Nefunkční senátorská kontrola

08. 12. 2010 | 16:32
Přečteno 7024 krát
Podporoval jsem vznik Ústavu pro studium totalitních režimů a to i přesto, že proti němu bylo z řad stávajících historických institucí a některých osobností vznášeny výhrady. Ty se týkaly především vytváření monopolu na posuzování novodobé historie a na možnost zneužití archiválii, které namísto do Národního archivu přejdou do složky ÚSTRu Archivu bezpečnostních složek. Za tři roky od účinnosti zákona a na základě výstupů a výkonu kontroly nad touto státní institucí musím konstatovat, že Ústav nesplnil očekávané, ba naopak. V tomto krátkém expozé se chci zaměřit na kontrolní orgány ÚSTRu tedy na senát. Ten volí členy rady USTR, kteří jsou od začátku názorově rozděleny na dvě nesmiřitelné skupiny. Samotný senát kontroluje USTR prostřednictvím projednání výroční zprávy.

Je zvláštní, že jak v roce 2009, tak i letos se zpráva za roky minulé dostává senátorům až v prosinci. Dnes tedy řešili zprávu za rok 2009. V tom roce se Ústav pro studium totalitních režimů dostal pod velkou kritiku a na základě toho i zájem veřejnosti. Na začátku roku začal Ústav pracovat bez většiny renomovaných historiků, kteří pomáhali USTR založit a jejichž publikacemi se Ústav chlubí dodnes. Petice za odvolání ředitele, kterou podepsala řada známých osobnosti mezi nimi i exprezident Václav Havel, se do zprávy nedostala vůbec. Spor s kontrarozvědkou o umístění archiválii, převod další budovy v centru Prahy vládní dislokační komisí a pokus o nestandardní a podezřelou výměnu za panelák v Modřanech se ve zprávě neobjevuje také. Statisticky se můžeme dozvědět kolik článků a ředitelských rozhovorů bylo o ÚSTRu napsáno a odvysíláno, ovšem nikde není psáno, že většina jich byla negativních a činnost ÚSTRu kritizovala.

Ve zprávě o přístupu k informacím není ani zmínka o tom, že Archiv a Ústav odmítá zveřejnit databáze pocházející od StB, které by široké veřejnosti ukázaly, co vlastně je v předaném archivu od tajných služeb. Senátoři se závěrečnou zprávou instituce, která vyvolává od svého vzniku kontraverze zabývali necelou čtvrthodinu. Až na Petra Pitharta, který se zeptal na pár docela podstatných věcí: proč nejsou zdigitalizované věci cca 4,5 mil listů veřejně přístupné, jak Ústav vyřešil odbornou kritiku k publikacím o roce 1968 a ptá se správně, proč ve zprávě není vysvětlen odchod velké části historiků. To je vše. Z 68 přítomných bylo 56 senátorů pro vzít výroční zprávu ÚSTRu na vědomí. Představte si, že takto funguje valná hromada krachujícího podniku, že se nezajímá o to jak zlepšit práci a je ji úplně jedno, že ve výroční zprávě nejsou popsané nedostatky a to, že je zpráva jen líbivým textem pro uspokojeni ega funkcionářů, a může být platná snad jen v době masivní privatizace v 90. letech minulého století. Tato éra je ovšem popisována jako tunelování státu. Jak se asi tak bude popisovat doba dnešní, když senátorům, kteří mají kontrolovat chod některých státních institucí, jsou tyto fakta úplně jedno.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Franta Adamec napsal(a):

Na disidenty, komunistu Petra Pitharta a senatory s dozivotni imunitou a historiky v uniformach bych nesazel ani haler.
---

Někteří disidenti a komunisti kolem Václava Havla a Livie Klausová pozvali letos papeže na Velehrad, kdo bude prezidentem v roce 2013?

Česko:

ADÁMEK Josef, BATTĚK Rudolf, BEDNÁŘOVÁ Otta, BENDA Václav, BRATINKA Pavel, BŘEZINA Aleš, CIBULKA Petr, ČERNÝ Václav, DEJMAL Ivan, DEVÁTÝ Stanislav, DIENSTBIER Jiří, DOBROVSKÝ Luboš, DUKA Jaroslav Dominik, DUS Jan, DVOŘÁK Tomáš, FREUNDOVÁ Zina, GRUNTORÁD Jiří, HÁJEK Jiří, HÁJEK Miloš, HAVEL Václav, HEJDÁNEK Ladislav, HRADÍLEK Tomáš, HROMÁDKOVÁ Alena, HROMÁDKOVÁ Marie,
HUBL Milan, HUTKA Jaroslav, CHRAMOSTOVÁ Vlasta, CHROMÝ Heřman, JANÁT Bohumír, JIČÍNSKÝ Zdeněk, JIROUS Martin, KANTŮRKOVÁ Eva, KAPLANOVÁ Marie, KARÁSEK Svatopluk, KLÍMA Ivan, KOHOUT Pavel, KOMÁRKOVÁ Božena, KOŘÁN Jaroslav, KOZLÍK Jan, KRIEGEL František, KROUPA Daniel, KŘIVSKÝ Jiří, KŘÍŽKOVÁ Marie Rút, KUBIŠOVÁ Marta, LAMPER Ivan, LEDERER Jiří, LIS Ladislav, LITOMISKÝ Jan, LÍZNA František, LOPATKA Jan, LUKEŠ Klement, MÁDR Otto, MACHONIN Sergej, MALÝ Václav, MANDLER Emanuel, MARVANOVÁ Anna, MARVANOVÁ Hana, MEDEK Ivan, MLEJNEK Josef, MLYNÁŘ Zdeněk, MULLER Jiří, NAVRÁTIL Augustin, NĚMCOVÁ Dana, NĚMEC Jiří, PALOUŠ Martin, PALOUŠ Radim, PATOČKA Jan, PECKA Karel, PETROVÁ Jana, PITHART Petr, PLACÁK Bedřich, PLACÁK Petr, POSPÍCHAL Petr, REJCHRT Miloš ROUBAL Pavel, RUML Jan, RUML Jiří, RYCHVALSKÝ Luboš, SEKANINOVÁ-ČAKRTOVÁ Gertruda, SLÁNSKÝ Rudolf, SOKOL Jan, SOUKUP Karel, SRP Karel, STANKOVIČ Andrej, STÁREK František, STERNOVÁ Jana, SUK Jaroslav, SVOBODA Jan, ŠABATA Jaroslav, ŠABATOVÁ Anna, ŠAVRDA Jaromír, ŠIKLOVÁ Jiřina, ŠILHÁNOVÁ Libuše, ŠIMSA Jan, ŠTERN Jan, ŠUSTROVÁ Petruška, TESAŘ Jan, TOMIN Julius, TOMINOVÁ Zdena, TOPOL Jáchym, TREFULKA Jan, TROJAN Jakub, TŘEŠŇÁK Vlastimil, UHDE Milan, UHL Petr, URBAN Jan, VACKOVÁ Růžena, VACULÍK Ludvík, VANČURA Jiří, VEVERKA Otakar, VODSLOŇ František, VOHRYZEK Josef, VONDRA Saša, VYDRA Luboš, WOLF Jiří, WUNSCH Jan, ZVĚŘINA Josef,

Slovensko:

BUDAJ Ján, ČARNOGURSKÝ Ján, ČECH Vladimír, JABLONICKÝ Jozef, JUKL Vladimír, KOREC Ján Chryzostom, KRČMÉRY Silvestr, KUSÝ Miroslav, LANGOŠ Ján, LEHKÝ Miroslav, MAŇÁK Vladimír, MIKLOŠKO František, DURAY Miklós, MLYNÁRIK Ján, PETŘIVÝ Tomáš, PONICKÁ Hana, SELECKÝ Anton, TATARKA Dominik, ŠIMEČKA Milan, VARGA Alexander, PASTIER Oleg,

---
Koalici v Praze má ohlídat pražský zastupitel Lubomír Ledl se stínem StB a Mohority
---
Stejskale vymaz co se ti znelibi.
08. 12. 2010 | 17:05

Drzá zrzka napsal(a):

Anoooo, sahám do osudí, a prezidentem, prezidentem se stává... Franta Adamec. :o)))
08. 12. 2010 | 17:27

Drzá zrzka napsal(a):

P.S.
Franto Adamče, aktualizuj. např. Ivan Medek zemřel letos v lednu.
08. 12. 2010 | 17:38

franťýk napsal(a):

Drzá zrzka
A takových tam je (Battěk, Mandler, Benda...)
08. 12. 2010 | 17:46

Ivan napsal(a):

Kde není rozum, tam něco schází.
Kde není upřímnost, nastává nedůvěra a nastupuje nezájem a strach. Týká se to nejen USTR, ale rovněž senátů. Tedy celé společnosti, protože sněmovna není vyjímkou.
08. 12. 2010 | 18:09

Franta Adamec napsal(a):

to Drzá zrzka:

Drze Zrzky mam take rad, Ivani, disidenti a jejich potomci sa opet cpuu k politickym korytam.
08. 12. 2010 | 19:45

jepice napsal(a):

Battěka ještě prosím nepohřbívejte, franťýku.
08. 12. 2010 | 19:45

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, nihil novi, už minimálně dvatisíce roku platí - život néní, to co chceme, ale komu dáme...
Veselékrizování bude líp...
http://ru.fishki.net/picsw/022010/05/post/domohozyayki/domohozyayki006.jpg
08. 12. 2010 | 20:34

modrý edvard napsal(a):

Jo. Článek je relevantní, ale jak to vypadá, tak na ǓSTR nikomu nezáleží. Včetně tunajších diskutujících. A jaké odpovědi se dočkal p Pithart?
08. 12. 2010 | 21:08

Al Jouda napsal(a):

Z toho plyne jediné : V rámci úsporných opatření celý slavný ÚSTR zrušit !! A celý archiv bývalé STB zpřístupnit novinářům, kteří by z něho otiskovali zajímavé pasáže.
08. 12. 2010 | 22:19

znalec napsal(a):

Nenchte to pane Penci být. Pokud do toho umíte šťourat a to vy umíte!, pokračujte prosím. Dokud se nevymáčkne poslední vřed na nás- naší společnosti- nemohou lidé, jako vy přestat. Navíc jste inspirací pro mladé, kteří sice nemají "vaše zkušenosti" ale také nemají "naštěstí" pocit že za to můžou. Udělal jste pro nás víc než pan Pehe.
08. 12. 2010 | 22:23

Carlos V. napsal(a):

Existuje spouta institucí, které maje honosné zdůvodnění, jsou zejména ulitou pro zcela jiné transakce.

Místa pro známé, zakázky známým, takových zbytečných institucí máme.

A USTR je prostě jednou z nich. Zrušit, archivy StB nechat unikonout na wikileaks, nebude nás to stát ani korunu.
08. 12. 2010 | 23:35

yorick napsal(a):

Autore,
je mnoho lidí v této zemi, kteří naivně prahnou po tom, aby byly konečně seznamy Stb otevřeny veřejnosti. Vy dnes oceňujete dokonce Petra Pitharta, že měl jediný "odvahu...atd" a divíte se (podle mne naoko), že 56 podvodníků, kteří si říkají senátoři na to pečou. Aby ne, když polovina z nich je samej špindíra, ač nečlen KSČ. Kdo ví líp (možná) než vy, jak to bylo a předvádíte tu ten spektákl na bojovníka za - seznamy pro všechny, celé a hned.
I kdyby jste se strhal, a to vy očividně neděláte, protože víte že nejen v seznamech Stb a nejen té, je i náš prezident (krycí jména zná celý národ), též jeho souputník Zeman a jiní a jiní dnes kazatelé počestnosti. Nezmůžete nic, takže vo co tady teda, pane Penci, vůbec po víc než 20ti letech po úhynu komunismu de? Avšak musím uznat, že se vám podařil husarský příměr senát=krachující firma, ano to je hodně přesné.
08. 12. 2010 | 23:48

AC napsal(a):

Stanislave Penci,

Nechte to být. Je pozdě!

S Battěkem jsem svého času pobýval na izolovaném politickém oddělení firmy StB s.r.o. Plzeň-Bory a tak nemám důvod stát proti vám, ale myslete člověče, myslete! Kde jsme? V p....i! A díky komu? Komunistům?
Jestli to vyslovíte, tak vám huba zdřevění a nedostanete nárok na důchod:-)

Vy nevidíte anebo vidět nechcete, kam se řítíme, co všechno jsme zku..zmrvili, že ne? A mluvte pravdu!

Je mi líto, že musím s vlastními takhle mluvit, ale pokud nechápete souvislosti mezi tím co bylo a co nastalo, k jaké 0 (nule), dokonce morální záporné nule! jsme se to dopracovali....tak vám není pomoci.

Budete tedy trpět.
09. 12. 2010 | 00:32

Emil napsal(a):

Autore, nemáte nic jiného na práci? Nic víc Vás netíží? Vaše starosti na moji hlavu. Udělal by jste lépe,kdyby jste se věnoval nadále chovu oslů a ještě lépe by nebylo na škodu, zaradit se do stáda.
09. 12. 2010 | 06:47

Bedra napsal(a):

Teda autore promiňte... ale kdo to je vlastně Franta Adamec?! Posttotalitní skeptik, který umí jen kydat hnůj na své soukmenovce....?
09. 12. 2010 | 09:39

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem řadu textů, které vykazovaly znaky zde zapovězeného tzv. tapetování (angl. flooding, s tématem nesouvisející opakovaně pod různými blogy zveřejňované příspěvky).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
09. 12. 2010 | 09:54

modrý edvard napsal(a):

Wikileaks, jo, to je nápad.
09. 12. 2010 | 11:59

pala napsal(a):

Já Vás obdivuji, jak můžete věřit ODSákům a potažmo pravici po dvaceti letech, že myslí a nedělají něco pro vlastní prospěch. Po tolika volbách, korupčních kauzách pravice, nedotažených důsledně do konce, nemůže snad normálně myslící člověk ještě věřit těmto lidem i když mají plnou pusu demokracie a hodnot, které nesplní a na vše kašlou, co se jich osobně nedotýká a co by mělo být spravedlivé pro většinu národa. Kašlou na poctivě pracující lidi.
09. 12. 2010 | 12:21

zmljwf napsal(a):

www.cn-shower-room.com
www.constarshower.com
www.allfaucet.com
www.huggable-hanger.com/
www.furuisen.net
www.china-plasticmould.com
www.preformmoulds.com
www.Jiangximafeier.com
www.china-kitchen-cabinet-doors.com/
25. 07. 2011 | 03:16

home loans napsal(a):

Have no cash to buy a house? Worry not, because that is achievable to get the credit loans to resolve all the problems. Hence take a consolidation loan to buy all you require.
17. 10. 2011 | 00:45

Úvěr nabídka platí nyní ..... napsal(a):

. Cenově dostupné půjčky nabídka na 3% úrokovou sazbou (vážné Dotazy Only) V případě zájmu by měl kontaktujte nás na adrese: fidelityloanservices38@yahoo.com, pro více informací.
Jste povinni nám poslat následující údaje, abychom mohli pokračovat v úvěrové transakce.

Celé jméno:
adresa:
stav:
země:
Výše úvěru:
Doba trvání:
Povolání:
Sex:
věk:
Měsíční příjem:
Telefonní číslo:
Účelu úvěru:
Skenování kopie řidičského průkazu:

Děkuji, s pozdravem as Očekáváme Vaši rychlou reakci.

Dr. Jones Mill
MD / CEO
08. 01. 2012 | 19:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy