficiálních odhadech vývoje (vždy poklesu) HDP lidé cítí
24. 03. 2010 | 17:53

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 08:26

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy