Politika - věc veřejná

06. 12. 2007 | 15:01
Přečteno 8576 krát
Po listopadu 1989 měla velká část obyvatel naší republiky radost z pádu komunistického režimu a z možnosti vytvářet si život podle svého. Tato radost, dle výzkumů veřejného mínění a v podstatě i malé angažovanosti občanů ve věcech veřejných, jako by se vytratila.

Stačí si přečíst noviny, kouknout na televizi a zamyslet se co nám většina těch, kteří nás mají zastupovat říkají. Politika, v které se na místo vymýšlení konceptů, jak se lidem bude lépe žít, vymýšlí co je pro jednotlivého politika nebo jeho stranu osobně prospěšnější, je asi to co nám po 18 letech po sametové revoluci kazí radost z podstatě pozitivního vývoje v naší společnosti.

Co je to, co mi dodává optimizmus v tvrzení, že je vývoj naší společnosti pozitivní? Je to blížící se generační změna. Je to generační revolta, která je logickým hnacím motorem vývoje ve společnosti. Věřím, že nastupující generace, která nezažila co znamená mimo domov neříkat nic, nemít kritický náhled, do ničeho se neplést, a to vše podpořeno tvrzením, že jeden stejně nic nezmění, může do zaprděné politické kultury přinést nový vítr.

Představa, že by politici ani v budoucnu nebyli služebníci, ale páni, že by měli stále neomezenou imunitu, a že by žádný ze skandálů nebyl vyřešen, je nepřijatelná.

Politika jako věc veřejná znamená především nabízení konkrétních řešení v jednotlivých případech a vytváření průhledné státní správy a samosprávy. Proto není možné se spokojit s falešnou loajalitou, podporou partajničení a kupčení na úkor celé společnosti. Proto je potřeba podpořit kritické myšlení a nové pohledy na věci veřejné.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

sidney napsal(a):

Ja bych se radeji podival do minulosti, jak koncili tzv. republiky. Vzdy finalne diktaturou a to prave proto, ze lide ztratili moznost se na politice jakymkoliv zpusobem podilet. V soucasne dobe mame paradni partajni diktaturu, ktera muze velice rychle skoncit vladou jedne nebo dvou stran, ktere si spolu domluvi partajni divadylko a tupe stado jim to bude naramne papat. Pripada mi, ze je to cilene...znechutit politiku. Dat dobytku chleb a hry a jednou za rok mu dat iluzi dovolene: nalozi se do letajicich dobytcaku a odeslou se do kasaren nekam k mori a po ca. 14 dnech se vrati. Tak se krasne obyvatelstvo financne vycerpa a prestane mit roupy. Zacne to dopadat jako s kopanou: korupce, znecghuceni, nizka navstevnost, klesajici zajem sponzoru, nove aferky atd...Slusny clovek do hlediste nepachne a to same se stalo s politikou. Slusny clovek tam nepachne...Jedine reseni vidim v navratu k osvedcenym hiodnotam nasi civilizace, ktere prezily staleti. Jinak diktatura nasledovana monarchii v horsim slova smyslu a kolo se otaci... Asi b y bylo nejlepsi nastolit monarchii ihnmed s pravoplatnymi nasledniky... Dat krali vetsi pravomoce a omezit partajniceni. Nastavit moralni kriteria postupnou vychovou .... Proste oprit se vice o duchovni hodnoty nez o ekonomicke...
06. 12. 2007 | 15:30

Ondra napsal(a):

Souhlasím s Vámi. Ideály jsou skvělá věc, i když se mohou zdát utopické. Nemělo by se na ně pohlížet s ironickým cynismem, jak jsme si zvykli.
06. 12. 2007 | 15:33

Tupelo napsal(a):

Dobry den, na generacni vymenu bych tedy moc nesazel, samozrejme ze vzdy budou prichazet mladi lide do politiky (mame zde mlade komunisty a na druhe strane mlade konzervativce, mezi tim cirkevni dorost a socdemacky), otazka ovsem je jaci. Idealistu mezi nimi bude spise ubyvat, zvlast v dobe kdy je slovo politik uz temer regulerni nadavka. Ovsemze svuj dil viny uz nesou i zeleni, byly jste velkym prislibem zmeny politickeho stylu a vysledek? Chovat ese naprosto stejne jak ti, vuci kterym jste se vymezovali. Nebudu to zde vypisovat, ale velmi se mi libil clanek Zeleni nejsou na kolenou (zde: http://www.nezakladnam.cz/c... ), nakonec jeste teple porcovani medveda je jen dalsi z rady dukazu. Kdybyste skutecne byvali prinesli kyzenou zmenu politickeho stylu, mohli jste zakratko dosahnout solidnich vysledku, takto vasi neduveryhodne strane preji v pristich volbach dnesnich 4.4% volicu...
06. 12. 2007 | 15:48

karel napsal(a):

Představa, že nová generace bude znamenat nějakou změnu, je zcela naivní. Takové představy měly i všechny generace před námi.
06. 12. 2007 | 15:49

karel napsal(a):

Hlavní problém naší země je to, že lidé ve volbách stále dávají hlasy lidem jako je pan Penc - tedy lidem, co umějí jenom kafrat.
06. 12. 2007 | 15:53

pro Karla napsal(a):

Karle koukni na http://www.kozy.cz/stanisla... co tomu rikas?
06. 12. 2007 | 16:08

Zdesta. napsal(a):

Pan Penc.Politika jako každé zaměstnání je o karieře.Chtějí být V.I.P.Chtějí být v jahodách a po skončení v politice dostat nějakou prima trafiku.Toto jsou hlavní důvody i pro budoucí politickou generaci.My jsme jen politický kanonenfutr.
06. 12. 2007 | 16:20

Tomas napsal(a):

Aho Stando,
to si snad z lidí děláš prdel či co. Máš tady hubu krásných slov o morálce, nové lepší generaci, slušnosti, ale nevšim sis zřejmě jak to chodí v tý Vaší partaji (viz dnešní blog exministra Sobotky s tematikou porcování medvěda). Ty jako osobní Bursíkův asistent tady pindáš v krásně opentlených slovech jak by se měla politika dělat, ale skutek utek. Je mi z Vás smutno! (ze všech těch Bursiků, kteří to s námi myslí dobře).
Pro pana Stejskala: použil jsem možná slova za hranicí slušnosti, ale jinak se tento cint okomentovat nedá, tímto se omlouvám všem citlivým duším
06. 12. 2007 | 16:34

Gregor napsal(a):

Jako jeden z mala zelenym stale jeste trosku verim, ale tvoje hodnoceni veci, je v kontextu soucasnych udalosti utopicke.
06. 12. 2007 | 16:40

Tony Aldeano napsal(a):

Souhlasim s Karlem a Zdestou, je to politicky oportunista.
06. 12. 2007 | 16:43

pedagog napsal(a):

Proč netlačíte své stoupence k tomu, aby se pro novou generaci politiků stali následováníhodnými vzory a raději vyjete s vlky,kteří budou rvát do panděr, protože nikde se nevyskytuje žádný mladý a věrohodný soupeř coby nástupce těch s vykotlanými tesáky, ale o to žravějšími?
06. 12. 2007 | 16:52

Jan Podzimek napsal(a):

Problém je, že i ti 18ti letí mají rodiče, kteří na ně mají vliv, takže ta generační výměna nebude tak horká. pokud moji rodiče byli v partaji a kradli ze státního( kdo nekrade okrádá rodinu ) a pohotově ohýbali páteř jak bylo potřeba, jaký asi budu já??? Neříkám že ti 18ti letí budou stejní, ale půjde to pomalu. já bych nemluvil o nějakých generačních výměnách. je potřeba, abychom začali sami od sebe. Položme si každý otázku- chceme jako politickou reprezentaci pány typu Paroubka, Ratha či Jandáka? chceme volit program stran které nás vrací před listopad? At už programem samým ( zdravotnictví a školství zadarmo a opovaž se šikulo podnikat, my to to spočítáme na daních, však uvidíš!!) nebo papalášsky arogantním panděrismem ( vrcholní představitelé ksčm a čssd ). žádná výměna generací. Začněme u sebe a nevolme voly.
06. 12. 2007 | 17:05

stejskal napsal(a):

Dobrý den, smazal jsem urážlivý a vulgární text pana Giormaniho.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
06. 12. 2007 | 17:07

JC napsal(a):

Existuje mnoho lidí, kteří by chtěli ideální politiky.
Existuje ovšem nemálo politiků,kteří by chtěli mít ideální národ. :-))
06. 12. 2007 | 17:20

paul napsal(a):

Souhlas s Tomasem, nicméně, máte docela slušnou šanci jak se vrátit do hry, odejděte z tý směšný a na hony smrdící koalice, dřív než zasmrádnete taky. Zdravím.
06. 12. 2007 | 17:24

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Penc -jste na omylu.Nastupující generace(kolikátá už) nebude jiná.Bude ta samá jako každá předešlá.Jaký pán takový krám.Nemají od koho co nového odkoukat.Zůstali zde po komunistech staré(mírně obměněné jakésizákony)a co nového stojí za hovuby,poněvadž staré psy novým kouskům nenaučíte.Navíc současná dramatická fraška zvaná úroveň správy věcí veřejných vůbec neumožňuje jakoukoliv nápravu ,neboť nikdo ze soudných a aspoň trochu moudrých lidí,ať mladých či starých se tomuto fekálu obloukem vyhne.Nebudu na tomto místě vyjmenovávat příčiny,neboť je to mlácení prázdné slámy.Veřejnost na moje a podobná slova vůbec neslyší.Je tady jiný svět, - a komu se to nelíbí ať si změní dikci,že pane Stejskale.Kampak na pány profesory ze Sorbony a jiných učeben.Vlastně by mě ani tak nevadili,kdyby neměli takovou spoustu přicmrndovačů a přístup k mediálním pákám.Potom si stačí přečíst pár stránek na těchto blozích a je mě na nic.Ivan.
06. 12. 2007 | 17:45

Aktron napsal(a):

Podle mě je hlavní problém "nastupující mladé generace" ostře pravičácká linie ve smyslu "Já jsem vše, můžu vše, ty nesmíš nic a jestli jo, tak dostaneš přes *****". Mladí a úspěšní synové podnikatelů, jejihž ego roste do závratných výšin. A není nic, před čímž by se pokorně dokázali sklonit.
06. 12. 2007 | 17:55

Tupelo napsal(a):

@Jan Podzimek:nejak ve Vasem seznamu vypadla jmena jako Topolanek, Vondra, Cunek, Kalousek, ti totiz onim 'papalassky arogantnim panderismem' trpi rovnez a nejsou zdaleka sami. Jak lehke je tomuto jevu podlehnout je mozno videt na novaccich prave ze SZ (resp. jeho vedeni). Opojeni z moci se vine napric vsemi partajemi a zda se ze bez vyjimky. A mimochodem po osmi letech vladnuti ma CR snad rekordni podil podnikatelu v populaci, takze to s danemi nebude az tak hrozne...
06. 12. 2007 | 17:57

sonny napsal(a):

Přátelé, mnohým z nás chybí 24CZ a její přímé přenosy z parlamentu. Chci Vás všechny upozornit, že na stánkách PS PČR běží přímý přenos jednání a je to velmi poučné. Např sledovat posl.Jacques jak lítá po sněmovně jak pometlo a s každým koopweruje, beseduje apod. Je krásné vidět Bursíka jak zívá jak lev a je mu vidět málem do dvanáctníku. Zelení se snaží být vidět - jakkoliv. Ale je bohužel příliš viditelné jak hrajou každý na sebe. Tedy žádná strana ale spolek individualistů, které lez příslibem patřičných prebend přesvědčit o čemkoli. I modrém, černém, v krátké budoucnosti růžovém či rudém. Chameleoni je ten správný název. Poslouchal jsem Jakubkovou u Veselovského. Tolik bezbřehé naivity se hned tak neslyší. Ona jedna spravedlivá donutí parlament aby sebral vojákům OTéčka a zařídil za ně tramvaje. Tohle si snad ani veřejnoprávní rozhlas nezaslouží. A Penc? Ještě pase kozy? Tak je to opravdu správný poradce. Hip hip hurá!! No passaran.
06. 12. 2007 | 18:30

Marina napsal(a):

Mno ... je mi 22 let a myslím, že má nastupující generace má šanci a to paradoxně pro typické "špatné" vlastnosti mládí jako je například naivita. Mladí totiž vstupují ať už do zaměstnání či do politiky s tím, že chtějí něco změnit. Mají ideály. Otázkou však je aby je ti staří vlci pustili k veslům ještě dříve než svou naivitu a ideály ztratí.
06. 12. 2007 | 19:11

Saliven napsal(a):

Pan Penc je pro mne duševní chudák od doby co zveřejnil telefonní číslo na Paroubka, aby se mu všichni ubožáci mohli verbálně vyzvracet do telefonu.
06. 12. 2007 | 19:16

Zuzana napsal(a):

Ja osobne to vidim jeste minimalne na dve generace. Pak se mozna zacne neco dit a lide zacnou postradat kontinuitu urcitych hodnot jako treba hrdost, cest, moralka, poctivost...
06. 12. 2007 | 19:41

ok napsal(a):

Já v něco podobného také doufal. Obávám se ale, že vše bude trvat o něco déle. Jedná se totiž o výchovu doma a ta je z dob komunismu ještě tak pokřivena, že "očista" může trvat ještě několik desítek let. Češi si totiž vůbec neuvědomují v jakém morálním bahnu vězí. A v tom je ten problém. Češi považují za normální věci, které normální člověk a priori odsuzuje a předává tyto jako normu další generaci. Budete tady mít ještě problémy, než se opět stanete lidmi.
06. 12. 2007 | 19:54

alena-m napsal(a):

Urcite verim v tento pokrok uz v brzke dobe, takze svezi vitr do plachet a mladi kupredu!
06. 12. 2007 | 20:46

ňákej Jarka napsal(a):

Kdo vkládá naděje do mladé generace a do králů z ciziny, není sám nadějí pro nikoho.
Takže to musí být hřejivý pocit, když se člověk, chytrý člověk, blíží k výběhu a kozy vzrušeně kňučí, vrtě v té nezvladatelné radosti ohony jako o závod.
06. 12. 2007 | 21:06

IO napsal(a):

Pane Penci, Váš text je poměrně nekonfliktní, je to zčásti vzývání lepších zítřků a zčásti uspávání hadů. Ale Váš proslov je k nerozeznání podobný těm řečem, které jsme slýchali celá desetiletí před Sametovou revolucí. Mně tehdy nevadily, ale rozhodně bych byl raději ušetřen toho, poslouchat stejné řeči od Vás a k nim si přikusovat z tvrdého krajíce života v tržním hospodářství. Tyhle medy byly snad ještě snesitelné za socialismu, nyní už ale opravdu, opravdu ne. Děkujeme a prosím....
06. 12. 2007 | 21:10

ujo napsal(a):

ano, pane Penci, také pevně věřím, že naše zelená, morálně čistá a především zásadová strana v čele s Bursíkem, Jaujau a Kuchtovou ve spolupráci s ODS, jako vedoucí silou kapitalistické obnovy přivede naši zem ke štěstí
06. 12. 2007 | 22:22

frantisekkostlan napsal(a):

Stando,
vítám tě mezi blogery.

V podstatě věci s tebou souhlasím, ono ani nelze být pořád zarytým pesimistou, to by se jeden zbláznil. Všechno má ovšem své "ale".

Vidím okolo sebe, v různých občanských sdruženích i jinde, mnoho mladých lidí, o nichž hovoříš, kteří se na svět již, zaplať Bůh, dívají jinýma očima, než my, starší.
Je to ovšem ten typ lidí, kteří se do politiky moc neženou. Jsou si dibře vědomi, že moc korumpuje. A oni mají za to, že nemusejí takovou zkoušku podstupovat, když mohou potřebným pomáhat i bez toho.

Také již nějakou dobu přemýšlím, jestli se nemám dát na politiku, protože vidím, že mnohé je třeba změnit k lepšímu, je tu opravdu dost velkých průšvihů.
Vždy a znovu mě však odrazuje ta všudypřítomná nenažranost většiny politiků, jejich spřažení s podsvětím, jejich chování od těch gangsterů odkoukané, jejich podléhání a nahrávání různým lobbyistickým skupinám.

Hlavním naším společenským problémem je právě to - ten očividný a politiky pěstovaný a hýčkaný nedostatek politické kultury, jejich pocit beztrestnosti, který je oprávněný do té míry, do které mohou zmanipulovat vyšetřování čehokoli.

Když hovořím s těmi skvělými mladými lidmi, jestli by chtěli do politiky, vždy se na mě udiveně podívají, jako bych je posílal kamsi.
Takže zatím to vypadá tak, že v politice jsou většinou z mladých ti Grossové, zatímco ti slušní se (oprávněně) současné politiky štítí.

Ale doufám tak trochu s tebou, že naši vnuci ši pravnuci na tom snad už budou o trochu lépe.
Měj se dobře,
František Kostlán
06. 12. 2007 | 22:26

cempírek napsal(a):

stando, ti co si prožili pubertu už bez komančů, těm je teď maximálně třicet, v morálce a myšlení jsou už jinde než ti bafuňáři, ale potřebujou ještě čas na vyzrání... ale vy, vyzrálý volnomyšlenkář to určitě nevzdávejte, strašně mě mrzí, že v tý sněmovně nesedíte... bylo to o fous
... možná máte na mysli ondřeje lišku či fandu korbela... držím jim palce, ale bojím se, aby je ty funkce nesemleli, nic se nemá uspěchat
06. 12. 2007 | 23:56

Petr napsal(a):

Přečetl jsem si několik příspěvků "ok", nejenom příspěvek k tomuto blogu. Ovšem jestli se mám po svém vyhrabání z morálního bahna teprve stát člověkem a mělo by to být něco jako "ok", tak děkuji pěkně a radši zůstanu v tom bahně.
07. 12. 2007 | 00:18

car napsal(a):

Co ktomu utopista zeleny ja je poznal s jine strany zelene nejsou jiní jsou jsou jěště horší bohužel blbnou nevyzrale lidi kteří jezdí sekat louky zadarmo a oni si užívají stejně jako komančí k mladí patří najivita tak se jim daří buch nas chran před jejich myšlením.Jejich polityka a ekonomicke myšlení znamá jedznačny bankrot a cestu do pekel stačí kdyš začnou rozdavat dotace a neznají hodnotu peněz ktere nejsou jejich to se rozhazuje a to neplatí jen pro zelene to je trend populidmu.Onoby si měli uvědomit že se to někomu taha s kapsy a většína lidí si není ani schopna nějake dotace vyřídit,předběhnou je vždy supove a není sčeho dal rozdavat.To jeho stado koz nechce nahodou dotovat aji ptaka nebo slepici.Něco by mu poradil debílku neuras se a zajed se podivat na zeland nebo si něco přečti o reformach a jak doadly o zakazech příkazech co se dělo tak se nezlob že tě nazvu blbečkem ktery nežije za svoje okrada ostatní a keca navic nesmysly populistycké.kup si brynzu nedotovanu a tahni.
07. 12. 2007 | 00:27

Lenka napsal(a):

Po generační obměně bohdá volal, tehdy ještě prezident, Havel - velké naděje vkládal do Grosse a Buzkové - pak nám oba ukázali, že by se od nich staří kozli mohli učit..:-))
07. 12. 2007 | 00:47

Zdesta napsal(a):

Kapitalistická filosofie je postavena na egocentrismu a hodnota člověka je dána výškou bankovního konta.Tyto atributy jsou rozhodující pro chování lidí.Výchova příští generace se bude ubírat tímto směrem.Sebesoustřednost,bezohlednost, chamtivost a.t.d.Doufat ve změnu je značně naivní.
07. 12. 2007 | 06:42

Josef napsal(a):

Mladí osli nehýkají lépe.

Současná politická garnitura :

1) Je příliš drahé ji udržovat. Náklady by šly radikálně snížit.
2)Veřejnost by od ní měla požadovat Etický kodex, kterým se bude řídit.
3) Má krotké a provozní vize - je nezajímavá.

Obávám se, že současní zelení se přizpůsobují tomu horšímu.
07. 12. 2007 | 07:15

Marina napsal(a):

Z mé třídy na gymnáziu dobře jedna třetina studovala půl roku až rok v zahraničí. Osobně můžu potvrdit, že člověku se ohromným způsobem otevřou oči, získá rozhled a začne být více kritický - a to jak ke svému okolí tak sám vůči sobě.

Popovídat si s rusem o putinovi, poznat pravou náturu Číňanů ... každý cestuje a z cest si dováží ohromné zkušenosti ... 3 měsíce práce v USA, půl roku studia v anglii, na výměném inženýrském tréningu v Rumunsku či na stáži v Rusku ... tak funguje dnešní mladá generace.

A strana zelených?? Studuji obor hodně příbuzný ekologii ... a většina mých profesorů o zelených tvrdí, že je to banda teoretiků, která pro svá tvrzení nemá podklady a argumenty. A že jako takoví vlastně nemají ve vládě co dělat.
07. 12. 2007 | 07:26

Imhotep napsal(a):

Slova, slova, slova, slova ..... prázdnota a zbytečnost.
Páně Pencova utkvělá představa, že vše se odvíjí od politiků, nabírá podobu obsedantnosti. Měl jsem možnost s tím mužíčkem mluvit a jeho neschopnost byť jen pochopit, že mohou existovat společenské struktury zcela neodvislé od politiků, byla k pobavení. Mlel si svoje fráze o nějakých lepších politicích a sám se již v té době vězel až po pás zabředlý do "zelené bahna", do kterého s Bursíkem transformovali zelené.
Pan Penc by udělal lépe, kdyby skutečně pomohl těm, kterým pomoc slíbil. Zatím jejich kauzy pouze zneužívá k sebepropagaci.
07. 12. 2007 | 07:28

Mistr Jan Hus napsal(a):

Stejskale cenzura byla zrušená, tak ji nedělej.
07. 12. 2007 | 08:44

Mistr Jan Hus napsal(a):

Pane Penci !
Co dokázala ta Vaše partička. Rozbít, rozkrást a zadlužit zemi, nic jiného. O morálce ani nemluvím. Květnatěji to popsat nemohu, neboť cenzurní pohunek Stejskal by to vymazal. :-)
07. 12. 2007 | 08:48

IO napsal(a):

...až zmizí vše, co ještě překáží a vadí: zvítězí mladí a potom teprve se ve vší kráse život rozvine!! To bude tak nějak to naše lepší příští, že souzi? Mně je skoro 57 a tohle jsem slýchal ve věku základní školy. Připadá mi to stejné jako ty Vaše báchorky, pane Penci, jako ty Vaše pohádky z mechu a kapradí, ty Vaše poudačky kerkonošské. Zkuste to vyprávět své babičce. Jestli to bez odporu snese a se zájmem vyslechne, zůstaňte u ní a vyprávějte dál. Ale nás s tím už neotravujte.
07. 12. 2007 | 08:53

Lila napsal(a):

Vůbec nechápu agresivní ataky na pana Pence, v jeho příspěvku není nic, co by nemohl podepsat každý slušný a odpovědný člověk. A že vkládá naději do mladé generace? A co jiného nám zbývá, nechceme-li propadnout naprosté beznaději?
Nevím, o jaké "partičce pana Pence" mluví autor, který si vypůjčil jméno jedné z nejstatečnějších osobností českých dějin? Pan Penc se angažoval proti režimu už před rokem 1989, když za to hrozily tvrdé postihy, včetně vězení.
Kdo z jeho dnešních kritiků někdy veřejně vystoupil, nebo aktivně něco udělal pro zlepšení poměrů. Hýkat umí každý osel!
07. 12. 2007 | 09:01

petr napsal(a):

Na jaké adrese je možno na netu sledovat online dění v parlamentu? Někde v této diskuzi se odkaz objevil. Petr
07. 12. 2007 | 09:28

Al Jouda napsal(a):

Morálka, právo a spravedlnost už tady byly. Propagovala je paní Ing. Hromádková v Demokratické unii a pan Kudláček v Českém deníku. Pokud by se mělo v nápravě poměrů něco začít, tak zde bych viděl možnost. Tehdy lidé na apely paní inženýrky vůbec neslyšeli, teď už víme, že to bylo proti duchu tzv. sametové revoluce (výměna moci za tučné prebendy). Udělejmě celonárodní sbírku na opět vycházející Český deník !!!
07. 12. 2007 | 09:44

Imhotep napsal(a):

Vážená Lilo, zkuste se zajímat o tu angažovanost pana Pence před r. 1989. Možná pochopíte jeho současnou angažovanost.
Osobně prostě nemám rád "řečnitele", kterým jaksi činnost z úst do ruk neráčila přejíti.
07. 12. 2007 | 10:20

IO napsal(a):

pro Lila
Já jsem litanie pana Pence odmítl proto, že se nás snaží opít rohlíkem a také proto, že tím, že spoléhá až na novou generaci, nás ostatní včetně sebe degraduje na občany druhé kategorie, kteří mohou jen čekat, až je mladí přijdou od jejich tvrdošíjných omylů osvobodit. My ostatní už totiž nemáme nárok na nic, ani na vlastní názor, protože ten je podle pana Pence a priori chybný. Pokud má pan Penc případně nějaké pochybnosti o své mravní integritě, ať je prosím nevztahuje na jiné. Jeho případné zásluhy z doby před Listopadem mu nedávají právo kohokoli soudit a nálepkovat. Jediné, co je snad na jeho textu pozitivní, je to, že mluví o budoucnosti, a ne jen věčně o minulosti. Bohužel ale o té budoucnosti mluví stylem 50. let minulého století, takže výsledek je tragikomický až tristní. Ostatně ta jeho "mladá garda" tady už přece dávno byla: svobodu nám přinesli už skoro před 20 lety naši pravdoláskoví stuh-denti (a ovšem také he-ertsi)! Jistě se teď jako já ptáte: kdepak asi jsou, kampak se nám ti čerchmanti asi schovali, že? Inu, holenkové, neschovali. Zpanštěli!!!
07. 12. 2007 | 10:29

Lila napsal(a):

Pro IO:
Já v textu pana Pence vůbec nenacházím nic, o čem píšete a co z jeho příspěvku vyvozujete.
Že jsme tak či onak téměř všichni poznamenáni životem v totalitním režimu je fakt, a těžko s tím něco uděláte. Už jenom ta vaše netolerance k jinému názoru to dokládá dost výmluvně.
Ptáte se, kam se poděli listopadoví čerchmanti (Vám ten listopad hodně leží v žaludku, že.) Jestli máte na mysli tehdejší studenty, tak pár jich znám, dva takové jsem měla doma. Dostudovali, založili úspěšné firmy, podílejí se významnou měrou na HDP této země, snaží se podnikat v duchu fair play, cestují po světě s otevřenýma očima. O politice nechtějí ani slyšet, a ani se jim nedivím. Důležité pozice ovládly staré struktury v novém kabátě, dnes je "dědí" jejich potomci. Idealisté typu pana Pence mávali v listopadu ´89 prapory, pragmatici se okamžitě začali drát na rozhodující pozice a zúročili to, co se naučili v minulém režimu.
Právě tito bezskrupulózní pragmatici začali udávat tón naší společnosti, která je ještě stále jednou nohou v socialismu.
07. 12. 2007 | 12:44

Batela napsal(a):

SONNY výše upozornil na možnost sledovat jednání PS PCR on-line. Opravdu někdy chybí zrušená 24CZ. Poučme se.

http://www.psp.cz/sqw/hp.sq...
07. 12. 2007 | 12:44

IO napsal(a):

pro Lila
"Že jsme tak či onak téměř všichni poznamenáni životem v totalitním režimu je fakt", jak píšete, ale to neznamená, že bychom se kvůli tomu měli považovat za méněcenné a donekonečna se kát za hříchy, které jsme nespáchali, a bezvýhradně uctívat a nekriticky až do nebe vynášet ty výjimečné. Málokdo z nás si totiž mohl vybrat, kde a jak bude žít - prostě jsme se v této zemi do jejího tehdejšího pořádku narodili a zůstali jí jen věrni. Pokud nad námi téměř všemi pan Penc kvůli tomu láme hůl, musím se ostře ohradit. Pokud Vám to od pana Pence nevadí, buď neuvažujete správně, nebo máte dobré důvody ten nový režim, se kterým je pan Penc tak nespokojený, obhajovat. Každopádně je pak ve Vašem uvažování někde nějaká chyba. Připomínám, jak velmi se po nás v dobách socialismu chtěla "občanská angažovanost", a dnes pan Penc po ní lkavě volá znovu. Opravdu Vám to ani trochu nepřipadá jako bezobsažné fráze a cancy? Řadě dalších účastníků rozpravy zjevně ano! Volání pana Pence po revoltě mladé generace mi silně připomíná hesla čínské Kulturní revoluce. Máme takové šalebné volání Sirén jen tak přejít bez námitky? Pokud Vám ani tohle nedochází, jste zřejmě zaslepená a nemám chuť s Vámi dál o něčem diskutovat. Vaši synové jsou v suchu, vysmátí, ve vatě... Maminka se rozplývá pýchou a štěstím. A čemu za to vděčíme: přece Sametu, že! A protože pro nás byl Samet dobrý, musí být dobrý i pro všechny ostatní! To už si pohlídáme, že? Kdo nemočí s námi, močí proti nám! Co je dobré pro mě, je dobré obecně! Republiku si rozvracet nedáme! Klid na práci! Republice více práce (odchod do penze až v 65): to je naše agitace!!
07. 12. 2007 | 13:39

Karel napsal(a):

Ano nastupující generaci bude nutné vychovat v přesvědčení, že v devadesátých letech se nekradlo a že všichni bohatí se o svůj majetek zasloužili nevšední pílí ( v kradení? ). Podívejte se na světoznámého výtvarníka českého původu Síse.Udělal komiksovou knížku o hrůzách socialismu v Československu. Ano mladé generaci je nutné vyprat mozek úplně dočista a na tom se vydatně podílejí dnešní zelení.
07. 12. 2007 | 14:34

Lila napsal(a):

Pro IO:
Přiznám se, že vám opravdu vůbec nerozumím, jen z těch zapšklých vět usuzuji, že je vám demokracie silně proti srsti. Nejsem to já, kdo nerozumí smyslu psaného textu, panu Pencovi evidentně vkládáte do úst něco, co vůbec neřekl. Některé vaše úvahy jsou naprosto scestné. Když se ptáte, kde jsou ti, kteří v listopadu 89 vyšli do ulic, a já vám na otázku odpovím, tak se jen pošklebujete. A proč bych neměla být pyšná na děti, které se naučily poctivě pracovat, nelžou a nekradou a navíc to nejsou stádní typy, protože už od dětství věděly, v jakém režimu žijí? To minulý režim dělil lidi na kategorie - straníků a nestraníků. Někteří lidé tu měli do roku 1989 Ameriku, a z vás mám pocit, že jste právě jeden z nich. Proto vám ti Pencové a studenti tak leží v žaludku. Vám se děti nepovedly?
Tak to je mi moc líto...
07. 12. 2007 | 14:35

Zdesta napsal(a):

lila. Jsem starší pán v důchodu a nebyl jsem pionýrem, svazákem, či komunistou.Ale... Dosazený dělnický rěditel v padesátých letech, vykouřil 100partýzánek za den, vypil 20 turků a ze záčátku vtom pěkně plachtil.Ovšem nekradl, netuneloval a neměl 40 násobný plat sousružníka.Tečka,Vážená.
07. 12. 2007 | 15:29

Lila napsal(a):

Pro Zdesta:
Kolik bylo vašemu dělnickému řediteli v 50. letech? Předpokládám, že minimálně kolem 30 let. To znamená, že ho vychovala první republika. A kdo vychoval dnešní tuneláře, včerejší pionýry a svazáky, kterým se lhalo od útlého dětství? Kdo je učil, že kdo nekrade, okrádá vlastní rodinu?
Určitě je v Česku dost lhářů a zlodějů, ale také tu žije nemálo slušných a pracovitých lidí, jen je na ně nějak méně vidět.
A ještě jednu otázku: ten podnik s úžasným komunistickým ředitelem byl nově postavený, nebo znárodněný, respektive ukradený?
07. 12. 2007 | 16:26

IO napsal(a):

Pro Lila
To, co jste mylně pochopila jako pošklebování, je ve skutečnosti pragmatismus, který Vám předhazuji. Vy zřejmě nevíte, co je pragmatismus, ani to, že sama patrně uvažujete pragmaticky, ale zato plamenně vytýkáte pragmatismus jiným. Protože si tedy evidentně pletete pojmy a dojmy, Vaše myšlení kromě toho vykazuje silné předsudky, dělíte své spoluobčany do vzájemně se vylučujících kategorií, nemá smysl s Vámi diskutovat. Pokud jde o mé děti, buďte prosím bez obav, zatím si nemohly vést lépe, opravdu mohu být hrdý, mají prvotřídní pětileté univerzitní vzdělání a práci tomu odpovídající, ve které jsou velmi úspěšné. O tom, že jsou také vzorně vychované a mravně zcela bezúhonné, prosím nepochybujte. Pan Penc mi leží v žaludku kromě jiného proto, že se na mne na fotografii dívá z hájíčku marihuany. Nevím, jak Vy, ale já se na takové lidi dívám s podezřením. Moje životní cesta byla bohužel záporně ovlivněna tím, že jsem nebyl členem komunistické strany, ale vzhledem ke svým schopnostem jsem dělal práci, pro kterou by se od jiného, méně schopného, stranická knížka KSČ byla bývala vyžadovala. A když někdo s rudou knížkou přišel, musel jsem své pracovní místo vyklidit. Takže já jsem za socialismu rozhodně Ameriku neměl. Proto jsem výše zopakoval Vaše slova o tom, že téměř všichni jsme životem v totalitním režimu poznamenáni. Ale dodávám k tomu znovu, že kvůli tomu nás nikdo ani nepřímo nebude prohlašovat za méněcenné a volat po nějaké další revoluci. A na závěr: rozlišujte laskavě tržní hospodářství a demokracii. To není totéž, zdaleka ne každé tržní hospodářství je demokracie! Protože já jsem na rozdíl od Vás díky tržnímu hospodářství nic nezískal, nevím, proč bych je měl chválit. Ale to neznamená, že nesmýšlím demokraticky. Když jsem položil řečnickou otázku, kde jsou ti, kteří v listopadu 89 vyšli do ulic - a měl jsem přitom konkrétně na mysli studenty a herce - odpověděl jsem si, že zpanštěli. To přesně platí o Vašich dětech a zřejmě také o Vás. Takže potrefená husa se ozvala...
07. 12. 2007 | 18:18

Zdesta napsal(a):

Lila.Můj ředitel to nebyl a o úžasnosti nebyla řeč.Byl to jen modelový příklad.Neznám pojem znárodněné kradení, nebo nové loupení.Pokud se domníváte, že všichni ti kdo měli rudý šátek na krku,patří do sorty zlodějů, grázlů a lumpů,pak diskuse pozbývá smysl.Nemám rád politické fanatiky.
07. 12. 2007 | 18:54

Lila napsal(a):

Pro IO:
Byl byste tak laskav a přesně mi ocitoval část textu pana Pence, z něhož vyvozujete, že vás (nás) prohlašuje za méněcenné? Proč tvrdíte že jsem z tržního hospodářství něco získala a já či moje děti jsme zpanštěli?
Co vás k tomu opravňuje? Myslím, že máte velmi bujnou fantazii... a vidíte a slyšíte věci, které nejsou.
07. 12. 2007 | 23:26

Lila napsal(a):

Pro Zdesta:
Každý asi posuzuje věci podle svých reálných zkušeností. Nabídnu vám příběh z mé rodiny, do níž zasáhl podobný "modelový příklad", o němž jste se zmínil. Prarodiče měli malou, ale prosperující textilní továrničku, v jejím areálu byla i vilka, kde rodina s třemi malými dětmi bydlela. Poté, co znárodněného (de facto jim ukradeného) podniku nastoupil "modelový příklad", dědu s babičkou a třemi dětmi promptně vyrazil na ulici. Do zařízeného domu se samozřejmě nastěhoval. Rodina mé babičky nesla celá desetiletí stigma vyvrženců, lidí druhé kategorie, pro než se našla jen podřadná zaměstnání. Jejich dětem ve škole rovnou řekli, aby na studia zapomněli... A to už nemluvím o tom, že hypotéku (za znárodněný majetek) museli splácet ještě v roce 1968. Za fanatika se nepovažuji, ale za odpůrce totalitních režimů ano.
A k nositelům rudých šátků: dnešní tuneláři, pokud nejsou mladší 18 let, zřejmě vyrostli v socialismu, který je vychoval a také formoval jejich charaktery. Tečka.
08. 12. 2007 | 00:12

vlk napsal(a):

Roním slzy, když čtu Pencův text! Jak pravdivé.
Ovšem pak si vzpomenuna to, co předvádí nastupující politici od zelených, následně zaregistruji zprávu, že pan Penc jako předseda krajské organizace právě přikryl Buršovi záda a ....... no a mažu pro živočišné uhlí.
A ještě jedna maličkost. pane Penci - generace nastupujícíh politiků je horší než ta stará. Jsou daleko protřelejší a do politiky už nejdou ani s prvotní naivitou, jako ti, co odcházejí. Vaše partaj je toho nejlepším důkazem.
08. 12. 2007 | 00:23

IO napsal(a):

Pro Lila
Ne jen já jsem už dvakrát odmítl s Vámi diskutovat, protože jste fanatik a politický zaslepenec. Sama ukazujete, proč jste tak fanatická. Ve své zaslepenosti se považujete dokonce za demokrata a všem, kteří mají jen trochu jiný názor, jejich právo na samostatné myšlení upíráte. Nevím, jestli tomu dokážete porozumět, ale vedle mě jsou tady milióny dalších, kterým komunisté celý život čurali na nohy, povyšovali se nad ně, zneužívali je a deptali. A místo abychom konečně měli klid a spravedlnost, po komunistech přišli noví nezvaní vykutálenci a zase oni se vyvyšují nad své spoluobčany, ponižují je, tyjou z nich a rozeštvávají. Jsou-li oni morální autoritou, pak jsme my "téměř všichni" jen občany podřadné B-třídy. Je pro Vás opravdu nemožné tohle pochopit? Jsou dokonce tak drzí, že se vychloubají tím, že za socialismu kradli z našeho tehdy společného majetku do svého soukromého a nejen to, dělají z toho zásluhu, prohlašují to za boj proti totalitě a požadují za to trafiky, prebendy a sinekury. Jsou dokonce tak neomalení, že drze prohlašují, že jsme kradli všichni! Myslím, že něco v tom smyslu zaznělo i od Vás. A já se proti tomu jako bezúhonný občan také jménem těch ostatních důrazně ohrazuji! Podle zákonů platných v době, kdy krádež spáchali, a ostatně podle zákonů olatných kdykoli to byli zloději. Kradli ze společného do svého soukromého! Přestože jsou jejich krádeže patrně již promlčené, zloděj - i nepotrestaný - zůstává zlodějem. A kdo krade, ten pak snadno i vraždí. Máte pravdu, vidím a slyším víc než Vy, ne pro bujnou fantazii, ale proto, že nejsem zaslepený jako Vy. Je zřejmé, že Vaše pragmatické myšlení Vám ani nedovoluje postřehnout to, co mně a patrně miliónům dalších vadí. Proto nemá žádný smysl se s Vámi bavit. S pozdravem: Světu mír! IO
08. 12. 2007 | 10:49

Zdesta napsal(a):

lila.Otec šéfoval v modelárně u T.Bati.V 50letech mazal tahat pytle se sazema do pneu skladu.I přes doporučení jsem se nedostal na školu kde jsem chtěl jít, a.t.d.Tyto skutečnosti nejsou ov šem podstatou diskuse.Podle vás byl V.Kožený určitě předsedouČSM,nosil F.O.a měl na starosti nástěnku.Bože!Bože!!?
08. 12. 2007 | 16:24

Václav Š. David napsal(a):

Ono je to celé složitější. Kdyby po roce 1989 nastoupila obdoba Pinocheta, a takoví lidé existují, většina komunistických zločinců by visela. Na druhé straně by zůstala, byť v mírnější formě cenzura, a například pěstování drog by bylo mnohem přísněji postihováno. Jenže dohoda mezi SSSR a USA zněla jasně, k moci se dostaly postavy roku 1968, několik ekonomů z Prognostického ústavu a několik málo křesťanských intelektuálů, kteří však na pravici nezískali téměř žádný vliv, neboť pragmatická skupina měla větší podporu. Bylo by podle Vás lepší, kdyby byla ČSSR od konce roku 1989 diktaturou např. bratří Mašínů?

konzervativni.blog.cz
08. 12. 2007 | 18:42

Midori napsal(a):

Pane Penci,
když se objevila strana zelených na naší politické scéně, mnoho lidí doufalo, že dojde k renesanci nechutné politické scény. Mnoho lidí doufalo, že demokratura bude přece jenom kultivována směrem k demokracii.
Položte si otázku: nezklamali jste očekávání? Odpovím za vás: Zklamání je slabé slovo. Mnohem lépe vyhovuje slovní spojení Podvod na voličích.
18. 07. 2008 | 12:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy